PDA

View Full Version : PYTJE-PĖRGJEGJE Tė gjitha problemet rreth SOFTWARE-HARDWARE


Zero Cool
07-02-04, 22:26
Pjesmarrės tė nderuar !
Nė kėtė vend mund tė parashtroni pytje tė ndryshme rreth PC-sė, duke pėrfshirė problemet nė hardware (pjesė mekanike) apo software (programet). Pėr tė gjitha llojet e problemeve pra urdhėroni e shkruani nė kėtė Temė. Pėrgjegjet (zgjidhjet e problemeve) do tė mundohemi ti gjejmė sė bashku dhe nė njė afat optimal.


http://www.fun-spass-witze.de/lustige-bilder/computer05_01.jpg


Nėse keni kėso lloj problemesh:
URDHĖRONI

jin kazama13
07-02-04, 23:40
a mundesh me metregu si do ta baj ndonje dvd te videotekes kopje nese po pergjigju dota di per falinineres shume.kjo ishte si pytja e pare,kam edhe disa me programe pome ransi ashte kjoe dvd-se.

dati
08-02-04, 00:17
Pytja ime asht: Mė asht mbushur kompjuteri me virusa , po si mundem me i largu te gjith qė tė mundem tė punoj normal.

Zero Cool
08-02-04, 00:26
Pėrshėndetje dati
Po kėshtu bre mik , fillimisht shko te njė faqe e internetit ku do ta bėsh SCANIMIN (dhe pastrimin) e PC sate nga virusėt pastaj shko te tema :Ku mund tė gjeni programe falas , nė kėtė forum, edhe shkarko njė ANTI VIRUS falas dhe instalo nė kompjuter, kėshtu qė tė kesh mbrojtje permanente nga virusėt dhe trojanėt .
Pėr ONLINE scan shko kėtu psh :

http://www.pandasoftware.com/activescan/com/activescan_principal.htm

Zero Cool
08-02-04, 00:52
Pėrshėndetje jin kazama13
I nderuar , fillimisht po shpresoj qė ke hardwerin e duhur (DVD Rewriter) , pastaj tė nevojitet programi si psh. Nero apo Easy CD-DVD Creator ose ndonjė tjetėr (shih nė kėtė forum temėn : Ku mund tė gjeni programe falas). Nėse i keni kėto kushte ju mund tė bėni kopjimin e DVD-ve por jo edhe tė gjitha DVD-tė tė cilat merren nėpėr Vido-Clube. Pėr mbrojtje tė interesave tė vet kėto clube i kan porositur DVD-tė me mbrojtje nga kopjimi.
Unė pėr shembull personalisht ia kam arritė ti thuej mbrojtjet e CD-ve por ende jo tė DVD-ve kėshtu qė pėr kopjimin e tyre tani pėr tani unė jam i paaftė.
Mė fal.
P.S. mirėpo, nėse ke probleme me kopjim tė CD-ve tė nryshėm pėr shkak tė mbrojtje tė ndihmoj me gjithė qejf, tek e fundit po e shoh qė po jetojke nė Holandė lehtė mund tė takohemi.

Pėrshėndetje ty dhe tjerėve , shpresoj se sadopak tė kam ndihmuar :wink: :wink: :wink:

Zero Cool
11-02-04, 02:17
Murgesha Postuar: Wed Feb 11, 2004 1:01 am Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------
Zero_Cool sa her po hyj ne kete teme dhe po shoh keta numra ketu po mbeshtillem krejt. Te lutem nje skjarim nese ka mundesi.
Per cka sherbejne dhe cfare kuptimi kane?
Pershendetje nga Murgesha.

Kėtė pytje Murgesha e bėri nė temėn U HaP PraPDugojA-Proxy

Shumė e nderuara Murgesha !

Gjdo kompjuter i cili hyn nė rrjet (Network, internet) ėshtė i obliguar ta ketė njė emėr, ti psh identifikohesh me nofkėn Murgesha unė Zero Cool etj. kurse kompjuteri identifikohet me njė numėr unik. Nė bazė tė kėtij numri pastaj mund tė gjindet parapaguesi i tij dhe dihet pronari i saktė. Kėshtu qė edhepse shumica e njerėzve mendojnė qė kur tė hyn nė internet gjenden nė njė anonimitet tė thellė, kjo fare nuk ėshtė e sakt. Nė bazė tė kėtij numri (emėr pėr PC) identifikohet edhe shfrytėzuesi i rrjetit(internetit). Pėr dallim nga njeriu kompjuterit i jepet njė numėr pra nė vend tė emrit i cili mund tė jetė prej 4 x 3 numrave dhe atė prej nr. 0.0.0.0 e deri te numri 255.255.255.255 .Kėta numra mund tė ndahen nė 4 kategoti pra, psh nėse njė PC e ka nr. 123.456.789.0 kėtė emėr tė PC-sė mund ta ndajmė nė 123(A), 456(B), 789(C), 0(D). Provajderėt e mėdhenjė zakonisht i kan tė blerė numrat D dhe C , kurse ata ma tė vegjėl vetėm D. Lidhja e internetit ADSL ta jep mundėsinė qė ta kesh numrin e pėrhershėm (tė njėjtė), kurse lidhjet tjera, mė tė ngadalshme pra nuk ta japin numrin e pėrhershėm por sa herė qė ti lidhesh nė rrjet e pėrdorėsh njė numėr tė provajderit tėnd (dmth. gjithmonė ėshtė tjetėr).
Tani kur i kemi kėto gjėra tė qarta duhet ta dijmė edhe njė gjė . Nė tė vėrtetė asnjė faqe(web site) nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrpos njė numėr i ndarė nė 4 pjesė(kategori). kėshtu psh www.dardania.de nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrpos 212.97.132.102 apo www.shqip.dk ėshtė 195.47.247.41
Ka shumė njerėz tė cilėt pėr arsye tė ndryshme kan dėshirė qė kur tė hyn nė rrjet ,internet, nuk duan qė tė tjerėt ta dijnė se kush ėshtė ai (gjithmonė duke u nisur qė i gjehet numri i PC-sė pastaj parapaguesi i inernetit edhe adresa e sakt e personin bile edhe me gjith numėr tė telefonit). Pėr ti mėshefur fėrkemėt nė internet pra njeriu e ka zbuluar edhe tė ashtuquajturin proxy server. Ky farė proxy serveri nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrpos njė ndėrmjetėsues mes teje si shfrytėzues edhe pjestarėve tjerė nė rrjet. Do tė thotė Proxy Serveri ėshtė mbulesa jote, dhe nėse dikush e pėrdorė njė Proxy Server pėr komunikim me tjerėt nė rrjet atėherė numri (emėr) i PC-sė sė tij ėshtė i mbuluar(mshefur) pas numrit tė Proxy Serverit dhe gjdo tentim pėr ta ditur se kush ėshtė personi ėshtė e pamundur. Tani kėtu kėta Proxy Server ndahen nė : Transparent. Anonim dhe Anonim tė Thellė.
Kėta pra janė PROXYT(Proxy Server) tė cilat po i botoj unė pėr gjdo ditė tė freskėt
Kėtu duhet ta ceki qė validiteti i kėtyre PROXYve nuk ėshtė i pėrhershėm, ai vlen njė ditė, apo 2-3 orė apo njė javė e pastaj jo. Por edhe kėta proxyt ndahen nė grupe tė veēanta. Psh. pėr shfletimin e web siteve janė tjerė PROXY kurse pėr IRC (chat) tjerė...
Me siguri e ke parė ndonjėherė nė chat kur dikush e ka mbushur faqėn me tė shara tė ndryshme edhe i ka penguar tjerėt tė chatojnė normalisht. Operatorėt nė atė rast ja bėjnė ndalesė personit nė fjalė,pėrdorimin e chatit (serverit), edhe ai nuk mund tė hyj mė aty por nėse personi nė fjalė ka hyrė me anė tė njė Proxy Serveri atėherė Operatori ska bė tjetėr pėrpos ja ka ndaluar njė adrese tė gabuar hyrjen. Ky tani e pėrdorė njė Proxy Server tjetėr edhe hyn prap edhe e bėn tė njėjtėn prap, e Operatorėt ja ndalojnė prap e kėshtu deri nė pakufi... E gjithė kjo pra Murgesha ėshtė njė punė e mundimshme dhe e mėrzitshme, por qė Shqiptarėt mos tė lodhen duke kėrkuar kėso PROXY napėr faqe tė botės , unė e kam themeluar ZERO COOL PROXY COMPANY e cila prodhon kėso farė proxysh edhe po i botoj kėtu GRATIS.
Shpresoj qė sadopak tė kam ndihmuar ty edhe tė interesuarve tjerė

Zero Cool
12-02-04, 16:58
a mundesh me metregu si do ta baj ndonje dvd te videotekes kopje nese po pergjigju dota di per falinineres shume.kjo ishte si pytja e pare,kam edhe disa me programe pome ransi ashte kjoe dvd-se.

Edhe njė pėrgjegje jin kazama13
DVD-tė (disa prej tyre) nuk mund tė kopjohen pėr dy arsye :
1. Sepse shpesh ndodhė qė nė DVD origjinale ka tė dhana mbi 4.7 Gb, kurse nė DVD tė zbrazėt mund tė vendosen maximalisht mu kaq, 4.7 Gb.
2. File (dosja) e sigurimit te DVD nuk mund tė inēiohet sepse nėse DVD ėshtė porositur tė jetė e mbrojtur atėherė bėhet nė njė mėnyrė tjetėr. Ajo nė kėtė rast ende derisa ėshtė disku i zbrazėt bėhet shtypja e mbrojtjes sė DVD-sė e pastaj inēizohet. Kėshtu qė nuk ka mundėsi qė nėpėrmjet FILE (dosje) CRACKimit me u bė riinēizimi.

Por mos u brengos ti dhe ata tė cilėt dojnė me bėrė kopjim unė e zbulova njė mėnyrė , por ėshtė me tė vėrtetė njė procedur e gjatė.
Si pra tė inēizosh DVD-nė e cila ėshtė e mbrojtur ?
Fillimisht duhet qė DVD filmin ta shėndrrosh nė avi format (ky ėshtė njė format i filmit, shumė i komprimuar).Kjo zgjatė njė 7-8 orė, pastaj nga ky avi film duhėt tė ndash zėrin veq dhe ta ruash si Wave file. Pastaj filmin ta marrėsh dhe ta shėndrrosh nė MPEG2 file. Pastaj ta fillosh njė projekt tė ri tė bėrjes sė DVD-sė. Tė fusėsh aty MPEG2 filmin edhe zėrin i cili duhet tė koordinohet qė tė ecė sė bashku mė filmin, si dhe nėse ke nevojė psh. edhe pėrkthimin (me shkrim) nė gjuhė tė caktuar i cili gjithashtu duhet tė koordinohet.
Nė fund si rezultat e ke njė DVD tė kopjuar nga origjinali por mund tė thuash se ky edhe ishte projekt i yti sepse krejt kur tė mblidhen tė nevojiten nja 20-26 orė pune, prap mvaret nga shpejtėsia e PC-sė qė e ke.
Shpresoj qė tė kam ndihmuar ty dhe atyre qė ju intereson kjo lami.
Me nderime :