PDA

View Full Version : Sa keni besim nė veten tuaj?


Murgesha
15-01-04, 01:02
Murgesha ju mirepret te gjitheve ne ket teme.

Barbaroza
15-01-04, 10:44
Une Murgeshe kam shume besim ne veten time,e njoh veten shume mire :wink:

Cool_Boy
15-01-04, 12:01
100% kam besim ne veten Murgesha

lazdrani
15-01-04, 15:47
Edhe vetebesimin ta humbesha ma mire po mbytem ne Bunare..... :wink:
lazdrani ju pershendet zonja Murgeshe :P

Gentiana
16-01-04, 20:27
Te pershendes Murgesha, dhe te uroj per kte tem. Un per veti a besoj ne vehten,mvaret edhe nga situata. Nganjeher besoj shum ne vehten dhe kam disi edhe energi me shum,po nganjeher me hup vetbesimi dhe krejt me te,dmth vullneti deshira per ta kryer nje pun qefi e keshtu me radh,ama thash mvaret nga rasti apo situata.
Genta

Murgesha
19-01-04, 15:09
Ju falenderoj te gjitheve per pjesemarrje ne ket teme.
Gentiana te falenderoj per pergjigjen e bukur qe keni dhene se vetebesimi mvaret shume edhe prej rastit.

Ndersa per ju te tjeret qe jeni aq shume te sigurte ne vetveten kam nje pyetje te thjesht dhe me karakter humoristik.
Keni nje rast te tille psh.
Jeni ne nje udhetim me makine me nje shok apo shoqe. Eshte nate dhe jeni duke udhetuar ne nje rruge jo shume qarkulluese. Papritmas Makina prishet dhe partneri qe ju shoqeron behet nervoz. Po e kuptoni edhe vete atmosferen e krijuar. Ndihma pritet te ju vije ndoshta ne mengjez. Sa jeni te sigurt se e nesermja do tju gjej vetem si shoke? :wink:

vullneti
19-01-04, 15:33
hehehehe...ti edhe e ke bere pyetje dhe e ke dhene pergjigjen vete...
ashtu eshte si je pergjigj...njeriu mundet veq me u rrejte per disa sende se...pa ra njeriu ne sprove nuk e njeh veteveten!
per ate jane disa sende qe duhet me i parandalu per mos me ardhe ne pozite "te palakmueshme" siq e permende rastin e udhetimit,se aty..sdihet cka bahet...se komandon jo mendja po epshi...e me epshin djalli i mallkum...
per ate ne Kuran urdherohet qe fenijet mos te fkejne bashke edhe ate vellezerit si ti bajne 12 vjet ndalohet me fjete ne nje shtrat....
Une per veten time ruhem shuuuume qe mos me ardhe ne aso pozita...jo qe si besoj vetes,jo qe skam vetebesim po....hehe...e kishin pyet Nastradinin njehere: a eshte gjynah me hanger ne nevojtore?
e ai pergjigjet: nuk eshte gjynah,po me dale prej nevojtotes tu e fshi gojen ...njerezit se dine cka ke hanger" hahaha ...andaj ,me mire me u ruejte, a po?

Barbaroza
19-01-04, 15:46
Murgesha,une sinqerisht kam besim ne veten.Ne shembullin tend qe e ke cekur,une do ta cekja vjalen e Vullnetit PARANDALIM.Pra une para se te ndermarr nje pune,e mendoj se ai ia vlen barra qirane.Assesi nuk do te pranoja te gjendesha e vetmuar me nje shok ne veture.Do e merja edhe nje shoqe me vete.
PARANDALIM :lol:

Murgesha
19-01-04, 16:17
Po Barbaroza por mos je aq shume e bindur ne shoqen. Jetes dhe rastit nuk i dihet kurre. Prap se prap te falenderoj per pjesemarrje ne teme dhe njeherit deshiroj qe parandalimet te shoqerojne gjithhere. :wink: :lol:

diana
19-01-04, 19:02
Vetbesimi eshte me perpara dashuri ndaj vehtes te cilen zakonisht e therrasim vetebesim ,siguri ...Njerezit te cilet nuk e duan vehten e tyre jane shume pak te sigurt ...skuqen shpejt ...djersiten...prania e te tjereve i terorizon ...etj etj pra jane dhenjat e para te nje disfunksionimi fiziologjik te cilat kane origjine psikologjike...per te dashur vetveten pra te vetebesosh duhet te ndjehesh mire ne trup dhe ne koke...pra mens sana in corpore sana (mendja e shendoshe ne trup te shendoshe) Ka te tjere te cilet jane shume pak te sigurt ne vetevehte por nuk e manifestojne pasigurine e tyre ne flagrance...sikur stresin psh

Zero Cool
06-02-04, 14:29
Maximalisht

turisti
23-08-04, 16:10
Pershendetje Murgeshe.Une i besoj vetes 99%,1% eshte i rezervuar per ndryshimet eventuale qe tolerohen. :wink:

nitushe
09-09-04, 12:11
100% padyshim :)

Loloku
09-09-04, 14:38
I vetmi besim i plote per mua eshte vetebesimi!

dita girl
09-09-04, 14:59
Besimi ne vetvete eshte energjia me e forte e njeriut per te arritur diqka....ju pershendes murgesha....

livoreka bicio
12-09-04, 14:31
100% kam besim ne vetvehte... :idea:

Gjumashja
16-10-04, 11:07
Shumicen e rasteve kam 100% e nganjeher jo :evil:

Barbaroza
16-10-04, 16:54
Une Murgeshe kam shume besim ne veten time,e njoh veten shume mire :wink:

Honesty^uk.
16-10-04, 21:04
siguri shume te larte ndiej ne veten time.
asnjehere nuk jam zhgenjyer nga vetja

Naki
16-10-04, 21:36
Kame kaluar neper stuhi dhe sprova te ndryshme,vetebesimi ne vetevete dhe mbeshtetja te perendija nuk me ka sjelle asnjehere zhgenjim

Murgesha
16-10-04, 21:57
Po Naki ke tė drejtė. Sidomos neve shqiptarėve Zoti na ka provuar mjaft.

turisti
24-01-05, 22:41
:P

Honesty^uk.
24-01-05, 22:42
siguri shume te larte ndiej ne veten time.
asnjehere nuk jam zhgenjyer nga vetja

Mafiozi
24-01-05, 22:44
siguri shume te larte ndiej ne veten time.
asnjehere nuk jam zhgenjyer nga vetja:roll: :roll: :roll: :roll:


Nuk besoj qe ekziston njeriu keshtu :? :wink:

DEA
24-01-05, 22:48
Kame kaluar neper stuhi dhe sprova te ndryshme,vetebesimi ne vetevete dhe mbeshtetja te perendija nuk me ka sjelle asnjehere zhgenjim


Edhe une i jam ballafaquar shume stuhive ne ket jete, po megjithate mund te them se 90% i besoj vetvetes kurese 10 % me pelqen gjithmon te marre edhe mendimet e te tjereve :wink:

Arbėri
24-01-05, 22:49
Edhe une kame besim te plote ne veten time, sidomos kur te flej, phaaaaaaaaaa, sma nin per kurgjo :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mafiozi
24-01-05, 22:50
Edhe une kame besim te plote ne veten time, sidomos kur te flej, phaaaaaaaaaa, sma nin per kurgjo :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:Hahahahahahahhahhaahhaaaaaaa....

Edhe ti ashtu a :lol: :lol: :wink:

Honesty^uk.
24-01-05, 22:51
siguri shume te larte ndiej ne veten time.
asnjehere nuk jam zhgenjyer nga vetja:roll: :roll: :roll: :roll:


Nuk besoj qe ekziston njeriu keshtu :? :wink:

Une si gjithnje edhe kesaj radhe fola per veten time, dhe jo me aludime, dhe per kete jam mese i bindur provuar dhe Sprovuar
Dhe nese nuk ke siguri ne vetvetev ateher siguria e cdo kujt do te jete sakate.

Mafiozi
24-01-05, 22:57
siguri shume te larte ndiej ne veten time.
asnjehere nuk jam zhgenjyer nga vetja:roll: :roll: :roll: :roll:


Nuk besoj qe ekziston njeriu keshtu :? :wink:

Une si gjithnje edhe kesaj radhe fola per veten time, dhe jo me aludime, dhe per kete jam mese i bindur provuar dhe Sprovuar
Dhe nese nuk ke siguri ne vetvetev ateher siguria e cdo kujt do te jete sakate.


Jo shoki Honesty, mos e merr keq, nuk fola per vetveten por per shkrimin tend.
Dhe at qe e them esht reale per te gjith, pa e zhgenjy veten as nuk meson.
P.sh nuk mundesh me than qe kurr nuk ke gabu, dhe qe kishe ber me mir...

Ky esht zhgenjim i vetvetes dhe esht gje normale per humanitetin.


Me respekt per mendimin e qdo kujt, pa sulmin dhe gjykim te lutem.

Honesty^uk.
24-01-05, 23:08
Une si gjithnje edhe kesaj radhe fola per veten time, dhe jo me aludime, dhe per kete jam mese i bindur provuar dhe Sprovuar
Dhe nese nuk ke siguri ne vetvetev ateher siguria e cdo kujt do te jete sakate.


Jo shoki Honesty, mos e merr keq, nuk fola per vetveten por per shkrimin tend.
Dhe at qe e them esht reale per te gjith, pa e zhgenjy veten as nuk meson.
P.sh nuk mundesh me than qe kurr nuk ke gabu, dhe qe kishe ber me mir...

Ky esht zhgenjim i vetvetes dhe esht gje normale per humanitetin.


Me respekt per mendimin e qdo kujt, pa sulmin dhe gjykim te lutem.[/quote]
Nejse :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :o :o :o
POR::
Nese ne shkruajm pa gjykim,sa do te jete vlera :shock:

Mafiozi
24-01-05, 23:28
Une si gjithnje edhe kesaj radhe fola per veten time, dhe jo me aludime, dhe per kete jam mese i bindur provuar dhe Sprovuar
Dhe nese nuk ke siguri ne vetvetev ateher siguria e cdo kujt do te jete sakate.


Jo shoki Honesty, mos e merr keq, nuk fola per vetveten por per shkrimin tend.
Dhe at qe e them esht reale per te gjith, pa e zhgenjy veten as nuk meson.
P.sh nuk mundesh me than qe kurr nuk ke gabu, dhe qe kishe ber me mir...

Ky esht zhgenjim i vetvetes dhe esht gje normale per humanitetin.


Me respekt per mendimin e qdo kujt, pa sulmin dhe gjykim te lutem.
Nejse :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :o :o :o
POR::
Nese ne shkruajm pa gjykim,sa do te jete vlera :shock: [/quote]I nderuari Honesty, vler kan mendimet e tona, sidoqoft me vend apo jo,
mesohemi edhe kur e kem gabim, ket e mendoj se pari per mua.
Gjykimet vetem vulosin nje mendim sikur me qen ashtu dhe ne asnje tjeter menyr.

Un dhash nje mendim per ket fjal "asnjehere nuk jam zhgenjyer nga vetja"
Per siguri ne vetveten nuk kam dyshim ne ty, i besoj. Ashtu jam edhe un besom.
Siguri ne vetveten, dhe zhgenjyer vetveten jan dy biseda te ndryshme.
Por per fjalen e cekur nuk jam ne at mendim dhe jam i sigurt per ket.


Po nejse, me siguri qe tash me kuptoin me mir (me njeqind fjal) :lol: :wink:

dr1ta
25-01-05, 00:10
Une kam edhe nuk kam besim ne vetveten , mvaret nga situata krejt, ndonjher duhet te jesh tolerante edhe ti respektojsh mendimet e tjereve, edhe naiviteti eshte per njerz, pra kam edhe nuk kam besim ne vetveten. :roll: :)

Mafiozi
25-01-05, 00:27
Une kam edhe nuk kam besim ne vetveten , mvaret nga situata krejt, ndonjher duhet te jesh tolerante edhe ti respektojsh mendimet e tjereve, edhe naiviteti eshte per njerz, pra kam edhe nuk kam besim ne vetveten. :roll: :)


Me pelqen ky mendim dr1ta simpatike. :P :P :wink:

dr1ta
25-01-05, 00:31
Une kam edhe nuk kam besim ne vetveten , mvaret nga situata krejt, ndonjher duhet te jesh tolerante edhe ti respektojsh mendimet e tjereve, edhe naiviteti eshte per njerz, pra kam edhe nuk kam besim ne vetveten. :roll: :)


Me pelqen ky mendim dr1ta simpatike. :P :P :wink::P :P :wink:

Honesty^uk.
25-01-05, 21:30
"asnjehere nuk jam zhgenjyer nga vetja"
OOOOOOO Mafi, perseri me ty:;;
Une kam qene dhe jam shume njohes i mire ti gramatikes,sintakses dhe i drejteshkrimit te gjuhes shqipe, po ashtu i kam dalluar dhe i dalloj shume mire,Antonimet dhe Sinonimet,etj,etj
Aq me mire i njoh sidomos shkrimet dhe shprehite e mia, keshtu qe une asnje here nuk jam shprehur dhe nuk shprehem pa ja ditur mire((( kuptimin e keq edhe te mire))) cdo shkrimi, Dhe per kete perseri po me duhet ta perforcoj ::: Kurre nuk jam zhgenjyer ne veten time..Dhe se jame shume i sigurt po ne veten time.

Me respekt
Honesty

Mafiozi
25-01-05, 22:56
"asnjehere nuk jam zhgenjyer nga vetja"
OOOOOOO Mafi, perseri me ty:;;
Une kam qene dhe jam shume njohes i mire ti gramatikes,sintakses dhe i drejteshkrimit te gjuhes shqipe, po ashtu i kam dalluar dhe i dalloj shume mire,Antonimet dhe Sinonimet,etj,etj
Aq me mire i njoh sidomos shkrimet dhe shprehite e mia, keshtu qe une asnje here nuk jam shprehur dhe nuk shprehem pa ja ditur mire((( kuptimin e keq edhe te mire))) cdo shkrimi, Dhe per kete perseri po me duhet ta perforcoj ::: Kurre nuk jam zhgenjyer ne veten time..Dhe se jame shume i sigurt po ne veten time.

Me respekt
Honesty


Pooooo Honesty, perseri me mu 8)

E di qe je njohes i mir i gramatikes, sintakses dhe drejtshkrimit. Por perqka
po flasem ne nuk ka asnje lidhje, po flasem per gjerat e jetes, dituri morali
dhe gjera tjera qe nuk kan nevoj teknik te gjuhes por dituri ne jet, ne gjera njerzore.
Mundemi me fol shum keq gjuhen, dhe me dit qe qdo njeriu e zhgenjen vetveten
ne ket jet ndonjeher. E kunderta esht e pamundeshme. Nese perforcohesh
dhe vazhdon ne ket mendim, mundem vetem me then qe e ki kot dhe fjalet
e tua nuk jan fare me vend.

Un te njoh ne forum qe tre muaj dhe te kam pa ne gabim. Besoj edhe tjer anetar.
Kur gabon e zhgenjen vetveten pasi je kan i sigurt per te kunderten. Kur
gabon je kokfort dhe nuk pranon mendimet e tjerve (pasi qe ti kurr nuk zhgenjehesh).

Kjo esht ne rradhen e psikologjis, shpyrterore dhe njerzore, ne respektin
e vetvetes ne qdo situat, ne mirkuptimin e jetes. Nuk ka asnje lidhje me
diturin e gjuhesh shqipe.

Me vjen keq qe arrin deri te perforcimi i nje mendimi qe nuk esht i drejt,
menodj qe duhesh te interesohesh me mir ne ket aspekt. Se perndryshe po
e shoh qe do te bisedojm deri sa te them ok e ki me drejt, megjithse nuk esht.

Me respekt.


Mafiozi

Honesty^uk.
25-01-05, 23:25
Pooooo Honesty, perseri me mu 8)

E di qe je njohes i mir i gramatikes, sintakses dhe drejtshkrimit. Por perqka
po flasem ne nuk ka asnje lidhje, po flasem per gjerat e jetes, dituri morali
dhe gjera tjera qe nuk kan nevoj teknik te gjuhes por dituri ne jet, ne gjera njerzore.
Mundemi me fol shum keq gjuhen, dhe me dit qe qdo njeriu e zhgenjen vetveten
ne ket jet ndonjeher. E kunderta esht e pamundeshme. Nese perforcohesh
dhe vazhdon ne ket mendim, mundem vetem me then qe e ki kot dhe fjalet
e tua nuk jan fare me vend.

Un te njoh ne forum qe tre muaj dhe te kam pa ne gabim. Besoj edhe tjer anetar.
Kur gabon e zhgenjen vetveten pasi je kan i sigurt per te kunderten. Kur
gabon je kokfort dhe nuk pranon mendimet e tjerve (pasi qe ti kurr nuk zhgenjehesh).

Kjo esht ne rradhen e psikologjis, shpyrterore dhe njerzore, ne respektin
e vetvetes ne qdo situat, ne mirkuptimin e jetes. Nuk ka asnje lidhje me
diturin e gjuhesh shqipe.

Me vjen keq qe arrin deri te perforcimi i nje mendimi qe nuk esht i drejt,
menodj qe duhesh te interesohesh me mir ne ket aspekt. Se perndryshe po
e shoh qe do te bisedojm deri sa te them ok e ki me drejt, megjithse nuk esht.

Me respekt.


MafioziEdhe pse si moderator me eshte terhequr disa here verejtja per replika , te thuash personale, ne forum une asnjeher nuk jam ndalur dhe nuk do te ndalem per ta paraqitur ate qe une mendoj dhe qe une e kam praktiku ne jete.
Po mundohem qe te mos bej referat te madh, por po e shoh se ketu paska dic me shume se shkruhet.

Se pari do te doja te dija se cilet nga anetaret e tjere paskan mendime te njejta me ty dhe qe se paskan ate inciative te shprehen hapur , por te paskan nxjerrur ju si perfaqesues. Un te njoh ne forum qe tre muaj dhe te kam pa ne gabim. Besoj edhe tjer anetar.

Se dyti i nderuar; une nuk kam paraqitur mendimet e mia per te marrur votat e askujt dhe as ne rastin konkret nuk kam pritur as nuk pres qe ju apo dikush tjeter ta mirotoje nje gje te tille, por une kam shprehur dhe treguar vetveten time Zoteri, dhe edhe nje here po ta theksoj """"VETEM PER VETEN TIME""" se ju ndoshta jeni zhgenjyer dhe zhgenjeheni shpesh,,,por nuk duhet te mendoni se te gjithe jane te tille.

Kurse cfare do te ndodhe ne te ardhmen as une dhe askush se besoj se e din, por fale ZOTIT deri me sot nuk jam zhgenjyer nga vetja ime, kurse per me vone si dihet por une kam nje parim se aty ku e di se nuk i dal ne breg kurr nuk i kam hy, ne menyre qe te mos zhgenjehem nga vetja.

Diskutime sa dhe oreks sa me te bollshem te uroj.
__________________________________________________ ___
PS;E shikova se lidhja qe une i kam bere me gjuhen shqipe, nuk qenka kuptuar nga ju, ose ska dashur te kuptohet.

Qellimi ka qene se une jam ne gjendje te kuptoj qellimin e cdo shkrimi, Pra kur ai eshte tendencioz kur eshte i sinqert dhe kur eshte i ngjashem me te 2 se bashku.[/b]

Mafiozi
26-01-05, 00:00
Pooooo Honesty, perseri me mu 8)

E di qe je njohes i mir i gramatikes, sintakses dhe drejtshkrimit. Por perqka
po flasem ne nuk ka asnje lidhje, po flasem per gjerat e jetes, dituri morali
dhe gjera tjera qe nuk kan nevoj teknik te gjuhes por dituri ne jet, ne gjera njerzore.
Mundemi me fol shum keq gjuhen, dhe me dit qe qdo njeriu e zhgenjen vetveten
ne ket jet ndonjeher. E kunderta esht e pamundeshme. Nese perforcohesh
dhe vazhdon ne ket mendim, mundem vetem me then qe e ki kot dhe fjalet
e tua nuk jan fare me vend.

Un te njoh ne forum qe tre muaj dhe te kam pa ne gabim. Besoj edhe tjer anetar.
Kur gabon e zhgenjen vetveten pasi je kan i sigurt per te kunderten. Kur
gabon je kokfort dhe nuk pranon mendimet e tjerve (pasi qe ti kurr nuk zhgenjehesh).

Kjo esht ne rradhen e psikologjis, shpyrterore dhe njerzore, ne respektin
e vetvetes ne qdo situat, ne mirkuptimin e jetes. Nuk ka asnje lidhje me
diturin e gjuhesh shqipe.

Me vjen keq qe arrin deri te perforcimi i nje mendimi qe nuk esht i drejt,
menodj qe duhesh te interesohesh me mir ne ket aspekt. Se perndryshe po
e shoh qe do te bisedojm deri sa te them ok e ki me drejt, megjithse nuk esht.

Me respekt.


MafioziEdhe pse si moderator me eshte terhequr disa here verejtja per replika , te thuash personale, ne forum une asnjeher nuk jam ndalur dhe nuk do te ndalem per ta paraqitur ate qe une mendoj dhe qe une e kam praktiku ne jete.
Po mundohem qe te mos bej referat te madh, por po e shoh se ketu paska dic me shume se shkruhet.

Se pari do te doja te dija se cilet nga anetaret e tjere paskan mendime te njejta me ty dhe qe se paskan ate inciative te shprehen hapur , por te paskan nxjerrur ju si perfaqesues. Un te njoh ne forum qe tre muaj dhe te kam pa ne gabim. Besoj edhe tjer anetar.

Se dyti i nderuar; une nuk kam paraqitur mendimet e mia per te marrur votat e askujt dhe as ne rastin konkret nuk kam pritur as nuk pres qe ju apo dikush tjeter ta mirotoje nje gje te tille, por une kam shprehur dhe treguar vetveten time Zoteri, dhe edhe nje here po ta theksoj """"VETEM PER VETEN TIME""" se ju ndoshta jeni zhgenjyer dhe zhgenjeheni shpesh,,,por nuk duhet te mendoni se te gjithe jane te tille.

Kurse cfare do te ndodhe ne te ardhmen as une dhe askush se besoj se e din, por fale ZOTIT deri me sot nuk jam zhgenjyer nga vetja ime, kurse per me vone si dihet por une kam nje parim se aty ku e di se nuk i dal ne breg kurr nuk i kam hy, ne menyre qe te mos zhgenjehem nga vetja.

Diskutime sa dhe oreks sa me te bollshem te uroj.
__________________________________________________ ___
PS;E shikova se lidhja qe une i kam bere me gjuhen shqipe, nuk qenka kuptuar nga ju, ose ska dashur te kuptohet.

Qellimi ka qene se une jam ne gjendje te kuptoj qellimin e cdo shkrimi, Pra kur ai eshte tendencioz kur eshte i sinqert dhe kur eshte i ngjashem me te 2 se bashku.[/b]
Honesty.


E di shum mir qe esht mendimi yt dhe vetem per vetveten fol, ketu nuk ka dyshim.
Dije qe edhe un e kam mendimin tim, dhe them qe nuk ekziston njeriu
ne ket tok qe nuk e ka zhgenjyer vetveten dhe qe nuk do ta zhgenjen.
Kjo esht e pamundeshme, mundesh me bisedu per ket me profesor, me
psikolog me shkenctar dhe me shum tjer njerz qe kan dituri te lart, edhe ata
do te thojn keshtu edhe bile do te thojn qe edhe ata e kan zhgenjy vetveten.

Me duket se nuk e ki kuptuar rendesin e fort qe e ka kjo tem.


Kur thash ket fjal Un te njoh ne forum qe tre muaj dhe te kam
pa ne gabim. Besoj edhe tjer anetar.
E thash pikerisht sepse ki gabu dhe gjith jem aq te aft per me verejt ket,
po edhe ne gabojm, dhe verehet. Per ket arsye thash keshtu.
Se tybe askush nuk me ka fol per ket tem apo per ty, jan plotesisht
mendimet e mia personale. Kjo esht gje normale .


Po nejse besoj qe do ta vazhdojm ket bised me gjat, pasi qe esht me
gjith respekt ne dy anet. Nuk esht fare nje keqkuptim nga ana ime, vetem
nje bised ku nuk jam dakord un dhe ti Honesty, shpresoj qe anetaret na kuptojn. :D


Te pershendes per sonte.
Me respekt. :wink:

IceGirl
26-01-05, 00:11
Nuk ma merr mendja qe ekziston njeri qe nuk esht zhgenjyer ndonjeher nga vetvetja...te jesh 100% i sigurt ne vetvete sigurisht se do te jesh
zhgenjyer ndonjeher.....nga ato meson dhe fiton besimin ne vetvete...

Mafiozi
26-01-05, 00:25
Nuk ma merr mendja qe ekziston njeri qe nuk esht zhgenjyer ndonjeher nga vetvetja...te jesh 100% i sigurt ne vetvete sigurisht se do te jesh
zhgenjyer ndonjeher.....nga ato meson dhe fiton besimin ne vetvete...


Me vjen shum mir qe e thua mendimin tend ne ket bised IceGirl.
Dhe me pelqen shum siq mendon, ashtu mendoj edhe un dhe besoj
qe e kem me vend.

Te pershendes me repsket te madh shoqe.

Kaloh mir :wink:

Ylberi_be
26-01-05, 18:16
Me gjith zhgenjimet ne jete njerzve duhet me ju besu.
Vetes i besoj 90%
te tjerve 75% + rezervat e tredhtis


E ti mafioz bindu me rezerva

Barbaroza
26-01-05, 18:32
Me gjith zhgenjimet ne jete njerzve duhet me ju besu.
Vetes i besoj 90%
te tjerve 75% + rezervat e tredhtis


E ti mafioz bindu me rezerva
:wink: :roll:

Honesty^uk.
26-01-05, 21:56
Honesty.


E di shum mir qe esht mendimi yt dhe vetem per vetveten fol, ketu nuk ka dyshim.
Dije qe edhe un e kam mendimin tim, dhe them qe nuk ekziston njeriu
ne ket tok qe nuk e ka zhgenjyer vetveten dhe qe nuk do ta zhgenjen.
Kjo esht e pamundeshme, mundesh me bisedu per ket me profesor, me
psikolog me shkenctar dhe me shum tjer njerz qe kan dituri te lart, edhe ata
do te thojn keshtu edhe bile do te thojn qe edhe ata e kan zhgenjy vetveten.

Me duket se nuk e ki kuptuar rendesin e fort qe e ka kjo tem.


Kur thash ket fjal Un te njoh ne forum qe tre muaj dhe te kam
pa ne gabim. Besoj edhe tjer anetar.
E thash pikerisht sepse ki gabu dhe gjith jem aq te aft per me verejt ket,
po edhe ne gabojm, dhe verehet. Per ket arsye thash keshtu.
Se tybe askush nuk me ka fol per ket tem apo per ty, jan plotesisht
mendimet e mia personale. Kjo esht gje normale .


Po nejse besoj qe do ta vazhdojm ket bised me gjat, pasi qe esht me
gjith respekt ne dy anet. Nuk esht fare nje keqkuptim nga ana ime, vetem
nje bised ku nuk jam dakord un dhe ti Honesty, shpresoj qe anetaret na kuptojn. :D


Te pershendes per sonte.
Me respekt. :wink:

Flm per pershendetjen, por me te vertet ke filluar te me dukesh INTERESANT me teletapine cuditese tuajen:twisted: .
Edhe nese dikujt si pelqen apo e pengojn ato qe une kam thene per vete, perseri po ta perseris se:UNE DERI ME SOT KAM QENE I TILLE 8), prandaj nuk po e di pse vetite e mia qenkan pengese per ju, pasi nuk kemi hapur ndonje konkurim qe ti frikesohesh humbjes.

"" Kur e sheh jeten ashtu sic e ka bere zoti, s`te ngelet vecse ta falenderosh qe ka bere vdekjen.
""

Mafiozi
26-01-05, 22:10
Honesty.


E di shum mir qe esht mendimi yt dhe vetem per vetveten fol, ketu nuk ka dyshim.
Dije qe edhe un e kam mendimin tim, dhe them qe nuk ekziston njeriu
ne ket tok qe nuk e ka zhgenjyer vetveten dhe qe nuk do ta zhgenjen.
Kjo esht e pamundeshme, mundesh me bisedu per ket me profesor, me
psikolog me shkenctar dhe me shum tjer njerz qe kan dituri te lart, edhe ata
do te thojn keshtu edhe bile do te thojn qe edhe ata e kan zhgenjy vetveten.

Me duket se nuk e ki kuptuar rendesin e fort qe e ka kjo tem.


Kur thash ket fjal Un te njoh ne forum qe tre muaj dhe te kam
pa ne gabim. Besoj edhe tjer anetar.
E thash pikerisht sepse ki gabu dhe gjith jem aq te aft per me verejt ket,
po edhe ne gabojm, dhe verehet. Per ket arsye thash keshtu.
Se tybe askush nuk me ka fol per ket tem apo per ty, jan plotesisht
mendimet e mia personale. Kjo esht gje normale .


Po nejse besoj qe do ta vazhdojm ket bised me gjat, pasi qe esht me
gjith respekt ne dy anet. Nuk esht fare nje keqkuptim nga ana ime, vetem
nje bised ku nuk jam dakord un dhe ti Honesty, shpresoj qe anetaret na kuptojn. :D


Te pershendes per sonte.
Me respekt. :wink:

Flm per pershendetjen, por me te vertet ke filluar te me dukesh INTERESANT me teletapine cuditese tuajen:twisted: .
Edhe nese dikujt si pelqen apo e pengojn ato qe une kam thene per vete, perseri po ta perseris se:UNE DERI ME SOT KAM QENE I TILLE 8), prandaj nuk po e di pse vetite e mia qenkan pengese per ju, pasi nuk kemi hapur ndonje konkurim qe ti frikesohesh humbjes.

"" Kur e sheh jeten ashtu sic e ka bere zoti, s`te ngelet vecse ta falenderosh qe ka bere vdekjen.
""


O bre Honesty :?
Nuk esht pun pelqimi ketu, je njeriu interesant dhe te gjith e din. Por ndodh
qe ne do raste nuk e kem me vend dhe foli se pari per veti, ne ket rast
mendoj qe je ti. Por prap se prap nuk esht nje problem apo gje e keqe,
je prap se prap, i njejti Honesty per mua dhe mendoj per tjeret anetar.

Dhe siq je ti, mua fare nuk me pengon, ketu me ki keqkuptu. Nese e ki me vend
esht per ty se pari, po ashtu edhe nese je ne gabim, gjith qka je esht per ty se pari.
Dhe nuk esht nje konkurim qka bejm, por vetem nje bised. Un keshtu e ndjej.

Por nejse me duket se me mir esht mu ndal ketu dhe sicili me te mirat apo
gabimet e veta, per vetveten. Un ndalem ketu. :?

Te pershendes sinqerisht :wink:

Barbaroza
26-01-05, 22:34
Une mendoj se zhgenjimi dhe vetebesimi jane dy gjera te ndryshme.
Vetebesimin mund ta fitosh ne jete edhe nese nuk e ke patur kurre,mjafton vetem vullneti i mire dhe kembengultesia per t'ia arritur nje qellimi.
Ndersa zhgenimi eshte krejt e kunderta.Ndodh te mos zhgenjehesh nga vetevetja por te te zhgenjeje dikush tjeter.

Mafiozi
26-01-05, 22:37
Une mendoj se zhgenjimi dhe vetebesimi jane dy gjera te ndryshme.
Vetebesimin mund ta fitosh ne jete edhe nese nuk e ke patur kurre,mjafton vetem vullneti i mire dhe kembengultesia per t'ia arritur nje qellimi.
Ndersa zhgenimi eshte krejt e kunderta.Ndodh te mos zhgenjehesh nga vetevetja por te te zhgenjeje dikush tjeter.


Me pelqen ky mendim Barbaroza. Me vend esht :wink: :wink:

Barbaroza
26-01-05, 22:39
Une mendoj se zhgenjimi dhe vetebesimi jane dy gjera te ndryshme.
Vetebesimin mund ta fitosh ne jete edhe nese nuk e ke patur kurre,mjafton vetem vullneti i mire dhe kembengultesia per t'ia arritur nje qellimi.
Ndersa zhgenimi eshte krejt e kunderta.Ndodh te mos zhgenjehesh nga vetevetja por te te zhgenjeje dikush tjeter.


Me pelqen ky mendim Barbaroza. Me vend esht :wink: :wink:
Une shpreha mendimin tim Mafiozi dhe nuk dua qe ky shkrim imi te jete objekt diskutimesh dhe kundertheniesh!
Pershendetje!

Mafiozi
26-01-05, 22:43
Une mendoj se zhgenjimi dhe vetebesimi jane dy gjera te ndryshme.
Vetebesimin mund ta fitosh ne jete edhe nese nuk e ke patur kurre,mjafton vetem vullneti i mire dhe kembengultesia per t'ia arritur nje qellimi.
Ndersa zhgenimi eshte krejt e kunderta.Ndodh te mos zhgenjehesh nga vetevetja por te te zhgenjeje dikush tjeter.


Me pelqen ky mendim Barbaroza. Me vend esht :wink: :wink:
Une shpreha mendimin tim Mafiozi dhe nuk dua qe ky shkrim imi te jete objekt diskutimesh dhe kundertheniesh!
Pershendetje!


E di ket Barbaroza, qdo shkrim esht mendimi i autorit, nuk ki nevoj te me thuash :D :wink:

Naki
28-01-05, 01:48
Vetebesimi ,
Te besosh ne vete veten do te thote keni bere hapin e pare te vullnetit te mire,keni nje motive se do tja dilni qe sfidat ti perballoni,planet ne sferat e ndryshme te jetes ti realizoni.
Qysh si femije ne etapa te zhvillimit dhe pjekurise Vetebesimi me ka ndihmuar duke ju Faliminderuar Perendise te Realizoje apo ti perballoje sfidat qe me jane shfaqur.

Me nderime Naki

Gjumashja
28-01-05, 10:01
100%

Ylberi_be
28-01-05, 21:54
Hallal te koft ,Moj gjumashe se optimiste je.

Me pelqejn njerzit optimist 'S e as optimistet ma te mdhej nuk jan dorzu deri ne momentin e fundit te ndrrimit te jetes se tyre.
Vetem besimi dhe vullneti i njeriut me mendime te drejta Mbizotron zhgenjimin dhe urrejtjen kundra tradhtis.

biondi_f86
29-01-05, 14:28
Shume 100%

Maca
02-02-05, 14:55
Kam besim shum ne vete por kam edhe parandjenja te forta ama ka ndodh qe te zhgenjehem kaniher duke i besuar shum vetes... :(

Mafiozi
02-02-05, 19:06
Kam besim shum ne vete por kam edhe parandjenja te forta ama ka ndodh qe te zhgenjehem kaniher duke i besuar shum vetes... :(


Me pelqen siq mendon Maca, keto fjal mundem ti them edhe un.

Esht gje normale qe e zhgenjejm vetveten ndonjeher, mos e mbaj at dert :lol:
Vetem me pelqen de je e drejt me vetveten, e pranon. Ne ket menyr as nuk
esht nje problem, vetem mesohemi.

:wink:

Domira
02-02-05, 19:13
Shpeshhere me pengon vetbesimi i madh, nganjere nuk e gjej :wink:

Maca
02-02-05, 20:02
Mafiozi :wink: me vjen mir qe mendon edhe ti si une e sidomos ku e ke cek aty se mesohemi normal se jemi ende te rij dhe kemi nevoj per provoja ende...

biondi_f86
02-02-05, 20:27
besim ne veteveten kame me shume se ne qdo kend tjeter :!:

Mafiozi
02-02-05, 20:57
Mafiozi :wink: me vjen mir qe mendon edhe ti si une e sidomos ku e ke cek aty se mesohemi normal se jemi ende te rij dhe kemi nevoj per provoja ende...


Me vjen mir edhe mua Maca, tybe mesohemi jo vetem se jem te ri,
por njeriu i menqur kurr nuk ndalet me mesuar. :D :wink:

Gjumashja
06-02-05, 15:42
Hallal te koft ,Moj gjumashe se optimiste je.

Me pelqejn njerzit optimist 'S e as optimistet ma te mdhej nuk jan dorzu deri ne momentin e fundit te ndrrimit te jetes se tyre.
Vetem besimi dhe vullneti i njeriut me mendime te drejta Mbizotron zhgenjimin dhe urrejtjen kundra tradhtis.


hehehehhe :wink: :wink:

blina
06-02-05, 15:50
sa i perket vetbesimit nuk mund mund te them se kam shume vetbesim ne vetvete se di as vet pse ama ne shume raste kur duhet te vendos shpesh e humbi edhe ate pak vetbesim qe e kam, .......................blina

Mafiozi
06-02-05, 15:57
sa i perket vetbesimit nuk mund mund te them se kam shume vetbesim ne vetvete se di as vet pse ama ne shume raste kur duhet te vendos shpesh e humbi edhe ate pak vetbesim qe e kam, .......................blina


:? :? :? :(

Me vjen keq per ty Blina, sepse mendoj qe duhet me pas vetbesim
ne vetveten sa me shum. Por qka me ba, nuk arrijm te kontrollohemi
ne gjith ndjenjat, vlen per sicilin person.

Por me vjen mir qe e din dhe e pranon. besoj qe ne ket menyr do te
permiresohesh.

Kaloh mir :wink:

Drenicaki
06-02-05, 16:55
100%Jo po shihet veq tuj fjet nime me pas mundesin ves me fjetė duhet te jeshė optimist i madh!hahahahahahahaaaaaaa :lol: :lol:

Gjumashja
08-02-05, 19:01
100%Jo po shihet veq tuj fjet nime me pas mundesin ves me fjetė duhet te jeshė optimist i madh!hahahahahahahaaaaaaa :lol: :lol:


po normale pse a me kajt tash a hahahahahahhahaha

turisti
12-10-05, 13:27
Shume. :P

psychoman666
26-10-05, 11:36
Murgesh deshte me te pershendet edhe bravo per temen po mos i le njerezit me pas vetebesim te teperte se eshte shum gje e rrezikshme ,vetebesim duhet te jete ne nivel por jo ti te mendosh qe je i pakapshmi...{+}/

Doni88
27-10-05, 05:02
Vetebesimi eshte si art, kurr nuk vjen duke i pasur pergjigjet, por vjen nese je i hapur tek gjitha pyetjeve. Jam dakort me psychoman666 deri diku por me duket qe po e ngatron vetebesimin dhe mendjmadhesin!!!

doGzona
27-10-05, 23:58
Ne veten time kam vetebesim te plot cdo here, sepse ajo me bene te jem krenare per ate qe jam dhe qe enderroj te jem.

blertaloqka
28-10-05, 01:54
ju dua

Kaltrushi
28-10-05, 08:23
Pershendetje e nderuara Murgesha,

Per te patur besim ne vetveten njeriut mendoj une i nevojitet edhe Perkrahje nga te tjeret (vullnet)… sepse nuk esht nje gje e leht…
Mvaret shume nga karakteri i personit…. Secili mund te thot qe ka shume Besim ne vetveten… por te mendoj se sa? - do del nje rezultat tjeter… (duhet provuar vehten)
Te kam besim ne vehten per mua do te thot te jem kembgulse dhe optimiste…

With respekt

kaltrushi

Arb
28-10-05, 19:29
Pershendetje e nderuara Murgesha,

Per te patur besim ne vetveten njeriut mendoj une i nevojitet edhe Perkrahje nga te tjeret (vullnet)… sepse nuk esht nje gje e leht…
Mvaret shume nga karakteri i personit…. Secili mund te thot qe ka shume Besim ne vetveten… por te mendoj se sa? - do del nje rezultat tjeter… (duhet provuar vehten)
Te kam besim ne vehten per mua do te thot te jem kembgulse dhe optimiste…

With respekt

kaltrushi

Pejone, vetebesimin e ki me bollek... a mos ja qellova kun?

Kaltrushi
31-10-05, 08:54
Pershendetje e nderuara Murgesha,

Per te patur besim ne vetveten njeriut mendoj une i nevojitet edhe Perkrahje nga te tjeret (vullnet)… sepse nuk esht nje gje e leht…
Mvaret shume nga karakteri i personit…. Secili mund te thot qe ka shume Besim ne vetveten… por te mendoj se sa? - do del nje rezultat tjeter… (duhet provuar vehten)
Te kam besim ne vehten per mua do te thot te jem kembgulse dhe optimiste…

With respekt

kaltrushi

Pejone, vetebesimin e ki me bollek... a mos ja qellova kun?po thuajse se po

turisti
31-10-05, 12:46
98%,2% jane te rezervuara per ndryshimet eventuale dhe te papritura....

Kaltrushi
31-10-05, 13:40
98%,2% jane te rezervuara per ndryshimet eventuale dhe te papritura....

vetem 2% ????

GURI SYLAJ
01-11-05, 09:21
Une kam besim ne veten time, por nuk dua t'a marr me perqindje sepse mvaret nga situatat e ndryshme.
Kurse me Kaltrushen nuk pajtohem dhe kete per te vetmen arsye se, nga shkrimet e saje, une mendoj se kemi te bejme me nje personalitet te formuar , te qendrueshem dhe qe din me ece drejt dhe te gjitha keto jan veti te nje personi qe ka shume besim ne vete dhe qe kete besim din edhe t'a arsyetoj.
Jam i sigurt se nuk po gaboj. Kam besim te plote ne kete qe po e shkruaj.

Domira
01-11-05, 09:38
Vetebesim per ēka :roll: :roll: :roll:
Njeriu per disa gjana mund te kete shume vetebesim kurse per diēka me pak ose hiq!
Nuk besoj se mund te kemi vetebesim per te gjitha gjanat ne jete njisoj :!:

turisti
02-11-05, 02:03
98%,2% jane te rezervuara per ndryshimet eventuale dhe te papritura....

vetem 2% ????

Simbas pyetjes larte,98% i besoj vetvetes ( jam i sigurt ne vehti),kur 2% mjaftojne per -oscilimet- eventuale. :wink:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Sy_kaltra
20-11-05, 12:32
Ndonjeher 100%

Ndonjeher aspak...!

krijuesiii
21-11-05, 19:26
...provoj te mbahem mas vetebesimi e kam provuar per ta formuar sa me mire neper vitet e jetes...tungiii

Lona
12-01-06, 09:04
99%

Tomori
16-01-06, 18:56
Ne kohen e fundit po humbas besimin ndaj vetes...
nuk e di perse..
Por me duket smundem ti pershtatem globalizimit me ket ritem.
Dita dites me duket se me shkel koha...nuk e di qfar ndodhe me duket se njerzit kan ndryshuar totalishte.(Po miren me do Inkuadrime Evropjane...)
A sa me perket mua per veti nuk kam ndryshuar ne mendimet si nga IDEALI po ashtu edhe nga menyra jeteses sime krenohem me kulturen time qe kam dhe nuk Emitoj kulturat e huaja te naj popullit tjeter Evropjan
siq veprojne disa...
-Prandaj po humbas besin ne veten time se une tash nuk i pershtatem rethit tim...se kta tjerit qe me rethojne nuk sillen si dikur por si naj Suedez psh..... :(
Mos ma keq.....

e_martumja
16-01-06, 19:08
Nese nuk ke besim ne vehtveten at her edhe ne tjert nuk ke

Ne shumicen e kohes kam plotsisht besim ne vehten por ndoniher nvaret prej jetes se njeriu provon gjithcka dhe humb besimin tek vetevetja dhe te tjert.
Cdo njeriu kur humb besim i thot dhe e pyete vehten me nje mije pyetje deri sa te zgjohet dhe te merr fuqi ne ato rrast e merr besimin ne vehten dhe e shikon jeten lart me vullnet dhe deshir me arrit te gjithat...............

jadore
20-01-06, 23:15
-shume! aq shume sa qe shume here ky vetebesim i tepruar me sjell problem ne komunikim me te tjeret --qka te bej -moto "respekto veteveten" -qe te tjeret te respektosh dhe te respektojne...

Psikologu
20-01-06, 23:21
Hmm, besimi ne vetveten ėshtė qeshtje kohe , nganjehre edhe humbim besimin ne veten tonė , bazuar ne shumė arsye , por nuk e humbim besimin ne ata qe i duam .
Me mirė luftojmė me veten tonė dhe nuk e shqetesojmė askend.
Mirė me veten mirė me tė tjeret , por miresin nganjehere e mbyllim dhe e bejmė veten kopje tė miresis , klonim.

Agolli
15-02-06, 14:25
Me mirė ėsht pėr te patur besim ne veten se sa ti humbish shpresat.
Tė besosh ne vetėn ėsht nje menyr shum efikase per zhvillimin intelektual por nuk do te thotė qė tė bėjsh komngulje vetem pse ti ashtu besonė. Duhet ti japesh respekt pales tjeter per besimin qe ai/ajo e ka, nese dy persona e shiqoin tė njeitin film nuk do te thot se dyt e kan kuptuar filmin me njė mendim.
Nes ia shtroim vetes pyetjen sa ka qenė odsi kur prinderit tanė jan takur me kriju nje person ashtu sikur se je ti, unė, aj, ajo.
Duhet ta dim qe jemi njė person unikė me besime unike dhe duhet per te respektuar se edhe i afermi i ytė ose njeriu i pangjofshem ėsht nje person me mendime unike.

Me te mira

Daja POLIC
26-07-06, 18:10
aq shum kam vetbesim sa qe nga njher edhe e teproj

turisti
04-08-06, 18:11
Shume,shume....:smile: :smile:

Murgesha
04-08-06, 20:20
Shumė, shumė

Turist tė imitova pak.:tongue: :tongue:

turisti
04-08-06, 21:33
Shumė, shumė

Turist tė imitova pak.:tongue: :tongue:

E di qe ke besim,sepse je nje person jashtezakonisht e sinqerte dhe psiqikisht e forte. :smile: :smile:

Kodra
06-08-06, 00:11
**********
**********
**********

Pėrshėndetje

Po mos tė besosh nė vetėveten,atėherė je i dirigjuar,po tė jeshė i dirigjuar,bėn marrėzira tė cilat vijnė nga dirigjuesi.

Pra pėr ti evituar kėto marrėzira,besoni nė veten tuaj,sepse besimi mė i madh dhe qė ju mban nė jetė ėshtė besimi nė vetevete.

Unė besojė shumė nė veten time,me kėtė e furnizoj shpirtin tim me lumturi.Kodra

Zero Cool
06-08-06, 10:43
Vetėm 101% :frown:

vendasi
07-08-06, 03:04
Un jam i sigurt 100% vetem kur jam ne FD ..sepse modertort ma rujn shpinen :tongue: :cool: haha

lule_2005
07-08-06, 10:29
Po Naki ke tė drejtė. Sidomos neve shqiptarėve Zoti na ka provuar mjaft.


Nuk jam e pajtimit se Zoti na ka provuar!!!!
Po, eshte e sigurt se kemi hasur neper peripeti te kohrave (historia tregon vet) por jo qe kemi qeni te provuar nga Zoti.
Edh her nes neve si popill na ka shkelur koha dhe jemi bere viktim e disave te cilet me par e po te jete ashtu e verteta, po ndrelidhem me temen.
Atre kane qene kurkushi per ne, ku qendron problemi?!!!!! Pse kemi lejuar si popull ne pergjithesi te jmi te privuar?!!!
Valle mos ka munguar VETBESIMI ne ne si popull ne pergjithesi?!
Nje fjale popullore thote se: “te fortit dhe ata qe kane besim ne vete, edhe Zoti i don”!
Valle mos ishim pak sa labila ne ate se si kemi vepruar dhe qka per momentin.
Une sa e di jemi popull te vetbesushem dhe me se shumti optimist. Kete e deshmojne shume argumente. Mos ti numroj tani ne favor te kohes pasi te gjitha i dime shume mire.
Mire, edhe nese ka qene ashtu se per shkak se nuk kemi pase vetbesim jemi provu (qka nuk jame dakord) kaloj me e keqja qe quhet lufte!
Ok. Tani jemi te lir, apo jo?! Ku eshte tani vetbesimi ne ne, dhe ti pervjelim mang e te shohim punen tone ashtu siq ne dojme, e jo te tjeret ta naj zgjedhin ato e ne te mbesim me VETBESIMIN tone.
Mos te kemi vetbasim vetem per punet tona, por te jemi te vetbesueshem per kolektiv, ne kete rast popullin ne pergjithesi!
Fjal popullore: “Bjen nje dru i njom dhe e digj tan malin”.
Apo per fat te keq : “kam vetbesim se do te behet mire KOSOVA. dhe ri ne vend me vetbesimin per dore.

Koment ju lutem, edhe pse ndoshta dola nga tema dhe e teprova.

Murgesha
07-08-06, 14:31
Kame kaluar neper stuhi dhe sprova te ndryshme,vetebesimi ne vetevete dhe mbeshtetja te perendija nuk me ka sjelle asnjehere zhgenjim

Lule mu desht tė gjej se ku jam pėrgjigjur ashtu.
Pra qenka shkrimi i Nakit qė mė ka bėrė tė shkruaj:

Po Naki ke tė drejtė. Sidomos neve shqiptarėve Zoti na ka provuar mjaft.

Dhe qėndroj ende prapa kėtij shkrimi.

Sa i pėrket vetėbesimit tė pėrgjithshėm si popull mė duhet tė baj studime tė shumta pėr tė tė dhėnė njė pėrgjigje konkrete...
...Por nėse shikojmė pėrgjigjet individuale nė kėtė temė, ku shumica janė deklaruar se kanė besim tė pa lėkundur nė veten e vet atėherė mund tė konkludoj se si popull nuk po na mungojka vetėbesimi por qė stuhi tė pandalura qė vėsrhuan gjithmonė mbi ne na kanė sjellė nė gjendjen ku jemi sot.

Ju nuk keni pse tė shqetėsoheni pėr dalje nga tema, pasi qė me sa po shoh ju mė tepėr jeni e orientuar tek vetėbesimi i pėrgjithshėm, por qė nuk e dėmton temėn aspak por i jep kahje pėr diskutime mė tė gjėra, ku edhe jeni e ftuar qė tė kontriboni.

Rrespekt.

Murgesha!

Zero Cool
07-08-06, 16:11
Mire, edhe nese ka qene ashtu se per shkak se nuk kemi pase
vetbesim jemi provu (qka nuk jame dakord) kaloj me e keqja qe
quhet lufte! Ok. Tani jemi te lir, apo jo?!

Ketu nuk pajtohem me ju e nderuar sepse:
Perderisa ne kemi bere nje lufte (dhe nuk mburremi te gjithe me ate lufte edhepse per mua edhte e lavdishme), prej Skenderbeut e deri me tani, popujt tjere kane bere shume e shume luftera per te qene te lite dhe dinjitoz njeherit edhe krenare dhe me plote vetebesim. Eshte keq te them te verteten por neve na ka nevojite vetem nje uniforme e shkaut e vjerrun me nje lis ne mes te qytetit dhe te gjithe kokeulur kemi kalu prane bile edhe e kemi pershendete ne gjuhen e tyre, perderisa mes veti kemi qene dhe jemi shume te (koke)forte.
A na ka denuar Zoti ketu apo e kemi denuar veten tone ?

Drinni
09-08-06, 20:24
Edh her nes neve si popill na ka shkelur koha dhe jemi bere viktim e disave te cilet me par e po te jete ashtu e verteta, po ndrelidhem me temen.
Atre kane qene kurkushi per ne, ku qendron problemi?!!!!! Pse kemi lejuar si popull ne pergjithesi te jmi te privuar?!!!
Valle mos ka munguar VETBESIMI ne ne si popull ne pergjithesi?!
Nje fjale popullore thote se: “te fortit dhe ata qe kane besim ne vete, edhe Zoti i don”!Kush, Besimi nė veten tuaj?
Po me i than une dikujt ēka kam pėrjetue unė nė tėr jeten time, do ti zgurdullonte syt si t'dreqit.
Apo mė mir me thėnė: Njė betej e humbur, ska qenė kurrė edhe fundi i luftes!

Dea_A
24-10-06, 20:41
Kam besim shume te madh ne vetveten dhe mendoj se gjithqka qe dua e arrij ,pamvaresisht se me qfare do te me perballonte jeta ! U besoj shume edhe te tjereve dhe ne secilen njofje nisem pa asnje paragjykim dhe dyshim ,kjo me ka ndihmuar te mos zhgenjehem asnjeher me njerez ne boten reale !

Amina
25-10-06, 11:44
Une mendoje se vetebesimi tek njeriu eshte diqka qe vjen e shkon. Suksesi ne jete na perforcon ndjenen e vetbesimit. Po natyrisht ka edhe faza ne jeten tone qe nuk shkojne mire, dhe pyesim veten: qfare jam duke bere gabim? Dhe ajo ndjenje vetbesimi humb. Bile per at moment.
Une nuk mund te them se kam vetbesim te plot ne veten, dhe ne gjdo moment. Por e di qe kam parime qe me bejne te perqendrueshme dhe natyrisht me japin vetbesim, sepse i permbahem atyre.

LABI
27-10-06, 14:39
Kur flasim per besimin , ne te dalur te pare – t’menduarit rreth saj ,besimin e identifikojme me nje besim fetare … Mirepo doktrina fetare dhe besimi si nocion ne vete , duhet shiquar si dy vlera ne dy tabore te ndara , njera nga tjetra ….

Ajo cka eshte e perbashket per te dy keto tabore eshte ideologjia (si sistem vlerash dhe bindjesh ) qe njeriu nderton parimet e tij per jeten dhe qellimin rreth saj …Dhe njera nder shkaqet qe shtohet motivacioni (besimi/bindja) dhe permbajtja jone ndaj nje ideologjie- nje sistem vlerash, perseri nderlidhet me fjalen Besim – ku si nocion mund te perdoret si homonim i shume fenomeneve kulturore qe jane te pranishme ne shoqeri.. Si besim ne Zot , besim ne shoqeri , ne personalitet , apo ne veten tende …

Tash se cilat situatat jane ato qe na bejne te ulim dozen e besimit , t’ju shmangemi– parimeve , vlerave te nje ideali dhe krejt ne fund te arratisemi dhe t’mos besojm as ne veten tone – mesiguri qe eshte jeta e perditshme dhe sfidat qe nuk koincidojne me vlerat dhe idealet tona te ndertuara …. Cka jep te nenkuptoj perkunder faktit se dihet - ideali si nocion , apo pikepamje filozofike – eshte udherrefyese e pragmatizmit si nocion – apo pikepamje filozofike…. Jo gjithemon teoria (vlerave te cilave ju permbahemi) eshte/jane gjithemon e zbatueshme ne praktiken e jetes sone ….

Mirepo si do qe te jet kjo eshte ajo se cfare e bene unike , te dalloj qenien e njeriut nga qeniet tjera biologjike … PARIMET , VLERAT , IDEALET ….perkunder IMANENCES, INSTIKTEVE te kafshes.

Paradox_13
20-11-06, 12:28
Vlerat, vetėvlersimi-vetbesimi tek personi.
Studime tė ndryshme qė janė bėr tregojn se personave tė dėshtuar e kryesisht atyre tė
trafikuar u mungon respekti pėr veten dhe vlerat individuale qė posedon si person,andaj
shpesh depresioni dhe vetėvrasjet janė tė pranishme nė kėto kategori njerėzish.
Njohja e vlerave tė vetvetes si dhe respekti ndaj vetes janė njė faktorė shumė me rėndėsi
si nė fushat e ndryshme tė jetės ponjashtu edhe nė luftimin e dukurive negative tė cilat
na shpiejn deri nė dėshtim.
Vlerat janė njė sėr bindjesh tė mbrendshme,dhe parime te sjelljes te cilat pranohen nga
individ dhe grupe tė ndryshme njerzish.
Qdo qenje njerzore ka vlerat e tija qė natyra ia dhuroi.
Duke u munduar qė ta bindim vehten pėr vlerat qė posedojm duhet tė kemi respekt ndaj
vehtvetes njėkohsisht edhe ndaj tė tjerve.
Pjes e respektit ndaj vetvetes ėshtė qė tė bindim vehten se gjithsesicili nga ne nė kohė dhe
mėnyr tė caktuar mundė tė bėjm ndryshime rrėnjėsore.
-Pjesė e respektit pėr veten ėshtė tė njohėsh cilsit e tua qė posedon.
-respekti pėr veten rrit vetbesimin.
-kurė ne kėmi respekt pėr veten ,ėshtė shumė e leht qė tė respektojm tė tjerėt.
-tė njohėsh vlerat e tua natyrore dhe tė nderosh vlerat e tė tjerėve,ėshtė rruga e vėrrtet
pėr tė lindur respekti.
-ata tė cilėt tregojn respekt gjithsesi do tė jen tė respektuar.
-rritja e respektit pėr veten don tė thot rritje e kerkesės pėr tu pranuar nga tė tjerėt.
-"Respekti pėr veten tė krijon ndjesinė e tė qenurit i fuqishėm,i sukseshėm,i dobishėm."
-Respekti pėr veten tė ndihmon tė marrish pėrgjegjsi dhe tė ndihmosh tė tjerėt.
-Respekti pėr veten tė jep iniciativ tė bėn tė ndjehesh i guximshėm.
-respekti pėr veten tė jep ndjesinė e posedimit tė aftėsive pėr tė vendosur vet pėr veten
dhe pėr qėllimet e jetės tėnde.
-Respekti pėr veten tė bėn tė ruash figurėn morale.
-Respekti pėr veten tė bėn tė jesh korekt nė mardhėnje me tė tjerėt.
-Secili nė botė ka tė drejt tė jetoj me respekt dhe dinjitet duke mė pėrfshir edhe mua kėtu.

e-uritura
29-10-12, 11:30
-shume! aq shume sa qe shume here ky vetebesim i tepruar me sjell problem ne komunikim me te tjeret --qka te bej -moto "respekto veteveten" -qe te tjeret te respektosh dhe te respektojne...


Por jo mjaftueshėm, sa pėr t`i thėnė shokut/shoqes nė sy; "Shko nė dreq tė mallkuar o debillllllll....."

Alima
29-10-12, 12:46
...

Fare !


.

Zero Cool
29-10-12, 12:55
Vetėm 101% :frown:


Mire, edhe nese ka qene ashtu se per shkak se nuk kemi pase
vetbesim jemi provu (qka nuk jame dakord) kaloj me e keqja qe
quhet lufte! Ok. Tani jemi te lir, apo jo?!

Ketu nuk pajtohem me ju e nderuar sepse:
Perderisa ne kemi bere nje lufte (dhe nuk mburremi te gjithe me ate lufte edhepse per mua edhte e lavdishme), prej Skenderbeut e deri me tani, popujt tjere kane bere shume e shume luftera per te qene te lire dhe dinjitoz njeherit edhe krenare dhe me plote vetebesim. Eshte keq te them te verteten por neve na ka nevojite vetem nje uniforme e shkaut e vjerrun me nje lis ne mes te qytetit dhe te gjithe kokeulur kemi kalu prane bile edhe e kemi pershendete ne gjuhen e tyre, perderisa mes veti kemi qene dhe jemi shume te (koke)forte.
A na ka denuar Zoti ketu apo e kemi denuar veten tone ?

A me shtu dicka ?

emine
29-10-12, 21:55
Me mjaftone

Domira
30-10-12, 00:06
Mjaftueshem per te mos be gafe t'budallafta ...

Murgesha
30-10-12, 00:11
Dikur e ngisja makinen neper autoban me shpejtesi shum te madhe me e madhja ka qen deri ne 200 ne ore, tash nuk besoj edhe aq shum ne veten se mund ta vozitit me at shpejtesi e kam fillu te voziti vetem me ate shpejtesi qe eshte e lejuar. :biggrin: