PDA

View Full Version : PSE lufte?!


Filomena
02-11-03, 13:48
Pse bejme lufte?! Pse njerezit vrasin dhe shkaterrojne njeri tjetrin. Filozofe, sociologe dhe historiane i ka munduar dhe i mundon ende kjo pyetje. Qe ne fillimin e historise njerezore kemi nje konflikt; qe ne fillim ishte konflikti dhe derdhja e pare e gjakut mes dy vellezerve, mes Kainit dhe Abelit. Pra gjithmone njerezit kane luftuar dhe marre jeten e sojit te vet dhe qe ne fillim cdo konflikt eshte bere me pretendimin e paqes, pra njeriu vret ne emer te paqes dhe miresise!!

:wink:

python
22-11-03, 21:41
nje shok me ka then njeher se historia dhe feja shkaktojn luftra,,,,

tash une per veti nuk mudem te mos pajtohem me te por nuk pajtohem me te plotesisht sepse ne sikur njerz e urrejm njeri tjetrin cfardo race, feje, gjuhe.....ndoshta une po tinglloj keq por ashtu e shoh une te vertetn

python
22-11-03, 21:41
nje shok me ka then njeher se historia dhe feja shkaktojn luftra,,,,

tash une per veti nuk mudem te mos pajtohem me te por nuk pajtohem me te plotesisht sepse ne sikur njerz e urrejm njeri tjetrin cfardo race, feje, gjuhe.....

Zero^Cool
25-03-04, 21:16
Lufta behet per ta fituar LIRINE

mirsad
12-04-04, 00:10
_________perse behet lufte doja te pergjigjem me kete thenie qe eperdore antarja eforumit MURGESHA....Pra per kete gje behet...Lufto,sepse te luftosh do te thote te mbijetosh..
Fal,sepse te falesh do te thote te vazhdosh te jetosh..
Shpreso, sepse shpresa eshte vete jeta...
....persa i perkethe thenise se forumiztit zero^coll....eshte keshtu....


...Lufta behet per ta fituar LIRINE ...desha ti shtoje se ka edhe nga ata qe bejne lufte per te kolinizuare dike..siq po vepron sot superfuqia..

_________________

turisti
02-08-04, 17:14
Pershendetje.Mendimi im personal eshte qe : asnji lufte nuk behet ne emer te paqes dhe miresise.Prapa ēdo lufte qendron INTERESI. Cila lufte eshte bere pa interes? Asnjera,sepse nese nuk ka interes - nuk ka as lufte. NESE NJERIU VRET NE EMER TE PAQES DHE MIRESISE, SI TA GEZOJME LIRIJEN ,THEMELAT E CILES JANE TE PERGJAKUR? NE 700 VITE TE FUNDIT,SA GJAKU ESHTE DERDHUR NE TOKEN E KOSOVES? A E LLOGARIT DIKUSH ATE? PER CILEN LIRI ME RRALLE? EDHE SA DO TE DERDHIN GJENERATAT TJERA? NE TOKAT E BALLKANIT JANE DERDHUR SHUME GJAQET E NJEREZVE TE PAFAJSHEM. UNE TUTNA MOS ESHTE TOKA SHUME E PERGJAKUN - TOKA E NEMEUR ( sepse ne vetem 100 vjet te kaluara, sa luftera jane bere-gati ēdo 15-20 vjet ne mesataren). :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Urata
19-10-04, 03:58
Pse bejme lufte?! Pse njerezit vrasin dhe shkaterrojne njeri tjetrin. Filozofe, sociologe dhe historiane i ka munduar dhe i mundon ende kjo pyetje. Qe ne fillimin e historise njerezore kemi nje konflikt; qe ne fillim ishte konflikti dhe derdhja e pare e gjakut mes dy vellezerve, mes Kainit dhe Abelit. Pra gjithmone njerezit kane luftuar dhe marre jeten e sojit te vet dhe qe ne fillim cdo konflikt eshte bere me pretendimin e paqes, pra njeriu vret ne emer te paqes dhe miresise!!

:wink:

LUFTA behet ne emer te pushtimit - KONTROLLIT!

LABI
12-11-04, 08:57
Pse Lufte..!! E tere historia e njerzimit percillet me luftra, gjate evoluimit te shoqerise prej formave me te thjeshta ne ato me te zhvilluara - me zhvillimin e shoqerive te medha ne forma te centralizuara te qeverise u krijuan ushtrite dhe u vendosen diciplina ushtarake .
Lufta eshte thjesht nje mundesi e pranishme ne bote ku shtetet zotrojne mjetet per perdorimin e dhunes ushtarake.
Edhe pse faktoret qe ndikojne ne shperthimin e nje lufte jane shume te ndryshme . Lufta eshte ajo qe ndodhe kur shtetet perleshen dhe mosemarrveshjet e tyre nuk mund ti zgjedhin me sukses me ane te bisedimeve , traktateve apo diplomacise ..
Nje qeveri mund te futet ne lufte pershkak te deshires per te marre disa apo te gjitha territoret e nje tjetri vend , per shkak te burimeve apo si rezultat i perleshjeve ideologjike dhe fetare ....

Nuk ka nje shkak te vetem per luften . Lufta thjeshte eshte nje akt politike , vazhdimesi e politikes por me mjete te dhunes ..

Beshareti
16-11-04, 13:30
Filomena - qeshtja e luftes ka qen diskutim me i gjer ne periudhat e shekullit 17-18 e tutje , do me then ka pas qasje filozofike te shum mendimtarve e filozofeve ku disa e arsyetojn luften ne filozofi te tyre si e drejt e disa jo e drejt dhe shkaterruese....
vetem ne luften e dyt boterore po te merret shifra e te vdekurve edhe te plagosurve eshte marramendese , por shikuar historikisht luftrat japin nje shifer qe jep nje perllogaritje marramendese ne shifra te te vdekurve e egzekutuarve ...por vdekjet , ndodhin edhe nga fatkeqsit natyrisht , por lufta eshte diqka qe ne shum raste eshte paramendueshme...
Shum filozof i kundrvehen luftes duke dhen shkaqe dhe arsye te luftes gjithashtu jan te mendimit kunder luftes , kurse disa tjer e arsyetojn luften si te drejt si diqka normale dhe si diqka qe duhet te ndodh ...
Tomas Hobs ne nje thenje te tij filozofike njeru per njeriun eshte ujk , don te arsyetoj se njerzimi cdo here mundohet ta haj njeri tjetrin , dhe shikuar historikisht ashtu eshte ,e mire e permend ti rastin mitologjik sa do qe i vertet eshte apo jo , ne krijimin e njerzeve te par ashtu kan filluar vrasje te njeri tjetrit
Konfliktet ne form lufte vijn si rezultat i pakenaqesive te ndryshme nderpopullore , ka raste kur nje popull eshte shendrruar ne revolt kunder udheheqesis edhe aty mund te thuhet lirshem nje luft , rasti i revolucionit francez 1879 ku qindra mira koka jan hjequr ne gilotin per shkak te revoltes edhe kjo ishte kunder popullit te vet ... kjo e dijm qe seshte e drejt kete e kan dhen ede shum e shum mendimtar te ndryshem .... dhe se lufta sjell pasoja ....
Kurse disa tjer , si Toma Akuin e arsyeton luften si te drejt si diqka qe duhet te ndodh ...duke arritur ne perfundim te mendimit se shoqeria shtohet me nje numer matematikor dyfishues , 2,4,8,16 dhe papunesia , roberia e njerzeve , katastrofat e semundjeve per shkak te mos mundesis se pakujdesit vjen deri te katastrofa e semundjeve vdekjeprurese ne menyre masovike , por ketu i kundervehen edhe shkenctart , mendimtart , dhe filozofet tjer duke then se cdo here arritjet teknike shkencore edhe ne lemi te ndryshem disa gjera jan ne zhdukje , kjo i perket periudhes bashkohore ...ndersa arsyetimin edhe qasjen ne nje luft masovike edhe ishe Adolf Hitler ku e paraqit arsyetimin edhe tezen e tij per fillimin e nje lufte ne librin e tij "Lufta Ime"
keshtu qe jo qe nuk munden ta gje zgjedhjen se perse luft eshte e gabueshme se ajo dihet shum thjesht ,cdo gje vjen si rezultat i pakeanqesive, i shtimit te mjerimit , te papunesis , te shtimit popullsis , konflikte - nderkombetare , terrorizmi etj ...nje ndre luftat specifike edhe katastrofake kanoset edhe mbetet lufta e ftoht apo lufta e yjeve ndermes fuqive me te mdha teknikisht ...
Ju pershendes..Beshareti

lotoshi
21-12-04, 21:47
ju pershendes te gjithve

por do te pergjigjem ketu

lufta esht e mir per ata qe e nxisin luften edhe vet dalin ta themi ne koder e pastaj e bejn luften dikush tjeter mendoj njerezit te mencur kurse ata te pa aft qe din vetem pushken me e kap ata jesin ashtu si kan qen por ata qe e fillon ata pasurohen gjat luftes

perse amrika sundon edhe ksaj kohe e andej del para opioneve thot qe nga lufta zdel asgje e tae vet e kan biznes por lufta ne anen tjeter si qu be ne kosov preshev maqedoni te gjitha keto luftra qe u ben e shohim cfar suksese kan njerezit kan mbetur edhe m ekeq te shkatruar nga lufta pseqikisht e moralisht edhe pasurin e sot ata qe epermenda te mencurit rin sot me kravat edhe jan te kenaqur me vepren e tyre qe gjoja ja se ne luftuam me djersen e popullit fituam dhe u gezuam e kurse ne anen tjeter ata e keq perdorin deshmoret etj

kaloni bukur

Alkimisti_ch
29-06-08, 14:47
Lufta eshte fatekqesisht nje nga ligjet e natyres e qe lidhet me mbijetesen. Per ta kuptuar kete me mire shikoni sot shtazet e egra se si e luftojne njera tjetren per te mbijetuar. Kjo nodhe edhe me kafshet tjera e duke ditur qe njeriu eshte poashtu nje lloj kafshe ateher ndodhe edhe me njeriun.....

Eshte interesante te thuhet ketu, se njerzit duke qen qenje me te persosura te rruzullit kane aftesine per te gjykuar gjerat me ndryshe, por kur eshte fjala per luften ata kane ngelur thujase ata qe kan qen, pra sipas teorise : Njeriu per Njeriun eshte ujk, perveq se kan ndryshuar metodat. Pra njeriu e ke persosur formen e luftes deri ne ate shkalle sa e rrezikon ter njerzimin ta asgjesoj brenda pak minutave.

Pse lufte medoj se ky instinkt i te qenurit me i mire, me i fuqishem, me mbizoterues, me dominues, me superior, me i shkathet, me intelegjent, me qiellor eshte karaktersitike qensore e qenjes se qujatur NJERI dhe ne nje far menyre ajo determinon jeten tone te pergjithshme.
Tragjedia e ter kesaj eshte se keshtu mendon shumica absolute dhe se per kete eshte bere investim aq i madhe i kapitalit mendor saqe lufta sot me shume kuptohet si faktore i rendesishme i zhvillimit ekonomik.
Mjafton te lexohet libri i Hitlerit "Mein Kampf" lufta ime ku nder te tjera ai thot: Lufta sjell pune...!

Njerzimi ka rritur shume te evoluoj por ne kete drejtim per mendimin tim ka ngecur ne piken ku ka filluar, dhe ne kete kuptim mendoj se Njeriu eshte i papermirsushem...

GURI SYLAJ
31-07-08, 14:07
Perkundraz ,bash ne kete pike njeriu ka evolu me se shumti.
Eshte e vetmja "shtaze" qe planifikon ,perdore arme te sofistikuara dhe qe "me vetedije" SHKATRRON LLOJIN E VET DHE GJITHECKA PER RRETH TIJ !!
" Vetedija " njerezore eshte ajo qe kete planete me emrin TOKE e bene te pa pershtashem per ate qe neve e quajm JETE....

Amina
03-08-08, 17:47
Perkundraz ,bash ne kete pike njeriu ka evolu me se shumti.
Eshte e vetmja "shtaze" qe planifikon ,perdore arme te sofistikuara dhe qe "me vetedije" SHKATRRON LLOJIN E VET DHE GJITHECKA PER RRETH TIJ !!
" Vetedija " njerezore eshte ajo qe kete planete me emrin TOKE e bene te pa pershtashem per ate qe neve e quajm JETE....

E keshtu bene njeriu lufte per te kontrolluar, per te pushtuar.
Por ka edhe lufte pe tu shliruar.

egi
05-08-08, 09:18
Lufta ndoshta edhe shliron..siq po thot Aminja..por plaget dhe shenjat gjithmon mbesin...pra asnje luft ne fund te fundit nuk eshte pozitive...as per anen e fituesit..

GURI SYLAJ
05-08-08, 20:56
E keshtu bene njeriu lufte per te kontrolluar, per te pushtuar.
Por ka edhe lufte pe tu shliruar.

Shume interesant ,nuk e paskna dite qe paska edhe asi lufte,e cilla ke ajo mos kjo e sodit,
Mshoj shkam me ia nxane shkamin...?