PDA

View Full Version : A jeni optimist per te ardhmen e Kosoves????


hana
12-01-04, 17:50
Nga nje sondazh i kryer per sa i perket vendeve optimiste Kosova ka dal ne vend te pare e udhehequr nga Hong Kongu me 70%te popullsis qe jan optimist dhe kan prespektiv per te ardhmen e vendit te tyre.Ju cka mendoni per te ardhmen e Kosoves?A do te jet ky vit me fat per ne,a do te eci perpara Kosova?????????

In Da Houze
13-01-04, 10:18
Shpresojm, qe kete vit kosova te kete me shum rrym se 4;2 spo shkon mo valla edhe uje batllava te funksionoj me teper,
Rinia me i hap syt edhe me e shique hapin edhe me hec me kohen e jo me bo hop hop se sben ndersa femrave nje porosi te nderuara Zonjusha ma pak me tradhtue ........
E ju meshkuj te dashur Mos ja lishoni rrugen femrave Se keni fillue edhe me u perzi edhe ne Amviseri te grate juajahahahahahahahahaha

Pershendetje Nga une EnGjulLi-_-2 nga \/Ricky Nga presheva ciao.

MemphiSx
14-01-04, 11:48
Jam shum optimist se e ardhmja e Kosoves eshte shum afer
Por na duhet edhe neve shum pun qe te ja arrim qellimit final

Ju pershendes

hana
14-01-04, 18:28
tung In da houz po jam krejt dakord me ty qe ishalla rinia i hap syt sa seshte von e ishalla gjendja sa vjen e rregullohet po qysh bre cfar tradhtie na femrat :?: :?: :?: Ku ke pa femra si te kosoves ,a :?: Te mira te bukra ,puntore ...................etj,etj

Zero Cool
31-01-04, 20:07
Nuk ka dyshim se do tė bėhet mirė, por kur ? Kėtu ėshtė problemi e sa i pėrket femtave tona hana Shqiptaret janė pėllumbesha nuk ka mė tė mira besom.... :wink: :wink: :wink:

hana
02-02-04, 12:39
:lol: Zero cool po bre ja ke qellu femrat shqiptare jan ma te mirat po shpresojm qe sa me shpejt te bahet mire se boll kemi prit me shekuj.

Murgesha
02-02-04, 12:50
Ju lutem qe ti permbaheni temes. Pyetja e shtruar ka te bej me perspektiven e Kosoves e jo per femra.

Zero Cool
02-02-04, 18:32
Perspektiva e Kosoves ka me qenė e ndritshe duke iu falėnderu femrave (bukurosheve)tona ...

hana nuk ja kam qėllu po e kam dit tybe :wink: :wink: :wink:


Zero_cool te lutem permbaju temes.
Murgesha

Drejtėsia
02-02-04, 22:25
Eshte e vertet se njeriu duhet te jet optimist, mirepo optimizmi duhet shoqeruar edhe me te qenurit realist,
Pra nuk mjafton qe pa pasur asnje baze te jesh optimist,

Optimist per te ardhem e Kosoves ne duhet te jemi nese punojm ne te miren dhe per te miren e Kosoves,

Andaj ne duhet te punojn te kontribojm qe Kosova te udhehiqet ne rrugen e drejt ne rrugen e vertet,

hana
04-02-04, 18:59
tung krejtve bravo :lol: jam shum dakord me te dy por besoj se njeriu duhet te jet si realist po ashtu optimist se duhet te kemi besim se gjerat do te rregollohen por sigurisht qe duhet nje pun e madhe dhe jo vjedhje ,korruptim.

lazdrani
05-02-04, 11:48
E ARDHMJA E KOSOVES 2005 DO TE JEMI TE PANVARUR!!!!!!

Zero Cool
06-02-04, 14:28
Durim bre durim kėshtu po thot kryetari jonė (kalakeq) e nashta bohet mirė ”

hana
06-02-04, 16:27
pershendetje te gjithve po bre Zero Cool duhet te kesh durim ,durim te madh madje.Ae ke degju ate shprehjen i duruari i fituari?

Zero Cool
09-02-04, 13:13
hana tė pėrshėndes . Tė drejtėn me ta thanė kėtė fjalė se paskna dėgju kurr, por po mė pėlqejka

hana
09-02-04, 18:38
pershendetje mire me vjen mire qe te pelejka.

turisti
08-08-04, 11:31
Pershendetje. Nuk ban te perzihen DESHIRAT dhe AFTESITE. Nga analiza e deritanishme per 5 vite te fundit, UNE, NUK JAME OPTIMIST,sepse te ngushta jane rrobat kur ti qep rrobaqepesi i huaj..... :cry:

vushtrria
11-08-04, 08:50
HANA ju pershendes per temen edhe une desha me dhan mendimin rreth ksaj teme dhe jo vetem se jam optimist po jam shum shum optimist se ne kosov do te behet mir dhe jam shum i bindur se do te na e kan lakmi shum vende per rreth por normal duhet te punojme kosova e ka pasurin natyrore qe ta mbaj vehten tani nje projekt per nje termocentral te ri ne kosov d.m.th shum per kosoven ne nuk duhet ta humbim besimin te vendi yn une shpresoi se te gjitha keto te liga qe po sillen kosoves deri tash ne nje te ardhme te afert do ti harrojm sepse ne nje vend pa u be keq kurr nuk behet mir

me nderime vushtrria

blusky
11-08-04, 14:53
Pune ,mirekuptim,miqesi, toleranc dhe bashkepunim ne mes veti se pari,e pastaj duhet te jemi optimist.
Deri qetash nuk shoh ndonje arsye per optimizem.

Naki
22-04-05, 15:22
Optimizmin e mbane njeriun,te punosh per te miren e atdheut duke respektuar ne menyre reciproke me fakte duke pasur mbi te gjitha Primare Patriotizmin dhe duke ju ikur Luftes per Karrik,e ardhmja e Kosoves po ecen Neper rruge te sigurta te shtetesise.

Tani Optimizmi im personal sa Shtohet duke pasur parasysh Zhvillimet e Perparuara ne te gjitha segmentet e jetes, dhe pa hy ne detale Ne sakrificat dhe pengesat qe ende jane Prezent.

Ne Posedojme te Gjitha Resurset qofshin ato Intelektuale,Natyrore,Strategjike dhe Ndihmen nga Miqet tane te qendrave Gjeopolitike te Vendosjes.

Me nderime Naki

turisti
22-04-05, 15:26
Tash me teper besoj ne ardhmeri te mire. :P

THD
23-04-05, 20:20
Tash me teper besoj ne ardhmeri te mire. :P

beso, beso, pse ska qare pa bo ma mir 8)

turisti
23-04-05, 23:56
Tash me teper besoj ne ardhmeri te mire. :P

beso, beso, pse ska qare pa bo ma mir 8)

:wink:

Krokodilli
24-04-05, 06:55
A Jeni Optimist Per Te Ardhmen e Kosoves??

qdo vend dhe qdokush ka nje te ardhme,, po ashtu edhe Kosova ka nje te ardhme,, por qfar te ardhme?...

Edhe pse kaluan 5 vite duke prit se diqka do te ndodh me statusin e Kosoves, asgje nuk eshte ber deri tash,, ..
Kemi menduar dhe shpresuar se viti 2005 do te jet viti kur Kosova do te fitoj Pavaresin, pos si duket tash ka fillu te flitet per vitin 2006, do te thot se fjala Optimist e ka humb kuptimin e vet,, eshte shendrru ne Shprese dhe padurim...
Sido qe te jet Shpresat nuk duhet te humben, dhe une mendoj dhe shpresoj se ne nje te ardhme te shpejt Kosova do te fitoj nje lloj Pavaresie e coila simbas te gjitha gjasave do te jet e Kufizuar nen mbikqyrjen e UN dhe US..

>dhashte zoti e behet mire se me sa duket punet nuk jan duke shku edhe aq mire<..

4peace
24-04-05, 11:59
Pershendetje. Nuk ban te perzihen DESHIRAT dhe AFTESITE. Nga analiza e deritanishme per 5 vite te fundit, UNE, NUK JAME OPTIMIST,sepse te ngushta jane rrobat kur ti qep rrobaqepesi i huaj..... :cry:

Meqe turisti e paska shkruajtur kete qysh vitin e kaluar m'u duk se ende vlene e njejta edhe sot. Me se shumti me la pershtypje "sepse te ngushta jane rrobat kur ti qep rrobaqepesi i huaj...", meqe posa m'u kujtuan disa "rroba" te qepura sivjet per ne (disa propozimzgjidhje te ceshtjes sone nga te huajt).

Pyetjes "a duhet qene optimist" do t'i isha pergjigjur se duhet qene realist. Mirepo, po ta them mendimin tim realist (natyrisht sipas meje) do te quhesha PESIMIST. Kurse si i tille veshtire se do t'i kisha shpetuar ca "flakareshave".Tung!

Reana
28-04-05, 04:14
Hana,

Sondazhi eshte bere pak kohe pas luftes!
natyrisht se krahasuar me situaten para luftes, apo edhe ate gjate luftes, cdo njeri ne KS ka te drejte te jete Optimist!!!!

Me pelqeu ajo qe kishte shkruar Naki..megjithate...miqesite me qendrat Gjeopolitike kane nevoje per strategji afatgjata, dhe mirembajtje! Kane nevoje per Diplomaci, e qe ne te njeten kohe ka nevoje edhe per ngritjen e vetedijes se popullit ne KS, apo ndoshta nje strategji kombetare qe do ti kontribonte kesaj kauze, e qe eshte detyre e politikaneve shqipetare dhe e tere klases intelektuale ne Kosove!!!!

Fatekeqesisht duke deshiruar qe te mos humbet elektorati dhe disa vota, mbyllllen syte para ceshtjeve me shume rendesi, dhe shume ceshtje jetike heshten, sepse dikush nuk deshiron apo frigohet te trazoj ujera!!!!
Ekonomia eshte nje segment me rendesi te jashtezakonshme, ishte permendur prezenca e resoreve materiale dhe profesionale, por megjithate, egziston mungese e nje strategjie per zhvillimin dhe eksploatimin (ne kuptimin pozitiv te fjales) e tyre!!!
Flitet per mbi 40% te papunesise se popullates!!!! Inlfacion te larte...per mendimin tim, me pare se pavaresia apo cdo gje tjeter duhet te mendohet per pavaresine materiale!!! Viti 2004 ka qene viti i pare Fiskal gjate te cili Buxheti i KS eshte vetefinacuar nga te hyrat materiale, pa inxheksione apo donacione materiale nga Basheksia Nderkomebtare!!!
eshte per tu cuditur me injorancen dhe qellimet e keqia te disave te cilet injorojne fakte me shume rendesi!!!
Sot per sot, popullata ne KS eshte shume e indinjuar, jo vetem me zvarritjen e ceshtjes se Pamvaresise por edhe me krizen e gjithembarshme ekonomike!!!!
Jam per pavaresi po, por jo vobektesi, apo kaos ne te gjitha sferat e jetes!!!

Me mire te krijohen kushtet per nje Kosove te pavarur te modelit te Sllovenise, madje nese kalojn edhe disa vite per te arritur kete, sesa nje Pamvaresi e menjehershme me model te Rumanise apo Moldavise!!!
apo ndoshta dikujt i konvenon nje pamvaresi e tille, meqe eshte me lehte gjunjezimi i nje populli ne ate menyre :!:

Pamvaresia e Kosoves eshte proces i PANDALSHEM!!!
Sipas te Drejtes Nderkomebtare, (ketu pershihen ligjet permes te cilave rregullohen aspektet e te gjitha ceshtejeve ne Arenen Nderkombetare) e Drejta e Popujve per Vetevendosje eshte parim i cili i obligon te gjitha shtetet e lira dhe Demokratike.

puqi
28-04-05, 04:45
op timizmi im eshte i lidhur nguaht me punen qe behet nga pushtetaret tan e qe si duket ata me shum e po punojn per xhepat e tyre te shtjerrur qe kur spo mbushen ne ket rend normal hyjn edhe qobant dhive[unmiku]Po flas pak edhe mbi komentin e Roanes e qe kisha me i then dy fjal te urta ;me mire duar-zgjidhur per te ngren buk ekrip se sa duar-lidhur te t'japin buk e mjalt :!:

Reana
28-04-05, 05:48
op timizmi im eshte i lidhur nguaht me punen qe behet nga pushtetaret tan e qe si duket ata me shum e po punojn per xhepat e tyre te shtjerrur qe kur spo mbushen ne ket rend normal hyjn edhe qobant dhive[unmiku]Po flas pak edhe mbi komentin e Roanes e qe kisha me i then dy fjal te urta ;me mire duar-zgjidhur per te ngren buk ekrip se sa duar-lidhur te t'japin buk e mjalt :!:

eshte kjo "buka e kripa" qe po i ben keta pushtetare te punojne per xhepat e tyre, meqe bugjeti i Kosoves eshte shume i vogel, prandaj edhe pagat nuk jane adekuate!!!
Syri i unte i njeriut, e ben ti humbe vlerat ne disa raste!!!!
Ne behemi te pavarur nga Serbia, por varesia nga dikush tjeter eshte e paevitueshme!!!!
o nga kriminaliteti, o nga aktivitete tjera...
SANKSIONET NDERKOMEBTARE POLITIKE E EKONOMIKE, ne forma te ndryshme, vlejne per te gjitha shtetet te cilat thejne "rregullat e lojes" duke perfshire ketu edhe KOSOVEN!
NUK them se mire eshte si eshte KOSOVA...por per e qene me mire DUHET te PUNOJNE SHQIPETARET E KOSOVES VETE!!!! nuk e di sa jam e qarte....PAMVARESIA VARET PREJ NESH...jo prej dikuj tjeter....
ASKUSH nuk mundet ta mohoje te DREJTEN e Kosoves PER PAVARESI!!!!

laliloli
29-04-05, 12:59
Njeriun e mban optimizmi ne jete.Une mbaj nje fije shprese se KOSOVA me ne fund do te jet e pavarur .Por une brengosem se ne tere diten e kemi gojen plot pavaresi e pune nuk bejme aspak per shtetin tone.
Thuaja se asnje institucion ne Kosove nuk funksionon ne menyre te duhur ,qdo kund ke parregullesi ,jodicipline ,korrupcion,familjarizem,oportunizem,papergjegjesi ,ndersa vetedija e jone qytetare eshte ende e ulet per te mbajtur shtetin .Politikanet tane edhe ne kohet me te veshtira dhe vendimtare per Kosoven perqahen duke bere secili gare per ta marre bajrakun.Kjo po shihet edhe keto dite kur kryeparjamentari yne ne kuvend sillet si ne pronen e tij ndersa braktisja e kuvendit nga opozita te perkujton lojen e femijeve dhe sikur nuk kemi sakrifikuar asgje per te ardhur deri te ai kuvend .Une mendoj dhe pajtohem me Reanen se zhvillimi ekonomik,eliminimi i papunesise ,funksionimi i institucioneve ne menyre efikase ,sundimi i ligjit , dhe ZHDUKJA E kriminalitetit jane paresore -nese keto jane ne vendin e duhur e ke edhe shtetin e Kosoves
Une nuk do ta fajesoja UNMIK-un dhe bashkesin nderkombetare ,sepse per ne eshte plus i madh se e ter bota po merret me ne ,kemi vende edhe me te medha ku vriten njerezit pa faj dhe askush nuk qan koken .

Agroni22
01-05-05, 17:38
shume optimist jom se kosova ka nje te ardhme te sigurte

Domira
02-05-05, 00:24
Optimizmin e mbane njeriun,te punosh per te miren e atdheut duke respektuar ne menyre reciproke me fakte duke pasur mbi te gjitha Primare Patriotizmin dhe duke ju ikur Luftes per Karrik,e ardhmja e Kosoves po ecen Neper rruge te sigurta te shtetesise.

Tani Optimizmi im personal sa Shtohet duke pasur parasysh Zhvillimet e Perparuara ne te gjitha segmentet e jetes, dhe pa hy ne detale Ne sakrificat dhe pengesat qe ende jane Prezent.

Ne Posedojme te Gjitha Resurset qofshin ato Intelektuale,Natyrore,Strategjike dhe Ndihmen nga Miqet tane te qendrave Gjeopolitike te Vendosjes.

Me nderime Naki

Respekt per shkrimin Naki http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/b015.gif

Prano nji http://www.cosgan.de/images/midi/liebe/a010.gif

Psikologu
02-05-05, 05:06
Optimizmi per te ardhmen e Kosoves.
Temė me vend dhe pershendetje per te gjithė.
Per te arritur qellimin tonė kombetar shqiptar per te ardhmen e Kosoves duhet te jemi me shumė se optimist , mendoj qe duhet te jemi edhe aktivist, civilist dhe progresiv.
Kosova nuk eshtė vetem simpati ose dashuri per ta folur , as trojet shqiptare , por per ato duhet punuar dhe duhet per te mos e ndje lodhjen asnjehere sepse eshtė akoma punė per tu berė ne rrugen e fitimit tė plotė kombetar dhe shtetrore.
Papunesia , jeta sociale dhe politike janė te lidhura ngusht me njera tjetren , e keto nuk hķqen aspak vetem me optimizem dhe me njė pritje per me te mirė te Kosoves ose trojeve shqiptare.
Uniteti kombetar kerkon shumė me shumė edukim dhe tolerim , dije dhe demokratizim te qenjes njerzore shqiptare.
Faktet tregojn se Kosova eshtė ne rrugė te mbarė per integrimin e saj ne boten perendimore, gjė qe dikuj kjo si duket aspak e mirė .
Pamvaresia e Kosoves eshtė akoma njė temė e sapo hapur ne librin e politikes nderkombtare.
Pjesa e ndarė e Kosoves (Mitrovica) kerkon shumė e me shumė punė sesa fjalė.
Kolorizimi me tradicionin Arab ne vendin tonė sjellė pasoja ne syrin e botes perendimore , ne fakt Kosova eshtė pjesė e kesaj bote perendimore dhe nuk mund te transferohet askund tjeter, "se Kosoven se ka sjellur askush ne thes ne ketė vend por ajo eshtė aty qe nga fillimi i krijimit te botes "(Adem Demaqi 1992)
Sduhet harruar se toka e Dardanisė do te jetė ajo qe ka qenė , pra me kulturen dhe iden progresive Perendimore , andej nese nuk i permbahemi kesaj ,jemi largė arritjes tonė kombetare per njė siguri dhe liri te madhe shtetrore e gjithėkombtare.

Daja POLIC
04-05-05, 07:28
Psikologu valla mir e ki :?

Blondi1
27-05-05, 11:42
Un jam shum pesimist

Nėse Kosova Pamvarsohet do tė futet nė njė kriz tė madhe ekonomike!

Blondi1
27-05-05, 11:44
Ne kemi humbur hapin nė ballkan dhe fqinjėt tan do tė jen gjithmon mė tė shpejt se ne.
Nėse mendojm se do tė mbetet ky standart i tanishėm ather e kemi gabim.

GURI SYLAJ
27-05-05, 19:29
As pesimist e as optimist por shume i sigurt se Kosova me hapa te mdhenj dhe te matur do te ece ne drejtimin e duhur , drejt asaje qe une e quaj Shqiperi Reale.
Forcat qe kan deshire me e pengu kete proces jan shume te dobta kurse ato qe kan qellim me e ngadalesu , jo rralle , jan ne anean tone dhe kete e bejne per te miren tone . Ajo qe kerkohet nga ne eshte bashkeveprim i mirefillt kombtare- i te gjithe atyre qe interesin kombetar e kan para interesit personal, grupor apo partiak.
Binaret neper te cilet po levize Kosova kan vetem nje drejtim , kurse levizja ne anen e kundert eshte e ndaluar me shenja te kjarta-(te komunikacionit).

Me nderime Guri Sylaj

laliloli
27-05-05, 19:43
************************************************** *****

Kjo nuk eshte rubrika e lajmeve , por e dhenies se ideve dhe mendimeve tuaja.Honesty

Odise
28-05-05, 00:09
PESIMIZMI PO MBRETEROJKA


Me mendua mire e me te dale mire, eshte shume e veshtire. Perseri eshte ma mire, te mendosh realisht e me te dale mire! Pajtohem me diskutuesit
kur shprehim mendime origjinale.

Libri Politik Nderkombetar

PER KOSOVEN

eshte u shkruar me qumshte ne vend ngjyre dhe duhet deshifruar nga gjuha politike, per aq sa kemi fuqi ta kuptojme, po aq edhe veprojme!

as titulli i librit nuk mund te lexohet ende, se lere ma subjekti

KOSOVA SHKROI LIBRIN E LIRISE ME GJAK

dihet titulli e subjekti

udha deri tek pavaresia eshte ende plot gropa edhe rishtazi

aq sa punuam e punojme per pavaresine, aq e kemi afer

Momenti Historik po troket ne dere!

Dera hapet kur mbyllet goja e matet vepron gishti ne rezedere, po ende jemi duke trokitur dyerve te huaja. Mos prit qe pavaresia te troket ne dere, po duhet ta fitojme edhe ate si Lirine! Perndryshe do qeshin si me harushe, ashtu si po qeshin ne Maqedoni, Presheve, Mal te Zi e Greqi!

Po vonohemi t'i themi - Mireseerdhe Pavaresi! Po na plasin syte ne njeritjetrin! Po duket se edhe njehere duhet me i ēarte syte me ata qe e meritojne! Perndryshe, do te qeshin edhe brezat tone si me harushen! Mu ky eshte - iluzioni, si politike!

Momenti Historik, eshte i pashmangshem - Fjalet Vonojne!

Krokodilli
29-05-05, 05:18
A Jeni Optimist Per Te Ardhmen e Kosoves??

qdo vend dhe qdokush ka nje te ardhme,, po ashtu edhe Kosova ka nje te ardhme,, por qfar te ardhme?...

Edhe pse kaluan 5 vite duke prit se diqka do te ndodh me statusin e Kosoves, asgje nuk eshte ber deri tash,, ..
Kemi menduar dhe shpresuar se viti 2005 do te jet viti kur Kosova do te fitoj Pavaresin, pos si duket tash ka fillu te flitet per vitin 2006, do te thot se fjala Optimist e ka humb kuptimin e vet,, eshte shendrru ne Shprese dhe padurim...
Sido qe te jet Shpresat nuk duhet te humben, dhe une mendoj dhe shpresoj se ne nje te ardhme te shpejt Kosova do te fitoj nje lloj Pavaresie e cila simbas te gjitha gjasave do te jet e Kufizuar nen mbikqyrjen e UN dhe US..

ne qoft se fitohet pamvaresi e plot pa mbikqyrje atehere duhet te dim se qka vjen pas asaj,,

Nėse Kosova Pamvarsohet do tė futet nė njė kriz tė madhe ekonomike!
Asgje nuk eshte Maqedonia e as SHqiperia,
ne do te fillojm me hapat e par,, keshtu qe do te na duhet shum e shum kohe te afrohemi aty ku duhet,, te follojm nje jet normale, me standarde evropiane,

>dhashte zoti e behet mire se me sa duket punet nuk jan duke shku edhe aq mire<..

Tomori
29-05-05, 11:24
****************************************


Tomori, per te shpreh pikepamjet tuaja fetare, mund te drejtohesh tek rubrikat perkatese, por jo nje teme me karakter shoqeror sic eshte kjo, ti japesh nuanca fetare.

Honesty

Agroni22
29-05-05, 19:33
optimist shume i madhe jom per te ardhemen e kosoves

Blondi1
30-05-05, 07:58
Ha ha ha

Tomor

Deshte apo nuk deshte Kosova i ka marrur kėto ngjyra tė cilat kurr mė nuk do ket forc qė do i shlyej.

Kush e ka provuar lirin , demokratin, zhvillimin , pėrparimin , kurr mė nuk do mund tė futet nėn sundimin e mjekrroshave.


Ngushllimet e mija zotri TOMOR

titi
31-05-05, 03:23
SHUME E DUAM KOSOVEN POR E VERTETA ESHTE NDRYSHE ........

Dreni30
02-06-05, 12:47
Jam shume optimist per te ardhmen e Kosoves dhe besoj se kjo do te behet realitet nje dite.

Kur them optimist kam parasysh shume gjana, por edhe ne jemi pergjegjes secili per veten e vete te te kuptoj mire dhe te jap ate qe duhet per te miren e kosoves. Me nje fjale te niset nga vetevetja, te logjikoj mire dhe mos te marr me nguti vendim apo te gjuj fjale ne emer te askuj.
Por me miresjellje dhe vullnet per te dashur veten dhe dikend tjeter.
Mua ma merr mendja se keto gjana po reflektohen shpesh ne mes njerezve, pa u kuptuar mire me njeri tjetrin dhe vjen deri te keqkuptimi ndaj njeri tjetrit.

pershendetje.

Rizuana
26-10-08, 16:25
Po, shume (Y)

(Edhe pak vjet e kemi mu kon shteti qe krejt kane me na e pas lakmi ;)

Jana
26-10-08, 17:17
Po mer bohet mir en edhe njo 100 vjet...

jadore
28-10-08, 00:03
po edhe shume , por ne nje te ardhme te larget..

Alkimisti_ch
01-11-08, 21:03
pershendetje jador.....!

Sa i perket optimizmit per te ardhmen e Kosoves une aktualisht ate do ta masja me peshore laboratorike e ne anen tjeter nuk mund te them qe nuk i kemi punet me mire sa me pare. Megjithate kjo mvaret me shume prej njerzve qe jetojne aty, pra thjeshte sa bejne ata dhe si i perceptojne gjerat. Nje eshte e sigurte po u mundove me i kalu shume shkalle me nje hap ka te ngjare qe mund te rrezohesh dhe nuk dihet se si do qohesh pastaj.
Ndryshime pozitive po ndodhin por une nuk besoj ne ndonje mrekulli, do te na duhen edhe disa dekada, deri ateher kushedi sa krizat financiare do te godasin tregjet nderkombetare...!

FeratPolaci
01-11-08, 22:45
jo hiq nuk jam optimist Pse?
1.Sepse ne Kosov po na udheheq kush qysh po deshiron
2.Sepse nuk kemi ndonje te ardhme te ndritur
3.Perderisa ne pozita dhe opozita i kemi njerezit mafioz qe jane shkatrruesit Kosoves asnjeher nuk ka me u ba mir se ata mendojne veq qysh me u pasuru
4. perderisa interesi personal vihet mbi ate kombetare nuk ka asgje ne ate vend
5.nuk ka zhvillim ekonomik perparim ne shendetsi arsim etje .......
ka edhe shum te tjera po nuk po du me u ba i tepert

FeratPolaci
01-11-08, 22:50
pershendetje jador.....!

Sa i perket optimizmit per te ardhmen e Kosoves une aktualisht ate do ta masja me peshore laboratorike e ne anen tjeter nuk mund te them qe nuk i kemi punet me mire sa me pare. Megjithate kjo mvaret me shume prej njerzve qe jetojne aty, pra thjeshte sa bejne ata dhe si i perceptojne gjerat. Nje eshte e sigurte po u mundove me i kalu shume shkalle me nje hap ka te ngjare qe mund te rrezohesh dhe nuk dihet se si do qohesh pastaj.
Ndryshime pozitive po ndodhin por une nuk besoj ne ndonje mrekulli, do te na duhen edhe disa dekada, deri ateher kushedi sa krizat financiare do te godasin tregjet nderkombetare...!

qfare ndryshimesh po sheh ti eja jeto ne Mitrovice dhe do te bindesh per ndryshimet ,tregoj qato ndryshime ,shume leht po folni ju qe gjindeni ne mergim se po e shiqoni vetem RTK-ne ,KTV-ne ,RTV21 e keto i kontrollon politika e udhehequr nga UNMIK-u bash me servilet e saj ejani dhe binduni vet se qka po ndryshon

alibegu
01-11-08, 23:08
pak jo shum ishalla mund te behet me mire

Skyfter
02-11-08, 11:56
Nuk kemi arsye pse te jemi Pesimist ....ket mund ta argumentojn me se miri Optimistet :confused:

Optimistet e vertet nuk besojn qe me keq do behet :confused: ......

per dikend ende pa lind dielli, perendon :rolleyes: ........

Personalisht jam Optimist per te ardhmen e Kosoves :smile: .....

jadore
22-11-08, 20:28
.. nuk paska pergjigje te postuara per kete periudhe kohore qe po kalon Kosova...!!!!

Veterani
30-11-08, 10:31
Mė tė shpejt tė shfaq "emocionet" e mija.

Jo nuk janė "emocione" kėto qė po i shkruaj nė kėtė mėngjes tė sė dielės. janė fakte qė nuk do tė mund ti mohoj askush.
Kosova dhe Shqiptarėt kanė njė ardhmėri tė shkėlqyer nė botėn e shekullit qė jemi, dhe shekujve qė do vijnė !
Pa pik dyshimi !

Shqiptare_ne_Turqi
30-11-08, 11:00
Kam qené optimiste deri me "26 néntor" tani,pas késaj ??Sipas planit tė zoti Ban, EULEX-i do tė ushtrojė mandatin e tij nėn ombrellėn e Kombeve tė Bashkuara, duke mbajtur qėndrim tė paanshėm ndaj statusit tė Kosovės.


Autoritetet serbe kanė shprehur kėnaqėsinė qė kushtet e Serbisė pėr vendosjen e EULEX-it nė Kosovė janė pranuar nga zoti Ban, ndėrsa udhėheqėsit kosovarė kanė thėnė se nuk do tė lejojnė zbatimin e asnjė plani qė cėnon pavarėsinė e Kosovės

Prap se prap dua té jam optimiste,..nése ésht e mundur ....

Mé falni pér gabimin ne daté shkrimin e paré,...

.................................................. .................................................. .......................

Shqiptare_ne_Turqi
30-11-08, 11:28
Mė tė shpejt tė shfaq "emocionet" e mija.

Jo nuk janė "emocione" kėto qė po i shkruaj nė kėtė mėngjes tė sė dielės. janė fakte qė nuk do tė mund ti mohoj askush.
Kosova dhe Shqiptarėt kanė njė ardhmėri tė shkėlqyer nė botėn e shekullit qė jemi, dhe shekujve qė do vijnė !
Pa pik dyshimi !


Veterani,optimizmin e kam ne karakter por... realiteti ésht i hidhur ...

por,siqethash mé lart,...megjithat dua shum té jam optimiste ...

Si Shqiptaré aspak s'kam dyshim se ku mundem me arrit,..por,kétu diskutojm optimizmin,pér té ardhmen e Kosovés ...qé,sapo u gézuam kinse u bém
" zot shtépie " pas gjith atyre viteve plot me vuajtje,dhimbje,humbje ,...e tash ??

selvija
30-11-08, 12:15
Eh mendjen dhe shpirtin gjimthmon e kam atje edhe pse jam large large 5000 klm sa qe nganiher shikoj natyren dhe qejellin dhe shpesh peshteris mes veti athua edhe ky qjell ekziston mbi kosoven dhe vendilindjen time qe kam aq shum mall per te
por njeher per her skemi ku te shkojm dhe qfar te bajm kirjimi familjes dhe femive ne ben te jetojm dhe gjallerojm ketu ku jemi
porr nje dit per pleqeri jam optiiste se do kthehem pergjithmon qe kokan mos ta kethej ketu ku jam...:frown:

Shqiptare_ne_Turqi
30-11-08, 12:56
Eh mendjen dhe shpirtin gjimthmon e kam atje edhe pse jam large large 5000 klm sa qe nganiher shikoj natyren dhe qejellin dhe shpesh peshteris mes veti athua edhe ky qjell ekziston mbi kosoven dhe vendilindjen time qe kam aq shum mall per te
por njeher per her skemi ku te shkojm dhe qfar te bajm kirjimi familjes dhe femive ne ben te jetojm dhe gjallerojm ketu ku jemi
porr nje dit per pleqeri jam optiiste se do kthehem pergjithmon qe kokan mos ta kethej ketu ku jam...:frown:


e dashur Selvije, per te gjith ju,qé keni lan pa qare vendélindjen,..nga zemra déshiroj qé t'ju béhen punét e té ktheheni njé dité,jo dhe aq pleq ...

Uné kam mall qé kam lind ne Turqi ,po ju ??

LABI
30-11-08, 13:03
Po Kosova ka perspektive pernendimore "drejt integrimit ne strukturat euroatlantike, ne BE dhe ne NATO" .... (ky eshte vizioni i Kosoves zyrtare si subjekt nderkombetar) :rolleyes: :rolleyes:


Duhet me shku me i vet keto zyrat e pran qeverise per integrim , vetedijesim dhe perkrahje civile !!

Besa edhe keto fare shoqerit civile (medio-kanalet-korruptive) , te cilat ne emer te perfitimimeve dhe pasurimit personal publikojn raporte, sondazhe te pompuara, naivisht te pa argumentueshme , intriguese !!

Alkimisti_ch
07-12-08, 21:30
Nuk mendoj se mund te priten ndryshime te medha qe do te na benin te befasoheshim. Nuk mund te jet me mire nese ne presim vbazhdimisht duke pyetur se ēpo behet, ose ēpo ben ai, ky, kjo, ajo e nuk e kuptojme se pikerisht ai, ky, kjo, ajo jane Kosova, jemi ne e nese kta qe jemi NE nuk fillojme me ndrru nga vetja por vazhdimisht pyesim dhe presim qe te tjeret te na i kryjne punet ateher si mund te jesh OPTIMIST per te ardhmen e Kosoves. Duhet te nisemi nga vetvetja por jo ne kuptimin e asaj qe te i rregullojme vetem punet tona por te mesohemi te ndertojme shtetin dhe ta ruajme ate, sepse ajo eshte SHTEPIA E TE GJITHE NEVE. Kur te msohemi keshtu mas pari duke fillu prej politikanve atje ne krye e deri te njeri me i thjeshte i Kosoves ateher jam i bindur se sa e vogel eshte Kosova do ta kishim shtru ēdo pellembe te saj krejt ne tepija te kuqe..Deri ateher na duhet maspari mi reduktu blerjen e qirinjeve pasi qe ne perendim qirinjet blehet vetem per romantik dhe festa te kershendellave....

Jana
08-12-08, 02:06
Qfarte bre...pa rrym marum far te shpresuni...katastrof....