PDA

View Full Version : Rinia,pleqėria dhe vjehrria!


Cool_Boy
18-12-03, 14:15
Pershndetje per ju te gjithveVetem deshta nje pyetje se moti nuk kam bo pyetje haah.Qka mendoni sa i respektojn te rinjet pleqt ne ditetet e sodit???Qka mendoni vajzat e sodit qe martohen sa i repsektojn vjerrin???A do ta kishi marr nje vajz apo djal(per ju vajza) e cila apo i cili nuk jav kish respektu prinderit e juaj???Ju pershndes kalofshi mir te gjith --Respekt allahit qe naj ka dhane jeten dhe prindereve tan qe na kan rrit deri me sot.

qika_pr
29-05-04, 16:46
Respekti per me te moshuarit
Ne si familje,jemi nje familje shum e madhe shum agja,shum halla dhe me ka rastitusur te shoh shum gjera
Eshte e vertet se te moshuarit dhe zakonishte vjeherrit nuk kan respektin e duhur
Une nuk jetoj me prinderit e burrit por kam nje respekt te madh per te dyte,ndersa i dashuri ime e repekton shum babin time dhe e llogarit si shokun e vet

Pleqet e respektoj sepse kjo eshte edhe pjes e punes ku punoj
Nese ti ke repekt per mua une do te jem edhe dy her me e mir se ti

ShEjToNkA
13-07-04, 00:25
Pėrshndetje kull_djali ahha e more zot kush spo mendon pėr pleq po mendoja qė na ske na me ardhė kur nė kohen e tyre ahhahah

Ok Sinqerisht po flasė,Pleqėt meritojnė njė respekt tė veqant.. mirė po sod po mendohet shumė pak cka meriton dikush e cka jo....desha tė lidhem aty tek vjehrria ,sa kam mujt me vrejt tė gjithė dhondurėt i respektojn prindėrit e gruas , e reja apo nusja si ta quajė, (jo tė gjitha) mė pak i respektojn prindėrit e burrit, sipas mendimit tim vjerria meritojn respektin nga reja ,ajo nuse duhet ti respektoj vjerrin, aq sa i respekton prinderit e vet..........edhe unė po tė isha djalė do veproja kėshtu,pamarė parasysh sa do ta doja njė femėn, do i thoja nėqoft se nuk mi respekton prinderit as me mu s'do ta kesh mirė kurrrrrrrrrr.... :wink:

Vera
13-07-04, 13:42
Pershendetje

Eshte e vertet se nuk po kan te moshuarit at rrespektine merituar ne ditet e sidit, edhe te moshurait kane qen te rinje, dhe jane ardh deri ne ket gjendje, saqe nuk po pajtohen me kohet e sotme, sepse ateher nuk ka qen askund keshtu. Por megjithate duhet nganjeher ti marrim edhe mendimet e tyre parasysh, sepse na sjellin dicka nga pervoja e tyre, (jo te gjitha sepse ata nuk e njohin kohen e tashme, dhe nuk po jan ne dieni se cka po ndodh, bash te sakt).

E sa ju perket sesa po i rrespektojne Vjehrat, te them "hiq", nuk e di pse, pse vall nuk e qesin doren ne zemer e te thon se edhe ne kemi nje NENE diku, dhe po ta shoofin nenen e tyre ne ate gjendej athua a do i ndihminin apo do e lenin sikur vjehren. Natyrisht qe nuk mund ta duan si nene, vjehren, por se paku nje respekt, per hir te bashkshirtit te tyre.

Po te isha djal nuk do ta kish martuar nje vajz qe nuk me kish respektuar nene kurr.

Cool_Boy
13-07-04, 17:18
Vera e mua a do te ma respektojsh mamin dhe babin??? :wink: :wink:

Vera
13-07-04, 17:24
Vera e mua a do te ma respektojsh mamin dhe babin??? :wink: :wink:

Po Cool_Boy se edhe une kam deshir qe dikush t'i respektoi prinderit e mi, pasta pse mos ti respektoj qe ua mar djalin :wink: :wink:

Cool_Boy
13-07-04, 17:27
Vera e mua a do te ma respektojsh mamin dhe babin??? :wink: :wink:

Po Cool_Boy se edhe une kam deshir qe dikush t'i respektoi prinderit e mi, pasta pse mos ti respektoj qe ua mar djalin :wink: :wink:

shume mire se edhe une ti repsektj mos ke gajle se edhe uen po te marr hahahah

uliksi31
13-07-04, 18:19
Vera e mua a do te ma respektojsh mamin dhe babin??? :wink: :wink:

Po Cool_Boy se edhe une kam deshir qe dikush t'i respektoi prinderit e mi, pasta pse mos ti respektoj qe ua mar djalin :wink: :wink:

shume mire se edhe une ti repsektj mos ke gajle se edhe uen po te marr hahahah

Pra edhe une po jav perhajroj.U trashigofshi :shock:

Vera
14-07-04, 18:34
uliksi31 flm shum pra :wink:

Cool_Boy
14-07-04, 19:56
uliksi31 flm shum pra :wink:

vera a ta qoj lazdranin mesit???

RRUSHI
15-07-04, 00:11
uliksi31 flm shum pra :wink:

vera a ta qoj lazdranin mesit???
COOL ME MIR MURGESHEN SE LAZDRANI VETEM SA TE PRISH PUNE ... :wink:

Vera
15-07-04, 17:30
RRUSHI a po vjen pra ti mssit :wink:

Gentiana
15-07-04, 21:43
Qfar msit allahile, esht kryer ajo koh, dhe tek e fundit ju punet i keni nreq veht, pa pasur nevoj per msit... :wink:

ShEjToNkA
15-07-04, 23:17
qy qyyyyy ,pėr msit jeni ra n'derta aaaa ,Vera sis hajt mos ke dert se shkoj msit unė te kull_djali pėr ty ahhahhhahahahahaha e lypum noshti helbete ja thejna mendjen pridve tij e na e dhajn , skna pse me refuzu se tybe ne kqyr qiken e mirė bolll ,po besa edhe vendi nuk ėshtė i keq ...pak katund veq s'besoj qė ju pengon diqka pridve tė Kull_djalit diqka edhe pse ėshtė katund ahhahahahhahaah................

Vera
16-07-04, 10:36
po de shejtonka mir e ke ti, edh qe eshte katund asfalltin ne der e kena qy, hajt se ja bejme disi.

Prej dritarje kam me nxerr e pa e marr nuk kam me lon :wink:

Cool_Boy
16-07-04, 10:42
Tung

Shejtonka qka me pelqejn katunaret ahhahah ani katunare e pami kete Veren a???Bash me bere qefin moj shejtonka hajde me shpejt mesit ok hahahaah..............

Vera hajt se edhe pa mesit vij per ty ok mos ke gajle ahahahaaah

tung

ShEjToNkA
16-07-04, 13:51
ahhahhahahah mirė qenka puna pra kull_djali ,hajt se besen po ta dha sa ma shpejy qė ėshtė e mundur kam me ardhė mėsit mos ke gajleahhahaha.....edhe mirė e pat vera edhe pse katund asfaltin n'derė t'shpis e kena edhe dramat po enen tashė boll spo hek njeri mu zhdirgj hiq n'qarshi hahahhahahhahahhaahhaa

Vera sis n'daq nga dritarja ,n'dq nga ogjaki,ndaq ka dera ka dush pa ta pru kull_djalin se la kur ahhahahahaahhahaa veq japum iz a me shku mėsit ajoo ahahhahhaaa

edhe degjoni Kull_djali edhe vera unė kur t'shkoj mėsit nuk kthehena that pa e marė fjalen s'dal ahahhahahhahahahahahahaahahhaa

Vera
16-07-04, 16:32
ahhahahahahahhahahahahahahahhahahahahahah ShEjToNkA ok se izen po ta dhe, jo hiq mos u tut se pa fjal mos me eja ok ahahahahahhahahahaha :P

ShEjToNkA
16-07-04, 23:06
Vera sis kujdes se pot ik kthiza tu kesh qyy hahahahahha e tani vaj halli pėr mu ,nuk kryhet ky kull_djali tum lan mu fajtore qyy hahahhahhahahah
e izen pasi ma ke dhan ,edhe unė sa ma par qė ėshtė e mujshme do shkoj pra qyy ahahhhahaaahah edhe hiq pa dert nuk kthena dur that ahhahahhaahaha :wink:

Cool_Boy
17-07-04, 11:50
Shejtonka eres i kishe ik kthiza tuj qesh ama copa copa ja kam bledh prap ahahhahah.............

Vera na martun ende pa mesit moj qiki hahahah

Vera
17-07-04, 13:39
PO po qeshtu jane shokt e mir, te qesin ne rrug e te lem midis saj qy :lol:

Cool_Boy
17-07-04, 19:33
PO po qeshtu jane shokt e mir, te qesin ne rrug e te lem midis saj qy :lol:

Mos ke gajle se nuk te shkel kerri se une vij dhe te largoj ahahah :lol: :lol: :lol:

ShEjToNkA
17-07-04, 19:51
PO po qeshtu jane shokt e mir, te qesin ne rrug e te lem midis saj qy :lol:

Mos ke gajle se nuk te shkel kerri se une vij dhe te largoj ahahah :lol: :lol: :lol:

Vera sis mos ke gajle se nuk t'la nė rrugė po t'qoj deri n'rugėkryq qyy ahahahaha................ :wink:

edhe jo jo pa mėsit s'ju martojm mos keni gajle ahahhaahhahahahahhaa..kena me kall krejt forumin kur te qesim fjalen ahahhaahhaah........................

turisti
24-08-04, 22:12
Pershendetje Cool_Boy. Une po pergjegjna shkurte.
1)-20%,

2)-Pake,sepse pa u martue mendojne se si te jetojne te ndare,

3)-jo,sorry. :wink:

Prishtinasja_
26-02-07, 15:58
Se pari pershendetje dhe teme interesante,

Nuk e di si do jem me vjehrren unė ?? :biggrin:

por kam deshire ti shkruaj disa fjale ,se pari mardheniet vjerre-nuse mendoj se kane qene problematike gjate gjithe ekzistences se njerezimit.

Marredheniet ndermjet vjerres dhe nuses varen nga te dy palet besoj unė ..
Ne qoft se vjerra i krijon nuses se saj ngrotesin familjare dhe e konsideron si fėmijė te saj besoj se ēdo gjė shkon mirė :smile:

Gjithashtu edhe nusja ka disa detyra te saj si p.sh.. respektin !!:smile:

Nuk e di por nuk besoj dhe nuk dua qe nje dite une te kem probleme me nenen e njeriut me te rendesishem ne bote per mua.
Shpresoj qe te dyja te jemi aq inteligjente sa te mos ia komplikojme jeten atij qe na lidh neve te dyjave.

Kurse se i perketet punės se kuantave mendoj se kunatat duhet te rrije ne distance sigurimi 200-300 km! :biggrin:

Aga Syl
18-05-07, 21:46
Ju pershendet Aga,per temen.
Ju qka jeni te martuar,ju tregoni atyre qe nuk jane te martuar.
Keto tema jane te veshtira per pergjigjr.Aga Syl prane oxhakut.

sherri
19-05-07, 02:20
Aaaaaaaaa ca ish dal nje kang e mire per Vjehrrat hahahahaah
I kish vdek njanes vjehrri....edhe i shkoj afer tha:po i keq ke,sa i mire u bane,zgjate doren preke kamen,sot nje jave merre edhe Nanen............

Shqiptare
19-05-07, 04:40
Pershndetje per ju te gjithveVetem deshta nje pyetje se moti nuk kam bo pyetje haah.Qka mendoni sa i respektojn te rinjet pleqt ne ditetet e sodit???Qka mendoni vajzat e sodit qe martohen sa i repsektojn vjerrin???A do ta kishi marr nje vajz apo djal(per ju vajza) e cila apo i cili nuk jav kish respektu prinderit e juaj???Ju pershndes kalofshi mir te gjith --Respekt allahit qe naj ka dhane jeten dhe prindereve tan qe na kan rrit deri me sot.

Cdo dite e me shume shkohet ne stil jetese perendimore ku te rinjet po e humbin meshiren dhe kujdesin ndaj prinderve te tyre. Vet fakti i shpeshtimit te ndertimit te shtepijave per pleq e tregon kete fenomen te hidhur qe po e kaplon rinine sot!

Sa me shume te lihet pas dore kujdesi ndaj prinderve, aq me shume do te haset ne pamundesine per te perparuar ne jete. Nje nga shkaqet qe ben te shtohet pasuria, si ajo amteriale poashtu edhe ajo shpirterore eshte kujdesi ndaj dy prinderve !

Arkza
19-05-07, 16:38
Pershendetje ne tem
Pajtohem Plotsisht me Shqipe..... se ne fakte keshtu eshte ,
un Perveti jam e pa martuar dhe nuk muj te them asgje se keto jan veq fjale , me mir po pres e te shoh vetin se qfare jam ndaj vjehrrive , por nje gje e di , qe askuj ska du te keqen , dote mundohem per te mir , por nese ma kthen per te keq ate-here dijet se qka bohet , askush nuk po don me shkel dikon e pra e as un sjam nje nga ato qe e lejoj dikon me shkel Kursesi , sepse kete un se meritoj .
un e kam vllaun te martuar dhe ja kaloj shume mir me kunaten time kurr si perzihem ne jeten e saj apo ne punet te saj , me shume blej dhurata per te sesa vetit edhe pse une vet punoj , po asht dhe nena ime ate e ka bo si Bijen e vet e jo si ren e vet .

Shqiptare
12-06-07, 18:14
Dhe jeni tė dy mirė…?


Biseda, me mysafirėt e ardhur atė pasdite tė nxehtė korriku, pasi “kėrceu” sa nė njė ēukė, nė njė kodėr e sa nė njė mal, e natyrshme kjo pėr fillimin, u fut nė rrjedhėn e saj normale, tė zakonshme. Nė tė tilla raste televizorin e mbajmė nė stacione qė kryesisht transmetojnė nė tė shumtėn e kohės muzikė. Nė ekran kėngėtarja e njohur Artiola Toska. Dikush nga tė pranishmit kėrkoi qė tė ngrihej pak volumi. Teksti, muzika, interpretimi dhe aktualiteti bėjnė qė ajo tė dėgjohet me vėmendje, edhe pse ėshtė njė nga kėngėt e dėgjuara shumė e shumė herė. Kur “nusja” Toska dhe “vjehrra” Ēobani, pozuan nė fund kokė mė kokė, disa vunė buzėn nė gaz, ndonjė psherėtiu apo mėrmėriti diēka, kurse ajo qė ishte duke “menaxhuar” vitet e moshės sė tretė foli se kėtė ngrohtėsi do e kishte zili edhe nėnė e bijė. Sa mirė qė ka kėshtu, por ja qė ka dhe “Njė baba tepėr.” Kėshtu, si pa dashur, biseda kaloi nė njė temė qė mė shumė se kurrė ėshtė bėrė e ditės. (Nuk po bėj gjė tjetėr me kėtė shkrim veēse po jap pak a shumė tė sistemuar bisedėn qė u bė atė pasdite pėr ngrohtėsinė familjare.)
Kohėt kanė ndryshuar shumė. Ishte tjetėr kohė mė parė. Asnjė nuseje nuk i shkonte nė mendje tė thoshte ndonjė fjalė kundėr vjehrrės, pale kundėr vjehrrit jo se jo. Nė familje kishte shumė vetė, se dhe fėmijė bėheshin shumė, veē kėsaj duhej tė martoheshin tėrė djemtė pa tė fillonte ndarja e tyre. Mund t’u duket ēudi, por nga veriu ka pasur familje dhe me 40 apo 50 frymė, ndoshta dhe mė shumė. Atėherė fjalėn e kishin vetėm prindėrit e burrit dhe burri se kunetėrit dhe kunatat nuk bėnin zė edhe kur nuk i pėlqente. Vjehrra i ndante punėt nuseve me javė, punė tė shtėpisė, tė oborrit e bagėtive, tė fushės e kėshtu me radhė, qė asnjėrės tė mos i ngelej qejfi. Pėrjashtoheshin vetėm shtatzėnat dhe ato qė sapo kishin lindur. Pėr shpenzimet qė do tė bėheshin vendoste vetėm i pari i shtėpisė. Nuk mund tė thuhet se ajo kohė nuk ka pasur tė kėqija, por ajo iku, duhen netėt e gjata tė dimrit pėr tė treguar pėr atė kohė.
Ndryshimi i sistemit, ndryshimet nė bazėn ekonomike tė shoqėrisė do tė sillnin pa dyshim ndryshime edhe nė konceptimin, pėrbėrjen dhe funksionet e familjes. Por, familja sot ende nuk ka gjetur vetveten, ajo ėshtė shumė e tronditur, ėshtė nė krizė, dhe po kalon dramėn e madhe tė saj. Ne kėtė turbullirė, nė shumė raste, ėshtė e pėrfshirė e gjithė familja, tė gjitha moshat dhe kategoritė. Ēdo ditė njihesh me ndodhi rrėqethėse tė marrėdhėnieve midis prindėrve dhe fėmijėve, midis vėllezėrve, midis nuses dhe vjehrrit ose vjehrrės ose midis gjyshes e gjyshit me nipin apo mbesėn.
Gjendja ekonomike, papunėsia, mungesa e perspektivės, nxitimi pėr t’u pasuruar shpejt, emigracioni, mashtrimi, televizioni, interneti, etj. shumė njerėz i ka ēuar nė ankth, nė stres, dhe disa edhe mė tej, te alkooli, depresioni, droga, prostitucioni, vrasja e vetėvrasja.

Disa, vuajtjet dhe shqetėsimet i kanė dhe i mbajnė vetė, ka nga ata qė ia “postojnė” tė tjerėve. Por, dramėn mė tė madhe, nė shumicė, po e pėrjetojnė tė moshuarit. Moshat e vjetra, natyrisht mbartin me vete edhe mentalitete e zakone qė i ka perėnduar ylli, por ato nuk bėhen pengesė nė familje, nuk i ndėrhyjnė djalit dhe nuses nė jetesėn e tyre, nė shpenzimet qė bėjnė, edhe kur nuk ndajnė njė mendje, pasi tashmė pėr ta ėshtė e qartė se nuk i dėgjon njeri, veēse do tė shtojė shqetėsimet dhe hallet e vetes. Njė nuse, duke folur pėr vjehrrėn, renditte gjithė punėt e shtėpisė, fėmijėt ia mbante, drekė e darkė i gjente gati, mė do, nuk them se ėshtė e keqe, por mė mirė tė mos e kisha, tė isha vetė me burrin dhe fėmijėt. Por ka dhe mė keq. Jo vetėm kur djemtė me familjet janė nė emigracion, por edhe kur janė kėtu, nė shumė raste prindėrit e tyre jetojnė vetėm. Kur janė tė dy bėjnė si bėjnė dhe ngrysin ditėt dhe gdhijnė netėt disi, por kur ngelet vetėm njeri, nuk ka me kė tė shkėmbeje njė fjalė, nuk ėshtė nė gjendje t’i kryejė shėrbime vetes pėr shkak tė moshės dhe sėmundjeve. Ky ėshtė tmerri vetė. Ēfarė ndodh mė pas me ta? I gjejnė komshinjtė disa ditė, pasi kanė ndėrruar jetė. Kot nuk thuhet se pleqėria e vetmuar ėshtė vdekje e pa mbuluar. Edhe pse jo tė shpeshta, ka pasur raste qė nipėr apo mbesa, tė rritur nė prerin e gjyshes, mė dashurinė, pėrkėdheljet dhe nina-nanat e saj, njė ditė bėjnė krimin mė tė shėmtuar, vrasin gjyshen.

Njė nga tė pranishmit nė bisedė tregoi dialogun e shokut tė tij, mjek, me njė tė huaj. Ky i fundit e pyet se sa vjet kishte qė jetonte me gruan, dhe ajo mjeke. Shoku i ishte pėrgjigjur se kishte mbi 30 vjet. I huaji e pyet pėrsėri se e kishte pasur fjalėn pėr gruan qė ka nė krah, (edhe ajo ishte prezent nė bisedėn me tė huajin).
-”Po, i thotė,- me kėtė grua kam mbi 30 vjet, njė grua kam pasur gjithė kohėn.”
I huaji, i habitur, kishte vazhduar: “Dhe jeni tė dy mirė, asnjėri nuk ėshtė ēmendur, megjithėse kini kaluar mbi 30 vjet bashkė?!”

–”Jo, ishte pėrgjigja - ne vetėm vdekja na ndan, shkojmė pėr bukuri, e duam dhe e respektojmė njėri-tjetrin. Ndryshe kanė filluar kėta tė rinjtė tani.”
Familja mbėshtetet nė dashurinė e sinqertė midis bashkėshortėve, nė respektin dhe dashurinė e ndėrsjellė midis prindėrve dhe fėmijėve. Tė gjithė kanė tė drejta tė barabarta, por njėkohėsisht dhe detyrimin pėr tė ndihmuar njėri-tjetrin e tė kontribuojnė sipas aftėsive dhe mundėsive pėr forcimin ekonomik dhe zhvillimin kulturor nė familje. Familja ėshtė konsideruar e shenjtė, por shenjtėrimi i saj vitet e fundit ėshtė zbehur shumė. Forcat lidhėse tė secilit anėtar me familjen janė dobėsuar. Nė edukimin e fėmijėve roli i familjes ėshtė ulur, ndėrsa shoqėria ka marrė pozicione indiferente.

Nė komunikimet e njė familjeje tė nderuar, prindėrit mėsues dhe dy djem nė shkollė, njėri nė shkollė tė mesme e tjetri nė shkollė tė lartė, dėgjon fjalėt: “Tė lutem; Faleminderit; Bukur; Tė lumshin duart; Mė kėnaqe;” etj. Por, ėshtė interesante se kėtė komunikim tė kulturuar e gjithė mirėsjellje, qė shpreh respekt dhe dashuri, shumė kolegė tė tyre nuk e quanin normal, e konsideronin tė tepruar, me doza zyrtarizmi apo lajkatare.

Nevojat pėr njė jetesė mė tė mirė, kanė ēuar nė emigracion mjaft familjarė, duke lėnė nė mė tė shumtėn e rasteve gruan e fėmijėt nė fshat apo nė qytet. Qėndrimi pėr disa vjet jashtė, nė emigracion, pamundėsia pėr tė ardhur shpesh pėr shkak tė mungesės sė dokumenteve tė rregullta, vėshtirėsitė e punės e tė jetesės vetėm, ndonjė thashethem e fillojnė dyshimet pėr gruan, xhelozia, grindjet, rrahjet e mė pas ndarjet, pse jo ndonjėherė edhe vrasje e vetėvrasje. Njėri ndahet nga jeta, tjetri shkon nė burg, fėmijėt ngelen jetim. Pėr ēfarė edukimi mund tė bėhet fjalė pėr kėta fėmijė sot?

Mė e ēoroditur sot nė shoqėrinė tonė ėshtė adoleshenca. Televizori, interneti dhe celulari, pėr tė mos folur pėr ata qė kanė makina, janė mjetet qė keqpėrdoren nga adoleshentėt dhe qė po ndikojnė keq nė edukimin e tyre. Kėto po i afrojnė me alkoolin, me drogėn dhe jetėn e shthurur e pa moral, me vjedhje e krime. Nga intensiteti dhe pėrhapja e kėtyre dukurive tė krijohet pėrshtypja se edukimi i ėshtė lėnė spontanitetit, se familja dhe shoqėria vetėm bėjnė sehir, ndėrsa media sikur i mėson tė keqen.

Ngritja e nivelit ekonomik, patjetėr do tė ēlirojė nga ankthi dhe shqetėsimi pėr jetėn shumė njerėz, kjo ėshtė kryesorja, por deformimet nė karakter nuk ndreqen aq shpejt dhe veēanėrisht kur janė futur thellė. Veē kėsaj, veset dhe amoralitetet nuk janė produkt vetėm i problemeve ekonomike. Ėshtė koha tė ngrihet e alarmuar shoqėria, shteti, gjithė organizmat, ēdo anėtar i familjes, secili nė pozicionin e vet e sė bashku me njėri-tjetrin tė marrė nė dorė seriozisht fatin e familjes, si bėrthama e shoqėrisė.

Marre nga revista "Familja"

halla e madhe
16-06-07, 23:47
Se pari pershendetje dhe teme interesante,

Nuk e di si do jem me vjehrren unė ?? :biggrin:

por kam deshire ti shkruaj disa fjale ,se pari mardheniet vjerre-nuse mendoj se kane qene problematike gjate gjithe ekzistences se njerezimit.

Marredheniet ndermjet vjerres dhe nuses varen nga te dy palet besoj unė ..
Ne qoft se vjerra i krijon nuses se saj ngrotesin familjare dhe e konsideron si fėmijė te saj besoj se ēdo gjė shkon mirė :smile:

Gjithashtu edhe nusja ka disa detyra te saj si p.sh.. respektin !!:smile:

Nuk e di por nuk besoj dhe nuk dua qe nje dite une te kem probleme me nenen e njeriut me te rendesishem ne bote per mua.
Shpresoj qe te dyja te jemi aq inteligjente sa te mos ia komplikojme jeten atij qe na lidh neve te dyjave.

Kurse se i perketet punės se kuantave mendoj se kunatat duhet te rrije ne distance sigurimi 200-300 km! :biggrin:

Po mire e paske qendise kete teme,tybe i paske hallakat msitet ,une ja msyna e para valla,ku me gjete kesi nuse me tana te mirat..hahahahahahahaaaa

Prishtinasja_
17-06-07, 13:28
Po mire e paske qendise kete teme,tybe i paske hallakat msitet ,une ja msyna e para valla,ku me gjete kesi nuse me tana te mirat..hahahahahahahaaaa

Hallushe te pershendes me kengen !..:biggrin:

http://www.youtube.com/watch?v=QDyX9A_6-fo :wink:

halla e madhe
17-06-07, 14:14
Hallushe te pershendes me kengen !..:biggrin:

http://www.youtube.com/watch?v=QDyX9A_6-fo :wink:


...valla po dyshoj a mos ti e ke komponu tekstin e kesaj kenge,marifet per nuset e ardhshme..hahahahaahaaa

flm shume per kengen:wink:

Murgesha
17-06-07, 14:36
...valla po dyshoj a mos ti e ke komponu tekstin e kesaj kenge,marifet per nuset e ardhshme..hahahahaahaaa

flm shume per kengen:wink:

Hajt Hallė se edhe rejat tona kan me e tėrhjek e mos me e kėput ahahhahaahahahaaaaa

halla e madhe
17-06-07, 14:45
Hajt Hallė se edhe rejat tona kan me e tėrhjek e mos me e kėput ahahhahaahahahaaaaa..s'ka vjeherr t'keqe as nuse t'keqe..te gjithat do t'i toleroj veq le te knaqen rinija mes veti:wink:

Sy_kaltra
17-06-07, 14:48
Mos te del nuse sikur une mir me burrin mir me vetin,vjerra vjen e treta :biggrin:
Jo pernime i pershendes krejt vjehrrat ,e pershendetje speciale per ato nuse qe nuk kan vjehrra :tongue:
Vjehrra jem hanez perbehet ne kry tem,pat than pa kalu hala mir vapa dardha paska bishtin mbrapa hahahahahaha nuk e kish per mu ajo po per kunaten :tongue:

I pershendes krejt vjehrrat ne krah te burrit hahahahahahahaha ...

halla e madhe
17-06-07, 14:56
Mos te del nuse sikur une mir me burrin mir me vetin,vjerra vjen e treta :biggrin:
Jo pernime i pershendes krejt vjehrrat ,e pershendetje speciale per ato nuse qe nuk kan vjehrra :tongue:
Vjehrra jem hanez perbehet ne kry tem,pat than pa kalu hala mir vapa dardha paska bishtin mbrapa hahahahahaha nuk e kish per mu ajo po per kunaten :tongue:

I pershendes krejt vjehrrat ne krah te burrit hahahahahahahaha ...

...flm. per pershendetje oj symavihe,u befshe vjeherr edhe ti ishalla..hahahahahaaaa

Sy_kaltra
17-06-07, 14:59
...flm. per pershendetje oj symavihe,u befshe vjeherr edhe ti ishalla..hahahahahaaaa

Ska perse moj ,edhe ti koke ba vjeherr sikur une a ?!hajt ski qka me bo veq ngrehe penin e mos e kput :biggrin:

Arkza
17-06-07, 16:04
Hmm Vjehrre , Vjehrree !!! S'ka me mir ta Respektojshe Vjehrren por nje sen su e kuptoj !!!!!!?

Pse Nusja te Bohet Robreshe e Vjehrres !!!?
Vllah a mos Vjehrra e ka Linde Nusen apo Djalin !?
Pra Shtrohet Pytja se pse keto Pytjet ja un po Pergjegjem ne disa Raste qe kam degjuar por edhe pak pa !

Keshtu eshte Njera qe ka e Vjehrren shume te Smuar , dhe keshtu Dy rejat e saj per Kujdesin per te ! Kjo eshte njenje e mire por duke marre pak parasysh ne disa pika ketu , keshtu qe Nusja ka shume Punet Tjtra P.SH ( ne Kosove) ska Uje rregulllisht ska RRyme po ashtu dhe Kushtet ! me Gjithese Nusja me keto Kushte patjetre duhet te kujdeset per Vjehrren e vet ! a thua pse eshte dikuri ketu ne Kosove keshtu , Nusja duhet te rris vet femijet , te gatuaj te pastroj te Pres Mysafiret ( si ne Kosove me kur eshte Vjehrra e smur ka shuem Mysafir kete e dini edhe ju ) te Ndrroj pampresat Vjehrres !!!!!!!!!! kjo eshte pak si e Tepret apo ajo !!!!!?

Pse Djali nuk Kujdeset per nenen e vet meqe ajo ate e ka Linde por Nusja !!!
po qe Mashkujt jan Ndryshe shume Raporte me Nenen dhe Sigurisht eshte arsyja qe kan Trup nga Nena ose edhe Nena nga i Biri i vet !!! pra un mendoj se ka Zgjedhje ketu meqe e doni Nenen tende aq shume pa marre parasysht edhe nese s'do e ke patjetre Obligim dhe detyre qe te Respektojshe dhe te Kujdeshesh per te .
pra Zgjdhja me emir ene keso Raste eshte me mire ju Mashkujt te merrni nje Puntore qe te Kujdeses Extra per Nenen te tuaj . keshtu qe te ja lehtson nje barre EDHE NENES DHE Gruas !!!

Pra edhe nje Raste tjetre Nena e Shkret i ka Linde 4 Djemt e vajz ska hiq , e te Cilit te gjithe Jetojne ne Perendim , te gjithe jan te Martuar dhe kan Femij jan te rritur te gjithe !!!!!!!!!!
Nesa e shkerte ka mete ne Kosove me burrin te saj ( me baben e atyreve Djemve) pak disa vitesh ka Vdeke edhe burri ka met vetun ne shtepi ! Askush dhe asnjeri nga ata nuk erdhen te marrin Nenen e vet me veti se ku jetoj por as te Kthehen asnjeri nga ata , dhe keshtu e gjora qe nga Merzia, Vetmia dhe malli per birit te saj dhe nip-mbesa kjo tashme ka Luajtur mendshe !!!!!!!!!!!


Pra me kete desha te ju them se qka po Ndodhe keshtu me neve !?

Nenat tona jan per Kujdes per neve dhe ne Fund te fundit kur kan nevoj per ne po ja u Kthejme Shpinen !!!!!
Kjo dikuri aspak sme pelqen , duhet te marrim parasysht se edhe Ne Nje Dite dote Plakumi !!!!