PDA

View Full Version : Bukuria,pasuria,menquria apo shėndeti?


Barbaroza
17-01-04, 10:59
Te nderuar forumiste,me intereson si do ta benit renditjen e ketyre kater gjerave te rendesishme ne jete.Bukuria,pasuria,menquria apo shėndeti?
Cila do te ishte e para,e dyta,e treta dhe e katra sipas juve?

diana
17-01-04, 12:58
pyetja jote me duket reduktuese. nuk mund ta denatyrosh nje njeri ne kete menyre duke i imponuar te zgjedh midis tiparesh te cilat per te jane esenciale. psh ti thuash nje njeriu te zgjedh midis bukurise dhe shendet eshte absurde sepse ku ka njeri sot qe nuk deshiron ti kete te dyja pervec nese ka probleme mentale...


eshte e njejta : ti imponosh dikujt te zgjedh midis lirise se te menduarit dhe lirise se te shprehurit...pa te dyja keto njeriu eshte i denatyruar prandaj edhe te shtrosh zgjidhje te ketilla nuk eshte logjike...

me fal por eshte mendim i lire dhe i shprehur...

Barbaroza
17-01-04, 13:27
Diana se pari te pershendes dhe te falenderoj qe u inkuadrove ne temen.Une nuk mendova te ia imponoj askujt mendimin se cilen ta zgjedhe,por pata deshire te dija cila do te ishte per ta me qenesorja.
Ne jete hasim njerez te kategorive te ndryshme,te pasur dhe te varfer,te bukur dhe te shemtuar,te menqur dhe jo te menqur,pra secilit njeri i mungon nga diqka.Atehere ne brendine e tij fillojne te vlojne deshira te ndryshme.
Une e di se do te ishte mire t'i kishim te gjitha,por kjo eshte e pamundur,prandaj deshirova te dija se cilen e kishin zgjedhur njerezit te paren dhe cilen te fundit.
Nje njeri ne jeten e tij mendon se per shembull paraja eshte ajo qe e rretullon boten,dikush mendon se bukuria eshte ajo qe ia hap dyert e suksesit dhe karrieres,dikush primare e ka shendetin e dikush mendon se vetem menquria eshte ajo qe te dirigjon per te arritur suksese ne cdo lemi te jetes.Pra,kategorite e njerezve dhe deshirat e tyre jane te ndryshme.

diana
17-01-04, 13:43
flm per sqarimet tua mendoj gjithashtu sikur ti por pyetja mu duk brutale dhe e pakuptimte keshtuqe u inkuadrova per te thene ate qe mendoja... E kam parasysh ate qe thua por cdogje eshte prioritet e aq me shume kur te cdonjeri ,cdonjeri nga tiparet qe thekson ti ,eshte kapital sepse cdokush funksionon ne funksion te asaj qe ka ne dore per tu mbrojtur. Nese dikush te thote une e dua parane e jo te tjerat eshte pershkakse ai ate e ka ne duar dhe nuk mund te te thote qe bukuria eshte prioriteti im apo inteligjenca kur e din qe kjo per te eshte inekzistuese jo sepse nuk don por seps nuk e ka...

Barbaroza
17-01-04, 13:48
Diana,eshte pra e drejta juaj te shprehni mendimin tuaj,por eshte edhe e drejta ime te hap tema qofshin ato edhe brutale.

Murgesha
19-01-04, 14:29
Barbaroza urime per temen e qelluar.

Mendoj se sot me se shumti rrespekti dhe te gjitha po i takojne pasurise, kemi raste te shumta kur cilesit e tjera nuk merren shume parasysh. Disi po humb vlera esenciale e te qenit njeri.
Ne kete temen tuaj une do te kisha zgjedhur Shendetin se eshte mbi te gjitha. E pastaj vendin e dyte ne jeten time do te zinte menquria.
Nuk lakmoj edhe aq shume ne pasuri. Mjefton te kem buken e perditshme dhe nje jete mesatare.
Sa per bukuri jam ashtu si me ka krijuar zoti dhe te them te drejten jam e kenaqur me pamjen time.

Sa ju perket juve Diana i lexova replikat e juaja. Mos harro se ketu eshte forum dhe anetaret jane te lire te japin mendimet e veta e te bejne pyetje te ndryshme. Eshte shume e natyrshme qe te pergjigjeni por nese diqka ste pelqen ok mund te mos pergjigjesh por jo edhe te zhvleftesosh temat qe bisedohen ketu.

Qe te dyjave ju pershendes shume Murgesha.

Cool_Boy
19-01-04, 14:35
Pershdnetje Barbaroza-Urime per kete tem shum interesante por edhe e veshtir pak hahah se nuk po e di cilen me zgjedh por per mendim tim keshtu do te ishin:

1.Shendeti-
2.Pasurija dhe Menqurija nuk muj ti ndaj.
3.Bukurija..

Pershndetje Barbaroza

Barbaroza
19-01-04, 15:16
Ju pershendes Murgesha dhe cool_boy dhe ju falenderoj per komentet e juaja.
Sa me perket mua kisha bere kete renditje:
1.Menquria
2.Shendeti
3.Bukuria
4.Pasuria

E vura menqurine te paren sepse, O Zot,cfare do te me duheshin keto tri te fundit po te mos dija te sillesha me qenien time.Zot,ma ruaj mendjen.

Naki
19-01-04, 16:08
Ndaj mendimin me autorin Barbaroz dhe kam te njejten renditje.
tung Naki

Murgesha
19-01-04, 16:18
Naki pershendetje.
Barbaroza eshte femer. Te tregova qe mos ti drejtohesh si djale.
tung dhe pershendetje.

anna
19-01-04, 18:42
tung te gjithve 1shendeti 2 menquria 3 bukuria 4 pasuria tung tung 8) 8)

diana
19-01-04, 18:48
Barbaroza te pershendes. kualifikimi im per temen tende si "brutal" nuk ka patur asnje qellim nenqmimi apo antipatie ndaj asaj qe kishe ekspozuar ti.Prandaj me fal nese me ke keqkuptuar ne kete drejtim. Per mua "brutal" ne kontekstin qe e kam perdorur nuk do te thote "dhune" por dicka e cila ne shikim te pare duket e padeshifrueshme. ...

te pershendes dhe te inkurajoj te vazhdosh me krijimin e temave te reja.

diana

diana
20-01-04, 11:56
Murgesh,sapo e lexova konstatimin tend. te pershendes gjithashtu dhe dua te them qe inkuadrimi im si anetare ne kete forum eshte i vonshem prandaj me lini pak kohe te fitoj titullin e nje anetari te denje...eshte e vertete qe replikoj shume por mendoj qe edhe kjo eshte pozitive sepse uniformiteti ne te menduar nuk eshte interesant dhe kete na e ka deshmuar uniformiteti yne politik social dhe stagnimi ekonomik...prandaj e konfirmoj ate qe thua dhe te pershendes...flm per solidaritetin ndaj anetareve te cilet do ta ndjenin vehten nen shenjester ne kete forum.Por qellimi im nuk ishte te shenjestroj dike e aq me pak Barbarozen ...prandaj skishte nevoje per rireplikim...nga ana juaj.

Te pershendes Murgeshe.

Murgesha
20-01-04, 20:42
Ska problem Diana, ju jeni me se e mireseardhur qe te shkruani dhe te ambientoheni ne forumin e dardanias. Une e kam bere ate konstatim ne menyre krejt shoqerore e jo per solidarizim me ndonje anetar e aq me pak me Barbarozen.

Te pershendes shume Murgesha.

ylli polar
20-01-04, 21:21
Pershendetje barbaroza.DO te thoja se shendeti eshte primar e keto tjerat mendoj se lidhen ngushte me njera tjetren.Shpjegimi im:-po ta keshe menēurine medeomos(ndoshta me pak mundim)do ta fitosh edhe pasurine,e kur i ke se bashku shendetin, menēurine dhe pasurine medeomos do ta keshe edhe bukurine(me operacion plastik).

diana
21-01-04, 10:12
Pershendetje Murgeshe! Solidarizimi eshte njerezor prandaj lirisht mund edhe te solidarizohesh...mos thuaj "aq me pak me barbarozen" se do te provokosh konflikt spontanisht...(shaka)

Lona
21-01-04, 11:48
Njeherit te pershendes per kete teme shume te qelluar realisht.
Sa me perket mua me se shumti dua qe te kem shendet te mire
pastaj menqurin -bukurin -e fundit eshte pasuria se kur i ke te
tjerat qe i ceka ne fillim pasuria vjen.

Ju pershendes kalofshi bukur te gjithe

Barbaroza
21-01-04, 12:55
Lona te falenderoj qe je inkuadruar ne teme.
Te deshiroj shume shendet ne jete pasi e paske zgjedhur shendetin.Pastaj edhe tjerat me radhe.

Kaltrina
04-02-04, 12:46
shendeti
menquria
pasuria
bukurija

Albanam
04-02-04, 16:00
Pėrshėndetje pėr tė gjithė!

Kujtoj se shėndeti ėshtė gjėja parėsore nė mesin e atyre qė u pėrmendėn nė kėtė temė. Menēuria i vie pas si hije qė nuk shmanget dot. Pasuria dhe bukuria janė zbukurim i kėsaj bote, por mė lehtė se pa dy tė parat mund tė jetohet pa ato.

Me respekt,
Albanam

Donika Morina
04-02-04, 16:04
Pershendetje Barbaroza A ka mundsi qe edhe une te marr pjes ne ket tem??
Pra mendimi im per Pasurin,Bukurin,Shendetin,Menqurin:
Kisha pas me vequ keshtł??
1:SHENDETI
2:MANQURIA
3:BUKURIA
4:PASURIAKy ishte mendimi im ndoshta e kam me te drejt apo?


Tung pra kalofshi mas miri ju pershendes.

lazdrani
05-02-04, 11:41
Menquria
Shendeti
Bukuria
Pauria
Dashuria........ :lol: :lol: :lol: lazdrani :wink:

life
10-02-04, 18:48
ej valla
nuk e di do te thoja se shendet eshte primar se mua ma henger shpirtin nuk jam nje dite e qet nga aj e me pas te gjitha vine se jan te lidhura ngusht
bukuria e nje njeriu eshte mencuria e tij

Zero Cool
10-02-04, 22:23
Me i pasė tė gjitha ėshtė ma mirė por nese duhet patjetėr tė zgjedh unė pėrparėsi i jap shėndetit

Gentiana
12-02-04, 12:01
Ju pershendes
:roll: :roll: :roll: :roll:
Menquria
Shendeti
Bukuria
Pasuria

Mendimi i im.

Genta

sexybrikenda
18-03-04, 21:58
Bukuria,pasuria,shendeti,menquria..lazdran te pershendes only you :P

sagit_tarius
27-03-04, 18:20
Pse more po reni spo ju vjen mare :oops:
kur e dim se te gjitha femnat ne ditet e sodit
qik se pari kujdesen per pasurin :shock:
Me falni po un ju thom te verteten edhe pse
te ne shqiptaret shum rrall thuhet e verteta
mos tju lendon e verteta :wink:
KJO ESHT BER REALITET NE KOSOVE

mirsad
27-03-04, 21:49
pershendese barbarozen per kete teme te qelluar...i lexova edhe une postimet qe ishin postuar.secili ka te drejten te pergjigjet sipas mendimit qe ka. edhe une po per gjigjem
1_ne rradhe te pare menquria..nqs se nuk kam mendjen nuk kane asnje vlere ato tjerat
2_shendeti vjene ku ky eshte i vlefshem per mendimin tim sikurs e menquria..
3_vjene bukuria eshte nje gje zbukuruese per dy te parat..
4-persa i perkete pasurise.sikurse barbaroza n epyetje te kishte ceke edhe pika tjera mendoje s e do vinte ne rradhe te fundit pasuria.....
kalfshi mir

TONINO
06-04-04, 17:31
*** SHĖNDETI ***

*** MENQURIA ***

*** PASURIA***

*** BUKURIA ***

meNdImI Im
************************************************** ***********
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
_____-----_____-----_____-----_____-----_____-----_____-----_____-----_
************************************************** ***********-------------------------------------------------------------------------------------

Geto_21[/quote]

Engjellushja
27-06-04, 13:17
SHENDETI+ MENQURIA
E KUR TI KESH KETO DYJA T VJEN

PASURIA << E KUR JE I PASUR ATEHERE MUNDESH TI BJEJSH T GJITHA ME PARE :wink: EDHE BUKURIN !!!

POR CKA ME BO SE DY GJERA SMUNDESH TI BLEJSH AS ME MILIONA :!:

1. BUKURIN SHPIRTERORE + DASHURIN

D:M:TH: PER MUA MA T RENDSISHME JAN:

1. SHENDETI
2. MENQURIA + BUKURIA SHPIRTERORE
3. DASHURIA

SE KUR I KE KETO 4- GJERA, LUMTURIA DHE PASURIA DOT T VIN VET :!:

JU PERSHENDES :wink:

Vera
27-06-04, 14:42
Shendeti
Menquria
Dashuria
Pasuria
Bukuria


Per mendimin tim keshtu rradhiten :wink:

IceGirl
28-06-04, 15:31
:) Shendeti
:) Mencuria
:) Dashuria
:) Pasuria
:) Bukuria


Mendimi im :wink:

mickoja
28-06-04, 19:57
:lol: Shčndeti
:D Dionia
:) Dashuria
:wink: Bukuria
8) Pasuria

lazdrani
28-06-04, 20:14
:DDashuria
8) Dashuria
:wink: Dashuria
:roll: Dashuria
:lol: Dashuria

Loqki
29-06-04, 14:53
Pėrshėndetje Barbaroza

Unė kisha me thanė kėshtu
1. e para ėshtė shėndeti po i shnoshi tani LYP me HANGĖR kėshtu qė duhet me kan edhe i PASUR po edhe pasuria si mos ke MENQURI nuk tė vynė sen,po edhe kėto dy tė fundit me i pas apet bre BARBAROZA si mos tė je edhe i bukur keq valla ha ha ha kėshtu qė kėto tri tė fundit jan pak sa tė LIDHURA njana me tjetrėn.
po si tė dytėn po e lam MENQURIN e treta BUKURIN e tana qare se ka pa ardh PASURIA e kėshtu qė nuk po e pėrmendi hiq PASURIN
tung tung

dita girl
30-06-04, 15:07
[quote="lazdrani"]:DDashuria
8) Dashuria
:wink: Dashuria
:roll: Dashuria
:lol: Dashuria
hahahahah per ty d.m.th.vetem kjo qenka e rendesishme?....brravooooooooooooo

Murgesha
30-06-04, 15:16
:DDashuria
8) Dashuria
:wink: Dashuria
:roll: Dashuria
:lol: Dashuria

Pajtohem plotesisht. :wink:

Loqki
30-06-04, 15:26
Unė nuk pajtohem me Lazdranin edhe pse kisha me pėrshėndetė Lazdranim shumė kur thotė
1 Dashuria
2 Dashuria
3 Dashuria
4 Dashuria

adini pse nuk pajtohem?nuk e dini pse ju ,Se ka dal jashtė TEME he he he
se kun nuk u pėrmend more DASHURIA nė Pyetje

Loloku
30-06-04, 15:30
Mua me pelqen vetem ajo qe nuk e kam dhe ju nuk e keni futur ketu:

Rinia

Ju qe e keni Rinine, nuk ia dini mjafte renbdesine, sikurse une qe i kam keto te tjerat. Pra gjithmon eshte me e kerkueshmja ajo qe nuk e ke!

Murgesha
30-06-04, 15:33
Mua me pelqen vetem ajo qe nuk e kam dhe ju nuk e keni futur ketu:

Rinia

Ju qe e keni Rinine, nuk ia dini mjafte renbdesine, sikurse une qe i kam keto te tjerat. Pra gjithmon eshte me e kerkueshmja ajo qe nuk e ke!

Loloku me falni. Sa vjet i pate? :wink:

Loloku
30-06-04, 15:36
Sa vjete i pata? I kam pas ma pak se sa i kam tash!
S'ka perse!

Murgesha
30-06-04, 15:47
Sa vjete i pata? I kam pas ma pak se sa i kam tash!
S'ka perse!

Ma mori mendja. Falemnderit.

Loloku
30-06-04, 15:54
Po deeee, edhe mua valla, bile t'u pergjigja para se te me faleminderosh dhe po e perseris:
S'ka perse!

Barbaroza
30-06-04, 16:01
Vertete njeriu gjithmone e kerkon ate qe nuk e ka! :(

Loqki
30-06-04, 16:10
po Barbaroza bile nga njė her e kėrkon edhe at qka e ka pas DIKUR e qė nuk e ka tashė?

lazdrani
30-06-04, 18:16
po Barbaroza bile nga njė her e kėrkon edhe at qka e ka pas DIKUR e qė nuk e ka tashė?
Cka be bere,behet mire kysmet :wink:

lazdrani
30-06-04, 18:17
:DDashuria
8) Dashuria
:wink: Dashuria
:roll: Dashuria
:lol: Dashuria

Pajtohem plotesisht. :wink: Ah Dashuria :wink:

qika_pr
06-07-04, 20:18
Shendeti-sepse po epate shendetin psiqik edhe fizik je edhe me i menqur

Menquria-eshte dicka shum me e vlefshme se pasuria,ose pasuria me e madhe eshte menquria

Pasuria -e kur jemi te pasuria eshte e rendesishme shum por njekohesishte edhe hiq nese nuk dime ta perdorim ate pasuri qe kemi pa marr parasysh a eshte materiale,shpirterore apo cka do qofte

Bukuria -bukuria eshte siperfaqesore ose bukuria fizike.e ajo qe vlen me shum per mua eshte bukuria shpirterore qe nuk e ka nje njeri edhe pse ndoshta ka nje fetyre engjulli

Nje pefundim dashuria edhe eshte dashte me qen e para e qita ne fund
dashuria eshte shendet,menquri,pasuri dhe bukuri


paqe per njerezit ne bote
me repsekt
qika_pr

ShEjToNkA
17-07-04, 00:10
Si pikė tė parė do e veqoja Shėndetin ,nė qoftė se s'kemi shėndet s'na duhen asgjė tjerat...Pastaj si pikė tė dytė do veqoja Menqurin,ku pa menquri sdo kemi as pasuri as bukuri ,kur them kėshtu bazohėna nė kėtė ,ai i cili ka mend e krijon pasurin ,dhe do ket pasuri ,ndėrsa ai qė ska mendė e humbė edhe qatė pasuri qė e ka ,se pėr me fitu nuk vjen nė shprehje ..,dhe tjetra njeri i menqur ėshtė edhe i bukur ,se e hijeshon vetėn me vepra tė vlefshme dhe tė moralshme ,kėshtu qė nėse nuk ka mend si duhet as bukuriaa..................

Me Respekt "shejtonka"

turisti
26-07-04, 16:35
Tung.Une jam per SHENDET.Njeriu i semure ka vetem nji deshire-te sherohet,deri sa ai i shendoshi i ka 1000 deshirat...pastaj jam per MENQURI dhe per BUKURI.PASURIJA e shtrengon zemren,ashtu qe e dua ne suazat e NEVOJES. :wink:

nitushe
09-09-04, 13:36
shendeti valla me kane krejt tjerat bahen :wink:

turisti
09-09-04, 14:27
SHENDETI+ MENQURIA
E KUR TI KESH KETO DYJA T VJEN

PASURIA << E KUR JE I PASUR ATEHERE MUNDESH TI BJEJSH T GJITHA ME PARE :wink: EDHE BUKURIN !!!

POR CKA ME BO SE DY GJERA SMUNDESH TI BLEJSH AS ME MILIONA :!:

1. BUKURIN SHPIRTERORE + DASHURIN

D:M:TH: PER MUA MA T RENDSISHME JAN:

1. SHENDETI
2. MENQURIA + BUKURIA SHPIRTERORE
3. DASHURIA

SE KUR I KE KETO 4- GJERA, LUMTURIA DHE PASURIA DOT T VIN VET :!:

JU PERSHENDES :wink:

Nderimet e mija dhe respekt Engjellushe per mendimet e tua. :wink:

livoreka bicio
18-09-04, 17:25
pershendetje te gjithve..1) shendeti,2) menqurija,3) morali,dhe pastaj te tjerat me radh pa qeta nuk esht asgje me randesi... :!: :!: :!: :arrow: :P

DannyAus
18-09-04, 17:37
PA TJETER

SHENDETI
MENQURIA
PASURIA
BUKURIA

Gentiana
05-10-04, 22:35
Si pikė tė parė do e veqoja Shėndetin ,nė qoftė se s'kemi shėndet s'na duhen asgjė tjerat...Pastaj si pikė tė dytė do veqoja Menqurin,ku pa menquri sdo kemi as pasuri as bukuri ,kur them kėshtu bazohėna nė kėtė ,ai i cili ka mend e krijon pasurin ,dhe do ket pasuri ,ndėrsa ai qė ska mendė e humbė edhe qatė pasuri qė e ka ,se pėr me fitu nuk vjen nė shprehje ..,dhe tjetra njeri i menqur ėshtė edhe i bukur ,se e hijeshon vetėn me vepra tė vlefshme dhe tė moralshme ,kėshtu qė nėse nuk ka mend si duhet as bukuriaa..................

Me Respekt "shejtonka"

Me mire as un nuk kisha ditur ta ceki....

sadik 5553
13-10-04, 19:44
po mori barbaroz ti me te vertet po ben tema por jo me renditje te mir apo jo per te qen e menqur sduhet te i fshish temat e te tjereve ,per te qen e pasur duhesh te komunikosh me te gjith edhe me armikun nese eshte nevoja e ti nuk je ne gjendje te besh ket,e per te pas shendet duhet te kesh qetesi shpirterore ety ste lejojn temat e ketij forumi dhe krejt fare ne fund per te qen e bukur duhet ti kesh tiparet e meparshme e ty te mungojn oj barbaaarr oza....

Urata
18-10-04, 21:30
te katertat oj Barbaroz!

tony_pejon
19-10-04, 01:09
Pershendetje te gjithve,
po te jesh shendosh esht pasurija ma e madhe qe egziston, po ta kesh shendetit , lyp pasurin, po ta kesh pasurin lyp dionin, po ta kesh dionin lyp bukurin,
kshtu qe sa i perket mendimit tim, mas mirti osht ta kesh dionin, te jesh i menqur sidomos ne kohen e sotshmit arrit te gjitha, menqurija ta prin pasurin bukurin edhe shendetin, ahahaha sdi a fole diqka a pom doket
tung tonve veqenarisht genti ana ciao ty

tony_pejon
19-10-04, 01:15
************************************'
Shkrim jashte temes.
Murgesha

tony_pejon
19-10-04, 08:56
************************************'
Shkrim jashte temes.
Murgesha EJ MURGESHA pershendetje
deshta ta di arsyjen per qfar aryje ke shly shenimet e mija
mbasi ti je qaq e meqme spejgo pak qka pat aty diqka te cilla ty teka pengu, ti mis murgesha nena e kti stafi

Gjumashja
19-10-04, 14:47
Shendeti,Menquria,Pasuria,Bukuria :twisted:

Barbaroza
19-10-04, 14:59
po mori barbaroz ti me te vertet po ben tema por jo me renditje te mir apo jo per te qen e menqur sduhet te i fshish temat e te tjereve ,per te qen e pasur duhesh te komunikosh me te gjith edhe me armikun nese eshte nevoja e ti nuk je ne gjendje te besh ket,e per te pas shendet duhet te kesh qetesi shpirterore ety ste lejojn temat e ketij forumi dhe krejt fare ne fund per te qen e bukur duhet ti kesh tiparet e meparshme e ty te mungojn oj barbaaarr oza....
Shihe,shihe kush na paska dale te kritikoje,Sadik 5553.Po ore i nderuar,ne i fshiejme temat qe jane te hapura disa here apo qe nuk kane permbajtje qe perkojne me diskutimet ne forum.Dhe kete do ta bejme edhe tjera here sa here te paraqitet nevoja.
E sa per te shuar kureshtjen tende,po te tregoj se i kam te gjitha keto karakteristika qe i kam permende ne teme dhe i falenderohem Zotit qe me ka bere te tille!

Murgesha
19-10-04, 15:03
************************************'
Shkrim jashte temes.
Murgesha EJ MURGESHA pershendetje
deshta ta di arsyjen per qfar aryje ke shly shenimet e mija
mbasi ti je qaq e meqme spejgo pak qka pat aty diqka te cilla ty teka pengu, ti mis murgesha nena e kti stafi

Unė tė bėra spjegimin. Ti si tė duash merre.

Sy_kaltra
17-11-05, 18:24
1.Shendeti....Sepse kur ke shendet ja arin shkollimit( menēuris ) Po ashtu Permes shkollimit arin te Dashurosh dhe te Dashurojn..Kurse Kur i ke dy te lartpermendura Pasuria asht e pa shmangshme,,,edhe pse Pasuria vjen e shkon Kurse Njeriu po shkoi ( vdiē) nuk kthehet me....

Sinēerisht Sy_Kaltra.

Barbaroza
17-11-05, 19:47
Sa here shoh njerez te krisur ne rruge,them;"o Zot,me shto akoma menquri qe te dirigjoj vete me veten time,qe te arrij ato qe dua ne jete sepse pa menquri s'do isha ne gjendje per asgje"!!!

GURI SYLAJ
17-11-05, 20:55
Nriklla po e bvet kumaren.
A po don mish e lakna a mish e pasul?
Kumara po i thot.
Lum nriklla a nuk i kie dy vegsha a?

**********************

Shendeti dhe menquria jan dy te mira qe do te ishte mire te jene bashk.

BEKIi
17-11-05, 20:55
Shendeti , nuk blihet , e as nuk fitohet duke mos e pasur ate.

Te tjerat me leht ia bejm

Murgesha
17-11-05, 21:10
Me shėndet shkojnė tė gjitha.

Tė tjerat pa shėndet nuk vlejnė asgjė.

Barbaroza
17-11-05, 21:27
Me shėndet shkojnė tė gjitha.

Tė tjerat pa shėndet nuk vlejnė asgjė.

E cka thua mos ta kishe patur menqurine?Kush do te shkruante ne forum per ty? :? :wink:

MemphiSx
17-11-05, 21:36
Paj mendoj qe me i pas krejt nuk ish kan edhe keq :) Por shendeti dhe menquria mendoj qe duhet te jen si primare ne trupin e njeriut :)

Murgesha
17-11-05, 21:46
E cka thua mos ta kishe patur menqurine?Kush do te shkruante ne forum per ty? :? :wink:

Po nėse s`kisha mundur as tė rri ulur para kompjuterit si kisha mundur tė shkruaj?? :roll:

Barbaroza
17-11-05, 21:50
E cka thua mos ta kishe patur menqurine?Kush do te shkruante ne forum per ty? :? :wink:

Po nėse s`kisha mundur as tė rri ulur para kompjuterit si kisha mundur tė shkruaj?? :roll:

Moj,nese s'kishe mundur te rrish ulur,kishe dirigjuar nga vendi te tjeret per ty! :wink:

Murgesha
17-11-05, 21:54
Moj,nese s'kishe mundur te rrish ulur,kishe dirigjuar nga vendi te tjeret per ty! :wink:

E moj loqkė, mė vjen mirė qė mendon ashtu, por nuk ėshtė ashtu.
Tė vlefshėm me qenė e nganjėherė s`po ban se lėre mė me u marr veq me dirigjime.

doGzona
17-11-05, 22:01
Shendeti ehste nje nder forcat kryesore te njeriu.Permes shendetit arrihen te gjitha , edhe pasuria , edhe bukuria edhe krejt.Semundja e vorros , bukurin , pasurin dhe cdo gje , pra shendeti i mire e cdo gje behet mire dhe arrihet mire.

Fortuna
18-11-05, 02:04
Sa here shoh njerez te krisur ne rruge,them;"o Zot,me shto akoma menquri qe te dirigjoj vete me veten time,qe te arrij ato qe dua ne jete sepse pa menquri s'do isha ne gjendje per asgje"!!!

Po kur shef rruges njerez te gjymtuar e te semure a lutesh me o zot me jep menquri qe ta kuptoj gjymtimin apo semurjen e tyre?

Barbaroza
18-11-05, 11:42
Sa here shoh njerez te krisur ne rruge,them;"o Zot,me shto akoma menquri qe te dirigjoj vete me veten time,qe te arrij ato qe dua ne jete sepse pa menquri s'do isha ne gjendje per asgje"!!!

Po kur shef rruges njerez te gjymtuar e te semure a lutesh me o zot me jep menquri qe ta kuptoj gjymtimin apo semurjen e tyre?

Vete shkrimi im flet mjaft,nuk di tjeter cfare sqarimi duhet te te jap ty!
Normal qe kur ke menquri,din te kuptosh dhe vleresosh cdo gje rreth teje!

Fortuna
19-11-05, 02:40
Po kur shef rruges njerez te gjymtuar e te semure a lutesh me o zot me jep menquri qe ta kuptoj gjymtimin apo semurjen e tyre?

Vete shkrimi im flet mjaft,nuk di tjeter cfare sqarimi duhet te te jap ty!
Normal qe kur ke menquri,din te kuptosh dhe vleresosh cdo gje rreth teje![/quote]

Barbaroza shkruajti:
Sa here shoh njerez te krisur ne rruge,them;"o Zot,me shto akoma menquri qe te dirigjoj vete me veten time,qe te arrij ato qe dua ne jete sepse pa menquri s'do isha ne gjendje per asgje"!!!

E pashe qe shkrimi yt flitke per te krisurit, e jo edhe per ata qe ju mungon shendeti.
Po e shof se e menqur qenke.

dr1ta
19-11-05, 02:47
humori :lol: :lol: :lol:

Reana
19-11-05, 03:57
Oj Barbaroze, te gjitha moj jane me rendesi, pasha mua, une i preferoj te gjitha!
Nuk e njoh askend ne jeten e perditshme qe kish per te thene, do te deshiroja te jem me pak i/e bukur-pasur-mencur-shendetshem...
te gjitha keto jane jane me rendesi; njekohesisht qe ne jeten e perditshme rralle-kush ne mos askush fare, ka mundesine e zgjedhjes ne mes cilesdo prej ketyre gjerave!
Eshte debat prej pikepamjesh ideale, se cilin opcion do ta preferonim si individ, por ne jeten e perditshme keto gjera nuk jane opcione per te cilat mund te vendosim ne, ne stilin: po e le kete opcion e po e marr kete!

Arb
19-11-05, 04:39
E mira e te mirave, qe te trijat.

E nga lista kisha rradhit:

Shendetin,
Pasurine,
Mencurine dhe
Bukurine.

Reana
19-11-05, 05:26
E mira e te mirave, qe te trijat.

E nga lista kisha rradhit:

Shendetin,
Pasurine,
Mencurine dhe
Bukurine.

Te katertat more :roll: jo te trijat :lol: :lol: :lol:

sherri
19-11-05, 08:39
E mira e te mirave, qe te trijat.

E nga lista kisha rradhit:

Shendetin,
Pasurine,
Mencurine dhe
Bukurine.

Te katertat more :roll: jo te trijat :lol: :lol: :lol:
hahaahahhaah "Ruaju nje,ketu jane dy gjana,puna,rendi,dhe diciplina"

e kopjume nga nje film,i kohes se Titos/ spo guxoj mose me tregu se po me qet ndokush te ajo tema kopjime-imitime,a si ke?

Une kisha radhit:
Shendetin,Mencurin(ket te dyten se kam)
:(

Arb
19-11-05, 09:14
E mira e te mirave, qe te trijat.

E nga lista kisha rradhit:

Shendetin,
Pasurine,
Mencurine dhe
Bukurine.

Te katertat more :roll: jo te trijat :lol: :lol: :lol:

E hongra njo...

Reana
19-11-05, 09:17
Cilen bre :lol: ...

Arb
19-11-05, 09:18
Cilen bre :lol: ...

guess...

Reana
19-11-05, 09:23
Cilen bre :lol: ...

guess...
Ti kthehemi temes se ngrit padi Mbreteria pastaj....
po besa dizajnet e Guess-it i dua fort 8) :lol: ...(veq te paqte be mire, digjestion te rehatshem :lol: :lol: :lol: )

Arb
19-11-05, 09:26
Ti kthehemi temes se ngrit padi Mbreteria pastaj....
po besa dizajnet e Guess-it i dua fort 8) :lol: ...(veq te paqte be mire, digjestion te rehatshem :lol: :lol: :lol: )

Kot ngrehen padite... vete godet ti me cekic...

athu bash u kafshu a...

Reana
19-11-05, 09:32
Ti kthehemi temes se ngrit padi Mbreteria pastaj....
po besa dizajnet e Guess-it i dua fort 8) :lol: ...(veq te paqte be mire, digjestion te rehatshem :lol: :lol: :lol: )

Kot ngrehen padite... vete godet ti me cekic...

athu bash u kafshu a...

Kush bre allahile??? :lol: :lol: :lol: gjinja kesajde kishin fillu me fole shume si teper per ushqime ..ncuk ncuk :lol:

Arb
19-11-05, 09:34
Kush bre allahile??? :lol: :lol: :lol: gjinja kesajde kishin fillu me fole shume si teper per ushqime ..ncuk ncuk :lol:

E ti, a po na kallxon qat menune me 4 sene?

Reana
19-11-05, 09:36
Kush bre allahile??? :lol: :lol: :lol: gjinja kesajde kishin fillu me fole shume si teper per ushqime ..ncuk ncuk :lol:

E ti, a po na kallxon qat menune me 4 sene?

te tregon Barbaroza ore, po pse une??? :roll: :?
je ne temen e saj, menyja eshte e saja...( a edhe ti je futur ne temat e ushqimit a :lol: :lol: :lol:)

Arb
19-11-05, 09:37
te tregon Barbaroza ore, po pse une??? :roll: :?
je ne temen e saj, menyja eshte e saja...( a edhe ti je futur ne temat e ushqimit a :lol: :lol: :lol:)

menu e varfer boll po doket...

masi paske me zgjedh, cka kishe zgjedhe me gicat?

Sy_kaltra
19-11-05, 14:03
Shendeti.

Dimri
19-11-05, 17:28
Shendeti
Menquria
pasuria
bukuria
E tjerat masandej vin vet ngadal ngadal .

Barbaroza
20-11-05, 15:55
Po kur shef rruges njerez te gjymtuar e te semure a lutesh me o zot me jep menquri qe ta kuptoj gjymtimin apo semurjen e tyre?

Vete shkrimi im flet mjaft,nuk di tjeter cfare sqarimi duhet te te jap ty!
Normal qe kur ke menquri,din te kuptosh dhe vleresosh cdo gje rreth teje!

Barbaroza shkruajti:
Sa here shoh njerez te krisur ne rruge,them;"o Zot,me shto akoma menquri qe te dirigjoj vete me veten time,qe te arrij ato qe dua ne jete sepse pa menquri s'do isha ne gjendje per asgje"!!!

E pashe qe shkrimi yt flitke per te krisurit, e jo edhe per ata qe ju mungon shendeti.
Po e shof se e menqur qenke.

Lexo moj me mire apo duhet te te sqaroj ne detale cdo shkronje.Po e shoh se je teper euforike ne shkrime.Krejt po me dukesh si njefare Diana(jo Diana007)ketynehera......!

Barbaroza
20-11-05, 16:00
Oj Barbaroze, te gjitha moj jane me rendesi, pasha mua, une i preferoj te gjitha!
Nuk e njoh askend ne jeten e perditshme qe kish per te thene, do te deshiroja te jem me pak i/e bukur-pasur-mencur-shendetshem...
te gjitha keto jane jane me rendesi; njekohesisht qe ne jeten e perditshme rralle-kush ne mos askush fare, ka mundesine e zgjedhjes ne mes cilesdo prej ketyre gjerave!
Eshte debat prej pikepamjesh ideale, se cilin opcion do ta preferonim si individ, por ne jeten e perditshme keto gjera nuk jane opcione per te cilat mund te vendosim ne, ne stilin: po e le kete opcion e po e marr kete!

Oj Reane,e di moj qe te terat jane me rendesi,po kush eshte ai budalla qe i refuzon te mirat???Por tema ime kishte te beje me klasifikimin qe ia jepni kesaj"menuje",cilen do e vendosnit si primare ne jete?
P.sh,une e kam cekur se menquria eshte primare per mua,edhe shendeti gjithashtu,por pasurine kurre nuk e kam vene dhe as qe e ve ne krye te kesaj"topliste",gjithashtu edhe bukuria eshte e mire po ta kesh,por bukuria nuk eshte gjithcka krahas shendetit apo menqurise!

Reana
21-11-05, 05:36
Oj Barbaroze, te gjitha moj jane me rendesi, pasha mua, une i preferoj te gjitha!
Nuk e njoh askend ne jeten e perditshme qe kish per te thene, do te deshiroja te jem me pak i/e bukur-pasur-mencur-shendetshem...
te gjitha keto jane jane me rendesi; njekohesisht qe ne jeten e perditshme rralle-kush ne mos askush fare, ka mundesine e zgjedhjes ne mes cilesdo prej ketyre gjerave!
Eshte debat prej pikepamjesh ideale, se cilin opcion do ta preferonim si individ, por ne jeten e perditshme keto gjera nuk jane opcione per te cilat mund te vendosim ne, ne stilin: po e le kete opcion e po e marr kete!

Oj Reane,e di moj qe te terat jane me rendesi,po kush eshte ai budalla qe i refuzon te mirat???Por tema ime kishte te beje me klasifikimin qe ia jepni kesaj"menuje",cilen do e vendosnit si primare ne jete?
P.sh,une e kam cekur se menquria eshte primare per mua,edhe shendeti gjithashtu,por pasurine kurre nuk e kam vene dhe as qe e ve ne krye te kesaj"topliste",gjithashtu edhe bukuria eshte e mire po ta kesh,por bukuria nuk eshte gjithcka krahas shendetit apo menqurise!

Shpresoj se Zoti ta ploteson toplisten pra, moj motrushe :lol: :lol: :lol:

Diana007
21-11-05, 08:55
Shendetiiiiiiiii por edhe menquria

Barbaroza
21-11-05, 11:34
Oj Barbaroze, te gjitha moj jane me rendesi, pasha mua, une i preferoj te gjitha!
Nuk e njoh askend ne jeten e perditshme qe kish per te thene, do te deshiroja te jem me pak i/e bukur-pasur-mencur-shendetshem...
te gjitha keto jane jane me rendesi; njekohesisht qe ne jeten e perditshme rralle-kush ne mos askush fare, ka mundesine e zgjedhjes ne mes cilesdo prej ketyre gjerave!
Eshte debat prej pikepamjesh ideale, se cilin opcion do ta preferonim si individ, por ne jeten e perditshme keto gjera nuk jane opcione per te cilat mund te vendosim ne, ne stilin: po e le kete opcion e po e marr kete!

Oj Reane,e di moj qe te terat jane me rendesi,po kush eshte ai budalla qe i refuzon te mirat???Por tema ime kishte te beje me klasifikimin qe ia jepni kesaj"menuje",cilen do e vendosnit si primare ne jete?
P.sh,une e kam cekur se menquria eshte primare per mua,edhe shendeti gjithashtu,por pasurine kurre nuk e kam vene dhe as qe e ve ne krye te kesaj"topliste",gjithashtu edhe bukuria eshte e mire po ta kesh,por bukuria nuk eshte gjithcka krahas shendetit apo menqurise!

Shpresoj se Zoti ta ploteson toplisten pra, moj motrushe :lol: :lol: :lol:
Toplisten ma ka plotesuar Zoti.Fale tij,mund te mburren ne normale me keto te kater gjerat,por perseri cmoj menqurine!

vjeshta
21-11-05, 12:04
Kesaj radhe pajtohem me barbarozen,kaq

Dreni30
21-11-05, 12:08
Kesaj radhe pajtohem me barbarozen,kaq

:roll: :roll:

vjeshta
21-11-05, 12:09
Kesaj radhe pajtohem me barbarozen,kaq

:roll: :roll:
Me toplisten :lol:

Dreni30
21-11-05, 12:10
Kesaj radhe pajtohem me barbarozen,kaq

:roll: :roll:
Me toplisten :lol:

Aha mire de. :lol: :lol:

vjeshta
21-11-05, 12:10
Kesaj radhe pajtohem me barbarozen,kaq

:roll: :roll:
Me toplisten :lol:

Aha mire de. :lol: :lol:
E ti jo a :lol: :lol:

Dreni30
21-11-05, 12:12
Kesaj radhe pajtohem me barbarozen,kaq

:roll: :roll:
Me toplisten :lol:

Aha mire de. :lol: :lol:
E ti jo a :lol: :lol:

Ncuk.

vjeshta
21-11-05, 12:13
Ani tregona mendimin tend :lol:

anna
21-11-05, 21:58
Menquria
Bukuria
Pasuria...si ta kesh menqurine vjen edhe pasuria....edhe pse koheve te fundit roli i bukurise eshte rrit shume ...ama edhe bukuria pa menquri svlen asgje!! :wink:

Tomori
09-02-07, 00:00
Mbi te gjitha Shendeti e kollaj masandej per pasuri e dashuri.!

uliksi31
09-02-07, 08:03
Ai qe njezet vjec nuk eshte i bukur, ne te tridhjetat nuk eshte i fort, ne te dyzetat nuk eshte i mencur dhe ne te pesdhjetat i varfer, ai nuk ka me cfar te shpresoje.(Martin Luter)

Tomori
09-02-07, 11:08
Ai qe njezet vjec nuk eshte i bukur, ne te tridhjetat nuk eshte i fort, ne te dyzetat nuk eshte i mencur dhe ne te pesdhjetat i varfer, ai nuk ka me cfar te shpresoje.(Martin Luter)
I nderuari uliksi-jr. Kjo fraze me ka lene shume pershtypje shum e sakte...deka tue kesh..!

Amina
09-02-07, 11:54
Ai qe njezet vjec nuk eshte i bukur, ne te tridhjetat nuk eshte i fort, ne te dyzetat nuk eshte i mencur dhe ne te pesdhjetat i varfer, ai nuk ka me cfar te shpresoje.(Martin Luter)

Do te thote ende ka shpres per ne, se rruga eshte e gjate!

~AmaZonA~
09-02-07, 12:01
Mendja e shendosh ne trup te shėndosh... bukuria e pasuria kaluse...

Vin-Diesel
09-02-07, 14:43
Te nderuar forumiste,me intereson si do ta benit renditjen e ketyre kater gjerave te rendesishme ne jete.Bukuria,pasuria,menquria apo shėndeti?
Cila do te ishte e para,e dyta,e treta dhe e katra sipas juve?


1.Shendeti !!
2.Menquria!!
3.Bukuria !!
Kur i ke qeto Arrit tek :
4.Pasuria !!

legenda
12-02-07, 00:40
A ,bene te gjitha BASHKE!!!!:wink: ....

Vin-Diesel
12-02-07, 17:10
A ,bene te gjitha BASHKE!!!!:wink: ....


Qysh more nuk bon !!

Syt ti nxirrim e qejfin sta prishim hahaha.

jadore
12-02-07, 21:17
..pse jo te katertat ...!!!

legenda
12-02-07, 21:26
ahahaha,flm shuuuume:smile:

amma syte mos mi prishni se nuk kam pastaj si ta shoh BUKURINE:frown:

Qysh more nuk bon !!

Syt ti nxirrim e qejfin sta prishim hahaha.

Domira
16-02-07, 14:28
Se pari shendeti e tjerat ndryshojne te njerzit dmth jane ndryshe ndryshe.

ARI_03
17-02-07, 10:53
Pasuria-" Ku ka njeri pa dėshira,dhe ku ka dėshirė qė mund tė plotėsohet pa pasuri"Balzaku
"Ka tė tillė qė dijn te fitojn para dhe tė tillė qė dijn tė jetojn,Mirpo janė tė rrallė ata qė dijn edhe njėrėn edhe tjetrėn."Moravia

Menquria-"Atė qė dijm ėshtė sa njė pik uji,atė qė nuk dijm ėshtė sa njė det" Njutoni

Shėndeti&Bukuria-"Janė dhunti nga Zoti,qė duhet ti falenderohemi"Ari_03

Tė gjitha bashkė janė njė garnitur e dekoruar qė e bejn njeriun e lumtur,,,Nėse mendoj ti jap pėrparėsi shėndetit ateher mė duhet se bashku me shėndetin t'i jap drit tė gjelbėrt menqurise dhe pasuris,sepse shėndeti nuk mbahet veq me fjalė....:smile: E bukuria atėher ngel vetem(jetim),,,,,:frown: :confused: JO s'ben te ndajm asnjeren nga kėto.....Unė jam pro 4/shes:biggrin:

jEtA_1
17-02-07, 11:36
Nese do te kemi SHENDET te plot patjeter qe do te jemi edhe te MENQUR ,nga menqyria vjen dhe rritja e PASURIS dhe kur te kesh pasuri patjeter qe do te mund te behesh edhe e BUKUR edhe nese nuk je ne realitet

ARI_03
17-02-07, 11:38
Nese do te kemi SHENDET te plot patjeter qe do te jemi edhe te MENQUR ,nga menqyria vjen dhe rritja e PASURIS dhe kur te kesh pasuri patjeter qe do te mund te behesh edhe e BUKUR edhe nese nuk je ne realitet D.m.th... edhe ju pėr 4-shen jeni....:wink: :biggrin:

jEtA_1
17-02-07, 18:29
D.m.th... edhe ju pėr 4-shen jeni....:wink: :biggrin:

Plotsisht pajtohem me 4-shen

falma_lotin
18-02-07, 00:14
Te nderuar forumiste,me intereson si do ta benit renditjen e ketyre kater gjerave te rendesishme ne jete.Bukuria,pasuria,menquria apo shėndeti?
Cila do te ishte e para,e dyta,e treta dhe e katra sipas juve?

Pershendetje une mendoj keshtu:

Shėndeti -eshte ne rend te pare po nuk e pate shendetin nuk ke asgje.qa te duhet parsurija nese nuk e ke shendetin.

Menquria -eshte me se rendesi se si te kesh menquri i ke te gjitha .

Pasuria- eshte si musafire i perkoheshem qe te vie ne vizite edhe shkon prap po e mirkprite mire aj te vjen prap po nuk e mirkprite mire aj nuk te vi ma kurre.

Bukuria- fizike nuk i duhet askujt por ajo shpirterore se sjellja e mire e zbukuron njeriun bukuria ka rendesin e vet por nuk eshte gjithcka keshtu qe them se bukuria shpirterore ka me shume fuqi sesa ajo fizike.

lovely
08-08-08, 16:12
Pershendetje une mendoj keshtu:

Shėndeti -eshte ne rend te pare po nuk e pate shendetin nuk ke asgje.qa te duhet parsurija nese nuk e ke shendetin.

Menquria -eshte me se rendesi se si te kesh menquri i ke te gjitha .

Pasuria- eshte si musafire i perkoheshem qe te vie ne vizite edhe shkon prap po e mirkprite mire aj te vjen prap po nuk e mirkprite mire aj nuk te vi ma kurre.

Bukuria- fizike nuk i duhet askujt por ajo shpirterore se sjellja e mire e zbukuron njeriun bukuria ka rendesin e vet por nuk eshte gjithcka keshtu qe them se bukuria shpirterore ka me shume fuqi sesa ajo fizike.


plotesisht pajtohem!!!

Embla
12-08-08, 18:58
Shendeti

Menquria

Pasuria

Bukuria

gazi-de
12-08-08, 19:09
Shendeti

Menquria

Pasuria

Bukuria
:wink:

jadore
13-08-08, 15:07
a bene krejte keto ti marr ,
sepse nuk kam qjef te beje ndasira dhe dallime ..

MemphiSx
13-08-08, 15:11
Valla edhe une po pritoj me i nda,garant kan me u prek po i ndava naj njonen :D

Dhasht Zoti t'kem shendet t'mir e per tjerat vijn Qysh e ka shkru i madhi Zot!!!

Naki
13-08-08, 15:56
Pasuria mė e madhe e Njeriut ėshtė SHĖNDETI i mirė ,edhe pse nė tė shumten e rasteve nė disa rrethe sociale nuk e shohin kėshtu.
Atėherė kur na rrokun dridhjet trupore ethet dhe temperaturat menquria zbehet,na lėshon takati i tė menduarit kush ka kohė tė mendojė pėr bukuri dhe pasuri,oh gjithėqka do japim veq mu shėnosh edhe njė herė.

Arkza
13-08-08, 16:03
Kur e ki Shendetin .... Ki qdo gje para vetit ...
Pra Keto jan Menquria .... Pasuria... Bukuria ....
Prap se prap Shendeti NR :1 eshte per mua !!!

Breshka
13-08-08, 16:09
Po nese se ke ushqimin e mir,gjumin(shtratin e fjetjes),garderomen per dimer kom fjalen per shum familje qe nuk i gzojn kto gjana valle a kan shendetin ?????

PASURIA

SHENDETI

MENQURIA

Naki
13-08-08, 16:45
Po nese se ke ushqimin e mir,gjumin(shtratin e fjetjes),garderomen per dimer kom fjalen per shum familje qe nuk i gzojn kto gjana valle a kan shendetin ?????

PASURIA

SHENDETI

MENQURIA

Pasuria nuk ėshtė mė e ēmueshėme se shėndeti,edhe nė vendet e varfura ku potenciali i sėmundjeve ėshtė shumė i madhė se nė vendet e pasura Shėndeti i mirė i individit ėshtė gjėja mė e shtrenjėt.

Skamja,lufta pėr tė egzistuar si qenje nė kėtė kontekst nuk kategorizohet nė pasuri po nė mbijetesė.

Adina-R.Ks
13-08-08, 18:43
Shendeti gjithmon do jete ne rend te pare sepse po te mos e kemi shendetin nuk mund ti perkushtohemi tjerave me radhe.Menquria eshte nje thesar pothuaj i madh po aq sa shendeti me te cilin thesar pasurohemi ne si indivit dhe shoqeria ne pergjithsi.Pasuria po te jete mesatare eshte nje ēels qe na hap nje port e cila na shpije drejt rruges se lumturis, po te jete e madhe nuk te jep kohe ta shijosh jeten ne pergjithsi po je puntor i shtimit te saj. Bukuria po te na falte natyra eshte e mireseardhur perndryshe nuk do e veja ne nje renditje me te lart, se ato qe bera siper.

LuLjaa
13-08-08, 22:59
op, op keshtu them edhe une, se shendeti eshte nr. 1
tani menquria vjen, kur te jesh shendosh dhe i menqur e bon edhe pasurin, po edhe bukuria e ka vendin e vet ama kjo nuk eshte edhe bash me rensi, kryesorja qato dy t'parat mi pas tjerat vin me ren...

LABI
13-08-08, 23:41
Keto kater elemente ne menyre dhe relacion (relevant) bashkerendojn, bashkeshoqerojn njera tjetren.

Zakonisht gjenet e shendetshme perfaqesojn persoseshmerin dhe harmonine e organizmit te njeriut ... si NJESI, SISTEM i INTEGRUAR ...

Te jesh i shendosh ne te njejten kohe nenkupton dhe te jesh i bukur ... Gjenet e b ukura , manifestohen me nje cilesi te knaqshme te kondicionit/gjendjes fizike-shendetesore..

Keto jane te nderlidhura njera me tjetrenn...
Ne te njejten forme jane te nderthurura nder vete dhe dy kategorit tjera si veti dhe cilesi pozitive, te dobishme , afirmative te njeriut .. SI QENIE BIOLOGJIKE dhe NJESI E INTEGRUAR ORGANIKE..

CDO GJE NDERLIDHET ME KONDICIONIN DHE GJENDJEN E GJENEVE DHE GJENETIKES ...


http://telegrafi.com/fo/bukuroshi/bukuroshi.2008081222025188642.jpghttp://telegrafi.com/fo/bukuroshja/bukuroshja.2008081222021148310.jpg

Zogu_1
23-08-08, 17:52
MENQURIA,te bene te PASUR,pasuria te krijon shendet te mire,shendeti mire te bene te BUKUR,pra une mendoj se Menquria eshte qelsi....ndoshta edhe gaboj se nuk jam shume i menqur.......hahahahaha

romansa
23-08-08, 17:59
Shendeti une mendoj eshte pike e pare...nese ke shendet mundesh me i arrit gjit ato tjerat
..me menēuri munde te behesh i pasur..dhe te dukesh bukur!

Zogu_1
23-08-08, 18:11
Shendeti une mendoj eshte pike e pare...nese ke shendet mundesh me i arrit gjit ato tjerat
..me menēuri munde te behesh i pasur..dhe te dukesh bukur!

.....kam pare shume njerez te shendosh qe kerkonin lemosh(pare) ne Kosove !!!

selvija
23-08-08, 19:30
Kur ke shendet te mire ne jet, dukesh bukur, kur je i menqur ke dhe pasuri.
Jan te gjitha qe nevointen ne jet por asnjera nuk nevoitet me shum se sa Shendeti.

romansa
23-08-08, 20:19
.....kam pare shume njerez te shendosh qe kerkonin lemosh(pare) ne Kosove !!!..
...ne po e zgjedhim anene pozititve...se te gjitha keto veti..ndoshta nuk i posedon ēdo njeri...

Zogu_1
23-08-08, 20:56
..
...ne po e zgjedhim anene pozititve...se te gjitha keto veti..ndoshta nuk i posedon ēdo njeri...

.....pajtohem......

Estella
23-08-08, 21:45
nese ke shndetin ,menqurin mund ta besh,nese ke pak mencuri,dote kesh edhe pasuri ma merr mendja mu.......

Adrenalina
24-08-08, 09:14
nese ke shndetin ,menqurin mund ta besh,nese ke pak mencuri,dote kesh edhe pasuri ma merr mendja mu.......

Menqurin mi pas,, por jo te demelavt per ta pasur edhe pasurin...[QUOTE]

DEA
24-08-08, 14:16
Shendeti,Menquria,pasuria dhe ne fund bukuria, keshtu e radhitit une kete fenomen..., pa pasuri ben, pa bukuri po se po, pa menquri disi shkon, po pa shendet gjithcka perfundon...

Rizuana
03-09-08, 16:10
Te nderuar forumiste,me intereson si do ta benit renditjen e ketyre kater gjerave te rendesishme ne jete.Bukuria,pasuria,menquria apo shėndeti?
Cila do te ishte e para,e dyta,e treta dhe e katra sipas juve?

1. Shendeti
2. Mencuria
3. Bukuria
4. Pasuria

ritta
03-09-08, 16:13
shendeti
menquria

bukuria dhe pasuria zen te njetin vend

ky esh mendimi im.

Trina_1
14-12-08, 18:54
Shendeti ... mandej bukurija , po qe e bukur ke ne jete me leht pergjthqka :mad:

Dallandyshja_718
14-12-08, 23:55
Shendeti,,,perfshin edhe mend't-menēurine, me menēuri krijohet pasuria...bukurin t'a jep Zoti,,,keshtu i radhit une...:smile:

ShEjToNkA
14-12-08, 23:59
Shendeti,,,perfshin edhe mend't-menēurine, me menēuri krijohet pasuria...bukurin t'a jep Zoti,,,keshtu i radhit une...:smile: Ashtu edhe ėshtė sepse njeriu i shėndetshėm dhe i mencur e krijon pasurin, por pasuria nuk e krijojn njeriun. Ndėrsa bukurin ėshtė mirė ta kesh, por jo tė gjithė kemi bukurin, sepse jemi tė krijuar nga natyra dhe nuk jemi krijuar vetvetiu. Duhet akspetuar veten, ashtu edhe tjetėrin, ashtu sa do pak apo shumė tė bukur jemi.

Jana
15-12-08, 00:04
Pa shendet smundesh me pas agje...
Kur e ki shnedetin e ki edhe Bukurin edhe krejt tjerat...
Per mu primare eshte Shendeti....

LABI
15-12-08, 00:04
Mendoj qe e fundit ju paraprine te trija pararendeseve paraprake .

GURI SYLAJ
15-12-08, 16:03
Shendeti dhe menquria jan baza e ato dy tjerat kulmi!!

Penelope
16-12-08, 11:25
kisha thone qe pas shendetin menquria..se ka shume njerze qe ndoshta kane nje pamje te bukur po jane te zbrazet nuk reflektojne asgje, po ashtu ka shume njerz "te shendosht" qe nuk jane te lumtur, ngase sja dine vleren asaj qe kane..por po pate menquri mund te besh pasuri, edhe te rrezatosh bukuri, personalitet, qe edhe miset e botes ti lesh te duken te zbehte afer teje.

emine
16-12-08, 11:28
Bukuria:Bukuris kush hajrin nuke ja shef,dmth so aq e nevojshme per me jetu
Pasuria:duhet me ja dite vleften se sote po spate sje kerkushi,kjo a shume e rendsishme!
shendeti:pa shendet me pas krejt boten kusend ste duhet,kure je shnosh tana mundesh mi ba !
Menquria:PASURI PER ATE QE E KA MENDJEN E KFJELLT;cdo gja mundehs me arrit kure je njeri i menqur,,,,

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 17:30
Shéndeti fizik dhe psiqik,! pra mendja e shnosh ésht pasuria ma e madhe e njeriut,pasuria materiale e bukuria pastaj ...

Idila
17-12-08, 12:19
Mendje e shėndoshė nė trup tė shėndoshė.

emine
19-01-12, 17:18
Shendeti

e krejt qto tjerat grumull ishallla


Ban dicka te mire per trupin tend,qe te ndihet shpirti yt rehat mbrenda tij!ehhh

Oqeani
19-01-12, 17:24
1 - Nom nom gjer dikund hahah
2- Po pres Euromilionin hahah
3 - Te shiptarhanja nuk duhen ment ...
4- Veres ne deti edhe ēe shnet e jete te perpjete ... hahaha

emine
08-05-12, 21:50
Grumell tana,e mara Zot qona qto kater sene me bollek,,,,,lutja para se me shku en gjume ke,,,,:tongue:

tipi engjellor
08-05-12, 21:52
shume mendojn te gjitha me i pas po nuk jane pa mungu ndonje sben hahahahah

Oqeani
08-05-12, 21:53
Me pasuri krejta po bahen ahhahah

Pare he .... shnet sa te dusha, menēuri si politikajt e Kaaaaaaaaaasoves - bukuri operime me pllastika sa te duash ..