PDA

View Full Version : ēka mendoni ju rreth kesaj?


caki
15-02-04, 13:12
Njė histori e mundimshme

Ishte 21 qershor tė vitit 1999, ndėrsa unė po shkoja pėr pushime nė Koblenz tė Gjermanisė, shoqėri mė bėri njė vajzė e cila ishte me prejardhje nga Verona dhe quhej Elena, vajzė 19 vjeqare. Gjatė udhėtimit nė airoplan prej Milanos deri nė Düseldorf, unė isha ulur pran saj, jo pse unė e kam zgjedhur qė tė ulem aty, por ishte numri i biletės i tillė. Gjat udhtimit unė mendoja se ajo ishte gjermane dhe unė kisha frikė ta pyes pėr ndonji gjė. Pas 15 minutash ajo e muar njė libėr dhe po e lexon, disi me tė vedhur tė syve e shikova e pash se lexonte njė libėr italisht, atėherė mora guxim dhe e pyetase prej nga ishte dhe ku po shkonte. Ndėrsa ajo u prezentua, erdhėm nė pėrfundim se ajo po u ndalte tė banoj bash nė hotelin ku edhe unė isha pėrqėndruar. Pasi arritėm atje dhe fillum tė shkojm nėpėr dhoma , ajo mė ndali e mė pyeti se a kisha mundur tė dal me tė kur ajo ndien nevoj pėr shėtitje. Kjo ftes u bė e orėve e mos tė them ditore, sepse kemi dalur shpesh, dhe kėshtu pas 5 ditėve ajo u dashurua, por me ju thėnė tė vėrtetėn edhe unė. Nė tė 6 ditė i kemi shprehhur deshirat tona dhe ndjenjat, ishte mrekulli. Kur pas 10 ditėve jemi kthyer nė Itali, ajo fillonte tė vinte tek unė, nė qytetin tim dhe kėshtu ēdo tė shtune ne ishim sė bashku. Pas njė kohe, kėtė e murėn vesh edhe familja e saj, por nuk kishte bengesa, por familja ime jo, dhe unė e dija se po tė ndijn ata do tė mė pengojn, sepse nuk dėshirojn qė unė tė martoj italiane. Kjo ngjarje ka shkuar pėr 2 vite. Kemi kaluar njė kohė shumė tė bukur e mundem tė them mrekulli. Ajo ishte shumė e pasionuar nga unė e unė nga ajo, ishim tė gėzuar qė tė dy me kėtė histori tonėn. Mirėpo, me 2 janar tė vitit 2001 ishte ditė e marte, ajo erdh tek unė dhe e kaluam natėn sėbashku dhe tė nesėrmėn ajo pas orės 11:00 u nis pėr nė shtepi. Gjat rrugės i ndodh njė aksidet dhe vdes nė vendin e ngjarjės. Nė orėn 11:23 mė ka thirrur nė telefon babai i saj dhe mė tregoj. Unė isha i humbur, dhe kur e kam par Elenėn tė shtrir dhe e mbuluar nė tė bardh, nuk kam ditur tjetėr tė bėj vetėm se kam dashur edhe unė tė pėrfundoj pas saj. Pėr 1 vit unė kam vazhduar tė vishem nė tė zi, pa e ditur askush qėllimin se pse unė isha i veshur nė atė mėnyrė ēdo ditė, disa mendonin se isha nė atė kohė i pasionuar nga ngjyra e zezė, disa mendonin se bėsha me qėllim, por askush nuk e ka ditur realitetin tim. Pas vdekjės sė saj ka kaluar 2 vite ku unė nuk kam pasur guxim as tė dashuroj njė tjetėr, gjithnjė kam refuzuar, dhe nė ēdo moment mė dilte fytyra e Elenės qė mė thonte: “Shumė bukur, tash po mundesh tė dashurojsh e mua po mė harron, por kujtohu se unė edhe tash tė dua!!!”
Kjo ngjarje mė ka mbajtur shtang pėr shumė kohė, dhe frika ime ishte, se ndoshta jam i pa fat dhe cilėn e dashuroj do ti sjelli fatkeqėsira tė tilla, dhe u zbrpėsėsha. Kam luftuar me vetvetėn deri sa kam filluar ta studioi nė mėnyrė intenzive filozofin, e sidomos pjesėn e psikologjisė, ku edhe jam ndihmuar nga kto studime. E kam luftuar dashurin mė tė madhe qė e mbajsha nė mua, sidomos nė ditėt e pranverės, ku gjitha njenjat e dashurisė eksplodojn dhe lulzojn, ku ėshtė edhe vėshtirė tė mbahen nėn kontroll. Kėshtu kam arritur deri nė pėrfundim ku njė vajzė mė ndrroj mend dhe pranova dashurin e saj edhe pse pas 6 muajsh jemi nda.

Ēka mendoni ju pėr njė histori tė tillė? Ēfar paragjykimesh keni ju rrethė kėsaj historie? Kisha pėr tė pasur deshirė tju ndigjojė mendimet e juaja. Pėrgjigjuni me plot liri, sido qoft gjykimi i juaj, negative apo pozitive. I pres pėrgjigjet e juaja.....

Murgesha
15-02-04, 13:27
Caki e lexova tregimin tuaj me emocione te ngritura dhe me mornica ne trup. Cti besh jeta nuk eshte gjithhere ashtu si ne e duam. Une mendoj se ajo cka me se tepermi eshte ngarkuese per ty eshte, se ju e denoni vetveten shume. Pikerisht per mosguximin tend per tja bere me dije familjes tuaj dashurine qe ju kishit per ate vajze. Ndoshta edhe e denoni veten shume per ket gje, se pikerisht pse ju nuk jetonit bashke ka ndodhe akcidenti. Por jo nuk keni nevoje te ngarkoheni kaq shume, jeten tone e ka ne dore vetem i madhi Zot. Ai vendos se sa gjate duhet te jetojme.
Sa i perket qudise ne ket tregim nuk jam edhe kushedi se sa shume.
Nje keshille, e kaluara sado e lumtur qe te ket qene duhet te harrohet. Ndonje dite do te takoni vashen e endrrave tua dhe gjithcka do ti takoj te kaluares.
Fat dhe lumturi me nje tjeter te deshiroj, harro sa me teper qe te mundesh se harresa eshte sheruesja e plageve qe na sjell JETA.

Barbaroza
15-02-04, 14:46
Caki,edhe une u preka shume nga kjo storie juaja.Me vjen shume keq qe fati qenka treguar aq i keq me ty,por,mendoj se ju jeni ai person,i vetmi,qe duhet mė me guxim t'i perballoni gjerat e liga qe mund te sjell jeta,e si duket ju akoma nuk e keni nje force te tille.Duhet qe ta shihni edhe anen tjeter te jetes,sepse jeta nuk eshte edhe krejt e veshur ne te zeza siq i duket dikujt.Aq sa luftojme ne per lumturine tone,aq do te jemi te lumtur.Nese ne mendojme se pas nje fatkeqesie qe na ndodhe ne jete,ka perfunduar edhe lumturia jone,kete do ta kishim gabim.Lumturine duhet kerkuar gjithkah,e pse jo edhe me nje fat tjeter.Nuk i dihet,ndoshta kjo do te te ndihmonte qe sadopak ta harroje kete dhimbje dhe ta shihje jeten me nje sy tjeter.
Pas kesaj,te deshiroj shume gezime ne jete,mos e humb shpresen.

anna
23-02-04, 18:18
mendoj se ju caki duhet te shihni perpara dhe te mos jetoni me historite e te kaluares sdi a e dini thenien qe gozhda hiqet me gozhde qe dmth ju duhet te dashuroheni perseri ne menyre qe ta harroni dashurine tuaj te humbur
te pershendet anna :)

caki
24-02-04, 12:26
Te falenderoj anna
Por per me dashuru tjetren don te thote duhet te jete nje baze shume me e fort ku themelet i ka te forta se perndryshe jet gjitheēka ashtu e luhatshme, por me gjitheate po mundohem te shkoj para edhe pse koha e ka bere te veten e tani gjerat ndryshojn...

anna
13-03-04, 12:47
koha sheron plaget ..... :wink:

caki
13-03-04, 20:41
koha sheron plaget ..... :wink:

jo gjithe!!!

anna
14-03-04, 11:49
mbase nuk i sheron te gjitha po sado pak i harron .... :wink:

Gentiana
14-03-04, 11:59
:cry: :cry: :cry: :cry: edhe un e lexova kte shkres,edhe pse pak von. Shpresoj qe Koha i Sheron plaget,dhe un mendoj ashtu. Gjdo te mir ne jet,te deshiroj.

Genta

caki
15-03-04, 09:29
:cry: :cry: :cry: :cry: edhe un e lexova kte shkres,edhe pse pak von. Shpresoj qe Koha i Sheron plaget,dhe un mendoj ashtu. Gjdo te mir ne jet,te deshiroj.

Genta

Faliminderit Gentiana & anna per pergjigjen e juaj, por koha po i sheron disa gjera por jo te gjitha e sidomos genjimin jo aspak nuk e sheron, sepse koha kalon e ate qe e ke humbur nu e gjen.

turisti
01-08-04, 12:02
Pershendetje Caki. Ngushellimet e mija. Jeta eshte nene, jeta eshte njerke.Ndonjihere ne jete,emocionet e perjetuara lojne gjurmet e thella ne shpyrtin tone.Njeriu nuk mundet me jetue gjithmone duke u kthyer mrapa,duke e shar te kaluaren ose fatin e vet. KOHA ESHTE FILTERI I VUAJTJES. Jeta eshte para teje,e kaluara pas. Pa tjeter duhesh m'u koncentrue dhe te jesh i pergatitur per gjerat cilat te presin ne te ardhmen. Une po te kuptoj,sepse ti mendon qe me vdekjen e Elenes ka vdekur dhe nje pjese e jote,por mos haro se jeni takuar ne rrugen qe quhet JETA edhe se nuk keni qene vetem ju UDHETARET E DASHURISE,por jane edhe te tjeret. NESE BIE NE JETE, FORTESIA NUK ESHTE TE QENDROSH ATY,POR TE NGRITESH DHE TE VAZHDOSH RRUGEN. :P :P :P :P

IZI30
07-08-05, 15:08
Zotri Caki me vjn shum keq per fatin tend,por nuk duhet te mendosh gjith ket ngjarje.Pergjijen e kam kthue shum von po skam pas mundesi ma hert mirkuptim, me vej edhe njeher shum keq, po harroje ket plag te madhe e fillo nje tjetr fak.