PDA

View Full Version : Pse rinia shqiptare kerkojne vajza me Vizė??


Zana
01-01-04, 14:42
Pse rinia shqiptare kerkojn vajza me Vizė??

Pyetja ashte edhe per Meshkuj edhe per Famra..

*Zana* :wink:

adam
01-01-04, 19:14
tung te pershendes!!!
Per pytjen pse rinia shipetare deshron femen ose mashkull me vize!?Deshiron sepse nese eshte ketu(ne pernedim) pa viz nje ri ri normal qe deshiron qe partneri te ket vize per rregullim e statusit e seneve.E per ata qe jon ne kosov deshirojn qe partneri te ket vize,sepse,dihet kushtet e veshtira,secili deshiron te jetoj ne perendim, per nje jet bajagai te mir.Po nje sen sduhet me harru se sipas menimit tim kurr smunen me qen ai qift i lumtur nese ka fillu vetem per interes.

hana
02-01-04, 15:40
tung po e kam vrejt shum se pas luftes te rinjt jan fiksu pas vizav ata se kuptoj qe rinia eshte e ardhmja e nje kombi une se kuptoj se qysh mundet me shku kosova perpara kur te gjith largohen e nuk mundohen me bo naj sene .

jehona
02-01-04, 20:46
te pershendes per temen e qelluar...

ah bre qka ish kon kjo vize, se valla na shkatroj neve qe jem ketu (ne perendim) le ma qka do ti shkatron ata qe deshirojn te vin ketu...

shum mendojn se kur te vin p.sh. ne CH do tju pikin paret nga qielli, po kjo nuk esht e vertet sepse duhet ti fitojsh me njers... e andaj ma mir ishte kan ti fitojsh paret me njers ne shtetin ton (ne kosove) se sa ne nje shtet te huaj....

keshtu qe une per veti nuk kisha preferu te martohem me nje djal qe jeton ne kosove, sepse ne shum raste esht interesi vizes e jo dashuria, kurse pika dyt esht, qe ata dy persona nuk i kan te njejtat perspektiva te jetes, jan rrit ne dy bota te ndryshme...

ky esht mendimi im, nuk di sa jeni ne mirkuptim??

In Da Houze
03-01-04, 20:31
pse shqip[etaret shumica nuk kan para edhe kerkojn me viz une nese e gjej nje te sinqert te bukur ne vend martohem

Murgesha
04-01-04, 00:38
Jehona te pershendes per fjalet e mesiperme.
Edhe une pajtohem se nje martese e tille rralle her funksionon. Andaj mendoj qe me mire ne gurbetqaret te martohen ndermjet vete.
Por ka edhe plot vajza qe jetojne ne mergim dhe se fundi marothen me ndonje djal nga Kosova. Kam degjuar per shume martesa te tilla qe kane deshtuar. Aresyeja pse djali i ardhur nga Kosova ka desht qe menjeher te behet zot ndaj gruas se tij. Kuptohet qe burri duhet te rrespektohet ama jo si ne disa raste. Per shembull nje Kosovar fill pas marteses gjen nje pune dhe menjeher ja ndalon gruas se tij qe te punoj. Edhe kjo disi tolerohet por ne rastin ne fjale ky burre ka kerkuar nga gruaja e tij qe ajo te mbylet dhe te mos dal kurr pa u kthyer ai nga puna. Per vajzen kjo ka qene katastrofe. Te jetoj ne nje qytet me prinderit e vet dhe mos te ket te drejten ti vizitoj ata pa prezencen e burrit te vet. Dhe keshtu deshtoi edhe martesa e tyre. Me pastaj kam degjuar se ai djale per te aresyetuar vetveten ka thene deri se edhe ajo vajze para se te martohej me te eshte marre me prostuticion, se kinse vetem ai eshte martuar me te etj. E ajo e gjora eshte vajze serioze por qe fati per te ishte si nje njerke e keqe.

mija
05-01-04, 11:01
tung zan-ush motrush....ngom pse shum thjesht se:
DOJN ME IK PREJ KESAJ RRETHINE KENDEJ EDHE E VETMJA ARSYE JAN "LETRAT" kapishi.....ju ka lodh kryt tonve me nejt ne ket vend te shkret e kush jeton en Kosov e din ma mir se un...
qaossssssssssssssss

MemphiSx
14-01-04, 11:45
Hmmm Zana une jam ka e lypi ni femen qe ska letra e qe eshte azil en perendim me ardhe e mu martu me mu se e ka ma mir se atje valla :P Kush s'beson te vjen e provon

Eshte e vertet se ka shum qe po lakmojn mas vizav si femrat edhe meshkujt por shum raste kan tregu se skan dashuri te vertet

Shumica mendoj qe eshte dashuri e interesit

Ju pershendes per temen shum te qelluar

Donika Morina
14-01-04, 12:12
Une mendoj se rinia kosovare nuk kerkojn vetem vajz apo djal per viz po atyre ju pelqen thjesht me dal e me kerku boten e jashtme edhe se aj person qe e kerkon thjesht i pelqen dhe e dashuron:
Une nuk po mendoj si te tjeret se ata ne kosov veq jan te marrun pas vizes ok.Se ata ne kosov me tahn te drejten jan ma te civilizun se sa ne Boten e jashtme.

LIBERO_78
14-01-04, 12:33
:wink: EDHE UNE E KAM TE NJEJTIN MENDIM SI KREJT TE RINJET SHQIPTAR SE TE IKU DIKU JASHT PASI QE E KAM KRYER NJE OBLIGIM TE VOGEL DMTH. KAM DIPLOMUAR NE NJE PROFIL DHE TANI THJESHT ME PELQEN TE JETOJ JASHT KOSOVES NGASE JAM PASIONANT I FORT I JETES SE PLANIFIKUAR PER TE JETUAR SIQ ESHTE ME MIRE DUKE BERE SHETITJE TE PANDERPRERA DHE PUSHIME NEPER TE GJITHA BREGDETET E NJOHURA EVRO-BOTRORE----KJO ESHTRE ARSYEJA KURSE ME KOSOVE KURRE NUK MUNDESH MI ARRIT DHE ME I PLOTESU KETO DESHIRA AS VETIT LERE MA GRUAS TENDE TE ARDHSHME KAQ ....TUNG NGA LIBERO :wink:

In Da Houze
14-01-04, 12:34
Pershendetje juve qe juparaqitet kesaj teme por ja edhe une ndoshta do ta jap nje konkludim shum te sindqert pse shumica marrin me viza...
Shumica e meshkujve shkurt rinia mendojn se atje i pret ndonje pune ne zyre edhemashtrohen nje tjeter pjes meshkuj shkojn edhemarrin femra me viz por ajo eshte sHKERDHYE andejme gjerman shkon e marre pa marre paraysh e kaluara kinse nuk ipengon .? e kaluar ne fakt vetem e ardhmja .. shumica e vajzave qe jetojn jashte atdheut shqipetarefemra ato kur ta mmarrin nje mashkull nga vendlindja per ne suiss apo pa marre paraysh kur i bezdiset mashkulli ithojn une ti bera letrat edhe te qita prej krize emashkulli i shkret detyrohet me elen ate vash se i permend letrat edhe psendoshtanje mashkull i sinqert e don ate vajz por fakt eshte me mire edhe me rela do te ishte sikur ata qe janne perendim te merreshin ndermjete veti se ndoshta me mire do te ishte.? keshtu mendoj edhe une do te veproj .?

RRUSHI
14-01-04, 18:16
GJITHMON DUHET TE SHIQOJM TE DY ANET E MEDALJES---TE GJITHA FAKTET QE DHAT ME LART VLEJN PER TE DY PALET SI PER MESHKUJT ASHTU EDHE PER FEMRAT----POR PERDERISA ME SHUM U AKUZUAN MESHKUJT--SI SHEMBULLI I Z.MURGESHES---UNE KAM NJE RAST TE TILL POR KETU VIKTIM KEMI MASHKULLIN-----
NJE SHOK I IMI KISHTE NJE MARTES TE TILL-----PAS FEJESES DHE VIZES QE MORRI AI ERDHI NE NEW YORK---KU E SHOQEJA E TI E RE JETONTE ME FAMILJE DHE FILLUAN---PAS CA KOHESH FILLUAN PROBLEMET---PSE ---SEPSE AI SHOKU NUK GUXONTE TE BENTE AS GJEN ME TE VOGEL ---GJDO GJE DUHEJ TE RAPORTONTE TEK E SHOQEJA DHE FAMILJA E SAJ---SEPSE GJITHMON TEK ATA EGZISTONTE IDEJA SE KY ESHTE MARTUAR PER VIZ DHE E MBANIN NEN KONTROLL TE RREPT---POR QKA NDODHI DIKUR KY SHOKU U LODH ME NUK MUND TE DELTE EDHE ME ATE PAK SHOQERI QE KISHTE---EDHE PSE E DONTE KET VAJZ ME SHPIRT IKU NE KOSOV---NDERSA UNE KET VAJZ E NJOF DHE E TAKOJ NDONJE HER --AJO TASH KRUAN KOKEN DHE MALLKON VETEN SEPSE TASH KA ARRIT TE KUPTOJ SE AI EDHE PSE ISHTE MARTUAR ME TE NDOSHTA EDHE PER LETRA E DONTE .
ME KET DESHA TE THEM SE TEK DY PALET NE KETO RASTE KEM VIKTIMA----SEPSE BESIMI NUK EGZISTON .

CrAzY-BoY
14-01-04, 18:57
valla ishalla sma bjen zoti punen kurr me lyp une femer me viz se boj vet vrasje edhe iki :P ..
ka shumica qe lakmojn ne viza po ka edhe qe nuk lakmojn hiq ..
e ka qka te lypsh :P

kalo mire !

lazdrani
15-01-04, 15:59
PER MUA NJE GJE VLEN!!A MUNDEM TE JETOJE ME ATE VAJZE TERE VITIN SA TE JEM GJALLE TE MIREN DHE TE KEQEN TE NDAJME SE BASHKU?
KA KARAKTER DHE MORAL,TE TJERAT NUK ME INTERESOJNE SE FUNDI FUNDIT TE DY PALET KANE INTERES PSE ATA BASHKOHEN...lazdrani
:wink:

tifozshqiptar
16-01-04, 08:10
ju pershendes,

-Kam nje pyetje per ato qe kan viza, ne sezonen e pushimeve kur shkon ne kosov apo vende tjera shqiptar a e shkrun ne ball apo maic qe ke viz? Ku do ta dije ai person qe dashurohet se ke viz ti !!!!!!!!!!!!!

Barbaroza
17-01-04, 10:35
Une se pari e kerkoj dashurine e tek ne fund vizen,por viza nuk eshte gjithcka per mua.Nese nuk do ta doja nje djale,viza e tij nuk do te me bente aspak pune.

Honesty^uk.
18-01-04, 01:42
Pershendetje Zana
Sipas mendimit tim rinija shqiptare ,kerkon partnerin e vet me vize vetem per arsye ,qe mund ti quajm perfitimi.sepse nese nje djal qe jeton ne kosov kerkon te martohet me nje vajz qe shte ne gurbet dhe me letra ,,kete e ben se pari per ta rregulluar qendrimin ne ate shtet ashtu sikur kjo eshte edhe per femnat.
keto raste diheh se nuk jan te paketa dhe qe disa prej tyre kan pasur edhe perfundim jo te kendshem.
TUNG nga Honesty^uk

nitushe
10-09-04, 09:25
mendoj qe kerkojn per me rregullu jeten e tyne me u hjek prej ks se ktu sen ska mire per rini e merr ate ate vajz per inte res i bon letrat edhe vjen kthehet e mer kta qe e ka desht :P

Lona
30-03-05, 14:24
Pershendetje...
Po shpreh mendimin tim, se kur te kaplon kriza ne para ska rrugdalje nuk sheh ardhmeri ne vendlindjen e vet, papunesia e madhe ne vendet tona, keshtuqe te vetmen shprese e kane tek vizat per te dale ne gurbet me nje fill shprese per tu punesuar, per te fillu nje jete te re.

LONA'

Krokodilli
30-03-05, 15:35
mendoj qe kerkojn per me rregullu jeten e tyne me u hjek prej ks se ktu sen ska mire per rini e merr ate ate vajz per inte res i bon letrat edhe vjen kthehet e mer kta qe e ka desht :P

kuku nitushe mi humbe shpresat,, edhe me pas njet me pru nje vajz nga kosova ne Australi kur pe paramendoj se e bi ketu edhe kthehet pas ni kohe te frajeri ne kosove :x :shock:
valla qajo qe vjen stu kthy ma :wink:

Psikologu
30-03-05, 16:31
Pershendetje...
Po shpreh mendimin tim, se kur te kaplon kriza ne para ska rrugdalje nuk sheh ardhmeri ne vendlindjen e vet, papunesia e madhe ne vendet tona, keshtuqe te vetmen shprese e kane tek vizat per te dale ne gurbet me nje fill shprese per tu punesuar, per te fillu nje jete te re.

LONA'


E nderuara LONA
Vetem njė keshillė te vogel vllazerisht do tė kisha derguar.

Mos pranoni assesi te martoheni aty ku nuk ka dashuri, mos martohi vetem per qeshtje te vizave, mos besoni se ata ne perendim (jo te gjithė) e kan jeten ashtu siq ndoshta pretendojn .

Ka raste qe shumė femra kan ardhur ketu ne perendim , edhe pse djaloshi u ka thenė se ka jetu me femer te huaj vetem per shkak qe te rregulloj qendrimin , mirpo ka dalur e kunderta dhe ka pasur 2-3 femij ketu.

te kerkoj falje nese te shkrova keshtu , por vetem nuk kam deshirė qe motrat tona te behen lojė e njerezve jo serioz , te cilet janė edhe mjeshter per te perdorur genjeshtren dhe per te shrytezuar rastin ( jo te gjithė)

Nderimet e mija per ju:

Psikologu

dembelica
30-03-05, 19:24
Nese nuk kish pas dashuri ne ate lidhje, ateher gjeja e fundit kishte me qene viza e tij.

Lona
11-04-05, 14:32
I nderuar Psikolog, pranoni pershendetje te sinqerta nga une Lona, dhe falemenderit per keshillen nga ana e juaj.

Eshte e vertet qe kurr ne femrat shqipetare zduhet te ju besojm meshkujve qe jane ne mergim, se gjithmon kane tradhetuar, por me e keqja per djemt tane qe jane ne mergim eshte se edhe po te duan te rregullojn dokumentat, me te holla apo ne lidhje te dashurise me shtetaset e aty vendit ku jane eshte kot se as ata me nuk ju besojn.Nuk po flas ne emer te gjithe mergimtarve por per nje pjese shume te madhe si nga qytetet e Maqedonis gjithashtu edhe nga Kosova etj, qe me vite te tera enden andej kendej, ne fund perseri kthehen me duart ne xhepa dhe tek ne shqipetaret e shkreta.


Me shume respekt,
Lona

miss-dreq
11-04-05, 14:47
:arrow:

Toni_4Ever
13-04-05, 02:17
PER MUA NJE GJE VLEN!!A MUNDEM TE JETOJE ME ATE VAJZE TERE VITIN SA TE JEM GJALLE TE MIREN DHE TE KEQEN TE NDAJME SE BASHKU?
KA KARAKTER DHE MORAL,TE TJERAT NUK ME INTERESOJNE SE FUNDI FUNDIT TE DY PALET KANE INTERES PSE ATA BASHKOHEN...lazdrani
:wink:

tung Lazdran

mir e ke ti normal ashtu eshte por ju , une etj. qe jetojm ne perendim i kemi ber disa kushte te mira tashe i kemi paluar disa leke ne banka etj, edhe tashe nuk na intereson fare per dikan tjeter e sidemos per ata qe jetojn ne kosove dhe nese ndegjojm se te rina ne kosove kerkojn nuse na vjen per me qeshe. TY edhe MU por pak me logjiku njeri rina ne kosove ka te drejte qe kerkojn femra te perendimit per shum arsyje (shembull) e kam nje tezak ne kosove dhe e ka perfundu fakulltetin dhe tashe eshte ne shtepi sepse nuk ka kur fare altenative per pune ne kosove edhe pse eshte me diplome. dhe ai kerkon nje vajz te diaspores sepse jeta nuk eshte 200 vjet diten shkojn shpejte edhe ai tezaku im e ka nje CILE perparime per para e jo mbrapa.
nese ju mendoni se te gjith djemte ne kosove e kan vetem per vize jeni GABIM ndoshta edhe ju apo une e kishim ber nje qe te tille si ata djem apo vajza ne kosove altenativa eshte katastrofal ne kosove edhe siq thashe edhe ma heret ditet shkojn shpejt njeriu sa eshte i ri duhet te perparoj per te ardhmen me cdo kushte.
une nuk jam ketu ne forum me tregu Pallavra te librit por jam ketu dhe mundohem sa ma shum ta tregoje rehalitetin.

tung nga Toni

mjellma
13-04-05, 10:27
Une mendoj se arsyja eshte e perbashket sikur e djali edhe vajzes ashtu se ndoshta djal apo vajza ka nje jet te veshtir ne Kosov mendon te gjej nje vajz ne perendim amo fakti eshte se a egziston dashurija mes dy palve apo vetem viz eshte ne pytje se edhe ne vajzat shqiptre po mendojna mu martu me djem shqiptar.Une per vetem time po fol nuk kisha dasht nje djal me viz nese nuk e dashuroj me shpirt e te kam nje jet te mir me te duhesh gjithmon te mendosh mir e mir tani te veprosh diqka ashtu une mendoj. Amo po ndoshin raste qe edhe shum shum te rinja mbas nje kohe qe jetojn bashk po vin deri tek ndamja edhe ndoshta po lojn femij jetim,une nuk mendoj ti fajsoj vetem djemet se edhe ne vajzat ne pergjithsi te gjith jemi fajtor ngapk amo askush nuk e mban fajin mbi vete kshtu qe faji mbetet jetim

Au paskam shkru referta hahaha

Krokodilli
13-04-05, 10:44
I nderuar Psikolog, pranoni pershendetje te sinqerta nga une Lona, dhe falemenderit per keshillen nga ana e juaj.

Eshte e vertet qe kurr ne femrat shqipetare zduhet te ju besojm meshkujve qe jane ne mergim, se gjithmon kane tradhetuar, por me e keqja per djemt tane qe jane ne mergim eshte se edhe po te duan te rregullojn dokumentat, me te holla apo ne lidhje te dashurise me shtetaset e aty vendit ku jane eshte kot se as ata me nuk ju besojn.Nuk po flas ne emer te gjithe mergimtarve por per nje pjese shume te madhe si nga qytetet e Maqedonis gjithashtu edhe nga Kosova etj, qe me vite te tera enden andej kendej, ne fund perseri kthehen me duart ne xhepa dhe tek ne shqipetaret e shkreta.


Me shume respekt,
Lona

e nderuara Lona,, te pershendes

dhe pajtohem me mendimin tend qe thu se shum meshkuj mergimtar shkojn ne kosove dhe mashtrojn femrat shqiptare etj etj....
por nje keshill kam per ju sikur te ishe motra ime,,,,
Nuk duhet te jesh edhe aq negative ndaj gjerave qe ndodhin rreth nesh,,,, se pari te gjith nuk jemi njesoj,, shum prej nesh enderrojm qe nje dit te shkojm ne Kosove te krijojm familje etj etj,,,,
Eshte e rendesishme ta njoftosh personin ,, ta njohesh ate per nje kohe ma te gjat,, jo te mashtrohesh me fjalet e tije te kota,, por ti japesh ati dhe veti kohe te njoftoheni me mire,,,,,
Askush nuk mund te mashtroj askend ,, duhet te dini si te silleni qe te mos bini pre e mashtrimeve te cilat jan te shumta ne kosove....

pra mos mendoni se eshte nga mergimi dhe nuk te don vetem ka ne mend mashtrimin etj etj,,,, ajo ndodh edhe me vet kosovar qe nuk jan ne mergim,,,..
Pershendetje per te gjith ,, kaloni bukur

Krokodilli
13-04-05, 10:50
edhe nje deshta te them se..

Mergimtari bie ne dashuri shum ma let se vet ata qe jetojn ne Vendlindje,, dhe poashtu Dashuria e mergimtarit eshte 100 here me e fort,,,, vet fakti se jemi larg atdheut,, malli i flaket per gjuhen shqipe,, vet shqiptaret...... mungesa e dashurise shqiptare,,,, do te thot kemi zemrat shum ma te buta dhe me te ndieshme.....

shpresoj se shum nga ju me kuptoni,,
tung

Anonymous
21-05-05, 21:41
me qika te peremdimit per arsyje se aty kan nje shanc te mir dhe jete telumtur e ne kosove a ke jete te lumtur tregom ti mua zana une si pik e pare kshyri me gjet nje fajz me letra qe eshte tung te pershendes kalo mir

leta_vushtrrija
21-05-05, 23:27
pershendetje tifozshqiptar


e di se nuk shenon askun a ma dalohen edhe shumica e femrav a po mashkullit qe jan nga perendimi keshtut se seqili ngan ma interesit pa mar parasysh se ku jeton ketu ne perendin a po ne kosov ska njeri qe nuk vepron pak a shum prej interesīt.... keshtut mendoj une

a ma pajtohna me mendimin e Murgeshes plotcisht
:wink:

Flaka_1
14-07-05, 18:01
[quote="Krokodilli"]edhe nje deshta te them se..

Mergimtari bie ne dashuri shum ma let se vet ata qe jetojn ne Vendlindje,, dhe poashtu Dashuria e mergimtarit eshte 100 here me e fort,,,, vet fakti se jemi larg atdheut,, malli i flaket per gjuhen shqipe,, vet shqiptaret...... mungesa e dashurise shqiptare,,,, do te thot kemi zemrat shum ma te buta dhe me te ndieshme.....

shpresoj se shum nga ju me kuptoni,,
tung[/quot


pershendetjet e sinqerta Krokodilli
lexova te gjitha pergjegjjet e kesaj pyetje me radhe
me se shumti me zgjoi kurreshtje pergjegjja e jote
te lumte se ja ke qelluar ashtu eshte dhe topi se luan
te pershendesss
sinqerisht flaka

Flaka_1
14-07-05, 18:56
Pse rinia shqiptare kerkojn vajza me Vizė??

Pyetja ashte edhe per Meshkuj edhe per Famra..

*Zana* :wink:


ZANA SE PARI TE PERSHENDES PER TEMEN JASHTEZAKONISHT ESHTE TEM E QELLUAR TE LUMTE..! :wink: :wink:

Nese i pergjigjemi kesaj pyetje drejt kah del shpirti atehere do te jete keshtu:
kerkon vajze apo djal me vize
sepse
ne kosova kushtet per nje jete sa do pak te stbilizuar jan tejet te mundshme... :!:
por jan edhe disa qe se kerkojn fare me vize!
kurre nuk jam e pajtimit se e kan per interes..!
ata qe e kerkojn me vize problemi qendron se:
ata mundohen qe te ken nje jete me te mire dhe te ken sa do pak kushte per nje jete normale..!
une kam fakte dhe njof disa persona ne kosova qe pas nje sakrifice te nadhe qe kan bere psh: rinia ne kosove kan studiju kan luftu me pushke ne dore dhe ja shifni sot ku jan ne shtepi duke shetit rrugeve poshte e tatepjet, shume i vogel eshte numri nga ata te cilet jan te punesuar...
e mos ta zgjasim me shume
edhe diqka dua te shtoj sa i perket vajzave apo djemve me vize
kurre mos te mendojn vajzat e djemt pa viza se do ti tradhtojn keta qka kan viza kam mendimin per shumicen e mergimtareve te cilet jan te sinqert dhe e kan kuptuar se qka eshte jeta se ka disa mergimtare qe me vite te tera bredhin rrugeve te mergimit dhe ende se kan kuptuar se qdo te thote fjala '' J E T E "
ka qkas ka ne kete bote ndodh qkas ndodh ne kete bote por te pakte jan ata mergimtare qe din te tradhtojn :shock:
DASHURIA E MERGIMTARIT TE NGROH :idea:
DASHURIA E MERGIMTARIT TE SHPIEN RRUGEN E JETES :idea:
DASHURIA E MERGIMTARIT ESHTE E BUTE E LEHTE :idea:
MERGIMTARI VERTET DIN TE DASHUROJ :idea:
mos i degjoni thash e themet e popullit :shock: :shock: :shock:
jo se e ka per interes
jo se eshte i-e martuar
jo se eshte i-e droguar
jo se ashtu
jo se keshtu
degjojeni zemren e juaj
dashuroni ate qe doni
o le te jete me vize
o le te jete pa vize
por kujdes
se viza nuk eshte me rendesi eshte thjesht
1 leter me 1 foto qe formon identitetin
me rendesi eshte mendja & shpirti
le ti hudhim ne peshore vizen dhe shpirtemiresin
dhe tua mbasim peshen me rende shume me rende do te peshon shpirti se sa viza :!:
VIZA NUK TE BEN NJERI...!
te pershendes ZANA dhe te deshiroj gjithe te mirat
me respekt FLAKA

Vranina
14-07-05, 21:26
Une po kerkoj pa vizė.

Reana
14-07-05, 23:26
Pse rinia shqiptare kerkojn vajza me Vizė??

Pyetja ashte edhe per Meshkuj edhe per Famra..

*Zana* :wink:

Zana moj krejt sikur une po dukesh :lol: !!!
Une per vete nuk kerkoj djale me "letra" si thone te dajt e mij, se kam plot letra vete :lol:
...e sa per te tjeret..hemmmm....
nese i kane motivacion kryesor letrat, respektivisht interesin, me veshtire se do te gjejne dashurine e vertete, por nese kerkojne personin qe iu pershtatet dhe ky person rastise te kete "letra", atehere ska problem!!!

Panopticon
15-07-05, 11:24
Pse rinia shqiptare kerkojn vajza me Vizė??

Pyetja ashte edhe per Meshkuj edhe per Famra..

*Zana* :wink:

Sa e pash dikush qenka pergji gjur keshtu si une, po une po e parafrazoj me fjalet e mia.

Mendoj se rinia shqiptare kerkojne partner me vize bash per faktin e jetes se keqe ketu. Varferia e madhe, mospasja e parave te mjaftueshme as per buke e as per shkollim, e as per gjerat elementare - i ben njerezit qe prioritet ti japin "letrave" te partnerit, para karakterit te tij.

Ne qytetin tim kam shume shoke qe ne menyre ultimative kerkojne vetem femer me vize, sepse ai mendon se ketu ne atdhe nuk ka buke per te.

Me faktin se edhe ne Perendim (sidomos ne Evropen Perendimore) dita-dites eshte duke u bere me e vesh tire gjetja e punes, mendoj se kjo tendence do te zbutet. Para 4 muajve kam takuar gurbetqare shqipetare ne Vjene te cilet ne perendim kane shkuar me "letrat" e partnerit, dhe te cilet thonin se pas disa viteve e shohin vetveten ne atdhe, nga fakti se jeta edhe atje po behet e veshtire.

Neqoftese vazhdohet me kete trend, sigurisht edhe shqipetaret nuk do te vrapojne pas vizave.

Panopticon.

Gentiani
15-07-05, 19:10
Pse rinia shqiptare kerkojn vajza me Vizė??

Pyetja ashte edhe per Meshkuj edhe per Famra..

*Zana* :wink:

Pėr tė arritur deri tek viza pra :wink:

schütze
15-07-05, 21:43
Qdo njeri e ka te drejten qe te jetoj jeten e vet ashtu si deshiron
Qdo njeri ka qellimet e veta
Qdo njeri i ka deshirat e veta
Qdo njeri i ka endrrat e veta
Qdo njeri i ka interesat e veta
Por sa i perket interesit per viza,siq theksoj edhe e nderuara Flaka_1 ne lidhje me ket.
Shum te rinje apo te reja mendojn dhe e shohin nje rrugdalje apo nje te ardhme me te mir nese kan mundesi te jetojn jasht vendit,posaqerisht te ken mundesin deri te marrja e vizave ne nje apo tjeter menyr.
por nuk e besoj se nje vize luan rol aq te rendesishem se sa vet jeta.
po flas per veten time,kurr nuk ka pas e as nuk do te ket mundesi te vendos nje vize per fatin tim.
edhe mendoj se asht apsurde nese dikush e ben ket veten per vize.se askund nuk kan te ngjajshme interesi i eksistences me me interesin e dashuris.
Edhe nje sa i petket vizave,qdo mergimtar apo ata qe jetojn ne vendlindje kam mundesi te bejn vize duke u kurorzuar ne te huajat jasht vendit,e mendoj se shum pak apo nuk ka shqiptar-e qe e dojm njeri tjetrin per shkat te vizave.
pa keqkuptim
schütze

Agroni22
29-07-05, 00:04
qdo njeri duhet te mendoje mire para se te boje diqka me rendesi, une i shiqova do shkrime edhe pe analizoje vetem nje kur thuhet sa ma mire eshte te martohemi na te perendimit nder mjet veti edhe do te jete ma mire.
TI ose AJO nese ti je ne gjermoni qika ne zvicer juve ju bashkone vetem nje emer perendimi por prap se prap nuk e njeni njeni tjerin sepse jeni me kilometra larg e shtrohet pytja po te ishte qika ne kosove djali ne gjermoni ma lete e ka me feju qiken ne kosove sepse ai qe qon msite me lyp qiken ne kosove dikushe duhet te dine diqka per familjen e saj ketu se qfare familje eshte e mire e keqe ,e moralshme e pa moralshme ETj.
SEPSE keshtu shkojne punet ne kosove mirpo nese done EDHE DASHURI EDHE LETRA ATE MOS MENDO SE SHUME ZORR ESHTE sepse ate qe e dashuron shume rradhe mundesh ta fitosh. POR dashuria mundet te fitohet edhe me pjekuri te matur ndaj njeri tjetrit edhe pse ti ose ajo jeni me letra duhet te mos ja permndini se jo ti kom ba letrat e te kom pru ketu e ashtu se je kan ne kosove si i shkret e keshtu.

Reana
20-09-05, 05:56
Martesa me njė tė “huaj” kushton 15 mijė euro

"Njė martesė arrin shumėn deri 15 mijė euro. Ka raste kur burrat e martuar i prishin kurorėzimet, nė marrėveshje me gratė, qė tė lidhin kurorė me shtetase tė huaja, thonė burime tė ofiqarėve nė Likovė".

SELAJDIN SHABANI

Kumanovė, shtator 2005 – Nė Kumanovė dhe Likovė brenda vitit lidhen martesa tė shumta, tė cilat janė me interes material. Shumica prej kėtyre lidhjeve kanė pėr qėllim zgjidhjen tė statusit nė ndonjė nga vendet e Evropės Perėndimore
“Kemi martesa tė shumta, ku tė rinjtė nga kjo anė lidhin martesa pėr letra. Ajo qė brengos mė sė shumti ėshtė se nė mesin e tyre ka tė moshave tė ndryshme” , thotė njė nga ofiqarėt e komunės sė Likovės. Sipas tij, “kėto tė dhėna janė tepėr sekrete”, prandaj edhe kėrkon tė mbetet anonim. Ai ka sqaruar se ky fenomen ėshtė i pranishėm mė se njė dekadė, por kohėve tė fundit ka marrė pėrmasa tė gjera dhe krejt normale.Njė dukuri e tillė ėshtė pėrfolur mjaft edhe nė opinion si dukuri qė brengos, por jo edhe publikisht. Asnjėri prej ofiqarėve tė komunės sė Likovės nuk dėshiron tė prononcohet me fakte tė sakta rreth martesave me interes, me arsyetim se “nuk kanė tė drejtė tė japin informata tė tilla”. Nė anėn tjetėr, mėrgimtarėt thonė se gjendja e rėndė ekonomike dhe rregullimi i statusit diktojnė njė fenomen tė tillė.
“Vėshtirėsia e rregullimit tė vizave, si dhe gjetja e ndonjė pune nė diasporė po mundėsojnė qė mėrgimtarėt tanė tė lidhin kurora edhe me shtetase tjerė qė kanė letra”, shprehet mėrgimtari nga Kumanova, Ekrem M., i cili kėto ditė po qėndron nė vendlindje. Njė martesė interesi mesatarisht kushton 15 mijė euro, ndonjėherė mė pak, ndonjėherė mė shumė, varėsisht se me ēfarė ēmimi arrihet marrėveshja.
Ofiqarėt thonė se “ka raste kur edhe shtetase tė huaja qė kurorėzohen vetėm pėr letra, duke mos pasur asgjė tė pėrbashkėt me atė qė kurorėzohet. Ato arrijnė marrėveshje paraprake, prishin kurorėn nė vendin e tyre dhe vijnė kėtu pėr gjoja martesė”. Ai thotė se ky ėshtė njė lloj biznesi.
Janė shėnuar edhe raste tė tilla, kur femra e cila lidh kurorė vjen nga vende tė ndryshme tė Evropės, si: Zvicra, Belgjika Austria, Gjermania. Ai rrėfen edhe pėr njė rast kur njė shqiptare ėshtė e martuar me tė huaj dhe janė kurorėzuar kėtu.
“Ka raste kur edhe burrat e martuar dhe me kurorė i prishin kurorėzimet me marrėveshje me gratė e tyre qė nė anėn tjetėr tė lidhin kurorė me shtetase tė huaja, vetėm pėr letra”, thonė tė njėjtat burime.
“Jemi marrė vesh qė mė parė me gruan pėr prishje tė kurorės, por qė do tė jetoj me tė. Gruaja mė ka kuptuar dhe s’ka ndonjė problem mes nesh. E kam bėrė kėtė qė tė kem mundėsi te kem status dhe letra, atje ku jetoj, nė Gjermani”, thotė njė mėrgimtar nga Kumanova.
Brenda 10 viteve tė fundit nuk ka ndonjė rast qė tė jetė lidhur kurorė interesi mes nacionaliteteve shqiptar-serb maqedonas dhe anasjelltas. Edhe nė Myftininė e Bashkėsisė Islame tė Kumanovės pohojnė se njė gjė e tillė ka ndodhur, pasi qė edhe aty jepen certifikata kurorėzimi.
Sipas ofiqarėve tė Likovės, problemi mė i madh ėshtė me tė rinjtė nga Kosova, ngase dokumentet e duhura tė lėshuara nga UNMIKU nuk janė tė vlefshme pėr shumė institucione tė Maqedonisė. Siē thonė ata, deri mė tani janė kthyer mbi 10 raste tė tilla. Disa janė detyruar qė tė kurorėzohen nė shtetet ku ata jetojnė.

vendasi
23-09-05, 00:31
Un mendoj keshtu....
Jo te gjithe te rinjet e kosoves kan deshire te martohen me vajza apo djem te cilet i posedojne vizat per qendrim ne shtetet e perendimit.Ka shume te ri ne Kosove sidomos tani kur kosova po ece drejte pamvarsise se saje qe jetoje shum ma mire se qe jetojne disa te rinje ne shtetet perindimore.Un personalisht kam jetu ne gjermani dhe kam kalu dy vite me nje vajze e cila poshtu e kishte te rregulluar qendrimin apo me thjesht kishte nenshtetsine gjermane.kalova me te dhe e pashe qe nuk kishim qellime te njeta ne jete.Keshtu qe u ndava nga ajo.asnjhere nuk um kan terhjeke letrat e saje.Shoket e mi me kan quajtur shum here te pa men mu per shkak se nuk e martova at vetem per letra e pasandej mu nda nga ajo.Thax god I din't do it...

skendi
23-09-05, 03:39
Dhashte Zoti qe Kurre me Shqiptaret te leshojne vendlindjen per shkak te SKAMES. :!:

Ne nje artikull te ri ne Revisten Facts te zvicres citohet nje i huaj:

"Po te shfrytezonin Kosovaret tere pasurine e Kosoves, do te jetonin
sikur Sheiket e Emirateve Arabe." :idea:

dmth.. e gjith kjo dukuri e mjere me Vizat (Fati i disa vajzave dhe djemve te shemtuar qe "blene" me te miret prej vendlindjes) :roll: do te merr fund se shpejti. :wink:

Kungulli kerkujt si ka shkue gjithmone permi uje. Gjithashtu edhe gurbetqareve nuk do te ju shkoje. :twisted:

Krokodilli
23-09-05, 06:28
Dhashte Zoti qe Kurre me Shqiptaret te leshojne vendlindjen per shkak te SKAMES. :!:

Ne nje artikull te ri ne Revisten Facts te zvicres citohet nje i huaj:

"Po te shfrytezonin Kosovaret tere pasurine e Kosoves, do te jetonin
sikur Sheiket e Emirateve Arabe." :idea:

dmth.. e gjith kjo dukuri e mjere me Vizat (Fati i disa vajzave dhe djemve te shemtuar qe "blene" me te miret prej vendlindjes) :roll: do te merr fund se shpejti. :wink:

Kungulli kerkujt si ka shkue gjithmone permi uje. Gjithashtu edhe gurbetqareve nuk do te ju shkoje. :twisted:


Kungulli kerkujt si ka shkue gjithmone permi uje. Gjithashtu edhe gurbetqareve nuk do te ju shkoje

pse cilit mergimtar pi shkon kungulli mi uj,, apo po don me than se njedit ata qe jetojn ne Kosove do te behen milionera , e mergimtaret do te vdesin nga uria,, apo don te thuash qe ne qe jetojm ne mergim nuk jem shqiptar,,,, apo vetem deshe tua zbutesh zemren atyre qe jetojn ne Kosove????

edhe po qe se Kosova behet e pasus (shpresoj dhe lus zotin) (edhe pse gjasat jan teper te vogla per nihere) prap Kosovar do te vazhdojn te emigrojn,,,,, nuk eshte paraja gjithqka ne bot, por eshte jeta, se si jeton, ne qfar rethi jeton, qfar kulture....
dhashte zoti qe te mbaroj kjo gje njedit,, edhe pse emigracion ka nga te gjitha vendet e botes,, Amerikan emigrojn ne Australi , Australian ne Amerike, Kanada, Gjerman ne Amerike, etj etj etj....

Kodra
23-09-05, 21:37
Pse rinia shqiptare kerkojn vajza me Vizė??

Pyetja ashte edhe per Meshkuj edhe per Famra..

*Zana* :wink:*********
*********
*********

Zana , tė pėrshėndes


Rinia shqiptare ka hjekur me vite dhe shekuj,ka ardhur njė kohė e cila ėshtė paksa e ēuditshme,por kur njeriu me aftėsit e tij kėtė kohė e bėn plot ēudira pozitive ,duhet tė jetė i kėnaqur.

Edhe rinia shqiptare ka rastin e vet , qė mė parė shpreh Kompromis me partnere/i/n e tij(saj) sesa tė vijė nė njė moment ku edhe mendimet negative ndoshta nuk mungojnė.

Pra rinia e sotit e ka kuptuar se duhet tė bėhet Kompromisi (respektimi) i atij asaj qė jetojn bashkė e jo me mendimin ,,Unė jam Unė dhe ska tjetėr,,.

Vizat janė njė lehtėsim i jetės,pėr atė i dojnė,por nėse nuk ėshtė ai respektimi(kompromisi),viza nuk ėshtė asgjė por sjell probleme tjera tė cilat edhe mund tė jenė , mė tė mėdha sesa qė kanė qenė.Pėrshėndetje ngaKodra

Sy_kaltra
11-02-06, 22:59
Pse rinia shqiptare kerkojn vajza me Vizė??

Pyetja ashte edhe per Meshkuj edhe per Famra..

*Zana* :wink:

Pershendetje.

Me vie keq per kete dukuri egzistuese .....Nje send e kam parasysh se Dashurin e vertet Nuk blihet me azgje ne bot perveq me zemer,e aq me pak me Vizė...
Ajo lidhje nese eshte ber per interesa edhe nuk ka dobi pos se nje shkaterrim kush do qoft ai Femra apo Mashkulli....
Un mendoj se kja quhet Dashuri per interes...
Sy_Kaltra.

GURI SYLAJ
11-02-06, 23:19
DASHURI ???????????????

Kete une do e quaja biznis................

Sy_kaltra
12-02-06, 12:43
DASHURI ???????????????

Kete une do e quaja biznis................

shumė e vėrtetė....

Barbaroza
12-02-06, 13:52
I pelqejne vajzat me viza,por ndodhe te mos i dashurojne! :?

doGzona
12-02-06, 16:18
Vallai mua askush deri tash nuk me dashti vetem per vize!

Edhe dy i nenshtetesi i kam! :lol:

Sy_kaltra
12-02-06, 16:19
Ehh mori kunate ,mua as me vize as pa vize !! :P :lol: :lol: :lol:

doGzona
12-02-06, 16:23
Ehh mori kunate ,mua as me vize as pa vize !! :P :lol: :lol: :lol:

Ta dojne zemren o kunata , te dojne per zemren e mire qe e ke! :wink:

Sy_kaltra
12-02-06, 16:34
Ehh mori kunate ,mua as me vize as pa vize !! :P :lol: :lol: :lol:

Ta dojne zemren o kunata , te dojne per zemren e mire qe e ke! :wink:

:lol: :lol: :lol:
Faleminderit rrushe :wink:

e_martumja
12-02-06, 20:36
Sepse kan deshir te jetojn ne luksuz, dhe martohen me njerz me viz veq per interes.
Amo ne shume rraste keshtu martesa e tyre perfundon me ndarrjen dhe nuk kan as nje moment te lumtur veq brenga dhe ne fund cka fitojn te dy palet veq humbjen e kohes.....................

Personalisht per mu asgje nuk jane letrat as paraja, perveq Lumturis asgje njeriu s'duhet te shikoj.

Une qe jetoj ne zvicerr dhe kam pas rrastin me dy shoqet e mija qe jane martuar keshtu kan pas zgjelle djemt me te mire ne kosove ehehe per bukuri e kam fjalen e ne fund u ndajten te dyat se fill me zore tu shku, nonja u bo zot fill qe erdhi ne CH, Fukaraja kur behet shpijaik askend nuk e njef :lol: :lol: :lol:

Jemi duke jetuar me nje kohe te veshtire ku njeriu shikon veq te shfrytzon prej tjerve ku edhe genjen ne dashuri veq mi arrit deshirrat e tyre .........

turisti
13-02-06, 11:27
Sepse kan deshir te jetojn ne luksuz, dhe martohen me njerz me viz veq per interes.
Amo ne shume rraste keshtu martesa e tyre perfundon me ndarrjen dhe nuk kan as nje moment te lumtur veq brenga dhe ne fund cka fitojn te dy palet veq humbjen e kohes.....................

Personalisht per mu asgje nuk jane letrat as paraja, perveq Lumturis asgje njeriu s'duhet te shikoj.

Une qe jetoj ne zvicerr dhe kam pas rrastin me dy shoqet e mija qe jane martuar keshtu kan pas zgjelle djemt me te mire ne kosove ehehe per bukuri e kam fjalen e ne fund u ndajten te dyat se fill me zore tu shku, nonja u bo zot fill qe erdhi ne CH, Fukaraja kur behet shpijaik askend nuk e njef :lol: :lol: :lol:

Jemi duke jetuar me nje kohe te veshtire ku njeriu shikon veq te shfrytzon prej tjerve ku edhe genjen ne dashuri veq mi arrit deshirrat e tyre .........

Ashtu eshte e_martume. Shifet se mendon mire.Shumica e personave - nuk jane te interesuar per paret,por SASINĖ. :lol:

arben-ks
13-02-06, 11:57
Paj sdihet more edhe ato qfar kushte jukan qit kan qen te zorshme me ja plotsu sigurisht qe ndoshta me shiku anen morale gjysmen e fait e kan vet vajzat se ju kum than qe bukurija esht rren heheheh qkas ban vaki :wink:

Marigona-KS
14-02-06, 14:42
Nuk kerkojn vetem vajza por edhe djem, a se nuk po e dini pse a, pse ju ka hi mendja se keta te perendimit knaqen tuj ba sefa dhe se i kan edhe bankat e veta, e pra per ata mezi nuk po presin me dal edhe ata ketu se kur te knaqet dikush duhet edhe te tjeret me e provu

arben-ks
14-02-06, 19:08
Viz dikush i thot (vi...........) e dikush i thot karakterit e dikush i thot bukuris, e dikush pares ka shum viza ketu sesht puna e nje vize ...

gjimnazistja
16-07-06, 21:52
Per mendimin time djemt marrin vajza me viza se mendojn se do gjejn parajsen por ato se kutopojn se me duart e veta dhe me kembet e tyre hyn drejt humneres dhe ferrit.po jo more njerz ska me mir se vendlinjda jote ku mund te marrish frym lirisht

Arb
18-07-06, 14:31
Pse rinia shqiptare kerkojn vajza me Vizė??

Eh, me "vize" po na dalin...

beqari_
18-07-06, 14:55
jo une skesh te u kqyre a me vize a pa vize

Follow-ME
18-07-06, 16:48
Arsyeja qe ne te shumten e rasteve i ben martesat e tilla te perkohshme(ashtu sikur institucionet tona:wink: )eshte padyshim perballja e dy boterave te ndryshme me pikepamje te ndryshme per jeten..meshkujt kerkojne nje siguri dhe nje Jete me te mire,kurse femrat nje liri me absolute duke u thirre gjithmone ne favorin e berjes se lejeqendrimit..

p.s.Dashuria ose eshte absolute,ose nuk ekziston fare!!

Vin-Diesel
18-07-06, 19:37
Arsyja kryesore eshte se secili person ka qejf te jetoj jeten e vet mire ...Fatkeqsisht ne Vendin tone akoma nuk eshte rregulluar nje Gje qe te ken jeten Normale edhe Luksoze dmth .....kete mundesi te vetmen e kan ta ndryshojn jeten e tyre ...Une mendoj se nuk Egziston problemi vetem te Viza por eshte problem se edhe e mundojn veten pak a shume ta duan nje Vajz apo nje Djal se jeton ne perendim !
Edhe nje gje do te kisha cekur se nese Punon nje mashkull apo nje Femer ne Kosov sikur punojn ne Perendim ateher mendoj se nuk do tju kish nevoit viza aspak por kish vazhdu jeten ne vend te vetin ....
Ne e kemi nje gje se gjithditen sillem me Lug te Maciatos ne Goj edhe sna kerset per pune ...Do te thot Dembela ! Aj qe punon Zgjohet ne ora 08shkon ne Pune ne Perendim ne ora 05...atje si te lodhet ulet e dhez nje cigare e sja ndin per shef, ketu nese te nxen Ulur te thot neser mos Hajde ...e Pa tu bo Shputat e Kembes sikur Lekura e thiut ateher as ato gjerat Luksoze nuk vijn !Ka edhe shume Femra se kur e shohin nje Auto me tabela te Perendimit i kapen ne Auspuf..e nuk e di qe Aj Kredit se blehet nje Auto duhet te punohet per tu Paguar ...do te thot PA PUNE nuk arrihet Asgje ...Zoti thot Mundou pak te ndihmoj shume ...a gjithditen ne gjume valla gjerat Luksoze nuk vijn kurr !

Drinni
18-07-06, 20:18
Arsyja kryesore eshte se secili person ka qejf te jetoj jeten e vet mire ...Fatkeqsisht ne Vendin tone akoma nuk eshte rregulluar nje Gje qe te ken jeten Normale edhe Luksoze dmth .....kete mundesi te vetmen e kan ta ndryshojn jeten e tyre ...Une mendoj se nuk Egziston problemi vetem te Viza por eshte problem se edhe e mundojn veten pak a shume ta duan nje Vajz apo nje Djal se jeton ne perendim !
Edhe nje gje do te kisha cekur se nese Punon nje mashkull apo nje Femer ne Kosov sikur punojn ne Perendim ateher mendoj se nuk do tju kish nevoit viza aspak por kish vazhdu jeten ne vend te vetin ....
Ne e kemi nje gje se gjithditen sillem me Lug te Maciatos ne Goj edhe sna kerset per pune ...Do te thot Dembela ! Aj qe punon Zgjohet ne ora 08shkon ne Pune ne Perendim ne ora 05...atje si te lodhet ulet e dhez nje cigare e sja ndin per shef, ketu nese te nxen Ulur te thot neser mos Hajde ...e Pa tu bo Shputat e Kembes sikur Lekura e thiut ateher as ato gjerat Luksoze nuk vijn !Ka edhe shume Femra se kur e shohin nje Auto me tabela te Perendimit i kapen ne Auspuf..e nuk e di qe Aj Kredit se blehet nje Auto duhet te punohet per tu Paguar ...do te thot PA PUNE nuk arrihet Asgje ...Zoti thot Mundou pak te ndihmoj shume ...a gjithditen ne gjume valla gjerat Luksoze nuk vijn kurr !


Eh ti kanke ba per martes shokit:smile:

Vin-Diesel
19-07-06, 17:52
Eh ti kanke ba per martes shokit:smile:

A qetash e Kuptove a ...A ke pa ndonjeher me bo njeri Darsem pa Nuse???
Ku me bo Dasem pa pas nuse pash besen, spo me don kerkush qy ! :frown:

LABI
24-07-06, 12:25
Rastet dhe menyrat e ndryshimit te mobilitetit , nga nje status social , ne tjeterin ,varirojne...Motivacionet e migrimeve , ndryshimeve te shtetesisesi mund t'jene te ndryshme, pa marre parasysh gjinine...
Mirepo, n'kontekstin dhe realitetin e shqiptareve, kur flitet per migrimet, dhe statusin subjektiv shteteror (shtetesin) , pas vitit 1999, kemi parasysh kryesisht motivet e mireqenies sociale, qe lidhen me statusin ekonomik ...

Pikepamjet, lidhur me perceptimet dhe idealet e njeriut ... varen nga prioritetet dhe objektivi i materializimit, prioritetet e krijimit te kapitalit qe lidhen me idealet-vlerat shpirterore-synimet individit ...dhe si e tille format,idete e materializmit, kapitalizimit, mund t'ndryshojne ...cka do te thote qe edhe rruget e permiresimit te mireqenies sociale-ekonomike mund te jene te ndryshme .

Sociologu bashkekohore francez i shek XXI.. Pierre Bourdieu- dallon, vecon format e mundshme te kapitalit . qe nderlidhen me jeten shpirterore dhe materiale te njeriut ...
Pos ati - Kapitalit Ekonomik, dallon Kapitalin simbolik dhe ate Kulturor... Kjo tash varet nga filozofia e individit dhe botekuptimet,perceptimet e tij per jeten... Nje ashtu koncept tjeter i Bourdieu-t eshte edhe HABITUSI - te cilen e pershkruan si harte kognitive/njohese, i cili lidhet me kulturen e individit dhe ndertimin e idealeve te tij .

Bourdieu- ilustrimin e ketij koncepti e bene nepermjet pershkrimit te ndertimit te raporteve nderpersonale, ndermjet cifteve qe hyjne , ne raporte martesore ...
Sipas ti, zakonisht dy njerez martohen, kur kane fushe te njejet te habitusit... Kane ideale te njejta , kulture te "njejet"- te perafert - status te njejet social-shkollim te njejet, ideale te njejta...

Objektivi i permbushjes se synimeve, mund t'jet i ndryshem, botekuptimi per te njejten gje mund te perceptohet ndryshee ... nje gote e cila eshte gjysem me uje - per dikend mundet me qen gjysem e zbrazur , dikend gjysem e mbushur ... kjo eshte relative... kjo varet nga prioritetet qe percakton HABITUSI - i cili varet nga kultura individit..

Tash nuk i dihet fatit te nejriut... Partneret qe takohen , qe kane habituese te njejta, mund te jene dy persona qe mund t'kene vendbanime te ndryshme, mirepo fushe te habitusit te njejet-perafert ...
Mirepo fenomenet e percjellura te individualitetit te njeriut jane te nderlidhura dhe te varura ngushte me faktoret dhe proceset shoqerore ...Proceset e globalizmit, integrimet, tendencat e uniformimit civilizues, jane disa nga rrethanat qe ndikojne ne menyre direkekte, apo indirekte -politiken migruese /statusin subjektiv shteteror te individit dhe habitusit te tij....

Politika e ekonomise liberale, ne rrafshin e kapitalit Kulturor - hap nje konkurenc te barabart ne rrafshin e mardhenieve nderkombetare ... dhe si e tille percakton,imponon dhe standardizon (uniformon) cilesit ne kapitalin kulturor...
Dihet se kontinenti i vjeter - Evropa - BE , ne kete fushe , e sidomos ne fushen e Mjekesise dhe elektroteknikes, politikat statusore dhe migruese i ka ne prioritetet e politikave afatgjate te tyre ...Evropa edhe tash e sidomos ne dekadat e ardhshme parashihet qe do te ket krize/nevoj te madhe ne investimet e keti - kapitali kulturor...e njera prej formave te mundshme te zbutjeve te ketyre krizave do te jene edhe politikat e mundshme migruese..

Une personalisht, ne nje te aferm te shkurter- e shoh perspektiven time ne Kosove... dhe sa i perket vizave...vizat turistike si refuzoj..:tongue: :tongue: ... E si do te rrjedhin zhvillimet e pergjitheshme, kjo eshte diq qe nuk varet vetem nga faktoret individual ....

Vin-Diesel
10-08-06, 17:26
te pershendes per temen e qelluar...

ah bre qka ish kon kjo vize, se valla na shkatroj neve qe jem ketu (ne perendim) le ma qka do ti shkatron ata qe deshirojn te vin ketu...

shum mendojn se kur te vin p.sh. ne CH do tju pikin paret nga qielli, po kjo nuk esht e vertet sepse duhet ti fitojsh me njers... e andaj ma mir ishte kan ti fitojsh paret me njers ne shtetin ton (ne kosove) se sa ne nje shtet te huaj....

keshtu qe une per veti nuk kisha preferu te martohem me nje djal qe jeton ne kosove, sepse ne shum raste esht interesi vizes e jo dashuria, kurse pika dyt esht, qe ata dy persona nuk i kan te njejtat perspektiva te jetes, jan rrit ne dy bota te ndryshme...

ky esht mendimi im, nuk di sa jeni ne mirkuptim??

Per nga fitimi i Paras mendoj se ja ke qilluar
Per nga Botat e Ndryshme sa e ndjekin Rinia ne Ks Moden se aspak Dallim me perendimin nuk kan ...
Pyetja me mire te kish qen edhe per Femrat pse kerkojn Mashkuj me Viz
Nuk eshte problemi vetem te viza se ka edhe shume persona se dashurohen, qe nuk ju besohet ndoshta!
Une per veten pa marr parasysh me viz apo ne Kosov do te merrja nje person se do te njihesha me te perafersisht dy vite...edhe te jemi ne dijeni te dyte per njeri tjetrin se sa jemi te gatshem te jetojm Bashk !

E kto qikat se akoma pa Zbrit ne Airoport te Prishtines apo Djemt po fejohen ...Ketu eshte Problem Logjike ...ose vendosje e familjes jo personit qe Fejohet apo Martohet !

seriozja_19
29-08-06, 15:17
Ja ku ke pergjigjen nga nje vajze me vize :wink: ...

Populli shqiptare gjithmone ka qen plot vuajtje, sidomos gjeneratat e vjetra.
Per pune qe edhe rinia e sotme mos t'i konfrontohet me te njejtat probleme jetesore, e detyron veten te sakrifikoje: te rinjte e shohin rrugedaljen nga kjo dileme ne Evrope.
Ja marrin rruge per 'gyrbet' ne te zeze, ja martohen me vajza qe posedojne letra.

PSE po pyet? Shume thjeshte: SEPSE PERSPEKTIVAT E NJE JETES TE KENAQUR ME GJITHA DREJTAT E NJERIUT JAN NE EVROPE!

Si mbas prognozave te institucioneve ekonomike dhe disa top-menaxhereve te famshem, ne vitet e ardhshme do te rriten investimet edhe ne Ballkan... ndoshta ateher, nuk do te lakmoje cdo djale i ri te lidhe kuror me nje vajze me vize, pa marre para sysh se cfare femre eshte, vetem te ket vize, te ja ktheje shpinden vendlindjes...

pershendetje per te gjithe sepse u ktheva nga pushimi :biggrin:

Kodra
29-08-06, 15:23
Ja ku ke pergjigjen nga nje vajze me vize :wink: ...

Populli shqiptare gjithmone ka qen plot vuajtje, sidomos gjeneratat e vjetra.
Per pune qe edhe rinia e sotme mos t'i konfrontohet me te njejtat probleme jetesore, e detyron veten te sakrifikoje: te rinjte e shohin rrugedaljen nga kjo dileme ne Evrope.
Ja marrin rruge per 'gyrbet' ne te zeze, ja martohen me vajza qe posedojne letra.

PSE po pyet? Shume thjeshte: SEPSE PERSPEKTIVAT E NJE JETES TE KENAQUR ME GJITHA DREJTAT E NJERIUT JAN NE EVROPE!

Si mbas prognozave te institucioneve ekonomike dhe disa top-menaxhereve te famshem, ne vitet e ardhshme do te rriten investimet edhe ne Ballkan... ndoshta ateher, nuk do te lakmoje cdo djale i ri te lidhe kuror me nje vajze me vize, pa marre para sysh se cfare femre eshte, vetem te ket vize, te ja ktheje shpinden vendlindjes...

pershendetje per te gjithe sepse u ktheva nga pushimi :biggrin:


**********
**********
**********

Ekziston mundėsia qė, nė atė kohė tė ardhme,vajzat qė gjinden nė Evropė tė kėrkojn djem nga Kosova,(sa pėr ta bėrė vizėn) :tongue: :wink: .
Kodra

seriozja_19
29-08-06, 15:26
**********
**********
**********

Ekziston mundėsia qė, nė atė kohė tė ardhme,vajzat qė gjinden nė Evropė tė kėrkojn djem nga Kosova,(sa pėr ta bėrė vizėn) :tongue: :wink: .
Kodra

Me ke bere te qeshem :biggrin: . Po, mundesia ekziston, gjithmone ka ekzistuar... por a je ti i shkathte ta bejsh nje hap drejte mundesise seeee????

Kodra
29-08-06, 15:38
Me ke bere te qeshem :biggrin: . Po, mundesia ekziston, gjithmone ka ekzistuar... por a je ti i shkathte ta bejsh nje hap drejte mundesise seeee????


**********
**********
**********

Shkathtėsia ėshtė e pranishme te ēdonjėri,vetėm duhet ta njohim rrugėn e cila na shpie deri te hapi i mundėsisė:biggrin: .Kodra

seriozja_19
29-08-06, 15:53
**********
**********
**********

Shkathtėsia ėshtė e pranishme te ēdonjėri,vetėm duhet ta njohim rrugėn e cila na shpie deri te hapi i mundėsisė:biggrin: .Kodra

Beje pra keshtu: rreziko dhe ndoshta fito :wink: hiq pa pasur navigacions-sistem :tongue: ... A mundesh?

Arb
29-08-06, 16:16
Nuk duhet bindur plotesisht qe kerkohet vajza me vize. Eshte menduar qe me nje guri te vriten dy zogj. Se pari vajza qe eventualisht martohet me te, dhe statusi i saj, ne vendin ku banon.

Murgesha
30-08-06, 07:21
**********
**********
**********

Ekziston mundėsia qė, nė atė kohė tė ardhme,vajzat qė gjinden nė Evropė tė kėrkojn djem nga Kosova,(sa pėr ta bėrė vizėn) :tongue: :wink: .
Kodra

Kjo edhe nuk ėshtė e pamundur i nderuar Kodra.
Unė kam kėtė bindje se njė ditė kėto vajza qė po zgjedhin kaq shumė, do tė kthehen nė kosovė tė mbledhin dhe prapė pėr vizė.:tongue:

Vin-Diesel
31-08-06, 12:20
Ja ku ke pergjigjen nga nje vajze me vize :wink: ...

Populli shqiptare gjithmone ka qen plot vuajtje, sidomos gjeneratat e vjetra.
Per pune qe edhe rinia e sotme mos t'i konfrontohet me te njejtat probleme jetesore, e detyron veten te sakrifikoje: te rinjte e shohin rrugedaljen nga kjo dileme ne Evrope.
Ja marrin rruge per 'gyrbet' ne te zeze, ja martohen me vajza qe posedojne letra.

PSE po pyet? Shume thjeshte: SEPSE PERSPEKTIVAT E NJE JETES TE KENAQUR ME GJITHA DREJTAT E NJERIUT JAN NE EVROPE!

Si mbas prognozave te institucioneve ekonomike dhe disa top-menaxhereve te famshem, ne vitet e ardhshme do te rriten investimet edhe ne Ballkan... ndoshta ateher, nuk do te lakmoje cdo djale i ri te lidhe kuror me nje vajze me vize, pa marre para sysh se cfare femre eshte, vetem te ket vize, te ja ktheje shpinden vendlindjes...

pershendetje per te gjithe sepse u ktheva nga pushimi :biggrin:

Te kam then te martohemi...me ke thon jo se do shkoj te gjej nje ne Vendlindje !

seriozja_19
31-08-06, 14:56
Te kam then te martohemi...me ke thon jo se do shkoj te gjej nje ne Vendlindje !


...oh ato te vendlindjes e kan nje dallim te madhe nga ti --> ato nuk jan dallaverxhi :wink:

seriozja_19
31-08-06, 14:59
Te kam then te martohemi...me ke thon jo se do shkoj te gjej nje ne Vendlindje !

edhe dicka se po harroj, oh mos fol ketu ne publik per jeten tende private sepse te gjithe e kuptuan qe po cmendesh per seriozen...hahahahahahahaha... si bre nuk po te vjen inat? :biggrin:

Vin-Diesel
31-08-06, 17:32
edhe dicka se po harroj, oh mos fol ketu ne publik per jeten tende private sepse te gjithe e kuptuan qe po cmendesh per seriozen...hahahahahahahaha... si bre nuk po te vjen inat? :biggrin:

Hahahahahahahahahahahaahhaa me bere te qesh me zė tash !!!
Pse bre je kaq Egoiste e si pranon gjerat ne Realitet si jan !!! Khaaaaaaa

seriozja_19
01-09-06, 15:12
Hahahahahahahahahahahaahhaa me bere te qesh me zė tash !!!
Pse bre je kaq Egoiste e si pranon gjerat ne Realitet si jan !!! Khaaaaaaa


sepse jam...


F I L O Z O F E E E E E E E

vet me ke then ashtu :frown:

Vin-Diesel
01-09-06, 21:16
sepse jam...


F I L O Z O F E E E E E E E

vet me ke then ashtu :frown:

E di hahahahahaha !!!

seriozja_19
02-09-06, 16:38
E di hahahahahaha !!!

...din edhe dicka tjeter por nuk e pranon :wink:

Arb
02-09-06, 17:08
Ani ēka osht ka bohet, hala po kerkojnė a?

Vin-Diesel
04-09-06, 15:14
...din edhe dicka tjeter por nuk e pranon :wink:

Spo me kujtohet qka ...por nese eshte e sakt do ta kkisha pranuar me gjith qejf hehehehe!!
keshtu qitma pak ndermend edhe te tregoj !

Domira
04-09-06, 15:59
Atyre qe ju duhet viza i kerkojne vizat more, qyy.

Arb
04-09-06, 16:02
Atyre qe ju duhet viza i kerkojne vizat more, qyy.

Dhombin qe dham fort, e lyp guha ku osht e ku nuk osht...

Domira
04-09-06, 16:05
Dhombin qe dham fort, e lyp guha ku osht e ku nuk osht...

Arb po de spo di qysh me than ndryshe, vizat i lypin ata qe iu vyjn, a so kshtu Arb?

Arb
04-09-06, 16:10
Arb po de spo di qysh me than ndryshe, vizat i lypin ata qe iu vyjn, a so kshtu Arb?

U pajtova, qysh duhet pajtu me ty. E ktyne qe po lypin vizave ska met vec me ju thone, "lypni, lypni se i gjeni!"

seriozja_19
04-09-06, 21:27
Spo me kujtohet qka ...por nese eshte e sakt do ta kkisha pranuar me gjith qejf hehehehe!!
keshtu qitma pak ndermend edhe te tregoj !

...ok, ishalla boksi im ti hap syte :wink:

Vin-Diesel
05-09-06, 14:19
**********
**********
**********

Ekziston mundėsia qė, nė atė kohė tė ardhme,vajzat qė gjinden nė Evropė tė kėrkojn djem nga Kosova,(sa pėr ta bėrė vizėn) :tongue: :wink: .
Kodra

Ishalla nuk vjen Ajo koh, se keto qikat qe skan pranu ta marrin nje mashkull ne Kosov ateher do ju vij Inati te te Lusin qe ti marresh hahaha!!

lenna
05-09-06, 19:22
hm.. periudhe e vshtir per zotin.. shum eshte perhapur ky fenomen..
nje nder arsyet eshte vet gjendja e keqe ekonomike,papunsia, varferia..etj etj. e njera nga zgjidhjet per kete problem esht natyrisht te martohesh me nje vajz/djal me vize e te sigurosh egzistencen..
nuk jane ndjenjat qe krijojn kesi lloj lidhjesh..

mirpo nuk eshte edhe ashtu si e parafytirojn ata.. + edhe nese nuk je i shkolluar, e vetmja mundesi eshte te punosh non-stop si puntor i thjesht ..edhe kjo nuk eshte leht..por sigurisht me mire se te rrish kot..

me shum deshtime martesore si rezultat..--> nuk besoj qe kjo ndodh,sepse shumica qe futen ne ksi lloj lidhjesh pajtohen me fatin e tyre, pa i konsideruar ndjenjat..mirpo shtrohet pytja se cfar lloj jete cojn keto cifte?

kaq..

Vin-Diesel
06-09-06, 22:15
hm.. periudhe e vshtir per zotin.. shum eshte perhapur ky fenomen..
nje nder arsyet eshte vet gjendja e keqe ekonomike,papunsia, varferia..etj etj. e njera nga zgjidhjet per kete problem esht natyrisht te martohesh me nje vajz/djal me vize e te sigurosh egzistencen..
nuk jane ndjenjat qe krijojn kesi lloj lidhjesh..

mirpo nuk eshte edhe ashtu si e parafytirojn ata.. + edhe nese nuk je i shkolluar, e vetmja mundesi eshte te punosh non-stop si puntor i thjesht ..edhe kjo nuk eshte leht..por sigurisht me mire se te rrish kot..

me shum deshtime martesore si rezultat..--> nuk besoj qe kjo ndodh,sepse shumica qe futen ne ksi lloj lidhjesh pajtohen me fatin e tyre, pa i konsideruar ndjenjat..mirpo shtrohet pytja se cfar lloj jete cojn keto cifte?

kaq..

Nese sado pak, Aj person mashkull apo Femer e cila merr nje me Viz...e mendon kohen se si ka qen edhe e mendon kohen sa ka arritur afer atij personi me viz dmth edhe qe i ka ndihmuar te marr hapin per te arritur ateher do ishte e mire te mundohet ta bej te lumtur ne gjdo kusht !!!Edhe nese ne fillim e ka dasht per ate Gje (Vize) me kohen te mundohet ta doje !

lenna
07-09-06, 09:28
hm ok ..vetem fjalin e fundit e mora vesh ..

sigurisht qe nuk e mohoj faktin se mund te krijohen edhe lidhje te shendosha, njoh njerez qe ju ka ndodhur kjo, kur te dy jane te mirkuptushem..

por nuk duhet te jet viza kushti kryesor per tu lidhur me dikend edhe vet karakteri i njeriut duhet patjeter te vlersohet...dhe jo vetem ah e paske vizen, u kry puna!

pershendetje,lenna

Marco
07-09-06, 12:55
Pse rinia shqiptare kerkojn vajza me Vizė??

Pyetja ashte edhe per Meshkuj edhe per Famra..

*Zana* :wink:

Zana per deri sa si kom pas letrat kom pas oferta nga ky shtet ku jetoj si dhe shteti fqinje, po prej qe kam marr letrat oferta ka ikun heheh . Me letra kqyrshin edhe me mi lidh komt . PO PSE TASHT OFERTAT KAN IK SE ? heehh

DUA SHQIPTARE NGA PRISHTINA PA NAQET () heheh hej shkova ne qerdhe po pres hahah...

ZeShKaNee
07-09-06, 22:46
:mad: :mad:

Marco
08-09-06, 00:58
:mad:


Heheheh Zeshkanee ti u qove prej tavolines a hehe ,po cilen kush se ploteson ? , me siguri sje nga prishtina , ose ke ardh mas luftes heheh

Vin-Diesel
13-09-06, 18:29
Edhe nje Koh edhe Martes po harrohet krejt ...spo Martohet kush mo as me Tradita teme hershme por as me dahsni shume pak Raste ka te tilla....
Keshtu qe Kush u martu u martu se Kriz u bo !!

xati
20-10-06, 10:34
problemi esht diku tjeter sipas mendimit tim esht per te ardh keq se si vajzat mashtrohen ne rastin e ofertes se par te nje personi me viz e nuk i mendojn pasojat

SANTANA-29
20-10-06, 15:13
Esht Interisant Ta Shohish Bukurin E Botes
Pa I Derthur Dy Pika Loooootttt