PDA

View Full Version : Dialogu Kosovė - Serbi !


fadil
12-02-04, 21:12
pershendetje:
dialogu me Beogradin eshte njeri nga standartet qe duhet te plotsohet!
por une kisha thene qe ne kete dialog te mos shkohet per te dialoguar nese nuk kan kompetenca per te vendosur vete!
shpresoj se Politikanet Kosovar do ta ken parasyshe kete dhe nuk do te futen ne dialog sa per tu fotografuar por le te shkojn per te folur ne emer te Kosoves e jo ti ndegjojn te huajt kur folin ne emer te Kosoves dhe Kosovarve.
sipas asaj qe kam lexuar ne shtyp dhe kam ndegjuar ne radiio televizion ne kete dialog do te jen te perfshir i tere spektri Politik dhe organizatat Jo Qeveritare.
do te kisha pasur deshir qe pas gjdo mbledhje apo takimi me delegacionin nga Beogradi ne Parlamentin e Kosoves te organizohej debat ne lidhje me ato qe eshte biseduar dhe qe pritet te bisedohet.
shpresoj se Politikanet Kosovar ne kete raste do ti lene anash ndasit dhe interesat e tyre te ngushta partiake dhe do te bashkohen per hir te se ardhmes se Kosoves dhe Kosovarve!
Kosova dhe Kosovaret jan ne Provim para botes dhe aletave tane ne kete raste !
shpresoj se do ta kalojm kete Provim shkelqyeshem sepse nese ndodhe e kunderta e ardhmja jone mori funde?!

mbes me shpres se ne ket tem do te diskutohet nga forumistet ne menyr te sinqert dhe shpresoj se do ti kritikojm te gjithe ata qe meritojn te kritikohen.

Murgesha
12-02-04, 21:42
ke te drejte Fadil. Te shpresojme se se paku njeher ne vet politikanet tone te gjejne nje gjuhe te perbashket dhe te flasin me nje goje te vetme. Gje qe dyshoj shum se do tja arrijne qellimit per ket.

kaedhemazi
13-02-04, 05:28
Dialogu eshte nje nga Standadet qe duhet te permbushim thote nje dud ketu.......vetem kur ate e Fillon LDK-ja ai eshte i gabueshem....tani qe ata te vonshmit bajrami e hashimi ju ka ra ndermend qe mire e ka pas presidenti tash Zoti Fadil i paftyre dhe padije thote se duhet ta permbushim kete standard.

fadil
13-02-04, 21:31
pershendetje:
veq sa per te ju njoftuar se nese veq ne njerin nga shkrimet e mija shkruan se nuk bene te bisedohet me serbin nese per kete politikanet kosovar arrin nje koncenzues te plot ateher une i kerkoj falje ketij far kaedhemazi!
por ne shkrimet e mija shkruan se me serbet nuk bene te dialogohet pa e ditur se per qka po bisedohet dhe kush eshte pergjegjes per keto bisedime.

kaedhemazi
19-02-04, 03:28
..jane ditur edhe me pare.......per te njejtat gjera qe kan kundershtuar Kryeministri dhe e ter partia e tije....per te njejtat gjera do te bisedohet prape......se a mos mendove qe THaci do te vendose per rendin e Dites ne Bisedime

LUMI_007
15-12-04, 17:38
VETĖM SERBIA ME KOLONI NĖ EVROPĖ

Janė tė njohura asipiratat dhe luftėrat pushtuese tė Serbisė. Pėr tė depėrtuar nė detin Adriatik dhe nė regjionin e Mediteranit, Serbia ka ndėrmarrė aksione tė shumta luftarake pėr ta shfarosur e asimiluar popullin shqiptar dhe pėr t’i okupuar e pėrvetėsuar territoret shqiptare. Nė kohėn moderne, vetėm Serbia ka koloni nė Evropė: Kosovėn, Vojvodinėn dhe territore tė tjera nė Ballkan. Pėr habi, pėr hegjemonizėm e dominim, Serbia as sot nuk po mund tė pajtohet me ēlirimin e Kosovės dhe tė jetojė pa koloni dhe pa pushtimin e popujve e tė territoreve tė tjera!

Nuk ka dyshim se tani Serbia po ndėrmerr aksione tė shumta dhe tė tė gjitha llojeve kundėr Kosovės. Me kėto aksione Serbia po vepron pėr ta destabilizuar sa mė tepėr gjendjen nė Kosovė dhe kėshtu po e rrezikon popullin shqiptar. Gjithashtu, me kėto aksione Serbia po vepron pėr ta destabilizuar gjendjen nė Ballkan dhe nė regjionin e Mesdheut. Prandaj, mund tė shihet dhe tė dokumentohet qė ēdo propozim pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, zyrtarėt e Serbisė kanė pėr ta sabotuar dhe kundėrshtuar. Nuk ka asnjė dyshim, pėr aksione kundėr Kosovės e popullit shqiptar, pėrveē drejtuesve tė Rusisė, Beogradi po gėzon edhe pėrkrahjen e liderėve tė disa shteteve tė tjera. Pėr qėllime dhe aksione tė rrezikshme, Serbia ėshtė duke vepruar me tė gjitha forcat pėr ta pėrfituar pėrkrahjen e liderėve tė sa mė shumė shteteve. Nė kėtė veprimtari, zyrtarėt e Serbisė gjenden nė aksione pėr t’i pėrēarė e konfrontuar aleatėt e Aleancės Perėndimore, sidomos ata tė Evropės kundėr Amerikės.

Me makinacione perfide e tė rrezikshme, Serbia ka arritur t’i sulmojė sllovenėt e kroatėt dhe tė ndėrmarrė aksione tė tmerrshme pėr tė shfarosur popullin boshnjak dhe atė shqiptar. Ėshtė fakt qė bashkėsia ndėrkombėtare e ndihmoi dhe e pranoi ndarjen e sllovenėve, tė kroatėve e sllavo-maqedonėve dhe i njohu pavarėsinė Sllovenisė, Kroacisė e Maqedonisė. Pse atėherė drejtuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare e organizmat ndėrkombėtarė nuk e pranuan pavarėsinė e Kosovės dhe kėshtu, me vite po e mbajnė Kosovėn tė varur?! Po kėshtu, pėrfaqėsuesit e popujve sllavė tė ish Jugosllavisė, popullin e okupuar shqiptar e diskriminonin dhe Kosovėn kurrė nuk e barazonin me republikat e tjera tė popujve sllavė. Mjerisht, edhe ndėrkombėtarėt mbajtėn qėndrim tė njejtė ndaj Kosovės! Dihet qė populli shqiptar nuk ka asgjė tė pėrbashkėt mė popullin serb, siē kanė sllovenėt, kroatėt dhe sllavo-maqedonėt. Nuk mund tė mos pyesim pse populli shqiptar nuk mund tė ēlirohet nga Serbia dhe pse Kosovės ende nuk po i njihet pavarėsia?!

Pėr ēdo kritikė, ndėrkombėtarėt nė Kosovė i kanė pėrkrahur dhe anvansuar personat tė cilėt me okupatorėt e kriminelėt serbė me vite kanė ushtruar terror dhe kanė bėrė krime mbi popullin shqiptar. Pastaj, disa zyrtarė ndėrkombėtarė nė Kosovė janė sjellur mjaft keq dhe pa kontroll janė duke vepruar kundėr shqiptarėve tė cilėt nga urrejtja e egėr ėshtė duke i akuzuar Beogradi!

Dihet qė mbas okupimit tė territoreve shqiptare tė Sanxhakut tė Nishit mė 1875/1876, e sidomos mbas sulmeve luftarake dhe okupimit tė Kosovės mė 1912/1913, me mashtrime e tradhti tė disa prijėsve, agresorėt serbė i okupuan popullin slloven e atė kroat. Gjithashtu, duhet tė kuptohet qė ēdo formė e mbetjes sė Kosovės me Serbinė, Beogradi ka pėr ta pėrdorur pėr aksione kundėr popujve tė tjerė, nė radhė tė parė kundėr Maqedonisė, Bosnjės e Hercegovinės dhe pastaj kundėr Kroacisė. Kėshtu, ka pėr t’u destabilizuar gjendja nė Ballkan e mė gjerė dhe kanė pėr t’u rrezikuar popujt e ish Jugosllavisė. Prandaj, ėshtė koha tė kuptohet ky realitet dhe aksionet e rrezikshme rreth Kosovės e nė Evropėn Juglindore.

Dr.R.Xhema,
Prishtinė, mė 13 dhjetor 2004

GASHI75
15-12-04, 23:11
..jane ditur edhe me pare.......per te njejtat gjera qe kan kundershtuar Kryeministri dhe e ter partia e tije....per te njejtat gjera do te bisedohet prape......se a mos mendove qe THaci do te vendose per rendin e Dites ne Bisedime
Zotri ish kryeministri nuk ka shkuar nė bisedime nė vjen me serbetė pėr kėt arsye citoj:prlamenti votoj pėr mosė shkuarje nė bisedime nė vjen nė bisedime me serbetė sepse nė ato bisedime jan ulurė serbet dhe shqiptaret menji anė tė tavolines e bashksia nderkombtare nė tjetren anė ,dotė thotė sinji delegacion serbo shqiptarė kurse rugova dhe daci shkojn nė vjen pa aprovimin e parlamentitė.
ksaj i thonė mosė respsektim tė parlamentit dhe votes sė popullitė.