PDA

View Full Version : Kotėsi mbi kotėsi


caki
15-02-04, 13:14
Kotėsi mbi kotėsi

Kotėsi mbi kotėsi, ēfar nevoja nxjerr njeriu prej gjithė mundimit nėn diell. Njė gjenerat shkon, njė gjenerat arrin, por toka rrin gjithnjė e njejtė e nuk ndryshon asgjė. Dielli lind, dielli perendon dhe prap shpejton kah pjesa prej nga edhe lind, siellet dhe kthehet nė tė njejtėn pikė ku edhe ristarton ēdo herė, era fryen nė mes ditė, pastaj sillet dhe ndalet, sillet e pshtillet, dhe prap kthehet. Gjithė lumejt derdhen nė det, ēdo pikė mbush njė hapsirė tė detit, por prap deti nuk ėshtė kurr plot, qėndron nė nivelin qė ishte mė parė, lumejt marrin hecjen e tyre, rrjedhin pa pushim asnjė minut nuk pushojn, por asnjė nuk mundet mi spiegu arsyet e tyre pse ecin, pse rrjedhin dhe nga? Nuk ngihet syri kurr nė tė shiquar, dhe kurr veshi nuk ėshtė i ngirė nė tė ndėgjuar, ėshtė diēka qė na tėrhjek vėmendjėn e na shtyn pėr tė menduar, ēka ka qenė do tė jetė, ēka ėshtė bėrė do tė bėhet, nuk ka asgjė tė re nėn diell. A ka ndogjė qė mund tė thuhet: Kjo ėshtė e re! Bash kjo ka qenė nė shekuj qė na ka prur deri kėtu. Nuk jetė mė kujtimi i tė vjetėrve, pastaj as pėr ata qė do tė jenė, do tė ruhet kujtimi nė ata qė do tė arrijn pas. Ēka ėshtė e shtrebėrt nuk mund tė drejtohet, dhe ajo qė mungon nuk mund tė njihet. Kush e rrit dienin e rrit dhimbien, kush vuan e rrit dienin, njė vuan sepse ėshtė, e njė nuk vuan sepse nuk ėshtė e dhimbja duhet tė jetė atėherė kur njė ėshtė asgjė. I dishmi ka syt nė ball, por i marri ec nė terr. Gjithėēka ėshtė bėrė prej pluhurit, e gjithėēka do tė kthehet nė pluhur. Prej shumė brengosjeve krijohet ėndrra, e prej shume fjalėve diskutimi i tė marrit. Ma mirė ėshtė me shku te shtepia ku qahet se sa te shtepia ku bėhet festa, sepse ajo ėshtė e mbramja e ēdo njeriu e kush jeton do tė mendon. Ma i mirė ėshtė fundi i diēkaje se sa fillimi. Syt shohin shumė gjėra tė bukura, njeriu do tė ketė gjėra tė mira, por do tė vin ditėt e tmerrshme dhe ajo e mira zhduket, humb forcėn, por e gjitha ėshtė asgjė. Do tė jesh i gėzuar, do ti ndjekėsh rrugėt e mira, do tė posedosh shumė gjėra, por mbi tė gjitha kėto gjėra qėndron diēka tjetėr qė quhet kotėsi. Kotėsi mbi kotėsi gjithėēka ėshtė kotėsi, si me njė tė fryer tė erės gjithėēka mbaron.

turisti
29-08-04, 12:27
Nderimet e mia - caki -. Tema me pelqeu forte,por per fat te keqe edhe vet e sheh se sa ka interesime per kete lami te jetes...
Fakt se " nuk ngihet syri kurr ne te shiquar " ( me tjera fjale popullore- qka don syri,nuk ka Stambolli-),por nuk ka nevoje aq shume pluhur te qohet rreth KOTESIJES ,sepse kotesia eshte si fati- distanca ne mes te dy disfatave.Kotesia eshte e KOTE,por po funksionon. Kote po mundohemi me e kuptue kotesijen e cila ka domethenijen e vet,regullat e veta,sistemin e vet te funksionimit,dhe bash per shkak atyre REGULLAVE,si shiu qe bjen,shkon ne lum,lumi ne det,behet kondenzimi,prap bjen shiu...asahtu dhe kotesia funksionon,vetem me nji dallim - frika e njeriut per te ballafaquar me sistemin e kotesijes -. Kur e kupton njeriu kotesijen siq e ka kuptuar procesin e renijes se shiut,do te kuptoje se edhe KOTESIA nuk eshte TABU TEME. Si ēdo send tjeter,ashtu dhe kotesia e ka domethanjen e vete. Per ta kuptuar pake KOTESIJEN,NJERIU DUHET M'I FRENUE DESHIRAT E VETA ( ajo eshte pasuria me e madhe e njeriut ),sepse nji pjese e pergjegjes eshte dhe ne pyetjen se : kush e keqesoj keqesimin e keqkuptimit te keqeperdorur nga keqeberesi? KOTE ESHTE,NESE KOTE KUPTOHENI ME KOTESIJEN,SEPSE ASKUSH I GJALLĖ NUK KA SHPETUAR PA E PROVUE THELLĖSIJĖN E KOTESIJES. MENDOJ SE ISHA- KOTE i KJARTE-. Ju pershendes. :wink:

Urata
19-09-04, 15:34
Hapje dritares zbrazeti...! Po te mendojme dhe analizojme kotėsin shume suicide do vargoheshin!

Tomori
23-09-04, 00:46
Hapje dritares zbrazeti...! Po te mendojme dhe analizojme kotėsin shume suicide do vargoheshin!

Ouu Hapje dritares auuu ndryshon puna, ja Tomori, zbrazetires i them lamtumir, nuk ka me kotesi tash kam elan, pasion per jet se gjeta Tomorin :wink: hahahaha lumja une Urata paskam qen e Bekume dhe e Urume,,,hahaha moj Urat qma gjet mua me ty :lol: :D