PDA

View Full Version : Diskriminim gjinije


njona
14-11-03, 17:41
Besimet fetare, traditat kombėtare, ligjet shtetėrore janė pėrpiluar nga mashujt dhe pėr mashkujt, pse ?

Murgesha
20-11-03, 18:24
Te lumte njona.

Jane bere per te mbajtur femren te shtypur. Dhe ate per shkakun e vetem se femra eshte me e dobet fizikisht e jo per tjeter gje.

muslim
29-11-03, 20:56
tung tung,se pari ju pershendes edhe pse kjo eshte teme per Femrat nuk ka te beje me fejen.politiken,apo dicka tjeter ....

vetem desha ta them mendimin tim se vertet femra eshte ne nje pozite me te ulet se burri : ndoshta ka fakte se pse po ndodh kjo,por une personalisht nuk i diskriminoj femrat...se pa to nuk ka jete ... sikurse thuhet * nese mundohemi ta lakojme nje bri ai do te thehet,por nese kujdesemi per te do te kemi nje jete me te mire., se gruaja e ka prejardhjen prej burrit ,,,, sa me kujtohet nje bri nga ana e djathe apo e shmajt......pra te mundohemi te sillemi sa me mire me gruan*jeta eshte e lumtur.,nese nuk ke lumturi ateher hulumto ku ke gabuar ,se palumturi nuk ka dashuri

nelly
20-12-03, 12:47
Njona,

tema eshte shume e qelluar. Kur te i analizon te dhenat dhe statistikat del ne perfundim qe, gati ne cdo aspekt femra eshte me e mire se mashkulli, qofte ne aspektin kualitativ apo kuantitativ.

Tragjedi me e madhe konkretisht per neve femrat shqiptare (ne Kosove) eshte mentaliteti i cili, kam pershtypje pas luftes po "lulzon" negativisht.

Mjaft me me kto budallalleqe, mashkujt le ta kuptojne nje her e pergjithmone : para zotit dhe cdo ligji ne bote= femra dhe mashkulli i kan te drejtat e njejta.

Le ta kuptojne te gjithe edhe le te kene respekt per femren, le ta perkrahin, mos te ushtrojne dhune ne te dhe qka eshte me rendesi - ta duan pa interesa dhe hile.

enesi_21
20-12-03, 16:01
Selam alejkum

Seshte e vertet se islami ben padrejtesira, ai e ngriti femren ne pozite te larte.

Rėndėsia e madhe e rolit tė gruas muslimane qoftė si grua, si motėr ose si vajzė ėshtė e pėrshkruar nė Kur'anin fisnik dhe mė e detajuar ėshtė e shpjeguar nga Sunneti i pastėr pėr drejtat qė i kėrkohen asaj dhe tė drejtat qė asaj duhet ti garantohen.Sekreti i rėndėsisė sė saj qėndron nė pėrgjegjėsinė dhe barrėn e saj tė madhe qė asaj i ėshtė ngarkuar dhe vėshtirėsitė qė ajo ka pėr tė mbajtur, pėrgjegjėsi dhe vėshtirėsi qė madje edhe njė burrė nuk mund t'i pėrballojė. Kjo ėshtė sepse nga obligimet mė tė rėndėsishme mbi njė person ėshtė tė tregojė mirėnjohje pėr nėnėn dhe kėndshmėri dhe shoqėri tė mirė me tė. Dhe nė kėtė ēėshtje asaj duhet t'i jepet pėrparėsia pėrpara babait.Allahu, subhanehu ve teala, thotė:"Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindėrit tė vet, sepse nėna e vet atė e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (e porositėm) Tė jesh mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tu, pse vetėm tek Unė ėshtė kthimi juaj". [Lukman: 14]Allahu, subhanehu ve teala, thotė:"Ne e urdhėruam njeriun t'u bėjė mirė prindėrve tė vet, ngase nėna e vet me mundim e barti dhe me vėshtirėsi e lindi, e bartja e tij dhe gjidhėnia e tij zgjat tridhjetė muaj (e ai vazhdon tė jetojė) derisa tė arrijė pjekurinė e vet dhe kur t'i mbush dyzet vjet ai thotė: “Zoti im, mė inspiro mua qė tė falėnderoj pėr tė mirėn tėnde qė ma dhurove mua dhe prindėrve tė mij, qė tė bėj vepra tė mira qė i pėlqen Ti dhe m'i bėn tė mirė pasardhėsit e mij, unė pendohem te Ti dhe unė jam me myslimanėt". [Ahkaf : 15]Njė njeri erdhi tek i dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ve sel-lem, dhe i ka thėnė: "O Resulullah! Kush nga njerėzit e meriton mė shumė ta duaj unė? Ai iu pėrgjigj: "Nėna jote". Njeriu e pyeti: "Pas saj kush ėshtė?" Kėshtu ai iu pėrgjigj: "Nėna jotė".Njeriu e pyeti: "Pas saj kush ėshtė? Kėshtu Pejgamberi iu pėrgjigj pėrsėri: "Nėna jote". Pastaj njeriu e pyeti: "Pas saj kush ėshtė? Kėshtu ai iu pėrgjigj: "Babai yt". [3]Kėshtu kjo e bėn tė nevojshme qė nėnės ti jepet tre herė mė shumė kėndshmėri dhe trajtim tė mirė sesa babait.Pėrsa i pėrket gruas atėherė statusi i saj dhe efekti i saj nė krijimin e njė shpirt tė qetė dhe tė kėndshėm ėshtė treguar qartė nė ajetin e nderuar nė thėnien e Allahut:"Dhe nga faktet (e madhėrisė sė) e Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe nė mes jush krijoi dashuri dhe mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė". [er-Rum: 21]El-Hafidh Ibėn Kethir (774 h), rahimehullah, ka thėnė ndėrsa ka shpjeguar termin mu-uaddah dhe rahmah, nė ajetin e mėsipėrm: "El-mu-uaddah do tė thotė dashuri dhe pėrkujdesje dhe er-rahmah do tė thotė dhembėshuri dhe mėshirės pėrderisa njė burrė e merr njė grua ose pėr shkak nga dashuria e tij pėr tė ose pėr shkak tė dhembshurisė dhe mėshirės ndaj saj duke i dhėnė asaj njė fėmijė prej vetes. . . . " [4]

enesi_21
20-12-03, 16:03
“A ėshtė i njėjtė ai qė e di se ajo qė t'u shpall ty nga Zoti yt ėshtė e vėrtetė, si ai qė ėshtė i verbėr? Vetėm njerėzit e arsyeshėm qė kanė mendje tė shėndoshė e kuptojnė tė vėrtetėn”. (Er-Rad: 19).

Kur tė pėrzihen gjėrat, kur pamundėsohet shikimi i qartė, pėrzihen llambat e mbetet nė mėdyshje kapiteni i anijes, arti i shpėtimit qėndron nė kthimin e gjėrave tė paqarta nė bazat e veta, pėrcellja e mėdyshjeve nė rrėnjėt e saja. Vetėm nė kėtė rast dallohen tė kundėrtat, sqarohen tė paqartat, shikimi bėhet mė i qartė, pėr ate qė dėshiron shpėtim.Nėse i kthehemi bazave historike tė lėvizjes pėr emancipimin e gruas nė europė dhe amerikė, ku ėshtė burimi i kėsaj lėvijze dhe ku kanė ndodhur hapat e para tė saja, do tė shohim se perendimi para shekullit tė njėzetė e ka kufizuar nė mėnyre ekstreme gruan me gjėra qė as fetė e devijuara nuk e aprovojnė. Shoqėritė laike nė perendim pas luftės historike mes kishės dhe shkencės kanė dalur me shkollė tė re, e cila thėrret nė ndarje tė plotė nga feja dhe izolimi i fetarėve nė qoshe tė caktuara pėr rite fetare. Si alternativė e kėsaj ishte edhe nxjerja e ligjeve tė ēuditshme pozitive, qė nė brendėsi kanė bartur, ate qė e kanė pasur tė zakonshme burrat qė nga shekujt e parė nė drejtim tė gruas dhe epsheve tė tyre tė pakontrolluara. Kjo na solli para disa ligjeve abnormale, revolucioni kundėr tyre ishte njė pjesė e revolucionit tė madh kundėr tė kaluarės nė europė. Pėr ta sqaruar kėtė do tė sjellim disa shembuj tė ligjeve tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės qė kanė tė bėjnė me gruan:1- Nėse burri i jep dhurata gruas, rroba ose stoli, pronėsia e tyre nuk kalon te gruaja me aktin e dhuratės, por mbetet pronė e burrit, pa marė parasyh sa zgjatė kjo vepėr, saqė edhe me ligj i lejohet qė ta mer prapė kur tė dėshirojė, duke mos iu lejuar gruas qė ta pengojė nga ky veprim.2- Burrit amerikan i lejohet me ligj ta rrah gruan e tij kur tė dėshirojė, me kusht qė tė pėrdorė shkop, kurse njė e treta e trashėsisė sė shkopit nuk duhet tė jetė me e trashė se sa gishti i madh i tij.3- Nė njė tė tretėn e shteteve tė Amerikės nuk i ėshtė lejuar gruas tė posedojė prona nė emėr tė sajė. Ligji nuk i ka njohur asaj asnjė pronėsi, edhe nėse ka qenė nė gjendje tė jashtėzakonshme, nėse ka punuar pėr tu kujdesur pėr burrin e saj tė paaftė, sepse ēdo gjė qė ka tė bėjė me punėn e sajė, nuk konsiderohet pronė e saj, sipas ligjit.4- Nė njė prej ligjeve tė Oksfordit, nė shtetin Ohajo, i ndalohet gruas tė ēveshet para fotografisė sė ndonjė burrit.5- Njė ligj tjetėr ia ndalon gruas tė blejė kapelė, pėrveē nėse sė pari e provon burri i saj.6- Gratė e Sanfransiskos e kanė tė ndaluar ti lagin rrobat tė cilat do ti hekurosin me ujė qė e stėrpikin nga goja e tyre.7- Gratė e Njujorkut e kanė tė ndaluar pirjen e duhanit publikisht. Nė vitin 1904 ėshtė burgosur njė grua qė i ėshtė kundėrshtuar kėsaj ndalese.8- Deri nė vitin 1984 gruaja ka qenė pronė e burrit, me ligj.9- Deri nė kėto ditė gruaja kur martohet thirret me mbiemrin e burrit, e jo me mbiemrin e sajė.

Murgesha
20-12-03, 16:49
Nuk e di zoteri se pse mundohesh te mbulosh diellin me shoshe. Po predikon tere kohen se gruaja paska te gjitha te drejtat simbas sheriatit. A din te na thuash o zoteri pse kurr nuk u zbatuan ne realitet keto te drejta. E sa i perket te drejtave te gruas ne Amerike (zoti e di se ku i ke gjete ato ligje qe i pershkruan apo kur kane egzistuat) edhe femra muslimane sbesoj se do te kerkonte me teper se ato.

Ik more zoteri se sipas besimit Islam gruaja eshte e denuar edhe pas vdekjes, kur thuhet se per nje Musliman te mire, shperblimi do te jet me Gjehnet dhe ate do te kete ne dizpozicion 70 Hyri. E gruaja e ketij besimtari ku do te mbetet? Do te jete numer 71 apo numer 1?

Ne cilin do rast prap se prap do te jete e shkelur dhe e denuar kur i duhet ta ndaj burrin e saj edhe me 70 te tjera. A mendoni ju se ne keso kushte egziston gjeneti?

lazdrani
20-12-03, 18:48
AI BURRE QE NUK E DONE DHE NUK E REPPEKTON DHE DISKRIMINON

GRUAN E VET:

KURRE DITEN MOS E PASTE QE NEMET E MIJA DO TJU NXAJNE QY NIHER!!!!!lazdrani :twisted: :twisted: 8) :roll: :lol: 8) :wink:

enesi_21
20-12-03, 20:14
Statusi i gruas muslimane nė islam ėshtė shumė i ndershėm dhe i pasur dhe efekti i kėsaj ėshtė shumė i madh nė jetėn e ēdo muslimani. Me tė vėrtetė gruaja muslimane ėshtė mėsuesja e parė nė ndėrtimin e njė shoqėrie tė drejtė duke udhėzuar me Librin e Allahut dhe Sunnetin e tė Dėrguarit tė Allahut, salallahu alehji ve sel-lem. Pėrderisa mbėshtetja nė Kur'an dhe Sunnet e distancon ēdo musliman mashkull ose femėr nga ē'udhėzimi nė ēdo ēėshtje. ا'udhėzimi nga i cili shumė kombe vuajnė dhe tė qenurit e tyre tė devijuar nuk vjen pėrveē se nga tė qėnurit larg nga rruga e Allahut subhanehu ve teala dhe tė qenurit larg nga ēfarė sollėn Pejgamberlerėt dhe tė Dėrguarit e Tij, alejhimus selam. Pejgamberi, salallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:"Unė jam duke ju lėnė dy ēėshtje kėshtu qė ju tė mos humbni aq gjatė sa tė kapeni pėr to, Librin e Allahut dhe Sunnetin tim". [2]Rėndėsia e madhe e rolit tė gruas muslimane qoftė si grua, si motėr ose si vajzė ėshtė e pėrshkruar nė Kur'anin fisnik dhe mė e detajuar ėshtė e shpjeguar nga Sunneti i pastėr pėr drejtat qė i kėrkohen asaj dhe tė drejtat qė asaj duhet ti garantohen.Sekreti i rėndėsisė sė saj qėndron nė pėrgjegjėsinė dhe barrėn e saj tė madhe qė asaj i ėshtė ngarkuar dhe vėshtirėsitė qė ajo ka pėr tė mbajtur, pėrgjegjėsi dhe vėshtirėsi qė madje edhe njė burrė nuk mund t'i pėrballojė. Kjo ėshtė sepse nga obligimet mė tė rėndėsishme mbi njė person ėshtė tė tregojė mirėnjohje pėr nėnėn dhe kėndshmėri dhe shoqėri tė mirė me tė. Dhe nė kėtė ēėshtje asaj duhet t'i jepet pėrparėsia pėrpara babait.Allahu, subhanehu ve teala, thotė:"Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindėrit tė vet, sepse nėna e vet atė e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (e porositėm) Tė jesh mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tu, pse vetėm tek Unė ėshtė kthimi juaj". [Lukman: 14]Allahu, subhanehu ve teala, thotė:"Ne e urdhėruam njeriun t'u bėjė mirė prindėrve tė vet, ngase nėna e vet me mundim e barti dhe me vėshtirėsi e lindi, e bartja e tij dhe gjidhėnia e tij zgjat tridhjetė muaj (e ai vazhdon tė jetojė) derisa tė arrijė pjekurinė e vet dhe kur t'i mbush dyzet vjet ai thotė: “Zoti im, mė inspiro mua qė tė falėnderoj pėr tė mirėn tėnde qė ma dhurove mua dhe prindėrve tė mij, qė tė bėj vepra tė mira qė i pėlqen Ti dhe m'i bėn tė mirė pasardhėsit e mij, unė pendohem te Ti dhe unė jam me myslimanėt". [Ahkaf : 15]Njė njeri erdhi tek i dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ve sel-lem, dhe i ka thėnė: "O Resulullah! Kush nga njerėzit e meriton mė shumė ta duaj unė? Ai iu pėrgjigj: "Nėna jote". Njeriu e pyeti: "Pas saj kush ėshtė?" Kėshtu ai iu pėrgjigj: "Nėna jotė".Njeriu e pyeti: "Pas saj kush ėshtė? Kėshtu Pejgamberi iu pėrgjigj pėrsėri: "Nėna jote". Pastaj njeriu e pyeti: "Pas saj kush ėshtė? Kėshtu ai iu pėrgjigj: "Babai yt". [3]Kėshtu kjo e bėn tė nevojshme qė nėnės ti jepet tre herė mė shumė kėndshmėri dhe trajtim tė mirė sesa babait.Pėrsa i pėrket gruas atėherė statusi i saj dhe efekti i saj nė krijimin e njė shpirt tė qetė dhe tė kėndshėm ėshtė treguar qartė nė ajetin e nderuar nė thėnien e Allahut:"Dhe nga faktet (e madhėrisė sė) e Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe nė mes jush krijoi dashuri dhe mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė". [er-Rum: 21]El-Hafidh Ibėn Kethir (774 h), rahimehullah, ka thėnė ndėrsa ka shpjeguar termin mu-uaddah dhe rahmah, nė ajetin e mėsipėrm: "El-mu-uaddah do tė thotė dashuri dhe pėrkujdesje dhe er-rahmah do tė thotė dhembėshuri dhe mėshirės pėrderisa njė burrė e merr njė grua ose pėr shkak nga dashuria e tij pėr tė ose pėr shkak tė dhembshurisė dhe mėshirės ndaj saj duke i dhėnė asaj njė fėmijė prej vetes. . . . " [4]Dhe qėndrimi unik qė gruaja e Pejgamberit, salallahu alejhi ve selam, Hatixha mori, pati njė efekt jashtzakonisht tė madh nė qetėsimin dhe sigurimin e Pejgamberit, salallahu alejhi ve selam, kur meleku Xhibril alejhis selam erdhi sė pari tek shpella e Hiras. Kėshtu Pejgamberi, salallahu alejhi ve selam, u kthye tek Hatixha, radiallahu anha, me shpalljen e parė dhe me rahjet e tij tė zemrės dhe shqetėsimin qė pati duke i thėnė asaj: "Mė mbulo, mė mbulo".Kėshtu ajo e mbuloi derisa frika i iku e pastaj i tregoi Hatixhas, radiallahu anha, ēdo gjė qė ndodhi duke thėnė: "Unė i frikėsohem qė diēka ėshtė duke ndodhur me mua".Kėshtu ajo i tha atij:"Kurrė! Pasha Allahun! Allahu kurrė nuk do tė tė poshtėrojė ty. Ti i mban lidhjet farefisnore, i ndihmon tė varfėrit dhe tė vobektit, ti i shėrben miqve bujarisht dhe i ndihmon atyre tė cilėve i ka rėnė ndonjė fatkeqėsi". [5]Dhe tė mos harrojmė Aisha-n, radiallahu anha, dhe efektin e saj. Ndėrsa edhe sahabet e mėdhenj merrnin mėsim nga ajo nė dijen e Hadithit dhe shumė sahabije mėsuan ēėshtje qė kishin lidhje me gruan.Dhe unė nuk kam dyshim se nėna ime, rahimehullah, ka pasur njė efekt shumė tė madh mbi mua dukė mė inkurajuar mua pėr tė studjuar dhe ajo mė mbėshteti mua nė kėtė. Allahu ia shtoftė shpėrblimin e saj dhe ta shpėrblejė mė mėnyrėn mė tė mirė pėr atė qė ka bėrė pėr mua.Dhe nuk ka asnjė dyshim gjithashtu qė nė shtėpinė qė ka kėndshmėri, sjellshmėri, dashuri dhe pėrkujdesje pėrkrah edukimit korrekt islam do tė ketė efekt shumė tė madh tek burri. Kėshtu ai do tė bėhet, inshallah, i sukseshėm nė punėt e tij dhe nė ēdo ēėshtje qoftė nė tė kėrkuarit e dijes, tregtisė dhe tė krijuarit e njė jetese ose tė tjera nga kėto. Kėshtu ėshtė Allahu i vetėm tė cilit unė i kėrkoj tė na jap sukses dhe tė na udhėzojė ne tė gjithėve nė atė qė Ai do dhe ėshtė i kėnaqur me tė. Dhe salavatet dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin e tij, Muhammedin salallahu alejhi ve selam, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij.

nelly
27-12-03, 13:28
Enesi,

nuk e di qka po mendon ti. A po mednon se me predikimet e tua ne do te te vijm pas si delet. Ka kalu shum koh e gjat ku fjalet e hoxhes (80% te keqinterpretuara e gjithmon n favor te mashkullit) kan pas ndikim te njerzit.
Keta te shkrete duke mos pas asnje rrugdalje nga skamja e sidomos shtrengimi si popull, iu kthyen fese duke kerkuar ne te shpetim.
Si 2+2 qe bejn 4 dihet se ku qendron marifeti i fese, te kete sa me shum "anetar", duke i mashtruar me ideologji krype.

E ti, mati fjalet, mos perhap ktu sende banale. Ne jemi rini perparimrtare dhe me rezon te shendosh, nuk mundesh asgje me na imponu. Gjithkush zgjedh fene e cila i pelqen, mos haro se perpos muslimanizmit ka edhe disa tjera.

Nuk kam asgje kunder fese muslimane, por kam diqka kunder teje= kto filozofi tuaja shko e tergoi dikujt tjeter e mos na helmo ktu me banalitete.
Se ju keshtu fillon, e mandej po i helmoni njerzit edhe po i dirigjoni kinse "per fene" te bejne sende te keqia bile bile edhe te shfarosin njerez.

Pra, mbai mend fjalet e mia. Do te te percjell qka ben-tash me ke si hije.

enesi_21
27-12-03, 18:43
Pershendetje.

Shikon, angazhimi i im ne kete nuk ka perqellim te shkaktoj qrregullime, vallahi ato qe them une ketu jane te verteta edhepse ndonjerit nga ne i duken absurde.
Si dhe qdokush ka te drejte ta shpreh mendimin e vet , e kur dihet sote se sa e sa njerez jane duke u munduar me lloj lloj metoda ja televizive, ja gazeta te ndryshme apo me qare metoda i bije ndermende vetem se vetem me e prishe nje rini se si e kemi ne.
Vallahi une elhamdulilah jam musliman dhe e dije fen ma mire se ty, dhe e dije se tek muslimanet nuk ka rendesi sasia por cilesia, pra seshte ashtu si ke then ti, se " ju duhen numrat ..." vallahi e deshtet o sdeshtet e verteta paqare do te fitoj.
Dhe jo, nuk kam frike nga ty se ti me rri hije, ashtu si ke then ti se dije se kam Zotin i cili me vezhgon qdo send qe bej, dhe kam frike vetem Ate, e jo tjeter.

P.S.
Por beso e mos provoko !?

qika_pr
27-05-04, 19:05
Femra shkollohuni,edukoheni dhe zbatoni ato mandej nese dikush thote ne meshkujt kemi te drejta me shum se ju,ateher ju deshmoni kete me pune dhe tregoni sa keni te drejt


Une per vete nuk mendoj qe femra nuk ka te drejta ne Kosove,une per vete me pune i kam fitu cdo te drejt edhe ju munde ta beni ate,mos e kerko te drejten tende por puno ajo vete do te vije
kaq

turisti
31-07-04, 13:41
Ha,ha,ha,ha,ha,,mashkujt jetojne ne enderra.mundohen te behen superiore,por nese i analizoni gjerat me thellesisht,del,qe nuk ka nevoje per brenga sepse i pelqeft dikujna ajo: GRUAJA ESHTE THEMELI I SHTEPIJES DHE THEMELI I SUKSESIT DHE KARIJERES TE NJI MASHULLI. :P :P :P :P :( :P :P :P