PDA

View Full Version : Thėnie filozofike.


Faqet : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Murgesha
13-02-04, 01:25
Thėnie tė Famshme nga Jim Morrison i MADH:

Pėr Jetėn dhe Veten.....

1. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

3. Jeta me dhuroi tre zgjidhje: seks, droge, dhe vdekje. Une zgjodha 2 te parat; e treta me zgjodhi mua.

4. Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.

5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

6. Me mire te humbasesh nje ēast te jetes sesa jeten ne nje ēast.

7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.

8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.

10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes. -Pėr Vdekjen, Trishtimin dhe Hidhėrimet e Dashurisė...

11. Prapa ēdo loje ekziston ideali i vdekjes.

12.Te gjithe kerkojne nje mik, por asnje nuk provon te behet i tille.

13. Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.

14. Perse nuk na lejojne te dashurojme ...X vjeē kur mund te vdesim ne ēdo moshe?!

15. Nuk ju kerkova une te me lindni, ndaj me lini te jetoj. -

16. Dikush pret shiun per te mos qare vetem. -

17. Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre. -

18. Jeta eshte veē nje enderr ne rrugen e vdekjes

19. Uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajse, sepse ferrin e jetova ketu. -

20. Dashuria eshte gezimi i qenies 2, tmerri qe mbetesh 1, frika qe behesh 3. -

21. Nese juve ju mugon dikush ne bote, per mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL!

22. Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille

turisti
26-07-04, 23:59
Juhu,mire se erdha.Prap une.TE JESH I MADHE DON TE THOT TE JESH I PAKUPTUAR.Jim Morisoni ka qene viteve '70-ta ndoshta pothuaj me mendimet e veta dhe vizionet e tij para kohes kur ka jetuar,per ate ndoshta nuk ka qene i kuptuar mjaft...boll,a?Pershendetje. :wink:

Gurbetqari
18-08-04, 03:07
Dyshimet tona jan TRADHTAR se shpesh na i humbin te mirat qe ne mund ti fitoijm, duke na frikuar, qe te mos perpjekemi sa duhet per to.
William Shakespear, Matje per matje

Na jena Maqina-Mbijetuse, Rrobota, verberisht te programum ti pertrijm moleculat egoiste qe ne i quajm gjene. Kjo eshte nje e vertet qe me ban te mahnitur sa her ta kujtoji.
Richard Dawkins, Gjeni Egoist.

Veprimet tona ose jan te percaktume kshtu qe na nuk jena pergjegjs per to, ose ndodhin rastsisht kshtu qe na nuk jena pergjegjes per to.
Fjalor i Filozofis se Oxfordit.

Nje smundje e veshtir kerkon nje ilaq te rrezikshem.
Guy Fawkes

Kur ta eliminosh te pamunduren, qfardo qe te ka mbetuir, sado e e pa gjas, duhet te jet e verteta.
Sherlock Holmes, Ne kerkim te se vertetes.

Gurbetqari
24-08-04, 02:10
Kohrat e lashta kan qen rinia e botes.
Francis Bacon

Trashigushmeria siguron pertrirjen e makines se vjeter.
James Baldwin

Karakteri i nje njeriu eshte destinia e tij.

Njeriu me te gjitha kualitetet e larta qe posedon, mbart ne vete vulen e pashlyshme, te nje origjine te ult.
Charles Darwin

LABI
12-10-04, 21:46
Rene Dekarti – admirimi ėshtė prirje e shpirtit me tė cilėn jo vetėm qė e vlersojmė njė objekt por edhe i nenshtroheni nė njė dozė tė frikės .

Gurbetqari
30-11-04, 15:29
Ne nje vend ku te gjith jan te verber :( ai/ajo qe ka nje sy eshte mret/mretnesh :)

Ne nje vend ku te gjith jan te verber njeriu me nje sy eshte mret
H. Wells (sa e bukur eshte jeta)

Pessimiste
05-12-04, 15:49
Juhu,mire se erdha.Prap une.TE JESH I MADHE DON TE THOT TE JESH I PAKUPTUAR.Jim Morisoni ka qene viteve '70-ta ndoshta pothuaj me mendimet e veta dhe vizionet e tij para kohes kur ka jetuar,per ate ndoshta nuk ka qene i kuptuar mjaft...boll,a?Pershendetje. :wink:

s'pajtohem me jim morison, eheh ndoshta ka qene pak si ne hava kur ka thene ate?? Ka pasur sigurisht nje trip te vecante.. JO shaka..
Sigurisht cdo njeri shikone se pari interesin e vete, por pse i pakuptuar?
edhe gjithe keto thenje jane shume sa per sy e faqe, dmth s'vlejn per cdo njeri...
por sigurisht per disa njerez :)


diten e mire

Engjellushja
09-12-04, 09:10
Kur ta eliminosh te pamunduren, qfardo qe te ka mbetuir, sado e e pa gjas, duhet te jet e verteta.
Sherlock Holmes, Ne kerkim te se vertetes.

Gjdogj c ka emer "Ekziston"dhe asgj nuk shuhet sepse ka "Emer"Fjala dhe Shpirti" edhe nese une vdes" m tutje dot Jetoj, ne Shpirtin "(mendja) e huaj mua do t Rrigjallon....
Sherlock Holmes, Perfundimi i t vertetes.

LABI
09-12-04, 09:23
Kur ta eliminosh te pamunduren, qfardo qe te ka mbetuir, sado e e pa gjas, duhet te jet e verteta.
Sherlock Holmes, Ne kerkim te se vertetes.

Gjdogj c ka emer "Ekziston"dhe asgj nuk shuhet sepse ka "Emer"Fjala dhe Shpirti" edhe nese une vdes" m tutje dot Jetoj, ne Shpirtin "(mendja) e huaj mua do t Rrigjallon....
Sherlock Holmes, Perfundimi i t vertetes.

Paskemi edhe perfaqesues te spiritualizmitt ne kete forumm... :?

Engjellushja
09-12-04, 09:40
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: kesh pak mos ma be ashtu Fytyren sepse m vije gjynah :cry: per TY

Ejona
03-02-05, 08:00
Njerezit munde te rrisin te verteten, e verteta nuk munde t'i rrite njerezit.(konfuci)


E verteta eshte lloj i mashtrimit, pa te cilin nuk kishte mund me jetuar nje lloj i gjallesave te caktuara ( Nice)

alfa
05-02-05, 19:43
Edhe toka me e mire nese nuk punohet prodhon therrat me te egra!
Anaksagora


Njeriu eshte zoterues i fjales se pathene,ndersa rob i fjales qe thote!

Aliu(r.a)


Cdo send ne natyre eshte i mrekullueshem dhe cdo mrekulli eshte e natyrshme!

Imam Gazaliu

Do te deshiroja qe Jimi te ishte me optimist dhe idete e tij ti shrehte ne ate menyre qe riniate pakten mos tedeshprohet prej te mirave te jetes dhe qe mos ti dorezohet vdekjes pa lufte me te![/b][/list]

ARVANITI
15-04-05, 18:22
Sa me shume njoh njerezit aq me shume dua kafshet

Dante Aligheri

bellezza
20-04-05, 13:12
Asnjeri s`do te beje gjera te keqija ne jete ;arsyeja qe i bene eshte mangesia e njohurise qe ai person ka per te kuptuar se bene gabim. SOKRATI


Madhesine dhe rendesine e nje dashurie nuk mund ta vleresojme , me qe cdo dashuri vlene po aq sa mund ta beje te lumtur ate person te cilit i ofrohet kjo dashuri. BELLEZZA

Murgesha
24-09-05, 20:48
Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
Erik Holar


Ati im qe je nė qiell mshelma gojėn kur skam asgjė pėr tė thėnė!!!
Faik Konica

Kėshilla mė e mirė qė mund t`japėsh tė rinjėve pėr karrierrėn ėshtė:
Zbuloni ēfarė ju pėlqen tė bėni mė shumė dhe pastaj gjeni dike t`ju paguajė pėr kėtė.
Oscar Wilde


Gėnjeshtra ka shtatė variante, e vėrteta vetėm njė.
Shekspiri.

doGzona
24-09-05, 22:05
Eshte gabim i madhe qe te ėnderrosh per vete mė shume sesa duhet , dhe ta vlersosh veten mėposhtė sesa duhet.

Gete


Nga mungesa e respektit ndaj vetes rrjedhin aq shume vese , sa edhe nga respekti i tepruar pėr veten.
M.Montenj


Nderi eshte shperblim i dhene per virtytin.
Aristotel


Sjellja e drejte van me teper nga mungesa e vullnetit ,sesa nga mungesa e dijes.
G.Spenser

Sjellja morale nuk qendron nė ate qe te ecim ne rrugen e shkelur, por te gjejme vete rrugen e drejte dhe pa frige ta ndjekim ate.
M.Gandi

Ne qofte se nuk ke mendime tė keqija , uk do te besh as veprime te keqija.
Konfuci

Rrenja e puneve te liga ndodhet ne mendimet e keqija.
Tolstoi

Njeriu ka merita kur te metat e tij jane merita tė perkoheshme.
Zh.Renar

doGzona
06-10-05, 00:33
Veset e popullit pothuajse gjithmone i kan rrenjet ne legjislacionin e tij te keq.
E.Eceverija

Necdo shtet duhet te egzistoj masa e pergjitheshme per matjen e virtyteve dhe te veseve .Parametrat e kesaj mase percaktohen nga ligjet e cdo shteti.
T.Gobbs

Cdo marrveshje qe prek ne dinjitetin e njeriut , edhe nese nuk eshte e kunderligjeshme ,perseri mbetet pa themel.
I.Zejme

doGzona
07-10-05, 12:26
Te pish pa pasur etje e te besh dashuri ne cdo kohe, zonje, vetem kjo na dallon nga kafshet e tjera.
Beaumarchais

Nje njeri ka nevoje per pak cmenduri sepse vetem keshtu ai mund te prese litaret dhe te jete i lire.
ZORBA

Heshtja jo gjithmone deshmon menquri; ajo deshmon edhe per pranin e budallakut.
P.Buast

doGzona
10-10-05, 00:07
Sado i madhe te jete virtyti , po te shenderrohet ne zakon nuk e meriton shperblimin.
M.Montenj

Bindja eshte ndergjegjja e arsyes.
Kant

Te denoj ty , jo sepse te urrej , por sepse te dua.
Aforizma antike

Eshte e pamjaftueshme te percaktosh moralin mbi besimin e bindjeve tuaja.Duhet akoma te zgjosh te vetja pyetjen; A jane te verteta bindjet e mia?
Dostojevski

Cdo dashuri q eka si shkak jo lirine shpirterore por diqcka tjeter , lehtesisht shendrrohet ne urrejtje.
Spinoza

doGzona
12-10-05, 23:48
Njeriu eshte enigme dhe ne bazen e njerzellakut, gjithmon ndodhet admirimi para kesaj enigme.
T.Man

Vetem duke e pas ne shpirt filantropin mund t“i duash dhe ti urresh njerezit.
Konfuci

Vetem ai qe i ka bindur njerezit per dashurin e tij ndaj tyre, ka te drejte dhe e meriton tu beje atyre kritik te rrepte.
M.Gandi

Me e mira per njeriun eshte te kaloj jeten mundesisht men je perkushtim sa me te gezuar shpirteror.
Demokrit

doGzona
13-10-05, 12:55
Jeta nuk mund te kete tjeter qellim , pervec miresise dhe gezimit .Vetem ky qellim-gezimi-eshte plotesisht i merituar per jeten
Tolstoi

Kush e ka humbur gezimin ne jete , ai per mua nuk eshte i gjalle;Ate une e quaj kufom te pergjumur.
Sofokli

Maturia e shton gezimin e jetes.
Demokrit

Shpirti i gezuar eshte i fuqishem
Lukreci

doGzona
15-10-05, 00:18
Arsyeja perfaqeson ne vetvete shumen e te gjitha ndjenjave tona me te mira.
P.Shelli

Ndjenjat tona morale jane kaq te lidhura me forcen mendore , sa eshte e pa mundurte prekim dis apa prekur te tjera.Mendja e madhe keqdashese eshte nde shekuj e mallkuar ne kete toke.
D.Rjoskin

Morali eshte perpjekja shekullore e pajtimit te kerkesave tona vetjake.
Gete

Etika eshte filozofija e vullnetit te mire dhe jo vetem e veprimit te mire.
Kant

Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithash pushtetarin
Tolstoi

Tomori
15-10-05, 12:40
Gotėn e parė e pi vetė, tė dytėn, pi rakia rakinė, tė tretėn, pi rakia njerinė

spirl_girls
20-10-05, 10:18
Drurin e bren krimbi ,njeriun hidhėrimi

Inati tė plakė,gėzimi tė rinon...

Mos keni kurr qėllim pėr tė qen diqka,nė qofse nuk jeni me par Njeri

Fali armiqėt e tu,po kurr mos u harro emrat!

Jeta ėshtė njė libėr i hapur , ku ēdo ditė lexon njė flete.

doGzona
22-10-05, 23:09
Nuk jemi skllever te ligjeve qe te jemi te lire
Ciceroni

Lufta e gjate per drejtesi e gelltit dashurin e lindur prej saj.
Kamy

Njohja e pabarazis sociale i jep secilit mundesine e plote te behet njeri.
A.A.Bllok

Puna e lire i duhet njeriut per te mbajtur gjalle dinjitetin.
K.D.Ushinski

Njeriu i lire gjithe mendjen e ka te perqendruar te jeta dhe shume pak te vdekja.
Spinoza

Cmira eshte armiku i te lumturve.
Epiktet

Ziliqari thahet nga lumturia e tjeterit.
Popullore ruse

doGzona
03-11-05, 23:44
Nje nga principet me te larta te moralit te vertete shprehet ne respektin per dinjitetin njerzore te secilit prej nesh pa dallim , para se gjithash sepse ai eshte njeri dhe pastaj per dinjitetin e tij vetjak.
Bjellinski

A nuk duhet te perkrahet njeriu i ndershem ne fatkeqesi te medha , te cilen ai edhe mun ta menjanonte po te mos linte pas dore detyren e tij , deuke e ditur qe me vetdije e ruajti dinjitetin njerzor dhe ska asnje njeri qe mund te turperohet ose frikesohet prej tij.
Kant

Duke e bere njeriun prone te saj , kafsha kenaq egoizmin e vete.
L.Vovenarg

Kush vdese por nuk harrohet, eshte i pavdekshem.
Lao-Czi

doGzona
09-11-05, 13:41
Me mire me arsye te jesh fatkeq , sesa pa arsye i lumtur.
Epikur

Sillu siq te udheron detyra njerezore.
Ciceron

Grate me te vertet ,jane me afer idealit njerzor se burrat.
V.Humbold

Karakteri eshte aftesia per te vepruar sipas parimeve.
Kant

Asnje vyrtyt nuk e lan fajin e vesit.
Juvenal

Sy_kaltra
20-11-05, 12:26
Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija ..(Bekon)
NJeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. I.Hordshek

NJeriu esht sherbetor i jetes ..

doGzona
20-11-05, 19:30
Trimeria me e larte pasqyrohet kur kryen nje veprim ne vetmi , te cilen , njerezit e tjere do te guxonin ta kryenin vetem ne prani te shume deshmitarve.
F.Laroshfuko


Shpirtrat ngadhenjehen jo me arme , por me dashuri dhe shpirtemadhesi. Spinoza

Eshte e drejt vetem ajo dashuri qe synon tek te e mrekullueshmja , pa shkaktuar fyerje.
Demokrit

doGzona
26-11-05, 18:34
Kush me ndergjegje hidhet ne rrezik per hir te miresis dhe nuk i frigesohet atij , eshte i burreruar dhe pikerisht kjo eshte burreria.
Aristotel

Friga para fajit te ulet mund te jete i mire ne fatkeqesi.
Marcial

Turpi eshte firga para cnderimit.
Platon

Eshte e drejte vetem ajo dashuri qe synon tek e mrekullueshmja , pa shkaktuar fyerje.
Demokrit

rastesishT
02-12-05, 21:18
Njerr 1 kashte dalin 5 a 6-te - Populli

Tufen vjerr , mbrapa Shtjerr- Babi i gjyshes- gjyshja e perserit gjithe..! (kush se din kuptimin e kesaj byjrem)

Politika eshte zjarr, qe me nxe nuk nxen , a me pervelu te pervelon...! (populli)

doGzona
04-12-05, 19:34
Kaq te veshtire e kan njerzit ti edukojne femijet e tyre , sa nga paaftesia edhe i turturojne.
Hercen

Ne kerkojme qe edukata te synoje ta beje njeriun te moralshem , jo simbas zakonit , por sipas ndergjegjjes dhe bindjes.
Dobroljubov

Asnje detyrim i jashtem nuk mundet ta mbaje njeriun ne lartesin mendore apo ne lartesin morale kur ai vete nuk deshiron te mbahet prej saj.
Cernishevski

Gurbetqari
05-12-05, 19:38
Do te luftoji per paqe sikur nuk eksizton terrori
Do te luftoji terrorin sikur nuk eksiston paqja.
Itzhak Rabin, ish primeri Izralit gjat bisedimeve per paqe me Palestinezet.

Think carfuelly, Mendou mir!!!
Mungesa e Evidences nuk eshte Evidence e mungeses!!!!
Martin Rees, Kosmologjist, duke folur gjat nje seminari per mundsin e ekzistimit te jetes ne ndonje bot tjeter.

Are you thinking what Im thinking?

A po menoni edhe ju qka po menoji une?

Reana
05-12-05, 19:42
Do te luftoji per paqe sikur nuk eksizton terrori
Do te luftoji terrorin sikur nuk eksiston paqja.
Itzhak Rabin, ish primeri Izralit gjat bisedimeve per paqe me Palestinezet.

Think carfuelly, Mendou mir!!!
Mungesa e Evidences nuk eshte Evidence e mungeses!!!!
Martin Rees, Kosmologjist, duke folur gjat nje seminari per mundsin e ekzistimit te jetes ne ndonje bot tjeter.

Are you thinking what Im thinking?

A po menoni edhe ju qka po menoji une?

Po mundohemi :P :arrow:

Gurbetqari
05-12-05, 20:51
He he Reana, dhe reall entertaining dhe ndoshta shum Vajz guximtare ne forum.
Ciaou, miau Reana…. Vazhdo e mos u ndal se menduari of Martin Reeses’ philosophical wisdom.

Reana
05-12-05, 21:00
He he Reana, dhe reall entertaining dhe ndoshta shum Vajz guximtare ne forum.
Ciaou, miau Reana…. Vazhdo e mos u ndal se menduari of Martin Reeses’ philosophical wisdom.

Thuhet "Cdo gje qe nuk eshte e ndaluar me ligj, supozohet te jete e lejuar" :arrow:

Gurbetcari, me ka pelqyer nje teme ne lidhje me DNA replication, per te cilen keni shkruar njehere...me intereson te dij me shume me per rrolin e ushqimit (anti-oksidante, acidi folik etj) ne replikimin korrekt te qelizave, i.e. DNA &RNA, dhe e kunderta e saj, mudesite per "degenerative diseases"!
kur te keshe kohe, na sill dicka ne forum ne lidhje me kete :P !!!

Gurbetqari
28-01-06, 15:36
reana shkruanHeji Reane, pasi qe ti je nje Karizmatike (duke u bazuar shkrimeve tua ne forum), I can't ignore you forever :D.

Eshte gjynah, dhe nuk ka mundsi te te injoroji ty pergjithmon.........

Jam mundu ne at timen me tu pergjigjje, me ne fund (at last) :D :D.
Rubrika stuidme fantastike apo........

Dituria ska kufi, kshtu qe referohu tek libra apo informata tjera ku informata me te thellsishme, dhe ne detale mund te gjinden sa i perket pytjes suaji....

hasanmehmeti
17-04-06, 14:34
Problemi sot nuk eshte Energjia atomike ,por Zemra e Njeriut.
Albert Einstein

GURI SYLAJ
17-04-06, 18:12
E Mjere Eshte Ajo Zemer Qe Mendon, Se Vetem Ajo, Dhe Gjithmone Ka Te Drejte!!!!

shkembi sylaj
21-04-06, 20:56
Jeton vetem ,ai i cili,duke jetuare,perpiqet ta ndryshon jeten, e jo ta perserit ate. :confused:

LABI
06-05-06, 13:46
Martin Luther King Jr.
Askush nuk mund tė kalėrojė mbi kurrizin tėnd po qe se nuk i pėrkulesh.

Paradox_13
06-05-06, 20:42
Njeriu dashuron jo se eshte ne interes te tij te doje nje send me teper se nje tjeter, por se dashuria eshte thelbi I shpirtit te tij , sepse nuk mund te mos dashuroj.L.TOLSTOJ.


Ne ndjenjen e dashurise ka diqka te veqante qe mund te zhgjidhe tere kontraditat e jetes dhe t`I jape njeriut te miren e perhershme , te kerkuarit e se ciles eshte qellimi I jetes.L.TOLSTOJ.

Gurbetqari
09-06-06, 11:20
sa me shum te kesh dituri aq me shum do te kesh pergjegjsi...

Daja POLIC
23-07-06, 22:09
qe nje gjermanisht, u mundova edhe me perkthy ne shqip , spo di valla

-Aus nichts kann nichst werden-

Drinni
23-07-06, 22:24
"Oh, sa e varfer ėshtė ajo mendje, qe nuk ka asnjė shkėndije humori!"

Shekspir

LABI
14-10-06, 12:30
Ora nuk eshte per t'a mbajtur , por per t'ju permbajtur .
Akademik - Esat Stavileci

LABI
20-10-06, 15:46
Asnje knaqesi nuk eshte me njerezore sesa ajo e dashurise , asnje nuk eshte me e afte per t'a humanizuar njeriun. Por, dashuria si dhe arsyeja , nuk njeh gjysma... Ne nuk duam pregjysme.

Erich Fromm

LABI
21-10-06, 17:29
Ne ate moment , kur nje njeri ve ne dyshim qellimin dhe vleren e jetes, eshte i semure .
Sigmund Freud

LABI
21-10-06, 17:43
Jeta eshte dhe do te jete nje fushebeteje.
Carl Gusav Jung

Knaqesia e dhembja jane shtysat e medha te jetes njerezore.
Aristoteli

Cka behet shpejt , zhduket shpejt .
Latine

Koha i mbush mend edhe te marret.
Cicera

~AmaZonA~
24-10-06, 17:27
"kurr Mos E Quaj Veten Filozof,kurse Me Njerezit E Rendomt Mos Fol Per Parimet Filozofike,por Vepro Sipas Atyre Parimeve"
epikteti

LABI
28-10-06, 13:02
Pyetja e madhe qe nuk eshte pergjigjur asnjehere deri metani, eshte: Cka don nje grua?
Sigmund Freud

Dea_A
28-10-06, 13:03
Pyetja e madhe qe nuk eshte pergjigjur asnjehere deri metani, eshte: Cka don nje grua?
Sigmund Freud

boten ta mbaje ne dore e nese posedon ate ,ateher universin ndoshta :wink:

LABI
28-10-06, 13:17
boten ta mbaje ne dore e nese posedon ate ,ateher universin ndoshta :wink:

Hahaha , shpresoj qe bota saje te cilen mund ta ket ne posedim , t'mos jet aq e rend ... pasi qe frigohem qe ne univers humb navigacionin me token :tongue: :smile:

Dea_A
28-10-06, 13:20
Hahaha , shpresoj qe bota saje te cilen mund ta ket ne posedim , t'mos jet aq e rend ... pasi qe frigohem qe ne univers humb navigacionin me token :tongue: :smile:
hahahha femrat jane si gjeneralet nuk ju intereson qka humbin por vetem qka fitojne ....keshtu qe edhe po te humbin ne gjithesi ose ta thyenin koken me rendesi eshte se kane boten ne dore :tongue: !

LABI
28-10-06, 13:46
hahahha femrat jane si gjeneralet nuk ju intereson qka humbin por vetem qka fitojne ....keshtu qe edhe po te humbin ne gjithesi ose ta thyenin koken me rendesi eshte se kane boten ne dore :tongue: !

Ndenja e altruizmit eshte e dobishme ne disa situata , qe mund t'na ballafacoj jeta! Mirepo sakrifica gjer ne ate mase qe te shpien gjer ne vete-shkatrrim per ate qe pretendohet te fitojne s'ka kuptim ...
Une nuk kam dyshim qe femrat jane te ndieshme , me delikate (edhe pse nuk me pelqen qe femrat veten ta quajn delikate, pasi qe ajo nuk i sherben as vete femres .,e as jetes ne pergjithesi, pasi qe askush nuk e done qe jeten t'a kete delikatshme... pasi qe askush nuk i ka dy jete qe te mesoj nga nje jete delikatese, se si duhet gjerat te behen me praktike dhe me te lehta ) ...
Mirepo une sido qe te jet , vazhdoj te besoj ne kapacitetet dhe rolin e femres...:wink:

LABI
10-11-06, 16:46
Sikur njeriu te deshironte te jet i ditur aq sa deshiron te jet i bukur, s'do te kishe injorant ne botė.

vjeshta
10-11-06, 19:51
Lum ai qe lexon gazeta ,por mjere ai qe ju beson krejt .

LABI
12-11-06, 19:20
Femra eshte mbretereshe e botes dhe robereshe e deshires.
Balzak

Femra eshte qenia e vetme e cila mund te qaje dhe te qeshe per te njejtin shkak , e shpesh here kete e ben njekohesisht .
Molier

GURI SYLAJ
16-11-06, 08:52
"Per ate qe mund te flitet- duhet te flitet shkurt,thjeshte dhe kjarte.Per ate qe nuk mund te flitet-duhet HESHTE!!!!!"

Ludwig Vingentshtajn "Traktati...."

Domira
16-11-06, 11:46
"Disa njerez e kane vetem fasaden. Hyrja te ben te mendosh se aty ka vend, por kjo te con ne kasolle."

Baltasar Gracian y Morales (1601-1658)

Domira
16-11-06, 12:20
"Per ata qe nuk din se nga do te ia mbajne, kurre nuk fryjne erera te mira."

Vilhelm av Oranien


"Kush nuk e do vetmine, nuk do te dije ta doje as lirine."

Arthur Schopenhauer


Asnje njeri nuk eshte ishull, krejtesisht i vetevehtes; cdo njeri eshte pjese e kontinentit, pjese e teresise...Vdekja e cdo njeriu me zvogelon edhe mua, ia se edhe une i jam bashkangjitur njerezimit; dhe per kete aresye, kurre mos dergo porosi e as mos pyet se per ke kumbojne kambanat; ato kumbojne per ty.


John Donne

Mustaqedredhur
17-11-06, 15:01
POEZIA ASHT GJUHA AMTARE E RACES NJERZORE / Arent de Helder

KA DRITE TE MAJFTUESHME PER ATA QE DUAN TE SHOHIN,DHE ERReSIRE TE MJAFTUESHME PER ATA QE NUK DUAN / / Paskal

LABI
18-11-06, 22:43
Dashuria e papjekur thotė: “Tė dua sepse mė nevojitesh.”

Dashuria e pjekur thotė: “Mė nevojitesh, sepse tė dua.”


Erich Fromm

~AmaZonA~
19-11-06, 11:18
"I mencur nuk eshte ai njeri i cili perserit
ato cfare ka lexuar apo degjuar nga te tjeret!
I mencur eshte ai njeri i cili krijon gjera te reja
me te cilat e ushqen shpirtin dhe mendjen e te tjerve!".
.................................................. .................................................. ..........Thėnie nga Llemadeo!!!

Zero Cool
19-11-06, 11:47
"I mencur nuk eshte ai njeri i cili perserit
ato cfare ka lexuar apo degjuar nga te tjeret!
I mencur eshte ai njeri i cili krijon gjera te reja
me te cilat e ushqen shpirtin dhe mendjen e te tjerve!".
.................................................. .................................................. ..........Thėnie nga Llemadeo!!!

Uuups dmth as une e as ti sjemi te menqur sepse ti i perserit fjalet e atij e une tuat ” :eek:

~AmaZonA~
19-11-06, 11:59
Uuups dmth as une e as ti sjemi te menqur sepse ti i perserit fjalet e atij e une tuat ” :eek:
:frown: Ndoshta!!!

LABI
20-11-06, 11:32
"I mencur nuk eshte ai njeri i cili perserit
ato cfare ka lexuar apo degjuar nga te tjeret!
I mencur eshte ai njeri i cili krijon gjera te reja
me te cilat e ushqen shpirtin dhe mendjen e te tjerve!".
Thėnie nga Llemadeo!!!

Une kete ne disa raste...sidomos gjate studimeve qe kam bere (neper ligjerata-seminarike)... kete ju kam thene shume profesoreve.. Cellimi i te studiuarit nuk eshte te mesosh t'interpretosh diq qe mund te gjendet neper bibloteka, cellimi i studimit eshte inovativ, shpikes, te krijosh ide, pikepamje personale-profesionale mbi ate cfare ke studiuar .

Une them keshtu: Nga nje here eshte me mire t'jesh i deshtuar ne idet tua, se sa i sukseseshem ne interpertimin e ideve te huaja.

~AmaZonA~
20-11-06, 12:30
Une kete ne disa raste...sidomos gjate studimeve qe kam bere (neper ligjerata-seminarike)... kete ju kam thene shume profesoreve.. Cellimi i te studiuarit nuk eshte te mesosh t'interpretosh diq qe mund te gjendet neper bibloteka, cellimi i studimit eshte inovativ, shpikes, te krijosh ide, pikepamje personale-profesionale mbi ate cfare ke studiuar .

Une them keshtu: Nga nje here eshte me mire t'jesh i deshtuar ne idet tua, se sa i sukseseshem ne interpertimin e ideve te huaja.
Je i madhe LABI,t'lumt vetem perpara,pajtohem plotsisht me Ty :smile:

LABI
24-11-06, 14:58
S’ka rendesi se ne cilin tren udhetoni . Me rendesi eshte se ne cilin stacion zbritni
Tueni

LABI
25-11-06, 17:05
Arin e provojme me zjarr, gruan me ari , kurse mashkullin me grua .

Pitagora

LABI
25-11-06, 17:13
Ta kerkosh me arsye rrugen tek dashuria , eshte njesoje si te kerkosh diellin me qiri.

RUMI

~AmaZonA~
25-11-06, 17:25
Jo cdo njėri qė e njef thellsitė e intelektit tė tij , njef edhe thellsitė e zemres sė vetė.

F.Laroshfuko

LABI
25-11-06, 17:36
Jo cdo njėri qė e njef thellsitė e intelektit tė tij , njef edhe thellsitė e zemres sė vetė.

F.Laroshfuko
Shume thenje interesant .... Mos jeni mbese , apo trashegimtare e Frojdit
Amazone ...

Ke dicka te perbashket me nofken AMAZONE ?

~AmaZonA~
25-11-06, 17:45
Shume thenje interesant .... Mos jeni mbese , apo trashegimtare e Frojdit
Amazone ...

Ke dicka te perbashket me nofken AMAZONE ?
Perveq asej qe jam trimresh jam edhe luftarake kur duhet hahahahahahaahahah :smile:

LABI
25-11-06, 17:53
Perveq asej qe jam trimresh jam edhe luftarake kur duhet hahahahahahaahahah :smile:

Mjafton te mos perdoresh sepaten dhe harkun ... po mendjen ne periudhat kur mbreteron nervoza ...:smile:

~AmaZonA~
25-11-06, 18:02
Mjafton te mos perdoresh sepaten dhe harkun ... po mendjen ne periudhat kur mbreteron nervoza ...:smile:
Jo Jo as harkun as sepaten por me dashuri dhe miresi luftoj...:smile:Per mos te dal nga Tema po postoj edhe nje thenje tjeter ...


Ka shumė mėnyra pėr tė lexuar por duhet njė zgjuarsi e veēantė pėr tė lexuar mirė.
Flober

Paradox_13
25-11-06, 18:07
I menēuri ka njė prirje tė fortė pėr tė qenė i heshtur, dhe aftėsinė pėr tė ruajtur njė inventar tė tėrė sekretesh. Zotėsia dhe karakteri i tyre janė pėr t'u respektuar.
(Baltazar Gracian)

LABI
25-11-06, 18:15
Jo Jo as harkun as sepaten por me dashuri dhe miresi luftoj...:smile:Per mos te dal nga Tema po postoj edhe nje thenje tjeter ...


Ka shumė mėnyra pėr tė lexuar por duhet njė zgjuarsi e veēantė pėr tė lexuar mirė.
Flober


ja edhe une per tu kthyer ne teme ...

Nuk eshte me rendesi qe nejriu te dije shume gjera , por te dije t'i shfrytezoj te dobishmet.

Tenisoni

LABI
27-11-06, 10:43
Dashurite e medha jane te rralla , sic jane te rralla veprat e medha .

Adleri

Paradox_13
28-11-06, 23:16
Sikur te mos kishim difekte , nuk do ndienim kaq kenaqesi kur te vinim re difektet e te tjereve.


Franēois de la Rochefoucauld

panta_rhei
29-11-06, 00:58
Nėse do tė donim tė vendosnim kufirin deri ku mund tė arrijė dija njerėzore, ne duhet tė dijmė se qka ka pėrtej kufirit.

GURI SYLAJ
29-11-06, 07:29
Kur dua te mesoj dicka te re ,gjithmone ,me duhet te kaloj nje kufi!!!!!!!!!!!!!!!!

~AmaZonA~
01-12-06, 09:49
Kush me ndergjegjje hidhet nė rrezik pėr hir tė sė mirės dhe nuk i frikėsohet atij , ėshtė i burrėruar dhe pikėrishte kjo ėshtė burrėria.

Aristotel

Sunnih
01-12-06, 22:38
E sa njerez e deshirojne miresine por nuk e arrijne dot? Miresia nuk eshte veprimi per hir te miresise. Por miresia eshte veprimi per te arritur te miren ne kerkim te se mires duke permbushur te drejtat dhe detyrimet qe miresia duhet te plotesoje e mbeshtetur ne drejtesi.

ARI_03
03-12-06, 11:02
Pasuria nuk i perket atij qe e ka,por atij qe di ta gezoje....

Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.

Perse nuk na lejojne te dashurojme ...X vjeē kur mund te vdesim ne ēdo moshe?!

Shoku i vertete te preke ne plage, ne menyre qe ajo te sherohet me kohe.Ka shoke qe plaget t'mbulojn perderisa ato te behen ne trup,pastaj ai luan me ty,sepse kudo qe te prek,ti do te ndjesh dhimbje.

Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet.

Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga meshira.

Ndodh te dashurohesh me ndjenjen e te qenurit i dashuruar dhe jo me personin.

“Njerėzit e dinė se ē’ėshtė njohja dhe gjėnė e njohur, por s’e dinė se kush e bėn njohjen. Ai qė njeh, ėshtė shpirti me anė tė mjetit mendje, ai qė sheh, ėshtė prapė shpirti me anė tė mjetit sy...”


B.Fraklin
Sokrati
Jim. Morrison
Sami Frasheri
I.Dermaku
Monteskie
ARI_03

LABI
05-12-06, 11:30
Pa respekt nuk ka dashuri te vertete.

Emanuel Kant

LABI
07-12-06, 16:31
Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa...por vdes nga meshira .

Monteskie

LABI
07-12-06, 16:33
Dashuria nuk ka vite. Ajo lind cdohere.
Paskali

Dilaver
07-12-06, 22:01
T’i mposhtėsh shtypėsit e njerėzimit ėshtė shpirtmadhėsi, por t’i falėsh ėshtė akt barbarie.

G.Byhner

ARI_03
24-12-06, 14:38
As a woman I have no country. As a woman my country is the whole world.

Virginia Woolf

Jeta jone quhet Dashuri,dhe te mos duash eshte te mos jetosh..

George Sand

Cfare dime eshte nje Pike,cfare nuk dime nje Oqean..

Isaac Newton..

LABI
28-12-06, 14:09
Njeriu ėshtė i tillė si mendon.

Drinni
28-01-07, 20:24
Njerėzit qė pėr dukjen e tyre nuk interesohen mirė nuk jan Normal, Miliona njerėz qė vishen e rregullohen mirė nuk jan normal!

Drinni
03-02-07, 06:01
Bėhu i sinqert me vetvehten , se ka miliona njerėz qė janė nė gjendjen tėnde !

ARI_03
04-02-07, 05:26
Mohimi i gabimit ėshtė gabim i dyfishuar – (Monteskie)

ARI_03
04-02-07, 05:27
Jeta ėshtė vizatim nė tė cilėn s’mund ta pėrdorim gomėn pėr fshirje.

ARI_03
04-02-07, 05:27
Njerėzit e zgjedhin punėn, ndėrsa puna i vlerėson njerėzit – (Naim Frashėri)

turisti
08-02-07, 21:15
" JO nuk e fuse veten ne telashe me vetveten. "

TOMORI :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

prishtinasi
08-02-07, 22:31
Kur do vije koha qe njerezit ta dine diferencen midis teorise dhe praktikes ?

Agolli
10-02-07, 18:41
Me mire te shohesh te ardhmen me optimizem dhe te gabosh, se sa te jesh pesimist e te kesh te drejte........

Drinni
10-02-07, 18:45
Mos u pjerdh nė sy tė marrit, se i marri duke u munduar tė imitoj dhihet.!

Agolli
10-02-07, 18:57
Ngjajshmeria mes parashutes dhe mendjes eshte se, asnjera prej tyre s`ka vlere nese nuk eshte e hapur......

Tomori
10-02-07, 19:31
" JO nuk e fuse veten ne telashe me vetveten. "

TOMORI :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

.............:wink: :wink: :wink:

legenda
11-02-07, 15:03
RUAJUNI NGA UJI , ZJARRI, dhe TUUUURMAAAA!!!


:rolleyes: .

Amina
12-02-07, 23:51
Dashuria dhe vdekja jane dy musafir te pa ftuar!

arton bala
13-02-07, 01:28
"fjalźt janź mendime"

prishtinasi
13-02-07, 20:09
Ka njerez qe flasin, flasin, flasin….derisa gjejne dicka per te thene.
(Sacha Guitry)

LABI
21-02-07, 14:12
Dashuria eshte ceshtje e ndjenjave e jo e deshirave. Nuk mund te dashuroje pse dua, e me se paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar eshte e marre .

Imanuel Kant

jEtA_1
21-02-07, 16:24
Dhuna dhe brutaliteti jane shprehje e mendjes se pafuqishme

Sternberg

Agolli
21-02-07, 16:45
Syri zgjedh te bukuren, goja te emblen.......zemra zgjedh te miren.
Rafet llapjani :biggrin:

Agolli
21-02-07, 16:53
Tri detyrat me te renda te kesaj bote jane: ta shperblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i te pamundshmes dhe thenia................une isha gabim.

Albanien Expert........:biggrin: :tongue: :tongue:

LABI
21-02-07, 16:54
Topat ne lufte, femrat ne shtepi, gjithemone thojne fjalen e fundit .

ish kryeministri francez DeGoli

Agolli
21-02-07, 17:05
Jane dy njerez pa te meta......!!!!!!!
njeri ka vdekur....tjetri ska lindur akoma!!!!
Daja ime..:biggrin:

LABI
21-02-07, 17:16
Mashkulli i vertete deshirone rrezikun dhe lojen. Per kete arsye e do gruan si lodren me te rrezikshme.

Fridrih Nice

rilinda
22-02-07, 11:08
-"Njeriu ideal ka fuqinė e mashkullit dhe ndjenjat e femrės." - ZOARI

-"Kurr mos e quaj veten filozof, e me njerėzit e rėndomtė mos fol pė parimet filozofike por vepro sipas tyre." -Epikteti

-"Asgjė nuk gjendet nė arsye e qė mė parė tė mos ketė kaluar nėpėr shqisa"- Xhon Loku

prishtinasi
22-02-07, 22:02
Teori eshte kur njeriu din gjithcka dhe asgje nuk funksionon. Praktike eshte kur gjithcka funksionon, por askush nuk e din perse. Tek ne teoria dhe praktika jane te bashkuara: asgje nuk funksionon dhe askush nuk e din perse.

(s'di kush e ka thane)

rilinda
22-02-07, 23:23
"Zemėrimi dhe mungesa e tolerancės janė armiq binjakė tė mirėkuptimit korrent." -Mahatma Gandhi

"Ne jemi tė ndėrlidhur njėri me tjetrin, kėshtu qė nuk mund ta lėndojmė ose ta ndihmojmė tė afėrmin, pa e ndihmuar ose pa e lėnduar vetveten."-George Bernard Shaw

rilinda
23-02-07, 11:16
"Humaniteti im varet nga humaniteti yt, sepse vetėm sė bashku mund tė funksionojmė si qenie njerėzore." -Kryepeshkopi Desmond Tutu

rilinda
24-02-07, 16:32
-"Rezultati mė i lartė i shkollimit ėshtė toleranca"- Helen Keller

-"Shpresa e vetme pėr ta ruajtur mė tė mirėn fshihet nė zemėrgjerėsinė e pafund, tolerancėn e gjerė, respektin e sinqertė pėr mendimet qė nuk janė tonat."- Philip Gilbert Hamerton

rilinda
26-02-07, 15:00
-"Ne tė gjithė kemi pėrplot tė meta dhe dobėsi; t'ia falim tė gjitha tė metat njėri-tjetrit -ky ėshtė ligji i parė i natyrės." -Voltaire -shkrimtar i Iluminizmit Francez, eseist, deist dhe filozof

-"Nėse duam qė civilizimi tė mbijetojė, ne duhet ta kultivojmė shkencėn e marrėdhėnieve njerėzore- aftėsinė e tė gjithė njerėzve, tė gjitha llojeve, tė jetojnė sė bashku nė tė njejtėn botė, nė paqe!" -Franklin D. Roosevelt, 1882-1945; President i 32-tė i SHBA-ve

falma_lotin
26-02-07, 22:03
Mos u prish me vellane per pune te shokut, sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet ...

Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh ....

Ta njohėsh burimin e madhė tė njė lumi, ska dyshim se edhe rrjedhat e tij tė shumta kanė tė jėjtin ujė....

turisti
27-02-07, 00:47
Tri gjėra janė mė tė bukurat ne jetė: pranvera, dashuria, dhe muzika.

rilinda
27-02-07, 11:17
-"Toleranca ėshtė pėrpjekje pozitive dhe e pėrzemėrt pėr t'i kuptuar religjionet, zakonet dhe traditat e personit tjetėr, pa pasur obligim qė t'i ndajmė sė bashku ose t'i pranojmė ato." -Joshua Liebman

turisti
27-02-07, 11:23
Njeriu ėshtė i lirė vetėm atėherė kur i shėrben sė vėrtetės – (Sami Frashėri) .

rilinda
27-02-07, 11:36
-"Paqja nė botė, sikurse paqja nė shoqėri nuk nėnkupton faktin qė ēdo njeri duhet ta dojė tė afėrmin; paqja nėnkupton vetėm faktin qė njerėzit duhet tė jetojnė sė bashku me tolerancėn e ndėrsjelltė, duke gjetur kėshtu njė zgjidhje tė drejtė dhe paqėsore pėr tė gjitha mospajtimet e tyre."-John F. Kennedy, 1917-1963; Kryetar i 35-tė i SHBA-ve.

turisti
27-02-07, 12:03
Kush hakmerret pėr njė poshtėrsi, ai e bėn tjetrėn – (Didėro)

rilinda
27-02-07, 12:11
-"Gjatė shekujve tė tėrė, historia e popujve nuk ka qenė gjė tjetėr pėrveē se njė mėsim mbi tolerancėn e ndėrsjelltė."- Emilie Zola -shkrimtar francez

turisti
27-02-07, 12:22
Talenti krijohet nė vetmi, karakteri nė shoqėri – (Gėte)

rilinda
27-02-07, 12:26
-"Aty ku mendja ėshtė mė e madhja, zemra, ndjenjat, madhėshtia, zemėrgjerėsia, toleranca, mirėsia si dhe tė tjerat me rradhė mezi mund tė marrin frymė."- Virginia Woolf- shkrimtare angleze

turisti
27-02-07, 12:31
Edhe e vėrteta e dėmshme vlen mė shumė sesa gėnjeshtra e dobishme – (Tomas Man)

Agolli
28-02-07, 00:56
Per te qene i lumtur nuk duhet vetem te dish, '''''''''''''''por edhe te duash..........

rilinda
28-02-07, 20:46
Gjėja mė e mirė egoistėve ėshtė se ata nuk flasin pėr njerėzit tjerė.
-Lucille Harper –

turisti
01-03-07, 00:41
Nė luftėn nė mes botės dhe teje, pėrkrahe botėn.

rilinda
01-03-07, 01:14
-"Gjysma e zgjuarsisė ėshtė vetėdija se nė ēka je i dobėt."
- David Gerroid –

turisti
01-03-07, 12:01
Pėrgjigjet e vetme interesante janė ato qė i shkatėrrojnė pyetjet .

UniCorN
01-03-07, 12:39
Audaces fortuna iuvat
Virgil

Consuetudinis magna vis est
Cicero

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare.
Marcus Tullius Cicero (http://en.wikiquote.org/wiki/Cicero)

rilinda
02-03-07, 00:00
Askush nuk mund tė tė bėj tė ndihesh i ulėt pa lejen tėnde.
-Eleanor Roosevelt –

turisti
02-03-07, 01:03
Unė nuk jam nė njė shesh argėtimi, por nė njė fushė ballafaqimi.

rilinda
02-03-07, 10:53
Virtyti kurr nuk ėshtė respektuar mė shumė se paratė.
- MARK TWAIN –

ssara
02-03-07, 12:34
Dy tipe njerezish jane gjithmion te uritur.Ai qe kerkon shkencen dhe tjetri qe kerkon parane...

ARI_03
02-03-07, 13:00
Megjithėse nė detyra tė vogla kish dėshtuar,
vendosėn ta provojnė nė detyra tė mėdha.

turisti
02-03-07, 14:02
Dy tipe njerezish jane gjithmion te uritur.Ai qe kerkon shkencen dhe tjetri qe kerkon parane...

3 tipe - edhe ai qe :biggrin: punon shume valla :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahaha hahahahaha.

ssara
02-03-07, 15:20
3 tipe - edhe ai qe :biggrin: punon shume valla :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahaha hahahahaha.edeh ai qe spunon valla

Agolli
02-03-07, 16:11
Oda te vesh dhe te zhvesh,te ftofe e te nxene , andej ata qe hyne ne ode burrash/grash...''''''' le ti lan hujet ne oborre. :biggrin:

turisti
02-03-07, 20:27
Kur t’i fiton, asgjė nuk dhemb.

Agolli
02-03-07, 20:45
Fytyra e qeshur eshte rrezja e bukurise.....

rilinda
02-03-07, 21:11
Nėse paraja nuk e sjell lumturinė tėnde, ajo nė fund tė fundit tė ndihmon tė jesh i mjerė nė komoditetin tėnd.
- LORD MANCROFT –

Agolli
02-03-07, 21:16
Tė gjitha qeniet e gjalla pėrveē njeriut janė tė vetdijshme, qė qellimi kryesor i jetės ėshtė qė ajo tė shijohet.
(Samuel Butler)

rilinda
02-03-07, 21:22
Talenti i pėrdor rastet, gjeniu i krijon ato.
- ANON –

rilinda
02-03-07, 21:24
Talenti i pėrdor rastet, gjeniu i krijon ato.
- ANON –

turisti
02-03-07, 21:27
Vlera e veprave mund tė matet me atė qė ju mund tė merrni nga to.

Agolli
02-03-07, 21:28
Besoni njeriut qe punon e vepron drejte dhe jo atij, qe tere jeten vetem flet per te drejten.
Gjyshja:biggrin:

rilinda
02-03-07, 21:31
Koha e pėrshtatshme pėr ta riparuar ēatinė ėshtė kur dielli ndriqon.
- JOHN.F.KENNEDY –

Agolli
02-03-07, 21:34
Nese intriganteve, hipokriteve u behsh ure, ata ndalen mbi ty dhe te bejne vend pushimi dhe argetimi.
daja ime :tongue:

ARI_03
02-03-07, 21:38
Mund tė kesh shumė gjėra ne dorė, pa patur asgjė ne kokė.
Autori nė drejtim tė panjohur:biggrin:

rilinda
02-03-07, 21:38
Njihi vlerat e vėrteta tė kohės; rrėmbeji, kapi dhe kėnaqu nė ēdo moment tė saj. Jo plogėshti, jo dembeli, jo vonesė; kurr mos e lejo veten tė mendosh se ēka ke mundur tė bėsh dje.
- LORD CHESTERFIELD-

Agolli
02-03-07, 22:02
Njerezit qe presin t'iu pikoje lumturia nga qielli, as ne enderr nuk takohen me te.
tezja :tongue:

rilinda
02-03-07, 22:09
Nėse rasti nuk tė troket, atėherė ndėrtoje njė derė.
- Milton Berle -

ssara
02-03-07, 22:14
Talenti ben cfare mundet, gjeniu ben cfare duhet..
Edward George Bulwer

rilinda
02-03-07, 22:25
Dituria flet kurse urtėsia dėgjon.
-M.Rangarao –

Agolli
02-03-07, 23:11
Fytyren tende mund ta mbash pasqyre vete, ose mund ta ndyejsh vete........

falma_lotin
02-03-07, 23:46
Bej te mirat e debo te keqijat. Beji mire ati qe te ben keq e mos vetem atij qe te ben mire .

rilinda
03-03-07, 01:16
Njė plan i mirė sot ėshtė mė i mirė se njė plan perfekt nesėr!
-General George S. Patton-

Pupi
03-03-07, 12:28
njeher vjen vera kah dera.

rilinda
03-03-07, 13:15
Kurr mos e merr jetėn seriozisht sepse ti nuk mund tė dalėsh kurr i gjallė nga ajo.
-Bugs Bunny-

ssara
03-03-07, 20:35
Dhimbja eshte ndihmese e krijimit.
Bloy

Agolli
03-03-07, 22:53
I arsimuari qe dijen e tij e ve ne sherbim te se keqes, eshte me i rrezikshem se analfabeti, '''''i cili verberisht i sherben ASAJ...!!

ssara
03-03-07, 23:15
T'a duash dike e afer tij te mos jesh, Eshte njesoj si te jesh i denuar e faj te mos kesh...

Agolli
03-03-07, 23:18
Fjalet e mira qe nuk shoqerohen me pune te mire, me aksione te drejta, jane baraz me zero. Por, '''''''''fjala mund te zevendesoje armen nese perdoret kur duhet dhe ku duhet.

falma_lotin
03-03-07, 23:20
Nje shok/shoqe eshte e/i mire qe te kupton te kaluaren, beson tek e ardhmja jote, dhe te pranon ty per ate qe je.

ssara
03-03-07, 23:21
Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo)

falma_lotin
03-03-07, 23:22
Pasurite me te medha jane ato qe nuk i shef dot syri por i gjen zemra.

Paradox_13
03-03-07, 23:23
Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.

(Sokrati)

falma_lotin
03-03-07, 23:24
Te sakrifikosh lumturine tende per lumturine e nje personi qe te dashuron, eshte me te vertete dashuria me e madhe qe egziston.

Agolli
03-03-07, 23:25
Bari me i mire per ta sheruar merzine eshte PUNA........

ssara
03-03-07, 23:25
Diferenca midis shkolles dhe jetes? Ne shkolle te mesojne dhe pastaj te jepet nje test. Ne jete te jepet nje test qe te mesoje.

rilinda
03-03-07, 23:26
E djeshmja ėshtė e vdekur. E nesėrmja nuk ka ardhur ende. Unė e kam vetėm njė ditė dhe do tė jem e lumtur nė tė.
- GROUCHO MARX -

falma_lotin
03-03-07, 23:28
Asgje nuk gjendet ne arsye e qe me pare te mos kete kaluar neper shqisa..

rilinda
03-03-07, 23:32
Kur tė tjerėt thonė se e dinė ēka po mendojnė, por vetėn nuk dinė si ta thonė atė, atė ēka ata provojnė tė paraqesin janė ndjenjat e jo mendimet.

turisti
08-03-07, 13:39
Nuk te mbyt dashuria e parė. Do te vdesėsh nga e fundit. :biggrin: :biggrin:

ssara
08-03-07, 14:44
“Vetėm njė burrė qė e ka dashur gruan e njė gjeniu mund tė ēmojė se ēfarė lumturie ėshtė tė duash njė tė krisur.”

turisti
08-03-07, 15:10
Nuk behemi te menēur nga ajo qe e kemi ndegjuar,por nga ajo qe e kemi pėrjetuar.

ssara
08-03-07, 16:03
Tri detyrat mė tė rėnda tė kėsaj bote janė: ta shpėrblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i tė pamundshmės dhe thėnia-unė isha gabim.

turisti
08-03-07, 18:33
E vėrteta ėshtė aq e rrallė, prandaj ėshtė aq mirė qė ta thuash.

Albanian eX|PerT
08-03-07, 19:48
Imam Shafiu, i cili njihet si dijetar dhe njė nga fukahatė mė tė njohur, ai gjithashtu, ishte edhe gjuhėtar dhe poet i dalluar. Nė shumė nga poezitė e tij flet pėr diturinė, vlerėn e saj dhe nxit nė kėrkim tė saj. Ai me njė rast thotė:

Dy gjėra janė mė tė ėmbla se pėrqafimi i gruas,
mė tė shijshme se mjalti i kthjellėt
Dhe mė admiruese se gradat e mbretėrve,
tė cilėt kanė tė veshur mėndafsh tė qėndisur me ar
Tė jem shoqėrues i fletoreve tė zeza (tė shkruara)
pėr kohė tė gjatė dhe tė qėndroj nė flladin e xhamisė
Kėto dyja nėse mblidhen nė njė person tė lirė
Do tė fitojė lumturinė dhe begatinė e pėrhershme.

ssara
08-03-07, 19:55
“Mė shumė mė pėlqejnė ėndrrat e ardhmėnisė sesa historia e sė kaluarės.”
Patrick Henry

ssara
08-03-07, 20:26
'Urrejtja ėshtė e vetmja pasuri tė nėnshtruarit (Franc Fanoni )

' Une nuk urrej njeriun por veset e tij. (Albert Einstein)

Kur njeriu e kupton qe nuk eshte i ditur, ai ka hedhur nje hap drejt diturise. (Mark Tuain)

turisti
08-03-07, 20:35
Xero + faza = xhenaza. :biggrin: :biggrin:

rilinda
08-03-07, 20:50
Zeroja ėshtė shumė krenare qė tė gjitha fillojnė nga ajo.

turisti
08-03-07, 20:56
Zero/xeroja ėshtė numėr pozitiv. :biggrin:

ARI_03
08-03-07, 21:46
Vazhdo rrugen tėnde dhe lėri te tjerėt te flasin! Dante

ARI_03
08-03-07, 21:47
Te jesh i pėrpiktė si ora ėshtė dhunti...tė tė kurdisin tė tjerėt-tragjedi.

ssara
09-03-07, 16:39
“Bota ėshtė turpėrisht e administruar. Vėshtirė qė njeriu mund tė dijė se kujt t’i ankohet”.

ssara
09-03-07, 16:39
“Ajo qė moralisht ėshtė e gabueshme, politikisht mund tė jetė e drejtė."

Agolli
09-03-07, 17:38
Ne e kemi ne dore te behemi te ketille ose te atille.

Trupi yne eshte nje kopsht, dhe ne te shpirti yne eshte kopshtar...

Arsyen e kemi per te freskuar ndjenjat tona teper te forta, eksitimet e mishit tone, pasionet tona te shfrenuara; dhe prej tyre perbehet, me duket mua, ajo, qe ti e quan dashuri, - ose mbajtesi i sharteses ose shartesa.

Perpiqu me mire te varesh duke e tepruar ne kenaqesine tende, sesa te mbytesh dhe te shkosh pa te.

Shekspir......."Otello"

turisti
09-03-07, 21:45
" O daj,mos hyn llugave per mua,se une s'un hy pėr ty. "

kojshiu im.

rilinda
09-03-07, 22:00
Nėse dikush ju tradhton pėr herė tė parė, ėshtė faji i atij, por nėse dikush ju tradhton pėr herė tė dytė atėherė fati ėshtė yti.

turisti
09-03-07, 22:09
Realitet ėshtė iluzion i shkaktuar nė mungesėn e alkoolit.

rilinda
09-03-07, 22:11
Kurrė nuk duhet gjykuar njė person nė pasurinė financiare tė tij, por nė bazė tė shoqėrisė dhe kualitetit tė shokėve tė tij.
-John L. Lundy -

turisti
09-03-07, 22:17
Liria ėshtė si tė hollat : disave u ndihmon, tė tjerėt i prish – (Novalis)

rilinda
09-03-07, 22:19
Nėse prindėrit iu kanė ndihmuar t'i bėni hapat e parė nė jetėn tuaj, atėher pse nuk u ndihmon ti atyre qė t'i bėjnė hapat e fundit nė jetėn e tyre?!

turisti
09-03-07, 22:27
Ai qė nuk ndėrron mendje kurrė, ndoshta s'ka fare – (Moravia)

rilinda
09-03-07, 22:32
Jeta ėshtė ajo qė ndodh nė ato momente kur ti planifikon plane tjera.
-John Lennon -

turisti
09-03-07, 22:42
Fol vetėm pėr ato gjėra qė i njeh, pėr tė tjerat hesht . – (S.Frashėri)

rilinda
09-03-07, 23:32
Mosbesimi nė magji mund ta forcojė njė shpirt tė varfėr nė vetėqeverisje dhe nė biznes.
-Tom Robbins -

rilinda
10-03-07, 17:59
Kur njerėzit nuk kėndojnė edhe bilbilat vajtojnė.
-Ēajupi-

Pasuria nuk i perket atij qė e ka,por atij qė di ta gėzojė.
-B.Franklin-

Nga ferri i tė varfėrve ėshtė bėrė parajsa e tė pasurve.
-V.Hugo-

I menēur do tė thotė tė masėsh kohėn dhe fjalėt.
-Zhan de la Fonten-

prishtinasi
11-03-07, 01:27
Ca njerez e kerkojne lumturine-te tjeret e krijojne.

rilinda
11-03-07, 03:50
Ai qė nuk di dhe nuk di pse nuk di, ėshtė i marrė-largohu prej tij.
Ai qė nuk di dhe e di se nuk di, ėshtė fėmijė-mėsoje. Nėse ti di, e nuk e mėson ke bėrė gabim.
Ai qė di dhe nuk e di qė di, ėshtė i fjetur. Mos e le tė flejė por zgjoje. Nėse nuk e zgjon ke bėrė mėkat.
Ai qė di dhe e di se di ėshtė i menēur. Andaj shko pas tij. Nėse shkon pas tij do tė kesh udhėn e ndriēuar.

ssara
11-03-07, 08:34
“Jeta ėshtė njė dhembje e gjatė e kokės, nė njė rrugė tė zhurmshme.”

John Masefield

ssara
11-03-07, 08:35
“Ēdo gjė qė ėshtė sadopak e vlefshme, nuk mund tė realizohet gjatė jetės, prandaj duhet tė kursehemi nga shpresa.”

Reinhold Niebuhr

falma_lotin
11-03-07, 11:18
Mos e harro ate, se jeta ka edhe turbullira, prandaj pranoj si normale, pa mos e dorezuar veten!

rilinda
11-03-07, 13:45
Ndonjėherė jeta qesh me ne kjo ndodh si rezultat i paditurisė tonė!

ssara
11-03-07, 14:22
Shume vete do ta ngrenin gruan e tyre deri ne qiell po te ishin
te sigurt qe do te mbeste atje

rilinda
11-03-07, 14:38
Liria ime mbaron aty ku fillon liria e tjetrit!

Pupi
11-03-07, 16:33
Jeta ėshtė si valet e detit, her me lart e her me posht(batica dhe zbatica, do tė thonin gjeografėt). I fort ėshtė ai qė mund tė qėndroi pa u rrėzuar, por edhe nėse rrėzohet e ngritet pėrseri prap ėshtė i fort...!!!

rilinda
11-03-07, 21:13
Si fjalėt boshe ashtu edhe heshtja, dėshmojnė mungesėn e aftėsive dhe tė argumenteve gjuhėsore...

turisti
11-03-07, 21:29
Tek njeriu,pjesa e epėrme planifikon dhe mendon, derisa pjesa e poshtme - ja pėrcakton fatin.:biggrin:

rilinda
11-03-07, 21:34
Ėshtė e pamundur tė dashurosh, tė jesh i urt dhe i menēur.
-Bekon-

turisti
11-03-07, 21:43
Telefoni ėshtė arma vdekprurėse ne duart e gruas e papune. :biggrin:

rilinda
11-03-07, 21:45
Kėrkoni shumė e binduni pak.
- Walt Whiteman -

turisti
11-03-07, 21:47
Cingėrroni sepse trokitja nuk punon. :biggrin: :biggrin:

rilinda
11-03-07, 21:50
Njeriu ėshtė shėrbėtor i jetės
-Stereo Spasse-

turisti
11-03-07, 21:54
Nuk ėshtė krejt ashtu e zezė,vetėm ti kan mbyllė sytė - tha xhelati. :biggrin: :biggrin:

rilinda
11-03-07, 21:56
Kėnaqu me sukseset e arritura,po kur mos thuaj STOP !

turisti
11-03-07, 22:03
Intelekti mbretėron, derisa forca nuk tranohet :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahaahah ahahahahaahahahahaha.:biggrin: :biggrin:

rilinda
11-03-07, 22:06
Tento tė jesh mė tepėr optimist, mos krijo demoralizim!

turisti
11-03-07, 22:14
Dashuria e pėrjetshme ėshtė kur njeriu dashurohet nė vetvetėn.

ssara
11-03-07, 23:29
E kaluara eshte histori. E ardhmja eshte mister. Sot eshte nje dhurate.

Domira
12-03-07, 01:11
Pesimst eshte ai i cili ne mes te dy gjerave te keqija, i zgjedh te dyjat.

Victor de Kowa

Virti
12-03-07, 01:15
Pesimst eshte ai i cili ne mes te dy gjerave te keqija, i zgjedh te dyjat.

Victor de Kowa
une qenkam optimist! :biggrin:

rilinda
12-03-07, 01:18
Gjėrat refuzojnė qė tė dėshtojnė pėr njė kohė tė gjatė.

Domira
12-03-07, 01:23
une qenkam optimist! :biggrin:

Me kuket se po...:wink:

Virti
12-03-07, 01:25
Me kuket se po...:wink:
hahaha e mora vesh edhe keshtu... :biggrin:

Domira
12-03-07, 01:27
hahaha e mora vesh edhe keshtu... :biggrin:

flm...:biggrin:

rilinda
12-03-07, 01:30
Gjėja mė e rėndėsishme nėse dėshironi tė jeni tė suksesshėm nė punė ėshtė: jo tė bėsh atė qė she apo dėgjon, por atė ēka mendon...

turisti
12-03-07, 12:14
U bė dhija me tremb ujkun.

rilinda
12-03-07, 12:19
Bėhu i lumtur me atė qė e ke... pastaj puno pėr atė qė dėshiron.

turisti
12-03-07, 12:23
CIVILIZIM ėshtė rruga prej shpellės e deri tek strehim atomik.

falma_lotin
12-03-07, 21:58
Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

falma_lotin
12-03-07, 22:00
Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende.

turisti
12-03-07, 22:26
FATI ėshtė e vetmja goditje e cila kurre nuk mė ēėllon.:biggrin: :biggrin:

vjeshta
12-03-07, 22:48
FATI ėshtė e vetmja goditje e cila kurre nuk mė ēėllon.:biggrin: :biggrin:

Hhahahahahahahahahahhahaahahahahahahahahah :biggrin:Me lehte eshte te luftosh me te tjeret se me vetveten ! :frown:

turisti
12-03-07, 22:56
Hhahahahahahahahahahhahaahahahahahahahahah :biggrin:Me lehte eshte te luftosh me te tjeret se me vetveten ! :frown:


Nuk ka fjale te tilla te cilat munden me e pershkrujt rrahjen e viteve ne fytyren tone,e as qe
ka tregim nga i cili mundet te qendiset rrjeta per kapjen e kohes.....:biggrin:

vjeshta
12-03-07, 23:07
Nuk ka fjale te tilla te cilat munden me e pershkrujt rrahjen e viteve ne fytyren tone,e as qe
ka tregim nga i cili mundet te qendiset rrjeta per kapjen e kohes.....:biggrin:

E verteta eshte aq e rrallė ,per ata eshte mire qe te thuhet .......(e vjedha) :biggrin:

turisti
12-03-07, 23:09
Kjo jete nuk eshte e lumtur,per ate dhe fillon me :biggrin: lotėt :biggrin: .

vjeshta
12-03-07, 23:15
Kjo jete nuk eshte e lumtur,per ate dhe fillon me :biggrin: lotėt :biggrin: .

Jeta nuk eshte e atij qe nuk di ta shfrytezoj ,por e atij qe di ta gezoj ....:tongue:

turisti
12-03-07, 23:18
Jeta nuk eshte e atij qe nuk di ta shfrytezoj ,por e atij qe di ta gezoj ....:tongue:

Veshtire eshtre me nje t'rame - dy t'vrame. :biggrin:

vjeshta
12-03-07, 23:22
Veshtire eshtre me nje t'rame - dy t'vrame. :biggrin:

Askush nuk e qet veten ne telashe me vetveten ................Tomori ...:tongue:

turisti
12-03-07, 23:26
Askush nuk e qet veten ne telashe me vetveten ................Tomori ...:tongue:

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahah ahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahaha hahahaha.

Vetmia do t'ju shtie te ndjeheni i/e paknaqun.

vjeshta
12-03-07, 23:30
Hahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahah ahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahaha hahahaha.

Vetmia do t'ju shtie te ndjeheni i/e paknaqun.


Kush nuk e do vetmin ,nuk di ta doje as lirin !! :tongue:

rilinda
13-03-07, 00:14
Ēdo njeri pėr vetveten!