PDA

View Full Version : Ē'THOJNE PĖR FILOZOFIN


enesi_21
18-02-04, 11:35
Shume filozof apo ma mire me then te gjithe filozofet tema kryesore e tyre ne studim ka qen " Se njeriu ne kete toke erdhi rastesisht "

Ibn Tejmije thote per filozofin :" Tė menqurve filozofia nuk i duhet, nuk i vyen asgje , kurse budallenjt nuk do tė mund ta kuptojne kurrė "

turisti
21-08-04, 16:37
Pershendetje per ty enesi_21. Njeri u menqur,nuk mundet me e kuptue filozofijen e budalles.Filozofia e budalles bazohet ne baze te nevojes :arrow: NUK ESHTE KREJT NE PARA,POR NE SASI . :wink:

Tomori
24-08-04, 00:17
bravo turist kosova tamam je shpile-trans kosova-trans-turisti

turisti
24-08-04, 14:50
:P :wink:

hendrix
26-09-04, 22:24
Shume filozof apo ma mire me then te gjithe filozofet tema kryesore e tyre ne studim ka qen " Se njeriu ne kete toke erdhi rastesisht "

Ibn Tejmije thote per filozofin :" Tė menqurve filozofia nuk i duhet, nuk i vyen asgje , kurse budallenjt nuk do tė mund ta kuptojne kurrė "


Enes_21,mendoje se je plotesisht gabim se te gjithe filozofet kane thene se jeta ne kete bote eshte e rstesishme.Apo per kete vetem ke ndegjuar apo je i desinformuar nga dijetaret te cilet nuk pranojne folozofin,siq ishte rasti i Ibn Tejmije e i cili per mua nuk ka mundur te kuptoje filozofin.

Hendrix

Dani_
29-12-04, 19:32
Shume Filozof ne fund kan thene se po te lindem edhe njehere kam per te ditur si me jetuar,jan bere pishman pse kan hy rruges filozofike edeh jan shpreh se me mire eshte te jesh njeri me gun karaheve e me krab ne duar , se sa me kravat ne fyt e laps ne xhep aq jan bere pishman pse kan ndejek filozofi te ndryshme

prishtinasi
10-05-07, 21:15
Kur kom qene ne shkolle te mesme...profa me pyeti: Cka eshte gjuha latine...ti qatje ne fund...? Prej inatit qe kisha msu tone naten, i thashe, "gjuha latine eshte gjuhe e vdekur, qe i mundon te gjallet". Pramendoni shpullen.....digapppppp!
E per filozofin...thojne...qe veq me qene pergjumshem mundesh me kuptu...!

Dilaver
18-05-07, 02:11
Ē'THOJNE PĖR FILOZOFIN


Vet termi Filozofi, etimologjia e sė cilės vjen nga fjala greke, do tė thot “Dashuria pėr urtėsi (mencuri)”

Ibn Tejmije nuk e ka kuptuar kurr filozofin.

”Kushti i parė tė cilin duhet plotėsuar njeriu para se tė mirret me filozofin, ėshtė guximi pėr tė shikuar tė vertetėn nė sy e tė besoj nė fuqinė e shpirtit”
G. V. Fridrih Hegel

1/3 e njerėzimit mėndojnė sė filozofia nuk bėn pjesė nė lemin shkencave ndėsa 2/3 e njerzimit mėndojnė sė bėn pjesė.

Filozofia trajton pyetjet nė lidhje me shpirtin, egzistimin, lirinė dhe shum tema tjera shpirtėrore. Edhe dita e sotme filozofėt nuk kan arrijtur tė gjejnė pėrgjigje nė disa pyetje tė rėndėsishme sic janė: ”Cka ėshtė njeriu? A egziston Zoti? Cka ėshtė liria? A egzistoj apo jam imagjinatė e egzistencės? E shumė pyetje tjera…..

Themelues i Filozofisė si dihet ka qenė Sokrati. Ai ėshtė pozicionuar nė Taborrin e atyre qė kanė qenė kunder Zotrave, e nuk ka besuar nė egzistencėn e tyre.
Thėnja mė e njohur e tij ka qenė; ” E di se nuk di asgjė”.

Ka thėnė Edmund Huserl
Nė filozofi para sė gjithash, shiqohet ”esenca” e jo dėshmia. Esenca rrjedh nga dėshmia dhe ato esenca formojnė filozofinė.

Filozofia dhe poezia janė tė lidhura nė mes veti nė burimin mė tė thellė tė tyre, dhe nė mes tyre egziston afėrsia (gjeneza) e msheftė shpirterore.

Berkan
25-05-07, 00:33
Filozofia eshte shkenca mbi te gjitha shkencat apo me mire te them baba dhe nena e te gjitha shkencave

Albanian eX|PerT
31-05-07, 05:29
Dilaver!

Sa i perket Iben Tejmijut dhe filozofise ke nje keqkuptim fatal, prandaj shiko lexo me shume libra te personit ne fjale dhe e sheh se kush cka ka qene, e sidomos tek filozofija, sepse kur Iben Tejmiu beri nje kritik per disa konpcepte te Aristotelit askush nuk dul te ia demanton faktet, apo nje liber tjeter qe akoma nuk po ekziston mundesija te perkthehet ne gjuhe te huaj aq dmth me fjalor filozofik eshte shprehur Iben Tejmiu e qe akoma s'ekziston ndonje filozof ti del ball librave te tij me kritika!

Filozofija nuk eshte as e asaj e as e ksaj, as posht, as djathtas e as majtas, as fe e as shkence, nuk i thuhet fe porse as nuk i thuhet shkence, nuk eshte as e tokes, as e qiellit, e kjo eshte filozofija, sipas koncpetit te nje filozofit frances!

panta_rhei
09-06-07, 17:40
Pėr t'i mjaftuar vetvetes (tė mos ketė nevojė pėr askėnd dhe pėr asgjė), njė qenie duhet tė posedojė cilėsi tė bishės ose cilėsi tė Zotit. Tė dyja kėto cilėsi i posedon vetėm Filozofi! :wink:

egi
09-06-07, 20:45
hm..filozofija eshte vetem per ata qe jan te menqur...