PDA

View Full Version : A ka shum te semuar nga AIDS&SIDA ne KOSOVE??


Donika Morina
10-12-03, 14:50
Flm

vullneti
11-12-03, 15:13
po ka...edhe ate ne numer te mjaftueshem per ne si vend qe jemi...edhe cka eshte me frikesuese...ka nr te madh qe e bartin virusin...e ne vitet e ardhe...do te shohim..se cfare pasoja do te kemi...se...jemi dhene shume mbas jetes se shfrenume...e kjo ..do te na del ne pah ne nje te ardjem shume te afert

MemphiSx
12-12-03, 23:17
Ka te prekur nga virusi AIDS sidomos mbas luftes me ardhjen e shum njerzve te huaj nga e mbare bota siiq dihet shum te infektuar nga jjy virus jan larguar per ne vendlindjen e tyre

Duke e marre parasyshe qe eshte si semundje ngjitese me siguri ka te infektuar edhe po nga ata njerz

Kaltrina
04-02-04, 12:20
po une e di shume mire nje rast, nje kojshi imi ka qene ne gjermani per disa vite, edhe u kthy u martu edhe i ka 4 femije, tash eshte konstatu se ky e ka bart virusin Sida te bashkeshortja edhe femijte i kan lind me virus.

Cool_Boy
04-02-04, 14:09
Pershndetje Donika

Kjo eshte nje pyetje shum e qelluar dhe eshte teper lajm i keq per njerzt qe jetojn ne Kosov sidomos kur ta dish se dikush me ate virus jetojn me ju etj...

Besoj qe ka por qka eshte me e frikshme eshte se ky numer mundet te rritet teper shpejt edhe shumica e popullit mund te infektohet pershkak se nuk tregojn njerzit qe e kan virusin por edhe nuk ka mjeksi ne Kosov per kete virus..

Ky ke mendimi im ndoshte eshe mir e ndoshta jo por dhasht zoti qe kesi virusa nuk kemi kurr ne shoqerin ton etj.

tung

Donika Morina
04-02-04, 16:09
Ju falanderoj juve te gjithve per pergjigjet e juaja ne lidhje me ket tem.
Po te kisha pas mundsi te gjithve atyre qe jan te semur nga ky virus u kisha ndihmu past nuk kam mundsi ather nuk kam qka te bej zoti ju dhasht vullnet atyre.

qika_pr
01-06-04, 14:43
Ne baze te nurmrit te popullsis ne Kosove nuk ka ehde aq shume te infektuar
ne vendet tjera kjo dukuri ehste me e madhe tek eshte shfaq shum vone por eshte shpeshtu ne vitet e fundit por jo me nje mas te madhe
pritet qe ne vitet e aredhshme numri te jete me i madhe,
kush eshte i infektuar me shpesh,ne shumicen e rasteve qe jane lajmeruar ne pirhsitne jane ata qe kan jetuar jashte Kosove ndonje vite dhe femijet si bartes nga prindi,
Sida eshte semundja e shekullit dhe ne jemi si vendi i fundit ne listen boterore te shendetsis
dashte zoti te mos kemi asnje te infektuar

qika_pr
01-06-04, 14:43
Ne baze te nurmrit te popullsis ne Kosove nuk ka ehde aq shume te infektuar
ne vendet tjera kjo dukuri ehste me e madhe tek eshte shfaq shum vone por eshte shpeshtu ne vitet e fundit por jo me nje mas te madhe
pritet qe ne vitet e aredhshme numri te jete me i madhe,
kush eshte i infektuar me shpesh,ne shumicen e rasteve qe jane lajmeruar ne pirhsitne jane ata qe kan jetuar jashte Kosove ndonje vite dhe femijet si bartes nga prindi,
Sida eshte semundja e shekullit dhe ne jemi si vendi i fundit ne listen boterore te shendetsis
dashte zoti te mos kemi asnje te infektuar

12-11-04, 17:05
Pershedetje qika_pr
Nga nje oganizat jo qeveritare ne Kosove pritet qe ketyre viteve te shperthej kjo semundje me te madhe,shihet se rastet e para vetem jane lajmeru tani dhe infektimin e kan marr para dy tri deri ne pese vite, dhe dihet se nga ateher fluksi i turistave apo i njerezve nga jashte ka qen me i madh ,dashte zoti te mbaroj mire
Mbohuni nga AIDS,AIDS vret

Gjumashja
15-11-04, 19:08
po mendoj qe qdo her e ma shume po rritet numri

nina
16-11-04, 11:15
Ka te prekur nga virusi AIDS sidomos mbas luftes me ardhjen e shum njerzve te huaj nga e mbare bota siiq dihet shum te infektuar nga jjy virus jan larguar per ne vendlindjen e tyre

Duke e marre parasyshe qe eshte si semundje ngjitese me siguri ka te infektuar edhe po nga ata njerz

nina
16-11-04, 11:18
Hallo Kosova preshendetja nga Shkupi
hej kcure ca po boni mos na coni kendej Siden. :D
Edhe te neve ka mar nji hov te madh kjo smundje po ka shum masa ce mund te meren sa ce e dini te gjith.Mos u przini shum me strengera,hahahaha.

i-liri
16-11-04, 18:34
ma e keqja eshte se personat qe jane te infektuar vazhdojn ende te kene mardhenje sexuale me persona jo te infektuar keshtu qe ma merr mendja se pas nja pese viteve do te dime ma shume se sa te semure nga sida ka te ne(vetem nese qeveris se kosoves i intereson kjo qe)e jo vetem karriga

Barbaroza
22-11-04, 20:50
Jo,jo,akoma s'ka shume por eshte dro se na e sjellin ata/ato nga jashte pa marre parasysh te huaj apo shqiptare :?

Honesty^uk.
22-11-04, 21:01
Ata/ato te jashtmit jane ne kosove dhe prej atyre edhe mundet ose jane infekruar njerezit, duke pasur parasysh se sa shume jane te dhenun mbas te huajve vendoret, por nuk perashtohet edhe mundesia se ne perendim njerezit kane bere shume prova vetem per te shuar kureshtjen, dhe kjo shuarje kureshtjeje dikujt i ka kushtuar shume.

Ylberi_be
22-11-04, 21:45
Njeri duhet te di te jetoj te mbrohet nga rreziqet e jete se jeta dhe fati i tij jan ne dur te tij.Por kur njeri mbes ne meshiren e njerzve qe i thoj vetit zot njezimi ather jeta dhe vujtjet e njerzve do te jen te mdhaja dhe te pa sherushme.
Para tri vite eshte zbulue nje medikament qe ishe gjetur ne nje liqen nga nje lule fatbardh qoft ajo lule.qe ishte shum shpirt bardh e ishalla sa ma shpejt mjeket e leshojn ket medikament qe do ti shpeton milona njerz te ksaj bote,ky medikament esht ne prov tek majmunet qe tri vite qe ka sjell shum sukses dhe majmunet qe kan perdorur ket medikament gjinden shum mir,fal zotit dhe njerzve mjek qe kan ba gjithqka per jeten dhe vleren e njerzimit si qenje dhe krijes e pa zevendsushme .

Duane zotin se zoti do te jet me ju gjithmon atij i qofshim fal.

dr1ta
22-11-04, 23:36
Sexi ne kosove nuk praktikohet si ne prendim, vec ne lufte mendoj se me shumice jan infektu nga mosdija e Hiv sikur e dijm te gjith nuk infektohet vec nga sexi por edhe nga gjaku dhe lengje tjera te trupit. :roll:

Gentiani
23-11-04, 23:15
A ka shum te semuar nga AIDS&SIDA ne KOSOVE??

Ėshtė sėmundje dhe dukuri e cila kėrkon mobilizim dhe angazhim tė fuqishėm, qoftė nė fushėn e informimit, pengimit dhe masave preventive, njohjen me pasojat dhe shkallėn e rrezikut e cila mundet ti kushtojė nė radhė tė parė individit, familjes sė tij si dhe rrethit shoqėrorė mė tė gjerė ku ai sillet.

Vende tė zhvilluara tė Botės, e kanė vendosur si program strategjik nė informimin dhe luftimin e shkaqeve dhe bartėsve tė kėsaj sėmundje tė tmerrshme moderne. Ndoshta nė Kosovė, ende nuk flitet pėr shifra tė mėdha, por nuk don tė thotė qė duhet injoruar kjo sėmundje.


Gentiani!

Gjumashja
26-11-04, 09:47
po kohen e fundit qe veq po rritet numri i te infektuarve prej virusit Hiv edhe kjo sosht mire se disa raste munden me qene sherushe e disa qe jane prej saj mundoihen qe edhe tjert ti bine ne ate gjendje

i-liri
28-11-04, 21:29
nie shembull i cili tregon se disa persona qe jane te infektuar nga sida deshirojne dhe arijn te hakmeren.ne tailand gjindet nje shtetas gjerman i cili akuzohet se ka paguar vajzave te reja 15-17 vjeqe te kene mardhenje me te pa kondoma,dhe se u ka paguar atyra nga 100 euro,kurse rroga mesatare ne muaj ne tajlande eshte te 10 deri 40 euro.
me kete dua te theme se ka edhe te ne persona te tille te cilet e shfrytezojne rrastin ekonomik ndaj femrave. eshte nje mekat i madh te shkaterojshe jeta te reja dhe sidomos si hakmarje.