PDA

View Full Version : Djemtė u frikesohen vajzave intelegjente?!


Faqet : [1] 2

lazdrani
13-02-04, 10:05
SA eshte e vertet kjo,Prese mendimin e juaj...

Kaltrina
13-02-04, 10:19
shume teme e qellume, e vertete eshte se meshkujt frigohen nga femrat intelegjente se me kane e meqme e sundon burrin. e burrat skane qef me u sundu prej grave. qikjo eshte arsyja.
mundet me pase edhe mashkuj qe mendojne te kunderten, po rralle ketu te ne.

Barbaroza
13-02-04, 12:04
Edhe une pajtohem me mendimin tuaj :wink:

Murgesha
13-02-04, 13:18
Natyrisht se ju frigohen. Per ate edhe hasim shume intelektuale qe jane ne moshe te shtyer dhe te pa martuara. Por edhe nje femer intelegjente frigohet te martohet me nje mashkull jo intelegjent. Nejse ka raste kur edhe femrat intelegjente jane martuar me njerz te pa shkolluar. Keto dashuri kane qene fatale per femren. Edhe pse intelegjente dhe e shkolluar eshte bre pre e burrit. Femra te tilla shumica prej tyre kane deshtuar ne cdo plan te jetes. Jane bere amvise te denja edhe pse kane pas nje potencial te madh te dijes. Zakonisht keto dashuri jane te denuara te deshtojne.

lazdrani
13-02-04, 13:58
Sipas mendimit tim ,frika nuk eshte e pambizoterushme.Varet edhe prej asaj se ne caspekt vajza eshte intelegjente.Ne qofte se eshte intelegjente ne aspektin profesional,qe jam edhe une nuk besoje se do te ma kaloje,nese eshte intelegjente ne aspektin tjeter ateher me duhet te leshoj rruge....Kur kontaktoje me vajza te tilla biseda eshte me e kendeshme dhe sigurisht se ndihem mire....Me pelqen te bisedoje me vajza intelegjente ,te rri,te argetohem....sepse ato kane nje horizont me te gjere dhe thjeshte ka qka te bisedohet me te.Shembull Zonjusha Murgesha,Genta ,Jehona ,Barbaroza........

Barbaroza
13-02-04, 14:22
Une kam nje pyetje ne lidhje me kete teme:
A mendoni se me e arsyeshme eshte nje lidhje e nea vajze qe nuk ka shkollim superior me nje njeri te shkolluar nese vajza edhe pse nuk ka kryer shkollim te larte,eshte intelegjente dhe nuk ka asnje arsye qe ajo neser t'ia merr burrit fytyren ne ndeja te ndryshme?
Dhe me e paarsyeshme qe nje vajze e shkolluar te marre nje djale te pashkolluar?

Sizifi
13-02-04, 18:48
Femra asnjehere nuk mund te jete inteligjente. Kerkoj falje per kete; ama eshte e vertete.

Femra asnjehere nuk mund te jete rob i nje fjale, nje ideje, nje shikimi, nje endrre. Femra eshte rob i emocioneve dhe nuk mund te lirohet nga ato. Per kete, asnjehere femer deri me tani nuk ka bere ndonje zbulim. Te drejtat e barabarta te cilat sot gezojne, jane produkt i madheshtise se botes mashkullore.

Une nuk mund te flas per te gjithe; por, meshkujt jane ne kerkim te femrave inteligjente.

Lona
13-02-04, 20:46
Meshkujt asnjher nuk i friksohen femrave keshtu qe ate si arme mbrojtje e kane edhe forcen fizike mendojn se ashtu mund te denojn ndonje femer .Edhe me e keqja se asnjher ata nuk e pohojn te verteten edhe poqese e din se jane gabim.Sa i perket zbulimit te diqkait femrat sen kane arit te zbulojn pasi kane qene te shtypura perher nga princat .Me me rendesi eshte ideja,qellimi,se per te zbulu dicka duhet te kesh idene,
e kete cdoher e kane femrat mos ju vjen inat juve meshkujve se na jemi me te zonja ne cdo aspekt...dhe thuajne te verteten benu pak te realt.


Kalofshi bukur.....

Cool_Boy
14-02-04, 14:41
Pershendetje lazdrani

Pyetje e qellum por per mendimin tim ka disa djem qe ju frigohen fermave intaligjenete por te flas per veten:Une nuk ju frigohem fermave intaligjente, nuk kam arsye pse tju frigohem por kam deshir qe ta ma qet zoti nje femer shume intaligjnte......Aj njeri qe frigohet nga italigjenta e femres besoj se aja nuk po ja dika vleften/rendesin e italighentes ...

Ky eshte mendimi im lazdrani ndoshat mundem te goboj por keshtu une besoj qe eshte.

rrebelica
16-02-04, 17:27
meshkujt i frigohen femrav intelegjent se kur rrejn meshkujt femrat intelegjente i kuptoj ne sy kjo arsyja ma e mir per mua tung rrebelka

jehona
20-02-04, 15:29
LAZDRANI te pershendes, une jam shum e sigurt se shum mashkuj ju frigohen femnave intelegjente, sepse nje femen intelegjente mundet ta nxan mashkullin ne rren, mashtrim, apo diqka tjeter....

po mashkulli esht ashtu dhe nuk mundet ta pranon qe femna e ka ndoshta intelegjencen ma te madhe se ai dhe mundet me shtypjen fizike ta ul apo ta mshef intelegjencen e femnes dhe ta tregon veten "SIKUR DUHET SI BURR"... por prap si prap pasiq e kem fjalen per femna intelegjente nuk besoj se ato e pranojn ate dhune po punojn per te kunderten....

(sidoqoft na duhem ta kem parasysh se nuk esht e vertetume a jan femnat apo mashkujt ma intelegjent.....)

Murgesha
22-02-04, 10:35
Femra asnjehere nuk mund te jete inteligjente. Kerkoj falje per kete; ama eshte e vertete.

Femra asnjehere nuk mund te jete rob i nje fjale, nje ideje, nje shikimi, nje endrre. Femra eshte rob i emocioneve dhe nuk mund te lirohet nga ato. Per kete, asnjehere femer deri me tani nuk ka bere ndonje zbulim. Te drejtat e barabarta te cilat sot gezojne, jane produkt i madheshtise se botes mashkullore.

Une nuk mund te flas per te gjithe; por, meshkujt jane ne kerkim te femrave inteligjente.

Sizifi nuk pajtohem me juve. Nese mashkulli ka arrit me teper ne lami te ndryshme edhe femra nuk ka mbet mbrapa. Ka edhe shume femra qe kane bere zbulime te ndryshme. E sa per ate qe thua "Femra eshte rob i emocioneve nuk keni te drejte aspak. Kuptohet qe jemi sentimentale dhe me teper dominojne emocionet ne jeten tone por prap kur e do nevoja jemi ne gjendje te tjetersohemi dhe tja kalojme edhe burrave me trimeri e bujari. Nese nuk eshte keshtu ateher me bind per te kunderten.

sexybrikenda
25-02-04, 13:54
lazdrani e ti a tutesh nga qikat e meqme...kiss only you :P

Giovanni
25-02-04, 15:58
I nderuari " LAZDRAN "
Gjdo njeri bene ate qka e mendon, simbas meje ju jeni nje frikacak nga femrat inteligjente ( eshete veshtir me e gjet nje femer inteligjente :lol: )

Une nuk kam pas kurr frik nga femrat inteligjente por perkundrazi kam deshir me kumunikuar me to.
Meshkujt nuk kan aspak frik nga femrat "inteligjente". Ndoshta vetem ti ke frik..... :!:

lazdrani
26-02-04, 14:47
:lol: :lol: :lol: giovanni po si jo friskohem nga femrat intelegjente.....Lexo i nderuar mendimin tim me larte per vajzat intelegjente.... :wink: te pershendes ku do qe te jesh dhe argetim te kendeshem per ju zoteri

sexybrikenda
26-02-04, 17:05
hajmedet lazdrani me ju tute qikave intlegente,bolle dreq ishe bre lazdran
te kisha pase ty qetash te une ti kisha hanger ata sy.kiss only you

lazdrani
26-02-04, 21:23
:roll: :roll: :roll: Kryet e tande e hangshe moj qike,a je tranuar syte e mi ti ...... :lol: :lol: :lol:

lazdrani
27-02-04, 17:00
Mendoje qe vajzat intelegjente e kane mendjenmprehtesine dhe shpejt e vlersojne mendimin e djalit se me cfare qellimi ai deshiron te bisedoje me te.Thjeshte shumica e djemeve nuk munden te perdorin maska para tyre. Ato jane te shkathta dhe perdorin mjeshtrin e tyre per te zbuluar shpirtin e tyre.Kur nje djale i ofrohet nje vajze intelegjente,sigurisht se ka emocione por kjo nuk do te thote se eshte frike.E ne shqiptaret i kemi vajzat edhe te bukura edhe te mencura,por ja qe nuk ja dime vleren ne pergjithesi :wink:

TONINO
04-04-04, 23:46
Hahahahaahah **Lazdrani** valla simpatosh je hahahah ruju se dota gelltisin njė dit femrat, e vaj halli pėr ty.
Une mendoj se kur ėshtė femra intelegjente apo mashkulli e keqperdorin miresin e partnerit, e ėshtė dobsia ma e madhja kur mundohesh ta shkel at qė nuk din te mendoj ma shum.Nė qiftin bashkshortor nuk ka intelegjent por ta ken njė harmoni nė jeten e perditshme.
-----------------------------------------------------------------------------------

Geto_21

sexybrikenda
08-04-04, 10:04
Lazdran shume te drejte ke se vetem ashtu si ke parashkru ashte.
Eh ky TONINO :arrow: oh nje shpull ne faqe ta kisha hi bre 8)

Laura
08-04-04, 14:03
un jam ma ineligjegjegjegjegjente kuku ska mu mul goja!
ju pelsendes te gifve le ju du suuuummmm kuku manatonia qitu sriht vala e kul te fot dikus qi sje intelegjgjgjgjgjgjgjente sikul jy laztlani kjo sbahet kalaj vala!!!!!

TONINO
08-04-04, 18:35
Lazdran shume te drejte ke se vetem ashtu si ke parashkru ashte.
Eh ky TONINO :arrow: oh nje shpull ne faqe ta kisha hi bre 8)
-------------------------------------------------------------------------------**sexybrikenda** pse qik ma kishe hi shpull nė faqe, qka jam kat boj qy. :cry: :cry: :cry:
-------------------------------------

Geto_21

sexybrikenda
09-04-04, 14:43
SE E MERITON NGANJEHERE SE NUK PO RRIN RAHAT :lol: :lol: :lol:

hana
09-04-04, 15:18
po besoj se djemt ju friksohen vajzave inteligjente se ndjehen inferior ndaj tyre :lol: :lol: :wink:

florian
09-04-04, 16:40
ku me e marr me e pas ni vajz inteligjente qe di edhe me gatue edhe me e ba ni muhabet si njerzit :D :D

yllka
26-04-04, 17:32
Lazdran eshte plotesisht e vertete se djemet ju friskohen vajzave intelegjente :wink:

Vera
26-04-04, 18:12
valla e di pse ju friksohen djemt vajzave intelegjente sepse jan gjeloza dhe kan frik se mos po fiton dic ma shum ose mos po ka rrespekt nga dikush me shum se djali ja kjo ke e pakta se ka edhe menyra te tjera mjaft et djemt iu friksohen vajzave intelegjente

fisniku
26-04-04, 18:43
Une per veti nuk ju frikesohna vajzave intelegjente, po kam qef kur najher takoj naj vajze intelegjente po kjo ndodh rralle.

qika_pr
17-05-04, 16:43
Frikessohen bilem shum
Por jo te gjithe ama

nezi
21-05-04, 22:03
Sizifi thot se asnjeher femrat nuk kane ber zbulime shkencore, me sa kuptoj !? Sizifi ju kujtoj njeren per momentin: ishin bashkeshortet KYRi: Maria dhe Pjer Kyri.. Ka dhe shume te tjera Shkrimtare , etj et....

nezi

edi
21-05-04, 22:25
kuje lazdran te pershendes.qka mendoni ju se veprat etua ika shkru shkrimtari injohur naim frasheri.sidomos ne vepren e par ose perndryshe at te dyten mua muduk nje send qesharak sipas mendimit ti edhe ka mujt me qen nje aksident rrugor neper mjet komunikimit edhe hajzeri um tregoj per ket rast tung...................

lazdrani
22-05-04, 10:24
edi te pershendes dhe njeherit miresevjen ne kete forume te shkelqyshem.....Eja ne rubriken e kafeja te qese nje kafe :wink: lazdrani te pershendet ku do qe te jeshe :wink:

florian
22-05-04, 15:45
O MJESHTER UNE NUK JU TUTNA PO A PO MA QET NI KAFE EDHE MUE :wink:


PERSHENDETJE LAZDRAN E URIME :wink:

turisti
31-07-04, 17:45
Tung juve. Normal qe mashkujt nuk i dojne femrat inteligjente sepse nuk kan kujna m'i komandue,ose t'ju them me drejte: mashkujve nuk i pelqejne femrat inteligjente sepse s'un i shesin mendet.... :cry: :cry: :cry:

ardi
02-08-04, 20:22
Edhe une pajtohem me mendimin tuaj :wink:

Loloku
02-08-04, 21:45
Unė nuk jam aq "inteligjent" sa t'i friksohem intelegjencias sė femrės, por nuk jam edhe aq i pamenqur sa tė bėjė prapė tė njėtė gjė!
Frikė nga femra intelegjente!!! O zot, injoranca nuk ka kufi! Jo vetėm injorat, por edhe debil duhet tė jesh pėr tė pėrēmuar intelencian nė pėrgjithėsi dhe tė femrės nė veēanti! Fodullėku nuk ėshtė inteligjencė dhe kėtė e bėjnė meshkujt zakonisht nė raport me femrat, pėr tė imponuar jo menēurinė e tyre, por injorancėn pa u ballafaquar me atė qė mund t'i devalvojnė atributin e shpifur prej tė forti. Me sa pash dhe sa kutova unė, kėtu janė vėnė nė pėrballje forca mashkullore imponuese dhe frika e femrės si toleruese, pavarėsisht qėllimit tė mirė tė autorit. Kjo mė duket se ka shprehurbrutalitetin mashkullor dhe inatin femror, por jo relacion nrėrgjinor tė intelegjencias. As prepotenca mbaurravece nuk ėshtė meēuri mashkullore. Inteligjencian pėr ta vlerėsuar duhet tė jesh tė paktėn i njė niveli tė njejtė me atė qė ballafaqohesh dhe kjo nukndjell frikėn, por admirimin! Unė i friksohem injorancės sė mashkullit mė shumė se inteligjencias sė femrės!

lazdrani
03-08-04, 08:48
Ju pershendes te gjitheve per mendimet tuja....Loloku mesazhi i juaj me ka pelqyer amigo :wink: Kalofshe bukure :wink:

Honesty^uk.
03-08-04, 18:42
Une aspak nuk ndiej frike ndaj femrave inteligjente , por perkundrazi,
kurse u frikesohem femrave te marra, te cilat as nuk te prijne dhe as nuk te ndjekin

ShEjToNkA
05-10-04, 22:17
Unė nuk jam aq "inteligjent" sa t'i friksohem intelegjencias sė femrės, por nuk jam edhe aq i pamenqur sa tė bėjė prapė tė njėtė gjė!
Frikė nga femra intelegjente!!! O zot, injoranca nuk ka kufi! Jo vetėm injorat, por edhe debil duhet tė jesh pėr tė pėrēmuar intelencian nė pėrgjithėsi dhe tė femrės nė veēanti! Fodullėku nuk ėshtė inteligjencė dhe kėtė e bėjnė meshkujt zakonisht nė raport me femrat, pėr tė imponuar jo menēurinė e tyre, por injorancėn pa u ballafaquar me atė qė mund t'i devalvojnė atributin e shpifur prej tė forti. Me sa pash dhe sa kutova unė, kėtu janė vėnė nė pėrballje forca mashkullore imponuese dhe frika e femrės si toleruese, pavarėsisht qėllimit tė mirė tė autorit. Kjo mė duket se ka shprehurbrutalitetin mashkullor dhe inatin femror, por jo relacion nrėrgjinor tė intelegjencias. As prepotenca mbaurravece nuk ėshtė meēuri mashkullore. Inteligjencian pėr ta vlerėsuar duhet tė jesh tė paktėn i njė niveli tė njejtė me atė qė ballafaqohesh dhe kjo nukndjell frikėn, por admirimin! Unė i friksohem injorancės sė mashkullit mė shumė se inteligjencias sė femrės!


Lexova kėtu shumė opinione, dhe nė sy mė ra opinioni i juajė Loloku.
vėrtė ėshtė njė opinion shprehur shumė me vendė. Edhe unė jamė e mendimit se vetėm injoranca mundė tė pėrcmonė inteligjencėn nė pergjithėsis e nė ketė rastė (pasi eshtė fjala per inteligjencėn femrore) inteligjencėn tek femratė.

Jenifer
15-10-04, 05:31
8)

Jenifer
15-10-04, 05:32
8)

suzi
16-10-04, 15:39
djem mos u idhnoni po kam ardh ne perfundim se mashkujt kan qef grun me mare trullajk pak e dashnoren me pas intelegjenet, se me pas grun intelegjenet ateher smundet avantura me bo ,smundet sms me dergu e me prit , telefonatat jan te vezhguara nga faktori femer intelegjent , keshtu qe nese grun e ka me pak intele\gjenet ateher me let do i bej dredhit e aventurat fatkeqesishte veq sado qe sju pelqen keshtu eshte, kemi raste kur intelektualet tan grat i kan ndoshta amvise dhe nuk jan ne rrjedha te shoqeris ndersa vet bejne aventura me femra te nivelit me te larte dhe i qojne ne vende luksoze tmerr a po eshte reale kjo ...e mos harojme se femra eshte nena e njerzimit ...

Barbaroza
16-10-04, 15:58
Pershendetje Suzi!
Une ne kete perfundim kam ardhe kahere,vete rastet qe i kam verejtur tek disa cifte,me kane bere te vij ne nje perfundim se vertete ka nga burrat qe kane deshire qe gruaja te jete nen nivelin e inteligjences ne disa aspekte sepse kane frike nga ato inteligjente se mos u zbulohen dredhirat dhe aventurat qe bejne me te tjera.
Por,e mira e se mires per nje mashkull eshte qe ta kete gruan inteligjente,sepse femra inteligjente di te mbaje burre,shtepi,femije,di te sillet kudo qe ta dergosh!!!!
Me gjeresisht paske shkruar ti Suzi dhe vetem te pershendes per keto qe ke shkruar!

Loloku
16-10-04, 17:55
Flm per miratimin Lazdrani dhe ShEjToNkA dhe po e riperserise:
Une nuk jam aq injorant sa te frikesohem nga inteligjenca e femres!
Per suzin kisha me then mos te ngaterroje sherbimet e intelegjencias(shpiunazhit) me inteligjencen!
Kalofshi mire dhe pa frike nga menquria njerezore qe nuk njeh dallim gjinie!

bredhi
16-10-04, 19:01
Qė flasin more keto vajza ketu keto po flasin per martesat qė jan bėr para 20 viteve e me heret ku kan qen martesa te iponuara, e une besoj se sod nuk ndodh njė gjė e till qe nje mashkull ka deshir qe shoqja e jetes apo gruaja te jet e pa arsimuar dhe e nivelit intelektual me te ult se sa aj, sod gjdo i ri ka deshir qe gruaja e tij te jet e arsimuar dhe e shkolluar qe planet per adhemerin etyre tė i bėjn se bashku e jo vetem burri te bej plane dhe te vendos per to. Po keto qe i lexova dhe i degjova jan tema qe nuk i takojn keti shekulli po i kan takuar nje te kaluare te errėt. ket tem besoj qe e vazhdon ndokush tjeter se une nuk po mundem me se me ka lodhur puna

Krokodilli
16-10-04, 19:45
Une aspak nuk ndiej frike ndaj femrave inteligjente , por perkundrazi,
kurse u frikesohem femrave te marra, te cilat as nuk te prijne dhe as nuk te ndjekin
te pershendes Honesy_Uk jam i te njejtit mendim

dr1ta
16-10-04, 20:07
Une sbesoj ce ju frikesohen djamt vajzave inteligjenete , zakonisht djemt kan deshire nje femen sfiduese/provokative. Nese femna ka rrogen me te madhe se mashkulli ai mund te xhelozoje ose te ndin veten posht ... :)

lazdrani
17-10-04, 15:03
Une sbesoj ce ju frikesohen djamt vajzave inteligjenete , zakonisht djemt kan deshire nje femen sfiduese/provokative. Nese femna ka rrogen me te madhe se mashkulli ai mund te xhelozoje ose te ndin veten posht ... :)
:roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :lol: RROGEN ME TE MADHE :wink:

Urata
17-10-04, 15:04
Une sbesoj ce ju frikesohen djamt vajzave inteligjenete , zakonisht djemt kan deshire nje femen sfiduese/provokative. Nese femna ka rrogen me te madhe se mashkulli ai mund te xhelozoje ose te ndin veten posht ... :)

Dhe duke u ndier keshtu siq thote dr1ta (pajtoj gjithsesi) ata tentojne te gjejne fuqi tek tjetra, dmth fillojne avanturat per tu ndier MASHKULL, te fuqishem.........

Fakt jete.

Kaltrushi
18-10-04, 08:08
Une pajtohem me mendimet e atyre qe shkruajn qe meshkujt vertet kane frige nga femrat intelektuale. Sepse meshkujt nuk jane te mesuar qe nje femer te esht e zoja dhe nuk mund gjithnje te pajtohen se ajo dine me shum. Shqiptaret sidomos kane qejf qe femra te esht intelektuale por ja ta perdor edhe aq shum diturin e saj kunder tij.
Shpresoj se me keni kuptuar.


Pershendetje!

Tomori
19-10-04, 21:18
-Kjo esht presidant qka aludoni:
-Femra intelektuale?!!!!
Abesoni ju ne te vertet se ne radh te pare egzistojn ksish krijesash:
FEMRA INTELEKTUALE :?: :?: :?:
-Un per veti nuk besoj ne realitet,,,se mos haroni se tek e fundit Femra esht femer. pik Nese duam ta rejme veten me vetedije ajo esht tjetr pune te thuami e kjo filan femer esht shum shum intiligjente etj.
Kjo ska te bej me realitetin, kjo esht nje mashtrim klasik vet buri qellimisht e ben ket mashtrim,,,,,,ja nje shembell te thjesht
Nese burri esht shkrimtar i mirefillt ky far buri i shkruan do poezi ma te thjeshta dhe e jep ne shtepin botuese se gjoja autorja na qenka gruja e kti shkrimtari :!: :!: :!:
Vetem e vetem te thot ne ndonje konferenc shtypi ja un si shkrimtar i falemderohem edhe shoqes sime qe me ka dhen inspirim ne veprat e mija, se edhe ajo esht nje poeteshe qe ket e justifikon me botimin e asaj fletushke se gjoja ajo e ka shkruajtur,,,,,,
E kjo personalitet na qenka femra intiligjente, mosni ju lutem keshtu
Nje gje te dihet, qe shum mir e dini edhe ju vet:
Femra esht e krijume per pun te tjera kjo esht puna,,,,,e ti lem keta pallavra Femra intiligjente intelektuale, mosni bre njerez keshtu eu bre ku kemi mrri me e rrejt njani tjetrin kuku per ne

Murgesha
19-10-04, 21:45
Tomor edhe njė gjė tjetėr e dijmė shumė mirė. Se ti je pak i cekėt nga mendja kėtė me kohė e ke dėshmuar.
Phaaaaaaaaa, burri po shkruajka poezitė e gruas. :shock: :shock:
Tregoje njė rast tė vetėm ama qė ke fakte se ka ndodhė njė gjė e tillė??
Pėrndryshe meshkujt nė pėrgjithėsi janė egoistė, jo qė nuk ja japin punėn e tyre gruas pėr ta muburrurr atė, por po tė munden ja marrin edhe ato priviligje qė i kanė.

Tomori
19-10-04, 22:09
Tomor edhe njė gjė tjetėr e dijmė shumė mirė. Se ti je pak i cekėt nga mendja kėtė me kohė e ke dėshmuar.
Phaaaaaaaaa, burri po shkruajka poezitė e gruas. :shock: :shock:
Tregoje njė rast tė vetėm ama qė ke fakte se ka ndodhė njė gjė e tillė??
Pėrndryshe meshkujt nė pėrgjithėsi janė egoistė, jo qė nuk ja japin punėn e tyre gruas pėr ta muburrurr atė, por po tė munden ja marrin edhe ato priviligje qė i kanė.-Murgesh te falemderohem per komplimentin, tend qka ma ke dhen. Un te kuptoj kur thua i ceket don me then se jam i preft.

Murgesh, por qfaj kam un se je femer,,,,ne ket aspekt,,,,,
-Ju thuani po te ken munden ja marin edhe ato priviligje qe i kane.

-hahaha celet priviligje moj Murgesh,,,, me mar nje mashkull priviligjet e femres/// eu zoti na rujte prej ktyne priviligjevet,,,,
Murgesh, a e din se qka ndodh me ata meshkujt qe marin priviligjet e gruas,,,,Po ta thot vllai pa keq kuptim te lutem ata perfundojn homoseksuala, se femra ket tabijat e ka me u dashuru ne mashkull qe esht shum shum normale, po kjo i takon botes femrore e ai mashkull qe don me ja mar ket privilegj femres, tjeter sqarim nuk ka perfundon siq e ceka me lart.
-E ksish privilegjesh, nuk kemi nevoj ne te gjinis mashkullore,,,
Si bre mashkulli me mashkullin ptujjj eh moj Murgesh shum i urej edhe un keta meshkujt qe va vjedhin privilegjet e femres :wink:

Murgesh te pershendes, sa per femer intiligjente ka bile ka edhe shkenctare, qe miren me kosmosin si psh ne NASA un kte pun e di, por kam be shkrim sa qe te kemi debat e din ti kte pun se jam qellimisht donje her kontraverz,,,,,,
Murgesh po te pershendes edhe nje her per komplimentin tend kontraverz te lumt tungji :wink: :wink: :wink:
-

ShEjToNkA
19-10-04, 22:39
Mė nė fundė e kam diktu ,se ka djemė qė iu frikohen inteligjencės sė femrės!

DEA
19-10-04, 22:47
Valla Tomori me vjen keq se gjithe kete qe e thua tregon se me te vertet ke frike nga femrat intelegjente, :cry: sa qe s`mundesh ti gjesh fjalit e persosura per tiu shmangur atyre.Mundohesh qe te luftosh kunder por e verteta zemer eshte se po e deshmon te kunderten ,ateher me mire dorezoju dhe shtrijau doren femrave se me te vertet jane me te zonjat (mos ke frike se te perqesh kush se sot eshte normale me qene femra me intelegjente se mashkulli)

adrioni
19-10-04, 23:02
Vertet qesharake eshte qe djemet i frikesohen vajzave intelegjente edhe nuk eshte e vertet, mund te ekzistoj mirepo ne raste te rralla edhe si thone populli Melaqe me qene a eshte vajz i ka syte e dreqit, don vetem dredhia. Sorry por ky eshte realiteti. :lol: :lol: :lol:

DEA
19-10-04, 23:15
Vertet qesharake eshte qe djemet i frikesohen vajzave intelegjente edhe nuk eshte e vertet, mund te ekzistoj mirepo ne raste te rralla edhe si thone populli Melaqe me qene a eshte vajz i ka syte e dreqit, don vetem dredhia. Sorry por ky eshte realiteti. :lol: :lol: :lol:

E more Adrion sa keq qe me vjen me te kundershtu por me duhet ta beje patjeter, femren e kane qujatur dreq per arsye se s`eshte zene ngushte kurre ka ditur te dal nga situata te ndryshme, dhe meshkujt si meshkuj injorant per ta pranuar intelegjencen femrore i kane quajtur dreqer.keshtu qe une e marre kompliment nese dikush me thote "ah dreqi qe ishe"

dr1ta
19-10-04, 23:58
-Kjo esht presidant qka aludoni:
-Femra intelektuale?!!!!
Abesoni ju ne te vertet se ne radh te pare egzistojn ksish krijesash:
FEMRA INTELEKTUALE :?: :?: :?:
-Un per veti nuk besoj ne realitet,,,se mos haroni se tek e fundit Femra esht femer. pik Nese duam ta rejme veten me vetedije ajo esht tjetr pune te thuami e kjo filan femer esht shum shum intiligjente etj.
Kjo ska te bej me realitetin, kjo esht nje mashtrim klasik vet buri qellimisht e ben ket mashtrim,,,,,,ja nje shembell te thjesht
Nese burri esht shkrimtar i mirefillt ky far buri i shkruan do poezi ma te thjeshta dhe e jep ne shtepin botuese se gjoja autorja na qenka gruja e kti shkrimtari :!: :!: :!:
Vetem e vetem te thot ne ndonje konferenc shtypi ja un si shkrimtar i falemderohem edhe shoqes sime qe me ka dhen inspirim ne veprat e mija, se edhe ajo esht nje poeteshe qe ket e justifikon me botimin e asaj fletushke se gjoja ajo e ka shkruajtur,,,,,,E kjo personalitet na qenka femra intiligjente, mosni ju lutem keshtu
Nje gje te dihet, qe shum mir e dini edhe ju vet:
Femra esht e krijume per pun te tjera kjo esht puna,,,,,e ti lem keta pallavra Femra intiligjente intelektuale, mosni bre njerez keshtu eu bre ku kemi mrri me e rrejt njani tjetrin kuku per ne


Ti ke pa shum filma te hollywodit.
Vec homoseksualcat flasin keshtu kec per femna :twisted:

Tomori
20-10-04, 13:15
-Kjo esht presidant qka aludoni:
-Femra intelektuale?!!!!
Abesoni ju ne te vertet se ne radh te pare egzistojn ksish krijesash:
FEMRA INTELEKTUALE :?: :?: :?:
-Un per veti nuk besoj ne realitet,,,se mos haroni se tek e fundit Femra esht femer. pik Nese duam ta rejme veten me vetedije ajo esht tjetr pune te thuami e kjo filan femer esht shum shum intiligjente etj.
Kjo ska te bej me realitetin, kjo esht nje mashtrim klasik vet buri qellimisht e ben ket mashtrim,,,,,,ja nje shembell te thjesht
Nese burri esht shkrimtar i mirefillt ky far buri i shkruan do poezi ma te thjeshta dhe e jep ne shtepin botuese se gjoja autorja na qenka gruja e kti shkrimtari :!: :!: :!:
Vetem e vetem te thot ne ndonje konferenc shtypi ja un si shkrimtar i falemderohem edhe shoqes sime qe me ka dhen inspirim ne veprat e mija, se edhe ajo esht nje poeteshe qe ket e justifikon me botimin e asaj fletushke se gjoja ajo e ka shkruajtur,,,,,,E kjo personalitet na qenka femra intiligjente, mosni ju lutem keshtu
Nje gje te dihet, qe shum mir e dini edhe ju vet:
Femra esht e krijume per pun te tjera kjo esht puna,,,,,e ti lem keta pallavra Femra intiligjente intelektuale, mosni bre njerez keshtu eu bre ku kemi mrri me e rrejt njani tjetrin kuku per ne


Ti ke pa shum filma te hollywodit.
Vec homoseksualcat flasin keshtu kec per femna :twisted:

dr1ta -sa per filmat e hollywodit, ju paskeni njohuri se permendini ketu homoseksualca, nese mireni ju me pornografi, ajo esht problemi juaj personal un nuk nderhi. Por ju lutem kini kujdes nuk esht e ruges te ofendoni, ju lutem korigjoni veten,,,

XXL
20-10-04, 13:52
Une vetem nje e di se babi me ka thene se femna floket e gjata e mendet eshkurta,kshtu qe femnes nuke i besohet sado te jet itelegjente.

Kaltrushi
20-10-04, 14:10
Une vetem nje e di se babi me ka thene se femna floket e gjata e mendet eshkurta,kshtu qe femnes nuke i besohet sado te jet itelegjente.

A po a? heeeee heheheheheh :D
Vetem ta dini pra se edhe ne vajzat juve djemave nuk ju besojm shum.

:wink: Pershendetje!!!

DEA
20-10-04, 14:22
Une vetem nje e di se babi me ka thene se femna floket e gjata e mendet eshkurta,kshtu qe femnes nuke i besohet sado te jet itelegjente.Po XXL a e dine se pse "NGA FRIKA"

Kaltrushi
20-10-04, 14:42
Une vetem nje e di se babi me ka thene se femna floket e gjata e mendet eshkurta,kshtu qe femnes nuke i besohet sado te jet itelegjente.Po XXL a e dine se pse "NGA FRIKA"


ashtu Dea hihihihi te pershendes :wink:

Barbaroza
20-10-04, 19:47
-Kjo esht presidant qka aludoni:
-Femra intelektuale?!!!!
Abesoni ju ne te vertet se ne radh te pare egzistojn ksish krijesash:
FEMRA INTELEKTUALE :?: :?: :?:
-Un per veti nuk besoj ne realitet,,,se mos haroni se tek e fundit Femra esht femer. pik Nese duam ta rejme veten me vetedije ajo esht tjetr pune te thuami e kjo filan femer esht shum shum intiligjente etj.
Kjo ska te bej me realitetin, kjo esht nje mashtrim klasik vet buri qellimisht e ben ket mashtrim,,,,,,ja nje shembell te thjesht
Nese burri esht shkrimtar i mirefillt ky far buri i shkruan do poezi ma te thjeshta dhe e jep ne shtepin botuese se gjoja autorja na qenka gruja e kti shkrimtari :!: :!: :!:
Vetem e vetem te thot ne ndonje konferenc shtypi ja un si shkrimtar i falemderohem edhe shoqes sime qe me ka dhen inspirim ne veprat e mija, se edhe ajo esht nje poeteshe qe ket e justifikon me botimin e asaj fletushke se gjoja ajo e ka shkruajtur,,,,,,
E kjo personalitet na qenka femra intiligjente, mosni ju lutem keshtu
Nje gje te dihet, qe shum mir e dini edhe ju vet:
Femra esht e krijume per pun te tjera kjo esht puna,,,,,e ti lem keta pallavra Femra intiligjente intelektuale, mosni bre njerez keshtu eu bre ku kemi mrri me e rrejt njani tjetrin kuku per ne

Tomori,a hiq asnje emer femre intelektuale qe ka dhene dhe jep kombi yne nuk din a?

Barbaroza
20-10-04, 19:49
Tomori,harrova te te pyes,si i vlerson shkrimet e mia ne forum,ama drejt,edhe nese nuk te pelqejne me thuaj,s'ka dert,por jo te me thuash se i shkruan dikush ne vend timin?!!

dr1ta
21-10-04, 00:07
-Kjo esht presidant qka aludoni:
-Femra intelektuale?!!!!
Abesoni ju ne te vertet se ne radh te pare egzistojn ksish krijesash:
FEMRA INTELEKTUALE :?: :?: :?:
-Un per veti nuk besoj ne realitet,,,se mos haroni se tek e fundit Femra esht femer. pik Nese duam ta rejme veten me vetedije ajo esht tjetr pune te thuami e kjo filan femer esht shum shum intiligjente etj.
Kjo ska te bej me realitetin, kjo esht nje mashtrim klasik vet buri qellimisht e ben ket mashtrim,,,,,,ja nje shembell te thjesht
Nese burri esht shkrimtar i mirefillt ky far buri i shkruan do poezi ma te thjeshta dhe e jep ne shtepin botuese se gjoja autorja na qenka gruja e kti shkrimtari :!: :!: :!:
Vetem e vetem te thot ne ndonje konferenc shtypi ja un si shkrimtar i falemderohem edhe shoqes sime qe me ka dhen inspirim ne veprat e mija, se edhe ajo esht nje poeteshe qe ket e justifikon me botimin e asaj fletushke se gjoja ajo e ka shkruajtur,,,,,,E kjo personalitet na qenka femra intiligjente, mosni ju lutem keshtu
Nje gje te dihet, qe shum mir e dini edhe ju vet:
Femra esht e krijume per pun te tjera kjo esht puna,,,,,e ti lem keta pallavra Femra intiligjente intelektuale, mosni bre njerez keshtu eu bre ku kemi mrri me e rrejt njani tjetrin kuku per ne


Ti ke pa shum filma te hollywodit.
Vec homoseksualcat flasin keshtu kec per femna :twisted:

dr1ta -sa per filmat e hollywodit, ju paskeni njohuri se permendini ketu homoseksualca, nese mireni ju me pornografi, ajo esht problemi juaj personal un nuk nderhi. Por ju lutem kini kujdes nuk esht e ruges te ofendoni, ju lutem korigjoni veten,,,


Nuk te ofendoj aspak shikoji ti shkrimet e tua se pari, edhe ske argumente aspak ani pronografi hahahahhahah githcka ka ne det . ajt h...

Krokodilli
21-10-04, 05:30
ma se pari kjo pyetje nuk eshte per mu per tu pergjegj,,,por sidoqoft eshte pyetje per ter forumin......
Une personalisht ju frigohem vajzave te pashkolluara,,,,
sa per tomorin,,, me ka ber te mendoj se paska meshkuj si tomori te pashkolluar dhe aspak te menqur qe nuk e paskena dit deri tash...
sa per femra mos e qoni ma larg,,, qe e keni BARBAROZEN e shum tjera,, lexoni shkrimet dhe sadopak do te bindeni....

Nexhati
25-10-04, 22:24
Une ju friksona shume nusen sime se po ma lavedrojne kujshit :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
28-10-04, 17:45
Une mendoj se asnje djale nuk ka pse te frikesohet nga nje vajze e shkolluar.Perkundrazi duhet te kete frike nese ka gruan te pagdhendur qe neser ne shoqeri apo diku tjeter te mos dije si te gjendet.Eshte detyre dhe obligim i burrit qe me gruan e tij gjate jetes bashkeshortore te ia kaloje sa me mire te jete e mundur,te beje gjithcka per ngritjen e saj ne cdo aspekt,sepse nje nene e edukuar,e arsimuar dhe e ngritur eshte mburrje per nje burre.Dikund lexova se gruaja eshte pasqyra e burrit.Pra,sa me shume te jete gruaja e ngritur,edhe familja,shoqeria dhe kombi do te jene ne shkalle me te larte te zhvillimit.
Por,vertete paska edhe njerez qe i frikeson ngritja e gruas,per arsyera te ndryshme.Dikush mendon se nese gruaja eshte e ngritur,ai s'do te mund te jete zot shtepie sepse gruaja do ta dirigjoje dhe shume"marifetlleqe"tjera!!!!!!

Tomori
28-10-04, 18:09
Tomori,harrova te te pyes,si i vlerson shkrimet e mia ne forum,ama drejt,edhe nese nuk te pelqejne me thuaj,s'ka dert,por jo te me thuash se i shkruan dikush ne vend timin?!!

-Si ivlersoj shkrimet e tua!!!
- Shkrimet e tua i vlersoj si shum,, feministe me qen se je femer normal qe do te shprehesh ashtu,,,
-Oj Barbaroz shati hek nga vetvetja,,,,hahahaha si thua ti :wink:
-Barbaroz po te pershendes,,,,,tungji :wink: :wink: :wink:

Barbaroza
28-10-04, 18:29
Tomori,edhe pse jam femer aspak nuk mundohem te jem feministe.Une ne shkrimet e mia mundohem qe te jem asnjenese,te mos ia mbaj anen asnjeres gjini.Ka shume nga shkrimet e mia kur fajtore per nje gje i kam bere femrat dhe jo meshkujt.
Dhe,nuk te kuptova me kete fjalen:-Oj Barbaroz shati hek nga vetvetja,,,,hahahaha si thua ti
Cfare deshe te thuash me kete te lutem?

Tomori
28-10-04, 18:42
Tomori,edhe pse jam femer aspak nuk mundohem te jem feministe.Une ne shkrimet e mia mundohem qe te jem asnjenese,te mos ia mbaj anen asnjeres gjini.Ka shume nga shkrimet e mia kur fajtore per nje gje i kam bere femrat dhe jo meshkujt.
Dhe,nuk te kuptova me kete fjalen:-Oj Barbaroz shati hek nga vetvetja,,,,hahahaha si thua ti
Cfare deshe te thuash me kete te lutem?

hahaha Barbaroz a e din qka asht puna!
Kam bindjen e thkell qe me ke kuptuar, un kte e di por dot pergjigjem!!!

-Shati hek nga vetvetja??? Meqense je femer normalisht se dot HEKISH nga gjinija jote,,,Pra perpiqesh me avancu gjinin femrore,,,,kaq kisha

-Barbaroz kam nje pyetje per ju, nuk i perket ksaj teme,,,
-Si te duket a jam pak IDIOT a jo,,,, hahahaha pershendetje Barbaroz :wink:

Barbaroza
28-10-04, 18:45
Nuk je IDIOT,por,DEBIL,HAHAHAHAHAHAAA(shaka pak). :?

Tomori
28-10-04, 18:57
Nuk je IDIOT,por,DEBIL,HAHAHAHAHAHAAA(shaka pak). :?
-Eu qtu desht me me then shaka pak,,,,hahahaha
-Po ti je ne dijeni qe un Tomori, pranoj me kenaqsi te gjitha shprehjet qe me detikohen mua!!!!
-Se jam i vetedishem per shakat,,,,nuk me dhe pergjien tamam,
me duket se je be mashtruse ordinjere e klasit te par si ki Tomori, pergjigja ndryshon prej pyetjes,
hahahaha moj Barbaroz e Barbaroz qfar qamet na ka gjet tungji

Gentiani
29-10-04, 17:29
Nuk je IDIOT,por,DEBIL,HAHAHAHAHAHAAA(shaka pak). :?

http://www.mainzelahr.de/smile/froehlich/24.gif http://www.mainzelahr.de/smile/froehlich/roflrofl.gif http://www.mainzelahr.de/smile/froehlich/lachen69.gif http://www.mainzelahr.de/smile/froehlich/lachen69.gif

Blend Domaneku
29-10-04, 20:25
Po friksohem shume nga femnat intelegjente . Ma s' mire nje femer me intelegjence mesatare

Aarsssssaa
01-11-04, 22:21
Une mendoj se ekziston nje bindje tek shumica e meshkujve qe femrat nuk jane ne nje nivel te njejte inteligjence me meshkujt, dmth. jane shume me pak inteligjente sesa meshkujt. Se a eshte ashtu me te vertete, une nuk e di, po mundohem t'a gjej. Pasi qe kjo bindje tashme ekziston, kur na del ndonje vajze inteligjente, djemte irritohen, s'e besojne dhe nuk iu pelqen. Kjo mendoj qe nuk ka te beje aq me friken sesa ka te beje me bindjen qe ata tashme krijuar dhe befasine kur ndeshen ne femra inteligjente. Konkurenca eshte konkurence pa marre parasysh a vjen nga nje femer apo mashkull. Une mendoj qe meshkujt ne pergjithesi i duan femrat inteligjente dhe ato qe kane sens per humor. Friken mund t'ia kene vetem nese e duan shume, me shume se vetja. Nderkaq vajzat edhe po te jene inteligjente e serioze sa per vdekje s'i do asnjeri, me krijesa te tilla qe marrin seriozisht cdo minut te jetes, dine per cdo rrezik qe mundte sjelle jeta eshte e veshtire t'i dilet ne krye. :x
Personalisht mendoj se nje mashkull budalla dhe nje femer e mencur do ishte nje kombinim fatal. Bukuria eshte ajo qe indentifikon femren, forca mashkullin, inteligjenca duhet te jete ne mes te dyve, as e tepruar e as e lene anash. Mirepo, kjo do ishte shume e mire per te qene e vertete.

Tomori
01-11-04, 22:34
-Shkrim jashte teme.
Murgesha.

Gentiani
02-11-04, 23:30
Djemet u frikesohen vajzave intelegjente?! :shock:

Vajzė edhe tė jetė Intelegjente, dyjat nuk shkojnė, kjo ėshtė e pamundur dhe jo e vėrtetuar shkencėrisht ju lutem shumė a! :lol: :lol: :lol: :lol:

Le ta kontrollojė edhe njėherė autori, mos i ka ndodhur ndonjė gabim shtypi gjatė postimit :lol: :lol: :lol:

Ha,hahahaaaaaaaa , e dijė qė kam prekur nė tel kėsaj here, besa edhe mundem ti paramendojė sa "pėrshėndetjet" nga tjetėr e monitorit nisen nė drejtim tė autorit tė kėsaj shkres, por e pata pa qėllim, e edhe nėse ju kam shqetėsuar mė vjen shumė mirė :lol: :lol: :lol:

Humorin anash, por do tė sjell herėn tjetėr njė shkrim interesant nga njė libėr i njė autore Austriake e cila shkruan pėr paragjykimet e bėra mbi intelegjencėn e femrės, po pra pasi ka qėlluar femėr i kishte shkruar tė gjitha nė favor tė femrave, si pėr vehte mė ! :wink: :lol: :lol:

Gentiani!

livoreka bicio
05-11-04, 00:14
PERSHENDETJE. UNE ASPAK NUK FRIGOHEM NGA VAJZAT INTELIGJENTE, SEPSE NJE VAJZ INTELIGJENTE, DOTE JET E KUPTUSHME, E NDERSHME DHE E MENQUR, DHE NGA KETO MOTIVE NUK KAM, SE, QKA MU FRIGU... :P :P :wink:

Gentiani
09-11-04, 19:01
Ashtu siē pata premtuar herėn e kaluar, po sjell nė vazhdim pjesė nga libri „Der kleine Unterschied“ Warum Frauen und Männer anders denken und fühlen. „Dallimi i vogėl“ Pse femrat dhe meshkujt ndryshe mendojnė dhe ndjejnė.


» Femrat janė budallaqe«

Nė shekullin e kaluar mjekėt dhe studjuesė tė ndryshėm nuk e lanė pa tentuar tė sjellin Argumente biologjike, qė femra nga natyra vehtė ėshtė e nivelit tė ulėt. Kur anatomisti frances Paul Broca nė mesin e shekullit tė kaluar zbulon se truri i femrės mesatarisht mė pak se truri i mashkullit peshonė, erdhi nė pėrfundim se „Femrat janė diēka mė budallaqe se meshkujt“ por si duket se ka harruar se femrat nė pėrgjithėsi mė tė vogla dhe nė peshė mė tė lehta se meshkujt janė. Sikur ta kishte kujtuar se pėrpjestimi i peshės s ėtrupit me volumenin e trurit nė asnjė mėnyrė nuk mundet tė jetė mė i dobėt se ai i meshkujve – e kundėrta.

Kulminacionin e armiqėsisė shkencore ndaj femrės e arrit mė 1900 mjeku gjerman i Neurologjisė Paul Möbius me veprėn e tijė: „Dobėsia psikologjike e femrės“ nė tė cilėn ai pohon se ėshtė vėrtetuar se pėr jetėn mendore, pjesė tė rėndėsishme tė trurit tek femrat janė mė dobėt tė zhvilluara tek femrat se sa tek meshkujt edhe atė qė nga lindja. Edhe pse pohimi i tij nuk kishte tė bėjė aspak me teorinė shkencore, mendohet se ka qenė mė shumė si teori e armiqėsia ndaj femrave.

Nė vitin 1830 shkrimtarja Maria von Ebner – Eschenbach e formulon se: „Njė femėr e zgjuar ka 1 million armiq tė lindur: tė gjithė meshkujt budallenjė“

Fiset Rivale

Lufta mes gjinive vazhdon tutje, edhe pse femrat nė shoqėri tė njejtin arsimim sikur meshkujt posedojnė si dhe ligji tė cilave u garanton trajtim tė barabartė, ende qėndron dhe ka mbetur urrejtje ndaj femrave „Flokėt e gjata mendja e shkurtėr“ pra bėhet fjalė pėr „armiqė tė dashuruar“ dhe“ tė dashuruarit e urryer“ . Janė paragjykime tė ēimentuara edhe mė fortė nė koka, mu pėr faktin se rezultate tė reja studjuese kanė thyer klishetė si ato pėr „Femrat e dobėta“ dhe „meshkujt e fortė“ dhe bota e gjinive paraqitet edhe mė e diferencuar se mė parė.


XY i pazgjidhur

Njeriu i shėndoshė posedon 46 Kromozome , tė cilat nga njė pjesė tė caktuar tė trashėgimisė bartin. Ato janė ēifte, don tė thotė dy nga secili lloj – njėri vjen nga babai e tjetri nga nėna. Dallimi i vetėm mes gjinive qėndron nė gjinitė e kromozomeve X dhe Y. Pėrderisa vajza Kromozomin X nga babai dhe Kromozomin Y nga nėna e trashėgon, djali nė tė kundėrtėn trashėgon X nga nėna dhe Y nga babai. Pasi qė 22 kromozomet tjera si te vajza ashtu edhe tek djali barten- trashėgohen, nuk kanė zgjuar interesim tek studjuesit e intelegjencės.

Dhe pas studimeve tė mėvonsshme tė viteve 70 ėshtė vėrtetuar se Kromozomi X ėshtė vendimtarė nė zhvillimin e intelegjencės.


Intelegjenca ka njė Gjini

Pasi qė gjeni i inetelegjencės nuk trashėgohet tek djali, por tek vajza (sepse djali trashėgon vetėm kromozomin Y nga babai) atėherė vjen deri te njė presion selektiv sa i pėrket intelengjencės sė meshkujve – Intelegjenca e tradhėguar tek pasardhėsit paraqitet si ēėshtje e femrave.
Kontradikta: Femrat trashėgojnė Intelegjencėn! Kromozomi X ėshtė trashėgues-bartės i intelegjecės, pėr derisa Kromozomi Y pėrmban „bėrllogun gjenetik“ kėto janė fjalė tė ashpėra, por vijnė nga nocioni shkencorė „junk DNA“ dhe del se meshkujt gjenetikisht mė primitivė se femrat.

Po pra ju kujtohet sigurishtė tregimi pėr vajzat e menēura dhe ēunat budallenjė :wink: :lol: :lol: :lol:

Pėrballė kėtyre konfrontimeve tė ngarkuara emocionalisht dhe se studjuesit pėrherė gjininė e tyre mė mirė ta paraqitnin tentonin, mendon njeriu se mė mirė do tė ishte sikur tė mos mirreshin fare me studjimin e intelengjencės mes gjinive.


Pjesė nga libri i autoreve Sabina Riedl elindur 1965 dhe redaktore e emisioneve shkencore pėr teknikėn e Gjeneve, Evolucionin e njeriut, Dhunėn dhe Agresionin nė Televizionin shtetėrorė Austriak ORF dhe motrės sė saj Dr.phil Barbara Schweder e lindur 1963 studjuese e bilogjisė humane dhe Zoologjisė nė Vienė dhe Karolinėn Veriore. Vajza tė studjuesit tė famshėm tė Evolucionit nga Viena Rupert Riedl.


Ah, shkekat e dreqit, po e kishin ujdisur si pėr vehte mė! :lol: :lol: :lol: :twisted: :wink: :D :D

Lidhur me temėn, mendojė se nuk duhet friguar femrave intelengjente, tani mė qė u dėshmua, se femrat mesatarisht janė mė intelegjente se meshkujt, sepse ato do ta trashėgojnė intelegjencėn edhe tek pasardhėsit tanė. :lol: :lol: :wink:

Gentiani!

yllka
19-01-05, 12:29
Une mendoj se asnje djale nuk ka pse te frikesohet nga nje vajze e shkolluar.Perkundrazi duhet te kete frike nese ka gruan te pagdhendur qe neser ne shoqeri apo diku tjeter te mos dije si te gjendet.Eshte detyre dhe obligim i burrit qe me gruan e tij gjate jetes bashkeshortore te ia kaloje sa me mire te jete e mundur,te beje gjithcka per ngritjen e saj ne cdo aspekt,sepse nje nene e edukuar,e arsimuar dhe e ngritur eshte mburrje per nje burre.Dikund lexova se gruaja eshte pasqyra e burrit.Pra,sa me shume te jete gruaja e ngritur,edhe familja,shoqeria dhe kombi do te jene ne shkalle me te larte te zhvillimit.
Por,vertete paska edhe njerez qe i frikeson ngritja e gruas,per arsyera te ndryshme.Dikush mendon se nese gruaja eshte e ngritur,ai s'do te mund te jete zot shtepie sepse gruaja do ta dirigjoje dhe shume"marifetlleqe"tjera!!!!!!

Cool Barbaroza :wink:

Mafiozi
20-01-05, 13:00
Kur i frigohen femrave mendoj qe i frigohen se pari vetvetes, dhe nuk kan
deshir te jet i dominuar prej femres, don me dominu femren.

Ne nje tjeter menyr, esht nje djal me karakter te dobet.


Pershendetje :wink:

turisti
20-01-05, 23:02
Djemet i frikesohen pasqyrave. :wink:

Dreni30
22-01-05, 09:52
Pse more me ju frigu femrrres intelegjete, cka spo ndi edhe une ne kete bote. Ne vend qe me u gezu qe kemi femra intel. me u frigu po ajo eshte dobsi e patejkalueshme qy. More !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kercovari
22-01-05, 10:03
Pse more me ju frigu femrrres intelegjete, cka spo ndi edhe une ne kete bote. Ne vend qe me u gezu qe kemi femra intel. me u frigu po ajo eshte dobsi e patejkalueshme qy. More !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
E more dreni,te bukurat,te menqmet,intelegjentet i dua edhe une,po beni e te ra ndonje Frigide,halli per ne.Haahaahaahaha!.

Arb
26-01-05, 00:23
Me siguri ata mashkuj qe kane frike nga vajzat e zgjuara, kane nivel te ulte te vetebesimit ne vetevete.

Po "a kane frike mashkujt nga femrat e zgjuara?"

Me mire mund te themi se atyre mashkujve nuk iu duken "femrat e zgjuara" aq terheqese.

lazdrani
12-07-05, 16:10
Natyrisht se ju frigohen. Per ate edhe hasim shume intelektuale qe jane ne moshe te shtyer dhe te pa martuara. Por edhe nje femer intelegjente frigohet te martohet me nje mashkull jo intelegjent. Nejse ka raste kur edhe femrat intelegjente jane martuar me njerz te pa shkolluar. Keto dashuri kane qene fatale per femren. Edhe pse intelegjente dhe e shkolluar eshte bre pre e burrit. Femra te tilla shumica prej tyre kane deshtuar ne cdo plan te jetes. Jane bere amvise te denja edhe pse kane pas nje potencial te madh te dijes. Zakonisht keto dashuri jane te denuara te deshtojne.


:wink:

doGzona
12-07-05, 16:27
Une do te kisha bere pyetjen keshtu...

Pse femra intelegjente ka frige te tregoje intelegjenten e saje
me shume se mashkulli?

Dhe pse disa mashkuj sidomos partneri ,i dashuri i nje femre ndjen
vehten pak si te ofendur nese femra e tij tregone me shume intelegjent se vet ai,
sidomos ne prezencen e shokeve te tije?

Disa jo te gjithe! :wink:

GURI SYLAJ
12-07-05, 18:03
Nese e gjeni ndonje femer qe thot , une nuk jam intelegjente atehere gjene edhe nje mashkull qe e pranon kete fakt per veten e tij dhe problemi i zgjedhur- ketu nuk do te frigohet askush.

laliloli
12-07-05, 18:15
Nuk eshte as arsyeja me e vogel ti frigohet dikush gruas intelegjente,perkundrazi eshte fat te qoshe jete me nje te tille.Si femra ashtu edhe mashkulli ne kerkim te fatit te tyre mundohen te gjejne partner sa me intelegjent.
Une dije shume raste kur gruaja eshte me intelegjente se burri ,ndersa ky i fundit ne ēdo fund muaj ia dorezon rrogen sepse gruaja udheheq shtepine me mire ,d.m.th eshte shpianeshe.Nuk ke dėm nga intelegjenca e gruas ,pos dobi.
me nderime laliloli

Kodra
12-07-05, 19:59
*********
*********
*********

Vajzat intelegjente !!!!!


Kam takuar vetėm njė deri mė tash .


Respektplotė

Kodra

Reana
13-07-05, 07:07
„Njė femėr e zgjuar ka 1 million armiq tė lindur: tė gjithė meshkujt budallenjė“
:lol: :lol: :lol:

gezohem qe dikush ka GUXIMIN ta thote realitetin :P

Odise
13-07-05, 09:10
...askush s'e paska fole ate cfare po dua ta flas, per ate edhe po flas:

Femra ka nevoje gjithmone per ndihme, sikurse mashkulli i plagosur ne beteje eventuale! Kete e them ne origjinal me sinqeritetin ma te madh!

Femra eshte shume inteligjente, me ndegjua pershperimat ma te vogla, shushurimat ma te lehta - ka vesh heretik, ka sy edhe passhpinde, mund te sheh ne 360 shkalle te rrethit. Pakgje i shpeton pa e diktuar. Po vetem nje i mungon: lidhja e hallkave te inteligjences. Hallkat i ka te keputura dhe nuk ka guxim t'i lidhi, te qendroj inteligjente. Ajo qe merr njefare guximi, tejkalon ne fluturim parabolle, ne tjeter ane te vetvetes dhe posa ndjene nje ngacmim sado te vogel, shperthen si membrane plastike dhe shuhet ne ere. Ferma percepton shpejt - e frenon ngadale perceptimin!

Femra mund te jete inteligjente ne veprime aksione te shkurta, te shpejta
pa e kontrolluar mire terrenin e fushes se mendimit te madh, ku mjafton nje gur a guralec ngacmimi te ia gjuajsh perpara, ajo duke menduar se vertet eshte inteligjente, del taktit te veprimit. Kete e kane vertetuar ne psikoanalize, perberjen e neurozes, ndersa per percaktimin e mesatares se peshes se trurit te saj, nuk e preferoj, mbase pesha e trurit nuk ka te bej aspak me inteligjencen. Ndersa eshte vertetuar shkencerisht, se femra ka veprime te shkurta, aksione te shkurta, nuk ia perthekon memorja veprimin e gjate, sentimental - femra ka aksione momentale. Ne histori, kur ka pase raste te formimit edhe te ushtrive femrore, femra eshte treguar ndoshta shume ma e shpejte se sa mashkulli, por nuk ka fuqi mendore ta zgjati aksionin e mirefillte, sa ka fuqi ta vijoi udhen pa krye drejte e ne humnere. Femra i ngjane diegies se nje letre, sa shihet flaka, sa zhduket, kurse mashkulli i ngjane diegies se koksit, qe ka fuqi te shkrij edhe metale, se lere ma gjera drunore!

Inteligjenca e femres njihet ne fjale te shkurta, mendime te shkurta, qe mund te jene eksplozive marramendese, poqese i besojme, zgjatjes se veprimit mendor te saj - veē kur te thyhet si nje gote qelqi ne grusht kur e shtrengon sado pak. Inteligjenca e femres eshte ne heshtjen e saj, heshtje si gjest filozofik - posa nise e flet - njihet caku i arritjes se saj!

Jane gjera mjafte interesante, por zgjatet shume e po e le me kaq!

Megjithate, femra frigohet nga miu, e ka djale qe edhe frigohet nga femra!

Nese e lype kush authorin e ketij teksti,

une


Odise

Reana
13-07-05, 09:42
Nese e lype kush authorin e ketij teksti,

une


Odise

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
KURR NUK IA KISHA QELLU, BRE!!!! faliminerit qe na kallezove...ahhahahah :lol: :lol: :lol:

GURI SYLAJ
13-07-05, 09:52
Femra ka aq intelekt sa i mjafton t'a sjelle verdall jo mje mashkull por nje bote te tere.
Femra ka aq intelekt sa i mjafton t'a mbaj vazhdimesine e botes se gjalle.
Femra ka aq intelekt ,sa qe, te gjithe i thone nene dhe kurrkush nuk turperohet.

Me nderime Guri Sylaj- ( UNE)

Odise
13-07-05, 10:16
deshta te fishkelloj, po nuk paska germa fishkellima :o

Femra ka aq intelekt ta sielli verdalle, nje mashkull qyqan, mashkull-femer


Femra nuk e mbane vazhdimesine e botes se gjalle, por te njeriut, si vazhdimesi krijese, jo ne baze intelekti, por ne baze geni shumezues!


Femres nuk i thome Nane, pse ka intelekt, por pse na pjelle!


Une


Odise

Reana
13-07-05, 10:21
Femres nuk i thome Nane, pse ka intelekt, por pse na pjelle!


Une


Odise

Po perseri TI :twisted:
interesant qe gjithmone ma ka marre mendja se ti je "i pjellur" :? :? :? prandaj, normale qe ti flet kaq natyrshem per PJELLJE!!!! :?

Odise
13-07-05, 10:41
ndoshta ti nuk je e pjellur, po e formuar 'robot' mjeshtri elektronik :twisted:

FEMRES NUK I THOME NANE PSE KA AQ INTELEKT, POR PSE NA PJELLE!


me ju mbushe mendjen servile, e thash shkurt-shqip


UNE


ODISE

GURI SYLAJ
13-07-05, 11:07
Mendo Trojen. Mendo Kleopatren. Mendo Margaret Taqer. Mendo Medlin Olbrajt. Mendo Indira Gandin . Mendo Kondoliza Rais. Po mendo Teuten MORE AKADEMIKU IM.

E mban boten gjalle jo pse vetem pjell por edhe pse i rrite apo ndashta ju i keni rrite vete femijte.

Nje krijese jointelegjente une do te kisha pas turp t'i them nane . Kete fjalen Turp ose e keni fshi me qellim ose nuk keni kurrfar rezoni filozofik qe ju sherben si mjet i te kuptuarit.

Me nderime dhe keqeardhje Guri Sylaj

Murgesha
13-07-05, 11:10
Mjerė ajo Nėnė qė fėmiu edhe aktin e lindjes sė tij e paraqet si lindje prej njė kafshe.

Lopa e pjell Viēin,

Nėna e lindė djalin.

halla e madhe
13-07-05, 11:15
ndoshta ti nuk je e pjellur, po e formuar 'robot' mjeshtri elektronik :twisted:

FEMRES NUK I THOME NANE PSE KA AQ INTELEKT, POR PSE NA PJELLE!


me ju mbushe mendjen servile, e thash shkurt-shqip


UNE


ODISE

Odise_nena eshte ajo qe prekund djepin,ajo qe mbane familjen dhe ruan nderin e dyfishte.
_Valle nuk qenka kjo e tere INTELEKT per Juve?!!!

Odise
13-07-05, 11:19
servileve duhet me iu thane - jeni te pjellur!

tema eshte: keto qe shkruani ju te dyte?


ju me moderua a me i dhene keshilla dikujt!!!

Murgesha
13-07-05, 11:28
Hallė e madhe e kuptoj, shqetėsimin tėnd qė ėshtė edhe i imi.
Por mos ke dert oj Hallė, fėmijėt tanė nuk do tė arrijnė tė na krahasojnė me Lopė apo kafshė tjera, se ti, unė e shumė tjera femra kemi arriturr tė krijojmė intelektin tonė qė po e pėrcjellim tek ata mė tė dashurit qė vet kemi lindur.
Ndoshta Odiseu qė e konsideron nėnėn, nėnė vetėm pse e ka pjellė atė, ka pas vėrtet njė nėnė tė pa dijshme (edhe pse aspak nuk e arėsyetoj shprehjen e tij, ku ai ofendon edhe atė mė tė dashurėn e gjithė botės sė qytetėruar.) dhe tani luan rolin e Dhelprės, tė cilės- "kur ju ka kallė bishti ka thėnė u kall krejt dynjaja"

Por ju lutem shumė (tė gjithėve) mos tė bijmė pre e provokimeve tė njė Akademiku, i cili ka kaluar jetėn mbi libra sa qė nuk din kuptimin e asnjė lloji tė dashurisė njerėzore, e nėse e pyetni pėr Dashurinė Hyjnore, ai atė ja u mvesh kafshėve.

Veni re:
Ēdo shkrim jashtė teme do tė fshihet.
Si staf i FD nuk mund tė lejojmė, qė pėr njė diskutues jo serioz nė diskutime, ēdo teme tė ja humbim kuptimin.

Me nderime pėr tė gjithė.

Murgesha.

GURI SYLAJ
13-07-05, 11:31
Larg qofte . Une as nuk moderoj as nuk jap keshilla por nuk me vije turp fare te pranoj keshilla nga dikush qe ka mundesi te me ndihmoj. Sepse vetem (nuk po kam shprehje ) i dine te gjitha, kurse njeriu normal perdite meson dicka te re.

Guri Sylaj

Murgesha
13-07-05, 11:39
servileve duhet me iu thane - jeni te pjellur!

tema eshte: keto qe shkruani ju te dyte?


ju me moderua a me i dhene keshilla dikujt!!!


Shumė bukur Odise, e pranove vetėn tėnde edhe si servil.

Ishte ti ai qė shkruajte, se Nėnėn e konsideron nėnė vetėm se tė ka pjellė.

E bajshė me shėndet.

arbias
13-07-05, 11:46
E vetmja arsye esht Pse djemt ju friksoen vajzav intelegjente esht Se vajzat intelegjente;
Trrathtojn dhe si merr vesh,
e ajo qe sesht Interlegjente ajo sdin me tredhtu se Bjen vet ne grop dhe e din qe se merr kurkush ma
Vajzat intelegjente e kan naivitetin permbi mas dhe ato mendojn se vetem me naivitet munden me hec ma shpejt para kjo si shkon gjat
Se po ti duhet nje shok asaj ajo duhet te jet e konzervume ne ditet e para e ajo ket sun e mban dhe shoqerijen e vet e gjen tek Mashkulli naivi

dr1ta
13-07-05, 11:53
E vetmja arsye esht Pse djemt ju friksoen vajzav intelegjente esht Se vajzat intelegjente;
Trrathtojn dhe si merr vesh,
e ajo qe sesht Interlegjente ajo sdin me tredhtu se Bjen vet ne grop dhe e din qe se merr kurkush ma
Vajzat intelegjente e kan naivitetin permbi mas dhe ato mendojn se vetem me naivitet munden me hec ma shpejt para kjo si shkon gjat
Se po ti duhet nje shok asaj ajo duhet te jet e konzervume ne ditet e para e ajo ket sun e mban dhe shoqerijen e vet e gjen tek Mashkulli naivi

Nuk behet fjal per dashuri ketu , aktivizoje edhe pjesen tjeter te trurit :lol: :lol:

Panopticon
13-07-05, 12:22
Mendoj se varet prej rrethanes (kontekstit).

Ne disa raste eshte e vertete kjo qe e tha lazdrani, por nuk mendoj se kjo duhet te gjeneralizohet.

Panopticon.

Odise
13-07-05, 12:32
Hallė e madhe e kuptoj, shqetėsimin tėnd qė ėshtė edhe i imi.
Por mos ke dert oj Hallė, fėmijėt tanė nuk do tė arrijnė tė na krahasojnė me Lopė apo kafshė tjera, se ti, unė e shumė tjera femra kemi arriturr tė krijojmė intelektin tonė qė po e pėrcjellim tek ata mė tė dashurit qė vet kemi lindur.
Ndoshta Odiseu qė e konsideron nėnėn, nėnė vetėm pse e ka pjellė atė, ka pas vėrtet njė nėnė tė pa dijshme (edhe pse aspak nuk e arėsyetoj shprehjen e tij, ku ai ofendon edhe atė mė tė dashurėn e gjithė botės sė qytetėruar.) dhe tani luan rolin e Dhelprės, tė cilės- "kur ju ka kallė bishti ka thėnė u kall krejt dynjaja"

Por ju lutem shumė (tė gjithėve) mos tė bijmė pre e provokimeve tė njė Akademiku, i cili ka kaluar jetėn mbi libra sa qė nuk din kuptimin e asnjė lloji tė dashurisė njerėzore, e nėse e pyetni pėr Dashurinė Hyjnore, ai atė ja u mvesh kafshėve.

Veni re:
Ēdo shkrim jashtė teme do tė fshihet.
Si staf i FD nuk mund tė lejojmė, qė pėr njė diskutues jo serioz nė diskutime, ēdo teme tė ja humbim kuptimin.

Me nderime pėr tė gjithė.

Murgesha.


*******Murgesha, a ky shkrim yti eshte brenda temes? A mos po kujton se ta ka pjelle ty dikush Dardanine? Une i kam fajet qe nuk t'i ēojsha praqet, kur shkelshe rregulloren! Ty nuk te thash se je e pjellur, ti as e kupton fjalen - servile - profe! Nuk paska te drejte njeriu te shprehet i lire ketu? Sa per nenen time, ty te kish lene me sy hapur me dy fjalegoje!

thash: femres nuk i thome nane, pse ka aq intelekt, se inteligjenca nuk e percakton fjalen - nane, por sepse je bir/bij e saj!

Po dashka te ju frigohemi femrave inteligjente? Kjo eshte inteligjenca juaj?

Ja, cfare shkrova une dhe ju u quat lugeter, duke kapur perbishti dhelperisht nje fjale, qe as ate nuk e kuptoni - turp te keni, qe cfare shkrova ne kete teme:

...askush s'e paska fole ate cfare po dua ta flas, per ate edhe po flas:

Femra ka nevoje gjithmone per ndihme, sikurse mashkulli i plagosur ne beteje eventuale! Kete e them ne origjinal me sinqeritetin ma te madh!

Femra eshte shume inteligjente, me ndegjua pershperimat ma te vogla, shushurimat ma te lehta - ka vesh heretik, ka sy edhe passhpinde, mund te sheh ne 360 shkalle te rrethit. Pakgje i shpeton pa e diktuar. Po vetem nje i mungon: lidhja e hallkave te inteligjences. Hallkat i ka te keputura dhe nuk ka guxim t'i lidhi, te qendroj inteligjente. Ajo qe merr njefare guximi, tejkalon ne fluturim parabolle, ne tjeter ane te vetvetes dhe posa ndjene nje ngacmim sado te vogel, shperthen si membrane plastike dhe shuhet ne ere. Ferma percepton shpejt - e frenon ngadale perceptimin!

Femra mund te jete inteligjente ne veprime aksione te shkurta, te shpejta
pa e kontrolluar mire terrenin e fushes se mendimit te madh, ku mjafton nje gur a guralec ngacmimi te ia gjuajsh perpara, ajo duke menduar se vertet eshte inteligjente, del taktit te veprimit. Kete e kane vertetuar ne psikoanalize, perberjen e neurozes, ndersa per percaktimin e mesatares se peshes se trurit te saj, nuk e preferoj, mbase pesha e trurit nuk ka te bej aspak me inteligjencen. Ndersa eshte vertetuar shkencerisht, se femra ka veprime te shkurta, aksione te shkurta, nuk ia perthekon memorja veprimin e gjate, sentimental - femra ka aksione momentale. Ne histori, kur ka pase raste te formimit edhe te ushtrive femrore, femra eshte treguar ndoshta shume ma e shpejte se sa mashkulli, por nuk ka fuqi mendore ta zgjati aksionin e mirefillte, sa ka fuqi ta vijoi udhen pa krye drejte e ne humnere. Femra i ngjane diegies se nje letre, sa shihet flaka, sa zhduket, kurse mashkulli i ngjane diegies se koksit, qe ka fuqi te shkrij edhe metale, se lere ma gjera drunore!

Inteligjenca e femres njihet ne fjale te shkurta, mendime te shkurta, qe mund te jene eksplozive marramendese, poqese i besojme, zgjatjes se veprimit mendor te saj - veē kur te thyhet si nje gote qelqi ne grusht kur e shtrengon sado pak. Inteligjenca e femres eshte ne heshtjen e saj, heshtje si gjest filozofik - posa nise e flet - njihet caku i arritjes se saj!

Jane gjera mjafte interesante, por zgjatet shume e po e le me kaq!

Megjithate, femra frigohet nga miu, e ka djale qe edhe frigohet nga femra!

Nese e lype kush authorin e ketij teksti,

une


Odise

Odise
13-07-05, 12:46
servileve duhet me iu thane - jeni te pjellur!

tema eshte: keto qe shkruani ju te dyte?


ju me moderua a me i dhene keshilla dikujt!!!


Shumė bukur Odise, e pranove vetėn tėnde edhe si servil.

Ishte ti ai qė shkruajte, se Nėnėn e konsideron nėnė vetėm se tė ka pjellė.

E bajshė me shėndet.


*******kush po ia humbe kuptimin temes - une apo ti me keto dokrra?
ja ku i ke dokrrat tuaja, baj a mos i baj me shendet!

Ē'eshte kjo diktature e juaja arrogante?

Kloni
13-07-05, 12:47
Unė nuk jam aq "inteligjent" sa t'i friksohem intelegjencias sė femrės, por nuk jam edhe aq i pamenqur sa tė bėjė prapė tė njėtė gjė!
Frikė nga femra intelegjente!!! O zot, injoranca nuk ka kufi! Jo vetėm injorant, por edhe debil duhet tė jesh pėr tė pėrēmuar intelegjencian nė pėrgjithėsi dhe tė femrės nė veēanti! Fodullėku nuk ėshtė inteligjencė dhe kėtė e bėjnė meshkujt zakonisht nė raport me femrat, pėr tė imponuar jo menēurinė e tyre, por injorancėn pa u ballafaquar me atė qė mund t'i devalvojnė atributin e shpifur prej tė forti. Me sa pash dhe sa kutova unė, kėtu janė vėnė nė pėrballje forca mashkullore imponuese dhe frika e femrės si toleruese, pavarėsisht qėllimit tė mirė tė autorit. Kjo mė duket se ka shprehur brutalitetin mashkullor dhe inatin femror, por jo relacion ndėrgjinor tė intelegjencias. As prepotenca mbaurravece nuk ėshtė meēuri mashkullore. Inteligjencian pėr ta vlerėsuar duhet tė jesh tė paktėn i njė niveli tė njejtė me atė qė ballafaqohesh dhe kjo nuk ndjell frikėn, por admirimin! Unė i friksohem injorancės sė mashkullit mė shumė se inteligjencias sė femrės!

Kesaj do t'i kisha shtur si plotesim:

Frika ne pergjithesi eshte reflektim instiktiv vetmbrojtes i qenieve te dobeta!

Odise
13-07-05, 12:52
Mendo Trojen. Mendo Kleopatren. Mendo Margaret Taqer. Mendo Medlin Olbrajt. Mendo Indira Gandin . Mendo Kondoliza Rais. Po mendo Teuten MORE AKADEMIKU IM.

E mban boten gjalle jo pse vetem pjell por edhe pse i rrite apo ndashta ju i keni rrite vete femijte.

Nje krijese jointelegjente une do te kisha pas turp t'i them nane . Kete fjalen Turp ose e keni fshi me qellim ose nuk keni kurrfar rezoni filozofik qe ju sherben si mjet i te kuptuarit.

Me nderime dhe keqeardhje Guri Sylaj


DJEMT U FRIGOHEN VAJZAVE INTELIGJENTE? Ky ketu eshte shkrimi yt Guri Sylaj - brenda temes? Turp te keshe!

Odise
13-07-05, 12:56
Femra ka aq intelekt sa i mjafton t'a sjelle verdall jo mje mashkull por nje bote te tere.
Femra ka aq intelekt sa i mjafton t'a mbaj vazhdimesine e botes se gjalle.
Femra ka aq intelekt ,sa qe, te gjithe i thone nene dhe kurrkush nuk turperohet.

Me nderime Guri Sylaj- ( UNE)


*******ja, cfare ke shkruar ketu ngjit pas shkrimit tim te pare ne kete teme, Guri sylaj!!! DJEMT IU FRIGOHEN VAJZAVE INTELIGJENTE?

ANALIZONI!

Murgesha
13-07-05, 12:58
*******Murgesha, a ky shkrim yti eshte brenda temes? A mos po kujton se ta ka pjelle ty dikush Dardanine? Une i kam fajet qe nuk t'i ēojsha praqet, kur shkelshe rregulloren! Ty nuk te thash se je e pjellur, ti as e kupton fjalen - servile - profe! Nuk paska te drejte njeriu te shprehet i lire ketu? Sa per nenen time, ty te kish lene me sy hapur me dy fjalegoje!

thash: femres nuk i thome nane, pse ka aq intelekt, se inteligjenca nuk e percakton fjalen - nane, por sepse je bir/bij e saj!


As qė po mė intereson se ēfarė ke shkruar as ēfarė ke thėnė, kur pas atij shkrimi keni quajtur aktin tėnd tė lindjes nė kuptimin Shtazor. Tė lutem nuk ke nevojė tė pėrsėritėsh shkrimet tuaja sa herė qė dikush ty tė kundėrshton mjafton njė shkruarje e mos ke frigė se nuk po tė lexohen shkrimet tuaja, pėr tė na i pėrsėritur.

Unė kam tre fėmijė, atė ditė qė fėmijėt e mi aktin kur unė i kam lindė me mund e sakrificė, ta quajnė "Pjellje" nė kuptimin shtazor, po atė ditė e tutje ata nuk do tė jenė mė fėmijėt e mi.
Me shkrimin e mė sipėrm ju e dėshmuat vetveten, se nuk jeni falėnderues as ndaj asaj nėne tė shkretė, dhe tani thuani se ajo mė kishte lėnė sy hapur me dy fjalė goje, ēka nuk e mohoj aspak, se tė tilla ishin nėnat tona, tė pa shkolluara, por intelektuale e tė denja pėr tu quajtur nėna.
Shko e thuaja asaj kėto fjalė qė i shkrove kėtu.

"NĖNĖN E QUAJ NĖNĖ PSE MĖ KA PJELLĖ"

Po ta jap fjalėn qė nėse ajo mė len, me sy hapur mua dhe ēdo femėr tjetėr me dy fjalė goje, ty ka me ta mohuar sot e pėrgjithmonė dashurinė e saj prej nėne.

Duhet njeriu tė mendohet para se ta qes fjalėn e jo pastaj tė thotė jo thash kėtė ose atė.
Ju djali plangprishės me atė shkrimin tėnd nuk keni fyer vetėm nėnėn tėnde, por keni fyer edhe nėnat e gjithė botės, dhe gjithashtu edhe nėnėn e fėmijėve tu nėse i ke.


Murgesha.

Kloni
13-07-05, 13:11
shkrova ne kete teme:

...askush s'e paska fole ate cfare po dua ta flas, per ate edhe po flas:

Femra ka nevoje gjithmone per ndihme, sikurse mashkulli i plagosur ne beteje eventuale! Kete e them ne origjinal me sinqeritetin ma te madh!

Femra eshte shume inteligjente, me ndegjua pershperimat ma te vogla, shushurimat ma te lehta - ka vesh heretik, ka sy edhe passhpinde, mund te sheh ne 360 shkalle te rrethit. Pakgje i shpeton pa e diktuar. Po vetem nje i mungon: lidhja e hallkave te inteligjences. Hallkat i ka te keputura dhe nuk ka guxim t'i lidhi, te qendroj inteligjente. Ajo qe merr njefare guximi, tejkalon ne fluturim parabolle, ne tjeter ane te vetvetes dhe posa ndjene nje ngacmim sado te vogel, shperthen si membrane plastike dhe shuhet ne ere. Ferma percepton shpejt - e frenon ngadale perceptimin!

Femra mund te jete inteligjente ne veprime aksione te shkurta, te shpejta
pa e kontrolluar mire terrenin e fushes se mendimit te madh, ku mjafton nje gur a guralec ngacmimi te ia gjuajsh perpara, ajo duke menduar se vertet eshte inteligjente, del taktit te veprimit. Kete e kane vertetuar ne psikoanalize, perberjen e neurozes, ndersa per percaktimin e mesatares se peshes se trurit te saj, nuk e preferoj, mbase pesha e trurit nuk ka te bej aspak me inteligjencen. Ndersa eshte vertetuar shkencerisht, se femra ka veprime te shkurta, aksione te shkurta, nuk ia perthekon memorja veprimin e gjate, sentimental - femra ka aksione momentale. Ne histori, kur ka pase raste te formimit edhe te ushtrive femrore, femra eshte treguar ndoshta shume ma e shpejte se sa mashkulli, por nuk ka fuqi mendore ta zgjati aksionin e mirefillte, sa ka fuqi ta vijoi udhen pa krye drejte e ne humnere. Femra i ngjane diegies se nje letre, sa shihet flaka, sa zhduket, kurse mashkulli i ngjane diegies se koksit, qe ka fuqi te shkrij edhe metale, se lere ma gjera drunore!

Inteligjenca e femres njihet ne fjale te shkurta, mendime te shkurta, qe mund te jene eksplozive marramendese, poqese i besojme, zgjatjes se veprimit mendor te saj - veē kur te thyhet si nje gote qelqi ne grusht kur e shtrengon sado pak. Inteligjenca e femres eshte ne heshtjen e saj, heshtje si gjest filozofik - posa nise e flet - njihet caku i arritjes se saj!

Jane gjera mjafte interesante, por zgjatet shume e po e le me kaq!

Megjithate, femra frigohet nga miu, e ka djale qe edhe frigohet nga femra!

Nese e lype kush authorin e ketij teksti,

une


Odise

Femra po vlejka sa nje mashkull i plagosur?! Vertete askush se ka thene deri tash kete dhe nuk don te se dikush duhet te pajtohet me kete edhe kur e thua ti i vetmi dhe mund te mbetesh po aq i vetem edhe per ta besuar...

Cka e percakton koeficientin e inteligjences sipas njohurive tuaja qe i keni shpalosur ketu dhe kjo flet per inteligjencian me perparesi per femrat, sepse inteligjencia percaktohet mbi bazen e shpejtesise se perceptimit!

Po nuk tu mush mendja, shko beje njehere testin e inteligjencias dhe do te bindesh se koeficiemtin e inteligjencias nuk e percakton qendrueshmeria, por shpejtesia dhe kjo sipas pershkrimit tuaj i takon apriori femres!

GURI SYLAJ
13-07-05, 14:28
O zotni , turpin edhe mund ta barte sepse vetem brenda nje sinqeriteti ka edhe turp por mendjemadhesine dhe injorancen po t'i fali.
"DJEMTE IU FRIGOHEN VAJZAVE INTELEGJENTE "sa iverber qe jam . Nuk e kam vrejte qe ne titull eshte vajze kurse ne shkrimin tuaj fund e krye eshte femer. Mandej edhe PJELLEN ( pa fije turpi e futet ne kete mes) dhe keni ende fyryre te m'a kujtoni titullin e temes.
Kjo eshte shume interesante .
Ju textin e filloni me : Femra ka gjithmone nevoj per ndihme....
Femra gjithemone, d.m.th. edhe kur eshte vajze etj.
Jo njehere ne kete forum eshte fole per -Logjiken e gjuhes.
Nese nuk i kushton kujdese , gjuha eshte me e rrezikeshme se akulli , te qete ne kokerr te shpines.
Ne kemi fat qe ne Univerzitetin e Prishtines e kemi edhe dr. e pare te Logjikes , nder shqiptar, dhe nese nuk gabohem ka doktorru ne kete problematike - Logjika e Gjuhes.
TANI PO UA THEM SUNQERISHT , UNE GABOJ DHE I PRANOJ GABIMET POR ME VJEN SHUME KEQ PER INTEGRITETIN TUAJ AKADEMIK. NESE E KENI- RUAJENI SI SYTE E BALLIT, SEPSE DERI TEK AI NUK VIHET LEHT.E edhe me keq me vije nga prezentimi qe ju i beni kesaj elite , ne kete foru.

Panopticon
13-07-05, 14:41
"Turpin mund ta baj, e ti nuk mund ta bash."

"Une i thjeshte, ti akademik, ai/ajo student, etj etj". Cdokrra jane keto allahile?

Pse nuk mirreni me temen e mirreni me njerez? Per me teper ata qe devijojne temen kercenohen se do te fshijne shkrime. C'hipokrizi!!!

Vijoni me temen...

Juaji,

Panopticon.

GURI SYLAJ
13-07-05, 15:10
Panaoptikon i nderuar , ne fillim edhe une isha me i pergdheluri nga zotni Odise. Te kisha lutur si vlla apo prind qe te mesohesh te pushosh vetem brenda hijes qe bene ti vet , mos u mashtro neper hije te huaja se do mbetesh ne titerr te diellit. Dhe kete ne momentin e pare kur do te kesh guxim t'a thush mendimin tend jo nga serviliteti por thjeshte nga bindja qe ke.

Me nderime Guri Sylaj

arbias
13-07-05, 15:18
Nuk behet fjal per dashuri ketu , aktivizoje edhe pjesen tjeter te trurit

DRITA PO M VJEN MIR Q JE INTERLEGJENTE POR UN E DHASH VETEM NJEREN AN T MENDIMIT KURSE ANA TJETER E MENDIMIT ESHT PER MESHKUJ.

pJESEN TJETER TE TRURIT DO TA AKTIVIZOJ KUR T JEM PERBALL iNTERLEGJENCES APO...SINQERITETIT :wink:

Murgesha
13-07-05, 16:07
"Turpin mund ta baj, e ti nuk mund ta bash."

"Une i thjeshte, ti akademik, ai/ajo student, etj etj". Cdokrra jane keto allahile?

Pse nuk mirreni me temen e mirreni me njerez? Per me teper ata qe devijojne temen kercenohen se do te fshijne shkrime. C'hipokrizi!!!

Vijoni me temen...

Juaji,

Panopticon.

Cilėn temė e shef ti kėtu?
Nė ēfarė baza parimore mundohesh tė mbrojsh njė njeri qė nėnės sė vet i thotė mė ke pjellė e jo mė ke lind?
Nėse dikush hyn dhe keqkatrajton njė temė, a u dashka qė tė gjithė tė mbėshtesim mendimin e tij?
I nderuar, sinqerisht po tė them, provo tėrhekja vėrejtjen shokut tėnd Odises se ai me shprehjen "NĖNĖN E QUAJ NĖNĖ PSE MĖ KA PJELLĖ" ka fyer edhe nėnėn tėnde dhe nėnat e gjithė botės e tė shohim pastaj sa do tė mbėshtes ai ty dhe mendimet e tua.

Jo rrespekt femrave Jo, askush nuk ju detyron, por mos lejoni qė nėnat tė barazohen me kafshėt kur ato lindin fėmijėt.


Nuk isha unė ajo qė fyeva nėnėn time pse mė ka lind, ishte shoku juaj qė preki njė gjė kaq tė dhimbshme, dhe kaq tė shejtė pėr ne femrat.

Panopticon
13-07-05, 16:47
Panaoptikon i nderuar , ne fillim edhe une isha me i pergdheluri nga zotni Odise. Te kisha lutur si vlla apo prind qe te mesohesh te pushosh vetem brenda hijes qe bene ti vet , mos u mashtro neper hije te huaja se do mbetesh ne titerr te diellit. Dhe kete ne momentin e pare kur do te kesh guxim t'a thush mendimin tend jo nga serviliteti por thjeshte nga bindja qe ke.

Me nderime Guri Sylaj

O Guri i Sylajve,

I ka rene pluhuri sinqeritetit tend, qe ishte arma yte dalluese ne forum.

Mua nuk me intereson nese dikush me perkdhel ose jo, une thash mendimin tim, e nuk jam tu u fshehur pas hijes se askujt. Lexoje edhe nje here tekstin tim e mos ja fut kot servil ti thuash dikujt vetem pse mendimet e mia mund koincidentalisht te konvergjojne me te dikujt tjeter.

Dokrrat si "servil" dhe "hije" tregoja tjeterkujt. Une mendimin tim te shkurte per kete teme e dhash me heret, dhe eshte 100 % i imi.

Pan.

Panopticon
13-07-05, 16:51
Cilėn temė e shef ti kėtu?
Nė ēfarė baza parimore mundohesh tė mbrojsh njė njeri qė nėnės sė vet i thotė mė ke pjellė e jo mė ke lind?
Nėse dikush hyn dhe keqkatrajton njė temė, a u dashka qė tė gjithė tė mbėshtesim mendimin e tij?
I nderuar, sinqerisht po tė them, provo tėrhekja vėrejtjen shokut tėnd Odises se ai me shprehjen "NĖNĖN E QUAJ NĖNĖ PSE MĖ KA PJELLĖ" ka fyer edhe nėnėn tėnde dhe nėnat e gjithė botės e tė shohim pastaj sa do tė mbėshtes ai ty dhe mendimet e tua.

Jo rrespekt femrave Jo, askush nuk ju detyron, por mos lejoni qė nėnat tė barazohen me kafshėt kur ato lindin fėmijėt.

Nuk isha unė ajo qė fyeva nėnėn time pse mė ka lind, ishte shoku juaj qė preki njė gjė kaq tė dhimbshme, dhe kaq tė shejtė pėr ne femrat.

Ketu e shoh temen per te cilen ti nuk shkruan e mirresh me dokrra.

Nese e di cka eshte parimi, e kupton se nuk mbrojta aske po fola pergjithesisht.

Kush eshte shoku im? Mos ke ndonje baze te te dhenave per kete gje ti? Apo ndoshta e ke te lehte te shpifesh dhe te gjithe qe nuk mendojne si ti ti futesh ne nje thes shoqeror.

Mesoni me shume cka eshte arti i te shkruarit dhe e kuptoni me mire foljen "pjell".

Panopticon.

Murgesha
13-07-05, 17:03
Cilėn temė e shef ti kėtu?
Nė ēfarė baza parimore mundohesh tė mbrojsh njė njeri qė nėnės sė vet i thotė mė ke pjellė e jo mė ke lind?
Nėse dikush hyn dhe keqkatrajton njė temė, a u dashka qė tė gjithė tė mbėshtesim mendimin e tij?
I nderuar, sinqerisht po tė them, provo tėrhekja vėrejtjen shokut tėnd Odises se ai me shprehjen "NĖNĖN E QUAJ NĖNĖ PSE MĖ KA PJELLĖ" ka fyer edhe nėnėn tėnde dhe nėnat e gjithė botės e tė shohim pastaj sa do tė mbėshtes ai ty dhe mendimet e tua.

Jo rrespekt femrave Jo, askush nuk ju detyron, por mos lejoni qė nėnat tė barazohen me kafshėt kur ato lindin fėmijėt.

Nuk isha unė ajo qė fyeva nėnėn time pse mė ka lind, ishte shoku juaj qė preki njė gjė kaq tė dhimbshme, dhe kaq tė shejtė pėr ne femrat.

Ketu e shoh temen per te cilen ti nuk shkruan e mirresh me dokrra.

Nese e di cka eshte parimi, e kupton se nuk mbrojta aske po fola pergjithesisht.

Kush eshte shoku im? Mos ke ndonje baze te te dhenave per kete gje ti? Apo ndoshta e ke te lehte te shpifesh dhe te gjithe qe nuk mendojne si ti ti futesh ne nje thes shoqeror.

Mesoni me shume cka eshte arti i te shkruarit dhe e kuptoni me mire foljen "pjell".

Panopticon.

Aha tani po e kuptoj, ty ta dashka qejfi tė fusėsh hundėt, ku duhet e ku sduhet, nė rrolin e avokatit tė pa ftuar.
E kur dikush mbron edhe atė mė tė shenjtėn, atėherė mundohesh tė bėsh akuza e tė mundohesh nga pleshti tė nxjerrėsh dhjamė.
Por e ke tė kotė.
Po qe se unė jam moderatore kėtu, dhe po ta keqpėrdorja detyrėn time si moderatore, nuk do tė kishe shancė as ti e as Odiseu tė fyeni kaq shumė ose edhe do ta bėnit, por ēdo kund ku tė shkruani do tė ishte njė ndryshim nė shkrimet tuaja.
Unė nuk e shof tė arėsyeshme tė fshiej shkrimet e atyre qė qėllimin e fundit pse janė nė kėtė forum kanė, degradimin e kėtij forumi.
Por nė pamundėsi qė ta bėni kėtė jeni ka e degradoni me tė madhe veten tuaj.


Ps. Folja "Pjell" jam vajzė fshati, tek ne thonin ka pjellė Lopa e ka lindė Nėna e nėse tek ju akademikėt pėrdorėt Pjellja pėr nėnė atėherė ju kėrkoj falje nė keqkuptim.

Panopticon
13-07-05, 17:13
Murgesha,

Tash te kuptova... :D

Ti e ke te lehte te shpifesh te gjithe ata qe shkruajne dhe ti quash "avokat i paftuar", ti avokate e ftuar.

Secili ka te drejte te shkruaje dhe nuk duhet te quhet avokat. Poenta ime ishte dhe eshte qe te permbahemi ne teme, e me me rendesi mos te mirremi me njerez, sic mirreni ju (pune avokati xhanem).

Lus ata qe nuk frikohen dhe qe frikohen nga femrat te vazhdojne me diksutime konstruktive.

Pan.

Murgesha
13-07-05, 17:20
Murgesha,

Tash te kuptova... :D

Ti e ke te lehte te shpifesh te gjithe ata qe shkruajne dhe ti quash "avokat i paftuar", ti avokate e ftuar.

Secili ka te drejte te shkruaje dhe nuk duhet te quhet avokat. Poenta ime ishte dhe eshte qe te permbahemi ne teme, e me me rendesi mos te mirremi me njerez, sic mirreni ju (pune avokati xhanem).

Lus ata qe nuk frikohen dhe qe frikohen nga femrat te vazhdojne me diksutime konstruktive.

Pan.

E kuptova shoku Panopticon. :lol: :lol:
Por edhe ti mos e merr me shkrimet e tė tjerėve jashtė teme, pėr ta dėrguar temėn nė kaos. :wink:

Murgesha
13-07-05, 17:22
Postuar: 13.02.2004 14:18
Natyrisht se ju frigohen. Per ate edhe hasim shume intelektuale qe jane ne moshe te shtyer dhe te pa martuara. Por edhe nje femer intelegjente frigohet te martohet me nje mashkull jo intelegjent. Nejse ka raste kur edhe femrat intelegjente jane martuar me njerz te pa shkolluar. Keto dashuri kane qene fatale per femren. Edhe pse intelegjente dhe e shkolluar eshte bre pre e burrit. Femra te tilla shumica prej tyre kane deshtuar ne cdo plan te jetes. Jane bere amvise te denja edhe pse kane pas nje potencial te madh te dijes. Zakonisht keto dashuri jane te denuara te deshtojne.

Odise
13-07-05, 17:27
Ne shkrimet e disave ketu nuk ka sinqeritet, por hipokrizi, grupacion, marrje kuotesh joorigjinal, keqperdorim mendimesh, fjalesh, karakteresh
autokraci, byrokraci, teknokraci, servilizem, xhelozi, e te gjitha keto fjale mund t'i dokumentoj me fakte, qe jane ne shkrimet e ketij grupacioni - prej nga shkrova shkrimin tim te pare ne kete teme:

"NĖNĖN E QUAJ NĖNĖ PSE MĖ KA PJELLĖ" kush shkroi kete - Murgesha! Keqperdorim kuotesh, falsifikim mendimesh, hipokrizi direktivore!

guri sylaj, shkroi, duke fole me panopticon-in e merret me mua edhe keshtu: ''Panaoptikon i nderuar , ne fillim edhe une isha me i pergdheluri nga zotni Odise. Te kisha lutur si vlla apo prind qe te mesohesh te pushosh vetem brenda hijes qe bene ti vet , mos u mashtro neper hije te huaja se do mbetesh ne titerr te diellit. Dhe kete ne momentin e pare kur do te kesh guxim t'a thush mendimin tend jo nga serviliteti por thjeshte nga bindja qe ke. '' - Po sigurisht ishe ma i pergdheluri, kur ishje real, i paanshem, joservil, dredharak etj. Ti nderron, nderron edhe qendrimi. Kush po mashtrohet hijeve te huaja ti, qe thua 100% fjale te huaja, apo une qe mbroj GJUHEN TIME, e ti mbrone gjuhet e huaja!?

Tevona, profi sylaj, shkruan: ''"DJEMTE IU FRIGOHEN VAJZAVE INTELEGJENTE "sa iverber qe jam . Nuk e kam vrejte qe ne titull eshte vajze kurse ne shkrimin tuaj fund e krye eshte femer. '' E tash, cfare dallimi kane - femer-vajze, mos po mendoni se edhe ketu jane lope-vajze?
E sheh ku te ēon naiviteti qellimkeq? Cfare shkrove ti guri sylaj per temen direkt ketu? Tregona! Une nuk po gjej asnje shkrim tendin per temen! Ti me pase fytyre, nuk e kishe vijuar jashtteme shkrimin si servil i nje grupacioni dhe pafytyresine ndajeni ne mes veti ju qe flitni grupish, e ne emer te tjetrit.

shih tash si shkroi guri sylaj: ''Ju textin e filloni me : Femra ka gjithmone nevoj per ndihme....
Femra gjithemone, d.m.th. edhe kur eshte vajze etj. '' - Po pra sigurisht se ka nevoje per ndihme, e jo per servilizmin tend, se e demton edhe e merr quoten jo te plote, edhe paraqet dyfytyresi, devijim, mashtrim! Tevona terrtaton:) rreth logjikes, universitetit, titujve akademik, e keq per ty!

Une them se, Femra percepton shpejt - e frenon ngadale perceptimin! Kurse kyfar klonci tjeter shkroi: ''Cka e percakton koeficientin e inteligjences sipas njohurive tuaja qe i keni shpalosur ketu dhe kjo flet per inteligjencian me perparesi per femrat, sepse inteligjencia percaktohet mbi bazen e shpejtesise se perceptimit!

Po nuk tu mush mendja, shko beje njehere testin e inteligjencias dhe do te bindesh se koeficiemtin e inteligjencias nuk e percakton qendrueshmeria, por shpejtesia dhe kjo sipas pershkrimit tuaj i takon apriori femres!'' Une them: femra percepton shpejt, perceptim i shpejt, e kloni thot ''koeficientin e inteligjencias (i shkreti don te thot: inteligjences:) dhe e perzien me 'qendrueshmeria'! shko more mbytu n'uje, ti nuk din as cfare eshte koeficienti i inteligjences! Ma thuaj cfare eshte? Ti shkruan, veēsa me perzie mielldreqi!

Une shkruaj: '*******Murgesha, a ky shkrim yti eshte brenda temes? A mos po kujton se ta ka pjelle ty dikush Dardanine? Une i kam fajet qe nuk t'i ēojsha praqet, kur shkelshe rregulloren! Ty nuk te thash se je e pjellur, ti as e kupton fjalen - servile - profe! Nuk paska te drejte njeriu te shprehet i lire ketu? Sa per nenen time, ty te kish lene me sy hapur me dy fjalegoje!

thash: femres nuk i thome nane, pse ka aq intelekt, se inteligjenca nuk e percakton fjalen - nane, por sepse je bir/bij e saj! - kurse Murrgesha duke i ra terrsyshe, as qe ia ven veshin quotes qe vet e merr per analize, por tjerre dokrra personale, e keqperdorime mendimesh te mia, ku shkon aq larg deri ne hitlerizem presionesh edhe gjoja si moderatore edhe keqinterpretuese, e keqtrajtuese e mendimit te lire te njeriut!

Edhe dicka Murrgesha: une kam dhene kontribut ne forum per 2-3 muaj, sa ti as per 100 vjet vdes e nuk mund te japesh, ti as moderimin nuk e njeh, as rregullin e moderimit, as nuk e din cfare do te thote fjala - moderim! Moderim nuk do te thote me ndjeke rrugen e nje grupi ireal, por te jeshe stoike ne paraqitjen e realizimin e te vertetes!

A shihni, se as nuk dini, as nuk bindeni, as nuk doni te dini - kjo eshte tragjika juaj grupive! Ju nuk dini te flisni, se lere ma te polemizoni! E nese perseri nuk vereni mendimet e qellimet e juaja, ju tregoj


une


Odise

Odise
13-07-05, 17:31
Murgesha,

Tash te kuptova... :D

Ti e ke te lehte te shpifesh te gjithe ata qe shkruajne dhe ti quash "avokat i paftuar", ti avokate e ftuar.

Secili ka te drejte te shkruaje dhe nuk duhet te quhet avokat. Poenta ime ishte dhe eshte qe te permbahemi ne teme, e me me rendesi mos te mirremi me njerez, sic mirreni ju (pune avokati xhanem).

Lus ata qe nuk frikohen dhe qe frikohen nga femrat te vazhdojne me diksutime konstruktive.

Pan.


*******e ti Murrgesha, moderatorre - pse nuk merresh me temen po me shkrime te tjereve? A nuk po te pelqen, kur dikush e mbrone realitetin? :wink:

E kuptova shoku Panopticon. :lol: :lol:
Por edhe ti mos e merr me shkrimet e tė tjerėve jashtė teme, pėr ta dėrguar temėn nė kaos. :wink:

Murgesha
13-07-05, 17:35
ndoshta ti nuk je e pjellur, po e formuar 'robot' mjeshtri elektronik :twisted:

FEMRES NUK I THOME NANE PSE KA AQ INTELEKT, POR PSE NA PJELLE!


me ju mbushe mendjen servile, e thash shkurt-shqip


UNE


ODISE

Ti vet Odiseu ishe kėtu, apo dikush tjetėr ka qasje nė nikun tėnd????

Odise
13-07-05, 18:03
**********************

Shkrim i pėrsėritur.

Murgesha.

halla e madhe
13-07-05, 18:16
ndoshta ti nuk je e pjellur, po e formuar 'robot' mjeshtri elektronik :twisted:

FEMRES NUK I THOME NANE PSE KA AQ INTELEKT, POR PSE NA PJELLE!


me ju mbushe mendjen servile, e thash shkurt-shqip


UNE


ODISE

Hyyyyy Odise..Odiseeee..me keto mende te te shkofte jeta :!:

Ti vet Odiseu ishe kėtu, apo dikush tjetėr ka qasje nė nikun tėnd????

Stuhia
13-07-05, 18:18
A edhe kesaj teme i paskan hyre me e ba lomsh si te ROD dhe ROB e tek
STUDIMET EDHE DASHURIA, A SHKOJNE KRAHAS NE TE NJEJTEN KOHE?.
Hallall ju qofte valla, se pasket deshmuar ketu se vertet ju pengon intelegjenca e femrave.
Turp per juve ore, por kur do te mbusheni mend se Femra o intelegjente o pa intelegjenc ka ne dore boten mashkullore.
Ata qe i kan frige femrat intelegjente, le te marrin nga nje femer mamake qe i mban ne grusht me budallaki, e ja mbush shtepin budallenj, se praktika e ka deshmuar edhe nese babai eshte pak budalla ka shanca te ket pasardhes te menqur, por sado i menqur me qen babai me gruan budallaqe e ban nje shtepi budallenj.
Sukses ne ket drejtim atyre qe kan frige femren intelegjente.
Stuhia.

progoni
13-07-05, 18:23
May 2004
Mesazhe: 356
Vendodhja: Prishtina
Postuar: 13.10.2004 11:51 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Dita me e lumtur ishte kur e kam lindur vajzen time
Nuk ka lumturi me te madhe per nje femer se kur te behet nene
_________________
Nese nuk deshironi kete jete nuk jeni te detyruar ta jetoni

Mbrapsht nė krye


DEAAnėtarėsuar: 29 Apr 2004
Mesazhe: 6439

Postuar: 13.10.2004 11:54 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

qika_pr shkruajti:
Dita me e lumtur ishte kur e kam lindur vajzen time
Nuk ka lumturi me te madhe per nje femer se kur te behet nene


Pajtohem askush nuk te kupton me mire se une
_________________
Te gjithe merkosen per te patur nje mik, por asnje nuk merkoset per te qene vet i tille.

Mbrapsht nė krye


Murgesha
Moderator/e


Anėtarėsuar: 24 Oct 2003
Mesazhe: 16224
Vendodhja: Diku nėpėr botė.
Postuar: 13.10.2004 12:42 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Tybe edhe unė boll mirė po ju kuptoj Dea dhe Qika_pr.
Nuk ka lumturi mė tė madhe se kur pas lindjes merr dhe mban nė dorė krijesėn tėnde. Gjithė dhimbjet dhe vujatjet e lindjes harrohen nė qast.

Ditė tė lumtura kam shumė, por asnjė nuk e ndaj me lindjen e fėmiut.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Qofshi edhe

JU tė lumtura

qė NDERONI

kėt

DHUNTI NGA ZOTIP.S :
E kam lexuar ket postim moti , dhe nuk i kam harruar kto fjalė.

respekt

Panopticon
13-07-05, 18:24
A edhe kesaj teme i paskan hyre me e ba lomsh si te ROD dhe ROB e tek
STUDIMET EDHE DASHURIA, A SHKOJNE KRAHAS NE TE NJEJTEN KOHE?.
Hallall ju qofte valla, se pasket deshmuar ketu se vertet ju pengon intelegjenca e femrave.
Turp per juve ore, por kur do te mbusheni mend se Femra o intelegjente o pa intelegjenc ka ne dore boten mashkullore.
Ata qe i kan frige femrat intelegjente, le te marrin nga nje femer mamake qe i mban ne grusht me budallaki, e ja mbush shtepin budallenj, se praktika e ka deshmuar edhe nese babai eshte pak budalla ka shanca te ket pasardhes te menqur, por sado i menqur me qen babai me gruan budallaqe e ban nje shtepi budallenj.
Sukses ne ket drejtim atyre qe kan frige femren intelegjente.
Stuhia.

Oj stuhia femer intelegjente.

Mos u turr, se vet intelegjenca me turrje nuk te con askundi. Me koke te ftohte mendo, pa emocione :)

Panopticon.

Kloni
13-07-05, 18:25
Odise, Ju vertet paskeni te drejt t'i friksoheni inteligjences jo vetem te femres dhe mundoheni ta mbuloni ballafaqimin me truke shmangjesh nga esenca e ceshtjeve perpara te cilave viheni me fjalet tuaja te konsodliduara ne nje ide. Shkathtesite tua per te tejkaluar manivrueshem mbi esencen e problemeve te shtruara nuk tregon inteligjence. Ti mund te jesh manipulues shume i shakthet dhe IQ ta kesh me te vogel se 100 e te luash me mendime te veogla e te medha, te gjata e te shkurtera si me qene tu lujt futboll, por beje njeher testin e inteligjences dhe e kupton cka eshte koeficienti e mos luaj truqe nocionesh ne publik, se mund te dukesh si i luajtur vertete!
Shpejtesi, frenim a shfrenim, ku bie kjo intekigjen\ca jote e ushqyer me mille dreqe?
Si duket do me u ba edhe shofer pa patente se do ta kishe kaluar te pakten njehere tesin e inteligjences!

Une nuk jam aq idiot sa ti friksohem inteligjences se femres!

Stuhia
13-07-05, 18:26
A edhe kesaj teme i paskan hyre me e ba lomsh si te ROD dhe ROB e tek
STUDIMET EDHE DASHURIA, A SHKOJNE KRAHAS NE TE NJEJTEN KOHE?.
Hallall ju qofte valla, se pasket deshmuar ketu se vertet ju pengon intelegjenca e femrave.
Turp per juve ore, por kur do te mbusheni mend se Femra o intelegjente o pa intelegjenc ka ne dore boten mashkullore.
Ata qe i kan frige femrat intelegjente, le te marrin nga nje femer mamake qe i mban ne grusht me budallaki, e ja mbush shtepin budallenj, se praktika e ka deshmuar edhe nese babai eshte pak budalla ka shanca te ket pasardhes te menqur, por sado i menqur me qen babai me gruan budallaqe e ban nje shtepi budallenj.
Sukses ne ket drejtim atyre qe kan frige femren intelegjente.
Stuhia.

Oj stuhia femer intelegjente.

Mos u turr, se vet intelegjenca me turrje nuk te con askundi. Me koke te ftohte mendo, pa emocione :)

Panopticon.

A mos pahiri ta shkela kemben nga ngutja ime, qe reagove keshtu Panopticon?

Panopticon
13-07-05, 18:27
Mua nuk ma shkele, po e ndrydhe kemben tende dhe u tuta mos po rrezohesh.

Mabju pra :wink:

Pan.

Murgesha
13-07-05, 18:29
May 2004
Mesazhe: 356
Vendodhja: Prishtina
Postuar: 13.10.2004 11:51 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Dita me e lumtur ishte kur e kam lindur vajzen time
Nuk ka lumturi me te madhe per nje femer se kur te behet nene
_________________
Nese nuk deshironi kete jete nuk jeni te detyruar ta jetoni

Mbrapsht nė krye


DEAAnėtarėsuar: 29 Apr 2004
Mesazhe: 6439

Postuar: 13.10.2004 11:54 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

qika_pr shkruajti:
Dita me e lumtur ishte kur e kam lindur vajzen time
Nuk ka lumturi me te madhe per nje femer se kur te behet nene


Pajtohem askush nuk te kupton me mire se une
_________________
Te gjithe merkosen per te patur nje mik, por asnje nuk merkoset per te qene vet i tille.

Mbrapsht nė krye


Murgesha
Moderator/e


Anėtarėsuar: 24 Oct 2003
Mesazhe: 16224
Vendodhja: Diku nėpėr botė.
Postuar: 13.10.2004 12:42 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Tybe edhe unė boll mirė po ju kuptoj Dea dhe Qika_pr.
Nuk ka lumturi mė tė madhe se kur pas lindjes merr dhe mban nė dorė krijesėn tėnde. Gjithė dhimbjet dhe vujatjet e lindjes harrohen nė qast.

Ditė tė lumtura kam shumė, por asnjė nuk e ndaj me lindjen e fėmiut.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Qofshi edhe

JU tė lumtura

qė NDERONI

kėt

DHUNTI NGA ZOTIP.S :
E kam lexuar ket postim moti , dhe nuk i kam harruar kto fjalė.

respekt

Rrespekt edhe pėr ty i nderuari Progon.

Stuhia
13-07-05, 18:45
Mua nuk ma shkele, po e ndrydhe kemben tende dhe u tuta mos po rrezohesh.

Mabju pra :wink:

Pan.

Po ty per qka te kam ketu?
Me prit ne duart tua, sa qe me vine me te buta se edhe dysheku me pupla.

halla e madhe
13-07-05, 18:56
Emjara ajo nene per "Pjellen Hyjnore" :!:


E lumja ajo nene per LINDJEN E FEMIUT :!: :lol:

Panopticon
13-07-05, 18:59
Po ty per qka te kam ketu?
Me prit ne duart tua, sa qe me vine me te buta se edhe dysheku me pupla.

Jo moj, nuk te pres une, se ndoshta "je e rende" :D

Une vetem te paralajmerova. Perndryshe, preventiva eshte me e mire se mjekimi, thone mjekete.

P.

Stuhia
13-07-05, 19:14
Po ty per qka te kam ketu?
Me prit ne duart tua, sa qe me vine me te buta se edhe dysheku me pupla.

Jo moj, nuk te pres une, se ndoshta "je e rende" :D

Une vetem te paralajmerova. Perndryshe, preventiva eshte me e mire se mjekimi, thone mjekete.

P.

Po, po e di se je i kujdesshem per rreximet qe bajme ne ket forum.
Te kemi ty engjullin shpetitmar dhe spo e kemi dert qe bijme ne toke.

Reana
13-07-05, 19:33
Lopa e pjell Viēin,:lol: :lol: :lol:

Une skam ASGJE kunder viēave bile!!! Kane edhe ata te drejte te jetojne pasha mua!!!! :lol:

Inteligjenca njerezore eshte pjeserisht e lindur (rreth 40%), pjeserisht e formuar nga mjedisi (reth 40%) dhe nje perqindje me e vogel pergjese per inteligjencen eshte gjenotipi apo bashkeveprimi mes faktorit trashegues dhe mjedisit jetesor!
Kryesisht inteligjenca trashegohet prej nenes dhe trashegohet si potencial natyror i cili ka nevoje per tu perpunuar!!!
keshtuqe nese e ndjeni veten te mencur e inteligjent, shkoni dhe puthjani duart nenave qe ju linden!!!

Odise
13-07-05, 20:02
per te gjithe: te pakten, a keni pare e ndigjuar ne te folur e shprehje, e maturi, respekt ndonje femer inteligjente ne jeten tuaj?

A jane keto femra inteligjente, qe shprehen ne kete menyre?

Ku te marrim te kemi FEMRA INTELIGJENTE SHQIPTARE!A ka gje ma shpetim per mashkullin e kombin tone!

Po kush eshte aq i keq, qe te kete frige nga inteligjenca e femres - por sa po shihet ketu ka pak, e vetem e shoh tek ato qe shkruajne pak e bindshem!

Si mund te quhet nje femer inteligjente, kur pergojon, nencmon, nuk ka respekt, nuk ofron, devijon temen, biseden, merr perbishti nje fjale dhe e harron nje tekst te tere, harron nje teme te tere...! Phaaa, kjo eshte te te shtiesh, ta pijsh edhe nje ēaj a kafe pasbuke! :wink:

Rrofte femra jone inteligjente, por jo si disa nga keto te forumit, qe merren me njerezit e jo me temen! Rrofte! Hajde more nje apllauze! :wink:

Panopticon
13-07-05, 20:54
Po, po e di se je i kujdesshem per rreximet qe bajme ne ket forum.
Te kemi ty engjullin shpetitmar dhe spo e kemi dert qe bijme ne toke.

Falemnderit stuhia e stuhishme.

P.

Gentiani
13-07-05, 22:13
Djemet u frikesohen vajzave intelegjente?!

Kush po shkruan kėshtu ?!

si duket edhe kjo temė po vazhdon mu sikur kėnga e Ganes: U kenaqem t`u kenaqė!

Arb
13-07-05, 23:35
Heeeu po fell pasky hy bre...

S'keni pse te germoni me shume, tashme jeni ne grope...

Psikologu
13-07-05, 23:40
Sdi se pse te i frigohen femres inteligjente , sigurisht ata qe kan nje frige te tille , vujn nga mosdija dhe mos njofja e botes femrore , e shpresoj se ne te ardhmen nuk shkruaj , ai i frigohi puthjes se femres .
Friga e shkurton jeten e njeriut.

Reana
14-07-05, 04:27
Inteligjenca njerezore eshte pjeserisht e lindur (rreth 40%), pjeserisht e formuar nga mjedisi (reth 40%) dhe nje perqindje me e vogel pergjese per inteligjencen eshte gjenotipi apo bashkeveprimi mes faktorit trashegues dhe mjedisit jetesor!
Kryesisht inteligjenca trashegohet prej nenes dhe trashegohet si potencial natyror i cili ka nevoje per tu perpunuar!!!

Perndryshe keto te dhena i keni ne cilindo liber te bilogjise te shkolles se mesme (planprogrami i vitit te pare apo te dyte)!!!

Krokodilli
14-07-05, 06:49
personalish ju frigohem femrave te padijshme,,,, pa sherr,, 100 te zeza i bon e se din se qka ka ber :wink:

Lona
14-07-05, 10:20
Pershendetje,,

Ju meshkuje te nderuar, ju kisha lut qe mos te keni frige nga femrat intelegjente, por me se mir eshte qe te ndiheni krenar kur i keni prane ata????!!!!!

Cdo te mire

[/i]

Kercovari
14-07-05, 10:26
Pershendetje,,

Ju meshkuje te nderuar, ju kisha lut qe mos te keni frige nga femrat intelegjente, por me se mir eshte qe te ndiheni krenar kur i keni prane ata????!!!!!

Cdo te mire

[/i]
Sa mire ke thene Lona,te lumt! edhe une i dua intelegjente. :cry:

arbias
14-07-05, 12:01
Femrat qe mundohen veq per veti me msu diqka s ju frigohna.
Sepse ato si don gjdo kush.

femrat qe t msojn diqka apo sa din ato apo ajo ju frigohna se ajo s te mson keq por edhe se mson gjithkanin,Sepse tek ajo esht shtir mu afru. :wink:

Stuhia
14-07-05, 12:46
Kam nje pyetje per meshkujt qe kan marre pjes ne ket tem.

Si e mendojne ata nje femer intelegjente.
Qka sipas jush duhet te posedoj nje femer qe ajo te mirret si intelegjente.
Shpresoj te marr nje pergjigje nga Ju.

Stuhia.

dr1ta
14-07-05, 12:53
Kam nje pyetje per meshkujt qe kan marre pjes ne ket tem.

Si e mendojne ata nje femer intelegjente.
Qka sipas jush duhet te posedoj nje femer qe ajo te mirret si intelegjente.
Shpresoj te marr nje pergjigje nga Ju.

Stuhia.


Dikush thot me pjell :roll:

Stuhia
14-07-05, 12:54
Kam nje pyetje per meshkujt qe kan marre pjes ne ket tem.

Si e mendojne ata nje femer intelegjente.
Qka sipas jush duhet te posedoj nje femer qe ajo te mirret si intelegjente.
Shpresoj te marr nje pergjigje nga Ju.

Stuhia.


Dikush thot me pjell :roll:

Intelegjentet a? :roll: :roll: :roll:

dr1ta
14-07-05, 13:00
Kam nje pyetje per meshkujt qe kan marre pjes ne ket tem.

Si e mendojne ata nje femer intelegjente.
Qka sipas jush duhet te posedoj nje femer qe ajo te mirret si intelegjente.
Shpresoj te marr nje pergjigje nga Ju.

Stuhia.


Dikush thot me pjell :roll:

Intelegjentet a? :roll: :roll: :roll:

po :roll:

Kercovari
14-07-05, 13:05
Kam nje pyetje per meshkujt qe kan marre pjes ne ket tem.

Si e mendojne ata nje femer intelegjente.
Qka sipas jush duhet te posedoj nje femer qe ajo te mirret si intelegjente.
Shpresoj te marr nje pergjigje nga Ju.

Stuhia.


Dikush thot me pjell :roll:

Intelegjentet a? :roll: :roll: :roll:

po :roll:

Drita e ke gabim,pjellin edhe atoq enuk jan itelegjente,por tek intelegjenca ka diq tjeter.
Pe sh, Nje grua intelegjente di me mire te sillet ne shoqeri,te cmoje situaten ne raste te veqanta di te shmange ngacmimet e tjetrit po ehde te i marre ato si te gatuara mire dhe seriozisht.
Me pasatj nje grua inatelegjente ka sjellje edhe me te mira ne shoqeri,eshte cmuar nga te tjerat po ehde e urejtur.
Ka shume cka,per kete me duhet shume te shkruja,po bera vteme nje pershkrim shembull.

dr1ta
14-07-05, 13:15
Drita e ke gabim,pjellin edhe atoq enuk jan itelegjente,por tek intelegjenca ka diq tjeter.
Pe sh, Nje grua intelegjente di me mire te sillet ne shoqeri,te cmoje situaten ne raste te veqanta di te shmange ngacmimet e tjetrit po ehde te i marre ato si te gatuara mire dhe seriozisht.
Me pasatj nje grua inatelegjente ka sjellje edhe me te mira ne shoqeri,eshte cmuar nga te tjerat po ehde e urejtur.
Ka shume cka,per kete me duhet shume te shkruja,po bera vteme nje pershkrim shembull.


Me ke keqkuptu, normal ce edhe ato jo inteligjentet lindin (jo pjellin) , pra maca pjell e njeriu/femra lind. ose rodio ne gjuhen sllave :oops: :lol:

dr1ta
14-07-05, 13:21
Drita e ke gabim,pjellin edhe atoq enuk jan itelegjente,por tek intelegjenca ka diq tjeter.
Pe sh, Nje grua intelegjente di me mire te sillet ne shoqeri,te cmoje situaten ne raste te veqanta di te shmange ngacmimet e tjetrit po ehde te i marre ato si te gatuara mire dhe seriozisht.
Me pasatj nje grua inatelegjente ka sjellje edhe me te mira ne shoqeri,eshte cmuar nga te tjerat po ehde e urejtur.
Ka shume cka,per kete me duhet shume te shkruja,po bera vteme nje pershkrim shembull.


Me ke keqkuptu, normal ce edhe ato jo inteligjentet lindin (jo pjellin) , pra maca pjell e njeriu/femra lind. ose rodio ne gjuhen sllave :oops: :lol:


Dashta te them ce ato ce shiten te jen inteligjent mendojn keshtu per ket pjellje :lol:

Stuhia
14-07-05, 13:22
Drita e ke gabim,pjellin edhe atoq enuk jan itelegjente,por tek intelegjenca ka diq tjeter.
Pe sh, Nje grua intelegjente di me mire te sillet ne shoqeri,te cmoje situaten ne raste te veqanta di te shmange ngacmimet e tjetrit po ehde te i marre ato si te gatuara mire dhe seriozisht.
Me pasatj nje grua inatelegjente ka sjellje edhe me te mira ne shoqeri,eshte cmuar nga te tjerat po ehde e urejtur.
Ka shume cka,per kete me duhet shume te shkruja,po bera vteme nje pershkrim shembull.

Kerqovari do te doja nje perkufizim pak me te gjere.
Nese nje femer intelegjente, kundeshton nje mendin te meshkujve si shikohet ajo ne syte e tyre.
I nderuar ketu po flasim per nje tematike interesante, ku me sa pash une, ato femra qe ngriten zerin dhe kundershtuan bindjet e mashkujve u shane si mos me keq ne kete tem.
Jane ato intelegjente, apo mashkujt duhet me pa tjeter te ja shtypin mendimin e ti quajne jo intelegjente, pikerisht per kundershtimin e tyre?

Kercovari
14-07-05, 13:35
Po te lexosh mire shkrimet e mi do te veresh se une shpeshhere e kam cek nje gje te tille se femra shqiptare nepergjthsi nuk gezon autoritetien qe duhet te gezoje ne shoqerin shqiptare.
E kam te kjarte pyetjen tende Stuhia,dhe decivisht do te theksoje se femra shqiptare shihet vetem si nje objekt akoma i se kaluares.
Sa do te me kuptosh se qe dua te them,mvaeret intelegjences qe posedon si femer.

Shpeshhere kam hase ne kundershtim nga te tjeret,dhe nuk dua me te shkruja per asgje qe do te ishte ne kundrshtim me mendimin etjeterit.
A nuk eshte me mire>?

arbias
14-07-05, 17:07
Ju pershendes edhe pse pak e teprt kjo por mč duket se po ju hina ne hak femrave interlegjente As kush s ju frigohet femrave interlegjente e as pa intrlegjent gjdo njei ka sjelljet e veta e ndoshta ato skan lidhje me interlegjenc Femra interlegjente duhet t perkrahet por jo nga te gjith aspektet ndoshta nga gjysma e shoqris per shkak se aty ne nje njeri mund t ket jo gjithqka apo shumqka keshtu qe gjysa e mases tjeter duhet te msoj nga dija e saj e gjysma duhet ta kritikoj ne qofse nje femer apo individ nuk e kritikon dikush apo ai thjesht si pranon kritikat ai nje dit do te mbetet vetem me gjysmen e interlegjetes per qkak se ajo ka humb imunitetitn me disa gabime q kshillat e shoqeris i ka marr gjithmon si t pa arsyshme dhe keshtu ajo si pelqen gjysmes s shoqeris.

lazdrani
15-07-05, 15:56
personalish ju frigohem femrave te padijshme,,,, pa sherr,, 100 te zeza i bon e se din se qka ka ber :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Daja POLIC
15-07-05, 16:07
Sdi se pse te i frigohen femres inteligjente , sigurisht ata qe kan nje frige te tille , vujn nga mosdija dhe mos njofja e botes femrore , e shpresoj se ne te ardhmen nuk shkruaj , ai i frigohi puthjes se femres .
Friga e shkurton jeten e njeriut.

po pra ska fjal

Daja POLIC
15-07-05, 16:11
Po te lexosh mire shkrimet e mi do te veresh se une shpeshhere e kam cek nje gje te tille se femra shqiptare nepergjthsi nuk gezon autoritetien qe duhet te gezoje ne shoqerin shqiptare.
E kam te kjarte pyetjen tende Stuhia,dhe decivisht do te theksoje se femra shqiptare shihet vetem si nje objekt akoma i se kaluares.
Sa do te me kuptosh se qe dua te them,mvaeret intelegjences qe posedon si femer.

Shpeshhere kam hase ne kundershtim nga te tjeret,dhe nuk dua me te shkruja per asgje qe do te ishte ne kundrshtim me mendimin etjeterit.
A nuk eshte me mire>?

Kercovari i nderruar po shkruaj dicka por nese te kam keqkuptu ater ju kerkoj falje

nuk eshte e vertet qe femrat shqiptare shihet vetem si nje objekt akoma i se kaluares ????? perkundrazi sot femrat shqiptare jan me te lira se kurr me tregoni ju mua cka ka me shum nje femer evropjane perveq qe i nderojn frajerat cdo muaj

lazdrani
15-07-05, 16:14
I nderuari Odise!!

Ty te kisha preferuar qe te shkruani ne temen Kendi i Njoftimeve ndoshta te del Fati dhe njoftone kend se me sa shohe te ju diqka po mungone.
Nuk bene ashtu Zoteri, njehere te pershendetesh antaret si p.sh.Guri im ose Naki im e pastaj te kthehesh e ti ofendoshe.E per gjinin femrore nuk po flase..
Te lutem ne temat e mija mundesh vetem mendimin rrethe temes me e dhen e as me pake e as me shume.

Kaq njehere Lazdrani :wink:

Odise
15-07-05, 17:56
I nderuari Odise!!

Ty te kisha preferuar qe te shkruani ne temen Kendi i Njoftimeve ndoshta te del Fati dhe njoftone kend se me sa shohe te ju diqka po mungone.
Nuk bene ashtu Zoteri, njehere te pershendetesh antaret si p.sh.Guri im ose Naki im e pastaj te kthehesh e ti ofendoshe.E per gjinin femrore nuk po flase..
Te lutem ne temat e mija mundesh vetem mendimin rrethe temes me e dhen e as me pake e as me shume.

Kaq njehere Lazdrani :wink:


*******I nderuari lazdrani, tash mos u lazdro bash fort - se per kendin e njoftimeve nuk kam nevoje se kam gjithcka i duhet nje mashkullit - e per NUK BEN ASHTU per pershendetjen e antareve te forumit - une e kam filluar MIRE E NE RREGULL E PSE DISA DEVIJOJNE NGA E VERTETA NUK IU KAM FAJ KUR THONE SE FJALET SHQIPE ROD E ROB JANE SLLAVE 100%
KUR BINDEN NE FAKTET SLLAVE MA SHUME SE NE ATO SHQIPTARE, KUR IU BESOJNE RRJETFAQEVE SLLAVE MA SHUME SE FJALORIT TE SHQIPES, KUR IU BESOJNE SI TE PLOTFUQISHME FAKTEVE TE FJALOREVE RUSISHTE MA SHUME SE FJALORIT SHQIP - kur vetiu anojne ne te miren sllave e ne dem te ceshtjes shqiptare - une nuk ju kam faj!

shkrimi yt percakton vetveten tende dhe animin tend - vetedijen tende!


per sot kaq, dhe pse mu drejtove ne kete menyre se!!! :wink:

Kupid
15-07-05, 22:10
une nuk tutna pre femer e menqur, vetem kur ajo ka thike ne dore. seriozisht.

Reana
16-07-05, 16:15
une e kam filluar MIRE E NE RREGULL E PSE DISA DEVIJOJNE NGA E VERTETA NUK IU KAM FAJ KUR THONE SE FJALET SHQIPE ROD E ROB JANE SLLAVE 100%
KUR BINDEN NE FAKTET SLLAVE MA SHUME SE NE ATO SHQIPTARE, KUR IU BESOJNE RRJETFAQEVE SLLAVE MA SHUME SE FJALORIT TE SHQIPES, KUR IU BESOJNE SI TE PLOTFUQISHME FAKTEVE TE FJALOREVE RUSISHTE MA SHUME SE FJALORIT SHQIP - kur vetiu anojne ne te miren sllave e ne dem te ceshtjes shqiptare - une nuk ju kam faj!Disave nuk iu pershtatet NAIVITETI falso, fare :lol:
Eskivimet, shmangjet dhe shtremberimet behen KOMIKE kur kihet parasysh se:
dikush flet per ETIMOLOGJI e nuk e din si arrihet deri te ajo,
dikush e quan veten gjuhetar e nuk e din se studimet gjuhesore pa krahasimet e gjuheve, apo Gjuhesine komparative qe krahason gjuhet e folura dhe ato te vdekura, nuk mund te sillet vendim i PAVARUR shkencor!!!

Sa goje te lehte per etiketime pa permbajtje qe kane disa :lol: posaqerisht kur mungesen e PROFESIONALIZMIT te tyre mundohen ta shprehin permes sulmeve kolektive te mbare atyre qe shprehin mendim tjeter!

E sa i perket temes "A i frigohen djemte vajzave inteligjente", mund te them se ka gjasa, posaqerisht tek ata individe te cilet gjate gjithe jetes jane "bombarduar" me paragjykime se vetem meshkujt jane te mencur!
Eshte reagim i natyrshem frika ndaj gjerave te panjohura :lol: "the revelation", ballafaqimi me nje femer inteligjente, jam e sigurte se e ben dikend madje edhe te ike :?

Mr_100%
16-07-05, 16:36
.................po ta kisha nje disbalance te theksuar intelektuale me Te edhe do ju kisha frikesuar(eshte fjala per nje lidhje,se nuk kam lexuar krejt postimet).........................

Lona
19-07-05, 10:25
"Nese deshiron te dish se cfare duhet te besh, pyet nje femer fisnike"[/b]

Tomori
05-08-05, 17:26
"Nese deshiron te dish se cfare duhet te besh, pyet nje femer fisnike"[/b]
"Lona" ju pershendes sinqerishte!
-Ja une kam ne plane te beje diqka,, a mundem tju mbeshtetem juve si fisnike qe jeni!
-Te mare mendimin tuaj si te veproje...si thua moj "Lona"..a tju pyes a jo:
Veq jam tue kerkue leje prej jushe?!!!
-Me njoftoni ju lutem oj cuca Tetoves! :wink:

aferdita
05-08-05, 19:31
Sepse koha po vjen ku femrat po dominojn dhe kjo nuk po i pelqen aspak

GURI SYLAJ
06-08-05, 22:17
Kush frigohet nga nje femer intelegjente e ka shume lehte - le te martohet me ate tjetren.............

lazdrani
07-08-05, 18:45
Kush frigohet nga nje femer intelegjente e ka shume lehte - le te martohet me ate tjetren.............
:lol: :lol: :lol: :wink:

Domira
15-08-05, 23:30
Kurre nuk me ka shkuar mendja te kjo dukuri.

Urata
20-08-05, 20:07
Nuk ka dyshim fare!

Murgesha
20-08-05, 20:47
Kurre nuk me ka shkuar mendja te kjo dukuri.

E tani qė po tė shkon mendja, a po bindesh?? :wink:

uliksi31
20-08-05, 21:09
Kur isha i ri, i pa martuar,thoja vet me veti; cka po me duhet gruaja intelegjente. :lol: Tash po i shoh consequences (pasojat) :lol:

Murgesha
20-08-05, 21:22
Kur isha i ri, i pa martuar,thoja vet me veti; cka po me duhet gruaja intelegjente. :lol: Tash po i shoh consequences (pasojat) :lol:

Sa ma ka pleqnia, aq ma intelegjente po duhej me qenė gruaja.
Me diplomaci me e qu jetėn de. :lol: :lol: :lol:

halla e madhe
20-08-05, 21:31
Kur isha i ri, i pa martuar,thoja vet me veti; cka po me duhet gruaja intelegjente. :lol: Tash po i shoh consequences (pasojat) :lol:

Sa ma ka pleqnia, aq ma intelegjente po duhej me qenė gruaja.
Me diplomaci me e qu jetėn de. :lol: :lol: :lol:

Allahile tash ju ra ndermend juve a? :wink: :lol:

uliksi31
20-08-05, 21:40
Kur isha i ri, i pa martuar,thoja vet me veti; cka po me duhet gruaja intelegjente. :lol: Tash po i shoh consequences (pasojat) :lol:

Sa ma ka pleqnia, aq ma intelegjente po duhej me qenė gruaja.
Me diplomaci me e qu jetėn de. :lol: :lol: :lol:

Allahile tash ju ra ndermend juve a? :wink: :lol:

O Halle,shyqyr qe tash na ka ndermen, kurr sesht von.Tybe ni nejta budalle tane jeten :lol: :lol:

e_martumja
20-08-05, 21:41
Djemt nuk frigohen more vetem burrecat grave i frigohen :lol: :lol:

turisti
20-08-05, 23:21
Djemt nuk frigohen more vetem burrecat grave i frigohen :lol: :lol:

-bubrrecat??
:roll:

Sy_kaltra
21-08-05, 15:01
Nese i Dashuri im me ndegjon at qe un i them ta bej apo un e ndegjoj atė qe ai me thot ta bej,,Un nuk e quaj Frig por Respekt ndaj njeri tjetrit :wink:

Tomori
21-08-05, 15:15
Nese i Dashuri im me ndegjon at qe un i them ta bej apo un e ndegjoj atė qe ai me thot ta bej,,Un nuk e quaj Frig por Respekt ndaj njeri tjetrit :wink:

-Te lumte qajo goje,,,, :wink:

Sy_kaltra
21-08-05, 18:54
Nese i Dashuri im me ndegjon at qe un i them ta bej apo un e ndegjoj atė qe ai me thot ta bej,,Un nuk e quaj Frig por Respekt ndaj njeri tjetrit :wink:

-Te lumte qajo goje,,,, :wink:

Lum bafsh o Tomori :wink:

Kastri
21-08-05, 21:34
Nese i Dashuri im me ndegjon at qe un i them ta bej apo un e ndegjoj atė qe ai me thot ta bej,,Un nuk e quaj Frig por Respekt ndaj njeri tjetrit :wink:


....................................
....................................

Pershendetje

Sy_kaltra-nese ju e ndegjoni Dashnorine bolle mir,por Burrine se a do te ndegjoni.

hahahahahahahahahahahahahahhahah
hahahahahahahahaahhaahahahahahahah
"Ndoshta Dashnori te ndegjone kur ju i thoni qe ta vrase burrine tuaje"

ahahahahah-veq mos neme e nderuare se nemete e grave te zene si reje.

Me nderime e nderuare.

Sy_kaltra
21-08-05, 21:50
Nese i Dashuri im me ndegjon at qe un i them ta bej apo un e ndegjoj atė qe ai me thot ta bej,,Un nuk e quaj Frig por Respekt ndaj njeri tjetrit :wink:


....................................
....................................

Pershendetje

Sy_kaltra-nese ju e ndegjoni Dashnorine bolle mir,por Burrine se a do te ndegjoni.

hahahahahahahahahahahahahahhahah
hahahahahahahahaahhaahahahahahahah
"Ndoshta Dashnori te ndegjone kur ju i thoni qe ta vrase burrine tuaje"

ahahahahah-veq mos neme e nderuare se nemete e grave te zene si reje.

Me nderime e nderuare.

ahhahahahahhahahahh Kastri
Burrin edhe e ndegjoj edhe me ndegjon Frig jo Burrit un apo ai mua Po askujna qe ecen ne dy kemb nuk i kemi Perpos allahut :wink:
E un e ndegjoj ai me ndegjon me nje fjal Respekt e jo frig :lol:

ahhahah me keni ber per te qeshur per bes :D

Me respekt Sy_Kaltra.

Kastri
21-08-05, 21:59
Nese i Dashuri im me ndegjon at qe un i them ta bej apo un e ndegjoj atė qe ai me thot ta bej,,Un nuk e quaj Frig por Respekt ndaj njeri tjetrit :wink:


....................................
....................................

Pershendetje

Sy_kaltra-nese ju e ndegjoni Dashnorine bolle mir,por Burrine se a do te ndegjoni.

hahahahahahahahahahahahahahhahah
hahahahahahahahaahhaahahahahahahah
"Ndoshta Dashnori te ndegjone kur ju i thoni qe ta vrase burrine tuaje"

ahahahahah-veq mos neme e nderuare se nemete e grave te zene si reje.

Me nderime e nderuare.

ahhahahahahhahahahh Kastri
Burrin edhe e ndegjoj edhe me ndegjon Frig jo Burrit un apo ai mua Po askujna qe ecen ne dy kemb nuk i kemi Perpos allahut :wink:
E un e ndegjoj ai me ndegjon me nje fjal Respekt e jo frig :lol:

ahhahah me keni ber per te qeshur per bes :D

Me respekt Sy_Kaltra.

.......................................
.......................................


Pershendetje

hahahahahahahahahahaha
hahahahaahahahahahahahah- po kushe keshe jetone me gjate-hahahahahah- edhe kushe keshe nuk menone keq-hahahaha veq nga nje here kur shefe endrra te kqia, ahahahahahahahha

Valla une e ndegjoi gruen gjithe,se kurr nuk po me vie rendi me fole une ,gjithe ajo e para,po mendoi nga respekti e kame-haahahahahhahaha
ahahahahha- mos meno so po i tutem jo valla,mos me i pase qato papuqe te lastikute kurre se kisha ngue,po me i qkye prape me duhete me ja ble,mos meno se i qkyen per kreje teme jo hahahahahah

Hajt moj se njanen e qkyjti deri i shkrova keta rreshta-ahahahhaha

Me nderime e nderuare.

Sy_kaltra
21-08-05, 22:04
hahahahahahah ooo Kastri ti nime paske me jetu gjat nese nga e keshmja jeton me gjat hahahahahha

Po jo bre ti e ben nga respekti qe ke ndaj sajna jo nga friga hahahaha
se ta mshon bamm hahahahah Po ne net koh qe ne po jetojm spo perdoren ma papuqet e plastikes veq pota ban embargo Nggrrkkk ban paq qka me ba hahahahahah.

Kalo mir i nderuar ahhahahah vertet me ben te qeshem :P :P

Kastri
21-08-05, 22:20
hahahahahahah ooo Kastri ti nime paske me jetu gjat nese nga e keshmja jeton me gjat hahahahahha

Po jo bre ti e ben nga respekti qe ke ndaj sajna jo nga friga hahahaha
se ta mshon bamm hahahahah Po ne net koh qe ne po jetojm spo perdoren ma papuqet e plastikes veq pota ban embargo Nggrrkkk ban paq qka me ba hahahahahah.

Kalo mir i nderuar ahhahahah vertet me ben te qeshem :P :P......................................
.......................................

Ku me kalue mir pase kesaje qe me shkrove moj-ahahahahahhah
edhe nje e mesove kete me EMBARGO se ka dite kurre -ahahahah- po ja qe me more ne qafe-ahahahah
Kalo ti mir tani se une me papuqe e tani edhe EMBARGO haje kuku veq qe po kame shume Respekt se valla kuku..hahahahha ma mir nuk po flas,ndoshta per tri dite e harrone Embargon.

kalo mir e nderuare se moti s“kame qeshe keshtu-ahahhahaha.flm e nderuare,jeni e respektuare,po pra qy ani edhe mir bile RESPEKTUARE koj eshte nga papuqja ime.

Sy_kaltra
21-08-05, 22:28
ahhahahahahhah oo Kastri mjafton per sonte se me keni be t'qeshem me za besom
ahhahahahahahahahahahhahahahhahah Embargo asht friga me e madhja aq sa e di un hahahahahahahahah ani 3 dit ufff hahahahahahhahah

hahahahahahahah kam qesh aq teper sa me sjellesh neper kry tani hahahhahahahahhah e verteton qe nuk ash friga tani :lol: :lol: :lol:

Mbetesh i pershendetur dhe kujdes se embargo hahahahahah :wink:

Kastri
21-08-05, 22:33
Pershendetje

Pse qka po menoni ju se une sonte do te rahatoheme a,veq anderre valla.
IKAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Me nderime e nderuare.

Sy_kaltra
21-08-05, 22:34
Un spo mendoj azgje veq kujdes dhe respekt jo frig po respekt hahahaha

Ja kalo sa me mir :wink:

e_martumja
21-08-05, 22:37
pra me duket qe plotttttttt po i frigohen ksajne sy_kalters :wink:

Arbėri
22-08-05, 00:12
pra me duket qe plotttttttt po i frigohen ksajne sy_kalters :wink:E joooo valla, une nuk i frikesohem kerkujt por, heheheh, pse me honger rreh pa lidhje, qyyyyyyyyyyy :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sy_kaltra
22-08-05, 00:16
pra me duket qe plotttttttt po i frigohen ksajne sy_kalters :wink:E joooo valla, une nuk i frikesohem kerkujt por, heheheh, pse me honger rreh pa lidhje, qyyyyyyyyyyy :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

e_maturmja mos ma qo moj ket za t'zi se menojn jam e shtir nime :lol:

Arbėri jo bre ska frig ma gjithqka me dialog e aq ma pak rreh :lol: :lol: :lol:

Arbėri
22-08-05, 00:21
pra me duket qe plotttttttt po i frigohen ksajne sy_kalters :wink:E joooo valla, une nuk i frikesohem kerkujt por, heheheh, pse me honger rreh pa lidhje, qyyyyyyyyyyy :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

e_maturmja mos ma qo moj ket za t'zi se menojn jam e shtir nime :lol:

Arbėri jo bre ska frig ma gjithqka me dialog e aq ma pak rreh :lol: :lol: :lol:


Eeeeeeeeee Shqiptareve kurre nuk ju dihet, sahora kerset dajaku si ne Karadak valla :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sy_kaltra
22-08-05, 00:25
Arbėri qysh po get e paske provu a :lol: :lol:

Pak shaka :wink:

Me respekt Sy_Kaltra.

Arbėri
22-08-05, 00:30
Arbėri qysh po get e paske provu a :lol: :lol:

Pak shaka :wink:

Me respekt Sy_Kaltra.


More ishalla nuk na ka ni dhe pa DoGzona se, heheheh, qka mos mundet me u ba, hahahahahahahahaha
Te pershendes edhe une ty, Sy_Kaltra dhe te deshiroj nje nate te qete :lol: :lol:

Sy_kaltra
22-08-05, 00:34
Arbėri ehhehe doGzona edhe me ndi osht e kuptushme me dialog meret vesh aja hahahahaha a po bre sis :lol:


Fleminderit Gjithashtu te pershendes endrra t'bukura.

isinqerti
22-08-05, 10:15
mendimi im eshte se nuk kemi nevoj per frig njani per tjewtrin as femra ska nevoj me ju grigu mashkullit dhe anasjelltas .
Une mendoj se frigohet ai qe rrene se ai qe flet te verteten nuk frigohet fare ,edhe intelegjent jan te dy palet edhe femrat edhe meshkujt po mese miri eshte kur jan te edukuar te dy palet . Nese mungon edukata mungon gjithqka .

Kastri
22-08-05, 19:00
pra me duket qe plotttttttt po i frigohen ksajne sy_kalters :wink:


....................................
....................................


Pershendetje

Mos keni edhe ju ndonje propozime per papuqen time,sy_kaltra e propozoi EMBARGO,e ju,hahahahah mos meno se po keshem me zore ahahahha valla jo oj e_martumja prej dashnie te papuqes po keshem hahahaa,ani qka kisha pase deshire te takohem me Burrin tuaje edhe me Burrine e sy-kaltertes,se po besoi ahahahah o ishime knaqe bised te lir ahahaha ani bised veq BURRAT kuku o ishem knaqe,bile deri te ishime ardhe ne shtepi,e atehere edhe me krise dajaku ksi darjet skishe me pase dert.

ikaaaaaaaaaaaaaa.

Lona
19-09-05, 08:43
"Nese deshiron te dish se cfare duhet te besh, pyet nje femer fisnike"[/b]
"Lona" ju pershendes sinqerishte!
-Ja une kam ne plane te beje diqka,, a mundem tju mbeshtetem juve si fisnike qe jeni!
-Te mare mendimin tuaj si te veproje...si thua moj "Lona"..a tju pyes a jo:
Veq jam tue kerkue leje prej jushe?!!!
-Me njoftoni ju lutem oj cuca Tetoves! :wink:

Pershendetje Tomor, dhe njeherit me fal se pak me vonese!!!
Ju mund te parashtroni pyetjen tuaj?????
Kjo qe kam shkru me lart se kam shkru veq ne emer timin por ne pergjithesi....

Krokodilli
19-09-05, 09:24
vajza inteligjente?? :shock: ,, shum ju frigohemi ketyre vajzave,, sidomos disa qe jan me te vertet inteligjente.. edhe ato qe jan me te vertet inteligjente nuk jan asgje ne krahasim me disa qe jan Me inteligjente se ato Inteligjentet :)

Prishtinasja_
11-07-06, 18:52
Pershendetje

te kesh nje femer inteligjente ne krah mendoj se duhet ta bej nje mashkull te ndihet mire ... ska me mire se te kesh ne krah nje femer me te cilen mund te bisedosh per tema te ndryshme, mos te rrije gjithmone ne kuzhine duke gatuar dhe ti shikon televizor duke hapur gojen i pergjumur edhe i merzitur..... http://www.forumishqiptar.com//images/smilies/scream.gif , personalisht do ndihesha maksimalisht e lumtur te ndaja jeten me dike mjaft te zgjuar.!!

Unė mendoj se nuk duhet t'ju frigohen meshkujt femrave inteligjente por te jenė krenar nese e kan njė femer ( dashnore,grua,moter etj.) te tillė sepse sigurisht qe femra inteligjente na bėn dhe ne kur jemi ne shoqeri apo diku tjeter te ndihemi me mire !!!:smile:

jadore
11-07-06, 19:51
[quote=Prishtinasja_]Pershendetje

te kesh nje femer inteligjente ne krah mendoj se duhet ta bej nje mashkull te ndihet mire ... ska me mire se te kesh ne krah nje femer me te cilen mund te bisedosh per tema te ndryshme, mos te rrije gjithmone ne kuzhine duke gatuar dhe ti shikon televizor duke hapur gojen i pergjumur edhe i merzitur..... http://www.forumishqiptar.com//images/smilies/scream.gif , personalisht do ndihesha maksimalisht e lumtur te ndaja jeten me dike mjaft te zgjuar.!!

Unė mendoj se nuk duhet t'ju frigohen meshkujt femrave inteligjente por te jenė krenar nese e kan njė femer ( dashnore,grua,moter etj.) te tillė sepse sigurisht qe femra inteligjente na bėn dhe ne kur jemi ne shoqeri apo diku tjeter te ndihemi me mire !!!:smile:
..shifet qe mendon dhe flet si Femer , Prishtinasja

( thene ne pergjithesi nga mendimi im , secili do Mashkull sado intelegjent qofte ,i "frigohet " intelektit te nje Femre ..jo per tjeter por ,kam bindje qe lendohet Uni (krenarija ) e tyre ne kete rast, superlativi i tyre inteletual nuk lejon te sfidohet nga nje tru i nje gjinije te brishte, mirret ose shume "friguese "ose "ofenduese" ,per karakterin qe i takojne si gjini .. )
(...ishte nje mendim i pergjithesuar per aq sa kam analizuar si femer ne raport ,shkembim mendimesh me gjinin tjeter .. )

Arb
13-07-06, 16:34
A ka kund "vajza intelegjente" a?

Gentiani
13-07-06, 17:44
A ka kund "vajza intelegjente" a?

As unė nuk kam dėgjuar e parė tė tilla, por nuk e dijė, kush e shpiku kėtė termė inekzistent ?! :tongue: :tongue: :tongue: :wink:

prit edhe pak nė temė dhe ke rastin tė lexosh vringėllimat e shpatave -fjalėve nė mbrojtje tė intelegjencės vajzėrore ! Ha,hahaaaaaa, ani po mungon ajo Manhattanja, pėrndryshe e kishe parė shkrimin si shigjetė kėtu nė taborrin e kundėrshtarėve.

shaka, shaka ishte ... e kishim fjalėn pėr "vajza intelegjente" .

Murgesha
13-07-06, 19:03
A ka kund "vajza intelegjente" a?

E po meshkujt "intelegjent" duhet tė tė japin pėrgjigje nė kėtė pyetje Arb.

Paradox_13
13-07-06, 19:15
A ka kund "vajza intelegjente" a?

Si eshte e mundur qe te mos ket o Arb ,po edhe ato jan krijesa njerzore njejt sikur edhe mashkujt,ani pse i kan floket e gjata e mendjen e shkurt.
Pak shaka.
Te lidhem me temen.
Une mendoj se nese jemi real dhe te sinqert ndaj femrave ateher nuk kemi nevoj e as arsye qe te ua kemi friken atyre edhe nese jan intelegjente.
Vetem ata mashkuj qe nuk posedojn keto veti apo ne qfardo menyre mundohen qe te punojn diq pas shpines se femrave kan friken nga intelegjenca e femres se mos nje dite do te zbulohen e vaj halli per ta...hahahahahahahahahah:biggrin:
Perndryshe i lumi ai qe ka nje femer intelegjente partnere te ti......:tongue:

jadore
13-07-06, 19:56
A ka kund "vajza intelegjente" a?

...thone ,Arb , thone qe ka................. !!
(dikund neper Bote duhet te jene te shpernara ...........)

P.S.

... pas suksesit te nje Mashkulli gjithmone fshehet intelegjenca e nje Femre .........(ha ha ha ,, nuk e thash une jo , vetem e shkrova nje thenje historike ,te vertetuar ....hahahahha !!)

Pilati
15-07-06, 13:34
Jo qe nuk i frigohem intelegjences se femres po do doja te kem per fat te kam per shoqe te jetes nje femer me te cilen ke cte bisedosh cdo kohe dhe vend.

Drinni
15-07-06, 14:26
prit edhe pak nė temė dhe ke rastin tė lexosh vringėllimat e shpatave -fjalėve nė mbrojtje tė intelegjencės vajzėrore ! Ha,hahaaaaaa, ani po mungon ajo Manhattanja, pėrndryshe e kishe parė shkrimin si shigjetė kėtu nė taborrin e kundėrshtarėve.

Hahahahahaa runa zot prej intelegjences.

Drinni
15-07-06, 21:14
Tė miren apo te kundėrten e sė mires pėr fillim?


Po e nis nga e dyta.

Femra intelegjente ėshtė pėr tu friksuar nga ajo! Arsyeja:

Asaj nuk mund tia hedhesh si tė don qefi tya dhe disponimi ditor.

Asaj nuk mund ti nderhysh ne sferen private, sepse ajo ėshtė siguruar qe mė parė pėr nje eventualitet te tillė.

Dhe sė fundi dhe kryesorja ajo ti le pondlat n'grusht dhe ja math e te le si qyqe, edhe jo me kaq, por edhe rrezik tė hakmerret!

Se boll shkretova.

E tash tė mirat e femres intelegjente:

Me Femren Intelegjente e kryen biseden me pak fjalė, dhe tė mbetet kohė pėr shumė tema tjera.

Femra intelegjente ta lehtėson perditshmerin jo edhe rrallė herė te rėndė dhe tė merzitur(Intelegjenca +intelektualiteti).

Femra intelegjente ėshtė dobi edhe pėr pasardhėsit e pėrbashket, Nuk thon jo rastesishtė gjuha e nėnės.

Femra intelegjente shtuar intelektuale ėshtė krenari ta kesh nė krah dhe tubime mes shoqėris!!!:wink:

halla e madhe
16-07-06, 12:37
Drinni_qenke rezistent ne cdo situate te vajzave intelegjente:biggrin:

Drinni
16-07-06, 17:57
Drinni_qenke rezistent ne cdo situate te vajzave intelegjente:biggrin:


:tongue: :tongue: :tongue: "rezistent" Halle kush ka ra prej dardhe vijn e t'um shohin! hahahahahaha

vendasi
16-07-06, 20:02
hahaa Drini po me vend ke fole as topi se lune.......
Une personalishte i frigohem Femrave qe nuk jane Inteligjente,me to behet dita njeqinde vjete..me femren inteligjente ndihem krenare kudo qe te shkoje dhe jeta me eshte me e lehte....(mi hjeke gjysmen e gajleve haha):wink:

Drinni
16-07-06, 20:18
Po per zotin Vendasi tash burr me fol kah del shpirti, bile ketu askush spo na shtin me rrejt.

Femra qe ka kapazitete e te menduarit merresh vesh vlla me ta, asaj qe sja kap, ta nzin jeten.

Njeriu nuk jeton veq me ngren nje kafshat buke!

Njeriu punon, mundohet qe edhe te tregoi para te tjereve se sa ka arritur, Kur te ulet ne nje tavolin me nje shoqeri apo edhe neje paksa me te rende, gruaja qe si din dy fjal me lidh bashke, ti milionat ne i paq, s'te vyejn.

Guri i madh
18-07-06, 21:10
tani e vertetova se mashkujt ju frigohen femnave intelegjente gjith her i parashtrojsha veti pytje athua pse edita tahiri mbeti pa martue .

po une nuk paskna dit se puna qenka te intelegjenca une veq prej dhimte e kisha

Murgesha
18-07-06, 21:27
Po per zotin Vendasi tash burr me fol kah del shpirti, bile ketu askush spo na shtin me rrejt.

Femra qe ka kapazitete e te menduarit merresh vesh vlla me ta, asaj qe sja kap, ta nzin jeten.

Njeriu nuk jeton veq me ngren nje kafshat buke!

Njeriu punon, mundohet qe edhe te tregoi para te tjereve se sa ka arritur, Kur te ulet ne nje tavolin me nje shoqeri apo edhe neje paksa me te rende, gruaja qe si din dy fjal me lidh bashke, ti milionat ne i paq, s'te vyejn.


Ha, hahahahahaaaaaaaaaa Drini, ti me tė vėrtetė po e meritojshe njė intelektuale.
Mos zot ni paq edhe milionat intelektualja din ku me ja gjet vendin. :wink:

Drinni
18-07-06, 21:30
Ha, hahahahahaaaaaaaaaa Drini, ti me tė vėrtetė po e meritojshe njė intelektuale.
Mos zot ni paq edhe milionat intelektualja din ku me ja gjet vendin. :wink:Murgesh 6-qja e fundit e lotos se shtunes, isha unė ai qe e fitova.:biggrin:

Murgesha
18-07-06, 21:35
Murgesh 6-qja e fundit e lotos se shtunes, isha unė ai qe e fitova.:biggrin:

O dashtė Zoti e e fiton edhe 6-qen tjetėr tė javės sė ardhshme.
Me tė vėrtetė mė pėlqyen shkrimet tuaja nė kėtė temė.
sipas mendimit tim jeni intelegjentė vet dhe e dini se pa njė grua intelegjente nuk tė vyen as intelegjenca jote.
Mė vie mirė kur lexoj nga bashkėkombės tė mi fjalė emancipuese.

Rrespekt!

Drinni
19-07-06, 17:06
Pergjegjie e se nesėrmes.
Murgesh mos pash zotin se pom bjen msysh hahahahaha
E nkoft ashtu si po thua ti falemeneeeers.
Pergjigjeja ime do te ishte:
Trashėgimi e asaj qe ju friksua Babai im.

LABI
19-07-06, 20:39
Pran cdo femre/mashkulli te suksesshem/e qendron mashkulli/femra suksesshem/e ....

Keshtu do t'duhej te funksionojn raporte ne mes gjinive ...

Follow-ME
20-07-06, 13:09
Mua si person me behet shume qejfi kur bisedoje me nje femer te tille(edhepse ndodh rralle te takosh nje Race:biggrin: te tille),prandaj nuk shof ndonje arsye te ndjej frike nga IQU-ja e saje....mendoj se frike kane vetem ata meshkuj qe verejne se nuk ja dalin dote te transmetojne ne menyre me bindese mendimet/inteligjencen e tyre,prandaj kjo pyetje do duhej te parashtrohej ndryshe,si p.sh"a kane frike meshkujt budalle nga femrat inteligjente":cool: !!??..

jadore
04-03-07, 17:20
...them qe dhe femrat intelegjente ju frigesohen mashkujve ...!!
.......
( nje here e nje kohe, nje shok me pat thene ,rralle kam takuar nje femer me nje psikollogji te tille si e jotja , ama te lutem si dashamire ,per te miren tende kurr mos e perdor neser pasneser me nje mashkull , dije qe do del triumfuese mirpo nuk do kete aty kurr dashuri pastaj ... !!! ..deri me sot po e degjoj ate ... thuani ju pastaj, qe femrat intelegjente nuk ju frigsohen mashkujve ..)

Leonard
04-03-07, 19:46
Unė thėm qė i frigsohėm intulektit tė vajzes nėse e perdor nė mėnyra manipulative dhe egotripe........!!
Ne univerzitete intelekti vlerėsohėt me NOTA, kurse ne rrėthant sociale, mė respket, !!! . _____ne bashkėjetes pa kushte!!
Ky ėshtė njė definicion apo mendim i imi!!!?

SoKoLi-i-Maleve
05-03-07, 04:46
...them qe dhe femrat intelegjente ju frigesohen mashkujve ...!!
.......
( nje here e nje kohe, nje shok me pat thene ,rralle kam takuar nje femer me nje psikollogji te tille si e jotja , ama te lutem si dashamire ,per te miren tende kurr mos e perdor neser pasneser me nje mashkull , dije qe do del triumfuese mirpo nuk do kete aty kurr dashuri pastaj ... !!! ..deri me sot po e degjoj ate ... thuani ju pastaj, qe femrat intelegjente nuk ju frigsohen mashkujve ..)Dashurija e vertet dhe dialogu i sinqert , pa kushte i kombinum me respektin reciprok dhe me mirekuptim ne rrugen e perbashket i asgjeson te gjitha pengesat dhe ndryshimet qe kan ne mes vehte nji qift dhe ato perdoren me plotsua njeri tjetrin per nji jete te lumtun bashk.Femna e edukueme asht jo vetem pasuni e pacmuar e nji familje apo cifti,por asht pasuni e nji krahine apo kombi.

napoleoni
06-03-07, 01:16
Meshkujt nė kėtė kontekst ndahen ne dy grupe: ata qė ju frikohen femrave inteligjente dhe ata qė janė nė kėrkim tė femrave inteligjente. Debatuesit e temės do tė ishte mė mirė t`i pėrgjigjen pyetjes se cilit nga kėto dy grupe i takojnė....Njė qasje e kėtillė do ta bėnte temėn mė interesante...


Shėndet !

Virti
06-03-07, 01:20
mos e lavderoni veten shume, sepse po humbet kripa... :biggrin: :tongue:

DEA
06-03-07, 08:16
Mashkujve apel:smile: , te kene kujdes nga femrat jo intelegjente e atyre tua kene friken se si thot nje fjale e urte popullore" as nuk shtyhen e as nuk grahen", e nese keni frike nga intelegjenca ateher po e deshmoni ju te kunderten per veten tuaj:biggrin:

Murgesha
06-03-07, 15:09
Mashkujve apel:smile: , te kene kujdes nga femrat jo intelegjente e atyre tua kene friken se si thot nje fjale e urte popullore" as nuk shtyhen e as nuk grahen", e nese keni frike nga intelegjenca ateher po e deshmoni ju te kunderten per veten tuaj:biggrin:

O hiq mos ju ban apel, se deshtėn apo s`deshtėn rrall mė munden tė gjejnė grua injorante.
Disi krejt tani janė bėrė intelegjente.:wink:

Guri i madh
07-03-07, 00:16
burrat sadi intelegjent qe jan paraqiten shum ma te thjesht se femrat burrat qysh esht vendi e ban kuvendin kurse gjinia femrore ne at rreth ku nuk esht arsimimi ne nivel kan deshir te tregohen pak ma lart ose te dallohen


mos besofshi vetmni mue

DEA
07-03-07, 08:18
burrat sadi intelegjent qe jan paraqiten shum ma te thjesht se femrat burrat qysh esht vendi e ban kuvendin kurse gjinia femrore ne at rreth ku nuk esht arsimimi ne nivel kan deshir te tregohen pak ma lart ose te dallohen


mos besofshi vetmni mue

Pse a femen je ti a?:biggrin: :biggrin: :biggrin:

LOJETARI
07-03-07, 10:40
Nuk ėshtė frika por pasiguria ajo qė ne meshkujve na bėn tė dukemi nė kėso raste si qyqyna .Neve nuk kemi frikė ,neve edhe Topit i dalim pėrpara ,por aty jemi tė sigurt se ēka na ndodhė ,ndėrsa tė ballafaqohemi me njė femėr intelegjente nganjėherė mė lehtė pranojmė ta takojmė dreqin personalisht ,sepse prapė po e pėrsėris edhe aty e dimė se ēka na ndodhė , ndėrsa pėr femrėn intelegjente as idenė mė tė vogėl nuk e kemi se ēka na pret prandaj edhe ndihemi tė pasigurt .E pikėrisht pasiguria ėshtė ajo qė neve nuk mundė ta pėrballojmė, ne i duam gjėrat e kthjellta , pa mjegullė ,me kufijė qė duken ,e jo tė pafundmet sepse kam ndėgjuar qė femrat intelegjente as vet nuk ia dinė kufirin veti ,ato janė tė pavarura ,e kjo neve nuk na pėlqen ,neve kemi dėshirė kur dikush na e jepė ndjenjėn se jemi tė pėrdorshėm .
Pasiguria se mos bota jonė nuk ėshtė ajo qė ne e shohim e pastaj droja se mos po na duhet tė ecim me kėmbė pėrpjetė na bėnė qė edhe atėherė kur takojmė tė tilla tė shtiremi se nuk pamė asgjė , sipas motos larg saj larg sė keqes .
Megjithėatė sot nė kėtė ditė tė madhe 8 marsi ,ndjehem i sigurt se edhe atyre ua dėshiroj njė festė tė bukur .:tongue: :tongue: :tongue:

jEtA_1
07-03-07, 14:13
Ndoshta ju frigohen sepse ato ua thyejn hunt e nuk perkulen para gjdo kuj te behen loder per ate i porosis femrat shqiptare qe te jen te ngritura ne aspektin e shkollimit dhe te jen te zojat e vetit

LOJETARI
07-03-07, 14:46
Ndoshta ju frigohen sepse ato ua thyejn hunt e nuk perkulen para gjdo kuj te behen loder per ate i porosis femrat shqiptare qe te jen te ngritura ne aspektin e shkollimit dhe te jen te zojat e vetit

Ky shkrimi yt futė trishtim ,ne edhe ashtu jemi nė hall se nuk e dimė si tė sillemi me to ndėrsa ti thua se ato edhe hundė na i thejnė .Ti po ju bėnė thirrje femrave tė vetėdijsohen nė mėnyrė qė ne tė kemi sa mė shumė hundė tė thyra , unė veq po e paramendoj shoqėrinė tonė ,sa mė intelegjente femra jonė aq mė shumė eshtra hundėsh tė thyer .:wink:

RiannA
07-03-07, 15:02
Gjdo burr pak a shum e ka mendimin qe duhet te jet pa ma i nalt (me nivel) se femra. Kshtu se kur ta dikton nje mashkull se femra esht pak a shum e meqme edhe sun lun me ta sikur qe ke luajtur me heret nuk hin anena se priton apo nuk esht ne gjendje me nejt me nje person te till.

Edhe siq e dim, shumica e mashkujv nuk folin shum...e nje femer inteligjente lyp bised...qka ban pra aj burr qe ska lidhje me tok as me qiell?!

shnetje

LOJETARI
07-03-07, 15:05
Gjdo burr pak a shum e ka mendimin qe duhet te jet pa ma i nalt (me nivel) se femra. Kshtu se kur ta dikton nje mashkull se femra esht pak a shum e meqme edhe sun lun me ta sikur qe ke luajtur me heret nuk hin anena se priton apo nuk esht ne gjendje me nejt me nje person te till.

Edhe siq e dim, shumica e mashkujv nuk folin shum...e nje femer inteligjente lyp bised...qka ban pra aj burr qe ska lidhje me tok as me qiell?!

shnetje

hahahahaha...............mos dil jashta teme :tongue:

RiannA
07-03-07, 15:08
Pse po mendon qe kam dal jasht teme??? A nuk esht qashtu a???

LOJETARI
07-03-07, 15:12
Pse po mendon qe kam dal jasht teme??? A nuk esht qashtu a???

Jo valla se na nuk jena tu folė pėr femra tė meēme po pėr ato qė janė intelegjente , kėto tė parat i martojmė me qejfė po qatyne tjerave s`po dimė ēka me ju ba , po thonė qė janė tė rrezikshme :tongue:

RiannA
07-03-07, 15:19
aha pra ky planeti i juve ne Dardania.de po dalloka prej vajzez te meqme dhe inteligjete...eeehhhmm me fal pra ska problem e ndryshoj ket shkrim fill:

Gjdo burr pak a shum e ka mendimin qe duhet te jet ma i nalt (me nivel) se femra. Kshtu se kur ta dikton nje mashkull se femra esht pak a shum inteligjente edhe sun lun me ta sikur qe ke luajtur me heret nuk hin anena se priton apo nuk esht ne gjendje me nejt me nje person te till.

Edhe siq e dim, shumica e mashkujv nuk folin shum...e nje femer inteligjente lyp bised...qka ban pra aj burr qe ska lidhje me tok as me qiell?!

shnetje

LOJETARI
07-03-07, 15:25
hahahahaha...............mos dil jashta teme :tongue:


Kjo nuk ishte vėrejtje , por shaka :tongue: :tongue:

RiannA
07-03-07, 15:27
Nejse une e ndryshova hahahaha e hangre tash qyyyyH

selvija
07-03-07, 15:28
Pse e din qe smunden te luajn me to si dojne...me fjal te pare tremben kishe nuk ke pere ate...:rolleyes:

LOJETARI
07-03-07, 15:31
Pse e din qe smunden te luajn me to si dojne...me fjal te pare tremben kishe nuk ke pere ate...:rolleyes:

Ju a pėr atė nuk dėshironi tė jeni intelegjente ,ngase keni frikė se askush nuk do tė luaj mė me juve ?:tongue: :tongue: