PDA

View Full Version : A ndikon muzika tek rinia?


Cool_Boy
04-02-04, 14:40
Pershndetje pe rte gjith

Vetem dehsta ti ndegjoj do opinjone nga ju lidhje me kete se "A ndikon muzika tek rinija"??? Ne te dy aspektet ate pozitiv dhe ate negativ..Une per mendimin tim besoj se ne do raste muzika ndikon me shum negativ se ate pozitiv P.SH. Do muzika qe kan te bejn me klipe si muj ta quj une kriminale ,me alltija,fjal te dyte etj etj..

Shprehen mendimin mos hezitoni por veproni per nje jet me te mir dhe te nje te ardhme me te qet..

Engjellushja
17-06-04, 16:13
Po Cool:Boy ndaq me dit Muzika esht Shejtan!!! Jo vetem per t rinj por Pergjithsi !!!
Bile nuk ndikon pakes por shum i tranon.........se ndjehnjet ti trubullon dhe ritmi i zemres shendrohet ashtu si vepret....dhe t flasurit....etj...etj...d.m.th Mzika esht nj gj q mundet njeriu ta ndryshoj per s keqi dhe e keqja esht SHEJTANI !

Tung ishalla m kupton t pakten se cfar deshta m then

SEX.......DRUGS......and ROCK`EN ROLL >> E kupton ket Fjal?????

Gentiana
17-06-04, 16:19
Po Cool:Boy ndaq me dit Muzika esht Shejtan!!! Jo vetem per t rinj por Pergjithsi !!!
Bile nuk ndikon pakes por shum i tranon.........se ndjehnjet ti trubullon dhe ritmi i zemres shendrohet ashtu si vepret....dhe t flasurit....etj...etj...d.m.th Mzika esht nj gj q mundet njeriu ta ndryshoj per s keqi dhe e keqja esht SHEJTANI !

Tung ishalla m kupton t pakten se cfar deshta m then

SEX.......DRUGS......and ROCK`EN ROLL >> E kupton ket Fjal?????


Nuk isha pajtuar me mendimin tend. ok ndoshta ndikon te dikush negativ-isht,(ma thuaj nje shembull se ka ndikuar tek nje njeri negativ) po ne pergjithsi veshet gjithmon vetem fjalet e njeriut nuk i ban, keshtu qe musika esht edhe per relaksim, dhe tjera...

dita girl
17-06-04, 16:33
Une mendoj qe muzika sadopak ka ndikim tek rinia,si per te mire ashtu edhe per te keq,nganjehere njeriu ka nevoje per nje qetesi shpirterore,dhe muzika eshte ajo qe ta qeteson shpirtin,ne anen tjeter muzika ndoshta ka edhe te meta,gje qe te qon deri tek rruget e keqia!

dita girl
17-06-04, 16:36
desha te shtoj edhe diqka,se muzika eshte nje art,per te cilen q'do person ka nevoje,si ne momente te mira ashtu edhe ne momente te veshtira.....

dita girl
17-06-04, 16:37
desha te shtoj edhe diqka,se muzika eshte nje art,per te cilen q'do person ka nevoje,si ne momente te mira ashtu edhe ne momente te veshtira.....

Engjellushja
17-06-04, 16:56
Po ashtu esht .per Relaxim gjithashtu.........por, degjimi i kengve rrit hipokrizin n zemer .....
degjimi i kengve......zvoglon turpin, rrit epshin, humb edukaten.....
Degjimi i kengve esht shfrenim
"Kenga esht defrim (argetim) i urrejtur, e kush degjon shum.................esht mendjeleht vertet esht se nuk d.m.th esht nj gj shum e keqe (mvaret nga personi) por ndryshon hipokrizen e zemres pamarparasysh a esht muzik (vallzimi apo relaxisimi) prap se prap...muzika udheheq ndjenjat kurse Textet njeriun n vepre apo n mendim....
Beni nj Test nga ana juaj, ose m nj Femi c nuk mund ta kontrollon vehtveten...leshoje muziken dhe vreni vemendje se si reagon.....dhe ndaleni muziken.....dhe shikoni prap si reagon......dhe lerin Femiun t degjon s paku 5 ore n dit...dot t mirrni vesh se ai femi dot ti Interpreton fjalet e kenges....dhe dot ti nderohen ndjenjet dhe nese shikon shum telvizion, dot merr nj parashikim t till se cfar sheh dhe ashtu s paku dot mundohet t vepron (dhe ajo ka lidhje me ndjehnje,(femiun e ben muzika....t paedukueshem.........nervoz etj...c nga zvogelmi esht fjala, por kur t rriten >>No one want“s to be themselfs these days<<por dhe nj arsye ose nj pyetje. shiko ma mbrapa dhe m thuaj: Pse ja filloj pas 1.Muzikes ...........>te pinurit e cigares.........>t shamurit (ashtu dhe n texta)alkoholi.......>.droga........>dhe Agressitiviteti n disko apo....n rrug, n shkoll etj..keshtu c shumica e tyre nuk mund t kontrollojn vehten se cka bejn....Por ka njerz c nuk jan mendjeleht, por aty mvaret krejt si dhe kur ja fillon njeriu t ndegjoj muzik (me shumic) Por femiun e ben muzika mendjeleht......t paedukueshem........dhe keshtu ja fillon nj rruges s keqe....

Ju falenderoj per mirkuptim por mendja ime esht keshtu.........me respekt "Engjellushja

anna
18-06-04, 13:51
ndikon sidomos ne moshen e adoleshences ne pergjithesi roku i ben me agresiv

qika_pr
18-06-04, 16:01
Pershendetje
une ndegjoj shum rok edhe rok te forte si thon prishtinalit
Po nuk ka ndiku tek une ose ma mir me than ka ndiku vetem per nje gje
Me ka bere njeri me ndjenja per arte
E sa i perket se sa ndikon tek rina shum per mir e shum per keq
i keni pa ne klipe boterore veshjet ejani ne pr krejt rinia ashtu dmth ne veshje ka ndiku

edhe dicka mos e indetifikoni rokun me drogen
drog marrin edhe reperat bilem edhe ata te muzikes popullore
roku eshte gjeja me mir mir ose muzika me e mir qe ka kriju njeriu mson shum sene prej tij,por kurr mos u lidh me te

qika_pr
18-06-04, 16:02
Pershendetje
une ndegjoj shum rok edhe rok te forte si thon prishtinalit
Po nuk ka ndiku tek une ose ma mir me than ka ndiku vetem per nje gje
Me ka bere njeri me ndjenja per arte
E sa i perket se sa ndikon tek rina shum per mir e shum per keq
i keni pa ne klipe boterore veshjet ejani ne pr krejt rinia ashtu dmth ne veshje ka ndiku

edhe dicka mos e indetifikoni rokun me drogen
drog marrin edhe reperat bilem edhe ata te muzikes popullore
roku eshte gjeja me mir mir ose muzika me e mir qe ka kriju njeriu mson shum sene prej tij,por kurr mos u lidh me te

Vera
18-06-04, 16:03
Pershendetje

Po natyrisht qe po ndikon muzik adhe shum bile tek te rinjet, dhe ne asnje rast qe kam par nuk ka ndikuar dicka pozitivisht por vetem negativisht dhe ky eshte dicka nje minus per boten dhe vendin ton sidomos.

qika_pr
18-06-04, 16:03
Pershendetje
une ndegjoj shum rok edhe rok te forte si thon prishtinalit
Po nuk ka ndiku tek une ose ma mir me than ka ndiku vetem per nje gje
Me ka bere njeri me ndjenja per arte
E sa i perket se sa ndikon tek rina shum per mir e shum per keq
i keni pa ne klipe boterore veshjet ejani ne pr krejt rinia ashtu dmth ne veshje ka ndiku

edhe dicka mos e indetifikoni rokun me drogen
drog marrin edhe reperat bilem edhe ata te muzikes popullore
roku eshte gjeja me mir mir ose muzika me e mir qe ka kriju njeriu mson shum sene prej tij,por kurr mos u lidh me te

Murgesha
22-06-04, 09:34
Une mendoj se muzika ndikon jo vetem tek te rinjte. Per mua nje kenge muzikore e mire ma kthen disponimin, me ben me te bute ne qendrime e ne vleresime.
Edhe pse rinia ndegjon me shume muzike te huaj te zhanreve te ndryshme nuk besoj se ajo ndikon per te keq ne zhvillimin e tyre. Normal se ndikohen e ndoshta perdorin shprehje qe ndegjojne ne kenge por me kohe tejkalohen keto gjera.

mr_beni
20-07-04, 17:00
Muzika tek rinia besoj une se nuk mungon, une besoj se muzika eshte
ajo e cila te shoqeron si ne raste gezimi ashtu edhe hidherimi

ju pershendes

Gjermani_futbollist
20-07-04, 20:11
oh njeri qka je ka ban a

tung a

Cool_Boy
21-07-04, 09:40
Pershendetje te gjithve.
Teme e qelluar dhe nuk munda pa iu pergjegj kesaj teme te mrekullueshme.

Me pelqeu shkrimi i Engjellushes kur tha se MUZIKA eshte SHEJTAN.

Nga Muzika jan thyer me mijra mijra kafene , restorane , jan vrar me qindra njerez etj etj.

Muzika ne asnje menyr nuk mund te jet pozitive ne shoqeri .
Ja raste me konkrete te kengetareve qe tani me muziken e kan be ne puntori prej te ciles jetojne , nuk jetohet nga muzika , dhe cka bejn per te qen me te famshem , 99% e Kengetareve zhvishen lakuriqe duke reklamuar trupin e tyre te zhveshun lakuriq , duke paraqit para mediumeve pjeset e turpshme te trupit ,. mu [per kete muzika eshte gje negative ne shoqeri .

me respekt
AlbMuslim-Ku

I nderuar me te vertet e keni thene ralitetin dhe falminderit shume per kete shkrim,nuk mundet askush te kundershtoj apo ti muhojn keto gjera qe ti i ke then...............

me respekt

Cool_Boy

Honesty^uk.
21-07-04, 17:41
Tek nje njeri qe nuk ka karakter te forte, jo vetem muzika por cdo gje e shemtuar ndikon ne sjelljen veshjen apo veprimet e tij.
Pasi ne u beme per te pare se si eshte bota, se pari kemi thithur, mesuar apo praktikuar gjerat me te rendomta, keshtu qe edhe persa i perket muzikes rinia kosovare mundohet se si ti praktikoj ato videoklipe te cillat jane te paraqesin skena dhunshme, qe kane fjalor te poshter etj etj

turisti
28-07-04, 00:47
SI KUMONAT PER DELET... :wink:

nitushe
10-09-04, 16:52
te une shume poztivisht ndikon qe une pa ngu muzik smuna as me fjet, edhe krejt qka boj kam qef me ngu muzik edhe ent kur ti laj kam qef edhe me knu edhe ne ngu muzik :wink: