PDA

View Full Version : Cila poezi ju ka pylqyer me se shumti?????????


Cool_Boy
09-02-04, 13:42
Pershndetje per te gjith

Eshte e vrete qe kemi shkruar teper poezi te bukur dhe asnjeres nuk mundemi te thojm se eshte e keqe por besoj se per te ghith juve ndoshta eshte ndonje poezi e veqant qe ju ka pylqyer me se shumti dhe e mbani ne zemer!!!

Cila poezi eshte e veqant per ju,cilin poezi do ta zgjidhni si me te miren dhe do ta shpallni poezia e forumit etj..

Tung

mickoja
09-02-04, 18:31
te pershendes Cool Boy dashta ti pčrgjigjem pytjes tuaj.me te vertet ka shum poezia te bukura sa qe shum here befasohem se nga i merrni keto rreshta e fjalč te buta ndjehnike.pčr mua nuk ka me e bukura poezi se ka shum e shum qe mč pčlqejn.atčher vazhdoni te shkruani dhe me tutje kčshtu!!
I pčrshendes te gjith nga mickoja

Agolli
23-02-07, 19:00
Mua me se shumti poezia e Naim Frasherit

Deshira

Zot!
Sot
Jam,
Kam,
Shoh,
Njoh,
Rronj,
Shkonj;
Kam gas
Dhe flas
E them
Tė kem
Ditė,
Dritė,
Jetė,
Vetė,
Ah, dua,
Qė thua,
Tė mos vdes,
Po tė mbes
Pėrjetė
Tė ketė
Shpirti im
Pa mundim
Shėndenė
Tė jenė
Me mua
Sa dua.
Sonte jam gjall',
E jam mirė,
Po kam dhe mall
E dėshirė,
Zot i vėrtetė
I gjithėsisė!
Tė rronj pėrjetė
Ndaj njerėzisė!
Ti ke nė dorė,
Ēdo gjė qė tė duash;
Nukė je i gjorė,
Arrin qė tė thuash;
Pa bėhenė gjithė ē'dua,
Po tė mė dėgjosh mua,
Le tė bėhetė thua,
Dhe gjithė janė bėrė!
Atė qė thua ti vetė,
Zot i math e i vėrtetė!
Ajo bėnetė nė jetė,
Edhe mbaronet' e tėrė!
Ti epi jetė njerėzisė,
Shto e beko dhe bagėtinė,
Se ti je Zot' i gjithėsisė,
Nė dorėz' e ke mirėsinė
Njerėzis' epi jetė tė gjatė,
Mundimet fare nga jeta ngreji,
Djepinė shkret' e lugėnė thatė
Mos e shih kurrė, po mbushur leri.
Fal
Dhe ep
Gjithė ē'ke
Nga tė mirat,
E tė pėshtirat
Hidhi kėtje,
A vari mė ndonjė grep,
A mbuloji mė ndonjė mal,
E lėrė vetėm mirėsitė,
Fal edhe dritė e jet' e ditė
Le tė prėhet gjithė njerėzija
E tė mos ketė kurrė tė kėqija;
Ligėsitė, djallėzitė e marrėzitė
Le tė mos rrojnė paskėtaj edhe njė ditė
Veē mirėsija nė kėtė jetė tė mbretėronjė,
Urdhėri yt, puna jote, Zotth' i math e i vėrtetė,
E vėrteta le tė rronjė, gėnjeshtra le tė pushonjė
Bėj si tė duash, ē'tė them unė Zot i vėrtetė? Ti e di vetė!

Naim Frasheri

Agolli
23-02-07, 19:14
KUR NJE MENGJES

Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
Mbi xhaketen time do te kene rene petale
Nga lulet e kumbulles se vjeter,
Nga lulet e thanes se tharet.

Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
Une do te them emrin tend ne xhame
Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
"Ti cele heret, moj bajame!"

Do vershellej ngadale-ngadale
E s'do prish gjumin tend te bukur.
Do bien mbi mua petale
E do ulet ne sup nje flutur...

E, kur syte te hapesh, do te shohesh
Romantikun e perjetshem ne xhame
Dhe kengen e dashur do njohesh:
"Ti cele heret, moj bajame!"

Dritro Agolli :biggrin:

Paradox_13
23-02-07, 23:19
Pershndetje per te gjith

Eshte e vrete qe kemi shkruar teper poezi te bukur dhe asnjeres nuk mundemi te thojm se eshte e keqe por besoj se per te ghith juve ndoshta eshte ndonje poezi e veqant qe ju ka pylqyer me se shumti dhe e mbani ne zemer!!!

Cila poezi eshte e veqant per ju,cilin poezi do ta zgjidhni si me te miren dhe do ta shpallni poezia e forumit etj..

Tung

Edhepse ka shume te tilla do ta veqoja ket poezi te autores Era_1


Nganjėherė dua tė shkruaj njė poezi,
gri,
me krah tė njė lakuriqi nate,
dhe me gjemba nėpėr shpatulla,
njė poemė vertikale,
tokėsore,
vetmitare,
me rrėnjė,
dhe me madhėsinė e njė gurķ,
njė poemė pa formula,
pa sekrete tė trembura,
qė tė mendoj,
qė tė shkruaj vetveten,
e gatshme tė hidhet nga ura,
ose tė rrėzohet nga njė avion.
Por shumė herė poezia mė del e prerė,
dridhet,
ikėn, vjen,
nuk ėshtė konstante,
e sėmurė,
maniake,
depresive,
dhe unė ēdo natė tendos vargjet,
shtrihem nė shpirtin tim,
e gatshme qė tė nis njė poezi pa moshė,
pa frikė,
njė poemė pa kocka dhe gjak,
memece dhe transparente,
sepse poezitė nuk flasin,
ato preferojnė tė thonė gjėrat nė heshtje.

Te gjitha te drejtat te rezervuara nga Era1

Albanian eX|PerT
24-02-07, 08:36
Poezite jane te shumta, te cilat na kane pelqyer, porse me ka befasuar ZARATRUSA ketu ne forumin tone, kishte nje bukuri te madhe te te shprehurit... suksese i nderuar!

budo785
07-03-07, 22:56
NĖ MUNDSH

Nė mundsh ta ruash arsyen kur bota humb fillin
E fajin ty ta hedh – dhe vetes ti besosh,
Sa herė tė dyshojnė e s’tė pėrfillin,
Por edhe dyshimet drejtė t’i gjykosh.
Nė munsh tė rrish nė pritje, nė pritje pa u lodhur,
A, kur tė urrejnė, urrejtje mos tė ushqesh
Madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur
Me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh.

Nė mundsh tė mendosh, por jo nė shkatėrrim
Tė ėndėrrosh por jo rob ėndėrrimesh,
Dhe t’i trajtosh njėlloj e padallim
Ngadhnjim e shpartallim – burim mashtrimesh.
Nė durofsh dot thėnjet e tua tė drejta
Nė kurthe pėr tradhtarėt, kopukėt tė t’i kthejnė
T’i shohėsh tė thyera gjėrat mė te shtrenjta
E prap t’i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė.

Nė mundsh fitoret qė ke korrur t’i flijosh
Si nė kumor, nė njė tė vetme lojė,
Tė rrezikosh, tė humbėsh, e prap t’ia fillosh
Dhe humbjen kurrė t’mos e zėshė nė gojė
Nė durofsh dot muskul, nerv, puls e zemėr
Tė tė shėrbejnė edhe kur gjithēka tė duket e kotė,
E tė qėndrosh kur s’ke mė asgjė veē vullnetit
Qė veē njė fjalė “ QĖNDRO” gjithnjė tė thotė.

Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj, por nderin ta ruash
A tė ecėsh pėrkrah mbretit pa krenari qė t'vėrbon
Nėse armiku ose miku s’tė bėjnė dot tė vuash
Dhe gjithēka e ēmon, por veē sa meriton.
Nė mundsh tė mbushėsh dy minuta aq tė rėnda
Me vepra qė peshojnė–Dije dhe mos ke asnjė dyshim
Se jotja do jetė bota me cka ka brenda
Dhe burrė tė do jesh, o biri im!

( Ēmimi Nobel pėr poezi, 1907 )

RUDYARD KIPLING
1865-1936

prishtinasi
17-03-07, 15:53
Vetėm gjuhė Shqipėrie
Bregu i Jonit dallgėshumė

Si Amfiteatėr ngjan

Valė e detit nuk bėn gjumė

Shkėmbin me kristal e lan.


Kaloj, shoh si spektator

Gjith’ bregun e dashurisė

Zoti e gdhendi me dorė

Gjer nė kufijtė e magjisė.


Shikoj, Borsh, Dhėrmi, Palasė

Llogoranė pėrmbi Vlorė

Duket se mė Zotin flas

Sikur qiellin prek me dorė.


Ndenja pak pėr njė pushim

Pėr njė kafe nė Himarė

Aty pashė vetėm trishtim

Shkėmb e valė duke qarė.


Qe prishur vel i magjisė

Vala ishte pikėlluar

Shkėmbin kishin bėrė pis

Greqisht mbi tė kishin shkruar.


Nė bregun tonė amfiteatėr

Luhen veē pjesė dashurie

Gjuhė tjetėr s’pranon dot

Veēse gjuhė Shqipėrie.

rovena
17-03-07, 20:56
te lumt ishte shum prekese

prishtinasi
19-03-07, 00:51
Kjo botė...
Kjo botė bėrė copė e ēikė,

Si brekėt e njė vrome,

Kjo botė e vjetėr bie erė,

Llagėmi dhe kufome.Kjo botė e shkretė,

Ka tė vėrtetė,

Mizerjen dhe shėmtimin,

Dhe fallco, fallco,

Vetėm fallco,

Aromėn dhe shkėlqimin.

Paradox_13
19-03-07, 12:43
Edhe nje vit
Ne mua po varroset edhe nje vit
Ndersa bashk me vitin po vdes
Edhe nje pjese e jetes sime
Qe kurr nuk pushoi se dashuri
Puhine prekese te pranveres
Visoret me vese te vaket verore
Shiun sherues te vjeshtes
Dhe druret e durimeve dimerore.

Autori M.A.

Dea_A
20-03-07, 14:03
Shqipetri dhe Vdekja
Mbi vuajtje ngritet ,mbi gjemen e mordjes,
dhe kur e pandeh, te vdekur,perjetesisht,
pa themjan te priftit,pa lutjen e hoxhes
Ai ngritet nga hisri,qendron vertikalisht.

Vetullengrysur,si bjeshka hijerende,
hedh dy hapa ,pertej vdekjes shkon,
qivurin e hekurt e shkel me dy kembe,
Valle c'hironi, dhe Zotin e mohon!?

Keshtu ndodh me stine e me vjete,
dhe askush s'e di,nga c'inat eshte krijuar ,
mbi kete bote te piste ,nuk njeh autoritet,
njeh vetem te drejten per t'u rebeluar .

I ashper ,i rrepte ,stoik si nje shkembe ,
me vdekjen perleshet, e mund e pushton ...
e mberthen ne fyt,e kafshon me dhemb,
dhe pertej ligjeve te natyres,kaleron .

Larg e me larg ,shkon tutje ,nuk ndalet,
plihur cojne zingjiret ,qe i terheqe zvarre,
si nje zog i mocem ,tretet e ringjallet,
vdekjen e peqeshe ,vdekjes i bene balle.

Mbi fatin e zi ,qe ia percaktoi Zoti,
shkel me hapa te rende ,me hapa plumb,
i nxire nga betejat,nga flaka dhe baroti,
pluhurin e vdekjes ,nga trupi e shkund .

Dhe keshtu ,me shekuj te tere perseritet,
Shqiptari dhe Vdekja ,luften nuk e ndalin,
here njeri ngrihet poshte ,pastaj tjetri ngritet,
Vdekja thirret n'Zot ,Shqiptari n'Idealin !!!

Albion Topia (Pokeri )

Dea_A
20-03-07, 14:15
Shqiptari dhe Vdekja
Mbi vuajtje ngritet ,mbi gjemen e mordjes,
dhe kur e pandeh, te vdekur,perjetesisht,
pa themjan te priftit,pa lutjen e hoxhes
Ai ngritet nga hiri,qendron vertikalisht.

Vetullengrysur,si bjeshka hijerende,
hedh dy hapa ,pertej vdekjes shkon,
qivurin e hekurt e shkel me dy kembe,
Valle c'ironi, dhe Zotin e mohon!?

Keshtu ndodh me stine e me vjete,
dhe askush s'e di,nga c'inat eshte krijuar ,
mbi kete bote te piste ,nuk njeh autoritet,
njeh vetem te drejten per t'u rebeluar .

I ashper ,i rrepte ,stoik si nje shkembe ,
me vdekjen perleshet, e mund e pushton ...
e mberthen ne fyt,e kafshon me dhemb,
dhe pertej ligjeve te natyres,kaleron .

Larg e me larg ,shkon tutje ,nuk ndalet,
pluhur cojne zingjiret ,qe i terheqe zvarre,
si nje zog i mocem ,tretet e ringjallet,
vdekjen e peqeshe ,vdekjes i bene balle.

Mbi fatin e zi ,qe ia percaktoi Zoti,
shkel me hapa te rende ,me hapa plumb,
i nxire nga betejat,nga flaka dhe baroti,
pluhurin e vdekjes ,nga trupi e shkund .

Dhe keshtu ,me shekuj te tere perseritet,
Shqiptari dhe Vdekja ,luften nuk e ndalin,
here njeri ngrihet poshte ,pastaj tjetri ngritet,
Vdekja thirret n'Zot ,Shqiptari n'Idealin !!!

Albion Topia (Pokeri )

Albanian eX|PerT
20-03-07, 15:51
Shqiptari dhe Vdekja
Mbi vuajtje ngritet ,mbi gjemen e mordjes,
dhe kur e pandeh, te vdekur,perjetesisht,
pa themjan te priftit,pa lutjen e hoxhes
Ai ngritet nga hiri,qendron vertikalisht.

Vetullengrysur,si bjeshka hijerende,
hedh dy hapa ,pertej vdekjes shkon,
qivurin e hekurt e shkel me dy kembe,
Valle c'ironi, dhe Zotin e mohon!?

Keshtu ndodh me stine e me vjete,
dhe askush s'e di,nga c'inat eshte krijuar ,
mbi kete bote te piste ,nuk njeh autoritet,
njeh vetem te drejten per t'u rebeluar .

I ashper ,i rrepte ,stoik si nje shkembe ,
me vdekjen perleshet, e mund e pushton ...
e mberthen ne fyt,e kafshon me dhemb,
dhe pertej ligjeve te natyres,kaleron .

Larg e me larg ,shkon tutje ,nuk ndalet,
pluhur cojne zingjiret ,qe i terheqe zvarre,
si nje zog i mocem ,tretet e ringjallet,
vdekjen e peqeshe ,vdekjes i bene balle.

Mbi fatin e zi ,qe ia percaktoi Zoti,
shkel me hapa te rende ,me hapa plumb,
i nxire nga betejat,nga flaka dhe baroti,
pluhurin e vdekjes ,nga trupi e shkund .

Dhe keshtu ,me shekuj te tere perseritet,
Shqiptari dhe Vdekja ,luften nuk e ndalin,
here njeri ngrihet poshte ,pastaj tjetri ngritet,
Vdekja thirret n'Zot ,Shqiptari n'Idealin !!!

Albion Topia (Pokeri )
Si duket u zhduk mundesia e te qenurit anonim! Pokeri, te pershendes!

Prishtinasja_
20-03-07, 16:01
Kjo eshte nje nga poezite e mia me te preferuara nga letersia shqiptare .:smile:


Mall

Ca pika shiu rane mbi qelq.
Per ty une befas ndjeva mall.
Jetojme te dy ne nje qytet,
Dhe rralle shihemi sa rralle.

Edhe m'u duk pak e cuditshme
Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes.
Me qiejt e ngrysur pa lejleke
Dhe shirat pa ylber ne mes.

Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
Sec m'u kujtua sot per dreq:
"Te zgjuarit jane bashke ne bote,
Kurse te fjeturit jane vec".

Ne c'enderr kemi rene kaq keq,
Qe dot s'po zgjohemi valle?...
Ca pika shiu rane mbi qelq
Dhe une per ty sec ndjeva mall.

Ismail Kadare

Dea_A
20-03-07, 16:05
Si duket u zhduk mundesia e te qenurit anonim! Pokeri, te pershendes!
Eshte nje nder poezit qe me ka pelqyer me se shumti ,ska te beje me asgje tjeter !Expert !

Albanian eX|PerT
20-03-07, 16:13
Eshte nje nder poezit qe me ka pelqyer me se shumti ,ska te beje me asgje tjeter !Expert !
Sigurisht, per kete tregon edhe vet tema, e qe per juve kam bindje se gjithenje jeni ne teme, duke mos lakuar jasht saj, porse ekspozimi i identitetit te dikutj xy, s'me pelqeu, porse sidoqofte, me fal per nderhyrjen motrushe.

te pershendet fort
albanian

Paradox_13
20-03-07, 18:23
Fryma e Shtrigave

Rruga e njerezimit eshte e gjate
Dhe i barte njerezit dhe sendet
Neper rrugen e trasuar qe s'kthehen
Por ajo nganjeher ben perjashtim
Duke i kthyer kalimtaret
Sendet dhe dukurit e vjetra
Qe i ka percjell njeher
Njeher kure te gjithe e dinim
Se kan ikur per te mos u kthyer.
Ja pra sa rende kemi gabuar
Dhe sa shume jemi mashtruar
Kure nuk besonim ne shtriga
Kure e mohonim pranin e tyre
Dhe kure i fiknim dritat naten
E nuk i mbyllnim dyert mire
Kush eshte pra ai bire nene
Qe s'beson ne frymen e shtrigave...??


Respekt per autorin M.A.

prishtinasi
21-03-07, 19:04
Gjendet e vėrteta...


Kėndova nga zemra,

Nė njė shkretėtirė,

Dhe fjala dhe kėnga,

M’u bėnė xhevahirė.Kėndova gjith’ jeta,

Kėputa zinxhirė,

Gjendet e vėrteta,

Dhe nė shkretėtirė!...

Rammstein_1979
24-03-07, 23:39
....i pash disa poezi te mira ..te gjitha ishin te mira...mirpo ato qe mu duken me origjinale edhe me te kuptuara , thjesht te mira me plot kuptim ...ishin nga Legenda:smile: ashtu mu duken shum te kuptushme dhe origjinale te dalura vet nga Lgenda. :wink: ...shum te mira me pelqyen . pershendetje , rrespekt.

prishtinasi
08-04-07, 12:24
Iliriana SulkuqiSHTĖPITĖ TONA…(Ua kushtoj miqve dhe kolegėve tė mi nė mėrgim)Shtėpia ime me qera

Ka vetėm kukulla me gjuhė tė huaj…

…Edhe ca lule nderė e tharė

qė loti ynė i pėrvuan…Shtėpia ime me qera –

Kėmbadoraz nė dhe tė huaj,

Pret paranė nga unė tė marrė... -

Vdes veten… Si do ta paguaj?!…Shtėpia ime, kudo qofsh,

Mbi Diell a nėn Hėnė,

Bėmu njė vatėr nėnkrese, moj,

T’paguaj dhe pa ngrėnė!Shtėpizė, ėndėrr qė mė ftohesh,

Jepmė zė, paē Hirin tėnd!

Shėtita pash mė pash dhe Ferrin

Por prushin tėnd s’ma dogji dot!


I. Sulkuqi

Linka_pz
08-04-07, 13:33
Mėmėdheu

Mėmėdhe quhetė toka
ku mė ka rėnurė koka,
ku kam dashur mėm'e atė,
ku mė njeh dhe gur' i thatė
ku kam pasurė shtėpinė,
ku kam njohur perėndinė,
stėrgjyshėt ku kanė qėnė
dhe varret q'i kanė vėnė,
ku jam rritur me thėrrime
ku kam folur gjuhėn time,
ku kam fis e ku kam farė,
ku kam qeshur, ku kam qarė,
ku rroj me gas e me shpres,
ku kam dėshirė tė vdes.
Nje nder me te mirat e poeteve tane

Albanian eX|PerT
23-04-07, 01:04
KOHA

Ē'ishte nuk ėshtė, ē'ėshtė nuk do tė jetė
Ja ky ėshtė njė nocion sekret!
Pėr mė tė afėrmen ndodhi tė zbuluar
Koha ėshtė e pėrmalluar!

Prej gotės sime pika-pika burojnė gjėra tė reja
Unė nė shtrojerėn time ditė e natė!
Kokrra-kokrra i numėroj ndodhitė
Me ēdo kėnd njoftohem, por i ēuditshėm ėshtė njoftimi.

Dikujt i hipi-dikush mė hip, dikė e mbuloi pikėllimi!
Nuk ishte nė banket, faji im apo i yti qe?
Rruga ime nuk ėshtė qė ta lė gotėn tė presė
Lidhjen time sytė e fallxheshės nuk e njohin.

Nuk i arrin shigjeta nė cak
Nuk e ka pamjen e dijetarit
Ky gjak nuk ėshtė i agimit
Po ėshtė shenjė e perėndimit.

Agimi i ardhshėm pret qė e djeshmja
dhe e sotmja tė bėhen legjendė!
Kjo mendje ka zbuluar fuqitė e fshehura tė natyrės
Mendja ėshtė mė e rrezikshme se rrufeja nė ēerdhe!

Ciklonet, hapėsira e tyre, detyrat dhe anijet mbi ta
Tallazet e detit e mbrojtja e tyre
Kėto dredha janė ligje natyre
Siē janė ciklonet, detet e rrethi i tyre.

Po lind bota e re e vjetra po zhduket
Bota e vjetėr po emigron nė muzeun e kohės
Pa marrė parasysh furtunat, qiriu rri i kallur
Si i varfri qė e ka thėnė nė njė fjalė para diktatorit!

MUHAMED IKBALL, Kajro

Skofiar
23-06-07, 08:19
Spleen

Sonte sikur ta kisha afėr me deshirė,
Do ia puthja puthjen ashtu nė flagrancė
Nuk di pse mendon se jam i pamėshirė,
Dashuria nuk duron fragrancė.

Sonte do ia laja lotin me lotin e ngrohtė,
Do ia jepja sytė e mi dhuratė pėr ditėlindje,
Tė ngrohet me ta kur natėn tė ketė ftoftė,
Kam frikė pėr té e pėr veti, flas me bindje.

Herė mė thotė se jam gjithēka, edhe Zot
Pesė minuta mė vonė mė quan zemėr dry
Kur duket qė gjithēka merrė formė tė kot
Me paraqitet si ėndėrr mes ėndėrrash mbrėthy’


Spleen

Fshatari
19-09-07, 14:57
Mėmėdheu

Mėmėdhe quhetė toka
ku mė ka rėnurė koka,
ku kam dashur mėm'e atė,
ku mė njeh dhe gur' i thatė
ku kam pasurė shtėpinė,
ku kam njohur perėndinė,
stėrgjyshėt ku kanė qėnė
dhe varret q'i kanė vėnė,
ku jam rritur me thėrrime
ku kam folur gjuhėn time,
ku kam fis e ku kam farė,
ku kam qeshur, ku kam qarė,
ku rroj me gas e me shpres,
ku kam dėshirė tė vdes.

Nje nder me te mirat e poeteve tane


Me lejėn e Linkės-Pz, s'u durova pa e raportue nė vazhdim njėrėn ndėr poemat mė tė dhimbshme tė letrave shqiptare, Vaje tė kolosit tė poezisė shqiptare, Ēajupi :

Vaje


Qė ditėn qė vdiqe, qė kur s'tė kam parė,
Lotėt qė kam derdhur s'mė janė dhe tharė!...
Shumė vjet u bėnė, sot u mbushėndhjetė
Qė kur mė ke lėnė dhe s'tė sho ndė jetė!
Ndė ē'kopshte me lule ke qėndruar vallė?
S'tė vjen keq pė mua" S'tė vjen mall pėr djalė?
O Ėngjėll i bukur mos mėno nė botė,
Ktheu tė tė shomė tė na mbeten lotė.
Motėmot qė rrojtėm bashkė s'mė hurreve.
Atje tek rri janė qipariz' e varre...
Ktheu tė tė shomė , mos na le pėr fare!
Mos na le tė gjorė, me zėmėr tė ngrirė;
Ktheu tė gėzonesh kur tė shoē tė birė:
E ke lėnė foshnjė, tani u bė burrė;
S'harrite t'a rritje, s'tė ka parė kurrė!
Pėr ty, shumė herė, ēoē do tė mė thotė,
Po s'munt t'i pėrgjigjem se mė mbytin lotė!
Kthej kokėn me nj' anė dhe vėshtroj pėrpjetė...
Duke pėrshpėritur, te Zot' i vėrtetė.
O Zot i vėrtetė, s't'erdhi keq pėr djalė
Kur i more mėmėn dhe mė le tė gjallė?
Tė mė kesh marrė dotė qe mė mirė,
Me se rrojnė foshnjat? Ē'i rrit ēilimitė?
dashuri e mėmės dhe pėrkėdhelitė.
O Zot, tė jam falė, mos mė le tė mjerė:
Dėrgom Efgjeninė t'a sho dhe njė herė.
-"Pse s'kuvendon mirė, more punė-bardhė?
"Cili vdiq njė herė dhe prapė ka ardhė?
"Gjithė humbasėn gruan, mėmėn a babanė,
"Po ata qė mbetėn, si ti nukė qanė:
"Tė vdekurit lotė s'e bien nė jetė,
"Po lutu dhe falu tė riē djalėn vetė"-

Doje drit' o Qiell, more dritėn time,
Dhe mė mbushė jetėn plot me hidhėrime!...
Tani rroj pa shpresė, ndaj s'dua tė rroj,
Se dhe Perėndinė tani s'e besoj!...

Ma-Origano
15-12-07, 19:24
edhe une cuditem qe jane kaq te bukura por edhe un po shtoje disa poeyi te bukura...

Ma-Origano
15-12-07, 19:27
Denim......................me vdekje
Argetim..................i persosur
Shthurje..............e trurit
Ure..........................ku mund te kaloje cdo lloj rendese.
Rrezik........................nga zjarri
Ikje............................nga te vetmuarit.

Ma-Origano
15-12-07, 19:28
Me fjalen DASHURI ndjej

JET
Pa dashuri ska jet...................

Paradox_13
27-03-08, 17:45
..........
Dhe fjalet hargjohen
mbetet vetem frymarrja e shqetsuar
ndergjegjja e plagosur
nyjet reumatike qe kercasin si dergje pranvere
njerzit hecin trotuareve
dhe hedhin bishtat e cigareve mbi barin e shkelur
askush nuk e qane koken perse dridhet nje buze apo nje muskul
qe pervidhet neper nje fytyre pa qehre
ani
do te ecim pran e prane
bashkarisht do te kalojme zebren nga ane te kunderta
mos mendo se do ta lejoj zemren te klithe
as zjarrin te ndizet
une jam luftetare i madh mike
nuk i le kalorsit e vrerit te marshojne neper bebzat e mia
as tellallet e deshprimit te kapin megafonet
ok
qdo gje ne rregull
jeta rjedh andej nga ia leme shtegun hapur
ne jemi pergjegjes per rrjedhen e saje
mos mendo
nuk me befasojne fjalet e prera
moti kam mesuar te lexoj hieroglifet e vjetra
dhe fjalet ti kafshoj shkronje per shkronje
ok
mos e lodh koken shume
ke vepruar mire
asnjeher zemren mos e injoro ne jete
qdo gje ne rregull
edhe kjo eshte menyre
per te qitur pike te madhe ne fund te fjalise
pike qe peshon me tonelata .

Paradox_13
27-03-08, 18:24
...ik De

ik....
ik shpejt
pa e kethyer koken prapa asnjeher
sepse zemra do te te liget
dhe kembet nuk do te te bejne...
do te mbetesh
as ketu as atje
ne mes'hapsire
apo kushedi q'far dimenzioni tjeter
do te ngatrrohesh
neper keto kabllo te pashpirta teli
qe nuk lene te ikesh
as andej
as kendej
madje as puthjet
as perkdheljet
nuk i lene te kalojne ne tjetren ane
ik...
ik shpejt
asnjeher koken mbrapa mos e kthe
sepse zemra do te liget
dhe kembet nuk do te te bejne
e une,
une....
do te pres ketu
pran ketij ekrani te nemitur
si sy viqi
qe as ngushllon
as nxite.......
koken prapa mos e kthe…
ik
ik de . . .

lirik
03-04-08, 21:38
Mendoj Se Poezia E Kiplingut E Qmimit Nobel ėsht Aq Brilanteske Me Fjal Aq Te Qelluara Ku Secila Fjal Paraqet Shkencė Dhe Maje Tė Vertet Arti Ne Vetvete
Mendoj S E Kjo Poezi Esht E Pa Zavendesushme

tin-a
06-04-08, 15:30
Ngadale vdes

Dalengadale vdes ai qe behet skllav i zakonit,
qe perserit te njejtat gjera ēdo dite,
qe nuk ndryshon rrugė,
qe nuk rrezikon,
qe nuk ndryshon ngjyren e veshjeve,
qe nuk i flet atij qe nuk e njeh.
Dalengadale vdes ai qe nuk permbys tryezen,
qe eshte i pakenaqur nga puna,
qe nuk rrezikon sigurine nga pasiguria per te ndjekur nje enderr,
qe nuk i lejon vetes asnjehere ne jete te thyeje rregullat e vendosura.
Dalengadale vdes ai qe nuk udheton,
qe nuk lexon,
qe nuk degjon muzike,
qe nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
Dalengadale vdes ai qe shperfill krenarine e tij,
qe nuk i le te tjeret ta ndihmojne,
qe i kalon ditet duke u qare per fatin e tij te keq,
qe ankohet per shiun qe nuk pushon.
Dalengadale vdes ai qe i shmanget projektit para se te filloje,
qe nuk pyet per gjerat qe nuk i di, dhe
qe nuk pergjigjet per gjerat qe di.
E shmangim vdekjen me doza te vogla,
duke kujtuar gjithmone se te jesh gjalle
kerkon nje perpjekje shume me te madhe
se thjesht fakti qe marrim fryme.
Vetem durimi i paepur
do te na beje te arrijme
lumturine me te madhe.

--> Pablo Neruda

dardana78
06-04-08, 15:53
ZGJIDH E MERR

A te duhen luftetare
Gjithe botes ti vesh zjarr
Do arratine te marre
Merr nja dhjete Kosovare

Njerez te zgjuar me lezet
Qe i gjen ne cdo ane
Qe te bejne hallve e salep
Keto jane mjeshtrit Dibrane

A do njerez per aheng
Per tryeze e per kuvend
Burra e gra kercejne me loder
Keta i gjen vec ne Shkoder


A te duhen genjeshtare
Matrapaz e kokethare
Qe reren ta shesin per fare
Merr Krutane dhe je i lare

Po qefli a te duhen
qe me jevge dine te kruhen
Zonja qe pjellin cdo vit
vetem Elbasani rrit

Do ministra Kolonjare
Qe mbahen per burra me mend
Duan kudo te jene te pare
Ne mexhlis dhe ne Kuvend

Do budallenj qe vec hane
Hajvane me dy kembe
Pasuri sdijne te vene
Merr shetit gjithe Myzeqene

A do te ruash florine
Katandine e shtepine
Me dy qofte mbushin shtepine
Ec e merr Gjirokastrite

Do te hysh te besh qejf
Sofer shtruar si per mbret
Pasterti per hismet
Te tille gjen vec ne permet

A do male me debore
Trima te forte e malesore
Fort bujare e burrerore
Shko ne Kukes i ke ne dore

Keta Matjane burra te zote
Qe dikur kane bere barot
Sa i njeh gjithe vendi mbare
Jane te afte per xhandare

A do trima sejmene
Kaperdisur kudo vene
Pa i zene gjumi mos flene
Per te tre Mirditore bejne bene

Do dembele per Stamboll
Mos u lodh te bezdisesh dynjane
Ne Tirane rresht tabane
Vetem te zgjatesh nje dore

Do per pune nje Korcar
I ke bujq e ushtare
Te gjithe bashke vene ne are
Koke e kemb si ke te share

Halli madh per Skaparline
Ka rrezik te hedh dhe dru
Dy ministra le te rrine
Se na duhen dhe pa tru

A do urte njerezit te rrine
Ne komande te kesh ushtrine
Ne trabjat te kesh njerezine
Merr gjithe laberine

Or te gjore harruam Vloren
Se kjo pune lahet me gjak
Dy shirit e nje medalje
Kesaj gjeje i ve kapak

A te duhen sharlatane
Qe te lepihen ne cdo ane
Qe te percajne vatane
Ke sa te duash Tropojane !

FAN S. NOLI

dardana78
09-04-08, 22:30
Kur tė Jesh Mėrzitur Shumė
Dritero Agolli

Kėtu s'do tė jem, do jem larguar;
Nėn tokė i tretur si tė tjerėt,
Nė kafenenė e preferuar
Nuk do mė shohin kamarierėt.

Dhe nėpėr udhėt ku kam ecur,
S'do ndihet kolla ime e thatė,
Mbi varrin tim do tė rrijė i heshtur
Njė qiparis si murg i ngratė.

Ti do trishtohesh atėherė,
Se s'do mė kesh nė dhomė tė gjallė,
Dhe, kur nė xham tė fryje erė,
Do qash me erėn dalėngadalė.

Po kur tė jesh mėrzitur shumė.
Nė raft tė librave kėrkomė,
Atje i fshehur do tė jem unė,
Nė ndonjė varg a ndonjė shkronjė

Mjafton qeė librin pak ta heqėsh
Dhe une do zbres, do vij pas teje;
Ti si dikur me mall do qeshėsh,
Si njė blerim pas njė rrėkeje.