PDA

View Full Version : Qka mendoni se Sa jane demokrat moderatoret e kesaj faqeje


LLapijani
09-01-04, 20:47
Ju lutem te me tregoni te gjithe vizitoret e kesaj faqeje qka mendoni se sa jane demokrat moderatoret e kesaj faqeje derisa disa tema i mbyllin e disa i lajne hapur derisa disa typa folin dhe besharetojne per fen Muslimane ska problem nuke e mbyllin e sa te folet diqka per fene katolike dhe per katedralen e prishtines e mbyllin kete diskutim.************************************************** ******
Kjo temė ka levizur

Zotėri i ndruar Llapjani sė pari pranoni pėrshėndetjet e mia personale.
Meqense me keni shkruar edhe nė mesazh privat edhe ketu nė forum po ju pergjigjem njėkohėsisht nė tė dy shkrimet.
Sa i pėrket mbylljes sė kesaj teme pikėsepari mund tė ju them se kjo ėshtė njė temė e cila e ka vendin nė tjetėr rubrikė por kemi toleruar dhe nuk e kemi mbyll dhe as e kemi leviz duke shpresuar se do tė debatohet nė mėnyrė korrekte dhe si ka hije, pa ofendime etj, por kur u tejkaluan keto e pamė tė arsyeshme tė mbyllim.

Ofendimi, gėnjeshtra, trillimi, sharja, fyerja, abuzimi e kėrcėnimi nuk ėshtė pėr intelektual e pėr njerėz tė disiplinuar e tė kulturuar por logjika, kuptimi argumenti dhe e verteta, prandej dua tė them se kemi intervenuar pasi qe u perseriten keto dhe u dol jasht teme dhe kemi intervenuar pa marr parasysh se cilit konfesion fetar a politik i takon kush.

Ndėrsa ofendimet qe i kishe adresuar nė emėr tim ato le tė mbetėn nė ndergjegjėn tėnde sepse fjalori i rrugės ose fjalėt ofenduese tregojnė shkallėn e edukatės sė atij qe i shpreh.
Dhe secili mesazh i cili i tejkalon kornizat e rregullores pa marr parasysh kush i shkruan do tė fshihen dhe editohen.

Me nderime Bond

Auberoni
16-01-04, 10:21
Moderatore,

Po te ishte demokracia nje objekt, e madhe sa nje ndertese 110 kateshe, e ngjyrosur ne te vjollce, ne zjarr, dhe nese iu kalon para hundeve me nje shpejtesi shume te vogel, ju nuk do te verenit se eshte demokracia ajo.

Problematiku
21-05-04, 01:07
Yyyyyy Auberon ja paske fut kot, bile edhe pak pertej.

Auberoni
24-05-04, 14:05
Yyyyyy Auberon ja paske fut kot, bile edhe pak pertej.

Ne janar, kur e kam shkruar kete; ka qene me se e qelluar. Sot, gjendja ka ndryshuar.

Ylberi_be
11-04-05, 17:12
Moderatoret jan ldk :twisted: e jo pdk demokrata :idea:

4peace
25-04-05, 12:19
Ju lutem te me tregoni te gjithe vizitoret e kesaj faqeje qka mendoni se sa jane demokrat moderatoret e kesaj faqeje derisa disa tema i mbyllin e disa i lajne hapur derisa disa typa folin dhe besharetojne per fen Muslimane ska problem nuke e mbyllin e sa te folet diqka per fene katolike dhe per katedralen e prishtines e mbyllin kete diskutim.


Deri para ca javesh mund te thuhet se deri diku, ne nje mase te vogel kane qene demokrat. Tani, sic kam kuptuar, pas disa carjeve, ferkimeve, ndarjeve ne klane ka filluar lufta per pushtet... Pushtetin, me gjase, do ta marrin "Proletaret".

Keshtu sic ia ka filluar e vazhdon, me duhet te them me keqardhje:ky forum nuk e ka larg per t'u bere forum familjar, forum privat i nje klani te caktuar. Nese vazhdohet keshtu nuk eshte casti aq larg kur neve te tjereve do te na thuhet "c'kerkoni ketu? a mos iu ka thirrur dikush me zor a?"

Nenforumin "Feja e shqiptarit" e kam konsideruar si nenforumin me serioz deri me tani. Per fat te keq, me ndihmen e vet moderatoreve, edhe ky nenforum po shnderrohet gjithnje e me shume ne (nen)forum joserioz, ne forum perbuzes, nje lloj karikature te keqe, me "humor" te zi...


Ju lumte!***

Bond
27-04-05, 13:42
I nderuari 4peace, ky forum numeron mbi 4000 anėtarė tė regjistruar, dhe ėshtė shumė veshtirė tė ju shkohet per peni tė gjithėve, pra dua tė them se nuk egziston ndonjė metod e moderimit qe kishte per t'i kėnaqur tė gjithė.

Tė gjithė e dini se ne nuk e preferojmė dikaturen, censuren, imponimin e te menduarit asnjenit, prandaj me vie keq qe nuk mund tė bėjmė seleksionime (gjė tė cilėn nė mėnyrė tė terthortė ju po e kerkoni), por do tė perpiqemi tė jemi sa mė korekt per tė gjithė.

E kam cekur disa herė se kapitulli "Feja e Shqiptarit" nuk ėshtė i percaktuar vetėm per Islamin, Krishterizmin apo ndonji besim tjeter por pėr tė gjitha besimet tė cilat kan gjetur mbeshtetje tek shqiptarėt.

I nderuari 4peace kam njė pyetje per ju

Me thuaj sa herė u ndeshkuan shkrimet tuaja si 4peace, edhe pse ka diskutues tė cilėt keto afishime i konsiderojnė si tė demshme per shoqerinė dhe kombin nė pergjithėsi, (pergjigja ėshtė -asnjėherė).

I nderuari AlbMuslim-Ku nėse e keni fjalėn per Mafia di Kumanova, nuk kam koment, qfar do pseudonimi qe te ketė sjellje tė tilla do tė largohet nga forumi, (besoj qe po me kupton.)


P. s. per njė kohė tė shkurtėr do tė bėjmė njė shtrengim nė ketė kapitull e te shofim sa do te jen diskutuesit tė kenaqur.


Me nderime Bond

Arb
27-04-05, 15:49
Forum Komunist e kurr Demokrat...

Rruga e mbare per ne Arabi!

4peace
27-04-05, 17:36
I nderuari 4peace, ky forum numeron mbi 4000 anėtarė tė regjistruar, dhe ėshtė shumė veshtirė tė ju shkohet per peni tė gjithėve, pra dua tė them se nuk egziston ndonjė metod e moderimit qe kishte per t'i kėnaqur tė gjithė.

Tė gjithė e dini se ne nuk e preferojmė dikaturen, censuren, imponimin e te menduarit asnjenit, prandaj me vie keq qe nuk mund tė bėjmė seleksionime (gjė tė cilėn nė mėnyrė tė terthortė ju po e kerkoni), por do tė perpiqemi tė jemi sa mė korekt per tė gjithė.

I nderuari Bondi
Po te filloja te qahem une per cdo imtesire, atehere do te me duhej te reagoj disa here ne dite. Une nuk pres te me shkoni apostafat mua per peni. Nese nuk e din po ta perkujtoj: atje ku s'me duket per penin tim NUK MARR PJESE FARE. Nese don mund te t'i numeroj me emra nenforumet qe nuk me shkone fare per peni. Megjithate po te them perafersisht: mbi 80% te nenforumeve nuk jane sipas penit tim. Dhe, meqe nuk jane te tilla - nuk marr pjese ne to. Ja sa e thjeshte eshte zgjidhja!

Megjithate, ajo per cka e kam bere postimin e meparshem ka qene problem konkret, e jo me bisht apo prapavije te caktuar. Konkretisht fjala ka qene per ofenziven e paskurpull te forumistes me nofken "Reana", e cila nuk ka lene gje pa prishur, atakuar... e cka di une. Rezultati i (mos)marrjes se masave nga ju:Pas tri ditesh jo te plota, ne vend qe te ndermirren masa AJO SHPERBLEHET ME TITULLIN E MODERATORES..
Rast shume identik me "ZERO COOL"-in e dikurshem. Meqe edhe ai sigurisht ka qene nje nder familjaret e stafit apo BOSSIT (dora vet) te forumit. Ne te kunderten do te ndodhte ndryshe.

E kam cekur disa herė se kapitulli "Feja e Shqiptarit" nuk ėshtė i percaktuar vetėm per Islamin, Krishterizmin apo ndonji besim tjeter por pėr tė gjitha besimet tė cilat kan gjetur mbeshtetje tek shqiptarėt.

Me thuaj, te lutem, ne cilin vend e permenda se "Feja e shqiptarit" eshte forum musliman? Askund. Po atehere...?! Apo, mos dashte te ta perseris edhe nje here?! Si ne forumin Dardania.de ashtu edhe tek nenforumi "Feja e Shqiptarit" duhet te kene te drejte pjesemarrjeje te gjithe, pa dallim feje, ideologjie, gjinie, race... Mirepo, ajo qe kerkoj une eshte rregulli, permbajtja e rregullave nga te gjithe njesoj sikurse edhe trajtimi e aprovimi i po atyre rregullave njesoj edhe nga ana e juve moderatoreve.

Prandaj s'po e kuptoj une cfare te keqe na paska ketu?! Une personalisht nuk dua te jem i trajtuar ne menyre te vecante apo te gezoj privilegje me shume se dikush tjeter. Sic kam thene edhe herave tjera, personaliteti im si njeri nga mbi 4000 te tjeret, s'eshte me aq rendesi. Tekefundit une s'ndjehem i obliguar te marr pjese ketu me cdo kusht. As jetoj nga ky forum. Tash jam e neser... Ndersa ju si forum duhet te kujtoheni me shume nese deshironi te jeni ketu edhe neser...

I nderuari 4peace kam njė pyetje per ju

Me thuaj sa herė u ndeshkuan shkrimet tuaja si 4peace, edhe pse ka diskutues tė cilėt keto afishime i konsiderojnė si tė demshme per shoqerinė dhe kombin nė pergjithėsi, (pergjigja ėshtė -asnjėherė).

Ka shkrime te miat qe meritojne te shlyhen. Ka edhe raste ku shkrime te tilla me jane shlyer e une as qe kam bezajtur fare. Nese ky lloj shkrimi shlyhet edhe ne te ardhmen - s'kam asgje kunder, megjithese kisha preferuar qe me kete rast te shlyheshin edhe shkrimet paraprake, te cilat jane reagim ndaj atyre shkrimeve.


Shkrimet tjera te postuara nga une, nese nga kushdoqofte konsiderohen te demshme... per to kisha pasur deshire te mesoja konkretisht. Meqe ata njerez qe i konsiderojne si te tilla duhet te japin fakte, ta deshmojne me fakte ate qe e konsiderojne te demshme, t'i demantojne ( gjithashtu me fakte) ato.... Vetem keshtu do te mund te qanin e vajtonin mbi pakenaqesite e tyre.

Perndryshe, sic thash edhe pak me pare, me perjashtim te atyre afishimeve ne forme reagimi te gjithe shkrimet tjera kane te bejne me fene... keshtuqe nuk shoh pengesa tjera perpos ndonje motivi tjeter me te ulet.


Cdo te mire!

I krishteri
27-04-05, 17:56
"Qeni qe leh, nuk te han" - thote populli

kush eshte e kush behet Moderator, nuk te takon ty te diskutosh, por Stafit drejtues...

4peace
27-04-05, 19:03
"Qeni qe leh, nuk te han" - thote populli

kush eshte e kush behet Moderator, nuk te takon ty te diskutosh, por Stafit drejtues...


Sigurisht. Sigurisht. Sikur te ti numeroj sa m... ke ngrene vetem te une - te besoj qe je qen qe han shume m...!


T'befte mire pra, pasi qe po insiston me cdo kusht!

at|n|
28-04-05, 15:39
Per moderatoret e ketij forumi shume te respektuar nga ana ime i kisha marr dy shembuj, nje per te mire nje per te keq.
Per te mire: uliksi31- edhe pse hyn neper debate, nuk e shfrytezon ate perparesine e tij qe e ka si moderator, mirepo bene debate te mirefillta sic i ka hije ketij forumi mbareshqiptar.

Per te keq (me plot kuptimin e fjales): Reana - me fyerje me debate te flliqta me sharje me debate pa kuptim , jashte teme. Me nje fjale e shrytezon ate perparesine e saj si moderatore meqenese shkrimet e saj nuk fshihen dhe shan e nxit urrejtje e debate te pahijshme pa pas nevoje hiq.

Reana- poshte :evil:

at|n|

I krishteri
28-04-05, 15:56
Reana

ju ka "plas te verteten ne surrat", prandaj ju nuk e pelqeni! :lol:

nejse ju kuptoj... e verteta shpeshhere eshte e hidhur :cry:

Reana
28-04-05, 16:03
Per moderatoret e ketij forumi shume te respektuar nga ana ime i kisha marr dy shembuj, nje per te mire nje per te keq.
Per te mire: uliksi31- edhe pse hyn neper debate, nuk e shfrytezon ate perparesine e tij qe e ka si moderator, mirepo bene debate te mirefillta sic i ka hije ketij forumi mbareshqiptar.

Per te keq (me plot kuptimin e fjales): Reana - me fyerje me debate te flliqta me sharje me debate pa kuptim , jashte teme. Me nje fjale e shrytezon ate perparesine e saj si moderatore meqenese shkrimet e saj nuk fshihen dhe shan e nxit urrejtje e debate te pahijshme pa pas nevoje hiq.

Reana- poshte :evil:

at|n|

Dite te tera nuk jam kyqyr ne nen-Forumin Feja, vetem per te verejtur se per tre dite, tre mije sharje dhe ofendime (ne mos me shume) kane dalur nga ti dhe bashkemendimtaret e tu ne llogari te figurave kombetare, objekteve fetare, bashkebiseduesve te konfesioneve tjera, etj!!!! dhe meqe shumice ne numer gjithmone e merrni hapin e pare si grup, per te ofenduar dhe fyer bashkebiseduesin, meqerast debatet me ju, shendrrohen ne duele fyerjesh, e aspak arene per shkembim ideshe!!!
une nuk jam e krishtere, dhe nuk aplikoj fjalen e krishtit, qe ne flakareshat e juaja ne llogari kombetare te ofroje faqen tjeter!!!!

prandaj nese mendoni se dikush mund te grumubulloje 3000 mije fyerje ne llogari te dikujt, dhe te gjithe te tjeret do ti mbyllin syte, atehere, keni nevoje per nje kalkulatore te ri digjital, qe ua nxjerr kalkulimin e sakte!!!!

Nese kerkoni rrespekt, jepni shembull te rrespektit!!!!
jeni shumica aty, prandaj u takon perparesia :wink: !!!

at|n|
28-04-05, 16:37
Dite te tera nuk jam kyqyr ne nen-Forumin Feja, vetem per te verejtur se per tre dite, tre mije sharje dhe ofendime (ne mos me shume) kane dalur nga ti dhe bashkemendimtaret e tu ne llogari te figurave kombetare, objekteve fetare, bashkebiseduesve te konfesioneve tjera, etj!!!! dhe meqe shumice ne numer gjithmone e merrni hapin e pare si grup, per te ofenduar dhe fyer bashkebiseduesin, meqerast debatet me ju, shendrrohen ne duele fyerjesh, e aspak arene per shkembim ideshe!!!
une nuk jam e krishtere, dhe nuk aplikoj fjalen e krishtit, qe ne flakareshat e juaja ne llogari kombetare te ofroje faqen tjeter!!!!

prandaj nese mendoni se dikush mund te grumubulloje 3000 mije fyerje ne llogari te dikujt, dhe te gjithe te tjeret do ti mbyllin syte, atehere, keni nevoje per nje kalkulatore te ri digjital, qe ua nxjerr kalkulimin e sakte!!!!

Nese kerkoni rrespekt, jepni shembull te rrespektit!!!!
jeni shumica aty, prandaj u takon perparesia :wink: !!!

Ti kerkon respekt, por respekt ka pas gjithmone nga ana e komunitetit musliman dhe do te kete. Kete e di ti dhe gjith moderatoret e tjere te ketij forumi me 2-3 perjashtime. Eshte e drejte e imja te shpreh mendimin tim per kend do qofte. Kete duhet te kerkosh edhe nga komuniteti tjeter, perkatesisht ai katolik. Nese i shikon vetem temat e hapura nga ana e tyre e kupton se jane "benzin ne zjarr". Une respekt kam shpreh per te gjithe derisa ata kan filluar te paret te postojne mesazhe pa pike lidhje. Rast konkret eshte nje teme e hapur rishtazi ku une i them "i nderuar" , "me respekt" qe tema qe ka hapur ai nuk ka fare te beje me realitetin saqe as komuniteti i tij nuk poston ne ate teme sepse eshte palidhje. Kurse ai prap vazhdon me ate teme, dhe une per te me nuk kam respekt . :roll: Rast tjeter eshte "I krishteri" i cili perzihet ne kete teme me dy rreshta te mjere : "Qeni qe leh, nuk te han" - thote populli

kush eshte e kush behet Moderator, nuk te takon ty te diskutosh, por Stafit drejtues...
Edhe nje here te them, ata qe sulmojne duhet edhe te mbrohen e jo ti te ju dalesh krah atyre sepse ata vete shajne e ofendojne e kerkojne respekt, dhe normalisht qe nuk mund ta kene!!!

Arb
29-04-05, 18:09
Per te keq (me plot kuptimin e fjales): Reana - me fyerje me debate te flliqta me sharje me debate pa kuptim , jashte teme. Me nje fjale e shrytezon ate perparesine e saj si moderatore meqenese shkrimet e saj nuk fshihen dhe shan e nxit urrejtje e debate te pahijshme pa pas nevoje hiq.


Atini,

Forumi Dardan tashme ka krijuar imazhin e nje vend-takimi per ne, ku mbreteron atmosfere e bashkimit te bindjeve tona.

Kete imazh nuk e kemi verejtur ne nje prej nenforume te Dardanise, ne ate te nenforumit "te Fese." Ky nenforum eshte duke u perdorur qellimisht nga shtrese e caktuar e anetareve qe ne vend te nje zeri bashkimi, trumbetojne haptas per perqarje, shpifje, ndasi fetare, dhe kunder-kombetarizem.

Reana, nuk eshte pjese e ketij nenforumi as muaj me pare, e as vite me pare. Ajo u be anetare e forumit me pak se dy jave me pare. Ajo u be anetare e ketij forumi, atehere kur nenforumi i fese, tashme kishte krijuar imazhin e nje vend-takimi ne mes te atyre qe trumbetojne percarje, shpifije, ndasi fetare, kunder-kombetarizem, dhe atyre dalin haptas me ze te drejte, me ze bashkimi (fetar), dhe po ashtu me ze kombetar.

Reana, haptas dhe me ze te guximshem po qendron kunder gjithe asaj shtrese qe frymojne Arabisht, qe vete-emerohen me nofka Arabe. Ajo po qendron kunder gjithe atyre qe ne emer te fese (sektit te caktuar fetar) jane bera kercenuesit me te rinj te ardhmes se Kosoves dhe popullit te saj.

Reana, ne qendrimet e saj te drejta, nuk eshte e vetme, ajo mbeshtetet fuqishem edhe nga shumica e anetareve te Forumit, te cilet duke lexuar shkrimet e saj, apo duke shkruar fjali te shkurtera mbeshtesin zerin e saj.

Murgesha
29-04-05, 18:55
Per moderatoret e ketij forumi shume te respektuar nga ana ime i kisha marr dy shembuj, nje per te mire nje per te keq.
Per te mire: uliksi31- edhe pse hyn neper debate, nuk e shfrytezon ate perparesine e tij qe e ka si moderator, mirepo bene debate te mirefillta sic i ka hije ketij forumi mbareshqiptar.

Per te keq (me plot kuptimin e fjales): Reana - me fyerje me debate te flliqta me sharje me debate pa kuptim , jashte teme. Me nje fjale e shrytezon ate perparesine e saj si moderatore meqenese shkrimet e saj nuk fshihen dhe shan e nxit urrejtje e debate te pahijshme pa pas nevoje hiq.

Reana- poshte :evil:

at|n|

Nuk ėshtė e drejtė kjo qė shkruani ndaj tė nderuarės Reana.
Ajo ka bindjet e veta dhe ka tė drejtė ti shprehė edhe pse ėshtė moderatore.
Nuk ėshtė se tė pengon Reana ty si moderatore se ajo edhe po tė dojė nuk ka mundėsi ti fshijė shkrimet e askujt tek nėnforumi Feja e Shqiptarit, por tė pengon qė dikush kundėrshton bindjet tua qė edhe sipas mendimit tim janė tė gabuara dhe tė rrezikshme.
Ju para disa ditėve edhe mua mė akuzuat se jam moderatore kur mbrojta tė madhen Nėnė Terezė, nga ti dhe bashkėmendimtarėt tuaj.
Sė pari korigjo veten dhe pastaj akuzo.

Auberoni
29-04-05, 21:37
Reana- poshte


You wish! :D

at|n|
30-04-05, 09:55
Per moderatoret e ketij forumi shume te respektuar nga ana ime i kisha marr dy shembuj, nje per te mire nje per te keq.
Per te mire: uliksi31- edhe pse hyn neper debate, nuk e shfrytezon ate perparesine e tij qe e ka si moderator, mirepo bene debate te mirefillta sic i ka hije ketij forumi mbareshqiptar.

Per te keq (me plot kuptimin e fjales): Reana - me fyerje me debate te flliqta me sharje me debate pa kuptim , jashte teme. Me nje fjale e shrytezon ate perparesine e saj si moderatore meqenese shkrimet e saj nuk fshihen dhe shan e nxit urrejtje e debate te pahijshme pa pas nevoje hiq.

Reana- poshte :evil:

at|n|

Nuk ėshtė e drejtė kjo qė shkruani ndaj tė nderuarės Reana.
Ajo ka bindjet e veta dhe ka tė drejtė ti shprehė edhe pse ėshtė moderatore.
Nuk ėshtė se tė pengon Reana ty si moderatore se ajo edhe po tė dojė nuk ka mundėsi ti fshijė shkrimet e askujt tek nėnforumi Feja e Shqiptarit, por tė pengon qė dikush kundėrshton bindjet tua qė edhe sipas mendimit tim janė tė gabuara dhe tė rrezikshme.
Ju para disa ditėve edhe mua mė akuzuat se jam moderatore kur mbrojta tė madhen Nėnė Terezė, nga ti dhe bashkėmendimtarėt tuaj.
Sė pari korigjo veten dhe pastaj akuzo.

Sic thua ti ajo ka bindjet e veta , por edhe une kam bindjet e mia dhe edhe une kam drejte te shprehe mendimin tim per cilen do qeshtje. Mua nuk me pengon qe dikush kundershton bindjet e mia, por me pengon se Reana shkruan nga kendi i moderatores dhe kjo mua me pengon. Reana si moderatore ka per detyre , edhe nese nuk eshte nenforumi i saj te ul tensionet, e jo te dal krah X apo Y. Gjyqtari ne ring e ka per detyre te
ndaj drejtesine e jo te anoj nga njeri apo lojtari tjeter.
bindjet tua qė edhe sipas mendimit tim janė tė gabuara dhe tė rrezikshme. Sic thua edhe ti, keto jane bindjet e mia, te rrezikshme , te parrezikshme, te gabuara ... jane bindje personale. Edhe mua me duket se bindjet tua per personin e cakutar jane te gabuara, por nuk mund t'i imponoje bindjet e mia. Ti hyre ne debat dhe shprehe mendimin tend, dhe mua mu duk i gabuar. Ti thua se mbroje nenen tereze, mbroje e nderuar, por edhe une mbroj pejgamberin a.s nga genjeshtrat qe thuhen ne kete forum. Njera nder to eshte edhe Reana e cila ka fyer ne shume raste pejgamberin. Tani une e mbroj pejgamberin e Allahut nga kushdo qofte. Po te pyeteje Reana ajo perpara e qet nenen tereze sesa pejgamberin, bindja e ime eshte krejtesisht e kundert.
Edhe njehere them, nese ndonje moderator hyn ne debat e ka per detyre te leje pasqyre te mire, se fundi i fundit eshte edhe pasqyra e DARDANIA.DE

at|n|

4peace
30-04-05, 11:00
...
Ashtu eshte i nderuari atInI por problemi eshte se ka filluar te ndryshoje "politika". Ky eshte "urdher prej se larti"... Fundja, asnje moderator/e nuk eshte zgjedhur ne menyre demokratike. Ndaj dhe s'mund te presim doemos dic "demokratike" nga ta/to. Ne se njerez/anetare te thjeshte jo qe nuk i kemi zgjedhur por as nuk kemi te drejte t'i kundershtojme "urdherat prej larti".


Cdo te mire!***

Murgesha
30-04-05, 12:39
...
Ashtu eshte i nderuari atInI por problemi eshte se ka filluar te ndryshoje "politika". Ky eshte "urdher prej se larti"... Fundja, asnje moderator/e nuk eshte zgjedhur ne menyre demokratike. Ndaj dhe s'mund te presim doemos dic "demokratike" nga ta/to. Ne se njerez/anetare te thjeshte jo qe nuk i kemi zgjedhur por as nuk kemi te drejte t'i kundershtojme "urdherat prej larti".


Cdo te mire!***


Pėrshėndetje 4peace.

4peace

http://www.dardania.de/v2/board/images/avatars/957672254427254d921440.jpg

Anėtarėsuar: 01 Oct 2003
Mesazhe: 853
Vendodhja: NRW/D

Po e paraqes profilin tuaj i nderuar, dhe kjo flet mė shumė se ndonjė reagim i moderatorėve ndaj teje.
Jeni anėtar qė nga fillimi i kėtij forumi, keni dhėnė kontributin tuaj nė lėmit qė ju preferoni tė shkruani, dhe kėto fjalė nuk janė pėr ty aspak.
Tė kishte qenė ashtu si flet ti kundėr stafit tė kėtij forumi nuk do tė ishit ende anėtar nė kėtė forum.
Paraqit vetėm edhe njė forum tjetėr ku ka moderator tolerant si nė Dardani.

Me nderime Murgesha.

Murgesha
30-04-05, 12:47
Sic thua ti ajo ka bindjet e veta , por edhe une kam bindjet e mia dhe edhe une kam drejte te shprehe mendimin tim per cilen do qeshtje. Mua nuk me pengon qe dikush kundershton bindjet e mia, por me pengon se Reana shkruan nga kendi i moderatores dhe kjo mua me pengon. Reana si moderatore ka per detyre , edhe nese nuk eshte nenforumi i saj te ul tensionet, e jo te dal krah X apo Y. Gjyqtari ne ring e ka per detyre te
ndaj drejtesine e jo te anoj nga njeri apo lojtari tjeter.
bindjet tua qė edhe sipas mendimit tim janė tė gabuara dhe tė rrezikshme. Sic thua edhe ti, keto jane bindjet e mia, te rrezikshme , te parrezikshme, te gabuara ... jane bindje personale. Edhe mua me duket se bindjet tua per personin e cakutar jane te gabuara, por nuk mund t'i imponoje bindjet e mia. Ti hyre ne debat dhe shprehe mendimin tend, dhe mua mu duk i gabuar. Ti thua se mbroje nenen tereze, mbroje e nderuar, por edhe une mbroj pejgamberin a.s nga genjeshtrat qe thuhen ne kete forum. Njera nder to eshte edhe Reana e cila ka fyer ne shume raste pejgamberin. Tani une e mbroj pejgamberin e Allahut nga kushdo qofte. Po te pyeteje Reana ajo perpara e qet nenen tereze sesa pejgamberin, bindja e ime eshte krejtesisht e kundert.
Edhe njehere them, nese ndonje moderator hyn ne debat e ka per detyre te leje pasqyre te mire, se fundi i fundit eshte edhe pasqyra e DARDANIA.DE

at|n|

U kuptuam at|n|.
Pasi qė edhe vet po shpreheni se pėrpara juaj qėndron sė pari Feja e pastaj Kombi, mbroje fenė dhe mos u anko mė nga njerėz qė sė pari kanė Kombin e pastaj Fenė, qofshin ata edhe moderatorė nė kėtė forum.
Dhe nėse ndonjėri prej moderatorėve mbron kombin nė kėtė forum dhe ti ankohesh, se simbas mendimit tėnd tė jesh moderatorė po dashka tė mendojė sikur ti, atėherė drejt pėr sė drejti ti po ja imponon mendimet.
Ne jemi njerėz tė rriturr dhe kėsaj nuk do tja arrijsh kurrė.
Me nderime Murgesha.

4peace
30-04-05, 13:02
Po e paraqes profilin tuaj i nderuar, dhe kjo flet mė shumė se ndonjė reagim i moderatorėve ndaj teje.
Jeni anėtar qė nga fillimi i kėtij forumi, keni dhėnė kontributin tuaj nė lėmit qė ju preferoni tė shkruani, dhe kėto fjalė nuk janė pėr ty aspak.
Tė kishte qenė ashtu si flet ti kundėr stafit tė kėtij forumi nuk do tė ishit ende anėtar nė kėtė forum.
Paraqit vetėm edhe njė forum tjetėr ku ka moderator tolerant si nė Dardani.

Me nderime Murgesha.


Pershendetje Murgesha
Ajo se une kam mbetur ne forum qe prej fillimit eshte tjeter gje, megjithese sipas asaj qe mund te lexohet "ne mes rreshtave" nga shkrimi yt nenkuptohet si keshtu "qe prej se je anetar i ketij forumi e ke dh..., keshtuqe duhesh te jesh i kenaqur qe ende figuron ketu si anetar i ketij forumi".

Jam dakord me ate qe ke thene ne pergjigjesi, sidomos kur edhe kritika konstruktive konsiderohet kundershtim ndaj stafit!! Ne mos me shume, kjo po i bie sikur ky staf te jete i pagabueshem, i perkryer... te cilit s'ben t'i besh kritike, meqe cdo kritike eshte kundershtim, ne mos edhe shpallje lufte kunder stafit.


Me t'majra!

at|n|
30-04-05, 13:07
U kuptuam at|n|.
Pasi qė edhe vet po shpreheni se pėrpara juaj qėndron sė pari Feja e pastaj Kombi, mbroje fenė dhe mos u anko mė nga njerėz qė sė pari kanė Kombin e pastaj Fenė, qofshin ata edhe moderatorė nė kėtė forum.
Dhe nėse ndonjėri prej moderatorėve mbron kombin nė kėtė forum dhe ti ankohesh, se simbas mendimit tėnd tė jesh moderatorė po dashka tė mendojė sikur ti, atėherė drejt pėr sė drejti ti po ja imponon mendimet.
Ne jemi njerėz tė rriturr dhe kėsaj nuk do tja arrijsh kurrė.
Me nderime Murgesha.[/quote]

Jo mendoj se prape ka nji qike (qysh thojne te shqipnise :lol: ) moskuptim. Une nuk thash se duhet te mendoj si une. Por si moderatore duhet zgjedhur fjalet qe perdoren. Duhet sa me shume ikur fyerjeve e sharjeve, sepse eshte zoti i kesaj shtepie. Qellimi im nuk eshte t'iu imponoje mendimin tim asnjerit ketu, por qellimi im eshte te mbroj idealin tim. Edhe ne shkrimin e mehershem kam thene se kur ka hyre Reana ne debat ka perdore fyerje qe mua personalisht me kan ofendu por edhe te tjeret. Tash kur dikush shkurt shqip i'a ka kthyer ato sharje e fyerje , shkrimet tona jane fshire ndersa ato fyerjet e Reanes jane aty prape. Kjo me pengon. Nese fyen cili do qofte administratore a moderatore une te siguroj se do ja kthej te njejten mase. Atehere une perjashtohem (sic eshte perjashtuar edhe dikush tjeter ketu, nuk dua t'a permendi emrin)por nuk eshte fer. Nese fyen duhet edhe ti duroj fyerjet.Ju si moderatore e keni te drejten te perjashtoni anetaret e thjeshte sic jam une, mirepo nese perjashtohet per kesi debate nuk eshte "fair play".

at|n|

Murgesha
30-04-05, 17:02
4peace Pėrshėndetje!
Mė vjen keq por asnjė nga kėto pohimet tuaja nuk janė mendime tė miat.
Nuk dua tė polemizoj mė tepėr rreth kėsaj, se po e shof qė pavarėsisht se si shprehemi ti e dėrgon nė favor tėndin.

Ndersa pėr ju at|n| nuk kam mė komente.
Pasi qė nuk tė shkojnė pėr shtati arėsyetimet e mia as unė nuk po e zgjati mė tepėr.

Me nderime Murgesha.

florian
30-04-05, 18:15
Pershendetje te gjitheve.
Me lejoni qe te shpreh dhe un mendimin tim , te faqja feja e shqiptarit dhe ne disa faqe debatesh edhe per politik nuk shkruaj me ka shum koh , jo per gje por qe kur shkruaja un dhe flitet para shum muajsh lindnin debate qe nuk kishin te mbaruar , nga nje shprehje e keqe ose nje keq kuptim .
Por nje gje jua garantoj qe jan pothuajse ata qe shkruajn perher ne ato tema qe shajn e fishkellejn e jo ata qe thjesht hedhin mendimin e tij ne forum .
Sa per moderatoret ata thjesht bejn ata qe ndjejne , postimet shlyhen sic me ka ndodhur dhe mua te me shlyhen te miat por ju mjafton qe te flisni ne MP me moderatort kushdoqoft dhe te zgjidhet problemi ose te pakten do keni pergjigjjen e psehes .

Psikologu
17-05-05, 19:35
Pershendetje !

Duke lexuar disa shkrime dhe akuza ndaj moderatorve , me duhet me pa tjeter te lidhem ne ketė temė te diskutimit dhe te themė disa fjalė.
Ne fakt sulmi kunder moderatorve eshtė i pa arsyeshem mendoj une , sepse duke shikuar realitetin Moderatoret edhe janė treguar shumė e shumė tplerant ne te gjitha menyrat , por shlyrja e disa postime nuk duhet as te diskutohet se perse dhe si u bė, e aty eshtė dashur te shlyhen edhe me shumė , por moderatoret kan treguar njė durim te madhė qka rrallė kund gjindet neper forume te tjera.
Mos permbajtja ne temė , ofendimet dhe animet kan qenė shumė e shumė ta pranishme ,pra edhe keto janė lejuar nga moderatoret vetem me atė qellim se dikur ndoshta do te ndalen njerezit e tillė duke ofenduar.
Jo vetem ofendime private , por edhe ato kombetare te njė pas njeshme , duke ditur se forumi eshtė shqiptar edhe pse aty diskutohet per fe dhe bindje tjera politike.
Se fjala demokraci eshtė vetem thenje e dikuj duhet te perfillet edhe me punė e disa me bindje te medha pikė se pari fetare se perfillin aspak demokracin sepse ajo bjen ne ndesh me besimin fetar sidomos atė Islam , kur dihet se demokracia eshtė armiku ma i madhė i Islamit dhe fundamentalisteve te tillė , sepse Islami si fe mundet edhe te jetė e moderuar dhe mundet te jetė besim i paster qe lind dhe rritė dashurin kombtare pikė se pari.
Duke harruar kombin dhe emrin shqiptar , qka ne fakt disa as se don kombin para fes behen suleme te gradualizuara te njė niveli te lartė dhe behet ndasi ne format fetare ne mes shqiptarve.
Moderatoret te cilet kan pritur aq shumė nga debati i mirefilltė rallė kund e kan hasur njė gjė te tillė , atehere une do te isha i mendimit dhe do ti lutja moderatoret qe me te vertet te shtrengojn me shumė punen dhe te fshijnė qdo gjė qka bjen ne ndesh me temen dhe mos permbajtjen ne temė,sepse eshtė treguar durimi i tyre i lartė dhe edukata e duke e respektuar ketė , moderatoret edhe pas kesaj , kan marrė ofendime dhe kritika prej personave te cilet e kan si qellim vetem desrabilizimin e forumit dhe ikjen nga e verteta , qoftė ajo fetare ose kombetare.
Moderatorve ju uroj punė te mbarė dhe ju kerkoj qe te jenė edhe me te shtrenguar ne tema , pa marrė parasysh se qka te tjeret mendoj , sepse nuk ka raste qe dikuj i janė fshi temat vetem per urrejtje , personale, fetare , politike ose shoqerore.
Se MOderatoret dirigjohen nga dikush prej se larti , ketu duhet sjellur fakte se nga kush dhe ne cilen formė , e nese atė nuk e kan atehere etiketimi i tillėeshtė vetem shprehje e urrejtjes dhe kultures se dobet kombetare, pedagogjike dhe intelekruale.

Nderime.

29-09-05, 14:14
Sa Jan Demokrat Ju tregojn Textet e tyre per ne SLEJOHEN ngjyrat dhe BOLD por per ata Jan te Lejuara ...

Me Shum skam qe them se shifet edhe vet ....

Me nderime : RENTISI

Psikologu
29-09-05, 14:50
Sa Jan Demokrat Ju tregojn Textet e tyre per ne SLEJOHEN ngjyrat dhe BOLD por per ata Jan te Lejuara ...

Me Shum skam qe them se shifet edhe vet ....

Me nderime : RENTISI

A edhe ketu po tė dhembė koka ty a!
Me duket se cdo gjė po bie ndesh me ty , por se dij se perse , kur nė e-mail adresen tende shkruan . luftoni qafirat dhe pabesimtaret apo ???
Degjo;
Teksti bold ėshtė i shkruar para sė tė futet nė fuqi ajo se cdo teks i shkruar nė bold do tė fshihet dhe se nga kjo ditė edhe ėshtė vepruar ashtu , por dikuj sikur ty cdo gjė i pengon nė ketė forum , atehere pse po hyn zoteri , cka kerkon ketu , tė besh komando-suprico dhe tė ecim simbas mendimit tėndė po???
Ke tė drejtė tė shkruash dhe tė shprehesh mendimin ,sepse kjo ėshtė e respektuar shumė e shumė nė ketė forum , por edhe tė behesh i tepertė ėshtė paksa injoruese.
Nese ty tu kan shkeluar tė drejtat e tua ,atehere sė pari duhet qe ti ke ardhur nė ndesh me veten dhe mendimin ose qellimin tėndė e pastaj ke ardhur ndesh me rregulloren e ketij forumi.
Cka tash nė tė ardhmen do tė pengoj ty, besoj qė do tė gjurmosh e tė gjejshė ,sepse me tė vertet e paske paksa tė veshtirė tė pajtohesh me mendimet shoqeröre dhe rregulloret tė cilat shumė i respektojnė por me ty ato bien ndesh cdo here.
Kalo mirė.

29-09-05, 16:05
Jo more mos ke dert se Pajtohem me Rregullat pse jo por kur nje njeri thot dcika ai Duhet te permbahet e nese keni pas Shkruar para nje Kohe me bold apo cka po dij une tahs prap Mundesh mei ber EDIT qe te mos i bien edhe tjerve ne sy ato Shkrime ashtu pasi qe tani me jan ndaluar .

e sa per ne email ka shkruar . Musliman Ose Urrejts i QAFIRAVE

Ju PerShendes : RENTISI

Guri i madh
03-10-05, 22:50
Moderatoret jan ldk :twisted: e jo pdk demokrata :idea:

me sa kam vrejt une moderatoret jan ne nivel shum te lart 2-- apo 3 her ma kan terhjrk vrejtjen por me arsye une plotsisht i perkrahi dhe ju uroj
pun te mbar

aferdita
09-10-05, 20:07
tjeter kund me mire nuk mundeni me gjete