PDA

View Full Version : PARADOX


Albanam
21-01-04, 01:03
Pėrshėndetje motra dhe vėllezėr!

Nxitje e drejtpėrdrejtė pėr tė hapur kėtė temė ishte emisioni televiziv PARADOX, qė u emetua sonte, e martė, nė RTK SAT aty kah ora 22. Nuk di sa kishit rastin ta shihni kėtė emision, apo edhe a shikoni serinė e emisioneve me kėtė emėr, por gjithsesi do t'u kisha propozuar qė tė bėni njė gjė tė tillė nė tė ardhmen.
Mendoj se dokumentari PARADOX ėshtė njė vepėr e qėlluar e gazetarėve entuziastė pėr tė hulumtuar anėn e dhembshme tė shoqėrisė sonė, nė kėtė rast asaj kosovare. Pamjet mjeruese qė ofroi kamera e PARADOX-it pėrmes vizitės qė i kishte bėrė njė familjeje kosovare, ku plaku mbi tė shtatėdhjetat kujdeset gati pesėmbėdhjetė vjet pėr katėr fėmijėt e vet tė rritur mentalisht tė sėmurė, do tė duhej tė ishin edhe njė arsye mė tepėr qė shoqėria jonė tė kujdeset pak mė shumė pėr kėta njerėz. Kjo gjithashtu do tė duhej tė ishte edhe njė leksion pėr tė gjithė ne, sė paku pėr njė pėrkujtim tonin mbi tė ngratėt dhe skamnorėt, pėr njė ēasje pak mė ndryshe ndaj dhuntive tė Zotit qė jemi duke gėzuar, njė falėnderim Atij pėr "jetėn normale" qė jemi duke bėrė nė bollėk e begati...

Do tė kisha dashur tė kuptoj opinionin e juaj mbi kėtė.

Me respekt,
Albanami

VISAR GASHI
21-01-04, 16:52
se pari deshiroj te pershendes nga zemra,
me shpres qe te jesh shendosh e mir,
misionin PARADOKS , e kam percjellur edhe une mbreme me ghith familjen time,me te vertet ishte nje emision i dhimshem,me te vertet na eshte dhimsur shum familja e ati plaku te mjer me femit e tij,qe pqr momentin nuk um kujtohet emri iatij ,ishte me te vertet per tu dhimsurr
fakti se aj kishte 4 femi me aftesi te kufizuara.
nuk dua ta zghas shum por me vjen mir se jeni nje per atyre njerzeve
te dashur dhe te dhimbshem.me qense ka shum per tu folur per ket tem.
per fat te keq shoqria jon kosovare nuk eshte e vedijshme per jeten qe po zhvillohet ne kosov,dhe kjo eshte per tudhimsur.
te pershendes shum edhenjeher
me vjen mir qe per diskutim e keni trajtuar kettem
pershendetje.

Albanam
22-01-04, 15:28
Pėrshėndetjet e mia edhe pėr ty Visar!

Tė falemnderit pėr inkuadrimin nė kėtė temė.
Pėrkujtimi ynė pėr njerėzit tanė tė shkretė qė jetojnė nė kushte mjeruese, ėshtė gjėja mė e vogėl qė mund tė bėjmė pėr ta. Sė paku mos t'i harrojmė nga mendimet tona. Unė aspak nuk dyshoj se kėtė ndjenjė e kanė tė gjithė anėtarėt e kėtij FORUMI. Besoj qė secili nga ne ndjen sadopak dhembje kur ballafaqohet me njė shtresė tė tillė njerėzish. Pyetja ėshtė, sa ne mund t'u ndihmojmė atyre konkretisht...

Me respekt,
Albanam

Barbaroza
23-01-04, 08:55
Pershendetje per Juve.Te them te drejten kete emision nuk e paskam pare,por kur lexova mesazhet tuaja ne lidhje me kete teme,m'u duk se edhe une jo vetem qe e kam pare,por edhe marre pjese ne vuajtjen e asaj familjeje.Natyrisht se te gjithe ata njerez qe kane sadopak ndjenja preken kur shohin te tilla gjera.Une kam pare nje dite nje emison qe fatkeqesisht e zura ne gjysme.Ishte nje grua plake qe kujdesej per pese apo shtate vajza te saj,te gjitha me anomali,por pasi qe ne mungese kohe nuk e percjella teresisht,nuk kisha idene a ishin ato nga lindja ashtu apo lufta i kishte sjelle ne ate gjendje.
Shpresoj se tani e tutje do te gjej kohe te percjelle kete emision Paradox.

Albanam
17-03-04, 01:10
Pėrshėndetje bashkėbisedues!

Shumė kohė mė parė pata hapur kėtė temė, mbi emisionin me po tė njėjtin emėr qė emetohet nė RTK ditėn e martė, ora 22.
Edhe sonte, 16. 03. 2004, pata rastin ta pėrcjelli. Ishte ky rrėfimi mbi plakun 112 vjeqar Isuf Maloku, nėse nuk gaboj nga Jezerci legjendar i UĒK-sė. Rrėfimet e plakut mbi jetėn e tij ishin njė histori nė vete, dhe tė fitohet pėrshtypja sikur e sheh fatin e njė populli pėrmes njė personi...
Sa trishtuese ishin fjalėt e mixhės Isuf kur rrėfente mbi zullumin qė kanė bėrė hordhitė serbe nė Kosovė, veēanėrisht ky serbi i fundit i fashistit Millosheviē.
Ndėrsa pėr koinēidencė, pas emisionit PARADOX, nė specialen e RTK-sė menjėherė pas kėtij emisioni, dėgjova mbi tre fėmijėt nga Mitrovica qė kishin rėnė nė lumin Ibėr, e pėr kėrkimin e tė cilėve ishin aktivizuar polic vendorė e ndėrkombėtarė. Edhe mė e keqja ėshtė se, sipas dėshmisė sė njė djaloshi, tė cilit, qė tė jetė fatkeqėsia edhe mė e madhe, i kishte rėnė vėllau i tij mė i vogėl nga supet nė ujė, fėmijėt ishin ndjekur nga disa serbė mitrovicas! Shqiptarėt e Mitrovicės, e me kėtė edhe tė tėrė Kosovės, akoma po paguajnė me jetėn e tyre arrogancėn e serbit millosheviqian.
E kam pyetur gjatė kohė veten pas pėrfundimit tė luftės sė UĒK-sė, ndėrsa e pyeta edhe sonte pas kėtij speciali: Si mbeti njė pjesė e Mitrovicės enklavė e serbėve barbarė!? Fatkeqėsisht, fėmijėt sot po paguajnė shtrenjtė papėrgjegjėsinė e prindėrve tė tyre nė ato ditė tė para tė pasluftės, atėherė kur hordhitė serbe duheshin pėrzėnė nga ajo tokė shqiptare...

Me respekt,
Albanam

dita girl
25-09-04, 11:42
Pershendetje Albanam

Se pari te peruroj per kete tem qe ke hap vella i nderuar .

Me te vertete kjo qe ndodh sot ne MItrovic , Gjilan dhe Prizren eshte per tu denuar si institucionet serbe ashtu edhe ata EuAmerikane. Kjo sot qe ndodh eshte deshmi e asaj qe kemi fol shum me heret se kosova nuk ka fitu pavarsi as qe eshte cliruar nga pushtuesi serb por Kosova eshte Pushtuar nga nje pushtues edhe me i keq , kjo deshmohet sote ne Mitrovic .Sikur ti shohin te gjith sjelljet e atyre policeve europian qe jan aty policet "Paqeruajtesit" e ARMIKUT nuk ka deshmi me te madhe se ata jan vetem se dore e zeze e cifute, cioniste .

ME vje keq qe duhet te them edhe kete por eshte e pamundur te hikim nga kjo gje : Kosova po i nenshtrohet nje dhune te cilen nuk e hetojme , Kosova eshte ne terrin te cilin nuk e shohim . Por kjo nuk eshte per tu cuditur se kemi menduar qe ATA jan ka na ndihmojne ne te vertet ata jan ka zbatojne ligjet e tyre dhe ne nuk po mundemi ti verejme .

Me Respekt
AlbMuslim


Eshte nje fjale popullore ku thuhet:"Kengen mire e di,po nuk po me shkon zėri".........fakti qendron se ne shume mire po i verejme po nuk po kemi qka me ba,veq po thojm AMIN,duke shpresu qe nje dite do t'a themi mendimin tone te lire,ku do te zhduken keto gjera marramendese njehere e pergjithmonė,...ju pershendes