PDA

View Full Version : Influence e kuluters ne identitetin tende ?


Personi23
23-11-03, 15:53
Kush je? Cka je? Karakteri? Personaliteti?

Cfare influence ka kultura Shqiptare dhe kulturat tjera qe i keni perjetu ne identitetin tend?

turisti
21-08-04, 16:49
Pershendetje per Personin 23. Keshtu:
- njeri,
- Turist,
- njerzor,
- stabil,
- Pran identitetin tim kan defiluar kulturat e ndryesheme,por kurė nuk kam lejuar qe te ndikoje cilado kulture sepse ashtu prishet kultura ime e ndertuar ne bazat e edukimit familijar,njerzor,dobishem per shoqeri dhe ne baze: te jesh NJERI ME PLOT KUPTIMIN E FJALES.Ashtu dhe po mundohem te orijentohem ne jete.
:wink:

LABI
05-10-04, 23:24
Njerzit gjate jetes migrojne prej nje vendi ne nje vend tjeter , prej shpise ne pune , dhe anasjelltas. Kalojne kufi , kontinente , oqeane ., ballafaqimet dhe perplasjet me eksperiencat dhe perjetimet e kulturave te ndryshme .. influencojne ne kulturen dhe personalitetin tone ..

Siq dihet edhe pse me dy e me shume individ krijojn grupin , e nga grupi krijohet shoqeria , nga shoqeria populli .. prap se prap individi me shume eshte product I shoqerise se sa krijues I saj . Integrimet e ndryshme ne shoqeri bejne qe te ndikojne dhe te influencojne ne kulturen dhe personalitetin tone .Si faza te Integrimit njifen : Akomodimi ,Akulturimi dhe Asimilimii .
Zakonishte viktima te asimilimt jane pakicat kombetare qe inkorporohen duke u shkrire ne grupe me te medha ku jetojne …
Integrimet e ndryshme rajonale , e shume perfolura fenomeni Globalizem , kembimi I lir I mallrave ndermjet shteteve , kontineteve , bejne qe te influencojne ne kulturen dhe personalitetin tone….

qika_pr
08-10-04, 15:48
Pershendetje
Kultura shqiptare me ka dhen shume gjera te mira,nder to eshte e kembengulsia,ndersa nga kulturat e tjera kam marr gjera qe me kane pelqyr psh nga francezet dhe nga anglezet jam mesuar te falenderohem dhe te kekroj falje,nga gjermanet kam marre kulturen e leximit,nga kinezet kam marre kulturen e punes,ato vende qe i kam vizitu cdo here kame marr dicka te mire qe kane ,normal ato qe me pershtaten mua dhe personalitetit time.

Ndersa edukaten ime i takon plotesishte rrethit time familjes,shoqeris.
Respeket
qika_pr

Engjellushja
09-10-04, 11:18
Kush je? Cka je? Karakteri? Personaliteti?

Cfare influence ka kultura Shqiptare dhe kulturat tjera qe i keni perjetu ne identitetin tend?

Sa i perket qyteteve evropiane, nga pedagogia kemi ndryshim t posaqem !!

Tomori
09-10-04, 13:13
Kush je? Cka je? Karakteri? Personaliteti?

Cfare influence ka kultura Shqiptare dhe kulturat tjera qe i keni perjetu ne identitetin tend?

Sa i perket qyteteve evropiane, nga pedagogia kemi ndryshim t posaqem !! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

LOJETARI
16-01-06, 19:48
Ndikimi i kultures eshte i pashmangshem ne formimin e individit (identitetit) perndryshe do te mbeteshim ose te pa identifikuar ( hiq) ose te pakulturuar . Per mendimin tim rendesi apo peshe me te madhe ka definimi i kultures . Pra , cila eshte ajo kulture qe duhet ndjekur apo krijuar nje individ kur dihet se sot bota qendron ne nje udhekryq pa semafor dhe pa rregulla te shkruara ,gjersa me shpejtesi marramendese dhe kaotike shohim defilimin e kulturave te llojlojshme . As nuk eshte e lehte te mbahet kultura e trasheguar , e as te krijohet kultura individuale qe te trashegosh me tutje. Zhdukja e distances ne boten tone , pra mundesia e te qenurit brenda nje kohe te shkurte ne vendet me te largeta gjitheashtu eshte nje faktor-ndikim ne formimin e individit . Une nuk munde te jem indiferent ndaj kultures gjermane nese me vite te tera jetoj dhe punoj ketu , por une gjitheashtu nuk munde te gjermanizohem sepse brumi nga i cili jam gatuar nuk i pershtatet ketij soji .
Prandaj me duket se me gjithe veshtiresite qe kemi dhe do te kemi duhet te mesohemi te ndajme te bardhen nga e zeza dhe anasjelltas ne menyre qe te mos humbim ate themeloren : Miresine, drejtesine dhe zemergjeresine .

Makaveli
19-01-06, 02:38
Nganjeher babai nga i biri ka ndryshim e leje mo nje vend me vendin tjeter >>>
SHqiptar do te thot HUMAN ....athua vallė egziston ?

jadore
19-01-06, 13:45
--mendoi !!
--qe eshte ne natyren njeriut te transformohet ne kohe dhe hapsire ndaj dukurive shoqerore qe takon individualiteti i tij..mendoi qe influenca e kulturave te ndryshme nese shifet ne kendin pozitiv (aq sa dime te kuptojme ne, si individ dhe te marrim ate pozitiven qe na ofrohet)eshte nje shtytes produktiv qe sjell ne popull apo komb drejte civilizimit dhe persosshemeris per kohen qe jeton!!

emine
20-11-11, 19:31
Nganjeher babai nga i biri ka ndryshim e leje mo nje vend me vendin tjeter >>>
SHqiptar do te thot HUMAN ....athua vallė egziston ?


PO.
Derisa udhtoi nga ketu ne Kosove e shofe dallimin,ne airoportin e gjermanis askush nuk te ofrone ndime te mbart Valigjet ,,gjersa zbresesh ne airoportin e Kosoves,ke afer 10 oferta ,do ndime ke nevoje per ndime,mabse dhe me mendime prapavij po prap se prap ne disa raste populli yne ka shpirt human !