PDA

View Full Version : Ditari i ndjenjave....!


Murgesha
12-02-04, 19:12
Sot tere diten kam ndejt mbrenda, koha ishte e ftohet dhe me mjegull.
Kur ka mjegull nuk me pelqen fare te dal. Zymtesia e natyres disi me kaplon edhe mua. Pasi qe nuk kisha edhe shume pune per te ber ne shtepi tere dita me kaloi duke medituar. Gjera te kota por qe me ben melankolike. Mendoja per vitet qe po me kalojne pa u dukur ne gyrbet. Njeher nje shok me ka pas thene.
"Dita ne gyrbet nuk shkon fare, ndersa vitet fluturojne pa i verejtur."
Sa me teper po kalon koha aq me teper po bindem se fjalet e tija kane domethenie te vertet.


Ps. Ju kisha lutur qe ne kete teme te shkruajme si nje lloj ditari per perditshmerine tone. Une e fillova ne ket menyre, jo shum optimiste por ju tjeret sdo te thote qe ta vazhdoni keshtu.
Ju pershendes te gjitheve qe do merrni pjese ne ket teme.

RRUSHI
13-02-04, 09:55
Si zakonisht edhe sot me zgjoi zhurma e mbytur e ores se kurdisur mu aty pran kokes , ndihesha i rraskapitur nga nje enderr qe kisha par , bente ftoft , sme zgjohet nga krevati, ahhh mallkoj gurbetin qe me nxiju shpirtin , koha spo pyet , vrapoj tek dushi , uji i ngroht me qetsoi disi , pij nje kafe duke u veshur ashtu i pergjumur , vajti von time to work............................u ktheva nga puna dhe shfletova disa shkrime tek forumi dardania i cili me eshte ber shoku me i ngusht--por sot disi e mbylla ket forum pak sa i deshpruar nuk me kishte shkruar askush privat :( andaj vendosa te dal dhe takoj ca shok....ishim ne club 23 astoria quins new york mbretronte nje atmosfer shum e gjall , ngritem ca gota dhe shkembyem ca fjal lidhje me hallet dhe jeten ton e cila na preokupon gjdo dit, u ndam ne drejtime te kunderta , prap futem tek forumi dardania por me kot , siq duket me kishin harruar ... a thua pse vall =======gjum o i dashuri gjum====================

lazdrani
13-02-04, 10:57
Ora eshte 10 u zegjova nga posta,sot eshte e premte kam dite pushimi,bere nje cappuccino dhe shpejte e shpejt ne forum dardani,lexova disa mendime te lezeteshme te antareve,u gezova qe edhe Rrushi paska shkruar.......Telefoni me zingrroje me duhet nje dhurat per nje shoqe sot ka ditelindjen :wink: Kolege e punes......Pranadaj ika njehere dhe ju tregoje pastaj se si kam kaluar tung njehere lazdrani :wink:

Barbaroza
13-02-04, 12:13
Tash eshte mesdita.Jam prane Pc dhe po shfletoj shkrimet e fundit ne forum.Nuk di pse cigaret po i thith nje pas nje.Dita duket me diell,por dielli sot paska dhembe te mprehte.Kjo pak po ma mpreh edhe shpirtin.
Po mendohem si ta kaloj pjesen tjeter te dites,te vizitoj ndonje shoqe apo te rri e te lexoj romanin qe kam filluar"Prilli i thyer"te Ismail Kadarese.Me shume se kjo e dyta,asgje tjeter.
Monotoni jeta cdokund,jo vetem ne kurbet siq mendojne kurbetqaret :(

Murgesha
15-03-04, 12:00
Erresire!Nje trokitje e ngadalte deperton nga jashte ne heshtjen e dhomes: Duket sikur dicka kerkon te hyj brenda......dicka e murrme , e brengosur & e paforme,dicka me e trishtueshme se vet trishtimi........ nje kujtim i larget,anonim, nje vale e pafund qe do te te marri me vete dhe te te varros ne gjirin e saj ate qe e kishte pase sjelle dikur & e kishte pase harruar ne nje ishull :Nje grimez njeri,nje grimez drite, nje grimez mendimi.

Pse duhet ti kthejme nga bota e vdekur e kujtimeve disa caste?Ceshte kjo nevoje per te perjetuar?E kaluara kapet me thonjte e saj te gjate ne boten time te mendimeve.Kerkon te dali nga ajo bote e vdekur ku e kam strukur,te me afrohet,te me pushtoj.........


Dehuni
Gjithmone duhet me qene i dehur .....Ketu qendron ceshtja per te mos ndjere peshen e llahtarshme te kohes ,qe na thyen shpatullat e na perkul me fytyre nga toka,dehuni pa pushim.Po me se?...Me vere.....Me poezi....Me vyrtyt...sipas deshires.Vec dehuni....E nese ndonjehere ne shkallet e pallatit ,mbi barin e gjelber te hendekut,ne vetmine e urryer te dhomes,ju zgjoheni e nderko dehja eshte tretur e anulluar pyetni eren,dallgen,yllin,zogun,sahatin,gjithcka qe iken ,gjithcka qe gjemon,gjithcka qe rrokulliset,gjithcka qe kendon,gjithcka qe flet.Pyeteni cfare eshte?dhe era,dallga,ylli,zogu,sahati do tju pergjigjet :`` Eshte ora te deheni!Per te mos qene sklleverit e marterizuar te kohes,dehuni.....dehuni pa pushim!Me vere......Me poezi....Me vyrtyt....Sipas deshires......

Gentiana
02-04-04, 16:22
Sa mir bie Dielli ne Monitor te PC-s edhe pse me pengon te shkruaj ne forumin tim te dashur, prap nuk merzitna shum sepse esht nje dit shum e bukur. Edhe pse nuk e kuptoj vehten nganjeher apo diteve te tilla siq esht sot, me kte koh kaq te mir, ne mbrendin time ndjej njefar zbrastire qe as vet nuk e kuptoj. Do lloj mendimesh me sillen ne mend, dhe behna me vehten nervoz,pse vall mos mendoj un per krejt Boten, apo jan te gjith njerzit keshtu....
Sapo u ktheva nga nje Party e ditelindjes, dhe gjith njerzimi me duket se Boten e kan ne dor, e un.... O Zot sa e urrej vehten, se nuk die ta Gezoj diten ashtu siq vjen, po me duket gjdo gje e kot, ndoshta me kalon kjo ndjenj,mbase te dal pak dhe te marr air te paster.....

Naki
26-04-04, 16:37
Ora 9 mengjese,u zgjova nga gjumi se bashku me bashkeshorten ngrenem mengjese Valet e radios prishtines per mese rrjetit satelitor na bejne shoqeri .disa pune administrative dhe mbushjen e formulareve i pregadita ku ne oeren 11 duhet ti dorzoja ne shkollen fillore ku vajza ime vijone.Nje takim i pa Pritur me nje nene shqiptare qe priste per te marre femiun e vete nga shkolla gjermane,nje bised e shkurter 15 minutash u njoftuam ajo qe me bere pershtypje ishte prezentimi i saj me emerqe rrale e perjetojme tek ne sidomos te gjeneratat e vjetra.
ora 12 vajzen time me vetur e dergova nga shkolla ne qerdhe,pastaj me bashkeshorten berem nje shetitje me vetur ne nje largesi 22 km,ishim ne nje shitore Media Markt ku planifikonim te blejme nje Aparatur digitale DVD.
koha e drekes me institimin time drekuam ne nje Restorant te keti kompleksi.
Pasditja erdhi kur koha u afrua qe femijet ti marrim nga qerdhja .
tani Pasi femijet lozin me shoqeri une dhe bashkeshortja pregaditim darken dhe Qajin.
e Hene 26.04.04 Mainz

lazdrani
26-04-04, 22:11
Tani eshte mesnate,jashte bie shi...e mua me behet sikur dikush troket ne porte.E hapi deren.Por ja qe ti nuk ishe,ishte vetem era ,shiu dhe heshtja qe me shoqeron mua...Te ndiej thelle ne zemer...ah zemer me mungon aq shume,buzqeshja e jote ne foto me shoqeron qdo hape ne dhome time qe akoma me ringjalle kujtimet e tyre neteve tona te pafunda ...Ylli tend e takova diku mbas henes dhe e zbrita teke dhoma ime...Jashte prape po bie shi,e ti nuk erdhe me kete shi..athua do te vish sonte me shiu e ardheshem, do te prese do te prese edhe ne ere e shi-me lote ne faqe,sepse ti je ajo qe une dashuroje ti je ajo qe me mesove se si dashurohet ....te dua shpirti im,do te prese ylli im qe ndriqove horizontin tim ....i juaji pergjithmone ....

Barbaroza
27-04-04, 09:51
Rigat e shiut ne kete mengjes te ftohte,me bene te hudh shikim tej dritares.Shikoj larg ne horizont me shprese se aty,ne skajin e pafund te qiellit,do te mund te qetesohet shpirti i trazuar,i bere lemsh qe nuk i dihet filli.Gjithcka me kujton ne ty,edhe rigat e shiut qe bijne pareshtur.
Po pres se mos valle,me ne fund do te shoh ylberin qe me ngjyrat e tij te larmishme do me jap frymezimin tim t'i shkruaj ca vargje qe i kam palosur ne zemer qe sa kohe.Por,ylberi s'duket,prape ne zemren time mbesin vargjet.Por,le te rrijne aty,jane te sigurta,asgje nuk i lag,as shiu i ketij mengjesi...

Vera
28-04-04, 19:42
Ne keto or te vona te mbremjes ri ulur ne balkonin e shtepis dveshstroj me kujtes pejsazhin e kaltert te Mitroveces se baltosur dhe te embel ne nje qetsi relative nga zhurmat e automjeteve qe po ndriqon hena si ne mes te dites ku shof edhe kafene ton te preferuar qe ka qen dikur ne te cilen castet me te bukura te jetes i kaluam ahhhh sikur te vishe sonte e te qlodhemi duke folur deri ne naten von “dhe yjet e nates roje do i kishim dhe ta na ndriqoj hena per jet.Lotet duke derdhur filluan disa riga te lehta te shiut dhe mendova qe ti do vish si gjithnje e do me rrembesh nga ai ballkon i mallkuar qe shum kemi ndej ne te do isha ardh me at perqafimin tend qe me jep dhe do ishim shkuar se bashku ne boten e pafun ku askush nuk do na gjente dhe do jetonim bash per jet. Por e pash qe u be von dhe shiu u ndal pas nje vaditje te mir qe e knaqi token po mendova me vete pse hena sonte e perqafon tekon e ti mua jo pse valet e perqafojn detin e ti mua jo pse? pse? pse? dhe asgje nuk u pergjigj askush shkova e deshpruar ne shtrat dhe si gjithnje ne enderr te pash ku tash per tash vendi me i shpesht i yni aty eshte...

Murgesha
28-04-04, 20:04
Shetisja neper rruget e qytetit e humbur ne mendime, ne cast me vjen nje ze si i njohur, sikur dikush po me therret ne emer. Kthej koken shiqoj mbrapa, anash para meje askush qe e njoh. Eci e turbulluar ne koke me oshetimen e zerit te njohur por te padukshem. Prap humbem ne mendime.
Para dhe mbrapa kalojne shum njerez, fytyra te bardha sikur te zbehura, fytyra qe ju mungon dielli. Jane te lumtur shkojne duke biseduar ne gjuhen e vet. Buzeqeshja e tyre me vret, le gjurme ne shpirtin tim. Ata se paku kuptohen mes vete, jane ne qytetin e vet, e une, une cka kerkoj ne mesin e tyre?
Askush nuk me veren per ta jam e huaj, jam e huaj.
Prap me vie nje ze sikur dikush me therret. Kthej koken e tmerruarr. Askush qe e njoh nuk eshte. Veshet me bejne, se ska si te me njohin te huajt, qe per ta jam edhe une e huaj.......

Honesty^uk.
28-04-04, 21:57
Tek kthehesha i menduar, i dermuar, fizikisht nga "tortura e punes"ne makinen time qe me pelqen t'a quaj "slingshot into the future" ne shqip "depertimi me i shpejte ne te ardhmen", u ndodha perballe nje momenti te papershtatshem per mua dhe te pakujdeshem nga ana e shoferit te makines tjeter, i cili, dukshem, pa experience, pothuajse u turr ne menyre mizore ne korsine time.
Une, i zhytur ne mendime te thella, fatmiresisht, fale zotit ne qiellin pafund, munda te luaj rolin tim si nje "safe driver", "safety first", duke u perpjekur te shmang aksidentin dhe duke mos e prere "fijen e jetes" per askend, amator qe mori pjese rastesisht ne nje segment te pameshirshem te kohes .

.................................................. ....................

Ndersa ngjit me pertese, shkallet pambarim te apartamentit tim, papritmas, ndodhem ne dhomen time plot objekte orendues,
I afrohem kompjuterit, i etur, per te zbuluar menjehere te rejat, qe mbajne peng kuriozitetin tim te pashuar.

Disa prej postimeve me japin zemer dhe ndoshta kenaqesi shpirterore, ndoshta me bejne edhe optimist, ndersa te tjera me bejne te vuaj mizorisht, mendimet e pahijshme, apo plot pesimizem dhe urrejtje, ndaj njeri-tjetrit.
Valle perse te ndodhe keshtu??!!

Perse nuk e hedhim tutje ne thellesine me te skajshme te se kaluares mendjen e mplakur nga mendimet keqdashese te fryme ezuara vecse nga cmenduria e pakufijshme e jetes plot halle, ne kembim te nje mendje teper te re me deshmitare petalet e para te paqes.

I kendoj poezise se nje femije, qe t'i kendoje zemres se semure nga ndergjegja pirate qe ka sunduar roberisht shpirtin e njeriut.

I kendoj hymnit hyjnor te paqes, qe, t'i kendoje bashkimit te zemrave te pervuajtura nga mbreterimi i hidherimit te papershkruar.

Honesty^uk.
29-04-04, 17:30
.......agimi nuk vonoi serisht as sot, po ashtu nuk vonoi aspak as pasditja, e as mbremja, ndersa tashme i erdhi rradha nates.......
.......nje ndjenje ngazellimi ka pushtuar mjeshterisht qenien, kete nate pranvere. Hija e heshtjes eshte duke ju afruar miqesisht , dhomes se mbushur me aromen dehese te ajrit te lehte pranveror.
........trupi dhe mendja, jane duke u nisur rregullisht, qetesisht, per ne udhetimin pa ndalesa te kesaj nate plot jete yjesh te llastuar nga prezenca e henes fatmiresisht te pa cenuar nga forma e saj e mirefillte, e cila eshte duke dhuruar serisht, pa kurrfare kushtezimi origjinalitetin e saj, duke regjistruar papushim gjurmet ende te dallueshme te kalimtarit te radhes.........deri ne mberritjen e perpikte te agimit......

Honesty^uk.
29-04-04, 17:32
Apologjia e jetes......a nuk jam sot, kush isha die?!
A po shoh sot cka nuk pashe die?!
A mendoj sot cka nuk mendoja die?!
A po flet zemra me gjuhen e shpirtit?!
A do te flase ndonjehere, kjo jete memece?!

...ndoshta nje dite, ndoshta.

Vizite ne pallatin madheshtor me destinacion korridoret e pafund te imagjinates...
---------------- --- ------------------->
...stacioni i pare deklaron - jam une koha,
a mund t'ju ndihmoj - degjohet nje ze i mprehte
kush jeni ju - therret zeri i dyte
cfare kerkoni - belbezon i treti
jeten - pergjigjem menjehere
vazhdoni udhetimin - pergjigjen ne korr.
---------------- --- ----------------->
...stacioni i dyte therret - jam une kujtesa
a mund t'ju ndihmoj - degjohet nje ze i dobet
kush jeni ju - kercen zeri i dyte
cfare kerkoni - thote i treti
...jeten - pergjigjem serisht...
vazhdoni udhetimin - fluturon pergjigja edhe kesaj here.
--------------- --- ----------------->
...stacioni i trete degjohet duke renkuar zbehet - jam un jeta, a nuk po me njeh?!

Si nje permendore e raskapitur nga shtrengatat e pameshirshme nen vallezimin e stuhishem te eres me shiun, interpreton me ne fund jeta apologjine e saj...

Honesty^uk.
03-05-04, 11:19
Ēfarė date ėshtė sot?
Nuk ėshtė me rėndėsi. Me rėndėsi ėshtė se ėshtė ditė e re, e ka dhe ditė qė me vete sjellin njė jetė tė re. E tillė mė duket kjo ditė, sado e zakonshme qė duket me kėtė zhurmėn e veturave nė rrugė dhe rutinėn monotone tė pėrditshmėrisė.

Ėshtė ditė e re, aq e zakonshme dhe aq e pazakonshme...
Jeta ėshtė e bukur edhe kur ia mohon ca gjėra.
Thjesht janė tė tepėrta...

yllka
05-05-04, 17:16
Sot tane diten isha ne qytet me mamin,kam blere shume gjera per veten dhe e pashe ne banese qe shume te holla paskna jap :D Me ju thene te drejten sot isha nervoz diqka,per ate shkake dola ne shop :wink: Pasi mami po pregadit ushqimin vendosa te ju vizitoje pake....e qeshtu
Mpuqi Dardani se pa ju me te vertet koha nuk po shkon :wink:

Murgesha
05-05-04, 20:12
U zgjova ne ora 7.00, pas formaliteteve te rastit, qe shkojne ne mengjez, ne ora 8.00 jam ne veture, drejtimi eshte shkolla e femijeve.
U pershendeta me ta dhe tani drejtimi tjeter deri ne nje qytet 15 km larg prej vendit ku jetoj une. Pata nje bisede te rendesishme me nje punetore sociale. Biseda u kry ne ora 12.00 dhe prap ne veture. Tani me priste tregetimi neper shitore te ndryshme.
Pas nje ore prap jam ne veture, keset i futa ne bagazh, ndeza radion dhe nje muzike e lehte shqipe me percjell ne udhetimin tim per ne shtepi.
Drekova shpejt e shpejt, lava enet, pastrova shtepine gjer ne ora 17.00.
Ne ora 17.20 prap ne veture gjer te shkolla e femijeve ku kemi nje mbledhje prinderish.
Shyqyr ne ora 19.00 u krye edhe ajo mbledhje dhe u ktheva ne shtepi.
(harrova te shkruaj se para se te nisesha ne mbledhje e vura gjellen te behet gadi. Porosita vajzen qe te kujdesej se mos digjej.)
U ktheva ne shtepi. Shoku im oshte kthyer ne shtepi nderkohe, dhe kishte servuar darken e po me prisnin mua.
Pasi darkuam pime dhe nga nje kafe.
Dhe me ne fund pas kafese pata kohe te hyj ne forum e ti hjedh nje sy shkrimeve te sotme. Verejta se ehe sot po mungon Naki, Barbaroza.
Ne nderkohe hyri dhe Lazdrani ne forum, pime bashke ne kafen e forumit.
Edhe pak do te rri ketu e pastaj do skoj ne gjume se neser me pret edhe nje dite me e lodhshme se kjo e sodit.
Mirepo jam e lumtur. E lodhur por e lumtur :lol:

Murgesha
09-05-04, 17:44
Isha duke shkruar ne msn me vellaun, dhe ne ate moment po bisedonim per nje person te familjes sone.
Papritmas hyri nje qike e axhes ne msn dhe ..... a u merzite per .....?
Mbeta e ngrire, ajo mendonte se une e dija, se kisha ndegjuar lajmin e kobshem. Lotet me pershkuan faqeve, zemra deshti te me dilte prej vendit, syte kerkojne telefonin dhe pason shtypja e numrit. Dua tju shpreh ngushellimet e fjalet me ngecin ne fyt, degjoj nje vaj ne anen tjeter apo eshte vaji im?
Ne vend se te ngushelloj po me ngushellojne.
Shpreh keqardhjen time per te vdekurin. Leshoj telefonin dhe zhytem ne lotet e mij.
Gyrbeti i mallekuar, 5 vite pa e pare dhe sdo ta shoh me kurre. Me cfare te drejte fati jone eshte i tille. Ate qe e don ta merr pa marre parasysh a je cmallur per her te fundit me te.
Dola, dola nga shtepia te iki nga vetvetja nga dhimbja ime. Dal jasht, rruget jane te shkreta dhe nje rig shiu e percjell dhimbjen time. Valle po meshirohet natyra per dhimbjen time?
Smund te qetesohem, kthehem ne shtepi dhe prap telefonin ne dore marr, dua te flas dua te ndegjoj per momentet e fundit te te ndjerit. Dua ta hjek ket mall qe po me mbyt. Dua ta mposhti dhimbjen..........

lazdrani
09-05-04, 19:19
Jashte filloje te bije shi.Qaje une qane natyra...
Kety jam,jam vetem tani,ne kete moment per ty,me ty.Shpresoje se do ta mbijetojme jeten dhe te na mbajen kujtimet..
E ndjeje se ti ndjen dhimbje,fetyra jote tashe eshte vec kujtim....I tretur ne endrra te nates degjova zerin tend...Zgjohu te lutem zgjohu..
Disi i hutuar nga klithjet tuja te embela hapa syte,fetyren tende kishte kapluar pikllimi e nga syte e tu pikonin lotet...Mendova qe ti je hena ime qe me perqafone e une ylli i juaj qe shkelqen,por ne zemrat tona ra kjo plage qe ngadal na shkatrron...Me dore po shkruaj me zemer po vuaj,me lot ne sy po mendoje per ty... :cry: :cry: :cry:

florian
09-05-04, 20:03
sot nje dit e vecant per mua dhe pse kam pasur plot 25 te tjera si kjo por vecantia e kesaj dite ka qen qe ne 10 vitet e fundit e kam festuar gjithmon vetem me ka qen gjithmon e pamundur te festoja me njerezit e mi dhe e kam festuar gjithmon vetem si i thon me mir vetem se me ke nuk te don .

dita me ka filluar qe ne oren 12 te nates me telefonin qe bien dhe nje ze shum i dashur me uron gezuar gje qe un e kam veresuar shum se ai person nuk ka mundesit qe kam un dhe per ate telefonat i ka takuar te dal nga shpia e te telefonoj ,
ora 7 nena vjen me kafen e me ben urimet me gjith vllezerit , ora 8 HANA me ben urimet (te falemiderit ) e me rradh te gjith ju ju falenderoj nga zemra edhe pse e festuam on line ora 12 nje dreke fantastike e nje tort shum e shishme dhe per fatin tim sot doli dielli dhe me nxehu shpirtin .

ora 7 e mbremjes dhe jam perpara kompiuterit duke punuar e duke shkruar her pas here ne forum .
ora 8,30 darke e prep fest te shkurter dhe ne oren 9 perseri perpara kompiuterit per te punuar dhe per te lexuar postimet e juaja te kendshme :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Vera
10-05-04, 06:59
Tash eshte mengjes ora 8:49 dhe kjo dit eshte shum e ftoht nuk e di pash nje enderr tmerruese dhe jam duke u qmendur. O ZOT dje kalova nje dit te mrekullueshme derisa me kujtuan ate qe kurr ne jet nuk dua ta kujtoj me prishi disponimin e jetes me zhgenjyen, asgje te bukur dua te vdes qe askush mos ta kuptoj perveq ditarit i cili me ka mbet ngushllimi i vetem.

Naki
10-05-04, 22:02
e hene,nje pasdite e qete,telefoni cingerrone nje vizite familjare e paralajmeruar do te vijme,pas nje kohe mireseardhje ne shtepine time per musafiret .pasi drekuam se bashku dhe u freskuam me pije vendosem qe te reparojme pc time nga viret me njerin nga anetaret e familjes dhe pase 2 oresh pune intensive hyrem online ne boten internetit,qe me kishte munguar aq shume keto 10 ditete e fundit.
tani hobi im,nuk eshte i burgosur rilinde kurreshtja per forumin time te dashur dardania .

Murgesha
11-05-04, 23:33
Uf sa e gjate me eshte duk kjo dite e sodit.
Tere diten kam qene e angazhuar dhe nuk pata kohe te lexoj apo shkruaj ne forumin tim te dashur.
Vetem tani kur syte po me mbyllen kam mundesi te shikoj.
Pash ze Z.Naki i kishte hjek virat nga pc-ja e vet dhe na qenka rikthyer ne forum. E kuptova plotesisht brengosjen e tij per pushimin e dhunshem te shkaktuar pa dashjen e tij, dhe mendova se sa shume ka perpuar teknologjia boterore. Para 10-15 viteve neti ishte shum i panjohur per ne shqiptaret ose shum pak veta dinin diqka rreth kenaqesis qe sjell elektronika.
Tani une njoh Nakin, kam rrespekt per te, njoh edhe shume te tjere me te cilet cdo dite ndaj mendimin, nganjeher gjate leximit qeshem me gjithe shpirt dhe kjo me duket se me ben mire.
I mire eshte neti per te gjithe por me se shumti per ne gyrbetqaret, qe aq shume e deshirojme vendin tone, aq shum na mungon komunikimi ne gjuhen tone te dashur, aq shume kemi nevoje te lidhemi me dikend edhe pse me pare kurr nuk e kemi njohur, por ja qe edhe shkronjat ofrojne magjine, ne qeshemi, hidherohemi, apo na vie keq kur degjojme gjera te keqija.
Te nderuar forumist, shkruani, argetohuni, qeshni e qani, keto gjera na i mundeson elektronika, qipat e vegjel qe sot per sot jane mrekulli.

Vera
13-05-04, 06:18
NESE AJO BOTE E LARTE


Nese ajo bot e lart,pėrtej sonės,
Eshte e shtrenjtė sepse dashuria mbijeton
Nėse zemra e dashurureshte plot me qetėsi
E syri ėshtė i njėjtė, por s'ka me lotė,
Sa mirėpitėse ato sfera virgjėrore na lartesi!
Sa bukur te vdesėsh edhe ne kėtė orė!
Nga toka ngresh sytėlart e te shiqosh si cdo drojtje
Tek humb ne dritėn tėnde, Pėrjetėsi!
Kėshtu duhet te jetė:jo pėr ne qe kaq shumė
Dridhemi mbi bregun,e nė pėrpjekjen
Pėr tė lundruar nė vorbullėn e kapemi
Prapė ne ankorėn e dobėt te Ekzistences.
Oh tė besosh se cdo zemėr nė atė tė ardhme
Mbetet zemėr e dashuruar, bashk tė ujra pavdekėsie, gjithnje te bashkuar
Pėrtej vdekjes, shpirt nė shprt![/url]

Naki
13-05-04, 18:30
nje dite me perplote te pa pritura,luhatje emocionesh disi i lodhur syte duan gjume po nuk mundem te ignjoroje forumin time te dashur,qe me jepe energji te kyqem dhe te lexoje shume postime,tani sikur te isha i regeneruar me kfjellen syte mendja me thote ketu gjene rahatine shpirterore.
Nuk mundem te mos postoje ndonje shkrime per shoqerine qe eshte e mrekullueshme,ju doni Naki

Gentiana
21-05-04, 12:08
Ndodhi qka ndodhi, dhe nuk di kujt tja ap fajin, vehtit qe te besova, apo ty qe nuk kishe besim ndaj meje. them nganjeher shyqyr qe nuk kemi mundur te kemi me shum se qe kemi pasur,sepse me nevet nuk qenka shkruar,kurse fjalet tua te embla,ohhhhhhh fjalet. Guha esht e tulit, shkon ka te don, ket thenje tash e kuptoj, dhe fjalet tua kan qen vetem te thenme.Nuk kam qen Naive per tju besuar te gjithau, po ja qe kam duruar dhe shikuar deri ku po shkon,dhe esht qudi, se tek ti kam duruar me shum se esht duft!! Nuk do ta kuptojsh qka dua te them, po ja qe tash nuk esht me rendesi, vetem se dua te gjej qetesi ne shpirt, dhe ksaj historia tja jap vien e fundit.


Genta

Honesty^uk.
21-05-04, 22:33
Te ndaloj pak..
Te ndaloj kohen vetem per nje moment,ti marr edhe nje sekond borxh.
Vetem per te pare sa pata mundesi te bej.
Pse kerkon kaq shume nga mua.?
Nuk mund te kenaqesh ashtu si ben ?
Nuk mbaron kurre shkalla ime..
As kohen per tu kenaqur me nje konkuiste madheshtore ,se ne krah te njeri tjetrit jemi gati per sfiden e ardhshme.
Gezohu mike,jetoj nen driten tende,protagonist i vetem i eksistences tende ..

Murgesha
26-05-04, 10:02
Ankth!!
Friga se po ndodh e keqja.
E une tere naten pa gjum. Kam shtrire krahun e djathte e ti ke ven koken tende ne gjoksin tim. I ndegjoj zemrat tona te rrahin me rrembim. Syte i mban gjysme te mbyllyr dhe flet percart. Kam frige kah te ndegjoj, e di se hijenat e zjarmise te kan ne dore dhe jetoj me frigen tende. Frigohem dhe vete. Paprimtas zgjohesh ulur dhe me bertet ik, me lere te qet. Se une nuk dua, nuk dua.Mundohem te te qetsoj, te marre ne gjirin tim e te ledhatoj floket e verdhe ngjyre ari. Jam une, jam mami yt. Qetesohu. Ti buzeqesh kur degjon zerin tim, strukesh edhe me shume ne gjirin tim dhe rrotullon syte me nje buzeqeshje qe nuk di se kujt ja drejton. Trupi yt i njome te digjet, digjet dhe zemra ime bashke mety. Te puth ballin e djersitur dhe zemra me vajton. Lutem te Zoti qe te gjitha ato mundime te zjarmise te mi jap mua e te ti qetesohesh. Te flesh biri im, te shohesh endrra femijerore.
Gjumi tinezisht me kaplon, enderr te tmerrshme shoh. Shoh se dikush po te rremben me force nga une. Zgjohem menjeher dhe te shikoj ku te kam. Ti je afer, trupi ende te ndizet flake, po flet perqart e ne enderr po me therret...

Gentiana
31-05-04, 15:29
Sa shiu po bjen dhe nuk e ka kuptimin dita ashtu siq duhet ta ket,po un si gjithnje mundohem edhe kuptimin e dites ta gjej, a thua qfar kuptimi ka ajo sot??!! Kenga ne pc ne vend qe tme disponon disi me duket se e ben te kunderten,ohhhh Zot diq nuk esht ne rregull. Po ja le fajin Kohės, po pse ateher edhe sot ndjehem e vetmuar? Do te doja ta kam nje fuqi te jashtzakonshme, ti bashkoj te gjith ata se duhen, te dashuriarin me ate se e don, prinderit me femijet, shokun me shok.... dhe ti tregoj Botes se sa e mir mundet te jet JETA,po ja qe kjo esht vetem enderr e imja....

Barbaroza
01-06-04, 14:10
Kohe e bukur.Dielli sa percellon,sa te duket se rete behen me te mjegullta per te sjelle shiun,megjithate eshte bukur.Dal te shetis livadheve te gjelberuara,thith aromen e barit dhe luleve te shumellojshme qe kane ēilur.Ulem dhe mendohem.Sa e bukur duket natyra,them me vete gjersa bari i rritur valevitet nga era e lehte duke ma perkedhelur lehtas fytyren dhe me zgjon enderrat,enderrat qe i kam fshehur ne zemer aq sigurt sikur thesarin e fshehur me kujdes.Vazhdojne enderrat,vazhdon era e lehte,vazhdon gjithcka qe ka te beje me mendimet e mia qe imagjinaten time e bejne akoma me kurioze fale eres dhe vetem eres se lehte dites se sotme.

Honesty^uk.
03-06-04, 11:07
Sot mengjesi ishte i kendshem,rruga per ne shkolle me buzeqeshje,hyrja me gezim pastaj papritur entuziazmi u ul .Vetem 2 kg qiell peshuan mbi sy,4 reze dielli preken floket ,2 shetitje, 5-6 fleshe romantizmi neper tru
Pastaj qetesi ,e zhytur ne boten time .
Qetesi e permbajtur edhe kundra ca njerezve qe nuk ia vlen te mbash.
But there are always sweet hearts in this world.
5 here ndjeva tundimin te shkruaja,ne te fundit here arrita te gjeja pak kohe.
You are late -i was told-do u know what time is it?
E nga ta dija? Une s'mbaj ore dore .Edhe kur kam patur kohe me pare s'kam qene i interesuar te shihja oren.
-What took you so long? -
Une qesha. E di qe ka nje kenge te tille?
what took you so long
what tok you all night
what took you forever
to see i am fine
(baby Spice)
Cuditerisht shume gjerave sot i perngjita nga nje kenge.

Naki
04-06-04, 21:44
Duke perceptuar ethet e se premtes nje emision TV Argetues dhe Zbavites ne gjuhen Amtare shqipe te moderuar nga nje moderator nje artist qe aq bukur bene komunikim interaktiv,me ringjall emocionin duke
shfaqur nje optimizem qe ne rrjetin tone TV kosovar se shpejti do te kemi
Moderatore te Kalibrit te tille.

Murgesha
13-06-04, 22:58
Kjo nate e qete me Yje qe shendrisin, me sjell kujtime.
Ne nje cep te qiellit shoh nje Yll, eshte i vetmuar, i vogel, dhe shum pak shendrit. E njoha menjeher, eshte Ylli i femijerise sime, eshte Ylli ku drejtoja lutjet.
Ylli qe me rriti, me dha shpresa per te jetuar. E une Yllin e kisha Nene, se me dukej se pikerisht aty si nje Engjell rrinte ajo me shikonte e me ledhatonte dhe se bashku me mua lotonte. E vogel isha ateher me paten thene se nena te eshte shenderruarr ne nje Engjull qe prej se largu te shikon e kujdeset per ty. E une e merzitura nenen e perfytyroja te mezitur per mua, une isha e vetmuar dhe ajo patjeter e tille do te ndihej. Sa nete pa gjume valle kam kaluar duke e shiquar kete Yll? Me mijera!!! Netet e vetmise sime, netet e merzise sime, netet e loteve te mia te derdhura per nje dashuri te mohuar, per nje buzeqeshje te pa zbuluar, per nje ledhatim te deshiruar.
Oh pa dashur me dalin lotet, kane te njejten njelmesi si dikur, zemra gjemon me te njejtin hov, dhe deshira eshte po e njejta, shpresa e pa tjetersuar, pa primtas ndjehem e dobet, e pa fuqishme dhe dora kerkon po te njejtin gjoks ku koka deshiron te mbeshtetet, te ndjej, ah sikur vetem njeher ta ndjeja ate ledhatim, vdekja do me ishte e embel, deshira e plotesuar, vetem ateher do isha qetesuar.

Murgesha
13-06-04, 23:22
Plage Dashurie ... mall qe pervelon...

--------------------------------------------------------------------------------

Fryn sot era dhe kaloj faqe perpara ne ditarin tim. Syte me shkojne rembimthi tek emri yt. Perseri faqja e ditarit u nderrua aq shpejt sa nuk e pashe me emrin tend sikur ai te mos kish ekzistuar kurre.
Por ti ekziston, ekziston bashke me historine tone pavaresisht qe as une dhe as ti nuk e dime se cbejme apo nuk dime se cpo behet me ne. Pa e kuptuar, apo pa dashur, isha zhytur ne shtjellen e syve te tu dhe kisha humbur ne universin brenda tyre pa mundur aspak qe prej andej te dal. Si ndodhi?!Pse ndodhi??
Pa e kuptuar krejt papritur ti fillove te beheshe vet persekutimi, nje persekutim i pambaruar.
Netet beheshin te gjata kur nuk te shihja, zemra me rrihte fort kur te mendoja, rruget dukeshin bosh,po krejt bosh pa ty. Tani dua te pyes veten: Ēkam qene une per ty? Kam frike se shoh te dalin para dy alternativa. Dashuri e paster apo loje interesante. Mendoj per to dhe me ther ne zemer. Po filloj te qaj. Ndoshta sdo arrij kurre ti sqaroj vetes se c“jane keto caste magjike qe sot me duken si skenat e nje filmi te vjeter. Ēdo gje me ben te te kujtoj dhe kete e urrej. Pra, urrej kohen qe me sjell keto kujtime... sepse, vuaj. Dhe une u lodha se vuajturi. Vuaja kur me thoje fjale te bukura dhe tani vuaj qe nuk me thua asnje fjale.
Kaloj kohe me shikimin e tretur nga rruga duke pritur nje telefonate...sigurisht telefonaten tende.
Vuaj vetmine dhe perpiqem ti jap shume kurajo vetes. S'guxoj te mendoj se te kam humbur. Ditet terheqin zvarre njera tjetren dhe kalojne per nje moment para dhimbjes dhe pastaj zhduken ne skutat e kohes. Dikush po qesh. Sa deshire kam te qesh edhe une, te ndihem e lumtur, sepse kam dite qe vetem qaj, dhe qaj duke shkaterruar veten.Mos ndoshta e dija qe sdo te me doje kurre ashtu, sepse njeriu vetem njehere dashuron ne jete dhe ti me siguri s'me kishe mua dashurine e madhe. Ti flisje shume por une s'e besoja.
Ti e le cdo gje ne heshtje. Pse?! Apo mos valle isha une ajo qe nuk e vija re? Apo mos isha une ajo qe kerkonte kete heshtje per ne te dy??? Oh, une s'di me asgje, s'kuptoj me asgje.
Mua, qe dua te harroj veten me rritet pa pushim deshira te eci mbi lotet e mi, te shkel mbi dhimbjen time, per ty!
Po, eshte kjo qe me ben te shoh nga telefoni i heshtur. Ndoshta do te beja mire te shetisja dhe te takoja dike qe te me dashuronte, por jam e bindur qe kjo per mua ska asnje rendesi. Une te dua vetem ty me gjithe dhimbjen qe po me jep.
Ka ndodhur qe ka rene telefoni, kam, kam ngritur receptorin...por asgje. Thuaj qe je ti, se vetem ti kembengulje dhe ti e di se une kenaqem me ate pak qe me jep nga vetja jote. Po dal ...
Kjo zile s'do te bjere dhe per shume e shume kohe...edhe nese do te bjere une s'do dua te jem ketu. Do iki ne vetmine time, do mbyllem si guacka ne det. Qe ti mos te shohesh dhe ndjesh dhimbjen dhe mallin qe kam per ty.
Ani se ndoshta nje dite do te mbytem ne detin e loteve te mi, ti jeto se jeta pa ty, per mua spaska kuptim.

VARDARI
14-06-04, 17:12
Toka ime

Me lindi kjo toke e munduar.
Ne djepin e saj me perkundi.
Me klithmat e dhimbjes mekuar,
Vajet e nenave - kenge gjumi.

Dhe hodha une hapat e pare
Mbi trupin e saj te plagosur.
Mesova te flas dhe pa fjale
Per hallet qe s'paskan te sosur.

Me rriti kjo toke e lashte
Me endrra dhe shpresa ne gji.
Sot zemra tek ti rend plot mall,
O balta nene - Shqiperi.

Murgesha
19-06-04, 03:01
Enderr e perhumbjes!!

Shetis rrugeve tė qytetit te shkrete,
As neser sdo jete me mire se sot.
Shpirti im ushqehet pa shprese
E mbrapa me mbeten ditet e humbura.
Gjate shetitjes takoj fytyra te njohura,
Por pa ty me eshte e zbrazet kjo rruge,
Ne fytyren time merr shprehje dhimbja
Ndergjegja e vrare do me zgjase netet e pa gjumsise
Une gjysme e fjetur marr arratine
Mundohem te ike prej teje, prej gjithckaje
Ne kafen me te afert sikur vajton Violina
Po ate ze vajtues qe me kujton cka ne ishim.
Ne zemren e vetmuar rendon malli i jetes
E mua ende me djeg zjarri i vjeter
Nga venat me rrjedh pika e fundit e gjakut
Eshte kah merr arrati jeta ime
Ne ulesen e afert nje qyqe ja thot kenges se vajtimit
Ajo me perkujton ashpersine e kesaj jete.
Ne zemer mbaj ftohtesine e dhimbjen shuaj
Po, do te zhdukem marr vendimin
Para pragut te shtepise sime, ne toke do te bie
Do te vdes e vetme, pa e pare lotin e tjerve
Do te vdes pa shikimin e nje njeriu te dashur
Se pa dashuri nuk kam force ta perballoj jeten.
Neser te gjithe do te thone. "Ai e deshti"
Vdiq se nuk mundi ta perballoj dhembjen.

Loloku
20-06-04, 09:12
Vjeshtė nė park

Gjethe tė verdha. Shi. Stola tė lagur dhe zbrazti. Vetėm nė plehra tė kalbura kundėrmon gjallėri. Lypsari i verdh kėrkon njė copėjete nė kontejner. Sa trishtim. Varfėri. Vjeshtė gjithandej. Lagėshti. Tmerr. Jeta ėshtė e lirė dėgjoj njė zė luksi nė parlament. Tė ngjitur pas foltores si lupsari nė kontejner...

qika_pr
21-06-04, 14:56
Mesazh dashurie

Nnjoh mjerimin tend dhe mundimet e shpirtit tend,mangesit dhe semundjet e trupit tend,njoh ligesin tende,por nje lloj te them :”ME JEP ZEMREN TENDE ME DUAJ SIC JE”
Nese prźt te jesh engjull per ta braktisur veten ne dashuri ,nuk do te duash kurre!
Ndonse bie shpesh ne ato faje qe do te mos i beje me me nuk te te mos me duash ….MNe duaj sic je!
Dua dashurin e zemres tende te vobekt…. Dhe nese prźt te jesh i persosur nuk do te duash kurre!
Sigurishte,duq me kohe te te ndryshoj,por tani per tani te dua sic je,e deshiroj te besh te njejten gje … Dua te shikoj qe nga funderrinat e mjerimit te ngrihet dashuria!Dua net y nje britem te vazhdueshme zemre.Dua kengen e zemres tende,nuk kam nevoj as per shkencen e as per talentin tende,me intereson vetem nje gje te te shoh duke vepruar ne dashuri.
Sot,rri ne deren e zemres tende si nje “lypese”.Trokas dhe pres,pres,pres….Nxito te ma hapesh!Mos e pij mjerimin tende!Po ta njihje verte skamjen tende,do te vdisje nga dhimbja.dua qw edhe veprimin me te pa vlere te besh nga dashria.
Ma ked hen dashurin tende e une do jap dashurin time,e une te dua me shum se ti mund te mendosh….
Andaj mos harro”ME DUAJ SIC JE SEPSE TE DUA SIC JE”

Murgesha
03-07-04, 20:39
U shetita per nja dy ore te mira ne temat e ndryshme te forumit. Rilexova shume kapituj, dikund me mberthente gazi e dikund vetullat e mia ngryseshin. Sa e bukur eshte te lexosh edhe njeher ato qe ti vet ke shkruar dhe reagimet e te tjereve ndaj shkrimit tend. Kete kenaqesi pata rast ta perjetoj ne kete dite monotone kur shiu ska mbarim, kur perjashta eshte nje natyre e egersuar dhe deshira per te dale jashte ka tretur.
Sa shkrime u bane, sa shkrime kane bere te tjeret, me nje harmoni qe rralle gjindet. Eshte i suksesshem ky forum nuk ka fjale.
Jemi bere nje familje e madhe e harmonishme dhe teper kerkuese per tu takuar e komunikuar me njeri tjetrin. Nuk i dihet ndoshta ne ndonje dite takohemi me ndonjerin prej nesh, me duket se do ta njihja menjeher qe ne fjalet e para, pa marre parasysh se cilin do te takoja.
Ne ket vend ku shpaloset shpirti i sejcilit prej nesh, nuk eshte e veshtire te bahet njohja. Jam e tera e futur ne boten e mendimeve. Sa e quditshme eshte jeta. Komunikojme, argetohemi, qeshemi e qajme me njeri tjetrin. A ka lumturi me te madhe se kjo???

Honesty^uk.
04-07-04, 12:01
Ckemi ditaro,si ja ke kaluar keto dite..Spo me dukesh ne qejf..

He mor burr hajde ma thuaj te veshi ca ke...Mos e vrit shume mendjen se te gjithe ashtu jemi..Ja te tregoj cme ka ndodhur keto dite..Ndoshta i ndodh kujdo por e di qe te kam shok per koke dhe e di qe mund ti qaj hallet te ty.

Mendoj,enderroj,edhe me sy hapur ne te shumten e rasteve...Nuk e di cpo me ndodh...Nuk di pse prekem per cdo fjale dhe per cdo mendim..
Nuk e di pse mendoj kaq shume..sms-te pasonin njeri tjetrin dhe deshira per ti pare ishte aq e madhe sa edhe celi me binte nga dora kur i lexoja..Deri dje,,,,kur celi humbi..Ndoshta per fajin tim dhe per fajin e atij qe e gjeti dhe e mori.Por gjithesesi,celi me humbi,dhe mendoja si mund ti shkruaja dhe ti degjoja vetem per pak fjalet dhe zerin e embel te saj..
Akoma mendoj dhe jam duke enderruar edhe ne keto momente..Dicka nuk shkon,nuk e di cfare..Prekem me me te voglen fjale qe thote dhe me ben ta mendoj shume...Ndoshta edhe ajo eshte duke me menduar,nuk e di,ndoshta jo..Por gjithesesi dicka brenda meje me thote qe me mendon.
Perse gjithmone pas nje te mire vjen nje e keqe dhe mbas nje te keqe nje e mire..Mos eshte ndoshta nje ligj i pashkruar qe na pershkon te gjitheve dhe na ben te mendojme dhe per te..

Honesty^uk.
04-07-04, 12:05
Disa mesazhe dashurie

Te dua pa mase
te dua pa dallim
te dua me fort
se sa shpirtin tim.
* * *
Kur ti je prane ne jemi tre
une, ti dhe dshuria.
Kur ti largohesh ngelemi serisht tre
une, imazhi yt dhe vetmia.
* * *

E bukur eshte ajo qe ka nje shpirt te bukur.
* * *

E bukur nga larg, por larg nga bukuria.
* * *

Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si...
* * *
Shpresoj qe tu pelqejne dhe te kene kuptim.

Murgesha
05-07-04, 01:07
Ne vend te ditarit sonte po e paraqes kete poezi qe e gjeta ne net.

Alfons Dovana Shkruan "Poezi nga nje shpirt i trishtuar


MBI VARR T' NJE MERGIMTARI

Val' e jetes e surdisi ne mergim,
Larg nga nena qe e don me adhurim,
Shkriu jeten, i vetmuar , pa bitisur,
N' ato vise, andej tutje i helmatisur.

N' ato dhera atje tutje , vetmitar,
Ra ne gjumin e perjete, mergimtar,
Mbylli syte zemer - enjtur, dallge - dallge,
Larg atdheut i vetmuar atje larg.

Embel zbresin pareverat ne bregore,
N' ato vise qetesie, kujtimore,
Gjelberuar bar' e lule margariti
Kur mbi kryq pushojn' lehte rreze drite.

Dhe sa - i leht' peshon mbi trupin dhe i nxire,
Atje thelle n' ate grope erresire;
Kur kullon mbi kryq guri lot' i nenes,
Ndrisin embel naten vone rrezt' e henes.

Por atje ne ate qoshe drite shuar,
Ku s' ka ndalur kurr' nje nene e perlotur
Ku pushon o - i menjanuar mergimtari
Fol, si prehet trupi - i tija thell te varri?

N' ate qoshe bar' e lule te stolisur,
S' ka kulluar lot' i nenes helmatisur,
Per mbi shtratin ku fle thell' i ēqetesuar
Mergimtari, larg prej nenes i vetmuar.

Veē bilbili per mbi kryqin fluturim,
E ndal vrapin, veē do ēaste per pushim,
Edhe shtruar ia nis kenges, mallengjyer,
Dal nga dal, sy perlotur zemer - thyer.

"I merguar qe po prehesh ne keto dhera,
A ndigjon perkedhelite kur fryn era?
Nder lendinat e - ameshuar kujtimore
Zbresin embel pareverat ne bregore !"

O sa i rende prehet trupi thell' te varri
Kur mbyll syte larg prej nenes mergimtari,
I brengosur ! "Oh perse valle,
Ikin vitet, me harruan, s' kane malle?"

Anas varrit n' ato qoshe te brengosur,
Celin lulet, rritet bari i pasosur,
Por akoma s'ka kulluar lot' i nenes
Mbi at' pllake ku s'ka zbrit nje rrez' e henes.

Shkuan vitet, nipat te ngriten permendore,
Gur' mermeri shkronja t' arta kujtimore,
Po tani a prehesh embel n' ato varre,
Atje thelle n' ato vise mergimtare?

ALFONS DOVANA 1956 "

Honesty^uk.
05-07-04, 18:21
Nen rrezet e diellit qe ka arritur majen me te larte te qiellit,eci me koken lart..Kam arsye per ta bere..Perse mos ta bej kur te gjithe e bejne,per me teper kur e bejne ata qe nuk e meritojne..Ashtu me syte e fiksuar te ai bej disa hapa,pastaj e ul perseri koken,sfiden e fitoi ai..Ai qe ne ate moment ishte pikerisht siper kokes sime dhe qe me veshtronte me embesi dhe me egersi njekohesisht..Ndoshta ishte shoku im gjate gjithe rruges edhe pse nuk beja dot asnje muhabet me te..Kaluan disa sekonda dhe ai vendosi te me flase i pari..Me tregoi nje te nje miliarden e jetes se tij..Histori shume e bukur dhe e dhimbshme..Me tregoi per vuajtjet dhe gezimet,per uljet dhe ngritjet,per deshirat dhe mos realizimin e tyre,per bukurine dhe per te shemtuaren,per jeten dhe vdekjen..Arrita ne shtepi me nje gezim te madh..Kuptova se cdo gje te bukur dhe te shemtuar,cdo veshtiresi,cdo merzi,cdo gezim qe kam kaluar ne jete e ka kaluar cdokush ne kete bote,madje edhe me tej,e gjithe gjithesia..

Gentiana
11-07-04, 12:44
Nese as tani nuk e kupton njeriu se sa e padrejt mundet te jet bota, ateher jemi duke jetuar ne enderra, dhe ne boten e fantazive. i them Vehtit zgjohu oj e mjer, zgjohu se nuk te esht jeta ashtu siq ti e mendon, po un e mjera qka te bej, i kam duart e lidhura...
Bota esht aq e komplikuar, dhe me vjen qudi, perse e bejn njerzit ashtu, e die se nuk esht leht per askend, po me fjal me pak, me pun, durim, kuptim, dashuri dhe drejtesi do te ishte bota dhe po ashtu edhe Jeta shum me e mir. po kte askush nuk don ta kuptoj, ne e shikojm vetem si te bejm fjal, si tja veshtirsojm jeten tjetrit...

O njerez shikojeni se ne e bejm boten te komplikuar pa nevoj, mundohuni ta kuptoni jeten ashtu siq duhet te jet, e jo ashtu siq ju e beni!!!

Gentiana
14-08-04, 10:36
Me tvertet nuk di qka ndodhi me mua, pse vall asgje nuk me duket siq ka qen dikur, dhe ne zemer kam diqka, diq se nuk e spjegoj dot. Nuk esht dashuri, jo nuk mendoj se esht dashuri, dhe nuk dua te esht kjo Dashuri, po esht diqka, e di se esht diqka. do te doja qe se paku ti tme kuptosh, po ja qe as qe ndoshta din qe egzistoj, ose se paku ndoshta jam per ty vetem nje person me shum ne ket botė!!!! Do te doja qe te heki nga mendja, qe te harroj, po per qudi as ket nuk mundem, por besoj qe koha do tme ben te harroj, qe koha do tme ben, qe se paku te them edhe un per ty, esht vetem ni njeri me shum ne ket botė. Ndoshta nuk do te mundem, po ja qe kjo shpres me mban, qe te te flas me ty dhe prap te mos ndjej asgje…

mickoja
17-08-04, 22:07
njč fillim i njč rruge sod mbaroj,te gjithat te kaluara i fundosa me nje vend toke ku nuk mundem ta gjejč mč,njč kurore me nje leter kujtimi aty shenova"vdiq stina e veres"nje pik loti me pikoj dhe u pershendeta pergjithmonč..

Njč jet e re tash po fillon per mua po e forcoj zemren dhe do te jem nga tash e lumtur nuk do te kem as pak lotč ne sy e ardhmja po me pret ne stinen e pranveres,rruget jan te gjitha te hapura tash per mua nje arom e fresket po fryen besoj čsht shej qe jam e lumtur nese ne vete besoj..

mickoja
22-08-04, 20:03
Sod isha e merzitur dhe mendja me shkonte larg trupit timč,dola pak te shetitem dhe diqka nuk ishte sikur gjith,diqka me mungonte ne afčrsin time,nxetčsia nuk ishte sikur dikur.Lulet ishin vyshkur nuk ishte mč ajo ngjyr qe duhet te ket gjelbrimi,nje therrje ne zemer po mč lajmrohet po kam frik nga vetvetja nuk mč ka mbetur asgjč tjeter perveq te flas me zogjet e malit do ti pyes ndoshta do tč kem pčrgjegjje,se qka čsht ky ndryshim i nje lumit qe po shterret...

Honesty^uk.
31-08-04, 18:41
Dialogu mes Zemres dhe MendjesShpesh here kur jep gjithshka qe ke ne shpirtin tend, ndjenjat, perkedheljet, mendimet, dashurine tende dhe nuk merr asgje mbrapsh, krijohet nje zbrazeti. dhe kjo zbrazeti dhemb. dhemb ndoshta me shume pamundesia per te dhene dhe ne keto momente mendja jote pyet zemren.
- Pse jep gjithshka eshte me e vyera qe ke dhe me vone nuk te mbetet asgje per vete?
-Zemra pergjigjet:-sepse egzistoj per te dhene dhe kjo eshte arsyeja e egzistences sime.

-Dhe mendja vazhdon te pyese. por ti jep gjithshka dhe nuk merr asgje mbrapsh pse e ben kete?

-Zemra pergjigjet. nuk mundesh te dhurosh me kushte, dhurata eshte nje dhurate e shpirtit dhe kjo vlen per te gjitha gjerat qe jane shpirterore. une nuk jap per te mare, jap sepse keshtu me mbushet shpirti dhe ne universin e shpirtit asgje nuk humb. ndoshta personat presin per momentin e duhur, ndoshta nuk e kuptojne, ndoshta eshte shume heret per kete lume jete. e di qe nje lume nuk rresht kurre se rrjedhuri? keshtu eshte dhe shpirti, rrjedh pa ndalim dhe ne nje moment te gjitha dhuratat do te pranohen.

-Por mendja vazhdon te pyese.
Por ku fillon ky burim? nuk ka fund?

-Zemra pergjigjet.
Gjithshka qe ne jemi u krijua nga gjerat qe na kane dhuruar dhe qe u kemi dhuruar te tjereve. eshte nje proces pasurimi i pafund dhe nga kjo lind burimi dhe nuk ka fund sepse shpirti eshte i perjetshem. Ke me pyetje i thote zemra?

-Dhe mendja tha po kam.
Cili eshte sekreti per te mos vuajtur?

-Zemra pergjigjet.
Te dashurosh pa pretendime, te dhurosh pa pretendime, por gjithashtu te dish sa te dhurosh. nuk mund t'i japesh nje femije ushqimin e nje te rrituri se nuk ja pranon organizmi, ashtu sic nuk mund t'i japesh nje njeriu qe nuk ka etje uje. do ta lere pergjysem ose do ta derdhe. gjthashtu duhet te shpresosh dhe te kesh besim tek zoti.
Keshtu e gjithe lumturia jote do te varet nga ty dhe jo nga te tjeret. Nese nuk ke pretendime nuk ke as zhgenjime si rrjedhoje as nuk do vuash. Do jesh vete nje burim lumturie per veten tende.

dita girl
09-09-04, 15:51
Sot eshte hera e pare qe shfletova kete teme,dhe e lexova deri ne fund,.....te them te drejten jam prekur shume,jam mallengjyer pa mase gjersa lexoja vargjet tuaja sidomos atyre qe jeni larg atdheut,....ehhh mergim,mergim,....me doli nje ofshame nga thellsia e zemres,sepse gjate gjithe kohes e kisha mendjen te nje person qe eshte personi me i dashur ne bote per mua(vellau im),e qe nuk e kemi afer familjes,edhe ai si shumica prej jush gjendet ne mergim,....sikur te isha ne shtepi do te mbytesha nga lotet me siguri,por ketu me duhet te permbahem,e zemra le te copetohet perbrenda,......tashme shume mendime me sillen verdall kokes,te cilat me permallojne edhe me shume,....nuk dua te vazhdoj me tutje te shkruaj sepse......

Barbaroza
16-09-04, 16:03
Gjthcka ne kete bote eshte e bukur,kete bukuri e krijoi se pari dora e Zotit per ta bere me terheqese per njeriun pastaj njeriu natyren ia pershtati nervojave dhe qejfeve te veta.Por mendja e njeriut nuk u ndal me kaq,imagjinata e tij vazhdoi akoma derisa truri te mbeshtjellet me velon e mahnitjes.E tille eshte bukuria e vendeve te ndryshme turistike ngado qe shkojme dhe mu ketu mund ta verejme sa e bukur eshte natyra dhe bota ne te cilen jetojme.
Nje vend ku gershetohet antika me modernen,ku syri mahnitet ngado qe hesh veshtrimin,eshte Antalia.Emer i degjuar sa here derisa ne fund u be i realizuar te shkelet,te kenaqesh me te,me gjithcka qe lidhet me kete vend.
Vetem nje deshire me lind tani-ta vizitoj serish vendin ku mu zgjua kureshtja,imagjinata,kenaqesia se jetojme ne nje bote me bukuri qe veq dora e Krijuesit ka ditur ta krijoje!

mickoja
18-09-04, 22:39
Po flas per njeriun qe ka vdekur,vallč qka po ndodh me mua po e pres atč qe nuk mundet te vijč,po e kerkojč atč qe nuk mundem ta shijojč athu u qmenda nga pritjet e kota?per mua nuk egziston dritč vetem terr ne sy...

E shiqojč fotografin me buzeqeshjen tende a thua aq malli me paska marr sa qe dhe nuk po te njo,nje munges po e njdejč ne shpirtin tim..
qaku nuk po me ecč u bčra e ftohet zemra po me ndalet athu a to te mundem keshtu te jetojč??

Murgesha
21-09-04, 09:29
Vone e kujtova. Ama menjeher bėra njė atmosferė tė shkėlqyer.
Unė dhe ti me nga njė gotė Verė nė dorė, te shtrirė nė shtratin e lumturisė, kujtonim e flisnim, shėtisnim nėpėr kohė, herė shkėlqenin fytyrat tona e herė pėrmalloheshin. Dhe kemi se ēka tė kujtojmė, njė jetė tė tėrė bashkė, njė jetė tė tėrė vuajtje e lumturi, jė jetė tė tėrė me fjalėn Tė Dua nė buzėt tona.
Dikur pason njė ofshamė dehėse, dehemi dhe ne si dikur, dhe tretemi me dashje nė oqeanin e pa fund tė dėshirave tona. Kėrkoj nė pa fundėsi tė gjej sado njė ndryshim tė vogėl tek unė dhe ti. As edhe mė i vogli ndryshim nuk gjendet tek ne dy. Duhemi marrėzisht, pushimin e gjejmė nė gjoksat tonė edhe sot si dikur. Ngrejmė gotat pėr tė gėzuar.
Buzėt shqiptojnė nė tė njėjtėn kohė fjalėt.
"Dashuri tė falendėrohem pėr gjithė kėto vite Lumturi.

Naki
21-09-04, 13:54
Fetyrat te paraftyrura nga shkrimet mbrapa monitorit sikur zgjojne nje kurreshtje ,fotografit ideale te imagjinuar ne mendjen dhe koken marrin pamjen Objektive.
dashurija dhe sinqeriteti qe aq shume per mes tastatures se PC eshte theksuar merre nje ciklon deshirash te njohesh dhe te komunikosh sikur te ishim rritur se bashku,te shkembejme tregime te gjata qe shume here jane edhe emocionale,qe te prekun ne qdo qelize te trupit.
nje deshire e shumices eshte qe ndarja te mos jete e fundit,shoqerija pertrihet ne nje trende te ri,qdo kufi gjeografik i bashkone ne nje inzel
te quajtur MSN.

Honesty^uk.
02-10-04, 20:50
Fle dhe cohem me te njejtat pyetje retorike. kush i shpiku pyetjet?

Pse u shpiken nese nuk kane pergjigje?
Pse behen kur nuk kane pergjigje?
Pse kerkohet pergjigja kur mesa duket s'ka vend per pyetje?

Ah njeriu sa ja komplikon vetes jeten gjithmone ne kerkim te dickaje po se cfare eshte se ka shume te qarte, sepse merr forma te cuditshme gjate rruges se kerkimit dhe kur mendon se e arriti avullon e shperndahet ne ajer. me kot perpiqet t'i jape forme, kuptim permes pikepyetjeve dhe pikecuditseve.
Duket se nuk ka lidhje mes dy realiteteve asaj qe shohin 5 shqisat dhe asaj qe shef vetem shqisa e 6. kujt t'i besosh? cfare perben realitetin ? nese e krijon realitetin truri jone ne baze te perceptimeve atehere i bie qe cdo lloj perceptimi te jete realitet, i bie qe te kete realitete subrealitete subrealitete pafund....

Mire e ka thene Remarku te jesh njeri eshte me e veshtire se vete jeta......... dhe te endesh gjithmone mes dy realiteteve qenka edhe me e veshtire se vete veshtiresia e te qenit njeri. me mire t'i perkasesh vetem njerit prej realiteteve pasi rruge lidhese mes tyre nuk ka se jane shume kunderthenes ...

1. PSE
2. PSE
3. PSE
4. PSE
5. PSE
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Infinit. PSE

Dreqi ta haje kur do kete nje PERGJIGJE????????

Honesty^uk.
02-10-04, 21:02
Sonte MSN qenka bosh. Asnje mik per te plasur filozofite dhe mendimet.

Nejse

Me mire. Do i plas ketu.

Te jesh vetvetja do te thote te fluturosh lart krejt i lire, i lumtur, pa askend qe te lidh kembet ne toke.
Te jesh vetvetja do te thote te dalesh nga sfondi i verdhe i forumit per te ekzistuar mes cdo lloj ngjyre.
Te jesh vetvetja do te thote te qeshesh me shpirt.
Te jesh vetvetja do te thote te shperbehesh si drita e bardhe ne nje prizem, e te gustosh ngjyrat e vetvetes.
Te jesh vetvetja do te thote te kesh aftesine te zbulosh njerez qe te bejne te jesh njeri tjeter, jo thjesht te zbulosh vetveten vetem.
Te jesh vetvetja do te thote te kuptosh se jeta ka pjese te bukura dhe te veshtira, por ti i pertyp te dyja, sepse i shtyn me embelsi poshte.
Te jesh vetvetja do te thote te jesh ne kontakt me veten, atehere kur njerezit perqark teje humbasin mes esterioritetit dhe shtirjes, mes rrobave dhe makiazhit.
Te jesh vetvetja do te thote mos kesh vetem nje surrat, por edhe nje shpirt.
Te jesh vetvetja do te thote te gjesh ekuilibrin mes normave sociale dhe hipokrizise, dhe kjo nuk eshte kollaj po te lexosh mendjet e semura njengjyreshe.
Te jesh vetvetja do te thote te ndiesh dashurine shoqerore te te tjereve jo sepse ke luajtur me zotesi, por sepse i ke trajtuar si shoke.
Te jesh vetvetja do te thote jesh NJE, jo i ndare ne copa sipas ores, kohes, momentit, pozicionit etj, e megjithate te jesh fleksibel.
Te jesh vetvetja eshte e veshtire, aq e veshtire saqe arrihet pas shume pune, si nje clodhje fundjavore pas nje jave pune. Eshte e veshtire sepse mund te mbledhesh frytet e vetvetes vetem nese arrin te jesh vetvetja tere kohes, ndryshe mashtron veten sa edhe te tjeret.................

qeqa&zana
29-10-04, 18:20
u zgjova ne oren 10 hengra mengjesin hyra ne int. per te shikuar horoskopin ditor te dites se sotme me tha se do te kem nje dit te bukur ..Ok nejse shpejt e shpejt u be koha te dal ne shkoll ...gjer ne oren 6.30 pastaj isha pak ne shoqeri te radio pandores degjoja muzik kalova qaste te bukura dhe keshtu tani hyra ne forumin dardania per te kaluar qaste edhe me te bukura :wink: :wink: :wink:

Buli_00
08-11-04, 16:43
Pėr ate qė e lexon

Ėshtė jeta flamurtare
hyjnesh qiellore mbi dhe
Ngritje dhe rėnie, pėrplasje
Ecje mė tej

Jeta
Urrejtje dhe dashuri!
Dashuri - Urrejtje
fillim dhe fund
Fund - Fillim
Pėrsėri ecje
Nė pafundėsi, dashuri

.............................

Zjarri
09-11-04, 17:21
Nėnlokės tonė tė madhe

Lartėsive qiellore u ngrita
Dhe yjet vizitor mė kishin
Planete tė padukshme shkela
Errėsirėn, Skėterrėn..,
E ēka jo
Me dorė i preka...
**********************************************

Tė gjitha shijet e dhembjes dhe krenarisė, provu i kam
Lis i drejtė, deri nė pathyeshmėri
Isha dhe jam, nėnlokja ime
Mė ke mua, birin tėnd
Flej e qetė


(pėr disponimin e tė respektuarės sonė, qė mbrėmė pyeste: "Dashuri, Dashuri, Dashuri, Pse?") Respekt!

Maca
15-11-04, 19:27
Fundi i nje fillimi te ri..

E di dikush ku gjindet Fundi???
Jo...as un nuk e di,behet fjal per gjerat e kqija qe ndodhin ne jete,tradhtija,urrejtja,xhelozija,
Imoraliteti,etj...
Kerkoj kerkoj pytje qe pergjigjen nuk e gjej dot...

Pse ndodhi ashtu...Mos vall jam vet fajtore,prese qendron gjithmon faji tek vetvetja...?
Per nje tradhti duhet dy veta,per nje dashuri kerkohen dy veta,dashurija nuk mundet te mbijeton vet...

U futa thell,dhe e ndjej ne vete nje fatkeqsi...

Eshte fjala ti shpalosim ndjenjat,kete nuk do ta beja ne qofte se do te isha mire...

Ka shume menyra tradhtie:
1. Te tradhtoj i dashuri me shoqen tende,dhe prap se prap mos te ndahesh kjo esht dashrui..
2. Te te keqtrajtoj i dashuri,dhe mos te ndahesh,kjo esht dashuri...
3. Mos ta shpreh dashurin ndaj teje,un nuk u distancova kjo quhet per mua dashuri...
4. Te ta mare lirin qe ta fali dikush tjeter,te komandoj mbi mua,kjo esht dashuri...
5. Te posedon 5 femra,e une? Prap kam qen me at!
6. Te perzihet ne veshje,mmm e kam toleru...
7. Te shprehet me fjal te ndyta,ok edhe kete e gelltita...
8. Dhe me ne fund,oh e dashura ime dua te martohem me ty???

O i dashur ju pergjigja un me butesi,tani arrite nga dashuria ime te besh nje urrejtje...Tani me ndjenja nuk kam,mi more te gjitha,ma more edhe fytyren qe dikur me shkelqente...

Ma nxive jeten,shpirtin ma vrave...

Por megjithate un jetoj dhe ketyre gjerave do tju jap Fund...

Do ti le vend fillimit!

Te kam dasht,me me koke nuk te dua,ne te ardhmen shpresoj as me zemer nuk kam met dasht...

Keshtu ndjehem une per momentin... :?

ALWAYS A SMILE'' :lol:

Barbaroza
17-11-04, 13:01
...Dhe erdhi perseri kjo vjeshte.Me gjeti me andrrallat e nje vjeshte me pare,me shpresat,kujtimet sado te vyshkura por qe rrugetojne ashtu sikur vitet e jetes,sado te trishta dhe pa kuptim fare ,por qe jetojne.
Sa keq qe akoma nuk e dijme pse lindem dhe jetojme ne kete bote te mykur.Edhe pse nuk shoh shi te biej,une ndjej piklat e tij qe ma prekin shpirtin,dhimbje qe keputin fillin e jetes se re sapo ajo fillon te mbije sikur lule ne behar.
E urrej shpesh boten,kete han perplot erresire.Ndonjehere urrej qe jetoj ashtu siq e urrej diten qe linda dhe diten qe do te vdes.Pastaj,ne rrugetimin e jetes tentoj te shoh ylberin,por kot,nje re e zeze ia ka zene vendin,nje humnere s'po e le te ngritet aty lart ku fisnikerohen shpirtat.Dhe ylberi eshte shpirti im!

Barbaroza
17-11-04, 15:13
Mesazh
Prishtinas28_chAnėtarėsuar: 10 Nov 2004
Mesazhe: 32
Vendodhja: irak
Postuar: Tue Nov 16, 2004 4:02 pm Titulli i mesazhit: T“i Shpalosim Ndienjat

--------------------------------------------------------------------------------

Te dashur antare te forumit Dardania,nese dikush nga ju ka diqka qe mban ne Zemer ,ateher e kisha lut qe ta botojme ketu ne ketė teme.

Une po ja nisi i pari...

--------------------------------------------------------------------------------
........ Ty qė tė deshta .......
Po shkruaj ne faqen e fundit tė kėtij ditari pėr ty, pėr ty qė tė deshta shumė...
Po shkruaj dhe qaj... Kujtimet e fundit tė kėtij libri po i mbylli me ty qė ike shpejt nga unė!!!
- Pėr ty qė mė shpeshtoheshin tik-taket e zemrės sime, e goja nuk nxirrte dot asnje fjalė!
-Pėr ty qė s'e kuptove kurr tėr at Dashuri qė ndjeva ndaj teje, pėr ty qė dikur kinse mė Dashurove!!!
- Mė shiqoje, mė flisje, mė provokoje por mbi tė gjitha nė syt e tua vėreja njė ėmbėlsi.. Dashurin time e ushqeva me shpresa tė rrejshme, duke pritur pėr njė fjalė tė ardhmėrisė sonė?!...Muaj me radhė jetova me mashtrime tė pafalshme nga ti!!!..... Mė gėnjenin se mė Dashuron, ashtu mė kishe gėnjyer edhe ti tėr kohėn, se mė Dashuron mua, por pas qdo fjele fshihej REALITETI i vrazhd!!!....... Ti ike padashur, ti ike nga unė sepse nuk tė lejoi Dashuria e vjetėr tė cilen e mohoje se nuk e don mė kurr... Ju mė lėnduat me fjalė tė liga, mė hudhėt nė shport bėrllogu, ta ndiej vetėn aq keq...
Ti je e pashpirt, ti ende nuk kupton se mė lėndove aq thellė, ndoshta thua pse ky shkruan kėshtu, shkruaj se unė ty tė Dashurova me gjithė shpirt, kurse ti mė kishe pas vetėm ( hajgare tė chatit)!!!
Unė jam e plagosur nga kjo Dashuri e rrejshme, e dėshirat pėr ty kanė mbetur si njė ėndėrr e bukur, planet qė i bėm pėr kėt fund jave u shtangėn nė vend, nuk ka kush tė i shijoj pos neve!!!
Ti mė braktise pa u menduar fare, e vrave Dashrurin qė tė deshti pa hile...
Tani i plagosur nė shpirt, shetis i vetėm dhe i kujtoj tė gjitha qė i patėm ne dy, e nė fund kthehem nė shtėpi, si njė zog i braktisur me fytyr tė pėrlotur, me trupin qė mė dridhet nga trathėtia e nga gėnjeshtrat tua... Sa shumė kishe pas prirje tė mė gėnjesh Loqki, e tė mos kuptohesh fare...Tėr kohėn u mundova ta falja ty, tėr kohėn e lirė e kalova nė Qytetin tėnd vetem ti tė mos lodhesh stacioneve tė trenave...Mė thuaj pse unė i bėra tė gjitha kėto, vetėm e vetėm se tė Dashurova shumė shumė dhe kush din se qfar do tė kisha bėr ende pėr ty...
Mė pagėzove me emrin "Vali" kishe nga Dashuria, sa mė vjen tė qaj nga kjo e tėra qė ma bėre...Deri sa shkruaj nuk shpresoj nė rikthim... Joooooooo nuk dua ta dij se njė person si ti e Dashurova, ti e mbyte Dashurin qė me shumė mund e ndėrtuam, ti mė largove pa u menduar dhe tani jeton prap me ato mendimet e tua tė pa hijshme...
Kurr nuk dua ti shiqoj syt e tua,kurr nuk dua ta ndėgjoj zėrin tėnd qė ende mė tingėllon nė vesh"Vali,Vali, Vali te dua"... Kurrė mė nuk dua ta shoh fytyrėn tėnde edhe pse ndoshta do tė mė djegė malli pėr ty...Ndoshta prap thua Pse?...Sepse ti mė fale lot lot lot dhe shumė dhimbje nė shpirt...Sa here tė thash "Ti vlen pėr mua, sa unė vlej pėr ty" por ti kishe vler pėr mua mė shumė se sa unė pėr ty... JOooooooo nuk mundem prap ta besoj,se njė dite do tė shihemi larg e shumė larg njeri tjetrit, kur mendova tė jemė gjithėmon me ty...
Unė jetėn time nuk e fik e as shpirtin nuk e mbysė, ndoshta njė ditė do tė jetė e re pėr mua dhe dua tė jetoj edhe mė tutje... Ty tė erdha vetėm njė BINGO edhe pse nuk mė kishe merituar ti ti ti...Nuk dua tė mendoj se tė kam njohur fare jooooooooooo... Unė dua tė jetoj e jo tė vuaj, jo tė derdhė lot... Ti nuk i meriton lotėt e mi jooooooooo.... Sa jamė i lėnduar nga ti aq do tė mar fuqi dhe ta jetoj prap jetėn time, e ti jeto me ato plane qė as vet nuk e din se qka dhe qfarė don?!... Shko tani mos u mendo kurrė pėr kėt Dashuri, mos mė kujto kurrė mė mua, sepse ti mė humbe mė braktise aq leht... Shko tani, ndoshta gjenė mė mirė, shko atje ku deshe tė shkosh, shko shetit pa mua...Nėse njė dite shkon ku ishim sė bashku mos shiqo tavolinėn time, se nuk mė gjen dot aty, mos i shiqo veturat qė vin nė drejtim tėndin se nuk jamė unė... Nuk e di tani ku do tė jemė unė dhe mos u mundo ta dijsh kurrė...
Nėse kėta rreshta i lexon nėse mė fyen nė mendjen tėnde, ska gjė se mė keq nuk ma bėn mua... Ndoshta do tė thuash pse shkrujta???
KY ISHTE REALITETI MBI TY

Prishtinas28_ch
22-11-04, 08:56
***Tash shko dhe mos u kthe me kurre***

Te kam dashte me gjithe qenjen time. Te deshta por ti shkove duke me lene vetem me gjithe dashurine qe kisha dhe ndjeja per ty. Ti ishe me e dashura e jetes sime te cilen kurr nuk deshta ta humbas.
Ti me dhurove qastet me te kendshme te jetes, bere gjithe ate per mua, me dashte aq marrezisht por ne fund m“harrove e u trete sikur te mos kishe qene kurre.

Vetem ti e din se qka ndodhi e humbi e gjithe ajo dashuri, ajo dashuri me te cilen mua ma pushtove zemren, mi pushtove ndjenjat, me bere ta ndjej ate “fuqine e shpirtit”, ti je ajo qe t“ kujtova me mall e ky mall i mallkuar per ty renkoi aq gjate dhe aq rende ne mbrendesine e thelle te shpirtit tim. Ti ishe diqka e veqante dhe e tille do mbetesh pergjithmone ne kujtesen time.

Qastet me ty me percollen kudo dhe nuk me linin te qete as ne gjume, do mundohem sado pak ti ruaj sepse ato qaste e ato ndjenja ishin te shejta. Une te puthja me endje e ti klithje dhe luteje qe dashuria jone mos te humbas kurre.

Tash mos e genje veten se e din shume mire se edhe une te kam dashte. Ti ishe me e vlefshmja ne jeten time, kete e dija mire por ndoshta une i gjori asnjehere nuk dita ta shprehi apo ta ruaj kete dashuri te magjikshme qe e pata dhe ndjeja per ty.

Por ja qe sot jeta vazhdon edhe pa ty. Vetem kaq e paska pase dashuria jone te cilen ti gjithmone e quajte te pafund. Jam i lumtur qe e ndjeva dashurine tende, jam krenar qe te pata dhe qe te shijova ty se ti ishe ajo qe i tejkalove endrrat e mia.

Sot gjitheqka ka ndryshuar dhe rruget tona jane te ndara, kane marre kahje te kunder per tu mos u takuar me kurre. Sot une te them:

"Paq me me shume fat ne nje dashuri tjeter ish e dashura ime"! Sot keto fjale i flas nga zemra, mu nga kjo zemer qe dikur ma rrembeve ti. Tek une ke lene vetem kujtimin. ***Tash shko dhe mos u kthe mo kurre***

P.S. Ne ditet e ardhshme feston ditlindjen. Kesaj radhe nuk do t“me kesh prane. E gezofsh dhe gjitha t“mirat e jete ish e dashura ime.

Me nderime per ty, dikur i yti
***Tash shko dhe mos u kthe me kurre***

Te kam dashte me gjithe qenjen time. Te deshta por ti shkove duke me lene vetem me gjithe dashurine qe kisha dhe ndjeja per ty. Ti ishe me e dashura e jetes sime te cilen kurr nuk deshta ta humbas.
Ti me dhurove qastet me te kendshme te jetes, bere gjithe ate per mua, me dashte aq marrezisht por ne fund m“harrove e u trete sikur te mos kishe qene kurre.

Vetem ti e din se qka ndodhi e humbi e gjithe ajo dashuri, ajo dashuri me te cilen mua ma pushtove zemren, mi pushtove ndjenjat, me bere ta ndjej ate “fuqine e shpirtit”, ti je ajo qe t“ kujtova me mall e ky mall i mallkuar per ty renkoi aq gjate dhe aq rende ne mbrendesine e thelle te shpirtit tim. Ti ishe diqka e veqante dhe e tille do mbetesh pergjithmone ne kujtesen time.

Qastet me ty me percollen kudo dhe nuk me linin te qete as ne gjume, do mundohem sado pak ti ruaj sepse ato qaste e ato ndjenja ishin te shejta. Une te puthja me endje e ti klithje dhe luteje qe dashuria jone mos te humbas kurre.

Tash mos e genje veten se e din shume mire se edhe une te kam dashte. Ti ishe me e vlefshmja ne jeten time, kete e dija mire por ndoshta une i gjori asnjehere nuk dita ta shprehi apo ta ruaj kete dashuri te magjikshme qe e pata dhe ndjeja per ty.

Por ja qe sot jeta vazhdon edhe pa ty. Vetem kaq e paska pase dashuria jone te cilen ti gjithmone e quajte te pafund. Jam i lumtur qe e ndjeva dashurine tende, jam krenar qe te pata dhe qe te shijova ty se ti ishe ajo qe i tejkalove endrrat e mia.

Sot gjitheqka ka ndryshuar dhe rruget tona jane te ndara, kane marre kahje te kunder per tu mos u takuar me kurre. Sot une te them:

"Paq me me shume fat ne nje dashuri tjeter ish e dashura ime"! Sot keto fjale i flas nga zemra, mu nga kjo zemer qe dikur ma rrembeve ti. Tek une ke lene vetem kujtimin. ***Tash shko dhe mos u kthe mo kurre***

P.S. Ne ditet e ardhshme feston ditlindjen. Kesaj radhe nuk do t“me kesh prane. E gezofsh dhe gjitha t“mirat e jete ish e dashura ime.

Me nderime per ty, dikur i yti
V

Barbaroza
22-11-04, 16:03
Prishtinasi28_ch,komplimente per shkrimin edhe pse ndoshta nuk eshte fjale e duhur per gjendjen tende tash qe je.Te uroj shume fat ne jete,mos harro se fati i mire mund te na gjeje edhe atehere kur nuk e presim,andaj sa me pak deshperime!

Barbaroza
22-11-04, 16:06
Mendoja qe ABC-ne e dashurise ta mesoja nga ti por mesova diqka krejt tjeter nga ajo qe prisja.Mesova si duhet te lendohet nje zemer,si te tradhetohet dhe ne fund te mos mbash asnjefare pergjegjesie per fajin.Mesova se dikush nese lendon nje zemer,ushqen shpirtin dhe vazhdon tutje per te kenaqur apetitet e veta.Mesova si nuk duhet bezajtur edhe kur kerkon sqarim dikush per fyerjen dhe lendimin qe te ka bere sepse ia prek”sedren burrerore”dhe se patjeter duhet te heshtesh dhe te perpish gjera ashtu siq te servohen.Mesova se edhe kur te thote nje fjale te ndyer,ajo eshte "tallje" dhe jo fyerje
Ne jete kam mesuar diqka.Sa njerez ka bota,aq karaktere po ekzistuakan.Dhe ti je nje karakter ne vete,edhe une jam karakter ne vete por pata menduar se pak a shume ngjajne karakteret tona derisa hetova tradhetite tua pas shpinde,hapja e varrit pas shpinde dhe asnje arsyetim por heshtje,asnje kerkim falje sepse ti nuk e njeh fjalen “Me fal”edhe kur je ne faj!Vazhdove me avazet tua sikur doje te vije ne perfundimin qe ke dashur,perndryshe nuk mund te spjegohet ndryshe kjo.
Kenaqu tash kenaqu sepse s’ka kush te te qortoje pse kenaqesh ti sepse kenaqesia per ty eshte lendimi i ndjenjave te tjetrit.Kenaqu me personin qe te quajti i-------dhe ti vazhdove ti besh lajka akoma dhe nje falenderim te perjetshem jepja atij personi qe ,se paku per mua,e solli gjendjen ketu ku jemi,sepse shume mire di si ishte me pare….
Uroj qe nje dite te jesh nje zog i lire,ta shijosh lirine siq do sepse une te”roberova”!!!!
Nje moto kam ne jete:"Me duaj sa me ke prane,sepse kur te me humbasesh nuk me duhet dashuria dhe lotet e tu".


P.S.Kete shkrim e huazova nga revista “Jeta”sepse me erdhi shume kureshtje te kundroj dashurine me gjitha anet e saja, tradhetite,vuajtjet,shpresat qe u ndodhin ne bote shume qifteve dhe mendoj se asnje njeri,asnjehere nuk do gjeje definicione te sakta per keto gjera!

KriSTaL
02-12-04, 11:24
Nje Qudi me 3-tre sy

Qesht ai sy i kuq qe ne rrug ndriqon
ai thot ndalu ti ne vend qenron.

Pi i verdhi qe ndizet pas tij plot Hare
te thot beju gati radhen shpejt e ke.

E ky sy i gjelbert me ngjyr por si bari
te thot kalo i lir tani jaaaaaammmmm i paaaaaaaariiiiiiiiiiiiiii .

Ne Pasqyre.

E mora pasqyren po e mbaj ne dor
qe ta shoh fytyren a kam ndonje njoll.

Dikush me bertiti leshoje pasqyren ne tok
se me mir sheh veten me gjith shokkkkkkkk.

KriSTaL
02-12-04, 18:47
Ne ora 06:30 zilja e telit.ma nxori gjumin si gjithmon , u ngrita deri ne oren 7 bera vrap dhe pak ushtrime, pastaj hapa lokalin ndeza pc-t te gjitha , koha ishte e vranet , mjegull, riga shiu qe nuk u dalloshin mire me sy, sa dilke dielli jashta vrensinave dhe mbi monitor reflekktonin rrezet e diellti, i mbyllja perdet e bardha pr prap rrezet e diellit reflektonin dhe pse..ato rreze ishin jo reale ishin te ftofta lexoja me veshtiresi mir po , pa pretes , sepse ka shume pak dit qe jam regjistruar dhe s'kam dit vleften e ketij forumi..mesoka njeriu shume qka,,eh nuk thot populli kot " sa te rrosh do mesosh" ok spo e zgjati me teper..dhe nje ndodhi ahhah si shqiptaret siq e kan zakon e grinden per femra..sot gati kam qen te grushtohem dhe une..qe me qojke dreqi te ju hyja ne mes..por per fat ula koken dhe vetem kapuqin e jaknes ma rroken , dhe kete mesova sot..se ku te shohesh nxet situaten mos , u ngut te hysh ne mes..se demtohesh vet. hahahah kjo ishte reale qe , u ggrushtuan sot ne Fshatin . Ru.....

DEA
27-12-04, 19:17
Diku ne kete bote, ne nje vend te larget, larg vendit ku u lindem si te gjithe shqiptaret atje jeton edhe babai im me mallin per vendin e tij i percjellur ne qdo hap, ne qdo vrime, ne qdo enderr dhe qdo dite e qdo nate, trupi me rrenqethet kur degjoj tregimet e tij se si qdo nate viziton vendlindjen (ne enderr), po ai me thot mua sonte isha ne K.... dhe pashe kete ate, te nesermen me thoshte sot isha tek shtepija bera ket pune ate pune,trupi me rrenqethet me tregimet e tija malli e ka kapluar ne boten e huaj larg te gjitheve ,vendit ku u lind dhe femijeve te tij, nuk e di se q`vale te jetes e derguan atje, dita e dites e ka kuptuar qe eshte vetem ne enderr sepse kur u zgjua nje dite tha sot isha ne Kl.... pashe A.... dhe me tha he Sh.... paske ardhur a, u ktheva dhe i thash jo jo A..... nuk kam ardhur po ne enderr jam. Une ula kryet nje pike loti shpetoi ika nga dhoma se nuk desha te me shohe nga qaje. Ky eshte malli yne per atdhe, mbesim me shpres se nje dite do te behet me mire

toni toni
02-01-05, 10:57
Sa i zoti ndjehesha atje ku isha te tjeret me shihnin me habi un nuk i besoja vetes ,duke pyetur mos jam i marre .
Tani kam humbur qelsin qe e pata ne dore, nuk di te flas, ose belbezoi kur flas, ose skuqem kur flas me gafat e mia.
Ne mengjez nuk zgjohem heret sepse nuk kam qa flas ,ose kur flas e mas mire e e shkurtoi keq .Shpesh me vie per te vjelle nga kjo e megjithate, vazhdoi ,nuk ndjehem i lire ,po ne nuk jemi mesuar te ndjehemi te lire ,
vazhdoi te flas me objektet se ato nuk me kthejne pergjigje kurre ,pergjigjen e them vet ,po edhe ato me duken te huaja .
Rrugen nuk e mas me metra as me hapa si dikur tentoi ta mas me ,,fit ,, e me e keqja eshte se gaboi.Bari seq me duket i hidhur fletet sikur jane te shkundura, jo te rena ,e ngjyra e tyre me duket si ngjyre kepucesh po qe do. Kam pritur per bore keto kohe po nuk po bie .Ne karvanin e makinave qe kisha deshire ti shihja tashme nuk me duket asnje e mire aq sa nuk i shoh fare ,ne grupine gocave qe i dikur i shihja me kureshte ,bukuria e tyre me duket pisanjoze.
Vetja ne pasqyre me duket si hoorr e horrat nuk e di qa mund te me duken.
Nuk me pelqejn servilet qe me japin buzqeshje te kithet ,por kam fillu te servilosem edhe vet .Ne kafene nuk dal me se nuk kam me ke te dal, kafja me duket pelim edhe po ti hedhe shume sheqer ,seq me pyeten per nje unaze diamanti un thash kjo nuk eshte diamant.
Eh njeriun ne bote e rrethojne shume gjera te bukura por atyre iu din vleren kur nuk i ka me .Koheve te fundit edhe kur marr iniciativen per te bere diqka te mire dhe beje diqka te mire ajo me zbehet ne sy me duket e bardhe e lehte sa nji gje e pashkrujtur mbi faqe te bardhe .
Me duhet te pi nji cigare se u merzita po mushkerite nnuk me thithin me .Un si i honepsur provoj prap te behem i lumtur.
Mos mendoni se kto qe po shkruaj jane nga ato qe kam shkrujtur noi here ,po pelimin e kam pelim tamam.Me duhet te them se un ika nga nje qeshtje per te cilen ikin te gjithe se me dukeshin gjerat e hidhura ,nuk me behej te shihja gjera te keqija tek gjiri i popullit nga i cili kisha lindur ,fillova ti urrej ata mu bune para syve t gjithe matrapaz horra se nuk i njoha horrat e botes .Diku seq behet nji lufte vriten femije e un me duhet te them se po vrasim terroristet , tek me pare e di qe edhe un mund te kem qene nje i tille se na pat rene puna qe na vune ate emer .E qe do koha le te tregoi .
Ne jete me ka ngelur vetem nje kuriozitett se si mund te duket bota e pertejme e ksaj bote qe po jetoi.
uroi te mos ju kem sjell noi humor te keq per kto momente

Murgesha
20-01-05, 12:58
Cingėrrima e telefonit mė zgjoi.
Zėri nga ana tjetėr dridhej, pėrpos qė ishte i gėzuar ishte edhe nostalgjik, dhe mė dukej se po vjen nga fundi i dheut.
-"Me Fat Festa bija ime"- dhe ēudi edhe pse nė lidhje telefonike unė i shihja lotėt e tij.
Tė falemnderit baba i thashė me Fat edhe Ty.
-"O sikur ta dije sa po mė mungon"- i thashė dhe lotėt mė rrodhėn faqeve.
Po i shihja lotėt e tij qė mė lagnin fytyrėn dhe ndjeja psherėtimat e tij.
Ama ishte e vėrtetė, shumė e vėrtetė sa qė as qė kisha mė tė voglin dyshim se ishte vetėm njė ėndėrr. Ėndėrr e gėzuar pasojė e mendimeve tė mia tė djeshme. Eh sa mė ka marrė malli, qė nė momente tė tilla tė jem atje, atje ku gėzimi ėshtė gėzim, e jo gėzim e vuajtje bashkė si kėtu...

ShEjToNkA
03-02-05, 00:07
Dua sonte tė jetoj nė mendime.....

Natė e qetė ,natė po mojj e gjata natė!
Shetita tėrė botėn nė mendime, dhe nė fund u ndala nė Kosovė.
-Ohh sa mirė dhe ėmbėl kėtu ėshtė tė jetoshė!
O mė nė fund arita dhe jam ku jam ,aty ku dėshirova mė sė shumti! Nesėr do zgjohem , do zgjohem nė mėngjes herėt t'i takoj tė gjithė qė aq shumė mė kan munguar! Ohh sa mirė qė tani jam kėtu , dhe posa tė zgjohem do vrapojė nga ajo qė mė sė shumti mė mungoi, tek vorri i tė Shtrenjtės Nėnė qė aq shumė e dėshirojė!

E humbur nė kėto mendime ,njė zė vije por si nėpėr mjegull!
Zėri ripėrsėritet dhe aforhej ,por mua akoma nuk mė zgjoi dot nga mendimet!
Sėrishhhhhhh aiii zė dhe kėtė herė ma tėrjeku mė kjartė vėmendjen, dhe thashė:
Ohh sa mė lodhe me kėtė zėėėėė!! Largohuu dhe tė lutėm me lerėni sonte keshtuuuuuuuuu.
Sonte dua tė jetoj nė mendime dhe tė cmallem me atė qė nė kėtė momentė aq shumė mė mungonė....

Domira
03-02-05, 00:29
Deshiroj te hap nje sirtar kujtimesh sonte e tia freskoj eren e drurit te moēem me duhmin e bores se fresket.
Nata e qete sonte me ben shoqeri, e magjepsja nga ajo mban kujtesen harrim, ne pluhur te shtresuar kahere...jo nga vjet po qe atehere kur endrrat ngjallen shprese ne mua...
Sonte jam si pernate veēse vije e dukshme mbi qiellin kristal acari ben shenim te kalueshem.
Kthehem ne krahun tjeter dhe vazhdoj soditjet per aromat, lajthitjet qe nuk bezdisin asnje fjolle pezull, ngase ato bijne bukur mbi vendin e caktuar shume me heret, e qetesia e shurdher me mbron me besnikeri si asnjehere me pare...

ndjenje ēasti i nates se 3 shkurtit

Barbaroza
08-02-05, 10:56
Perkujtim

Shokut tim Shpendit


Sa here shoh boren,bardhesia e saj mbyt te tashmen per t'ia lene vendin nje te kaluare.Sa here shoh trenin,e urrej fishkellimen e tij te trishtuar,e urrej se mori shume jetera,por me se shumeti e urrej se ma mori shokun e klases,Shpendin.
Kaluan pothuaj dy dekada,por kujtimi rron gjithmone,e aq me pare per njerezit qe ne jete kane lene vrrage te hidhura per te afermin,shokun,shoqen,per njerezit qe e dijne cka eshte dhimbja.
Dimer i veshtire ishte,bore dhe acar.Nje vogelush i bukur,me shtat te hedhur edhe pse akoma i vogel nga mosha por i rritur per "exhel"siq thote populli,mbeti kujtim ne zemrat e atyre qe e njohen.
Edhe sot,megjithese shume e vogel nga mosha, kujtoj kohen edhe pse te shkurte qe kaluam ne shkolle,10 nxenes shkolle te nje lagje,te nje klase,po kenaqeshim me ndodhite tona,me humorin tone,e me se shumeti te Shpendit.Kujtoj gjithe ato capkenlleqe te tij derisa treni i zi e shkeputi nga lojerat dhe jeta qe kishte para.Klasa jone mbeti e tmerruar,me dhimbje,me nje karrige me pak,por nje nene mbeti pa djalin e vetem qe ia mbylli deren me therre,catia pa e strehuar nje zemermire dhe nje trup te njome me plot enderra...
E kujtoj edhe castin kur e sollen ne shtepi.Sa truphedhur dukej ne arkivol.Cudi!Dukej burre.Arkivoli s'po e zinte.Me kujtohen edhe ulerimat,klithmat e nenes dhe motrave,gjithcka me kujtohet sikur te kishte ndodhur sot.
Sa e urrej bardhesine e bores.Sa shume e urrej trenin!!!!

Gentiana
25-03-05, 15:17
Sikur te isha afer jush,ndoshta do ta kem me leht,se kohev te fundit as Boten nuk e kuptoj,po qfar kuptimi ka Bota pa ju qe sa e sa koh?! Sikur ta dini se sa me mungoni,sikur ta dini se kjo munges veq vjen e shtohet,sidomos diteve te veqanta siq jan keto. Mundohem te jem e fort,dhe behem per sy te dikujt,por veq un e di se qka ka Zemra,qe ende shpreson se nje dite do te behet mire,dhe at dite e pres qe sa e sa koh me gezim. Me thojn se ka keq e me keq,dhe ashtu esht,por edhe esht mjaft keq te jesh pa ata persona qe i don me se shumti me vite te tera.

doGzona
26-03-05, 06:52
Si mundesh te me lendoshe aq shume dhe sot te ma kujtosh.

Masazhe te renda me dergone, se c'me bere ne te kaluarem ma kujtone.

Me kerkon falje....Me thua qe e ka nga dashuria,
Po nuk do te lejoje dot qe te luash me me ndjenjat e mia.

Me tjetren me sillesh, jo fare nuk mendone,
Edhe pse nuk jemi bashk me kjo mund te me lendone.

Keto vite te tera e din mire sa me lendove,
Te me besh te lumtur te kujtohem se c'me ofrove??!

Cdo dite me thua se zemra nga dashuria per mua ende te qan,
Me thuaj c'dashuri eshte ajo qe ke per mua, kur tjetren per dore e mbane.

Fjalet e tua me tek une nuk kan vlere...rendesi,
Nuk dua ti takoje me te kaluares son, as nuk dua te takoje me ty.

Psikologu
26-03-05, 18:47
Sikur te isha afer jush,ndoshta do ta kem me leht,se kohev te fundit as Boten nuk e kuptoj,po qfar kuptimi ka Bota pa ju qe sa e sa koh?! Sikur ta dini se sa me mungoni,sikur ta dini se kjo munges veq vjen e shtohet,sidomos diteve te veqanta siq jan keto. Mundohem te jem e fort,dhe behem per sy te dikujt,por veq un e di se qka ka Zemra,qe ende shpreson se nje dite do te behet mire,dhe at dite e pres qe sa e sa koh me gezim. Me thojn se ka keq e me keq,dhe ashtu esht,por edhe esht mjaft keq te jesh pa ata persona qe i don me se shumti me vite te tera.


Pershendetje e nderuara Gentiana.
Jeta ka baticat dhe zbaticat e veta , ajo ėshtė e tillė dhe nganjehere edhe pse ne na duket e pa drejtė vendos ajo shpesh mbi fatin tonė.
Vetmin e aq me pak mallengjimin ose vujtjen se don askush, andej e nderuar ne jemi qdo kund me ty , jemi afer teje me kuptimin e plotė te fjales , sepse njeriu eshteØi krijuar ne ketė botė te jetė i fortė dhe sa me i fortė sepse sprovat e jetes janė aq te veshtira sa edhe pershkrim nuk ka.
Qdo njeri kalon nga momenti ne moment nganjiher dhe e ndjen veten te vetmuar , te lodhur dhe te harruar , por kur te benė vetem njė analizė te vogel duhet te dij dhe te besoj se qdo ditØsjellė supriza te reja dhe sjellė begati e lumturi te cilen ne as qe ndoshta e kemi enderruar.

Shkrimi i yt eshtė talent i rralė ku ndertohet me shumė mbi shkrimet letrare sesa ato te cilat janė ndoshta percjellese reale te tuat.

Njeriu i cili nuk i shijon te mirat dhe te keqijat e kesaj jete nuk e njef aq bukur materjen e jetes dhe aq me pak nuk ia din rendesin.

Pra e nderuar , te uroj qdo suksese dhe lumturi ne jetė kudo qe te jesh dhe prirje te mbarė ne te gjitha lemit e jetes.

Vazhdoni te shkruani sepse shkrimet e juaja kan pjekuri letrare.

Me nderime

Psikologu

Murgesha
26-03-05, 19:22
Eh Ditari jonė.

Tani kur pata pak kohė mė tepėr tė shfletova dhe i lexova edhe njėherė tė gjitha postimet.
Dhe mu duk se po i pėrjetoj sėrisht ato qaste kur sė pari i kam lexuar kėto shkrime, qė shprehin ndjenja, qė janė vetja e jonė, qė na bėjnė mė tė arfėrt, se padashur po lexojmė pėr ndjenjėn tonė tėmbrendshme e po japim njė pasqyrė shpirti.
Sot nuk po dua tė zbuloj ndjenja tė mia, nuk po dua tė ju ngarkoj me njė shkrim jo interesant qė do ta kaplojė pluhuri i harresės.
Ama njė gjė nuk mundem tė iki pa ju thėnė, se do tė hyja nė borgj me kėtė ndjenjėn e ēastit qė kam pėr tė gjithė ju qė keni shkruar kėtu a po kudo tjetėr nė kėtė forum."Ju dua jemi njė shoqėri e zgjedhur"

Psikologu
26-03-05, 20:30
Ditė pas dite.

Nganjeher dita ėshtė vetem dritė dhe asgjė tjeter.
E urrej por me duhet ta dua ne fshehtesi , duke u buzeqeshur me njė mashtrim te jashtem.
Pse e genjej ketė ditė se jam i gezuar , kur uni im vajton dhe qan ,mendon , kerkon aty ku askush nuk mund te gjindet.
Erresir ne atė vend te panjohur.
E shoqeri e pa ndarė ne jeten time me eshtė berė kjo ditė e cila herė me gjuan ketu e here aty , thuja se une jam pjesė e lojrave te saj.
Hapat ecin dhe trupi shkon perpara ..por shpirti , ah ky i shkreti nuk din te ecen perpra , ky mbeti ne atė stacion te fundit kur shpirti ishte i gezuar dhe aty ku edhe gezimi e braktisi shpirtin mu ne stacionin e pa emerė.

Ditė e gezimit obligativ, sepse kam obligim dhe duhet te behem se gjoja jam i gezuar , ose perndryshe do te mbetesha vetem ne gjumė e te mos adhuroj as ditė e as dritė, do te jetoja sikur ne ketė ditė qe jetoj , ne diten e endrrave me sy te hapur!!!!!

Me thanė njehere disa se gezimi eshtė pjesė e jetes , ata me thanė kur isha me i ri e me te vertet ashtu ishte , e me padurim e pritja ta shijoja , e shijova...O zot sa ishte knaqesi e madhe , por qu be me gezimin , ku humbi ku shkoj , ne cilat humnera , pse me braktisi.
Mos iku nga ose mos vallė dikush me vjedhi ne menyren tinzare.

Mos vallė me gjeti vetem mua gezimi dhe te luan me mua e te me fut nga vallja ne valle e nga vallja e tij e gezuar te me dergon ne vallen e mallengjimit e aty ..o aty nuk ia kam ditur ritmin valles por ia kam mesuar me dashje ose pa dashje.
Tash di te vallzoj ne ketė ritem te mallengjimit.


Eh.. pleqt thonin se mjalta nuk hahet gjithmon , a thua kishin te drejtė ata, se besoj, se kjo mvaret nga organizmi , por mua mjalta sme beri asgje te keqe une e dua , e pelqeja , e doja mjalten .
Une kurrė se deshta xehrin as se dua , por edhe ketė shije e shijova , e kjo shije e mallkuar ishte e perzier , ishte njė llojė shije qe te benė te duash vdekjen qdo ditė ,nuk ka kohė te caktuar , e tash mė pa tjeter do ti pyes pleqt tanė ...A hahet xeher qdo here , e ata si me thanė per mjaltin dikur tash do te thonė " Jo nuk hahet " , e pra mjaltin qe e haja eshtė hargjuar qe moti, i kam harruar shijen , i kam harruar vleren e saj , shijen , e dikur i dija vleren dhe shijen ...Tash??!!
Tash me duhet tė ushqehem me xeher deshta apo nuk deshta sepse nuk ka mjaltė e shpirti eshtė pajtuar tash me mungesen e mjaltit.
Tash asgjė me teper vetem jam i obliguar ta dua diten , edhe pse e urrej ne brendesi ketė jetė te shoqeruar dhe te ushqyer me xeher..

Honesty^uk.
15-04-05, 23:58
Me fal nje moment,
te kujtoj qe neser do te jet gjithcka,
do te jet asgje, varet,
nga zemra.
Do te jet e shkurter apo e gjat,
varet nga pasioni.
Do te jet vuajtje, do te jet enderr.
Kujdes zemer!
Do te jet e rendesishme, do te jet vone.
Kerko te besh gjithcka zemer dhe shpreso tek forca e te nesermes

Naki
20-04-05, 10:11
Te jetosh jeten ne faza turbolente,ku dhimbjet shpirterore per te dashurit tuaje jane aq te medha,ku qdo fjale e mbeshtetur ne lutje te perendija dhe shpresa jane sherim i shpirtit.
Qdo mengjesi i gezohem qe nje dite te kaloje me buzqeshje,qe fetyrat e lodhura nga dhimbjet tju rikthehet shiqimi i lumturise se kufizuar.
Vertete njeriu ka lindur te kaloje ne Turbolenca,disa kane fatin te kalojne neper dhimbje,vuajtje duke i numeruar ditete e jetes ne rinin me te bukur,ku jeta dhe shijim i saje me planifikime do te marre kahje te zymte.
Pse kjo ngjane ,Njerezeve me te mire athua eshte ligj natyrore apo sprove e materjes se jetes.

CICErrrIMA
26-04-05, 20:40
Njeriu e ndien dhembjen kur jeta e mashtron,e ndien demoralizimin kur humb dashurine dhe besimin ne njerez. Tash une i humbur rri ne udhekryq te jetes,numeroj ditet dhe mendoj per peripetit e jetes dhe valet e saj. Ne frymen e krenaris rinore, cdo gje kam bere per te tjere e me te tjere,por ky ishte rrethi magjik,dhe askush s ka dashur te dal nga ky rreth, sepse ishte oaze e vetekenaqesise se bukuris njerezore,per vet menyren e te jetuarit.
Jeta e mberthyer ne rrathet e vetmise me perkujton boemet amerikane dhe tregimet e shkrimtareve te medhenj.Rrethi mahnites eshte opsesion vetmie i cili pa tjeter shkaterron Egon. Jane keto mesime te cilat thone se njeriu mund te ndahet nga normalja pozitive jetesore dhe te menduarit , rezonimit...ne nje periudhe te gjate.
Cdo gje duhet te kaloje e ne duhet te mbesim njerez, ndersa kuptimin per jete e humbim kur sillemi pas gjerave te parendesishme , kur keto gjera nuk kane , as vlere e as dashuri.

Odise
27-04-05, 07:05
KREJT NATYRSHEM EDHE SOT

Dy fjale ma kane henger shpirtin gjithjeten.
Dy fjale ma kane nxe gjakun gjithjeten.
Dy fjale qe ende nuk mund t'i shoh bashk.
Dy fjale te ndara, njera ne njerin qosh te gjakut, e tjetra ne fund te gjakut.
Dy fjale qe notojne ne gjak.
Dy fjale qe thrrasin prore njeratjetren.
Dy fjale qe i nxene nje diell.
Dy fjale qe i perben nje Toke. Dy fjale qe i perben nje gjak.
Dy fjale qe presin bashkim. Dy fjale te ndara dymije jetera.
Dy fjale, qe zanoret e tyre, tingllojne vajshem, sikur peshperisin dicka te thelle me krramze brejtese, sa tingellojne nga funddeti
sa tingllojne nga majemali, as nuk shihen mesveti, as nuk cmallen mesveti, as nuk dorzohen persegjallit, as nuk po bashkohen persegjallit, as nuk pushojne nga klithmat, as nuk i shemben vetetimat, as vdesin persegjalli, as ngjallen persevdekurit
Dy fjale qe thrrasin cdodite, dy fjale qe endrroj cdo nate, prej atij momenti qe pava harten etnike
Dy fjale do te ma marrin shpirtin
Dy fjale do te ma falin jeten e re
Dy fjale - Tivari e Preveza!

Reana
11-05-05, 07:00
AGU I MENGJESIT SHPALOSET NGADALE....
RREZE TE NGROHTA DIELLI GJEJNE RRUGEN DERI NE BOTEN TIME...

I HAP SYTE DHE MENDOJ E BUZEQESHUR "MIREMENGJESI JETE" :P !

EDHE NJE DITE E RE ME PERQAFON ME TERE PASURINE E SAJ;
TE VESHTIRAT DHE TE LEHTAT, TE BUKURAT DHE TE SHEMTUARAT, TE MIRAT E TE KEQIAT, ME TE GJITHA ATO QE VETEM JETA DIN TE QENDIS PER SECILIN PREJ NESH...

NGRITEM DHE HAP DRITAREN, AROME NJOMESIE BIE NE MUA...
E NDAL KOHEN PER NJE MOMENT, DHE MENDOJ:

RRUGETIME TE REJA PRESIN SOT :wink:

Tomori
12-05-05, 15:07
Si mundesh te me lendoshe aq shume dhe sot te ma kujtosh.

Masazhe te renda me dergone, se c'me bere ne te kaluarem ma kujtone.

Me kerkon falje....Me thua qe e ka nga dashuria,
Po nuk do te lejoje dot qe te luash me me ndjenjat e mia.

Me tjetren me sillesh, jo fare nuk mendone,
Edhe pse nuk jemi bashk me kjo mund te me lendone.

Keto vite te tera e din mire sa me lendove,
Te me besh te lumtur te kujtohem se c'me ofrove??!

Cdo dite me thua se zemra nga dashuria per mua ende te qan,
Me thuaj c'dashuri eshte ajo qe ke per mua, kur tjetren per dore e mbane.

Fjalet e tua me tek une nuk kan vlere...rendesi,
Nuk dua ti takoje me te kaluares son, as nuk dua te takoje me ty.

Mos dil nė udhėn e njeriut o Fantazėm!
Nė zemren time ka aq shumė dritė
sa digjet e pėrvėlohet errėsira
digjet e pėrvėlohet frika
si Feniksi nga zjarri
rilind dashuria

Mos mė dil nė shteg Kokall e vjetėr
kėshilltar i keq i Natės Mergimtare.

Odise
23-05-05, 02:00
SEKRETI I ZJARRITMengjes i bukur! Rrezet e diellit sikur filtrohen neper zaret e dritareve! Ashku i nje shtrirje krahhapur, sikur i thithi krejt ato rreze te arta te diellit mengjesor dhe sikur me pershkonin thellesite ma te thella te trupit, a thellesite ma te thella te shpirtit! Sikur mu rrit krahrori, e parzmi mbushur me dy molla te shijshme, te embla sa s'ka ma - embelesi qe thitha gjithnatenelume edhe kur me mashtronte gjumi - me shtrengoi edhe ma embel, derisa ishja symbyllur per nje ēast nga shtrirja e kraheve ne rreze dielli! Bukuri e vertete!
E dini, gjate nje shtrirje krahesh e trupi si ne rritje - pas zgjimit, si te bie nje terrsyshė i embel, i kendshem?! - Oh! Edhe kur e ke zemren plot dashuri edhe si te gjendesh krejt ne anen tjeter te botes!
- Si ushtrim memorjeje, e kam nje ore mengjesi, per ta provuar trurin, a eshte ne poate gjendje te djeshme, i fresket, i afte, i qendrueshem per diten e re! Shkruaj diēka rasti.

- Duke pire kafene e mengjesit, te 4 marsit, 2005., sot pra - ndeza nje cigare, e tymi me beri te shikoj me sy te rrudhur dhe duke e shikuar flaken e shkrepses me nje shikim gjurmues, e kritik, disi vertet, si me sy mize - mu kujtuan per nje ēast: zjarri, Prometheu, perendite, e njerezit!
- Pas nje hurrpame ne kafe, e nje thithjeje te tymit me afsh, flakrova aq larg, deri tek koha para zbulimit te zjarrit dhe me shkoi mendja tek fshehtesia e vertete, e zjarrit!

- Athua, Perendite vertet, kishin te drejte, kur denuan Prometheun te mberthehet ne nje shkemb ne Kaukaz dhe perdit, ta coptonin shqiponjat, sepse ai ua vodhi zjarrin dhe ua solli njerezve. Ky ishte vetem abstrakti i denimit. A ishte ky nje denim i merituar i Prometheut? Ai vodhi perendite! Sepse, jo qe i donte ma shume njerezit se sa perendite! Por ai harroi se njerezit mund te luajne me zjarrin dhe loja e zjarrit, do ta ēonte ne shkatrrim vet njeriun, do te thot se, njeriu qenka nje femij, te cilit nuk duhet t'i besohet! Sepse ai nuk din ēfare ben! Nje femij afrohet afer vatres se ndezur dhe nga prushi merr nje unė zjarri - del ne oborr dhe fute zjarrin ne dushkun pas shtepie - pas pak kohe shtepine e kalli flaka e nje zjarri te madh! E, ēfar fajit kishte femija, qe kalli shtepine?! Femija - femij! Pra, nuk paska faj femia, ngase eshte femij! E kush paska faj tjeter, perveē vet Prometheut, qe ua vodhi zjarrin perendive edhe ua solli njerezve ne toke? Prometheu - hajni i perendive! Prometheu - bamiresi i njerezve!
- Vertet? E, si mund te jete bamiresi i njerezimit, kur ai ua solli zjarrin e vjedhur dhe njerezit vertet, nuk dijten ta perdorin per te mire, por ne vend qe te ngrohen e ta perdorin si ngrohje jete - ata perdoren zjarrin si arme edhe arme lufte te vertete, ta kallin njeritjetrin, te ia siellin vdekjen njeritjetrit. Te formohen armiq mbi armiq! Zjarri si ngrohje jete - armik i jetes! Ne vend qe, zjarrin ta kthejne ne dashuri, e te vertetohet shprehja - dashuria e zjarrte - njerezit e kthyen ne vdekje!
- Keshtu loja me zjarr, mori boten tone dhe gati e gjithe bota eshte ne nje loje zjarri! Kush ka faj, perveē Prometheut? Ai mendonte se i donte njerezit ma shume, se sa vet perendite i duan njerezit! Thene ma thjeshte, si u denua Prometheu: si hajni i perendive, si bamiresi i njerezimit, apo si armiku i njerezimit? Kush eshte fajtori, kur nje femij, vjedhi nje gace zjarri, a nje unė zjarri nga vatra dhe doli pas shtepie, ia futi zjarrin dushkut te grumbulluar mu afer shtepise edhe pas pak kohe i doli tymi e flaka dhe u kall shtepia? - Duhet te denohet tash, femiu? Apo, duhet te denohet ai, qe e kishte ne perkujdesje te rritjes e mbajtjes - vet femiun? - A vertet, nuk kishte kurrfare mundesie ai i zoti i femiut, ta siguronte zjarrin ne vater, e ta ruante roje nate e dite, femiun dhe mos te kishte nje shansė, qe ta vidhte zjarrin, e ta kallte shtepine? Ai, mund ta largonte femiun nga vatra e zjarri - po mbase u kall shtepia! Tash eshte vone, te kapet hajni! - Po cili eshte vet fajtori i vertete? - A aq veshtire qenka, t'ia heqesh dore zjarrin femiut njeri, perseri - mbase e paska ne dore, apo qe nka krejt e pamundshme, se eshte teper vone dhe njeriu vdes pa zjarrin edhe vdes me zjarrin!
- Po Nobeli qe shpiku dinamitin, pse ai te merret si ēmim Nobel shkencor? Prometheu u denua nga perendite, e mberthyen edhe shkruan e kruan - Prometheu i mberthyer, kurse
Nobeli nderohet ne majat ma te larta te shkences! Ku eshte dallimi ne mes te Prometheut e Nobelit? Prometheu i ngrate u be hanj me zor, gjoja po u ndihmon njerezve dhe vdiq tmerrshem nga denimi i perendive, duke e copetuar shqiponjat - kurse Nobeli u shpall hero i shkences, mbase siē duket perendite nuk paten ma fuqi denimi, qe ta mberthenin edhe Nobelin, po ne vendvdekjen e tmerrshme te Prometheut, mbase ky shpiku edhe eksplodimin e zjarrit! Ne lufterat primitive do te ishim kursyer ma shume, se sa ne jete moderne e ne vdekje moderne! Si thua ti? Rrodhi titulli - sekreti i zjarrit!

- Ora artistike ushtruese mbaroi, nga vetetimat e gishtave ne germatore dhe pa ndonje veshtrim redaktorial, po e quaj si art letrar! Megjithate, ēeshtja e zjarrit mbetet e hapur dhe askush nuk u tregua trim - ta thot te verteten, nga renia e Prometheut e sot - ku eshte sekreti i zjarrit! Dikush e ben hero flijues te njerezimit - Prometheun, dikush e ben hajn te zjarrit, hajn te perendive, po ai mbaroi e zjarri nuk mbaron kurre, derisa te behet toka nje komete zhishke fluturuese drite dhe te shuhet ne hapesire!
- Ajo do te ndodhi pa ne!
- Dite te mbare!

GURI SYLAJ
26-05-05, 11:42
Vendosa te qese ne leter ca fjale por po me pengon nje shkaperderedhje qe nuk e dij eshte rreth meje apo brenda meje. Mundohem te gjej nje lidhes e t'i beje bashk te gjitha ato qe po due me i vu mu ketu ne keta rreshta.
Po mundohem me e gjete nje diell qe do te shkrij kete akull, si duket ky diell i kesaj dite te bukur maji nuk eshte edhe dielli im. Vajza me tha se eshte dite e mire e te dalim te shetisim por une vendosa qe shetitjen time t'a filloj neper faqet e Dardanise e neper to te mbledhe pak ngrohtesi , dhe sikur neper enderr, te shetis neper rruget e mia. Ju takova e bisedova me shume prej jush te dashurit e mi dhe kete shkaperderdhje po mundohem me e vu ne rend permes fjaleve e shkrimeve tuaja, po mundohem qe te gjitha t'i veje ne anen tone edhepse nganjehere e kam pak veshtire por kete veshtersi e kaloj permes bindjes se te gjithe jemi te mire, kur gabojm , e bejme pa qellim dhe rastesisht. Keto gabime edhe mund te permiresohen dhe kjo me jep force te shetise neper keto rruge. Rruget tjera , ne kete qytet, nuk jan rruget e mia por ne to shoh plot gabime tonat te cilat edhe po deshtem nuk mund t'i permirsojm me kurre. Neper keto rruge takoj shume njerez te mi qe me duhet t'i pershendes ne gjuhe te huaj, takoj shume te tjere qe ma nuk i takojn vetevetes por kan humbe neper keto rruge te huaja ka edhe te tille qe me nuk e din fare se kush jan dhe nga kan ardhe ketu.

Kjo dite e bukur , me diellqe nuk ngrohe, po rreshqet ngadal drejt mbarimit te saj dhe keshtu ne heshtje po na bart edhe ne me vete edhe ne qe si duket kemi fatin e po kesaj dite.Dhe kur te perendon dielli nuk ka force qe e ndal naten. Une sot vendosa te shetise neper rruget e mia sepse ato jan te bukura edhe naten. Nata ne rruget e mia eshte me e bukur se dita ne rruget e huaja me diell qe nuk ngrohe.

GURI SYLAJ
26-05-05, 11:49
me ka marre malli
te ulem ne sofer,
nje buke misri cope me e nda-
ne njeren ane te kam ule motren
ne tjetren ane te kam nje vlla !!!!!!

Honesty^uk.
02-07-05, 19:39
Castet kalojne ne heshtje pa lene gjurme.
Me nevrikos pakapshmeria e kohes qe me ruan vetem surpriza te pakendshme,qe shpesh here me bejne te zgurdulloj e te ferkoj syte ne pritje te nje zgjimi apo te nje kthjellimi te ketij realiteti kaq te turbulluar.Nga ana tjeter pres me padurim se kur do te marri fund kjo pritje qe po me mprehteson shqisat sidomos ndaj nje shenje te re prej saj.
Por ne fund te fundit kam arritur ne perfundimin se nje kohe e gjate ankthi,stresi,melankolie, i le vendin qofte edhe per nje dite te vetme,nje gezimi fare pa arsye.
Eshte me te vertete nje frymemarrje e fresket per atmosferen e rende qe me ishte krijuar perreth.Sikur njeriu mos te ishte shpresues i pandreqshem, s'ka dyshim qe edhe keto dite te pakta entuziazmi nuk do te peshonin fare ndaj diteve te plumbta te merzitjes.
Dhe ja,nen tingujt e nje kenge,ne faqet e nje romani,rastesi e pritshme.
Dashuria,kjo fjale here-here kaq e embel,here te tjera mizore dhe ne ca momente jo me pak absurde,me kujton ne kundershtim me emrat,vendet,ndodhite qe me degjojne veshet,gjithmone ate,fjalet e saj,buzeqeshjet e saj,enderrimet e saj qe per mua shnderrohen ne ideale.
Prej te ardhmes pres vetem qe diēka befas,t'i trondise themelet e asaj qe tani po e quaj te zakonshme dhe te me beje te le pas kraheve dhjetrat e kilometrave qe na ndajne.
Me ate magjine e gjerave qe ndodhin te pakontrolluara e qe s'te lene kohe te kuptosh se ēfare po ndodh.
Nje moment i imagjinuar,qe mbase i jetuar do te me dukej akoma me shume imagjinar :).

Stuhia
02-07-05, 20:37
E lodhur jam!

Jam e lodhur nga pritja se kur do te vijsh, kur do te ndegjoj zerin tend, kur do te me gezojsh me qeshjen tende, jam e lodhur nga pritja e mendimeve.

Jam edhe e lodhur nga te gjitha ato fjale qe shkrova, dhe nga ato qe kurr nuk i shkrova pėr Ty. Edhe pse ndoshta ato kurr nuk do te arrijn tek Ti. Jam lodhur nga mendimet pėr Ty, nga deshirat, ndjenjat...

Jam e lodhur edhe nga vetja ime me kujtimet per Ty. Bile edhe nga pasqyra kur shikohem nė mengjez nga nata e pa gjume. Ajo pasqyron nje femer te cilen me nuk po e njoh, nje fytyr tė zbehur nga nata e pagjum, nje pale sy te mavijosur nen qepalla, pa qeshje, e lodhur... me duket se edhe lekura e trupit tim eshte e lodhur, dhe shpirti...

Jam e lodhur nga te gjitha netet pa gjum, nga pritja e gjate, nga deshira per te pas prane.
E ti si duket nuk ndegjon thirrjen time, je tretur diku neper kohe, pa e kuptuar kurr se te deshta me shume se veten time, me at dashuri cfare vetem njeher dashurohet.

Odise
03-07-05, 01:30
Nuk jane deshirat te njejta, mike!
Anipse ti me kerkon, qe kohen ta bejme unaze!
E shoh se je molisur e krrusur nga dashuria, me krye n'dhe!
Ah sikur te ishe nje kalli gruri krrusur ashtu buke dardane, e gatuar me mjalte Kreshtabardhe, do ta pinim gjithe veren e kallur ne gota! Mos u deshpro, se edhe veren e dimrin, do ta bejme vere ne dy gota, e dashurine meridian tropikal gjithmone vere!
E shoh se te krrusin kujtimet per mua. Letrat tuaja plot gjak gremash dashurie, me siellen vargje bojdielli, se e din se te thirra rrezedielli - sepse e meriton dashuria te jete diell!
Rrezja ne zemer te hyri, kur u pake para tingujve te zerit tim qiellor. Duhej te shkonte larg zeri im, mike! Duhej te delte nga toka e gjakut, deri ne satelitin zetokesor edhe te tingllonte ne veshin tend, permes elektroneve!
Ate ze e prisje moti, e tash mund t'i peshperisim njeritjetrit ne vesh, e ta shikojme njeritjetrin me sy shkrepje shkendiash, e nuk na ha palla per lakuriqet e nates, as i lakmojme bilbilat e dites!
Syte shkrepin shkendia dashurie!

teDUAty
20-07-05, 00:36
pse mendoj per ty...........

Sonte flet heshtja ime ,qe te priti me vite per tu kthyer nen krahet e mi.
Athua do te ndalem ndonjeher se medituari per ty ,sa veshtir qenka .
Pse..........
Nuk mu largove kurr nga mendja ime as edhe per ma te voglin qast, pse une kam nevoj te te kem pran .Kur i them keto fjal me dridhet buza por nuk qaj ashtu ta mbaj ket kujtim qe me rendon aq shume.

vargje nga zemra ime

Gentiana
20-07-05, 15:27
Shkruar me 16.07.2005 04:02


Kengen te cilen e ndegoj, per ēudi nuk tingellon si perpara,si kjo nate e cila per mua esht me ndryshe.
Ora esht 4 e mengjesit dhe mua 100mendime me shkojn ne koke, ku gjith bota flen, un rri dhe mundohem ti gjej pergjigjet e mendimeve te mija. Sigurisht se nuk ke ide se ēka dua te them, po nuk esht me rendesi,sepse as un nuk po di se ēka dua,po ēka do ēoft ajo, nga ti nuk e kerkoj,sepse u be shum von...
Edhe heshtja esht nje pergjigje,kte e di, por heshtjen tende nuk e kam kuptuar deri sonte,edhe pse x her pikerisht kjo heshtje me ka lenduar,dhe per kte te lutem kurr me mos hesht....
Kam menduar se te njoh mjaft mire,dhe shpesh kam menduar me ēfar e kisha merituar nje person te till,po per kto mendime paska qen shum heret.
Ku me dijt edhe sa nete do te kalojn per mua te cilat nuk do te jen si perpara, po me mire keshtu,se sa te jetoj me sy mbyllur, dhe me mire tani se i kam do gjera te kjarta keshtu mundem ta mbylli ket kapitull te Jetes sime, me do mendime ende te mira per ty

Kodra
24-07-05, 17:59
*********
*********
*********


Shushurimat e fijeve tė grurit nuk ndalojn,mendoj pak dhe vazhdoj rrugėn time.Po ku jam nisur,pyes veten ?
Nuk kam pėrgjigje,shushurimat nuk mė lėnė tė koncentrohem,gjithnjė e mė tė fuqishme bėhen, saqė mendoj se diēka nuk ėshtė nė rregull,por prapė ashtu duke menduar eci,e eci e eci .....

Arrita nė njė moment, tė cilin nuk do ta harroj,kur ajo shushurim u forcua aq shumė saqė fillova tė vrapoj.Mė ndiqte hap pas hapi.Urrėzova dhe pėr njė ēast isha pavetėdije,kur hapa sytė ishte afruar njė Lepur, i cili mė ngjante se donte tė pyeste diēka.U ngrita dhe pashė sesi Lepuri u largua ca.Por nuk shpejtonte sė larguari.Mendoja ku jam,ku jam nisur,vendosa ta pėrcjell Lepurin i cili mė shpiente nga ara e grurit,e cila pėr mua skishte fund..........


Kodra

Kodra
31-07-05, 12:05
*********
*********
*********


........... deri sa ecja ashtu,i thelluar nė mendime,ndjeva diēka tė freskėt,ishin pikat e shiut, tė cilat mė sjellnin njė freski nė atė ditė aq tė turbulluar pėr mua.Nuk e shihja mė Lepurin,tė cilin e konsideroja tė vetmin qė mė shpien nga ajo Arė e pafund.Vendosa tė rri nė njė vend dhe ta ndjej shiun nė tėrė trupin tim,mu kujtuan kohėrat e fėmijėrisė,kur luanim ,nė shi,nė baltė,nė borė sepse pėr fėmijėt nuk ka kufizime.U gėzova shumė,ndjeja njė lirim tė madh,pa brenga--kohė fėmijėsh!!.

Aq i thelluar nė mendimet fėmijėrore, saqė kisha harruar, qė kishte filluar pėrsėri dielli tė rrezoj,qė me rrezet e tij gjallėronte ēdo gjė,pra edhe mua mė pruri prapė nė kohėn reale,qė isha.Por prapė gjendesha dikund nė mes tė grurit,vendosa tė eci mė tutje,pa e ditur se ku........

Kodra

Flaka_1
31-07-05, 22:59
Sonte perseri ra erresira!
Sonte per qudi eshte ndryshe, nga netet e tjera.
Sonte per qudi hena shendrit, se bashku me yjet.
Sonte kjo nate, eshte pjese e neteve te mija pa gjume.
Eshte thejsht moment i duhur per nje kafe expres, e pire nga deshira,per te ndierenje hidhesi ne fyt,ne stomak, e thelle ne shpirte.
Netet pa gjume nuk jane te pelqyeshme,per mendjen time.meteori i saj vihetne levizje dhe une nuk e shuaj dot aparatin e fikjes ne erresire.
Sonte eshte e diel,mesnata ende nuk ka kaluar,nuk dua ta programoj diten, pasi nuk me pelqejne suprizat qe ajo me dhuron.
Veshtroj henen dhe yjet prane saj,qetsin e kesaj nate e thejne valet e detit tek valviten njera pas tjetres. Mua me vjen nje mendim fluturues kur i degjoj valet, sa i quditshem ky mendim. Valet e detit sikur qojne loje dashurie mes veti, sa i degjoj me endje, por diqka me grryen ne shpirt e nuk dua ti degjoj gjate tek valviten, Valeve te detit tek lozin njera me tjetren, sa ua kam zili. Me shtyejn te mendoj ne dashuri,te cilen nuk e kam, me shtyejn te mendoj tek TI qe mua me takon, peisazh i shpirtit te pazbuluar.
Mjafton ti mbylli syte e permalluar dhe vertet te shoh,
Te shoh TY qe me takon
Te shoh TY qe te takoj
Shoh syte e tu me pafundesi
Shoh syte e tu si gure shkembi
Shoh duart e tua te nxehta
Shoh gushen tende si gushe pellumbi
Ndegjoj zerin tend te embel
Ndjej doren tende tek me shterngon
Ndjej aromen tende te veqante
Ndjej frymemarrjen tende
Sa e quditshme kjo nate te pashe, sonte prap TY te pashe.
Nuk dua ti mbylli prape syte, se perseri te shoh TY
Sa e quditshme kjo nate,mua me lodh kjo rutine.
Dua ta thej qetsin e kesaj nate UNE me TY, e jo valet e detit.
Po shoh nje yje tek shuhet, po shoh ghurmen e tij flakeruese pas.
Do doja me kurreshtje ta pyesja,
Ku eshte AI i cili me takon mua?
Ku eshte AI te cilit i takoj une?
Por prape do heshti nuk do pyes fare se e di se nuk do kem pergjegjen.
Athua kush eshte fajtor qe nuk kam gjume ne sy?
Erresira,nata,hena,yjet,deti,valet,kafja,koha,UNE apo TI?
Perseri nje nate me kujtime qe i pershtatet kohes se kaluar.
Sa me lodhe prap kjo rutine.
Nuk e dua edhe nje nate sikur kjo.
Dua qe naten tjeter, te jem me TY qe me takon MUA, dua te jem me TY ketu prane detit,te valvitemi sikur valet e detit qe ato te na kane zili.
Tani gjumi troket ne dritare.
Po shkoj ne shtrat pa i mbyllur perdet fare.
Dua te flas me yjet dhe henen ndoshta me thone diqka per TY.
Perseri ne gjume
Perseri ne enderr me TY
************************************************** **********
Me dashuri te kesaj nate Flaka :idea:

Trina
12-08-05, 23:48
Nisma e njė rrefimi i cili fshihet thellė nė zemrėn time.

Pritje dhe Lutje

Mbas gjithė kėtyre viteve nuk mė hiqet nga mendja zhurma e njitrajtshme tė rrotave tė trenit. Mė dukej se kurrė nuk do tė ndalet dhe jeta ime do tė pėrfundojė nė atė "perpetumobile" tė trenit…sepse nuk prante ….e nuk prante as rėndimi i peshės, mu nė mes tė gjoksit dhe sa vinte e bėhej rėndė e mė rėndė. Me zhurmėn e rrotave tė hekurta fshiheshin ngadalė kapitujt e jetės sime, thjeshtė ndjeja se po vdisja pėr sė gjalli.
…dhe me bllokonte truri sepse nuk paramendoja asgjė hiq se as ku e as pse me dergonte ai tren i mallkuar.
…dhe u mėsova tė ndjek dhe respektoj regullat e statusit tim tė ri…u mėsova qė nė rradhė tė pres pėr ekzistencė …rėndė shumė rėndė pa bė punė hiq…pa e futur trurin nė funkcion…nuk e dėshironte kush mendjen time, duart e mia, idenė time hiq se hiq…idenė time pėr ta shåetuar njė popull te lashtė.
Mė kujtohet se mua, trupin tim tė futur nė tinarin hermetik do ta dėfrenin njerėzit e mirė…dhe tė mirė ishin… Nė rradhė pėrsėri hyna nė autobusin e caktuar me tė tjerėt njerėz …dhe une kisha numrin 24 mu aty ku mbaronte numri pėr autobusin e parė…dhe me drejtuan numrin 24 nė tė dytin. Unė numri 24 copė shkėmbi qė shihte bardh a gri sepse duhej te shihte dhe tė ecte nė rradhe…ehh sa ironike ani veshja ēfare se... me fund elegant dhe bluze qė vijėzonte me kujdes pjesėt e trupit …trupi im qė pėrditė bėhej mė i huaji sepse nuk kishte banor shpirtin tim…kishte mbetur atje ku binte bora e parė lehtas, borė naive (bjondine) qė nuk paralajmeronte stuhite e rradhės…
E syte e mi nuk pranonin asnji quant habie tė atyre qė bėnin seri me elegancėn time nė atė grumbull tė puplash, nė atė grumbull tė atyre pa atdhe, tė cilėt agimi dhe muzgu i zinte me trenerka, roba sporti a xhinse…mė ėshtė dashur kohė ta kuptoj se ku isha, pse isha dhe kush isha.

Ishte nji ndėr ditėt mė mbamendėse tė jetės sime dhe i kisha premtuar vehtes se kurrė nuk do tė le pa e pershkru atė ditė…nė tė vėrtetė tani nuk e di se a mund ta kuptojė kush kėtė qė po e them dhe sikur as vete nuk po mundem ta kuptoj…por megjithate diēkafi mė thotė te flas…Diēka me shtyen t'ju rrėfej se lulet qe shihja atėhere me tė gjitha ngjyrat e bukura tė botės, aromė nuk kishin.
U ndalėm tė marrim nga njė hotel tjetėr edhe nji grup njerezish qė vinin prej kahmosit, racash tė ndryshme por atė qė kishim tė pėrbashkėt ishte se dukeshim tė gjithė si puplat e shpėrnadara, amorfe, tė trembur...kush mė shumė e kush mė pak.
Kurrė nuk kam pasė mė shumė dashuri pėr njerėzit e mi se sa nė atė hotel-kamp. Memzi prisja agimin qė ti shoh se a janė nė numėr, a kanė fjetur a janė mirė. Mė vinte qė tė gjithėve njė nga njė t'ju puth sytė dhe t'ju zbus sado pak shiqimin e humbur nga zemra qė mė dukej se ju pėlciste nga mungesa, nga malli, nga tmerri...
Udhėtim dy orėsh siq thonin kujdestarėt tanė, pėr tØė na relaksuar, pėr tė na njoftuar me bukurinė dhe butėsinė e kėtij vendi tė bardhė. Ēdo gje shkoi si ishte e planifikuar vetėm zemra ime nuk mund tė bėhej pjesė e planifikimit, pjesė e dėfrimit tė asaj dite shetitjesh, vizitash e programesh. Mbaj nė mend kur u ftuam tė vallėzojme vallet e vendit. U ngrita nga mirėsjellja dhe hyna nė valle.
Zemra mė ēahej e nė fyt u lidhėn mija nyje, ndjeja mjerim...Krahėt e mi dhe kėmbėt nisėn vallen e dasmave tona. Marrmendja mė bėri tė ulem nė vend dhe ta vazhdoj nė mendje vallen kosovare qė e percillja me lotėt qė rridhnin vadė mbi tavolinėn e shturar solemne. Mu afruan tė mė qetėsojne dhe tė shprehin mirkuptim pėr traumat e mia si refugjate. Dhe atėhere kisha mėsuar dy fjalė, me pritė dhe me lutė.
I premtova vehtes atė ditė se unė do tė pres dhe do tė lus sepse kam arėsye tė shenjtė pėr ta bė kėte. O jam betuar nė gjėne mė tė shtrejtėn, o jam betuar nė DASHURI se do tė Lutem, do tė pres, do tė bėj ēmos qė tė vallėzoj vallen time tė dashurisė time tė Shenjtė.
Me pritė prita dhe pritėm dhe me lutė kam lutur shumė. Jam lodhur duke lutur. Kam lutur me dėshmi dhe pa dėshmi. Lutjet nuk ishin vetėm tė drejtpėrdrejta, joo. Lutėm me punė, pa menduar se jemi duke lutur, por lusnim me vepra, me dėshmi, me aftėsi, me dashuri. Lusnim me thirrje pėr miqėsi...Luta me shkrime...luta pa pra. Luta dhe lusnim pėr shpėtim pa mė ardhur rėndė hiq, jo...Pėrkundrazi lujtet e mia i bėja me vendosmėri, me mendjemadhėsi...ēka s'nigjon njeriu...por po ashtu ishte...duhej me pritė dhe me lutė sepse kisha pė kend...
Po a ka kėnaqėsi mė tė madhe me pritė tė Shėnjtėn?
Po a ka kėnaqėsi mė tė madhe se me lutė dhe me u Lutė pėr tė Shenjtėn?
Po a ka nder mė tė madh se me pritė dhe me u Lutė pėr tė Shenjtėn me gjithė Dashurinė qė mund ta ketė njeriu?
JO nuk ka gjė mė tė bukur se me u Lutė, me pritė dhe me punu me Dashuri deri nė amshim pėr tė Shenjtėn Liri-Pamvarėsi.

Vazhdoj nji herė tjetėr...

Domira
15-08-05, 06:54
Sonte MSN qenka bosh. Asnje mik per te plasur filozofite dhe mendimet.

Nejse

Me mire. Do i plas ketu.

Te jesh vetvetja do te thote te fluturosh lart krejt i lire, i lumtur, pa askend qe te lidh kembet ne toke.
Te jesh vetvetja do te thote te dalesh nga sfondi i verdhe i forumit per te ekzistuar mes cdo lloj ngjyre.
Te jesh vetvetja do te thote te qeshesh me shpirt.
Te jesh vetvetja do te thote te shperbehesh si drita e bardhe ne nje prizem, e te gustosh ngjyrat e vetvetes.
Te jesh vetvetja do te thote te kesh aftesine te zbulosh njerez qe te bejne te jesh njeri tjeter, jo thjesht te zbulosh vetveten vetem.
Te jesh vetvetja do te thote te kuptosh se jeta ka pjese te bukura dhe te veshtira, por ti i pertyp te dyja, sepse i shtyn me embelsi poshte.
Te jesh vetvetja do te thote te jesh ne kontakt me veten, atehere kur njerezit perqark teje humbasin mes esterioritetit dhe shtirjes, mes rrobave dhe makiazhit.
Te jesh vetvetja do te thote mos kesh vetem nje surrat, por edhe nje shpirt.
Te jesh vetvetja do te thote te gjesh ekuilibrin mes normave sociale dhe hipokrizise, dhe kjo nuk eshte kollaj po te lexosh mendjet e semura njengjyreshe.
Te jesh vetvetja do te thote te ndiesh dashurine shoqerore te te tjereve jo sepse ke luajtur me zotesi, por sepse i ke trajtuar si shoke.
Te jesh vetvetja do te thote jesh NJE, jo i ndare ne copa sipas ores, kohes, momentit, pozicionit etj, e megjithate te jesh fleksibel.
Te jesh vetvetja eshte e veshtire, aq e veshtire saqe arrihet pas shume pune, si nje clodhje fundjavore pas nje jave pune. Eshte e veshtire sepse mund te mbledhesh frytet e vetvetes vetem nese arrin te jesh vetvetja tere kohes, ndryshe mashtron veten sa edhe te tjeret.................

Te jesh vetvetja do te thote te jesh ne kontakt me veten, atehere kur njerezit perqark teje humbasin mes esterioritetit dhe shtirjes, mes rrobave dhe makiazhit.- Faleminderit Honesty po mbyll kete thenie ne sirtarin e zemres :cry:

e_martumja
16-08-05, 18:49
Kam shume te mira, te cilat ende nuk jam duke i vrejtur sipas dikush qe me thot, vertet te gjithat te mira i kam por e ndij nje munges, nje munges qe nuk e di cka.

Jam ulur dhe mendoj, shkruaj leter pa fund... por s'di cka te shkruaj, per nje ēast me dalin kujtimet perpara,
fill pas me kujtohen ēastet
Para nje vite afersisht, Isha me nje situat te veshtire dhe e humbur, u futa me nje jete te imagjinates, ne virtualitet.
Per te ikur realitetit, por e kuptova sado qe tentosh te ikish nga realiteti, realiteti do te ndjek ne jete.
Kam kuptuar se isha me nje rruge te gabuar, isha duke lenduar njerz, pa qellim, por me kalimin e kohes nuk dita edhe kufirin.
kisha humbur besimin ne vehten dhe ne rethin ku po jetoj.

Nje munges e kam eshte me pas te dashurin ma teper afer meje.
Keshtu e ka jeta kur monotonija instalohet dhe mos kumonikimi:
" ku ka ma mire qe te ulesh ne mbremje me at qe e don,
te kesh dikend prane te bisedojsh,te flasish nje teme se bashku,te rish ne kraherore te tij apo te saj.
Dikush harron qka do te thot ngrotsiia e asaj qe e don,Dikush harron qe edhe me pak fjale dashuria sherohet,
Dikush harron se nje perqafim eshte pa pagese,Nje shtrengim apo nje shetitje ne mbremje te qet"
ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.
Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
Nje dite do te keni fatin tende ne duar tuaj, mendoni dhe mos gaboni se jeta me merzi dhe pa lumturi nuk ka jeshi.
Ju lutem mos shikoni bukurin ose pasurin se jeta eshte e gjate, nese keni mendjen dhe sjelljet e beni, bukurin dhe pasurine.

A thu keshtu e ka jeta me veshtersi dhe befasit e saj, shume prova po kalojm ne kete jete.
Njerzit me ndyresira dhe probleme te veta mundohen te ngarkojne te tjert me energji negative.

Por mos te harroj qe jeta eshte e bukur dhe e faliminderroj Allahun per te gjithat te mirat qe mi dhuroj dhe lumturinqe ma sjedhi permes nje person qe e dua shume.me rrespekt e_martumja.

Tomori
17-08-05, 14:30
une te shkruaj por ti mos e lexo
rrugen qe ke dashur ti prape e vazhdo
por dije se per ty vuaj
prandaj edhe akoma te shkruaj
Sikur tė jetonim tė lir
tėr bota do tė na kishte zili
ska gjė mė tė bukur
me dashuru pa fshehtėsi
Nuk mė duhet kjo jetė
Nuk mė duhet kjo rini
Kur s'tė kam afėr meje
Gjithmonė do tė vuaj pėr ty
Nese ngjyra me mungon
do ta pres un gishtin tim
e me gjakun qe me pikon
do ta shkruaj ket kujtim

-Tomori :wink:

Flaka_1
04-09-05, 00:43
SONTE PERSERI SIKUR ATE NATE :arrow: :arrow:

Sonte perseri ra erresira!
Sonte per qudi eshte ndryshe, nga netet e tjera.
Sonte per qudi hena shendrit, se bashku me yjet.
Sonte kjo nate, eshte pjese e neteve te mija pa gjume.
Eshte thejsht moment i duhur per nje kafe expres, e pire nga deshira,per te ndierenje hidhesi ne fyt,ne stomak, e thelle ne shpirte.
Netet pa gjume nuk jane te pelqyeshme,per mendjen time.meteori i saj vihetne levizje dhe une nuk e shuaj dot aparatin e fikjes ne erresire.
Sonte eshte e diel,mesnata ende nuk ka kaluar,nuk dua ta programoj diten, pasi nuk me pelqejne suprizat qe ajo me dhuron.
Veshtroj henen dhe yjet prane saj,qetsin e kesaj nate e thejne valet e detit tek valviten njera pas tjetres. Mua me vjen nje mendim fluturues kur i degjoj valet, sa i quditshem ky mendim. Valet e detit sikur qojne loje dashurie mes veti, sa i degjoj me endje, por diqka me grryen ne shpirt e nuk dua ti degjoj gjate tek valviten, Valeve te detit tek lozin njera me tjetren, sa ua kam zili. Me shtyejn te mendoj ne dashuri,te cilen nuk e kam, me shtyejn te mendoj tek TI qe mua me takon, peisazh i shpirtit te pazbuluar.
Mjafton ti mbylli syte e permalluar dhe vertet te shoh,
Te shoh TY qe me takon
Te shoh TY qe te takoj
Shoh syte e tu me pafundesi
Shoh syte e tu si gure shkembi
Shoh duart e tua te nxehta
Shoh gushen tende si gushe pellumbi
Ndegjoj zerin tend te embel
Ndjej doren tende tek me shterngon
Ndjej aromen tende te veqante
Ndjej frymemarrjen tende
Sa e quditshme kjo nate te pashe, sonte prap TY te pashe.
Nuk dua ti mbylli prape syte, se perseri te shoh TY
Sa e quditshme kjo nate,mua me lodh kjo rutine.
Dua ta thej qetsin e kesaj nate UNE me TY, e jo valet e detit.
Po shoh nje yje tek shuhet, po shoh ghurmen e tij flakeruese pas.
Do doja me kurreshtje ta pyesja,
Ku eshte AI i cili me takon mua?
Ku eshte AI te cilit i takoj une?
Por prape do heshti nuk do pyes fare se e di se nuk do kem pergjegjen.
Athua kush eshte fajtor qe nuk kam gjume ne sy?
Erresira,nata,hena,yjet,deti,valet,kafja,koha,UNE apo TI?
Perseri nje nate me kujtime qe i pershtatet kohes se kaluar.
Sa me lodhe prap kjo rutine.
Nuk e dua edhe nje nate sikur kjo.
Dua qe naten tjeter, te jem me TY qe me takon MUA, dua te jem me TY ketu prane detit,te valvitemi sikur valet e detit qe ato te na kane zili.
Tani gjumi troket ne dritare.
Po shkoj ne shtrat pa i mbyllur perdet fare.
Dua te flas me yjet dhe henen ndoshta me thone diqka per TY.
Perseri ne gjume
Perseri ne enderr me TY

SONTE PERSERI
************************************************** **********
Me dashuri te kesaj nate Flaka :idea:

Psikologu
12-09-05, 08:35
Ehhhh.... ecjet e mija ?!
Ku humben ato gjurmė tė hapave tė cilat i kalova deri me sot , dhe akoma me kujtohen , por nuk i shof se ku mbeten?!
Nė hapin tim cdo here beja njė mendim se ku do t“me dergon , e shpesh nga hapi , deshiroja ti mirrja krahet dhe tė bėhem si njė zog qė fluturon me kilometra tė tėra e tė mos dij tė ndalem , apo tė mos kthehėm mė aty se ku isha mė parė?!!!
Por hapat ecen dhe ecen deri me tash , ndersa gjurmet akoma nuk i shof , edhe pse e dij se kah kam kaluar , nė cilen kohė kam kaluar!!!
Nganjehere (edhe ) dua ti harrojė tė gjithė hapat e mij , dua qė ne unin tim tė mos mbajė nė mend vendin e gjurmeve,vendin e hapave tė mij , tė cilet lanė gjurme tė pa shlyera ne ditėt e mija....!!!
Lehtė do tė ishte sikur vetem tė ecej dhe tė harrohej cdo gjė dhe nė cdo kohė , por pėsėri hapat, e vjeter mė kujtohen se nga kam shkuar dhe ku kam kaluar.
Pse nuk shlyhen ketoØdreq gjurme tė vjetra ?!
Nuk dua ti kujtoj !!??
Nga vendlindja , nė njė botė tė panjohur , kėta hapa me derguan , se vetem keta e kan fajin , edhe pse quhet hap i jetes ,e quajnė shumė keshtu ,ndersa une cdo here e quajta hap i burgut , hap i vetmis , hap loti , e eca mė pėrpara , vazhdova , por hapat i kujtoj prapė.
Nganjehere edhe dua tė flasė dhe tė dij se :-"vallė ku do tė me dergojnė keta hapa nė tė ardhmen "-, por asgjė dhe askush , nuk me tregojnė asgjė , vetem heshtin dhe kėrkojnė tė eci me keta hapa !!!
E keta hapa dhe ecjet e mia , ku mbeten?!
Ku me treten dhe ku do tė me tresinė?!

Psikologu
14-09-05, 11:37
Shqipėtar!!!

Sa gjaku u derdhė , sa rrodhi neper ketė tokė tė bekuar , sikur ne tė ishim njė krua qe buron gjakė , sikur nė tė ishim ata tė cilet nga damaret tonė kemi mė sė shumti gjakė nga e tėrė njerzia!!!!!
Pooo...!!! Sepse askujt nuk ju shtjerrė,askujt , edhe pse bishat pinė gjakun tonė,edhe pse ato kulshendra jetuan me gjakun tonė , me gjakun e venave tė shqiptarit....!!!
Me gjakun e asaj!
Me gjakun e atij!
Me gjakun e tyre!
Hejjjjjj..!!!! Po si menduat ju oeri bisha , ori kushedra?!, nuk shteron gjaku jooooo, jo jo , nuk shterron gjaku i bijve dhe bijave tė shqipes , nuk shterron!!
As naten as diten , nuk shterron aspak ,se e derdhė pėr dashurin e madhe , pėr atė dashuri qė nuk ka tė pershkruar , ajo ėshtė dashuri e dashurive , e ndertuar nga dashuria , e pėrtrirė nga dashuria , me e fortė se cdo dashuri , me e fortė se dashuria e nenes , e babait , me e fortė se krejt dhe cdo gjė ne ketė botė, se ajo ėshtė dashuri e dashurive.
E kan ditur me heret , se bisha kekron gjakė nga ne , kerkon gjakė ajo bishė.
Ajo bishė qe nuk ka pėrshkrim se si te quhet me teper se bishė.
Bisha nuk dallon nga bisha, se ajo ėshtė vetem bishė , qe mendon tė na shtjerrė gjakun .Ahhhh , sikur ta dinte me mirė , sikur ta dinte se gjaku i jonė behet vetem lule , behet dritė.
Po po ...behet lule pėr ata qė do tė vijnė pas nesh e te vrapojnė neper livadhet e luleve , tė mbjellin lule , te thurin kurora , te forcojnė dashuri nga lulet, cdo gjė do tė bejnė kėta tė rinjė, por gjakun....!!!
Gjakun mos e harroni .Mos harroni se ku u derdhė , ku bisha piu gjakė , mos harroni se bisha nga bisha nuk dallon , ajo vetem kerkon gjakė.
E cdo lule kur ta keputni , mos harroni?!
Mos harroni se ajo lule ka bi nga gjaku i dikuj .
Mos harroni ketė!
Eshė lule gjaku ajo , lule qe mbiu kur ju ndal turri bishes,qė bishes i dulen cdo here nė ballė , sikur shenjterinj ekesaj toke te bekuar.
Heu mallkuar qoftė cdo bishė .
Mallkuar nga Zoti.
A thua pse u krijuan , pse ???!!!
Thonė qė ai i gjithėsisė krijon cdo gjė , e pse ketė , pse kete e krijoj?!
Po ajo se ka qerdhen ketu ne token e shqipes , sepse iku nga kthetrrat e shkabes, iku,neper male dhe shretetira, por klyshet ...klyshet e saj mbeten akoma ketu , mbeten qė tė rriten prapė si bisha...!!!
Klyshi i kulshedres mbeti , mbeti qe edhe ky klyshė qė tė pin prapė gjakė, se nuk rritet pa gjakė.
Por prapė harron bisha , prapė?!
Ooo kemi dashuri tė madhe oj bishė, oj kulsheder!!!
Dashuria e madhe , nuk e kursen gjakun , jo pėr ti dhenė kulshedres , por pėr ta derdhurė ne token , nė ketė tokė , qė mė vonė lulzojnė lulet, ne ketė tokė , qe lulja u rritė cdo here nga gjaku , e ne ketė tokė u ngopen shumė kulshedra dhe u trashėn nga gjaku qė pėr se gjalli na e pin neper vena.
Mosni , mosni , mos i besoni kulshedrave!!
Mos!
Mos!
Mos!
Se kulshedra ėshtė kulsheder!
Pjella e djallit!
Pjella e shkretetires!
E ju shqipėtar;
Besoni ne forcen e dashurisė , e rritur nė dashuri dhe pėr dashuri.
Kjo dashuri e dashuris le tė rritet cdo here , cdo kund , ne cdo hap,dhe emri i saj u pėrtriftė brez as brezi,djep pas djepi , dorė pas dore ,zemer pas zemre, e gjakė pas gjaku.
Dashuri oj dashuri ,e lindur nga gjaku , e mbrojtur nga pushka , e kenduar nga lahuta , e qendisur nga lulja.

Psikologu
14-09-05, 17:10
Gjarperinjet!!

Kur fjala nuk zė peshė, atehere pse tė nxjerret nga goja.
Bishtėrim , genjeshter , xhelozi -a thua keto veti janė njerzorė, a thua ketö janė pjesė e kuletes sė dikuj qė cdo here ta ketė ne xhepė ?!
Jo tė gjithė jo.
Nuk janė tė gjithė kėshtu.
Jo tė gjithė ,sepse ata kan ne xhepin e tyre diqka mė shumė , ata nuk e flasin me fjalė te miren ,ata e veprojnė tė miren, ata janė armiku mė i madhė i te keqes , tė keqes sė cdo lloji!!
Vallė , - a thua pse ore si pelqen dikuj thėnja sy me sy ,pse?
Se don , apo i frigohet , ku ta din njeriu se perse?!
Lakmia ėshtė laku ne fytė , dredhia ėshtė laku nė kembė, tradhtia ėshtė arma qė e vret veteveten , xhelozia ėshtė fjala qė ta rendon shpirtin.
E pse ?!
Pse pra, pse dikush lindi me keto , pse i trashegon keto, pse i mbanė keto?-a mos do tė ishte mė mirė tė bejė ndoj ndryshim ne veten e vetė ,e tė kuptoj se kjo jetė nuk i don ato tipare te shemtuara?!
Eh sa njeri u shkaterrua dhe u dėmtua pėr keto tipare, mos ti numeroj , mos ti numėroj se nuk ja dij as numrin ,jo vetem une,por nuk ja din askush se sa shkon numri, se sa shumė janė helmuar nga ky helm i njerezve gjarpėr!!
Me falni-a ka njėri qė quhet gjarpėr?!
Me flani.- a ka njėri qė jeton me lak nė dorė?!
Me falni , e me falni...!!
Po ore , si nuk ka .Ø
Njeri i mbeshtjelllurė ne lekurė tė gjarpėrit!!
Se dij se sa tė gėzuar dhe tė lumtur jetojnė tė tillet!!??
Se dij se a janė kėta tė pergdhelur nga ndokush???
Po kush e pergdhel gjarperin , pa ngritne doren , kush?
Hajde ngritne doren.
Jo jo , akoma jo!!
Ose , keta tė tillet njerzit gjarperinjė e pėrgdhelin vetem veten , nuk ja prishin vetes!!
Besa po-se kan thenė dikur se ;
"Ai qė flet me vetveten , ska kohė te flasė me te tjeret."
"Ai qė e nderton ligjin ne vete , se din se cka ėshtė ligji"
Pėr cilin ligjė , pėr cilin?!
Ngadale , tė tregoj me rradhė , mos u nxito tė pyesesh.
Jo, jo pėr ligjin shteterorė, jo, mos brengosi ,se se kam fjalen aty ,sepse ata qė se kan ligjin e vetė njerzorė , ata smunden te kenė kuptim me ligjin shtetrorė.
E lidhur dhe e zgjidhur...heheheh!!!
Po e lidhur , pėr atė qė e lidhė lakun rrethė vetit dhe vdesė nga ky lak , e zgjidhur pėr ata qė nuk kan lak fare, se ata jetojnė gjatė dhe pa frigė.
Eu fara u daltė bre!!
Ju humbtė fara te tillve!
Mua s“me keni bėrė asgjė jo, as qė mundeni,se une nuk afrohem tek laku i juaj , se atė e mbani tė fshehur, nuk ju shifet , por ai trasht aferė jush.
Ju i lidhni me atė lakė vetem ata qė ju besojnė.
Mua jo , se asgjė sme ka lidhur , asgjė hiq , jo nė ato cirklet e juaja jo.
Jo nė kurthat e lakut tė juaj.
Me lidhė vetem miku , armiku jo.
Me frigon miku , armiku jo.
Me frigon njeriu i beses e i fjales , gjarperinjet jo.
Asgjė s“me frigon nga armiqesia.
E nga miqesia , dashuria , respekti , cdo gjė me frigon ,sepse nuk dua tė turperohem nė ketė rrethė te bekuar, nuk dua tė hjeki frigėn nga vetja ndaj tė mirve , miqve , te dashurve , te beses e tė fjales.
Se kur nuk u frigohem as ketyre , atehere cka mbeti tjeter , cka peros se;
"Njeriu kur si frigohet mikut, e dashamirit nuk ka moral fare!!
E ju njerezit gjarperinjė!!
Hehe.... , e sikur te kishit ju edhe kebmė , cdo tė benit mė teper??!!
Cka mė teper?!
Cka , pa me tregoni?
Mirė pra , e perfundojmė tash ,sepse gjarperinjet duhet tė dalin e tė zgarraviten neper tokė , e tė tjeret tė bejnė gati lakun pėr ti lidhur dikuj kėmbetnė besė e besim, tė pakten kėta mendojnė keshtu.
Njerzit e mbeshtjellur me lekurė gjarperi.
Shkoni , shkoni ..se rruga e juaj dikur do tė perfundoj , tė pakten kur tė vjen dimri.

Murgesha
10-11-05, 14:18
Jam ulur nė tavolinėn e natyrės, pėrballė kam njė det tė egėrsuar dhe era e rrėmbyerr sikur tallet me flokėt e mia, qė i drejton kah tja doj asaj qejfi. Dhe pėr qudinė time atje lart nė qiell duket njė diell i fortė.
Ėshtė muaji Korrik por unė kam tė ftohtė, se edhe koha e tillė ėshtė.
Shiqoj mė kėrshėri detin e trazuar, valėt qė pėrplasen e shkumbėzojnė dy metra larg meje.
Pika uji tė njelmtė mė bijnė fytyrės, e unė padashur tėrė kohėn i fshij me dorė ato.

Mė duket se e kam dikend pas shpinde dhe kthej kokėn. Shoh dhe sju besoj syve tė mijė, njė grua plakė, me patika dhe trenerka Adidas dhe nė kokė shaminė. E pėrshėndeta "me a mujte halloke"? Nuk mu pėrgjigj po u ul afėr meje. E shikoja tėrė kohėn profilin e fytyrės sė saj e nė tė shifja njė bukuri tė perėnduar, rrudhat e ballit tregonin njė vuajtje tė pa shprehur. Po e hetoja tėrė kohėn dhe si duket mė nė fund e kuptoi dhe u kthye kah unė. Sytė i kishte tė mbushura lotė, njė lot tinzar po i rrokullisej faqeve tė vyshkyra, e unė pa dashur i buzėqesha.
Eh medet pėr ne moj bijė mė tha:
- "Ėshtė kah mė kallet zemra mė shumė se zjarri qė mu kallė shtėpia, mė shumė se prushi nė shporet.
Si u katandisėm kėshtu, unė gruaja plakė tė vishem si burrė, bubu pėr mua po tė mė shifte kėshtu i ziu plak."
U ngrit pa thėnė asnjė fjalė mė tepėr dhe u largua.

Korrik 99.

Ps. Shumė mė vonė kam marrė vesh pėr atė grua.
Ishte e vetme nė Danimarkė, atje jo vetėm shtėpinė por edhe burrin bashkė me te ja kishin pas djegur. Djemtė i ka diku nė pėrendim, e mua nuk mė largohet prej mendjes ajo bisedė me te, kur atė e pengonte shumė veshja e saj, katandia e saj qė duhej tė vishej si burrė por edhe krenaria me tė cilėn e mbante shaminė nė kokė. Ishte e vetmja gjė qė i kishte mbetur nga pasuria e saj.

Murgesha
05-12-05, 14:02
Pse?

Tė pyeta pse, pse kėshtu?
Pėr tė mirėn tėnde, nga dhembshuria.

Po pse ti tė kesh dhimtė pėr mua?
Se nė ty shof veten time...!

Pse ta shofėsh veten tėnde tek unė?
Se jemi motra nė dhimbje...!

Pse motrat e dhimbjes lėndohen?
Mos e merr pėr tė keq, ke nevojė pėr pushim...!

Pse ti shkrova kėto fjalė?
Tė mė tregojsh se po ndjen dhimbje prej lėndimit...!

Pse pra pa menduar mė lėndove?
Se ashtu duhet kur t`mė kaplon nervoza, tė lėndoj ata qė ju kam thėnė ju dua.

Kėto fjalė janė pėr Ty, qė aq pa mėshirshėm mė lėndove, dhe ende nuk e di ēfarė tė pengova, ku e pa ti padrejtėsinė nga ana ime pėr ty?
Kur ti lexojsh kėto fjalė, do ta kuptojsh se janė pėr ty, pėr ty qė gjuajte lėndimin e tani je strukur shkon e vjen sikur mos tė kishte ndodhur asgjė.
Pse vallė ėshtė kėshtu?- pyeti njėra nė kėtė forum.
E unė pyes:
Pse u dasht tė bėhet kėshtu???????

Barbaroza
16-01-06, 16:29
Nje dite e luta miken time nder me te mirat dhe me extra qe kam patur ndonjehere ne jeten time:”Te lutem shume,me trego si ke mundur te me vleresosh aq mire per vetem dy-tri ore takimi qe kemi patur…?
-O motra,po une te kam njohur edhe ne shkrime moj,se kam patur te veshtire te zbuloja personalitetin tend-me tha
Kurre ne jeten time s’kisha takuar nje person aq inteligjente,aq shpirtbardhe dhe e gatshme per te te ndihmuar kurdo qe te kishe nevoje!Ajo,kisha bindjen se mund te te portretizonte veq me nje te pare edhe pas qindra vitesh…!
S’me ka ndodhe akoma qe kur ajo paraqitet ne bisede,te me trandet aq fort zemra nga gezimi.Ndoshta pse nga ajo degjoj veq fjale perkhrahjeje qe s’i kane munguar kurre per mua,fjale qe me nje te shkrepiur sherojne.Prandaj,edhe e dua shume,sikur te jete nje anetare e familjes sime…!
Sa here me thote-Injoroi,injoroi te pacipet.Ata s’kane pune me te menqura.Bota e imagjinuar virtuale eshte bota qe u eshte bere shtepi per qejfet e tyre…!!!Andaj,te lutem shume motra,me degjo mua,sa me larg tyre.Tani pendohem qe kam derdhur aq mund dhe djerse per pune koti.Me duhet t’u perkushtohem femijeve te mi,dua t’I rris sikur dy lulet me te bukura te kopshtit-me tha.
-Te kuptoj plotesisht dhe te jap te drejte.Edhe une do ta pasoj vepren tende..!-I them.
Me duket se jam rritur me “odat”.Me kujtohet kur se pari gjeta oden e pare,pastaj te dyten,te treten dhe perseri te paren.Por,asnjehere nuk jam ndjere me rehat dhe me e lumtur se tek oda ku mbidheshin kosovaret..
Edhe pse nuk”kuptoja”muhabetet e te martuarve dhe e ndjeja veten te tepert aty si beqarja nder te paktat aty,perseri ndjehesha mire.Me dukej se ndodhesha tamam ne nje ode tradicionale shqiptare ku kuvendohet shqip dhe kendshem!
Nuk munguan edhe shoqerite mes nesh,njoftimet me njerez te profileve dhe moshave nga me te ndryshmet.Por,vetem 4 miq kisha qe I nderoja dhe rrespektoja shume.Dhe qe te katert kisha vene edhe ne adresen time te re dhe asnje tjeter!!
Me ka mjaftuar bota ime e vogel me miq ne numer te pakte.Thone se ata qe kane shume miq, s’mund te jene miq te mire,ne asnje menyre.Ne njefare mase, isha bindur per kete…!!
Por,normale eshte te kesh edhe zenka.Ato jane per njerez derisa nuk tejkalohen rregullat e miresjelljes.Kisha degjuar edhe fjale te ndryshme dhe perbetimet qe ato te mos vinin tek une…!!Por,njerez jemi dhe falim,falim deri ne masen sa mund te falet dhe ne asnje menyre me shume!!
Por,siq ndodhe cdokund,edhe djalli kycet gjithmone mes njerezve,apo dikush e ka edhe brenda ne shpirt dhe eshte misheruar me te.
Djalli hyri edhe ne” sofer”me gjithe gostine dhe mikepritjen tone.Hengri e piu dhe ne fund i dha shqelm ‘Sofres”.
Eshte mire mos t’i dhurish cdokujt mikepritje derisa ta veresh nese eshte djall apo njeri,po ec e dije,pasi cdo paraqitje eshte”engjullore”…!!
Zot,mallku qofshin djajte e sofres sone.Ushqimi qe moren nga ketu,u befte helm ne stomaqet e tyre.Mallku qofshin edhe sherbetoret e tyre qe u rrijne gatitu…!!!!

Kodra
30-04-06, 17:49
**********
**********
**********

..... eh sa e lehtė do tė ishte rruga,po tė mos ishte ky grurė i cili nuk mė lejon tė shoh as dy metra larg.Por nuk e humbja shpresėn,mendoja se dikur do tė dalė nga kjo Arė, qė pėr mua ishte e pafund.Pėr njė moment pashė njė zog i cili fluturonte pothuajse pėrmbi mua.U gėzova shumė,mendova,njėherė Lepuri,tash Zogu do tė mė shpie nga kėtu,qė nuk kishte fund.Ishte njė imponim i mendjes sime,sepse zogu nuk fluturonte,ai rrinte nė njė vend.Pse,pse nuk fluturonte,tė ma tregoj rrugėn,mendoja,ai sheh nga lart ēdo gjė,sheh horizontin i cili pėr mua pėrfundonte nė kallirin e ardhshėm tė grurit.Pėr njė moment,mė erdhi njė mendje,
- Jam i ngujuar mendova !!.

Por shpresėn nuk humbja dot qė do tė ngjallem nga kėto mendime dhe do tė gjej rrugėn e cila do tė mė lironte nga ky ankth.......Kodra

DebiaN
13-06-06, 21:24
Sikur Zoti te me dhuronte nje pjese te jetes, mundesisht nuk do thoja gjithcka qka mendoj, por do mendoja gjithcka qe do thoja.


Do i vleresoja gjerat, jo nga vlera e tyre, por per ate qeato kane,

Do flija pak, do enderroja me shume, duke qene i ndergjegjshem se per cdo minute qe i mbajme syte mbyllur, ne humbim 60 sekonda te drites.
Do shkoja perpara kur te tjeret terhiqen pas, do zgjohesha kur te tjeret flene.

Do degjoja duke folur te tjeret e me shume shije do shijoja nje akullore me cokollate.

Sikur Zoti te me jepte nje pjese te jetes, do vishesha ne menyre te thjeshte, e mbi te gjitha do dilja perballe diellit, duke dale nudo jo vetem me trupin tim, por edhe me shpirtin tim.

O Zoti im sikur te kisha nje zemer, do e shkruaja urrejtjen time ne nje cope akulli e do prisja lindjen e diellit. Ne yje do shkruaja nje poezi te Marquez me nje pikture te Van Gogh nje kenge te Rey Charls do ishte seranata qe do i ofroja henes.

Do i ujisja trendafilat me lotet e mi per te ndjere dhimbjen e gjembave te tyre dhe puthjen e petaleve te tyre.


Zoti im sikur te me jepje nje pjese te jetes, nuk do lejoja qe te kalonte as nje dite per t’i thene personave qe un dua, qe i dua shume. Do i thoja cdo njeriu qe jane te pelqyerit e mi e do jetoja gjithmone ne dashuri.


Do i tregoja njerezve se sa shume gabojne kur ato nuk dashurojne me kur vjetersohen, se nuk e dine se vjetersohen vetem atehere kur nuk dashurojne me!


nje femije do i jepja nje pale krahe, por do e leja te mesonte qe te fluturonte i vetem.


Te vjeterve do i thoja qe vdekja nuk vjen me pleqeri, por me harrese.
Kam mesuar shume nga njerzit... Kam mesuar se secili don te jetoje ne maje te malit, pa e ditur qe lumturia eshte se si eshte ngjitur deri ne maje te ketij mali.


Kam mesuar se nje i posalindur shtrengon gishtin e te atit me doren e tij te vogel, ate e ka kapur pergjithmone.


Kam mesuar nje njeri ka te drejte te shohe nje njeri tjeter nga lart poshte, vetem kur ta ndihmoje me e ngrit ate ne kembe.


nga ju kam mesuar shume gjera por nuk do jene aq te perdorura, sepse kur te me vendosin ne kete valixhe do jem duke vdekur.


Thuaj gjithmone ate qe ndjen, e bej ate qe mendon


Nqse do e dija qe sot eshte dita e fundit qe te shoh kur ti je duke fjetur, do te te perqafoja shume fort e do lusja Zotin per te qene mbrojtesi i shpirtit tend.


Sikur ta dija qe sot eshte dita e fundit qe ti del nga porta, do te te shtrengoja fort, do te te puthja e do te te thirrja perseri per te te puthur shume here.


Sikur ta dija qe sot eshte hera e fundit qe degjoj zerin tend, do regjistroja cdo fjale tenden, qe t’i degjoja jo nje here, por shume here.


sikur ta dija qe keto jane minutat e fundit qe te shoh, do thoja “te dua” e nuk do druhesha aspak, e prape do te ta thoja


Gjithmone ka nje te neserme edhe jeta na jep tjeter mundesi per t’i bere gjerat mire, po sikur te gabohesha e sot eshte e gjithe kjo qe me mbetet, do me pelqente te te thoja se sa shume te dua, qe asnjehere nuk do te te harroj.


E nesermja nuk eshte e sigurte per asnje, i ri apo i vjeter qofte ky. Sot mund te jete hera e fundit qe sheh ate qe do. Prandaj mos prit, beje sot, se nqse e nesermja nuk do mberrinte, sigurisht do qaje te djeshmen qe nuk pate kohe per te qeshur, nje perqafim, nje puthje dhe qe ishe shume e zene per te realizuar nje deshire te fundit.


Mbaje prane ate qe do, thuaji se sa nevoje ke per ta, duaji edhe trajtoji mire, gjeje kohen per t’i thene “me vjen keq”, “me fal”, “te lutem”, “faleminderit” e te gjitha fjalet e dashurise qe njeh.


Asnje nuk do te te kujtoje per mendimet e tua sekrete. Kerkoja Zotit forcen edhe diturine per t’i shprehur. Tregoja miqeve e te dashurve te tu se sa te rendesishem jane per ty.


Ajo qe nuk ben sot, do jete e njejte si e djeshmja.
E nqse nuk e ben kurre nuk ka rendesi.
Casti eshte tani.

Pershendetje te perzemerta !!!!

DebiaN
13-06-06, 21:43
Sikur Zoti te me dhuronte nje pjese te jetes, mundesisht nuk do thoja gjithcka qka mendoj, por do mendoja gjithcka qe do thoja.
Do i vleresoja gjerat, jo nga vlera e tyre, por per ate qeato kane,

Do flija pak, do enderroja me shume, duke qene i ndergjegjshem se per cdo minute qe i mbajme syte mbyllur, ne humbim 60 sekonda te drites.

Do shkoja perpara kur te tjeret terhiqen pas, do zgjohesha kur te tjeret flene.Do degjoja duke folur te tjeret e me shume shije do shijoja nje akullore me cokollate.


Sikur Zoti te me jepte nje pjese te jetes, do vishesha ne menyre te thjeshte, e mbi te gjitha do dilja perballe diellit, duke dale nudo jo vetem me trupin tim, por edhe me shpirtin tim.O Zoti im sikur te kisha nje zemer, do e shkruaja urrejtjen time ne nje cope akulli e do prisja lindjen e diellit. Ne yje do shkruaja nje poezi te Marquez me nje pikture te Van Gogh nje kenge te Rey Charls do ishte seranata qe do i ofroja henes.

Do i ujisja trendafilat me lotet e mi per te ndjere dhimbjen e gjembave te tyre dhe puthjen e petaleve te tyre.
Zoti im sikur te me jepje nje pjese te jetes, nuk do lejoja qe te kalonte as nje dite per t’i thene personave qe un dua, qe i dua shume. Do i thoja cdo njeriu qe jane te pelqyerit e mi e do jetoja gjithmone ne dashuri.
Do i tregoja njerezve se sa shume gabojne kur ato nuk dashurojne me kur vjetersohen, se nuk e dine se vjetersohen vetem atehere kur nuk dashurojne me!
Nje femije do i jepja nje pale krahe, por do e leja te mesonte qe te fluturonte i vetem.
Te vjeterve do i thoja qe vdekja nuk vjen me pleqeri, por me harrese.
Kam mesuar shume nga njerzit... Kam mesuar se secili don te jetoje ne maje te malit, pa e ditur qe lumturia eshte se si eshte ngjitur deri ne maje te ketij mali.
Kam mesuar se nje i posalindur shtrengon gishtin e te atit me doren e tij te vogel, ate e ka kapur pergjithmone.
Kam mesuar nje njeri ka te drejte te shohe nje njeri tjeter nga lart poshte, vetem kur ta ndihmoje me e ngrit ate ne kembe.
Nga ju kam mesuar shume gjera por nuk do jene aq te perdorura, sepse kur te me vendosin ne kete valixhe do jem duke vdekur.
Thuaj gjithmone ate qe ndjen, e bej ate qe mendon
Nqse do e dija qe sot eshte dita e fundit qe te shoh kur ti je duke fjetur, do te te perqafoja shume fort e do lusja Zotin per te qene mbrojtesi i shpirtit tend.
Sikur ta dija qe sot eshte dita e fundit qe ti del nga porta, do te te shtrengoja fort, do te te puthja e do te te thirrja perseri per te te puthur shume here.
Sikur ta dija qe sot eshte hera e fundit qe degjoj zerin tend, do regjistroja cdo fjale tenden, qe t’i degjoja jo nje here, por shume here.
Sikur ta dija qe keto jane minutat e fundit qe te shoh, do thoja “te dua” e nuk do druhesha aspak, e prape do te ta thoja
Gjithmone ka nje te neserme edhe jeta na jep tjeter mundesi per t’i bere gjerat mire, po sikur te gabohesha e sot eshte e gjithe kjo qe me mbetet, do me pelqente te te thoja se sa shume te dua, qe asnjehere nuk do te te harroj.

E nesermja nuk eshte e sigurte per asnje, i ri apo i vjeter qofte ky. Sot mund te jete hera e fundit qe sheh ate qe do. Prandaj mos prit, beje sot, se nqse e nesermja nuk do mberrinte, sigurisht do qaje te djeshmen qe nuk pate kohe per te qeshur, nje perqafim, nje puthje dhe qe ishe shume e zene per te realizuar nje deshire te fundit.

Mbaje prane ate qe do, thuaji se sa nevoje ke per ta, duaji edhe trajtoji mire, gjeje kohen per t’i thene “me vjen keq”, “me fal”, “te lutem”, “faleminderit” e te gjitha fjalet e dashurise qe njeh.

Asnje nuk do te te kujtoje per mendimet e tua sekrete. Kerkoja Zotit forcen edhe diturine per t’i shprehur. Tregoja miqeve e te dashurve te tu se sa te rendesishem jane per ty.

Ajo qe nuk ben sot, do jete e njejte si e djeshmja.


E nqse nuk e ben kurre nuk ka rendesi.
Ēasti eshte tani.

Drinni
22-06-06, 17:44
Sa kishte pushuar shiu i posa rene, asfalti i posashtruar sikur merrje frym me lirisht, hap dritaren nga makina, tingujt e muzikes nga ana kundrejt me terheqin vemendjen, ishte nje nga hitet qe do te kendohet ne koncertin ku po shkonim, bashkudhtaret te moshave te ndryshme kendonin me ze, per pak mu kujtua ajo mosha kur edhe une isha teeneger, me zgjoi nga kllapia nje boom makines perpara. s'ēe diēka e madhe dhe rruga vazhdonte, nuk lejoja te i prishej qejfi askujt. Dhe arritem, turma e madhe shtyhej te siguronte biletat, edhe pse skisha dyshim se koncerti do te jete i mir, kjo disi me gezoi edhe me teper.

Nuk kishte vende per tu ulur, njerzit kishin shkuar dy tre ore me para dhe gjithēka zhurmonte, nje vend nga nje iri shkollar, e liroi per zonjen time, falimenderit djalosh e falenderova une. Ska gje zoteri ma ktheu edhe mamaja ime eshte ketu dhe le te ulen te dyja afer. sa i sjellshem mendova me vete ky 12 vjeqar mora vesh me von.

dhe me ne fund nisi ajo qe te gjith prisnim me padurim ,se pari Hymna e shtetit ku te gjith qendruam ne kembe e me pas keng te zgjedhuar nga me te miret e estrades shqipe, Unė disi i hutuar nga disa Refrene te perseritura te kengeve kisha kaluar ne mendime, Gruaja ime bisedonte me shoqen e posa njoftuar, eh thash une, e kan gjetur edhe kto per bisede, pune grash!

motra ime e re me terhoqi per dore, sdo te vjen me ne posht ne parket ? jo mori motrushe se kam kohen une tash te vallzoi, edhe me te rinje si ju te gjitha me pak se njezet vjeqe!

Hajde hajde se edhe ti sje plakur. u gjeta posht ku kishte edhe me qindra te tjer edhe me te vjeter se une, kjo me sme pengonte, por mendet me rrinin diku tjeter, blici i foto kameres se marr me vete mi merrje syt shpesh, nga lart dikush ma beri me dor, ishte gruaja ime. mendova ne mos ka ndonje nevoj per mua nga turma njerzish qe shtyheshin per te nxen nje pozit me te mir per te par spektaklin.

Shpirt me tha gruaja, kjo shoqja qe njohtova spushon se qari, patem nje bised te kendshme,, nuk pranon te flas me teper, tha so do te kishte iku me qejf nga ketu por si bejn kembet pun dot.

Mė shiqoj me sy te perlotur, gati sa su shemba. Ti je .........murmerova me ze te dridhur?

Nje levizje te leht pohimi dhe mbylli syt e u alivanos!

O zot thash me vete, me perbije o toke, shembu o pallat!

Mjeket e pranishem pergadisnin shtratin per transport, djali i vogel mundohej te flisje nenen e tij.

Mos thirrni doktor mos thirrni askend, vetem nje dine shpirti ku me dhemb, ishin fjalet e saja te fundit dhe mbylli syt pergjithmon.

Murgesha
22-06-06, 21:16
Drini nuk kam fjalė tė pėrshkruaj emocionet qė mė kapluan kur lexova shkrimin tėnd.
Zoti tė faltė ngushėllimin nėse kjo tė ka ndodhė ty, ose atij qė i ka ndodhė. :mad:

Studenti1
23-06-06, 11:41
Oh Zot i Madh.
Me te vertete ishte shume prekese ajo qe Drinni e ka treguar.
E kam lexuar dy here. LLoj-lloj gjera te renda i ndodhin njeriut ne jete. Drinni kjo eshte nje pervoje ne jeten tende.

DebiaN
23-06-06, 14:26
Ne nje darke per mbledhje fondesh per nje shkolle qe sherbente personave me aftesi te kufizuar (mendore e fizik), babai i nje nga studenteve te kesaj shkolle beri nje diskutim mallengjyes, qe askush nga te pranishmit kurre nuk do ta harronte. Pasi lavderoi shkollen edhe personelin e saj per punen e kryer, beri nje pyetje: "Kur ndikimet e jashtme nuk nderpriten nga jashte, natyra e te gjitheve eshte perfekte?”
.
Im bir, Shay, nuk mund te mesoje gjera qe mesojne te tjeret. Nuk mund t’i kuptoje gjerat si te tjeret.
Ku eshte rregulli i natyres te gjerat e tim biri?
„Publiku heshti para kesaj pyetje“. Babai vazhdoi. "Une jam i mendimit qe, kur nje femije si Shay, fizikisht edhe menderisht me handicap, vjen ne bote, atij i jepet mundesia qe te realizoje natyren e vertete njerezore, dhe ajo natyre shfaqet ne bote ne menyren se si personat e tjere e trajtojne ate femi".

Me vone tregoi historine ne vijim: Shay dhe i ati i tij po ecnin gjate nje parku, ku aty disa femije qe Shay i njihte po luanin bejzboll. Shay i tha te atit: "Mendon se ato do me pranonin te luaja me ta?" I ati i Shay-t e dinte qe shumica e atyre femijeve nuk donin te luanin me nje djale si Shay ne skuader, por e kuptonte qe edhe nqse te birit te tij do i jepej mundesia te luante, kjo gje do i jepte nje kenaqesi te cilen vertete kishte nevoje, edhe pak besim qe te pranohej nga te tjeret, pamvaresisht nga handicapet e tij. I ati i Shay-t iu afrua njerit nga djemve duke i kerkuar nqse Shay mund te luante me ta, duke pritur jo ndonje pergjigje kush e di se cfare. Djali shikoi rreth e rrotull ne kerkim te nje keshille edhe tha: "Jemi nen gjashte pike dhe loja eshte ne hedhjen e tete . Mendoj se mund et luaje ne skuadren tone e te beje hedhjen e nente". Shay me veshtiresi iu afrua pankines se skuadres se tij, dhe me nje buzeqeshje veshi uniformen, dhe babai i tij lotoi ne sy dhe ndjeu nje rrahje te forte te zemres. Djali pa gezimin e te atit, qe ai ishte pranuar tashme nga te tjeret. Ne fund te hedhjes se tete, squadra e Shay-t pati disa ulje, por ishte tre pike pas. Ne kulmin e hedhjes se nente dhe te fundit, Shay veshi dorezat e hyri ne fushe. Edhe pse ne anen e tij nuk vinin shume hedhje, ishte ne ekstaze per te qene pjesemarres ne loje dhe ne fushe, me nje buzeqeshje qe i kalonte nga nje vesh ne tjetrin, ndersa i ati i tij e pershendeste nga shkallet. Gati ne fund te hedhjes te nente skuqdra e Shay-t shenoi perseri. Tani, me dy topa jashte dhe me bazat e zena kishin mundesine per te bere hedhjen fituese dhe Shay kishte rradhen e lojes. Ne kete pike, po te linin Shay-n per te luajtur do kishin humbur mundesite ? Cuditerisht, rradha iu la Shay-t. te gjithe e dinin qe ishte e pamundur qe Shay ta godiste topin, pasi nuk dinte ta mbante edhe mire shkopin, per mos te thene per te kapur topin. Megjithate ndersa Shay po shkonte te pozicioni i tij, hedhesi i skuadres tjeter, duke kuptuar qe skuadra e kishte lene menjane fitoren vetem per te bere qe te luaje Shay, ndoshta i vetmi rast ne jeten e tij, u spostua disa hapa, keshtu qe Shay mund ta godiste topin me shkopin e tij. Erdhi hedhja e pare dhe Shay doli huq. Hedhesi beri perseri disa hapa te tjera edhe e hodhi topin po lehte drejt Shay-t dhe ai arriti ta godiste topin edhe e coi drejt hedhesit. Loja ne ate pike duhej te kishte mbaruar, por hedhesi e morri topin e mundesisht mund t’ia hidhte te parit qe kishte zene bazen, duke eleminuar Shay-n edhe duke perfnduar ndeshjen. Perkundrazi ai e hodhi topin sa me larg qe te mundej, jashte bazave te zena nga shoket e skuadres se tij. Te gjithe ato qe ishin te pranishem filluan te kurajonin e te bertisnin: "Shay, shko te baza e pare, vrapo!" Shay nuk kishte vrapuar kurre ne jeten e tij kaq fort, por arriti te baza e pare. Po vraponte drejt vijes, dhe syte i shkelqenin sikur te kishte bere ndonje mrekulli. Te gjithe bertisnin: "Shko te baza e dyte, forca Shay!" Duke mbajtur frymen Shay vrapoi drejt bazes se dyte, duke u sforcuar akoma edhe me shume. Kur Shay mori kthesen drejt bazes se dyte, topi ishte ne duart e lojtarit te duhur te skuadres kundershtare, qe kishte mundesine per te qene heroi i skuadres se tij. E kishte mundesine per ta hedhur topin te baza perpara se Shay te arrinte e te fitonte ndeshjen, por e kuptoi qellimin e shokut te tij te skuadres pra te hedhesit te pare, edhe e hodhi topin akoma me larg. Shay po vraponte drejt bazes se trete gjithe mllef, ndersa te tjeret po shkonin te baza e fundit. Te gjithe bertisnin: "Shay, Shay, Shay, forca Shay". Shay arriti te baza e trete, dhe iu drejtua asaj te fundit!" Ndersa po vraponte drejt bazes se fundit, djemte e te dyja skuadrave edhe tifozet e pranishem po e kurajonin edhe bertisnin akoma me shume: "Shay, Shay. Shay, Shay" Ai vrapo shume edhe u quajt si nje hero qe kishte bere 'grand slam' e edhe i dha fitoren skuadres se tij.

Ate dite, tha i ati i tij me lotet qe i rreshkisnin ne fytyre, djemte e te dyja skuadrave ndihmuan qe te qojne ne kete bote nje pjese te dashurise se vertete edhe te njerezimit. Shay nuk e kaloi veren, dhe vdiq ne prag te dimrit, pa harruar kurre qe ishte HEROI dhe qe e beri te atin te lumtur, dhe qe u kthye ne shtepi e gjeti perqafimin e nenes se tij per heroin e vogel te asaj dite!

Drinni
23-06-06, 18:34
Do ti sjellė sot ne mbremje at meterjalin qe kerkove te lexosh, mir mir ja bera une do te jem te shtepia, por mos u vono, dhe me fal por skam edhe deshir tė tė takojn prinderit e mije, mund te mendojn se ēka po ngjet, prandaj te them qe tash se duhesh edhe te shkosh shpejt.


Ja bejm disi mos ke merakun, dhe iku.

Mundohesha te kuptoja se pse si kishte marr me vete ne bibliotek, por kerkon te mi sjell personalisht te shtepia, ah kushedi ska mundur apo ka harruar.

Isha shtrir ne dysheme dhe kisha nje liber ne dor qe kisha nisur me heret ta lexoja, nga dera dikush cingerron, hėėė... mendova kush dreqin tash, nuk prisnim musafir, hapa deren dhe para meje qendronte ajo, nga syt e saj te linte qart te shihje nje pasiguri, nje shqetsim, ke harruar me tha per at qe biseduam sot.

Dhe vertet si kisha dhenur rendesi edhe aq, po erdhi mir, po nuk erdhi e takoj neser ne bibliotek dhe mund te marr ato qe me duheshin.

Bisedonim heshtas per njemij e sa gjera, then te drejten kishte nje filluar nje simpati qe as vete se kisha marrur me mend deri sot, biseden ton e nderpreu thirrja e nenes per te ngren darken. O me falni se dija qe ke mysafir, por ejani te dy kam ber darken do te teproje edhe per neser bile, fliste nena ime sikur donte me shum te njihje shoqen time. Ne tavolinen e darkes Babai shfletonte edhe me tutje gazeten e dites,dhe nuk na pa gjersa u radhitem pran.

Sdo te pershendesesh mysafiren ton ja beri nena ime, ēka... ? dhe palosi me shpejtesi shtypin qe lexonte, me falni zonjushe nuk dija te kemi sonte mysafir, por mysafiret kan qen gjithmon te mirseardhur ne ket shtepi. Ajo u gezua, mu duke sikur e qliroj diqka nga mbrenda, then te drejten edhe une mbeta goje hapur, euu dreqi e marrt ku don me dale thosha ne mendje, s'kisha nje pergjegjie per momentin as vete, qendroja dhe disi xhelozoja afersin e asaj me prinderit e mije..... nuk e dije sa kishim biseduar por ngadal me merrrje gjumi, disi kisha mbetur out ne bised dhe thash une ja mbatha te flej, jo jo edhe une do iki tha ajo, ooo sa qenka bere von. Von..? kishte kaluar tre e mengjesit.

E percollem mikeshen time deri te dera, desha te kthehesha te flija, nena me pickoi krahun, Te sjell me makinen ton deri te shpia jote ..... i tha ne emer nena.u gjeta pick, nga njera ane nga respekti i nenes nga ana tjeter disi edhe deshiroja ta beja ket.

Pas pak u gjetem te dera e saj e oborrit, sdoja te me shihje kush, edhe ashtu e tera me dukej si shum diēka.

Naten e mir..... i dhash doren, Naten e mir.

Tunda edhe njehr koken, po po e vertet nje buzqeshje e frikshme ne ftohtin e mengjesit, dridheshim te dyt, kishim harruar te thenen naten e mir para nje gjysme ore, perkdhelja floket e saj dhe puthja buzet qe i dridheshin, shko tash mbrenda i thash sdua te nesermen te vizitoj ne spital mora guximin une i pari.

Me premto se nuk do te me harron kurr dolen njezerit fjalet e ngjashme nga te dy ne.

Domira
28-06-06, 13:35
Duke palu kutine e letrave te pluhnosuna me ra ne sy nji leter qe kisha shkru jo shume vite me pare. Thash po ndaloj e po fshi pluhurin e kesaj letre qe nuk ishte ba shume...
Duke ditun se nuk kam shprehi te shkruaj ditar, bana seri qe une d.v. pasna shkruar dicka qe nuk me ngjan mua…
Dite e zakonshme ne pune, shume stres dhe brenga...kur pa pritur lajmerohet nje i panjohur, deshiron te flase me mua. U tremba nga afersia e te panjohurit para meje. Ishte nje i panjohur por teper i njohur per mendjen dhe per me te imten shqise te trupit tim. Nuk dija se a te tregoj hutine time, apo te sillem ftofet, sikur spo ndodh gje me mua. Dhe zgjodha kete te dyten sepse ishte njeri qe e shihja per te paren here, njeriun i cili me ishte paraqitur shume vite me pare ne endrrat e mia dhe vjen shume shpesh i njete, i pandryshuar ne enderr.
Ate dite kaluam si dy miq te vjeter sepse nuk kishim nevoje per spjeguar shume, biseda, shakate tona dhe qendriemet per jeten, kishin ngjyre te njejte deri ne nyansat me te imta.
Ate dite ndjeva se e kam jeten plote, nuk me mungonte ama asgje hiq...Per mua ishte nje ngjarje e pabesueshme, jo reale dhe keshtu mbetet sot e kesaj dite. Ky takim me ndryshoi jeten per te mire...po dhe jo per te mire. Per te mire sepse ne jeten time hyri nje njeri i dashur shume, ēfare nuk kam pase asnjehere.E vetmja qe me beri te brengosem, ishte se kisha frike mos dashurohem ne te, ne nje njeri te panjohur, te larget por njekohesisht shume te afert dhe te dashur.
Ajo qe nuk la gjurme te mire ky takim ne jeten time eshte se kurre me nuk e pash kete njeri te dashur.
Mbetet endrra qe me percjelle vazhdimisht dhe qe me eshte paraqitur shume vite para se ta takoja mikun tim. Kjo enderr eshte siguria e shpirtit tim. E enderroj gjithnji te pandryshuar…me mikun tim i cili qendron si statuje me duar kryq, duke me veshtruar vazhdimisht, ne maje te kodres qe do ta spjegoja si kodren e jetes sime.

Naki
29-06-06, 13:39
Duke palu kutine e letrave te pluhnosuna me ra ne sy nji leter qe kisha shkru jo shume vite me pare. Thash po ndaloj e po fshi pluhurin e kesaj letre qe nuk ishte ba shume...
Duke ditun se nuk kam shprehi te shkruaj ditar, bana seri qe une d.v. pasna shkruar dicka qe nuk me ngjan mua…
Dite e zakonshme ne pune, shume stres dhe brenga...kur pa pritur lajmerohet nje i panjohur, deshiron te flase me mua. U tremba nga afersia e te panjohurit para meje. Ishte nje i panjohur por teper i njohur per mendjen dhe per me te imten shqise te trupit tim. Nuk dija se a te tregoj hutine time, apo te sillem ftofet, sikur spo ndodh gje me mua. Dhe zgjodha kete te dyten sepse ishte njeri qe e shihja per te paren here, njeriun i cili me ishte paraqitur shume vite me pare ne endrrat e mia dhe vjen shume shpesh i njete, i pandryshuar ne enderr.
Ate dite kaluam si dy miq te vjeter sepse nuk kishim nevoje per spjeguar shume, biseda, shakate tona dhe qendriemet per jeten, kishin ngjyre te njejte deri ne nyansat me te imta.
Ate dite ndjeva se e kam jeten plote, nuk me mungonte ama asgje hiq...Per mua ishte nje ngjarje e pabesueshme, jo reale dhe keshtu mbetet sot e kesaj dite. Ky takim me ndryshoi jeten per te mire...po dhe jo per te mire. Per te mire sepse ne jeten time hyri nje njeri i dashur shume, ēfare nuk kam pase asnjehere.E vetmja qe me beri te brengosem, ishte se kisha frike mos dashurohem ne te, ne nje njeri te panjohur, te larget por njekohesisht shume te afert dhe te dashur.
Ajo qe nuk la gjurme te mire ky takim ne jeten time eshte se kurre me nuk e pash kete njeri te dashur.
Mbetet endrra qe me percjelle vazhdimisht dhe qe me eshte paraqitur shume vite para se ta takoja mikun tim. Kjo enderr eshte siguria e shpirtit tim. E enderroj gjithnji te pandryshuar…me mikun tim i cili qendron si statuje me duar kryq, duke me veshtruar vazhdimisht, ne maje te kodres qe do ta spjegoja si kodren e jetes sime.


Njė rrugė Nostalgjike me pėrshkrime artistike,tė lumtė!
Ėndrrat janė lulja e Emocioneve dhe si tė tilla nuk vyshken asnjėherė,nė njė rrugė tė ngjajshėme kamė ēenė protogonist i verės sė kaluar .

Respekt pėr shkrimin tuajė!!

Dr. Leone
05-07-06, 12:47
Ditari i ndjenjave


Parashikimi i Gjendjes Shpirterore

Megjithe luhatjet e shumta te temperatures do te jete nje kohe e mrekullueshme.
Era do vazhdoje ledhatimin e saj ne drejtimin tuaj.
Cicerimat e zogjve, gurgullimat e perrenjve, feshferimat e pyjeve, perplasjet e dallgeve, jehona e maleve, renia e yjeve... do ju tingellojne me prane dhe me fuqishem.
Sot petale lulesh do te mbushin qiellin, kini kujdes te mos merrni ēader dhe te udhetoni me shpirtin lakuriq. Lerini petalet t’ju lajne shpirtin...
Ende verė!
Kujdes! shpirti juaj ecen nje stine para ose mbeti tre stina pas...


VAZHDONI


*****************************************
I nderuari Dr. Leone, pasi qė vetėm egziston njė temė e tillė, shkrimin tuaj ja bashkangjita asaj teme.

Falemnderit nė mirėkuptim.

Dr. Leone
06-07-06, 10:24
Ditet kalojne nje nga nje.Po behet nje muaj qe zerin tend se degjoj.E di qe faji ishte i imi.E di qe nuk duhet te merresha me gjera kot.Te degjosh zerin e zemres,fjalet e saj plot ankth e dashuri.Malli me venit per zerin tend kur dielli nis te perendoje.Dikur ne nje kohe te tille te degjoja kur flisje.E qete shume e kulturuar dhe shume shume e embel.Mos kujto se do te harroj.Pamvaresisht se si erdhen punet.Lere fajin te shkrihet me kohen.Harroji disa fjale boshe qe te thashe i nxehur.Beso ne boshesine e zemres time kur s'ndjen per ty.Un zemren kurre nuk do ta lej bosh.Gjaku do te me levroje nder vena.Zemra do te rrahe vetem per ty.Syte e zeza,fytyra e qete dhe floket e bukura me shuan nje zjarr te dikurshem dhe me ndezen nje tjeter qe me djeg vetem per ty.Une nuk besoja qe te dua.Por zemra me thote te kunderten.Sahere qe te shoh ne foto ndjej rrahjet e saj.Hidherimin me veten time.Te qenit fajtor ne lidhje me ty.Ndoshta dhe nuk kam faj,ndoshta nuk je dhe aq e bukur,ndoshta dhe nuk je aq e mire...por per MUA ti je me e bukura ,me e mira nga te gjitha.Te me jepnin gjithcka ne bote nuk do ta nderroja per nje buzeqeshje nga ti.Me beso?
E di qe keto fjale per ty tashme nuk kane vlere.Rrjedha e ngjarjeve ka marre drejtim tjeter per te dy neve.Por vetem dicka kerkoj nga ti.Mos mendo qe nuk te doja dhe te dua.Te kam dashur dhe do te dua gjithnje.E ndjej qe jam shume i interesuar per ty.Nuk mund ta kapercej lehte kete realitet te hidhur qe krijuam per gjera kot.Gjithsesi ti vazhdo,edhe nese ke ndjere qofte dhe dicka te vogel per mua...mohoje.Beme qe te urrej(nuk do te ndodhi kurre),te shemb statujen ideale qe krijova per ty ne zemer....shpirt :)

Dr. Leone
06-07-06, 10:26
Another day, another dollar...
Ditė e qetė, bie shi. Jam e angazhuar me njė pėrkthim, teksti i tė cilit mė shkakton nervozė, ka njė sintaksė tė tmershme.

Hera-herės hedh sytė nga dritarja, kot, sa pėr ti pushuar. Vėshtroj njerėzit qė kalojnė poshtė dritares nė rrugicėn e ngushtė, kush shpejtohet, kush me ngadal ec nė drejtim tė caktuar, apo tė pacaktuar. Vėshtroj ndėrtesėn pėrballė dhe pyetem: vallė ē'ndodh nė apartamentet afėr tė cilėve e kaloj njė kohė tė ditės? kush jeton aty? Njė grua del nė ballkon dhe ndez cigaren, duket e shqetėsuar, sikur mban nė supe peshėn e kėsaj bote. Ēfarė i ka ndodhur? E ka rahur burri? e ka tradhėtuar? i ka vdekur? ndoshta ėshtė i sėmurė, apo ndoshta ka problem me fėmijėt... Ēfarė mban nė shpirt qė i jep atė pamje tė dhimbshme? Ēfarė fshehin kėto mure brenda tė cilave jeton?
Ēfarė fsheh ēdo shpirt njeriu?
Sa shpirtėra kaluan nėpėr kėtė botė, pėr tė marrė me vete fshehtėsitė e shpirtit, qė i mba mend vetėm koha qė iku me ta? Me se e mat kohėn? Me minutat e orės, apo me kohėzgjatjen e vetmisė? Me rrahjet e zemrės? ...
"E pėrktheve tekstin"?- mė ktheu nė realitet zėri i kėtij pėrbindshit qė ulet pėrballė meje, ėshtė franēez.
Jo- thashė dhe po i rikthehem punės. Pa ndjenja, kot ashtu... another day another dollar.

Naki
04-09-07, 19:43
Sot ishte njė ditė e madhe pėr ne,si mergimtarė tė shkapėrderdhur nė metropolet e pėrendimit ku me sakrificė po mbijetojmė tė ruajmė gjuhen amtare Shqipe.Sot me 4 Shtatorė u hapė njė dritare e ardhmėrisė,ku fėmijėt tanė do tė thithin ngrohtėsitė e rrezeve te para tė vjeshtes por me njė shkelqim pranverorė.
Nė mėnyrė solide dhe te thjeshtė u bė njė hapė i madhė nga ana e juajė,ku entuzjazmi dhe atdhedashuria ndaj kulturės dhe gjuhės do tė shpėrblehet me Pionerėt e parė, ku ata do tė tregojnė dhe reflektojnė dijen dhe arsimimin ēė do tė transmetoni nė ditet e ardhshėme.
Ėshtė njė ditė e madhe pėr ata qė duan dhe e shohin si tė tillė,njė Mėsues shqiptarė mbanė orė ligjeruese nė shkollat Gjermane pėr Bashkėkombasit e tyre,ardhmėrisė sė shėndritur tė kombit Tonė.
Pra gėzuar Fėmijė,Prindė bashkėatdhetarė sot me 4 shtatorė nė shkollen Am Lämmchen Mainz Mombach u hapė Sektori i gjuhes shqipe pėr Mergimtarė.
Zoti ju bekoftė juve,pėr njė punė tė madhe humane,atdhetare dhe pėrgjegjėsin ēė keni marrė pėr sektorin e arsimimit tė fėmijėve tanė.

Me nderime dhe respekt
Prindi i dy fėmijėve Teutes dhe Florianit

Naki

Gentiana
09-10-07, 17:56
Ndoshta duhen ca gjera me u ba per me e kuptu jeten se si eshte, ndoshta eshte duft me u ba kjo qe mua te me hapen syt e ta kam te kjart qe asgje mbetet asgje e per asgje nuk ja vlen te luftohet.
Si shkon nje fjale?
Shpresa vdes e fundit?
Pse eshte kshtu, kur pikerisht shpresa na ben qe kur te vdes qoft edhe ajo e fundit te vuajm e ta kuptojm realitetin?!
U dasht te ndodh kjo qe ti kuptoj shume gjera. Jo qe jam pizhman qe ndodhi, jam vetem pizhman qe pasna jetuar ne nje bote me plot shpresa e me plot rrena.
A thua Jeta vet eshte rren? A thua Jeta nuk eshte e askujt? A thua paska qene shume qe kam shpresuar, enderruar dhe luftuar qe nje dite te jem e lumtur edhe un.
A thua cdo gje eshte e kot, nqse eshte kshtu pse atehere njerzit shpresojn?
Pse eshte shpresa kaq e nevojshme kur pikerisht kjo na ban te verber?!

Honesty^uk.
04-01-09, 11:10
EH DITAR!
Sa i vogel me dukesh sot!!!!....
I vogel sepse nuk i nxen dot te gjitha ndnjenjat e mia qe kam....!
Dua te them shume cka, por prap nuk i nxen dot shenimet e pa thene deri me sot....
Eh DITAR mendo sa ndnjena mbaj brenda qe nuk i din ti..!!
Po ē'rendesi ka ndjenja ime? ....ti nuk je ta ngushllosh me duket jetime:

Urata
05-01-09, 00:51
...ditet po ecin e ne po zvogelohemi!

shfletuesi_
05-01-09, 00:55
Dikur...!!!

Ndjeja aq fort sa qe edhe kur bente nxet 36 apo 40grad kisha emocione dhe kisha te rrenqethura dridhje nga fresku qe me krijoje ti....
Athua , do me kthehen ndonjehere ato ndjenja...

ShEjToNkA
12-04-09, 23:31
Pėr herė tė parė dėshiroj tė bėj monolog nė Dardani,,, por nuk e bėj dotė sepse s'e dua.
Dua tė shkruaj, por kam frikė se do mė celė mėngjesi me shkronja tė mallkuara!

Nuk do shkruaj, jo!!!
Dua t'i mbajė pėr vete dhe t'i gris kur tė dua!

Jana
13-04-09, 08:56
....Sot u zgjova ashtu si edhe koha e Vranet....
Se di pse por me doli gjumi heret....nata nuk ishte shum e qet per mua....
Ndoshta nga malli dhe nostaligjia qe ndjej...

Domira
13-04-09, 12:28
...nuk gjej mjet ne kte bote te te nxjerr nga fundi i detit, o ditar o shpetimtar, e te qendis shkronja te tretura e qe m'treten dit e per dit, shum e me shum...ne vend se te jesh i pamjaftueshem per penin tim te arte, o ditar i tretur....

Murgesha
13-04-09, 12:35
Deshta, o sa shum deshta tė iki prej kėtu e prej gjithku, po shumė shpejt e kuptova se njeriu nuk mund tė ikė prej vetvetes.

Buqja_ch
14-04-09, 00:06
Sot me shkoi dita duke shpalosur ditarin e shpirtit ,,i cilli rri aty i palosur po jo edhe i shkruar apo i renditur siq duhet !!!
Ne cilat qoshe te shkoi te takoi ty , te cilla dite te ndalem apo me thuaj nga cilla stin e vitit te veqoi diq te bukur ....... jo jo nuk mundem qdo gje e ytja ishte e bukur ..!!!!!!

Kenga eshte ajo qe me beri te te ndij me afer sot, sikur ateher ,eshte edhe stina popo edhe dita e hene ,, e sidomos ora 00:00 pershndetja e ambel ne driten e henes qe ate nate te vetme me dukej bente drit vetum per ne ...... !!!
Shume her MALLI me djeg me shume se dielli ,,per te degjuar zerin tend !!
por perseri ju gezohem diteve qe ikin nje nga nje .....
shkruaj e po shkruaj por seq me dridhej dora ,po sikur ate dite kur zbrita nga makina dhe shikimi me iku tek dritarja yte,te shikoja duke e levizur perden dhe me ni buzqeshje te ambel ne fetyr ,buzqeshje e cila mi ktheu rrahjet e zemres dhe me dha forc te ecja drejt teje zemra ime .... !!!!

Me gjysmen e frymes time, mora guximin dhe trokita ,tak-tak hapa deren e cila ishte gjysum e hapur ,nuk e dija e hapa un apo Ti , nuk ju besoja syve te mi vetum e di se tu hodha ne perqafim dhee ........ belbzova disa fjal ...... !!!!
Ajo dite ishte ni befasi kur te takova zemer , me dukej se fluturoja atyre rrugeve .... per te arrit pran teje ...
Ne tryez na prisnin kafet ,u ulum Ti e more filgjanin dhe ma afrove te buzet .......
une te degjoja tik takun e zemres tende, e cilla rrihte me ritmin e zemres time ........
Vendosa te thej heshtjen e cilla mbizotronte ,,ti shiqoja syt e bukur dhe te thash ... KETU JAM ZEMER ......kam ardh vetum per Ty ..!!!! .... E DI me the dhe buzen vure ne gaze ....
isha e lumtur se e kuptove dashurin qe e ruaj vetum per Ty ...
Prap zgjate doren dhe me afrove filgjanin tek buzet e mia,me ni shikim te mpreht nga syt e tu ..........
Ndizem nje cigare sa te them qe endizem ,sepse ajo tymosej pa e prek fare me dore ,, e harruam po po e harruam PSE ...
sepse ne prehrin tend gjindesha perseri ........
qe edhe buza nese do te me shkurtohej as qe do te reagoja,
sdo ndija dhimbje sepse te gjitha u hargjuan duke vuajtur,njeri per tjetrin se ishim larg po po larg ahhhhh
Qe nga ajo dite akoma i kujtoi me MALL puthjet ne balle ..puthjet qe me ngjallen e ende me duket se i ndjej ato buz sa te nxeta sa te ambla !!!!!!


Me prit se shpejti tek vendi - shtepia jone ,, aty ku harrojm cdo gje ,,aty ku jemi vetum une e Ti ....
me prit se edhe nje her dua te jem pran teje e te them ... me fal qe te Dua ... shuuuuuuuume

Murgesha
01-02-10, 13:41
Edhe pse ti ngulmon se kemi diē tė pėrbashkėt, ne jemi tė huaj pėr njėri tjetrin.
Ndoshta dikur ishim tė afėrt, tė dashur e kishim shumė ēka tė pėrbashkėt sot nuk ėshtė ashtu. Sot ne i takojmė botėrave tė ndryshme, kufij tė ndryshėm na ndajnė..

Ndoshta nė tė ardhmen do tė jemi prap siē ishim dikur, por a do ta kuptojmė se pikėrisht NE jemi ata qė dikur ishim tė largėtit me shumė tė pėrbashkėta???

YanYan
10-02-10, 06:06
Ditari i ndjenjave - libri i jetes time!
Sot nuk ia vlejti te genjeja veten. E di mire sesi po shkojne gjerat.
Mundohem te buzeqeshi e te shtirem sikur cdo gje eshte ne rregull
por erdhi perseri momenti ku eshte vetem terri i zi i nates dhe dhimbja
ime. Jam shtri por nuk dua te fle. Ne fund te shpirtit ndjej nje uragan
qe me thith te gjithe forcen, deshiren, e dalengadale me konsumon.
Vjedhurazi me puth trishtimi dhe le pas edhe hijen e vet.
Neser nis nje faqe e re...

lovely
11-02-10, 10:59
Ai eshte vetem 5 vjeq. Shkon ne cerdhe, e don futbollin, qesh, lendohet, qan, han, flen, zgjohet gjithmone me buzeqeshje ne fytyre..

Si i shpjegohet femiut 5 vjeqar se babai te ka vdekur?????

......................

lovely
25-05-11, 23:45
Po, ne vijmė nė kėtė botė.
Lindim duke qarė, rritemi, jemi fėmijė, lozim, pa e kuptuar krejt botėn nė tė cilėn jetojmė. Kėnaqemi. Duam nėnėn dhe babanė tonė, motrat e vėllezėrit. Duam lodrat, lojėn, shoqėrinė..
Koha kalon, e ne rritemi me tė. Gjithcka ėshtė vetėm bardhė. Nė shkollė shkojmė me gėzim, ndoshta mė s` shumti pėr t`u takuar me shoqėrinė...
Koha ecėn prapė, me shpejtsinė e rrufesė. Edhe ne me tė, pa e kuptuar fare.
Papritmas, njė i dashur, shumė i dashur na lė. Dhe ne kuptojmė se gjithcka nuk ėshtė vetėm bardhė. Diqka qė quhet vdekje na rrėmben njė ditė. Tė gjithėve, herėt a vonė. Ne, nuk mund tė kuptojmė PSE apo ku na dėrgon ajo gjė e quajtur vdekje?!

Sa hap e mbyll sytė kemi familje, punė, obligime, e kohen, pėrse nuk e ndal askush? ...

Dhe, prapė, ajo e mallkuar vdekje, krejt papritur, rrėmben prapė. Kėtė herė ajo ishte e keqe, kėtė herė rrėmbeu njė tė ri...

Dhembja fillon e bėhet e padurueshme. Mendimet nuk kanė kuptim mė. Ato nuk lidhen mė me njėra tjetrėn.

Jeta vazhdon - thotė njė thėnie. Po, vazhdon, nga se atė dreq kohe askush nuk e ndali ende..

Unė e dua atė kohėn kur ti ishe kėtu.. Kur koha ndalej nga shiqimi yt plot jetė, por ajo e mallkuar vdekje, e ngriu atė.. E ngriu edhe trupin, ku mbeti shpirti?

Sot, fotografinė tėnde shiqoj, dhe dua tė di; a nuk ka ndenja vdekja? Si mund tė rrėmbente dikė si ty? Si nuk deshi tė dij pėr zbrazėtirėn qė do lije pas? Pse loti nuk ndalet dhe si lidhet ai me dhimbjen?

Sonte sec nuk kanė fund pyetjet..

Edhe kur dhembja qan krahėrorin, prapė lind njė pyetje; a mė dėgjon? Mund tė tė flas? Tė tė them se mė mungon, se kėtu nė lotin tim ti po jeton ende.. Tė tė them se vazhdimisht po mė del pėrpara me atė buzėqeshjen tėnde tė madhe?! Dhe mendoj se atėherė ndiej kulmin e dhimbjes.. Mu atėherė mė kujtohet se nuk do tė shoh mė atė buzėqeshje.. E si tė pajtohemi me faktin se nuk do tė shohim mė KURRĖ atė buzėqeshje???

Kush e zbuloi fotografinė?
Ku shkoi koha?
Pse lindėm?
Mė dėgjon?
Pse, thellė diku mė vret ndėrgjegjja kur unė qeshi / jetoj?
.....

Giovanni
26-05-11, 10:05
Kur akrepi i ores mbrrini te 6 shi beri zilja, nga dritarja pash qe qielli po rrezonte ahhh edeh sot nje dite tjetre pune pas pastrimit dhe kaffes se mengjesit tani ne pune deri sa po shikoja ne faqe te ndryshme te internetit pash disa nga viktimat e luftes, mendova me veten keta po te ishin te gjalla do te ishin te lumtur sikur de mund te punonin dhe te zgjoheshin ne mengjes.
Kjo m ben te bej punen time me knaqesi dhe te falenderoj Zotin per ate qe me ka dhene....

tipi engjellor
26-05-11, 22:46
Mar ditarin ne te te shkruaj, zemra e permalluar per ty duke vuaj. Pika loti me bien ne flete, dora me dridhet nga zemra e shkrete. Nga shpirti me dalin keto fjale, nga malli qe kam lotet smund me i ndal. Lumturia ime ishte ne duar tua, me ty hapa zem...ren ty te thash te dua. Te doja te dua dhe do te dua gjithmone, edhe pse dit muaj vit do ikin dikush do me haron. Fillove lumturi me dike tjeter, dashuroj ne heshtje skam rugdalje tjeter. Ndalova zemren mos reh per ty, sme degjon. Ndalova syrin mos loton , por prap lot derdh. Ndalova veten mos te te shoh me, me zhgenjeu zemra. Ndalova veten te mos te flas, me buzqeshje te pershendeta. Ishe pran u mundova te te ndjej larg, luftova me vetem por prap smund tia dal.............

Zero Cool
26-07-11, 21:07
Rėnkimi i nėnės.
Retė e zeza mbuluan qiellin
Bubullima se ē'gjėmojn
Retė s'derdhin mbi ne shiun
Ėshtė Shqipėria qė vajton.
Me zė tė vrarė po thotė nėna
E mjera ku kam pėrfunduar
Deri dje fqinjėt mė shqyen
Sot fėmijėt mė shkatėrruan.
Qan e qan e mjera nėnė
Me oi vajin ē'e merr
Pėr njė votė kėta fėmijė
Po mė shtyjnė nė humbner.
Kam patur fėmijė tė mbar
Qė mi kish zili gjith bota
Sot mė kanė nxjerrė nė treg
Po mė shesin copa copa.
Po mė vrasin nėpėr sheshe
Po bėhen zotėt e mij
Unė Shqipėria e shqiptarėve
Sot po kthehem nė ēiflik.
Njėri don tė mė vesh blu
Thotė nė qiell do mė ēojė
Por krahėt pėrdit mi pret
Si mundem tė fluturoj?
Ai tjetri mė nxjerr nė rrugė
Ndonėse jam e strapacuar
Po shesin nėnėn e mjerė
Pėr karriken e mallkuar.
A ka te tjerė bijė Shqipėria
Qė nėnės t'i gjėnden pranė?
Nė e lėnēim kėshtu nė dhimbje
Lumi ka pėr tė na marrė.

Naki
20-08-11, 00:00
Ditet verore mbushnin rruget e vendlindjes lote gezimi
Targat tregonin vendqendrimet e Mergimtareve
Gjuha amtare bashkonte zemrat e gezuara
Vajzat dhe Djemte luanin vallen Mire se ju gjejme Kosova ime!

Murgesha
05-11-11, 23:54
- "Po ikėn gadi edhe ky vit" - mė tha djali sot.

Po i thashė iku gadi, sikur ėshtė ka e ndjek dikush me shkop aq shpejt po ikin ditėt.

Dhe padashtė mė shkoi mendja (rrallė mendoj pėr dardaninė kur nuk jam kėtu) tek urimet pėr fundvitin qė zakonisht shkėmbehen nė kėtė forum.

Kėsaj here nuk do tė mundem ta uroj Bondin, aty nė msn ku e kishim zakonin ti dėshironim njėri tjetrit gjithė tė mirat.
Nuk do ti dėshirojė mė shėndet e lumturi si dhe suksese gjatė vitit qė do tė vijė, e as nuk do tė mė kthehet falėnderimi i tij si dhe dėshira e tij qė tė njėjtat ti pėrjetoj edhe unė... dhe nuk do tė falėnderojmė njėri tjetrin pėr ndihmėn bėrė njėri tjetrit gjatė tėrė viti,
Nuk do ta uroj as Uliksin po ashtu, kėtė vit nuk do tė qeshem me tė si bėnim thuaja ēdo herė "se u plakėm edhe njė vit mė shumė, nuk do tė flasim pėr fuqinė qė po na lėshon ēdo vit ngapak" e as nuk do tė bėjmė shaka deri nė orėt e vona pėr mua e tek ai sa ka fillu nata, qė nė fund tė ja dėshirojmė shėndetin e gjithė tė mirat njėri tjetrit si dhe tė falenderohemi mes veti pėr tė gjitha bisedat e shakat e bėra gjatė tėrė vitit.

Sonte nuk do tė ja uroj asnjėrit Festėn e Kurban Bajramit, mė mirė spo e hapi fare msn- se mungesa e tyre aty po mė vret keq!

Neve dėshirojmė, urojmė shpresojmė se urimet tona ndėgjohen e realizohen, por... ėshtė dikush tjetėr qė vendos.

Vėrtet vit i rėndė pėr ne Dardanasit.

e_martumja
06-11-11, 00:15
- "Po ikėn gadi edhe ky vit" - mė tha djali sot.

Po i thashė iku gadi, sikur ėshtė ka e ndjek dikush me shkop aq shpejt po ikin ditėt.

Dhe padashtė mė shkoi mendja (rrallė mendoj pėr dardaninė kur nuk jam kėtu) tek urimet pėr fundvitin qė zakonisht shkėmbehen nė kėtė forum.

Kėsaj here nuk do tė mundem ta uroj Bondin, aty nė msn ku e kishim zakonin ti dėshironim njėri tjetrit gjithė tė mirat.
Nuk do ti dėshirojė mė shėndet e lumturi si dhe suksese gjatė vitit qė do tė vijė, e as nuk do tė mė kthehet falėnderimi i tij si dhe dėshira e tij qė tė njėjtat ti pėrjetoj edhe unė... dhe nuk do tė falėnderojmė njėri tjetrin pėr ndihmėn bėrė njėri tjetrit gjatė tėrė viti,
Nuk do ta uroj as Uliksin po ashtu, kėtė vit nuk do tė qeshem me tė si bėnim thuaja ēdo herė "se u plakėm edhe njė vit mė shumė, nuk do tė flasim pėr fuqinė qė po na lėshon ēdo vit ngapak" e as nuk do tė bėjmė shaka deri nė orėt e vona pėr mua e tek ai sa ka fillu nata, qė nė fund tė ja dėshirojmė shėndetin e gjithė tė mirat njėri tjetrit si dhe tė falenderohemi mes veti pėr tė gjitha bisedat e shakat e bėra gjatė tėrė vitit.

Sonte nuk do tė ja uroj asnjėrit Festėn e Kurban Bajramit, mė mirė spo e hapi fare msn- se mungesa e tyre aty po mė vret keq!

Neve dėshirojmė, urojmė shpresojmė se urimet tona ndėgjohen e realizohen, por... ėshtė dikush tjetėr qė vendos.

Vėrtet vit i rėndė pėr ne Dardanasit.
Shumicen na ka kaplu kjo ndjenja, fatkeqsisht mundsit nuk kemi per te ndrishuar. Une sa her kyqem ne Dardani disi me terqithet trupi ato reshta qe jane per Uliksin shpesh them pse nuk i largojne se meniher me dalin para syve kujtimet me te, Kapitani yne i dashur do te mbet tere jeten time ne memorien time me gjithe fytyren e tij me gjithe at shpirt te mire.

Kurse per Bondin edhe pse s'kam pas shume kontakt me to, faliminderimin ja kam derguar shume her ne mp per kshillen e tij mos te bij ne nivelin e ult. Gjyshja ime ka vdekur me 28 shkurti teper kisha dhimbje dhe mall per te por kur ndegjova per Bondin disi ma largoj mallin dhe sadopak pak dhimbjen se ky mu dhimti ende ma shume shkoj shume heret... Por jeta vazhdon dhe per hir te dyve duhem me mbajt kete Forum te gjalle sikur qe bente ata diku shpreh mendimet e tyre dhe kaluar ēastet te kendshme me antart te FD's.
Dhasht zoti qe ja largon pikellimin familje te tyre gjate festave dhe i shperbleft vetem me te mira.

emine
07-12-11, 21:46
Dhjetor .....


Isha tejet e rraskapitur ,ende kisha rrobat e udhtimit veshur,nga malli qe kisha per vendilndjen dhe te dashurit e mije ndihesha shume e hutura,ende ishte kusherina ime aty qe pas cdo te pesten minute me kercinte ne qaf dhe me perqafonte,me rikujtonte ne cdo fjal kohen kure ishte ajo e vockel dhe une kujdesesha per te.Une gadi kisha harruar at kohe ,ajo kishte mbetur vetem si vogelushe ne mendjen time,ndersa une per te isha ajo e cila i isha ngulur ne mendje dhe len aq shume kujtime( po nuk e dija)

Gjersa i lutem te shkonte ne shtepi se do bija te flija ,ajo me shikoi e trishtuar .me tha:te dua shume me premto se do rrish shume gjate ketu per pushime,Doja te strukesha ne kervatin tim,ne ato rroba te mendafshta qe Nena mi kishte vu dhe rregullu bukur ,doja te ndjeja aromen e femijeris ,doja te perqafoja cdo gje.Ah sa me kishte munguar ajo shtepi e vjeter,dhe gjithqka qe me kujtonte femijerin time.
Sa here gjindem aty vetem hap dollap ku mshifja gjerat e mia sekrete,me dukej sikur diqka me priste aty.
Pa dyshim aty me priste shumqka,nje jete e ter,libra poezi,dhe gjitha ato qe i kisha punuar si femije nena i kishte ruajtur aty.Gjithqka ishte aty,dhe nje guralec qe kisha marrure dikure si dhurate,nje guralec i gdhendur Zemer.Mu e gjith kjo me ktheu ne te kaluaren,dhe e sotmja ishte krejt ndryshe,mu ateher besoja ne shumqka,deshiroja shume dhe endrroja pa mbarim ne boten time naive,njerzit ishin aq te dashur,dhe une besoja se do jepja aq shume,dhe veten time dhe nuk do mjaftonte,doja vetem te jipja qe ajo bote te ishte e lumtur dhe une bashk me boten te vallezoja cdo dite....
Sa me shume qe shtregoja at gur me vinin perball syte e vogelushit qe ma dhuroi ate dite kure udhtova per ne shtepi.Mu kujtua koha qe kalova ne Shqiperi dhe gjitha ato qe mi dhan ata njerz te dashur,qofte dhe nje gure i nje vocerraku,qe mbante ne dore dhe me tha:e dashura Kosovare nuk kam gje tjeter te dhuroi pos ktij guri qe gjeta rruges gjersa vija te uroi rruge te mbare,te lutem mos harro sa shume te kemi dashur ,dhe do te kujtome gjithmone me mall....
Dhe sote kishin kaluar aq shume vite ,kam par gure te cmuar,me kan takuar mua,dhe asnjeher nuk u ndjeva aq e vogel para nje guri si sot.....
Sot jam ketu dhe nuk ndihem me e dobet,vetem kjo dhome dhe gjitha kto kujtime me tregojne te vertetn time,vetem ketu gjej pergjigje per cdo pyetje qe ia bej vetes ,ketu mundem te krahasoi sa shume mall dhe nostallgji kam per ket vend,per te hap dritaren ne mengjes dhe par bjeshket me debore,vetem ketu e ndjeje sa dhimbje kam kure perball nuk del babi im dhe me urone mireseardhje,vllezerit dhe motrat nuk jan me ketu,shoqet dhe shoket kan ikur dhe ata,ndoshta vetem guret me kujtojne sa here jam rrezuar dhe qare ketu,sa here me vrap pa mbathur mire kepucet ikja ne shkolle,sa e sa stine kaluan dhe kur kthehem ketu ndihem prap e vogel dhe kerkoi diqka,shpalose cdo cep te dollapeve,kerkoi cdo gje qe preka dhe shijova si femije,kerkoi lugen time,goten time,karrigen ku ulesha dhe beja detyra,vendin ku strukesha dhe mendoja dhe thurja planet e mia per jeten......

Gjitha keto i gjej dhe ngalle nje te kaluar,po si mbylle syte dhe ndjej thell,une nuk jam me aty,ka kohe qe kam ikur,dhe do ike prap duke i qen mirenjohese cdo momenti te bukur dhe te idhet te jetes qe kalova aty,cdo njeriu qe kaloi momentet e jetes sime me mua sbashku,i falemnderohem dhe njerzeve qe dikure i shifja si te vrazhd,nganjeher dhe vete luftes e cilla me mesoi ta dua vendlindjen time,ta ndjeje dhimbjen kure me njerzit nuk i gjeje aty,dhe te ndertoi nje jete ,ku ne te u futa me nje valigje , dhe te ndihem njeriu me i pasur ne bote,vetem duke kujtu dhe ringjall nje copez jete.
Ajo qka me bente te kisha frig ishte mu kjo dite qe sot po e jetoi,dhe sote jam ketu ndoshta nuk kam gjithqka qka kam endrruar,por gjithqka qka sote une kam e dua e cmoje dhe dua jeten me shume se kurdoher me pare,,,,,

lazdrani
29-12-11, 21:27
Titulli: 2011-ta ne virtualitet
Disi edhe nė familje e kemi traditė qė nė fundviti tė analizojmė tė gjithat qė na ndodhėn gjatė vitit qė po kalon.

Jadores i lumtė qė po mundohet tė na e bėjė edhe traditė Dardane, qė tė analizojmė, pėrkujtojmė qajmė e qeshim pėr tė gjitha tė bėrat gjatė tėrė njė viti nė kėtė forum.

Ēka tė them mė shumė pos ato qė po dihen?

Vdekja e Bondit sikur paralizoi kėtė forum. Tė paktė ishim qė e dinim se kishte problem serioz me shėndet por qė luteshim ditė e natė tė bėnte mirė e t`a kishim nė mesin tonė.
Ditėn qė u shpall lajmi mbi vdekjen e tij, krisėn zilet nė msn, mesazhet, telefonatat pėr t`a bind veten se jo, kjo nuk ka ndodh, nuk mundet tė ndodhė se lajmi nuk ėshtė i saktė, por.. me gjithė dėshirėn e tė gjithėve lajmi ishte i vėrtetė.
Pra tė gjithė u ballafaquam me vdekjen dhe mizorinė e saj, rrėmben edhe ata tė cilėt janė tė dėshiruar. Shumė veta e kuptuam se virtualiteti nuk qenka edhe aq shaka sa e mendonim, se edhe virtualja tė jep goditje tė tmerrshme. Ne qė e provuam prap kishim virtualitetin pėr tė lėshuar lotėt tė rridhnin lirshėm e pėr tė ndarė dhimbjen e rėndė qė na goditi.
Qanim e flisnim me njėri tjetrin, pa u ndjerė ngusht sepse ai ishte i yni e dhimbja pėr te ishte e pėrbashkėt, pasi qė ēdokush prej nesh kishte njė copė kujtimi pėr Te.

Nuk e deshta mė Dardaninė se ajo mė dhuroi e mė mori vėllaun tim virtual, dėshira ime mė e madhe ishte ta fshi pėrgjithmonė kėtė forum nga PC-ja ime e mos tė kyqem mė kurr kėtu, por e pash qė deshta s`deshta akoma nuk e kam kryer misionin tim pėr kėtė forum i thashė vetes pėrgjegjėsia ėshtė e madhe, por do e marr e do ta mbaj aq sa tė mundem...

Erdhėn pushimet verore, nė Kosovė mė priste punė e madhe, kishim caktuar datėn pėr martesėn e vajzės...
Ca ditė para se tė ikte Uliksi pėr vendlindje fola me te nė msn, i premtuam njėri tjetrit tė takohemi, tė kryejmė njė obligim moral me njė vizitė varrit tė mikut tonė tė madh, si dhe mė pas tė mė vijė nė dasmė tė vajzės. Folėm edhe njėherė kah fundi i Qershorit kur ai ishte atje, mė siguroi se ishte mirė me shėndet dhe se ajri i freskėt i vendlindjes e kishte kndell, i tregova datėn kur do tė jem dhe unė atje dhe e lamė qė tė kontaktohemi pasi tė shkoja edhe unė, dhe se do shifemi nė dasmė...

Mosardhja e tij nė dasmė mė ngjalli dyshim pėr shėndetin e tij, e kur u ktheva nė shtėpi dhe hapa msn mė priste lajmi i tmerrshėm edhe pėr vdekjen e tij...
E mallkova vdekjen nė plotkuptimin e fjalės, mallkova edhe njėherė virtualitetin...

Tash flas pėr kėta dy miq, me miqėt e tjerė virtual, pasi qė virtualja na bashkoi e virtualja po na ndan...

Sa i pėrket forumit.

Me pėrjashtim tė vdekjeve tė mėdha, tė shumtat ishin si edhe vitet e kaluara..
Ikje, largim, bllokim, ankesa tė ndryshme, fajėsim tė tė tjerėve, gjėra tė rėndomta qė kėtė forum e bėjnė tė madh, tė dashur e tė vizituar.

Kam vetėm njė porosi.

Ēdo anėtarė nė kėtė forum e bėnė madhėshtore Dardaninė.

U banė 12 vite qė egziston kjo faqe jemi ne dhe vetėm kontribuesit e vetėm qė ky forum gjallon e frymon. Andaj ruane ashtu siq ruani shtėpinė tuaj.
Falni sa mė shumė qė tė jetė e mundur, mos i vėni kandar ēdo fjale, bisedoni mes vete si flsini me anėtarėt e familjes tuaj. Faleni njėri tjetrin edhe kur ngatėrroheni mes vete.
Nuk kam asnjė dyshim, secili prej nesh e don Dardaninė mė shumė se tjetri, se vetėm dashuria qė kemi pėr kėtė forum e pėr njėri tjetrin na bėnė tė kyqemi kėtu e tė kalojmė orė tė tėra duke biseduar mes veti.

Virtualja nuk ėshtė mė shaka, kėtė na e dėshmoi ky vit, qė po kalon.

Ju pėrshėndes tė gjithėve qė do tė lexoni kėtė shkrim, duke ju dėshiruar tė keni lėni pas njė vit tė mbarė e tė begatshėm, si dhe gjithė tė mirat nė vitin qė po vjen.

Murgesha!


E nderuara Mbretereshe nga zemra te falenderoj per kete postim,lotet po me percjellin ne kete qaste....perkulem per Ty!!!Zoti te bekofte Ikona e gjalle Dardane.

Lazdrani i juajhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gif

natyra
30-12-11, 08:16
Ditar
"Si te tilla festat,qe na sjellin jo pak kujtime..lot/dhembjeje/ e pikellimi...!
ne vend se te vaforizohemi ne pragun e tyre, keto dhe aq na shtonin dhembjen e (heshtur),,mbi fjalen e EPUR dhembje,qe rralle diktohet nga mos varjet e atyre qe si ka prekur ne shpirt!
"Sikur jeta te na sjelle gezime,sa na sjelle hidherime, me siguri do ishim me me fate...por si te tilla renje,po pesoin dhembje!!!
"Valle,perse ni jete te tere duhet jetuar me vuajtje njeriu?,,perse nje jete e tere mbaro me dhembje lotesh,,,perse valle-nuk pat kurr pergjigje per dhembjen?!

Me dhembje-Natyra! :mad:

Murgesha
05-01-12, 19:53
Pse tė njoha?

Nuk ishim fqinjė
Nuk jetoje nė lagjen time,
Nuk ishim asnjėherė nė njė klasė apo nė njė shkollė
Nuk kishim as tė njohur tė pėrbashkėt
Nuk jetoje as nė qytetin tim qė tė na bashkohen rrugėt

Por rrugėt tona u bashkuan. Nga ky bashkim rrugėsh lindi njė miqėsi e pastėr e cila mbijetoi me vite. Nuk tė njoha ndryshe, pėrpos emėrit qė u prezentove, dhe vetėm nga ato qė mė tregove pėr veten tėnde. Nuk tė pash e nuk mė pa asnjėherė, por flisnim shumė sė bashku. Derisa njė ditė filluan tė rrallohen pėrshėndetjet e ndėrsjella, sikur nuk na tėrhjek mė tė shkėmbejmė mendime, sikur bisedat tona nuk kan farė kuptimi mė.
Heshtje si nga ana jote ashtu edhe nga ana ime, heshtje dhe vetėm heshtje, asgjė tjetėr.

Ėshtė kjo heshtje shenjė qė, miqėsisė sonė vetėm i ka ardhė fundi?

Pse pra kur asgjė nuk na lidhte u dasht tė na bashkohen rrugėt e tė njifemi?

lazdrani
19-01-12, 22:42
Ditari im... per momentin je i vetmi, me te cilin mund te fals. Ahhh sikur te mos te kisha edhe ty me cilin do te flisja tani?!?!? Me trego o Ditar i dashur cfare duhet te bej qe te jem i lumtur ne kete jete? A nuk mjaftoi sakrifica ime per ate qe e dua? Me trego i dashur Ditar, cilat jane shkronjat qe duhet te qendis per te mesuar te ardhmen e jetes time?

Me thuaj a kam zhgenjyer dike?, nese kam zhgenjyer le te me zhgenjeje, nese kam urryer dike le te me ureje, nese kam gabuar, tregome qe te pendohem, nese kam plagosur dike le te me vrase me mire, dhe nese kam dashur dike le te me doje....

A thua Ditar i dashur do te ishte me mire nese nuk do te egzistoje fare? Dhe nese nuk do te egzistoja a thua do e ndjente mungesen time dikush?... Me trego i dashur Ditar per gjithe keto pyetje qe ti bera...


Jetemirihttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

e-uritura
30-01-12, 23:27
Do t`a quaj ditari pa ndjenja!

Njeri!

Ku janė ato ndjenja?

Me kalimin e kohės, me shtimin e botės, ndjenjat u venitėn..

Tani ka mbetur vetėm njė lloj ndjenje- egoizmi!

Nuk dua tė di pėr askėnd, pėr asgjė,..

Kur endem rrugėve, kėnaqem!

Unė kėnaqem!

Kur shijoj dicka, njė ushqim, njė pije, njė shetitje, njė sport, njė tregim,njė film, njė kėngė, jam vetėm UNĖ dhe BOTA IME!
Unė jam qendra e universit.

Nuk dua tė di nėse tė tjerėt lėndohen, gjatė rrugės sė knaqėsisė time!

E dua vetminė mbi cdo gjė tjetėr. Njerėzit mė vrajnė syrin.
Dua vetėm njė lloj tė njerėzve, dhe fatmirėsisht, kėta janė tė rrallė!
Mohoj tė jep dashuri. Dashuria ėshtė e imja, mė duhet t`a dua veten.
Nuk mė mbetet pėr tė tjerėt!

Unė jam egosite e pashoq, me kokfortėsinė time arrij gjithmonė atė qė dua, jam e sincertė dhe e drejtpėrdrejtė, jam e fortė nė qėndrimet e mia, edhe atėherė kur e di se jam gabim.
Lėndoj qėllimisht, pėrdor armėn time mė tė fortė, gjej pikat e dobėta tė njerėzve, dhe vihem nė veprim!

Njėherė dikush tha; Nėse din tė flasėsh, njerėzit tė mendojnė tė mencur.

Cfarė mė duhet mua mendimi i tė tjerėve pėr mua?

Shumica e njerėzve mė urrejnė, dhe nuk do tė doja t`a ndryshoja kėtė gjė.

Mendimi i dashurisė mė bėn tė vjellė!

Dikush mė tha; Je e mbushur urrejtje!

Hm! Ndoshta nė sytė e tyre! Kjo vjen vetėm sepse unė nuk kam dashuri pėr tė tjerėt. Kam vetėm pėr veten!!!

E dua vetėm njė zemėr, ajo rrah kėtu nė gjoksin tim!

Kush janė tė tjerėt?
.

halla e madhe
01-02-12, 10:54
..ditari im!

..ka shume dite qe 'skisha kohe te shfletoj, njehere te shof pluhurin qe te paska ra mbi faqet tua te bardha...sa me befasuan citatet e_uritura,mu duk thua sikur flet Silvia shoqja ime e lundur e rritur ne evropen qendrore,grua qe ka perjetu shume sukse ne cdo aspekt te jetes pos ne dashuri....i them vetit,jan keto dy persona identik,njifen mesveti,kan perjetu njesoj,kan arrit civilizim amerikan????
e_uritura,ta them se cdo muaj i degjoj te njejtat mendime nga shoqja ime Silvia,kur lexova postimin tend me mahniti,me beso!..jo per tjeter po ajo me kundershton mua,mentalitetin tone shqiptar, mua si nje grua e pjekur si nene, akoma mendohem per femijte e mi, per familjen time ne pergjithesi,..nuk mundemi ne te behemi egoiste totale, kemi meshire,mundohemi deri ne maksimum , gajlja e dertet per femije s'paskan te sosur..ndoshta s'kam mund te mesohem te behem egoiste...ditri im,me ty i ndava keto mendime,do me hidherohet e_uritura?..jo ishalla,hahahahaah:smile:
ps:ditari im,sa mire qe bijne keso mendime e hapen disa dyer te vogla dhe bejne te shifen levizjet dhe idete e reja ne mendimet tona:wink:
mirembetsh ditar i imi per sote!!!

Zero Cool
03-02-12, 14:44
Ēdo natė tė ėndėrroj edhe pse ende s’tė kam parė,apo ndoshta tė kam parė sa e sa herė dhe nuk e kam ditur qė je ti, ajo qė kėrkojė. Po nuk ka gjė, kėtė do ta mėsoj me kohė. Ne mund tė kalojmė pranė njėri tjetrit e tė mos pėrshėndetemi, apo mund tė jemi me mijėra kilometra larg ,por kjo nuk ka rėndėsi,aspak nuk ka rėndėsi, ajo qė ka rėndėsi ėshtė se unė jam vetėm i yti dhe ti je vetėm e imja sepse kjo ėshtė vendosur e vulosur ende pa ardhur kėtu.

Nuk ka rėndėsi , aspak nuk ka rėndėsi nėse mė duhet tė lodhem duke tė tė kėrkuar ty apo se ti duhet tė lodhėsh duke mė kėrkuar mua, ky ėshtė ēmimi qė duhet tė paguajmė pėr fitoren. E rėndėsishme ėshtė se ti mė pret dhe unė tė pres, se ti mė kėrkon dhe se unė tė kėrkojė, e rėndėsishme ėshtė se ne do ta gjejmė njėri tjetrin. Dashuria jonė dhe festa qė do tė bėjmė do tė bėjnė qė tė harrohen pėrgjithmonė ankthi i pritjes dhe ditėt e vetmisė.

Nuk e di nė tė kam parė ndonjėherė, por e ndjej se dy zemrat tona janė takuar mes vete, janė takuar atje, tek burimi i dashurisė, tek ai burim i pashtershėm ku ēdo zemėr furnizohet me dashuri, tek burimi, atje lart...

E di edhe njė gjė, e di se tė kam parė nė ėndėrr, shkėlqimi i fytyrės dhe flokėve tė tua nuk mė lejoi tė tė dalloja qartė fytyrėn, por unė e ndjeja se ishe ti, jo s’mund tė ishte ndonjė tjetėr. Goja jote nuk mė foli asnjė fjalė por buzėqeshja jote mė tha shumė, oh, sa shumė!

E di edhe se ēdo natė shikimet tona ndeshėn, atje lartė nė qiell, nė yllin mė tė bukur, a e ke vėrejtur ndonjėherė vezullimin e rrugės qė pėrshkojnė shikimet tona, atje shikimet tona puthen, atje shikimet tona flasin...

E panjohur mė kėrko, por mos mė kėrko shumė se kėshtu mund tė pėrplasesh nė dike tjetėr para se tė mė gjesh. Mė prit por jo edhe gjatė, nėse mendon se po vonohem, nisu, do tė mė hasėsh rrugės duke ardhur tek ti.
Kujtohu,ndoshta jemi parė! Po ku se ? Ndoshta tek porta kur po hynim kėtu, nė kėtė skenė qė e quajmė jetė. Ēdo e njohur qė takojė mė bėnė tė mendojė pėr ty e panjohur.
E panjohur, s’ka rendėsi qė nuk tė njoh, unė tė dua. Ti ke diēka timen dhe unė kam diēka tėnden. Dhe atė ditė kur tė njihemi do na duket se jemi njohur gjithmonė.

e-uritura
03-02-12, 15:13
..ditari im!

..ka shume dite qe 'skisha kohe te shfletoj, njehere te shof pluhurin qe te paska ra mbi faqet tua te bardha...sa me befasuan citatet e_uritura,mu duk thua sikur flet Silvia shoqja ime e lundur e rritur ne evropen qendrore,grua qe ka perjetu shume sukse ne cdo aspekt te jetes pos ne dashuri....i them vetit,jan keto dy persona identik,njifen mesveti,kan perjetu njesoj,kan arrit civilizim amerikan????
e_uritura,ta them se cdo muaj i degjoj te njejtat mendime nga shoqja ime Silvia,kur lexova postimin tend me mahniti,me beso!..jo per tjeter po ajo me kundershton mua,mentalitetin tone shqiptar, mua si nje grua e pjekur si nene, akoma mendohem per femijte e mi, per familjen time ne pergjithesi,..nuk mundemi ne te behemi egoiste totale, kemi meshire,mundohemi deri ne maksimum , gajlja e dertet per femije s'paskan te sosur..ndoshta s'kam mund te mesohem te behem egoiste...ditri im,me ty i ndava keto mendime,do me hidherohet e_uritura?..jo ishalla,hahahahaah:smile:
ps:ditari im,sa mire qe bijne keso mendime e hapen disa dyer te vogla dhe bejne te shifen levizjet dhe idete e reja ne mendimet tona:wink:
mirembetsh ditar i imi per sote!!!


Po Hallė, unė jam edhe Silvia!:smile:

Kjo ndjenja e egoizmit, egziston nė secilin njeri.
Nisur nga "humanizmi" yt, qė ndihmove vajzėn 13-vjeqare..
A e le veten keq dicka? A i the vetit njėherė; Hallė, mos e blej kėtė pallto 200,300 ose edhe 400 euro, por falja asaj vajze ato para?
Ajo ka nevojė pėr ushqim, pėr barėra, pėr libra e fletore, unė mund tė bart pallton qė bleva vjet.
JO!

I the fėmiut tėnd; Mos e blej atė kompjuter 1000 euro, do ia dėrgojmė vajzės qė ka nevoja mė elementare?
JO!


Kur martove djalin, pėrdore me mijėra euro, pėr njė nuse qė tė ka kthyer djalin total kundėr vetes:biggrin:, nė vend se tė jepish asaj vajze e shumė e shumė vajzave e djemėve tjerė.


Ti ia fale prej 10 deri max 100 euro, sepse ishin tepricė!

Sakrifikove ndoshta njė darkė luksoze.

Bingo, dolėm tek egoizmi yt.


...grua qe ka perjetu shume sukse ne cdo aspekt te jetes pos ne dashuri...


Cka ėshtė dashuria o Hallė? Pėr cilėn dashuri po flet?

Dashurinė burrė-grua?

Mė duhet tė tė zhgėnjej; Ajo dashuri nuk egziston. Ajo ėshtė fund dhe kokė INTERES.

Nė jetė njeriu ka nevojė pėr njeriun vetėm pėr dy arsye; Interes dhe sex!
Nė interesin pėrsonal, hyjnė me qindra nėn-interese!

Unė mund ta dua tjetrin, por do ta dua vetėm se mė nevojitet.
Kam nevojė pėr tė, nevoja tė ndryshme pėr tė. Unė po pėrfitoj.
Ai po shfrytėzohet!

Dashuri ėshtė dashuria ndaj fėmiut dhe prindit.

Unė nuk tė garantoj se do tė martohem, por tė garantoj se kur tė rritem edhe pak, do tė marr 3 motra dhe ose vėllezėr tė Lojetarit, tė kujdesem pėr ta, nėse ata nuk janė mė tė mėdhenjė se unė.
Kjo sepse, Lojetarit ia kishte falur babai i vet, 10 fėmijėt e vet!


Turqeta Halle :smile:

halla e madhe
03-02-12, 15:35
...ditari im!

....prap me dhimset Silvia qe s'mundi ta kuptoj boten tone,vertete e shof ate grua si duket sikur nje princeshe e vertete por ne shpirt eshte e varfer,e zhgenjyer..... cdo dite kerkon afersine time, asaj ju ofruan kushte qe ne as ne enderr nuk i perjetuam gjate femijrise se saj...ajo mesoi,arriti suksese ne karriere,i plotesoi te gjitha standardet jetesore,..hm, ne shpirt u zhgenjy,nuk pat prind te dashur t'i ofrojne dashuri,kjo mbeti si e qale,deshtoj si nene si grua..e gjiithe kjo e ndoqi tere jeten,egoizmi i saj e beri te vyer ne kariere,aty ka nje stil skurril...une nuk mund ta kuptoj,...pse? jemi mesu ndryshe,mendojme me gjate,nuk duam te humbin ate qe ndertuam,per ne eshte FAMILJA,pasuria me e madhe dhe e cmuar ne bote!

_ditari im, gati harrova te tregoj sesa i pelqen Silvia gatojcat tona,sidomos cermonite festive,..i kam premtu nese do martohet djali ne te ardhmen do e ftoj ne dasem,nuk do e hapim rrethin sepse jemi njerze qe nuk humbasim para pa nevoje, me mire do i dhurojme atyre te afermive te mi qe kan nevoje, e djali me nuse le te shijone pushimet diku se bashku ,po Silvia prap do mbetet shoqe e imja,ajo me egoizmin e saj,e une kjo humanitarja ashtu siq me edukoj nelokja ime, i paste shpirti drite!:smile:

e-uritura
03-02-12, 17:49
Ti letėr e bardhė, dua tė ndaj ca gjėra me ty.

Njerėzit, janė tė ndryshėm. Ndahen nė shumė grupe.
Disa dėshirojnė karrierė, disa dėshirojnė familje, tė tjerėt qė tė dyja.
Ata qė kanė zgjedhur familjen, pėrqyrraven pėr karrierėn, dhe e kundėrta!
Ke mė tutje atė grupin tjetėr, qė iu hyjnė gjėrave me rend, krijojnė karrierėn s`pari, pastaj familje.

Nė radhė ėshtė grupi i dėshtakėve.
Kanė gjithcka por prapė nuk ndihen tė ngopur.
Kėta nuk e dijnė cka dojnė, dhe vazhdimisht janė nė kėrkim tė dicka-fit qė t`i plotsojė si njerėz.
Kjo sigurisht ėshtė rrjedhojė e faktit se kėta nuk kanė aftėsi tė njohin veten, tė zbulojnė cka duan. Kėta quhen edhe qyqarė o letėr e bardhė.
Janė frikacakė, gjithcka e jashtme ndikon nė ta dhe nuk arrijnė dot tė bėjnė njė zgjedhje dhe tė jetojnė me tė!

Grupi, tė cilin unė e cmoj, ėshtė i atyre sypatrembur.
Kėtu hyjnė njerėzit emocionalisht tė fortė.
Janė kėta tė cilėt e duan veten, herėt nė jetė zbulojnė cka duan, dhe pa hezituar hidhen nė veprim.
Njė rrėzim nuk i tremb. Nuk i zmbraps.
Ngriten shpejt dhe vazhdojnė me kokėn lart!
Ndjenja nuk egziston pėr ta.
Egistojnė vetėm parime, vizione, detyra, misione,.. Egoistė tė fortė!
Besojnė se tė gjithė qė duan, MUNDEN!
Plandaj, i luftojnė dėshtakėt.
Ėshtė vetėm shtyrje. Nganjėherė, disave u duhet nga njė shtyrje e fortė qė tė ndizen dritat!
Kėta, ti letėr e bardhė, nuk dėgjojnė tė lehurat e atyre qė do tė donin tė ishin si ta!
Kėta nuk thyhen kurrė!

Mė ngjan pak me horoskop, por...

Turqeta!

halla e madhe
03-02-12, 20:22
ditari im!:smile:

..sa u gezova sote kur degjova lajmet ditore,A..a vajza ime e treta morri dekorate nga ministria dhe institutet humanitare per projektin e saj qe mblodhi mbi 15tonelate gjera ushqimore per Evropen lindore,.....pa pritmas me telefonoj Silvia duke me uru sukseset e A...s duke me then;_a ka te ndalur moj suksesi i vajzave tua ne media e gjetiu secila me e zoja se shoqja dhe akedemike te persosura!
une ja ktheva;_paj nga nje nene qe mezi e kreu klasen e katert eshte e mundur te dalin femijte te zotet,mos nga nena i kan dajte te zotet ne Ks:tongue:

ps:vertete knaqesi kur kujtohem per punen dhe perkushtimin qe beme gjate mesimeve sa ishin te vegjel ,them se ja vlen barra qerane!:wink:

ditari im,javen tjeter kam nje simpozium te kirugjise se nofullave ne SZ,besoj qe te kemi njohuri te reja t'ju thejme fulqijnte me mire e me lehte miletit kom kom:biggrin::biggrin:

Zero Cool
03-02-12, 20:55
Kanibali ka qenė njė gjeneral, burrė shteti i madh afrikan. Ai ka tejkaluar pengesa tė mėdha dhe e ka realizuar tė pakalueshmen, sepse ka menduar se mundet, Ai e ka kuptuar se pengesat reale nė jetė janė ato qė ne ia vėmė vetes. Kanibali ka qenė, nga qyteti i Kartagjenės, armiqtė mė tė kėqij tė sė cilės kanė qenė romakėt.

Nė vitin 220 para Krishtit filloi njė luftė midis Romės dhe Kartagjenės. Trupat e Kanibalit ishin mė tė pakėt nė numėr dhe kishin mė pak armė dhe furnizime sesa armata e madhe romake. Kanibalin nuk e pengonte kjo qė tė besonte se mund tė fitoje, dhe nuk e pengonte qė tė veprojė bazuar mbi kėtė besim. Ai bėri njė plan tė guximshėm pėr shpartallimin e romakeve. Duke e ditur se nuk do tė fitonte nė njė konfrontim frontal, vendosi qė tė bėnte tė pamundurėn: Tė sulmonte nga prapa, mbi Alpet. Por thuhej se kjo ishte e pamundur, pėr shkak se Alpet ishin tė pakalueshme.
Ai krijoi njė strategji sipas tė cilės do tė pėrdorte elefantė tė mėdhenj pėr tė kaluar mbi Alpe. Ai i mblodhi trupat e tij dhe kaloi mbi Alpe, male qė konsideroheshin tė pakalueshme, dhe me sukses i shpartalloi romaket. Kėshtu u bė njė nga strategėt dhe liderėt mė tė mėdhenj ushtarakė tė tė gjitha kohėve.

Ne ende e pėrsėrisim njė nga thėniet e tij klasike: "O gjej njė rruge, o hape njė!"

Prandaj ndiqni ėndrrat tuaja, madje edhe ato pėr tė cilat njerėzit mund tė thonė se ėshtė e pamundur tė realizohen.
Nėse nuk ka rrugė, hape njė.
Nėse nuk ka shteg, hape njė dhe bėhu pionier.
Ēfarėdo qė mendoni se mundeni, do tė shihni sesi do tė bėhet realitet.

Oqeani
03-02-12, 21:11
Nese guxoj te pershkelli pak ca shkrimin tuaj Z ... C ....

Kanibali !

Sa i perket nje historie te tille, prijes i kartagjenasve ishte - HANIBALI - dhe me strategjine e tille siē e pershkruat ju, permbysi romaket qe edhe ne dite e sotme mbeti thenia : Hanibali ante portas. Thenie qe perdorej per te i friguar femijet ne kohen romake, ashtu siē perdornin dikur tek ne : Shuj se arusha !!!!

Zero Cool
03-02-12, 21:22
Njėherė ishte njė ankand qė konsiderohej si ankand pėr gjėra tė pavlefshme. Shpallėsi i ankandit u ndal tek violina shumė e vjetėr dhe e pėrdorur, me pamje tė ēuditshme. Ai mori violinėn dhe preku telat e saj qė lėshuan zėra tė ējerrė. E shikoi violinėn e vjetėr e tė pluhurosur, u vrenjt dhe pa kurrfarė entuziazmi dha njė ēmim: 10 dollarė.
Por nuk kishte tė interesuar. Pastaj, ai e uli ēmimin nė 5 dollarė. Prapė nuk kishte pėrgjigje. Ai vazhdoi ta ulte ēmimin gjersa ra nė 50 centė. Thoshte: "50 centė, vetėm 50 centė, e di se nuk vlen shumė, por mund ta blini pėr 50 centė".
Nė atė moment, njė plak me flokė tė hirtė dhe me mjekėr tė gjatė doli para dhe pyeti nėse mund ta mbante violinėn. Plaku nxori faculetėn dhe fshiu pluhurin nga violina. Me shumė kujdes akordoi telat dhe e vuri violinėn e vjetėr nėn mjekrėn e tij dhe filloi t'i binte.
Dhe nga ajo violinė e vjetėr erdhėn tingujt mė tė bukur muzikorė qė ishin dėgjuar ndonjėherė.
Kėngė dhe melodi tė bukura dilni nga ajo violinė e vjetėr dhe e katandisur. Shpallėsi i ankandit pastaj pyeti se cili ishte ēmimi fillestar.
Njėri tha: 100 dollarė. Tjetri: 200, dhe zuri tė ngrihej e tė ngrihej ēmimi e mė nė fund u shit pėr 1000 dollarė, Njė mijė dollarė pėr njė violinė tė vjetėr e tė katandisur, qė pak mė parė askush nuk donte ta blinte as pėr 50 centė.
Njė gjė e vogėl mund tė bėhet e madhe kur ajo ėshtė nė duart e mjeshtrit...

Duhet tė jemi mjeshtėr dhe instrumenti i jetės do tė magjeps me tingujt qė ka!

halla e madhe
03-02-12, 21:30
Njėherė ishte njė ankand qė konsiderohej si ankand pėr gjėra tė pavlefshme. Shpallėsi i ankandit u ndal tek violina shumė e vjetėr dhe e pėrdorur, me pamje tė ēuditshme. Ai mori violinėn dhe preku telat e saj qė lėshuan zėra tė ējerrė. E shikoi violinėn e vjetėr e tė pluhurosur, u vrenjt dhe pa kurrfarė entuziazmi dha njė ēmim: 10 dollarė.
Por nuk kishte tė interesuar. Pastaj, ai e uli ēmimin nė 5 dollarė. Prapė nuk kishte pėrgjigje. Ai vazhdoi ta ulte ēmimin gjersa ra nė 50 centė. Thoshte: "50 centė, vetėm 50 centė, e di se nuk vlen shumė, por mund ta blini pėr 50 centė".
Nė atė moment, njė plak me flokė tė hirtė dhe me mjekėr tė gjatė doli para dhe pyeti nėse mund ta mbante violinėn. Plaku nxori faculetėn dhe fshiu pluhurin nga violina. Me shumė kujdes akordoi telat dhe e vuri violinėn e vjetėr nėn mjekrėn e tij dhe filloi t'i binte.
Dhe nga ajo violinė e vjetėr erdhėn tingujt mė tė bukur muzikorė qė ishin dėgjuar ndonjėherė.
Kėngė dhe melodi tė bukura dilni nga ajo violinė e vjetėr dhe e katandisur. Shpallėsi i ankandit pastaj pyeti se cili ishte ēmimi fillestar.
Njėri tha: 100 dollarė. Tjetri: 200, dhe zuri tė ngrihej e tė ngrihej ēmimi e mė nė fund u shit pėr 1000 dollarė, Njė mijė dollarė pėr njė violinė tė vjetėr e tė katandisur, qė pak mė parė askush nuk donte ta blinte as pėr 50 centė.
Njė gjė e vogėl mund tė bėhet e madhe kur ajo ėshtė nė duart e mjeshtrit...

Duhet tė jemi mjeshtėr dhe instrumenti i jetės do tė magjeps me tingujt qė ka!


ZC_ky tregim flet me shume se njemije fjale,filozofi e vjeter me dmth.te madhe!:smile:

natyra
04-02-12, 04:27
Ne rrefim te Ditarit...

"Dhe,kushedi sa do duhet udhetim te me shpie deri tek Ti perfundimisht.(shoku im)?
vetem di te te them,se pa Ty asgje spo ka vlere ne kete jete:(!
Sa here mundohem te te shtyt veten,qe gjerat ti bej te duken ashtu si ishin dikur,por nuk kan si behen,e kur ti nuk je! (ndryshe nga qe se pranoi ikjen tende)
E une e plogavt perpelitem,duke e luftuar vetmin!:(
....gjitheqka me duket e vrazhde para syve te mije,asgjeje s'po i gezohem.E di, se ti nuk e don te jem keshtu,e di dhe kur me thoje gezoju jetes ashtu si eshte.Por sikur ti ta dije se sa gjera kan ndryshua,qe kur ike nga ne.Me siguri do ishe ndjere i lumtur shumm...dikush thote se na shifni nga ajo bote,e dikush tjeter jo thote!
E kujt ti besohet valle? kete dhe nipat e mbesat me pyesin?!
...Ata mendoin se ti je gjitheka me ta,shpesh me flasin per ty,me pyesin per shum gjera qe pergjigje nuk gjej,dhe une e genjyer perpiqem qe ata ti bind per t'besuar ne diqka!
"Ne diqka qe as vet nuk gjej rrefim!:rolleyes:

"Dhe,kushedi sa do duhet udhetim te me shpie deri tek Ti perfundimisht.(shoku im)?


autore
..Natyra!

natyra
21-02-12, 03:49
"Mbrem Festuam pa Ty! (shoku im),,ne festen e pavaresise,diku ne MERGIM,,,mbrem,as muzika s'me shoqeronte pa Ty! "E,as ne valle me nuk po hyj,syt me rrinin ne lote,malli ma ngushtonte frymen,ne qdo qaste po ngushlloja veten...dhe tjeret,po me vezhgonin..sikur te me thuan diqka donin..porse as atyre,su dilte doni fjale sa per te mposhtur,monotin e rrethit te ngusht familjare(qe aqe shum e ndjeshin boshllekun tend)!...edhe sa do qe mundoheshim te permbahemi ne syt e shoqeruesve,miqe dhe shokve te tua,dhe tanet...prap ti nuk gjendeshe ne ate mes,si gjithemon i buzeqeshur qe ishe...:smile:)))))

"Dhe, qdohere per Ty!do te jet kujtimi nga ne....

Natyra:frown:

Zero Cool
14-03-12, 15:52
Ndryshe nga mbrem...sonte po e festoj ikjen tende! I vetem,pa dhimbje,vuajtje apo lot! Madje dhe erresiren u mundova qe ta largoja! Ndeza te gjitha dritat e dhomes dhe sikur u ndjeva me ndryshe. I thash vetes qe Ti vlen me shume se Ajo! Dhe si per cudi ashtu u ndjeva...i vlersuar! Fundi fundit ti humbe dike qe te donte. Ndersa une...thjesht ate qe me shkaterronte c'do dit! C'fare ndryshimi apo jo?...! Po ngre dolli per veten...per ty...per ne te dy! Po ngre dolli per dhimbjen,vuajtjet dhe lotet! Po ngre dolli per te shkuaren,te tashmen dhe te ardhmen! Dhe dollin e fundit e ngreva per shoqerin tende!!
Per ato qe perflasin dhe manipulojn fjalet si mbas deshires se tyre!! Per ato qe nderhyn kur ne u lidhem,dhe heshten kur u ndam!!
Per ato qe ti fshinin lotet kur ishin me ty,dhe qeshnin kur largoheshin!!
Por mbi te gjitha prandaj ekziston nje Zot. E me kaq mbaroi dhe shishja e veres! Doja te hapja te dyten po s'kisha se per ke te ngreja me dolli! Fundja...me kaq mjaftoi! Mbase do ta pi kur te mesoj dicka te ngjashme me mua,per ty apo shoqerin tende!! Apsolutisht mos e merr si urim,sepse nuk eshte i tille! Por thjesht bota me rrota eshte...ashtu sic thua dhe ti...
As te fle nuk dua. Dua qe agimi i kesaj dite bashke me lindjen e diellit te me gjejn zgjuar ashtu si c'do nate. Por ama ndryshe nga netet e tjera! Dua ti them qe e permbysa realitetin me emrin sfid! Ja dola vetem pa Ate!
Dua ti them qe e rigjeta forcen qe kisha DIKUR!
Dua ti them aq shume...sa qe s'do pushoja kurre se shprehuri ketu!
Por kryesorja mbi te gjitha eshte se dua ti them qe ATE dhe ATO qe na ndan me vjen keq qe nje dit do ti shoh keshtu si veten! Keshtu sic une isha! Per ATE me vjen vertet keq. Jo se e doja...por nuk e meriton,sepse nuk eshte si ATO. Ndersa per ATO s'do kem keqardhje! As gezim. S'di se si ta quaj! Mbase Krenari! Une ja dola...duke u rrezuar e duke u ngritur serish! Duke u zvarritur pas gjithckaje qe mendoja se me jepte force! Mbi te gjitha duke gjet mbeshtetjen e disa personave qe vertet ja vlen ti FALENDEROSH!
Ne rrugen e gjate te jetes,e di qe do perballem serish me shume disfata.
Por mjaftoi nje fitore per te kuptuar se e pamundura nuk ekziston!
Thjesht paska njerez pa kurajo...te cilen duke luftuar arrin ta fitojn ate...KURAJON!
Me fal ZEMER... Mbi te gjitha,me fal qe po te quaj serish Keshtu!

Denim
25-04-12, 16:20
Tashmė isha mė i vendosur pėr tu pagėzuar, por duhesha tė kaloja rrugėtim tė gjatė pėr tė arritur deri tek caku. Kur shkova te shtėpija, nėna me pyeti ku isha, i thash isha me shokė, e besoj, e ndiva veten keq qė po genjeja nėnėn e cila me vujte mė kishte rritur dhe edukuar, thuja vetem sepse babai ka vite qė punon nė mergim. U mbylla nė dhomen time, hapa kompjuterin, hyra nė internet, kėrkoja faqe katolike shqip. Kėrkoja dhe gjeta gjėra interesante, u befasova sa shumė kisha katolike paska nėpėr trojet shqiptare, shumica nga ato ishin tė bukura, zemra mu kėnaq.

Vazhdova me kėrkime, dhe ja ēelsi qė mė duhej, gjeta Biblen nė gjuhen shqipe. Faqja quhej www. Bibla.net. Kisha shumė paqartėsi, fillova tė lexoj nga fundi, duke mendu se lexohet sikur Kurani, ama asgja nuk kuptoja kėshtu. Dilsha nga njė kapitull nė tjetrin. Mbeta pa gjumė deri nė ora 5 e mėngjesit. Shyqyr se ishte ditė e diele, dhe nuk duhej tė dilsha nė punė, sepse lokali ku punoja ishte i mbyllur. Nėna mė trokiti nė derė nė ora 10, me vėshtirsi u zgjova, hengra bukė dhe piva kafe.

Thirra tė fejuaren time nė mobil, pas gjysem ore u takuam nė qytet, shkum nė ameltore, pimė nga njė limonat. Bisedonim pėr pėrgatitjen pėr martesė. Kishin mbet edhe 6 muaj deri te dasmja jonė. Duke folur, nga naiviteti e pyeta: a kishe pranu meu ba katolike ? Mu pėrgjigj : kurr nuk bana kaurre (krishtere) !

Ajo kishte migjen imam, dhe familja e saj ishte shumė e islamizuar. Fillova t'ja spegoj se tė gjithė shqiptarėt para 300 vjetve kanė qenė katolik apo ortodoks, por kot, ajo ishte skuqur nė fėtyrė, dridhej nga nervoza. Pastaj i thash vetem tė testova. Po tė kishte pas guxim ndoshta ma kish dhanė njė shuplak !

Pas njė jave, kamė udhėtuar pėr nė Gjakovė pėr vizit te disa shokė (i njohja qė nga koha e luftes). Jemi kėnaq duke shėtit, nė njė pjesė tė qytetit vėrejta dy kisha katolike. U thash tre shokve dua tė hyj mbrenda. Ata qeshen me mua, dhe mė than me humor: hajt bre a e ki menjen meu ba prifta a ? U pėrgjigja me humor: po du meu ba prift ! Njėri nga shokėt banonte nja 5 minuta nga kisha, dhe kishte vizitura kėtė kishė me qindra herė edhe pse ai ėshtė musliman. Aty ishte njė si dyqan ku shitnin libra dhe kryqa katolik.

Bleva Biblen, kushtoj dikund 15 euro mė duket. Ishte liber me mbi 600 faqe dhe me kualitet tė lart. Pas qėndrimit tim dy ditor u ktheva nė qytetin tim, biblen e kisha mėshef nė qanten e krahut. Kisha frikė qė ma shef dikush. U futa nė dhomen time, tani vazhdova tė lexoj biblen, por kėtė herė vetem pjesė nga Ungjilli, ashtu si mė pati kshilluar njė grua aty tek kisha nė Gjakovė.

Zero Cool
16-05-12, 23:01
Atė e kishte marrė malli kaq shumė pėr atė njeri! Ajo i mungonte atij ēdo ditė, por sot i mungonte edhe mė shume.

Pėrse?
Dikund dėgjohej kėnga 'Ilaēi im', dhe zhurma e lotėve qė pėrplasej nė bllokun e shkrimeve te tij. Ēfarė e mundonte vallė atė?
Nė njė cep tė dhomės ishte njė faqe kalendari e grisur, muaji maj ishte ndarė nė shume copa dhe po pėngjante nė puzzle! Ai qante dhe nuk pushonte sė thirruri emrin e saj.

Po shikonte njė fotografi dhe filloi tė pėshpėriste:
"Zemėr, sot bėhen katėr vjet qė nga momenti qė kam kurorėzuar dashurinė time ndaj teje me puthjen e parė, atėhere kurė mė dhurove dhuratėn e parė, kurė me the fjalėn e parė*. Janė katėr vite qė nuk kam rreshtur kurrė sė dashuri dhe kujtuar. Mė ke munguar si vesa qė i mungon lules nė gjdo mėngjes. Sikur tė mund tė dije sa mė mungon edhe sot.
Padashur jam kthyer nė kujtimet e tretura tė katėr viteve mė parė dhe .. ahhh, sa shumė kemi ndryshuar ne dhe gjėrat qė na rrethonin! Trishtohem kur kujtoj sa tė lumtur kemi qenė dhe sa te largėt jemi tani. Vendtakimi ynė i parė dhe tė gjitha rrugėt ku po ecnim sė bashku sa tė shkretė mė duken sot. Sa bosh mė duket qyteti, sot, pa ty, pa ne.

Akrepat e orės kanė ngecur nė 12:00. Vetėm buzėqeshja yte mund t'i lėvizė ata. Ishte shumė e vėshtirė pėr mua keto dy vitet e fundit tė shtirem sikur gjithēka ėshtė nė rregull. Ka qenė shumė e veshtirė pėr mua t'i them botės, qė tė ka harruar, aq ma e vėshtirė ishte t`ia them vetės kėtė. E kisha shumė vėshtirė tė mbaj lotėt kur dikush po pėrmendte emrin tėnd. E din?

Para njė dite vizitova vendtakimin tonė tė parė, ishte ai vendi ynė i dikurshėm. Po qėndroja aty ku tė prita herėn e parė, aty ku dole ti me buzėqeshjen tėnde dhe e bėre diellin tė turpėrohej para dritės sate.

Uhhh, sa kujtime mė pėrplasėn nėpėr kokė, fytyra yte, buzėqeshjet, fjalėt tua, lotėt e tu...

Tė menqurit thonė qė ėndrrat bėhen realitet. Gėnjejnė! Ti ishe ėndrra ime, dhe nuk u realizove kurrė. Ti vdiqe si njė frigacake vetėvrasėse dhe kurrė nuk pate guximin tė pėrballeshe me atė ēka ndjeje nė tė vėrtetė. E gjunjėzova dashurinė time para teje, dhe ti shkele mbi tė pa mėshirė.
Jam munduar tė jetoj pa ty, kam qeshur dhe do tė jetoj, dhe do tė qeshė por pėrbrenda...

Zot, tė lutem mė ndihmo ta harroj! "

Lotėt nuk e lanė tė fliste mė. Stilolapsi qė kishte nė dorė pėlciti dhe fleta ku po shkruante u rrudhos nga shtrėngimet e tepėrta.
Ajo i mungonte shumė!

* sa i madh


1 (http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/536092_2135933694398_1727761551_1062199_808668383_ n.jpg)

2 (http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/543746_2135933854402_1727761551_1062200_1768495573 _n.jpg)

Jana
16-05-12, 23:31
... c'do mengjes kur zgjohem i Falenderohem Zotit qe jam shendosh dhe mir ... secilen dit te jetes sime jam mundu me shiju dhe me kalu mir ...secilen jav kam dasht me pas nga nje kujtim t'buker...por edhe ato te hidhurat kurr si kam fsheh ...sepse jeta eshte e till pa hidherime s'kish me qen intersant...jan deshtimet e hidherimet qe na bejn me te fort...por kurr ne jet Ditari im se kam lene vetem te bie preh e asgjej ...bile nganjehr jam gjyku edhe per krenari te tepruar ...po ja kjo jam une ... kshtu em kan rrit...

....e vitet po ikin shum shpejt....

...Tani kur zgjohem ne mengjes e para qe them eshte ...o Zot faleminderit qe ma dhurove engjellushin tim ...kurr ne jet se kisha kuptu se duke shiku femijen tend aty e gjen lumturin e gjith Botes....e tani e kam kuptu dhe tani e kam kuptu ...pse Nena ime ma dha at edukat dhe at vetbesim ...sepse edhe ajo deshi te jet krenare dhe e lumtur duke me shiku mua ...

...ne hapa te till dua ta rris edhe une Evladin tim ...

Domira
20-05-12, 22:34
Nga t“ja filloj...!?
Mu nė mes tė dehjes qė m’imponoj jeta u shfaq edhe njė shteg i ndricuar me njė dritė tė cilėn nuk e njihja, e tė cilėn e vėzhgoja me shumė kujdes, por qė mė tėrhiqte dita ditės aq fort, aq ėmbėl sa qė mė futi frikėn nė palcė, njė frikė e cila edhe pėrkundėr ndrydhjeve tė mia, vetėm sa vinte e zgjonte edhe vullkanet mė tė fshehura...
Cdo gjė buzėqeshte...kėnga ishte mė e bukur, tinguj dhe fjalė preknin ndryshe shpirtin tim.
...edhe kur tė kisha pėrballė meje kisha frikė, shumė pyetje...cfarė po bėj, cfar po ndodh, ishte e drejtė apo gabim... mė friksonte ngjajshmėria me ty, pėr pikpamjet, pėr humorin, pėr ndjeshmėrinė...tė gjitha pėrputheshin nė mėnyrėn mė perfekte.
Dhe mė vinin dyshimet: a ėshtė e mundur se po jetoj...pastaj buzeqeshja yte e cila mė pėrcillte/pėrcjell 24 orė nė ditė ma trazonte me embėlsi shpirtin...shpesh mundohesha tė largoj mendjen nga ti dhe tė drejtoj shikimin tjetėr kah...por mė kot...atėherė edhe sot...
Kudo qė jam, ndjej prezencėn tėnde...ndonjėherė tė lutem tė mė lesh tė qetė, e ndojherė tė kėkoj...pastaj qetėsohem kur tė gjej...dhe pėrsėri vazhdoj...lutem tė mos tė kujtoj...lutem tė mos bezdis as unė ty, tė tė le tė qetė...e di se po tė me harrosh ti, kėtė do e ndjeja dhe unė dhe kėshtu do mund ti ndajmė rrugėt tona...
E di se ėshtė e vėshtirė kjo sepse nuk zhduket shpirti...por sė paku, sikur tė kishim pushuar...unė ka kohė qė po e kėrkoj atė prehje...sado qė mendoj sa kam hudhur shtresa tė mjaftueshme hiri mbi zjarrin e kahershėm...kot!
Jo pa qėllim pata heq dorė edhe nga gjėrat mė tė bukura...poezi nuk lexova, e as nuk hodha ndoj varg mbi letėr...u shkėputa nga qeshja tė cilėn e kam pasė pjesė pėrbėrėse tė ditės...ngadalė lash mbas dore gjėra tė cilat i bėja mė pasion...e as lule nuk adhuroj siq kam bė mė parė...u bėra racionale nė maksimum, vetėm e vetėm tė tė lė ty tė qetė dhe tė gjej qetėsi pėr veten time...
Pavarėsisht nga kjo pėrpjekje, cdo gjė qė bėja dhe bėj, cdo veprim imi e di se nuk ėshtė nė kundėrshim me ty, por ėshtė sepse na konvenon tė dyve, sepse tė gjithė kėshtu jemi tė qetė...
Dashuria tė mėsojka ta tejkalosh edhe vetė atė, tė jesh nė shėrbim tė saj dhe ti mundėsosh asaj qė tė jetojė nė kėtė botė po edhe nė tjetrėn...


Prill, 2006

Zero Cool
22-05-12, 15:12
Njė fėmijė pyet: "Zemra ėshtė gjithmonė nė tė njėjtėn vend, apo herė pas here ndryshon? Nga e majta nė tė djathtė?"
I rrituri pėrgjigjet. " Jo, zemra rri gjithmonė nė tė njėjtin vend. Nė tė majtė. "

Dhe ndėrkohė mendon: pastaj njė ditė, do tė rritesh, dhe do tė kuptosh se zemra jeton nė njė mijė vende tė ndryshme, pa jetuar, vėrtet askund.

Nganjėherė arrinė deri nė fyt, dhe kjo tė ndodh kur je i emocionuar.Ose zbret nė stomak, kur je i frikėsuar, i lėnduar.
Ka raste qė pėrshpejton rrehjet e saj, dhe duket se do tė dalė nga gjoksi yt, herė tė tjera, ndėrron vendin me trurin.
Duke u rritur, dhe do tė mėsosh tė hedhėsh zemrėn tėnde nė duart e tjetrit. Dhe, shpesherė, do tė tė kthehet mbrapsh, edhe e lėnduar.

Por mos u bėj merak.

Gjithsesi do tė jetė bukur. Ose, ndoshta, mė bukur se herėt e tjera. Kėtė, megjithatė, do ta mėsosh pas njė kohe tė gjatė, tepėr tė gjatė.

Do tė kesh ditė kur tė besosh se nuk ke mė njė zemėr, se ajo tė ka humbur. Dhe do fillosh ta kėrkosh brenda njė kujtimi, njė parfumi, nė sytė e njė kalimtari.

Pastaj, do tė jetė njė tjetėr ditė, njė ditė e veēantė, e ndryshme, pak speciale, e rėndėsishme.
Atė ditė, ti do tė kuptosh se jo tė gjithė e kanė njė zemėr.

lovely
03-06-12, 18:31
Ti, pema ime!
Unė qėndroj e fortė nėn hijen tėnde.
Bari nuk ndal vrullin e hapave tanė.. Kėta te fundit kanė pėr forcė dashurinė.
Njė ditė tė bukur, kur gjithcka do tė jetė njė kujtim i largėt,do tė ta shtrėngoj dorėn me fuqinė e fundit, dhe do tė t`falėnderoj pėr bashkėudhėtimin nėpėr kėtė rrugė.
Asnjėherė nuk u garantua lehtėsi, gurėt na ngritėn lart, gjithmonė u pėrplasėm nėpėr dallgė, por mbijetuam. Mbijetuam sepse unė jam hija jote, ti je pema ime!

Bona-us
07-10-12, 11:32
Kishte kaluar shume kohe qe nga hera e fundit qe kisha degjuar ate kenge....Kisha vendosur qe kurre me nuk do te ishte pjese e repertorit tim muzikor....Mbreme me lindi deshira per te provuar c'ndjesi do te me krijonte....e cuditshme !!!!!!Nuk pati lot, dhimbje, trishtim nga degjimi i atyre tingujve qe dikur me kishin bere te lumtur. Sa shume kohe ka kaluar..............Plote 1 vit pa ty.....Mbaje mend heren e fundit te takimit tone...Duhet te kishte qene nje dite e mbushur p...lot dashuri dhe buzeqeshje...Do te festonim 1 vit e 6 muaj bashke por ishte pikerishte ajo dite qe nga 2 u beme 1. Me kujtohet sa te urreva ato caste, sa ne mijra copeza mu thye zemra, sa e erret mu duk jeta. Bota humbi shkelqimin e saj. Mallkova veten qe te dashurova marrezishte dhe ty qe me lendove pafundesishte.!!!Urreva paftyresine dhe buzeqeshjen tende ironike. Nuk doja te me shihje te nxirrja lot sepse ishin lot qe si meritoje por e pamundur.....Lotet s'jane dobesi por dhimbje.....Sa here e kam pyetur veten se ku gabova ????? Pse ???? Arrita te te plotesoja cdo deshire qe kerkoje...Ndyshova per ty dhe ti e di mire. Kam falur gabime te pafalshme per hire te asaj ndjenje...Ishe puthja ime e pare, dashuria ime e pare...Buzeqeshja dhe frymezimi im..... te kujtohet ????????? dikur me quaje jeten tende......UNE DHE TI PERGJITHMONE BASHKE ASGJE DHE ASKUSH SMUND TE NA NDAJE.....Sa shpejt i harrove premtimet ...Fjale qe shkuan bashke me eren ! Valle vertet e meritova tradhetine tende....???!!! Gabimi im i vetem ishte qe te desha cmendurishte ! Nese dikur te urreva tani jo me!!! Sot pas kaq shume kohesh ndjej te kem rifituar buzeqeshjen, qetesine, te jem serisht vajza qe isha para se te te njihja ty....Do kujtoje nga ty ato momente qe me ke bere vertete te lumtur ...dhe e di ???? Te falenderoje vertete per kohen e bukur dhe nese ato momente kane qene jo te ndjera nga ty...Tashme cdo gje ka mbaruar....JO ME KUJTIMI YT NE TE TASHMEN TIME......Nuk ishte e destinuar per te qendruar bashke, Zoti te largoi nga rruga ime per te gjetur ate te duhurin , ate qe vertet do ta meritoje zemren time..... ISHE DASHURIA E PARE POR.........JO E VERTETA...

Zero Cool
07-10-12, 17:07
Te kerkova mbi toke, nen toke, mbi uje, nen uje, ne qiell e ku do tjeter por prap nuk te gjeta, nuk lash gur pa levizur per ty, te kerkova posht cdo guri, nen ura, ne kopshte, lendina, kodra, male, shkretetira e akullnaja, neper fshatra, qytete edhe neper metropolet me te medha te botes, nuk lash ndertes, pallat, shtepi e keshtjell pa boshatisur por prap nuk te gjeta ty. Te kerkova ne cdo ishull e gadishull, shtet e kontinent por asgje, kerkova neper oqeane, detra e lumenj por perseri nuk te gjeta. Te kerkova ne qiell, shikova diellin, henen, yjet por ti nuk ishe edhe pse te gjitha keto kishin bukurin, buzeqeshjen dhe embelsin tende. Te kerkova me ore, me dite, me muaj, me vite por nuk te pash, te kerkova ne cdo kohe: kur dielli buzeqeshte ngroht, kur qielli qante ftoht, ne pranvere, vere dimer e vjeshte edhe kur bora mbulonte gjithqka. Te kerkova diten e naten, kur te gjithe ishin zgjuar edhe kur te gjithe flinin, te kerkova midis njerzve, midis bisedave e buzeqeshjeve te tyre por prap ty nuk te gjeta, te kerkova lart e posht, ketu e atje, afer e larg, nuk lash centimeter te tokes pa kerkuar por perseri asgje, shkova pas cdo traku me shpresen se ish i yti, pas qdo britme e zani por perseri nuk ishe ti.

I zhgenjyer qe nuk te gjeta u ula dikund me nje qoshe, buze rruges isha i rraskapitur dhe deshiroja te mbaja zi per shpresat qe me kishin vdekur, per endrrat qe me ishin rrenuar, e kisha humbur arsyen, motivin dhe deshiren per te vazhduar jeten, sepse isha i bindur qe nuk do te te gjeja kurr me. Po ndjeja dhembje, urrejtje, meri e neveri per veten, ndjeja gjithqka te keqe perveq meshires, sepse sa do qe isha munduar perseri kisha frik mos kam harruar ndonje vend pa te kerkuar. Ne keto mendime e siper nje ze doli nga mbrendsia ime, mbeta i shtangur ne vend, nuk mund ta besoja, ishte zeri yt, po po zery yt e njoha te betohem. Ishe strukur mbrenda zemres sime te pash, e ateher si per ironi te fatit me pyete: Cfare po kerkon???

fb

natyra
13-10-12, 06:28
[I]Me jan zhveshur ndjenjat,
Si "trungut" gjethet..
domosdoshmerisht
me nuk ndjej,edhe po dua
Instikisht,jam rebelua
..mundohem,per ta kthyer
t'kalueren,,
Por,Me nuk vjen(pa ty)!
....
http:/www.zonkerala.com/gallery/general/birds/chestnut-headed-bee-eater.jpg

Natyra.

Bona-us
14-10-12, 08:58
Une nuk te dua!

Kur te shoh e ndiej ngrohtesine e zemres sime ngadale dhe ngrihet deri ne fytyren time. Kur dikush e therret emrin tend zemra fillon te me rrah, dhe e ndiej nje ftohje te lehte e cila percillet ne kurrizin tim,te te menduarit ne ty. Nese ti me flet mua nuk mund te ndryshoje asgje, perveq fjaleve te bukura qe i degjoj sepse nje engjull bisedon me mua.
Mund te te njoh nga nje distance e larget, dhe me duket sikur se me godet me therje sa shume qe shkelqen. Buzeqeshja jote eshte tingellimi me i bukur i kesaj bote dhe e vetmja qe mua me jep lumturi. Kur filloj te afrohem zemra ime fillon te rrah aq shpejte, sa qe kur me prekesh nuk mund te marr me fryme akoma.

Une nuk mund te them se nuk te dua, sepse kjo do te jete shprehje e pasakte per ndjenjat e mia qe kam per ty.

sheqerja
16-10-12, 02:50
Sonte paskam nevoje te madhe te qaj, shpirti mu paska mbush buzė mė buzė e zemra, zemra nuk po e mban dot dhimbjen mbrenda e ka fillu tė pikojė gjak. As syri nuk po i mban dot lotėt. Nuk e di pse po paskam sonte shum trishtim? Dje isha si sorkadhe lėvizja kudo, kėrceja e vallėzoja nga gėzimet qė mė falte jeta, sonte mė paska kaplu heshtja, e nata me qetėsinė e pafundme mė sillka vetėm trishtim. Njė zė i ēuditshėm po mė flet, ėshtė i mbushur me ngashėrima, po e ndėgjoj me vėmendje. Kishte dhimbje e rėnkonte, sa frigė kish tė pranonte mallin. Nuk donte tė pranonte minutat qė e ndanin nga njerėzit qė i donte e i kishte nė zemėr. Qante, lėngonte, ėndėrronte pėr diēka tė njohur, qė e kish sa afėr aq edhe larg, nuk pajtohej tė mendonte pėr diēka tė re, nuk e imagjinonte qė nesėr do tė duhej tė zgjohej prap me tė njėjtėn dhimbje malli. Imagjinonte ti kthehej jeta e vjetėr. Pastaj i mbyllte sytė, i hapte pėrsėri dhe prap lotonte

Nuk e merrja dot me mend se mund tė egzistonte njė dhimbje kaq e madhe, nuk mė kishin dėgjuar veshėt kurr njė zė qė tė lėngonte aq fort.
Sa u ēudita kur kuptova se ajo dhimbje i ngjante pikė e presje dhimbjes sime, edhe zėri ishte sikur i imi.
Si ka mundėsi, si ka mundėsi njė ngjashmėri kaq e madhe?
Po dėgjoja zėrin, e asnjė ftyrė nuk shifja, as lotėt nuk po ja shifja!
Vura duart tek sytė e mi, kisha lot, paskam qarė thash me zė, e ēuditėrisht zėri ishte i njėjtė me atė qė mė tregoi dhimbjen e vet.
Nuk e kisha menduar kurr qė zėri qė mė foli ishte i imi. U struka tek vetja ime dhe qava, kuptova qė mė kishte folė vetė shpirti im pėr dhimbjen qė mbante. Nuk e kisha ditur deri nė atė moment se sa e rėndė qenka pesha e dhimbjes qė mbaj nė shpirt. E shpirti, shpirti asnjėherė smė ka fol gjer mė tani, po si duket sonte qenka mbush plot e donte tė shpėrthente. Paskam dhimbjen e pafund, shpirti sonte nuk po u zbrazka me asgjė, nuk po e gjen qetėsinė, as nuk po e imagjinon lumturinė, sonte paska nevojė vetėm tė derdhi lotė!

e-uritura
30-10-12, 20:16
Ditari im,

kam shumė gjėra pėr tė tė thėnė, por do tė ndalem tek njėra sonte;
Cila ėshtė gjėja mė e shtrenjtė qė kemi nė kėtė jetė?
Po pra, ėshtė vet ajo! JETA!

Pyet edhe Alimen nėse don.
Prit, jo mos e pyet, pėr atė ėshtė allahu. Mirė. E drejtė e saj!

Po dėgjoja njė kėngė, e cila tingėllon kėshtu;
"Kur tė bie nė dashuri,
do tė jetė pėrgjithmonė..."

Dhe mendova me vete; Nuk do tė martohem me Sykaltroshin, ai ėshtė musliman.
Nuk do tė martohem me xemlėn, ai do mė mbyll nė burg sa herė qė ka ndonjė ditė tė keqe.
Do tė mendohem gjerė dhe gjatė derisa tė vendos me cilin tė bie nė dashuri.
Alimja thotė se ne vendosim vet me kėnd dashurohemi. Mė fal, unė pasna thėnė, jo ajo.
Ajo ka thėnė se mė don mua, por unė nuk mund ta dua atė!

Ajo qė desha tė tė them ditari im, ėshtė se, vėrtetė, kur tė bie nė dashuri, do tė jetė pėrgjithmonė!
Njeriun me tė cilin do tė vendosi tė ndajė jetėn me tė, do ia fali trupin dhe shpirtin tim. Do ia fali jetėn time. Do e nderoj veten dhe atė. Do ta dua vetėm atė, dhe asnjė tjetėr.

Kur tė shtrihem nė shtratin e vdekjes ditari im i dashur, do tė jem e lumtur tė mund t`i them vetes, se:
Kalova njė jetė, dhe atė ia fala njeriut tim.
Kalova njė jetė, dhe nė shtratin tim, ishte vetėm njė njeri!!!
Kalova njė jetė, dhe njeriut tė vetėm tė cilit ia hapa kėmbėt e mia pa pikė turpi, ishte njeriu im.

Po, Alimja tha se mė don. Nuk mund tė dashurohem nė Alimen, nuk i dua femrat!

valiii
30-10-12, 21:20
Mi kpute kamte qe spo m'dojshe
Diqysh si prej dashnise me replikojshe
Krejt shkrrolat qa i pata ti fala ty
Pasha qeta dy sy, qe ti mendon qe jane t'kalter
Gjithe diten e kom lute Lojtarin per hater

Lshoma bre xemlen, banniratem mua
Zdojke me ni tipi ish pa mush trauma
O i thash: prej dashnise kshtu me gjuhet
I kena pa pluma se ajo me mua "s'krruhet"

Katjen, zdojke me ni tipi,
Thash mos pot kthen e mdreqet tripi
Ama, jo keshtu kishte pa qene e shkrume
Mos me qene une ai njeriu yt e me ti pa ato kembe te rrume
E pjesen e "gjelbrume" e ate kthize si t'vizatume
Bashke me nersjetllat e vizllume :))

Oj kryeveper bome de hallall
Une sa here qitsha fall mdelke qe per mua ke mall
Ēka u bo tash po lyp me tjetrin me dal?
Kush eshte ai njeri qe kembet don me ia hap?
Ani tha pa pik turpit demek une pi luj rolit e mangupit
E po shkruaj ditara ne stilin e Ēajupit

Ēajup nje ēaj pllise
Oj Ēetine tybe s'kom nge
Qekjo kryevepra po don mem m'shti n bele
Pa ja nxone qat njeri me ja rreh shuplaka gojes
E me ja kallxu t somes rroten qe mos mi ra ndermen me cakrru ma goten

Ej qa mxire pune more ti ma e bukra
Prej mllefit kur shkruj rrasna neper gunga
Shume retardona kur mrezikohet buta
Tek une knohet lahuta i kom nervat e smuta

Boll isha tu majt ymyt n'qate mcdonalld
Jargte mshkojshin gojes si mu kon i qarte
Tparamenojsha ty me naj fustan te kapt
Tu e fshi majonezin me pallome te lakt

Le mos te zgjas se qelna si hashishi
Menojne kta tforumit qe po shkrina si kamishi
Tung nihere me shprese qe pom kthehesh prap
Kom me raportirat tllik tllak e kom me gjujte me glock :))

Hajra
01-11-12, 10:27
.....ditari im i tu kosoves,

....po, qe isha duke u mendu se vertet jeta e njeriut munde te ndryshoi e besa edhe ndryshone, nga casti ne cast deshem apo jo, ajo bene punen e saje. Prandaje njeriu para se te thote fjalen kurre kurre, duhet te mendohet mire ngase jetes nuk i dihe, sot je keshtu neser munde te jesh krejt ndryshe. Ajo nuk te pyet, i ka planet e veta te cilat edhe vlejn deshem apo nuk deshm, fjalen e fundit e thote ajo.Ne mundemi vetem ti propozoim asaj me planet tona, me moton ah do te doja , sa kisha pas deshire, apo edhe te behemi edhe kryeneq e te thome do ja beje keshtu do arrije aty, perseri e fundit vendos ajo. Prandaj njeriu arrine ne nje situate dhe thote, a e dini qka, flaka i dalte se nuk e kam ndermed te merzitem ma, le te vije si te vije une do mundohem te marre vetem ate me te bukuren nga ajo qe me sjell jeta, edhe nese do gjindem para zgjedhjes nje thike apo dy une do marr njeren dhe jo te dyjat.Plane programe perkushtime llogari dhe ne fund, kam fjalen per fundin e fundit cprrt asgje hiq, e vetmja ajo qe duhet te bejme eshhte te kerkoim falje dhe meshire para krijuesite te botrave.

halla e madhe
01-11-12, 12:02
Ditari im!

..djali me thoshte kur ishte i vogel;_"mami,maqinen e teshave duhet mi gjujt n'berllog,po mi han carapat"..hahahahaha vertete mbetshin corapet teke,s'ka pas faj djali..kur e diktuam defektin, u gjeten e corapet tjera te lidhura bistek:tongue:

emine
01-11-12, 12:55
Ke len dhe sonte porten hapur,me shprese se do vij ne endrrat e tua,ke hapur dhe dritaret,qiellin ,ke menduar ndonjehere se duhet hapure zemren ndjenjen me te paster per te shkel kemba ime aty,apo mendone se une do jem si ty te futem ne kopshtet e te tjereve dhe ti shkel pa meshire gjithe ato trendafile te bukura,,,,,,
Ke mendu ndonjehere per at Oazen qe kishe dikure,ku bota ishte aq e padrejte dhe ti ikje dhe strukeshe aty,ku me muaj te gjate strehoheshe dhe merrje gjitha knaqesit e ksaj bote,ku vetem aty ishe vetvetja,i vogel i dobet si nje femije ne krahet e nje nene,qe kerkone me syte tij me jep me shume,me fal me fal pafundesin.Ke menduar ndonjehere sa me ka kushtuar te dua ashtu sic te doja,sa e shtrejt ishte cdo ardhje dhe sa vrastare ishte ikje jote:ke menduar ndonjehere sa rendone shpirti im me vite ,per gjitha ato qe ti i strehove aty,mu desht te zgjeroja dhomat e shpirtit tim,te bej vend cdo dite e me shume,per gjitha ato dite qe vije te strehoje dhe nje dhembje me shume.Nje dite kam shiku se e gjitha ajo hapsire ishte e rezervuar per ty dhe per dhimbjet e tua,,,,,kisha harru se cfare doja une dhe cfare me takonte mua,,,,,,
Ke menduar ndonjehere sa egoist qe ishe,sa egoist qe vazhdone te jesh,dhe sa jam rendu me vite duke te strehu dhe mbrojte nga te tjeret,ke menduar se me ket ke burgose veten ne nje kafaz te arte,dhe qelesin e mbaje une......

e-uritura
12-11-12, 21:59
Ditari im i dashur,


Sot do ia them nja dy fjalė Sykaltroshit;


Per cka e shkruan njeriu letren "lamtumirese" ??? vetem me u kthy pas-pak dhe me lexu reagimin, opinionet e njerzeve... Largimi nga forumi behet thjeshte, kur stopon se shkruari, thjeshte te humb motivi, te hargjohen fjalet, nuk e gjen veten ose per shkaqe tjera qe ti imponon realiteti.

Cdo njerit na ndodhe te mos dukemi me muaj ndoshta, tash me kontrrate se kemi mu duke ksajde... pune qejfi e ulitul. Pra per mua personalishte ke qene si hije, asnje ndryshim nuk kam verejete ( heren e pare qe demek u largove) si me ty si pa ty. e ke luajt te zgjuaren dinake pasukses. krejt bota kane merak gjerat origjinale e njeriu prej skfilltit, (Zoti ia ka jap origjinalitetin/vetveten) e ai shkon e prej origjinalit transferohet ne fallce, bile asi fallcovine te keqe.

hajde bythqetaMė falni, ai i paska shkruar kėto fjalė.

Po t`i thuash vetit burrė Sykaltrosh, kurrė e pėrjetė nuk do tė kthehesha!

Turqeta (Bythqeta, si tė duash)!

Dardanesha
22-07-13, 00:25
Po une jam "ajo"..
Cila? Vetja ime...Ste kam folur asnjeher per te!
Gabim ,duhet hapur ky shpirt unik...me nje bote te paster,e nje shpirt te gjalle!
Nuk me duhet te jem ne pritje te momenteve magjike...perkundrazi gjithe kohen perpiqem te kthej gjerat e zakonshme ne te jashtezakonshme,per te tilla momente jetoj cdo dite...Dua te kap cdo moment e ta ruaj me" fanatizem te tepruar " e pse jo ! Te fotografoj ate vogelueshe me ate fytyre super te lumtur e te pafajshme ...Te llastohem si femije tek mbaj ne koke fjongon e preferuar, te puth cdo dite mamin e ti them se sa shum e adhuroj...te shkruaj ne ditar nje tjeter histori,te nje tjeter dite,,,derisa te jete mbushur plot ... te bej dedikime dashurie per dashurine e jetes time ...Te perqafoj lumturine fort e skllaven time ate kam bere..
Indiferente kundrenjte ziliqareve e mosmirnjohesve ...ncncnc vetem per ata skam kohe.
Keto pikerisht keto e mbushin boten time . E lumtur cdo dite ashtu sic vetem une di te jem...tha dikur, dikush ...

x.x...

lovely
22-07-13, 23:42
Oglgkclcigpglckfjduvifkdudfk fudussaaqweertyuiopljjhgfdaazcvnmh ufidysraeaeqxcbybnkmkoyrecjj vufkfjdtatatwueirotollfjdhsgamcnxbzcicuxyxyzahejrk tltly

Kalimero
23-07-13, 00:10
Ti dijuze,tu paskan purzi ndjenjat qishti zor mu ju ra un fije :biggrin:

YanYan
30-09-13, 23:30
E Hene, 30 Shtator, 2013

E kuqe,
e helmte,
gjak ne vene.

E zeze,
e paster,
ajer ne ere.

tipi engjellor
30-09-13, 23:41
Te prekeshin, ishte arsyeja e qenurit se bashku.........
Jo domosdoshmerisht ne kuptimin fizik.... prekeshin ..... me fjalet , ndjenjat ,me mendimin e pare ne mengjes me nje puthje nga larg para gjumit...........Prekja ishte sekreti i tyre........... nuk kishte asgje me te bukur se sa kur, ne mes te njerezve, benin dashuri me shikim ................

natyra
02-10-13, 18:19
Ditar,
ku ishe ti?kur une te buzeqesha,
E tani,Kam harrua,
Kam harrua te ndjej,te qaj,te buzeqesh...
kam harrua se e perditshmja me vjen te qaj.njekohesisht dhe te qesh,por,ajo me ka ikur.(qe kur ike ti)
kam harrua kur fjala jote me ka ngrohur!e puthja me ka bere te bukur
kam harrua perse kam lindur,dhe.....perse duhet te jetoi?
kam harrua perse jam ketu?atje,me mendime se ti mos valle ni dite do vjen!
kam harrua qe dikur isha femra me e lumtur ne bote! e perse mos te jam tanii?
kam harrua diten kur kam lindur!arsyen se di? a po pse nuk jam me ty!
kam harrua ti flase dhe qillit,sepse pergjigje sme ktheu asnihere.
kam harrua kur hena reflektonte,e une e ti,po benim dashuri..!!
kam harrua se,perse duhet jetoi pa ty.dikur ishe ti,Ai.qe me beje te lumtur!
E tani,Kam harrua,se qka nuk eshte e imja,seshte as e jotja.
ku ishe ti?kur une te buzeqesha,
Ditar,

autore
..Natyra!