PDA

View Full Version : Ēka mendoni per bashkejetesen?


Murgesha
02-02-04, 21:06
A do te ishte me mire qe njerezit te bashkejetojne dhe te njihen me mire para se te martohen?

Gentiana
03-02-04, 12:14
Ndoshta dikush kte e preferon,dhe ndoshta esht me mir po un nuk kisha pranuar! Sepse nese jam e gatshme te jetoj me te,ateher edhe do te isha gati te martohem me te,se keshtu ka then Zoti!!

Genta

lazdrani
04-02-04, 12:07
Ne jeten moderne Murgesha mendoje se po,te ne shqiptaret nuk e di ? Une me nje Vajze shqiptare do paramendoja kete bashkejetese,nuk eshte ide e keqe....Por mentaliteti jone nuk ka arritur ende deri te kjo kohe,ndoshta femijet tone e perjetojne......me nderime lazdrani :wink:

mirsad
02-03-04, 13:55
A do te ishte me mire qe njerezit te bashkejetojne dhe te njihen me mire para se te martohen?


une personalishte nuk e pranoje nje gje te tille..dhe me vjene keq qe disa kete gje e quajne zhvillim apo e shikojne me nje lakmi...une perkrahi mendimin e GENTİANEAS.. kurre per veten time nuk e preferoje nje gje t etille.ok bye

Barbaroza
02-03-04, 13:59
As une nuk pajtohem me nje gje te tille.E mira e se mires do te ishte qe ēiftet qe jane pelqyer te martohen dhe te krijojne familje sepse nga bashkejetesa nuk ka kurrfare dobie.Kete se kemi tradite dhe nuk duhet te shkojme pas gjerave qe s'i kane hije popullit tone.

Murgesha
02-03-04, 14:08
E kam bere kete pyetje duke u bazuar ne jeten e perendimoreve qe parapelqejne te bashkejetojne e jo te martohen. Per veten time nuk do ta pranoja kurre te bashkejetoj me dikend.
Mirepo te nderuar bashkbisedues une kam nje bindje te forte se pa perfunduar ende ky dhjetevjeqar raste te tilla do te kete me shumice edhe ne vendin tone. Pse e them kete?
Duke u bazuar ne koherat qe po vijne ne rritjen e punesimit te te rinjeve, ne fitimin e pavaresis ekonomike te femijeve tane, besoj se jeta pa obligime do te pelqehet dhe pranohet nga te dyja gjinite.
Megjithate me vie mire qe para diskutuesit e mij kane dhene pergjigje negative ne kete teme.

Cool_Boy
02-03-04, 14:11
Pershndetje Murgesha

Per mendimin tim nuk eshte edhe ide e mir por nuk e di se si te tjetert e gjykojn kete...Ne Shqiptaret nuk e kemi tradit qe te bashkjetojm e tani te martohemi, nuk eshte nje gje e mir por edhe nuk dua ta humbi traditen shqioptera qe e kemi, qemi keshtu kur te martona ndoshta do te keloj me ate vashen per nje koh te gjat apo te shkurt por jo te bashkojetoj me ate...Dhasht zoti qe kjo nuk ndodh por njerzit tashti i kan qellimet e tyre,kandeshira te ndryshme prej tjerve, por per mua kjo nuk egzizston dhe nuk vlen..

Ky eshte mendimi im,mundeni ta gjykoni si te duani..

Me resepekt Cool_Boy

mirsad
02-03-04, 14:15
MURGESHA meqe pasi u pergjigjaper here te pare dhe pa dale nga internteti erdhi perseri postimi tjeter..e lexova direkte..ti thua se pase dhjete vitesh mundet te behet edhe ne shqiperi nje gje e tille..ke te drejte.por me vjene keq kjo gje ka filluar q ene 10_dhjete viteshin ekaluar te ne..
eshte per te ardhur shume keq por ka qe para dhjete vitesh qe ka filuar tek ne kjo gje ..qpfte edhee ralle..ok bye

Kleopatra_ch
02-03-04, 18:48
nuk e di se cka flet kunder!!!

martesa apo bashkjetesa?!? per mua eshte njelloj. me tregoni ku eshte dallimi te jetosh me nje njeri, me apo pa firmosur nje cope leter?

Klea

Loloku
03-03-04, 13:58
Kam thėnė njėherė mendimin tim pėr kėtė, por e ndjej prapė tė nevojsme ta them:

Klea, nėse nuk pajtohem plotėsisht as me Ty!

Ka dallim tė madh mes bashkėjetesės dhe martesės Klea dhe janė krejt dy realitete tė ndryushme nė pėrmbajtje, ani se pėr Ty duket njėsoj, megjithėse nė parim ke tė drejt!

Mua mė shqetson sidomos kundėrshtimi i vajzave ndaj bashkėjetesės dhe kjo trgon nivelin dhe mjerimin e femrės shqiptare nė pėrgjithėsi edhe tek tė rejat qė paragjykojn lirinė e tė jetuarit nė pavarėsinė e dėshirave dhe mundėsive personale. Bashkėjetesa tregon nivelin dhe guximin e femrės pėr tė qenė e zoja e jetesės sė vetė dhe emancipimin e pėrgjithshėm. Njeriu bashkėjeton vetėm nga dėshira e realizimit tė individualitetit tė vetė pa asnjė detyrim, duke marrė pėrsipė gjithė organizimin jetėsor nė duart e veta pa asnjė hezitim dhe druajtje. Martesa ėshtė institucion obligues pėr shumėēka dhe femra, kruesisht e paemancipuar plotėsisht sikur futet nėn njė varshmėri tė gjithanshme dhe sa mė e pazhvilluar shoqėria dhe sa mė i prapambetur mentaliteti aq mė i fortė ėshtė institucioni i martesės, ku kryesisht burri bėhet shtylla e pėrqėndrimit! Kam lexuar njė mendim interesant pėr martesė qė thotė: martesa ėshtė njė lloj marrėveshje mes partnerėsh pėr tė zgjidhur tė gjitha problemat, tė cilat nuk do t'i kishin fare po tė mos martoheshin!
Femrat tona kėrkojnė tė drejta dhe barazi gjinore dhe nuk kanė kurajon pėr tė marrė pėrgjegjėsinė e tė jetuarit nė pavarėsinė e tyre, por nėn sigurinė burrėrore nė martesė!!! Mė shumė se ironike, ėshtė edhe mjerim!

Kleopatra_ch
03-03-04, 20:58
loloku asgje nuk ke thene, me te cilen gje nuk pajtohem edhe une... e thash vetem ne pika te shkurtera, dhe ti e paske zgjeruar pak...

ndoshta arsyeja pse kerkohet te martohet, mund te ndjehet si nje lloj sigurie per 'bashkejetese te perjetshme'. mirpo nese veq vije puna aty, dhe martesa eshte e vetmja gje qe na mban ende se bashku, athere do ta ndjeja veten te poshteruar...

femra sot, e emancipuar dhe e pavarur, nuk besoj se e lejon veten te ndjehet e meshiruar apo e varur...

ky eshte mendimi im

Klea

qika_pr
19-05-04, 23:45
Bashkjetesa nese shikohetnga kendi i shekullit 21 eshte krejt normale
por nuk eshte e fryteshme besoj une
Ne bashkjetes partneret jetojne pa obligime ndaj njeri tjetrit edhe me nje panvaresi totale,kjo merr nje teposhtze ne dashuri sepse nuk leshojne asnjeri rrugen tjetrit
Psikologet konstatojne qe bashkjetesa eshte e sukseseshme vetem tek ato qifte qe qysmen e dites e kalojne ne pune dhe kan shum me shum obligime jashte asaj lidhje
Ne prshtine bashkjetesa ka fillu pas lufte pam me shum se me heret dhe besoj apo sa di une perfundojne me martes ama ne kosove por jashte kosove shumica deshtojne
Lexone librin :bashkjetesa dhe martesa ne europ" grup prikologesh 2001

turisti
31-07-04, 17:56
Ju pershendes. Njesoj eshte a jetuat se bashku dhe nderkohe njoftoheni, ose martoheni pa e njoft fare e pastaj me vone habiteni kur vijne problemet. Gjithqysh eshte e nevojshme me i dite vetite negative dhe pozitive se partnerit juaj ose burrit te ardhshem. Me ose Pa bashkjetese, qeshtja eshte thika me dy teja. :wink:

fisniku
31-07-04, 18:40
Edhe une mendoj qe Martesa eshte zgjedhje shume me e mire se Bashkejetesa.Jo te gjitha dukurit qe shfaqen ne Perendim duhet ti kuptojn si civilizim nje numer i madh i dukurive jan degjenerim,keshtu qe mendoj qe ne shqipetaret i kemi disa zakone shume te mira dhe nuk kemi nevoj me i kopju popujt tjere.Kohen e fundit ne shume emisione radio-televizive ne Gjermani po proklamohen ide per forcimin e familjes si shtylle te shoqerise,ne kete tradite e kemi te bartun me gjenerata.
Traditat tona si respektimi i prindve, vllaut,motres,vizita te te afermit jane me te vertet shume te mira dhe duhet qe ti ruajm.

livoreka bicio
08-08-04, 10:04
Unč mendoj se čshtč e drejta qč njerzit tč njihen mir para se tč martohen ndersa tč jetosh sč bashku jo sepse nuk do tč jet atčher martesa interesante dhe me shijet e veta.pershendetje. :!:

Gentiani
09-08-04, 18:05
A do te ishte me mire qe njerezit te bashkejetojne dhe te njihen me mire para se te martohen?

Unė nuk mendoj se do tė ishte zgjidhje e mirė, si tė themi kopje ose plagjiat i martesės, por ėshtė e pamundur krijimi i raporteve tė tilla nė shoqėrinė shqiptare, e nė vendet perėndimore egziston edhe atė nė masė tė madhe njė dukuri e tillė.

Nė vendet perėndimore funksionojnė raporte tė tilla, sepse dy partnerėt qė bashkėjetojnė, janė finaciarisht tė pamvarur nga njėri-tjetri dhe kanė krijuar njė lloj bashkėjetese - konkubinat, tė cilėn disa e mbyllin me martesė, e disave edhe u pėrfundon me ndarje nė drejtime tė ndryshme.

Bashkėjetesėn, si duket e kanė shpikur nė vendet e zhvilluara se dinamizmi i jetės dhe ndryshueshmėria e raporteve njerėzore qė kanė ata i ka detyruar ta bėjnė njė lloj praktike para martesės, e edhe martesat iu pėrfundojnė me shkurorėzime e ndarje, sepse si duket nuk dijnė mė tė dallojnė bashkėjetesėn nga martesa!!!

nitushe
09-09-04, 10:02
mas mirti kape per krahu edhe martohu qysh e ka thane Zoti :wink: e me bashkjetesa e ksi sene hala mbrapa jena per ato pune

Naki
05-07-05, 10:01
A do te ishte me mire qe njerezit te bashkejetojne dhe te njihen me mire para se te martohen?

Unė nuk mendoj se do tė ishte zgjidhje e mirė, si tė themi kopje ose plagjiat i martesės, por ėshtė e pamundur krijimi i raporteve tė tilla nė shoqėrinė shqiptare, e nė vendet perėndimore egziston edhe atė nė masė tė madhe njė dukuri e tillė.

Nė vendet perėndimore funksionojnė raporte tė tilla, sepse dy partnerėt qė bashkėjetojnė, janė finaciarisht tė pamvarur nga njėri-tjetri dhe kanė krijuar njė lloj bashkėjetese - konkubinat, tė cilėn disa e mbyllin me martesė, e disave edhe u pėrfundon me ndarje nė drejtime tė ndryshme.

Bashkėjetesėn, si duket e kanė shpikur nė vendet e zhvilluara se dinamizmi i jetės dhe ndryshueshmėria e raporteve njerėzore qė kanė ata i ka detyruar ta bėjnė njė lloj praktike para martesės, e edhe martesat iu pėrfundojnė me shkurorėzime e ndarje, sepse si duket nuk dijnė mė tė dallojnė bashkėjetesėn nga martesa!!!

Marigona-KS
06-07-05, 08:53
Tungi
:lol: Une mendoj se tani kan ndryshuar koherat, dhe nuk jemi me sikur para 100 vjetesh, ateher ta kan qetur prindrit burrin apo nusen kurse ne nuk kan pasur mundesi tjeter, kurse tani kohėrat kan ndryshuar, femraj jan bėrė me te ngriturar dhe jan pamvarsuar, qe do te thot se tani jete e tyre e kan ne duart e veta dhe jo dikush tjeter te luaj me fatin e tyre!!
Mua nuk do me pengonte fare te bashkjetoja me te dashurin tim, sepse nese une nuk jam e sikurt ne lidhjen qe kam as qe kaloj me te e dela me te bashkjetoj, kėshtu qe ata qe jan te sigurt ne lidhjen e tyre mund ta provojn, mendoj se ėshtė nje test i mirė keshtu qe qifti i ri e sheh se a mund te jetojn bashk a jo, sepse qe nga filli i bashkėjetimit ndryshoj shumė gjera!!
pershendetje

Barbaroza
05-12-05, 16:41
Bashkejetesa eshte e pakuptimte per mua.Personin qe e kisha dashur, me kish mjaftuar ta njihja dhe analizoja koha para se te lidhesha ne bashkejetese!
Edhe me hic nuk pajtohem kur keto cifte lindin femije.Si klasifikohen ata femije dhe kujt i perkasin nese keto martesa nuk behen zyrtarisht?

Gjumashja
05-12-05, 16:44
sa jom kshtu ne studime po me gjithe qef kisha bashkjetu amo kur ta kqyrsh ne anen tjeter mas miri martohu

Gentiani
05-12-05, 19:49
Zgjidhja: martohuni e mos jetoni bashkė :lol: :lol: :lol: :wink:

Barbaroza
05-12-05, 19:56
Zgjidhja: martohuni e mos jetoni bashkė :lol: :lol: :lol: :wink:

Une e kam qellu e para zgjidhjen! :P

Gentiani
05-12-05, 20:00
Zgjidhja: martohuni e mos jetoni bashkė :lol: :lol: :lol: :wink:

Une e kam qellu e para zgjidhjen! :P


:lol: :lol: ky duket tė jetė opcioni dhe zgjidhja mė e drejtė dhe e mirė e sė ardhmes

Psikologu
09-12-05, 01:34
Martohuni qė tė jetoni , ose jetoni tė jeni tė martuar sa pėr nderė e hater tė dikuj.
Shumė njerez nė ketė kohen e moderuar i bijnė disa vendime dhe vlersime negative duke menduar se qeshtja civilizuese ėshtė pjesė e njė kulture kombėtare.
Shumė kam takuar qė edhe pse janė tė ndarė , akoma jetojnė mė tė ndarin , vetem pėr shkak tė femiut , duke menduar se femiu do tė jetė mė mirė dhe mė qetė , ndersa prinderit nuk flaisn me njėri -tjeterin.
A thua a ėshtė kjo zgjedhje qė duhet tė mendohet kėshtu apo jo?!
Me mirė tė martohet e jo tė bashkejetoj , ose me mirė tė mos martohet ose tė jetoj me dikendė pėr hatrin e femiut , ose pėr hatrin dhe nderin e familjes ose asaj se cka thotė rrethi e mileti.
Kėtu ku jetoj une ka shumė raste tė tilla!!!

Barb|Ka
09-12-05, 01:39
mvaret krejt se me kon bashkjeton :P

Tomori
09-12-05, 20:25
nuk preferoj bashkejetesn?!!!
ksaj i thuan psh te kesh naj dashnore e te thuash sa per justifikim?!!
nuk e kam dashnore por bashkjetoj?!!!
kjo me duket ironike, mashtrim vetvetes :arrow:

Gentiani
09-12-05, 23:31
nuk preferoj bashkejetesn?!!!
ksaj i thuan psh te kesh naj dashnore e te thuash sa per justifikim?!!
nuk e kam dashnore por bashkjetoj?!!!
kjo me duket ironike, mashtrim vetvetes :arrow:

Nuk e preferon bashkėjetesėn, pastaj tė vjen "Gruaja, ah komandant Gruaja" plus ta bėn replay CD e Gilit dhe dikur e mėson edhe tekstin pėrmendėsh :lol: :lol: :wink:

Reana
09-12-05, 23:48
:lol: :lol: :lol: ...sa shume kam qeshur!!!
vetem nuk po e di cila qenka kjo cd-ja e gilit :lol: :oops: :lol: :lol: :lol:

Gentiani
09-12-05, 23:55
:lol: :lol: :lol: ...sa shume kam qeshur!!!
vetem nuk po e di cila qenka kjo cd-ja e gilit :lol: :oops: :lol: :lol: :lol:

http://www.loqkat.ch/modules.php?name=PremierDownloads&d_op=getit&lid=1046

ėshtė kėnga qė kėndon Gili me kėtė titull Komandant Gruaja :lol: :lol:

Reana
10-12-05, 00:03
Flm Genti, :wink: s'paskam degjuar moti kenge te Gilit.... :lol:

vjeshta
10-12-05, 21:36
Nese e keni takuar mashkullin me te cilin mendoni se mund te keni nje te ardhme me te ,mendoj qe e vetmja prove e fundit eshte edhe bashkejetesa,para martese.
Une jam per bashkejetesen :P

Tomori
11-12-05, 17:40
nuk preferoj bashkejetesn?!!!
ksaj i thuan psh te kesh naj dashnore e te thuash sa per justifikim?!!
nuk e kam dashnore por bashkjetoj?!!!
kjo me duket ironike, mashtrim vetvetes :arrow:

Nuk e preferon bashkėjetesėn, pastaj tė vjen "Gruaja, ah komandant Gruaja" plus ta bėn replay CD e Gilit dhe dikur e mėson edhe tekstin pėrmendėsh :lol: :lol: :wink:

"Gentiani" ne regull po Gruja ka tjetr status..se gruen e ke ligjerishte te kurezuar ...nuk mundet ti thuash partneres qe bashkjeton grua..?
se kte e ke ilegale ...psh ju mundeni te keni gruan kjo esht e fgjithe ne regull por nese keni edhe nje tjeter e thuani edhe kte e kam grue bashkjetoj,,e gruan e kam per formalitet..?!!
Kjo esht hipokrezi...nuk pranoj...qysh me pas gruan me niqa formalitet..
e kte qe bashkjeton te quash grua..?!! sjam duke kuptuar kte.. :wink:

Sy_kaltra
12-12-05, 11:35
A do te ishte me mire qe njerezit te bashkejetojne dhe te njihen me mire para se te martohen?

Mendoj se Ku esht Dashutia Esht edhe Lumturia ne mesin e dy Qiftave...Nuk mendoj se nje copez leter esht me mir apo me keq qe ata dy persona te jen te bashkuar..
Mendoj se Tradita Shqipetare kerkon Nje martes Siq jan Adetet e Zakonet,,Pastaj te behet erdhe Kurorizimi dhe kinse nuk ka kthim mbas ..me jan te bekuar perjet...
Thjesht nuk mendoj ashtu,,Ka raste qe personat qe Bashkjetojn Kan kaluar nje periudh me te gjat bashkjetese, se ata qe jan martuar tradicionalisht...Ne Fakt Me rendesi eshte Qe qiftet te Kalojn mir mes vete te ken harmoni,,Kurse bashkjetesa e martesa nuk mendoj qe luajn rol te madh....

Dhe si po vie koha Nje dit do te ndalen martesat krejt,,Veq Bashkjetesat do te jen ne Funksion :)

laliloli
14-12-05, 23:29
Ne nje te perditshme kosovare lexova se shume studente ne Prishtine kane filluar te bashkejetojne .Nuk e di mentaliteti yne nuk e preferon diqka te ngjajshme .Partnerin/en mund ta njohesh edhe pa bashkejetuar me te ,duke dalur, shetitur ,ndejtur pak me shume etj
Per luftimin e nje gjeje arma me e forte eshte koha ,prandaj koha po i rregullon shume qeshtje ,dhe po mesohemi me to .

vendasi
17-12-05, 21:17
ju pershendes.....
Un mendoje se bashkejetesa para marteses eshte ide me vende..
dmth qifteve iu ipet shanca qe te vendosin pasi qe e njohin njeri tjetrin me mire.....e ne qoftese nuk ju shkone mire bashkejetesa atehere ndahen dhe ne ate menyre skane humbe azgje materjale.........

ninnela
18-12-05, 22:07
ju pershendes.....
Un mendoje se bashkejetesa para marteses eshte ide me vende..
dmth qifteve iu ipet shanca qe te vendosin pasi qe e njohin njeri tjetrin me mire.....e ne qoftese nuk ju shkone mire bashkejetesa atehere ndahen dhe ne ate menyre skane humbe azgje materjale.........

Te lumte i nderuar i bashkangjitem mendimit tend,i qelluar :D :wink:

Tomori
25-12-05, 19:25
Katastrofe pershkak se lindin shum pasoja mbas bashkjeteses/!!
Pasojat jan Divorci ...kjo esht e garantume,, shum rralle ka ndodhe qe te martohen partneret qe kan jetue ne bashkejetes,,se de jure mashkulli nuk e ka grue?!! E as femra burre kte partnerin..siq i thuani ju bashkejetes?!!! Un habitem me kte shprehje dhe me vjen Inati shum perse populli Shqiptare ka filluar te mendoj prapshte../!!
Na se kemi pas zakon kte dukuri negative....po tjeter pune eshte qe keni filluar te emitoni Perendimin qe neve si shoqeri na qone drejte ne degjenerim total..!
Zoti na ndihmofte dhe ju lutem mundesishte mos helmoni rinin tone te shkelqyer me keto ide te prapshta?!!
Por edukoni me tiparet tona qe na kan len Amanet stergjysherit tone e kjo eshte NDERI..!
Me kaq e permbylli aj shnet nje here dhe ju mprifte e mbara :arrow:

LABI
04-02-06, 18:37
A do te ishte me mire qe njerezit te bashkejetojne dhe te njihen me mire para se te martohen?

Per te dhene apo shpreh nje opinion mbi kete fenomen , koheve te fundit e pranishme edhe ne shoqerine shqiptare lypset nje studim dhe analize lidhur me familjen dhe evoluimin e saj gjate historise. Pasi qe siq dihet familja dhe institucioni marteses gjate historise kane pesuar ndryshime prej me te ndryshme.

Per te studim dhe analize lidhur me familjen dhe evoluimin e saj gjate historise. Pasi qe siq dihet familja dhe institucioni marteses gjate historise kane pesuar ndryshime prej me te ndryshme.
Deri sa ne mesjet perzgjedhja e partnereve per martese zakonisht nuk percaktohej nga dashuria ose afeksionet por nga interesat social dhe ekonomik qe nderthureshin ne vazhdimesin e ndermarrjes familjare , mirepo ne shoqerine e re, me shfaqjen e kushteve te reja materiale, ēeshtja e familjes ze vend tejet me rendesi , sepse kjo shoqeri duke krijuar industrine, fabrikat etj, dalengadale prej familjes e terheq jo vetem mashkullin e femren , por edhe femijet per pune jashte familjes, me te cilen gje mundeson krijimin e disa ēeshtjeve dhe problemeve ne vete familjen te cilat jane te natyres se rendesishme.

Duke analizuar kete gjendje dhe ne lidhje me dukuri te reja, ne radhe te pare me shkuarjen e femres dhe te femijeve ne pune jashte familjes, shume teoricient , konstatojne qe mjetet moderne dhe prodhimtaria moderne e mundeson femren te inkuadrohet ne pune ne industrine moderne dhe gruaja mund te punoje edhe ne makinat moderne dhe me punen e vet te ekonomizoje dhe prodhoje ....
Shpeshehere theksohet se familja sot ne tere boten eshte kah perjeton krize te dukshme . Nuk ka dyshim qe themelet , rrenjet e kesaj krize qendrojne kryesisht edhe ne karakterin e mardhenieve brenda ne familjen bashkekohore, ku ato marredhenie jane kualitativisht mardhenie te reja dhe ne kundershtim me koncepcione patriarkale qe kane ekzistuar edhe ekzistojne akoma ne familje .

Familja ne shoqerine bashkekohore ndryshon mjaft prej familjes ne shoqerine patriarkale dhe ne shoqeri ku fillojne koncepcionet individualiste.... Lidhur me koncepcionet dhe pyetjet se cfare sot mund te jet (definohet) nje familje ? Kush e krijon familjen , A mund te konsiderohet familje nese nje person jeton vetem ne nje banese apo - te konsiderohet familje nese dy persona me gjini te njejet (homoseksual) jetojn ne nje kulm ? A eshte kurorezimi /martesa politike-ekonomike e shtetit/religjionit? Jane disa nder ato pyetjet qe hasin ne nje laramani pergjegjejesh !

Bashkjetesa –eshte nje form e nderveprimeve intrapersonale qe funksionon ndermjet dy partnereve, e cila funksion si familje .
Eshte qeshtje ideologjike mbi ate se si e perceptohet familja , ne cfare koncepcione shifet familja . Kjo eshte edhe qeshtje kulture mbi definimin e familjes.
Raportet ne shoqerine bashkohore ne bashjetes - ku qiftet rrojne se bashku ne marredhenie seksuale me njeri-tjeterin pa qene te martuar po perhapet gjithnje e me shume ...
Sot nje pejese e mire e te rinjeve bashkjetesen e konsiderojne si nje faze eksperimentuese perpara marteses. Te rinjet hyjne ne kete mardhenie me teper te shtyre nga rrethanat e rastit sesa pasi kane bere plane apo kane menduar paraprakisht per kete . Cifit qe ka hyre ne mardhenie seksuale kalon nje pjese te madhe te kohes bashke dhe njeri apo tjeteri le shtepine e vet per te jetuar ne te njejtin vend me partnerin ...Jetesa me nje njeri te seksit tjeter mbahet e fshehte nga shume te rinje qe akoma nuk i kane mbushur te njezetat . Shumica e grave te reja perpiqen ta fshehin natyren e vertete te jeteses se tyre nga prinderit , ndersa burrat nuk i shqeteson shume kjo gje ...

Besoj qe bashkjetesa eshte nje zgjedhje dhe nevoj e domosdoshme para qe dy partner te kurorzojne martesen , pasi qe kjo eshte nje vete sfidim mbi bashkejetesen e legjitimuar qe lindin ne mardheniet juridike te cilat jane te krijuara nga shteti dhe e drejta per shkaqe konsensusi , interesi dhe stabiliteti shoqerore . Kurorzimi – me shume eshte qeshtje e pergjegjesive qe dy kontraktore ( dy qifte ) krijojn nje mardhenie juridike , te cilat mbeshteten me autorizime dhe detyrime midis paleve premtuese (kontraktuese) dhe ne rast te shuarjes se mardhenjes juridike pala e demtuar dhe ndermjetesuesi i paleve kontraktuese ( ne kete rast shteti) perfitojn benificione materiale ( Me bashkejetes interesi<<material>>, konsensual dhe stabiliteti brenda shoqerise shteteror/religjioz nuk realizohet ... ...Pasi qe Femra si njesi ekonomike qe shitej –dhe kontraktohej gjate mesjetes sipas kushteve dhe marreveshje te parapara me kontrate ne mes paleve .,ku pala premtuese garanton kualitetet dhe nderin e femres (familjes) ndersa pala tjeter paguan lirat per mishin e blere !!

Si pasoj e martesave te shpejta dhe te paplanifikuara dhe si pasoj e mos dijes mbi pergjegjesit dhe pasojat qe bartin ne te ardhmen ne kete mardhenie shoqerore vjen deri te prishja marteses – shkurorzimet ....
Shkurorezimet ne shkencen jurispodente perkufizohen si nderprerje e marteses se plotefuqishme ndermjet bashkeshorteve me vendimin e gjyqit per shkaqet e parapara me ligj .
Kjo ēeshtje deperton ne interesat e shoqerise edhe si e tille parashtrohet para shoqerise . Ēeshtja e shkurorezimit , ne esencen e vet hyn ne suazat e ēeshtjeve te cilat jane te pandara dhe jane te lidhura ngushtesisht me problemin e stabilitetit te familjes dhe ekuilibrit jo te mjaftuar te bashkeshorteve .
Pasojat me negative te shkurorizmeve i perjetojne femijet dhe jane viktime e mosmarreveshjeve te prinderve . Keto pasoja shfaqen ne forma te ndryshme duke lene gjurme te pashlyeshme ne jeten psikologjike dhe emotive te familjes .

Psikologu
05-02-06, 13:19
Kurora ėshtė leter, dashuria ėshtė dokument i cdo dokumenti.

ninnela
05-02-06, 13:31
Sakte, te lumte Psikologu :D :wink:

vendasi
05-02-06, 17:57
KUSHE DIN TE DASHUROJ AI DINE SE SI TE BASHKEJETOJE.......

vendasi
05-02-06, 18:12
Katastrofe pershkak se lindin shum pasoja mbas bashkjeteses/!!
Pasojat jan Divorci ...kjo esht e garantume,, shum rralle ka ndodhe qe te martohen partneret qe kan jetue ne bashkejetes,,se de jure mashkulli nuk e ka grue?!! E as femra burre kte partnerin..siq i thuani ju bashkejetes?!!! Un habitem me kte shprehje dhe me vjen Inati shum perse populli Shqiptare ka filluar te mendoj prapshte../!!
Na se kemi pas zakon kte dukuri negative....po tjeter pune eshte qe keni filluar te emitoni Perendimin qe neve si shoqeri na qone drejte ne degjenerim total..!
Zoti na ndihmofte dhe ju lutem mundesishte mos helmoni rinin tone te shkelqyer me keto ide te prapshta?!!
Por edukoni me tiparet tona qe na kan len Amanet stergjysherit tone e kjo eshte NDERI..!
Me kaq e permbylli aj shnet nje here dhe ju mprifte e mbara :arrow:
BASHKEJETESA ESHTE E MIRESEARDHUR PER SHUME TE RINJE I NDERUARE.......NESE SHQIPTARET VEPROJNE ASHTU DHE VENDOSIN QE TE BASHKJETOJNE ME PARTNERET E TYRE KJO GJE NUK I BENE ATA ASPAK ME PAK SHQIPTARE SE SE SHQIPTARET TE CILET NUK E DESHIROJNE TE VEPROJNE ASHTU.......PERSONAT TE CILET VENDOSIN TE BAQSHKJETOJNE PARA MARTESES ATA VETEM DESHIROJNE QE MOS TE GABOJNE NE JETE........SE FUNDI E GJITHE BOTA MODERNE VEPRON KESHTU.....
I NDERUARE KY S'ESHTE ASFARE HELMIMI POR VETEVENDOSJE E NJERZVE TE RINJE SHQIPTARE TE CILET DESHIROJNE QE TE VENDOSIN VETE PER ARDHMERINE E TYRE E JO TE VENDOSE BABI,MIXHA,APO GJYSHI SE ME KENDE ATA DUHET TE MARTOHEN APO TA KALOJNE JETEN...KJO DO TE ISHTE PER MUA HELMIM APO PUNE E MBRAPSHTE SIQ THUATE JU ME LARTE......

nezi
15-03-06, 13:55
Sejcili ka mendimet e veta ...pore une preferoj qe femijet e mije te bashkejetojne, dhe jo te nguten te martohen, te sjellin femije ne ket jete. pa e ditur me kend kane te beje..!

se paku mesojne shume ne bashkejetese ..e duan vertet njeri tjetrin apo jo, mesojne gjerat pozitive dhe negative , mesojne shume cka nga njeri tjetri: shprehit : droga, alkoholi..etj.

Thjeshte kane nje anamneze te jetes nder duar...besa edhe shume gjera te tjera qe per nje kohe te shkurter i meshehin nga partneri gjersa dashurojne. dhe ju ngutet qe sa me pare te sjellin femije ..qe t'ja lidhin duart me pastaj gruas! Keshtu qe bija ime..do bashkejetoj e asesi te futet ne martes me ndonje..qe me pas te vuaj tere jeten . se paku tre vjet duhet te bashkejetojne, nese jane njeri per tjetrin te kurorzohen me martes (eshte mendimi im ky ) Mendoj per femijet e mije.. eshte e drejt e imja si Nene te mendoj me te miren per femijet e mije, dhe jo te bien viktima te primitivizmit..!

Murgesha
15-03-06, 14:02
E nderuara Nezi!
Pėrshėndes mendimet tuaja dhe shkrimin tuaj.
Sot janė pjekur tė gjitha kushtet qė edhe fėmijėt tanė tė veprojnė nė kėtė mėnyrė.
Tė dijnė mirė se me kend do tė kalojnė jetė, pasi qė martesa nuk ėshtė pėr njė ditė e dy.
Murgesha!

nezi
15-03-06, 14:42
E nderuara Murgesha!
flm. poashtu pershendes mendimet tua shume te qarta, por..per disa akoma..Jane teba tabu.. mendojne per nje te ardhme te zymt siq kaluan te paret tane...!


Nuk munde te pajtohem me ca mendime kontradiktore .se neve me gjasme duhet te ruajme "traditen "..Po nese neve duhet qe mos te ecim para..atehere mos valle.. duheshe te kthehemi ne fillim te shek. 20 apo 19 Kure gjysherit tane u martuan fare pa e njohur njeri tjetrin..si "maca ne thes " i eshte derguar nusja burrit..!
Po ato te gjorat stergjyshet e gjyshet tona tere jeten thone qe ne emer nuk e kane thirre burrin e ty ..pore vetem me shenja ose ... o njeri hmmm mendo murgesha cfare jete kane bere ...!!!

Por..me pastaj gjerat ndryshonin ne te mire, siq i njohim te gjithe , perkunder asaj se kemi akoma per te luftuar ato zakone te mykura, qe per fat te keq akoma ekzistojne siq ekziston analfabetizmi , dhe nuk crrenjoset kurre , duke pretenduar ne "traditat shqiptare " se femres nuk i duhet shkollimi !!

Dhe nje gje..psh. Bija ime , e ytja e atije, asaj eshte e dashuruar ne adoleshence.. ! Cfare mendoni ..se ajo dashuri nuk munde te perfundoj nje dite ..shume shpejt ashtu siq filloi ndoshta ne shiqim te pare! A eshte me mire te i ipet kohe bijes, Birit tim te dashurojne per aq kohe sa ata te kalojne dhe ket faze te rrites..dhe vet ata te shohin ku jane.. ! Dhe jo te themi neve prinderit: Jo nuk lejoj qe vajza ime te sorollatet ose te bashkejetoj me nje djale, dhe si kushte te prere tu japim ulltimatum shpejt Fejohuni , martohuni..!!! Pikrisht shume e gabuar ..per cejfet, e kojshis kinse per te ju mbylle gojet e huaja shkatrron jeten e femis tuaj /timit !

Ket gje nuk preferoj dhe pik.

Me te miren mendoj per femijet e mije:

Dea IS
24-07-06, 19:54
Ndoshta dikujt mund ti dukem jo moderne por une jam kunder bashkejeteses. Nese e dua dike une dua edhe te martohem me te, te kem femije e te krijoj familje normale. Mendoj se bashkejetesa eshte vetem per njerezit e pasigurt qe nuk u besojne as ndjenjave te tyre.

Vin-Diesel
11-08-06, 11:05
A do te ishte me mire qe njerezit te bashkejetojne dhe te njihen me mire para se te martohen?

Wow Valla Murgesha po te them se ti sje Normal hgahgaahga, mos e merr Ofenduese se e them ne shume menyra !
Gje shume e qelluar, per shkat te Hargjimeve se sosht met me i besu askujt sot!
Keshtu qe edhe une e mendoj se zgjidhja me e mire eshte Bashkjetesa !

Vin-Diesel
11-08-06, 11:07
E kam bere kete pyetje duke u bazuar ne jeten e perendimoreve qe parapelqejne te bashkejetojne e jo te martohen. Per veten time nuk do ta pranoja kurre te bashkejetoj me dikend.
Mirepo te nderuar bashkbisedues une kam nje bindje te forte se pa perfunduar ende ky dhjetevjeqar raste te tilla do te kete me shumice edhe ne vendin tone. Pse e them kete?
Duke u bazuar ne koherat qe po vijne ne rritjen e punesimit te te rinjeve, ne fitimin e pavaresis ekonomike te femijeve tane, besoj se jeta pa obligime do te pelqehet dhe pranohet nga te dyja gjinite.
Megjithate me vie mire qe para diskutuesit e mij kane dhene pergjigje negative ne kete teme.

Une per kete Teme jap Pergjigje POZITIVE edhe mendoj se bashkjetes eshte gjeja me e mire !

Vin-Diesel
11-08-06, 11:10
Ndoshta dikujt mund ti dukem jo moderne por une jam kunder bashkejeteses. Nese e dua dike une dua edhe te martohem me te, te kem femije e te krijoj familje normale. Mendoj se bashkejetesa eshte vetem per njerezit e pasigurt qe nuk u besojne as ndjenjave te tyre.

Ti martohesh me dikend, edhe e don por eshte problemi se a te don aj ty ?!
Edhe Shqiptart qysh e kan Zakon,Sot martohen mbas dy muaj Gruja Barkun Top, mbas nje viti lind femia edhe mbas dy vite ndareje! Mund te duash, por mund te ndodh edhe pse e don nuk mund te qosh jet me te ! keshtu qe me mire mendoj te jet Bashkjetsa edhe te provosh te gjitha gjerat se sa je e gatshme te kesh ate lidhje te perjetshme !

kiki_usa
15-08-06, 06:03
Un mendoj se bashjetese do te jet nje realitet ateher kur ekomonia ec perpara....
nese ekonomia avansohet ateher do te ket shum vajza qe do te pavarsohen me jeten e tyre dhe disi nuk jan te oblikuara te ken nje burr...por vetem nje fraer...

dhe ne anen tjeter mendoj se bashkejetesa e gjat e mos martesa mund te krijoj probleme dhe te shkaktoj ndarje.......


besi in on----

bujar mehaj
13-11-06, 23:00
Unč mendoj se čshtč e drejta qč njerzit tč njihen mir para se tč martohen ndersa tč jetosh sč bashku jo sepse nuk do tč jet atčher martesa interesante dhe me shijet e veta.pershendetje. :!:mir kish me qen me njoft njani tjetrin mir e mie se per ni qellim te till

Prishtinasja_
26-02-07, 15:38
Bashkejetesa... aspak ide e keqe por ēfarė te bėjmė qe mentaliteti ynė ende nuk ka arrit tė vij te kjo kohė...:frown:

Bashkejetesa te jep mundesin pėr te njoftuar me mirė njeriun me te cilin mendon tė kesh tėrė jetėn me vonė...pasi qe martesa nuk ėshtė pėr sot e nesėr..por pėr gjithė jetėn..:smile:

Virti
26-02-07, 17:27
sa jemi te gatshem te bashkejetojme dhe te martohemi me nje femer, e cila ka bashkejetuar me tjetrin (apo me te tjeret:tongue: ) por, pasiqe jane njohur mire, kane vendosur te ndahen???

Beautiful man
28-02-07, 00:41
Bashkjetesa asht form e njejt me martesen qe nje qift ka vendos me njoft me shume njeri tjetrin ndryshe kjo quhet edhe martese ne te zezen pa letra. hahahahahaha.....
Por rendesi ma te madhe ka dashuria siq thote ni filozof i vjeter:
"ME E RENDE SE DHEU ME E LEHTE SE HIJA ME E ZJARRTE SE ZJARRI ESHTE DASHURIA"
Ne qoftese nje qift e dojne njeri tjetrin dhe te dy vendosin per bashkjetese atehere mendoj se eshte vendim i drejt sepse mund te njihet me mire ai qe ki te bejsh ti dhe me menyrat e tij jeteses etj..............Beautiful man
Listen to the brain because it talks about the heart

lyra2
06-05-07, 10:33
.....shfrytezim i njeri tjetrit dhe ne fund DITEN E MIRE dhe nuk jep pergjegjesi....

Edhe ne traditen tone ,per mendimin tim eshte gjeja me e pamoralshme (martese por pa asnje obligim apo ndjenje pergjegjesie ,thjeshte humbje kohe )

Bjeshka1
06-05-07, 10:47
Bashkejetesa eshte menyra me e mire dhe pa presion qe te ndajsh te mirat dhe te keqiat me dike.

Per fat te keq, tek ne jaen tradita dhe mentaliteti mesjetar qe dominojne. Edhe ata qe nuk e kan ate mentalitet nuk kan shume hapsire te jetojne ashtu si kan deshire, se kercenohen nga "mesjetaret". Ende mendojne se duhet te shkohet te prifiti ose te hoxha qe te mirret leja per te flejsh me burr/grue.
Burri ka te drejte te keqtarjtoje, maltertoje, tradhetoje, ......te bejne si te done me gruane, dhe gruaja nuk guxon ta lene burrin! Ky eshte mentaliteti i shume shqiptareve.

Albanian eX|PerT
06-05-07, 10:55
Alternativa me e mire per nje lumturi te qiftit, martesa!

Albanian eX|PerT
06-05-07, 11:04
Bashkejetesa eshte menyra me e mire dhe pa presion qe te ndajsh te mirat dhe te keqiat me dike.

Per fat te keq, tek ne jaen tradita dhe mentaliteti mesjetar qe dominojne. Edhe ata qe nuk e kan ate mentalitet nuk kan shume hapsire te jetojne ashtu si kan deshire, se kercenohen nga "mesjetaret". Ende mendojne se duhet te shkohet te prifiti ose te hoxha qe te mirret leja per te flejsh me burr/grue.
Burri ka te drejte te keqtarjtoje, maltertoje, tradhetoje, ......te bejne si te done me gruane, dhe gruaja nuk guxon ta lene burrin! Ky eshte mentaliteti i shume shqiptareve.
Ky eshte nje mendim primitiv i atyre personave, qe edhe prinderit iu pengojne ne jeten e tyre! Apo thene me mire, iu duket diēka "mesjetare" kur i ati brengoset pse vajza e saj po jeton me dikend tjeter... apo thene me mire, po emiton kulturat e huaja, te cilat "bashkejetojne" me 4-5 burra/gra deri sa ti del shpirti prej atij trupi te degjeneruar!

Une per studime kam ecur disa shtete, dhe kam parė atje, se ma jete palidhje se "bashkejetesa" ska,... perderisa nuk je ne gjendje te bashkohesh me kuror me ate qe po e do me zemer, disi shume demagogjike po me duket nje test i ketille!

Sy_kaltra
20-05-07, 20:00
Kur dy persona duhen dhe kane gjuhe te perbashket ,si bashkejetuan si u martuan nuk lun rol aspak ,sepse kur eshte ndamja ne pyetje prap se prap ndahen,si qen te martuaj e si jo ....

sherri
20-05-07, 21:39
Kur dy persona duhen dhe kane gjuhe te perbashket ,si bashkejetuan si u martuan nuk lun rol aspak ,sepse kur eshte ndamja ne pyetje prap se prap ndahen,si qen te martuaj e si jo ....
Ne ket tem mos shkruaj me Sy_Kaltra!? e ke godit........

Shqiptare
21-05-07, 11:58
Bashkjetesa eshte vetem per ata qe nuk mendojne te krijojne familje te shendoshe, sepse poqese linden femijet ne kete periudhe bashkjetese, doemos do te duhet te jene ligjor, pra serish duhet martesa, sepse pernryshe femijet quhen te jashteligjshem, e kujt i ben dobi kjo?!:rolleyes:

jEtA_1
21-05-07, 12:00
Njeriu ne martes duhet te hy i sigurt ne vete dhe ne partnerin e tij e per ta njohur ate duhet nje koh te jen bashke apo te bashkejetojn si themi ne kjo eshte me e mira per nje martes me te sigurt dhe te mirfillt

Sy_kaltra
21-05-07, 12:08
Shqiptare , eshte shume e vertet ajo qe thua ti,por ajo vlen veq per shqiptaret dhe zakonin e dikurshem ,kurse sa i perket femiut ,femija asesi nuk eshte jashte ligjit ne bashkejetes sepse sikurse ne kunorizim kur Gruaja pyetet se cellin mbiemer don ta mbaj,kurse per femiun zakonisht kalon ne mbiemrin e babait,por ka edhe raste kur gjat shtatezanise rrethanat ndyrushojn vihet deri te ndarja edhe nena i ve mbiemrin e saj femiut.
Prandaj un e respektoj mendimin tend ,veq u mundova te skjaroje se nje flete kunorizim nuk te dhuron as me pake e as me shum ,sepse kur eshte ne pyetje ndarja edhe martesa qe jan legale ( dmth jo bashkejetesa ) prap se prap perfundojne te ndare dhe prishet kunorizimi ....Ku faktikisht po i bie se veq nje leter po e ben martesen ligjore.
Me fal qe te nderhyra ne bised :smile:

Sy_kaltra
21-05-07, 12:11
Ne ket tem mos shkruaj me Sy_Kaltra!? e ke godit........

Me behet qejfi o sherri qe je i pajtimit me mendimin tim,,Shume te faleminderit.

Shqiptare
21-05-07, 12:14
Shqiptare , eshte shume e vertet ajo qe thua ti,por ajo vlen veq per shqiptaret dhe zakonin e dikurshem ,kurse sa i perket femiut ,femija asesi nuk eshte jashte ligjit ne bashkejetes sepse sikurse ne kunorizim kur Gruaja pyetet se cellin mbiemer don ta mbaj,kurse per femiun zakonisht kalon ne mbiemrin e babait,por ka edhe raste kur gjat shtatezanise rrethanat ndyrushojn vihet deri te ndarja edhe nena i ve mbiemrin e saj femiut.
Prandaj un e respektoj mendimin tend ,veq u mundova te skjaroje se nje flete kunorizim nuk te dhuron as me pake e as me shum ,sepse kur eshte ne pyetje ndarja edhe martesa qe jan legale ( dmth jo bashkejetesa ) prap se prap perfundojne te ndare dhe prishet kunorizimi ....Ku faktikisht po i bie se veq nje leter po e ben martesen ligjore.
Me fal qe te nderhyra ne bised :smile:

Assesi mos kerko fale Sy-Kaltra ;), edhe une e respektoj mendimin tend, por me duket diqka teper e modernizuar kjo gje, pastaj edhe nuk eshte ne dobi te njerezimit me beso. patjeter duhet te kete dicka (pervec dashurise) qe i lidh bashkeshortet per njeri tjetrin. E me bashkjetese detyrimet jane krejt sipas qefit te partnereve, e ne martese secili bashkeshort e din vendin ku e ka. Pastaj a thu ata te kohes se kalume paskan ba keq duke u kunorezu tamam si i ka hije nje cifti?! :rolleyes:

Per menimin tim, bashkjetesa nuk qon ne perparim, porse ne deshtim!

Sy_kaltra
21-05-07, 12:20
Assesi mos kerko fale Sy-Kaltra ;), edhe une e respektoj mendimin tend, por me duket diqka teper e modernizuar kjo gje, pastaj edhe nuk eshte ne dobi te njerezimit me beso. patjeter duhet te kete dicka (pervec dashurise) qe i lidh bashkeshortet per njeri tjetrin. E me bashkjetese detyrimet jane krejt sipas qefit te partnereve, e ne martese secili bashkeshort e din vendin ku e ka. Pastaj a thu ata te kohes se kalume paskan ba keq duke u kunorezu tamam si i ka hije nje cifti?! :rolleyes:

Per menimin tim, bashkjetesa nuk qon ne perparim, porse ne deshtim!

Shqiptare faleminderit per respektin qe treove ndaj meje dhe mendimit tim.
Por nje po ta them ,( po flas nga provoja ) jo qka kam ndegju ose qka kam pa .
Do te kalosh edhe ti neper kete urė.
(Me shpresen qe te jesh me e lumtura ne bote ) :wink:

Per mendimin tim rendesi ka gjuha e perbashket dhe mirekuptimi ne mesin e ciftit,e asesesi bashkjetesa apo martesa.

jEtA_1
21-05-07, 12:44
Shqiptare faleminderit per respektin qe treove ndaj meje dhe mendimit tim.
Por nje po ta them ,( po flas nga provoja ) jo qka kam ndegju ose qka kam pa .
Do te kalosh edhe ti neper kete urė.
(Me shpresen qe te jesh me e lumtura ne bote ) :wink:

Per mendimin tim rendesi ka gjuha e perbashket dhe mirekuptimi ne mesin e ciftit,e asesesi bashkjetesa apo martesa.
Pajtohem me mendimin e Sy_kaltres

Sy_kaltra
26-05-07, 13:35
Pajtohem me mendimin e Sy_kaltres

Faleminderit rrushe :smile:

Elina
17-06-07, 21:15
Per mendim timin si martesa si bashkejetesa jane njejte,,,vetem se bashkejetesa eshte pa dokument,pa nenshkrim dhe ne fund pa nje vule...
Njof une disa qifte qe jane martuar me darsem e ceremoni sic e kemi ne shqipetaret zakon,,,kogja do vite i kane bere martese e ende nuk kane vene kurorezim ne komune,,,formalitet hesapi,,,letrat e nenshkrimet nuk te bijne lumturine,duhet te gjendet gjuha e perbashket dhe dashuria duhet te jete e forte e e qendrueshme...
Me nje fjale martesa as bashkejetesa nuk te garantojne lumturine,,,kjo me shume varet nga ne...
Une nuk e preferoj bashkejetesen. Te jetoj me partnerin sa muaj apo edhe sa vite(si disa qe i njof e qe edhe kane femije,e e quajne bashkejetese)atehere nuk e kisha quajtur bashkejetese ,,,po martese vetem pa defe e tupane dhe nje nenshkrim ne fund...:biggrin:

hasanmehmeti
19-06-07, 03:55
gje e pamoralshme per mendimin time.

LABI
19-06-07, 15:13
Assesi mos kerko fale Sy-Kaltra ;), edhe une e respektoj mendimin tend, por me duket diqka teper e modernizuar kjo gje, pastaj edhe nuk eshte ne dobi te njerezimit me beso. patjeter duhet te kete dicka (pervec dashurise) qe i lidh bashkeshortet per njeri tjetrin. E me bashkjetese detyrimet jane krejt sipas qefit te partnereve, e ne martese secili bashkeshort e din vendin ku e ka. Pastaj a thu ata te kohes se kalume paskan ba keq duke u kunorezu tamam si i ka hije nje cifti?! :rolleyes:

Per menimin tim, bashkjetesa nuk qon ne perparim, porse ne deshtim!

Bashkjetesa eshte e barazuara me martesen ne aspektin ligjore , sa i perkete te gjitha drejtave dhe detyrimeve qe lindin nga kjo mardhenie shoqerore... (ne raste te shuarjes se kesaj bashkesie jetese )

Bashkjetesa per dallim nga martesa krijohet ne menyre faktike , vetem me deklarimin e vullnetit te paleve per jete te perbashket.... Perderisa martesa eshte bashkesi jetese - e bashkeshorteve , e krijuara, e lidhur dhe e shkputeshme me ligji . (pra martesa eshte institucion juridik- i Drejtes Familjare) .

Te gjitha parimet e mardhenieve martesore qe jane te parapara ne ligje per palet (bashkeshortete) vljene poashtu edhe per bashkejetesen.

Ne raste te shuarjes, shkputjes se bashkejeteses , edhe kjo forme bashkesie jetese prodhon efkete juridike, te cilat ne menyre te specifikuar jane te parapara ne Ligjin Familjare.

Ne ligj eshte i perfshire edhe rregullimi i mardhenieve bashkeshortore jasht martese !

Albanian eX|PerT
19-06-07, 16:04
Une do thoja se traditat tona kombetare e fetare tek ne shqiptaret jane te mrekullueshme dhe perputhen me kodet e pergjitheshme te etikes e moralit dhe si rrjedhoje neve skemi nevoje te ndjekim shembuj te te huajve. Ejani na thuani ju te nderuar diskutues, pse atje ku aprovohet bashkejetesa divorci eshte ne rritje (dhe shumica e qifteve, nuk arrijne dot te perfundojne jeten pa u ndare)?

Po ku ka mė mire, se sa te besh jete bashkeshortore ashtu si i ka hije si shqiptar, fejes, e martes, e leje prej prinderve, e kurore ne te gjitha aspektet (sipas adeteve dhe gjithashtu ne bashki, etj.), e me darsem, e me gezim! :smile: Lum ne qe jemi shqiptar, e shpresoj te drejtohen edhe ata femij te shqiptareve qe sot jane vetem shqipfolesa qe ndjekin kulturat e huaja te cilat po u shkaktojne atyre vetem vuajtje (shiko Perendimin, 60% e femijeve jetojne pa nje prind te pakten, shkak i ēregullimeve familjare dhe mosprezenca e moralit dhe dashurise ashtu si i ka hije, qe tek ne shqiptaret nuk mungon).

Murgesha
19-06-07, 17:59
Njėjte si bashkėjetes si martesė kur dashuria ėshtė ne nivel.
Nuk di pse dikush e shpall tė pamoralshme apo tė papreferuar tė bashkėjetoj me atė qė ja don zemra. Njė martesė nuk e ban plotėsisht tė vlefshme kunora nėse nuk egziston harmonina e dashuria reciproke. Martesa ėshtė vetėm nėnshkrimi pėr kapitullimin e lirisė njerėzore hahahahahahaa

sherri
19-06-07, 18:34
Njėjte si bashkėjetes si martesė kur dashuria ėshtė ne nivel.
Nuk di pse dikush e shpall tė pamoralshme apo tė papreferuar tė bashkėjetoj me atė qė ja don zemra. Njė martesė nuk e ban plotėsisht tė vlefshme kunora nėse nuk egziston harmonina e dashuria reciproke. Martesa ėshtė vetėm nėnshkrimi pėr kapitullimin e lirisė njerėzore hahahahahahaa
As une nuk e di ca ka morali e feja me ket pune,,Baba jem ndjes past;nuk ka pas kuror kurr!!? e di sa her ka ra pyetje pse? thojke ne ate kohe ne zyren ku u bejshin keto kurorzime punojke nje Shka,i cili na i deformojke emrat,e mbiemrat,edhe flet-kuroren ne shkinisht e bejke,,, dikur tha mendova..se filloj edhe nana juve me mu ba "bajat"hahahahahaha e mendojsha mos po e ndrroj,por ja keshtu jetoj me te deri ne vdekje.....pa kuror vec( mos te ja futi kot tashe se pasi keto zyre ne pergjithsi ishin ne dore te Shqipeterve kan ba kuror,,edhe per ket fakt edhe te gjithe femia i kemi emrat plotsisht shqip(edhe me te gjitha shkronjat si duhet) jo si ka shume raste p.sh. Gjoni-e/Djoni,,,ose Hyseni/Iseni etj.etj.......

Murgesha
19-06-07, 18:45
Sherro emri im mė fillon me Q, e sot atė ditė nė dokumente tė mia mė figuron emri me C. Paramendo se si ndihem kur tani prej Q-sė nė kėtė vend ma fillojnė emrin me S. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Po i lumtė gjyshit tėnd qė ta paska mbajt gjyshen me bashkėjetesė e shpresoj qė nė jetėn e tyre tė pėrbashkėt sju kan munguar as fėmijėt e as tė mirat tjera jetėsore.
Kur patėm ardhė nė DK unė kisha me vete edhe dėshminė qė jam e martuar dhe e dorėzova te autoritetet pushtetare. Eh ta kisha ditė nė atė kohė e tė thoja se veq dashnor e kam burrin tim sot kisha mė tepėr privilegje tatimore.... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

Nėse nė njė kohė nė trojet tona funkcion ligji sikur nė shtetet pėrendimore dashtėn s`dashtėn edhe kundėrshtarėt mė tė mėdhenj tė bashkėjetesės mė me dėshirė do tė bashkėjetojn se sa tė martohen.

sherri
20-06-07, 08:23
Sherro emri im mė fillon me Q, e sot atė ditė nė dokumente tė mia mė figuron emri me C. Paramendo se si ndihem kur tani prej Q-sė nė kėtė vend ma fillojnė emrin me S. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Po i lumtė gjyshit tėnd qė ta paska mbajt gjyshen me bashkėjetesė e shpresoj qė nė jetėn e tyre tė pėrbashkėt sju kan munguar as fėmijėt e as tė mirat tjera jetėsore.
Kur patėm ardhė nė DK unė kisha me vete edhe dėshminė qė jam e martuar dhe e dorėzova te autoritetet pushtetare. Eh ta kisha ditė nė atė kohė e tė thoja se veq dashnor e kam burrin tim sot kisha mė tepėr privilegje tatimore.... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

Nėse nė njė kohė nė trojet tona funkcion ligji sikur nė shtetet pėrendimore dashtėn s`dashtėn edhe kundėrshtarėt mė tė mėdhenj tė bashkėjetesės mė me dėshirė do tė bashkėjetojn se sa tė martohen.
A po shef oj Qefserjooooo hahahahahaaha qe spo dike njeri kurr boll.

LABI
20-06-07, 14:19
Njėjte si bashkėjetes si martesė kur dashuria ėshtė ne nivel.
Nuk di pse dikush e shpall tė pamoralshme apo tė papreferuar tė bashkėjetoj me atė qė ja don zemra. Njė martesė nuk e ban plotėsisht tė vlefshme kunora nėse nuk egziston harmonina e dashuria reciproke. Martesa ėshtė vetėm nėnshkrimi pėr kapitullimin e lirisė njerėzore hahahahahahaa

Kusht, parim i cfaredo lloj bashkesie jetese. cofte martesore , cofte bashkejetese eshte

Shprehja vullnetit te lire te paleve per jete te perbashket - ne rast mungese te keti parimi martesor shkaktohet nuliteti- pavlefshmeria e marteses... Efektet juridike te ketij kushti me s'miri i dijne ata shqiptare qe martesen e kane perdorur si mjet per te rregulluare statusin e shtetesise... Nese eshte vertetuare qe martesa eshte lidhur pa ekzistimin e qellimit per jete te perbashket , eshte shpalle e pavlefshme martesa.

Ekzistojne te ashtuquajtura kushte materiale (nje nder to eshte edhe deklarimi vullnetit paleve per jete te perbashket) , po ashtu edhe formale (procedurale ligjore) ... Poashtu ekzistojne edhe te ashtuquajturat NDALESA dhe PENGESA martesore qe shkaktojne (pasoja juridike) anulimin e martesese , nulitetin (pavlefshmerine ) e marteses .

Arkza
20-06-07, 14:45
Me sa po shoh un shumica nga ju pasket deshire me shume per Bshkejetes !!!!
Po mir po spo e Kuptoj nje gje se pse kjo Deshir !?
A mos Vllah Kurorezimi po i Prishka Harmoris Familjare !!!! Un Mnedoj se jo !

Edi se nga ju dikush dote thon per mua Primitive apo te Ngjashme , Por un veq ejepi mendimn tim te thjesht se per mua Bashkjetsa ska Kurr-fare Vlere se asgje hiq .

Ani do e do qe po thojne te Njoftohin me shume !!!! e qka pra me shume !!! Nje Gjume a !? te shoh si si po merre Frym apo si leviz apo se si eshte Shtrat !!!!!!!!! Kjo mua me duket se s'eshte ketu Arsyja por me sa e kam Vrejt un tek neve Shqiptareve qe Ne Menxi s'presum veq 2 Euro ne Xhep me i bo dhe thojme jena Hi Ne Evrope !!!!!! phaaaaaaaaaa Katastrofte per neve a !!!
Dhe ne qe nga Shkalla Zeroo dojme me Shku ne Shkallen me larte d.m.th. ne Shkallen 50 P.SH . Dhe un mendoj se qdo hap shkon qgo gjegja e jo nga Zeroja me kalu pernjehresh te 50 -ten .

Me kete desha te them se tek ne nuk eshte Rrethi e as s'jan Kushtet , Ju e dini se Shimicave nga ne Jetojme me Familjen si femrat dhe si mashkujt , dhe per te Jetuar me Bashkjetesen tende/tendin Duhet te kish diqka mbi barren tend P.SH. Banesen tende , page te mir e tje..tjee...............


Me kaq po e Perfundoj , Ndoshta me diqka e ka Tepruar ose ju kam Ofenduar ju Krekoj Ndjesje nga te gjithe , Qellimi im nuk eshte per te Ofenduar askon veq nje mendim i mija e Thjesht !!!

Me Respekt Arkza !

LABI
21-06-07, 12:54
Me sa po shoh un shumica nga ju pasket deshire me shume per Bshkejetes !!!!
Po mir po spo e Kuptoj nje gje se pse kjo Deshir !?
A mos Vllah Kurorezimi po i Prishka Harmoris Familjare !!!! Un Mnedoj se jo !

Edi se nga ju dikush dote thon per mua Primitive apo te Ngjashme , Por un veq ejepi mendimn tim te thjesht se per mua Bashkjetsa ska Kurr-fare Vlere se asgje hiq .

Ani do e do qe po thojne te Njoftohin me shume !!!! e qka pra me shume !!! Nje Gjume a !? te shoh si si po merre Frym apo si leviz apo se si eshte Shtrat !!!!!!!!! Kjo mua me duket se s'eshte ketu Arsyja por me sa e kam Vrejt un tek neve Shqiptareve qe Ne Menxi s'presum veq 2 Euro ne Xhep me i bo dhe thojme jena Hi Ne Evrope !!!!!! phaaaaaaaaaa Katastrofte per neve a !!!
Dhe ne qe nga Shkalla Zeroo dojme me Shku ne Shkallen me larte d.m.th. ne Shkallen 50 P.SH . Dhe un mendoj se qdo hap shkon qgo gjegja e jo nga Zeroja me kalu pernjehresh te 50 -ten .

Me kete desha te them se tek ne nuk eshte Rrethi e as s'jan Kushtet , Ju e dini se Shimicave nga ne Jetojme me Familjen si femrat dhe si mashkujt , dhe per te Jetuar me Bashkjetesen tende/tendin Duhet te kish diqka mbi barren tend P.SH. Banesen tende , page te mir e tje..tjee...............


Me kaq po e Perfundoj , Ndoshta me diqka e ka Tepruar ose ju kam Ofenduar ju Krekoj Ndjesje nga te gjithe , Qellimi im nuk eshte per te Ofenduar askon veq nje mendim i mija e Thjesht !!!

Me Respekt Arkza !

Bashkjetesa eshte nje gje faktike, shume reale, e prekshme sot ne shoqerine Kosovare. Kjo eshte njera prej arsyve qe ka shtyere legjislacionin ne fuqi ne Kosove te parasheh dispozita ligjore edhe per kete forme jetese te qifteve .

Shume te ri, jetojn , kane krijuare familje, pa e pasur nje lidhje civile ( ligjore) te marteses)...
Bashkjetesen ne Kosove e karakterizojne dy lloje kryesisht


aso qe jane te krijuara vetem me shprehje te vullnetit te ndersjellet te ciftit , dhe
aso qe jane krijuare me shprehje te vullnetit ne mes qifteve... dhe me deklarim ndermjet te afermeve (prinderve) te familjes se qifteve ... me FEJESE.Keto jane format e bashjeteses se ketyre qifteve , Mirepo asnjera gna keto forma nuk eshte e regjistruare... poashtu edhe fejsa (nuk regjistrohet ne librat publike te gjendjes civile ).


Keto qifte per nje kohe te gjate bashkejtojne, disa prej tyre dhe krijojne familje me lindjen e femijeve.

Martesa eshte ceshtje procedurale- qe patjeter , shoqeria (shteti) me shume e favorizon edhe idealisht edhe ligjerisht ..... Mirepo, realiteti i krijuar i ka bere ligjvenesit qe te mendojne ne kete drejtim qe t'i rregullojne keto raporte shoqerore qe jane mjafte prezente ne shoqerine Kosovare .

Legjislacioni, ligji, duhet t'i sherbeje jetes se njerezve , ligji duhet t'i akomodohet , pershtatet shoqerise , e jo e kunderta... Pasi qe ligji, norma eshte produkt i shoqerise (dhe shume e logjikshme qe ajo duhet t'i sherbeje asaj ).


SHOQERIA ESHTE DINAMIKE - per dallim nga LIGJI - STATIKE.

Arkza
21-06-07, 15:15
Labi Prap se Prap une se Shoh Te Arsyshmen !!!

LOJETARI
21-06-07, 16:09
Nė njė shoqėri ku pėrveq kaosit tė pėrpiktė asgjė tjetėr nuk funksion siē duhet ,edhe komunikimi pėr gjėra tė tilla si tema nė fjalė nuk ka mundėsi tė rrjedh ndryshe pos me fėrkime ekstreme ,ku njėra palė akuzon palėn tjetėr pėr amoralitet .As martesa e as bashkėjetesa nuk ėshtė shpikė apo zbuluar nga ne shqiptarėt ,prandaj kėtu edhe nuk ka hapėsirė pėr krenari kombėtare .Kėshtu qė pėr ata qė mendojnė se nėse deklarohen publikisht kunder bashkėjetesės do tė pėrfitojnė pikė reputacioni si patriotė :tongue: apo si moralist , gabojnė.Sikurse qė gabojnė edhe ata qė bashkėjetesen e radhitin ndėr kriteret e para pėr tė qenė tė modernizuar .
Njė edukim i mirėfilltė , njė pregatitje pėr jetė konform standartit jetėsor ,si dhe pak fat nga perėndia duhet tė jetė ēelės kryesor pėr secilin qė kur tė vie koha pėr marrjen e vendimeve tė tilla tė mos bjen pre e askujt .
A mė mirė ėshtė pėr njė fėmij tė ketė prindėrit e martuar ,por tė jenė ``sėmurė``tė trentė ;ku baba e rrah nėnėn apo anasjelltas apo tė dytė e rrahun fėmijėn ,apo tė jetojnė tė lumtur e nė harmoni edhe pse nuk kanė dasht tė kurorėzohen? .Cila ėshtė mė e moralshme ?
Dikush e pėrmendi perėndimin ,me keqardhje, pėr fėmijėt qė jetojnė me prindė tė divorcuar .O bashkėdiskutues ,tretmanin qė kanė fėmijėt nė perėndim ne veq mundė ta shikojmė me zili .Nuk kemi ne kaqik tė kritikojmė dikėnd deri sa mbyllim sytė para fėmijve tanė.

SANTANA-29
21-06-07, 16:28
Nė njė shoqėri ku pėrveq kaosit tė pėrpiktė asgjė tjetėr nuk funksion siē duhet ,edhe komunikimi pėr gjėra tė tilla si tema nė fjalė nuk ka mundėsi tė rrjedh ndryshe pos me fėrkime ekstreme ,ku njėra palė akuzon palėn tjetėr pėr amoralitet .As martesa e as bashkėjetesa nuk ėshtė shpikė apo zbuluar nga ne shqiptarėt ,prandaj kėtu edhe nuk ka hapėsirė pėr krenari kombėtare .Kėshtu qė pėr ata qė mendojnė se nėse deklarohen publikisht kunder bashkėjetesės do tė pėrfitojnė pikė reputacioni si patriotė :tongue: apo si moralist , gabojnė.Sikurse qė gabojnė edhe ata qė bashkėjetesen e radhitin ndėr kriteret e para pėr tė qenė tė modernizuar .
Njė edukim i mirėfilltė , njė pregatitje pėr jetė konform standartit jetėsor ,si dhe pak fat nga perėndia duhet tė jetė ēelės kryesor pėr secilin qė kur tė vie koha pėr marrjen e vendimeve tė tilla tė mos bjen pre e askujt .
A mė mirė ėshtė pėr njė fėmij tė ketė prindėrit e martuar ,por tė jenė ``sėmurė``tė trentė ;ku baba e rrah nėnėn apo anasjelltas apo tė dytė e rrahun fėmijėn ,apo tė jetojnė tė lumtur e nė harmoni edhe pse nuk kanė dasht tė kurorėzohen? .Cila ėshtė mė e moralshme ?
Dikush e pėrmendi perėndimin ,me keqardhje, pėr fėmijėt qė jetojnė me prindė tė divorcuar .O bashkėdiskutues ,tretmanin qė kanė fėmijėt nė perėndim ne veq mundė ta shikojmė me zili .Nuk kemi ne kaqik tė kritikojmė dikėnd deri sa mbyllim sytė para fėmijve tanė.

Eh zoti lojtar me drejt e ke,kjo esht e verteta edhe pse dhemb,,respekt shoki,,:smile:

LABI
05-08-07, 12:38
Unė nuk mendoj se do tė ishte zgjidhje e mirė, si tė themi kopje ose plagjiat i martesės, por ėshtė e pamundur krijimi i raporteve tė tilla nė shoqėrinė shqiptare, e nė vendet perėndimore egziston edhe atė nė masė tė madhe njė dukuri e tillė.

Nė vendet perėndimore funksionojnė raporte tė tilla, sepse dy partnerėt qė bashkėjetojnė, janė finaciarisht tė pamvarur nga njėri-tjetri dhe kanė krijuar njė lloj bashkėjetese - konkubinat, tė cilėn disa e mbyllin me martesė, e disave edhe u pėrfundon me ndarje nė drejtime tė ndryshme.

Bashkėjetesėn, si duket e kanė shpikur nė vendet e zhvilluara se dinamizmi i jetės dhe ndryshueshmėria e raporteve njerėzore qė kanė ata i ka detyruar ta bėjnė njė lloj praktike para martesės, e edhe martesat iu pėrfundojnė me shkurorėzime e ndarje, sepse si duket nuk dijnė mė tė dallojnė bashkėjetesėn nga martesa!!!

Nė vendet perėndimore funksionojnė raporte tė tilla, sepse dy partnerėt qė bashkėjetojnė, janė finaciarisht tė pamvarur nga njėri-tjetri dhe kanė krijuar njė lloj bashkėjetese - konkubinat, tė cilėn disa e mbyllin me martesė, e disave edhe u pėrfundon me ndarje nė drejtime tė ndryshme.

Bashkėjetesėn, si duket e kanė shpikur nė vendet e zhvilluara se dinamizmi i jetės dhe ndryshueshmėria e raporteve njerėzore qė kanė ata i ka detyruar ta bėjnė njė lloj praktike para martesės, e edhe martesat iu pėrfundojnė me shkurorėzime e ndarje, sepse si duket nuk dijnė mė tė dallojnė bashkėjetesėn nga martesa!!![/quote]


Ne cfaredo lloj pozite, raporti financiare ekonomike t'jete nje qifte , konkubinati si nocion s'eshte ajo se cfare e karakterizon bashkejtesen si nje bashkesi jetese e nje qifti..

Konkubinati eshte nje lloj bigamie , apo ekzitence e nje raporti bashkeshortore- pos asaj martesore (brenda rendit juridik qe njef monogamine) .... Konkubina eshte nje femer me te cilen nje mashkulle ka PASUR KONTAKTE SEKSUALE , APO DHE KA LINDURE FEMIJE(ka krijuare familje ) jashta martese (JASHTE FORMES SE VETEME TE LEJUARE TE LIGJSHME QE QIFTET TE JETOJNE SE BASHKU ).... Kjo lloj gjendje e krijuare me lindje te femijeve ne te shumten e rendeve juridike ne t'kaluaren s'ka ndryshuare poziten , statusin - juridik- social te femres (konkubines) .. Konkubina ka mund t'jete sherbetorja e shtepise, prostitute...
Mirepo, ajo s'ka mundur t'i gezoj privilegjet qe pordhon nje gjendje e tille e krijuare me lindjen e femijeve... S'ka pasure efekte juridike ne statusin - juridik-social ...
Ndersa bashkejtesa - si nje forme e jetes se perbashket ne kuptimin bashkekohore - eshte e parapare dhe e barazuare me dispozita ligjore me martesen ne Ligjin Familjare te Kosoves... SA JAM I INFORMUARE BASHKJETESA ESHTE E RREGULLUARE ME DISPOZITA LIGJIORE NE TE GJITHA VENDET E RENDIT JURIDIKE KONTINENTALE - EVROPIANE .


Mipore, sido qe te quhet nje forme e shprehur, e manifestuare, formalizuare e vullnetit per jete te perbashket te nje qifiti , fejese, martese ; esenca e te gjitha ketyre formave te jetes se perbashket eshte ... SHPREHJA E GADISHMERISE PER TE JETUARE, BERE JETE TE PERBASHKET ...

Mardheniet intime , shpirterore , jeta e perbashket e qifteve - qe linde ne saje te terhqejes dhe peraferimit shpirteore , dashurise , as nuk vendosen, as nuk mund te mbahen, duke kontekstualizu , apo duke kerkuare zgjidhje tek ajo qe njifet si rend-shoqerore-juridik ...cfaredo qofte ai laike , apo religjioze (qe percakton te drejtat dhe detyrat perkrah qytetareve te saj , si subjekt qe shfrytezojne dhe ju nenshtrohen ketyre te drejtave dhe detyrave qe i percakton <norma,ligji> ) .


Edhe institucionalistat me te medheje , s'kane arriture dhe nuk do t'mund cdo gje(cdo sjellje, te shprehuri, manifestimi ) te institucionalizojne, te parashohine me ligje... Madje, madje nuk do te ishte dhe e shendetshme qe cdo gjeje t'i ze frymen ligji. Madje, eshte edhe e pamundur qe cdo kontekst , sjellje individuale e paperseriture te rregullohet parapakisht me ligje.

Por hipotetikisht edhe po qe se do t'ekzistoj mundesia nuk do te ishte mire ... Nuk do duhej te formalizohej jeta aq shume te behen nje KAFAZ I HEKURT ... Njeriu perdallim nga roboti , mund te artikulohet, te mendoj, te marre vendime te pa servuara , te pa-kodifikuara.... Jeta e tepert e formalizuare gjveshe njeriun nga natya e tij.

Ekzistojne dhe disa vlera , ideale, rregulla qe nuk jane te percaktuara, as te shkruara dikund qe percakton se cfare eshte e mire dhe cfare eshte e keqe.. Jane kontekstet e ndryshme kulturore qe bejne qe fjalen MORAL - T'A RELATIVIZOJE... Pra jane traditat , kulturat qe percaktojne se cfare eshte e moralshme dhe cfare jo . CFRARE ESHTE E MIRE , E CFARE JO ?

Dhe po thuajse edhe tradicionalisht dhe juridikisht cdo gje e cila eshte e demshme , apo ne nje menyre apo tejter paraqet kercenim per per jeten, shoqerine, konsiderohet edhe e KUNDER-LIGJORE - dhe te gjitha ato sjellje , te cilat konsiderohen nga nje rend i caktuare shoqerore si te pahijshme (kunderligjore, e pazakonshme) edhe kualifikohen si KRIME - pra INKRIMINOHEN . .

Pra : E DEMSHME - E PAMORALSHME - KUNDER LIGJORE - keto fjale per nje sjellje te caktuare ne nje kontest shoqerore - jane EKUIVALENTE .


S'mund te shtyhen, detyrohen , me denime, ndeshkime apo forma tjera kushtezimi njerezit qe te aplikojne, respektojne nje kulture e cila konsiderohet qe per nje periudhe te caktuara ka qene e zakonshme .

Ligji do duhej te kuptohej si dicka qe eshte fleksibile... Si dicka qe ka nevoj per rishikim te kohe pas koheshme, per amandamentim (shtim) apo edhe abrogim ( qfuqizim) te tyre.

Ligjet i fuqizon (vendos), i respekton njeriu, dhe poashtu dhe i qfuzizon (i hjeke).

LIGJET S'JANE TE DHANUNA NJE HERE E PERGJITHEMON ... LIGJI DO DUHEJ TE RISHQYRTOHET VAZHDIMISHT , PASI QE KETE IMPONON DINAMIKA E ZHVILLIMEVE TE PERGJITHESHME SHOQERORE... LIGJET DUHET T'I SHERBEJNE NJEREZVE (SHOQERIRSE).

Me s'paku dy njerez mund te detyrohen me ligje (sanksione dhe benificione) te dashurojne njeri tjeterin, apo te shprehin vullnetin e brendshem per jeten e tyre te perbashket.

Kete s'mund t'a arrije ligjiii, kete s'mund ta arrije kurora martesore . S'mund cdo gje te formalizohet, jo cdo gje funksionon me ligje te shkruara , jo cdo gje funksionon, levize, nxitete nga presioni i beneficionit apo sanksionit .


Sikurse martesa edhe bashkjetesa jane forma - te jetes se perbashket (bashkesi jetes) te nje qifiti ( nje burri dhe nje gruaje) . Dallimi i vetem eshte qe e para prodhon efekte juridike me te gjera se sa e dytaa (ne raste te shkeputjes se jetes se perbashket ).

PERSHKAKE SE PER KETE PALET MARTESORE -- PAGUAJNE NJE TAKSE PER RENDIN E CAKTUARE (SHTETIN) SHOQERORE - MEQRASTE SHTETI NE TE ARDHMEN JU GARANTON QE MARTESA E LIDHUR NUK DO T'MUND TE SHKEPUTET , APO ESHTE E MUNDUR TE SHKEPUTETE ... VARESISHT NGA RENDI-JURIDIK-SHOQERORE QE ESHTE NE FUQI NE NJE SHTETE...
NE RASTE SHKEPUTJEJE KJO MARREVESHJE E SHPREHUR NE FORME TE KUROREZIMIT MARTESORE - ESHTE NJE LLOJ KONTRATE E CILA NE TE ARDHMEN NE RAST SHKEPUTJEJE JU SIGURON NJE LLOJ SIGURIE KOMPENZIMI PO QE SE AJO NDODHE .

DHE SE INTERESI I SHETIT PER TE RREGULLUARE NJE MARDHENIE TE TILLE SHOQERORE ME LIGJE -ESHTE NE INTERES TE RENDIT-JURIDIK-SHTETERORE-STABILE PASI QE NE ATE FORME KONTROLLONE , MIREBMANE EDHE FORMEN ORGANIZUARE SHOQERORE SIQ ESHTE MARTESA DHE FAMILJA - (e cila eshte forma elementare-themeloree organizimit shoqerore).

Ma-Origano
08-12-07, 11:36
Edhe ub mendoj si lazdrani

jadore
08-12-07, 15:29
nje document formal ku shkruan Flete Kurorzim nuk mi ndreq raportet dhe sjell lumturine ... mu pate pergjigjur nje kohe Barbara nje shoqe e imja qe deri me sot duhet ti kete 15 vjet qe jeton ne bashkjetese me partnerin e saj...

tash mendimi im personal , kjo leter formale eshte e domosdoshme nese qifti ka femi ,apo nese neser apo pasneser pason ndarja e pasurise qe nje cift investon per kohen qe ishin bashke..
tjerte, ...!!nuk e shof qe do te ishte per tjeter e domosdoshe , ah po ne shtetet e civilizuara ke dhe privilegj, lirimin nga pagesat e tatimit ne perqindje me te ulet te taksave..

halla e madhe
09-12-07, 08:55
Le te bashkejetojne more,s'ka asgje te keqe,nese bejne dasem me ne fund, tybe do t'i gezohesha atij gazmendi,pra edhe nese ndahen kur kerset kjameti,aiii sa nusja e sa djali i shtepive me OXHAK jane nda ne menyra me te keqija dhe asgje s'kan mune t'i beje njeri tjatrit pos ju ka mbete faqja e zeze dhe marrja teper!!!