PDA

View Full Version : UEFA


arTanibb
23-11-03, 18:42
UEFA cakton datėn e hudhjes sė shortit pėr EURO 2004

Shtėpia evropiane e futbollit UEFA, ka bėrė tė ditur datėn e saktė tė hudhjes sė shortit pėr grupet garuese nė kampionatin evropian tė futbollit, i cili do tė fillojė vitin e ardhshėm nė Portugali

-Zyrtarė tė lartė tė shtėpisė evropiane tė futbollit UEFA, kanė bėrė tė ditur se ceremonia e hudhjes sė shortit pėr grupet e kampionatit evropian nė futboll

EURO 2004 do tė mbahet ditėn e fundit tė kėtij muaji.

Para hedhjes sė shortit, kombėtaret janė rėnditur nėpėr katėr grupe klasifikuese, duke pasur parasysh rezultatet e tyre nė kualifikimet e botėrorit 2002 dhe evropianit 2004.

Nė grupin e parė do tė jenė skuadrat mė tė sukseshme: Franca, Suedia Ēekia dhe nikoqirėt e EURO 2004 Portugalia.

Kurse nė tė dytin do tė jenė: Gjermania, Italia, Spanja dhe Anglia

Grupi i tretė do pėrbėhet nga: Holanda, Danimarka, Kroacia dhe Rusia.

Ndėrsa nė tė fundit janė: Bulgaria, Zvicra, Greqia dhe Letonia.

Kjo ėshtė bėrė me qėllim tė gritjes sė cilėsisė sė garave nė evropianin e vitit tė ardhshėm.Katėr skuadrat e klasifikuara nė njė rang, nuk do tė mund tė jenė nė tė njėjtin grup tė EURO 2004.

arTanibb
08-12-03, 00:32
Federata evropiane e futbollit (UEFA) ka bėrė tė ditur emrat e gjyqtarėve, tė cilėt do ta ndajnė tė drejtėn nė ndeshjet e kampionatit evropian vitin e ardhshėm nė Portugali.

UEFA ka zgjedhur 12 gjyqtarė, tė cilėt do tė asistohen nga anėsorė tė tė njėjtės kombėsi.UEFA ka zgjedhur ata gjyqtarė, tė cilėt kanė treguar cilėsi mė tė larta tė referimit.

GJYQTARĖT:Kim Milton Nielsen (Danimarkė)Mike Riley (Angli)Gilles Veissiere (Francė)Markus Merk (Gjermani)Pierluigi Collina (Itali)Terie Hauge (Norvegji)Lucilio Cardoso Cortez Batista (Portugali)Valentin Ivanov (Rusi)Lubos Michel (Sllovaki)Manuel Enrique Mejuto Gonzalez (Spanjė)Anders Frisk (Suedi)Urs Meier (Zvicėr)GJYQTARĖT ANĖSORĖ:Lens Larsen, Joergen Jepsen (Danimarkė)Philip Sharp, Glenn Turner (Angli)Frederic Arnault, Serge Vallin (Francė)Christian Schraer, Jan-Henrik Salver (Gjermani)Marco Ivaldi, Narciso Pisacreta (Itali)Steinar Holvik, Ole Hermann Borgan (Norvegji)Paulo Jorge Januario Leite Ribeiro, Jose Manuel Silva Cardinal (Portugali)Gennadi Krasjuk, Vladimir Eniutin (Rusi)Igor Sramka, Martin Balko (Sllovaki)Oscar Martinez, Rafael Guerrero (Spanjė)Kenneth Petersson, Peter Ekstrom (Suedi)Francesco Buragina, Rudolf Kappeli (Zvicėr)

arTanibb
14-12-03, 13:52
UEFA ua ndalon trajnerėve evropianė pirjen e duhanit nė terrenet sportive

Qė nga sezona e ardhshme, trajnerėt e klubeve evropiane nė futboll, nuk do tė mund tė pijnė duhan gjatė ndeshjeve tė Kupės sė UEFA-sė dhe Ligės sė Kampionėve.Ky vendim ėshtė marrė nga komiteti ekzekutiv i UEFA-sė, i cili i ka pėrfunduar punimet dyditore.

Njė vendim i tillė ėshtė njė ngacmim, sidomos pėr trajnerėt Marcello Lippi dhe Hector Cuper, tė cilėt shumė shpesh janė parė duke pirė duhan, jashtė vijės anėsore tė terrenit.Gjatė kėtyre punimeve, Komiteti ekzekutiv i UEFA-sė ka konfirmuar se Gjermania do tė jetė nikoqire e kampionatit evropian (U-21), i cili do tė mbahet prej 28 majit deri mė 8 qershor tė vitit tė ardhshėm.

Polonia, nikoqire do tė jetė nė kampionatin evropian tė kadetėve (U-19) nė vitin 2006.Pėr shkak tė animit tejet korrekt gjatė gjithė kėsaj sezone nė Kupėn e UEFA-sė, tifozėt e ekipit skocez “Celtic”, janė nominuar me shpėrblimin FAIR-PLAY tė FIFA-s.

arTanibb
08-02-04, 15:04
Finalja e Ligės sė Kampionėve, nė vitin 2005 do tė mbahet nė Stamboll tė Turqisė, pėrderisa ajo e Kupės UEFA nė Lisbonė tė Portugalisė., kanė bėrė tė ditur zyrtarė tė UEFA-s tė enjten.

Kjo ėshtė hera e parė qė finalja e Ligės sė Kampionėve vendoset tė mbahet nė Turqi, saktėsisht nė Stamboll.

Stadiumi Olimpik Ataturk nė Stamboll ka kapacitet prej 80.000 shikuesve, kurse stadiumi “José Alvalade”, i cili do tė shfrytėzohet kėtė verė nė ndeshjet e EURO 2004, ka 50.000 ulėse.

Kėtė vit, finalja e Ligės sė Kampionėve do tė zhvillohet nė Gelsenkirchen tė Gjermanisė, kurse ajo e Kupės UEFA nė Gotenburg.


http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/uefa%20logo.jpg

arTanibb
12-03-04, 14:22
UEFA Champions League: Kampioni i Anglisė dhe ai i Italisė nuk kanė mundur ta gjejnė veten nė ēerekfinale
Manchester United ka pėsuar gol nė minutėn e fundit dhe i ka thėnė lamtumirė ēerekfinales sė Ligės sė Kampionėve. Italianėt e Juventusit janė mposhtur nė Delle Alpi 2 me 0 nga Deportivo e Spanjės
Nga 4 ndeshjet e kthimit, tė zhvilluara mbrėmė, janė bėrė tė ditur emrat e 4 skuadrave tė para ēerekfinaliste tė Ligės sė Kampionėve tė UEFA-sė.

Kanė ndodhur 2 befasi. Nė Old Trafford, Porto ka barazuar 1 me 1 me Manchester United, falė golit tė vonshėm nga Costinha dhe me rezultat tė pėrgithshėm 3 me 2 siguroi njė vend nė ēerekfinale.
Tjetėr, Juventusi nė mungesė tė shumė lojtarėve titullarė, ėshtė mposhtur para spektatorėve tė vet nga Deportivo la Coruna me rezultat 1 me 0. Edhe nė ndeshjen e pare, tė zhvilluar nė Spanjė, Deportivo fitoi me tė njėjtin rezultat.

Londinezėt e Chelsea-t vendin nė ēerekfinale e kanė siguruar falė golit tė vetėm nė ndeshjen e pare nė Gjermani, pasi nė ndeshjen e kthimit nė Stamford Bridge nuk ka pasur gola.
Lyon-i i Francės nė 2 ndeshjet e mundi Real Sociedad-in me rezultat 1 me 0.

Rezultatet:

Chelsea 0-0 Stuttgart (Ndeshja e parė 1-0)
Juventus 0-1 Deportivo (Ndeshja e parė 0-1)
Lyon 1-0 Real Sociedad (Ndeshja e parė 1-0)
Man. United 1-1 Porto (Ndeshja e parė 1-2)


Sonte do tė mėsohet edhe emrat e 4 ēerekfinalistėve tjerė. Zhvillohen kėto takime:

Arsenal - Celta de Vigo – 20:45
Milan – Sparta – 20:45
Monaco - Lokomotiva (Moskė) – 20:45
Real Madrid – Bayern – 20:45

bum
07-11-05, 03:31
What anonymity levels of HTTP proxy servers exist?
1. Transparent - these proxies are not anonymous. They don't hide IP-address of a client and let a web server know that you are surfing through a proxy server. The task of such proxies, as a rule, is information caching and/or support of Internet access for several computers via single connection. Such proxies are not applicable for security and privacy while surfing on net. You can use them only for network speed improvement.
2. Anonymous - these proxies don't show your real IP but change the request fields so it is very easy to detect that you are using proxy.
3. High Anonymous - these proxy servers do not pass an IP-address of a client and don't send any variables indicating that you are using proxy server to host and look like real browser.

http://www.socksproxylist.com

latinoheat
29-12-05, 05:01
parma e ka fitu uefen nja 3 here mer