PDA

View Full Version : Studim fantastik apo...??


Murgesha
16-12-03, 19:00
Marre nga Website Ruzull. netEva s“u takua kurrė me Adamin.Sipas Biblės i pari njeri nė Tokė ishte Adami. Pasi ai po mėrzitej vetėm, Zoti krijoi edhe Evėn. Tė gjithė njerėzit e sotėm rrjedhin prej kėtyre.Por sipas njė studimi tė bėrė nga njė grup ndėrkombėtar studiuesish qė studiuan kodin gjenetik tė mė tepėr se 1000 burrave nga 22 rajone gjografike doli se Bibla gabon.Nėse Eva ėshtė mėma gjenetike e njeriut tė sotėm Homo Sapiens atėherė ajo nuk mund tė ketė takuar kurrė Adamin atin tonė gjenetik, pasi qė ai lindi 84 000 vjet mė vonė.Kodi gjenetik ėshtė njė segment nukleotidesh brenda DNA-sė qė pėrcakton rendin pėrkatės tė aminoacideve pėrgjatė sintezės sė proteinave. Ėshtė themli biokimikal i trasėgimisė dhe gjindet pothuajse nė tė gjithė organizmat e gjallė.Kodi gjenetik femėror i njeriut tė sotėm i cili mund tė gjurmohet prapa nė kohė nėpermjet segmentit gjenetik tė quajtur DNA mitokondrionale qė trashėgohet vetėm nga ana e nėnės ėshtė 143 000 vjet i vjetėr. Pra Eva ka jetuar para 143 000 vjetėsh diku nė Afrikė. Prej andej ka shpėrnda kodin e saj gjenetik nė tėrė botėn.Ndėrsa kodi gjenetik i mashkullit qė mund tė gjurmohet prapa nė kohė nėpėrmjet kromozoneve Y qė hasen vetėm tak mashkujt doli nga studimi nė fjalė tė jetė vetėm 59 000 vjet i vjetėr. Pra Adami ka lindur 84 000 mė vonė po nė Afrikė dhe nuk ka mundur se si tė takohej me Evėn.Pėr tė shpjeguar kėtė gjė me fjalė banale mund tė thuhej se Eva ka pasur pėr burrė dike tjetėr qė kishte njė kod gjenetik jo tonin, pasi i joni nuk isht formuar akoma. Kėshtu mendohet se kodi ynė i sotėm ėshtė njė pėrzierje e kodeve gjenetike tė disa llojev tė njerėzve qė kishte nė atė kohė dhe qė mori trajtėn e tij 59 000 vjet pasi kishte marrė trajtėn e tij kodi gjenetik i femrės.Pėrgatiti Alvin Ekmekēiu - mbėshtetur nė materialin e revistės Nature Genetics dhe tė enciklopedive.

www.ruzull.net/shkrimi212.html

turisti
27-07-04, 19:08
Tung Murgeshe.Nuk po i kuptoj plote njerzish(ne bote) se pse po mundohen me i gacmue fejet tjera ose pikat e perbashketa duke lyp zenka cilat ngadale shendrohen ne lufte.....Eva ja Ava,Adem ja Ademi....kur ska pas germa njerzit kan provue neper tregimeve me jav lene pasardhsave historijen,diqka qe disi do te mbahet mend.....Libra e cila detalisht spjegon qeshtjen dhe problematiken e larte shenuar,eshte e nji shrimtarit kroat(emri ite cilit e kam haruar),a libra titullohet " kamo ides covjece".Libra eshte e perkthuer ne mbi 70 gjuhe botrore dhe eshte BESTSELER.Ngjarja eshte para,gjate dhe pas krijimit te fejeve me pershkrimet e tyre,dallimet,ku po perputhen dhe ne fund thot perafersisht me fjalet e mija ( per ta arsyetuar shkrimtari titullin e librit):"Feja Muslimane eshte e fundit.Nese ktheheni mrapa,do te shifni se 500 vjet e fundit nuk u lajmerue asnji profet tjeter,dmth KJO ESHTE VREJTJA E FUNDIT NJERZIMIT TE MUSHET MEN ,TE I RESPEKTOJE REGULLAT DHE NORMAT QYSH KA THENE ZOTI OSE DO TE JET I SHKATERRUAR". jU PERSHENDES. :wink:

Gurbetqari
13-08-04, 00:27
"Ne NJE VEND ku te gjith njerzit jan te verber njeriu me nje sy eshte Mbret". Thenje e njoftur e HG Wells, qe te le te te vetkuptoji se sa ka rendsi te pamurit.

Por Imagjino per nje moment vendi i te verberve eshte e ter bota, ashtu siq ishte bota para 550-million viteve.
Ishte nje bot ku jeta ne te ishte primitive dhe e pa qellimt. Evolucioni shum i ngadalshem dhe teper i perpikt.

Pastaji diqka e mrekullushme ndodh, pergjat 5-million viteve, procesi i Evolucionit nxitet me nje shpejtsi te rrufeshme. Shtazet per her te par, si ato gjatare si dhe ato qe ishin pre filluan te zhvillojin armatim dhe mbrojtje.
Dhe per ket koh te shkurt, (5 million vjet) sa qil-mshil syt per koh gjeologjike, numri i fillume (phylum) te (clasifikimit) te shtazve u rrit preji 3 ne 38, numer ky qe ekziston sot ne ditet tona.

"Kur" dhe "Qka" ndodhi ne at rast te jasht-zakonshem qe njifet me emrin "Eksplozioni Kambrijan" eshte ditur dhe studiuar ne detale. Sidomos eshte skjaruar mir ne librin " Sa e bukur eshte jeta " (Wonderful Life), te Stephan J Gould.

Por gjithmon ka qen mysterioze pytja se Pse, "Pse" ndodhi ne at koh ky "Big Bang" i Biologjis.
"Ka qen zhvillimi i te pamurit" thot Dr Anderw Parker hulumtus fosilesh i botes shtazore.
Krijesat Para-Kambrijane kan qen te verbera, kshtu qe e kan pas te pamudshem me gjet miq apo armiq.
Me zhvillimin e syrit madhsia, forma, ngjyra, dhe sjellejt e shtazve u paraqiten per her te par.
"U ndizen dritat" filloji presioni i madh natyror dhe shtazet filluan te zhvillojin mbeshtjellsa te fort te jashtem, dhe gjymtyr per ta kap pren.

Jeta ne tok u ba shum ma dinamike, dhe kshtu explodoji numri cilsor i shtazve te ndryshme.

Vendi i qorrave filloji te mugulloji me plot jet, gjataret dhe preji perlesheshin dhe luftonin njera me tjetren, njera per mbijetes tjetra per ekzistenc.
Te njejten koh pa vetdije luftonin per nje deg te pemes se Evolucionit.

Marr nga e perditshmja "Independent" 09/08/03 Londer

Gurbetqari
10-01-05, 10:57
Mbase nje kohe te gjate studimeve dhe observimeve Charles Darwin erdh ne konkludim se te gjith organismat e ktiji planeti jan te lidhur me fare-e-fiseri ne mes veti, tuiji fillue preji me te thjeshtes (bacteriet) e deri kah ma e perbera (njeriu).
Kjo far-e-fiseri eshte zgjeruar gjat Evolucionit, reproduktimit, dhe seleksionimit natyror te organismave per gjat 3.5 miliard viteve, dhe vazhdon te zgjerohet edhe ne ditet tona, ashtu siq organismat vazhdoijn te ripertrihen.

Duke gjurmur prapa ne koh me vetveten mund te shiheni se si kjo eshte e mundur.
p.sh.
Djal kusheriri, baballaret djem agjesh, gjyshat vllezer preji nje babe.

Darwin njashtu kokludoji se organismat ndryshoijin rastesisht dhe se ata te shkathtit zgjidhen nga forcat e ambientit ne te cilin jetoijin. Ky konkludim drejton te mendurit biologjik ende ne ditet tona.

Njerzit mund te habiten se si eshte e mundur qe nga bacteria gjat evolucionit te krijohet njeriu.
Por ka qen shum me e vshtir te viji deri te krijimi i bacteries gjat kohes parahistorike.

Krijimi i organismave njeqelizor dhe i atyre shum qelizor ka qen si rezultat i:
Atomeve, kohes, dhe ligjeve natyrore.

Qka eshte e mrekullushme tek njerzit eshte fatkti se asemblimi i atomeve ka dhene krijimin e nje organi (trurit), i cili tani po e gjurmon origjinene e vet atyre atomeve qe e krijuan ate.

Gurbetqari
28-01-06, 15:46
Cikli qelizor
Ne ndarjen korrect te qelizave rolin parsor e kan gjenet.
Cikli qelizor controllohet rreptsisht nga nje program I brendshem gjenetik, duke bashkpunu me sinjale te jashme qe pranohen nga qelizat.

Frekuenca qe qelizat ndahen nvaret nga lloji i organismit si dhe llojeve te ndryshme te qelizave (indeve) te te njejtit organism.
P.sh qelizat nervore apo te meliqis shumzohen shum ngadal (te parat ndoshta fare), ndersa qelizat e lekures, dhe ato qe mbeshtjellin perbrenda sistemin e trejtes perafersisht per qdo 30 minuta.
Ner kushte optimale ushqimore, temperature, dhe pH, cikli celizor eshte constant per qdo lloji qelize. Ndersa nder kushte jo te pershtatshme cikli qelizor mund te ngadalsohet.
Ne ndarjen e celizave disa mechanisma themelor genetik jan te njejt tek te gjitha qelizat eukaryote (vetem disa bakterie te thjeshta nuk perfshihen ne ket gruop).

Element perbers te sistemit regules ne shumzimin e qelizave jan proteinat kinase. Kto proteina jan enzyme qe aktivizoijin/inaktivizojin proteniat tjera duke shtuar nje grup fosfati (phospahte), proteinave tjera.
Posaqerisht proteinat qe kontrollojin ciklin qelizor jan te njofura me emrin ciklike- te-nvartsuara-proteina kinase, sepse ato jan aktive vetem kur bashkohen me proteinat reguluse te ciklit qelizor.

Radikalet e Lira

Radikalet e lira jan molecula qe jan ne gjendje te ekzistojin te lira (te panvarura) dhe qe permbajin nje apo me shum elektrone jo qiftore. Electron jo qiftor eshte ai electron qe okupon nje orbit atomike apo moleculare vetvetiu.
Radiclaet e lira jan jet-shkurter, per shkak se jan shum reactive.
Kto molecula active me reactivitet te fuqishem mund te lidhen dhe shkatrrojin qelizat e trupit. Radilaket formohen nga factor te jashtem siq eshte; tymy i duhanit, rrezet e diellit, dhe ushqimi.
Mirpo Radikalet e lira prodhohen kryesisht nga reaksionet kimike qe jan pjes e metabolizmit qelizor (shiko ROS and cancer).
Mendohet se kto molecula contribojin ne grumbullimin demtues tek qelizat trupore, dhe kshtu contribojin ne vjetersin e organizmave, zhvillimin e kancerit, dhe smundje te zemres.
Radikalet e lira the efekti i tyre mund te neutralizohet nga antioxidante si p.sh. Vitamina C, dhe E.

Qka eshte Radikali I lir
Radikalet e lira jan te ngarkuara me elektricitet, per shkak se posedojin electrone jo qiftore neper orbita (electrone mungojin ose teprojin).
Superoxide (-O2`) p. sh. Eshte nje radikal qe formohet me shtimin e nje electroni.


e- e- e- e-
O2 -O2’  H2O2  OH’ +H2O

• Radikali Superoxide (–O`2)
• Hydrogen Peroxide (H2O2) (H2O2 nuk eshte radikal por para ardhes I radikaleve)
• Hydroxyl radikal (OH`), (radikali me reactive).
Duke pasur nje eletcron jo qiftor (si pasoji e dhen/marries se nje elektroni), kto komponime behen Radicale te lira reactive, te pa qendrushme, dhe demtuse per moleculat qe gjinden ne afersi.

Acidi Folic (Folate, folacin)
Acidi Folic syntizohet nga bakteriet ne qe gjinden ne sistemin e tretjes (zorr). Eshte nje vitamin esenciale per prodhimin e qelizave te kuqe te gjakut ne palce te eshtrave.
A. Folic eshte nje komponent perbers e nje sistemi te enzimeve, qe sintezon bazat Azotike qe perbejin ADNen dhe ARNen. (Purineve dhe Pyrimidineve, A-T,G-C).fig 1. ADN, dhe bazat azotike qe perbejin ate.A. Folic gjindet ne disa lloji te ushqimeve posaqerisht ne Melqi, dhe perime te pa perpunume.
Gjat shtazanis A. Folic luan rol te rendsishem ne zhvillimin normal te embryonit, te systemit nervor si dhe formimin e qelizave te gjakut.

Antioxidantet
Antioxidantet lloje te moleculave kimike qe neutralizojin molecula me potencial demtus oxidus, radicalet te lira.
Disa Antioxidante eksistojin vetvetiu ne trup, tjerat siq eshte; vitamina C, E, si dhe carotene-beta, per shembull mirren nepermjet ushqimit apo dieteve suplimentare.

Antioxidantet dhe funksionimi i celizave
Nje qeliz normale gjat procesimit te oxigjenit, me qe ras prodhohet energjia ne form te ATP (adenosine triphospahte) ne mitokondrione, prodhon molecula me reaktivitet te fort (oxidante), p.sh. radicale te lira si peroxide, si dhe superoxide.
Radicalet e lira njashtu generohen nga jonizimi rrezatues, pirja e duhanit, si dhe forma tjera te ndotjes se ajrit.

Oxidantet mund te demtojin ADNnen, proteina, dhe fati acide te pa permbushura (unsaturated).
Demtimi i acideve te pa permbushura mund te resultoji ne demtimin e membranes qelizore, dhe pasojet mund te jen te pa parashikueshme.

Radicalet e lira mendohet te contribojin ne atherosclerosis, (Smundje e arterieve, ku nje pjes e brendshme e arteries eshte e gjysm e bllokuar ne brendsi nga depositat e yndyrnave dhe kolestoroleve. Kjo pengon qartkullimin normal te gjakut).
Duke shkaktue oxidimin e kolesterolit me densitet te ult te lipoproteinave.

Demtitmi oxidative i trupit gjat viteve kontribon ne vjetersin e organizmave.
Qelizat kan antioxidante me te cilat i neutralizoijin radicalet e lira si dhe moleculat tjera reactive.
Antioxidantet qe gjinden ne qeliz perfshijin superoxidase dismutase, katalase, peroxidase, si dhe gluthaione.
Minerale te ndryshme nevojiten ne menyre qe kto molecula te funksjonojin effektivisht. Kto minerale perfshin; selenium, zinc, manganez, dhe Koper (baker).

Disa vitamina; Vitamina C, E, and beta-carotene kan cilsi te forta antioxiduse.
Vitaminat A, dhe E mbrojin mebranen qelizore nga radicalet e lira.
Disa lloj komponimeve quhen fotokemikale (photochemicals), qe gjinden ne bim te ndryshme, jan antioxiduse te fuqishem. Fotokemikalet gjinden ne shum lloje ushqimeve perfshire qokoladat.

Qaji permban flavoide “cateqin group” qe vepron synergestically (bashkarisht) me vitaminat E dhe C, si antioxidante, si dhe vitamina E ndihmon parandalimin e mungeses se selenit (selenium).

Shkencateret ende nuk kan identifikue apo studiju sa duhet fotokemikalet, dhe ende nuk dihet sasia qe neve na nevitet per gjithsecilen.
Nuk eshte e ditur ende nese antioxidant suplementare jan te dobishme.
Nderkaq Mjeket e dietave rekomandojin qe ne te shtojim antioxidantet ne diet duke konsumuar pem, perime dhe ushime tjera me permbajtje te lart ne antioxidante.
Degjenerimi
Ndryshimet fizike apo kimike ne qeliza, inde apo organe. Degjenerimi eshte nje veqori e vjetersis, dhe mund te ndodh gjat nje smundje. Disa shkaktar tjer perfshin; lendimi, reduktim furnizimi me gjak, helmimi (p.sh. me alcohol), apo si pasoje e munges se nje vitamine specifike.

Smundje Degjeneruse
Termi degjenerim perfshin nje seri rrethanash ku ndodh nje progresion demtitmi te nje structure dhe funksioni te nje sistemi, organi apo indi.
Numri I nje dege qelizash specializuse apo strukture ne organin e efektuar zakonisht zvoglohet, dhe ato qeliza zevandsohen me inde lidhore.
Ne shum raste shkaktari I ktyre smundjeve nuk dihet. Kto smundje jan tem e hulumtimeve intensive ne vendet perendimore.
Smundje te qrregullime te systemit nervor perfshin, Alzheimers, Motor Neurone, Huntigton, si dhe Parkinson.

Degjenerim qrregullimi te nyjave perfshin; osteoarthrirties, degjenerimi I muskujve ndodh ne distrofim muscular.


ROS AND CANCER
Reactive oxygen species (ROS) are free radical molecules that have one or more unpaired electrons.
ROS are continuously generated in cells exposed to an aerobic environment, or exposure to ionising radiation. About 1012 oxygen molecules are processed per cell per day, about 1% of which are incompletely used and result in ROS formation.

ROS can also be produced from phagocytic cells and lipid peroxidation.

The most abundant reactive oxygen species are:
• Super oxide radical (–O`2)
• Hydrogen Peroxide (H2O2)
• Hydroxyl radical (OH`)

Which are produced by electron capture.

e- e- e- e-
O2 -O2’  H2O2  OH’ +H2O

H2O2 is not a free radical but it is a precursor of ROS, where in the presence of iron (Fe2++), or copper (Cu) it generates hydroxyl oxide, by so called Fenton reaction.

ROS-related damage of proteins and DNA accumulate during lifetime, and has been postulated to many diseases including cancer.

The role of ROS in DNA mutation

The first step of cancer initiation requires permanent modification of the DNA.

Hydroxyl radical, which is the most damaging of ROS, reacts with all components of the DNA molecule: deoxyribose backbone, the purine bases and the pyrimidine bases.

The chemical alterations of the deoxyribose elements can cause the release of purine and pyrimidine bases, producing abasic sites that have been shown to be mutagenic.
OH’ attack on the duplex DNA results in radical adducts with purine or pyrimidine losses that yield a variety of end products.
Many of the ROS-related DNA base modifications result in a replicative block, and some can induce point mutations at replication.
The most ubiquitous DNA base modification is the oxidation of guanine to 8-hydroxyguanine, occurring in approximately one in 100.000 guanidine residues in a normal human cell.

8-OH-Gua can produce GC to TA transversion mutation as a result of 8-OH-Guanidine to Adenine mispairing. GC to TA transversion has been frequently detected in RAS oncogenes cancers, and in the p53 tumour suppressor gene has been observed in lung and liver cancer.

Through the activation of oncogenes or inactivation of tumour suppressor genes, these ROS-related point mutations may led to initiation as a first step of carcinogenesis as well as participate in tumour progression at a later stage.
Nje model grafik, se si lloji te moleculave oxigenuse recative mund te shkatkojin demtime ne trup.
Disa adressa ku informata oqeanike (te pa-kufishme), shkencore mund te gjinden ne to perpos kta tu fundit te fundit nuk jam edhe aq I sigurt……..
www.sciencedirect.com (need subscription per disa artikuji)
www.pubmed.co.uk (free)
www.scirus.co.uk (free)
www.google.com (free) mund te keni access pothaujse se tek qdo magazin via google.
www.scientificamerican.com apo magazinen Scientific American.

www.dardania.de ??????????????

Lus gjith bashk atdhetaret nese din ndonje address ku mund te gjinden informata per Kosoven dhe viset tjera shqiptare me I paraqit diku ne forum…
Kjo; www.kosova.com. Edhe pse eshte nga QIK ka shum pak informata, dhe pa fotografi,.

I uritur per Atdhe….

arben-ks
01-02-06, 16:02
Ndash me dit se shkenca esht rren ather keshtu e vlerson nje shkenctar si genjen vetem parashtoja ket pytje thuaj nga e ka prejardhjen pula ? ai thot nga voja e nga e ka prejardhjen voja ai thot nga pula.. e sheh si genjen shkenca :wink:

turisti
01-02-06, 23:11
Ndash me dit se shkenca esht rren ather keshtu e vlerson nje shkenctar si genjen vetem parashtoja ket pytje thuaj nga e ka prejardhjen pula ? ai thot nga voja e nga e ka prejardhjen voja ai thot nga pula.. e sheh si genjen shkenca :wink:

Hmmm,boll shkurte ja ke majt.... :lol:

arben-ks
02-02-06, 16:10
Po a spo te duket interesant a e sheh se shkenca nuk e din nga e ka prejardhjen pula e as voja, shkenctart thojn se voja e ka prejardhjen prej pule kjo esht e vertet po edhe pula e ka prejardhjen prej voe pra hahaha

Studimi numer dy; shkenca thot njeriu e ka prejardhjen prej majmuni..?
e tash pse spo fol more majmuni...? po ajo esht kafsh dhe kurr s ka fol sinjer edhe pse ajo esht krijesa (kafsh) me perafert me njerin.
Majmuni ka mundsi me fol po aj sdon se e ka pa qka po folin do njerz edhe aiper qata s fol vetem ban me krye hčh e hčhe po jo hahahah :wink: