PDA

View Full Version : Barazia e Gjinive


enesi_21
29-12-03, 14:54
Barazia e gjinive

Pozita e gruas nė tė ashtuquajturat civilizimet e mėdha tė sė kaluarės zbulon qė "gruaja nė periullėn e jetės sė sajė nuk ka patur ekzistencė tė pamvarur".Burri atė me raste e shikonte zakonishtė si robreshė dhe rrallė erė si shoqe apo bashkėpunėtore. Madje edhe Evropa moderne e cila pohon se gruan e liroi krejtėsishtė nga shovinizmi i burrit, dėshtoi pėr tia dhėnė asaj rolin e drejtė nė shoqėri. ishte pėr tė parėn herė qė Islami i dhuron tė drejta tė barabarta gruas.

Nė Kur'anin e Madhėruar gjindet komplet njė kaptinė (Sure) pėr gruan (En-Nisa). Kėtu, nė kėtė kaptinė, Allahu qartazi zbriti doktrinėn e barazisė.

Kur'ani i madhėruar i drejtohet gjithė njerėzimit, si burrave ashtu edhe grave. Kjo dėshmohet nga fragmente tė caktuara qė ju drejtohėn tė dy palėve, burrave dhe grave.
"Nuk ka dyshim se pėr myslimanėt e myslimanet, besimtarėt e besiamtaret, adhuruesit e adhurueset, tė sinqertit dhe tė sinqertat, durimtarėt dhe durimtaret, tė pėrvuajturit dhe tė pėrvuajturat, sadakdhėnėsit dhe sadakdhėnėset, agjėruesit dhe agjėrueset, ruajtėsit e nderit dhe ruajtėset e nderit, shumė pėrmendėsit e All-llahut e shumė pėrmendėset e All-llahut , All-llahu ka pėrgatitur falje (mėkatesh) dhe shpėrblim tė madh." (33: 35)


Ditėn e gjykimit edhe burrat edhe gratė do tė ringjallėn dhe do tė shpėrblehėn apo dėnohėn nė baz tė veprave qė ata i kan bėrė.
"Ditėn kur hipokritėt dhe hipokritet atyre qė besuan u thonė: “Na pritni (ose na shikoni) tė ndriēoheni prej dritės suaj!” U thuhet: “Kthehuni prapa jush (nė dynja) e kėrkoni ndonjė dritė!” Atėherė vihet ndėrmjet tyre njėfarė muri qė ka njė derė, e brendia e tij ėshtė mėshirė (Xhenneti), e ana e jashtme e tij ėshtė dėnimi (zjarri). (Hipokritėt e mbetur nė errėsirė) i thėrrasin ata (besimtarėt): “A nuk kemi qenė edhe ne sė bashku me ju!? (Besimtarėt pėrgjigjen): “Po, por ju e shkatėrruat veten (me hipokrizi), ju prisnit kob tė zi pėr besimtarėt, ju dyshonit ēėshjtet e fesė dhe ju mashtruan shpresat e kota deri kur ju erdhi caktimi i All-llahut (vdekja) dhe ashtu, mashtruesi ju mashtroi." (57: 13-14)

"O ju njerėz! Kinie frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqėn) e saj, e prej atyre dyve u shtuan burrra shumė e gra..." (4:1)

Kjo ėshtė dėshmi qė tė gjitha qėnjet humane janė tė barabarta.
Nė Islam nuk ka dallim race, gjinie apo ngjyre dhe tė dy, burrat dhe gratė barabartė gėzojnė tė drejtat themelore humane sepse nė fund tė fundit tė gjithė rrjedhin nga i njėjti burim. [/size]

hana
02-01-04, 15:17
tung po me pelqen shum tema eshte shum e qelluar une nuk e kuptoj kur te gjith para zotit jem te barabart si femrat po ashtu edhe meshkujt pse athere femra edhte e diskriminuar e shtypur e ska as nje te drejt :?: :?:

enesi_21
03-01-04, 14:40
Pershendetje, Hana.
Se ne qfare pozite eshte femra, nuk jam shume i sigurt se ajo sot diskriminohet siq thua ti.

Po une desha te ta bej vetem nje pyetje.
A mendoni valle se feja islame i ka ber padrejtesi femres ! ?.

A ka kush valle qe mendon se vertet ka ligj ma te mire se ai i Zotit?
Pse vall Zoti do ti kishte ber padrjtesi femres ?

Vallahi jo, jo,... por vertet jemi ne nje qorrsokak te pa fund, ku jemi nisur e nuk po dim kah po shkojme.

mija
05-01-04, 11:25
njerezia eshte vet ajo e cila e diskriminon femren dhe i jap te drejta me te vogla...
me pelqyn shume shkrimet e tua enes me te vertet shum i permbahem kesaj dhe mendoj qe rruga e vetme drejt paqes, lumturis eshte drejtesia dhe barazia..mirepo kete e deshmon fort feja e islamit....besimtaret e din kete...mirepo njeriu i prapambetur njeriu i pa-shkolluar, njeriu jo besmtar nuk i jep te drejt dhe barazi te tjereve (gruas)
andaj o popull keni frik nga All-llahu se ne ket bot jemi vetem perkohesisht....keni frik nga dita e gjykimit!!!

me respekt!!!

hana
05-01-04, 18:13
tung deshta te them qe sjam aspak kunder ligjeve te Zotit se besoj shum ne zot se e di qe krejt njerzit pa dallim jan te barabart para tij po nuk e kuptoj se pse femna duhet mbulu .Kjo puna mu mbulu femna ne Kuran as qe esht e shkrume por ne vendet Arabike meqense klima eshte e nxeht femra per tu mbrojt nga dielli ne menyr qe te jet e bardh e bukur ia ka nis mu mlu e ky veprim eshte keqkuptu nga njerzit te cilet mendojn se eshte mekat qe femra te mos mlohet kaq kisha tung

enesi_21
06-01-04, 12:46
Selam, selam, selam per muslimanet.
Mėsoji pra kėto gjėra motra ime se vėrtetė tė duhen. Nėse ėshtė e domodoshme qė tė dalėsh atėherė mos dil veēse duke qenė e mbuluar sipas rregullave tė fesė qė tė kėnaqesh Zotin tėnd e tė poshtėrosh djallin .Dėmet qė sjell dalja jote e zbuluar dhe e pispillosur ėshtė shumė mė e madhe se sa pėrfitimet qė mund tė kesh nė rast nevoje . O motra ime nėse vėrtetė do kishe nijetin tė pastėr dhe do tė ishe e vendosur , drejt teje do tė ishin zgjatur me mijra duar bamirsie dhe Allahu do ta kishte lehtėsuar ty punėn a nuk ėshtė Ai qė thotė:"
Dhe kushdo qė ka frikė Allahun , Ai atij do ti jap rrugėdalje dhe do ta furnizoj andej nga se pret’’. Talak : 2-3

Ndėrsa motrės tjetėr do ti themi : Fisnikėria dhe pozita e lartė tek Allahu nuk arrihet nėpėrmjet rrobave tė bukura dhe tė shtrenjta dhe as duke ndjekur modėn e kohės por duke iu bindur Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij dhe duke zbatuar gjithēka qė urdhėron sheriati nė lidhje me hixhabin Islam dėgjo se ē’thotė Allahu i madhėruar nė Librin e Tij

Mė fisniku ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr i frikėsohet Allahut.’’ Huxhurat : 13
Nė rrugėn drejt kėnaqėsisė sė Allahut dhe xhennetit tė Tij shuhet ēdo dėshirė dhe tekė.

Shkaku i katėrt: Erdhi radha e sė katėrtės e cila tha: Nė vendin tim temperaturat janė tė larta dhe ajri ėshtė mjaft i nxehtė dhe unė se duroj dot dhe si i bėhet hallit nėse unė vesh edhe hixhabin ?’’ Njė njeriu tė tillė si puna kėsaj Allahu i thotė

Thuaju:’’ Zjarri i xhehenemit ėshtė akoma mė i fortė nė nxehtėsi (se vapa e diellit). Veē sikur mund ta kuptonit ! Teube :81
Si pra mund ta marrėsh nė konsiderat nxehtėsin e kėsaj bote para nxehtėsisė sė Xhehenemit ! Dije o motėr se ti me kėto mendime ke rėnė pre nė njė nga rrjetat e djallit pėr tė tė nxjerr ty nga nxehtėsia e kėsaj bote dhe pėr tė tė hedhur nė zjarrin e Xhehenemit, shpėto pra veten tėnde nga nga kjo rrjetė e tij dhe konsideroe nxehtėsinė e diellit nė njė mirėsi dhe jo njė vuajtje, cila do tė tė kujtoj ndėshkimin e Allahut , sakrifikohe pra rehatin e kėsaj bote pėr tė shpėtuar veten nga zjarri i Allahut , pėr banorėt e tė cilit Allahu thotė :"
Asgjė tė freskėt nuk do tė shijojnė atje as dhe pije. Pėrveē ujė qė valon dhe kullimin e plagve tė qelbura .’’ Nebe : 24- 25.

Xheneti ėshtė i rrethuar me vėshtirsira e ndėrsa zjarri me lehtėsira , cila ėshtė pra zgjidhja jote...?

enesi_21
06-01-04, 12:53
“O bijtė e Ademit, Ne zbritėm pėr ju petk qė ju mbulon vendet e turpshme dhe petk zbukurues. Por, petku i devotshmėrisė ėshtė mė i miri.” (El-A’raf: 26)
All-llahu nuk u ėshtė drejtuar me urdherin e Tij pėr mbulesė jobesimtareve, por besimtareve. Ai thotė: “Dhe thuaju besimtareve...” dhe thotė: “dhe grave tė besimtarėve...”

Njė ditė, te nėna e besimtarėve, Aishja radiallahu anha hynė disa gra nga vendi Benu Temin me rroba tė holla. Ajo iu drejtua duke u thėnė: “Nėse jeni besimtare, kjo nuk ėshtė veshja e besimtareve, e nėse nuk jeni besimtare, atėherė kėnaquni me to.”

LAKURIQĖSIA SHKAKTON MALLKIMIN DHE LARGIMIN NGA MĖSHIRA E ALLAHUT

Pejgamberi alejhis-selam thotė:

“Nė fund tė ummetit tim do tė ketė gra tė veshura, por tė zhveshura, ndėrsa kokat (flokėt) e tyre do tė jenė sikur gungat e deves. Mallkoni ato, ngase ato janė tė mallkuara.”

LAKURIQĖSIA ĖSHTĖ PREJ CILĖSIVE TĖ BANORĖVE TĖ ZJARRIT

Pejgamberi alejhis-selam thotė:

“Populli, i cili mban nė dorė kamxhikė sikur bishtat e lopės, me tė cilėt u binė njerėzve, si dhe gratė e veshura por tė zhveshura, tė cilat lėkunden gjatė ecjes, kokat (flokėt) e tė cilave janė si shpina e deves nuk do tė hynė nė Xhennet, e as qė do tė nuhatin erėn e tij, ndėrsa era e tij ndihet aq larg.”

hana
06-01-04, 18:03
tung po me vjen shum keq qe me paske keqkuptu se un as qe jam kunder ligjive te Zotit e as me shum qe jam pre e djallit me sa lexova une ti po i gjykojshe personat sipas pamjes se jashtme por e ke gabim se pamja e jashtme rren.Une njoh konkretisht nje person qe vendosi me u bo hoxhanic shkoj e mlu ajo ne te vertet ish nje femer e perdal tanat te zezat i kish ba e ne fund dojke me u ba hoxhanic e pastaj njoh shum persona te tjer qe veshen normal pa e tepru qe jan njerz shum te mire ,keshtu ti nuk mundesh me gjyku asnjeri vet zoti i gjykon njerzit,tung

uliksi31
06-01-04, 18:29
Po hana po,ne Kur'an shkrun qe gruaja te mbulohet.Por jo assesi qe Zoti beri diskriminim ndaj gjinis femrore.Ai (Allahu)s.w.t. e beri per shkak se disa mashkuj jane te "semur"ne zemer.Pra per te i mbrojtur ato nga ata manjake,se sot dihet se cdo 20 sec.perdhunohet nje femer si shkak eshte veshja e saj.Kto ngjarje ndodhin ne shtete te "civilizueme".Ai (Allahu) nuk gabon,ne si besimtar nuk duam as qe te mendojm-komentojm per dicka qe ai ka dhen urdher sepse Ai eshte SUPRIM-MENDJE E PAKUFISHME.Por i pranojm urdhrat e Tij me knaqsi.Meqense jemi te lir te mendojm dhe te hulumtojm,jo vetem per mbulesen por per cdo gje qe Ai na ka urdhrua njerzimit.Ju pershendes.

enesi_21
07-01-04, 13:14
Kjo ėshtė kėshillė pėr ēdo besimtar dhe besimtare qė dėshirojnė Xhennetin, kėto kėshilla nuk janė tė mia por janė nga Zoti i botėve dhe qiejve, i Cili thotė:
"Pėrkufizoje veten tėnde me ata qė lusin Zotin e tyre mėngjez dhe mbrėmje, e qė kanė pėr qėllim kėnaqėsinė (razinė) e Tij, dhe mos i hiq sytė e tu prej tyre e tė kėrkosh bukurinė e kėsaj bote dhe mos ju bind atij qė ja kemi shmangur zemrėn e tij prej pėrkujtimit ndaj Nesh dhe i ėshtė dhėnė epshit tė vet, pse puna e tij ka mbaruar." (El-Kehf:28)

Nėse je qė dėshiron Xhennetin, kujdesu pėr shoqėrinė, nėse i shikon ata, tė pėrkujton All-llahun, nėse tė flasin ty, tė flasin pėr ēdo punė tė mirė dhe tė dobishme, kujdesu dhe ke frikė prej shoqėrisė sė keqe dhe gjithnjė tė pėrkujtoj me kėtė ajet:
"Atė ditė zullumqari do t'i kafshoj duart e veta dhe do tė thotė: I mjeri unė, ta kisha marrė rrugėn e Pejgamberit! O shkatėrrimi im, ah tė mos e kisha bėrė filanin mik! Nė tė vėrtetė, pasi e gjeta rrugėn e drejtė, ai mė largoi mua prej asaj, e djalli ėshtė ai qė njeriun e humb dhe e len tė vetmuar." (El-Furkan: 27-29)
Personi nė kėtė ajet ėshtė shoku i keq i cili tė thėrret nė kaseta tė muzikės, filma tė fėlliqur, gazeta tė ndytura dhe nė ēdo send qė tė largon nga respekti dhe pėrmendja e All-llahut. All-llahu xh.sh. i thotė: "Atė ditė shokėt e ngushtė (Ditėn e Gjykimit) do tė jenė armiq tė njėrit-tjetrit pėrveē atyre qė ishin tė sinqertė nė miqėsi." (Ez-Zuhruf: 67)

Qdo i dashur do ta armiqėsojė tė dashurin e tij, vetėm ata tė cilėt janė dashur pėr hir tė All-llahut… ēdo shok do tė largohet prej shokut tė tij pėrveē ata qė kanė qenė shoqėria e tyre nė respekt ndaj All-llahutxh.sh.. Nėse je prej atyre qė je sprovuar me shoqėri nė tė cilėn nuk tė afrohen tek All-llahu, largohu prej tash para se tė largohen ata prej ty, por ku dhe kur, sa i pėrket kohės ėshtė e njohur ndėrsa vendi ėshtė nė zjarr. "Dhe (sikur tė shihnin) kur do tė largohen e ata qė u prinin prej atyre qė i ndiqnin (paria largohet prej atyre qė u shkonin pas), e tė gjithė e shohin dėnimin dhe kėputen lidhjet e tyre." (El-Bekare:166)

Sė fundi, lus All-llahun [subhanehu ve teala] qė tė udhėzojė nė ēdo vepėr tė mirė dhe tė largojė prej ēdo vepėr tė keqe. All-llahu t'i faltė mėkatet tua, t'I lehtėsoftė punėt e tua, e paqja dhe shpėtimi qoftė mbi Muhammedin a.s..

enesi_21
07-01-04, 13:18
Oj Hana, motra ime, une kur flas ne kete forum nuk flas per aske ne veqanti por flas ne pergjithesi, me fal nese te kam merzitur apo tu ka dokur sikur kam folur per ty ne veqanti, por jo, jo seshte ashtu.

Dhe desha te ta perkujtoj, se vertet njerezit ne gjykime gabojne, por ne mundemi me gjyku vetem ne pamje te jashtme, kurse se qka ka ne zemre e Di vetem Zoti.
Dhe qdo njeri do jape llogari per veten e vet.