PDA

View Full Version : KUSH DHE PSE E KRIJOJ NJERIUN ?!


enesi_21
01-12-03, 17:10
Nese keni mundesi me dhane mendimin tuaj ne lidhje per keet tem

se kush e krijoj njeriun si dhe e dine pse ?

Pra cili eshte mendimi i juaj?

Pstaj do te dha dhe une mendimin tim?

mizi
12-12-03, 16:29
Ju pershendes .

Mendoj se pyetni jo se ju nuk e dini nje gje te till,por me qellime te tjera,pra mendoj te mira.

Une per veti nuk jam dijetar(hoxh)islam dhe nuk di shum ne kete drejtim.

Mirpo po e cek vetem nje argument nga Kurani,ku Zoti thot"O ju njerez

adhuronja Ate i cili u ka krijuar juve,dhe ata qe ishin para juve .

Ne baze te ketij argumenti sqarohet edhe pyetja e juaj,dmth,Krijues i njerzimit eshte Zoti ,kurse qellimi eshte ADHURIMI ndaj Tij.

Ju falemenderoj.

enesi_21
12-12-03, 17:39
Pershendetje mizi, vertet qellimet e mia nuk mundesh me i dit ti se vertet ato jane gjera mbrendshme ...

Te faleminderit qe je inkuadrua ne kete tem, une e dije shume mire dhe me argumente se pse jemi krijuar , por duke pas parasysh se shume nga njerezit nuk e dine desha te dije se qare mendojne ata, se vetem me jetu me hanger me pire e me bla bla bla jemi krijue pastaj vdesim e ska asgje.... sa mendim i keq qe eshte dhe i gabushem....Ka qellim njeriu se ska ardhe rastestesisht ne kete toke...

Murgesha
12-12-03, 18:42
Enesi pershendetje per temen. Teme e bukur qe meriton te diskutohet por jo me ty. Zoti thote mos mu bej shok se shokė nuk kam. E ti po i behesh shok e bile me teper kur thua: Po citoj:

une e dije shume mire dhe me argumente se pse jemi krijuar ,

Askush perveq se Zotit nuk e din qellimin e krijimit, egzistimit dhe vdekjes sone.

Pershendetje Murgesha.

enesi_21
13-12-03, 15:25
Pershendetje, murgesha ti mua me keqkuptuar .

Se kur kam then ashtu skam ber shirk (Shok Zotit) e dije se sban dhe nuk lejohet me i ber shirk Zotit.

E kam then e dije mire dhe me argumente qellimin e krijimit se e kam lexuar ne Kuran dhe ate qfare Zoti na ka treguar mas miri pse na ka kriju, dhe jo vetem une por kjo gje qellimi i krijimit nuk eshte gje e msheft se se dije askush veq Zotit se Ai na ka lajmeru ne Kuran duke thene:" Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė. Unė nuk kėrkoj prej tyre ndonjė furnizim e as s'dėshiroj tė mė ushqejnė ata". (Dharijat)

Besoj se kam qen i kjarte .

Murgesha
13-12-03, 16:11
Ska problem Enesi besoj se jemi duke biseduar ketu pa kurrfare keqkuptime. Se fundi i fundit secili mund te shfaq mendimin e vet.

enesi_21
15-12-03, 17:39
Pershendetje.

Po ashtu eshte e vertet se ēdo kush ka te drjete ta shfaq mendimin e vet, por ama ne duam de dijme dhe se cila eshte e verteta.

Kemi pare shume raste shembull kur dy veta fjalosen per nje gje, dhe secili ka deshir ta mund tjetrin. E ajo qe kishte qen ma se miri qe ata te dy te mundohen me e gjete te verteten e se skishte pas lidhje se fjalaa e cilit ka qen ma e drejte.

Murgesha
15-12-03, 18:55
Pershendetje.

Po ashtu eshte e vertet se ēdo kush ka te drjete ta shfaq mendimin e vet, por ama ne duam de dijme dhe se cila eshte e verteta.

Kemi pare shume raste shembull kur dy veta fjalosen per nje gje, dhe secili ka deshir ta mund tjetrin. E ajo qe kishte qen ma se miri qe ata te dy te mundohen me e gjete te verteten e se skishte pas lidhje se fjalaa e cilit ka qen ma e drejte.

Te lumte Enesi per mendimin e bukur qe keni dhene. Kam verejt neper shume forume ndohin keto gjera. Persona te caktuar dialogojne ne politik e ne fe dhe mundohen te imponojne mendimin e tyre. Kur shohin qe kane kundershtime ne teorit e veta ateher fillojne te fyejn njeri tjetrin me teper se femijet e kjo vertet nuk na qone askund. Une mendoj se duhet te diskutohet ne menyre te qete dhe pa emocione.

Tung te pershendet Murgesha.

vullneti
17-12-03, 10:40
ju pershendes

teme interesante dhe e nevojshme per me pase njohuri ne kete aspekt.mirepo,se di...tema eshte si pyetje...e mu ma merr mendja qe me mire kish me qene qe pyetja qe eshte bere nga enesi te jap edhe pergjigjen vete enesi(normal aq sa ka njohuri ne kete lami) e te tjeret te kyqen me mendimet ,pajtimet dhe mospajtimet qe per momentin mendojne ,e at'here ishin sqaru gjerat qe...edhe ata qe deri tani si kane dite gjerat kishin pase mundesi me i mesu .

une per vete kam lexu ne kete lami deri diku(po dija seshte e bollshme kurre) ...se per me i komentu Fjalet e Kuranit...duhet me qene studius i madh ...e ne kete forum se besoj qe kemi asnje te tille.

Komentuesi i pare ne gjuhen shqipe ne kosove ka qene Rahmetliu Mulla Sherif Ahmeti.E ai pas komentimit te pare ka thene:Vallahi,me pase mundesi njeriu qe cdo dy jave ta bej komentimin e ri te Kuranit...kish me pesu ndryshime" qe dmth...Kurani i Madherishem eshte burim i pashterrshem i dijes...po duhet pune dhe studim i panderprere qe njeriu te "nxjerr" gjera te reja e qe aty kane qene po skemi mujte me i "pa".

Edhe nje send per ata qe se besojne Zotin dhe Librin e TI te shenjte:

Ne Kuranin e madherishem diku shkruan (nuk eshte citat ...po perafersisht e them)" Do tju ringjallem ne Boten tjeter,do tju bejme si jeni tani...saqe edhe majet e gishteruinjeve do ti keni si i keni pase"

E sa kohe ju deshte njerezimit pas ketyre fjaleve te Zotit me e zbulu se asnje njeri ne bote nuk i ka shenjat e gishterinjeve te njejte?!...e sot kriminalistika pa keto shenja te gishterinjeve skish mujte sen me ba...e per njerez qe se besojne kjo dhe shuuuume sende jane argument...se Zoti egziston...dhe fjalet e tij jane ne KURAN>>.

Me falni..mbase nuk dola shume nga tema...po po ma merr mendja se Enesi ka lexua literature fetare...e me shkrime te tij dhe mendime te tij...besoj se edhe ne mundemi te mesojme dic cka skemi dite e eshte dashte me e dite... ju pershendes

mirolf
17-12-03, 19:28
KUSH DHE SI EHSTE KRUJUAR NJERIU

Mire pra une do te mundohem qe te sqaroj sa me shume.

ne ket bote jan dy teori se si eshte krijuar njeriu;nje teori vjen nga shkenca dhe shkencetaret,kurse tjetra teori vjen nga njerezit qe besojne ne nje gje qe sduket dhe nuk shfaqet{Zoti]teoria e shkencave;para miliona vitesh bota nuk ka qene asgje perpos nje rruzull pa jete dhe pa oksigjen.dmth ska ekzistuar jete ka pasur vetem nje pakice uje ska.pasur asgje vetem vullkane.por ne nje kohe lart nga universi ra ne toke nje gur i madh qe ne univers quhen yjet.kshtu qe kur ra guri ne toke

dmth explodoi dhe kshtu qe e beri te mundshem qe uji te rritet dhe gjallesirat te shfaqen ne toke dhe te mbijetojne.dmth qe aty filluan te shfaqen gjallesirat te cfare do lloji.por nga erdhen dhe nga u shfaqen ket gjallesira? kur guri i madh ose ti themi BIG BANG.ne gjuhen Angleze.aty i ka shperndare disa nutrone[nutronet jane nje gje te padukshme qe formojne sekte te gjalla si psh njeriun dhe shtazet.ne qofse ndonje di se cfare jane mikrobet dhe nga vijne ato?mire pra une do ua sqaroj,cdo njeri dhe cdo shtaze ka mikrobe mbrenda ne trup.pa mikrobe nuk mund te jetojme,dhe po ashtu edh po te kemi shume mikrobe ne trup semuremi.shkenctaret ende jan ne zbulim mrekullise se njeriut.

dhe jan gjitha ato pyetje qe kemi per ti bere kur te berthehet nje zbulim i ri.si psh;arritja ne mars?do te ket jet atje apo jo?sepse edhe planeti mars eshte ashtu sikur toka!OSE PLANETI EUROPA. po ashtu ky palnet ka uje

dhe gjallesira!TEORIA ORTODOKSE{BESIMTARET NE ZOT}ZOTI e krijoj adamin[ose ne shqip ademin]dhe e vuri ne nje kopsht me lule dhe me te gjitha te mirat qe ekzistojne ne kopsht qe quhet KOPSHTI I EDEN]pasndej Adami u ankua dhe i tha Zotit qe pse ai eshte vetem dhe pse sia sjell nje njeri sikur ai qe te ket me ke te rri.po ashtu zoti e formoj gruan nga nje pjese e trupit te adamit,dmth ajo gura u quajt Eva[ose ne shqip HAVA]por zoti i keshilloj Adamin[ADEMIN] dhe Even[HAVEN]qe te mos haj nga nje molle e kuqe.SEPSE DO TE VDESIN.kurse dita dites Eva i tha ADAMIT qe patjeter duhet te shijoj mollen dhe pasi qe e shijoj Zoti u zemerua dhe e hoqi nga kopshti,dhe e denoj per tert jeten i tha qe ti do te jesh gjithmon nen sundimn e e burrit.une ndoshta po e zgjas shume por keto tregime jan vetem Mitologji dmth jane pa fakte.kurse shkenca gjithmon te sjell fakte sidomos ne ket kohe qe i kemi arrit te gjitha.chimpanzee{shimpanza,ose majmuni]jane te nje grupi me njeriun

nuk ka edhe aq shume dallim po ti studiosh sepse cfare kemi nene trup edhe majmuni ka.dmth shume gjera i kemi te njejte dhe te ngjajshem.si psh;Skull[Kafka e njeriut]eshte identikale me ate te majmunit.duart jane te thajse te njejta,truri thuajse i njejte vetem majmunet nuk e kan trurin e foljes qe ne e kemi.shkenctaret thojne dhe eshte fakt po te pyesni ndonje profesor te shkences.qe shimpanza eshte 97%identical me Njeriun.

mire pra se e teprova pak por u mundova qe te sqarohem sa me shume ne qofse keni n donje pyetje ju lutem mos hesitoni ti shtroni pyetjet.ju falemenderit...nga Edoni

sepse

uliksi31
18-12-03, 00:59
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAO cka me ke kenaq te qeshurit.Po mendoj as mos je ti ai Cima dhe Leci kur Cima pergjigjet per not para profesorit.O mos mu hidhro se per bes me ke knaq sonde me kte shkrim.HHAHAHAHAHAHAHA

Paj ska me shqiptar e hajt toks.

enesi_21
06-01-04, 13:29
Vėllezėr tė dashur, ua shkruaj kėto fjalė me gjuhė tė lirė duke thėnė: O Zoti im, mos mė dėno se unė e pranoj atė qė ishte prej meje, sa ka prej turpeve tė mia nė tokė, e ti ndaj meje je qė vlerėson dhe dhuron. Kur mendoj pėr pendimin ndaj mėkateve i kafshoj gishtat dhe kėrcėlloj dhėmbėt, dhe nuk kam tjetėr zgjedhje pos shpresėn time, faljen tėnde nėse mė fal dhe mendimin tim tė mire, njerėzit mendojnė pėr mua se jam i miri, porse unė jam mė i keqi nėse nuk mė fal Ti.
Lus All-llahun xh.sh. tė na i falė mėkatet dhe tė na i mbulojė tė metat, si dhe tė na i merr shpirtrat duke qenė i kėnaqur me ne. Ju pėrkujtoj thėnien e Muhammedit: "Shpėrndani dhurata ashtu qė tė duheni." Dhurata mė e mirė qė jep vėllai pėr vėllain e vet pėr hir tė All-llahut ėshtė kėshilla, qė tė jetė pėr tė furnizim, pajisje nė dunja dhe deponim nė ahiret, dhe shėmbėlltyra jonė mė e lartė ėshtė i Dėrguari i All-llahut.

Muhammedi a.s. e ka marrė pėr dore Muadhin (shokun e vet) dhe i ka thėnė: "O Muadh, pėr All-llahun unė tė dua, pastaj ka thėnė: Unė o Muadh tė porosis qė assesi nė fund tė namazit mos tė lėsh pa thėnė: All-llahumme, einni ala dhikrike, ve shukrike, ve husni ibadetik. - O Allahu im! Mė forco dhe mė bėn tė fortė nė pėrmendjen Tėnde, nė falėnderimin Tėnd dhe nė bukurinė e ibadetit Tėnd."

O ti njeri qė dėshiron shpėtimin e tij, lexo thėnien e kėshilluesit qė ndihmon. Ke kujdes fjalėt e mia, dėgjo kujdesshėm dhe thellohu me zemrėn tėnde duke ndier fjalėn e All-llahut xh.sh.: "Tė dėgjuarit, tė pamurit dhe zemra pėr tė gjithė kėto ka pėrgjegjėsi." (El-Isra: 36)

O vėlla, o dashamir i kėsaj feje, a je ulur njė ditė pranė librit tė All-llahut? A je ulur pranė librit, me tė cilin nėse pastrohen zemrat tona me tė, kurrė nuk do tė ngopeshin nga mėsimet e tij?!! Libėr me tė cilėn do tė vijė si ndėrmjetėsues nė Ditėn e Gjykimit pėr tė zotėt e vet. Libėr nė tė cilėn ka nė tė shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt!! Libėr me tė cilin u hap zemra e Resulull-llahut dhe zemrat e shokėve tė tij dhe tė atyre qė patėn frikė All-llahun! A je ulur njė ditė tė lexosh jo vetėm me sy dhe me gojė por edhe me zemėr!? A i ke shikuar me vėmendje mrekullitė qė janė nė tė!? A je thelluar nė studimin e ajeteve!? A je kėnaqur me recitimet e tij!? A e kanė rrahur zemrėn tėnde trokitjet e tij!

Mendoj se do tė thuash po... Kėto janė shpresat e tua nė tė…, ėshtė pėrmendje e domosdoshme pėr ne dhe askush nuk ėshtė i pavarur prej saj.

Sirius
11-01-04, 09:09
Pershendetje te gjitheve. Me vjen shume mire qe behen edhe keso diskutime ketu, qe kane per prapavije te shprehen mendimet e secilit prej nesh rreth pyetjes se parashtruar. Kush e krijoi njeriun dhe pse?

Eshte nje pyetje me te vertete shume provokative, por edhe shume e rende per nje pergjigje deri diku te pershtatshme. Mirepo, pasiqe diskutimet tona kane per qellim te verteten, atehere edhe une do te shkruaj pak rreth nje te vertete, e cila injorohet sot. Ajo e krijimit te njeriut nga Zoti.

Shume teori rreth krijimit te njeriut i kane mbushur librat e ndryshme, revistat, madje edhe neper mjediset arsimore, si shkolla fillore,te mesme e univerzitete, ne te cilat prezantohet krijimi i njeriut si nje pjese e evolucionit te qenieve, te shkruar nga Darvini. Kjo teori njihet si Teoria e Darvinit rreth krijimit te qenieve ne Toke. TAshme me shume argumente shkencore eshte hedhur poshte kjo teori, mirepo mendjet e njerezve, gjegjesisht ata te cilet nuk mund ta shohin apo kane frike qe Zotin ta pranojne si krijues te njeriut dhe te gjithckaje, dalin me teori te reja. Nje nder teorite me te reja thote se te gjitha qeniet kane evoluar, mirepo njeriu qe prej fillimit te krijimit te tij, ka qene ne dege me vete, keshtuqe prapeseprape i leshohet hapesire teorive te ndryshme te mohimit te krijimit te njeriut nga ZOTI.

Allahu shume mire ka cekur ne Kur'anin e nderuar, se njeriu u krijua nga Ai, dhe ketu nuk duhet te kete ndonje cudi. Njerezit nuk duhet te habiten qe te pranojne Zotin si krijues te tyre, sepse me kete rast njeriu vetem se eshte nderuar, e jo poshteruar. Mua do te me vinte shume turp dhe inat po te me thoshte dikush se njeriu e ka prejardhjen prej ketij apo atij majmuni?! Ndersa, pervec qe jemi qenie njerezore te krijuara nga Zoti, atehere vecori te dhene nga I Dijshmi, eshte mendja( arsyeja, logjika) te cilen nuk e kane qeniet tjera te krijuara gjithashtu nga Zoti.

Vetem ndalu dhe mendo rreth krijesave tjera, dhe do te shohesh begatine e dhene nga Zoti, mendjen e cila po te shfrytezohej ne maksimum, atehere do te arrinte te prekte Arshin e Allahut., sic ka thene profeti jone Muhamedi a.s.


Ndersa sa i perket qellimit te krijmit, ajo eshte e qarte sikur pastertine qe e ka drita. Per te adhuruar Allahun dhe krejt ne fund per te fituar perjetesine, per te cilen qe ne fillim Ademi a.s. dhe Hava, luftuan me epsh te madh per ta perfituar. Po adhurove Zotin, ke perjetesine e mbare, po mos adhurove Zotin, ke perjetesine e mjerueshme. Keto jane ceshtje eskatologjike, por qe ne vete perfshijne nje te vertete shume te madhe: " Cfar te besh mire e ke per vete, mirepo krejt njerezimi te ngriten ne kembe duke bere te mira, Allahut asgje nuk i shton nga lavdia e Tij. Po edhe krejt njerezimi te ngriten per te bere vepra te keqija, Allahut nuk i mbetet asgje mangut. Sepse Ai eshte i Vetlavderueshem dhe i Vetmjaftueshem. Krejt cka bejme e kemi per vete, per shpetimin tone. Pra, kotesia nuk ka vend ne kete bote, sepse harmonia ka mberthyer krejt gjithesine. Madje edhe nga shperthimet e medha qe ndodhin non stop ne gjithesi, krijohen harmoni te shumenumerta, per shkak se ato jane krijime te Allahut, nga fjala e Tij "Behu, dhe menjehere ajo behet".Mos u frikoni te thoni se njeriu eshte krijese e Zotit, se ketu nuk ka turp. Turpi eshte kur gjeni paraardhesin tuaj ne kafazet e kopshteve zoologjike, duke pritur femijet qe t'u japin ndonje banane per te ngrene".

enesi_21
11-01-04, 11:46
Allahu te shperblefte Sirius se vertet ke shkruar mire, dhe vallahi deshem apo sdeshem feja e Allahut do te hyje ne qdo shtepi te botes.

Kjo jo nga ne njerezit por ngase e ka garantuar Zoti i Lartėmadheruar

Giovanni
24-02-04, 16:00
Siq te gjite e dime krijimi i botes u be ne 6 dite

Pasi qe Zoti kishte krijuar gjdo gje pa se dikush duhej te jete pronar i krijesave keshtu e krijoj njeriun i cila jau ngjiti emrat gjallesave dhe eshte padroni i tyre...

turisti
09-08-04, 12:39
Pershendetje Enesi_21. Per njeriun normal,pergjegjje ne kete pyetje gjithmone do te jet vetem SUPOZIM dhe asgje tjeter. Dnoshta ne te ardhmen do te kontaktohet me qenjet nga planetet tjera dhe dionia jone do te zgjerohet sepse jemi relativisht gjenerata e re ne gjithesi-2000 vjet...ndoshta ka civilizimet tjera me te vjetra...Une mendoj qe per keto kushtet ,qe i kemi sot,kjo pyetje nuk na nevojitet sepse eshte - lodhja ne kot... :wink:

qeqa&zana
01-11-04, 11:16
mendimi im eshte keshtu:
neve na krijoj Zoti , ALL-LLAHU
na krijoj qe te rrime perkohsisht ketu ne ket bote (kjo bote nuk eshte e jona pergjithmon por pas vdekjes do shkojm ne at boten e perhershme)
qe te na sprovoj neve per veprimet tona (per te par se sa besojm ne Zot)dhe pastaj te na caktoj vendin (parajsen apo ferrin) kjo mvaret nga veprimet tona ketu .

nuk e di sa jam shprehur mir por besoj me keni kuptuar

pershendetje per te gjithe

gjani
10-12-04, 14:24
jame ganiju nga prishtina dhe dua te pershendes ate i cili e ka ber kete teme per diskutime sepse heret a vone secili prej neshe do ta pyesime veten se kushe jemi nga vime dhe ku shkojme pra ky nuk eshte ndonje pyetje te cilen ne e gjejme por e cila na imponohe dhe po nuk ditem dhe nuk patem njohuri ti pergjigjemi kesaj pyetje sakte dhe vertet atehere do te pasojne shume vuajtje shpirtrore dhe psikologjike dhe mude te pesoje keq ne kete bote por edhe ne tjetren.
pra se pari njeriu eshte krijuar ne menyre pefekte sepse dine te veproje asyetoje veprimin e vet dhe te mbushe nevojat e vet ne kohe te caktuare pra eshte ne gjendje qe te aryetoje veprimin e tije.
por sa i perket dije te cilen allahu i madheruar na ka dhene ne dipozicijon ne jemi te kufizuare pra munde te dime aq sa truri jone esht ne gjendje te marre informacijone por jo me shume se kaq,dhe gjithe qka ne na rrethone eshte e krijuare ne menyre perfekte pra ketu nuk ka vente me per dyshime sepse intuita jone na dergone dhe na shtyne te nje qenje e cila eshte ne gjendje te sundoje gjithe kete hapsire te cilen ne e shohime dhe e para mendojme e ai icili e kryen kete pune eshte pa dyshime ALLAHU.

lotoshi
22-12-04, 13:32
ju pershendes te gjithve

por njeriun e ka krijuar zoti e jo disa qe thun se njeriu esht krijuar nga majmuni apo nga balta jo keta jan peralla te cilat njerezit krijon vec shpifje tek popujt ja nderojn kahjen

kaloni bukur

Gurbetqari
23-12-04, 18:59
Bashkveprimi i rasteve dhe ngjarjeve qe ndodhen gjat milarda viteve, ne procesin historik qe quhet "EVOLUCION" rregullon formen dhe strukturen e qenjeve te gjalla qe jetoijin ne plantin tone dhe ne Universe.

uck_aksh
03-05-05, 18:51
NJERIUN E KRIJOJ NATYRA SI GJDO SEN TJETER QE E KRIJON ASHTU EDHE NJERIUN E KA KRIJU NATYRA


NJE GJEJE QE NUK E SHE ,SE PREK NUK JA NDEGJON AROMEN MOS I BESO
PERSHENDETJE

modestja
24-05-05, 11:29
ndjenje e mbjellur ne shpirt se Zotin kam krijues dhe kjo paksa gje me ethjeshte dhe se te gjithe pothuajse dime se ka Zot ai eshte krijuesi e per sa i perket faktit apo pyetjes se pse na krijoi?ketu me te madhe njerezit kane problem por bukur mire ne kuran thuhet"une nuk i krijova njerezit per asgje tjeter pos qe te me adhurojne"qe ka kuptimin perputhshmelia e ligjit te Zotit me ligjin ejetes se njeriut quhet adhurim

ARVANITI
24-05-05, 11:51
Siq te gjite e dime krijimi i botes u be ne 6 dite

Pasi qe Zoti kishte krijuar gjdo gje pa se dikush duhej te jete pronar i krijesave keshtu e krijoj njeriun i cila jau ngjiti emrat gjallesave dhe eshte padroni i tyre...

Ouu..me gjithe mend qe ne 6 dite eshte krijuar Toka?!

Po cili ta tha?

Ndonje shkencetar, ndonje gjeolog, apo ndonje gjeograf?

Ti flet sikur te kishe qene vete i pranishem aty..pa na e pershkruaj pak

***
Debato mė me shume fakte

ARVANITI
24-05-05, 11:57
se desh harrova..

Mendoj, se NJERIUN E KRIJOI KOHA...

bbeessaa
29-05-08, 19:10
ZOT na ka kriju veq arsyen pse nuk e di:confused:

panta_rhei
29-05-08, 19:19
Siq te gjite e dime krijimi i botes u be ne 6 dite

Pasi qe Zoti kishte krijuar gjdo gje pa se dikush duhej te jete pronar i krijesave keshtu e krijoj njeriun i cila jau ngjiti emrat gjallesave dhe eshte padroni i tyre...

Nė ditėn e shtatė, pra nė momentin kur e krijoi njeriun, Zoti kishte qenė tepėr i lodhur! (besoj se kjo shpjegon shumēka) :wink:

PSYCHOPHER
01-11-08, 18:58
NJERIUN E KRIJOJ NATYRA SI GJDO SEN TJETER QE E KRIJON ASHTU EDHE NJERIUN E KA KRIJU NATYRA


NJE GJEJE QE NUK E SHE ,SE PREK NUK JA NDEGJON AROMEN MOS I BESO
PERSHENDETJE

hmm mendoj qe ju keni nje mendim te gabuar sepse edhe natyra sikurse ne eshte krijes dhe jo Krijuese ashtu siq eshte gabim te besojm darvinizmin gjegjesisht "evolucionin" dhe ate perrallen qe njeriu vie nga majmuni ... ndersa sa i perket asaj qe nuk duhet te besojm ate qe nuk shohim apo nuk ja degjojm aromen,, ateher me thuaj A BESON TI QE EKZISTON OKSIGJENI ?!?!?!

~~~vera~~~
03-11-08, 23:02
Njeriun e krijoj ALLAHU per ta Adhuruar ate (ALLAHUN).

gjini
04-11-08, 09:05
Nese zoti krijoj njeriun , une pyes po zotin kush e krijoj???

Murgesha
04-11-08, 11:20
Nese zoti krijoj njeriun , une pyes po zotin kush e krijoj???


E vetmja pergjigje logjike ne pytjen tende eshte se njeriu e krijoi Zotin.

gjini
04-11-08, 13:51
E vetmja pergjigje logjike ne pytjen tende eshte se njeriu e krijoi Zotin.

E nderuara Murgeshe, te falemnderit per mbeshtetje por kete thenje e kom then disa here maperpara ne temat e fes para tri viteve me duket
Njeriu imrovizoj nje mbikrijese qe quhet Zot, per te mundur ti sundoj te tjeret ne toke.
Eshte dashte te thuhet se ai eshte i madhe dhe gjendet gjithkund dhe ai shef krejt se qka boni ju dhe si silleni.
ai kujdeset per ju nese ju do jeni te ndegjueshem dhe nuk do beni gjera qe nuk do kundeshtojne ligjet e asaj kohe.
Pra, ata nga friga se ne secilen kohe dhe ne secilin vend jon te mbikqyrun kan fillue te besojne dhe keshtu ata gjithmon jon drejtue nga qielli se atje po jetoja zoti dhe ai na i fal edhe gjynahet qe i bojme ne ketu dhe nje munut para se me dek nese bjen shahadet mundesh me shkue ne gjenet sipas Muslimnve.......!!

Psikologu
04-11-08, 14:25
Krijesat njerzore por edhe krijesat tjera kan njė pikpytje se nga kush dhe si u krijuan, si erdhen nė ketė botė???!!

Nese kthehemi ne shkrimet Teologjike , atehere nuk ka pajtueshmeri tjeter se perpos Zotit , tjeterkush do tė kishte mundurė tė krijoj njeriun , por nese kthehem ne shkrimet Shkencore atehere ėshtė njė pikpytje e madhe se si , pse dhe kur dhe me cilen forcė.
Enigma e tillė mund tė ketė egzistuarė me miljona shekuj deri me sot.
Antropologjia si shkencė e cila studion njeriun nė tė gjitha kėndveshtrimet e tij/saj , por akoma kjo shkencė nuk ka mundurė tė konkludoj saktesishtė studimin e saj se si rrjedhin racat njerzore, ngjyrat e njeirut dhe si u benė zhvillimet trupore tė qenjes njerzore, edhe pse kjo shkencė mirret edhe me studime tjera shpirterore , fisnore etj etj
Paleontologjia deshmojnė se Dinosauruset janė zhdukurė qė afer 230 milon vjet, ndersa Teologjia e Krishter ne meson qė Zoti i flet njeriut qė 2000 vjet e kėndej, ndersa ajo Islame qė 1500 vjet dhe asnjera nga kėto nuk sjellė ndonjė deshmi se do tė kishte parė ndokush Zotin si krijes Lartmadherore, edhe pse , ne Bibel , bazohemi mė shumė ne fjalet e Moisiut.
Pra , enigma se kush dhe pse e krijoj njeriun mbetet akoma nė rrugė e hapur pėr studime tė reja, qofshin ato Teologjike por edhe Shkencore.

hasanmehmeti
04-11-08, 15:04
ne meson qė Zoti i flet njeriut qė 2000 vjet e kėndej, ndersa ajo Islame qė 1500 vjet dhe asnjera nga kėto nuk sjellė ndonjė deshmi se do tė kishte parė ndokush Zotin si krijes Lartmadherore, edhe pse , ne Bibel , bazohemi mė shumė ne fjalet e Moisiut.
Pra , enigma se kush dhe pse e krijoj njeriun mbetet akoma nė rrugė e hapur pėr studime tė reja, qofshin ato Teologjike por edhe Shkencore.

Desha te theme ty se nuk eshte e vertet se Zoti i flete njerezve sipas Islamit qe 1500 vite,nese nuk ke dituri mos ja fut kot.
Zoti i flete njeriut prej qe e ka krijuar ne faza dhe kohe te ndryshme, e qe sipas perkufizimit fetare Islame , njeriu ishte krijese me e vone se shume krijesa tjera siq mund te jene llojet e ndryshme te shtazeve.Historin e njejt te Moisiut e permend edhe Kur'ani.

Nese mendojme si materialistat qe se pari te shofim dhe te prekim e mandej te besojme atehere ju theme se Zotin skeni per ta pare ne kete bote.Ndersa nese i leni hapesire shembujve, ngjarjeve ,ndjenjave etj siq eshte i krijuar njeriu me to atehere ka mundesi qe te arrini ne ndonje konkluze besimi,edhe pse kjo miresi nuk i eshte dhene qdo krijese nga njerezit.

me t'mira.
Hasani

gjini
04-11-08, 16:47
Hasan,

Pa paragjykime dua me te than se zotin eshte e veret qe skemi me e pa kurr dhe as qe ka shans dikush me e pa ate, jo qe eshte larg dhe i pa arritshem por eshte nje fakt se nuk ekziston fare dhe se as ne kete bote por as ne ate qe ju e quani gjenet e gjenem ska kush per ta takue
As ne ket bote nuk eshte taku e as qe ka fol kush me te por jon imagjinata e njeriut dhe besimi juaj dhe kjo tash merret si e vertet ashtu sikur te krishteret qe trumbetojn se Jezusi eshte djali i zotit!!!!!!!
keto jon kopalla te qarta dhe njerzit kur skamn me qka te merren i lejojn vetes kete argetim me perralla nga 1001 nate ne gjene.


Te lutem Hasan pa keqkuptime dhe te diskutojme pa dorza njeher ne dynje pa u shajt ne mes veti.

~~~vera~~~
05-11-08, 13:58
Kjo pyetje nuk duhet te ekzistoj..
Pse lodheni ta zbuloni se kush krijoj ALLAHUN kur ska shans ta dini ne asnje menyre .
Pergjigjja eshte ALLAHU krijoj Njeriun te gjithe e dim qe eshte shume e saket,e ku ta dim tani se kush e krijoj ALLAHUN !?
Asnjonit prej neve nuk na kujtohet nata e pare e marteses se prinderve tone ,se s'ka mundesi te na kujtohet shume e thjeshte ,edhe kjo pyetja qe diskutojme eshte e njejta gje.
Me vjen keq Gjini qe s'beson qe ka ZOT...

gjini
05-11-08, 18:58
Kjo pyetje nuk duhet te ekzistoj..
Pse lodheni ta zbuloni se kush krijoj ALLAHUN kur ska shans ta dini ne asnje menyre .
Pergjigjja eshte ALLAHU krijoj Njeriun te gjithe e dim qe eshte shume e saket,e ku ta dim tani se kush e krijoj ALLAHUN !?
Asnjonit prej neve nuk na kujtohet nata e pare e marteses se prinderve tone ,se s'ka mundesi te na kujtohet shume e thjeshte ,edhe kjo pyetja qe diskutojme eshte e njejta gje.
Me vjen keq Gjini qe s'beson qe ka ZOT...

E pash qe te vjen keq per mua qe nuk besoj ne zot.

Kam respekt per te gjith dhe respektoj besimin e secilit qe ka dhe qe deshiron.
Por perdersa ketu shtrohet nje pyetje e till e imja eshte te shkruaj apo mos te shkruaj .
Ne shkruaj du te them ate qe mendoj dhe shkruaj per ate qe jom i bindur.
Vera, me deshire dhe asgje skisha pa ma shum deshire vetem te takoj ate person qe me bind per te besue.
Pasi qe te vjen keq me shkruaj apo me bind se do me kesh aty ne ate besim qe je ti apo te atij qe me bind .
Pra mos te vjen keq as ty per mue ashtu qe nuk me vjen as mua keq per juve qe besoni.

Ti, nuk me kupton mua perse nuk besoj!
ashtu as une nuk mundem ti kuptoj ata qe besojne edhe pse nuk i gjykoj ashtu sikur se bajne disa qe besoj dhe jepin vlersimin per ne qe nuk besojm.

Psikologu
06-11-08, 11:02
Desha te theme ty se nuk eshte e vertet se Zoti i flete njerezve sipas Islamit qe 1500 vite,nese nuk ke dituri mos ja fut kot.
Zoti i flete njeriut prej qe e ka krijuar ne faza dhe kohe te ndryshme, e qe sipas perkufizimit fetare Islame , njeriu ishte krijese me e vone se shume krijesa tjera siq mund te jene llojet e ndryshme te shtazeve.Historin e njejt te Moisiut e permend edhe Kur'ani.

Nese mendojme si materialistat qe se pari te shofim dhe te prekim e mandej te besojme atehere ju theme se Zotin skeni per ta pare ne kete bote.Ndersa nese i leni hapesire shembujve, ngjarjeve ,ndjenjave etj siq eshte i krijuar njeriu me to atehere ka mundesi qe te arrini ne ndonje konkluze besimi,edhe pse kjo miresi nuk i eshte dhene qdo krijese nga njerezit.

me t'mira.
Hasani

Tė mos e bejmė ketu debatim sikur tė ishim te Nenforumi i Fesė.

Ėshtė fare e tjehstė tė e kuptosh pėrsa i pėrket Islamit se kjo fe njifet qe 1500 vjet pra qenga themelimi i saj nga Muhamedi.
Mesa e di jo vetem une por krejt bota , Muhamedi nuk ka jetuarė 100 vjet.
E pse, simbas shkrimeve ne Kuran ,mendojnė ata , se krejt bota ka qenė vetem Islame, kjo eshte njė mungesė e korigjimeve tė tyre nga librat e me hershme fetare.

Pėr mė gjatė e hollėsishtė, flasim tek Nenforumi i Fesė.

Obama
06-11-08, 13:55
Jasht teme

hasanmehmeti
06-11-08, 17:56
Tė mos e bejmė ketu debatim sikur tė ishim te Nenforumi i Fesė.

Ėshtė fare e tjehstė tė e kuptosh pėrsa i pėrket Islamit se kjo fe njifet qe 1500 vjet pra qenga themelimi i saj nga Muhamedi.
Mesa e di jo vetem une por krejt bota , Muhamedi nuk ka jetuarė 100 vjet.
E pse, simbas shkrimeve ne Kuran ,mendojnė ata , se krejt bota ka qenė vetem Islame, kjo eshte njė mungesė e korigjimeve tė tyre nga librat e me hershme fetare.

Pėr mė gjatė e hollėsishtė, flasim tek Nenforumi i Fesė.

Une vetem keqkuptimin tend qe ua servire forumistave ta permiresova,per te mos menduar tjeret se ashtu siq thua ti na qenka.

Kur'ani e thote se besimi qe ka ne thelbe Islami eshte i bartur qe prej njeriut te pare(Ademit a.s) e breze pas brezi, profet pas profeti (nder ta edhe Isa a.s)( devijohu nje popull dergo Zoti te derguar dhe libra per ti permiresuar ,nder ta jahidit dhe krishteret ) e deri te Profeti i fundit Muhammedi alejhiselam qe erdhi si sqaruesi i fundit i kesaj plejade te bartesve te besimit ne Zote.

kaq pasi thua se sosht vendi per me u bon kuvendi.

ps/ o gjini beso more qun qka te duash se nuk po me sjelle dobi gje mua,vetem mos me pengo mua dhe tjeterin qe beson ndryshe , edhe vet besimi ne mosbesim eshte besim ne vete.Stand parazitar ndryshe do e quaja.Udhezimi ne Besim nuk vjene nga njeriu, keshtu qe po ste dha knaqesin e besimit Zoti ne menyre terdhore permes ndoj sebepi kot eshte.

DUA
06-11-08, 17:57
KA SHUME PER TE THENE,NE KETE TEME...Sa mire do te ishte te mendonim,perse fillimisht jetuam ne barkun e nenes dhe tani ne kete bote, qe e quajme natyre?!

Padituria e madhe dhe urtesia per te kuptuar nje gje te tille njeriut nuk i merr me shume kohe se nje lexim i vemendshem nga librat e shenjte,njerez te ditur dhe pse te mos themi nga realiteti.

Do te mundohem te shkruaj diqka nga q'fare kam lexuar une deri me tash per kete qeshtje...

Allahu i Lartesuar ka thene;

O ju njerez nese dyshoni per ringjalljen,atehere(mendoni krijimin tuaj)Ne ju krijuam ju prej dheu,pastaj prej uji,pastaj prej gjaku te ngjizur,pastaj prej nje sa kafshate mishi,qe eshte krijese e formuluar ose e paformuluar,ne menyre qe t'ju sqarojme.Ne e perqendrojme ne miter deri ne nje afat te caktuar,e mandej e nxjerrim foshnje dhe ashtu te arrini pjekurine tuaj.Ka dikush qe prej jush vdes heret,e dikush te jetoje deri ne pleqeri te thelle,ne menyre qe te mos dije sagje nda dija qe ka pasur..."

Jam e sigurt qe shume prej jush dini per krijimin e embrionit,adoloshendcen dhe pjekurin po edhe per semundjen e Alzheimerit(humbja e kujteses).

Tani mendoj se do te jete shume e kapshme per ju kjo qe do te shkruaj ne vazhdim.
i Lartesuari ka thene;
''A menduat se NE u krijuam kot dhe se nuk do te ktheheni ju te NE?I Larte eshte All-llahu,sunduesi i vertete,nuk ka te adhuruar tjeter pos tij,Zot i Arshit bujar''

Sa i perket ''natyres''
I lartesuari thote;
Gjithcka qe eshte mbi toke,ne e beme stoli te saj,per ti provuar ata cili prej tyre do te jete me vepermire''

Nuk jemi kot ketu jo,mendoni per veprat e mira...

''Ne te vertete ju do te na vini nje nga nje
te vetmuar)ashtu si ju krijuam se pari;keni lene prape shpines ate qe u patem dhene,...''

Te vazhdojme te jemi te mire...

''Ai qe ka punuar mire,qofte ajo e vogel madje sa therrmia-do ta shohin ate.Kurse ai qe ka punuar te keqe,qofte madje sa therrmia-do ta shohin ate.''

''S'ka dyshim se vdekja prej se ciles po ikni ka per t'ju zene, e mandej do te silleni tek AI i cili e di te dukshmen dhe te padukshmen,dhe athere AI do t'ju njohtoj me ate qe keni punuar''

Ne fund dua te ju them,qe une nuk dua qe asnjeri nga ne te jemi krijuar KOT.

lirik
06-11-08, 21:27
?!

--------------------------------------------------------------------------------

Krijimtari dhe te krijuarit ne secilen

ARSYE DHE VEPRIM

NE SECILIN ELEMENT KA SYNIM DHE PROGRAM TE PERKREYER E TE PERSOSUR


PRA SHIHET NE SICILIN ELEMENT NE SECILIN FORMIM ESENCIAL

NE SECILIN RITEM DHE KRIJIMSI GJENDET CAK GJENIALITET ARSYE THE;EMELORE
DHE ARSYE ESENCIALE
KU ASGJė NUK MUND TI IKET FORMIMEVE TE LOGJIKSHME DHE TE PERCAKTUARA TE NDERTIMIT TE TI GJENIAL FENOMEN E TE LOGJIKSHME
TE SE MUNDSHMES DHE TE PERCAKTUARES
PERKUFIZIM DHE DIMENSIONALET

TE GJITHA KTO PERBERJE DHE FILOZOFI JETSORE


DHE GJITHQKA TJETER
SHKENCORE
SE BASHKU ME SUPERGJENIALITETIN DIJE NJERZORE

MJESHTRI E TI E NDERTUAR ME SUPER MJESHTRI TE PERSOSUR

KU AARIITJA NE DEFINOCION TE CAKUT TE QUAJTUR ARTSYETIM
AQ SHUM KOMPLOHOHET
TE HOLLOHET DHE FINALIZOHET NE NJI INTELGJENCė AQ TE PERSOSUR GJENIALE

DESHMON KJART SE VETEM NJI FAKTOR I MBI NATYRSHėM GJITHQKA Tė PERSOSUR
KA FORMUAR
NUK BESOJ NE GJENIALITETIN ZHVILLIMOR SPONTAN EVOLUTIV
KJO ESHT TEORI VETMASHTRUESE E NJERIUT
PER TE QE TSUAR VETVETEN


TE RASTESISHME MUN D TE JEN DY APO TRI GJėRA
POR GJITHQKA E PERKRYER DHE SUPERMENDORE MUND TE JET VETEM E NJI SUPEREFUQIE

I CILI NUK KA NEVOJ AS SHKALLė TE TILL TE SHFAQET TE NJERIU

NJI FORCė E TILL E PERKRYER E STERFUQISHME

NUK I KA CAKTUAR VETES GJYGJ DHE LLOGARI TE TILLė E PSE

TE SHFAQET PARA NJERIU
PARA NJI KRIJESE Qė AI E KRIJOJ

NUK E PA TE NEVOJSHEM NJI INFERIORITET TE TILL SUEPERFUQIA
SEPSE ME THJESHTSIRA TE TILLA NUK MERRRET GJENIALITETIT I TIJ
ASHTU SI NE QE NUK MERRREMI ME VOGELSIRA TE PARENDESISHME NE JET

NE JEMI VOGELSI THJESHTESI PER VEPREN E TI MADHORE

DHE STRUKTUREN E TI TE VEQANT

AI KA VEQANTI TJERA MADHORE

NEPER TE CILAT AI PARAQITET

DHE NUK E KA KRIJUAR AFTESIN NJERZORE QE TE PERZIHET NE PUNET E TI


SECILEN MVARSI DHE KRIJIMSI E KA KRIJU ME QELLIM QE TE MOS KET ARRITJEATJE KU

ESHT AI I PERJETSHMI
PRANDAJ GJITHQKA LIND DHE JETON E VDES NE
TE GJITHA FENOMENET QE I KRIJOJN AI
DHE MVARSI TE KORDINUAR NGA GJENIALITETTI I TI

GURI SYLAJ
07-11-08, 09:32
Per cilin njeriiii eshte fjala??????
Per njeriun qe me vetedije e shkatrron boten ?
Per njeriun qe me llojn e vet sillet me keq se cdo kafshe tjeter???
Per njeriun qe ne emer te diturise tregon se eshte i fundit ne kete bote???
Apo per njeriun qe kemi deshire qe t'a shohim si kryeveper te kesaj bote???

Kur i merr tri rastet e para asesesi nuk mund te vijme ne perfundim se njeriun e krijoj Perendia sepse Ai -Zoti nuk krijon gjera te kqia!!!

Kurse rasti i fundit eshte ndryshe!
Fatkeqesisht ,njeriu me veprimtarin e tij ,per cdo dite e me shume ,po tregon se nuk eshte kryeveper por eshte dicka tjeter!!

lirik
07-11-08, 10:19
dhe nuk ka tė bėj me fenomenet ne materje dhe levizje

nuk ka shkencė dhe hulumtim shkencor qoft edhe em aftesi te mbinatyrshme qe rrxon arsyetimet
dhe qellimet berthamen strukturene matrejes dhe arsyet ne te pse u krijua dhe gjenialitetitin e te krijuarit
gjenialitetin e funksionit dhe qellimit
per shembull gjthiqka ne materje esht eperkryer sistemi i rrotullimit dhe gravitacioneve
sistemet e rrotullimeve planetare dhe qellimet e saktesitė gjithqka i arsyetoj caqet dhe veprimet
asnji shkenc qoft edhe shum ma lart s embi natyrore nuk mund te arrij te vetedija e te menduarit qe te zhvlesroj arsyetimin dhe qelimin emetarjeve dhe levizjeve te cialt jan absolute
dhe mbi ket asbolute nuk mund te dal asnji absolute tjeter

ktu qendron gjenialiteti i e PERENDIS madhore QE NDERTON NE MNYREN MA TE PERSOSUR
GJITHQKA SI DHE GJENIALITETITN E LEVIZJESS E PA MBARUAR NE QELLIM

levizjen dhe matrejen sot asnji perkryerje tejeter nuk mund ta zavendesoj
pra as qe ka absolutizem qoft shkencor apo foliozofik
qe e tejkalon ket absolutizem
qka tregon s emenquria e njeriut dhe forca etij jan shum larg me at te perendis

Nė Tė Gjitha Fenoenet Ka Arsye Dhe Enigma Neper Enigma Mshefen Nyje Gordiane
Dhe Pozicione Qe Nuk Mund Ti Zgjedh Mendja E Njeriut Kush Thelohet Neper To E Sheh Se Del I Pa Fuqishem Per Zberthime Dhe Kjo Flet Per Nji Fuqi Te Jashtzakonshme Qe Njeriut Ja La Nji Rol Te Rnedsishem Ne Jet
Dhe Asgja Ma Teper Pra Shihet Kush Ka Mendjehollsi Per
Hyrje Neper Thellsi Te Fenomeneve Del I Pa Arritje Ne Perfundime
Sepse Shum Fenomene Vetem Gjenialitetit I Perendis I Zberthen

Nė Fenomene Neper Te Cilat Syri Ynė Ka Pamje Por Nuk Arrinė Thellsin Emendjes Ne Per Majorizime Dhe Gjeneralizime E Shkallė Te Thellsive Studimore
Te Seciles Prezencė Subjektive Dhe Objektive Ne Materje Mund Te Shkojm Me Thellsi Mendje Vetem Deri Te Disa Grada E Spjegime Por Asnjiher Te Hyjm Ne Koplikimet Ma Te Thalla Qe Na I Jep Ne Pamje Materje Te Zberthimi I Tyre Del Vetem Nji Fuqi Te Cilen Ne Nuk Do T Ekemi Forc Ta Shohim
Sepse Jemi Kushtzuar Me Konstrukt Te Till

Ne Nuk Mund Te Ndertojm Gjera Te Tilla Dhe Madhore As Nuk Mund Te Diktojm Kushtet E Sjelljes S E Planeteve Gjėra Madhore Qe Jan Ndertuar Me Kushtzime Dhe Veprimtari Teper Te Peprikt Ku Secila Perben Qellimin Dhe Arsyen Ma Te Persosur
Persosmeri Qe Njeriu Nuk Arrin Ta Themeloj
Pra Per Shkak Se Esht Mbi Fuqi Njeriut Ato Fqca I Mungojn Per Qdo Lloj Ndikimi
Aty Njeriu Nuk Ka Pershembull Fuqi Qe Ta Detyroj Diellin Te Sillet Ndryshe
Perveq Ne At Sistem Qe Esht Kordinuar

Menjda Si Diqka Gjenetike Si Diqka E Kinstruktuar Ne Fenomenin Njeri
Nuk Del Diqka Ethejsht Por Msheftsi Nga Ma Fenomenalet Kryeveper E Perendis

Konstrukti Mendje Nuk Mund Te Perbehet Nga Thjeshtsia Por Nga Mbi Aftesia E Fenomenit Qe Ne Nuk Arrijm Ta Shohim

Mendja Perben Shum Qudira Shkon Deri Ne Fantazit Ma Te Pakufizuara Por Kurr
Nuk Arrin Te Del Nga Perkufķzmi I Eksistenciales Filozofi Teper E Koklavitur Per Tu Kuptuar
Sepse Ne Vet Aksistencialen E Ka Konstruktu Perendia
Pra Nji Ekstsitenc Ma E Persosur

Persosmeria Neper Persosmeri Ku Neseciilen Persosmeri Del Nji Persosmeri Tjeter
E Dergojn Menndjene Njeriut Deri Ne Vuajtje Por Kur Ne Definime
Nga Ma Te Definuarat Sepse Nuk Kan Fund Ato Dhe Spjegime Per Mendjen E Njeriut Mjaft Intelgjente
Se Del Gjithnji Nji Diqka Mbi Intelegjente

Nes Ecilin Diqka Intelegjent Zberthyeshmeria Del Super Intelegjente Qka Deshmon Se Kekrimet Neper Matejren Super Intelegjente Vazhdojn Por
Gjithmon Sinjalizojn Perkufizushmerin E Mendjejs Dhe Trurit
Per Ti Kap Neper Esenca Dhe Zanafilla Per Ti Kap Te Gjitha
Qenjet Me Qka Perendia Na I Prezentoi Me Gleneilaitetitn E Ti

Nes E S ecilin Diqka Intelegjent
Zberthyeshmeria Del Super Intelegjente
Qka Deshmon Se Kėrkimet Neper Materjen Super Intelegjente Vazhdojn
Por
Gjithmon
Sinjalizojn Perkufizushmerinė
E Mendjejs
Dhe Trurit
Per Ti Kap Neper Esenca
Dhe Zanafilla
Per Ti Kap Te Gjitha
edhe vet intelegjencat eperberjeve dhe strukturimeve

Qenjet Qka Perendia Na I Prezentoi Me Gjeneilaitetitn E Ti
jan gjenialitete neper te cilat e la perendija mendjen e njerut me kulloa te pafundme

ne e dijm per shembull se hapsira nuk ka fillim as mbarim
ky gjenialitet te mahnitė dhe nuk flet per nji evolucion te thjesht
por per gjenialitet q e nuk e perthekon mendja njerzore
edhe pse mendja njerzore permban gjenialitet
gjenilitete tjera absolute
shkojn ma larg s emendja njerzore ktu del forca e
perendis me te cilen nuk matet dot gjenialitetit njerzor

GURI SYLAJ
07-11-08, 12:26
Te mundohesh me zgjedhjen e binomeve ende pa e mesuer si zgjidhen ekuacionet me nje te panjohur don te thot te injorosh ate qe din ne emer te asaj qe nuk do e mesosh kurr!!

jadore
07-11-08, 13:10
Te mundohesh me zgjedhjen e binomeve ende pa e mesuer si zgjidhen ekuacionet me nje te panjohur don te thot te injorosh ate qe din ne emer te asaj qe nuk do e mesosh kurr!!

e tepert do te jete cdo analize tjeter rreth kesaj pyetje ne kete teme, pas mendimt te shprehur te Gurit ,
respektet e mia..

ideologu
08-11-08, 08:47
Ah jadore jadore, po rrush me mend tkish fal Allahi!
Ia nove peqatin nvend ksaj pune. Edhe prej tash e tutje kur tdojm me diskutu naj temė nė tė ardhmen, drejt e ti kena me ba hyxhym. Nėse ti e aprovon ate mirė puna e nėse jo e lajmė krejt.
Ndryshe nuk e do belivalla se ti je moderatore!
Vet mat e vet pret. Si gjithė ma!

lirik
08-11-08, 09:20
Guri Sylaj KA KOHė qe ti menjiher mbas meje po del e po i gjuan dofar fjalsh me dy teha
simbas teje ne te gjith ktu e sidomos un nuk po i njohkam ekuacionet me te panjohura e po dua te zgjedhi binomet
qenka mir te te que ne egjypt bre akademik i matemtaikes se atje akoma shkenctart nuk kan arrrit ti zgjedhin disa porbleme matematikore
NUk jemi ktu ne promovime matematikore te atyre qe duan te kalojn nga nji tem ne tjetren
me kujtohet njihe rne nji mbledhje ishim po bisedonim per qeshtje problematike
te organizimit rreth demostratave dhe qeshtjen e pergjitshme e situaten ne kosovė
kur gati duke qa del nji profsor i kimis e thot pse nuk po folni diqka edhe per kiminė gati ja dha gazit
me lot po thuajse te gjith te pranishmit
ishte qeshje tragjikomike ne ato situata
mos fyej jerz dhe lexues vazhdimisht me shpoti anakronike nji kshill po ta jap sa do qe te kesh dije gjeniale nuk ka as kant as hegel as aristotel as njeri gjeni i gjenive qe e ka arrit me mbledh dijen e botes e me e fut ne kokė
lirou nga komplekset e shpotive e gjuajtjeve te fjales me dy teha
se edhe ne mund te themi si mundet dikush ty hyn ne zgjedhje problemesh te thyesave kur nuk ka arrit te zgjedh shumzimin tabelen e numratoreve
kjo vret keq dhe poshtersiht kjo fjalė esht fyerje per te gjith ne forumistet dhe diskutuesit kujdes se si po flet dhe po te them e ke teprue edhe ne disa tema duke gjuajt disa shpica e din ti ne cilat
nuk edi a esht per mua kjo thenje per binomet e ekucionet por kjo aspak nuk ishte e hjeshme dhe nuk te ka hije kshtu te sillesh e te ofendosh njerz
se nuk je akademik i shkencave mos e luaj rolin e qosjes ne forum njerzit at qka dijn e thonė dhe mundohen
por shpitija nuk esht e mirė se gjtihqka kthehet si bumerang
un prap nuk po e marr ket per vete dhe e di s e ti do te daslsh ete gjesh arsyetime se e di ku fillon e zeza un edhe aty kur gjuajti me at fjalen e rėnd ajo spicllova atje e ti the ja pafsh hajrin
por nuk e ke pa ti ne temen time se per qka gjuajti ajo e ku e qiti e per ken e kishte fjalen
nuk jamnji njeri q enuk e tjerri pak ma holl fjalen dhe cakun e saj
ta thash as njji djal nane mbi dhe nuk ka me arrit me embledh dijen e botes e e me fut ne koken e ti

dija ebotes nuk ka mabrim prandaj rrolet akademke ktu jan te teperta ne jemi forumista te thjesht as nji akademik nuk ekam pa ktu te inkuadruar prandaj perpjekja e prekjes s eqiellit me dorė me duket qesharake

ne thenjen qe thoni ju shihe qart gjurmt etendences as nji thelbsim te materjes nuk
u peproqe ta zberthesh por vetem artin e shpotisė

Postime: 2,949 Titulli: KUSH DHE PSE E KRIJOJ NJERIUN ?!

--------------------------------------------------------------------------------

ne thenjen qe thoni ju shihe qart gjurmt etendences as nji thelbsim te materjes nuk
u perpoqe ta zbėrthesh por vetėm artin e shpotisė

Fjala jote qe thua injron dijen qe ka ishte fund e krye shpotitse domethan ka dijen e ult nuk i njeh as ekuacionet
si do te dukej ty te thot dikush don te msosh filozofin pa lexuar abetaren

at q enuk do te meosh kurr paraqitet paaftesija jon ktu injoranca sipas teje te gjith ne jemi injorant
te perkufizuar me tru dhe nuk ja vlejm te diskutojm se nuk do t emesojm kurr
gjithqka deshifrohet dhe lidhet me mjeshtrin te dne te fyerjes duke percaktuar gjoja ti niveline njerzve
kjo shihet hapur s enuk ka alternativ tjeter vetem fyerje
zberthehet ne secilen imtsi si fyerje
nuk jemi ktu nepromovime te tangentete sinuseve e kosinuese rrombeve e rommbiodeve
as formulave matematikore as kimke se ka njerz q e i njohin edhe kto
por te mis hyjm me fyerje dhe mos luaj gjithmo rolin e luanit ne shoqeri
por mundohu te jesh ma i arsyeshem e ma i barabart me njerz edhe kur lshon ndoj vrejtje
kujdes nga shpotija
nuk me erdhi mir qe jadore i ra kaq shpejt vulė fjales tande pa e menduar holl e ku po vret kjo

askush tku nuk esht injorant q ete mos dij elementaren siq na paraqet ti ne te gjith ekemi ngapak vizion dhe aftesi jete per te then diqka se paku per tu munduar por nuk jemi akademik
por nuk e besoj as ti q eje as qe je dijetari ma i madh ne botė ket nuk e besoj
ne asnji mnyr nuk ebesoj
por ti po kembngul ne shumqka jo me zberthime teorishė te kuptueshme por me shpat me dy teha
gjuaj zogjt ne pemė me nji guri dhe kjo nuk esht e drejt aspak me qka ti her mbas here po del
moa mendo se secilen fjal nuk e shoh e nuk e analizoj por nganjiher i tejkaloj gjaanat

do me thėnė sipas teje ne jemi ne fazen e para binomeve dhe ekuacioneve
ne qite ne klasat e shkolles fillore ne bankat shkollore te tetvjeqares
ne ket diskutim bej pjes edhe un dhe ti menjiher mbas meje po del gjithkun po thuajse
vet fjala mos aftesi e zgjedhjes ese binomeve dhe ukaciiooneve te panjohura na qetshum poasht
ndoshta sipas teje nuk bejm pjes as te shumzimi i tabeeles
po them e ke tepruar me fyerje dhe nenqmime

kėto gjėra kaq te thejshta nuk thuhen ne nji forum edhe siku r te jen duke diskutuar fmijt e klases se parė fillore se preken e ngacmohen ne emocionin e vullnetit

nuk mund te quhet kjo form e njerzishme e diskutimit me qka shum kund po shihet s e mungon kultura e diskutimit po provokohen njerzt deri aty sa po detyrohen me u bė te kqi e me shperthye

per mendimin tim kjo esht vetem fyerje fund e krye prita deri sa te del dikush e te reagoj
mbeta pa tekst me ket lloj nenqmimi

ne nuk jemi femi te arsimit te ciklit te ult arsimtari thoshte mos ma qit fjalen prej fundit t e barkut por
ka pas nxėnsa te till qe e detyronin arsimtarin me e nxjerr fjalene keqe un po te kshilloj mos provo me dal ma i meqmi ne botė rri aty ne mjedis as i fundit as i pari s e mjedisi ma i mir esht

me vjen keq per ket ferkim tonin por larg ke fillu me shku me kso far nenqmimesh dhe shiqoje mir temen se qka ke than
te nenqosh at qe din do me than dijen para problemeve themelore te matemaitkes
nuk dini te zgjedhni binomin as ekuacionin e po doni me zgjedh kso problemesh madhore
kjo po shihet hapur qe lidhet me nenqmimin se si e ke thėnė si e ke gjuajt gurin
ti edin por kjo ehst vetem nji fyerje dhe nenqmim asgjė tjeter nuk lidhet kurrsesi ndryshe

ne jemi tė lirė re themi fjalen secili at qka mendon por per nenqmime nuk kemi nevoj populli e mban dijen ne popull esht dija se j o ne nji njeri kjo nuk ka ndodh asnjiher
qe nji njeri ta mbledh te gjith diturin as ti nuk do te jesh ai mit por askush

per zberthimine gjuajtjes se fjales nuk jemi fmi qe te mos e kuptojm se ku po qitet fjala prandaj kan than te vjetrit kur e qet fjalen mendoje se vret keq fjala nese te dukemi ty aq naiv ne
e aq te perkufizuar shko e rri me akademik mos rri me ne te pa aft per ekucione e binome

jadore
08-11-08, 10:22
Ah jadore jadore, po rrush me mend tkish fal Allahi!
Ia nove peqatin nvend ksaj pune. Edhe prej tash e tutje kur tdojm me diskutu naj temė nė tė ardhmen, drejt e ti kena me ba hyxhym. Nėse ti e aprovon ate mirė puna e nėse jo e lajmė krejt.
Ndryshe nuk e do belivalla se ti je moderatore!
Vet mat e vet pret. Si gjithė ma!

Aspak ideologu , mos te mundohemi si preteks te marrim titullin ,
me sill te lutem nje teorem tende rreth krijimit te njeriut do ta debatojme dhe pse jo ta rrezojme hipozezen e Gurit ,
p.s.
veq te lutem jo shembuj nga flora dhe fauna qe na rrethone , jo na sjelli lejleku kur i ra rruga nga ne , jo u qelem nga lulja e lotusit ..( se qysh jam ujor dhe nenshenje ajrin del qe prap do te kthehi ne zanafill te pergjigjes teme ..)

jadore
08-11-08, 10:28
Guri Sylaj KA KOHė qe ti menjiher mbas meje po del e po i gjuan dofar fjalsh me dy teha
simbas teje ne te gjith ktu e sidomos un nuk po i njohkam ekuacionet me te panjohura e po dua te zgjedhi binomet
qenka mir te te que ne egjypt bre akademik i matemtaikes se atje akoma shkenctart nuk kan arrrit ti zgjedhin disa porbleme matematikore
NUk jemi ktu ne promovime matematikore te atyre qe duan te kalojn nga nji tem ne tjetren
me kujtohet njihe rne nji mbledhje ishim po bisedonim per qeshtje problematike
te organizimit rreth demostratave dhe qeshtjen e pergjitshme e situaten ne kosovė
kur gati duke qa del nji profsor i kimis e thot pse nuk po folni diqka edhe per kiminė gati ja dha gazit
me lot po thuajse te gjith te pranishmit
ishte qeshje tragjikomike ne ato situata
mos fyej jerz dhe lexues vazhdimisht me shpoti anakronike nji kshill po ta jap sa do qe te kesh dije gjeniale nuk ka as kant as hegel as aristotel as njeri gjeni i gjenive qe e ka arrit me mbledh dijen e botes e me e fut ne kokė
lirou nga komplekset e shpotive e gjuajtjeve te fjales me dy teha
se edhe ne mund te themi si mundet dikush ty hyn ne zgjedhje problemesh te thyesave kur nuk ka arrit te zgjedh shumzimin tabelen e numratoreve
kjo vret keq dhe poshtersiht kjo fjalė esht fyerje per te gjith ne forumistet dhe diskutuesit kujdes se si po flet dhe po te them e ke teprue edhe ne disa tema duke gjuajt disa shpica e din ti ne cilat
nuk edi a esht per mua kjo thenje per binomet e ekucionet por kjo aspak nuk ishte e hjeshme dhe nuk te ka hije kshtu te sillesh e te ofendosh njerz
se nuk je akademik i shkencave mos e luaj rolin e qosjes ne forum njerzit at qka dijn e thonė dhe mundohen
por shpitija nuk esht e mirė se gjtihqka kthehet si bumerang
un prap nuk po e marr ket per vete dhe e di s e ti do te daslsh ete gjesh arsyetime se e di ku fillon e zeza un edhe aty kur gjuajti me at fjalen e rėnd ajo spicllova atje e ti the ja pafsh hajrin
por nuk e ke pa ti ne temen time se per qka gjuajti ajo e ku e qiti e per ken e kishte fjalen
nuk jamnji njeri q enuk e tjerri pak ma holl fjalen dhe cakun e saj
ta thash as njji djal nane mbi dhe nuk ka me arrit me embledh dijen e botes e e me fut ne koken e ti


I nderuari Lirik ,
me gjithe kontributin qe i ipni letersise shqipe dhe forumit Dardan , me duhet te shpreh mendimin tim ,
te gjithe antaret ne kete forum jemi te barabarte , dhe gjithesecila ka te drejte te shprehjes se mendimit konfrom rregullores se Forumit ,
te shprehesh nje mendim pesonal pse rastesis pas postuesit te radhes nuk do te thote qe morre per baze postimin paraprak ,
prandaj te lutem mos ti akuzojme pa te drejte antaret tjere , pse neve nuk na pelqej apo na u ngacmua ndjeshmeria e Unit ..
me respekt j'adore

~~~vera~~~
08-11-08, 12:27
E pash qe te vjen keq per mua qe nuk besoj ne zot.

Kam respekt per te gjith dhe respektoj besimin e secilit qe ka dhe qe deshiron.
Por perdersa ketu shtrohet nje pyetje e till e imja eshte te shkruaj apo mos te shkruaj .
Ne shkruaj du te them ate qe mendoj dhe shkruaj per ate qe jom i bindur.
Vera, me deshire dhe asgje skisha pa ma shum deshire vetem te takoj ate person qe me bind per te besue.
Pasi qe te vjen keq me shkruaj apo me bind se do me kesh aty ne ate besim qe je ti apo te atij qe me bind .
Pra mos te vjen keq as ty per mue ashtu qe nuk me vjen as mua keq per juve qe besoni.

Ti, nuk me kupton mua perse nuk besoj!
ashtu as une nuk mundem ti kuptoj ata qe besojne edhe pse nuk i gjykoj ashtu sikur se bajne disa qe besoj dhe jepin vlersimin per ne qe nuk besojm.


Gjini pasi qe me je drejtuar mua do te mundohem te te ndihmoj te bindesh qe ka ZOT ,e sa dhe si e merr ti ate cka une them mvaret nga ti .
Ti thua qe respekton besimin e secilit ,flm per kete,por kjo qe thua ti mua me duket sikur kur thote dikush ,dajen e babit respektoj shume por babi per mua nuk ekziston kuptoje tash se sa qon peshe ai respekti yt te Zoti.
Gjini te lutem me trego arsyen pse ti nuk beson qe ka Zot ,me trego ate qe te bind ty ,pastaj do te mundohem te pergjigjem une

lirik
09-11-08, 00:47
E nderuara jadore mua me esht duk se diqka po ssilett rreth meje ne disa raste por kam
vrojtuar dhe jam treguar i matur
nuk kam dasht te reagoj
dzhet t ejemi te kujdesshem ndaj nenqmimeve dhe dinjitetit njerzor
Secili ktu kemi dal mbi bazat vullnetare pa na paguar asskuh asnji cent
Gjtiqka qe kam bė nė jet edhe ate q epo tregoj te kaluaren edhe ate qe po jap
kontribut e bėj mbi baza vullnetare ashtu si un edhe tė tjeret dhe ktu nuk mė duket
shum e nejrzishme kjo fjalė keto fjal qe dolen pa marr para sysh kujt ja drejton
dhe keto bejn pjes ne grupin e cinizmave dhe jo ne diskutim konstruktiv
as dialog te mirfillt
NESE FLLOJM NGA FYERJET GJEJM EDHE NE FJALė E FJALORė POR NUK JEMI TE INTRESUAR
NUK THEM SE KTO FJAL PIKRISHT MUA ME DREJTOHEN
POR MEQENSE NE DY TRI RASTE KA PAS KSO FARR LLOJ THERRCASH
NUK DUA MA TE PERSERITEN ASNJIHER KTO FAR THERRCASH S E KTO NUK PERBEJN TEORI
KURFAR AS DEFINICIONE AS TEOREMA AS ZHVILLIME TEMASH KURFAR AS NUK JAN PRODUKTIVE POR JAN THERRCA CINIKE
QE NESE HYJM EDHE NE PRROJEVE TE ZEZA DO TE GJEJM EDHE NE THERRA
GJITHFAR LLOJESH PASTAJ DHE PUNET NUK DO TE SHKOJN MIRė ME VEJN KEQ
NUK JAM I INTRESUAR PER KONFLIKTE AS KEQSIME SITUATASH NE FORUM
POR MIR NUK ESHT KJO POR NEJSE MEGJITHAT NES E DIKUSH KA DIQKA ME MUA Mė MIR DO TE ISHTE TE ME THOT DIREKT DHE HAPUR
NUK

DUA TA AMRR KET SE ESHT PER MUA DHE THASH ISHALLA NUK ESHT PER MUA
POR MEGJITHAT ASPAK E HEJSHME NUK ISHTE KJO DHE VETEM ATA QE NUK KAN ZEMER AS SHPIRT E GUXIM TA THONė SE KJO PO SHIHET QE NUK KA TE BEJ ME KURFAR TEORIJE POR VETEM ėSHT NJI LLOJ PRAPAVIJE GODITSE SE KUJT PO I QITET KJO E DIN AUTORI VET
MA MIR SE SE AI NUK E DIN ASKUSH
GJUAJTJA E FJALES NE SHPATEN ME DY TEHA DHE ME NJI GUR ME VRA SHUM
NUK ESH T QELLIM MIRė DHE NUK I SHERBEN DIALOGUT TE NJERZISHEM NE FORUM
TE GJITH NE DIJM TE FLASI FJAL TE MIRA DHE TE IDHTA DIJM TE JEMI TE KQI DHE Tė
MIRė NUK KA NEVOJ PER NEVERI DHE NGJJALLJE TE ANTIPATIVE KTU NESE ATO SHKOJN DERI ATY NEVERIT DO T E KALOJN NE URREJTJE

Un kam rrespekt per ty enderuara jadore dhe nuk kam kurfar qellimi tjeter perveq atij qe te ndalen cinizmat dhe e kam me qellime te mira nuk jemi femi adloshent per kso far marifetesh
Un per veten time ndjehem i prekur p marr para sysh se kujt iu gjua kjo fjalė
e s aper zotin ka njerz qe besojnė ne nuk jemi ne diktatur por ne fjalen e lirė jetojm ne nji kohė se paku qe emund ta quajm demokraci shprehje e emndimit t e lirė dhe tė pa imponuar
shum njerz besopjn ne zot se duan krijone kan thėn disa filozof edhe nese ai nuk ekziston

por ka njerz qe jan te bindur qe ai ekziston

lirik
09-11-08, 00:49
pra njerzit qe emndojn se zoti nuk ekziston e mendojn mbi bazat e asaj se nuk e shohin per mendimin
tim kjo esht bindje e cekt mbi ato baza asnjiher nuk duhet te mendohet
pse nuk e ka mundsuar ai qe ne ta shohim esht qqeshtje e ti por ai ekziston

lirik
09-11-08, 00:50
KėT TEMė e kemi pasur ne nji forum tjeter dhe do tė sjell tė gjitha thenjet e mia ktu dhe
teroin time ato do ti keni ktu nji nga nji qe ti lexooni sepse jan mendime te miat personale

lirik
09-11-08, 07:10
Zot I Madh Qė Ke Ngadhnjye
Ke Krjue Ti Gurė E Dhe
Mos Na I Le Shpresat Me U Thye
Diell E Hanė Mbajė Me Na Nxe

Varg Nga Liriku

GURI SYLAJ
09-11-08, 09:07
Une kerkoj falje nese dikush ndihet i fyem nga shkrimi im.Ai shkrim ,ne rend te pere nuk i adresohet askujt por eshte nje pergjithesim dhe nje bindje e imja rreth ceshtjes e cila po debetohet ketu.Nuk eshte as shkrimi i pare e as i fundit ne kete teme!
Se sa dikush din dhe sa nuk din ate nuk mund t'a them une ate e themi secili per veten tone.
Por eshte nje e vertete e madhe dhe shumecka (e ndoshta krejt) cka ketu debetohet jan bindje personale te marra nga nje burim apo nje tjeter ...!
Frigen une nuk mund te ia heqe askujt ,as dyshimin ,por mund te them shume sinqerte se une ketu nuk kam ardhe as te shpotis as te fyej as te shes mend por thjeshte te bashkbisedoj me bashkeatdhetare ane e kand botes! Te njihem e te krijoj miqesi te reja!
E per juve zotni Lirik !
Ju kam thene edhe njeher dera ime eshte e hapur urdheroni eni e pijme nga nje kafe dhe njihemi se vllezer jemi.Por ,ju lutem , hiqne dyshimin qe dikush po ju ndjek ,qe dikush ka dicka kunder jush ,qe dikush nuk po i pelqen shkrimet tuaja .Edhe nese ka te tille binduni se une nuk jam ne ate mes.
Por as mos u mundoni me me marre te drejten , qe une ,te shpreh mendimin tim ashtu si dij ,si du dhe atehere kur dhe ku mua me pelqen.Nese e qelloj pranoje ,nese jo kundershtoje dhe bindem se jam gabim .Une jam i tille ,i pranoj edhe gabimet.
Me nderime G.Sylaj!

lirik
09-11-08, 11:57
Te Falenderoj Nga Zemra I Nderuar Guri Sylaj
---
Dhe Te Jam Mirnjohs Per Paraqitjen Tende Te Shendoshė
Dhe Fisnike
---
Edhe Te Rasti Kur The Me Thuaj Qfar Profesioni Ke

Mendova Se Mos E Ke Hallin Te Ndoj Shpoti

Ti Vet Po E Sheh Se Pata Disa Raste Fyerjesh Pa Faj E Shum Te Pa Baza


E Keni Pa Vet Te Tema Meh Uka Ku Agim Barja Me Keqkuptime


U Soll Keq Ne Filim Me Mua
Por Pastaj Me Kerkoj Falje Se Vet E Pau Se Ishte Gjithqka Keqkuptim

Edhe Ferat Polaci Ne Nji Far Menyre Indirekt Kerkoj Falje Sepse

Kekquptimet Po Lindin Disi Si Shpejt
Dhe Pa Qellime
Por Ja Qe Po Lindin


Megjithat Jam I Lumtur Qe Kto Tash Nuk Jan Per Mua Qellimet
Te Ju Te Treve Kjo Ishte Merendsi Te Un
Me Te Cilet Vertet Nuk Kisha Deshir Tė Jem Nė Marrdhėnje Tė Kqia

Por Jam I Lumtur Qe Po Sqarohet Gjithqka
Dal Ngadale
E Pranoj Se Jam Idhnak
Kam Te Meta Edhe Un
Nuk Paska Lanė Perendija Njerz Pa Te Meta
Dhe Jam Edhe Un
Me Ato

Por Shum Bukur Qe Po Sqarohem I Ne Gjuhen E Bukur Shqipe


Me Erdhi Mirė Edhe Nga Ferat Polaci
Qe Tha Se Kam Mneduar S E Po Mshefesh
Mbas Ndoj Pseudonimi
E Nuk Kam Pas Q Ellim Te Fyej Si Njeri
Asnjiher
Sepse Fyyrjet Po Nxisin Mandej Nervozė E Paknaqsi
Dhe Jam Shum I Lumtur Guui Sylaj
Qe Me Ty Jam Ne Marrdhenje Tė Mira Dhe Vllazrore

Po Tė Kėkoj Falje Pėr Keqkuptimin Pėr Tė Cilin Mendova Keq
Por Nuk Paska Qenė I Adresuar Te Un

Edhe Un Jam Shum I Intresuar Tė Jem Ne Marrdhenje Tė Mira Me Miq E Mikesha
Me Vllezer E Motra Shqiptare
Ne Funksion Te Miqsisė E Njerzisė


Te Mos Mendoj As Agimi As Ferati Se Un Nuk I Qmoj Trimritė
Dhe Djemt E Ukq S Dhe Te Mos Mendoj Askush Qė Nuk Kam Vargje Tė Uqk S
Te Ushtrisė Tonė Qlirimtare

Agimi Mė Tha Te Shkruaj Pėr Ushtrin Qlirimtare Per Herojt
Por Le Ta Din
Se Un Kam Aq Shum Vargje Per Ngjarjet Dhe Betejat Kombtare
Se Un Pa Mu Ofruar Sponzort Shqiptar
E Me Me Kerkue Falje Per Mohimin
E Dhe Misnistria E Kultures
Ne Kosovė
Per Injorimin Tim
Se Me Injrouan
Se Nuk Esht E Mundur Qė Ministri I Kultures Nuk Pat Kohė Me Me Takue
Kur Un Erdha Ekstra Prej Gjermanie Me U Takue Me Te
Per Qeshtje Te Dy Miljon Vargjeve Shqiptare
Ndersa Qendra E Kultures Ne Mitrovicė Tregoi Nji Poshtrim Te Madh
Pikrisht
Pergjegjsi Ai Vet
Qe Tash Po Ja Dini Emrin
Nuk Ka Nevoj Ta Pershkruaj Ma
Poaashtu U Zhgenjeva Ne Shokun E Burguit Te Cilin Ndoshta Isha Ne Gjendje Me Lan Koken Ne Burg
Per Te '
Sepse Kur Kam Qen Diku Afer Pran Shqiptarve Un Aty Ne Burg
E Kan Dit Te Huajt Aty Se Nuk Preket Shqiptari Pa U Ba Nami Aty
Shum Kush E Ka Kalue Lumin Pa U Lag Aty E Sot Paraqitet S Enuk Po Me Nejh Nejse Le Te Vazhdojn Me Kto Sjellje Se Mendja E Madhe Qe Ku Na Ka Sjell Enepr Shekuj
Por Mendjemadhsia Po Luan Rrol Te Madh Sot Qka Me Ba
Mbaruam Pasha Besen Prej Mendjemadhsije
E Mendjemadhsin E Injrorimin Nuk I Dua Bile Ne Jet Jam Aq I Neveritur Prej Saj Se Secilin Mendjemadh E Quaj Injornat Asgja Tjeter

Ti E Din Se Qka Po Vuajm Nemergimtart Me Mall Emerzi Me Mbajt Njerz Edhe Atje Ne Kosvė Veq Me Que Pare Me Na Mjle Si Lopt Po Dojn Veq Pare Po Kerkojn
Hajde Prej Kosove Me U Taku Me Diken E Me U Marr Vesh Per Diqkamadhore
E Injrou Vetem Inorim Dhe Magaliomani
Kjo Behet Vetem Nga Ata Qe Perbuzin Artin
Dhe Gjithqka Tjeter Shqiptare
Prandaj Vargjet Qe Jan Me Shum Vlera Te Mdha Nuk I Qes Ktu I Jdegu Enuk Qes Pa Dal Njiher Ne Botim Ato
Vetem Drejt Per Drejt Ne Liber
Por As Mendja S Po Me Shkon Me Dhanė Aq Shum Para Me I Sherbye Ma
Letersisė Shqipe
Kur Nuk Don Askush Me I Sherbye Ma As Diellit As Jetes Fisnike
Edhe Un Mund Te Ndryshoj Si Njeri
Se Ti Nuk Beson Se Qfar Emrash Kam Provuar Te Kontaktoj
Ne Te Cilet Un Jam Teper I Zhgenyjer
Ata Fryhen Edhe Neper Televizione
Un Akoma Nuk Kam Dal Ne Televizion
Nuk Po Fryhem Hiq
Siq Po Mendojn Disa Kokbosha Njerz Nganjiher
Me Mi Ngit Disa Etiketa Qe Ndoshta Edhe Vet I Ke Pa
Fryhet Njeriu Qe Mohón Nji Vler Te Madhe Kombtare
Me Qellim
Del Para Televizioni E Flet Per Vlera
Prandaj Un Ne Vargjet E Mia Nese Po I Lexoni
Do Ti Demaskoj Ata Pa Mshir
Edhe Pse Jo Direkt Me Emra
Por Ju Mund Ta Merrni Me Mend Vet Demaskimin Qe Lexoni Neper Vargje
Un Nuk Kam Ndermend Te Shtrohem

Esht Dasht Ata Te Dijn Se Qfar Vlerash Ka Te Un Ne Vargje Te Pa Botuara
Dhe Qe Nuk I Ka Pa Interneti
Ata Esht Dasht Te Me Lusin Mua Jo Un Ata
Se Nuk Jan Ata Q Epo Krjjojn Por Un

Nes E Jan Te Intresuar Ata Qe Dijn Qka Jan Vlerat
Le Te Me Kerkojn
Ne
Adresė
Pėrse Te Heq Un Kafshaten E Fmijve Per Kaq Shum Shpenzime
As Nder Mend Nuk Po Me Shkon
Ka M Menduar Te Marr Njiher Nji Kredi Prej Dhjetmi Euro Per Kto Qellime
Por Jam I Zhytur Ne Borgje Nga Kredi Tjera

Dhe Nuk Dua Ti Sjell Vuajtje Familjes
Se Boll Kan
Ka Ardh Kohė Shum E Keqe
Qė Mė Nxuni Mua
Q Ti Bėsh Fatit
Ishalla Nuk Vijn Kohra Ma Te Kqia
Se Nuk Ka Me Na U Dasht Ma As Buka
S E Le Ma Vargjet E Krijimtaria Apo Romani

Me Gjithat Un Ty Tė Kėrkoj Falje Per Kekquptimin
Meqense Nuk Adresohet Asgjė Te Un

Kekquptimet Jan
Por Ato Me Sqarime Largohen
Ashtu Si U Larguan Dal Ngadal Me Agimin Dhe Feratin
Qe Ne Fillim Ishin Te Kqia Boll
Por Megjithat
Ndryshoj Puna
U Pa Qe Un Nuk Isha Ne Shenjester Te Tyre Un
Por Ishin Keqqkuptime Ato
Dhe Normal
Un Jam Njeri Qe Marr Vesh
Faleminderit Per Mikruptim I Nderuar Guri Sylaj

lirik
09-11-08, 12:08
Un Jam Besimtarė E Kuptoj Edhe Njeriun Ateist Doti Jap Edhe
Arsyete Thella Tjera Pse Jam Besimtarė
Ju Lutem Te Gjith Diskutuesve Te Diskutojn Me Qetsi E Dashamirsi

ideologu
09-11-08, 12:36
Unė edhe vetė dikur nė tė kaluarėn gjithėmonė kategorikisht kam kundėrshtuar idenė e ekzistimit tė Zotit! Madje mė kujtohet se besimtarėt atėbotė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė i trajtoja si injorantė tė thjeshtė e fantezistė tė papėrmirėsuar. Nė fakt Zotin nė kuptimin fetar as sot nuk e pranoj plotėsisht, por nė vend tė tij pėrdori vetėm termin Krijues i cili pėrndryshe edhe konsiderohet tė jetė njė sinonim me vlerė universale e pėr tė gjithė. Pastaj kėtu nė rradhė tė parė edhe po bėhet fjalė pėr aspektin filozofik tė nocionit. Apojo?!
Se si unė erdha deri tek dituria se Gjithėsia posedon krijues ėshtė njė storie mjaft e komplikuar pėr t“u sqaruar, por mjafton tė thuhet se pėrdorimi i sistematizuar i mekanizmit rezonues tė logjikės mendore, nė tė madhe ndihmon nė arritjen e rezultateve tė dėshiruara nė kontekst! Cdo premisė efektivisht duhet tė ketė edhe konkludimin e vet final! Gjithėcka nė botė nxjerr origjinė automatike. Burimin e vet introduktues!
Kush e krijoi kėte, e kush ate!
Prapaskena e cdo dukurie tė manifestuar e tė perceptuar patjetėr qė duhet nė njė mėnyrė a tjetėr, edhe u konkretizuar. E kur ajo njėherė tė bėhet fakt i qėndrueshėm, atėherė edhe projekti e qėllimi i tij duhet metodikisht analizuar!
Ne deri mė tani (sė paku disa nga ne) kemi arritur tė dimė se gjithėcka qė na sheh syri e inkluzivisht edhe ne vetė, ėshtė punė e madhėrishme dhe e pakontestuar e njė krijuesi. Mirėpo duke qenė se mendja e njeriut na ėshtė e konstruktuar tė tentoj me kontinuitet nga ekstencionet edhe mė ulteriore tė mundėshme, nga vetvetiu lind pyetja se kush atėherė e krijoi Krijuesin?! Dhe pikėrisht nė kėtė fazė sa i pėrket asaj cėshtje, aftėsia jonė "matematikore" si krijesa inteligjente e tė gjalla, pėrfundon tėrėsisht! Ne atė sekret, nuk e dimė. As qė do tė kemi rast e mundėsi tė e dimė ndonjėherė nė jetė. Qė do tė thotė se kapaciteti i trurit tonė, qė nė fillim ishte i pėrkufizuar. Edhe ate me qėllim tė vet kuptohet! Nga kjo del se ne nuk dimė mė shumė se sa jemi tė paraparė tė ditur. Mirėpo dituria universale e cėshtjeve tė ndryshme filozofike e sidomos e kėsaj mė sipėr nė ndėrkohė sipas cdo gjasie tė mundshme (probabiliteti), kurrėsesi nuk merr fund me vetėm volumin tonė tė limituar intelektual qė po kemi! Logjika integrale e jona si faktor predominant i tė gjykuarit tė akceptuar indikon me padyshim se ne (njerėzit), nuk jemi tė imagjinuar tė i zotėrojmė tė gjitha sekretet e dituritė ekzistuese qė qarkullojnė nė Gjithėsi. Kėsisoji me siguri pėr arėsye se vet qėllimi i projektit tė krijimit tonė, ishte apriori i tillė. Tė planifikuar, tė mos dimė gjithėcka!
Cka na mbetet neve krijesave ndėrkaq ėshtė vetėm tė provojmė tė funksionojmė nė pėrputhje me parametrat e paraprogramuara si mendore ashtu edhe fizike qė kemi tė instaluara nė trurė e nė organizėm! Me anė tė kėtij intelekti tė dhuruar pėr disponim tė orvatemi nėse mundet, tė i afrohemi sa mė afėr tė sė Vėrtetės. Jo tjetėr! Meqė ne nė kėto suaza tė instancave aq tė larta intelektuale tė domenit tė Krijuesit, jemi krejtėsisht inferiorė! Tė padomethėnjshėm, dhe insinjifikativė!
Njeriu u krijua njeri! Qeni, qen! E gjallėresat tjera, gjallėrsa tjera!
Spekulimet e kualifikuara pastaj se pse njeriu u krijua njeri dhe jo dicka tjetėr nuk kanė tė ndalur, dhe sqarimi i vetėm i tyre bėhet me paragrafin e cituar tė qėllimit tė projektit!
Secila krijesė zhvillohet e punon konform predispozitave tė infliktuara e tė imponuara paraprakisht nga vet vullneti suprem i skicuesit tė projektit "Gjallėresė", i quajtur Krijues!
Mendoj nė fund se debati nė kėtė temė duhet tė vazhdoj tutje por atmosfera mbretėruese nė tė duhet gjithėsesi tė jetė ajo e konceptit tė pastėrt filozofik, e jo njė e tillė e bindjeve tė verbėruara religjioze, ngaqėse ato standarde siq e dimė mirė nga praktika e deritanishme, vetėm cka e devijojnė pakontrollueshėm orientimin e inciiuar e tė parė! Pėr ate edhe moderatori kėtu duhet tė jetė edhe vetė filozofikisht i ngritur dhe nė asnjė instancė tė mos i mundėsoj qasje mendimeve tė dobėta e dekurajuese, apo intencioneve provokatoriale potenciale qė pėr objektiv unik tė tyre qart kanė kontroversitetin e pabazė dhe cėnimin e pakushtėsishėm tė nivelit konstruktiv tė diskutimit intelektual e njerėzor!
Tė mos pėrdoret kėtu si armė konstante retorika mbi tė drejtėn e tė shprehurit tė lirė e demokratik vetėm sa pėr tė mundur dikur fshehurazi u infiltruar nė brendi tė lėndės me qėllim tė vetmin anterior, rrėnimin e cdo tendence tė qėndrueshme e tė mirėfilltė akademike!
Filozofia natyrisht nuk bėn pjesė nė rradhėn e kategorive tė shkencave tė pėrsosura e ekzakte pėr tė mundur ne tash tė krijuar definicione tė patundėshme empirike, mirėpo kjo dėshmi nė anėn tjetėr nė asnjė mėnyrė nuk i lejon kyqje automatike e tė papenguar nė analizimin e cėshtjeve dhe dukurive tė ndėrlikuara tė lėmisė sė Ekzistencializmit, edhe individėve tė shtresės tejet tė ulėt arėsimore apo personave me diapazon relativisht tė restriktuar tė diturive tė pėrgjithshme metafizike!
Tė rrespektohet etika dominuese e mendimtarisė evolutive njerėzore do tė ishte njė akt progresiv mjaft i preferuar si pėr kategorinė e tė ngriturėve intelektual ashtu edhe pėr njerėzimin e tėrėsishėm nė pėrgjithėsi!

nderime!

GURI SYLAJ
09-11-08, 16:41
Tere kete qe e keni thene ketu ,edhe pse jo lehte e kapeshme per secilin prej nesh,une u mundova me heret t'a them me me pak fjali dhe kjarte!
Ne mund te debatojm dhe te sjellim gjithefar ideshe por nje duht te jete e kjart se gjithehere do te mungoj si shtruarja ashtu edhe perfundimi logjik i nje debati te tille.Dhe kjo ne mungese te njohjes ,ne mungese te asaj qe neve ,ndoshta gabimisht , e quajm Fakt!
Perimetri i REZONIT tone njohes mberrin vetem deri atja ku mberrine hija e jone ! Cdo orvatje per te dale jashte kesaj RREZEJE une do e quaj humbje kohe, ose -DEBAT NAIV I HIJEVE TE VOGLA !!

Ne aspektin filozofik ketu zhvillohet nje lufte e pakomromis ne mes te:

BESOJ PRANDAJ JAM
dhe
JAM PRANDAJ BESOJ !!!

ideologu
09-11-08, 19:59
Jo ti mendime tė mira posedon guri pa dyshim. Mirėpo ngandonjėherė po i pėrdorė disa fjalė me bishta e nuk po mundemi me tė ra nė fije kurrėsesi. I cilit katund je pash besėn?! Pa keqkuptim se edhe vet nxjerr prejardhje nga kodra por vetėm thash ta di se cfarė uji pi qė aq shumė i tjer bisedat. Mos ndoshta je Milaim Zeka se atėherė njihemi personalisht e tė kisha tregu nė pv se kush jam!
Pikėsėpari komenti yt nė fillim ishte disi jasht krejt rezonimeve tė mundshme mendore. "Cilin njeri?"- pyet! Po njeriun e kėsaj bote natyrisht, pavarėsisht nga mentaliteti i tij i degjeneruar. Ne kėtu bisedojmė filozofi o i nderuar e jo politikė e ambient! Ndjej keqardhje qė integriteti i shkrimeve nuk mund tė deshifrohet nga tė gjithė por edhe idea parimore ėshtė qė ashtu tė jetė. Ne me tė vėrtetė nuk kemi nevojė qė edhe kėpucėtarėt e postierėt tė merren me analitikė tė ndėrlikuar filozofike. Mjafton qė tė ngriturit intelektualė e akademikėt e profiluar tė shoqėrisė tė i kapin valėt e porosive. Pėr tė tjerėt pakė punė. Unė personalisht mendoj se pikėrisht aty edhe qėndron problemi i zgjidhjes sė shumė aspekteve nė lėmi tė cėshtjes sė stagnuar kombėtare! Aftėsitė e pakėta tė zonės periferike tė diturisė si dhe nė shumė raste edhe padituria globale e pėrfaqėsuesėve tanė shtetėrorė si nė sferėn e diplomacisė ashtu edhe nė ate tė arsimit e tė kulturės, ėshtė bėrė njė karakteristikė mėse evidente nė cdo sektor tė mundshėm tė jetės sonė tė pėrditshme e funkcionale!
nderime!

lirik
09-11-08, 21:19
TE ZOTI NUK KAM MENDUAR ASNJIHER DIQKA TEJETER PERVEQ SE NJI SUPERFUQI
NJI SUPERFUQI KU NE SECILIN CAK DHE KRIJIMISI EKZISTON E ARSYESHMJA DHE E LOGJIKSHMJA
Nuk ka asgjė tė rastėsishme nuk mund tė thuash asgjė prej asgjėje qe mund tė quhet e rastėsishme
ne te gjitha menquritė e vet jetes filozofitė dhe porceset tejet tė koklavitura
ku mund tė filozofohet ku mund tė intepretohet analitikja dhe forma si deh disciplina tjera ekzakte
duke perfshi edhe teorinė e relatives dhe tė mundshmes faktikes
gjenerueses rigjenerueses te objekti mandej format e funksiioneve
format e zhvillimeve vijm te konstatimet dhe mendimet se nji gjenialitet i till nuk esht i rastėsishėm
por ėsht nji supermenquri ku secili gjenialitet qe perben ne mbrendesi e ne vlerė ka peshen e matjes dhe te arsyes pse esht krijuar si dhe funksionin
te gjitha kan mjeshtri te persosur dhe nevoiten asnji nuk esht jasht perdorimi pra gjithqka materiale
me te cilen lidhet edhe idea e dhe subjektivja
Tė gjitha kto lidhje nuk deshmojn se mund ti ket krijuar nji qenje e thjeshtė dhe e rebeluar e pa disciplinuar
NE VET DISCIPLINEN DHE MATJET E SAKTA GJEJM KORDINIMET DHE GJENIALITETIET
ne sistemin planetar shohim fuqi shtytse te nji fuqie qe ne e quajm gravitatcion shkendca mendon se ne te tila magnetizma qendron fuqia e rrotullimeve te sakta por kur mendojm shtytjen e tyre te nji fuqie te jashtzakonshme e cila del pertej nji fuqie e cila ne dukje nuk mund te jet pikrisht aq e fort shtytja magnetike e perbverjess e materjes pamvarsisht se sheknctart mundohen ta bejn gjithqka te dukshme
NJI FUQI KAQ E MADHE SHTYTSE dhe nji gjenialitet teper preciz i kordinuar nse secilin rrotacion
na ben ena shtyn te mendojm se prapa ksaj fuqie qendron diqka embi natyrshme
Perndryshe si psjegohet qe vakumet permbajn energji dhe enrgjia ka lidhje me materjen
eNERGJIA NE PAMJE JEP PERSGTYPJEN E NJI VAKUMI POR NE FAKT ENE RGJIJA
LUAN ROL NE PER HAPSIRA DHE KA NDIKIME NE DISTANCAT PLANETARE
KEKRIMET ME TE REJA SHKENCORE PO E DESHMOJN KET QE NE VET ENERGJIN MSHEFEN SHUM MREKULLI E QUDIRA TJERA QE LUAJN RROLE FENOMENALE
TE GJITHA KTO NUK MUND TE JEN EVOLUCIONE TE RASTESISHME
BESE TEORIA E EVOLUCIONIT DO TE ISHTE DOMINANTE SI KA MUNDSI GJAT GJITH KTYRE EVOLUIMEVE TE MOS KET ASNJI GABIM POR GJITHQKA Tė DUKET PERFEKTE
E PERKRYER DHE NE VENDIN DHE ROLIN E SAJ PERFEKT KU NE SECILEN GJENDET PERBERJA DHE PROGRAMI I PERSOSUR PRA NA JEP VET TE KUPTOJM SE EVILUCIONI I PA KORDINUAR NUK DO TE KISHTE NJI MENQURI TE TILL TE PAGABUESHME
SIKUR T E ISHTE VETE M EVOLIUCIONI DO TE BEHESHIN AQ GABIME SA QE NE KORDINIM E SIPER DO TE RROKESHIN ME MIJA HER PLANETET NE NGATRRESA E SIPER
GJAT ZHVILLIMEVE TE VETVETISHME PRA UN NUK I BESOJ TEORIS S ė EVOLUCIONIT

GURI SYLAJ
10-11-08, 04:48
Jo,edhe pse nuk jemi larg me katune ,une nuk jam Ai!Une jam nje tjeter!

Cilin Njeri!???
Njeriun qe shkatrron llojin e vet!?
Pse Krijusi t'i lejoj dikujt tjeter te shkatrroj dicka qe ai vet e KRIJOJ???
Ketu ishte potenca e asaj qe thash me lart.Edhe pse per mua eshte e kjarte se ketu kemi te bejme vetem me kundershtimin Logjik te mendimit tone qe nuk kujdeset shume per rrjedheshmerin dhe fundin e vet logjik!
Ne emer te "Teorive "te tilla dhe ne emer te Krijuesit u dogj edhe Xh.Bruno!
Dhe ai tha : Une po them se toka nuk sillet por megjitheate ajo prap sillet!
Edhe une po them se Mercedesi nuk eshte auto por megjitheate edhe ai i takon familjes se automobilave!!!
E njeriu????????????????

lirik
10-11-08, 07:20
Duke Besuar Mbi Teoritė Dhe Praktikat Teper Te Persosura
Teper Intelegjente
Qė Shembuj Tjerė Dot E Vijnė
Ktu Nuk Mund Ta Quaj Evolucionin Iniciativė Dhe Vet Os E Te Nisur Vet Pa Diktat Dhe Udhzim Pa Konstrukt
Dhe
Aq Te Menqur
Pa Nji Diktat Teper Iniciativ
Ne Te Cilin Nes E Seclen Vogelesi Gjeniale Shihet Veprimi Ma I Perkryer
Dhe Dedikimi
E Dedikuara Saktesia Aq Epersosur Dhe Vet Kushtu Themelorė I Seciles Bazė
Ku Edhe Vetdija Si Subjekt Lidhet Me Arsyen Dhe Mbeshtetjen Te Materialja
Edhe Pse Quhet Ide Me Materjen Lidhet
Kto Logjika Teper Sunduese Dhe Perkufizuese Nuk Mund Te Jen As Filozofi Spontane As Menquri E Evolucionit
E Dijm Historin E Gjordano Bruunes Dhe Nuk Mund Te Krahasojm Kohen E Inkuziscioneve Me Kohen Sot Gjordano Bruno Thot Se Toka Megjithat Sillet
Dhe Menquria Nejrzore Ka Zbuluar S E Toka Sillet
Por Gjotdano Bruno Nuk Pyet S E Cila Fuqi Ka Nji Fuqi Aq Marramendse
Per Sjelljen E Trupave Qiellore
N Njihim Forcat E Gravitacioneve Por Nuk Njohim Fenomenet E Ksaj Menqurie Te Te Krodinuarrit Dhe Kush I Vendosi Bazat E Ktyre Menqurive
Pra Duhet Te Shkojm Ma Thell Ne Shpirtroren Dhe Inetelekten
Ne Edijm S E Njeriun Nuk Ekrijoj Zoti Budalla Por Gjenial
Se I Duhej Qe Te Kuptoj E Te Punoj Te Zhvillohet Nuk Besoj Ne Gjenialitetin E Ntyres As Ne Spontanitetitn E Saj
Gjithqka Ka Nji Qellim Q E Shihet
Qellimet Nuk Bejn Pjs Ne Instiktet E Spontanes
Vet Konstrukti Njerzor Esht Teper I Komplikuar Qe Dheu Te Ket Nji Intelegjenc Te Tillė Qe Ta Krijoj Pse Dheu Nuk E Ben At Veprim Sot
Qe Spontanisht Ta Krijoj Nji Qenje Njerzore
Por Kjo Ka Ndodhė Unikat Dhe Vetem Njiher
Misteriozitet Qė Qenja Njerzore Nuik E Zbulon Dot Seps Esht Fshehtsi Sekret I Nji Fuqie Ma Te Lartė Se Njeriu Dhe Gjenialiteti I Ti Sa Do Qe Ai Pperiqet Te Dal Mbi Zgjuarsinė Del Se Zgjuarsia E Dikuj Tjeter Esht Pertej Zgjuarsis Njerzore

Nėse Do Te Ekzistonte Intelegjnca E Evolucionit Materja Do Perbehej E E Do Te Shperbehej Me Mija Her Neper Spontanitete Evolutive Por U Percaktua Per Sherbim Dhe Qellim
Sherbimi Dhe Qellimi Shihen
Ne Vogelsirat Ma Intelgjente Te Seciles Vogelsi Edhe Asaj Ma Mikroskopike

Ne Secilen Shihet Detyre Dhe Aspekti Menquria Dhe Funksioni
Nji Diqka E Rastesishme Mund Te Ndodh Por Jo Se Cila Dhe Gjithqka Perfekte
Me Dije Tejet Te Komplikuara
Qka Shihet S Ekomplikacionin E Ka
Arrit Dikush Tjeter Tejet E Teper Ma I Zgjuar S E Ne
Fenomenet Ne Tyr Sa Do Qe Perbejn Studime Shekncore Asnjiher Nuk Do Ta Tjekalojn Shkencat Menqurin Sepse Vet Shkencat Jan Menquri Nga Nji Menquri Tjeter T Ekrijuara

Vet Disciplina E Kekrimeve Shkencore Esht Dorzuar Sa E Sa Her Para Shum Qeshtjeve Shum Te Koklavitura Ne Ket Dorzimedhe Filozoft Dhe Dijetaret Ma T Shquar Jan Shprehur Se Di Di Sa Asgja Nuk Di
Qe Do Te Thot Se Dija Njerzore Megjithat Kufizohet
Ne Te Mundshmet Qendron E Mundshmja Por Megjithat E Pamundhsmja
Esht Teper Veshtir Qe Ket Definicion Ta Kuptoj Dhe Ta Teorizoj
Ne Te Gjitha Perceptueshmerit Edhe Vet Vetedija

nės e thellohemi ne gjithqkajen ku do na del absolutja ne gjithqkajen

sa do pak te thellohemi ne gjithqkajen kudo na del enigmatikja
dhe absolutet lidhen njera pas tjetres ta jashtzakonisht intellegjente
megjithat teroja ime nuk esht thanun se esht fituese
gjithqkaja tjeter nuk perjashtohet por un kshtu mendoj
deri sa te bindem ndryshe

nese do te ishin thengal intelgjente do te na hynin n etru do te na mbysnin do te na shponin me shum metoda por ato nuk kan te emnduar edhe pse ne vet konstriuktin e tyre dhe te vpgelsis se tyre e te funksionit te tyre shihet mejshtria ne at konstrukt pra intelgjenca e dikuj
püor shihet edhe rroli qe ja ka caktuar te bej pjes mbi dhe por pa rrol te shum rendesishem
ose ku e dijm ne qellimin e thnegles pse esht krijuar ne fund te fundit

me ndoj se secili rol qe ehst ne natyr
ka nji percaktim

gjithqka enatres ka percaktim dhe rol tejet intresant shum ma te thell se q m e mendojm ne
vet msheftsit e natyres njeriu nuk i kupton
pra kur analizojm na del se vetem e kordinimi i tej disciplinuar ku gjithqka ka arsyen dhe rolin e vet
vetem ky luan rol shum intresant qka vet iniciativa e e volucionit perjashtohet sepse ne gjith ket gjenialitet pa komandė nuk do te ishe e mundur te marr ket rol persiper evolucioni
por shtrohet pyetje ku rrin ajo menquri qe ne njerzt nuk e zbulojm dot se jem i
te perkufizuar pra
kur hypim ne aeroplan e shohimse sa te mjer dukemi e sa te pa fuqishem
ndjehemi te vetmuar nga toka dhe njerzit dhe ne haspir sikur ndjehemi te vetmuar larg civilizimit edhe pse ndoshta tet kilometra lasrtsi jo ma teper por shihet se sa te paaft jemi sepse te till jemi kushtzuar
si qenje
me gjithse zoti na krijoj per kekrime si qenje intelgjente asnji her nuk arrijm te dalim mbi ate qe na krijoj sepse fuqia e tij esht ma e madhe edhe pse qenja njerzore esht qenje tejet intresante

qenja njerzore nuk percaktoi as ksuhstet e natres as kordinimet e kafshve ne organizem dhe jeten e tyre as botaniken pse te quhet pra njeriu qenje mbi intelgjente kur para tij u duk intelegjenca e dikkuj tjeter

NJERIUN ?!

--------------------------------------------------------------------------------

qenja njerzore nuk percaktoi as kushstet e natyres as kordinimet e kafshve ne organizem
dhe jeten e tyre
as botaniken
pse te quhet pra njeriu qenje mbi intelgjente
kur para tij u duk intelegjenca e dikkuj tjeter

Obama
10-11-08, 09:07
Jasht teme

Flm, por un ketu me pik te kajsit e ceka ungjillin e Filipit sepse edhe aty eshte nje pjes e te vėrtetės e cila ngjan si dy pika loti me ajetėt Kur'anore.

Mund te pranojn, mund te mos e pranojn Krijuesin e Gjithėsis, kjo eshte ēeshtje individuale por nje gje eshte e sigurt ! Qė secili do te paraqitet para Gjykuesit Suprźm ! Besimtar, e jo besimtar, te gjithe do te gjykohen per veprat e besimin e tyre !

ideologu
10-11-08, 12:26
Flm, por un ketu me pik te kajsit e ceka ungjillin e Filipit sepse edhe aty eshte nje pjes e te vėrtetės e cila ngjan si dy pika loti me ajetėt Kur'anore.

Mund te pranojn, mund te mos e pranojn Krijuesin e Gjithėsis, kjo eshte ēeshtje individuale por nje gje eshte e sigurt ! Qė secili do te paraqitet para Gjykuesit Suprźm ! Besimtar, e jo besimtar, te gjithe do te gjykohen per veprat e besimin e tyre !


Jo gabim e ke kėtu!

Nuk ma merr mendja se Krijuesi ka kohė pėr tė humbur me tė pavlerėt.
Pėr ata (besimtar e jo besimtar) vetėm shporta e hedhurinave qė vlen! Waistbasket! Paraqitja para trupit gjykues tė tė madhit Krijues paramendohet tė jetė mundėsi e merituar pėr ata tė cilėt edhe pse me veprime tė tyre kanė gabuar dukshėm, prapseprap nė njė mėnyrė a tjetėr sė paku pėrafėrsisht iu janė pėrmbajtur vullnetit tė Tij tė lartė!
Tė tjerėt ata tė cilėt qėllimshėm e me plot vetėdije kanė thyer cdo parim e rregull tė mundshėme morale tė njerėzimit, ata me keqardhje, as baba Dreq nuk i shpėton!
Cka t“i bėsh!" Ashtu e ka kodi ligjor e drejtėsia konstitucionale e Gjithėsisė sė pafund!

nderime!

panta_rhei
10-11-08, 13:15
Brenda njė shpelle tė madhe jetojnė shumė robėr qė nga lindja e tyre. Ata qėndrojnė tė gjithė me fytyra tė drejtuara kah muret e shpellės, janė tė lidhur me zingjirė nė atė mėnyrė qė tė mos mund tė kthehen dhe tė shohin prapa ose pėrreth.
Mbrapa tyre, jashtė derės sė madhe tė shpellės, nė qiell, qėndron njė zjarr shumė i madh qė ndriēon fuqishėm. Afėr shpellės qarkullojnė shumė njerėz dhe objekte tė ndryshme, ku hijet e tyre binin nė muret e shpellės. Kėto hije tė atyre objekteve qė lėvizin nė muret e shpellės dhe zėrat e tyre ishin edhe i vetmi realitet qė mund tė shihej dhe paramendohej nga robėrit e lidhur brenda nė shpellė.
Robėrit mund tė shihnin, dėgjonin dhe kuptonin vetėm atė qė mund tė paraqitej nė mur nė formė tė hijeve, pra vetėm botėn e hijeve... shumica prej robėrve bile edhe bėnin gara nė mes vete se cili prej tyre po i njeh dhe po i kupton lėvizjet e hijeve dhe zėrave si dhe rregullsinė dhe ligjet sipas tė cilave vepronin dhe qarkullonin hijet... mė tė mirėve nė mesin e robėrve u dedikoheshin edhe dekorata e shpėrblime pėr aftėsinė e treguar nė tė kuptuarit dhe njohjen e realitetit tė hijeve.

Nė ndėrkohė, njėri nga robėrit arrin tė lirohet nga zingjirėt dhe tė dalė nga shpella. Gjėja e parė qė robi tashmė i liruar deshi tė shohė dhe tė njohė ishte zjarri i madh me ndriqim tė fuqishėm (dielli)... robit tė sapodalė nga errėsira, drita e fortė e diellit gati ia verboi menjėherė sytė dhe nuk arriti tė shihte as tė kuptonte asgjė. Kėshtu, ai duhej nė fillim tė mėsohej tė shihte reflektimin e diellit vetėm duke e shikuar nė ujė dhe pėrreth tij. Nė kėtė mėnyrė, dalėngadalė robi tashmė kishte arritur tė njihte, shikonte dhe tė kuptonte gjėra qė sa ishte nė shpellė as qė do tė mund t’i imagjinonte. Kishte kuptuar se realiteti i vėrtetė ndodhet jashta shpellės dhe se realiteti i vėrtetė mund tė njihej vetėm nėn dritėn e zjarrit tė madh me ndriqim tė fuqishėm (diellit tė diturisė).
Pėr njė qast robit iu kujtuan shokėt qė ndodheshin ende brenda tė lidhur nė shpellė, iu kujtua realiteti i botės sė hijeve dhe errėsirės, dekoratat dhe shpėrblimet e tyre pėr tė cilat tashmė nuk u kishte aspak zili... dhe ndjeu njė keqardhje tė madhe pėr ta. Vrapoi tė kthehej nė shpellė dhe t’u tregonte shokėve pėr pėrvojėn e tij... sapo hyri nė shpellė, (nga drita nė errėsirė,) filloi t’u tregonte atyre pėr realitetin qė kishte parė jashta shpellės dhe se ajo qė ata kujtonin sė ishte realiteti i vetėm (bota e hijeve) ishte vetėm mashtrim... e kishte shumė tė vėshtirė tė orientohej dhe tė koncentrohej nė shenjat dhe botėn e hijeve, nė kėtė mėnyrė dukej edhe qesharak para shokėve nė shpellė tė cilėt jo vetėm qė nuk i besuan ato qė ua tregoi duke i thėnė se drita e fortė ia kishte verbuar sytė, por filluan edhe ta pėrqeshin, ta pėrbuzin dhe ta konsiderojnė si tė paaftė pėr shoqėrinė.

lirik
10-11-08, 13:27
nuk jemi te gjykimet qė organizon zoti dhe fuqia e tij por jemi te qensorja dhe organizativja
jemi te fenomenet ma tė mahnitshme qe arsyetojnė veprimin
dhe tė gjitha tjerat nė natyrė si gjith strukturen endertimit te qeneve te gjalla
nji arsyee e qenjeve te gjala dhe kaq tė ndara paraqitet poashtu si nevojė organike
si nevojė e perberjes se jetes mbi tokė nė kto lloj ndasishė ku njkeri ne nji formė
nuk bėn pjesė ne grupin e kafshve por ka dobi nga kafsha
kto nevoja dhe domosdoshmeri ia plotson njeriut kush vetem aftesia e perendisė
ndersa kafshen nuk elen te mvarur nga njeriu per shkka te intelegjences se kufizuar qe ka ka fsha
per shkka te aftesive trupore qe ajo ka per tu gjetur nė natyrė ma shum se sa njeriu si qenje
ma delikate
njeriu ne menyr indirekte dhe direkte mvaret nga kafsha pra gjithqka eperkushtuar gjithqka endarė perfekte dhe me shum arsye
strukturen njerzore e nderton shum ma te evqant se kafshen dhe perveq asaj i jep logjiken e mundisn ekomunikiimit arsyes dhe ndejnjat si dhe veqantitė trupore per ti ndje ato
a nuk esht kjo mjeshtri teper e pėrsosur nga nji sueperfuqi qe tregoj mjeshtri dhe intelegjencė shum para njeriu

lirik
10-11-08, 13:43
NJERIUN ?!

--------------------------------------------------------------------------------

nuk jemi te gjykimet qė organizon zoti
dhe fuqia e tij
por jemi te qensorja dhe organizativja

jemi te fenomenet ma tė mahnitshme qe arsyetojnė veprimin

dhe tė gjitha tjerat nė natyrė si gjith strukturen e ndertimit tė qenjeve tė gjalla

arsye e qenjeve tė gjalla
dhe kaq tė ndara
paraqitet poashtu si nevojė organike

si nevojė e pėrbėrjes se jetes mbi tokė dhe gjallesave
nė kto lloj ndasishė
ku njeriu nė nji formė
nuk bėn pjesė ne grupin e kafshve
eshtq enje tjeter
por ka dobi nga kafsha

kto nevoja dhe domosdoshmeri ia plotson njeriut kush ---vetem aftesia e perendisė---
ndersa kafshen nuk e len te mvarur ---nga njeriu per shkak tė intelegjences se kufizuar qe ka ka fsha

per shkka te aftesive trupore-- qe ajo ka per tu gjetur nė natyrė--- ma shum se sa njeriu --si qenje
ma delikate njeriu esht ma i dobt ndersa kafsha perballon gjindshmerinė ne natyrė
njeriu ne menyr indirekte dhe direkte mvaret nga kafsha
pra gjithqka e pėrkushtuar gjithqka e ndarė perfekte dhe me shum arsye

strukturen njerzore e nderton shum ma te veqant se kafshen --dhe perveq asaj i jep logjiken e mundsin ėe komunikiimit arsyes
dhe ndejnjat
si dhe veqantitė trupore pėr ti ndje ato


a nuk ėsht kjo mjeshtri teper e pėrsosur nga nji superfuqi mbinjerzore
qe tregoj mjeshtri dhe intelegjencė shum para njeriu
ne persosmeri qė njeriu nuk gjen kurfar aftesie ti krijoj
njeru nuk arrin ta krijoj dheun asnjiher as nuk e ka idenė nga cili hiq u krijua dheu
nese shkojm kah formualat dhe formimet eperpmbajtjes s e dheut sigurisht se para formimit do teken qen hiqi
ku ishte ky material ma parė para krijimit pra nese ne hiuqin e quajtur hiq dhe pa ara hiqit
si u bė e krijuara njeriu nuk mund te ja gjej asnjiher filozofinė dhe formulen supermjeshtrore te krjuarit
te dheut


NESE E MENDOJM DHE PARAMENDOJM JETEN NE NJI HAPSIRė JASHT TOKE PERTEJ
zinave te ajrit dhe nuk shohim asgje vetem hiq sepse para ekzistenciales ka qenė hiqi si u krijua dheu nga hiqi
nes embi tokė e lėmė veteėm dheun pa kurfar bime dheun dhe zallin shlretiren pa botaniken si do ta gjente njeriu orgjinen e grurit kokrren e grurit
ne asnji menyr nuk do te kishte baz matereiale se nga do ta krijonte
ku do ta gjenete formulen magjike dhe gjeniale ta krijoj e ta gjej nga hiqi q ė ta bėj tė qesnhme dhe tė krijuar
qka fakti flet s eme gneialitetet e krijuesit nuk mund te shtyhet aftesia njerzore
sepse aftesia njerzore mungon plotsisht ne fuqi qe nga hiqi tė krijoj materialen
mjafton qe krijuesi te na e len globin vetem me uj embi uj te na i krijoj kushte ne te mbijetojmė
a do t eishte njeriu i aft te krijonte materialin lule bimė botanikė grurė dardhė mollė te gjitha me shije si jan dhe ta zvoglosj sasinė e ujit e ta formoj token mbi te
asnjiher dhe kurr gjithnji do t ekishte mbetur mbi ujė pra edhe ktu tregohet pa aftesia e forces njeri dhe deshmon se ne jemi paracaktuar per diqka tjeter por jo per superforca
sepse superforca esht dikush tjeter

Obama
10-11-08, 13:49
Jo gabim e ke kėtu!

Nuk ma merr mendja se Krijuesi ka kohė pėr tė humbur me tė pavlerėt.
Pėr ata (besimtar e jo besimtar) vetėm shporta e hedhurinave qė vlen! Waistbasket! Paraqitja para trupit gjykues tė tė madhit Krijues paramendohet tė jetė mundėsi e merituar pėr ata tė cilėt edhe pse me veprime tė tyre kanė gabuar dukshėm, prapseprap nė njė mėnyrė a tjetėr sė paku pėrafėrsisht iu janė pėrmbajtur vullnetit tė Tij tė lartė!
Tė tjerėt ata tė cilėt qėllimshėm e me plot vetėdije kanė thyer cdo parim e rregull tė mundshėme morale tė njerėzimit, ata me keqardhje, as baba Dreq nuk i shpėton!
Cka t“i bėsh!" Ashtu e ka kodi ligjor e drejtėsia konstitucionale e Gjithėsisė sė pafund!

nderime!


Nuk pash gabim ne ate qe thash, por gjithqka eshte e mundshme.
Krijuesi nuk kufizohet me kohe, mjafton qe ai te thot behu, e ajo behet me shpejt se sa ti mbyllesh e ti hapesh syt.
Ai ka dėrguar lajmėtar thuajse ne ēdo popull per tua mesuar Ligjin, besimin, dhe pa dyshim qe tek Ai do te kthehemi. I gjithe pushteti i takon vetėm Krijuesit tė vetėm ! Nuk ka njeri "agnostik" me plotkuptimin e fjalės, ka MOhues ! Ose ateista siq i njohim, njerez te pa orientuar. Edhe kėta do te spjegohen para Gjykuesit, edhe ata qe u tallen, edhe ata qe shpifen, te gjithe do te gjykohen e din pse ? Sepse eshte Gjykuesi Mė i mir dhe mė i Drejtė ! Ate dit do te deshmon gjithqka pro-dhe-kundra teje !Celsi i shpetimit eshte Pendimi duke pranuar Zotin si Krijues e Planifikues te Gjithėsis !

Respekt,

lirik
10-11-08, 14:08
njė gjenialitet i perkryer ėsht edhe hapsira dhe konstrukti i sajė
ne shohim se ne hapsira rrijm me kokė lart
do me thėnė ne ne qdo pozicion
na duket se mbajmė koken kah qielli lart kemi qiellin

por nese do te ishte e mundur nji kėndvėshtrim real pozicional
qe ne vetveten ta shihnim nga nji largsi ose ta shohim njeriun
nga nji hapsir galaktike
me zmadhim dhe afrim teleskopik
qe vetem mund ta imagjinojmė
ne qendrojm gjithmonė me kokė ne pozicion kah hapsira
dhe qielli nuk na del lart por vetem toka na mbanė kapur me gravitim

ndersa nese pozicionojmė se kah qendrojm ne hapsiren ne pozicion me token

vrejmė se koka jonė ne pėrberje te formes s e elipses tokė sipas shkalles se vet se tokes
mahssis dhe formes s e saj
pozicioni i kokes dhe trupit
qėndron gjithmonė nė kordinim me token
dhe pozicionohet qe nuk shkeputen prej tokes ashtu si na duket ne se kemebet e kemi ne tokė e qiellin lart
ashtu siq merr energji toksore nga kembet njeriu merr edhe nga koka
e trupi ja pra gjenialja mjeshtria e jashtzakonshme eperkryer e nji superfuqie
qfar kordnimi
ne se konstatojm gjatsinė e tokes nė tė kthyer
si rumbullaksim i sajė vrejmė se koka jonė paraqitet ne gravitacion te kordinimit toksorė
dhe enerrgjik te sajė nė rrumbullaksi sipas formes dhe gjatsis ne rrumbullaksim qe ka ajo
pozicionohen edhe qenjet e gjalla
dhe botanika qė merr energji
kur vjen nji pėprjestim i drejt i njeriut me formen dhe poziscionin e tokes
njeriu del i pa shkėputur me token
i pa shkėptur
dhe lidhet me te gjith me tė gjith gjymtyrtė
prandaj jemi te lidhur me enregjinė toksore
me sjelljen e sajė tė kordinuar
dhe me e enrgjinė e hapsires
me energjinė qiellore dhje diellin
ndersa poashtu pozicionohemi siaps hapsires
qė nese marrim pozicionin toksorė
se si qendrojm ne
dhe shohim se ne qendrojm me kokė poshtė
se qielli na afron optikė mashturese
duke e menduar s e e kemi mbi kokė qiellin lart
e me kėmbė jemi nė tokė
ndersa ne fakt ne bėjm pjesė me kėmbė
ne tokė por pozicionin e kemi me kokė poshtė kahdo q e na kthehet qielli
dhe ne do te shkeputeshim nga toka sikur te mos ishte gravitacioni


nese do ta kishim njė objekt mbi kokė
objekt orientues mbi lartesinė tonė te kokes qe rrin pezull ne qiell e ta shikojm ne menyr shkencore
qe na orienton
do te vrenima se qendrojmė me kokė kah ai objekt
me kokė poshtė ne secilin pozicion te drejtaur me kokė kah qielli
por nuk shkeputemi per shkak te kordinimeve toksore dhe grav itacionit
kto fuqi njeriu nuk i arrinė dot pamvarsisht menqurive qe ka atij ja dha mundsin perendia me anė te trurit te ndergjegjsohet
por nuk ja dha forcen e veprmit ma te lartė se ai vet
intelegjenca njerzore shkon vetem deri aty ku fillojn pėrkufizimet
ku fillon enigmatikja dhe absolutja fenomenalja dhe e pa kapshmja

lirik
10-11-08, 14:15
gjygje t eperendisė kan veqanti teper fenomenale specifike dhe tejet tė jashtzakonshme
njeriu me pa aftėsit e veta nuk arrinė ti kuptoj por nese thellohemi ne veprime
te njerzve shohim se gjygjet eksistojnė
gjykimet eperendis asnjiher nuk jan te njejta
shum kush ka menduar s e do t ekrijoj nji far mbrojtje e ka dit per shembul nji rrezik e eka parapa
dhe ka bė perpjekje ti shpetoj por i ka dal dikah tjeter nji shteg qe ai as nder mend nuk i ka shkue
pra edhe ktu del gjenialiteti i perendisė ai e gjen shtegun qdo kund dhe njeriu nuk ka aftesi ta mbroj vetveten nga ky plan e ti kur esht fjala te gjykimet
asnji lloj mbrojtje nuk mund te besh edhe sikurt e marresh gjith menqurin e botes
dhe te gjith njerzit e te menduarit qe te mbrohesh nga nji rrezik kah mund te vjen nese e ka shkruar perendia me ta dergua nuk ebeson se kah te vjen nuk ka gjenialitet qe eparashikon ket
dhe edin se si mund te zhvillohet
pra tė ardhmen nuk e la q ete shihet ashtu siq shihet e kaluara ajo qe ka ndodhė
edhe ktu del gjenialitetit i arsyes s e ti

lirik
10-11-08, 14:17
gjithkund dhe qdo kund nesecilin aspekt qoft gjykues apo shkencorė biologjik natyrorė del qdo kund gjenialitetit i ti dhe deshmon se esht ma i aft se njeriu
tejeter diqka esht qeshtja se si dhe pse e ka krijua ai njeriun kshtu a pati alternativa tjera
sepse deshirat e njeriut dhe egot kan imagjinata por ne mjeshtri dhe persosmeri ai e din pse pikrisht kshtu veproi
ne planet ai e la jeten me te gjitha mjeshtrit dhe artin e ti

lirik
10-11-08, 14:28
ky art dhe veprim shihet ne secilin hap ne secilin gjenialitet te vepruarit qe arsyeton gjithqka
gjithqka esht aq e lidhur dhe mvarura nga zingjir sa qe jan te pa shkeputuara

lirik
10-11-08, 14:34
merrim nji dru si shembull dhe shohim qe druri duket dru edhe i njomė edhe i thatė
kush do te mendonte s e ne drurin qe ka eren aq te mirė ka zjarr
nese i themi dikuj mos e merr at zjarr ne dorė do te thot
or e a je i marrė ti ky esht dru nuk esht zjarr por nevrejm se ne dru ka zjarr
druri permban zjarr
ku fhsihet ky zjarr pra ne druri na knaq na jep erė aromė na sherben per hije per mobile per ilaqe por kur e djegim ka zjarr dhe shendrrohet ne diqka tjeter
edhe pse ne druj kapenmbajtje te te tjera prta e shohm ktu fenomenin ne edijm se sie merr te uhsqyerit druri nga toka
por nuk arrijm ta dijm si e merr zjarrin
pse nuk na djeg kur e kapim drurin ne dorė por kur e ndezim
se sa te lidhura jan gjėrat njera me tjetren sa kompleksive dhe sa gjeniale
druri mund te rrin gjith jeten pran teje edhe i that rrin gjat arrin te kalbet dhe te
digjet te shendrrohet ne diqka qe mbin perseri nga plehnimi i tokes e plehnon vet dhe mbinė perseri duke i i dhanė natyres freski por kur digjet i jep tmeperatur kemi vrejt kur digjet pylli
gjithqka q ene dukje esht e thjesht ne origjinė esht teper e komplikuar

lirik
10-11-08, 14:37
dhe kur shtorhet pyetja pse e komplikuar sepse ka ardh nga hiqi
sikur te mos ishte historia e hiqit te para nisjeve
ne do te thonim qka ėsht hiqi por mbas hiqit kur erdhi mbushja e hapsirave
shtrojm pyetjen kush i krojoj kaq gjeniale
gjithkund pyetje qe bejn pjesė ne mbrendesin e kufizimeve intelgjentja mbrenda se mundshmes
deri te pyetja enigmatike e te pa mundshmes
jan fenomene qe po del se njeriu me gjith intelgjencen qe ka nuk do ta zgjedh enigmen

vjeshta
11-11-08, 22:00
Kush do qe ishte ...apo qka ishte ...apo me urdherin e kujt ...ai qe e krijoj njeriun e krijoj me aftesi te kufizuara , me nje perqindje te ulet te shpjegimit te logjikes ...pra, njeriu ketij misteri ,pyetje,nuk mund ti jap shpjegim !

GURI SYLAJ
11-11-08, 23:15
Kush do qe ishte ...apo qka ishte ...apo me urdherin e kujt ...ai qe e krijoj njeriun e krijoj me aftesi te kufizuara , me nje perqindje te ulet te shpjegimit te logjikes ...pra, njeriu ketij misteri ,pyetje,nuk mund ti jap shpjegim !

Allahile , Vjeshte ,mos po mahitesh!??

vjeshta
14-11-08, 20:06
Allahile , Vjeshte ,mos po mahitesh!??

Siq po e shohė tė paskna qudit mė kėtė shkrim !Nuk u mahita por nuk kishna fakte rreth kesaj teme dhe u limitova me ate shkrim .

Por mbasi tema ishte e hapur tek ky nenforum deshta tia lehtesoj pak pergjegjesin zotit (te gjorit) sepse sa here qe nuk ia arrijm diqkafit ti japim nje shpjegim te logjikeshem ia lejm "fajin" atij ...ku nuk do te thot qe nuk kam besim ne TE apo qe nuk kerkoj mbeshtetje tek AI.

GURI SYLAJ
14-11-08, 21:25
Besoj se me keni kuptu drejt!?

Bardhyli-Iliri
15-11-08, 00:31
Ketu kemi disa tema qe paraqiten dhe pretendojn te jene Filozofiko-Psikologjike, mund edhe te konsiderohen si te tilla. Sipas mendimit tim secila qeshtje qe shrohet gjen pergjigjen por vetem varet nga kendveshtrimi. Nga njera ane kemi ata qe nisen nga krijuesi dhe anen tjeter qe gjithqka shohin nen prizmin e evolucionit.

Ne mund te marrim edhe nje bime dhe te nisim te bejme analiza filozofike, pra te filozofojme. Kush ka kohe te merret me gjera te tilla le te merret. Une verej se shume tema ketu fillojn me nje qellim tjeter por ne fund kalojn ose ne Religjion ose ne Politike. Per mendimin tim me mire do te ishte qe mos te shtrohen shume tema por te bisedojm ne ato qe ekzistojn.

Ishte veten nje verejtje imja por jo me qellim te keq. Ju deshiroj biseda te kendshme ne kete Forum.

lirik
15-11-08, 07:24
Tere kete qe e keni thene ketu ,edhe pse jo lehte e kapeshme per secilin prej nesh,une u mundova me heret t'a them me me pak fjali dhe kjarte!
Ne mund te debatojm dhe te sjellim gjithefar ideshe por nje duht te jete e kjart se gjithehere do te mungoj si shtruarja ashtu edhe perfundimi logjik i nje debati te tille.Dhe kjo ne mungese te njohjes ,ne mungese te asaj qe neve ,ndoshta gabimisht , e quajm Fakt!
Perimetri i REZONIT tone njohes mberrin vetem deri atja ku mberrine hija e jone ! Cdo orvatje per te dale jashte kesaj RREZEJE une do e quaj humbje kohe, ose -DEBAT NAIV I HIJEVE TE VOGLA !!

Ne aspektin filozofik ketu zhvillohet nje lufte e pakomromis ne mes te:

BESOJ PRANDAJ JAM
dhe
JAM PRANDAJ BESOJ !!!
--------------------------------------------------------------------
Duke mos aluduar nė askėnd dhe duke mos u adresuar dhe pa keqkuptim duke analizuar kėto qė the i nderuar guri sylaj
un kam mendim pozitiv pėr kėt definicion qė e ke thur me mjaft mjeshtri
nė krahasim me gjersitė e pa fundme tė universit ne jemi hije tė vogla
debat naiv i hijeve tė vogla e shoh se nėt aspekt ti i quan hijet njerzore
pra duke qenė i bindur se qenja njeri nuk do tė arrrijė konstatimin
un me gjithat diksutimet e ideologut nuk i quaj konstatime perfundimtare
pikrisht se pse faktet jan te mbi natyrshme jan teper tė pa arritshme
per vet qenjen njerzore dhe shkencen
por diskutimet e ideologut dhe teorinė e tij e quaj intelegjente
talentuese
Ne nuk guxojm tė jemi agresiv dhe injorues nde diskutime per shkak te bindjeve
qofshin ato fetare qofshin te pikpamjeve tjera
sepse kjo na tremb e na largon nga menquria dhe dnjekja e shkallve
ecjes se kureshtjeve neper univers
Duket te msohemi me pikpmajet dhe nivelin njerzit nuk jan zota por qenje njerzore
edhe bardhyli qe doli e foli diqka nuk e besoj se e ka vra shejn nuk analizoi ne dije dhe ne cakune kthesave e tė qėllimit as ku vret kahja e kah lidhet
Diskutimi i sherben zhvillimit njerzor variantit trurit eksponinemeve te drejte se fjales
dhe te drejtes se tjetrit per te ja rrxuar teorin tjetrit por mundsisht pa shpoti qellimkqija
ne rrximin e teoris s e tjetrit duhet teket nivel dhe edukatė kulturė dhe mjeshtri edhe eklokuencė si dhe art te teorizimit dhe analizimit ne tema mundisht duke mos lenduar
ne kėt definim me ke pelqyer edhe fjala jote besoj prandaj jam prandaj besoj sillet rreth nji formule disi qe nuk definohet shum
besoj prandaj jam ma shum e qmoj fjalen te hijet e vogla
ndersa te kjo besoj prandaj jam nuk e di se cilit aspekt i takon nė analizė dhe si

megjithat analitikja dhe diskututuesja temat ecja me trimri neper shkallė te dijes e shkences nuk duhet te ndalet as neper lartsitė e teorive
ne te gjitha kto diskutime dhe analiza duhet te na karakterizotj toeranca sqarimi
sepse ka edhe keqkuptime si dhe talenti demokratik
demokracia dhe liria e fjales
ne rrximin e teorive te tjetrit secili duhet te ket mirkuptim
sepse tjetri pepriqet te thot diqka ,prandaj rrximi i teorive ose zberthimet i takojn sferes se ndjekjeve te lartsive te dijes dhe debatimit si dhe mundisht qellimit edhe pse
qellimi ne zbulime esht i komplikuar edhe vet sheknctart jan larg zbulimit dfinitiv edhe pse qellim e kan vet at por jeta dhe universi ka shum nyje gordiane
teoeria esht gjersi e pa fund secili qe ka talent esht i lir te hyn neper
ato gjersi te pafundme nes e ka potencial ndersa ne duhet te na karakterizoj peprunimi dhe elokuenca talneti per t eakceptuar tjetrin dhe vet mirsia emirkuptimi ndaj fjales se lirė
me ket mun te tregojm se jem i te pjekur per demakraci dhe te kulturohemi me fjalen
qe ate ta kuptojm se ajo neper dije duhet te endet e lirė dhe asksuh nuk guxon te ja dnal lirinė dhe kurreshtjen drejt kekrimeve
ajo eshte drejt e sajė dhe askush nuk mund ti nal qenjet njerzore drejt levizjeve kerkimeve
varianteve bindjeve kurreshtjeve teorizimeve dhe ideve
secili e ka bindjen e vet dhe secilin nga ne duhet ta karakterizoj rrespekti
dhe konsiderata e mirkuptimi ndaj teoricentve ndaj analistve edhe ndaj atyre qe ma thjesht perpiqen per diqka liria nuk ndalohet neper kerkime
nese dikend per shembull e pengon siq e pengoj para pak kohe nji person
i cli doli e u shpreh keq ndaj meje secili duhet ti ruaj bindjet eveta mbrenda vetvetes s e vet
ZOTI NUK E LA NJERIUN QE NJERIU TA MBROJ AT esht nqnmim per zotin nes e njeriu ben peprjekje qe ai ta mbroj nes e zoti esht ma i madh s e njeriu
dhe kjo esht fyerje per te dhe fuqin e ti
te gjith ateistat dhe monoteistat kan te drejt te besojn ne vevete dhe teorit e bindjete tyre por nuk kan te drejt te ndalojn ndjekjen e kurreshtjeve neper universe kjo esht diqka qe i takon vetvetiu shtytjes se mendimit ne te cilin fjala e formuluara esht ne
paraqitsja dhe lidhsja teorizuesja spjeguesja
andaj edhe besimtart nuk duhet te pepriqen ta mbrojn zotin se e fyejn ate ne ket rast nuk esht fjala per ty prta besimtart nuk duhet te fyejn njerz qe e thonė fjalene lirė zoti
esht ai qe ja ndalon me dasht por njeriiu kurrrsesi nuk ben te jet avokat i zotit sepse ėsht nenqmim per zotin disa pop perpiqen te jen te tillė prap po them nuk esht fjala per ty

GURI SYLAJ
15-11-08, 17:50
Tere kete po e marr parasyshe dhe do e pranoja sikur te mos me mundonte dicka tjeter!??
Merrnje me mend sikur ky debat ,ne kete forme ,te zhvillohej ne nej Ode burrash ku jan me shume se njezet vet dhe secili deshiron te thot dicka!???
Apo, Senatin Romak, ku senatoret kishin detyra speciale ne fjalimet e tyre.Jo per t'a binde kundershtarin por per t'a merzite dhe detyru qe te dali nga senati!!!

Rasti i pare eshte mire te respektohet kurse rasti i dyte te mos lejohet te vije ne shprehje ketu!!
E them sinqerisht ,ka shkrime ketu qe une nuk mund te ju bije ne fije fare por do te mjaftonte nese vet autori e ka te kjarte arsyen ,porosine dhe adresen e shkrimit ne fjale!
Ne provim ndoshta nuk mund te kalosh vetem me nje fjali por Wingentshtajni eshte bere prof, (jo ne kuptimin qe neve deshirojm t'a perdorim kete titull) me nje liber te vetem .Me "Traktatin -Filozofiko -Logjik"