PDA

View Full Version : PSE NUK E LEJUAN PERKTHYESEN SHQIPTARE ME FEREGJE NE BERLIN


LIBERO_78
29-11-03, 11:42
:wink: SI U KTHYEN NGA VIZITA E PARAPARE NE BERLIN TE KATER TE DELEGUAREVE TE KRYEMINISTRISE VETEM PER ARSYEN QE NE TERE KOSOVEN NUK KAN PASUR PERKTHYESE PA FEREGJE NGA KJO REZULTOJ EKCESI KU ATA NUK U PRANUAN QE TE ZHVILLOJNE TAKIMET E PARAPARA.............QKAMENDNI ME KETO VEPRIME TE INTELEKTUALEVE TANE PO PASQYROHET NJE DESHIRE PER PASQYRUAR FANATIZMIN ISLAMIK KETU NE KOSOVE.....................MOS KANE GABUAR REND ME KETE VEPRIM TE PAMENDUAR MIRE..THUANI KETE JU :wink:

Murgesha
29-11-03, 12:24
A ben pak me teper spjegime rreth kesaj teme qe paske hapur ketu.

Kush ishin ata dhe per cfare bisedime shkuan atje. Une se paku nuk jam ne ngjarje.Para disa vitev aktori i mirenjohur Mixha Rame tha

"Nje dreq i madh eshte kah luan"

Auberoni
04-12-03, 00:08
Murgeshe!Mixha Rame?????HAHAHAHAAHAAta kane bere shume mire qe nuk e kane pranuar nje perkthyese me ferexhe....A pak po ka pa ferexhe e te bukura?Me ferexhe???? ajo duhet te jete ndonje vashe e prapambetur, e cila fatbarsisht e ka mesuar gjuhen....Femrat Shqiptare as ne kohen e primitivizmit nuk kane mbartur ferexhe...e kjo..po don me shku ne berlin me ferexhe...Kjo vashe eshte bashkepuntore (kuptohet, jo me qellim por nga injoranca, nga marrezia e saje) e Serbve te cilet donin te na paraqitnin si Musliman ekstremista...

Kjo vashe me te gjithe ata qe e kane udhezuar te beje keshtu....jane ata te cilet e degradojne shoqrine Kosovare neper bote....

muslim
06-12-03, 19:47
tung juve , sa i perket per mbulesen e femres aty ka arsye.E sa i perket per kete teme nuk keni te drejt me va ndalu dikujna se a eshte me mbules(ferexhe sic i theni ju) eshte gabim, ku eshte demokracia te ju? me pergjigjeni,,,,sa i perket se Kosova nuk done me prezentu ndonje me dituri pa mare parasysh se kush cka eshte dhe cka ka ne krye shume kane gabuar ..... nese doni pergjigje pritni pak me vone dhe do ta gjeni te verteten

verteta vonon por nuk haron

Murgesha
06-12-03, 23:06
Hej bre qysh se paskna dite qe paska shqiptare kaq te zjarrte ne fe si ti MUSLIM me fal se ta shkruajta emrin me germa te medha.

Auberon edhe une mendoj se dikush eshte kah luan qellimisht me ndjenjat fetare te shqiptareve. Hajt bre askush mos u shitni kaq shume fetar se qe besa nuk jeni....

loti
07-12-03, 02:26
Tung

Nje sqarim rreth ketij rasti .

Ne shqiptaret dijme te behemi me katolike se papa ndonjehere.

Perkthyesja B.I. nuk ka qene pjese e delegacionit te Qeverise se Kosoves por ka qene anetare-perkthyese e OSCE ku kjo organizate ka qene ndermjetese e seminarit qe duhej mbajtur ne Gjermani ,pra nuk ka qene e shqiptareve-kosovareve ,por ka qene anetare e OSCE ,pra irritimi i tyre -anetareve eshte plotesisht i pabaze dhe injorant kur dihet se OSCE qe eshte nje organizate qe ka bere shume per Kosoven ne kohen e Walkerit proklamon dhe mbron lirite fetare gjinore ,etnike etj,pra te injorosh nje anetar te OSCE eshte nje "nder" i madh per ata anetare kur dihet se B.I. ka qene vetem perkthyese e jo "hoxhnice " e as proklamuese e fese e as fundamentaliste ,pra vllezer shqiptar te cdo feje mos bini ne grackat e qellimkeqinjeve qe nuk na e duan te miren,mos u beni vegel e propagandes serbe ,kujtoni se Presidentet e SHBA-ve shtrojne iftar per muslimanet amerikane dhe bija e ish Presidentit Klinton studion Kuranin ,Shefat e zyreve amerikane ne Pr per nder te festave te muslimaneve kosovare dergoje urime e mesazhe paqeje pra mos paragjykoni gabimisht por gjykoni drejt si per vete.Ata turp u qofte nuk kane shkuar se nuk jane pajtuar me meditjen e ulte dhe per ta mbuluar pangopsine e tyre kane njellosur identitetin fetar te nje pjese te madhe te popullit tone !

4peace
07-12-03, 14:21
Murgeshe!Mixha Rame?????HAHAHAHAAHAAta kane bere shume mire qe nuk e kane pranuar nje perkthyese me ferexhe....A pak po ka pa ferexhe e te bukura?Me ferexhe???? ajo duhet te jete ndonje vashe e prapambetur, e cila fatbarsisht e ka mesuar gjuhen....Femrat Shqiptare as ne kohen e primitivizmit nuk kane mbartur ferexhe...e kjo..po don me shku ne berlin me ferexhe...Kjo vashe eshte bashkepuntore (kuptohet, jo me qellim por nga injoranca, nga marrezia e saje) e Serbve te cilet donin te na paraqitnin si Musliman ekstremista...

Kjo vashe me te gjithe ata qe e kane udhezuar te beje keshtu....jane ata te cilet e degradojne shoqrine Kosovare neper bote....

Ha ha ha haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!Cfare karikature, motiv i bukur per te gjithe karikaturistat e mbare botes.

Na shkon nje "intelektual" per vizite ne manastirin e Decanit. Aty e takon murgeshen dhe, paramendojeni ironine, "intelektuali" ne fjale flet per dicka me nje person, pra me nje Murgeshe (edhe keto jane te mbuluara dhe me pamje "fundamentaliste", "primitive"...) per gjera te njejta. Po te kishte qene ky "intelektuali" fare pa sy (qorr) do ta kisha kuptuar disi, por...Me falni, me duket paskam gabuar. Mendova se ketu eshte forumi per humor! :oops: :oops:

Tatjeta!

muslim
07-12-03, 19:41
tung edhe nje here. hahaha oj murgesh po shoh se kush eshte i(e) zjarrt po shihet e verteta ne shesh po ju nuk mundeni me shiku se keni nje fare perde para syveedhe nuk mundeni me shiku se cka po ndodh me realitetin.me fal qe po ju them po jeni te verbuar hapeni syte me mire ,po nuk mundeni se dicka ne brendi ju mundon ,skeni zgjedhje po kerko se ndoshta nje di te do ta gjeni zgjedhjen.Nese doni me fol sa per sy e faqe ateher te tallemi te gjithe-por jeta nuk eshte tallje.Kush mendon ashtu ne te vazhdon do ta gjeje rrugen e vet .

e verteta vonon por nuk haron

vullneti
10-12-03, 12:45
separi...keta pisat(4 anetare delegacioni)nuk u kthyen prej seminari per shkak se perkthyesja e OSCE -z.Besa Ismaili barte shami ne koke(jo feregje),po sepse ketyre iu duken pak 25 euro ne dite per ushqim,pernryshe zB.I eshte e diplomuar,njehe 5 gjuhe boterore dhe eshte e punesuar ne OSBE,e aty askujt nuk i pengon shamia,perveq neve shqipetareve qe nuk e dime ende...a kemi fe ne trupin tone a jo?

e nje njeri a popull qe ska fe...ai eshte njejte si kafsha...i frikohet dhe marrohet veq stupcit...ata qe u kthyen...jane marksista leninista e njerez qe kur pushteti i atehershem jugosllav me dhune e hoqi feregjen(nuk jam perkrahes i feregjes...)shqiptaret e ndershem qe thane :ne sbesojme ne zot...e perkrahen....si psh...nje anetar aty qe lavdohet se nenen e ka pa perde qe 40 ekusur vjet prej se LKJ ka dhane urdher me u hjeke feregjja...

nejse...ne gjermani ne institucione shteterore punojne femra me shamia e gjermanit nuk i pengon kjo pune...e neve po...e neve qe ...70-80% e rinise e perdore drogen,neve qe nje pjese te konsiderushme te te rejave tona i kemi prostituta,qe...cdo dite na lind ka nje kopil sakaqeve...

eeee more popull i mjere...sa larg jemi ne...sa injorante qe jemi...ne per para ndrrojme fe e atdhe....mu keta anetare te delegacionit e kritikojne Dr Rugoven si katolik per me i fitu votat kunder LDK...mu keta shtihen se jane perparimtare,evropian...

hehehe....

RRUSHI
10-12-03, 21:13
VULLNET TE LUMT SHOKI --- BESOJ SE ME KETO QE I KE THEN E MBYLL EDHE KET TEM----POR VETEM DO TE SHTOJA EDHE NJE SHEMBULL TE VETEM --- JU LUTEM SHIQONI DOLLARET AMERIKAN NE TE GJITHA SHKRUAN---- IN GOD WE TRUST---BESOJ SE NUK DON KOMENT APO JO

JU PERSHENDES TE GJIDHVE

Zina
11-12-03, 10:23
nuk e die pse eshte problem i madhe nese femna Shiqptare mlohet. E tash si nuk kan qef shtet e jashtme ( amrika ju pengon feja Islame tash na krejt me bo qka thoijn ata . po shum gabim i madhe si nuk e ken len perkthyesen So WHAT si vesh shami ajo eshte puna vete e kishe ne Kosov demokraci athere duhet me vesh qka don ajo.

4peace
12-12-03, 15:23
"Auberoni"Murgeshe!Mixha Rame?????HAHAHAHAAHAAta kane bere shume mire qe nuk e kane pranuar nje perkthyese me ferexhe....A pak po ka pa ferexhe e te bukura?Me ferexhe???? ajo duhet te jete ndonje vashe e prapambetur, e cila fatbarsisht e ka mesuar gjuhen....Femrat Shqiptare as ne kohen e primitivizmit nuk kane mbartur ferexhe...e kjo..po don me shku ne berlin me ferexhe...Kjo vashe eshte bashkepuntore (kuptohet, jo me qellim por nga injoranca, nga marrezia e saje) e Serbve te cilet donin te na paraqitnin si Musliman ekstremista...

Kjo vashe me te gjithe ata qe e kane udhezuar te beje keshtu....jane ata te cilet e degradojne shoqrine Kosovare neper bote....Ne mesin tone, pra, nder ne shiptaret, ka edhe barinj pa asnje dite shkolle. Te tillet, si shqiptare qe jane, mburren per faktin se nder bashkekombasit e vet ka edhe njerez intelektuale.Citatin e melarteshenuar e mora nga nje person, i cili pretendon se eshte intelektual. Ne njeren ane e quan primitivizem mbajtjen e ferexhes, nga ana tjeter e ngrit ne qiell Nenen Tereze, duke harruar krejt se edhe kjo e fundit ka mbajtur dicka ne koke. Per mua eshte njesoj:"mos ia shiko zhgunen por shihja punen". Per te dyjat.Bariu:

Te mjeret ne per intelektualet tane.Une:

Te mjeret ata qe zene ne thua ende pa e bere hapin e pare, per ata qe nuk skuqen :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: fare :!: :!: :!: :?: :?: :?: :?:

:!: :!: :!:

MemphiSx
12-12-03, 23:08
Pershendetje vullnetEdhe une jam i mendimit se nuk ka qen problemi te perkthyesja por te meditja e vogeql qe ju ka duk zedhensav te ministrive tona

Sepse ne pyetjen qe ja ka ber nje zyrtari te OSBE njeri prej ketyre zedhensave tone se qka na dalin neve 25 euro ne dit e kan shpalosur vet problemin e kthimit te tyre ne Kosove

Murgesha
12-12-03, 23:26
Vertet sa me teper po lexoj shkrime te disa anetareve ne kete forum aq me teper po bindem se dikush hyne neper forume jo thjesht per tu argetuar, shkembyer mendime, apo te njoftohet me ndonje shoqeri, por per te bere propagande dhe agjitacion. Mos me keqkuptoni ju lutem nuk po dua te fyej apo te rendoj dikend me shkrimin tim por pse po fyeni aq shume ju lutem. Nese dikush jep nje mendim te vetin nuk eshte e thanun qe domosdo tia imponoje tjetrit. Pikerisht per z 4Peace e kam fjalen. Ju zoteri ndoshta shkruani per qkado qe te jete e mundur por me se paku per paqe ashtu siq e keni bere nikun tuaj. Askush nuk te pengon qe te besosh por mbane per vete besimin dhe mos u mundo qe ne te gjitha temat qe shkruan te imponosh edhe te tjeret dhe qka eshte me e rendesishme mos fyej. Muslimanizmi nuk e lejon fyerjen e kete ti e di me mire se une.

Sa i perket kesaj teme qe kemi ketu ndihem krenare qe jam se pari shqiptare dhe qe prinderit e mij nuk me detyruan te mbulohem por me dhane ne dore lapsin dhe librin qe te dij te lexoj e te shkruaj.

Pa me thuaj te lutem pse Zoti urdheroi qe femra te mbulohet?

Murgesha
12-12-03, 23:30
tung edhe nje here. hahaha oj murgesh po shoh se kush eshte i(e) zjarrt po shihet e verteta ne shesh po ju nuk mundeni me shiku se keni nje fare perde para syveedhe nuk mundeni me shiku se cka po ndodh me realitetin.me fal qe po ju them po jeni te verbuar hapeni syte me mire ,po nuk mundeni se dicka ne brendi ju mundon ,skeni zgjedhje po kerko se ndoshta nje di te do ta gjeni zgjedhjen.Nese doni me fol sa per sy e faqe ateher te tallemi te gjithe-por jeta nuk eshte tallje.Kush mendon ashtu ne te vazhdon do ta gjeje rrugen e vet .e verteta vonon por nuk haronJo more perde paskam une. Ashut ta merr mendja ty dhe shume tjereve.

Jo or zoteri ka kaluar me ajo kohe kur nenat tona ishin roberesha te baballareve tane dhe realizonin me perpikemeri urdherat e tyre. Ajo ka qene perde se une falenderoj zotin qe me hjeku perden dhe po e shoh boten qarte e me syte e mij.

4peace
13-12-03, 14:36
Pershendetje MurgeshaSe pari te falenderohem per komplimentet e sidomos per kohen qe ma paske kushtuar mua.Te ta them te drejten: Njerezit me shume fytyra, njerezit pa parime, shtinjaket e keshtu me radhe, nuk mund t'i rrespektoj. E lere me te shpenzoj kohe per ta.Sa bukur qe edhe ti me kishe kritikuar. Megjithate, sic thot populli, se pari duhet ta shohesh veten e pastaj... Shkrimet tua, qofshin pozitive a negative nga kendveshtrimi im, ne asnje menyre nuk deshmojne se jane fjale te nje murgeshe, apo jo?

Merre veten me t'mire!!!!

Murgesha
13-12-03, 16:08
4Peace beso se as nuk kam pritur tjeter pergjigje nga ana juaj.

Kalo bukur Murgesha.

loti
14-12-03, 00:55
Tung

4peace ,cfare paqeje po kultivoni ketu Ju lutem ? Mos dmth fjala peace -grindje ? A po ti e kupton ashtu ,nese e kupton drejt posto mesazhe per paqe atehere ...

4peace
14-12-03, 11:30
Tungti fare "loti"Ti me siguri nuk i ke lexuar te gjitha postimet e mia dhe, te gjitha informatat qe i ke marre per mua i ke ne baze te ketyre shkrimeve ne kete teme. S'ka dert, megjithese e ke gabim. E ke gabim nga vete fakti se nuk ke deshmuar asgje pervec se ke pohuar dicka. Pohimi i tille eshte supozim, kurse supozimi eshte rrene e kulluar.Ka shume njerez qe e kuptojne paqen ndryshe. Dikush kishte provuar te arrij paqe me ne keshtu: 33% duke na larguar nga vendi, 33% duke na vrare dhe me pjesen tjeter te arrihet paqja, meqe ajo pala qe ka dashur ta arrije kete paqe eshte ne mazhorance.Eshte edhe nje variante tjeter, diku krejt tjeter. Ky i dyti, duke e "cliruar" ate vend, duke vendosur "demokracine"... etj. etj. ka arritur "paqen" e deshiruar duke pranuar per cdo dite "peshqeshe" te paketuara me flamur ne "shtepine" e vet.Ka dhe ca te tjere qe mendojne se mund ta lozin rolin e mizes se nevojtores dhe t'i hypin dikujt ne hunde, vecanerisht kur e kane ndermend se ky person eshte i deklaruar si paqesor. Mirepo, mashtrohen te gjithe ata qe mendojne se paqa nuk ka kufinj.Ne kete rast fjala eshte per kete te fundit. N'kofsh Bektesh e merr vesh.Per t'mire pra!

!!!

rafet llapjani
03-06-05, 01:04
tung zonjushe Murgeshe te bashkangjitem,o vllazni papaka akeni harru qe kena lyp demokraci e me hie ne evrop, se najemi kan dhe jemi ne evrop por turqit naingjiten shamijat para 600 vjete e qaqe kohe naudufte mihiqe emire jakane bae asje ne berlin se tashe ne kosove ishine bae 100 fe muslimane tunge havera mose harroni qe jeme shqipe :wink:

puqi
03-06-05, 01:39
FEMRA PA NDER SI SHTEPIA PA DER THOT:- POPULLI

modestja
09-06-05, 22:20
Te nderuar anetare:ne shqiptaret e gjore sa e sa probleme me nderkombtaret duke zhvilluar me ne nje lufte speciale,qe rralee kush e kupton,pastaj "cinim lirie"njeashtu nga ana e tyre,por tash nen hijen e demokracise shqiptare ,problem edhe me shqiptaret,vete shqiptaret qofshin ato muslim apo te krishtere,e shohin si te pavend mbulesen e nje musimanjeje shqiptare(duke mos njohur mire ligjet e Zotit),valle si duhet vleresuar njerezit,me veshje e??cudi kur dhe si kaq shpejt ne shqiptaret haruam historine tone te mrekullueshme dhe qendrimin veshjen cilesite e nje shqiptareje,ehhh pastaj njeri ketu na paska thene qe duheshka te dale nje vajze me e bukur e cele....eh nuk keni faj i nderuar nuk keni faj ju fajin e ka zemra dhe syri qe eshte mesuar te shoh dhe perceptoj ashtu...
do te ishim shume me te mire dhe me perparimtare sikur ti vleresonim njerezit sipas diturise dhe moralit qe posedojne,e jo anen siperfaqsore te tyre,qe nuk luan rol edhe aq shume,apo me mire te them aspak,pastaj ne baze te ketij vleresimi ti japim edhe nje vend meritore te cilin e zoteron personi ne fjale,ju lutem mos dilni nga lekura(kombetare dhe ate fetare)te cilin e posedoni,kte e pret armiku,dijeni qe nuk na ka hije te nencmojme dhe vleresojme ashtu sic edhe kane vleresuar shumica e antareve ne forum,por eshte shume me vend kur thuhet:
"NJEREZIT E PASUR STUDJOJNE IDETE,MESATARET NGJARJET,TE VARFERIT NJEREZIT" Me respekt:Modestia

Reana
10-06-05, 01:17
Ti qiko, :lol:
JA NJE IDE PER KOKEN TENDE TE VARFER:

Kur te jene shumica, minimumi prej 51% (sipas parimit te DEMOKRACISE ne te cilen qenkan thirrur plot ketu :lol: ) i femrave ne Kosove te mbuluara me hijab, atehere mundet ajo "perkthyesja" e OSCEs ta perfaqesoje femren shqipetare ne Berlin :wink:

Perndryshe :arrow: ajo paraqet vetem pikamjet e saja individuale dhe si e tille ajo eshte e lire me u shjelle e mbeshtjelle apo cfare te doje ne shtepine e vet, por jo ne takime Zyrtare te nivelit nderkombetar ku diskutohet fati i SHUMICES se shqipetareve!!!

Ish Kyeministri dhe zyrtaret qe e perfaqesuan ate ne kete takim ne Berlin vetem aplikuan parimet e ideologjise se DEMOKRACISE :wink:


"Ide" se jo pak, apo jo qike :lol:

Odise
10-06-05, 05:28
nuk e lejuan perkthyesen, sepse duhej te shkonin shqiptaret me plisa :wink:

Psikologu
10-06-05, 15:14
nuk e lejuan perkthyesen, sepse duhej te shkonin shqiptaret me plisa :wink:


E kush e kishte plisin mbi kokė ne kėtė delegacion?!

modestja
10-06-05, 15:16
Ju flm e nderuara Reana
shpresoj ajo"koke e varfun"te pasurohet shpejt e imja dhe e te gjitheve,do te ishte shume e bukur dhe njerezore sikur vetem te parafrazonit ate qe kam thene une apo te komentonit ne ate menyre te drejte "tuajen"pa ofendime dhe nencmime...por nuk eshte problem vetem se me dhemibesh per fjalorin e ulet qe perdor si shpesh here ketu ne kte forum,sidoqetejete nuk me pelqejne dhe i urrej thashethemet andaj u deshiroj cdo te mire e nderuar

Odise
10-06-05, 21:52
nuk e lejuan perkthyesen, sepse duhej te shkonin shqiptaret me plisa :wink:


E kush e kishte plisin mbi kokė ne kėtė delegacion?!


*******
per ate edhe e larguan perkthyesen :wink:

Reana
11-06-05, 06:38
nuk e lejuan perkthyesen, sepse duhej te shkonin shqiptaret me plisa :wink:


E kush e kishte plisin mbi kokė ne kėtė delegacion?!


*******
per ate edhe e larguan perkthyesen :wink:

:lol: :lol: :lol:
TI S'QENKE KETUPARI O BAC...
Cfare ka lidhje plisi i shqipetareve me "hijab-in" e Arabeve :evil: :evil: :evil:

Pse flet gjepura ore :?
A e lexon ti ndonjehere se cka je duke ngaterruar apo vetem shkruan kot :evil:

Odise
11-06-05, 07:58
fol dado me dikend tjeter, se s'kam kohe per keto dokrra

natenemire

Reana
11-06-05, 08:30
fol dado me dikend tjeter, se s'kam kohe per keto dokrra

natenemire

kish qene mire ti shikosh "dokrrat" asi GJEPURAT e tua me mire :lol:

udha e mbare qy, ende ketu a ??? :lol: