PDA

View Full Version : Dashuria .....


Faqet : [1] 2 3 4 5 6

Gentiana
20-11-03, 14:57
Ju pershendes te gjithve, desha ta hapi ket tem se ndoshta esht kaq logjike dhe ndoshta e leht,gjdo kush e ka mendimin e vet kur esht fjala per Dashuri keshtu qe deshta te di se si e pershkruani ju Dashurin e sinqert dhe qka nenkuptoni ju nen Fjalen Dashuria? ju pershendes dhe mirpres pergjigjet e juaja

genta

Murgesha
20-11-03, 18:05
Dashuria eshte ndjenja me fisnike qe zoti e krijoi ne zemrat tona.

Te dashurosh me gjithe zemer do te thosh te arrijsh ne piedistalin me te larte te ekzistimit tend si qenie njerezore.

E dij se shumica e keni provuar dashurine dhe keni ndjere zemren te rrah vrullshem, keni ndjere ngrohtesi ne ter qenien tuaj. Ne ato momente behet njeriu me i bute, e kaplon nje deshire e pa permbajtur tja beje me dije gjithkujt ndjenjen e amshueshme qe ka ne trupin e vet.

Dashuria eshte e lehte si flladi i veres.

Brain
20-11-03, 18:40
Tung te gjithveMurgesh o zote sa bukur e ke shpreh mendimin tend rreth dashuris

po ku i gjete keto fjal kaq te mira...Dashuria eshte diqka e fuqishme po te kaploj ajo do te ishe ne gjendje edhe bjeshket ti lekund nje ndjenj qe te jep shpres te jetosh nje stuhi qe me vete mban qelsin e lumturis.......

Brain

Murgesha
20-11-03, 19:12
Si gjeta askund Brain. Dashuroj edhe une si te gjithe.

meti
21-11-03, 12:11
Dashuria hmmm!Nuk e kuptova se per cfare dashurie eshte fjala!

Dashuri per prinderit, dashuri per vellaun dhe per motrat, per te afermit.

Ndersa per nje njeri, qe deri ne ate kohe kur nuk e kemi njoftuar, nuk kemi ndier asgje, per te mendoni se e dashurojme ate?

Une mendoj se dashuri ne mes te nje qifti nuk ka. Pse?

Ajo dashuri eshte vetem nje respekt i ngritur shume larte, sa qe partneret mendojne se eshte dashuri.

Po qe se Ky respekt bie, atehere partneret ndahen dhe nuk e duan njeri tjetrin apo? Ku mbeti kjo dashuri!

Ndersa per prinderit. dhe per te afermit, po edhe nese nuk i respektojme, ata

i duam gjithmone.

Pershendetje nga Meti!

Shkruani dhe thuane mendimin tuaj mbi kete koment timin.

Online
21-11-03, 14:21
TungMirė masi Dashurin e ka krijue Zoti (ati i kofshem fal lkunu pak prej venit)

pse pra se ka lan me u dashurue veq njeher po s'di sa her

mundesishet mem trgue se sa her i rrah Zemra vrullshem nje njeriu per dikend tjeter (kuptohet gjinis se kundert) dhe

a po me tregoni pse nese dikush s'din me ju pergjegje nje pyetje thojn : Zoti e ka lan

pres pergjegjejeHave fun online

luli_zh
22-11-03, 20:46
te pershndes gentanaBazat e dashurisė shfaqen nė formėn e solidaritetit, mirėkuptimit, sakrificės, faljes, respektit tė ndėrsjelltė, etj. Dashuria ėshtė perla e jetės bashkėshortore. Pa tė gjithēka tė duket bosh dhe pa kuptim. Kjo sepse njeriu jeton nė fakt me dashurinė, me atė dashuri qė si njė pishtar i ndriēon rrugėn,

tung tung nga luli_zh

loti
23-11-03, 10:41
Dashurine e ka shpike ndonje filozof i varfer me nxone femra pa pare !!!

Gentiana
14-12-03, 19:49
Dashuria hmmm!Nuk e kuptova se per cfare dashurie eshte fjala!

Dashuri per prinderit, dashuri per vellaun dhe per motrat, per te afermit.

Ndersa per nje njeri, qe deri ne ate kohe kur nuk e kemi njoftuar, nuk kemi ndier asgje, per te mendoni se e dashurojme ate?

Une mendoj se dashuri ne mes te nje qifti nuk ka. Pse?

Ajo dashuri eshte vetem nje respekt i ngritur shume larte, sa qe partneret mendojne se eshte dashuri.

Po qe se Ky respekt bie, atehere partneret ndahen dhe nuk e duan njeri tjetrin apo? Ku mbeti kjo dashuri!

Ndersa per prinderit. dhe per te afermit, po edhe nese nuk i respektojme, ata

i duam gjithmone.

Pershendetje nga Meti!

Shkruani dhe thuane mendimin tuaj mbi kete koment timin.

Ju pershendes te gjithve me se pari, dhe se dyti ju flm per kto pergjigjje kaq te qelluar, saqe as un nuk e kisha then me mir.

Kurse Meti desha te them se nuk esht ashtu siq thua ti, barem esht ky mendim i imi.

Psh,ok ka shum njerz qe jan ndar dhe jan divorcuar dhe koheve te fundit ne kosov esht po ashtu sikur ne vendet te ndryshme te evropes, por ka edhe ata se jan ende aq te dashurum sikur ne ditet e para te dashuris se tyre, apo siq e thua ti respektit. Ama nuk esht dhe nuk mundet me u kend vetem respekt ndaj njer personi. po ok, perse i duam prinderit? Edhe kjo esht nje lloj dashurie por dashuri, siq mundet njeriu me then edhe dashuri ndaj nje personi. Shpresoj se me kuptove,dhe ju pershendes te gjithve.

Genta

zeshkanja
19-12-03, 16:15
DASHURIJA ESHTE DICKA QE NUK MUND TE PERSHKRUHET DHE NUK ESHTE E NJEJTE PER TE GJITH!

SECILI E SHEH DASHURIN ME NJE NGJYRE TJETER.SA ME PERKET MUA KAQMIRE MBETSHI DHE FATE NE DASHURI

Lona
19-12-03, 19:47
DASHURIA KA lindur nga vet natyra dhe pa te askush nuk guxon

te jetoj pra gjithe ne e kemi ne shpirt dashurin.

Pa dashuri ska lumturi,harmoni,kenaqesi e keshtu me radhe......

zeshkanja
19-12-03, 20:25
Meti tha:Dashuria hmmm!Nuk e kuptova se per cfare dashurie eshte fjala!

Dashuri per prinderit, dashuri per vellaun dhe per motrat, per te afermit.

Ndersa per nje njeri, qe deri ne ate kohe kur nuk e kemi njoftuar, nuk kemi ndier asgje, per te mendoni se e dashurojme ate?

Une mendoj se dashuri ne mes te nje qifti nuk ka. Pse?

Ajo dashuri eshte vetem nje respekt i ngritur shume larte, sa qe partneret mendojne se eshte dashuri.

Po qe se Ky respekt bie, atehere partneret ndahen dhe nuk e duan njeri tjetrin apo? Ku mbeti kjo dashuri!

Ndersa per prinderit. dhe per te afermit, po edhe nese nuk i respektojme, ata i duam gjithmone.

Pershendetje nga Meti!

Shkruani dhe thuane mendimin tuaj mbi kete koment timin.PAJTOHEM PLOTESISHT ME MENDIMIN TEND METI.DASHURIJA ESHTE VETEM NJE ILUZION, NJE E NDERR E BUKUR NGA E CILA NUK DESHIRON TE ZGJOHESH KURR, POR KUR E SHIKOJM REALITETIN AJO ESHTE VETEM NJE RESPEKT, NJE MIRKUPTIN I NIVELIT SHUME TE LARTE, POR PRAP NUK E MOHOI QE EGZISTON EDHE NJE NDJENJE E VEQANTE, E CILA TE BEN TE NDIHESH MIRE, KE ME KEND TE QASH HALLE, KE ATE QE TE KUPTON DHE TE MBESHTETE ATEHER KUR TI KE NEVOJ ME SE SHUMTI!JU LUS TE ZGJOHENI NGA BOTA E PERRALLAVE, SHIKONE JETEN ME NJE SY TJETER DHE SHIJONE ATE, SEPSE ROMEO DHE XHYLJETA KAN VDEK DHE BASHK ME TA DASHURIJA E PERMBYTUR NE ROMANTIK!PERSHENDETJE

dr.LOLI
29-12-03, 11:59
Mirditita, ju pershendes nga zemra,ah kjo teme....eshte shume e veshtire per tu kufizuar me fjale thjeshte fjalet jane te teperta per dashurin,te dashurosh dike d.m.th eshte si ta flijosh veteveten per kete dashuri.per ta ruajtur dashurin duhet mund i madh dhe pune.Zoti i ruajt njerzit e dashuruar nga gojekqinjet si dhe nga gjelozia e tepert e cila mund ti lendon shume pra kini mirkuptim per njeri tjetrin dhe krejt do te jete OKEJ.Ju pershendes nga zemera te gjith njerzit e dashuruar .TUNG NGA DR.LOLI

lazdrani
31-12-03, 14:40
DASHURIA ESHTE XHENETI!!!!!
Dashuria sinqerte eshte kur me nje vajze jetoje shume vite dhe ndaj te miren dhe te keqen se bashku deri sa te vdes.....lazdrani :wink:
P.sh Murgesha =======Dashuria eshte e lehte si flladi i veres :wink:

Gentiana
06-01-04, 13:03
Dashuria esht: me u kuptu pa fjal, shikimet nganjeher thojn me shum se 100 fjal te gojes,besimi i plot ne pergjithsi. Dashuria esht: Mos fuqia kur ta kesh ate se e don ngat,mos fuqia dhe dorzimi i qenjes tende..............
Genta

qika_pr
22-05-04, 15:08
Dashuria eshte nje fjal qe e thone te gjithe por e perjetojne shum pak
Dashuria me nje fjal eshte dicka qe te gjithe mundohen te japin definicionin e vete per te por asnjeri nuk e thote komplet
Une po e them vetem nje fjal
Dashuria eshte kaos i madh qe bejne dy persona dhe qe te tjeter nuk mund te shohin ate kaos

VARDARI
02-06-04, 17:10
Dashuria eshte nje fjal qe e thone te gjithe por e perjetojne shum pak
Dashuria me nje fjal eshte dicka qe te gjithe mundohen te japin definicionin e vete per te por asnjeri nuk e thote komplet
Une po e them vetem nje fjal
Dashuria eshte kaos i madh qe bejne dy persona dhe qe te tjeter nuk mund te shohin ate kaos
Po qika bash qashtu asht kaos dhe bile kaosi madhe ndermjet dy personavet
qika te pershendes...

anna
03-06-04, 09:23
dashuria nuk eshte ndjenje por eshte veprim :D :D

Vera
03-06-04, 15:39
Dashurija eshte ndjenj
Dashurija eshte jet
Dashurija eshte ushqim
Dashurija eshte gjithcka ne jet...

A e dini pse????
Sepse po te mos kesh ndjenja nuk mund te dashurosh
Po te mos jetosh nuk mund prap te dashurosh
Pa ushqim mundet njeriu me jetu shum dit, kurse kur te dashurohesh nuk mund te rrish pa dashuri
Dhe dashurija d.m.th. eshte gjithcka

,,,,,Vera

Honesty^uk.
13-08-04, 21:17
Dashuria??!!

Ceshte dashuria?
tere nje liber ne nje fjale,
tere oqeani ne nje pike loti,
shtate pale qiej ne nje shikim,
furtune ne nje psheretime,
rrufe ne nje prekje,
nje mije vjet ne nje cast,..
Kjo eshte dashuria......


Nqse drita eshte e pare e zemres, a thua dashuria eshte drita e zemres?!
(De Balzak)

Qesh me dashurine ai qe nuk ka qene kurre brengosur prej saj....
(Shekspir)

Ndersa Dashuria per mua, eshte bota me nje banor..

ShEjToNkA
13-08-04, 23:54
Dashuria ėshtė njė lulishte me gjemba me hy nė tė ėshtė lehėt me dal prej saj s'munedėsh pėr Jetė!

turisti
23-08-04, 15:34
Pershendetje Gentiana.Ka shume teorija per dashuri por une kam pake kohe,pra ne KALENDARIN e JETES shkruan:

-Te gjithat dashurite kalojne,verem dashuria per PUSHTET jet e PAKALUESHME.

-Dashuria eshte si vdekja-pjesa e jetes.

-" Dashuria eshte poezia e ndjenjave ".- Ballzaku

- DASHURIA ESHTE MJEKU I SHPYRTIT.

Pershendetje. :wink:

suzi
23-08-04, 20:26
:roll: Sa i perket dashuris , e dim te gjithe qka e kemi perjetu dashurin e dim qe ajo sjell lote, por sjell edhe buzeqeshje , sjell dhimbje por sjell edhe gezim e gjeja qe me pozitive ne dashuri eshte sipas meje, se ne momentin kur njeriu dashuron ai nuk din te urrej , se zemra eshte 300 gram dhe nuk ka vend edhe per urrejtje edhe per dashurrin por vetem per njeren, keshtu qe me mire ta fusim ne zemer dashurin se sa urrejtjen ...
Dashurija eshte vullneti qe nxit zhvillimin tone shpirteror per te arritur pjekurin ose plotesimin e vetvetes dhe te tjereve... edhe duhet ta kemi parasysh se deri me sot askush per dashurin nuk ka jap ndonje definicion , keshtu qe ne mundohemi te shprehemi te themi me fjal tona se qka eshte dashurija po prap nuk mundemi te gjejme formulen e saj , pasi qe ajo eshte diqka e padukshem por qe ndihet ne shpirt dhe shijohet ...
. Kush dashuron keq smendon... :P :P

GjIlAnAsI_cSi
23-08-04, 22:09
Njeriu qe dashuron eshte njeri i paster, te pakten kundrejt personit qe po dashuron, eshte njeri me integritet(gjithmone kundrejt personit qe po dashuron), eshte njeri me dinjitet ne kete bote ku . Dashuria eshte per njerezit e medhenj, dhe dhimbja apo vuajtja qe vjen me te mund te durohet vetem nga keto njerez.
Dashura Eshte Gjeja Me e mire qe Eksiston ne kete Bot per ne.Gjith cka te ben Te Vuash\Gezime\Hidherime ckas ka ne Dashuri. Dhe per at eshte gjeja me e mire. qe Eksiston.

Kaq Kisha.

Gjith Te Mirat.

skender
02-11-04, 00:14
tung genta..DASHURIA eshet gjeja me e embel qe i ndodhe personit.dashuria nuk sherohet ,as nuk blehet,po ajo falet nga zemra qe e dhuron femra mashkullit apo mashkulli femres.eshte nje dhurat nga zoti.e ate duhet ta mbrojshe me zemer e me shpirt.

CICERRIMA
02-11-04, 16:37
kenga thote DASHURIA ESHTE NJE KOPSHTE ME LULE, t ri e t reja qe i ka pervelue...
UNE MENDOJ QE TE GJITHE NE NJEFARE MENYRE JENI SHPREHUR BUKUR ,DHE QE TE MOS PERSERIS THENIET E JUAJA,DASHURIN E KISHA NDARE NE 2 PJESE...APO SI TE THEM, KISHA NDARE TERMIN DASHURIA DHE ATIJ QE DASHURON.DASHURIN E NDJEN CDO NJERI NORMAL,PA TE MBETA MENDORE E SHPIRTERORE KUPTOHET,POR ESHTE SHUME E RENDESISHME QE TA DIJME SE ME KEND JEMI DASHURUAR...DMTH NUK PAJTOHEM ME DASHURIN ne shiqim te pare. NESE E DIJ,kuptohet sikut te isha femer,QE NJE MASHKULL RRUGAC ME SILLET VERDALLE,ME DOEMOS DO MUNDOHESHA TE I LARGOHEM SEPSE SIKUR AI TE DASHUROHEJ NE MUA DO ME TRAJTONTE ME VONE SI PRONEN E VET PRIVATE EDHE KUR TE I KALONTE DASHURIA PER MUA,NUK DO KISHA MUNDESI TE SHKEPUTESHA NGA PERQAFIMI I TIJ.DHE JU PYES TE GJITHEVE,CFARE ESHTE AJO DASHURI KUR EDHE ATO NJEREZ DASHUROJNE...BILE ME SHPIRTE.PRANDAJ E NDAVA KETE TEME NE 2 PJESE DHE NE FUND IMPONOHET VETVETIU KY KONKLUDIM... dashuria eshte gjendje kur mendjen e udheheqin ndjenjat dhe vetem ndjenjat.Ne kete gjendje apo rol, te gjithe personazhet jane pozitiv,kur ndajne vetem komplimente,puthin dhe perqafojne te dashuri-en me shume epshe dhe nuk e tradhtojne njeri-tjetrin.Por kur dashuria shterr sepse na ra ne sy nje me i-e bukur,sidomos kur ai-ajo na buzeqesh...dhe menjeher oreksi rritet sidomos nese eshte me i bukur se partneri yne momentalisht. A mund ta quajme dashuri ate qe patem ate kohe..THEM SE JO...DASHURIA ESHTE VETEM AJO QE KREJT JETEN MBETEN NE SIPERFAQEN E ZEMRES DHE KUJTIMEVE,KUR PAS SHUME VITESH NUMRON TE DASHURAT TUAJA DHE BEN ME GISHT VETEM NE NJEREN...vetem AJO quhet DASHURI.

zana_e_maleve
03-11-04, 13:57
kenga thote DASHURIA ESHTE NJE KOPSHTE ME LULE, t ri e t reja qe i ka pervelue...
UNE MENDOJ QE TE GJITHE NE NJEFARE MENYRE JENI SHPREHUR BUKUR ,DHE QE TE MOS PERSERIS THENIET E JUAJA,DASHURIN E KISHA NDARE NE 2 PJESE...APO SI TE THEM, KISHA NDARE TERMIN DASHURIA DHE ATIJ QE DASHURON.DASHURIN E NDJEN CDO NJERI NORMAL,PA TE MBETA MENDORE E SHPIRTERORE KUPTOHET,POR ESHTE SHUME E RENDESISHME QE TA DIJME SE ME KEND JEMI DASHURUAR...DMTH NUK PAJTOHEM ME DASHURIN ne shiqim te pare. NESE E DIJ,kuptohet sikut te isha femer,QE NJE MASHKULL RRUGAC ME SILLET VERDALLE,ME DOEMOS DO MUNDOHESHA TE I LARGOHEM SEPSE SIKUR AI TE DASHUROHEJ NE MUA DO ME TRAJTONTE ME VONE SI PRONEN E VET PRIVATE EDHE KUR TE I KALONTE DASHURIA PER MUA,NUK DO KISHA MUNDESI TE SHKEPUTESHA NGA PERQAFIMI I TIJ.DHE JU PYES TE GJITHEVE,CFARE ESHTE AJO DASHURI KUR EDHE ATO NJEREZ DASHUROJNE...BILE ME SHPIRTE.PRANDAJ E NDAVA KETE TEME NE 2 PJESE DHE NE FUND IMPONOHET VETVETIU KY KONKLUDIM... dashuria eshte gjendje kur mendjen e udheheqin ndjenjat dhe vetem ndjenjat.Ne kete gjendje apo rol, te gjithe personazhet jane pozitiv,kur ndajne vetem komplimente,puthin dhe perqafojne te dashuri-en me shume epshe dhe nuk e tradhtojne njeri-tjetrin.Por kur dashuria shterr sepse na ra ne sy nje me i-e bukur,sidomos kur ai-ajo na buzeqesh...dhe menjeher oreksi rritet sidomos nese eshte me i bukur se partneri yne momentalisht. A mund ta quajme dashuri ate qe patem ate kohe..THEM SE JO...DASHURIA ESHTE VETEM AJO QE KREJT JETEN MBETEN NE SIPERFAQEN E ZEMRES DHE KUJTIMEVE,KUR PAS SHUME VITESH NUMRON TE DASHURAT TUAJA DHE BEN ME GISHT VETEM NE NJEREN...vetem AJO quhet DASHURI.


POET I SE VERTETES

stina
03-11-04, 23:39
Dashuria e parė i ngjan borės sė parė, rrallė ndonjėherė mbetet.
Finlandeze.


Barra e madhe mund pėr deve, dashuria e madhe mund pėr zemėr.
Mongoleze


Dhuratė e mirė nga i dashuri ėshtė edhe njė tufė bari.
Azerbejxhane


Dashuria as nuk mundet tė blihet, as nuk mundet tė shitet. Ēmimi i vetėm i dashurisė ėshtė dashuria.
Angleze


Dashuria ėshtė e verbėr, por shihet prej sė largu.
Italiane


Vetėm dashuria mund ta ndėrtojė brenda njė nate Murin Kinez.
Koreane


Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė.
Suedeze


Me atė qė duhemi, tallemi mė sė shumti.
Franceze


Ēdo ndarje ėshtė njė pjesė e vogėl e vdekjes.
Fmnceze


Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithė herė.
Shqipe


Bukuria ėshtė si lulja kur lulėzon, por shpejt vyshket.
Italiane


Bukuria ėshtė premtim i fatit.
StendaliTė bukura janė vetėm ato gjėra, qė nuk na interesojnė.
Uajldi


Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi


Ari ėshtė i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri


Bukuria e vėrtetė, si dhe menēuria e vėrtetė ėshtė shumė e thjeshtė dhe e kuptueshme pėr tė gjithė.
Gorki


Bukuria ėshtė diē shtazarake nėse nuk pėrshkohet edhe me menēuri.
Demokriti


Bukuria frenon ēdo zemėrim.
Gėte


Nė gjumė dhe nė errėsirė ēdo gjė ėshtė e bukur.
Vidmari


Bukuria e tėrheq vjedhėsin mė tepėr se ari.
Shekspiri


Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr.
Shqipe


Bukuria ėshtė burimi i tė gjitha dashurive dhe fatkeqėsive tė mėdha.
Lakorderi


Vetėm e vėrteta ėshtė e bukur.
Dekarti


Bukuria ėshtė letra qė i rekomandohet zemrės.
ShopenhaueriQeni pėr qenin ėshtė mė i bukuri, ashtu si njeriu pėr njeriun.
Epiharmi


Tė bukurit janė tė bukur vetėm pse janė tė rrethuar nga tė shėmtuarit.
Shezali


Mbretėresha e vetme e vėrtetė ėshtė bukuria e gruas: sundon posa tė paraqitet.
Shileri


Nuk ėshtė e bukur ajo qė ėshtė e bukur, por e bukur ėshtė ajo qė ju pėlqen.
Italiane


Bukuria ėshtė burim i pashtershėm i gėzimit pėr atė njeri qė di ta gjejė kėtė burim.
Kareli


Tė bukurve ēdo gjė u falet.
Boigny


Bukuria gjithmonė u sjell femrave dhe meshkujve mė shumė dhembje se sa gėzim.
Tomazeu


Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve.
Dctgestane


Dashuritė e para janė si dhėmbėt e parė: dalin pa dhembje dhe ua lėshojnė vendin tė tjerėve.
Dyma i Ri


Dashuria e parė ėshtė shumė e madhe dhe njėkohėsisht shumė e vogėl.
Hygo


Nga tė gjithė budallallėqet qė bėn njė vajzė, mė i madhi ėshtė dashuria e saj e parė.
Kocebu


Njeriu ka shumė dashuri tė mėdha e tė vogla nė jetė, por ka vetėm njė dashuri tė parė.
Dostojevski


Nė dashurinė e parė gruaja do dashnorin, nė tė tjerat do dashurinė.
La Roshfitko
Ai qė tė detyron tė qash, ai edhe tė do.
Shqipe


Dashuria ėshtė kripa e jetės, jeta pa dashuri s'ka asnjė shije.
S.Frashėri


Kur njeriu e ka zemrėn plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa


-Pse dashuron?
-Qė tė lirohem prej njė pjese tjetėr tė dhembjes qė s'e shterr puna krijuese dhe qė tė frymėzohem pėr punė.
Qosja


Dashuria dyshon dhe beson me tė njėjtėn forcė.
Xoxa


Tė dashurosh do tė thotė tė robėrohesh nga vetvetja.
Spasse


Kush nuk mund tė tregojė sa dashuron, ka njohur vetėm njė dashuri tė dobėt.
Petrarka


Dashuria ėshtė iluzion.
Uajldi


Mėsoni, mėsoni, mėsoni dhe do tė bėheni tė arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do tė bėheni tė mėdhenj.
Tomaseu


Nė dashuri nuk ėshtė rritur askush.
Eemarku


Dashuria dhe fati ndėrlidhen kėshtu qė k'ush ėshtė imun nė dashuri, imun ėshtė edhe nė fat.
Sheli


Kush dashuron nuk guxon tė flasė pėr viktima.
Bjernsoni


Nė qoftė se askush nuk na do, atėhere as veten tonė nuk e duam.
De Stali


Nė dashuri ėshtė e mundur tė falėsh shumėēka, por jo edhe tė harrosh.
Shamfori


Dashuria ka dy pėrcjellės: tė mirėn dhe durimin.
Aligieri


Dashuria ushqehet me shpresė.
Lao Ce


Dashuria ėshtė si ngarja e automobilit: starton ngadalė, vozit shpejt, por frenon vetėm kur ėshtė, shumė 5 vonė.
Sagani


Kush ndalet tė mendohet pėr dashuri, nuk dashuron mė.
Kocebu


Dashuria bėn ēudira ēdo ditė: ajo dobėson tė fuqishmin, forcon tė dobėtin, nga i menēuri bėn budallain, i nga budallai tė menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me njė fjalė, i pėrmbys gjėrat.
Polaku


Tė jesh i dashuruar do tė thotė mė tepėr se tė jesh i pasur, sepse do tė thotė tė jesh i lumtur.
Tileri


Kam lexuar diku se dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes.
Sandi


Dashuria ėshtė ēėshtje e ndjenjave e jo e dėshirave. Nuk mund tė dashuroj pse dua, e mė sė paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar ėshtė e marrė.
Kanti


Dashuria fitohet me dashuri.
SpanjolleO zot, kur tė vdes, ruaje nė qetėsinė tėnde vetėm njė fjalė pėr mua:"Kam dashuruar".
Tagora


Dashuria ēdoherė ėshtė fillimi i dijes, siē ėshtė zjarri fillimi i dritės.
Lagerlefi


Derisa dashuria ėshtė e verbėr, s'ka arsye pėr ndarje.
Z.Lenēi


Dashuria ėshtė ndoshta i vetmi shikim i pėrkryer qė mund ta hedhim nė amshim.
Hajsi


Gjendja e dashurisė si duket ėshtė e vetmja gjendje normale e shpirtit tė njeriut.
Ēehovi


Tė dua mė shumė se dje, e mė pak se nesėr.
Zheraldi


Kam pirė qė t'ju harroj. Por pėr fat tė keq, kur jam dehur, ju kam parė dyfish.
Ashardi


Dashuria ėshtė njė lindje e re.
Gjermane


Dashuria ėshtė pėlhurė qė thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje.
Volteri


S'ėshtė i mirė gardhi me ristela, as dashuria nė fqinjėsi tė mirė; i mirė ėshtė gardhi me dėrrasa dhe dashuria nė largėsi.
Rumune


Sa mė shumė gjykohet, aq mė pak dashurohet.
Shamfori


Atje ku ka mė shumė dashuri, atje edhe dhembja ėshtė mė e madhe.
QosjaPėr dashnorin s'ka gjė mė tė ėmbėl se lotėt kur fshi-hen nė duart e sė dashurės.
S.Frashėri


S'ka diell pa dritė, as njeri pa dashuri.
Gėte


Mundet ndonjėherė tė harrohet ēka ėshtė dashuria?
Ruso


Dashuria ėshtė njė ngjarje botėrore, por private.
Polgari


Tė ndahesh vetėm pse mė nuk e do ėshtė budallallėk, njėsoj si tė martohesh me dikė vetėm pse e do.
Gabori


Dashuria ėshtė pėrmbajtja e vetme e gjėrave nė kėtė kohė tė pakuptimtė.
Habe


Kur njeriu dashuron, dėshiron tė bėj diēka, prandaj dėshiron tė sakrifikojė, dėshiron tė shėrbejė.
Heminguei


Dashuria ėshtė si rrobat: kėnaqėsi ėshtė kur i ndėrron shpesh.
Fleēeri


Ta kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria, ėshtė njėsoj si tė kėrkosh diellin me qiri.
Rumi

zemrak
04-11-04, 10:16
pershdnetje per te gjith
fjala dashuri - dashuria e nje mashkulli dhe nje femre apo dashuria e nje burri dhe nje grua , dhe ne nuk mund ta kuptojm dashurin kur nuk e din mire se QKA DMTH; TE DUA
PER MUA FJALA TE DUA KA NJE RENDESI SHUM TE MADHE ,SEPSE ME KET UNE KUPTOJ
1) TI(AJO) dhe vetem ti bukuroshe do te sundosh ne zemren tim
2) ti bukuroshe , sinqerta etj je ajo per te cilen une kam pritur gjat -pa ti une jam gjysem
3) do te ndimoj ne cdogje te mire dhe do te ndalohem nga cdogje e keqe ,do ti ndaj mendimet e mia vetm me ti ,dhe do te jetoj vetem me ti

CICERRIMA
05-11-04, 22:20
kenga thote DASHURIA ESHTE NJE KOPSHTE ME LULE, t ri e t reja qe i ka pervelue...
UNE MENDOJ QE TE GJITHE NE NJEFARE MENYRE JENI SHPREHUR BUKUR ,DHE QE TE MOS PERSERIS THENIET E JUAJA,DASHURIN E KISHA NDARE NE 2 PJESE...APO SI TE THEM, KISHA NDARE TERMIN DASHURIA DHE ATIJ QE DASHURON.DASHURIN E NDJEN CDO NJERI NORMAL,PA TE MBETA MENDORE E SHPIRTERORE KUPTOHET,POR ESHTE SHUME E RENDESISHME QE TA DIJME SE ME KEND JEMI DASHURUAR...DMTH NUK PAJTOHEM ME DASHURIN ne shiqim te pare. NESE E DIJ,kuptohet sikut te isha femer,QE NJE MASHKULL RRUGAC ME SILLET VERDALLE,ME DOEMOS DO MUNDOHESHA TE I LARGOHEM SEPSE SIKUR AI TE DASHUROHEJ NE MUA DO ME TRAJTONTE ME VONE SI PRONEN E VET PRIVATE EDHE KUR TE I KALONTE DASHURIA PER MUA,NUK DO KISHA MUNDESI TE SHKEPUTESHA NGA PERQAFIMI I TIJ.DHE JU PYES TE GJITHEVE,CFARE ESHTE AJO DASHURI KUR EDHE ATO NJEREZ DASHUROJNE...BILE ME SHPIRTE.PRANDAJ E NDAVA KETE TEME NE 2 PJESE DHE NE FUND IMPONOHET VETVETIU KY KONKLUDIM... dashuria eshte gjendje kur mendjen e udheheqin ndjenjat dhe vetem ndjenjat.Ne kete gjendje apo rol, te gjithe personazhet jane pozitiv,kur ndajne vetem komplimente,puthin dhe perqafojne te dashuri-en me shume epshe dhe nuk e tradhtojne njeri-tjetrin.Por kur dashuria shterr sepse na ra ne sy nje me i-e bukur,sidomos kur ai-ajo na buzeqesh...dhe menjeher oreksi rritet sidomos nese eshte me i bukur se partneri yne momentalisht. A mund ta quajme dashuri ate qe patem ate kohe..THEM SE JO...DASHURIA ESHTE VETEM AJO QE KREJT JETEN MBETEN NE SIPERFAQEN E ZEMRES DHE KUJTIMEVE,KUR PAS SHUME VITESH NUMRON TE DASHURAT TUAJA DHE BEN ME GISHT VETEM NE NJEREN...vetem AJO quhet DASHURI.


POET I SE VERTETES
pershendetje zan e malit,nga te kemi...mos je ne SHBA

turisti
08-11-04, 21:40
Kerkoj flje qe po lajmerona perseri,por asgje ne jete nuk me terhek me shume,dhe nuk me duket me: interesante,terhekese ,zemershkaterruese,shpirteshtridhese,provokuese, dominuese dhe adhuruese se DASHURIA. Si sume personat e botes neper shekuj,ashtu dhe une ,i kthehem vazhdimish mos po zbuloj diēka te re,ose ta rishiqoj perseri nga kendi tjeter...

Plagat e dashurise mundet m'i sherue vetem ai qe i ka shkaktue.Nese egziston nje dashuri,aty vend per tjeter nuk ka.Populli thot: egzistojne menquria e kokes dhe menquria e zemres.Nese nuk keni dashuri,kerkojeni.Nese nuk dini si ta gjejni- ateherit ndertojeni.Suksesi eshte i varun prej qendrinit tuaj ndaj problemit.Ne dashuri,nuk eshte i lumtur ai qe ka shume,por ai qe i nevojitet pak.Shume here,ne momentet kritike te maredhenjeve njerezore,egziston vetem nje pyetje: ēka kish bere tash dashuria?Dashuria len gjurmet ne shpirterat tone,duke naj argumentuar se e kaluara ka qene e verteta.Sot,jetojme ne koherat " primitive " :arrow: as te ashpera,e as te menqura ,ku MOSVENDOSMERIA eshte mallkimi i tyre.Nuk egziston qenje pa dashuri,as dashuri pa gjelozi.Provoni qe te dashuroni personin me te cilin me deshire bisedoni.Nese martoheni,ne pleqeri,biseda do te jet njeri nga kualitetet me te larte te cilin mundeni me zbulue tek ai person.

Shiqimi i dashurise,eshte teksti i gjate.Vetem ateherit,kur me nuk kemi nevoje te themi ate- dashurojme sinqerisht.Ne dashuri,me teper se logjika,eshte i nevojshem- DURIMI.I dobet eshte ai person i cili e ka humbur besimin ne veti.Si ta krijojme dashuri?:

Ne jemi dashuria.Behuni si flakadan ne qiell,duke rrezatuar me dashuri dhe drite.Ju keni te njejten fuqi ne vehti te rrezatoni me dashuri dhe drite,dhe duheni te rrezatoni si yjt prej momentit kur zgjoheni,e deri tek momenti kur bini me fjet.
Dashuria lind nga KURESHTJA,dhe qendron prej thjeshtesise.Provoni te mireni gjithmone me diēka,ose te jeni te kenaqur pa arsye.Dashuria kurre nuk e humb shpresen.Mjeshtri eshte momenti i zgjedhur per aksion dhe vetia e adaptimit te shpejte.

Vetem dashuri,kurre nuk eshte mjaft.Zemra e dashuruar eshte e shurdher per keshilla.

Me respekt,TURISTI. :wink:

Rudi_1
09-11-04, 22:48
Kerkoj flje qe po lajmerona perseri,por asgje ne jete nuk me terhek me shume,dhe nuk me duket me: interesante,terhekese ,zemershkaterruese,shpirteshtridhese,provokuese, dominuese dhe adhuruese se DASHURIA. Si sume personat e botes neper shekuj,ashtu dhe une ,i kthehem vazhdimish mos po zbuloj diēka te re,ose ta rishiqoj perseri nga kendi tjeter...

Plagat e dashurise mundet m'i sherue vetem ai qe i ka shkaktue.Nese egziston nje dashuri,aty vend per tjeter nuk ka.Populli thot: egzistojne menquria e kokes dhe menquria e zemres.Nese nuk keni dashuri,kerkojeni.Nese nuk dini si ta gjejni- ateherit ndertojeni.Suksesi eshte i varun prej qendrinit tuaj ndaj problemit.Ne dashuri,nuk eshte i lumtur ai qe ka shume,por ai qe i nevojitet pak.Shume here,ne momentet kritike te maredhenjeve njerezore,egziston vetem nje pyetje: ēka kish bere tash dashuria?Dashuria len gjurmet ne shpirterat tone,duke naj argumentuar se e kaluara ka qene e verteta.Sot,jetojme ne koherat " primitive " :arrow: as te ashpera,e as te menqura ,ku MOSVENDOSMERIA eshte mallkimi i tyre.Nuk egziston qenje pa dashuri,as dashuri pa gjelozi.Provoni qe te dashuroni personin me te cilin me deshire bisedoni.Nese martoheni,ne pleqeri,biseda do te jet njeri nga kualitetet me te larte te cilin mundeni me zbulue tek ai person.

Shiqimi i dashurise,eshte teksti i gjate.Vetem ateherit,kur me nuk kemi nevoje te themi ate- dashurojme sinqerisht.Ne dashuri,me teper se logjika,eshte i nevojshem- DURIMI.I dobet eshte ai person i cili e ka humbur besimin ne veti.Si ta krijojme dashuri?:

Ne jemi dashuria.Behuni si flakadan ne qiell,duke rrezatuar me dashuri dhe drite.Ju keni te njejten fuqi ne vehti te rrezatoni me dashuri dhe drite,dhe duheni te rrezatoni si yjt prej momentit kur zgjoheni,e deri tek momenti kur bini me fjet.
Dashuria lind nga KURESHTJA,dhe qendron prej thjeshtesise.Provoni te mireni gjithmone me diēka,ose te jeni te kenaqur pa arsye.Dashuria kurre nuk e humb shpresen.Mjeshtri eshte momenti i zgjedhur per aksion dhe vetia e adaptimit te shpejte.

Vetem dashuri,kurre nuk eshte mjaft.Zemra e dashuruar eshte e shurdher per keshilla.

Me respekt,TURISTI. :wink:

Bravo bravo bravo 1 000 000 her bravo.
Shum bukur e ke spjeguar.
Nuk kam cka te shtoj tjeter se krejt i kishe permendur,po edhe te kisha mendoj se nuk kishte nevoj.
PO ti shoki je i mencur dhe un per veti kur nuk shtyhem me ty.
Hallall te qoft... pershendetje nga Rudi_1

turisti
09-11-04, 23:06
Faleminderit shume Rudi_1 per komplimentet e shprehura. Une nuk jam i menqur,por shume i VUAJTUR ne dashuri......

Me respekt,TURISI. :wink:

Rudi_1
09-11-04, 23:11
Stina ju pershendes edhe juve.
Edhe ju shum bukur kishi shkruar.BRAVO.

Rudi_1
09-11-04, 23:18
Faleminderit shume Rudi_1 per komplimentet e shprehura. Une nuk jam i menqur,por shume i VUAJTUR ne dashuri......

Me respekt,TURISI. :wink:
Po pse be shoki kshtu.Ishalla heret tjera te kesh shum fat ne dashuri.mos me vuajtur hic asnjeher....ciao
Klofsh mir atje ku je.....

turisti
09-11-04, 23:22
Faleminderit shume Rudi_1 per komplimentet e shprehura. Une nuk jam i menqur,por shume i VUAJTUR ne dashuri......

Me respekt,TURISI. :wink:
Po pse be shoki kshtu.Ishalla heret tjera te kesh shum fat ne dashuri.mos me vuajtur hic asnjeher....ciao
Klofsh mir atje ku je.....

Gjithashtu i nderuari.

Te pershendet,TURISTI. :wink:

gzogaj
10-11-04, 11:00
Meti tha:Dashuria hmmm!Nuk e kuptova se per cfare dashurie eshte fjala!

Dashuri per prinderit, dashuri per vellaun dhe per motrat, per te afermit.

Ndersa per nje njeri, qe deri ne ate kohe kur nuk e kemi njoftuar, nuk kemi ndier asgje, per te mendoni se e dashurojme ate?

Une mendoj se dashuri ne mes te nje qifti nuk ka. Pse?

Ajo dashuri eshte vetem nje respekt i ngritur shume larte, sa qe partneret mendojne se eshte dashuri.

Po qe se Ky respekt bie, atehere partneret ndahen dhe nuk e duan njeri tjetrin apo? Ku mbeti kjo dashuri!

Ndersa per prinderit. dhe per te afermit, po edhe nese nuk i respektojme, ata i duam gjithmone.

Pershendetje nga Meti!

Shkruani dhe thuane mendimin tuaj mbi kete koment timin.PAJTOHEM PLOTESISHT ME MENDIMIN TEND METI.DASHURIJA ESHTE VETEM NJE ILUZION, NJE E NDERR E BUKUR NGA E CILA NUK DESHIRON TE ZGJOHESH KURR, POR KUR E SHIKOJM REALITETIN AJO ESHTE VETEM NJE RESPEKT, NJE MIRKUPTIN I NIVELIT SHUME TE LARTE, POR PRAP NUK E MOHOI QE EGZISTON EDHE NJE NDJENJE E VEQANTE, E CILA TE BEN TE NDIHESH MIRE, KE ME KEND TE QASH HALLE, KE ATE QE TE KUPTON DHE TE MBESHTETE ATEHER KUR TI KE NEVOJ ME SE SHUMTI!JU LUS TE ZGJOHENI NGA BOTA E PERRALLAVE, SHIKONE JETEN ME NJE SY TJETER DHE SHIJONE ATE, SEPSE ROMEO DHE XHYLJETA KAN VDEK DHE BASHK ME TA DASHURIJA E PERMBYTUR NE ROMANTIK!PERSHENDETJE

Une pajtohem me Metin dhe me Zeshkanen se dashuria nje ndjenj qe ekziston per momentin, per ate moment ku dy partneret kan e interesat e perbashketa, e ato interesa munden me qene edhe aspekti ekonomik e ne shumicen e rasteve mund te jete nje argetim, qe per ate kohe eshte interes i te dyve.
Ato qifte qe ekzistojn, lind pyetja ku jan njoftuar, ne pune , ne shkoll, ose dikun tjeter, e qka po shihet nga ketu se atyre pos interesit te perbashket qe e kan punen ose shkollen ose nje vend tjeter po e bashkojn edhe nje interes tjeter argetimin.
Ose nje pyetje tjeter, per te dy gjinit , a do ta donit nje mahkull(femer), qe nuk ju ofron seks kurr,( me siguri qe jo),a do ta donit nje njeri te shemtuar ( me siguri qe jo ), a do ta donit nje partner qe nuk ju argeton ( me siguri qe jo ),a e doni nje njeri qe nuk e njehni ( me suiguri qe jo) sepse ai sju ofron kurgja, A do ta doni nje njeri me te meta fizike ose mentale ( me siguri qe jo), a do ta doni nje njeri qe ska qa te para as per buk , nje lypes, (me siguri qe jo, vetem nese ju jeni shum i pasur, e ai eshte shum i bukur, e ju intereson bukuria e tij)ateher nga kjo logjikisht themi se qiftet kan interes prej njeri tjetrit e ai interes eshte bukuria ose paraja ose argetimi. E mos harroni te gjith kemi qef me qene te bukur, po kjo svaret nga ne , kjo varet nga zoti, ajo qe varet nga ne eshte sinqeriteti shpirteror, nga i cili rrjedh dashuria, e ate ne nuk e kemi. Ate sinqeritet mundohem ta paraqesim nese ndaj nje personi kemi interes tek ai (bukurin,intelegjencen,pasurin ose argetimin). Por sinqeritetin ndaj personit te sinqert nuk e paraqesim ne qofte se ai se paku se ka edhe njeren prej atyre interesave qe i permena. Prandaj po me vjen keq qe ndoshta po e theme po le te jete kjo pa ofendime,po un mendoj se ka vetem interes te perbashket te dy partnerve e jo dashuri.

Gjumashja
11-11-04, 21:36
dashuria osht sikur uje i detit sa ma shume qe pin aq ma shume eqtohesh :P

LABI
12-11-04, 09:30
Si mbas pervojave dhe perjetimeve te mija dashurine e definoje si shprehje e nje afersie fizike dhe shpirterore qe dy individe ndjenje per njeri tjetrin . Sot shume nga ne mundte jene skeptike ndaj idese se dashurise se perjetshme , por une mendoje se renia ne dashuri rrjedh prej ndjenjave dhe emocioneve universale njerzore .
Duket krejt e natyrshme qe nje cifte i rene ne dashuri te doje te krijoje familje te perbashket dhe te kerkoje kenaqesi shpirterore e seksuale ne mardhenjet dhe raportet e tij ...

turisti
12-11-04, 12:45
Si mbas pervojave dhe perjetimeve te mija dashurine e definoje si shprehje e nje afersie fizike dhe shpirterore qe dy individe ndjenje per njeri tjetrin . Sot shume nga ne mundte jene skeptike ndaj idese se dashurise se perjetshme , por une mendoje se renia ne dashuri rrjedh prej ndjenjave dhe emocioneve universale njerzore .
Duket krejt e natyrshme qe nje cifte i rene ne dashuri te doje te krijoje familje te perbashket dhe te kerkoje kenaqesi shpirterore e seksuale ne mardhenjet dhe raportet e tij ...

......pastaj dashuria nuk tretet,por e nderron pamje duke kaluar ne kujdes per femijet deri sa nuk rriten,krijojne familje dhe shkojne rruges se vet ne jete.E ateherit na kthehet dashuria ne pleqeri kur kuptojme qe jemi vet me partnerin e zgjedhur jetesor dhe se ēka kemi bere gjithsejt ne jete.....

Labi i nderuar,te pershendes shume dhe respekt per fjalet e radhitura simbas gjendjes reale ne jete.Une vetem e shtova mendimin tim.Shpresoj se nuk hidherohesh,sepse komenti yt me ka pelqye shume.

Me nderime,TURISTI. :wink:

Honesty^uk.
20-11-04, 21:18
Te presesh dike qe nuk vjen
ne dicka te vdekur te shpresosh
ti kendosh dikujt qe s'te degjon
do te thote te DASHUROSH.


-ne dashurin e pare gruaja do dashnorin,ne te tjerat do dashurine
La Roshfuko
-gjendja e dashurisesi duket eshte e vetmjagjendje normale e njeriut
Cehov

-Dashuria eshte si rrobat:kenaqesia eshte kur i nderon shpesh
Flecer

-Sa me shume gjykohet aq me pak dashurohet
Shamfor
-atje ku ka me shume dashuri atje dhe dhimbja eshte me e madhe
Qosja

-Te dashurosh nuk do te thot te jesh i lumtur, do te thot te zgjedhesh vuajtjen tende
Gogoli

-Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa, vdes nga meshira monteskie

-Dashurit e para jan si dhembet e pare: dalin pa dhimbje dhe jua leshojne vendin te tjerave
Dyma

-Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerzit vdesin po se pushojne se dashuruari
Momi

-Dashuria lind jeton dhe vdes ne sy
Shekspiri

zeshkani_i_embel
21-11-04, 02:13
Ju pershendes te gjithve, desha ta hapi ket tem se ndoshta esht kaq logjike dhe ndoshta e leht,gjdo kush e ka mendimin e vet kur esht fjala per Dashuri keshtu qe deshta te di se si e pershkruani ju Dashurin e sinqert dhe qka nenkuptoni ju nen Fjalen Dashuria? ju pershendes dhe mirpres pergjigjet e juaja

gentaspari ju pershendes te gjithve poashtu edhe GENTIANEN une kisha then nga pervoja e madhe se dashurija eshte lezeti i jetes pa dashuri jeta nuk te ka lezet tung e bofshi

taksiratlia
23-11-04, 13:44
:arrow: hey njerz qysh po me dridhen kembet me dit ju veq qe po mendoj per dashuri e lere ma me shkrujtur per te mos po me bjen te fikt.se keni harruar edhe shume shprehje rreth dashurise.ju pershendes te gjithe jeni te mire kur dashuroni njeri-tjetrin.[/b]

Mafiozi
23-11-04, 15:23
:arrow: hey njerz qysh po me dridhen kembet me dit ju veq qe po mendoj per dashuri e lere ma me shkrujtur per te mos po me bjen te fikt.se keni harruar edhe shume shprehje rreth dashurise.ju pershendes te gjithe jeni te mire kur dashuroni njeri-tjetrin.[/b]

Hahahahhahahahaa mir e ke taksiratlia... dashuronu te gjith
se pa dashuri nuk ka jet..
Mos te flas me shum se po te bjen te fikt shoki :wink:

Groffi
23-11-04, 19:09
heehee Dashuria ėshtė diqka qe nuk mund ta pershkruash po as ta vizatosh, por ėshtė nje ndjenj qe qdo kush mund ta pėr jeton!! Aty ku ska dashuri nuk ka as lumturi....Dashuria ėshtė diqka qė tė ben tė vuash shum por edhe qė te ben te fluturosh mal e kodra...heheheehe po dashuri mund ta tregon kush e ka provu ...kerkoni nje dashuri qe ju ben te lumter se pa dashuri nuk ka lumturi.... ju pershendes te gjithve e sidomos te dashuruarit...FAT fat!!!!! ciao!!!!!!!!!!!1[/list]

Mafiozi
25-11-04, 22:32
Tė duhėt nje minut pėr me vrejt njė person special, njė or pėr
me tė pelqy, njė dit pėr me dasht, por pastaj kem nevoj njė jet
pėr me harru.

Pėrher kam pėrjetuar kėt me njerzit qė i du.

:wink:

skender
26-11-04, 01:12
dashuria eshte gjeja me e bukur qe zoti ia ka dhurue njerzimit..ata duhet te kujdesn per te se me dashuri mundesh me arrite gjithqka ne jeten tende.dashuria nuk blehet,po ajo falet ,falet personin qe e dashuron po me dashuri te paster.dashuria eshte qiell,hene ,toke ,uje ,etj etj.

skender
26-11-04, 01:17
dashuria dashuria .ata qe jane te dashuruar e dine se qka eshte dashuria .

turisti
26-11-04, 15:43
dashuria eshte gjeja me e bukur qe zoti ia ka dhurue njerzimit..ata duhet te kujdesn per te se me dashuri mundesh me arrite gjithqka ne jeten tende.dashuria nuk blehet,po ajo falet ,falet personin qe e dashuron po me dashuri te paster.dashuria eshte qiell,hene ,toke ,uje ,etj etj.

:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :wink:

Mafiozi
26-11-04, 23:00
dashuria eshte gjeja me e bukur qe zoti ia ka dhurue njerzimit..ata duhet te kujdesn per te se me dashuri mundesh me arrite gjithqka ne jeten tende.dashuria nuk blehet,po ajo falet ,falet personin qe e dashuron po me dashuri te paster.dashuria eshte qiell,hene ,toke ,uje ,etj etj.

Fjal qe meritojn respekt, skender :wink:

:P :P :P

KriSTaL
05-12-04, 17:23
Per dashuri nuk eshte veshtir te flitet.
Kush e ka shijuar mund ta thot se , ka uri prap eshte qe nuk ngopesh me te dhe nuk te , behet e merziteshme....

QAli
10-01-05, 12:46
deshta veq tju pershendes nga zemra dhe fat ne dashuri se dashuria esht mbi te gjitha tung[/b]

Barbaroza
13-01-05, 19:57
dashuria eshte gjeja me e bukur qe zoti ia ka dhurue njerzimit..ata duhet te kujdesn per te se me dashuri mundesh me arrite gjithqka ne jeten tende.dashuria nuk blehet,po ajo falet ,falet personin qe e dashuron po me dashuri te paster.dashuria eshte qiell,hene ,toke ,uje ,etj etj.
Tamam! :wink:

Mentos
13-01-05, 20:03
DAshuria eshte nje gje e cila budallenjet i bon te menqur e te menqurit i tranon krejt :wink:

aferdita
15-01-05, 23:06
a ben nje pyetje:
qka kuptoni ju me fjalen dashuri?un mendoj qe te dashurosh nuk eshte leht,sikur qe po shkruajn disa ketu,
qe te dashurosh nje mashkull/femer me gjithe shpirt te duhet shume kohe me kete person qe t'a njoftosh mire dhe qe te dashurohesh ne Karakterin e jo ne bukurine dhe per kete arsye sot dashuria nuk eshte dhe nuk ka me shume rendesi te madhe dhe ata/ato qe dashurojn me te vertet me zemer duhet qe sa me shume te luftojn qe mos ta humbin atė Dashuri ...........

Drenicaki
15-01-05, 23:17
a ben nje pyetje:
qka kuptoni ju me fjalen dashuri?un mendoj qe te dashurosh nuk eshte leht,sikur qe po shkruajn disa ketu,
qe te dashurosh nje mashkull/femer me gjithe shpirt te duhet shume kohe me kete person qe t'a njoftosh mire dhe qe te dashurohesh ne Karakterin e jo ne bukurine dhe per kete arsye sot dashuria nuk eshte dhe nuk ka me shume rendesi te madhe dhe ata/ato qe dashurojn me te vertet me zemer duhet qe sa me shume te luftojn qe mos ta humbin atė Dashuri ...........pajtoi plotėsisht me ty, dashuria e shpejt ,perfundim i shpejt!

Honesty^uk.
15-01-05, 23:53
a ben nje pyetje:
qka kuptoni ju me fjalen dashuri?un mendoj qe te dashurosh nuk eshte leht,sikur qe po shkruajn disa ketu,
qe te dashurosh nje mashkull/femer me gjithe shpirt te duhet shume kohe me kete person qe t'a njoftosh mire dhe qe te dashurohesh ne Karakterin e jo ne bukurine dhe per kete arsye sot dashuria nuk eshte dhe nuk ka me shume rendesi te madhe dhe ata/ato qe dashurojn me te vertet me zemer duhet qe sa me shume te luftojn qe mos ta humbin atė Dashuri ...........


Pranoi Komplimentet e mia E nderuar

Honesty

aferdita
16-01-05, 00:29
a ben nje pyetje:
qka kuptoni ju me fjalen dashuri?un mendoj qe te dashurosh nuk eshte leht,sikur qe po shkruajn disa ketu,
qe te dashurosh nje mashkull/femer me gjithe shpirt te duhet shume kohe me kete person qe t'a njoftosh mire dhe qe te dashurohesh ne Karakterin e jo ne bukurine dhe per kete arsye sot dashuria nuk eshte dhe nuk ka me shume rendesi te madhe dhe ata/ato qe dashurojn me te vertet me zemer duhet qe sa me shume te luftojn qe mos ta humbin atė Dashuri ...........


Pranoi Komplimentet e mia E nderuar

Honestyflm shume i nderuar

turisti
17-01-05, 20:16
Ku eshte dashuria ne pyetje:

Ne shtepine e dembelave,shumohen vetem ENDERRAT.

Barbaroza
17-01-05, 21:20
Ku eshte dashuria ne pyetje:

Ne shtepine e dembelave,shumohen vetem ENDERRAT.

Tamam! :wink:

turisti
18-01-05, 00:30
Ēka eshte dashuria? " Dashuria eshte tregimi i gjate per dhimte".

turisti
27-06-05, 12:53
Dashuria ėshtė dobesia mė bujare e intelektit.

Drajden

Kercovari
28-06-05, 10:53
Dashuria ėshtė dobesia mė bujare e intelektit.

Drajden

Sa mire e kethene shoki,telumt!

turisti
28-06-05, 11:10
Dashuria ėshtė dobesia mė bujare e intelektit.

Drajden

Sa mire e kethene shoki,telumt!

Flm shoki. :P

turisti
28-06-05, 14:44
"Shpirti i njeriut te dashuruar jeton ne trupin e huaj".

Plutarh

Kercovari
28-06-05, 15:30
"Shpirti i njeriut te dashuruar jeton ne trupin e huaj".

Plutarh

Ah shoki im i nderuar,sa me ke lehtesur dhimbjen me qeto fjale.U futa edhe une si ti ne trup te huaj.Ishalla zoti na ruan mend se valla sdi qe bohet me ne .ahahahahahah.

turisti
28-06-05, 15:57
"Shpirti i njeriut te dashuruar jeton ne trupin e huaj".

Plutarh

Ah shoki im i nderuar,sa me ke lehtesur dhimbjen me qeto fjale.U futa edhe une si ti ne trup te huaj.Ishalla zoti na ruan mend se valla sdi qe bohet me ne .ahahahahahah.

Ishalla shoki.Nuk ka nevoje per frike,sepse dashuria eshte e dhene prej Zotit.

"Budallakinat e te dashuruarve janė fati me i madh ne jetė".

Platoni

turisti
28-06-05, 15:58
"Shpirti i njeriut te dashuruar jeton ne trupin e huaj".

Plutarh

Ah shoki im i nderuar,sa me ke lehtesur dhimbjen me qeto fjale.U futa edhe une si ti ne trup te huaj.Ishalla zoti na ruan mend se valla sdi qe bohet me ne .ahahahahahah.

Kujdes nga M..... :wink:

Kercovari
28-06-05, 16:43
"Shpirti i njeriut te dashuruar jeton ne trupin e huaj".

Plutarh

Ah shoki im i nderuar,sa me ke lehtesur dhimbjen me qeto fjale.U futa edhe une si ti ne trup te huaj.Ishalla zoti na ruan mend se valla sdi qe bohet me ne .ahahahahahah.

Ishalla shoki.Nuk ka nevoje per frike,sepse dashuria eshte e dhene prej Zotit.

"Budallakinat e te dashuruarve janė fati me i madh ne jetė".

Platoni
:lol: :lol: :lol: :lol: .Po!

turisti
28-06-05, 18:22
"Dashuria nuk mundet tė fotografohet.Ajo ėshtė e pa dukshme,a po?Fotografohen sjelljet".

Pikaso :P :wink:

aferdita
28-06-05, 20:48
Dashuria rritet,zvoglohet,ajo s'paguhet por dhurohet!!!!

Kercovari
28-06-05, 21:00
Dashuria rritet,zvoglohet,ajo s'paguhet por dhurohet!!!!
Bukur e ke thene te lumte goja,se sdisha qe te beje me dashurin. :lol:

turisti
28-06-05, 21:33
Dashuria rritet,zvoglohet,ajo s'paguhet por dhurohet!!!!

Pershendetje Aferdita e nderuar . :P

turisti
28-06-05, 21:37
"Pa respekt nuk ka dashuri tė vėrtetė."

turisti
05-07-05, 12:02
" Dashuria ėshtė mė e vjetėr,mė e re ,e vetmja ndodhi botėrore."

doGzona
16-07-05, 19:50
Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme!

Psikologu
17-07-05, 20:46
Dashira eshte zjarri qe te djeg me se shumti dhe nuk largohesh , eshte edhe ndjenja me e forte qe nuk mundesh ta pershkruash , me nje fjale , dashuria eshte fjala me e shenjt dhe hyjnore ne kete bote.

Duaje
Ate qe te don
Shprehu , ashtu si ndihesh
Ushqehu dhe mos u ngi
Rritu ne zemer te dikuj
I thuaj fjalet qe dalin nga zemra
Atehere kjo eshte, dashuri e vertet.

Kaci
17-07-05, 21:08
Dashuria eshte nje molle e art qe ne vete mban Helm dhe Mjalt

turisti
20-07-05, 14:53
" Dashuria eshte si supe:luget e para jane shume te nxehta,te fundit shume te ftohta."

albioni_nl
20-07-05, 15:28
DASHURIA----KIMI E TRURIT :wink:

Kercovari
20-07-05, 19:00
Dashuri..nje fjale,nje ndenje,lumturi,dhimbje qe te le plaget me te renda ne jete,lumturi qe te ben te harosh momentet me te veshtira te jetes nese mbetesh besnik asaj dashuri qe e ke kriju me mish e shpirte.

Po nje pjese e nje ditare te nje shoku te cilit dashuria i solli plaget me te renda ne jete,nje storie e dhimbshme qe edhe mua me ka prek ne keto momente perderisa shpalos ate ditar te cilin ai e ruan si thesarin me te shterjte ne jete,po si shok i vertet me lejoj qe edhe une te kem qasje te pakten te shkepus nga aty disa vargje qe ai ka thurur me mjeshtri te madhe per ate dashuri per te cilen vuan edhe sote.


Ishte nje dashuri ne shikim te pare.Isha ne moshe ri po aq sa ishte e dhe Hava kur fillova te ndjeje se diq me terhjek qe te jem sa me afer Haves.Dalloheshte nga vajzat tjera me pjekurin e saj sa qe ishte veshtire dikush te mendonte se akoma eshte ne moshen e pubertetit.Reflektonte nje menquri te nje vajze itelegjente e vetevendosur te thyeje cdo barriere.
Shtate larte,e holle me floke te gjata,sy te geshtenjt, dhe nje fytyr te bukur dhe te embel, e qeshur gjithmone, nga ku shiheshte dukshem vullneti i madh dhe gezimi per te jetuar e lumtur.
Zeshkanja ime....
O Zot,a e di Hava se ne zemren time eshte fute thelle?.Tani ajo u be pjese jetes s`ime dhe fryma e cila me mban te gjalle,por une nuk dija se si te i afrohem te i them ate qe une kam ndermend te them.
Endesha rrugeve si nje qen endacak pa te zote,dhe me dukeshte se te gjithe njerzit me shikojne mua,dhe se edhe ato e dine se une jam dashuru ne Haven,dhe me dukeshte se te gjithe folin per dashurin tone.
Sa budalla!Po une kur nuk i kisha thene Haves se e dua.
Gati nje vite jetova me nje dashuri te flakte te pa thene.
Hava e dinte se une qeni endacak i percjelle te gjitha levizjet gjithku shkonte,dhe shpeshhere me ndodhte te vrapoj ne anen tejeter te rruges dhe te kaloj ne anen tjeter te rruges vetem te i dal parasysh Haves.
Per cka?.Vetem te pershendes Haven.Jo jo.Me shkonte ndermend se sa me shpesh te me shoh Hava,aq me shpejte do te kuptoje se une e dua.
Dashuria e flakte qe me kishte kaplu gati per nje vite,me bente edhe me shume te vuaj sa qe gati humba shpresat se nje dite do te mledhe force te i them te gjithe ate qe une nate e dita kisha ndermend.

Nje dite te ngrohte pranvere dola te parku i qytetit,u ula ne nje banke dhe e kalla nje cigare.Aty prane meje loznin dy femi te vegjel te moshes 4-5 vjece,nje djale dhe nje vajze.Ashtu duke lozur papritmas djali iu afru vajzes dhe e puthi ne faqe,S`di se me shkuan syte ne ate moment te behem spektatore i tyre.Qesha me te madhe.O Zot sa trime ky vocrrak!
U afrova prane i putha te dy dhe u dhash ka nje qindarke te blejne akullore.Po tani une fitova pervojen e vocrrakut se si duhet te veproje me Haven.Nje gjest i vocrrakut qe nuk kishte te bente me nje dashuri te vertet perpos me nje loje femish,per mau ishte maratona e fundit drejte triumfit.
Tani i vendosur memzi pres qe syte te me shohin Haven i bindur se loja e vocrrakut qe une nuk kam dite te luaj si femi,duhet te luaj tani dhe me kete te mbylle kapitullin e vuajtjeve per te hapur nje kapitul te ri bashke me Haven,ate te dashuris.
Haves nuk e jepeshte mundesija te largohet prej shtepis sa here qe te i don qefi,edhe nese,me nje shoqe te ngushte tek e cila prindrit kishin besim te madhe, apo ndonje antare i familjes,po ne te shumten e rasteva dilte ne qytet me shoqen e saj me te ngushte,Nerken.
Nuk kaluan dy tri dite dhe ndodhi ajo qe edhe prisja.Vuna re se Hava bashke me shoqen e saje Nerken u larguan nga shtepija ne drejtim te qendres se qytetit.Neper do rrugica te disa legjeve te cilat i njoh mire edhe sot,me vrape te madh dhe i vendosur me cdo kusht te ndale Haven ne rrruge.Ece rruges ngadale dhe i buzqeshur ne anen e trotoarit nga ku ecte edhe Hava me shoqen e saje.Verejta bukur mire se Nerka e preku ne krahun e djadhte,dhe me gishtin tregues drejtuar kah une i tha.Ja ku eshte.Tani e kuptova edhe une se do te kem me lehte te bisedoj me Haven.Avitemi afer e me afer,dhe me te afruar afer njeri tjetrit vetem me u dha te i them.Mirdita zeshkanja ime...U skuq ne fytyre,por ne anje moment nuk i iku ajo buzqeshje e embel qe mua me ishte be vuajtje per gjate nje viti.

Pasi Nerka u largua disa hapa,Hava me tha.Une zeshkanja jote...?.Po i thash ti.U afrova me afer, e kapa per dore.Nuk me largoje. Me plote emocion dhe me sy te perlotur tha.Shume kohe te u dashte te me thuash kete fjale qe kah moti e kam pritur?.Me u duk se me leshoj toka.Sa i cmendur paskesh qene thash ne vete,dhe harova te gjithe ate qe me kishte ndodhur.Edhe kalimtaret e rastit e kuptuan se qe po ndodhe me ne.
Eca une une me tha...Po Hava..po une dua te te shoh! Dua te te kem vetem per vete me tha.Nga ketu filloi dashuria e cila nuk u kurorzua si deshte ne.Zoti me mori ate dashuri ne lule te rinis per te cilen vuaje e dhe sot.Po me kujtohet nej moment kurre me tha,sikur e dinte se nuk do te jetoje.Shpirte..nese vdes une..bota eshte e madhe gjeje nje te pakten te me ngjaje mu.Ndoshta diku jeton ndonje vajze qe i ngjan shume Haves...................I

turisti
21-07-05, 00:13
Dashuri..nje fjale,nje ndenje,lumturi,dhimbje qe te le plaget me te renda ne jete,lumturi qe te ben te harosh momentet me te veshtira te jetes nese mbetesh besnik asaj dashuri qe e ke kriju me mish e shpirte.

Po nje pjese e nje ditare te nje shoku te cilit dashuria i solli plaget me te renda ne jete,nje storie e dhimbshme qe edhe mua me ka prek ne keto momente perderisa shpalos ate ditar te cilin ai e ruan si thesarin me te shterjte ne jete,po si shok i vertet me lejoj qe edhe une te kem qasje te pakten te shkepus nga aty disa vargje qe ai ka thurur me mjeshtri te madhe per ate dashuri per te cilen vuan edhe sote.


Ishte nje dashuri ne shikim te pare.Isha ne moshe ri po aq sa ishte e dhe Hava kur fillova te ndjeje se diq me terhjek qe te jem sa me afer Haves.Dalloheshte nga vajzat tjera me pjekurin e saj sa qe ishte veshtire dikush te mendonte se akoma eshte ne moshen e pubertetit.Reflektonte nje menquri te nje vajze itelegjente e vetevendosur te thyeje cdo barriere.
Shtate larte,e holle me floke te gjata,sy te geshtenjt, dhe nje fytyr te bukur dhe te embel, e qeshur gjithmone, nga ku shiheshte dukshem vullneti i madh dhe gezimi per te jetuar e lumtur.
Zeshkanja ime....
O Zot,a e di Hava se ne zemren time eshte fute thelle?.Tani ajo u be pjese jetes s`ime dhe fryma e cila me mban te gjalle,por une nuk dija se si te i afrohem te i them ate qe une kam ndermend te them.
Endesha rrugeve si nje qen endacak pa te zote,dhe me dukeshte se te gjithe njerzit me shikojne mua,dhe se edhe ato e dine se une jam dashuru ne Haven,dhe me dukeshte se te gjithe folin per dashurin tone.
Sa budalla!Po une kur nuk i kisha thene Haves se e dua.
Gati nje vite jetova me nje dashuri te flakte te pa thene.
Hava e dinte se une qeni endacak i percjelle te gjitha levizjet gjithku shkonte,dhe shpeshhere me ndodhte te vrapoj ne anen tejeter te rruges dhe te kaloj ne anen tjeter te rruges vetem te i dal parasysh Haves.
Per cka?.Vetem te pershendes Haven.Jo jo.Me shkonte ndermend se sa me shpesh te me shoh Hava,aq me shpejte do te kuptoje se une e dua.
Dashuria e flakte qe me kishte kaplu gati per nje vite,me bente edhe me shume te vuaj sa qe gati humba shpresat se nje dite do te mledhe force te i them te gjithe ate qe une nate e dita kisha ndermend.

Nje dite te ngrohte pranvere dola te parku i qytetit,u ula ne nje banke dhe e kalla nje cigare.Aty prane meje loznin dy femi te vegjel te moshes 4-5 vjece,nje djale dhe nje vajze.Ashtu duke lozur papritmas djali iu afru vajzes dhe e puthi ne faqe,S`di se me shkuan syte ne ate moment te behem spektatore i tyre.Qesha me te madhe.O Zot sa trime ky vocrrak!
U afrova prane i putha te dy dhe u dhash ka nje qindarke te blejne akullore.Po tani une fitova pervojen e vocrrakut se si duhet te veproje me Haven.Nje gjest i vocrrakut qe nuk kishte te bente me nje dashuri te vertet perpos me nje loje femish,per mau ishte maratona e fundit drejte triumfit.
Tani i vendosur memzi pres qe syte te me shohin Haven i bindur se loja e vocrrakut qe une nuk kam dite te luaj si femi,duhet te luaj tani dhe me kete te mbylle kapitullin e vuajtjeve per te hapur nje kapitul te ri bashke me Haven,ate te dashuris.
Haves nuk e jepeshte mundesija te largohet prej shtepis sa here qe te i don qefi,edhe nese,me nje shoqe te ngushte tek e cila prindrit kishin besim te madhe, apo ndonje antare i familjes,po ne te shumten e rasteva dilte ne qytet me shoqen e saj me te ngushte,Nerken.
Nuk kaluan dy tri dite dhe ndodhi ajo qe edhe prisja.Vuna re se Hava bashke me shoqen e saje Nerken u larguan nga shtepija ne drejtim te qendres se qytetit.Neper do rrugica te disa legjeve te cilat i njoh mire edhe sot,me vrape te madh dhe i vendosur me cdo kusht te ndale Haven ne rrruge.Ece rruges ngadale dhe i buzqeshur ne anen e trotoarit nga ku ecte edhe Hava me shoqen e saje.Verejta bukur mire se Nerka e preku ne krahun e djadhte,dhe me gishtin tregues drejtuar kah une i tha.Ja ku eshte.Tani e kuptova edhe une se do te kem me lehte te bisedoj me Haven.Avitemi afer e me afer,dhe me te afruar afer njeri tjetrit vetem me u dha te i them.Mirdita zeshkanja ime...U skuq ne fytyre,por ne anje moment nuk i iku ajo buzqeshje e embel qe mua me ishte be vuajtje per gjate nje viti.

Pasi Nerka u largua disa hapa,Hava me tha.Une zeshkanja jote...?.Po i thash ti.U afrova me afer, e kapa per dore.Nuk me largoje. Me plote emocion dhe me sy te perlotur tha.Shume kohe te u dashte te me thuash kete fjale qe kah moti e kam pritur?.Me u duk se me leshoj toka.Sa i cmendur paskesh qene thash ne vete,dhe harova te gjithe ate qe me kishte ndodhur.Edhe kalimtaret e rastit e kuptuan se qe po ndodhe me ne.
Eca une une me tha...Po Hava..po une dua te te shoh! Dua te te kem vetem per vete me tha.Nga ketu filloi dashuria e cila nuk u kurorzua si deshte ne.Zoti me mori ate dashuri ne lule te rinis per te cilen vuaje e dhe sot.Po me kujtohet nej moment kurre me tha,sikur e dinte se nuk do te jetoje.Shpirte..nese vdes une..bota eshte e madhe gjeje nje te pakten te me ngjaje mu.Ndoshta diku jeton ndonje vajze qe i ngjan shume Haves...................I

Respekt te madh per kete shkrim i nderuari. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Kercovari
21-07-05, 22:13
Shume te falemenderit shoki,po nuk i thash te gjitha. :cry: :cry: :cry: :cry:

turisti
22-07-05, 00:07
Shume te falemenderit shoki,po nuk i thash te gjitha. :cry: :cry: :cry: :cry:

E di dhe po e pres perfundimin,por ky tregim ish i prekshem shoki. :(

Kercovari
22-07-05, 11:30
Shume te falemenderit shoki,po nuk i thash te gjitha. :cry: :cry: :cry: :cry:

E di dhe po e pres perfundimin,por ky tregim ish i prekshem shoki. :(

Eshte nje tregim i verte per te cilin nuk mundem te shkruaje me shum.
Ndoshta nodnjeher tjeter . :wink:

turisti
22-07-05, 12:55
Shume te falemenderit shoki,po nuk i thash te gjitha. :cry: :cry: :cry: :cry:

E di dhe po e pres perfundimin,por ky tregim ish i prekshem shoki. :(

Eshte nje tregim i verte per te cilin nuk mundem te shkruaje me shum.
Ndoshta nodnjeher tjeter . :wink:

Taqsh te kuptoj,ndoshta ma tregon ku te takohemi. :wink:

blini
23-07-05, 10:44
pa te dhimet barku prej dashuris nuk e dini qa eshte dashuria.
eshte dhimbje e mire .
blini

turisti
01-08-05, 23:57
Lulja e jetės quhet dashuria. :P

NiRvAnA
03-08-05, 12:09
Dashuria eshte ni sen qe shkon e vjen :twisted:

__________________

"I have not brought you liberty, I found it here, among you."

turisti
03-08-05, 13:18
Dashuria ėshtė ēėshtja e ndjenjave. :P

turisti
29-11-05, 02:31
Dashuria eshte YLBERI i shpirtit. :P

turisti
29-11-05, 02:34
Dashuria = mosha e miturise....

turisti
29-11-05, 12:40
Dashuria eshte rruga e jetes dhe kur dashurohemi,ateherit e takojme vetveten ne ate rruge.

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Barbaroza
29-11-05, 12:58
Dashuria eshte lule e bukur nga pamja,por me ere helmuese!

Barbaroza
29-11-05, 16:50
Love is .. a bridge,between two lonely hearts!

turisti
03-12-05, 00:47
Dashuria eshte guri mbi te cilin dhe i menquri rrezohet.

rastesishT
03-12-05, 10:20
" Dashuria eshte si supe:luget e para jane shume te nxehta,te fundit shume te ftohta."

Atehere turisti, mos e le mu ftoh supen........
hahahaahahhahahah
Me respekt

turisti
03-12-05, 13:50
" Dashuria eshte si supe:luget e para jane shume te nxehta,te fundit shume te ftohta."

Atehere turisti, mos e le mu ftoh supen........
hahahaahahhahahah
Me respekt

Do te mundona i nderuar. :wink:

Te pershendes gjithashtu. :P

vjeshta
06-12-05, 14:15
Dashuria eshte neutrale :lol:

Kercovari
06-12-05, 21:00
Dashuria eshte malli qe i ben njerzit te vuajne per njeri tjetrin,apo per dicka qe e duan me shume :wink:

PRESHEVARE
07-12-05, 06:44
mhhh, theme e bukur..

dashuria eshte per mua, lidhja mbes dy njerzve, qe jeton edhe kur te rrjudhet fetyra, te kallet shtepija dhe te vdes trupi............

turisti
07-12-05, 10:38
mhhh, theme e bukur..

dashuria eshte per mua, lidhja mbes dy njerzve, qe jeton edhe kur te rrjudhet fetyra, te kallet shtepija dhe te vdes trupi............

Pajtohem me ty Preshevare e nderuar. :P

vjeshta
07-12-05, 20:12
Nese gjeni dashuri reciproke ,dijeni se aty ka ndodh edhe nje mrekulli.

vjeshta
19-12-05, 01:07
Dashuria eshte pritje

Sy_kaltra
19-12-05, 01:09
Pritja esht Vuajtje :|

vjeshta
19-12-05, 01:10
Vuajtja eshte dashuri

Sy_kaltra
19-12-05, 01:12
Dashuria esht Knaqesi .

vjeshta
19-12-05, 01:22
Dashuria eshte vdekje per se gjalli :lol:

turisti
19-12-05, 01:27
Dashuria eshte koha e humbur per dashuri. :lol: :lol:

vjeshta
19-12-05, 01:34
Dashuria eshte lule,qedone kujdes te panderprer :lol:

turisti
19-12-05, 01:38
Dashuria eshte lule,qedone kujdes te panderprer :lol:

Pse s'um tregove me heret tja blej vetes :P lule artificiale :P - :lol: dashuri te perjetshme :lol: .

vjeshta
19-12-05, 01:39
Dashuria eshte lule,qedone kujdes te panderprer :lol:

Pse s'um tregove me heret tja blej vetes :P lule artificiale :P - :lol: dashuri te perjetshme :lol: .

Po don dashuri pa arome :lol: :lol:

turisti
19-12-05, 01:41
Kursej :lol: ujė :lol: ,hahahahahahahahahaahahahahahahahahaahahahahahaaha hahahaahahahahahahaahah. :lol:

vjeshta
19-12-05, 01:44
Kursen edhe ndjenja,vuajtje, pritjen etj :lol: :lol: (tahmaqar :twisted: ) :lol:

turisti
19-12-05, 01:46
Kursen edhe ndjenja,vuajtje, pritjen etj :lol: :lol: (tahmaqar :twisted: ) :lol:

Kush tha se dashuria eshte e lire???? :shock: :lol: :lol:

vjeshta
19-12-05, 01:47
Kursen edhe ndjenja,vuajtje, pritjen etj :lol: :lol: (tahmaqar :twisted: ) :lol:

Kush tha se dashuria eshte e lire???? :shock: :lol: :lol:

Nuk e di,une jo :shock: :lol: :lol:

turisti
19-12-05, 01:48
Jo vetem thash mos po e din :lol: receptin.... :lol:

FrEsKiA
19-12-05, 08:45
Pershendetje!

Dashuria eshte elementi me thelbesor per ēdo qenie, eshte ndriēimi me rrezatues, nje force e madhe qe mund t'i rezistoje ēdo force dhe te kaperceje ēdo force tjeter. Dashuria larteson ēdo shpirt qe e rremben ate dhe i pergatit keta shpirtra pėr udhetimin nė amshim. Shpirtrat qe kane krijuar lidhje me amshimin permes dashurise, punojne per te implementuar ne te gjithe shpirtrat e tjere ēfare kane perftuar nga amshimi. Ata ia kushtojne jeten e tyre kesaj detyre tė shenjte dhe durojne ēdo vuajtje pėr hir tė saj.

DASHURI!!!- ja nje volum ne fjale, nje oqean ne nje pike loti, nje turbullire ne nje heshtje, nje mijevjecar ne nje sekonde.

arben-ks
21-12-05, 15:10
Dashurija esht bim,nese evadit ben fruta nese e len pa vadit ajo thahet, e nese ajo thahet ne krah te saj thahen edhe farat.

netgear
21-12-05, 21:47
Un mendoj se Dashuria ėshtė nje Element i Mashkullit apo i Femres qe pa te nuk mund te jeton asnjėni.

Pa Dashuri ska jet me Dashuri sikur xhenet

spirl_girls
21-12-05, 23:48
Dashuria lind me njė shikim...rritet me njė tė puthur....dhe pėrfundon me njė pikė lot...ajo vjen pa trokitur dhe largohet pa tė thėnė lamtumirė...disa e provojnė disa jo,por jetojnė me emrin e saj.... :wink:


Dashuria eshte gjeja me e shtrenjt dhe gjeja me e qmueshme ne jete....te ciles ilaqi sju ka gjetur kur.....Dashuria lind nga besimi :wink:

Jeton nga shpresa por :wink:

Vdes nga meshira :cry:

arben-ks
23-12-05, 13:10
Dashurija esht si pema...?
Burri asht far e gruja frut :P

turisti
23-12-05, 13:19
Dashurija esht si pema...?
Burri asht far e gruja frut :P

Dashuria eshte :P e dashura :P .E dashura eshte enigma - zgjidhja e se ciles eshte femija. :lol:

Sy_kaltra
23-12-05, 13:41
Dashuria ambelzimi jetes......

vendasi
25-12-05, 19:19
Ai qe dashurone
kurr keq nuk endrrone...

Ate qe e ka kapluare Dashuria
I rritet zemra dhe fuqia.......
Zemra zemres i takon
vetem kur dashurone.........

Sy_kaltra
26-12-05, 12:23
Dashuria............ :roll: :roll:

turisti
26-12-05, 12:36
Dashuria eshte edhe bureku me mish..... :lol: :lol:

Kercovari
26-12-05, 12:42
Shpirte
Duke te prite ty te zgjohesh gjumit,pres edhe buzqeshjen tende qe te sjellin enderrat e tua te bukura.U zhyta thelle ne shpirtin tend dhe nuk mund te duroje dote minutat qe me jan be ore te terra ne pritje kur do te me shfaqesh ketu..ketu ku u kalle dashurija per njeri tjetrin.
Te shkruaje kete leter shpirte..ketu do te gjeshe edhe lotet e mi qe me rane gjate shkruajtjes.
Po keto lote qe skan te ndalur bien mbi leter si rigu i shiut te pranveres..ai rige qe ben beharin e lulzuar po si keto lotet e mi te lulzoje dashuria.I mbuluar me mall po si fortunat qe bejne kerdi mbi natyren..ne mua mbreteron vullkani i dashuris..digjem flake si llava e vullkanit qe djege gure e drujte..e mua zemren.
Nese me flutoron zemra ne mes te ketyre fjaleve ti kape ate,shterngoje forte,puthe e ledhatoje,dhe fute thelle ne zemren tende te dashurohen dhe te behen miq te perjetshem.
Une nuk mund te imagjinoj qe ne sdo te takohemi nje dite,te shijoj buzet e tua te njoma dhe te bukura,sepse nuk me jepe tjeter asnje ate
shije,ate buzqeshje qe i jep fytyres tende bukuri te rralle,ate sy qe asnje nuk me shikon si ti.
Nuk duroje dote te prek kush tjeter duarte e tua te arta,ti je gjithmon enderra ime qe edhe ne gjume te shterngoje forte per beli,te shikoj ne sy,dhe te pershperis ne vesh fjalen me te embel..Te dua shpirte!
Te puthe forte me te gjithe mallin qe kam. :cry: :cry: :cry:
I yti .....................

Sy_kaltra
26-12-05, 17:59
Dashuria....... vuajtje :evil:

vendasi
26-12-05, 18:14
Dashuria eshte knaqsi,ajo e freskone shpirtin por ne qoftese ajo vdes zemra helmohet...........

Lonora
27-12-05, 02:41
Shpirte
Duke te prite ty te zgjohesh gjumit,pres edhe buzqeshjen tende qe te sjellin enderrat e tua te bukura.U zhyta thelle ne shpirtin tend dhe nuk mund te duroje dote minutat qe me jan be ore te terra ne pritje kur do te me shfaqesh ketu..ketu ku u kalle dashurija per njeri tjetrin.
Te shkruaje kete leter shpirte..ketu do te gjeshe edhe lotet e mi qe me rane gjate shkruajtjes.
Po keto lote qe skan te ndalur bien mbi leter si rigu i shiut te pranveres..ai rige qe ben beharin e lulzuar po si keto lotet e mi te lulzoje dashuria.I mbuluar me mall po si fortunat qe bejne kerdi mbi natyren..ne mua mbreteron vullkani i dashuris..digjem flake si llava e vullkanit qe djege gure e drujte..e mua zemren.
Nese me flutoron zemra ne mes te ketyre fjaleve ti kape ate,shterngoje forte,puthe e ledhatoje,dhe fute thelle ne zemren tende te dashurohen dhe te behen miq te perjetshem.
Une nuk mund te imagjinoj qe ne sdo te takohemi nje dite,te shijoj buzet e tua te njoma dhe te bukura,sepse nuk me jepe tjeter asnje ate
shije,ate buzqeshje qe i jep fytyres tende bukuri te rralle,ate sy qe asnje nuk me shikon si ti.
Nuk duroje dote te prek kush tjeter duarte e tua te arta,ti je gjithmon enderra ime qe edhe ne gjume te shterngoje forte per beli,te shikoj ne sy,dhe te pershperis ne vesh fjalen me te embel..Te dua shpirte!
Te puthe forte me te gjithe mallin qe kam.
I yti .....................

Sa bukure:(

Arb
27-12-05, 03:19
Dashuria... intrige...

Lonora
27-12-05, 04:00
Ja kane humbu vleren dashurise njerezia sodit!

Arb
27-12-05, 07:44
Ja kane humbu vleren dashurise njerezia sodit!

Vleren e imagjinuar?

Lonora
07-01-06, 17:29
DASHURIA?:nese do kerkoje te ta shpjegonin s\'do e kuptoje.Nese do e kuptoje ,s\'do kerkoje te ta shpjegonin!

vjeshta
07-01-06, 19:31
Dashuria eshte si luleja,kujdes gjembat

turisti
07-01-06, 19:32
Dashuri eshte si syte e vjeshtes.

vjeshta
07-01-06, 19:48
Dashuria nuk nxe vend kurre ,sikur turistat

Kercovari
07-01-06, 19:53
Dashuria nuk nxe vend kurre ,sikur turistat

:lol: :lol: :lol: Ka shku te pi kafe diku. :lol: :lol: :lol:

Murgesha
07-01-06, 19:57
Dashuria eshte edhe bureku me mish..... :lol: :lol:

Valla pas dashurisė kam qef me hėngėr pite me spanaq. :lol: :lol: :lol:

vjeshta
07-01-06, 20:02
Dashuria nuk nxe vend kurre ,sikur turistat

:lol: :lol: :lol: Ka shku te pi kafe diku. :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: Ne embeltor eshte :lol: :lol:

Kercovari
07-01-06, 20:27
:lol: Me pi boze a!Trullavet ishalla. :lol: :lol: :lol: :wink:

turisti
07-01-06, 20:32
Dashuria eshte edhe bureku me mish..... :lol: :lol:

Valla pas dashurisė kam qef me hėngėr pite me spanaq. :lol: :lol: :lol:

Po vallahi ja din rendin..... :wink:

vjeshta
07-01-06, 20:33
:lol: Me pi boze a!Trullavet ishalla. :lol: :lol: :lol: :wink:
Nuk e len Tomori :lol: :lol:

Kercovari
07-01-06, 20:36
:lol: Me pi boze a!Trullavet ishalla. :lol: :lol: :lol: :wink:
Nuk e len Tomori :lol: :lol:

Po ai eshte konfiseri.bozave jo i dashuris. :lol: :lol: :wink:

Psikologu
07-01-06, 21:38
Dashuris nuk i humbet vlera , por ndera .
Sikur tė ishte qe per dashuri tė kerkohej ndonjė provim , shumė do tė dilnin deshtues nga ajo.
Mos e mbushni gojen me fjalen dashuri , sepse ajo lind edhe ne femijeri , edhe kur nuk dijm tė flasim aspak.
Dashuria ka me shumė se fjala , ka logjikė, ka thenje dhe mendime , jo vetem ledhatime.
Njerzit edhe nuk dashurojnė ndoshta nga sinqeriteti sepse i frigohen asaj , por nga nevoja e vetmis dhe e nevojes personale.
Kush dashuron me zemer , ka nevojė personale pėr veten e vetė , e kush dashuron me logjikė ,dashuron pėr vete edhe pėr personin ne fjalė, pra me njė fjalė;
Dashuria ėshtė sikur njė tegull e cila ka vetem dy gishte mjaltė nė mbrendesi , e nese hahet mjalta me shpejtesi , atehere duhet tė kerkohet edhe ajo qė gjindet pas mjaltes , pra flliqesira.

GURI SYLAJ
07-01-06, 22:52
Pashe vleren e mendimit , kthehu dhe lexoje edhe njehere kete shkrim per dashurin.Vertete ia vlene, per t'u bind se kur mundohesh me kcy larg,bije ne pus.

turisti
10-01-06, 13:40
Dashuria - :P gota e te gjitja bukurive.... :P

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Reana
10-01-06, 18:45
No comment!!! :lol: :lol: :lol:

ElezElezi
11-01-06, 09:40
dy veta kur dashurohen dhe pėr dashuri bentohen
vetėm njėri ėshtė i vėrtet... :x 8) :lol: :oops: :roll: :wink: :arrow: :D

Pearl jam
11-01-06, 09:43
Dashuria eshte nje lule.po e preke u ngule :oops:

turisti
11-01-06, 14:23
Dashuria nuk eshte :lol: sakėz :lol: ,por diēka me serioz sesa mundeni me paramendue....... :wink:

vjeshta
11-01-06, 18:27
Dashuria eshte haxhimakell

turisti
11-01-06, 19:22
:lol: Dashuria eshte MBRET i vuajtjes. :lol:

spirl_girls
11-01-06, 23:30
Dashuria eshte diqka qe nuk mundesh te pershkruash:
Diqka me e bukur se dielli se hena se toka, eshte me e vlefshme se ari,me embel se qokollada.

vjeshta
12-01-06, 00:06
Dashuria eshte me 8) (e panjohur)

spirl_girls
12-01-06, 00:07
Ahh Dashuri e virone.....na thave na bene krone.... :lol:

turisti
05-02-06, 22:21
Pa rrespekt nuk ka dashuri.

Kant

vjeshta
06-02-06, 23:21
Dashuroni me veper e jo me fjale dhe gjuhe

turisti
09-02-06, 01:09
Kush nuk ka vuajtur,ai veshtire e kupton dashurine.....

rafet llapjani
09-02-06, 09:47
Dashuria eshte haxhimakell

Jo moj Vjeshta mos eshte Dashuria tespishte breeeee...... :lol:

Lona
09-02-06, 11:07
Ne gjuhen shqipe dashuria dmth..... dashuri, te dashurosh dike dhe tet dashuron dikush kjo eshte me se e thjesht .. :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
09-02-06, 11:11
Bota ka shume emra e dashuria veq nje.Po te shuhet emri i dashurise,s'mbetet asgje!

Psikologu
09-02-06, 11:13
Dallgat e shpirtit qė nuk dijnė tė pushojnė
Atehere kur therrasin zerat e shpirtit qė kerkojnė
Shuhet vetmija dhe drita qel ne mbrendesi
Udhet behen tė kryqezuara dhe kerkohet njė syqeltesi
Ritmet ndryshojnė dhe logjika kerkon sqarim tė mprehtė
Ideal ne ketė rrugė ėshtė ardhmeria dhe besnikeria e vertet
Atehere kur ti keni keto , thuani se keni gjetur dashuri pėr jetė.

Barbaroza
09-02-06, 11:16
Nje dite faqja u ankua:
-Lot,pse gjumin ti ma prish?
I pafajshem loti tha:
-Pyet zemren qe ta dish!

turisti
09-02-06, 12:47
Shumehere ne jete, dashuria eshte vetem fjale. :(

Murgesha
09-02-06, 12:58
Shumehere ne jete, dashuria eshte vetem fjale. :(

Ndonjėherė kjo fjalė na bėn tė arrijmė nė maje, herėn tjetėr na hudh nė humner. :(

altin mehmeti
09-02-06, 19:03
if you know what the word LOVE means you never use it.
cause if you do 1 day is gona hurt you and then you gonna blame LOVE for it .

turisti
10-02-06, 09:01
Dashuria - fakulteti mė i vėshtirė. :lol:

rafet llapjani
10-02-06, 09:57
Dashuria-te sos-pervlon-ne dy gujt qet-mun me ndodh edhe ne te shtrum qet runu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

turisti
10-02-06, 11:45
Dashuria eshte udhetim kah shpresa e nje jetes me te mire..... :lol: :lol:

turisti
10-02-06, 16:00
Dashurise te sinqerte, i kisha fal besnikri deri ne vdekje. :P

vjeshta
10-02-06, 16:40
Dashurise me vones ,mbyllja deren :(

turisti
10-02-06, 16:46
Dashurise me vones ,mbyllja deren :(

Ishalla nuk vjen me vonese,ndryshe - te shashtrris edhe me zi............

vjeshta
10-02-06, 16:48
Dashurise me vones ,mbyllja deren :(

Ishalla nuk vjen me vonese,ndryshe - te shashtrris edhe me zi............

Ishalla pra ,ma mire hiq ,se me vonese :lol: :lol:

Kercovari
10-02-06, 16:57
:lol: Vjeshta
Hiq nuk te duhet se te vret ajo virane. :lol: :lol: :lol: :wink:

vjeshta
10-02-06, 17:03
:lol: Vjeshta
Hiq nuk te duhet se te vret ajo virane. :lol: :lol: :lol: :wink:
Ja kam mbyll deren asaj virane ,po nuk e di se a e kam lane jasht ,po a ka hyre mbrenda :? :lol: :lol: :wink:

Kercovari
10-02-06, 17:14
:lol: E ke humbe celsin me duket per ate nuk di :lol: :lol: :lol:

vjeshta
10-02-06, 17:19
:lol: E ke humbe celsin me duket per ate nuk di :lol: :lol: :lol:
Mos me trano :lol: ,se po duhka me e thirre protecione civile :lol: :lol:

turisti
10-02-06, 17:19
Dashurise me vones ,mbyllja deren :(

Ishalla nuk vjen me vonese,ndryshe - te shashtrris edhe me zi............

Ishalla pra ,ma mire hiq ,se me vonese :lol: :lol:

Po,po.....,por qka nese vjen pa e diktu ?????

vjeshta
10-02-06, 17:21
Ndasht ,turist jam edhe une :lol: :lol:

turisti
10-02-06, 17:22
Ndasht ,turist jam edhe une :lol: :lol:

:roll: :roll:

vjeshta
10-02-06, 17:25
Ndasht ,turist jam edhe une :lol: :lol:

:roll: :roll:
:roll: :roll:

Me profesion :lol: :lol:

Ani ,pergjigjeju ti pyetjes tende :idea:

turisti
10-02-06, 17:28
Ndasht ,turist jam edhe une :lol: :lol:

:roll: :roll:
:roll: :roll:

Me profesion :lol: :lol:

Ani ,pergjigjeju ti pyetjes tende :idea:

Mire,ateherit te kuptoj. :wink:

vjeshta
10-02-06, 17:30
Pergjigjejen?????????? :roll: :roll: :lol: :lol:

turisti
10-02-06, 17:51
Pergjigjejen?????????? :roll: :roll: :lol: :lol:

Pytja ime eshte pergjegjja,sepse vjen nga pervoja.................. :lol: :lol:

turisti
14-02-06, 10:19
Dashuria eshte treni pa orar trenave..... :lol: :lol:

Lona
14-02-06, 14:36
Dashurin e kupton me se shumti kur je larg tij ose kur mendon se do largohesh nga ai, ateher e kupton se sa i shtrejt eshte, dhe qeshte dashuria.

Tomori
14-02-06, 16:14
Dashurin e kupton me se shumti kur je larg tij ose kur mendon se do largohesh nga ai, ateher e kupton se sa i shtrejt eshte, dhe qeshte dashuria.

hahaha me vjene mire qe paske kuptuar qe me dashuron me pasion loqki jem :lol: :lol: :lol:

Marigona-KS
14-02-06, 16:16
ah dashuria ...........................
............................................

Murgesha
14-02-06, 17:14
.........Jetėdhėnėse......

doGzona
02-03-06, 21:34
Njona me tha qe dashuria te trashe:biggrin:

Luana
02-03-06, 21:41
Njona me tha qe dashuria te trashe:biggrin:

Kam qesh me zo te lart , phaaaaaa e pash valla se ishe trash ti (ahahahhahhah) (5 killa njeri ) zaher edhe mua per qata me paska trash :wink:

doGzona
02-03-06, 21:47
Po qe nuk jame e dashuruar moj ndoshta shtrigo tash 55 e kur te dashurohem 60 i beje ndohsta qy:wink:

Luana
02-03-06, 21:52
Po qe nuk jame e dashuruar moj ndoshta shtrigo tash 55 e kur te dashurohem 60 i beje ndohsta qy:wink:

Heeee ishalla mos po i ban 56 kg :biggrin:
Une 110 kg me myti dashurija , sa her qe po shoh djem te mire po trashna (ahahhahaahhh)

Murgesha
02-03-06, 22:31
Valla edhe unė kam nisė me u trashė prej dashnisė.

Rren ish konė ajo:
"Dashuni he virone ne ke ter e ba krande"! :eek:

Domira
02-03-06, 23:16
Nuk di valla qka me than hiq:frown:

rafet llapjani
03-03-06, 12:50
Njona me tha qe dashuria te trashe:biggrin:

Jo bre doGZona une kom ndegju ndryshe qe dashurija te qon ne breg te vorrit hghaaghaghaghaghaghghagh

Psikologu
03-03-06, 14:11
Njona me tha qe dashuria te trashe:biggrin:

Dashuria kur pėrmban ne veten e vetė respektin , sinqeritetin , besnikerin dhe shprehjen e lirė , tė trashė , e ajo qe quhet dashuri pa keto tė lartė shenuarat e thanė njeriun ...

doGzona
03-03-06, 14:23
Ashtu mendoje dhe une.

turisti
03-03-06, 15:59
Dashuria,hmm,veshtire te pershkruhe edhe me veshtire te perjetohet.......

Psikologu
03-03-06, 22:27
Ashtu mendoje dhe une.

Flm pėr bashkėmendimin e juaj e nderuar ..

doGzona
04-03-06, 01:49
Shume po ja humbin vleren kesaje dashurie ,kur po e aktrojne disa!

Psikologu
04-03-06, 17:16
Vleren e dashurisė e humbin njerezit tė cilet nė veten e tyre janė tė bindur se fjala "dashuri" vlenė me shumė se vepra e saj dhe pėrkushtimi pėr tė.

ninnela
06-03-06, 00:52
Ah dashuria dashuia .............:wink:

BlertaB
06-03-06, 17:44
DASHURIA !!!! Dashuri eshte kur nje njeri e dashuron marrezisht.
Nuk eshte e lehte fjala dashur.

turisti
08-03-06, 11:14
Dashuria ėshtė rimorkio i jetes.

Murgesha
09-03-06, 17:07
" Dashuria ėshtė zjarr, por nuk do ta dish kurrė nėse ajo do tė ngrohe vatren
apo nėse do ta djegė shtepinė."

Psikologu
09-03-06, 21:13
Dashurija me fjalė dhe shpresa tė fjalės , nuk ėshtė asgjė me shumė vetem gezimi i budalles!!

turisti
09-03-06, 22:33
Dashuria eshte ushqim i kendshem i zemres.

Murgesha
09-03-06, 23:10
Po se ushqeve dashurinė ajo vdes.

DEA
09-03-06, 23:20
Po se ushqeve dashurinė ajo vdes.

Qysh po mendon, me i dhene uje me luge a?:tongue:

Psikologu
09-03-06, 23:30
Po se ushqeve dashurinė ajo vdes.

A ban me i dhanė edhe limon nganjehere se mos po trashet shumė hahahah

DEA
09-03-06, 23:34
A ban me i dhanė edhe limon nganjehere se mos po trashet shumė hahahah


Ti po dojshe me pshtu, me ja rrudhe lukthin me limon, eu dashnit e sotit:biggrin:

Murgesha
09-03-06, 23:37
Qysh po mendon, me i dhene uje me luge a?:tongue:

Ashtu diēka, si foshnjen. :wink:

Murgesha
09-03-06, 23:38
A ban me i dhanė edhe limon nganjehere se mos po trashet shumė hahahah

Bile ėshtė shumė i preferuar, sidomos kur dashuria bahet nervoze.
ja rrudh gjuhėn me lėng limoni qė si bjen nė mend njė muaj ditė me u ba nervoze. :biggrin:

Psikologu
09-03-06, 23:52
Bile ėshtė shumė i preferuar, sidomos kur dashuria bahet nervoze.
ja rrudh gjuhėn me lėng limoni qė si bjen nė mend njė muaj ditė me u ba nervoze. :biggrin:

Hahahaha
Qenka ilaq i mirė bre damlla i raftė....:biggrin: :biggrin:

vjeshta
09-03-06, 23:53
Sipas juve -dashuria eshte e pafuqishme .........ncncncnnccnnc:wink:

Psikologu
10-03-06, 00:12
Sipas juve -dashuria eshte e pafuqishme .........ncncncnnccnnc:wink:

Kush tha moj e pafuqishme :tongue: :tongue:

Peshon sa nuk ka , por kush mundet me e bajtė ne shpinė dhe a ka forcė se :tongue:

TONINO
10-03-06, 07:51
Hallo. te gjitheve,si jeni a jeni mir, me dashuri mashalla mir i keni punt, Murgesha, a bon me ushqy dashurin me syldjash ;) ??? Gentiana, kur te lutsha une ty, te tregoj s e shka e shte dashuria, ti ma bojshe jo se ende jam e re hahahaha hahaha, tash te paska dal gjumi von por nuk es hte von mudnesh ta ndrosh mendjen prap.

Une flas per veten time, pe dashuri te paster, jam ne gjendje jeten ta japi pa menduar as pak ... OK kalofshi te gjith ashtu siq deshironi.

TONINO
10-03-06, 07:52
Hallo. te gjitheve,si jeni a jeni mir, me dashuri mashalla mir i keni punt, Murgesha, a bon me ushqy dashurin me syldjash ;) ??? Gentiana, kur te lutsha une ty, te tregoj s e shka e shte dashuria, ti ma bojshe jo se ende jam e re hahahaha hahaha, tash te paska dal gjumi von por nuk es hte von mudnesh ta ndrosh mendjen prap.

Une flas per veten time, pe dashuri te paster, jam ne gjendje jeten ta japi pa menduar as pak ... OK kalofshi te gjith ashtu siq deshironi.

lazdrani
10-03-06, 09:44
:biggrin: :biggrin: :biggrin: Toni i mbrapshte por shume romantik:wink:


Te pershendes ku do qe te jeshe

turisti
10-03-06, 12:23
DASHURIA eshte si JETA : flaka e cila kalon dhe jet hiri.

Prespa
10-03-06, 12:37
Njeriu pa dashuri eshte si nje kufome qe shkon me leje.......Do te ishte me mire sikur mos te kishte lindur fare. Remark

Paradox_13
10-03-06, 12:55
Dashuria

Dashuria ėshtė e lumtur dhe jo stabile !
Por ajo nuk tė len me e harrue,ajo tė mundon mė tepėr se q’do gjė nė botė,mė tepėr se q’do punė qoftė fizike apo mendore.Mendimet kurrė nuk jan tė pėrqėndruara nė njė vendė,sikur era qė e ndrron drejtimin ashtu ndrrohet edhe njė mendim me tjetrin.Kjo ėshtė njė gjė e munduar por e pa harruar.
Zemra e njė tė riu qė dashuron gjithnjė ėshtė e paknaqur,ajo kurrė nuk ngopet me fjalė,shiqime dhe premtime,ajo kėrkon diqka tjetėr por prapė as me te nuk ngopet kurrė...!
Q’ka kėrkon ajo ?
Ajo kėrkon fjalėn e vėrrtet dhe tė pa luejtur,kėrkon fjalėn qė ndoshta e ka mbyllė nė atė zemėr qoft e mirė apo e ligė.
Ajo kėrkon tė vėrrtetėn,ajo kėrkon tė ardhmen por se si as ajo nuk mundė tė japė ndonjė pėrfundim tė dėshiruar.
Tė vjetrit nuk dojn me jetue nė formėn e vjetėr por nuk din dhe nuk mundė me e mbrri formėn ma tė re.
Ashtu ėshtė edhe fati i dashurisė,disa nukė knaqen me tė mbrrimet por nuk din se si me e mbrri tjetrėn.
E vetmja Eli... ėshtė ajo qė mė shun etjen e zemrės sime,por a mendon edhe ajo ashtu ?
Nė bazė tė premtimeve,fjalėve,shiqimev,sjelljev mendoj se edhe ajo kurrė nuk ka me mė harrue.
Kur do tė mbrrihet kjo ?,por nuk mundem pa te,kjo mė qon aq largė nė mendime sa qė me netė tė tėra nuk po mundė tė ia arri qėllimit.
Vallė a do tė na lejojnė prindėrit qė nė kėt kohė tė jemi tė lumtur ?A do tė na i kėnaqin zemrat tona edhe nė tė ardhmen.
Kaherė kamė mendu por nuk gjeta pėrfundimė,kaherė kam shpresuar por ndoshta kot.Ende jemi tė kapluar prej zakonev shekullore,ende ata nuk i din vuejtjet tona shpirtrore,vuajtjet e zemrave tona,e q’do gjėje qė kemi shijuar mė parė.
Athua a kan qenė ndonjėherė edhe kėta tė ri ? A kan has nė kėso probleme si ne
Le ta mendojmė tė ardhmen tonė tė lumtur.Kėta rreshta le tė mbesin me i tregu botės se unė,unė njėherė kamė dashuru njė vajzė,e kamė shiju dashurinė e parė e ajo nukė mundė me u harrue.Le ta dinė fėmijėt tanė e mos tė vuejn nėse ne kemi vuejt dikurė,le tė jenė ata tė lumtur me atė qė e dojnė,nėse ne nuk kemi qenė dikurė.
Le tė jetė ky njė dokumentė pėr ata qė kanė dashurue fshehurazi,le tė jetė njė kėshillė pėr ata qė e quajnė dashuri sikur unė.
Dashuria nukė kalon nė msheftėsi,ajo ėshtė e drejt dhe kurrė s’ka me u trazue nga mendja.
Mos tė vuejm edhe ne tė rit sot nėse kan vuejt kėta dikurė e prapė mosė tė vuejnė ata tė cilėt do tė vinė pas nesh nėse ne po vuejm sotė.
Ndoshta dikurė do tė jem i lumtur por kurė ?

P.S
Marrė nga ditari i njė tė dashuruari shkrimi ėshtė bėr nė vitin 1989.

turisti
17-03-06, 17:02
Mbas ēdo dashurie te madhe,jet vetem fjala: dashuri.

Paradox_13
13-05-06, 00:25
Ne ndjenjen e dashurise ka diqka te veqante qe mund te zhgjidhe tere kontraditat e jetes dhe t`I jape njeriut te miren e perhershme , te kerkuarit e se ciles eshte qellimi I jetes.

turisti
19-05-06, 19:37
Dashuria eshte udhetim ne xhehenet me bilete kthyse.

Carlito
20-05-06, 14:02
e moj genta sa i perket dashuris eshte shum e vertet se eshte pjes e jetes pa te cilen jeta eshte monotone po edhe nese ndeshemi ne nje person i cili nuk e di se qka eshet dashurija (nuk ja di rendesin ) shum leht lendohet dikush.
oki ciaooooooooo

Carlito
20-05-06, 14:04
eshte pjes e jetes per ate qe di ta vlersoj edhe ta shijoj

turisti
31-05-06, 19:05
Gjuha e dashurise gjindet ne syte.

Phineas Fletcher

vendasi
31-05-06, 20:24
Dashuria hape plage, dashuria sherone plage......

turisti
01-06-06, 10:34
Dashuria e forte lind 100 here urrejtjen me te forte.

turisti
04-06-06, 20:43
Dashuria eshte ēdo fjale e mire. :smile: :smile:

turisti
21-06-06, 19:32
Dashuria eshte ne shpirt e jo mes kembeve.

Murgesha
21-06-06, 23:04
Dashuria eshte ne shpirt e jo mes kembeve.

Po de!
Shpirti me anė tė gojės edhe flet, kurse kėmbėt as fjalėn tė dua nuk dijnė ta thonė.
Ha,hahahahahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :biggrin:

turisti
21-06-06, 23:09
Po de!
Shpirti me anė tė gojės edhe flet, kurse kėmbėt as fjalėn tė dua nuk dijnė ta thonė.
Ha,hahahahahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :biggrin:

Hahahahahahahahahahahaahahahahahahahaahahahahahaha hahaahahahahahahaahahah,ku m'i perzive komandat,hahahahahahahahahahaahahahahahaahahahahah ahaha.

Murgesha
21-06-06, 23:11
Ha, hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
Sonte e kuptova se dashuria po tė shtyka edhe me qeshė me tė madhe. :biggrin: :biggrin:

turisti
21-06-06, 23:14
Ha, hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
Sonte e kuptova se dashuria po tė shtyka edhe me qeshė me tė madhe. :biggrin: :biggrin:

Vetem mjeshtrit te vertete qe e kuptojne qeshin,hahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahaha hahaahah.

Murgesha
21-06-06, 23:24
Atėherė tash smė mbetet tjetėr pos edhe tė kėndoj se mjaft qesha.

O dashuro, dashuro hape zemrėn dhe jeto, zemra e mbyllur nė kėtė jetė lumturinė kurr smund e gjen.

turisti
21-06-06, 23:26
Atėherė tash smė mbetet tjetėr pos edhe tė kėndoj se mjaft qesha.

O dashuro, dashuro hape zemrėn dhe jeto, zemra e mbyllur nė kėtė jetė lumturinė kurr smund e gjen.

Hahahahahahahaahahahahaha,ashtu eshte,poete e nderuar.:smile:

turisti
26-06-06, 18:45
Dashuria - lufte e ndjenjave.

gjimnazistja
16-07-06, 20:50
me fjalen Dashur kutoj se diten te gezon naten te vajton ose diten te vtret naten te qan edhe shum mendime te tjera por dashuria e vertet ka kuptimin me te bukur ne jet:wink:

beqari_
16-07-06, 22:30
qka eshte more kjo dashurija se te gjithe po e permendin:wink:

gjimnazistja
16-07-06, 22:42
qka eshte more kjo dashurija se te gjithe po e permendin:wink:

A DON ME TE TA SQARU SE QKA ESHTE hehee HAPI E MBYLLI SYT:wink:

Follow-ME
18-07-06, 17:14
Ehhh padyshim ndjenja(edhepse munde te thuhet lirishte se eshte me shume se nje ndjenje)ndoshta me njerezore dhe ne te njejten kohe me tragjike per vete personin!

Te dashurosh do te thote te shikosh boten ashtu sic deshiron ti..

turisti
13-11-06, 14:29
Dashuria - vuajtja e mbyllur. :biggrin:

Sy_kaltra
13-11-06, 16:25
http://tkfiles.storage.msn.com/x1pnp_rgmi5o53hZkXY-NaAimf-_zQ5VhyqHW38PbGzRkYsWJtqNYKsb0C_a1y3-Mv7e1tUnCoQfGF2IYsCHA3pu0k5PhOQZ2kiQBW8nH16ZF3522T cA5wxVDVVwdLGQRGNc94CasPVmKYhttp://tkfiles.storage.msn.com/x1pnp_rgmi5o53hZkXY-NaAit4O4m3EUWiwC2kRVdUD_TxK0DPNISdw0LN06fSeQf3uBPS wUI4RF7zxLWoWEWvlm8hGjoaovMFiaJp6VYVAkzJ0jSU2-RKGkc_9un_Q-PCNtlvXL4BP35chttp://tkfiles.storage.msn.com/x1pnp_rgmi5o53hZkXY-NaAimf-_zQ5VhyqHW38PbGzRkYsWJtqNYKsb0C_a1y3-Mv7e1tUnCoQfGF2IYsCHA3pu0k5PhOQZ2kiQBW8nH16ZF3522T cA5wxVDVVwdLGQRGNc94CasPVmKYhttp://tinypic.com/fu40ua.gif

turisti
15-11-06, 17:58
Dashuria ėshtė si -shahu- - gjithmonė tė mashtron ndonjė kali....:biggrin:

Murgesha
15-11-06, 19:53
Dashuria ėshtė si -shahu- - gjithmonė tė mashtron ndonjė kali....:biggrin:


A vetėm pėr femra qenka dashuria a??:eek: