PDA

View Full Version : NATĖN


mija
03-11-03, 21:23
NE NATEN KU SUNDOJNE YJET

NJE ZE PO QAN PERMALSHEM

PER NJE IMAZH TE PA HARRUAR

DY LOT ME SHKOJNE NGADALSHEMDITA ME DUKET SHUME E GJATE

NATA DUKET S'KA KUFI

MENDJA ME RRIN MUA TE ....

GJUME REHAT NUK KAM NE SYDHE NE DEGJOFSH PER [vdekjen]TIME

JETOJE TI JETEN NE GEZIME

TEK VARRI IM TI KURRE MOS SHKO

TRUPIN TIM MOS E TRAZOKUR TI QAN APO EDHE QESH

MUA NGA PAS DO TE ME KESH

DHE GJITHMONE DO KEM DESHIRE

TE GEZOHESH SA ME MIRESIKUR NE PARAJSE

APO FERR TE SHKOSH

TE PRES E ULUR NE NJE QOSH

SA TE KAM DASHUR TA BESOSH...

mija
03-11-03, 21:33
Harroje harrimin tim

Harroje atė nat kur ishim vetėm ne dy

Harro se unė harrova qė mė le me lot nė sy

A thu a mendon se skam nė kė tė mbėshtetem

A thua a e din se pėr ne gjdo gjė as gjė nuk mbetet

Sdi vall a e shikon ndonjėher njė qiri kah tretet

Qė pa prtitmas fiket e nė terr mbetet

E tash ndalu mendo se mos je ti aj qiri

Dhe qdo gjė tani ti harro pėr atė dashuri

Pėr atė tė them harro harrimin

Ndalu shiko nė qiell o mėkatar i pangopur

Ndalu mendoje veten nė njė ngric tė pėrsosur

Kush do tn diėhmoj kush pr ty aty do tė rrezoj

Kush do tė tė perpjeket nė mbijetesėn tėnde

Kush nga burgu ty do te largon

Ajo jam une se zemra te don

Pse e shkatrron njė gjak tė pa mpir

Skuptoj si mundė ta bėsh njė gjė tė till

Vall mos harro se dielli lindė pėrsėri

Por zdi a do tė lindė per ty a pėr njė tjetė

Pėr atė tė them harro harrimin tim

Se une isha vetėm njė djell

Qė arrita nė perendim.

mija
04-11-03, 17:22
Dashuri me helmove ti

me more rinine

me hudhe bukurine

mos u kthe se tash eshte vone

u martova me nje qe se dua

dashuria me se eshte per mua

jo...jo ne kete bote

mund te takohemi ne ate bote

nese s, eshte e koteNuk mendoj jo me per ty

shkruaj c,te duash

apo edhe nese tregon

se vuan

per mua kjo s,dob te thote

as gje...

I hudhe te gjitha mu ato dite

qe me kishe prane

nuk kafshohen molla e ta gjuash

mendohu se shume se gabuar

vetem helmim ka mbete nga ti

ska me skam me dashuri

ajo ka qene veq nji fantazi

qe syti e mi ska pare perpara

syte e mi kane humbe ngjyren

e njeriut...

une tani jetoi..me dashurine time

ste dua, as smendoj me per ty

gabim ben nese shkruan prap poezi per mua...

Te dua, ti e din,

aj qe je ku je tash ti?

Dua te te puth prej mbremje

deri ne mengjes,

dua te te them te dua e mandej te vdes...

mija
04-11-03, 17:26
Nuk di pse te dua apo mė shumė serijoziteti apo ato fjalet e tua me shtine tė shpresoj

pėr njė tė ardhme mė tė lumturė nė jeten time .

Shikimet e mija i drejtoj vetėm me njė kahje ,

gjuha dhe zemra ime qė rrah e pėrmend vetėm emrin tėnd dhe tė askujt tjetėr e dashurė .

Nga njėher e pyes vetėveten vall pėrse jam i dashuruarė nė njė djalė tė till ē'rėndėsi ka kjo pėr mua ,

vall a thua kurrė nuk kam qen e lumtur por pėr kėtė unė nuk jam fajtore ,

fajtorė ėshtė zemra e cila tė don mė shumė se ēdon njeri nė botė ,

mė shumė se jetėn time. Nuk e kam besuar se ka njeri qė mundet tė mė shtin nė mendime tė ēmendem ,

e ti je aj pa tė njohur vetėm nga zėri i ėmbėl nė telefon ,

e mua mė erdhi po si flakė qė ma kaploj trupin .

I dashurė i vetėmi je ti qė mudeshė tė ma shuheshė kėtė zjarė,

i cila ma ka kapluarė shpirtin nga ēasti nė ēastė shkrihem por sikurė qiri.

I dashurė ora ėshtė 2 mesnate e unė jam e vetėmuar nė mes katėr murėve

e nuk mundem ta qetėsoj zemren time e cila tė

don aqė shumė sa qė nuk ka barazė me asken nė botė ,

TĖ LUTEM MĖ KUPTO SE VETĖM FJALA E JOTE E ĖMBĖL MĖ NXJERRIN

NGA KJO SITUAT E VĖSHTIR

mija
04-11-03, 17:28
O bukuri mizore me shpirt te pavdekshem

Me magjine e syve te tu me roberove

Kur ndjeva se me ty rashe ne dashuri

Ti fala dy syte dhe gjithe shpirtin tim

Por kur ne enderr te pashe

Pandehja se derdhje lot me ngasherim

O shpirti im I paharruar

Ku prehet ai kujtim.Te fluturojm bashk ne qiellin e paster te dashurise...

e cila pasqyron shpirtin ton te bardh....

ne ajer te tregojm mbrendesine e paster qe e kemi

dhe qe duam tja kushtojm njeri tjetrit...Te besova gjithcka:

Trupin, shpirtin dhe gjithe zemren time.Prandaj te lutem ti mos harro,

se po i humbe ato skthehen jo........

I keputa gjethet e trendafilit

Duke te then te dua

I grisa fletet e librit

Duke lexuar poezite e tua

E piva detin te tere

Dhe reren e laga me lot dashurie

I tunda gjethet e pemeve

Duke vendosur trishtim e dhimbje

Cdo rruge e mbusha me vetmi e trishtim

Cdo njeriu I thosha

Ja cdo te thote dashuri??!!!E dashur sa shum dojsha tash te jem me ty,

E te them te dua thell ne sy.

Puthjet me te embla te ti dhuroj,

jeten se bashku me ty ta kaloj.b]KUR MBI TRUPIN TIM FILLON PUNIMI, KUR MBI VARRIN TIM VIHET KURRORA ATEHERE MUND TE THEM SE TE HARROVA!!!!!![/b]

mija
06-11-03, 17:10
Edhe kete nate ne qetesin e dhomes sime po ri..dhe po mendoj...dhe i kujtoj ditet e bukura qe kur zdo ti harroj...

shikimi me bjen me nje vezhgim te thelle..sikur jam zhytur ne balte dhe smuj nxirem ne siperfaqe..sikur kam rene ne nje grop te pafund..se tanime mendimet i kisha ne rruge pa kthim..jeta ime eshte e tille...

-Mendimet mu silleshin perreth..ne koken time kishe shum konfuzione, e ngateresa me eshte bere jeta lavirint qe asesi nuk muj te gjej rrugedalje..

U silla rreth dhomes, e vezhgoja me kujdes..nuk ishte asgje si me pare, ndoshta nga pamja po mirepo nuk u ndijke ende ajo arom qe ta mbushte shpirtin me vullnet per jet, nuk mbi-zoteronte aj qendim i thelle i ndjenjav, kur ishte si me pare..tanime vetem kan mbetur kujtime..kujtime qe nuk do te shlyhen nga zemra ime...

LIBERO_78
26-11-03, 18:30
MOS ME PYET KURRE PER EMER

------------------------------------------

Mos me pyet kurre per emer

por as ne veten tende mos e kerko

se nuk do me gjeshe mua,por stinet

veren te etur ,por te gjelbruar

vjeshten te lagur nga shiu.

te kerkon pakesia ,si toka qe kerkon uji ne vere

nje rruge pa fund,pa fund dhe e gjate

foshnje e etur per te qene te paret

ndoshta te kan thene shume per mua

por te te kan thene pak.

nje rruge pa fund,pa fund dhe e gjate

ne pentagram dashurie,ishim te largt

andaj mos me pyet kurre per emer

se nuk mund te pergjigjem dot.........

tung nga libero 2003

lazdrani
08-12-03, 11:14
:P :P mija kjo poezi me ka pelqyer vazhdo me tutje te shkruash :P :P lazdrani

Murgesha
08-12-03, 12:40
Kujtimet

Kujtimet thonė tė rinojnė

Kujtimet tė mbajnė gjallė

Mjerė kush nė jetė

ska se ētė kujtoj

Ai ska jetuar aspak.

Nėna

Zemra e nėnės vuan,

Kur fėmijėt ska pranė,

E di, tani si besoni,

Por nesėr, besoj se po

Lėndimi

Fėmijėn mos e lėndo

Se shumė i kushton

Shpirtin ia shqetėson

Jetėn me frikė e shikon

Dėshirė

Fėmijėt mos i privoni

Vetėm mos i lini

Faluni vėllezėr e motra

Qė tė lumtur ti kini.Dyfytyresia

Ska mė keq nė jetė

Se sa njeriu

Dy fytyra ti ketė.Ebukura dhe e shėmtuara

Njerinė tė bukur

pamja se bėn

I bukuri ai ėshtė

Kur shpirtin tė bardhė e ka.Shkeputur nga "Pyesni Zemrėn"- Ikballe Isaku.

mija
26-03-05, 23:45
O MOJ DASHNI E SHKRETA DASHNI
KREJT HALLET MI KE PERZI
QYSH BRE SE KOM DIT
QYSH MI QI TURIT
PARA KOHE I SHTINA TURSHIT
KREJT JETA POM SHKON PIT
PREJ TJE MA JOM KFIT
KUKU MORE QKA ME BA
PREJ TEJE RAHATLLAK SPO KA
EH VIRONE QA UM BONE
E SHKRETA AJO NONE
PO QA ME BO KUR PO MA KONA
PREJ QEM KA LSHU PREJ DORE NONA..
kuu bre mosvet
um ki shti ne seklet
dit e nat ty mendu
me cilen dor im mshu
ksaj here ma ngule
edhe fort um perule
e qa me ba kom besu
dashnija e shkret opet mem mashtru...
e tash krejt mi qive
jeten ma dhive
krejt hormonet mi perzive
po kur ta kqyrsh sdi a ka fajin dashnija
po non stop mu ka merzi ne mendimet e mia
mu ke ba obligim, preokupim
gjdo dit po ma dhin
ska kush tripin tma perzin
e kshtu vazhdooj, hulumtoj
e dashni qim none qe ishe
pe shtishe dreqin ne shishe
kush kish mendu
dikush si timu mem mashtru
e po lun me mu