PDA

View Full Version : A besoni qe edhe njeriu i martuar, mund te dashurohet ne dike tjeter?


florim maxhera
18-11-03, 14:11
ndoshta duket diqka e pa zakonte,por mendoj se eshte diqka qe mund te ndodhe ne raste te veqanta,shpresoj ne ndihmen e juaj per kete teme.tung te gjitheve.

mija
18-11-03, 16:07
thojn: DASHURIA E VERTET NDODH NJE HER POR ESHTE VESHTIR TA DISH KUR ESHTE E VERTET" ather shumica e peronav martohen edhe ne shpejtesi duke menduar se me at person do ta kalonin tere jeten por ndodh qe me von te ftofet edhe mos me ndi asjge per te shkaku i ndonje personi tjeter,,,,keto raste jane te shumta por pamareparasysh askush nuk ka te drejt me nderhy mes dikujna te martuar se martea eshte LIGJ!!!!

Online
19-11-03, 04:24
Pershendetje

Tung mija erdha me te pa se ēka je tu ban ketu edhe me kon je ktu mrena edhe me t'i msha peqat (vule) fjales tane se pasha neren as topi i Alamanit ( Germanit ) s'ta lun , jo per shkathtesi po ta zgati doren veq per Bukuri mos te vjen keq zgatma dorren a :?:

florim ka more edhe burra te martum qe dahurohen, do e kalojn mire do per faqe te zez e do kthehen n'furrig (fole) apet te meparsheme ti nese ke nej tem qe don me Egzekutue oops me diskutue qite ketu ne forum se une e mija jena specjalista per ket pune mos te vjen marre

se nime na u ka ba Forumi si spital, sa njeri vjen ketu qe s'po i gjinet ilaq kerkun, vine ketu prej krejt Botes

sevap ishalla na shkruhet sa njerin e kena shenosh prej Zemre ketu flok ne krye s'kena

tunghave fun Online

mija
19-11-03, 14:27
khaaaaaaaaaa em falni njerzi por nime ky online gjithka gjindet..

allahile e kom nje pytje per ty online:?

ku po furnizohesh me qito fore parahistorike allahile mos ta ka jep profesoresha naj lektyr te klases se pare me lexu "gugu-pici-gu" hahahha spo di valla ja je far komiqari.

nese ta mer mendja qe po din diqka qe po ti uli shpresat e po te thom "LARG REALITET JE" ....e besoj qe mjafton a

hajt met mira rruju rrugve po sharon naj ka se qishtu kanalet i kena te qelta rrugve hahaha.

Mija

Online
19-11-03, 17:36
PershendetjeMija a e dini ju pse s'po keni rrym a se dini joooooo qe po te tregoj

se une krejt ate energji qe e shprazi ketu jam i furnizuar nga Gjeneral sponzor KEK-u ose KAK-i e per ata

Mija sa i perket shpresave qe je ka mi hup,jo bre qike se s'kena me rrnue gjithe Enjoy Yourself

Sot moj mija s'ka realitet kerkun veq kush kujt n'mujt me ja ngul edhe ti ku je ka rrnon moj. Sot veq rrena e dallavere ani qka rrrejn Gazetaret veq me 50€ ja then qafen ndoshta po don me dite te tregoj une Pse

kusherini per me i marr letrat ketu ku jam une UK e ka bague £250 per me qite ne gazet edhe ata ne faqe te pare Head line edhe ma se mrami s'ka letra e kan qite ne bishte te ballames hahah

Mija me dite ti qka jam me Profesion s'ja nis hiq nejse

tung e mirembeteshhave fun Online

mija
19-11-03, 22:05
hahaa allahile e pse mu ke tek more mu qa mu ke lepit si super lepak more...qy...edhe kush mroe e permendi profesinon tem ty mos te intereson

hajt met mira e ruju mafi

loti
20-11-03, 00:33
Tung,

Florim po don me thane qe a mund te dashurohet burri ,se kur themi burre mendojme ne mashkull te martuar.Mund te ndodh se kam punu shume si kamarier e kam pa mushteri te mij qe kane vuajtur edhe per gra apo vajza tjera ...po sa me perket mua e di se per mua ka vujt nje grua e martuar...Gjithcka ndodhe ne kete bote.

Edhe a e ke ni kangen e Sabriut "Ishte vone te bija ne dashuri"

Pershendetje

Murgesha
20-11-03, 17:56
Po more edhe te martuarit jane njerez. Mund te bijne ne dashuri tjeter edhe meshkujt edhe femrat e martuara. Mos mendoni ju meshkujt se jeni te priveligjuar ne kete aspekt dhe jeni te vetmit qe mund te bini ne dashuri kur te keni rastin.

Po ju tregoj nje rast qe ka kohe qe ka ndodhur.

Nje vajze intelektuale dhe me perspektive i ve rasti dhe dashurohet ne nje profesor te artit. Pas pak kohesh u martuan dhe bene dy djem si dy drita. Mirepo profesori ishte i dhene aq shume pas artit sa la pasdore gruan aq shume. E po edhe femrat kane nevoje pak per perkujdesje nga ana e burrit. Ndodhi qe u dashurua me nje tjeter dhe iku e la femijet dhe burrin. Kjo ka njezet vite qe ka ndodhe. Ne ate kohe normal qe i tere faji u hudh mbi femren. Sa mendoni ju te nderuar se ka qene faji i saj?

loti
21-11-03, 02:34
Tung,

Murgeshe ,normalisht se faji nuk mund te jete i saj referuar rastit te paraqitur prej Teje ,por nuk me pelqen se ka ikur dhe i ka lene femijet .Pra dua ta them se femra kur dashuron dashuron me ndjenja e jo me arsye ,eshte ne gjendje te beje c'mos bile edhe te coje dore ne vetvete,e kjo nuk eshte e mire....Dola pak prej temes por me qe ra fjala dhash mendimin tim.

Pershendetje

Loti

Online
21-11-03, 13:35
PershendetjeMurgesha mire se na erdhe e nderuar pata me pershendet edhe nje tjeter ne mnyr te veqant por ma ka ba me tybe mos me ja permen emrin

e ajo eshte :?: Dreq e ka fal Zoti ata edin ajo mire

si shkurt e shqip ma burra s'ka veq mashkuj, mos i ngatrroni keto 2 gjera

burra ka pasur tyneher e mashkull mundet me qen gjithkush qe ika ato halete (Bolet) bile bile disa prej tyre po i bajn per se rani a " murgesha a op thue koka pis prej goje ky online"

Murgesha kuuu po ajo kaka kan ne shekullin e kalum !

shiqo (lexo)

s me te vrtet femren duhet me afrue mirpo edhe ai a qaq hiq s'ja ka vrejt me ate Zonjushen a po d.m.th. qe s'ka pas me te sex apo pse ajo me que bishte qyre gruaj i rrin nje burrit sa burri t'ja mushet b!!!t me K... R e ate dite qe te leshon takati burrin s'kie me grue iku shkoj per vitra hahah se badihava Plakat s'thojshin vakt i lig eshte ardhe moj ingje

veq edhe ajo pe sa po shof une e paska nxan si shkass apo jo nese nese duhen si 2 qifta ateher une mendoj se ai ka vepruar per te miren e asaj Familje apo jo

nejse jam shpreh nime si Katunar veq qe se lypin disa poooooo edhe mire a?have fun online

have sex offline

Murgesha
21-11-03, 14:11
Online ku :oops:

A ben bre djal ti te ulesh ndonjeher e te bisedojsh pa i permend fjalet qe me duket se i ke ne goje gjithhere.

Te falenderoj per pershendetje shume dhe mire se ju gjeta.

Une nuk te hidherohem dhe nuk me vjen keq te lexoj ato qe shkruan ti por qdo gje duhet te kete nje kufi apo jo?

Online
21-11-03, 15:08
Tung

murgesha1- po te them qe ulun jam e

2- s'po e die se per cilat fjal e kie fjalen

3- atyre fjaleve te mija s'ju vjen era e keqe qe po te duket po i maj ne goj

4- kufijt po kqyrin me i hjek krejt neper evrop e ti po don me qit kufij ne Forum

5- hajgarjet pa ofendime jan te mire se ardhura

6- mire e keq me fol keq po i doket mos vet per neve

7- mos i merr te gjitha penime se s'kie me jetue gjithe

8- jeta eshte monoton pa hajgare

9- te pershendeti shume ty e krejt ata qe e lexojnhave fun online

mija
22-11-03, 00:48
pershendetje

murgesh vetem deshta te shtoj se "kot e ki te bisedosh me kafsh te eger" hahaha....met mira

Online
22-11-03, 01:50
mija pse qka po te duket vetja ty aaaaaaa hej oj qike kqyre rahatove dikun e le ti mos u merr me mua se hale huna tamel te qet ty une i kam qite krejt ne DYZEN a s'me shef se vetem hajgare edhe keshi e ti merresh me hajgaret e mija hahhahah

une e qes nje fjal gjithe diten kjo Zonjusha merret me ato fjal hahhaha s'kie qare pa keshmija enjoyLaugh-online

mija
22-11-03, 13:24
uf uf qa the...po a edin pse keshi..se ma qet mallin e palaqos :D

Luana
13-01-04, 14:01
Florim :D
Eshte nji tem shume e qelluar dhe interesante
sepse tynehershit i kam martuar 2 partner me doemos , deshte nuk deshte , pa tjeter me e marr , edhe keshtu qe njerzit nuk kan qen te lumtur me jeten martesore

Une besoj :oops:
To love your life , you have to love yourself first :wink:

Kaltrina
13-01-04, 14:35
ma merr mendja se eshte nje gje normale, nuk po them se eshte mire me i ndodh dikujt po mundet me ndodh gjithkujt.

qika_pr
22-05-04, 15:35
Martesa tek ne eshte bere si obligim dhe kur vjen koha per martes martohen mandej pas martese dashurohen me te vertet dhe e tradhetojne burrin apo gruan e vete
kjo ndodh shpesh here dhe eshte normale

turisti
30-08-04, 23:00
Pershendetje autorit.

Une besoj,sepse dhe te martuarit jane -NJERĖZ-,por duhet me mendue shume sepse martesa nuk eshte loje. :wink:

Gjumashja
12-12-04, 21:11
po more ka plot raste qe dashurohen edhe mbas marteses

Gjilanasja
05-01-05, 19:01
Te nderuare lexues
Me duket se paski dale nga tema krejt me vjen shum keq nga ana yte Florim se ta kan perbuze temen po nejse ajo eshte nji edukate e tyre .
Me respekt Gjilanasja

alberti2005
05-01-05, 21:01
tung zemer

alberti2005
05-01-05, 21:03
po more ka plot raste qe dashurohen edhe mbas marteses
tung zemer

Mafiozi
05-01-05, 21:12
Mundet te ndodh qe dashurohen, por a esht mir kjo :arrow: nuk besoj fare.

Pershendetje :wink:

turisti
10-01-05, 14:20
Mundet te ndodh qe dashurohen, por a esht mir kjo :arrow: nuk besoj fare.

Pershendetje :wink:

Kur vijne ndjenjat e dashurise,ndjenjat tjera EMIGROJNE.

:wink:

mis_peja
11-01-05, 11:34
Pershendetje!

Une them se me leht mund te mashtrohet se esht duke dashuruar persedyti. Sepse ne Martes pas do kohe dashurija edhe nuk esht me aq sikur ne fillim. Ndoshta edhe ndjen diqka tek ai person (e ndien veten me mire etj.) me shume sikurse tek bashkshort-i/ja (e ndjen veten ne kohen e zjarrit sikurse ka qene ne Kohen e Rinijes)
Ta them thjesht se qka dua te them me ket: Nese Martesa ka ndodh me Dashurie, nuk besoj se do dashurohet njeriu aq leht ne dikend tjeter. E nese Martesa ka qene pa dashuri ather...........................


Me nderime

mis_peja

Toni_4Ever
14-03-05, 14:33
ndoshta duket diqka e pa zakonte,por mendoj se eshte diqka qe mund te ndodhe ne raste te veqanta,shpresoj ne ndihmen e juaj per kete teme.tung te gjitheve.

Te pershendes Florim

po po po mundet me ndodh kjo dhe jam i sigurt per ket por kjo ndodh me shumti ne ato djem apo vajza qe jan martu te rinj,
ky esht mendimi im

Tung nga Toni

LABI
12-05-07, 21:12
ndoshta duket diqka e pa zakonte,por mendoj se eshte diqka qe mund te ndodhe ne raste te veqanta,shpresoj ne ndihmen e juaj per kete teme.tung te gjitheve.


Ndodhe !! Edhe pse Martesa nga shpjegimet ideale shpjegohet qe nje qiftee hyne ne lidhje martesore per te vetmin qellim dashurine . Por nga praktika jo pak raste na deshmojne qe martesen jo rralle qiftet e lidhin dhe pa te.
Kjo ndodhe per shume arsye... Nder to eshte edhe paqartesia per vlerat dhe idealet e personit qe ka per kete emocion dashurine .

Jo rralle here ndodhe qe personat e perzijne ndjenjen e PELQIMIT me DASHURINE... Mirepo, edhe pse ngjajne (dhe gjerat qe parapelqejme te shumten e rasteve ndodhe qe edhe i dojme) ...Por , prapseprap dashuria prej pelqimit dallon .


Tekk personat qe per here te pare takohen dhe flirtrojne me njeri tjetrin - ata me teper manifestojne, shprehin PELQIM sesa DASHURI.

Nders tek qiftet, te fejuarit, te martuarit keto dy gjera (DASHURINE dhe PELQIMIN) nuk dallon fare ...

Dashuri ne shiqim te pare s'ka ...Te pakten une s'besoj. Mund te ket PELQIM , TERHEQJE FIZIKE... nje takim nga e cila lind nje terheqje sociale, qe hap mundesit per kontakte te me tutjeshme .

Mirepo , asesi nuk mund t'a kuptoj si dashuri.

Dashurine me shume e perceptoj si nje produkt shpirterore , sesa produkt i seksit .
Njeriu dashuron nje person per ato vlera, cilesi, atribute qe reflekton karakteri i tij dhe shpirti i tij ... Mirepo , ky person qe e terheqe nuk mund te dashurohet, pa mesuar, pa kuptuar me shume per te... Ai vetem mund te pelqehet mirepo edhe jo te dashurohet ne eksperiencen e pare te takimit me te ..

Eshte me se e vertete qe jemi prej mishit dhe prej gjakut...Dhe nje person me terheqje te mire fizike mund... te n'a terheq vrejtjen ... dhe t'a rrit intensitetin e emocionit ... Por kjo eshte vetem nje indicie fallco ... qe ne fakt nuk flet per nje emocion dashurie, por me teper per nje terheqje fizike ( kontakt seksual) ...

Pasi te kalon nje periudhe... dhe pasi te shpaloset e tere kureshtja dhe epshi seksuale ... dhe te ulet intensisteti i shprehur i testosteronit, apo estrogjenit per personin e caktuare...atehere personat tek partnert e vet kerkojne disa cilesi tjera - qe me shume perkojne me vlerat shpirterore , e jo fizike .

Ne kete periudhe shfaqet MERZITJA -me c'rast vazhdimi i mardhenieve ne te njejtin raport dhe forme te komunikimit behet i veshtire ngaqe merziten !!!

Cilesit qe shkaktonin terheqje me pare , zgjonin epshe - fillojne te zbehen dhe te futen ne sirtarin e sjelljeve qe te bejne te merziten ... Cilesit fizike kane nje kufi... dhe nje dite me shume apo me pake . eksplorohen . Dhe po qe se kjo cilesi fizike nuk stoliset me bukurine e ndjenjes shpirterore (dashurise)... kjo lidhe mund te shiqohet si e ndare .

Buqja_ch
13-05-07, 11:11
Po mund te dashurohet por edhe asaj nuk i thuhet dashuri ..thjesht budallaki

~AmaZonA~
13-05-07, 11:39
Ka mundėsi si jo,nėse para martese nuk ka qen i dashuruar nė pėrsonin qe ka martuar patjeter se dikur do tė ndodhe tė dashurohet ne dike tjetėr prandaj kujdes mos u martoni pa dashuri...

Dashurin kurorzone me martes...

Paradox_13
14-05-07, 16:05
Po mund te dashurohet por edhe asaj nuk i thuhet dashuri ..thjesht budallaki

Qe besa nuk tingellon edhe aq keq,..i martuar+i dashuruar=te gjtha te falen nen pretekstin se ishim te rrembyer nga valet e budallikis....ahahahaa

Buqja_ch
18-05-07, 17:38
Qe besa nuk tingellon edhe aq keq,..i martuar+i dashuruar=te gjtha te falen nen pretekstin se ishim te rrembyer nga valet e budallikis....ahahahaa


Sa shum u qesha me keto valet e Budallakis...

jadore
19-05-07, 15:27
... ne besojme ...por nuk ja vlen ta akceptojme ...

Arb
19-05-07, 19:17
Cka s'ndodh...

lonaaa
20-05-07, 03:00
Duke u bazuar ne ate thenjen " dashurija nuk njef kufi , mosh e as fe as vend e as status ( a si ke) ":tongue: gjithcka eshte e mundur!

Virti
20-05-07, 03:15
mendoj se, kur po shkonte te ofiēari, po ia operonte ndjenjen e dashurise... :biggrin:

Sy_kaltra
20-05-07, 17:36
Veq diqka besoj,se gjdo njeri kan ndjenja, a mund te dashurohen a jo aja mvaret prej tipave.

selvija
28-10-07, 20:18
Pse qka ka more edhe njher me dashuru qy gja z'bahet ..thojne se burrat jan per 7 gra e femrat per nje katund,,duhet tash me mbajte ate kulture te a'tehershme qy..:wink:

shqipe__
29-10-07, 09:52
Sigurisht se edhe njeriu i martuar mund te dashurohet ne dikend tjeter por ajo seshte me dashuri por tradheti !Na lumt neve se sa shume kemi mberri ,amerikan krejt jemi ba dhe i akceptojm keto gjera si te natyrshme !

gjini
29-10-07, 10:42
Shiqoni se qka kom verejt gjat pervojes sime ne jete.

Burrat qe i kan grate e bukura dhe atraktive dashurohen ne tjera.e burrat qe i kan grat e mbrapshta ata kurr nuk dashurohen!!!

edhe spjegimin e kom gjete!!!
por ju la ta diskutoni kete fenomen: ....

lyra2
29-10-07, 10:48
Shiqoni se qka kom verejt gjat pervojes sime ne jete.

Burrat qe i kan grate e bukura dhe atraktive dashurohen ne tjera.e burrat qe i kan grat e mbrapshta ata kurr nuk dashurohen!!!

edhe spjegimin e kom gjete!!!
por ju la ta diskutoni kete fenomen: ....
ahhahaha gjini mos e le per me vone allahile po shpjego tash ,se ne te forumit qenkemi te rrezikuara a hahhahahahhahaahah

gjini
29-10-07, 10:54
OJ shqipe amerikan sjemi ba por nuk jemi ma ne kohen e ali bungut ku gruaja ska guxu me dal as deri ne sokak e le ma me fol me naj burr qe do ti kishte shkue koka.
Tash jemi ka ecim me kohen dhe kurr mos u ktheft ma ajo kohe.

Secili ka te drejt te don ate qe i flen ne zemer, por edhe nese je i apo e martuer asgje e keqe ndaju dhe jeto me ate qe per te ndien ma shum.

Preshevar
29-10-07, 11:01
I ka kap sėmundja e Amerikanofilės shqiptart... edhe pak edhe me shpesh do ti ndrrojn burrat e grat se sa qorapat.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
29-10-07, 11:04
kukukuu qvar kohe ka ardh..ALLAHi na rujt inshalla......Preshevari qashtu valla!!

gazi-de
29-10-07, 11:25
Nje teme apo pytje qe nuk mundem lete ti pergjigjem sepse"ende nuk jom rrzu prej dardhe"!hahahhahaha

Por besoj nese edhe nje dashuri e sinqert mes dy personav te martuar,nuk munde qe njeri prej tyre qe te dashurohet ne nje person tjeter."Dashuria eshte sikure shtempia kure eshte duke u ndertu,nese bone ndonje gabim ne shte kur je duke e ndertu ajo shtepi nuk ka me qen e forte,pore shtepis i qitet kulmi,por dashuris nuk bon kurr te ja qitesh kulmin,duhet ndertu deri ne vdekje".
u mundova me then diqka keshe..hahahhahahahhahahahh

shqipe__
29-10-07, 11:35
OJ shqipe amerikan sjemi ba por nuk jemi ma ne kohen e ali bungut ku gruaja ska guxu me dal as deri ne sokak e le ma me fol me naj burr qe do ti kishte shkue koka.
Tash jemi ka ecim me kohen dhe kurr mos u ktheft ma ajo kohe.

Secili ka te drejt te don ate qe i flen ne zemer, por edhe nese je i apo e martuer asgje e keqe ndaju dhe jeto me ate qe per te ndien ma shum.
Te ecesh me kohen nuk do te thot te e tradheton burrin dhe familjen .
Secili ka te drejte te e don ate qe i flen ne zemer , kjo fraze nuk zene vend ne nje njeri qe veqse e ka krijuar nje familje ,ne te kundertet qfare do te behej nese secili ia lejon vehtes nje gje te tille ?
Per te e ruajt nje martese eshte shume e veshtire nese personate emartuar nuk mbajn obligim dhe sjan te vetedijshem dhe pergjegjes per gjendjen ne te cilen gjenden !
Ku na ka mbet krenaria dhe virtyti jone shqipetar se familja eshte mbi te gjitha ?
Ajo grua ,burr qe per nje romans lene femijen e vete nene meshire te fatit nuk meriton te i thuhet njeri .

gjini
29-10-07, 12:38
Te ecesh me kohen nuk do te thot te e tradheton burrin dhe familjen .
Secili ka te drejte te e don ate qe i flen ne zemer , kjo fraze nuk zene vend ne nje njeri qe veqse e ka krijuar nje familje ,ne te kundertet qfare do te behej nese secili ia lejon vehtes nje gje te tille ?
Per te e ruajt nje martese eshte shume e veshtire nese personate emartuar nuk mbajn obligim dhe sjan te vetedijshem dhe pergjegjes per gjendjen ne te cilen gjenden !
Ku na ka mbet krenaria dhe virtyti jone shqipetar se familja eshte mbi te gjitha ?
Ajo grua ,burr qe per nje romans lene femijen e vete nene meshire te fatit nuk meriton te i thuhet njeri .

Shqipe, me paske keqkuptue dhe nuk thash qe duhet me tradhtu.

A e din ti se 90 % e shqiptarve jon te martuem ose me ndonje lidhje ose me mesitni te ndryeshme e pa asnje dashuri te meparshme.
Ketu eshte ajo qka une due me e tregue se te dyte si burri e si gruaja kan shije te ndryeshme dhe ata tek te cilet eshte dominuese kjo nuk kan pasur mundesi ti qesin ndjenjat e tyre dhe te dashurojne dike me pare apo nese kan dashuru me ate nuk jan martu.
Pra, nuk e shof mekat kete veti tek ata qe jon te martuem dhe kan simpati per dike tjeter.
Sa i perket tradites siq tua ti Shqipe, gjithmon ka qene kjo prezente dhe ka disa keng qe i kendohen kesaj pune dhe nese thuhet ne tradite kjo eshte tradita qe tani e bejne hapur disa e pa ngurime.

Virti
29-10-07, 12:51
... nuk e di! :cool:

selvija
29-10-07, 13:06
Qyre mori BI qka shkrujn ma nalet kisheee,,s'dashurohemi a mysin me MP tuj tregu sa perqindjen simatizon dhe DON ahahahahahahahahaha

su met mi besu kujt valla...ma se miri ne qe jemi te martum ta rujme kete rahatlluk qe kemi e mos e shesim dikund tjeter,,,se jet as kendej as andej,,pas disa analizave dul se qashtu...:biggrin:

jadore
29-10-07, 13:10
Qyre mori BI qka shkrujn ma nalet kisheee,,s'dashurohemi a mysin me MP tuj tregu sa perqindjen simatizon dhe DON ahahahahahahahahaha

su met mi besu kujt valla...ma se miri ne qe jemi te martum ta rujme kete rahatlluk qe kemi e mos e shesim dikund tjeter,,,se jet as kendej as andej,,pas disa analizave dul se qashtu...:biggrin:


...Une po i besoj Selvijes valla, se shifet qe prej pervojes po shkruan ....

selvija
29-10-07, 13:19
Qyre mori BI qka shkrujn ma nalet kisheee,,s'dashurohemi a mysin me MP tuj tregu sa perqindjen simatizon dhe DON ahahahahahahahahaha

su met mi besu kujt valla...ma se miri ne qe jemi te martum ta rujme kete rahatlluk qe kemi e mos e shesim dikund tjeter,,,se jet as kendej as andej,,pas disa analizave dul se qashtu...:biggrin:

...Une po i besoj Selvijes valla, se shifet qe prej pervojes po shkruan ....Hahahaha plaste e dala ty,,ku pe din ,,:biggrin:

selvija
29-10-07, 13:22
[/color][/size][/font]

Pas disa postimeve tuaja te lexuara desha te them Zoti ta ruajT "burrin " Ty edhe dhembet e bardhe !
ps. mp njeriu nuk shkruan veq per dashni (siq mendon truri yt ) por per kundershti mendimesh ,falenderime etj .Ahh Moj shiqpi skam qka te baj ty se ke gjakun e tharbet,,,e ste don kush hahaahah

mu boll me done edhe pi du,,,,po valla burrin ishalla zoti ma ban edhe njher qikaq sa e kam se me knaqi ne te gjitha aspektet ahahaha:biggrin:

selvija
29-10-07, 13:27
Hahahaha plaste e dala ty,,ku pe din ,,:biggrin:
Ky eshte kulmi ,kur njeriu e humb pergjegjesin morale dhe ndihet krenare me gjera te ulta ![/quote]Oj shqipe ti mi marrshe te ligat nese kam ndonje,,,
ti benu si une njher pastaj do krenohesh ,,se hy kalim kohe edhe nuk jam TINXAKE po kjo qe jam edhe ne jeten reale qe kush me gishte nuk mundet te derejtoj as te flas per ndonje gje te ulet morale,,,

po shiko ti veten edhe ruje moralin tend tinzak qe ke e mos u merr me mua se qfare jam dhe kush jam...
senja e keqe...

shqipe__
29-10-07, 13:28
Qyre mori BI qka shkrujn ma nalet kisheee,,s'dashurohemi a mysin me MP tuj tregu sa perqindjen simatizon dhe DON ahahahahahahahahaha

su met mi besu kujt valla...ma se miri ne qe jemi te martum ta rujme kete rahatlluk qe kemi e mos e shesim dikund tjeter,,,se jet as kendej as andej,,pas disa analizave dul se qashtu...:biggrin:

Pas disa postimeve tuaja te lexuara desha te them Zoti ta ruajT "burrin " Ty edhe dhembet e bardhe !
ps. mp njeriu nuk shkruan veq per dashni (siq mendon truri yt ) por per kundershti mendimesh ,falenderime etj .

Xuki
29-10-07, 13:29
Jo bre ēfarti....njerzit e martuem nuk i din ato sene!

shqipe__
29-10-07, 13:30
...Une po i besoj Selvijes valla, se shifet qe prej pervojes po shkruan ....Hahahaha plaste e dala ty,,ku pe din ,,:biggrin:[/quote]

Ky eshte kulmi ,kur njeriu e humb pergjegjesin morale dhe ndihet krenare me gjera te ulta !

selvija
29-10-07, 13:34
Jo bre ēfarti....njerzit e martuem nuk i din ato sene!

Xuki paska mbet shiqpia te tregoj se qafre qenkem ne femrat ketu ne baz analizave se saj,,,

kisha me dit vet ajo a eshte e martue apo ende beqare,,, qenka dal ne kerkim moralit...

selvija
29-10-07, 13:40
Oj shqipe ti mi marrshe te ligat nese kam ndonje,,,
ti benu si une njher pastaj do krenohesh ,,se hy kalim kohe edhe nuk jam TINXAKE po kjo qe jam edhe ne jeten reale qe kush me gishte nuk mundet te derejtoj as te flas per ndonje gje te ulet morale,,,

po shiko ti veten edhe ruje moralin tend tinzak qe ke e mos u merr me mua se qfare jam dhe kush jam...
senja e keqe...
Jo ,jo te ligat mbai per vehte se ke shume ,e zor qe mundet dikush te i mbaj mbi shpine .
Katundi qe shifet sdo kallauz thone ![/quote]Jo te paqa ndonje ta dergoj nepermjet MP benu ti si une pastaj flet jam me te gjitha asgje nuk mu mungon zoti ate dhurat ma ka dergue dhe falnederoj shum,,per keto gjera te bukura qe kam,,

e pse flet ti moj kur nuk njeh se qka dhe kush jam pse nxan dushman me goj oj e lige se si duket ti qenke as veten tende nuk e don e le te dashurohesh ne diken ,,paske me mbet pergjithmon vej moj e po me dhimesh si shqipe qe paske marr nikun...me mire mbaje nje te ulet e mos ta shef kush ne fetyre kete nike..

shqipe__
29-10-07, 13:40
Ky eshte kulmi ,kur njeriu e humb pergjegjesin morale dhe ndihet krenare me gjera te ulta !Oj shqipe ti mi marrshe te ligat nese kam ndonje,,,
ti benu si une njher pastaj do krenohesh ,,se hy kalim kohe edhe nuk jam TINXAKE po kjo qe jam edhe ne jeten reale qe kush me gishte nuk mundet te derejtoj as te flas per ndonje gje te ulet morale,,,

po shiko ti veten edhe ruje moralin tend tinzak qe ke e mos u merr me mua se qfare jam dhe kush jam...
senja e keqe...[/quote]

Jo ,jo te ligat mbai per vehte se ke shume ,e zor qe mundet dikush te i mbaj mbi shpine .
Katundi qe shifet sdo kallauz thone !

gertaa
29-10-07, 13:47
Oj shqipe ti mi marrshe te ligat nese kam ndonje,,,
ti benu si une njher pastaj do krenohesh ,,se hy kalim kohe edhe nuk jam TINXAKE po kjo qe jam edhe ne jeten reale qe kush me gishte nuk mundet te derejtoj as te flas per ndonje gje te ulet morale,,,

po shiko ti veten edhe ruje moralin tend tinzak qe ke e mos u merr me mua se qfare jam dhe kush jam...
senja e keqe...

Jo ,jo te ligat mbai per vehte se ke shume ,e zor qe mundet dikush te i mbaj mbi shpine .
Katundi qe shifet sdo kallauz thone ![/quote]
oj ti djal qa po thu bre nkofshe ti qasi qe kurr as ke dasht as nuk t ka dasht kerkush
qa kena me ba na,mun mu dashuru edhe pik amerika edhe na ndryshojna n kultura e jo me ndjenja ,tjeter qe i mshefum .hajt mos ja bo bajat kerkujna e mos hin me 100 nuika e po shko djalo e shit moral e serioz ku t shitet.nese je vajze hiq nuk tpaska hije me shit seriozllak pa lidhje se nuk e kena njet me t asish kerkush

shqipe__
29-10-07, 13:50
Jo ,jo te ligat mbai per vehte se ke shume ,e zor qe mundet dikush te i mbaj mbi shpine .
Katundi qe shifet sdo kallauz thone !
oj ti djal qa po thu bre nkofshe ti qasi qe kurr as ke dasht as nuk t ka dasht kerkush
qa kena me ba na,mun mu dashuru edhe pik amerika edhe na ndryshojna n kultura e jo me ndjenja ,tjeter qe i mshefum .hajt mos ja bo bajat kerkujna e mos hin me 100 nuika e po shko djalo e shit moral e serioz ku t shitet.nese je vajze hiq nuk tpaska hije me shit seriozllak pa lidhje se nuk e kena njet me t asish kerkush[/quote]

A edhe Ti e ketij rangu a?

gertaa
29-10-07, 13:55
oj ti djal qa po thu bre nkofshe ti qasi qe kurr as ke dasht as nuk t ka dasht kerkush
qa kena me ba na,mun mu dashuru edhe pik amerika edhe na ndryshojna n kultura e jo me ndjenja ,tjeter qe i mshefum .hajt mos ja bo bajat kerkujna e mos hin me 100 nuika e po shko djalo e shit moral e serioz ku t shitet.nese je vajze hiq nuk tpaska hije me shit seriozllak pa lidhje se nuk e kena njet me t asish kerkush

A edhe Ti e ketij rangu a?[/quote]
nuk jena ktu me kallzu ranga oj djal a vajz qa je ,jena ktu mu argtu e ti qe kokshe aq me mare e serioze dil e mos shit moral me germa

gjini
30-10-07, 09:04
ju lutem mos e ofendo shqipen se ajo nuk e meriton ate ofendim, por e ka ate qendrim dhe smundesh me ja imponue asnje situat tjeter.
Por Shqipe ketu ne ma shum bejme shaka se qe e flasim te verteten , po nese ndodhe qe dikush qoft edhe i martuem te dashurohet nuk prish asgje dhe perkunder do i uroja argetim te mire.

Pra te lutem mos e merr me as mund te madhe nese edhe kjo ndodhe qe te dashurohen grat dhe burrat e martuem.

Preshevar
30-10-07, 09:40
Ncncncnc, qfar kulture disa.... :confused:

"Jeto me Burrin tend, bėn fmi me atė, ushqehu nga ndjersa e tij.. por qo dashuri me tjetėr kend se nuk ka asgjė tė keqe"

Opppp Luja Duka-Gjin(i) breeeeeeeeeeh.... po Filozofi qe na ishe kon ! avavav !

gjini
30-10-07, 11:47
Ncncncnc, qfar kulture disa.... :confused:

"Jeto me Burrin tend, bėn fmi me atė, ushqehu nga ndjersa e tij.. por qo dashuri me tjetėr kend se nuk ka asgjė tė keqe"

Opppp Luja Duka-Gjin(i) breeeeeeeeeeh.... po Filozofi qe na ishe kon ! avavav !

Pse ju muslimanet e qmoni ma shum gruan a????

Ju ja qoni ne shpi e jo nji grua por 4 e deri ne 7 gra i lidhni per krevati dhe nuk i leni me dal as te dera

Preshevar
30-10-07, 12:07
Pse ju muslimanet e qmoni ma shum gruan a????

Ju ja qoni ne shpi e jo nji grua por 4 e deri ne 7 gra i lidhni per krevati dhe nuk i leni me dal as te dera

Kqyr, kqyr ku del ky ! :biggrin:


O Baci-Gjin.... kur gruaja Muslimane ka pasur tė drejta, ka ditur shkrim e lexim (fakt qė e qmon islami atė),... pėr gruan nė evropė se kan dit as qka eshte hala :confused:... "NJERI apo KAFSHĖ" deri rreth vitev 1950 kur "i fituan" kishe drejtat e tyre.


Mos u krahaso kurrė me Islamin,... se ke humb para se te shkruash.

Murgesha
30-10-07, 12:53
Po more dashurojnė edhe tė martuarit qy...

Preshevar po thu qė muslimanja paska pas tė drejta??
Po pse more tash s`po e leni tė dashurohet sa herė t`ja dojė qejfi??? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

shqipe__
30-10-07, 13:05
Kqyr, kqyr ku del ky ! :biggrin:


O Baci-Gjin.... kur gruaja Muslimane ka pasur tė drejta, ka ditur shkrim e lexim (fakt qė e qmon islami atė),... pėr gruan nė evropė se kan dit as qka eshte hala :confused:... "NJERI apo KAFSHĖ" deri rreth vitev 1950 kur "i fituan" kishe drejtat e tyre.


Mos u krahaso kurrė me Islamin,... se ke humb para se te shkruash.
hahaa na kenaqe Ti ,veq kjo teme te ka mbet pa e perzie me fe

Preshevar
30-10-07, 13:08
Po more dashurojnė edhe tė martuarit qy...http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon4.gif

Preshevar po thu qė muslimanja paska pas tė drejta??
Po pse more tash s`po e leni tė dashurohet sa herė t`ja dojė qejfi??? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Pse ?... kush po ja ndalon ?!

Preshevar
30-10-07, 13:09
hahaa na kenaqe Ti ,veq kjo teme te ka mbet pa e perzie me fe

Ani ti mos u pėrzi, un ju pergjigja Mr. Gjini-t :wink:

gjini
30-10-07, 13:12
Kqyr, kqyr ku del ky ! :biggrin:


O Baci-Gjin.... kur gruaja Muslimane ka pasur tė drejta, ka ditur shkrim e lexim (fakt qė e qmon islami atė),... pėr gruan nė evropė se kan dit as qka eshte hala :confused:... "NJERI apo KAFSHĖ" deri rreth vitev 1950 kur "i fituan" kishe drejtat e tyre.


Mos u krahaso kurrė me Islamin,... se ke humb para se te shkruash


Po more dashurojnė edhe tė martuarit qy...

Preshevar po thu qė muslimanja paska pas tė drejta??
Po pse more tash s`po e leni tė dashurohet sa herė t`ja dojė qejfi??? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Murgesha e nderuar mire e paske shkruar edhe mendimin tim.

Po perse pra ju ja paskeni marr te drejtta gruas qe i paska pas.

Une e di qe kur ka qene sundimi Reza pahlavit ne Iran kan pasur te drejt te dalin ne rruge taman si njerz grat e jo tash si buqa te bostonit.
ne Irak kan pasur grat te drejt shum ma shum se tash.
e keshtu me radhe por vetm kohve te fundit kur u kthye ai Gjebraili homeini ju mori te gjitha te drejtat grave dhe tash i perdore si kembim me te holla i shesin si lecke dhe po refuzoj perfundon me gjysmen e trupit nen dhe e pjesen tjeter mbi dhe per me e gjuajt me gure deri sa te nderron jete......

Kjo eshte ajo qe dojne islamistet dhe e drejta e tyre per te ngren buke e asgje ma teper se as ajrin nuk ja lan me e thith siq duhet.
e sa per me ba vaki me i shkue mendja e me dashuru dikend apo veq me e shique e vaj halli me te

shqipe__
30-10-07, 13:16
Ani ti mos u pėrzi, un ju pergjigja Mr. Gjini-t :wink:
Me fal ,por eshte shume e paarsyeshme te beni dallime te tilla ,kur pamvaresisht te krishter ose mysliman ,shqipetaret ne kete aspekt kane vetem nje ligj "ATE TE LEKES " .
I takojm te gjithe nje kombi dhe asnjeri sjemi me te kulturuar s e tjetri ,jemi te njejet , keshtu qe mos u lodhni me ngritje te religjioneve pa nevoje .
Mire e tha ai KATUNARI edhe pse ne forme humori ,qafen ne cung . Te gjithe shqipetaret mendojn ashtu .

shqipe__
30-10-07, 13:19
Kqyr, kqyr ku del ky ! :biggrin:


O Baci-Gjin.... kur gruaja Muslimane ka pasur tė drejta, ka ditur shkrim e lexim (fakt qė e qmon islami atė),... pėr gruan nė evropė se kan dit as qka eshte hala :confused:... "NJERI apo KAFSHĖ" deri rreth vitev 1950 kur "i fituan" kishe drejtat e tyre.


Mos u krahaso kurrė me Islamin,... se ke humb para se te shkruash
Murgesha e nderuar mire e paske shkruar edhe mendimin tim.

Po perse pra ju ja paskeni marr te drejtta gruas qe i paska pas.

Une e di qe kur ka qene sundimi Reza pahlavit ne Iran kan pasur te drejt te dalin ne rruge taman si njerz grat e jo tash si buqa te bostonit.
ne Irak kan pasur grat te drejt shum ma shum se tash.
e keshtu me radhe por vetm kohve te fundit kur u kthye ai Gjebraili homeini ju mori te gjitha te drejtat grave dhe tash i perdore si kembim me te holla i shesin si lecke dhe po refuzoj perfundon me gjysmen e trupit nen dhe e pjesen tjeter mbi dhe per me e gjuajt me gure deri sa te nderron jete......

Kjo eshte ajo qe dojne islamistet dhe e drejta e tyre per te ngren buke e asgje ma teper se as ajrin nuk ja lan me e thith siq duhet.
e sa per me ba vaki me i shkue mendja e me dashuru dikend apo veq me e shique e vaj halli me te

Te krahasohet demokracia e gruas shqipetare me ate te Iranit apo vendeve arabe eshte gjeja me e paarsyeshme .
kultura jone pamvaresisht fese ska te beje asgje me arabet
,Ju lutem ,mos krijoni pakenaqesi vetem per te e ngrit nje religjion ,te gjithe jemi shqipetar dhe shume mire e njofim kulturen e njeri tjetrit .

Preshevar
30-10-07, 13:20
Murgesha e nderuar mire e paske shkruar edhe mendimin tim.

Po perse pra ju ja paskeni marr te drejtta gruas qe i paska pas.

Une e di qe kur ka qene sundimi Reza pahlavit ne Iran kan pasur te drejt te dalin ne rruge taman si njerz grat e jo tash si buqa te bostonit.
ne Irak kan pasur grat te drejt shum ma shum se tash.
e keshtu me radhe por vetm kohve te fundit kur u kthye ai Gjebraili homeini ju mori te gjitha te drejtat grave dhe tash i perdore si kembim me te holla i shesin si lecke dhe po refuzoj perfundon me gjysmen e trupit nen dhe e pjesen tjeter mbi dhe per me e gjuajt me gure deri sa te nderron jete......

Kjo eshte ajo qe dojne islamistet dhe e drejta e tyre per te ngren buke e asgje ma teper se as ajrin nuk ja lan me e thith siq duhet.
e sa per me ba vaki me i shkue mendja e me dashuru dikend apo veq me e shique e vaj halli me te

Haj Valli pėr tė pra !

Nuk luhėt me jet njerzish siq e paramendon ti !

Besa eshte besė ! Betohėsh Para Zotit qė kurrė nuk do ta lėsh atė !

Edhe mos me fol per Iran,.. se s'jam perfqasues i Iranianeve,.. e qe besa as i Irakianeve,... po nėse don,.. hepe nje tem diku dhe flasim edhe per grat e Irakut,... ku disa kan dal shum tė famshme dhe kan fituar ēmime Nobel si psh: Zaha Hadid.

Preshevar
30-10-07, 13:22
Te krahasohet demokracia e gruas shqipetare me ate te Iranit apo vendeve arabe eshte gjeja me e paarsyeshme .
kultura jone pamvaresisht fese ska te beje asgje me arabet
,Ju lutem ,mos krijoni pakenaqesi vetem per te e ngrit nje religjion ,te gjithe jemi shqipetar dhe shume mire e njofim kulturen e njeri tjetrit .


Hahahhaa,.. jo, jo Shqipe... me tė Iranit nuk e krahasoj, e as me atė te Arabve.

Shqiptarėt nuk e kan pranuar DJE Islamin,.. por qe 6 shekujsh dhe e dim se qka eshte.

Pajtohem me ty.. tė gjith jemi Shqiptar.... por me tradita n'dryshme.

shqipe__
30-10-07, 13:25
Haj Valli pėr tė pra !

Nuk luhėt me jet njerzish siq e paramendon ti !

Besa eshte besė ! Betohėsh Para Zotit qė kurrė nuk do ta lėsh atė !

Edhe mos me fol per Iran,.. se s'jam perfqasues i Iranianeve,.. e qe besa as i Irakianeve,... po nėse don,.. hepe nje tem diku dhe flasim edhe per grat e Irakut,... ku disa kan dal shum tė famshme dhe kan fituar ēmime Nobel si psh: Zaha Hadid.

Te ishte nje teme tjeter do te isha tregua ty per disa gra Iraniane (kam kryer nje ausbildung me to ) ,lere mos u lodh pash zotin se ne e respekojm me shume fene se ata deshtak primitiv .
Sa i perket traditave ,mund te me deshmojsh se te krishteret shqipetar ne raport me gruan kan te tjera ?
Me falni per dalje nga tema ,po kam frig se te qela rrug ty per te fitua edhe pak poena para Zotit.

gjini
30-10-07, 13:30
Kemi dal nga tema dhe te kemi kujdes se tema eshte krejt tjeter dhe ska te beje asgje me keto qe ju po i shkruani por per ate qe kur dashurohet nje grua apo burr i martuem

Preshevar
30-10-07, 13:34
Te ishte nje teme tjeter do te isha tregua ty per disa gra Iraniane (kam kryer nje ausbildung me to ) ,lere mos u lodh pash zotin se ne e respekojm me shume fene se ata deshtak primitiv .
Sa i perket traditave ,mund te me deshmojsh se te krishteret shqipetar ne raport me gruan kan te tjera ?
Me falni per dalje nga tema ,po kam frig se te qela rrug ty per te fitua edhe pak poena para Zotit.

E kem pėrsėrit e ri-ri-ri-pėrsėrit nė qindra postime... qė Iranianėt jan njė Sektė qe muslimanėt (edhe ne Shqiptaret) distancohem komplet nga ta. Pra edhe mem fol ti diqka mir per ta... per mu prap do t'jen tė kqinj !

E di qė tradita konstruktohet mbi besimin. Muslimanėt i kan traditat e veta dhe tė Krishteret i kan te tyre... kurse se si e trajtojn ata grat e tyre s'kam kurfar ideje ! Mundem mi krahasue me evropjanėt por nuk eshte nder per Shqiptarėt Krishter,.... kshtu qe pa-koment !

Pėr poena mos ta nin tye :wink:

Lona
30-10-07, 13:35
Po besoj se edhe burrat edhe grat edhe pse jane te martuar, perseri te dashurohen ,,,bile bile e len gruan/burrin, per ate qe e dashuron ka fakte e fakte.

Preshevar
30-10-07, 13:35
Kemi dal nga tema dhe te kemi kujdes se tema eshte krejt tjeter dhe ska te beje asgje me keto qe ju po i shkruani por per ate qe kur dashurohet nje grua apo burr i martuem


Ti dole prej teme ! :


Pse ju muslimanet e qmoni ma shum gruan a????

Ju ja qoni ne shpi e jo nji grua por 4 e deri ne 7 gra i lidhni per krevati dhe nuk i leni me dal as te dera

shqipe__
30-10-07, 13:40
E kem pėrsėrit e ri-ri-ri-pėrsėrit nė qindra postime... qė Iranianėt jan njė Sektė qe muslimanėt (edhe ne Shqiptaret) distancohem komplet nga ta. Pra edhe mem fol ti diqka mir per ta... per mu prap do t'jen tė kqinj !

E di qė tradita konstruktohet mbi besimin. Muslimanėt i kan traditat e veta dhe tė Krishteret i kan te tyre... kurse se si e trajtojn ata grat e tyre s'kam kurfar ideje ! Mundem mi krahasue me evropjanėt por nuk eshte nder per Shqiptarėt Krishter,.... kshtu qe pa-koment !

Pėr poena mos ta nin tye :wink:

Ti me duket fare spo lexon tjetrin ,por veq vehten !
E qka jane ato qindra shqipetarka qe cullakaven rrugve dhe bejne njemije te zezat neper rruget e qyteteve te Kosoves ? Sigurisht kan besim islam. Por jemi shqipetar dhe kultura jone eshte krejtesisht tjeter me vendet aziatike,na pelqeu neve apo jo,kultura jone eshte shume me e ngjajshme me vendet evropiane (te krishtera ) se sa aziatike (myslimane ) .
Hajt me te mira ,dhe mos u lodh shume per poena se Allahu eshte shume i madh dhe fare sta ka nevojen Ty qe ta mbron ose te i del zot.

gjini
30-10-07, 13:42
Po besoj se edhe burrat edhe grat edhe pse jane te martuar, perseri te dashurohen ,,,bile bile e len gruan/burrin, per ate qe e dashuron ka fakte e fakte.

Po mire Lona tash po diskutojme drejt dhe pa pretendime.
Ma mire edhe te largohet aj apo ajo apo te rri me nje njeri apo me nje grua qe nuk ndien asgje ma per te dhe nderkohe bahen te neveritshem nder vete dhe nuk e durojne as femijet ate gjendje.

Kjo eshte shum ma e damshme per te dyja palet dhe e shof shum ma normale qe secili e gjen ate qe e don. asgje te keqe apo Lona???

Preshevar
30-10-07, 13:48
Ti me duket fare spo lexon tjetrin ,por veq vehten !
E qka jane ato qindra shqipetarka qe cullakaven rrugve dhe bejne njemije te zezat neper rruget e qyteteve te Kosoves ? Sigurisht kan besim islam. Por jemi shqipetar dhe kultura jone eshte krejtesisht tjeter me vendet aziatike,na pelqeu neve apo jo,kultura jone eshte shume me e ngjajshme me vendet evropiane (te krishtera ) se sa aziatike (myslimane ) .
Hajt me te mira ,dhe mos u lodh shume per poena se Allahu eshte shume i madh dhe fare sta ka nevojen Ty qe ta mbron ose te i del zot.

Tė kishin atoa besim,.. nuk do tė kishin dalur tė zhveshura nėpėr rrugė !

Ani,.. ky eshte opinioni yt "Po i ngjashmi me shum Evropianeve"... ne ket evrop hyn edhe ciganėt, Rumanėt, Portugallėt, Irlandezėt, Kroatėt e Hungarezėt,.. qė per mendimin tim,... as sa nje fije e kimės NUK i Pėrngjajmi ! Ndoshta vetėm me Racė :cool:


Kjo eshte ndoshta endrra jote qe ti perngjajm Evropjanve.... edhe nuk thash qe i perngjajm Aziatikeve apo Arabve,.. edhe pse ne fakt ndoshta i perngjajm mė shum atyre se sa "evropjave" kur esthe pyetja "TRADITA" !


Sa poena i bone ti per "shqiptarijen" ? :biggrin: ncncn qka s'nin njeri !

Arkza
30-10-07, 13:48
Gjin More Gjin eh More Duka-gjin:biggrin:

Pse Bre Burr po Mundohesh me Pik Zore me Kallxu Vetin aq Demokrat !?
Pse Bre Burr spo e len me kaq ose te thjesh Ndonje Fjale qe nuk pajtohesh assesi me keto Gjeste !? Ani Ju Dukagjini Uhuuuuuuuuu Mos me Ju NjoFTe na juve hehehheehhe !
Pa Le bre Burr keto Llafe se Pik se pari ti ( nuk e dij se a je i martuar apo i pa martuar ) por nje gje e dij se as qe skishe dasht me lan Grujen tende me ngah me te tjtret e as Motrat tua nuk kishe dasht e ketu po shkrun dikshe un dikush po shuj shuj allahile le krejt ma mire qyh:biggrin:

LABI
30-10-07, 13:50
Te krahasohet demokracia e gruas shqipetare me ate te Iranit apo vendeve arabe eshte gjeja me e paarsyeshme .
kultura jone pamvaresisht fese ska te beje asgje me arabet
,Ju lutem ,mos krijoni pakenaqesi vetem per te e ngrit nje religjion ,te gjithe jemi shqipetar dhe shume mire e njofim kulturen e njeri tjetrit .

Te pershendes per diskurs intelektual/kombetare .

Mu pershkak injorances se madhe qe dominon nder shqiptare Mundesia per t'manipuluare, komplotuar, indoktrinuare , shperlare koka eshte e lehte ...Dhe natyrisht, ambienti per t'krijuare hendeqe/paragjykime nder sub-kultura , brenda perbrenda nacionit shqiptare eshte i madhe .

Preshevar
30-10-07, 13:54
Kjo eshte shum ma e damshme per te dyja palet dhe e shof shum ma normale qe secili e gjen ate qe e don. asgje te keqe apo Lona???

Gjini,.. po e lem anash fejen,.. dhe mer pra pak mėsim nga EVROPJANĖT e civilizuar... divorcet ndodhin per ēdo dit, dhe kjo arrin edhe deri tek kryetari i shtetit (si psh: Nicolas S.),...


Me trego drejt !

Cili femijė dėshiron mi pa prindrit e tij tė pėrqar vetėm pse ata kan vendos ti "pėrcjellin" ndjenjat e tyre tė pisafta ?

selvija
30-10-07, 13:58
Hala tuj ba analiza qenkeni aaaa....
dashurohuni more se gjithmon skeni me jetu,,,nje jet te shkurte kemi shfrytzone...:tongue:

gjini
30-10-07, 14:03
Gjin More Gjin eh More Duka-gjin:biggrin:

Pse Bre Burr po Mundohesh me Pik Zore me Kallxu Vetin aq Demokrat !?
Pse Bre Burr spo e len me kaq ose te thjesh Ndonje Fjale qe nuk pajtohesh assesi me keto Gjeste !? Ani Ju Dukagjini Uhuuuuuuuuu Mos me Ju NjoFTe na juve hehehheehhe !
Pa Le bre Burr keto Llafe se Pik se pari ti ( nuk e dij se a je i martuar apo i pa martuar ) por nje gje e dij se as qe skishe dasht me lan Grujen tende me ngah me te tjtret e as Motrat tua nuk kishe dasht e ketu po shkrun dikshe un dikush po shuj shuj allahile le krejt ma mire qyh:biggrin:

Nuk po bahem kishe demokrat por jom i till dhe besoj se nuk jom ka e shtoj asgje vetem qe nuk mundem krejt ne detaje me shkrue.
Po a ma mire eshte per TY arkeza me u nda me burr apo me que jeten si ne ferr me te dhe mos harro se jeta nuk eshte nje jave e dy muaj por shum e gjate me e que me nje njeri qe ta bene varr jeten apo e kunderta ka gra qe ta bejne te zeze diten dhe jeten.
Pra ndarja eshte shum ma e mire dhe nuk e denoj .

gjini
30-10-07, 14:05
Hala tuj ba analiza qenkeni aaaa....
dashurohuni more se gjithmon skeni me jetu,,,nje jet te shkurte kemi shfrytzone...:tongue:

O ty te rujt zoti oj selvije se tash ke fol ma se miri dhe ashtu duhet me kend .
Po dashurohuni more sa te mundeni dhe siq ka thene Omer Kayami" Zbraz kupa e puth qupa " le te shkoj keshtu jeta.

selvija
30-10-07, 14:09
O ty te rujt zoti oj selvije se tash ke fol ma se miri dhe ashtu duhet me kend .
Po dashurohuni more sa te mundeni dhe siq ka thene Omer Kayami" Zbraz kupa e puth qupa " le te shkoj keshtu jeta.Po de gjini ai qe din te dashuron din edhe te jeton e ndin veten te gjallee,,e jo te fikur e te koritur ne msheftsiiii
bile qite veten mejda ashtu siq je

bile me se paku 3 her ne dit dashurohu...:biggrin:

aLbaChiCk
30-10-07, 14:36
Ku vet more dashnija a je i martum a jo? A ki fmi a jo ? apo a don a sdon me u dashuru? te zen edhe ski qka bon duhet mu pajtu qy edhe te martuarit njerez prej mishi jan edhe ata kan ndjenja sikur te gjith.Normal qe mir nuk asht po qka me bo.Nese munden me i fsheh ndjenjat mir nese jo net dashurojn bre se si ka thon selvija skena me jetu gjithmon qy :)

Preshevar
30-10-07, 14:39
Kėto jan vetėm sfida... :cool:

egi
30-10-07, 14:42
Ani pra mos u martoni pa u dashuru njeher mire...se me divorc veq telashe pi bani jo veq njani tjetrit por edhe femive te pafajshem!!!

aLbaChiCk
30-10-07, 14:45
Kėto jan vetėm sfida... :cool:

Preshevari normal se vetem svida se nuk jan te gjith njerezit njisoj.Ka njerez te martum qe ju ndodh me u dashuru po nuk pajtohet ne asnji menyr me ato ndjenja te ndien edhe i fsheh.Po ka edhe ashtu qe i provojn.Normal se shum me mir do te ishte te jet deri ne fund te jetes me at qe eshte martuar po ne shum mir e dim qe sidomos tek ne shqiptaret ka martesa ku ska dashuri hiq.Ose e ka martu baba, ose e ka martu vetem per letra etj etj e atyre normal qe ju ndodh edhe me leht te dashurohen ne tjeter

SANTANA-29
30-10-07, 14:47
Pse jo,,,,,,,,,,ndodh nganjeher,,,,,,,,????????

aLbaChiCk
30-10-07, 14:47
Ani pra mos u martoni pa u dashuru njeher mire...se me divorc veq telashe pi bani jo veq njani tjetrit por edhe femive te pafajshem!!!

Shum mir e ke then egi.Po sot munden me fol (eshte fjala per femrat) se edhe me ja gjet dikush thot se du ket po e du tjeter kend.Skan qen keto koh perher.Se me shumti qe vuajn ne keto ndarje jan femijet por duhet me e dit se ka X raste qe nuk jetohet me dikend vetem shkaku i femijeve

gjini
30-10-07, 15:00
Nese njeriu arrin te mbisundoj ndjenjat dhe ti le vend te duhur arsyes, do kete jete ma te lumtur .
Ndodhe shum shpesh qe ndjenjat jon aq te cekura sa e mundin arsyen dhe per kete ndodhe qe te martuemit te dashurohet.

Po edhe ketu asgje te keqe a???

egi
30-10-07, 15:11
Shum mir e ke then egi.Po sot munden me fol (eshte fjala per femrat) se edhe me ja gjet dikush thot se du ket po e du tjeter kend.Skan qen keto koh perher.Se me shumti qe vuajn ne keto ndarje jan femijet por duhet me e dit se ka X raste qe nuk jetohet me dikend vetem shkaku i femijeve

Eh po perqata mendoni jo vetem 3 her po 10000000000000000000 X her deri sa te vendosni me kon mu martu...Martesa nuk eshte hajgare! Dhe per mua nuk ka mekat me te madh se mu martu me dikend qe nuk e don.

Preshevar
30-10-07, 15:13
Kush po e mbėshtet Tradhtin kėtu ?

aLbaChiCk
30-10-07, 15:23
egi mendo sa te dush kur ta kesh at fat ski qka bon.Qysh ta ka shkru aj nalt ke me e hjek.Me mir lutu ishalla ske me pas at fat se sun tranohesh moj qy.Nese i bjen mir ne ti ndrron ma shpesh se qerapat qy.Preshevar jo qe po mbeshteti veq po e flas realitetin.Kush ka qef me ju dashuru burri apo gruja ne tjeter.Veq aj qe rren se ska qef askush .Pooooor me ndodh a ki llogari me e myt? jo pse me shku ne burg per nji person qe nuk ja vlen.leee net bon qka don vet her do kur do ka me u pendu .P.s zoti nuk asht mac qe grrith me thoj diqysh ja kthen secilit .

egi
30-10-07, 15:28
Eh moj Alba...une mendoj veq pozitivisht dhe kam besim ne Zot...keshtu qe sa te mendoj mire dhe bardh dhe sa te kam Zotin pran nuk kam frik nga kjo pune..Por nese i madhi don te me provon dhe dashurohna ne dikend tjeter qe nuk eshte burri im, mund te them me siguri qe kurre nuk e tradhtoj ne menyr fizike...
Por ne qoft se aj me tradhton, nuk ka qka lyp te une...

P.s. mos me shtini me mendu kaq larg se tybe se kom ndermend mu martu edhe nja 5 vjet hahhaha

Preshevar
30-10-07, 15:30
Jo Albachick.. s'jam per mi myt... ndodh ndodh !

Por kur po i ndegjoj disa qe po thojn veq "dashurohu se s'ke me jetue pergjithmonė"... qka i bjen kjo ?

Tradhti po se po,.. por edhe me tepėr se Tradhti por po ndalem me kaq.

Inshallah si ndodhė askujt kesi lloj tragjedie :wink:


Mir u lexofshim albaChick-a :smile:

aLbaChiCk
30-10-07, 15:32
Asnji gisht i dores nuk asht i njejt e le ma njerzit ne bot .

vendasi
31-10-07, 00:45
Qy,po ata te pa martuarit po dashurohen e le me ne te martuarit........:tongue:

Elina
31-10-07, 00:51
Qy,po ata te pa martuarit po dashurohen e le me ne te martuarit........:tongue:


:biggrin: Ishalla nuk ju jet shprehi te martumve me u dashuru shpesh, se na qe jemi pa martu kem me mbete me gishta ne goje hahhahha (shaka) :biggrin:

vendasi
31-10-07, 00:53
:biggrin: Ishalla nuk ju jet shprehi te martumve me u dashuru shpesh, se na qe jemi pa martu kem me mbete me gishta ne goje hahhahha (shaka) :biggrin:
Jo mori se fati vjen e te perqafon edhe ty...hahaha...

Elina
31-10-07, 00:56
Jo mori se fati vjen e te perqafon edhe ty...hahaha...


Po po e di,,,se ne dere me ka trokite, e kam ndermende me ja hape deren :biggrin:

vendasi
31-10-07, 01:02
Po po e di,,,se ne dere me ka trokite, e kam ndermende me ja hape deren :biggrin:qka kofte hajr koft..po mos e hap deren shpejt ..se nashta nuk te pelqen ai fat shum e kshtu qe mundesh me mbylle deren shpejt pa hy ai fat mbrenda...hahahahaha

Elina
31-10-07, 01:05
qka kofte hajr koft..po mos e hap deren shpejt ..se nashta nuk te pelqen ai fat shum e kshtu qe mundesh me mbylle deren shpejt pa hy ai fat mbrenda...hahahahaha

Vendas mos me shti me u ftofe prej rezes se deres tash :confused: :biggrin:

vendasi
31-10-07, 01:11
Vendas mos me shti me u ftofe prej rezes se deres tash :confused: :biggrin:
Hahaha,jo mori veq ...po kam deshire qe edhe ne hapsh deren ta dish se perqka..hahaha..
Se mos ardht per dere vjen per dritare ...:wink:

VIRGJERESHA
28-11-07, 19:29
thojn: DASHURIA E VERTET NDODH NJE HER POR ESHTE VESHTIR TA DISH KUR ESHTE E VERTET
TE DASHUROHESH ESHTE E LEHTE TE HARROSH E PAMUNDUR TE TRADHETASH E URRYER

oki71
29-11-07, 22:14
po eshte shum e vertet kete qe e thua i nderuar te pershendes shum ...

mentor*
30-11-07, 00:21
po more dasurohet edhe keq bile

Lona
30-11-07, 12:01
Mund te dashurohet pse Jo!

Sy_kaltra
05-01-08, 16:56
Natyrisht .

Arb
05-01-08, 17:04
Martesa qorrovine, sjell dyshnine e turpshme ma vone...

LaCoStA
06-01-08, 10:03
Besoj se po , nese me pare nuk ka qene vertet i/e dashuruar

aLbaChiCk
06-01-08, 23:21
po njof shum qe jan te martuar edhe prap jan dashuru ne tjeter

turisti
06-01-08, 23:25
PO,sepse,dashuria e te martuarve eshte shume e rrezikshme dhe e fuqishme......................

Arb
06-01-08, 23:52
PO,sepse,dashuria e te martuarve eshte shume e rrezikshme dhe e fuqishme......................

Aaaa more Turist!

Mbart me vete edhe marri te madhe. Teston shume edhe moralin e njeriut. Thjeshte perqafohet lehte nga njerezit pa karakter.

Eshte tragjedi t'iu ndodh nje gje e ketille njerezeve (te supozuar) te pjekur.

turisti
07-01-08, 01:18
Aaaa more Turist!

Mbart me vete edhe marri te madhe. Teston shume edhe moralin e njeriut. Thjeshte perqafohet lehte nga njerezit pa karakter.

Eshte tragjedi t'iu ndodh nje gje e ketille njerezeve (te supozuar) te pjekur.

Arb shoki,

Ashtu eshte siq thua ti,mirepo,shume me lehte ne jete do te ishte sikur mos te egzistonte PSE-ja. Ashtu eshte ,siq thua ti prej germes te pare e deri tek e fundit,mirepo,ne jete gjithmone duhet llogaritur se jane ne opcion shume varianata,si nga ana e burrave,ashtu dhe te grave,te karakerit e dyanshem,stresit,klimaksit,monotonise,tradhtise,e normal qe ka shansa qe te paraqiten te gjithat keto,ateherit duhet llogaritur edhe me DASHURI.....,ndoshta duhet llogaritur vetem per 1 arsye: ajo nuk te pyet,bash si vdekja.....

Te pershendesi nderuar.:smile:

emine
28-10-12, 22:14
JO s'besoi

Dushku
28-10-12, 22:17
JO s'besoi


se lexova mire...per pak sa desha te bej kete postim LIKE :biggrin:

Hajra
29-10-12, 08:04
....dashuria eshte per ata qe kan zemra, nuk pyet per martesen apo beqarine.

Fshatari
29-10-12, 11:18
Varet nga numri dhe volumi i zemres(zemrave)! Psh Gjergj Elez Alija, me 7 zemra, ka mujt me u dashunue 7 here! Dikush qe e ka zemeren si lopa(2 kg) mund te dashunohet poashtu ne dike tjeter! Ne rastet tjera, njrezit me zemer normale, dashunohen vetem njehere, per jete...!

e-uritura
29-10-12, 11:20
Varet nga numri dhe volumi i zemres(zemrave)! Psh Gjergj Elez Alija, me 7 zemra, ka mujt me u dashunue 7 here! Dikush qe e ka zemeren si lopa(2 kg) mund te dashunohet poashtu ne dike tjeter! Ne rastet tjera, njrezit me zemer normale, dashunohen vetem njehere, per jete...!


Edhe unė mė duket se kam vetėm njė zemėr, nė madhėsinė grushtit tim!

Sy_kaltra
24-01-13, 23:41
Po more edhe shum shpesh kom ndegju

Dushku
29-01-13, 18:11
Besoj,
Dashuria kerkon investim-Duke ja nis nga respekti i mendimit,ideve te njeri-tjetrit,duke respektuar profesionin e njeri-tjetrit,duke ruajtur sekretet,duke respektuar familjet,duke i nda kohe njeri-tjetrit,duke ruajtur privatesin me xhelozi,duke ble dhurata here pas here, etj etj.... Dashuria e vertet(perjetshme) s'mbaron me martes po fillon prej ateher.
Martesa nuk eshte kufizim i Dashurise,eshte vetem obligim dhe nje simbol i Dashurise...Askush nuk eshte i sigurt ne Dashuri te perjetshme,pasi asnjeher nuk dihet se cfare ndodh ne jete,,,,,,Kurre mos thuaj Kurre....

Per cdo investim duhet nje menaxhim i mire :)

Fshatari
29-01-13, 21:34
Ndodhe edhe kjo, ne perjashtim te njerzve ideal !

Gjumashja
29-01-13, 23:00
Pse jo, ata qe jane tmartuar nuk dmth qe kane "vdek" klinikisht :biggrin:

tipi engjellor
29-01-13, 23:38
ndodhe edhe kjo......pasi as martesat nuk jane te njejta......ka qe te martuar jane po flen ndaras ....ka qe jane larg e te martuar po flejn se bashku edhe pse jo fizikisht .........

Hajra
30-01-13, 00:59
.....ncuk, kurr nuk besoi pa e provu, qy :biggrin:

AmonRa
30-01-13, 12:23
Dashuria kurorėzohet me martesė. Cdo lidhje nė martesė quhet kurvnillėk. Cdo lidhje pėrderisa je nė lidhje ėshtė kurvni, ėshtė qėshtje tjetėr qė shumica e njerzve janė tė predisponuar tė bėjnė kurvnillėk.
Megjithatė, nėse jeni dashuru nė tjetėr kėnd shkaku i kurvnillėkut, sė paku kėputne lidhjen qė keni, bėhuni fisnik dhe tė drejtė ndaj personit me tė cilin keni lidhė kurorė shkaku i dashurisė sė mėhershme, e pastaj vazhdojeni kurvnillėkun me dashurinė e re.

Oqeani
30-01-13, 18:13
AmonRa - Nuk po pyesin se ēka eshte ai qe ndjek nje rruge te tille, por a eshte e vertete :)
Kurvallek athua nuk qenka edhe para meratese me u "rrotullu" ka te na shkoje syri a !!!

Nejse - !

Pa marrur parasyshe gjinine, mendoj se nje dukuri e tille eshte e mundur !

( Ani "haxhitė dhe haxhiket " thojne : Shuj mos e ban Zot !!! )

Zero Cool
30-01-13, 18:15
Burri i thotė gruas
tė dua
po si:
si tė shtrėngoja midis pėllėmbėve
zemrėn time, si cifėl qelqi
qė mė gjakos gishtat
kur e thyej
ēmendurisht.

Burri i thotė gruas
tė dua
po si:
me thellėsinė e kilometrave
me pafundėsinė e kilometrave
njėqind pėr qind
njė mijė pėr qind
njėqind herė pafundėsisht pėr qind.

Gruaja i thotė burrit
pashė

me buzėt e mia
me kokėn time me zemrėn time
me dashuri me terror, duke u pėrkulur
mbi buzėt e tua
mbi zemrėn tėnde
mbi kokėn tėnde.
Dhe atė qė po them tani
e kam mėsuar nga ti
si njė mėrmėrimė nė terr
dhe tani e di
se toka
si njė nėnė
me fytyrė dielli
qė mėkon me gji krijesėn e saj mė tė bukur.
Por ē’tė bėj?
Flokėt e mi janė ngatėrruar me gishtat e asaj qė vdes
nuk mund tė kėpus kokėn
duhet tė nisesh
duke shikuar sytė e tė porsalindurit
duhet tė mė braktisėsh.

Gruaja heshti
u puthėn
njė libėr ra mbi dysheme
njė dritare u mbyll.

Kėshtu e lanė njeri - tjetrin.

emine
31-03-13, 21:34
kta njihen si ma te rrezikshmit,

elvio
31-03-13, 21:40
kta njihen si ma te rrezikshmit,


Me rrotlla kjo e thena eeee?:biggrin:


Me te thene te drejten aq sa here thosha e pamundur:tongue: 2 here me shume ndryshoja mendje kur ndaleshin syte:biggrin:

zanaa
31-03-13, 21:49
Burrat nuk i njohin femrat qe kan ne krah..


Shumė prej tyre nuk dinė as ngjyrėn e syve dhe rolin profesional tė gruas sė tyre, pėr tė mos folur pastaj pėr ushqimet. Kjo mungesė vėmendjeje i ēon ēiftet jo rrallėherė drejt grindjeve dhe konflikteve tė ndryshme

“Jemi tė martuar prej 40 vjetėsh dhe burri im, ēdo mėngjes mė pyet nėse dua kafe. Sa i sjellshėm do tė mendoni ju. Sa keq qė unė nuk e pi kafen, sepse mė dhemb stomaku”. Pavarėsisht se ēiftet ulen ēdo ditė nė tė njėjtėn tavolinė pėr tė ngrėnė mėngjes, drekė apo darkė, burrat duket se nuk dinė asgjė pėr gratė apo shoqet e tyre. Sipas asaj qė tregon “Daily mail”, miliona anglezė nuk i njohin mirė shoqet e tyre, madje shumė nuk dinė tė thonė as se ēfarė ngjyre i kanė sytė. Por ky nuk ėshtė problem vetėm i anglezėve, tė njėjtin shqetėsim femrat e kanė kudo. Kjo mungesė vėmendjeje, shpesh e patolerueshme, ėshtė njė prej arsyeve qė i ēon ēiftet jo rrallėherė drejt ndarjes. Njė sondazh i bėrė tek 2 mijė meshkuj brenda parfumerive, ka treguar se 12 pėr qind nuk e di ngjyrėn e syve tė sė dashurės, 10 pėr qind nuk e dinė ditėn e lindjes, ndėrsa 8 pėr qind as qė e ka idenė pėr ngjyrėn natyrale tė flokėve.

Pastaj njė nė tre nuk ėshtė nė gjendje tė thotė se cili ėshtė parfumi i preferuar i femrės qė ka nė krah. Shumė kanė probleme serioze me veshjet, por dhe mė i rėndė ėshtė fakti se nuk dinė me saktėsi rolin saj profesional apo emrin e mikeshės sė ngushtė. Kjo lloj injorance u krijon meshkujve jo pak probleme, sidomos kur bėhet fjalė pėr tė bėrė dhurata nė ditė tė caktuara tė vitit. Kėrkuesit thanė se tė paktėn 27 pėr qind e meshkujve ka blerė veshjen me masėn e gabuar. Megjithatė pjesa mė e madhe e tyre ka pranuar se femrat janė mė tė kujdesshme ndaj kėtyre detajeve. Sipas ekspertes sė marrėdhėnieve nė ēift, Francine Kaye, ajo qė pėr dikė ėshtė njė datė e rėndėsishme, mund tė jetė pak e konsiderueshme pėr njė mashkull: “Nėse doni qė tė kujtohet pėr detaje tė veēanta duhet t’ia kujtoni. Me meshkujt nuk duhen pėrdorur kurrė nėnkuptime. Thojani gjithmonė gjėrat nė mėnyrė tė qartė. Pėr shembull, nėse doni diēka pėr Shėn Valentinin duhet t’ia kėrkoni, sepse prej vitesh ėshtė vėrtetuar se ata qė nuk dinė tė bėjnė dhurata ose bėjnė atė tė gabuarėn, janė meshkujt. Ata blejnė gjithmonė tė brendshme, aksesorė qė nuk kombinohen lehtė, ēanta, parfume, rruaza, objekte pėr shtėpinė, qė shpesh janė jashtė shijeve tė femrave”.
Dėshirat e femrave

Sipas sondazheve, 60 pėr qind e femrave mendojnė se ėshtė tepėr romantike qė partneri t’u propozojė pėr martesė ditėn e Shėn Valentinit, megjithėse nė rast se e dashura jote dėshiron tė martohet me ty, do ta mirėpresė propozimin kurdo qoftė. Njė sondazh i kryer mbi mė shumė se 8500 njerėz, zbuloi se dy tė tretat e martesave kanė nisur me propozim zyrtar - qė vazhdon tė bėhet nė pjesėn dėrrmuese tė rasteve nga meshkujt. Njė tjetėr sondazh i zhvilluar nė Amerikė, gjatė tė cilit u pyetėn 50 mijė veta, njerėzit mendojnė se propozimi ėshtė i nevojshėm.

Tė gjitha studimet arrijnė nė pėrfundimin se gjestet solemne nė tė tilla raste luajnė rol shumė pozitiv. Njė tjetėr studim amerikan tregoi se pjesa mė e madhe e femrave pėlqenin qė me kėtė rast partneri t’u dhuronte njė buqetė trėndafilash tė kuq. Femrave u pėlqen gjithashtu qė partneri atė ditė tė gatuajė dhe ta pėrgatisė vetė atmosferėn e rastit nė shtėpinė e tij.
Ndarjet

Nėse nė hapat e parė tė dashurisė nuk vihet re mosha apo defektet e partnerit, me kalimin e kohės bėhet mė e vėshtirė kapėrcimi i pengesave dhe vendosja e rregullave, nė mėnyrė qė harmonia nė ēift tė mos prishet. Njė psikolog i Universitetit tė Uashingtonit, prej vitesh studion mekanizmat qė i bėjnė ēiftet tė ndahen me diferencė moshe, ose tė qėndrojnė sė bashku. Nga studimet e tij ka dalė se, njė nga pikat kyēe tė gjithė kėsaj ėshtė mėnyra se si kėto ēifte i pėrballojnė zėnkat, nėse ata i kalojnė konfliktet me qetėsi, apo nėse vazhdojnė tė jenė tė mbėrthyer pas kritikave tė ashpra dhe kokėfortėsisė sė tyre. Po cilat janė sjelljet pėr t’u shmangur ato qė mbartin njėkohėsisht edhe rrezikun e njė ndarjeje? Pa frikė mund tė themi kritikat pėr partnerin, pėr karakterin apo zhvlerėsimi pėr personalitetin e tij. Zakonisht, pas zėnkave funksionojnė pėr mrekulli edhe ofertat pėr t’u pajtuar. Kjo mund tė arrihet fare lehtė, duke kėrkuar falje, duke dhuruar njė buzėqeshje, apo duke thėnė njė batutė tė bukur. Edhe pse diskutimi mund tė ketė qenė vėrtet i ashpėr, me tentativat pėr tė riparuar atė qė ka ndodhur, ulet ndjeshėm tensioni kur mendohet se partneri do ta mirėpresė vendimin tėnd. Tė gjitha kėto ēifte, pa pėrjashtim, zihen, por e rėndėsishme ėshtė mėnyra qė pėrdorin pėr tė riparuar “dėmet”. Zakonisht minutat e para tė njė diskutimi janė gjithmonė ato kur njėri nga tė dy personat tregon njė problem, ndėrsa tjetri i pėrgjigjet. Shpesh ato qė e nisin janė gratė: nėse ajo do ta nisė me njė kritikė tė pėrgjithshme (Si ėshtė e mundur qė ti nuk mė ndihmon pėr asgjė?), atėherė situata ėshtė vėrtet e rrezikshme. Ndoshta do tė ishte mė mirė njė reagim mė i butė dhe njė qortim i specifikuar (Dje nuk mė ndihmove ta bėja kėtė…). Po reagimi i tij? Nė ēiftet mė pak tė qėndrueshme, bashkėshorti vihet menjėherė nė mbrojtje dhe bėhet negativ shumė shpejt, ndėrsa nė ato mė tė qėndrueshme pėrpiqet tė mbajė njė sjellje pozitive sa mė gjatė tė jetė e mundur. Pėr psikologėt, nuk duhet tė sforcohesh me ēdo kusht pėr t’u pajtuar para se tė shkosh pėr tė fjetur. T’i gjesh njė zgjidhje problemit kur je i irrituar ėshtė shumė e vėshtirė, ndaj ėshtė mė mirė qė t’i rikthehesh problemit edhe njė herė mėngjesin e ditės tjetėr.

Burimi: Gazeta Shqip

Oqeani
31-03-13, 22:49
A koka e ndalueme a ;)

emine
01-04-13, 10:54
Me rrotlla kjo e thena eeee?:biggrin:


Me te thene te drejten aq sa here thosha e pamundur:tongue: 2 here me shume ndryshoja mendje kur ndaleshin syte:biggrin:
Pa rrotlla hic,,,,

emine
01-04-13, 10:56
Burrat nuk i njohin femrat qe kan ne krah..


Shumė prej tyre nuk dinė as ngjyrėn e syve dhe rolin profesional tė gruas sė tyre, pėr tė mos folur pastaj pėr ushqimet. Kjo mungesė vėmendjeje i ēon ēiftet jo rrallėherė drejt grindjeve dhe konflikteve tė ndryshme

“Jemi tė martuar prej 40 vjetėsh dhe burri im, ēdo mėngjes mė pyet nėse dua kafe. Sa i sjellshėm do tė mendoni ju. Sa keq qė unė nuk e pi kafen, sepse mė dhemb stomaku”. Pavarėsisht se ēiftet ulen ēdo ditė nė tė njėjtėn tavolinė pėr tė ngrėnė mėngjes, drekė apo darkė, burrat duket se nuk dinė asgjė pėr gratė apo shoqet e tyre. Sipas asaj qė tregon “Daily mail”, miliona anglezė nuk i njohin mirė shoqet e tyre, madje shumė nuk dinė tė thonė as se ēfarė ngjyre i kanė sytė. Por ky nuk ėshtė problem vetėm i anglezėve, tė njėjtin shqetėsim femrat e kanė kudo. Kjo mungesė vėmendjeje, shpesh e patolerueshme, ėshtė njė prej arsyeve qė i ēon ēiftet jo rrallėherė drejt ndarjes. Njė sondazh i bėrė tek 2 mijė meshkuj brenda parfumerive, ka treguar se 12 pėr qind nuk e di ngjyrėn e syve tė sė dashurės, 10 pėr qind nuk e dinė ditėn e lindjes, ndėrsa 8 pėr qind as qė e ka idenė pėr ngjyrėn natyrale tė flokėve.

Pastaj njė nė tre nuk ėshtė nė gjendje tė thotė se cili ėshtė parfumi i preferuar i femrės qė ka nė krah. Shumė kanė probleme serioze me veshjet, por dhe mė i rėndė ėshtė fakti se nuk dinė me saktėsi rolin saj profesional apo emrin e mikeshės sė ngushtė. Kjo lloj injorance u krijon meshkujve jo pak probleme, sidomos kur bėhet fjalė pėr tė bėrė dhurata nė ditė tė caktuara tė vitit. Kėrkuesit thanė se tė paktėn 27 pėr qind e meshkujve ka blerė veshjen me masėn e gabuar. Megjithatė pjesa mė e madhe e tyre ka pranuar se femrat janė mė tė kujdesshme ndaj kėtyre detajeve. Sipas ekspertes sė marrėdhėnieve nė ēift, Francine Kaye, ajo qė pėr dikė ėshtė njė datė e rėndėsishme, mund tė jetė pak e konsiderueshme pėr njė mashkull: “Nėse doni qė tė kujtohet pėr detaje tė veēanta duhet t’ia kujtoni. Me meshkujt nuk duhen pėrdorur kurrė nėnkuptime. Thojani gjithmonė gjėrat nė mėnyrė tė qartė. Pėr shembull, nėse doni diēka pėr Shėn Valentinin duhet t’ia kėrkoni, sepse prej vitesh ėshtė vėrtetuar se ata qė nuk dinė tė bėjnė dhurata ose bėjnė atė tė gabuarėn, janė meshkujt. Ata blejnė gjithmonė tė brendshme, aksesorė qė nuk kombinohen lehtė, ēanta, parfume, rruaza, objekte pėr shtėpinė, qė shpesh janė jashtė shijeve tė femrave”.
Dėshirat e femrave

Sipas sondazheve, 60 pėr qind e femrave mendojnė se ėshtė tepėr romantike qė partneri t’u propozojė pėr martesė ditėn e Shėn Valentinit, megjithėse nė rast se e dashura jote dėshiron tė martohet me ty, do ta mirėpresė propozimin kurdo qoftė. Njė sondazh i kryer mbi mė shumė se 8500 njerėz, zbuloi se dy tė tretat e martesave kanė nisur me propozim zyrtar - qė vazhdon tė bėhet nė pjesėn dėrrmuese tė rasteve nga meshkujt. Njė tjetėr sondazh i zhvilluar nė Amerikė, gjatė tė cilit u pyetėn 50 mijė veta, njerėzit mendojnė se propozimi ėshtė i nevojshėm.

Tė gjitha studimet arrijnė nė pėrfundimin se gjestet solemne nė tė tilla raste luajnė rol shumė pozitiv. Njė tjetėr studim amerikan tregoi se pjesa mė e madhe e femrave pėlqenin qė me kėtė rast partneri t’u dhuronte njė buqetė trėndafilash tė kuq. Femrave u pėlqen gjithashtu qė partneri atė ditė tė gatuajė dhe ta pėrgatisė vetė atmosferėn e rastit nė shtėpinė e tij.
Ndarjet

Nėse nė hapat e parė tė dashurisė nuk vihet re mosha apo defektet e partnerit, me kalimin e kohės bėhet mė e vėshtirė kapėrcimi i pengesave dhe vendosja e rregullave, nė mėnyrė qė harmonia nė ēift tė mos prishet. Njė psikolog i Universitetit tė Uashingtonit, prej vitesh studion mekanizmat qė i bėjnė ēiftet tė ndahen me diferencė moshe, ose tė qėndrojnė sė bashku. Nga studimet e tij ka dalė se, njė nga pikat kyēe tė gjithė kėsaj ėshtė mėnyra se si kėto ēifte i pėrballojnė zėnkat, nėse ata i kalojnė konfliktet me qetėsi, apo nėse vazhdojnė tė jenė tė mbėrthyer pas kritikave tė ashpra dhe kokėfortėsisė sė tyre. Po cilat janė sjelljet pėr t’u shmangur ato qė mbartin njėkohėsisht edhe rrezikun e njė ndarjeje? Pa frikė mund tė themi kritikat pėr partnerin, pėr karakterin apo zhvlerėsimi pėr personalitetin e tij. Zakonisht, pas zėnkave funksionojnė pėr mrekulli edhe ofertat pėr t’u pajtuar. Kjo mund tė arrihet fare lehtė, duke kėrkuar falje, duke dhuruar njė buzėqeshje, apo duke thėnė njė batutė tė bukur. Edhe pse diskutimi mund tė ketė qenė vėrtet i ashpėr, me tentativat pėr tė riparuar atė qė ka ndodhur, ulet ndjeshėm tensioni kur mendohet se partneri do ta mirėpresė vendimin tėnd. Tė gjitha kėto ēifte, pa pėrjashtim, zihen, por e rėndėsishme ėshtė mėnyra qė pėrdorin pėr tė riparuar “dėmet”. Zakonisht minutat e para tė njė diskutimi janė gjithmonė ato kur njėri nga tė dy personat tregon njė problem, ndėrsa tjetri i pėrgjigjet. Shpesh ato qė e nisin janė gratė: nėse ajo do ta nisė me njė kritikė tė pėrgjithshme (Si ėshtė e mundur qė ti nuk mė ndihmon pėr asgjė?), atėherė situata ėshtė vėrtet e rrezikshme. Ndoshta do tė ishte mė mirė njė reagim mė i butė dhe njė qortim i specifikuar (Dje nuk mė ndihmove ta bėja kėtė…). Po reagimi i tij? Nė ēiftet mė pak tė qėndrueshme, bashkėshorti vihet menjėherė nė mbrojtje dhe bėhet negativ shumė shpejt, ndėrsa nė ato mė tė qėndrueshme pėrpiqet tė mbajė njė sjellje pozitive sa mė gjatė tė jetė e mundur. Pėr psikologėt, nuk duhet tė sforcohesh me ēdo kusht pėr t’u pajtuar para se tė shkosh pėr tė fjetur. T’i gjesh njė zgjidhje problemit kur je i irrituar ėshtė shumė e vėshtirė, ndaj ėshtė mė mirė qė t’i rikthehesh problemit edhe njė herė mėngjesin e ditės tjetėr.

Burimi: Gazeta Shqip
as femrat sjan ma te mira hic,duke mendu se jan te martuera me vite len anash burrat e tyre dhe i shofin si mi pas vllazen,derisa ata dalin me peshku e i nxojne me hala te peshkit ndore:P

tipi engjellor
01-04-13, 16:06
Burrat nuk i njohin femrat qe kan ne krah..


Shumė prej tyre nuk dinė as ngjyrėn e syve dhe rolin profesional tė gruas sė tyre, pėr tė mos folur pastaj pėr ushqimet. Kjo mungesė vėmendjeje i ēon ēiftet jo rrallėherė drejt grindjeve dhe konflikteve tė ndryshme

“Jemi tė martuar prej 40 vjetėsh dhe burri im, ēdo mėngjes mė pyet nėse dua kafe. Sa i sjellshėm do tė mendoni ju. Sa keq qė unė nuk e pi kafen, sepse mė dhemb stomaku”. Pavarėsisht se ēiftet ulen ēdo ditė nė tė njėjtėn tavolinė pėr tė ngrėnė mėngjes, drekė apo darkė, burrat duket se nuk dinė asgjė pėr gratė apo shoqet e tyre. Sipas asaj qė tregon “Daily mail”, miliona anglezė nuk i njohin mirė shoqet e tyre, madje shumė nuk dinė tė thonė as se ēfarė ngjyre i kanė sytė. Por ky nuk ėshtė problem vetėm i anglezėve, tė njėjtin shqetėsim femrat e kanė kudo. Kjo mungesė vėmendjeje, shpesh e patolerueshme, ėshtė njė prej arsyeve qė i ēon ēiftet jo rrallėherė drejt ndarjes. Njė sondazh i bėrė tek 2 mijė meshkuj brenda parfumerive, ka treguar se 12 pėr qind nuk e di ngjyrėn e syve tė sė dashurės, 10 pėr qind nuk e dinė ditėn e lindjes, ndėrsa 8 pėr qind as qė e ka idenė pėr ngjyrėn natyrale tė flokėve.

Pastaj njė nė tre nuk ėshtė nė gjendje tė thotė se cili ėshtė parfumi i preferuar i femrės qė ka nė krah. Shumė kanė probleme serioze me veshjet, por dhe mė i rėndė ėshtė fakti se nuk dinė me saktėsi rolin saj profesional apo emrin e mikeshės sė ngushtė. Kjo lloj injorance u krijon meshkujve jo pak probleme, sidomos kur bėhet fjalė pėr tė bėrė dhurata nė ditė tė caktuara tė vitit. Kėrkuesit thanė se tė paktėn 27 pėr qind e meshkujve ka blerė veshjen me masėn e gabuar. Megjithatė pjesa mė e madhe e tyre ka pranuar se femrat janė mė tė kujdesshme ndaj kėtyre detajeve. Sipas ekspertes sė marrėdhėnieve nė ēift, Francine Kaye, ajo qė pėr dikė ėshtė njė datė e rėndėsishme, mund tė jetė pak e konsiderueshme pėr njė mashkull: “Nėse doni qė tė kujtohet pėr detaje tė veēanta duhet t’ia kujtoni. Me meshkujt nuk duhen pėrdorur kurrė nėnkuptime. Thojani gjithmonė gjėrat nė mėnyrė tė qartė. Pėr shembull, nėse doni diēka pėr Shėn Valentinin duhet t’ia kėrkoni, sepse prej vitesh ėshtė vėrtetuar se ata qė nuk dinė tė bėjnė dhurata ose bėjnė atė tė gabuarėn, janė meshkujt. Ata blejnė gjithmonė tė brendshme, aksesorė qė nuk kombinohen lehtė, ēanta, parfume, rruaza, objekte pėr shtėpinė, qė shpesh janė jashtė shijeve tė femrave”.
Dėshirat e femrave

Sipas sondazheve, 60 pėr qind e femrave mendojnė se ėshtė tepėr romantike qė partneri t’u propozojė pėr martesė ditėn e Shėn Valentinit, megjithėse nė rast se e dashura jote dėshiron tė martohet me ty, do ta mirėpresė propozimin kurdo qoftė. Njė sondazh i kryer mbi mė shumė se 8500 njerėz, zbuloi se dy tė tretat e martesave kanė nisur me propozim zyrtar - qė vazhdon tė bėhet nė pjesėn dėrrmuese tė rasteve nga meshkujt. Njė tjetėr sondazh i zhvilluar nė Amerikė, gjatė tė cilit u pyetėn 50 mijė veta, njerėzit mendojnė se propozimi ėshtė i nevojshėm.

Tė gjitha studimet arrijnė nė pėrfundimin se gjestet solemne nė tė tilla raste luajnė rol shumė pozitiv. Njė tjetėr studim amerikan tregoi se pjesa mė e madhe e femrave pėlqenin qė me kėtė rast partneri t’u dhuronte njė buqetė trėndafilash tė kuq. Femrave u pėlqen gjithashtu qė partneri atė ditė tė gatuajė dhe ta pėrgatisė vetė atmosferėn e rastit nė shtėpinė e tij.
Ndarjet

Nėse nė hapat e parė tė dashurisė nuk vihet re mosha apo defektet e partnerit, me kalimin e kohės bėhet mė e vėshtirė kapėrcimi i pengesave dhe vendosja e rregullave, nė mėnyrė qė harmonia nė ēift tė mos prishet. Njė psikolog i Universitetit tė Uashingtonit, prej vitesh studion mekanizmat qė i bėjnė ēiftet tė ndahen me diferencė moshe, ose tė qėndrojnė sė bashku. Nga studimet e tij ka dalė se, njė nga pikat kyēe tė gjithė kėsaj ėshtė mėnyra se si kėto ēifte i pėrballojnė zėnkat, nėse ata i kalojnė konfliktet me qetėsi, apo nėse vazhdojnė tė jenė tė mbėrthyer pas kritikave tė ashpra dhe kokėfortėsisė sė tyre. Po cilat janė sjelljet pėr t’u shmangur ato qė mbartin njėkohėsisht edhe rrezikun e njė ndarjeje? Pa frikė mund tė themi kritikat pėr partnerin, pėr karakterin apo zhvlerėsimi pėr personalitetin e tij. Zakonisht, pas zėnkave funksionojnė pėr mrekulli edhe ofertat pėr t’u pajtuar. Kjo mund tė arrihet fare lehtė, duke kėrkuar falje, duke dhuruar njė buzėqeshje, apo duke thėnė njė batutė tė bukur. Edhe pse diskutimi mund tė ketė qenė vėrtet i ashpėr, me tentativat pėr tė riparuar atė qė ka ndodhur, ulet ndjeshėm tensioni kur mendohet se partneri do ta mirėpresė vendimin tėnd. Tė gjitha kėto ēifte, pa pėrjashtim, zihen, por e rėndėsishme ėshtė mėnyra qė pėrdorin pėr tė riparuar “dėmet”. Zakonisht minutat e para tė njė diskutimi janė gjithmonė ato kur njėri nga tė dy personat tregon njė problem, ndėrsa tjetri i pėrgjigjet. Shpesh ato qė e nisin janė gratė: nėse ajo do ta nisė me njė kritikė tė pėrgjithshme (Si ėshtė e mundur qė ti nuk mė ndihmon pėr asgjė?), atėherė situata ėshtė vėrtet e rrezikshme. Ndoshta do tė ishte mė mirė njė reagim mė i butė dhe njė qortim i specifikuar (Dje nuk mė ndihmove ta bėja kėtė…). Po reagimi i tij? Nė ēiftet mė pak tė qėndrueshme, bashkėshorti vihet menjėherė nė mbrojtje dhe bėhet negativ shumė shpejt, ndėrsa nė ato mė tė qėndrueshme pėrpiqet tė mbajė njė sjellje pozitive sa mė gjatė tė jetė e mundur. Pėr psikologėt, nuk duhet tė sforcohesh me ēdo kusht pėr t’u pajtuar para se tė shkosh pėr tė fjetur. T’i gjesh njė zgjidhje problemit kur je i irrituar ėshtė shumė e vėshtirė, ndaj ėshtė mė mirė qė t’i rikthehesh problemit edhe njė herė mėngjesin e ditės tjetėr.

Burimi: Gazeta Shqip

te ishte veq per burrat edhe gjinia femnore do kishte nje qasje me ndryshe diqka do behet ne kete drejtim po qka me ba qe femnat na mbyten ....perpara perpara po thone .....po ecin para kohes ....

Kaqanikasja
02-04-13, 10:34
Kjo shum her ndodhe tek martesat e hershme pra ata qe martohen te rinje

Fshatari
02-04-13, 13:43
Kjo shum her ndodhe tek martesat e hershme pra ata qe martohen te rinje

U myta tu iu than njerzve se jam martue e ri e mos ma shihni per te madhe po s'po kuptojne kopukat!

Oqeani
02-04-13, 13:59
Ani mos koka marre a ;)

emine
02-04-13, 14:09
duhet pas rrespekt per njerzit e martun qe mujn mi mbaje dy kungoj ner sjetull,,,,

Grun per halle e derte e dashnore per qejfe,anasjelltas dhe te femrat ,duhet me qen njeriu shume i talentuar,per ndryshe sote nje kungull spo mun mahet e lemo dy copa,,,,

Fshatari
02-04-13, 14:33
duhet pas rrespekt per njerzit e martun qe mujn mi mbaje dy kungoj ner sjetull,,,,

Grun per halle e derte e dashnore per qejfe,anasjelltas dhe te femrat ,duhet me qen njeriu shume i talentuar,per ndryshe sote nje kungull spo mun mahet e lemo dy copa,,,,

...veē kur jane "copat" e mira bahen diqysh!

Kaqanikasja
03-04-13, 11:33
U myta tu iu than njerzve se jam martue e ri e mos ma shihni per te madhe po s'po kuptojne kopukat!

ahahahahhahaha keq shum valla

dr1ta
04-04-13, 07:33
Nuk esht shum tragjedi e madhe ..ndodh ..nje obssesion i shkurt :biggrin:

Djalizellshem
10-09-13, 11:31
i martuar e mu dashuru jo,nese ske qen i sinqert me gruan tende po,m“varet a e ke dasht apo je martu per interes

amo nje burri te sinqert nuk i ndodh kjo gje,po mendoj eshte gje normale se shen femra me te bukura gjithmon ka me kalu para syve nje femer me e bukur se gruja jote eshte fakt po kjo nuk do me jepte shkak tash mu dashuru ne nje person tjeter,kom jeten tem ate qe kam zgjedh,dhe i jam betuar dikuj qe e dua edhe ne te ardmen nuk kisha me ndryshu qfardo qe te ndodh,duhet mu tregu besnik i durushem i vendost per ta ber jeten e embel qe te jesh i lumtur,jo pja kaj nanen ma keq zbahet jo nuk shkon ashtu,duhet pak ma shum se sa fjala martes per mi than vetit se je i martuar

Ylli-1
11-12-13, 15:49
Sikur te mos ishte dicka qe ndodhe, as qe do te diskutonim ketu...pra edhe mund te dashurohet...

Jazzcaffe
21-01-14, 09:11
Asnjė status civil, nuk mund tė ndal dashurinė.... ajo ėshtė mė e fortė se gjitha.

Harisi
21-01-14, 11:21
.....ncuk, asnjehere keto jane poropaganda armiqsore shoveniste iredentiste, phii.. Gjelozat :biggrin:

Dardanesha
21-01-14, 14:47
Veq muj me than MOS e beni nje gabim te tille..


Mund te kete pasoja fatale.

power8
21-01-14, 19:00
Veq muj me than MOS e beni nje gabim te tille..


Mund te kete pasoja fatale.

Paj nese asht i martum po jo i dashunum nashta i shkon menja me u dashunue ne nje person tjeter !

E sa per gabime, ato jane njerezore edhe kur jane fatale ! Dashnia asht pune e madhe e nuk njeh "MOS"!

Kaqanikasja
29-01-14, 09:22
Hiq nuk eshte qudi ne dite te ssodit qka sndodhe

Oqeani
29-01-14, 21:31
Hiq nuk eshte qudi ne dite te ssodit qka sndodhe

Pse athua ne hyrijet a nuk paskan ndodhur a !!!

Harisi
11-05-14, 13:40
.....ma qfarti bre, eiii.. A dashurohet njeri i gjalle, ani edhe i martume, kurre jo! :biggrin:

Jana
17-05-14, 17:12
.....ma qfarti bre, eiii.. A dashurohet njeri i gjalle, ani edhe i martume, kurre jo! :biggrin:


:biggrin::biggrin: mir e ki :wink:

Ylli-1
27-10-14, 10:31
Mundet more si jo, nese eshte i martuar me zor.....hahhahaha