PDA

View Full Version : Q'far thonė ėndėrat ???


Zana
14-01-04, 18:42
qka do te thon njė ėndėr per ju ???"

Ju deshiroj me te mirat ..

*Zana* :) :roll:

CrAzY-BoY
14-01-04, 18:48
ėndrra do me than kurgjo hiq ...
sepse sheh gjithcka edhe nuk mundesh me i realizu kurr :P hahaha

kalofshi mire !

enesi_21
17-01-04, 13:01
Rreth ėndrrės...

Falėnderimi i takon All-llahut.

Biseda rreth ėndėrrės mund tė pėrmblidhet nė kėto pika:

1- Ėndėrr e vėrtetė: Kjo ėshtė njė pjesė e pejgamberllėkut, ngase Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ėndėrra e vėrtetė ėshtė njė pjesė prej katėrdhjetė e gjashtė pjesėve tė pejgamberllėkut” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi). Pastaj ėndėrra ėshtė fillimi i shpalljes. Shiko: Sahihul Buhari nr.3 dhe Sahihul Muslim nr. 231.

2- Vėrtetėsia e ėndėrrės varet nga vėrtetėsia e atij qė e ka parė ėndėrrėn, kurse njeriu me ėndėrra mė tė vėrteta ėshtė ai qė flet mė sė shumti drejt, siē transmeton Imam Muslimi nė sahihun e tij.

3- Aq sa mė tepėr qė i afrohemi ahėr zamanit (kohės para kijametit) aq mė tė vogla janė shansat e mosrealizimit tė ėndėrrave, siē na ka treguar Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Kjo ndodhė nga shkaku i largimit nga koha e Pejgamberllėkut dhe nga gjurmėt e saja, andaj ėndėrrat pėr besimtarėt janė njė lloj kompenzimi ku pėrgėzohen, u jepet durim, ose nxiten tė pėrqėndrojnė nė fe (shiko: Buhari, nr. 6499 dhe Muslim, nr. 4200).


4- Ėndėrrat janė tre llojesh nga All-llahu, nga vetveteja dhe nga shejtani. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ėndėrra ėshtė tre llojesh: ėndėrr nga All-llahu, ėndėrr mėrzie nga shejtani dhe ėndėrr nga ajo qė njeriu ka menduar gjatė ditės, e tė njėjtėn e sheh nė ėndėrr” (Buhariu dhe Muslimi).


5- Ėndėrra e pejgamberėve ėshtė shpallje dhe ėshtė e mbrojtur nga shejtani. Nė kėtė mendim janė tė pajtuar tė gjithė dijetarėt e ummetit. Kjo ishte shkak qė e shtyri Ibrahimin [alejhis-selam] ta realizojė urdhėrin e All-llahut pėr ta therė djalin e tij Ismailin, gjė tė cilėn e pa nė ėndėrr.

enesi_21
17-01-04, 13:02
6- Sa u pėrket ėndėrrave tė njerėzve tjerė, ato i eksponohen shpalljes sė qartė; nėse pėrputhet me shpallje veprohet sipas asaj ėndėrre, pėrndryshe jo. Kjo ėshtė njė ēėshtje shumė e rezikshme, ngase shumė bidatēi, qofshin ata sufi ose tjerė, kanė devijuar shkaku i kėsaj gjėje.


7- Ai qė dėshiron qė ėndėrra e tij tė jetė e vėrtetė, le tė mundohet maksimalisht tė jetė i drejtė, tė hajė nga hallalli, t’i realizojė urdhėrat e All-llahut [subhanehu ve teala] dhe tė largohet nga ndalesat, tė flejė me pastėrti tė plotė, i kthyer nga kibleja, duke pėrmendur All-llahun derisa t’i vjen gjumi. Ėndėrra e kėtij njeriu nė pėrgjithėsi do tė jetė e vėrtetė.


8- Ėndėrra mė e vėrtetė ėshtė ėndėrra qė shihet para agimit tė mėngjesit, sepse ėshtė koha kur All-llahu zbret nė qiellin e parė tė dunjasė, afrohet mėshira dhe falja, kurse qetėsohet lėvizja e djajve. E kundėrt me kėtė ėshtė ėndėrra e mbrėmjes, atėherė kur pėrhapen shejtanėt dhe shpirtėrat e kėqinj (Shiko mė gjėrėsisht rreth kėsaj nė librin “Medarixhus-salikin”, 1/50-51).


9- Hafidh ibėn Haxheri [rahimehull-llah] thotė se tė gjitha ėndėrrat ndahen nė dy grupe:


- Ėndėrr e vėrtetė - kėto janė ėndėrrat e pejgamberėve dhe burrave tė mirė qė i pasojnė pejgamberėt. Kėto ėndėrra u ndodhin edhe tė tjerėve, mirėpo shumė rrallė. (Siē ishte ėndėrra e mbretit jobesimtar, tė cilėn e komentoi Jusufi [alejhis-selam]). Ėndėrr e vėrtetė ėshtė ajo ėndėrr qė ndodhė nė realitet ashtu siē ėshtė parė nė ėndėrr.


- Ėndėrra tė pėrziera, tė cilat nuk japin tė kuptosh gjė. Kėto janė disa lloje:


Njė: lojėra tė shjetanit pėr ta mėrzitur njeriun qė e sheh kėtė ėndėrr; sikur sheh ėndėrr duke iu kėputur koka, ose sheh ėndėrr se ka rėnė nė humnerė dhe s’ka kush t’i ndihmojė, etj.


Dy: tė sheh nė ėndėrr se disa melek e urdhėrojnė tė bėjė ndonjė gjė qė ėshtė e ndaluar ose ėshtė e pamundur, etj.


Tre: tė sheh nė ėndėrr gjėra pėr tė cilat mendon gjatė ditės ose shpreson t’i ketė, e tė njejtat i sheh nė ėndėrr. Nė kėtė lloj hynė edhe ato ėndėrra nė tė cilat ndodhin ato gjėra qė i kanė ndodhur kėtij njeriu gjatė ditės ose qė pėrputhen me natyrėn e tij. Kėto ėndėrra zakonisht flasin pėr tė ardhmen, e shumė herė pėr tė tashmen, kurse rrallė herė pėr tė kaluarėn (shiko: “Fethul-Bari”, 12/ 352-354).

enesi_21
17-01-04, 13:03
10- Ebu Seid el-Hudriu [radijall-llahu anhu] thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Nėse ndokush prej jush sheh ėndėrr qė e pėlqen, le ta dijė se ėshtė prej All-llahut, le ta falėnderojė pėr kėtė All-llahun dhe le t’ua tregojė tjerėve, e nėse sheh ėndėrr qė nuk i pėlqen, le ta dijė se ėshtė prej shejtanit, le tė kėrkojė strehim nga sherri i saj dhe mos t’ia pėrmend askujt, sepse aspak nuk mundet ta dėmtojė” (Buhariu dhe Muslimi).


Ebu Katadeja [radijall-llahu anhu] thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ėndėrra e mirė ėshtė prej All-llahut, kurse e keqja ėshtė prej shejtanit. Andaj ai qė sheh ėndėrr qė nuk i pėlqen, le tė pshtyjė nė tė majtė tre herė dhe le tė kėrkojė strehim kundėr shejtanit, sepse kjo aspak nuk mundet ta dėmtojė” (Muslimi).


Ibėn Haxheri [rahimehull-llah] thotė: “Rezymeja e asaj qė u pėrmend rreth ėndėrrave tė mira, pėrmbledhet nė tre gjėra: Ta falėnderojė All-llahun, tė pėrgėzohet me tė dhe t’ia tregojė atij qė e don, e jo atij qė s’e don. Kurse rezymeja e asaj qė u pėrmend rreth ėndėrrave tė kėqija pėrmbledhet nė katėr gjera: Tė strehohet nė All-llahun nga sherri i saj, tė strehohet nė All-llahun nga sherri i shejtanit, tė pshtyjėė nė tė majtė tre herė kur tė zgjohet dhe mos t’ia tregojė askujt. Kurse nė sahihul-Buhari pėrmendet edhe vepra e pestė: Tė ngritet tė falė namaz. E nė Sahihul-Muslim, vepra e gjashtė: Ta ndėrrojė krahun nė tė cilin ka fjetur (shiko: “Fethul-Bari”, 12/370).

11- Sipas haditheve qė flasin rreth ėndėrrave dhe kujt duhet treguar e kujt jo, del nė shesh se ėndėrra i tregohet: atij qė e do, atij qė ėshtė mendjeprehtė, atij qė jep kėshilla dhe dijetarit. Kadi Ebu Bekėr ibėn Arabi thotė: “Ėndėrrat i tregohen dijetarit, sepse ai i komenton sa tė ketė mundėsi pėr tė mirė, kurse kėshilluesi, e udhėzon nė tė dobishmen dhe atė qė i ndihmon nė te, kurse mendjeprehti ia komenton ėndėrrat qė duhet komentuar ose hesht, kurse i dashuri nėse e di se komenti i kėsaj ėndėrre ėshtė pėr tė mirė ia tregon, e nėse nuk e di ose dyshon nė komentin e asaj ėndėrre, hesht” (shiko: “Fethul-Bari”, 12/ 369).

12- Imam Begaviu [rahimehull-llah] thotė: “Dije se komenti i ėndėrrės ėshtė i llojllojshėm: mund tė komentohet duke u bazuar nė Kur’an, ose nė Sunnet, ose nė shembujt e pėrhapur mes njerėzve. Komenti i ėndėrrave mund tė bėhet nė bazė tė emrave, tė kuptimeve ose nė bazė tė tė kundėrtės (Shiko “Sherhus-Sunneh”, 12/ 220). Nė vazhdim i dha disa shembuj:

- koment i ėndėrrės duke u bazuar nė Kur’an: litari ka kuptimin e marrėveshjes, duke u bazuar nė ajetin: “kapuni pėr litarin e All-llahut...”.

- koment i ėndėrrės duke u bazuar nė Sunnet: korbi aludon nė njeri tė prishur, sepse Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e ka quajtur korbin tė prishur.

- koment me shembuj: gropa komentohet me kurthė, sepse fjala e urtė thotė: kush i bėn gropė ndokujt mund tė bjerė vet nė atė gropė.

- koment duke u bazuar nė emra: nėse sheh nė ėndėrr njeri i cili quhet Rashid, komentohet me udhėzim.

- koment duke u bazuar nė tė kundėrtėn: frika komentohet me siguri, duke u bazuar nė ajetin “..do tua zėvendėson frikėn me suguri...”.

diana
17-01-04, 13:14
enes ,flm per keto sqarime dhe vazhdo se jane shume interesante.
duhet,mbi te gjitha,ta dijme qe cdo gje ne mire apo e keqe,vine nga ALLAHU I MADHERISHEM,prandaj edhe cdo gje me vullnetin e tij ka fillim dhe mbarim. Ndodh qe ndonjehere te jesh ne nje IMPAS (labirinth apo bllokim) dhe nje ze i mbrendshem te ben te shpresosh ne menyre intuitive. Kjo nuk eshte rastesi por dicka e cila te ben te kuptosh qe BOTA nuk dirigjohet vete...

Engjellushja
13-06-04, 12:20
Nuk jan vetem Interesant cka shkura ennisi por jan dhe t verteta ! Dhe ajo vepra e gjasht ndikon n ndjehnje t cilat nese t mbet diqka pik n Zemer apo t pelqen aq shum, dhe per ket endrojm dhe nese kemi diqka t till kur gjindemi me nj kriz dhe lypin rrugdalje dhe nese endrrojm per ket atehere na Informon shpirti n gjum nj Rrugdalje d-m-m-th per t ardhen, ose t shpresojn c dot behet mir.....
Per ket per ta kuptuar m shum neve duhemi t kthehem njeher tek gjumi, per t kuptuar endren ma mir dhe t analyzoj Endren e cila mund t jet vetem nj ilusion apo vetperkthim i shpirtit t vete, d.th se ka njerz c analyzoj karakterat e tyre dhe ton: njeri c endron esht Kreativ, nese nuk e njeh vehten d.m.thnja e endrrave ia tregon vbehten (apo gabimet) ose ce veprimi i gjasht ndikon n koh dhe parandjnenje per t adhrmen dhe t kaluaren) keshtu c me vepre, veproni n Ender dhe fjalen, ndjehnjet i perjetoni,ndjehni n zhgender...... Per ket...............................

Gjumi esht prej argumenteve t ekzistimit t Allahut t lartesuar-

Gjumi esht nj koh rehatie per ter trupin dhe nj largim i shkurter shpirteror; ku shpirti braktis ter trupin gjat ore t caktuar diten apo naten..Ekzisojn dhe kommentet tjera t cilen e quaj ;VDEKJA E VOGEL, ai nuk esht n kontradikt me jeten e as nuk esht sinonimi vdekjes, Mirpo, gjat tij miret shpirti i njeriut e pastaj i kthehet atij perseri, keshtu ce trupi edhe ma tutje vazhdon t jet i gjall ndryshe nga vdekja ku behet dorezimi i shpirtit. Pra marrja e shpirtit dhe kthimi i tij n t fjeturit dallon krejtsisht , kkeshtu c trupi vazhdon ende t jet i gjall me t gjitha ato c i permban jeta, vetemse i humbi ato gjera c i ka shpirti si: mendjen, veprimin, t kuptuari, deshiren dhe si ndijimin e kohes, kurse proceset e gjalla kimiko-fizike vazhdojn t punijn "vetvetiun" me t githat qelizat e tij, nisur nga kjo fjal, se gjiumi esht vdekja e vogel dha ka kuptime t inspiruara dhe pozitive. Shpirtin e t fjeturit e merr Allahu i Lartesuar e pastaj e kthen prap n kohen e zgjimit. T verteten e ka then" allahu i merr shpirtat keu esht momenti i vdekjes s tyre (i vdekjes se trupave t tyre) edhe at c esht n gjum e nuk ka vdekur, e atji q esht i caktuar vdekja e mban (nuk e kthen) e at tjetrin (c nuk esht caktuar vdekja, por esht n gjum) e leshon (t kthehet) deri n nj afat t caktuar. Vertet n keto argumente per nj popull c mendon (ez Zumer 42) Por nese gjendeni n nj gjum t keq (Ender) nga keto ne duhemi ta meditojm dhe perkujtoj fjalen e mir e Pejgamberit sallallahu aljehi ve sel-lem dhe edukaten e tij dhen neve kur t zgjohemi nga gjumi: "Elhamdulilah el-ledhe ahjana ba“de ma ematena ve ilejhi en nushur" Falenderimi i takon Allahut, i cili na gjalli perseri tek ai esht kthimi, Transmeton Buhari dhe Muslimi.

Tung ju pershendes dhe nese deshironi t dini diq per endra dhe cfar d.m.th cfar keni endruar, kam mundesi tju informoj, dhe t Analyzoj Endren cfar d.m.th dhe nese i perket per t ardh“men gjithashtu

Tung Engjellushja

nitushe
09-09-04, 11:10
endrra shpesh her realitet me del valla

Maca
04-10-04, 19:26
ENES te pershendes nga zemra dhe te pergezoj per kto shkrime te bukra...

Un dua tju tregoj nje rrast lidhje me nje enderr qe te nesermen me ndodhi...

Isha te i dashuri im dhe ate nat vendosa te flej aty...

Ate nat ia pash djalin e motres se tij ne ender,qe ishte i semur dhe thjesht e pash keq...

Kur u ngrita ne mengjes shkova te motras tij per ta par djalin se si esht sepse endrren qaq mir e kisha ne mend sa qe e dija taman...

Edhe e pash djali ishte mire,e pyta nenen e tij se si ka qen djali mos ka qen i semur ose keshtu diqka lidhje me ket ja tregova se kam par ender..

At dit ajo me luti tja ruaj djalin sepse ishte ne pun dhe nesrit nuk mundej te rij ne shpij...
Nesrit u ngrita ne mengjes dhe ja bera gjerat qe duheshte dhe ai flejti,po pas pak erdhi vllau i madh i atij djalit te cilin e shihja une dhe tha do ta qojm se shum ka flejt thash ok ta qojm...Keshtu disi kur qohet njeriu pesh...
Edhe e qova nga gjumi edhe e vesha dhe dola te shetis me te,pastaj shkum ne nje park ku ka lojra aty...
Dhe te gjith njerzit na mernin lakmi se sa mir lozte..

Pas pak aji duke shpejtu te shkoj te vllau vet e vrau koken ne nje metal dhe u be gati bir ne koken e tij...
Un e humba kontrollen dhe menxi qe e gjeta nje njeri te thir ndihmen e shpejt sepse mobili im skishte bateri dhe keshtu disi krejt mbrapsht...

Pataj e shpijta ne spital dhe tani esht me mire...

Po ja qe mua me ndodh shpesh te shoh dike ne ender por kjo zakonisht me ndodh me njerzit qe i dua shum...

Disi interessnt si paralajmrim...

Larg qofshin endrat e keqija...

Shpresoj qe me kurr mos te shoh ashtu enderr,edhe pse ishte paralamrim...
:?
Tungi...

SpAnJoLLI
17-10-04, 11:37
Maca M`vjen mir qe Tash djali i Motres Tonde osht ma mir :)

cana
29-10-04, 09:43
asgje qe munendet te ndikoj ne jeten e njeriut, po thjeshe nje moment emocional qofte i mir apo i keq,ndonjeher deshirojm qe ndrra te jet realitet po ndonjeher mundohemi sa me shpej ti harrojm,une nuk shqetsohem shum prej tyre tungi.......kalofsh si deshiron... pershendetje

platori
29-10-04, 10:21
une merzitem sepse nuk realizohen te gjitha endrrat.une endrra te kqija nuk shoh ha...ha :!: :!: :!:

Blend Domaneku
29-10-04, 20:33
Enderrat paraqesin jne pjese te se ardhmes sikur te dinim t' i deshifrojme siguirsht se do ta kuptonim edeh te ardhmen apo mos e patet fjalen per enderrat per iluzionet?!

Gjumashja
30-10-04, 21:23
endrrat shumeqka thone per mua,sepse rrall her shoh po realitet me dalin nganjeher t'mira :D e nganjeher jo :(

qeqa&zana
02-11-04, 23:27
un e kam nje liber endrash(dmth te tregon ate qe ke par enderr se qfar do te del ne realitet)dhe gjithnje kur sho ndonje enderr e shikoj ne liber se qfar do te thot dhe valla nganjeher me del e vertet (jo endra tamon por komenti te cilin e marr nga libri)
kur te shini ndonje enderr nese doni te dini perafersisht qfar do te thot ajo (mir keq qe do te ju ndodh ndonje gje etj.)me shkruani ne forum dhe kur te sho do te ju tregoj per te .

tung ju pershendes tgjithve