PDA

View Full Version : Perse ne populli Shqipetar ankohemi kure duhet te bajme ndon


Besiana
31-01-04, 14:51
Me faleni ne qofte se e ofendoje ndojkend pore kame nje pyetje qe spo muje te i gjeje pergjgjeje perse ne Shqipetaret kure ashte ne pyetje qe te bajme ndonje kontribut per vendin tone Kosoven P.SH te e bajme pagesen e rrymes me rregull apo te e bajme pagimin e tatimit apo qka do qofte fillojme menjeher te ankohemi sikure te i kishim 1000 varre ne trup a nuke ashte ma mire qe te i bajme pagesat me rregull dhe te e respektojme ligjin dhe te shkojme ashtu siqe e done rregulli i nje shteti qe edhe Kosova te bahet nje shtet modern dhe i oasur se vetem tatimi dhe pagesat e rregullta e bajne nje shtet te forte shembull une ketu ne Gjermani jetoje dhe siqe e dine shume ketu paguhet tatimi me rregull dhe qdo gjeja paguhet me rregull qe jo ateher ajo pages apo tatim te shenderrohet ne denim dhe te vie me perqindje dhe une jame i mendimit se kjo gje ashte ne rregull se P.SH ke nje dyqan dhe je duke punuar dhe je duke fituar e pse nuke done te e paguajshe tatimin ashtu siqe duhet qe nuke e bane ateher duhesh denuar me DY fishin qe ke pasen me e pagu Tatimin .
E shofe ketu ne Gjermani kure Shqipetaret punojne dhe paguajne asnje nuke ankohet pore bane dhe ju propozove ndonje pages per Kosoven ateher fillojne me ankesat e tyne se u myten ty dhanen per Kosoven se nuke kane ma dhe keso gjera sa qe me ba me i ndegjue dote fillosh me qajten e ne anen tjeter me jau pa veturat dhe veshen e tyre thua se jane Familja Kerrington e diskotekat si ndalin kurre e per me i dhanen ne fondin e qeveris se Kosoves 20 Euro ne muajte fillojne te qajne sa qe gurin dhe drurin e dridhin pore une vete e kame nje propozim qe Qeveria e Kosoves te e formoje nje LLogari Bankare edhe ne perendim qe ashtu siqe dhame para lufte te dhajme edhe tashe mbase lufte se mu tashe ka nevoje Kosova per te e forcuar Fondin se pa te Holla ase bota nuke na done se siqe ashte nje fjale e urte popullore te varferin dhe te Keqin se done ase baba i vete e jo Zoti prandaj ashte mire qe o tashe o kurre ma se a e dini qe Jahudit edhe tashe 55 vjet mbase formimit te shtetit Izraelit ata ende e paguajne perqindjen e tyre dhe se kane as ndermend te e ndalin une vete personalisht e njeofe nje Izraelit i cili per shtetin e Izraelit ai qdo muaje paguan nga 400 euro nga RRoga e tije e pa u ba edhe ne si izraelitet kurre skemi per tu bere shtet me kupetimin e plot pore shtet qe dote luajne bota me neve site dojne duke na treguar se sa duhet te hargjojme e sa jo se masi keta na i dhajne edhe na mesojne.
nga une kaq me pershendetje nga Besiana.

Zero Cool
31-01-04, 19:48
Besiana tė pėrshėndes fillimisht !
Kjo punė ėshtė e qartė bre Besiana, ne nuk bėjmė asgjė pėr shtet mirėpo shtet duam. Sa bėjmė aq kemi. Jahuditė æ? Ata nė Izrael janė pėrafėrsisht 5 milion mirėpo janė mė tė fortė (ushtarakisht) se 300 milion Harap. Ska koment . Si jemi ashtu edhe punėt i kemi.
Kalofshi mirė tė gjithė. :wink: :wink: :wink:

Besiana
31-01-04, 21:16
Pershendetje Zoteri i nderuar se me te vertet ashte ashtu se ne dojme te kemi shtet pore per shtetin tone nuk kontribojme asgje se si duket jemi popull demel dhe se ne presim qe te vie dikush tjeter dhe te na mbaje pore a e dine populli i yne se ai qe te jepe me hanger ke edhe me e ngue si te done ai .
Prandaj kisha ftuar te gjithe Shqipetaret qe te kontribojne shtetit te Kosoves me te holla qe te e respektojme shtetin tone ligjet tona dhe qe te i tregojme botes se nuke jemi vrases ashtu siqe mendojne ,te ja bajme nje thirreje te gjithe Biznismeneve,Dyqaneve,Kafiterive dhe njerezve te hqipetaret dhe qe te e caktojne nje shume prej 3% qe te e bajna pagesen ne ate LLogari per shtetin e Kosoves se ne jemi nje vend i vogel dhe me pak munde dhe kontribut tonin Kosova dote zhvillohet dhe ndertohet si nje nuse e mire me duvak

Zero Cool
04-02-04, 00:57
Pėrshėndetje Besiana
Unė mendoj qė tė ia fillojmė me gjėrat e thjeshta :duke e paguar rrymėn, ujin, doganat ...
Pėr EXTRA pagesa mos tė flasim se Shqiptari nuk jep kurrė me qejf vetėm me zor nėse ėshtė i detyruar por mos u mėrzit ti Besiana se kush nuk e mban mend historinė e vet ėshtė i destinuar ta pėrsėrisė atė. E kur ti del punė prap me shkaun ... kuku spo guxoj as me mendu andej...
Kalo mirė :wink: :wink: :wink:

LLapijani
04-02-04, 23:31
Pershendes Besianen dhe Zero Kol se dua te theme se edhe une jame i te njejtit mendim me ta perse nuke e hapin qeveria e Kosoves nje LLogari bankare ne tere shtetet ku ka Shqipetar ku dote mundnim te i derdhnim te hollat tona sa po i shpenzojme kote neper diskoteka mase plakave te gjermanit dhe me ne funde asgje ato po ikin dhe te rinjet tane po i lajne me gishta ne goje dhe Xhepa te zbrazet se me te vertet ashte koha qete bajme diqka per shtetin tone e jo vetem te majme shpresa se dote na mbajne te huajte.Eshte koha qe populli i yne te mbushe mend dhe qe te filloje te e baje pagesen e rrymes,ujit,telefonit,tatimet per dyqanet dhe fitimet,doganat dhe qka ashte ma e rendesishmeja te e bajme edhe ne nje 3% per Kosoven te gjithe ne qe gjendemi jashte Kosove se qdo njani qe ashte ne Gurbet ika 30euro e deri ne 50 euro ne muajte qe te i jape per kosoven se shteti nuk bahet ndryshe se qe kemi shtet rta dini se kemi edhe mbrojtje ketu ne gurbet nga padrejsit e shpeshta qe po na i bajne Gjermanet apo Zvicranet etj.

Besiana
11-02-04, 19:41
Ju pershendes te gjitheve me sa po e shofe askujte ketu qe e kane vizituar kete teme sika pelqyer kjo teme andaj edhe spaska shkerue asgja e burrat qe jeni more djema Shqipetar pore ta dini se qe vazhdoni keshtu me e injoru gjendjen tone se shpejti dota kemi Shkaun ne dre edhe ma shpejte se qe jau merre mendja.e masandej mose filloni preap me iken te Gjermani e me ju qajten se po na vret shkau se gjermani dhe Bota e hjeken shkaun njeher e tashe ashte rradha e jone te kontribojme qe ma kurre te mose na kthehet shkau ne dre.
Tung Besiana.

Zero Cool
11-02-04, 19:48
Pėrshėndetje Bisiana !
Dėgjoni kush e harron historinė e vet ėshtė i destinuar ta pėrsėris atė.
E shumica shpejt e harruan shkaun , mirė e ke ti Besiana po shnosh e shohim...

LLapijani
16-02-04, 12:36
Veqe jemi duke humbur se nuk e di se ai degjuat lajmet e sodit se ne zonen e Dyte ashte burgosur Gjenerali Selim Krasniqi bashke me 8 ushtare te UQK-se dhe si tha Zero Cool jemi te destinuar me humb e sipo duket veqe jemi duke e arritur destinimin e humbjes se njeher e buregosen Daut Haradinaj e mandej Grupin e LLapi e tashe me se fundi edhe Gjeneral Selim Krasniqin mendoni se mete vertet jemi te lire jo ne nuke jemi ne Liri ne vetem jemi ne endeer se kesaj nuke i thojne Liri pore i thojne Roberi Moderne kure te buregosen Heronjet,Gjeneralet e ushtaret dhe ne nuke bajmi za disa nga friga e disa se nuke dojne te ju prishet rehatia pore qka mendoni se sa dote ju zgjase kjo rehati edhe sa se edhe ne Kohen e Serbies shume nuke levizeshin se mendojshin se po ju prishet rehatia e me se fundi deshten apo nuke deshten rehatia e tyre ju prishe dhe ngajshin ne kemnbe neper kampet e Stankovecit e Qegranit sikur te ishin Langoj e sipo duket edhe tashe done tena perseritet e njejta histori qe te ngajmi neper kampe perseri se qe besa gjeneralet dhe ushtaret po na i buregosin qe te mose kete kushe me i kundershtu kthimit te ushtris se serbis kete mose e harroni pore nje po ju theme te ngritemi te gjithe i madhe dhe i vogel ne nje demonstrat gjithe popullore ne tere Kosoven ne te gjitha qytetet dhe fshatrat dhe te i themi njeher e mire jo buregosjes se Trimave dhe gjeneraleve tane dhe te jau tregojme UNMIKUT dhe KFORIT rrugen se ka duhet te dalin nga Kosova se me keso sjellejesh nuke kane vend ne >Kosov.

Kaltrina
27-02-04, 08:55
Me fal Besiana a ben me dite ku jetoni per momentin?

Kaltrina
27-02-04, 09:09
Ok tash e kuptova se jetoni ne Gjermani.Mos harroni se ata qe jane shku ne Perendim ma nuk jane qysh jane kane ma heret, kane ndryshu krejte, une e kom vertetu edhe nga disa te aferm te mi. Familja e tyre skane buke me hanger ata shesin mend neper Gjermanija a ku ta di une. Qysh e permendi edhe Llapjani, sa burgosjet po behen qdo dite e kerkush kurgje spo ndermerr, edhe kush ka votu per Rugoven apet le te voton, se kane me pa ata qe kena me deke uni, edhe krejte ushtaret e luftes kane me i burgos, se ai po i perkrah burgosjet, se njeriu pa vetedije si ai ka me na marre ne qafe.
Me falni se ndoshta dola pak prej temes po ky eshte realiteti.
tung

nezi
27-02-04, 11:12
Ju Pershendes per ket teme te qelluar ! Jo K a ltrina nuk dole nga tema por e shprehe at ca do te ndodh !!!! Ne mergimtaret Kaltrina jemi te percare ashtu si gjithkund nga jane !!!! Shtrohet PYTJA ? Kush e beri??? Per sa vite rresht MERGIMTARET ndan djersen per KOSOVEN !!!Nga viti
90_99 kan vjelur 3%_ shin !!!! Ku jane ato miliona € ????? Perseri shtrohet pytja ? PSE POPULLI I KOSOVES I PAGUANTE rregullisht te gjitha taxat serbis ???? KU JENI JU QE PERJETUAT LUFTEN ? Dhe tani mendojm se jemi cliruar? Mashtrim .... lexoni mes rreshtave politiken europiane... LUFTA PERSERI TROKET NE DERE....

Kaltrina
27-02-04, 11:28
Ok Nezi se pari flm per perkrahje. Se dyti ato milionat qe i kan pagu mergimtarte e shkrete siq e dime te gjithe sa miliona ka harxhu veq Bukoshi qe ka ike me to ne shtetet perendimore, e tash ka ardhe e ka shtru krejte rrugen e mahalles se vete ne asfallt me pare te mergimtarve. pastaj besom kur i degjoj do njerez qysh flasin keq per njerezit e luftes mendoj se ma mire ish kane mu bo lufte apet se po me doket veq shkau do do (jo krejte) shqiptareve ju vjen hakesh, se ata qe se kan perjetu luften e si ka preke ne zemer folin ne te thate, se me pa kane ne vend te dikujt qe i ka preke ne familje e kishim pa per kon kishin anu ata.
tung

LLapijani
28-02-04, 20:55
Edhe une jame i mendimit se duhet perkrahur djemet e luftes se ata ishin qe na sollen lirin kurese ky fare Rugova i mjere qe vetem zgerdhihet para qdo kujt ska ba asgje tjeter vetem se para lufte i mbante do mbledhje per shtyp ne baraken e tina perballe stacionit Policor dhe se te njejtat fjale qe po i degjojme sode i kemi ndegjue edhe para 10 viteve fjalet e medha e punet i ka Zero po te isha ne vendin e Rugoves dote ikesha nga Kosova nga turpi se siqe tha Kaltrina vete Rugova dhe 70% perqind e LDK-se jane duke i perkrahur burgosjet e Trimave te UQK-se dhe djemeve te Kosoves e njerez si Rugova sna duhet asgje.
Pa me tregoni a shkoi Rugova ne vizit varrezave te Jashareve apo ne donje vend tjeter qe te baje nje vizit dhe te shofe se si eka popullin kure duhet me shkue ne Vizit Serbeve ai shkon menjeher se me ato vizita ai fiton edhe ndonje titull dhe fiton edhe naje euro ma shume.
Prandaj i baje ftese te gjitheve qe ne keto zgjedhjet qe vine te mose i mbyllin syte pore le ti hapin e te mose e votojne ma LDK-ne se qe besa edhe kena me u kthye ner sundimin e Serbis se varferia sdo te na hjeket kurre po qka i hane palla Rugoves se a kane populli ajo ai per vete ka me e mbushen Gushen me Viski dhe femijet e tina kane e qka bahet me popull atij si kerset fare.


Te nderuar diskutues,ju kisha lutur per permbajtje pak qe te mos kaloni ne politike.E kuptoj se tema ka te beje me nje ēeshtje shume domethenese,por,ne kete teme nuk eshte vendi per marketing politik.

Me nderime
Barbaroza

ZeroCool_
18-03-04, 22:51
*****************************

turisti
01-08-04, 00:57
Ju pershendes.Evropa i perdor qirat per romantiken dhe per te kursyer. Pa pagese nuk ka asgje,as rruget e mira (e dijne sidomos ato qe shatiten rrugeve te Evropes),as drite,as pasterti,as natyre e as infrastrukture. Popullit te thjeshte i ngel romantika me driten e qirit ose nen shkelqimin e henes-zgjedhja eshte individuale. A eshte bere lufta per te jetuar ne terr? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: