PDA

View Full Version : Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?


rambla
19-11-03, 17:56
Nese dikush e cileson veten te tille mund t'u pergjigjet do pyetjeve:1- Perse e cileson veten te tille?

2- Cilat jane kriteret qe duhet te permbushe nje person i tille?

3- Ne c'menyre arijne te mendojne kaq free?

4- E perkufizon dot termin "free thinker"?

python
27-11-03, 01:58
pershedetje Rambla te lutem perkufizoje at kur thua free thinker ma detalisht falm

Murgesha
27-11-03, 11:16
Me sa po e kuptoj kjo teme paska te bej me mendimin e lire.

Tani nuk kam kohe pro tema po me terhjek e nje her tjeter tjeter do te mundohem te inkuadrohem.

Vera
02-07-04, 18:43
Nese dikush e cileson veten te tille mund t'u pergjigjet do pyetjeve:1- Perse e cileson veten te tille?

2- Cilat jane kriteret qe duhet te permbushe nje person i tille?

3- Ne c'menyre arijne te mendojne kaq free?

4- E perkufizon dot termin "free thinker"?


Pershendetje

free thinker...1- si te tille cilesoj vehten se e jap gjithnje mendimin tim dhe jo qe te me nderhyj dikush por ai eshte mendim i lir per kete e cilesoj vehten "free thinker"

2- Kriteret qe duhet te permbush personi duhet ti ket qe mos te ket frik qe te shpreh mendimin e lir kjo mendoj une.

3- Duke mar parasysh se ne c'vend gjenden njerzit kur mendojn lirshem: p.sh ne nje vend ku mbretron forca e jo liberalizmi aty nuk mundet njeriu me mendu lirshen vetem nese e flijon vehten se do vdes ose dicka, se kemi shum raste ku njerzit vetem qe e kan then mendimin e tyre i ka mar vdekja nga njerz te mbrapambetur qe veq ne mendje e kan pas krimin.

4- Nuk mund ta perkuzizoj ate fjal mendoj une se paku "free thinker" vet fjala nuk mund te thuhet ne cdo vend dhe ne cdo cast.

Vera