PDA

View Full Version : IP adresa nė IRC


Zero Cool
13-02-04, 15:33
Si tja marrėsh dikujt IP adresėn nėpėrmjet IRC ?

Pasi qė sot kam kohė pak ma tepėr vendosa tju shkruaj pėr kėtė temė sepse nė shumė forume tė ndryshme po lexoj pytje tė tilla, njėherit edhe tė ju sqaroj disa gjėra qė tashė i kam pėrshkruar si pėrgjegje tė disa pytjeve.
Shumė njerėz mė bėjnė kėtė pytje ,qoftė nė chat qoftė nė mėnyra tjera ,,Si tja gjėj filanit IP me mIRC" apo ,, Si ta gjėj IP tė njanit se mė ka bo nervoz" ? E shoh qė qėllimet e tyre nuk janė pėr edukim por pėr tė bėrė ndonjė tė keqe dikujt por pėr mua ėshtė e njėjtė, unė do ta spjegoj kėtė punė e ju bani si tė doni ...

Ēka ėshtė IP dhe ēka ėshtė HOSTI ?
Si qė e kam spjegu dikun tjetėr IP ėshtė pra numri itė cilin e merrni me konektim nė internet.Tė gjithė qė janė nė ndonjė mėnyrė tė lidhur nė internet e kan njė IP.
IP pra ėshtė nė kėtė formė aaa.bbb.ccc.ddd(psh 123.456.789.7). IP pra pėrbėhet prej katėr grupeve tė cilat janė tė ndara mes veti me pikė(.). Grupet munden me qenė prej 1 deri mė 255 , kėshtu pėr shembull njė IP nuk mund tė jetė 167.243.265.19 sepse nė grupin e tretė ėshtė tejkaluar 255 .
IP adresat ndahen nga Provajderi nė mėnyrė tė caktuar.Nėse pėr shembull Provajderi juaj e ka ble grupin D tė IP do tė thot se tė gjithė numrat nė grupin D prej 1-255 janė tė tij.Zakonish Provajderėt i ruajn disa numra tė parė pėr veti (mail server, http server, ftp, irc...) kurse numrat tjerė ja ndanė klijentave. Nė praktikė kjo do tė duket kėshtu : Nėse e ka blerė komplet D (psh 123.456.789 .***) kėta *** janė numrat e Provajderit (prej 1-255). Numri juaj nė kėtė rast nuk mundet tė jetė 234.567.891.324 por mund tė jetė 123.456.789.12
Shumė Provajderė e blejnė edhe grupin C, mvaret nga aftėsia materiale e Provajderit.
HOST ėshtė njė pėrkthim i kėtyre numrave nė shkronja shkaku i mbajtjes mend. Merreni me mend si do tė dukej tė mbanim mend tė gjithė kėta numra ! Nė vend tė numrave pra mbajm mend ma lehtė dardania.de apo google.com apo yahoo.com ,kėshtu psh nėse ja din dikujt IP leht e shėndrrron nė HOST dhe anasjelltas.

Pasi qė e kuptuam se ēka ėshtė IP e ēka HOST ta shohim se si punon IRC . IRC ėshtė i bazuar nė principin klijent-server qė do tė thotė pjesmarrėsit (klientėt) lidhen nė njė server edhe komunikojnė mes veti. Kjo do tė dukej kėshtu:

I
R<----------------------------------->Klijenti 1
C<----------------------------------->Klijenti 2

S<----------------------------------->Klijenti 3
E<----------------------------------->Klijenti 4
R<----------------------------------->Klijenti 5
V<----------------------------------->Klijenti 6
E<----------------------------------->Klijenti 7
R<----------------------------------->Klijenti 8
I

Klijentėt lidhen me serverin, por pėr tu konektuar na nevojitet adresa e serverit , IP pra apo HOST. Zakonisht ne e pėrdorim HOST psh [b]irc.knaqu.com. Nė momentin e bėrjes sė lidhjes sonė me serverin edhe serveri e din IP adresėn tonė pėrndryshe nuk mund tė bėhet lidhja.
Disa serverė e tregojnė IP/HOST adresėn tuaj nė njė mėnyrė e disa nė tjetėr. Mvarėsisht nga administratorėt e serverit. Pėr tė parė adresėn e juaj (apo tė dikujt tjetėr ) pėrdorėt komanda e thjeshtė whois.
Ja shembulli ku shihet IP/HOST adresa e pastėr:

Zero_Cool is une @ ipq-3016B794.northsupply.cl [chile] * une
Zero_Cool in channels: #dardania
Zero_Cool in channels: #dardania
Zero_Cool using Knaqu.Albanian-Network.com
Zero_Cool idle 1hr 13mins 29secs, connected in Fri 02/13/2004 12:45

Kėtu pra ėshtė IP/HOST i pastėr ipq-3016B794.northsupply.cl

Ja shembulli tjetėr ku serveri nuk e tregon IP/HOSTIN :

Zero_Cool is une @ Knaqu-3016B794.northsupply.cl [chile] * une
Zero_Cool is a registered nick
Zero_Cool in channels: #dardania
Zero_Cool using Knaqu.Albanian-Network.com
Zero_Cool idle 1hr 14mins 28secs, connected in Fri 02/13/2004 12:46

Kėtu si e shihni edhe vet ėshtė maskuar IP/HOST : Knaqu-3016B794.northsupply.cl

Kjo ėshtė ajo qė shumė njerėz i habitė .Nė rastin e parė pra IRC serveri po e tregon adresėn time tė plotė ipq-3016B794.northsupply.cl kurse nė rastin e dytė IRC serveri po e maskon IP adresėn time edhe po e shėndrron nė njė tjetėr Knaqu-3016B794.northsupply.cl , mirėpo prap se prap po e len njė pjesė tė IP adresės tė shihet kėshtu qė tė shihet se nga po lidhem unė.
Nėse serveri nuk e tregon IP adresėn e plotė ėshtė e pamundur ta gjeni IP adresėn e dikujt pėrveq nė rast se keni accessa administrativ. SHLYNE PRA PREJ KOKE QĖ MUND TA MERRNI IP ADRESĖN. IRC Serveri ėshtė ai i cili i ka adresat e plota dhe atė nuk mund ta bindni tė ju jap adresėn e dikujt.
Mirėpo si gjithmonė ka edhe kėtu zgjidhje :

DCC

DCC-Direct Client to Client , si qė e thot vet fjala kėtu ska tė bėjė fare me serverin kėshtu qė e gjeni personin adresėn e tė cilit e doni dhe e bindeni qė tė kontaktoni DCC (marrje-dhanje, tė fileve, apo thjesht bisedė) edhe ta merrni adresėn e tij(kėtu psh mund tė kan lidhje direkte klijenti 1 me klijentin2, atėherė IRC serveri nuk ėshtė i nevojshėm,ėshtė pasiv).Nė shumė Server ėshtė i lejuar DCC.Nė rastin mė tė mirė nė dritare tė bisedės do tė shkruan IP adresa e personit por nėse jo atėherė gjejeni nė kėtė mėnyrė:
Nė sistemin tuaj ėshtė njė file e quajtur netstat. Kėtė e gjeni nė atė mėnyrė qė e startoni COMMAND PROMPT apo te Linuxi nėpėrmjet Terminalit. shtype pra te COMMAND PROMPT : netstat edhe do tė tė paraqiten tė gjitha lidhjet momentale me internet, nė mes atyre lidhjeve ėshtė edhe DCC. Tani me elimin e dini se cila ėshtė adresa qė po ju intereson. Dobėsia kėtu ėshtė qė edhe personi tjetėr mund ta dij adresėn e juaj...
Mėnyra tjetėr ėshtė me

Skenim
Kjo ėshtė njė metodė shumė popullare. Nukėshtė 100% produktive por ėshtė ma e lehtė edhe humbasish ma pak kohė.Nė serveret qė nuk i tregojnė Ip tė plotė , kur ta bėjmė whois na tregohet kėshtu : Knaqu-3016B794.northsupply.cl . Nė bazė tė kėsaj e shohim qė unė po konektoj (jamė lidhė) nga northsupply.cl . Tani e dijmė qė northsupply.cl e ka tė blerė vetėm grupin D . E skenojmė grupin D tė northsupply.cl edhe nga adresat aktive me motodėn e eliminimit vijmė deri te reyultati i duhur.
Ka edhe mėnyra tjera tė merret IP adresa e dikujt por tė gjitha kėto bazohen nė gėnjeshtra dhe mashtrime. Psh.e ngritni njė IRC server edhe e mashtroni diken tė lidhet atz e ta shihni IP adresėn e tij apo e ngitni njė http (web faqe) edhe e ftoni diken ti shoh fotot aty e pasi tė lidhet nė access log ta shohėsh IP adresėn e kėshtu me rradhė....
Nė fund tė fundit tė gjitha kėto nuk jan asgjė tjetėr pėrpos humbje e kohės kot, dhe nė shumicėn e rasteve nuk ka asnjė rezultat, dhe ska asnjė dobi nga kėto punė . Punė tė pahijshme thot populli ynė.

Kėtu pra lexoni e nėse jua merr mendja provoni apo tentoni por kėto tė gjitha janė punė tė kėqija qė nuk ju sjellin dobi.

Me nderime

Zero Cool
20-03-06, 00:47
.......................................... komente ?

Murgesha
27-03-06, 14:27
Pėrshėndetje Zero_Cool!

Unė nuk kam koment nė lidhje me kėto qė ke shkruar, se zoti mė vraftė nė mora vesh gjė prej atyre qė lexova.
Gjuha kompjuterike pėr mua ėshtė gjuhė qė nuk e kuptoj fare.
Por kam pyetje.

Ēka nėse dikush posedon IP adresėn time??
Pėr ēka mundet t`i shėrbej dhe pse ta kėrkoj psh. adresėn time?
A mundet tė dėmtoj kompjuterin tim?
Apo thjeshtė ėshtė vetėm pėr kurreshtje dhe humbje kot tė kohės tė kėrkojsh IP adresa?

Me shpres se do tė mė pėrgjigjesh tė pėrshėndes.

Zero Cool
28-03-06, 10:34
"Nė fund tė fundit tė gjitha kėto nuk jan asgjė tjetėr pėrpos humbje e kohės kot, dhe nė shumicėn e rasteve nuk ka asnjė rezultat, dhe ska asnjė dobi nga kėto punė . Punė tė pahijshme thot populli ynė. "

Kete e kam shkru nja 1 vit apo ma shume ma pare e nderuara Murgesha dhe kjo vlen edhe me tutje.
IP e PC tende eshte nje numer 32bit UNIK dhe nese dikush posedon ate, mundet me bere disa gjera por jo edhe aq shume sa kan frige ata qe nuk kan njohuri te madhe per PC dhe informatiken ne pergjithesi. Psh ti ke poseduar IP time kur me ke ndalu hyrjen ne kete forum (dmth eshte dhene ndalese,BAN, ne IP per mos me pas hyrje kjo IP ne kete forum), por egziston menyra e perdorimit te nje IP te huje (kete e kam perdore une) dhe kam hy ne kete forum pa asnje pengese. Kjo nuk do te thot qe dikush mund te perdore IP tende per ndonje qellim sepse IP te huja qe mund te perdoren (PROXY i quajn) jane pjese perberese e netwerkut (LAN) e cila behet me qellim nga administratoret e netwekeve me qellime te caktuara (psh punetoret e nje ndermarrje te kene te drejta te limituara ne internet dhe ne LAN).

Shkurt e trup me te thene, sepse me siguri nuk do ti kupton keto spjegime ne kete menyre, 99,99% te njerezeve me te cilet ti vjen ne contact nepermjet internetit NUK MUND TE BEJNE ASGJE TE KEQE ME IP TE PC TENDE !

Besoj qe te ndihmova sadopak, te pershendes ty shume e nderuara Murgesha.

Murgesha
28-03-06, 11:26
Tė falėnderoj shumė Zero_Cool :wink:

Artisti
01-04-06, 09:21
sa mire,e shyqyr qe spo mujka me te be dikush asgje se une skam lidhje me keta fare kompjuterash :cool: .


.

doGzona
02-04-06, 16:50
Asnje IP-i nuk eshte i sigurt dhe ka njerze qe kan nevoje per IP por edhe identifikimet i bejne shume lehte.
Ja cka kam mesu une se si:
Zombie Wurmprogrami nen batanie te cdo Pc-e
Disa Kompjuter viren si p.sh.(Mydoom,bagle dhe Sober) kultivohen ne Pc-e nga nje e ashtequajtur dere e mbrepshte qe do te thote nga jashte(Via Internet).Keto lloje virusi ne te shumten e rasteve lajmerohen ose vetevetiu ose permes Internet Relay Chat(IRC),dhe nga ketu marin informata se cili Pc-e eshte i infektu,si dhe IP adresa.
Zgjerimi i wurmeve(Krymba)me pastaj lansohet ne te ashtequajturin Port Scaner Softwer ne hapesire te perckatuar te IP-adresave per te identifiku cdo Pc-e.Wurm permbajtjet(datei) drastikisht shumezohen dhe jepe urdher Wurm Autori;Ju jeni nen Zombies te Motivu.
Sulmuesi mbylle te gjitha keto ne Network dhe nga ketu Pc-e mund te perdoret jo vetem per keqperdorim te Spamit,por edhe cdo sulmi te mundshem me permasa te zgjeruara.
Per te arritur qellimit sulmuesi kerkon edhe me shume IP-adresa duke perdore metoda me perfide si librin e Mail adresave te STMP-Hardwesting-Software(ang "to harwest per entern),adresa fjalorit te Mailserver Provider konfirmon IP ekzistent pasi te kete mare Email nga keqperdoruesi dhe me kete Spameri ka ne dore edhe nje IP-adres valide.
IP-i te sigurt karakterizohen vetem ato Mailserver qe kan Autentifikim Programin VPN,por edhe ketu nje password tete shifror nuk eshte i mjaftueshem te mbrohemi nga sulmues kriminel te Internetit.Kete me se mire e kan konfirmu studentet e Freiburgut te cilit kan ardhe ne perfundim se PPTP Password teteshifror brenda pak ditesh mundet te thyhet.
Me celje te Pc-e nga ndonje Internet kafe ne menyre me drastike i leni gjurmet e Password-it.Kjo ndodh per shkak se klienti pas jush nese instalon VPN Klient Certifikate te perdoruesit paraprak Keyloger,mund te lexoje cdo shtypje te tasterit dhe me kete edhe password-in.

Gentiani
04-04-06, 21:37
.......................................... komente ?

Si tja marrėsh dikujt IP adresėn nėpėrmjet IRC ?

Kėsaj i thonė, sikur si t`ia marrėsh - shėnosh, numrat e targės sė automobilit ndokujt!

Mė ka ra rasti tė lexoj forumeve dhe nė net, pėr atė "punė tė madhe" qė dikush dikujt i din IP adresėn, ose ka zbuluar IP Adresėn e dikujt.

Po e pėrsėris, kjo ėshtė mu sikur tė dish numrin e targės sė automjetit tė ndokujt. Ėshtė me rėndėsi qė drejtuesi/ drejtuesja e asaj lundron internetit dhe pėrderisa nuk i shkel, gjegjėsisht rrespekton rregullat nuk paraqet rrezik.

Ndėrsa pėr wormat - ekziston lavazhi :biggrin: :biggrin: :wink:

laliloli
06-04-06, 19:21
Si tja marrėsh dikujt IP adresėn nėpėrmjet IRC ?

Kėsaj i thonė, sikur si t`ia marrėsh - shėnosh, numrat e targės sė automobilit ndokujt!

Mė ka ra rasti tė lexoj forumeve dhe nė net, pėr atė "punė tė madhe" qė dikush dikujt i din IP adresėn, ose ka zbuluar IP Adresėn e dikujt.

Po e pėrsėris, kjo ėshtė mu sikur tė dish numrin e targės sė automjetit tė ndokujt. Ėshtė me rėndėsi qė drejtuesi/ drejtuesja e asaj lundron internetit dhe pėrderisa nuk i shkel, gjegjėsisht rrespekton rregullat nuk paraqet rrezik.

Ndėrsa pėr wormat - ekziston lavazhi :biggrin: :biggrin: :wink:

Edhe une nuk kam lidhje me keto Ip adresa ,por si po thot Genti nese ia dim dikujt targen e automjetit une mendoj se nuk eshte veshtire edhe ta gjejme pronarin .


Pyes Zero_Cool po une qe shetis neper internet -Cafe dhe asnjehere nuk shkruaj nga i njejti kompjuter ,si zbulohet ne kete rast IP adresa??

Paraprakisht te falenderoj per pergjigjen

Kodra
08-04-06, 09:54
**********
**********
**********

Tė nderuara motra e vėllezėr,
Ip adresa,ėshtė qelėsi jo kryesori i njė kompjuteri !!!!.
Ip adresa ėshtė qelėsi kryesor,pėr momentin kur kompjuteri dėshiron tė kyēet nė internet,por kjo Ip adresė,pėr shkaqe sigurie tė klientit, ndrrohet ēdo herė nga mbajtėsi i informacioneve tė juaja (Provideri).

Edhe adresen lokale mund ta ndėrroj njeriu nė PC,sa herė tė dėshiron.

E vetmja adresė qė nuk ndėrrohet kurrė ėshtė MAC adresa,kėtu mbrohet njeriu me tė ashtuquajturėn Firewall ( Muri mbrojtės ).

Pra mos keni frigė dhe mos u brengosni,se askush nuk mund tė ju bėj asgjė.

Sa herė tė mendoni apo keni dyshmin ,qė diēka nuk ėshtė nė rregull me PC-nė tuaj,ē`kyēuni nga interneti dhe kyēuni prapė,atėherė do tė jetė gjithēka nė rregull.

Sa i pėrket thėnies sė Gentianit,se ėshtė sikur tė ja marrėsh dikujt regjistrimin e kerrit,nuk ėshtė nė tė gjitha vendet ashtu.
E di ,qė nė Zvicėr ,nėse dėshiron ta gjesh dikėnd,mund ta gjesh nė atė mėnyrė,por nė Gjermani,ligji pėr mbrojtjen e tė dhėnave tė qytetarit ėshtė nė nivel tė lartė.Nėse edhe nė polici shkon dhe kėrkon ,qė dėshiroj ta di se ku banon ky njeri me kėtė regjistrim,atėherė tė jeni tė bindur ,se do ta keni policinė nė fyt dhe do tė ju pėrcjell sė paku 6 muaj,nė ēdo hap qė e bėni.


Ta respektojmė ēdo bashkėbisedues virtual,pa u munduar ta nėnēmojmė dhe ti bėjmė dėme,nė ēfarėdo mėnyre.


Ju pėrshėndet


Kodra

Zero Cool
09-04-06, 19:28
Edhe une nuk kam lidhje me keto Ip adresa ,por si po thot Genti nese ia dim dikujt targen e automjetit une mendoj se nuk eshte veshtire edhe ta gjejme pronarin .


Pyes Zero_Cool po une qe shetis neper internet -Cafe dhe asnjehere nuk shkruaj nga i njejti kompjuter ,si zbulohet ne kete rast IP adresa??

Paraprakisht te falenderoj per pergjigjen
Per ti dhane fund manipulimeve edhe shkrimeve te njerezve qe kan shume pak njohuri per keto pune (si shembulli i kejtij Kodra dhe Gentiani) jam i detyryar te shkruaj edhe pak me gjeresisht per IP numrin, por kjo teme nuk kishte te beje me keto gjera por vetem me marrjen e IP adreses ne IRC.
Ty i nderuar dhe te tjeret do tju gezoj me nje teme te re te gjeresishme sa i perket IP dhe te gjitha mundesive(keqperdorimeve si dhe pasojave).
P.S. Temat te cilat i shkruaj une nuk jan copy/paste nga web faqet e huaja por jane tema te cilat i shkruaj vet, keshtu do te jete pra edhe e ardhshmja vetem per IP.
Pak durim ju lutem sa te kam pake kohe dhe do ta shkruaj.

Kodra
09-04-06, 20:45
Per ti dhane fund manipulimeve edhe shkrimeve te njerezve qe kan shume pak njohuri per keto pune (si shembulli i kejtij Kodra dhe Gentiani) jam i detyryar te shkruaj edhe pak me gjeresisht per IP numrin, por kjo teme nuk kishte te beje me keto gjera por vetem me marrjen e IP adreses ne IRC.
Ty i nderuar dhe te tjeret do tju gezoj me nje teme te re te gjeresishme sa i perket IP dhe te gjitha mundesive(keqperdorimeve si dhe pasojave).
P.S. Temat te cilat i shkruaj une nuk jan copy/paste nga web faqet e huaja por jane tema te cilat i shkruaj vet, keshtu do te jete pra edhe e ardhshmja vetem per IP.
Pak durim ju lutem sa te kam pake kohe dhe do ta shkruaj.


**********
**********
**********

I nderuari Zero_Cool,
unė jo qė kam pak njohuri por edhe jam plak,qė mundohet tė mėsoj sa mė shumė qė ėshtė e mundur.
Unė kėrkoj falje,nėse tė kam bezdisur me shkrimin tim e sa pėr Ip,tė dėshiroj suksese tė shumta dhe shpresoj se do ta kemi njė gjeni sa ju pėrket Ip adresave tė quajtur Zero_Cool.

Me pėrshėndetje gjeniale nga

Kodra

Gentiani
09-04-06, 22:18
Per ti dhane fund manipulimeve edhe shkrimeve te njerezve qe kan shume pak njohuri per keto pune (si shembulli i kejtij Kodra dhe Gentiani) jam i detyryar te shkruaj edhe pak me gjeresisht per IP numrin, por kjo teme nuk kishte te beje me keto gjera por vetem me marrjen e IP adreses ne IRC.
Ty i nderuar dhe te tjeret do tju gezoj me nje teme te re te gjeresishme sa i perket IP dhe te gjitha mundesive(keqperdorimeve si dhe pasojave).
P.S. Temat te cilat i shkruaj une nuk jan copy/paste nga web faqet e huaja por jane tema te cilat i shkruaj vet, keshtu do te jete pra edhe e ardhshmja vetem per IP.
Pak durim ju lutem sa te kam pake kohe dhe do ta shkruaj.

Oh, Ha,hahaaaaaaaaaa si more Kodra, ke aq pak njohuri pėr IP adresėn dhe punėt e saja? :tongue:

Zero Cool, pėr ti dhėnė fund ti kėtyre manipulimeve nga ne "me pak njohuri" mundesh tė shkruar edhe disertacion mbi IP nė Universitetin e Havardit, por nuk ndryshon aspak dhe asgjė mbi IP dhe llogaritjen binare tė numrit tė saj.

Nuk ėshtė me rėndėsi a i merr copy/paste, i shkruan vehtė ose ti shkruan dikush, por megjithėate me atė shembullin ilustrativ ta kam argumentuar gjithė atė "disertacionin tėnd shkencorė" mbi IP adresėn.

Personalisht pėr mua nuk luan rol fare se cilin nr tė IP e ka dhėnė nė disponim provajderi, me rėndėsi ėshtė ajo qė unė kam qasje nė nett dhe a e din ti, ai,ajo nr e IP sime nuk luan rol fare. A ėshtė me rėndėsi ēfarė Nr. serial ka motori i makinės, kur ajo funksionin kryesorė tė saj e kryen, pamvarėsisht se a e dijė unė apo jo nr. e motorit?

Mundesh tė shkruash gjerė e gjatė e poshtė e lartė dhe ta bėsh shkencė kėsajden, por funksionin e IP mjafton tė dish tė shkruash dhe lexosh dhe njė tė shkruar IP Adresse nė Google si rezultat ke me mijėra faqe me informacione!

Je vonuar Zero Cool, sepse informacionet pėr IP ekzistojnė po aq sa ekziston vehtė interneti :wink:

herėn tjetėr ta shkruaj unė referatin :tongue: :tongue:

Zero Cool
10-04-06, 11:30
Nė rregull , jam dakord, dhe nuk do tė lodhem fare tė shkruaj nė faqet ku janė kaq jofalėnderues e sidomos nėse ata janė pjestarė tė stafit.

musl|m
11-04-06, 14:32
**********
**********
**********

Tė nderuara motra e vėllezėr,
Ip adresa,ėshtė qelėsi jo kryesori i njė kompjuteri !!!!.
Ip adresa ėshtė qelėsi kryesor,pėr momentin kur kompjuteri dėshiron tė kyēet nė internet,por kjo Ip adresė,pėr shkaqe sigurie tė klientit, ndrrohet ēdo herė nga mbajtėsi i informacioneve tė juaja (Provideri).

Edhe adresen lokale mund ta ndėrroj njeriu nė PC,sa herė tė dėshiron.

E vetmja adresė qė nuk ndėrrohet kurrė ėshtė MAC adresa,kėtu mbrohet njeriu me tė ashtuquajturėn Firewall ( Muri mbrojtės ).

Pra mos keni frigė dhe mos u brengosni,se askush nuk mund tė ju bėj asgjė.

Sa herė tė mendoni apo keni dyshmin ,qė diēka nuk ėshtė nė rregull me PC-nė tuaj,ē`kyēuni nga interneti dhe kyēuni prapė,atėherė do tė jetė gjithēka nė rregull.

Sa i pėrket thėnies sė Gentianit,se ėshtė sikur tė ja marrėsh dikujt regjistrimin e kerrit,nuk ėshtė nė tė gjitha vendet ashtu.
E di ,qė nė Zvicėr ,nėse dėshiron ta gjesh dikėnd,mund ta gjesh nė atė mėnyrė,por nė Gjermani,ligji pėr mbrojtjen e tė dhėnave tė qytetarit ėshtė nė nivel tė lartė.Nėse edhe nė polici shkon dhe kėrkon ,qė dėshiroj ta di se ku banon ky njeri me kėtė regjistrim,atėherė tė jeni tė bindur ,se do ta keni policinė nė fyt dhe do tė ju pėrcjell sė paku 6 muaj,nė ēdo hap qė e bėni.


Ta respektojmė ēdo bashkėbisedues virtual,pa u munduar ta nėnēmojmė dhe ti bėjmė dėme,nė ēfarėdo mėnyre.


Ju pėrshėndet


Kodra

Shum e qarte edhe shum me vend, nje gje te tille e deklarova edhe un po mu shly postimi nuk di pse mundohen te fshehin realitetin po sidoqofte me vjen mire qe ne pergjithsi ju i nderuari Kodra jeni pjese e ketij forumi perndryshe nuk di sa do te vlente te isha ketu dikun

Ju dergoj Selam (Paqe) vellau i juaj ne Islam, Vetoni

Kodra
15-04-06, 19:00
Shum e qarte edhe shum me vend, nje gje te tille e deklarova edhe un po mu shly postimi nuk di pse mundohen te fshehin realitetin po sidoqofte me vjen mire qe ne pergjithsi ju i nderuari Kodra jeni pjese e ketij forumi perndryshe nuk di sa do te vlente te isha ketu dikun

Ju dergoj Selam (Paqe) vellau i juaj ne Islam, Vetoni


**********
**********
**********

1. I nderuar,kėtė ,,Selam,, nuk e pranoj aspak.Mė mirė po tingėllon ajo fjala e ndritur nė kllapa PAQE,prandaj tė kisha lutur shumė qė kur tė mė dėrgosh Paqe ,dėrgom PAQE e jo me fjalė tė cilat vijnė nė kundėrshtim me gjuhėn shqipe.Unė jam shqiptarė dhe ska nevojė tė mė shkruash nė njė gjuhė tjetėr pėrpos shqipes.

2. ,,vėllau juaj nė Islam,, ??????????.

Nuk e kam tė qartė aq sa duhet,ēka do tė thotė kjo !!!.

P.S. Kėrkoj falje pėr kėtė shkrim,Moderatorit pėrkatės,sepse ky shkrim nuk i pėrmbahet Temės,por mu deshtė tė kėrkoj pak sqarim,nėse shihet e arėsyeshme,mund tė fshihet.


Me Paqe tė pėrshėndet

Kodra

doGzona
16-04-06, 12:57
Cdo PC-e aparat i kyq ne Internet permban nje IP-Adres numerike.
IP-Adresat mund te jete fikse te pandryshuara ose dinamike qe ndryshohen gati ne cdo minut te njohura si Proxi Server IP-Adresa.Proxi eshte ven ne perdorim vetem per te mbrojte Identitetin nese deshironi te mbeteni Anonim,por edhe ketu njohsit e mire te informatikes,Administratore,Operatore te cilit kan ne disponim Programe te Sotisfikuar brenda nje kohe te shkurter bejne identifikim te IP-Adrese origjinale.
Nuk kam te drejten Autoritative te hy ne thelb te zberthimit se si behen Identifikime te IP-Adrese te kujtdocofshin Network Hapsire,kete nuk ka te drejte te beje askush pervec Administratoreve dhe Operatoreve te Internet Sigurise,(IT_Sigurise).
Zgjerimi global i Internetit ka be te mundur edhe trafikim te Internet Kriminalitetit ne mase te gjere,dhe me kete dukshem Personat e IT-Sigurise kan ra ne halle te madhe duke kerku mundesi te reja dhe mjete me te persosura per te mbrojte Klientet e tyre lojal nga cdo sulm i mundshem.
Internet hapesira e zgjeruar dhe rrjetet Kompjutrike te ndryshem kan lene hapesire veprimi Krimineleve te Internetit te cilit per interesa personale ose te paguar nga dikush,bejne cka mos per te ardhe deri tek IP-Adresat.
Ne IT-Konferencen Evropjane kann ardhe ne perfundim se eshte zbuluar nje Tunes gabim kritik ku mund te futet nje Kod i panjohur ne Pc-e te sulmuar qe mund te godisin Program Verzione te ndryshem te Tunes te Sistemit Windows.

Te identifikosh nje IP-Adres nuk eshte pune e lehte per nje Internet Surfer sa qe nuk eshte edhe lehte te mbrohet nga ndonje sulmues Online Kriminel.Online Kriminelet dergojne ne Email Adresa permbajtje te dyshimta per Email maresin te panjohura si p.sh“Te dua“.Ketu shihet qarte se Kriminelet nuk jan ka te duan ty po IP-Adresen tende qe me von me mjeshtri futen thelle ne permbajtje te Hardwerit dhe me kete bejne pervetsim te Pc-e dhe IP-Adreses per aktivitete kriminele duke kriju nje rrjet Kompjuterik te zgjeruar vetjak
Veprime te tilla kriminele veshtirsojne punen e IT-Siguris sepse as Administratoret as Operatoret nuk jan ne gjendje saktesisht te lokalizojne IP-Adresen se nga ku vjen qe te munden te bejen Filter Blokim te Emailit te derguesit,dhe mu per kete IT-Siguri Konferenca Evropjane shqyrton tema te ndryshme dhe Projekte Internet Sigurie me te sotistfikuara si:

- Sulme ne Unix Aplikime
- Sulme ne Windows Aplikime
- Teknika dhe mjete sigurie
- Analiza te Binar dhe burim te kodeve
- Siguri te Web Faqeve
- Siguri te permbajtjeve(daten)dhe Hardwer
- Skenim dhe Analiza te rrjetit (network)
- Anonimitetin privat
- Ngurosje (Hardenim)te Unix Sistemit dhe te Windows Sistemit
- Analiza te mirefillta te dy Sistemeve
- Kryptografi
- Siguri te linjave ajrore si Wireles ,Wi-fi dhe Bluetooth
- Rotkist dhe Backdors ne Unix dhe Windows Sistemet
- Kanale te fshehur dhe Stenografi te rrjetit Network
- Analiza te Wurme,Malware,Spyware
- Certifikat Sigurie-PKI etj.
Po nje Hardwer CD si hakin9.live do te i ndihmonte shume te gjithe ato qe duan te dine se si zbulohen IP-Adresat,natyrisht nese dine te perdorin mjete qe kan ne disponim ne Softwer.

doGzona