PDA

View Full Version : Mė S'tė Ndiej Si Mė Parė !


loqkani
07-11-03, 23:34
Kan degju se ti je fejuKam degju e dashur se ti je feju

e tash se shpejti don mu martu.

Pra te uroj sukses ne ket dashuri

por mos me thu e dashur se fajtor je ti.

Me ne fund i dashur te lus per kujtim

dalin qi te lind'sh leja emrin tim.

te lutem Mos mė thuaj mirdita

mos mė thuaj si je

vetem kur tė vdes

qitma nji grusht dhe !Mė s'tė ndiej

Tashmė s'tė ndiej si mė parė.

Tashmė nuk kam mė mall.

Nuk dua mė tė tė lėndoj,

thjesht sepse mė s'tė dashuroj.

Nuk lotoj mė pėr ty.

Endrra nuk shoh mė pėr ne tė dy.

Mė vjen keq, s'dua tė tė lėndoj,

por diēka jeta nė kėto ditė mė mėsoi.

Kuptova se s'ka veē njė dashuri.

Mėsova se emri i saj nuk je mė ti.

Tė lutem mė beso,

dhe njė tjetėr ėndėrr tashmė kėrko.

Nese Rrezikon Mundesh Te Humbasesh.Nese Nuk Rrezikon Ke Humbur Gjithsesi ! praktikone ket

loqkani
11-11-03, 02:01
Zemrėn ta fala se me ty ndjehėm i lumtur

zemrėn ta kėrkova se pa tė ndjehem i humbur

Sapo e pushtova trupin tėnd tė bukur

ndjeva se jetova mė shumė se i lumtur

Kur pranė tė kam dhe buzėt t'i puth,

dy buzėt e mia digjen porsi prush.

Kur sytė e tu qajnė, sytė e mi s'kanė dritė,

kur sytė e tu qeshin, qeshin dhe tė mite

_________________________________________________Kur shoh fjalėn tėnde tė shkruar mė bėhet se ndjej

tingullin e lėvizjes sė gishtėrinjeve tuaj nė tastatur

mė bėhet se paraftyroj hijen tėnde nė mendjen time

mė bėhet se vėrej sytė e ty magjeps

mė bėhet se pėrjetoj shikimin tėnd pėrkėdheles

mė bėhet se nuhas aromėn e njė lule tė freskėt dhe

shijoj qeshjet nė mimikėn tėnde

mė bėhet se ndjej psherėtimen e ėmbel tė zėrit tėnd

e zemrat tona tashmė rrahin nė njė takt dhe vėshtrojnė

me simpati fytyrat tona tė pafajshme

_________________________________________________Nė telat e gitares

e zbraz mallin e pashuar

atė mall tė zjarrtė

qė mė ka pėrvėluar.Ti je kėnga mė e dashur

Ti je vaji i shpirtit tim

Ti je loti im i pastėrt

dhe pikėllimi im!Ti shkove njė ditė

harrove fjalėt e tua

pėrse vallė m'gėnjeve

se mė deshte mua??!!Kėndoj pėr fatin tonė

njė kėngė melankolike

kėndoj pėr dashurinė

qė e thirre e mė ike....

_____________________________________ti je ėndrra qe ėndrroj ti je shpirti qe me mban

te takova dhe me ike tash te ndjej qe ste kam pran

ti je shpirti qe m'frymon fryma jote gjall me mban

ti je hana qe ndricon rrezet tua drit me bajnti je djell qe ngroh cdo gje edhe ngroh shpirtin tim

ne munges sot kam driten kur ti gjindesh ne mergim

a thu shpirt ti sot kėnd nxen pse me ftof trupin tim

nuk je akull qet me ngrish por ti ftof gjakun timmos mos moj bukuroshe mos me thuaj se s'me do

sot kur krejt me perfitove pse me ik e me mallko

mos oh djell mos ma kthe shpinen mos me le te ngrihem gjall

mos o hen mos ma ndal hijen vetem hijen ne shoqri kamhija ime me je ti ti me ndjek hapat pa ndal

sot kur un rrij i ulur ti mbi kok a thu pse qan

hec o shpirt me perqafo me puth buzet dhe me shtrego

mos me thuaj se s'me don kur e din se me takonti je ėndrra qe ėndrroj dhe reale sonte je

ti je djelli qe me ike sot perseri mu me nxe

ti je hėna qe u largove edhe terr krejt mu ma ben

ti je hija qe me ndjek perfitove shpirtin tėm

__________________________________________________Thuame c'far te duash;

thuame se jam i mire,

thuame se jam i keq.

Thuame se jam i bukur,

thuame se jam nje dreq.Thuame c'far te duash.

Thuame gjithecka timen;

mendjen,pamjen,jeten...

Thuame te lutem,thuame

gjithmone te verteten.

loqkani
14-11-03, 16:13
ej qe po un e filloj me nje poezi ee mbasnej shkruni edhe ju diqka se secila tem poezia ka bo e keshtu qe ti mbedhim do ketu e do andej ... un po e shkruj qetan qe e kam ndi edhe shum me ka lon pershtypje ...Letėr nga MėrgimiM'pikuan lotėt n'tokė mė ranė

mos harro atė ditė moj nanė,

n'ditė bajramit, n'ditė gėzimit,

mora rrugat e mėrgimit.Sot s'kam gėzim as nuk kam gas,

as prej mallit s'mund tė flas,

prandaj jam ulė e po t'shkruaj,

djali yt prej dheut t'huaj.Tė tregoi nėnė pėrnjimend,

asgjė s'asht si n'vendin tem,

qyshė kam ardhė kėtu mallkoj vehten,

mėrzia po m'shkatrron jeten.Kėtu hana rri e fshehtė,

kėtu qielli ėshtė i errtė,

as dielli nuk jep ndriēim,

s'asht si dielli i vendit tim.Kėtu luleve s'u vjen erė,

kėtu s'ka vjeshtė, as s'ka prandverė,

ka veē dimen e vapė tė shkretė,

mos me mujtė nji natė me fjetėKtu s'ka qefė veē punė e gjumė,

pamirėsi me shumė zullum,

kėtu janė njerėzit si bagėtia,

nga njė javė nuk shkojnė te shpia.Tash nėnė shumė nuk po tė shkruaj,

t'fala u baj prej dheut t'huaj,

sa herė tė duesh me m'kujtue,

puthe dheun qė m'ka rritė mue.