PDA

View Full Version : KUSH JANĖ "KULLERAT" ?


Anonymous
17-01-04, 16:06
KUSH JANĖ "KULLERAT" ?
"Krejt Kosova Kullera"
Qė tani e shume kohė, rrugėve dhe lokaleve tė Kosovė, ose mė saktėsishtė nė mitrovicė dhe prishtinė, mund tė vėrehet njė kategori e re njerėzish. Nuk ke nevojė pėr t’i kėrkuar shumė, ata dallohen menjėherė, ose mė mirė, si tė thuash, dallohesh ti, si tė ishe ndonjė jashtėtokėsorė, nė rrethin e tyre. Kėta shokė e shoqe tona quhen, jo ndryshe, por, Kullera! Mirėpo kush, ēka janė nė tė vėrtetė Kullerat?

Definizioni i disa anti-kullerave, si puna ime do tė ishte kėshtu: Kullerat! Racė e degjeneruar njerėzish, tė cilėt deri dje ishin qyrrana, kurse sot kan veshur njė palė pantollash tė gjėra, i kanė rregulluar flokėt, kanė vėnė syza tė tipit Star-Trek, dhe flasin me zhargonin e tyre Kull-be-njeri! Se kuptoj ku ėshtė poenta? Ju do tė thoni: Me qenė kull, be njeri! Kėta tė vetėquajturit kullera, sjanė gjė tjetėr veē degjenerim i karakterit tė tyre.

Marrim njė shembull konkret. Njė kuller tipik, ēfarė karakteristikash ka, pėrveē pamjes sė jashtme moderne? Ėshtė menefregist, mendjemadh, snob, mban qėndrim, ose si thuhet nė zhargonin e tyre stav (sikur nuk ekziston kjo fjalė nė shqip). Pasi jemi te gjuha, pėrdorin gjithfarė fjalėsh tė huaja, mė e shpeshta prej tė clave, ėshtė fjala e multi-pėrdorishme: Fak! (ang. Fuck). Them multipėrdorishme sepse pėrdoret si emėr, mbiemėr, pasthirrme, pjesėz fjale… kjo mund tė vėrehet te shprehjet: Fak, be njeri! Qitma nje fakin vishnje me nja tri-kater fakin aklla! Njė faking kohė…, Skam ēa fakin me bo!...Mirėpo jo gjithēka ėshtė e zezė. Kullerat flasin edhe shqip. Op, op, riqke taba i kullerit! (kul. Po, po, kqyre baba i kullerit). Qė tani e tutje gjuha shqipe do tė ketė tre dialekte: dialektin tosk, dialektin gegė dhe dialektin Kull-be-njeri. Mos u ēuditni, kur nesėr, pasnesėr, bėhet Kongresi i ri i Manastirit, pėr ta aprovuar alfabetin e posaēėm pėr kullera!

***
Une- Kuller! Si hije e trazueme,
trashegimtar i modes dhe i qendrimit,
endem rrugėve te kryeqytetit me ujen e zgjueme,
dhe me klithma tpaknaquna tinstinktit.
***

Vazhdojmė mė tutje. Sipas njė definicioni qė i bėhet njė tė huaji (dmth qė nuk ėshtė nė rrethin e kullerave), thuhet se kullera, quhen njerėzit tė cilėt kanė hyrė nė kėtė frymėn e re tė pasluftės, nė tė cilėn, ēdonjėri bėhet sikur sja nin pėr asgjė, pėr askėnd, e shikojnė qejfin e vet, thonė se janė njerėz pa komplekse (mirėpo nė tė vėrtetė kanė mė shumė komplekse se sa njeri me probleme psiqike), nuk mėrziten as edhe kur i vdes ndokush nė familje, ngushėllojnė me just keep staying cool, be njeri !, ose A u merzite pėr tipin qė vdiē ? (nuk e kuptoj se si njė i moshuar mund tė thirret Tip), dhe post ė tjerash shumica shmerkasin (kul konsumojnė drogė). A ėshtė kjo e fundit aq shumė e domosdoshme ?!)

Sidoqoftė ky sindrom i rinisė ka hyrė edhe mė thellė. Pėr tė hyrė nė kafiq, njeri duhet tė ketė ose kartelė, ose me qenė kuller. (Kėta kartela, sipas meje janė mekanizėm filtrimi, pėr tė mirė apo pėr tė keq, nuk ka rėndėsi ; e rėndėsishme ėshtė se kėto i ndajnė, lexo pėrēajnė, njerėzit nė kullera dhe jo-kullera. Segregacion e jo mahi). Ku i dihet, ndoshta neser, pasnesėr, do tė hapen bukėpjekės, tė cilėt nė hyrje tė dyqaneve tė tyre do ngjesin pllakaten: Kėtu shesim bukė vetėm pėr KULLERA! Njerėzit e thjeshtė blejnė dy hapa mė poshtė. (Mirė qė nė zgjedhje skishte ndonjė parti si PKK, Partia e Kullerave tė Kosovės, se mesiguri do ta fitonte shumicėn nė parlament)A thua sa do zgjasi kjo eufori e shoqėrisė, veēanėrisht e rinisė? A do tė arrijmė me tė vėrtetė tė pėrjetojmė shembullin e bukėpjekėsit, apo do mbėrrimė deri te Kongresi i ri i Manastirit? Ose ndoshta, me anė tė ndonjė mrekullie, i gjithė ky fenomen do tė mbarojė sė shpejti? Na mbetet tė shpresojmė dhe tė presim.

In media res. Si do ta qojmė shoqėrinė pėrpara, nėse qė nė rini ndahemi nė klane, nė Kullera e Bala. Kjo pėrēarje vjen qė nė fazen emionale tė krijimit tė karakterit. Dyluftimet do tė vazhdojnė, e ne do ti shikojmė duelet: Kuller-Bal, Lab-malok, Qytetarė-Katundarė, Klan-Klan, Parti-Parti… Dikush mė thotė se i kemi partitė e pėrēara, ndėrsa unė i them se jemi tė pėrēarė qė nė rrėnjė!

O Shqiptar! Trashigimtar i pėrēarjes dhe dyluftimit – bashkohu!

Post Scriptum. Kėrkoj falje nėse ndonjė fjalė nuk e kam shkruar mirė, gjegjėsisht sipas rregullave tė drejtshkrimit kulleristik! Kurse ju Kullera, mos mė shani, bėhuni sikur as edhe kėsaj here Spo ju nin. Just keep staying cool, be njerėz!

qka me bo keshtu eshte jeta me kullera krejta prishtina eshte me kullera

Anonymous
17-01-04, 21:50
tungi kret ko sova asht e vertet se umush kullera po ra nje kong e tingullit3 qe i permendi kollerat edhe familja moderne me korabin qaty merrni emsim se shka dijin kollrat po te kallxon se nuk dijin san oki tungi nga gjakova :twisted:

Anonymous
18-01-04, 14:27
tung ju pershendes te gjithve eshte e vertet se ne kosov jan kriju disa kategori te njerzve ne thojza kullera te cilet vertet e ndin veten diq me te lart se ti dh ne nifar menyre te poshtrojn me disa shprehe si klloshar bal e disa shprehje banale .osht mire qe krejt kjo mu kry sa ma shpejt dhe me kuptu te gjith e sosht rug e mire dhe qe munesh me perfundu shume keq tung

Anonymous
19-01-04, 15:04
kush jam une se di as vet kush k jam mire po une jam ai i cili jom kan e me sa duket kurr ne jet s\loza me ket ne si duhet mire po u ne jam ai qe jam

Anonymous
19-01-04, 22:42
no koment o zotri

Anonymous
20-01-04, 18:54
un nuk mendoj qe na pengojn rrobat e kullerav apo floket sepse aty nuk mund tja lexosh zemre por na pengojn disa fjal te pa kontrolluar tung[/b]

Anonymous
20-01-04, 21:55
per vesh e per fjal qe i perdorin kta far kullerat e kosoves ata nuk i kan fajet, sepse fajet i kan REPERAT e kosoves se ata poveshen e po perdorin fjal te cilat nuk duhet ti ndigjojn rinia shqiptare,,,, pra fjala Kuller per mu nuk ekxiston ajo vesh cka veshen rinia shqiptare asht vesh e Reperav apo tregon qe jon ndigjus te musikes HIP HOP, sepse gjdo musik e ka veshen e vet. siq asht HAUS MUZIK ( Techno ) edhe ata e kan stillin e vet te veshes, apo lojet e musikave te tjera qe ka shum,,,,, Pra kjo vesh e cila ka arrit ne kosov tash, Perarjen e ka nga AMERIKA apo AFRO-AMERIKANET ( zezaket ) ata qe nga vitet 60 apo 70-ta ja kan nis me muziken HIP HOP apo me REP,,,,, dhe kshtu ka filluar kjo vesha e Kullerav kosovs qe po veshen :wink: Pra as kush mos mendon qe kjo vesh asht e Kullerav, kjo vesh asht e REPERAV edhe ket mendim timin nuk ka kush qe kretizon SEPSE kjo cka e theksova une asht 100% e vertet 8) Parulla ime asht ( POSHT REPERAT E KOSOVES ) edhe pse vet jom REPPA,,,, PEACE

Anonymous
21-01-04, 11:14
Unė plotėsisht pajtohem me vlerėsimet e juaja.."kullerat e Kosovės" janė shtresa mė e ulėt e shoqėrisė.Unė kur i "takoj" edhe nė TV, mua ma prishin disponimin.Kurse "gjuhėn"qė ata pėrdorin ėshtė pėr ēdo kritkė.Ata duhet izoluar nga pjesa e shėndosh e shoqėrisė,ata janė njė virus nė vete sh.i rrezikshėm..por nė realitet ata janė tė dėshtuar nė jetė.[/i]

Anonymous
21-01-04, 12:27
tung pershendetje je shum i mir ne qdo aspekt veq ke harru me ju tregu
se ne mesin e tyre ka edhe pederra........ pershendetje nga sweden jeni shum te mir............. 8) :arrow: :arrow:

Anonymous
22-01-04, 12:44
sa i perket kesaj race njerezish me tipare te shtazve nuk besoj qe dikush mund te mos flas drejt edhe me emocjone nese sadopak ka ne vete pak ndjenja kombtare edhe e brengos gjendja e rinise edhe mjegullat ne te cilat jeton rinia kosovare sot ,porse une nuk e shoh edhe shum fajin te kjo race njerzish e pakoncept edhe e pakontrolluar, por e shoh fajin te shoqria kosovare qe i zen ne goj ata ne qdo ndeje apo muhabet,ne vend se tua "bajn bajat" si thot populli, duke i nenqmuar ata edhe metoden e jeteses se tyre.ngase ata jan shtresa me e ulet e nje shoqerie, sepse ne e dijme qe njeri pa ndjenja nuk ka veq nese eshte i semure, ne e dijm qe pa ndjenja jane kafshet bile edhe te dis apej tyre dallohen disa ndjenja.
Eshte katastrof e shoqnise kosovare se kjo race krijesash gjindet ne mesin e saj. :!: :!: :!:

Anonymous
30-01-04, 06:00
Se pari e pershendes staffin kudo qe gjindet!:D
Vetem deshta tju them qe dardani.de esht shum web i mrekullushem, po ashtu me pelqeu shume, ky teksti qe titullohet "kusha jan Kullerat", per bes ishte shume tekst i bukur dhe e flm at qe e shkruajti, me ka pelqyer shume se deri tash as une se kam kuptuar ket fjal "kuler" sidomos kur po e perdorin shipetaret hahaa :D , flm shume u deshiroi pune te mbar dhe qaste te kendshme. :wink:

Zero Cool
31-01-04, 21:00
Kullerat a kush jan a ?
Ni stupc tė mirė e me jav ladru nonat pak qe kush jan ata :wink: :wink: :wink:

Anonymous
01-02-04, 03:06
qishtutneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Anonymous
01-02-04, 23:20
:wink: hahaha kullerat a... me jav dath kepuct i kan qorapet cop cop .. sillen gjith diten si ata qent endacak ..un kisha propozu mi qu dikund ne nje xhungell bre le te knaqen! e me siguri pas nje muaji e han njani tjetrin.. edhe problemi u zgjidh

Anonymous
04-02-04, 13:11
Une mendoj se ket shoeqri duhet ta djegim ne flak, sepse eshte pjell e sistemit Serb per keqpordorimin e races son, ne nje far menyre asimilm. keta njerz jan apo nuk jan te genit tone me mire thojmi, sepse kta nuk kan lindur kullera por jan trajnu apo ekspozue para pasyrave te tyre familjare, kta jan aq sa shofin edhe din kaq per ket pisllak race, hera tjera edhe ma shum do tju shkruaj komente.....

Anonymous
05-02-04, 14:43
Ska lidhje se si veshet rinia sot ne Kosov , nuk ka Kullera (Repera ) vetem ne Kosov por gjithkund , sa i perket se disa shprehen se vetem mbas luftes kan filluar te formohen grupet e Kullerav ( Reperav ) , ajo esht e vertet por duhet te mendoni pakez se perse mbas luftes ??? , sepse kur jav Q.... Na.... Qetnikve e shkuan ne vendin e tyre ne Shkini , rinia Shqipetare filloj te jetoj jeten e LIR qe se kemi pasur asnjeher , gjdo i ri Kosovar e jeton jeten e vet sot sikur te doj ai vete , a esht Kuller (Reper) , apo Rocker , ajo esht puna e tyre gjdo i ri mund te jetoj sikur te don ai vete , DEMOKRACIA i ka keto pun "RRNOF LIRIA NE KOSOV" dhe duhet te ju FALENDEROHEMI atyre DESHMORVE qe e lan jeten e tyre per LIRIN ton qe e kemi sot . PERSHENDETJE nga DINO

GjIlAnAsI_cSi
05-02-04, 16:35
Qfar Teme Palidhje.. Ncncn..

Ufff Zot.. :@

Anonymous
06-02-04, 02:58
JAM PA FJAL, TE LUMT PER REVISTEN QE E BERE DHE UNE SHPRESOJ DHE JAM I BINDUR SE KA RINI QE SJAN KULLERA SIDOMOS RINIA NE GURBET KA MBET SI DUHET PA FUCK BE NJERI A ZANZI NE NUK DIMI ASHTU DHE SKEMI NEVOJ PER KET GJUHE TE PA KUPTUSHME:
JU PERSHENDES TE GJITHVE TUNG GAZI[/b]

Anonymous
06-02-04, 22:16
:evil:

Anonymous
07-02-04, 13:57
He Kullerat jan pjell e perzime me kafshe, ja pra kushe jan kullerat. :lol:

Anonymous
08-02-04, 02:34
Kjo me tė vėrtetė ėshtė brengosėse. Por kėta far "kullerat" duhet ta dijnė se ēdo me thėnė kjo fjalė nga anglishtja.
Fjala "cooler" nė anglishte d.m.th. ftohės apo ma thjeshtė frigorifer.
Njė makinė me shenjėn "TDI" d.m.th. turbo diesel intercooler, nė shqip makine me naft me ftohje tė brendshme.
E kėta "kullerat" tanė kanė ftohje tė brendshme. Nuk janė as pėr vehte e lere mė pėr n'gjeti. Ditėn flejnė e natėn rrinė zgjuar, nė kohėn kur nė amerikė ėshtė ditė. Ndoshta kėta "kullerat" ka qenė dashtė tė lindnin atje, nuk i pėrkasin Kosovės.

Anonymous
09-02-04, 12:47
:lol: un nuk ju njoh se kush jini por mendimi i juaj me pelqen per
keta kullera prandaj ju pershendes nga berni dhe i pershendes te gjith kullerat e kullerkat ............

Anonymous
10-02-04, 21:20
ju pershendes. sa per kollerat per mendimin tim jane njerez te padurueshem dhe jane klasa me e ulet ne kosove, me falni shprehje jane "si morrat e bythes"[/quote][/b]

Zero Cool
10-02-04, 22:20
He XHAHIIL_BEGU tė pėrshėndes edhe mirė e ki tybe :wink: :wink: :wink:

Anonymous
11-02-04, 10:44
na ruajt zoti prej tyre mos ta trupovshin rrugen kerka nuk jan i veshin disa rroba te gjera dhe flasin nje gjuh te pa kuptimt dhe mendojn se jan ba kullera por ne te vertet nuk jan asgj sepse nuk eshte leht per te qen kuller i vertet me falni ju kullera un nuk jam kunder kullerave por tek ne keta kullera te vet qujtur nuk e kan kuptu mir kullerizmin tung[/b][/i]

Anonymous
18-02-04, 09:07
Me te vertet kullerat e kan tepruar me do qisi for te smuta, se gjoja ata jan te pa prekshum se nuk kan ndjenja per asgje. Po edhe pa ata nuk bohet se nuk ka bota hjeshi si pranvera po lule, Ju pershnedes juve ne emer te gjith atyreqe nu7k jan as me kullera e as me te prapambeturit yun nga GIMA

turisti
03-08-04, 13:05
Tung juve. E pershendes sidomos " Njė shqipetar nga Anglia "me komentin e vet i cili eshte me vend,por mos te harrojme se demokracia i ka vetite e veta negative sepse te jesh DEMOKRAT,dmth te jesh liridashes i veshtrimeve te gjera,njeriu i cili i pranon mardhenjet demokratike ne shoqeri.derisa fjala DEMOKRATIA ( DEMO-GREQISHT-POPULLI,POPULLOR) DMTH :sundimi,pushteti i shumices te popullit,shoqeria ne te cilen populli lirisht i zgjedh perfaqesuesit e vete ne organet e pushtetit,LIRIA DHE BARAZIA E NJERZVE.Me tjera fjale, KOOLLERAT jane nji perti njerezish nga drejtimet e ndryshme qe jane lajmerue pas luftes dhe me te cilit shoqeria duhet me llogarit. Une mendoj qe perparimi i shpejte ka pasojat e veta,si ēdo send,edhe liria dhe demokracia nuk jane GRATIS, pyetje eshte vetem sa kushtojne dhe a qpaguhet muni dhe koha e investuar.... :cry: ?!!!!!!

Honesty^uk.
11-08-04, 21:09
Kjo me tė vėrtetė ėshtė brengosėse. Por kėta far "kullerat" duhet ta dijnė se ēdo me thėnė kjo fjalė nga anglishtja.
Fjala "cooler" nė anglishte d.m.th. ftohės apo ma thjeshtė frigorifer.
Njė makinė me shenjėn "TDI" d.m.th. turbo diesel intercooler, nė shqip makine me naft me ftohje tė brendshme.
E kėta "kullerat" tanė kanė ftohje tė brendshme. Nuk janė as pėr vehte e lere mė pėr n'gjeti. Ditėn flejnė e natėn rrinė zgjuar, nė kohėn kur nė amerikė ėshtė ditė. Ndoshta kėta "kullerat" ka qenė dashtė tė lindnin atje, nuk i pėrkasin Kosovės.

pershendetje i nderuar trajtimi juaj persa u perket "kullerave " me pelqeu
tung

ishRokeri
15-08-04, 19:15
ju pėrshėndes tė gjithve

une kamė ndėgjuar afro 10 vite muzikė, kamė qenė roker e panker, kam veshur lloj lloj rrobash tė ndryshme, e tėrė kjo ka qenė para lufte.....
por une e kamė rrespektuar familjen, fqinjėt, farefisin, tė moshuarit, etj, etj, dhe nuk i kam shajtur familjen e tė tjerėt, i kam rrespektuar kombin edhe fenė, edhe festat fetare e kombtare, ...kur ka fillu lufta ėn Drenicė kam filluar tė ndryshoj ngapak pasiqė kamė ndie keqardhje, edhe luftėn e UĒK-sė e kamė pėrkrahur aq sa ka pasur mundėsi, edhe pėr familjen Jasharaj kam pasur edhe kam respekt tė madh, .....
-----E kullerat 'kolerat' jan ata njerz qė kto sene nuk i dinė, e e shajn atė qė nuk duhet e i livdojn ata qė nuk e meritojn...unė mendoj se ata janė njė smundje infektuese e madhe, janė analfabeta edhe nėse kryejn shkollė, ata jonė katastrofė....

Marv_pimp
16-08-04, 14:07
Ej o njerz qka jeni qu peshe more po ska kollera as rappera veq ne kosove po gjithkun ne bote ka he kuku per juve.nejse kta kullerat e kosoves hala spi njoh se sjam kan ne kosove me i pa veq po ju tregoj leni njerzt me jetu jeten e vet e hiquni hajgareve. rrnofshin kullerat edhe rapperat snoop dogg baby

rona
16-08-04, 18:34
qka keni more kshtu?qka jeni tranu?
OOOOOOOOOOO njerz a po ju bojn najsen "kullerat" juve gjith kit tfolne qe pe bon per taaaa?pfaaaaaaaaaaa sa palidhje kqyrni vlla punt e juve...kur neve nuk na ndin per juve qka ko me ju ndi juve per neve?
anyway folni more qka ka lidhje masi skeni tjeter pun.....hajt njerz se shkova e menihere po ju delete-avi prej memories....haveee fuuuuuun

MAY GOD STAND BY YOU ALL

sarah_ch
17-08-04, 10:49
KUSH JANĖ "KULLERAT" ?
"Krejt Kosova Kullera"
Qė tani e shume kohė, rrugėve dhe lokaleve tė Kosovė, ose mė saktėsishtė nė mitrovicė dhe prishtinė, mund tė vėrehet njė kategori e re njerėzish. Nuk ke nevojė pėr t’i kėrkuar shumė, ata dallohen menjėherė, ose mė mirė, si tė thuash, dallohesh ti, si tė ishe ndonjė jashtėtokėsorė, nė rrethin e tyre. Kėta shokė e shoqe tona quhen, jo ndryshe, por, Kullera! Mirėpo kush, ēka janė nė tė vėrtetė Kullerat?

Definizioni i disa anti-kullerave, si puna ime do tė ishte kėshtu: Kullerat! Racė e degjeneruar njerėzish, tė cilėt deri dje ishin qyrrana, kurse sot kan veshur njė palė pantollash tė gjėra, i kanė rregulluar flokėt, kanė vėnė syza tė tipit Star-Trek, dhe flasin me zhargonin e tyre Kull-be-njeri! Se kuptoj ku ėshtė poenta? Ju do tė thoni: Me qenė kull, be njeri! Kėta tė vetėquajturit kullera, sjanė gjė tjetėr veē degjenerim i karakterit tė tyre.

Marrim njė shembull konkret. Njė kuller tipik, ēfarė karakteristikash ka, pėrveē pamjes sė jashtme moderne? Ėshtė menefregist, mendjemadh, snob, mban qėndrim, ose si thuhet nė zhargonin e tyre stav (sikur nuk ekziston kjo fjalė nė shqip). Pasi jemi te gjuha, pėrdorin gjithfarė fjalėsh tė huaja, mė e shpeshta prej tė clave, ėshtė fjala e multi-pėrdorishme: Fak! (ang. Fuck). Them multipėrdorishme sepse pėrdoret si emėr, mbiemėr, pasthirrme, pjesėz fjale… kjo mund tė vėrehet te shprehjet: Fak, be njeri! Qitma nje fakin vishnje me nja tri-kater fakin aklla! Njė faking kohė…, Skam ēa fakin me bo!...Mirėpo jo gjithēka ėshtė e zezė. Kullerat flasin edhe shqip. Op, op, riqke taba i kullerit! (kul. Po, po, kqyre baba i kullerit). Qė tani e tutje gjuha shqipe do tė ketė tre dialekte: dialektin tosk, dialektin gegė dhe dialektin Kull-be-njeri. Mos u ēuditni, kur nesėr, pasnesėr, bėhet Kongresi i ri i Manastirit, pėr ta aprovuar alfabetin e posaēėm pėr kullera!

***
Une- Kuller! Si hije e trazueme,
trashegimtar i modes dhe i qendrimit,
endem rrugėve te kryeqytetit me ujen e zgjueme,
dhe me klithma tpaknaquna tinstinktit.
***

Vazhdojmė mė tutje. Sipas njė definicioni qė i bėhet njė tė huaji (dmth qė nuk ėshtė nė rrethin e kullerave), thuhet se kullera, quhen njerėzit tė cilėt kanė hyrė nė kėtė frymėn e re tė pasluftės, nė tė cilėn, ēdonjėri bėhet sikur sja nin pėr asgjė, pėr askėnd, e shikojnė qejfin e vet, thonė se janė njerėz pa komplekse (mirėpo nė tė vėrtetė kanė mė shumė komplekse se sa njeri me probleme psiqike), nuk mėrziten as edhe kur i vdes ndokush nė familje, ngushėllojnė me just keep staying cool, be njeri !, ose A u merzite pėr tipin qė vdiē ? (nuk e kuptoj se si njė i moshuar mund tė thirret Tip), dhe post ė tjerash shumica shmerkasin (kul konsumojnė drogė). A ėshtė kjo e fundit aq shumė e domosdoshme ?!)

Sidoqoftė ky sindrom i rinisė ka hyrė edhe mė thellė. Pėr tė hyrė nė kafiq, njeri duhet tė ketė ose kartelė, ose me qenė kuller. (Kėta kartela, sipas meje janė mekanizėm filtrimi, pėr tė mirė apo pėr tė keq, nuk ka rėndėsi ; e rėndėsishme ėshtė se kėto i ndajnė, lexo pėrēajnė, njerėzit nė kullera dhe jo-kullera. Segregacion e jo mahi). Ku i dihet, ndoshta neser, pasnesėr, do tė hapen bukėpjekės, tė cilėt nė hyrje tė dyqaneve tė tyre do ngjesin pllakaten: Kėtu shesim bukė vetėm pėr KULLERA! Njerėzit e thjeshtė blejnė dy hapa mė poshtė. (Mirė qė nė zgjedhje skishte ndonjė parti si PKK, Partia e Kullerave tė Kosovės, se mesiguri do ta fitonte shumicėn nė parlament)A thua sa do zgjasi kjo eufori e shoqėrisė, veēanėrisht e rinisė? A do tė arrijmė me tė vėrtetė tė pėrjetojmė shembullin e bukėpjekėsit, apo do mbėrrimė deri te Kongresi i ri i Manastirit? Ose ndoshta, me anė tė ndonjė mrekullie, i gjithė ky fenomen do tė mbarojė sė shpejti? Na mbetet tė shpresojmė dhe tė presim.

In media res. Si do ta qojmė shoqėrinė pėrpara, nėse qė nė rini ndahemi nė klane, nė Kullera e Bala. Kjo pėrēarje vjen qė nė fazen emionale tė krijimit tė karakterit. Dyluftimet do tė vazhdojnė, e ne do ti shikojmė duelet: Kuller-Bal, Lab-malok, Qytetarė-Katundarė, Klan-Klan, Parti-Parti… Dikush mė thotė se i kemi partitė e pėrēara, ndėrsa unė i them se jemi tė pėrēarė qė nė rrėnjė!

O Shqiptar! Trashigimtar i pėrēarjes dhe dyluftimit – bashkohu!

Post Scriptum. Kėrkoj falje nėse ndonjė fjalė nuk e kam shkruar mirė, gjegjėsisht sipas rregullave tė drejtshkrimit kulleristik! Kurse ju Kullera, mos mė shani, bėhuni sikur as edhe kėsaj here Spo ju nin. Just keep staying cool, be njerėz!

qka me bo keshtu eshte jeta me kullera krejta prishtina eshte me kullera

sarah_ch
17-08-04, 10:56
tung ju pershendes te gjithve
besoj qe kullerat se kan vendin ne ballkan sidomos ne kosov kur dihet se gjysa e kosovarve jetojne ne varferi te paskajshme e disa te tjere shiten si kullera ju lutem te keni turp pAK .

eli_djal
19-08-04, 13:13
Pėr mua kollerat janė shtresa ma e ulurė Njėrzore, apo ma mir te them se ata vetem qe kan formen e njeriut se ata nuk jan njerz!!

Flm Pėr mirkuptim Vllėzer dhe Motra. :wink:

eli_djal
20-08-04, 13:34
Pėr mua kullerat janė shtresa ma e ulurė Njerzore, apo ma mirė te thėm se ata veq qe kan form te njeriut se ata nuk jan Njerzė.....

Ju Pėrshėndet pėr zemersisht....

eli_djal
20-08-04, 13:36
Pėrshėndetje nga eli Sara_ch

nitushe
09-09-04, 12:22
mendoj qe njerzit mat ult jane kullerat sdi bre vlla qka ju duket vetja atyne pa zhelanat e kqi 8)

fina
04-07-05, 17:12
o veq ne
fizjonomi jan kishem kullerra se jo kshtu e bohen kishem kullerra ikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Krokodilli
05-07-05, 11:01
qka na pengon neve SHqiptareve puna e kullerave kur kena pun ma te rendesishme ne Kosove,, kto punt e kullarave ne krejt boten jon,, rinia kan qef mu vesh ma interesant se tjert, flokt ma ndryshe se tjert,, krejt kto ndreqen me mosh,,,, te gjith kan nje lloj faze ne jet... kjo eshte pun INTERNACIONALE qe ndodh ne krejt boten.....

skem tjera pun veq mi shiku tjert qka veshin,, qysh i bajn flokt....

jeto si tu jetohet,,,, vishu si tu vishet,,, a je konfident me veten,, mos ta nin qka thon te prapambeturit

emine
07-05-12, 20:01
Qata qe majne pampersa

LuLjaa
08-05-12, 15:14
Qata qe majne pampersa


Hahahaha ahh ti vul i jep me t'paren :biggrin:

euu kukuu sa e sa njeri paska shkru ketu ktyen here dhe tash me lyp as nja sun e gjan
me sigurii krejt Kullera jan ba :P

emine
08-05-12, 19:39
Hahahaha ahh ti vul i jep me t'paren :biggrin:

euu kukuu sa e sa njeri paska shkru ketu ktyen here dhe tash me lyp as nja sun e gjan
me sigurii krejt Kullera jan ba :P

thojke dada zade( ma kan ba zabranje) demek rejat s'po e lajne mi pi ka dy kafe n'dite ,e per qata vike te une me pi nja si shpejt e shpejt,,,her harrojsha mi qit sheqer e here ja bajsha kafe cirilang,amo u knaqke se atje tu shpija ja kishin pas ba (zabranje) hahahhahahahah

qeshtu Lulishte ,qata kullerat e dikurshit jan qatje ma ska me ka dy,nja edhe ato njeher ne jave:tongue:

LuLjaa
09-05-12, 17:01
thojke dada zade( ma kan ba zabranje) demek rejat s'po e lajne mi pi ka dy kafe n'dite ,e per qata vike te une me pi nja si shpejt e shpejt,,,her harrojsha mi qit sheqer e here ja bajsha kafe cirilang,amo u knaqke se atje tu shpija ja kishin pas ba (zabranje) hahahhahahahah

qeshtu Lulishte ,qata kullerat e dikurshit jan qatje ma ska me ka dy,nja edhe ato njeher ne jave:tongue:


Ahh ēka jan rejat ēka jaan :biggrin:
Ty te marr lakmi se shume kishe nejt me ma t'vjetra dhe shume e fjalt e tyne i permen ketu, keshtu eshte mire qe mos mi harru kurr fjalt e plakav/pleqve se boll me drejt e mire e kan pas sa here kan fol :)

Epo minush apet pajtona me ty ēka te thush se me fjal ma kapercen hahahaaa dhe e din ma mire normal