PDA

View Full Version : Tekste kėngėsh!


Faqet : [1] 2 3

Murgesha
23-02-04, 09:38
Rruges isha tuj kalu. (Flora Kurti)

Rruges isha tuj kalu
ne ate djal une jam taku
Sa her une qe e takoj
me fjale dua ti tregoj

O mor djale o djale i ri
se me ty kam ra ndashni
A e din se sa te dua?
veq per ty jam tuj mendu

O mor djale o djale i ri
Se ne ty kam ra ndashni
A e din se te dashuroj?
ket kange ty po ta kendoj

Cdo her prane tij kur kaloj
me buzeqeshje e shikoj
Por nuk di si ti tregoj
se aq shume e dashuroj

O mor djal ty du me tthane
se ne zemer sun e mbaj
du ta shpreh nje dashuri
qe e mbajta kohe per ty
aaaaaaaa

O mor djale o djale i ri
Se ne ty kam ra ndashni
A e din se te dashuroj
Ket kange ty po ta kendoj


O mor djale o djale i ri
Se ne ty kam ra ndashni
A e din se te dashuroj?
Ket kange ty po ta kendoj

Hajde sbashku te kendojme
Zemrat tona ti bashkojme
A e di se tdashuroj?
Kete kange ty po ta kendoj

lazdrani
24-02-04, 10:02
Sonte


Sonte gjithqka ndahet n gjysme
perveq dhimbjes
Sonte asgje se eshte e lehte perveq
ikjes
Sonte kujt doren ia mbane,kujt ne vesh
i flet
Puthja jote neser kend e pret e kend
me vone e vret.

Nese emrin tend cdo nate e thrras e
per ty flas s do te thote se ty te du
Nese netet pa ty vijn e shkojne
do t mundem une pa ty kur ti
mundesh pa mua

Sot kujtimet kujtimet fund nuk kane as sdu
ti harroje
Ndoshta neser kot do te qan,ndoshta
veq enderroj
Se fshetesi ishe per mua kete
une tash e di.
Do te provoj pa ty une me jetu
Do te lutem ne vetmi.........................Marigona

Giovanni
24-02-04, 15:47
E jetuam erresiren
Ndon se enderrr kishim driten
merituam ne te miren
qe prej vitesh e pritem
nje shkendi na flakroj
nga duart tona ran zingjiret
nje ngrohtesi na shejteroj
se zoti i don te miret.
Mos i leni dritat fikur
edhe nata le te ndizet
se nje jete nje jetź
kam pritur te ju shof te buzqeshur

K-man
25-02-04, 06:25
Beso nė diell (ODA)

Kur shtėngata mbulon qytetin tonė
Mos u frikėso natėn ti
Beso n'mua se unė besoj n'ty
Shiqo rrufenė drejt nė sy

Pas ēdo shiu, dielli do tė nxenė
Unė dhe ti tė lirė do t'shiqojmė
Dhe e dimė se nuk ėshtė, nuk ėshtė tmerr
Nuk ėshtė tmerr, por ėshtė shtrėngatė

Mė beso se nuk je vetėm
Mė beso tė lutem ti
Mė beso se do t'shrij jetėn
Dhe nuk do tė jem larg nga ti

Beso nė diell,...

Kur shiu i ftohtė fytyrėn ta mbulon
Vazhdo drejt ti, rrugė mos ndėrro
Ngrite kokėn dhe shiqo lart
Se nuk ėshtė tmerr, por ėshtė shtrėngatė

Murgesha
25-02-04, 10:04
TAKIMI

Sabri Fejzullahu :lol:

Shume vjet kaluan, qe s'ishim pare
Si ti harroje keto vrragė mbi ty
Me vje per te klithur e per te qare
Shume me mire te mos kisha sy

Mbi floke te kishte reshur bore
Rrudhat te loznin neper fytyre
Ku jane ata sy, ku ajo dore
Pse zerin, te paska tjeter ngjyre

Ti ke qene simbol i bukurise
Krijuar nga dore hyjnore
Ndaj i besoja amshueshmerise
Dhe te till te kujtoja prore

Mbi floke te kishte reshur bore
Rrudhat te loznin neper fytyre
Ku jane ata sy, ku ajo dore
Pse zerin, te paska tjeter ngjyre

Kohe e eger, kohe tinzare
Gjurme qe paska lene mbi ty
Shume me mire te mos ishim takuar fare
Shume me mire te mos kisha sy

Kohe e eger, kohe tinzare
Gjurme qe paska lene mbi ty
Shume me mire te mos ishim takuar fare
Shume me mire te mos kisha sy
Shume me mire te mos kisha sy
Shume me mire te mos kisha sy

Murgesha
25-02-04, 10:14
MOS I LENI DRITAT FIKUR

Sabri Fejzullahu

E jetuam errėsirėn
Ndonėse ėndėrr kishim dritėn
Merituam ne tė mirėn
Qė prej kohėsh e pritėm

Njė shkėndi na flakėroj
Nga duart tona ranė zingjirėt
Njė ngrohtėsi na shejtėroi
Se zoti i don tė mirėt

Mos i leni dritat fikur
Edhe nata le tė ndizet
Sepse stinėt e mėrzisė kanė ikur
E tė lumturisė po nisen
Mos i leni dritat fikur
S'dua t'ju dėgjoj tė heshtur
Se njė jetė, njė jetė ju kam pritur
T'ju shikoj tė buzėqeshur!

E jetuam errėsirėn
Ndonėse ėndėrr kishim dritėn
Merituam ne tė mirėn
Qė prej kohėsh e pritėm

Njė shkėndi na flakėroj
Nga duart tona ranė zingjirėt
Njė ngrohtėsi na shejtėroi
Se zoti i don tė mirėt

Mos i leni dritat fikur
Edhe nata le tė ndizet
Sepse stinėt e mėrzisė kanė ikur
E tė lumturisė po nisen
Mos i leni dritat fikur
S'dua t'ju dėgjoj tė heshtur
Se njė jetė, njė jetė ju kam pritur
T'ju shikoj tė buzėqeshur!

Mos i leni dritat fikur
Edhe nata le tė ndizet
Sepse stinėt e mėrzisė kanė ikur
E tė lumturisė po nisen
Mos i leni dritat fikur
Edhe nata le tė ndizet
Sepse stinėt e mėrzisė kanė ikur
E tė lumturisė po nisen
Mos i leni dritat fikur
S'dua t'ju dėgjoj tė heshtur
Se njė jetė, njė jetė ju kam pritur
T'ju shikoj tė buzėqeshur!

lazdrani
25-02-04, 11:00
Do te vi ne mengjes

Do te vije nje nate
ne dritaren tende
te te veshtroje
kur ti je ne enderr
do te vije atehere
kur te jeshe ne gjume
te shikoje se si fle
se te dua shume


Yllin nga qielli do ta zbrese
dhe ty do ta fal
e te shikoje se si buzqeshe
dhe henes ate drite tja marre

Do te vije ne agim
nga gjume te te zgjoje
te marre ne perqafim
dhe kur nuk do te leshoje
Do te vije ne mengjese
te ta sjelle ty dashurin
te shikoje se si buzeqeshe
ta shijoje bukurin :wink: Marigona

Donika Morina
25-02-04, 13:09
Oooo pik ne zemer veq ti me ke mbet 1,her mke shiku 2,her me ke djeg.
Sa her ti nshoj syt me shikķm me mbyt kur ma thu ni fjal perseri me ngjall kur ma thu ni fjal perseri me ngjall.
Oooo paska zbrit hana n“ballin tand ule at shikim se vdiqa ne kamb,ule at shikim se vdiqka ne kamb.
Sa her mi nshon syt me shikim me mbyt kur ma thu ni fjal,perseri me ngjall,kur ma thu ni fjal perseri me ngjall.

Donika Morina
25-02-04, 13:17
Dua ti them fjalet qe kurr nuk ti thash, Dua qe ti jap ato qe sti dhash, Dua qe te ndjej thell ne gjoksin tim por si duket sonte nuk po kam guxim. Nuk do te leshoj se i imi je si nuk e vren si nuk po e sheh si nuk e kupton se kjo zemer qan qe kur spo te shoh dhe afer ste kam.

sexybrikenda
25-02-04, 13:46
lazdrani une jam akullore ti je majlte kur te perzihem bahemi cokollat.kiss only you :P

lazdrani
26-02-04, 15:05
:roll: :roll: :roll: jo more ndoshta reqel :wink:

lazdrani
01-03-04, 09:50
Zeshkanja ime

Moje zeshkanja ime
shikim yt me djeg si
zjarr.
Pran lumit qendrojm te dy
ne zemer kam nje mall
Kujtoje nje zemer djali
qe dashuron dashuron
Kujtoje nje dashuri t`sinqert
qe te adhuron adhuron.
Seq me dogje mallin
per ata sy ty te zi
Xhevahir guri te pa shtjerrur
Ti me fale gjalleri
Kujtoje nje zemer djali
Qe t`dashuron dashuron
Kujtoje nje dashuri t`sinqert
Qe t` adhuron adhuron...............TRIX

lazdrani
01-03-04, 10:11
Ti do te martohesh

Krejt cka kam do ti jepja
kurre ne jete ty mos t`kisha pa
S`di vella kujt ne kete bote
kaq e re gjynahet me i la
Kishim lind ne kohen
kur Zoti njerzve fat nuk i ka nda
Do te vjen dita qielli
do t`ua kthen atyre qe na ndan
Se ti do te martohesh
une do te martohem ne dore me s`do
te mbaj
Me ty kur takohem shpejt do te largohem
E sikur femiju do te qaj.
Tash e ke veshtire
por ti je mashkull mua me harron
E une jame mallkuar sepse
femra vetem nje here dashuron
Edhe mua fjala ne fyt me prehet
kur te them se kshtu nuk ban
Mbaje mend pas teje n`dashuri
kurr me s`ka me ra
Se ti do te martohesh
une do t`martohem ne dore me sdo
te mbaj.
Me ty kur takohem shpejt do te largohem
E sikur femiju do te qaj
Se ti do te martohesh ,une do t`martohem
ne dasem nuk do t`vij
Me ty kur te takohem shpejt do te
largohem
edo te qaj si femije
O sa me dhemb kur thua
se ende me done
Me mire e dij se kjo jete
me kurr s`na bashkon.................Adelina Ismaili :wink:

lazdrani
01-03-04, 10:30
Please Forgive Me

It still feels like our
first night together
Feels like the first kiss
and it`s gettin better baby
No one can better this
I`m still
holdin on and you`re still the one
The first time our eyes met
it`s the same feelin`i get
Only feels much
stronger-i wanna love ya longer
You still turn the fire on..
So if your`re feelin` lonely...
don`t.You`re the only one
I`d ever want
I only wanna make it good
So if I love ya a little more than
i should.....
Please forgive me - i know not

lazdrani
01-03-04, 11:13
Please forgive me-i know not what i do
Please forgive me -i can`t stop lovin you
don`t deny me
this pain i`m going through
Please forgive me-if i need ya like i do
Please believe me -every word i say is true
Please forgive me-i can`t stop lovin` you
Still feels like our best times are together
Feels like the first touch
we`re still gettin closer baby
Can`t get close enough
I`still holdin`on-you` re still number one
I remember the smell of your skin
I remember evrything
I remember all your moves-i remember you
I remember the nights -ya know i sill do
So if you` re feeling lonely...don`t
You`re the only one i`d ever want
I only wanna make it good
So if i love ya a littel more than i should
Please forigive me-i know not what i do
Please forgive me-i cant stop lovin you
Don`t deny me-this pain i`m going through
Please forgive me-if i need ya like i do
Please believe me -evry word i say is true
Please forgive me -i can`t stop lovin you
One thing i`m sure of-is the way we make love
And the one thing i depend on
Is for us to stay strong
With every word and every breath i`m prayin
That`s why i`m sayin`...
Please forgive me -i know not what i do
Please forgive me -i cant stop lovin`you
Don`t deny me-this pain i`m going through
Please forgive me -if i need ya like i do
Never leave me -i don`t know what i`d do
Please forgive me-i can`t stop lovin you.............Bryan Adams

Gentiana
01-03-04, 11:21
Lazdran qka me pelqen kjo keng e Bryan Adams!! :o :o :o

Barbaroza
01-03-04, 11:55
Edhe mua shume :) :wink:

lazdrani
01-03-04, 14:30
It must have been love

Lay a whisper on my pillow
Leave the winter on the ground
I wake up lonely,there`s air of
silence
In the bedroom and all around
Touch me now,I close my eyes and dream away
It must have been love,but
It must have been good,but I lost it somehow
It must have been love,but It`s over now
From the moment we touched till the time had run out
Make believing,were together
That I`m sheltered by hour heart
But in and outside I`ve turned to water
Like a teardrop in you r palm
And it`s a hard winter`s day,I dream away
It must have been love,but it`s over now
It was all I wanted ,now I`m living without
It must have been love but it`s over now
I`ts where the water flows,its where the wind blows
It must have been love but it s over now
It must have been good,but I lost it somehow
It must have been love,but it s over now
From the moment we touched till han run out
Yeah it must have been love....................................Roxette :cry: :cry: :cry:

anna
02-03-04, 09:32
Mesazhi


Teksti: Dr. Flori
Muzika: Florjan Mumajesi
Arrangement: Adrian Hila

Zgjohem ne mengjes me afshin tend
Gjysma vetes time me mungon
Sdua ta pranoj por e pranoj,
Nuk jam , nuk je, nuk ekzistojme
Ndjej trupin te me ftohet kete nate
Ku jane prekjet e tua te me ngrohin prap
Tani nuk jam, nuk jemi ne, sa ftohte kete nate, sa ftohte kete nate

Ne cdo hap qe hedh, ne mendjen time je ti
Te dua ty, te harroj por prap je ti
Sdua ta pranoj veten, veten time nuk e di
Dhe kur cdo gje e vogel ndodh, ne cdo veprim je ti
U ndodha nje moment midis meje dhe teje
Nuk e di ne me doje, a me urreje
Se je ti ne kto vargje, ne kto nota
Se je ti, pa ty ska kuptim, ste harrova
Cdo moment qe marr fryme, je ti
Cdo moment qe jetoj, je vetem ti
Je gjithcka cfare kam, plotesimi i shpirtit tim, ja cfar dua, sdua te humbas je vetem ti
Cdo moment qe marr fryme, je ti
Cdo moment qe jetoj, je vetem ti
Je gjithcka cfare kam, plotesimi i shpirtit tim, ja cfar dua, sdua te humbas je vetem ti


Refreni :
Dua te shoh dy syte e trembur,
Dua te puth buzen e cmendur
Dua te shoh, dua te puth ty si atehere
Dua te shoh dy syte e trembur,
Dua te puth buzen e cmendur
Dua te shoh, dua te puth ty si atehere


Vetem nje moment degjo, dua te shof, te njoh, dua te di, je ti qe komplikon?
He ti qe thua jo, je ti qe thua po dakort, por nuk mundem dakort te jem gjithmone
Je ti qe e ben jeten tim komplekse
Ndonjehere nuk me kupton, ndonjehere s’kupton as veten
Po prape te urrej, te dua ne nje kohe, kam kohe qe te njoh ( baby), dua te njoh
E cdo moment kur marr frym, cdo moment kur marr fryme
Cdo moment qe jetoj, cdo moment qe jetoj, je gjithcka cfare kam, plotesim i shpirtit tim, ja cfare dua, Sdua te humbas je vetem ti
E cdo moment kur marr frym, cdo moment kur marr fryme
Cdo moment qe jetoj, cdo moment qe jetoj, je gjithcka cfare kam, plotesim i shpirtit tim, ja cfare dua, Sdua te humbas je vetem ti

Refreni :


Dua te shoh dy syte e trembur,
Dua te puth buzen e cmendur
Dua te shoh, dua te puth ty si atehere
Dua te shoh dy syte e trembur,
Dua te puth buzen e cmendur
Dua te shoh, dua te puth ty si atehere

vetem per ju forumista anna :lol: :lol:

anna
02-03-04, 09:33
Teksti: Dr. Flori
Muzika: Ardit Gjebrea
Arrangement: Shpetim Saraci


Tirona eshte pikenisja ku fillon mundesia
Aty ku kam te ardhmen, kam endrrat e mia
Aty ku ngjitur jane xhamia dhe kisha
Aty ku ndahen dhe pajtohen Nano dhe Berisha
Aty ku ty te jepet nje tjeter mundesi
Kam shok, kam lagje, kam rrug, kam shpi

Tirona cfare eshte?! Me i madhi paradoks
Ku robi ble te Gab-i me Rolex ne dore
Ku sllonet sydelfinat ne balte bejne parade
Ku krahas kjoskave te rrenuara, eshte nje super pallat
Aty ku lana qelbet, dyqanet parfum shesin
Ku ndjejme kenaqesine, presionin edhe stresin

Ku ka intelektual por ka edhe katunare
Ku lypsat e te papunet flasin me celular
Mundesi me njemije rruge eshte per ne Tirona
Ku bashke me zhgenjimet realizohen endrrat tona
Ku te gjithe ne themi : Tirona zemra jone, ti per ne , ti per ne je gjithmon Kampion
Kur te hyni ne Kombinat, jeni ne qytetin ton
Nje tabel shyqyr thot : ‘MIRESEERDHET NE TIRONE !!!’


Refreni :
Tirona, ne zemrat tona
Me jet e me sllona
E Cmendur, sido te jesh, ti je e jona
Tirona, ke endrrat tona,
Jeton oret e vona
E dehur ,sido te jesh ti je e jona

Edi Rama :
Kjo eshte Tirona jone, Tirona kontradiktes
E luftes, e paqes, e erresires dhe e drites
Mashtrimit te vertetes, shpifjes interesit,e qejfit dhe e stresit, ahengut dhe biznesit

ATY KU KRYETARI BERTET ME MEGAFON

Gjithcka mund te ndodhe, jetojm ne Tiron!!!
Ku njerezia ben plazh aty ku thahet liqeni
Ku provinciali thot : Jom prej Ali Demi!!!
Aty ku truk perdorin jo vetem grat por dhe pallatet
Ku : MJAFT thote rinia, PO BOLL MO SE NA PLASET!!!

Kafe muhabet si Turqit e lasht,
Nen kumbllat e kuqe moda ben sfilate
Se ska vetem afsh, por ka edhe ashash, qarkullim parash, emancipim grash
Shopping ke Rruga Durrsit, O burra nga Blloku
Aty ku gju per seks, Thithet edhe smogu
Ku qent dhe kazanet rreth ministrive i gjen
Aty ku ka Mret, ka dhe President

TE GJITHA DO TI GJENI NE QYTETIN TONE
KU NJI TABEL E SHTREMET THOT: MIRESEERDHET NE TIRON!!!!!

Refreni:

Tirona, ne zemrat tona
Me jet e me sllona
E Cmendur, sido te jesh, ti je e jona
Tirona, ke endrrat tona,
Jeton oret e vona
E dehur ,sido te jesh ti je e jona
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

anna
02-03-04, 09:35
Wsf - hou cike

Ho ho cike
Luje luje cike
Sot eshte festa
Une ikam dy ftesa
Je dhe ti
Baby i bukur
Me te gjitha te verteta
Megjthese dua shume naten me ty ta kaloj
Te shikoj
Te veshtroj
Asnje fjale te them sguxoj
Se ti di te vesh ne faj
Vetem me nje shikim
Je ne qender te vemendjes
Je shpirti im
Qe te ka krijuar zoti nga endrrat e mia
Mendt e mia
ME SHKATRROI FANTAZIA
Ty te kem nje nat nje mije net me te vazhdojn
Shpirti im shume te do
Trupi im te deshiron
Me shume me shton kureshtjen
Kur ftohte me refuzon
Me bisht te syrit me shikon
Prapa murit me largon
Eh,te dua shume
Po te pyes
A me do ti
Qe rimelin te ta heq
E buzkuqin vet ta fshi
Pastaj une e ti
Nate e gjate ne nje shtrat
Duke zbuluar njeri tjeterin
Tfshehtat tona pak na pak
Drita qetesine ta thyente
Deshiren nder ritme
Ho houuu cikeee
Hou cike cike
Luje nga nje cike
O luje belin cike nga nje cike x2
Se me pelqen eh
Menyra seksi ti kercen
Se me pelqen he menyra jote si defren eh
Se me pelqen he
Seksi ritmin ti e ndjen he x2
Hou hou cike
Luj luj cike
CIKE Cka i pelqen kesaj cike ?
Menyra VENGER njerzit i shikon
Tangat ekspozon
Floket e tu te gjate me eren ngaterrohen
1000 fantazi me ty flejn edhe zgjohen
ti e di sa do doja te kisha
i fshehte ne dhomen tende i padukshem te isha
hou kemisha
mbi gjunjet e brishta
dhe mbulesa jote e fundit
te kalonte neper gishta
oh kur me kalon afer sa shume me turbullon
me shkakton emocione
cdo hormon ma ngacmon
tundet beli yt
shume egstravagante
sillesh arrogante per te qene interesante
por ndryshe me shfaqesh
neteve te vona kur defrehesh
nga pasionet e ethshme
te shpirti im rrembehesh
psheretim oh
nga zjarri yt me dilte
ohooo cike cikeee

BlertaB
02-03-04, 12:43
Titulli: Edhe pa ty u Kenaqa

Ike e me le duke lotu
Frike e mall ne mua mbeti
U mesova pa ty me jetu
Mbeta gjalle, asgje nuk me gjeti

Dielli py lind dhe perendon
Edhe pa ty jeta po vazhdon.

Krejt qka deshta e qka kam endrru
U mbulu ne harrese
U mesova pa ty me jetu
Edhe per mu paska shprese.

Edhe pa ty jeta po vazhdojka
Edhe pa ty po bojka, po bojka.

Gajle tjera tash mos paqa
Une edhe pa ty u kenaqa
Edhe lumturi mos paqa
Une edhe pa ty u kenaqa.

BlertaB
02-03-04, 12:49
Titulli: Mire jam

Me dite te tera pas ndarjes me ty
Telefoni nuk kishte qasje.“
C“ka bera se di
Thone se kisha tentim vetevrasje.
U drodha nga shum te paverteta
U lodha me ty nga vehtja, u lodha nga jeta


Mir jam po adaptohem
E di asgje nuk mund te ndreqé
Mir jam dal e argetohem
E ne vehte une jam shum keq
Mir jam po zgjohem heret
E di asgje nuk mund te ndreq
Mir jam per te gjith te tjeret
Veq per vehte, per vehte une jam keq


Vetmia eshte e rénde
Nata ike ngadal
Dashuria me qmende
Kurr mé s“do te jem normal
E di se nuk do te mbaje per dore
Nuk vlejn mé barrerat as keshillat mjeksore

BlertaB
02-03-04, 12:56
Titulli: Aktore e perkryer

Buzet e mija kan shijen e kripes
Se per ty kam qare me loté
Melankolia dhe ndjenja e frikes
Jane shoket me besnik ne boté
Musafiret dio te vijn
Dhembjen time s“do ta dine
Edhe sa dite jeta kan mbete
Dashuri edhe sa ore ne teatrin tim pa vizitore?

Jam mesuar te buteqeshe
Dhe fustan te bukur te veshe
Me grim te shkelqyer
Nese duhet do te vallzoj
Me ket kenge qe po e kendoj
Me zemer te thyer
Ne ket dram te dashurise
Me rolin e lumturise
Jam aktore e perkryer.

Nenshkrimi im eshte fjale ``e Lenduar““
Jeta veq durim e pritje
Nuk ka qmim kur drama te ket mbaruar
As lule, as duartrokitje.

Gentiana
11-03-04, 15:23
Cetin. Zu spät

Sie liegt in meine Armen
Ich kann es nicht ertragen
Es war ihr allerletztes Wort
Ich liebe dich, dann ging sie fort

Es war unser erster streit
Ein stich in meinem Herz
dann war sie weg
Diesmal ging ich viel zu weit
Ohne sie dachte ich es würde gehen.

Doch blieb zu stur, den ich war enttäuscht
Unser Liebesschwur, ohhhhhhhh
doch ich brauche dich
denn ich brauche dich
denn ich liebe dich.

2x
Sie liegt in meine Armen
Ich kann es nicht ertragen
Es war ihr allerletztes Wort
Ich liebe dich, dann ging sie fort
Dann ging sie fort

Wir wollten uns sehen
Darüber reden
Warum wir uns nicht verstehen
Nicht verstehen

Was müssten wir ändern
Wir wollten etwas finden
Damit wir uns wieder binden

Doch es würde zum streit
Wir waren nicht bereit
Du rastest aus
Und ranntest raus
Du schriest es ist entgültig aus aus

Du Stands einfach auf
Du liefst einfach los
Und ich sah alles mit
Und in deinem Raub
War ich allein schuld
Das du es nicht mehr sahst

2x
Sie liegt in meine Armen
Ich kann es nicht ertragen
Es war ihr allerletztes Wort
Ich liebe dich, dann ging sie fort
Dann ging sie fort

Und Ich bete zum dem Herrn
Das er mich zu sich nimmt
Das ich bei dir bin
Damit wir wieder vereint sind

Sie liegt in meine Armen
Ich kann es nicht ertragen
Es war ihr allerletztes Wort
Ich liebe dich, dann ging sie fort

BlertaB
11-03-04, 15:24
kuku Genta qikjo kang met kall a???
shum e mir asht vallah.

aferdita
16-03-04, 18:09
titulli:Toxic
kedon: Briteney Spears

Baby, can't you see I'm calling
A guy like you should wear a warning
It's dangerous
I'm falling
There's no escape
I can't wait
I need a hit
Baby, give me it
You're dangerous
I'm loving it
Tonight
Can't calm down
Losin' my head
Spinnin' 'round and 'round
Do you feel me now?
With the taste of your lips
I'm on a ride
Your toxic tongue slippin' mine (Ohh Ohh)
With the taste of the poison paradise
I'm addicted to you
Don't you know that your toxic?
And I love what you do
Don't you know that your toxic?
It's getting late to give you up
I took a sip from a devil's cup
Slowly, It's taking over me
Tonight Can't calm down
It's in the air and it's all around
Can you feel me now?
With the taste of your lips
I'm on a ride
Your toxic tongue slippin' mine (Ohh Ohh)
With the taste of the poison paradise
I'm addicted to you
Don't you know that your toxic?
And I love what you do
Don't you know that your toxic?
Intoxicated now
With your lovin' now
I think I'm ready now
Intoxicated now
With your lovin' now
I think I'm ready now

aferdita
16-03-04, 18:10
titulli: Miss You
kendon:Aaliyah

Chorus:
It's been too long and I'm lost without you
What am I gonna do
Said I been needin' you
I'm wantin' you
Wonderin' if you're the same
and who's been with you
Is you're heart still mine
I want to cry sometimes
I miss you

Verse 1:
Off to college
Yes you ran away
Straight from high school
You up and left me
We were close friends
Awesome lovers
Did everything for one another
Now you're gone
And I'm lost without you here now
But I know I gotta live and make it somehow

Come back to me
Can you hear me (callin')
Hear me (callin' for you)
For you

(repeat chorus)

Verse 2:
Now I'm sittin' here
Thinkin' 'bout you
And the days we used to share
It's drivin' me crazy
I don't know what to do
I'm just wonderin' if you still care
I don't want to let you know
That it's killin' me
I know you got another life
You got to concentrate
Baby

Come back to me
Can you hear me (callin')
Hear me (callin' for you)
For you

(repeat chorus 2x)

Bridge:
I can't think no more
Since you went away
I don't really feel like talkin'
No one here to love me
Baby do you understand me
I can't do a thing without you

(repeat chorus 3x)

aferdita
16-03-04, 18:16
Try Again

Timbaland's Intro:
It's been a long time, we shouldn't have left you left you,
without a dope beat to step to step to, step to, step to

Verse 1:
What would you do, to get to me?
What would say, to have your way?
Would you give up or try again,
If I hesitate to let you in?
Now would you be yourself, or play role?
Tell all the boys, or keep it low?
If I say no, would you turn away,
Or play me off or would you stay (oooohhh)...

Chorus:
If at first you don't succeed (first you don't succeed),
then dust yourself off and try again
You can dust if off and try again, try again
'Cause if at first you don't succeed (at first you
don't succeed) You can dust it off and try again, dust yourself off
and try again, try again

Verse 2:
I'm into you, you`re into me, but I can't let it go, so easily
Not 'till I see, where this could be,
could be eternally, or just week
You know our chemistry, is off the chain
It's perfect now, but will it change?
This ain't a yes, this ain't a no
Just do your thang, and we'll see how it goes
(oooohhh)...

Chorus:
If at first you don't succeed (first you don't succeed),
then dust yourself off and try again You can dust if off and try again, try again
'Cause if at first you don't succeed (at first you don't succeed)
You can dust it off and try again, dust yourself off and try
again, try again

Bridge:
See you don't wanna throw it all away,
I might be shy on the first day, but what about the next day
(huh, huh, huh, huh)
See you don't wanna throw it all away,
I might be buggin' on the first day but what about the next day
(huh, huh, huh, huh)

Chorus:
If at first you don't succeed (first you don't succeed),
then dust yourself off and try again You can dust if off and try again,
try again 'Cause if at first you don't succeed (at first you don't succeed)
You can dust it off and try again, dust yourself off and try again, try again

Timbaland's Outro:
It's been a long time, we shouldn't have left you left you,
without a dope beat to step to step to, step to, step to

aferdita
16-03-04, 18:18
!senorita!

Pharrell:
Ladies and gentlemen
It\\'s my pleasure to introduce to you
He\\'s a friend of mine

Justin:
Yes, yes I am

Pharrell
And he goes by the name...
Justin
Wowoowoooo

All the way
from Memphis, Tennessee
And he\\'s got somethin\\' special for y\\'all tonight
He\\'s gonna sing a song for y\\'all
About this girl

Justin
Come in right here?

Pharrell
Yea, come on

On that sunny day
Didn\\'t know I\\'d meet
Such a beautiful girl
Walking down the street
Seen those bright brown eyes
With tears coming down
She deserves a crown
But where is it now
Mamma listen

Senorita, I feel for you
You deal with things, that you don\\'t have to
He doesn\\'t love ya, I can tell by his charm
But you could feel this real love
If you just lay in my...

Running fast in my mind
Girl won\\'t you slow it down
If we carry on this way
This thing might leave the ground
How would you like to fly?
Does summer queen you right?
But you still deserve a crown
Well hasn\\'t it been found?
Mamma listen

Senorita, I feel for you
(Feel for you)
You deal with things, that you don\\'t have to
(No, no)
He doesn\\'t love ya, I can tell by his charm
(He don\\'t love ya baby)
But you could feel this real love
(Feel it)
If you just lay in my...

Ah, ah, arms...
(Won\\'t you lay in my)
Ah, ah, arms...
(Mama lay in my)
Ah, ah, arms...
(Baby won\\'t you lay in my)
Ah, ah, arms...

When I look into your eyes
I see something that money can\\'t buy
And I know if you give us a try
I\\'ll work hard for you girl
And no longer will you ever have to cry

Senorita, I feel for you
You deal with things, that you don\\'t have to
(Deal with things you don\\'t have to)
He doesn\\'t love ya, I can tell by his charm
(No, no)
But you could feel this real love
(Feel it)
If you just lay in my...

Ah, ah, arms...
(Whoa)
Ah, ah, arms...
(My baby)
Ah, ah, arms...
(Oooh, yea)
Ah, ah, arms...

When I look into your eyes
I see something that money can\\'t buy
And I know if you give us a try
I\\'ll work hard for you girl
You won\\'t ever cry

Now listen
I wanna try some right now
See they don\\'t do this anymore
I\\'ma sing something
And I want the guys to sing with me
They go
\"It feels like something\\'s heating up, can I leave with you?\"
And then the ladies go
\"I don\\'t know what I\\'m thinking bout, really leaving with you\"

Guys sing
It feels like something\\'s heating up, can I leave with you?
And ladies
I don\\'t know what I\\'m thinking bout, really leaving with you
Feels good don\\'t it, come on
It feels like something\\'s heating up, can I leave with you?
Yea, ladies
I don\\'t know what I\\'m thinking bout, really leaving with you
Show the good to me

Sing it one more time
It feels like something\\'s heating up, can I leave with you?
Ladies
I don\\'t know what I\\'m thinking bout, really leaving with you
Yea, yea..
It feels like something\\'s heating up, can I leave with you?
Ladies
I don\\'t know what I\\'m thinking bout, really leaving with you

Gentlemen, good night
Ladies, good morning

That\\'s it

anna
24-03-04, 15:34
michelle branch
Everywhere (American Pie 2 soundtrack)

Turn it inside out so I can see
The part of you that's drifting over me
And when I wake you're, you're never there
When I sleep you're, you're everywhere
You're everywhere
Just tell me how I got this far
Tell me why you're here and who you are
Cuz everytime I look you're never there
And everytime I sleep you're always there

Cuz you're everywhere to me
And when I close my eyes it's you I see
You're everything I know that makes me believe
I'm not alone

I'm not alone

I recognize the way you make me feel
It's hard to think that you might not be real
I sense that now the water's getting deep
I try to wipe the pain away from me (away from me)

Cuz you're everywhere to me
And when I close my eyes it's you I see
You're everything I know that makes me believe
I'm not alone

I'm not alone
I'm not alone

When I touch your hand
It's then I understand
The beauty lies within
It's now that we begin-and
You always like my way
There never comes a day
No matter where I go
I always feel you soar

Cuz you're everywhere to me
And when I close my eyes it's you I see
You're everything I know that makes me believe
I'm not alone

Cuz you're everywhere to me
And when I catch my breath it's you I breathe
You're everything I know that makes me believe
I'm not alone

You're in everyone I see
So tell me
Do you see me?

anna
24-03-04, 15:35
--------------------------------------------------------------------------------


J. Lo

Jenny from the block

Children grow and women producing
Men go working
Some go stealing
Everyone's got to make a living
L O X
J. Lo
We off the block this year
Went from a little to a lot this year
Everybody mad at the rocks that I wear
I know where I'm goin' and I know where I'm from
You hear LOX in your ear
Yea, we're at the airport out decline from the block
Where everybody air-forced-out
With a new white Tee, you fresh
Nothin' phony with us, make the money, get the mansion, bring the homies with us

Don't be fooled by the rocks that I got
I'm still, I'm still Jenny from the block
Used to have a little, now I have a lot
No matter where I go, I know where I came from (from the Bronx!)
Don't be fooled by the rocks that I got
I'm still, I'm still Jenny from the block
Used to have a little, now I have a lot
No matter where I go, I know where I came from (from the Bronx!)

From In Living Color and movie scripts
To On the 6 to J. Lo to this headline clips
I stayed grounded as the amounts roll in
I'm real, I thought I told you
I really been on Oprah
That's just me
Nothin phony, don't hate on me
What you get is what you see

Don't be fooled by the rocks that I got
I'm still, I'm still Jenny from the block
Used to have a little, now I have a lot
No matter where I go, I know where I came from (from the Bronx!)
Don't be fooled by the rocks that I got
I'm still, I'm still Jenny from the block
Used to have a little, now I have a lot
No matter where I go, I know where I came from (from the Bronx!)

I'm down to earth like this
Rockin this business
I've grown up so much
I'm in control and loving it
Rumors got me laughing, kid
Love my life and my public
Put God first
Then can't forget to stay real
To me it's like breathing

Don't be fooled by the rocks that I got
I'm still, I'm still Jenny from the block
Used to have a little, now I have a lot
No matter where I go, I know where I came from (from the Bronx!)
Don't be fooled by the rocks that I got
I'm still, I'm still Jenny from the block
Used to have a little, now I have a lot
No matter where I go, I know where I came from (from the Bronx!)

It take hard work to cash checks
So don't be fooled by the rocks that I got, now assets
You get back what you put out
Even if you take the good route
Can't count the hood out
After a while, you know who to blink with
Just keep it real with the ones came in with
Best thing to do is stay low, LOX and J.Lo
Act like they don't, but they know

Don't be fooled by the rocks that I got
I'm still, I'm still Jenny from the block
Used to have a little, now I have a lot
No matter where I go, I know where I came from (from the Bronx!)
Don't be fooled by the rocks that I got
I'm still, I'm still Jenny from the block
Used to have a little, now I have a lot
No matter where I go, I know where I came from (from the Bronx!)
Don't be fooled by the rocks
that I got
I'm still, I'm still Jenny from the block
Used to have a little, now I have a lot
No matter where I go, I know where I came from (from the Bronx!)
Don't be fooled by the rocks that I got
I'm still, I'm still Jenny from the block
Used to have a little, now I have a lot
No matter where I go, I know where I came from (from the Bronx!)

anna
24-03-04, 15:36
Madonna Die Another Day

I'm gonna wake up, yes and no
I'm gonna kiss some part of
I'm gonna keep this secret
I'm gonna close my body now

I guess, die another day
I guess, die another day
I guess, die another day
I guess, die another day

I guess I'll die another day
[Another day]
I guess I'll die another day
[Another day]
I guess I'll die another day
[Another day]
I guess I'll die another day

Sigmund Freud
Analyze this
Analyze this
Analyze this

I'm gonna break the cycle
I'm gonna shake up the system
I'm gonna destroy my ego
I'm gonna close my body now

Uh, uh

I think I'll find another way
There's so much more to know
I guess I'll die another day
It's not my time to go

For every sin, I'll have to pay
A time to work, a time to play
I think I'll find another way
It's not my time to go

I'm gonna avoid the cliche
I'm gonna suspend my senses
I'm gonna delay my pleasure
I'm gonna close my body now

I guess, die another day
I guess I'll die another day
I guess, die another day
I guess I'll die another day

I think I'll find another way
There's so much more to know
I guess I'll die another day
It's not my time to go

Uh, uh

(Laugh)

I guess, die another day
I guess I'll die another day
I guess, die another day
I guess I'll die another day

Another day

anna
24-03-04, 15:37
--------------------------------------------------------------------------------
Christina Aguilera
Dirrty

Ooh, I'm overdue
Give me some room
I'm comin' through
Paid my dues
I'm in the mood
Me and my girls gonna shake the room
DJ's spinnin' (show your hands)
Let's get dirty (that's my chant)
I need that (uh) to get me off
Sweat until my clothes come off

It's explosive
Speakers are pumpin'
Still jumpin'
Six in the mornin'
Table dancin'
Glasses are crashin'
No questions
Time for some action

Temperature's up (can you feel it)
'Bout to erupt
Gonna get my girls
Get your boys
Gonna make some noise

Gonna get rowdy
Gonna get a little unruly
Get it fired up in a hurry
Wanna get dirty
It's about time that I came to start the party
Sweat drippin' over my body
Dance and gettin' just a little naughty
Wanna get dirty
It's about time for my arrival

Ahh, heat is up
So ladies, fellas, drop your cups
Body's hot from front to back
Now move your ass - ha, I like that
Tight hip huggers (low fo' sho')
Shake a little somethin' (on the floor)
I need that (uh) to get me off
Sweat until my clothes come off

Let's get open
Cause a commotion
We're still goin' eight in the mornin'
There's no stoppin'
We keep it poppin'
Hard rockin'
Everyone's talkin'

Give all you've got (give it to me)
Just hit the spot
Gonna get my girls
Get your boys
Gonna make some noise

Gonna get rowdy
Gonna get a little unruly
Get it fired up in a hurry
Wanna get dirty
It's about time that I came to start the party
Sweat drippin' over my body
Dance and gettin' just a little naughty
Wanna get dirty
It's about time for my arrival

Here it comes
It's the one you've been waitin' on
Get up, get it up
Yo, that's what's up
Give it just what you want, to the maximum
Uh oh
Here we go

Here we go
????????????????
That's when we take it to the parking lot
And I bet you somebody's gonna call the cops
Uh oh's

Here we go's

Gonna get rowdy
Gonna get a little unruly
Get it fired up in a hurry
Wanna get dirty
It's about time that I came to start the party
Sweat drippin' over my body
Dance and gettin' just a little naughty
Wanna get dirty
It's about time for my arrival

anna
24-03-04, 15:38
--------------------------------------------------------------------------------
"The Doors - The severed garden "

Wow, I“m sick of doubt
Live in the light of certain South
Cruel buindings
The servants have the power
Dog-men & their mean women
pulling poor blankets over our sailors

I“m sick of dour faces
staring at me from the TV-tower

I want roses in my garden bower, dig?
Royal babies, rubies must now replace
aborted strangers in the mud
These mutants, blood-meal for the plant
that“s plowed

They are waiting to take us
into the severed garden
Do you know how pale&wanton thrillful
comes death on a strange hour?
Unannounced, unplanned for
Like a scaring over-friendly guest
you“ve brought to bed
Death makes angels of us all
and gives us wings
where we had shoulders
smooth as raven“s claws

No more money,
no more fancy dress
This other kingdom seems
by far the best
until it“s other jaw reveals incest
& loose obedience to a vegetable-law

I will not go

Prefer a feast of friends
To the Giant family

anna
24-03-04, 15:40
Natalie Imbruglia!

Torn
Left of the Middle

I thought I saw a man brought to life
He was warm
He came around like he was dignified
He showed me what it was to cry
Well you couldn't be that man I adored
You don't seem to know
Seem to care what your heart is for
But I don't know him anymore
There's nothing where he used to lie
My conversation has run dry
That's what's going on
Nothing's fine I'm torn

I'm all out of faith
This is how I feel
I'm cold and I am shamed
Lying naked on the floor
Illusion never changed
Into something real
I'm wide awake
And I can see
The perfect sky is torn
You're a little late
I'm already torn

So I guess the fortune teller's right
Should have seen just what was there
And not some holy light
Which crawled beneath my veins
And now I don't care
I had no luck
I don't miss it all that much
There's just so many things
That I can touch I'm torn

I'm all out of faith
This is how I feel
I'm cold and I am shamed
Lying naked on the floor
Illusion never changed
Into something real
I'm wide awake
And I can see
The perfect sky is torn
You're a little late
I'm already torn
Torn

There's nothing where he used to lie
My inspiration has run dry
That's what's going on
Nothing's right I'm torn

I'm all out of faith
This is how I feel
I'm cold and I am shamed
Lying naked on the floor
Illusion never changed
Into something real
I'm wide awake
And I can see
The perfect sky is torn

I'm all out of faith
This is how I feel
I'm cold and I'm ashamed
Bound and broken on the floor
You're a little late
I'm already torn
Torn..

anna
24-03-04, 15:41
Can't Take My Eyes Off You

You're just too good to be true
Can't take my eyes off of you

You'd be like heaven to touch
I wanna hold you so much

At long last love has arrived
And I thank God I'm alive

You're just too good to be true
Can't take my eyes off of you

Pardon the way that I stare
There's nothing else to compare

The sight of you leaves me weak
There are no words left to speak

But if you feel like I feel
Then let me know that it's real

You're just too good to be true
Can't take my eyes off of you

I love you baby and if it's quite all right
I need you baby to warm the lonely nights

I love you baby, trust in me when I say
I love you baby, don't let me down I pray

I love you baby, now that I've found you stay
And let me love you baby, let me love you...

You're just too good to be true
Can't take my eyes off of you

You'd be like heaven to touch
I wanna hold you so much

At long last love has arrived
And I thank God I'm alive

You're just too good to be true
Can't take my eyes off of you

I love you baby and if it's quite all right
I need you baby to warm the lonely nights

I love you baby, trust in me when I say
I love you baby, don't let me down I pray

I love you baby, now that I've found you stay
And let me love you baby, let me love you...

I love you baby and if it's quite all right
I need you baby to warm the lonely nights

I love you baby, trust in me when I say
I love you baby and if it's quite all right

I need you baby to warm the lonely nights
I love you baby, trust in me when I say

anna
26-03-04, 14:15
Nothing Else Matters
So close no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
And nothing else matters
Never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don't just say
And nothing else matters
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters
Never cared for what they do
Never cared for what they know
But I know
So close no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
And nothing else matters
Never cared for what they do
Never cared for what they know
But I know
Never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don't just say
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters
Never cared for what they say
Never cared for games they play
Never cared for what they do
Never cared for what they know
And I know
So close no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
No nothing else matters

anna
26-03-04, 14:25
"If You Had My Love"[ Rodney Jerkins ]
C'mon and just dance a little
Let me see u dance a little
I like it when u dance a little
Baby work it out just dance a little

[ Jennifer Lopez ]
verse:
Now if I give u me
This is how its got to be
First of all I won't take u cheating on me
Baby who can I trust if i can't trust in u
And I refuse to let u play me like a fool

U said that we could possibly spend eternity
(See thats what u told me thats what u said)
But if u want me
U have to be fulfilling all my dreams
If u really want me baby

chorus 2x:
If u had my love and I gave u all my trust
Would u comfort me
And if somehow u knew that your love would be untrue
Would u lie to me
And call me your baby

verse:
U said u want my love and you've got to have it all
But first there are some things u need to know
If u wanna live with all I have to give
I need to feel true love or its got to end, yeah

I don't want u tryin to get with me
And I end up unhappy
( I don't need the hurt and I don't need the pain)
So before I do, give myself to u
I have to know the truth
If I spend my life with u

repeat chorus 2x

[ Rodney Jerkins ]
C'mon and just dance a little
Let me see u dance a little
I like it when u dance a little
Baby work it out just dance a little

C'mon and just dance a little
Let me see u dance a little
I like it when u dance a little
Darkchild, Jennifer Lopez, c'mon


(repeat chorus till the song ends)

anna
26-03-04, 14:26
"Waiting For Tonight"
jennifer lopez


Verse 1:

Like a movie scene , In the sweetest dreams , Have pictured us together
Now to fell your lips , On my finger tips , I have to say is even better
Than i ever thought it couold possibly be
Its perfect , its passion , its setting me free
From all of my sadness , The tears that i've cried , I have spent all my life

Chorus:

Waiting for tonight , Oh
When you would be here in my arms
Waiting for tonight , Oh
I've dreamed of this love for so long
Waiting for tonight

Verse 2:

Tender words you say , Take my breath away , Love me now , leave me no never
Found a sacred place , lost in your embrace , I want to stay in this forever
I think of the days when the sun used to set , On my empty heart , All alone in my bed
Tossing and turning emotions were strong , I knew I had to hold on

Chorus(2x's)

Gone are the days when the sun used to set , On my empty heart all alone in my bed
Tossing and turning , Emotions were strong
I knew I had to hold on

Chorus

anna
26-03-04, 14:30
"Let's Get Loud"
jennifer lopez
CHORUS
Let's get loud, let's get loud
Turn the music up, let's do it
C'mon people let's get loud
Let's get loud
Turn the music up to hear that sound
Let's get loud, let's get loud
Ain't nobody gotta tell ya
What you gotta do

If you wanna live your life
Live it all the way and don't waste it
Every feelin' every beat
Can be so very sweet and you gotta taste it
You gotta do it, you gotta do it your way
You gotta prove it
You gotta mean what you say
You gotta do it, you gotta do it your way
You gotta prove it
You gotta mean what you say

Life's a party, make it hot
Dance don't ever stop whatever rhythm
Every minute, every day
Take them all the way you gotta live 'em ('cause I'm going to live my
life)
You gotta do it, you gotta do it your way
You gotta prove it
You gotta mean what you say
You gotta do it, you gotta do it your way
You gotta prove it
You gotta mean what you say

CHORUS

break

Life is meant to be big fun
You're not hurtin' anyone
Nobody loses
Let the music make you free
Be what you wanna be
Make no excuses
You gotta do it, you gotta do it your way
You gotta prove it
You gotta mean what you say
You gotta do it, you gotta do it your way
You gotta prove it
You gotta mean what you say

CHORUS (2x)

anna
26-03-04, 14:33
"Love Don't Cost A Thing"


Chorus:
You think you gotta keep me iced
You don't
You think I'm gonna spend your cash
I won't
Even if you were broke
My love don't cost a thing
Think I wanna drive your Benz
I don't
If I wanna floss I got my own
Even if you were broke
My love don't cost a thing

When you rolled up in the Escalade
Saw that truck you gave to the valet
Knew that it was game when you looked at me
Pulling up your sleeve so I could see the Rolley bling
Saw you later in the corner booth
Raising up a toast so I would notice you
But your heart's a mess
Think you outta know
Doesn't matter if you're balling out of control

All that matter's is
That you treat me right
Give me all the things I need
That money can't buy, yeah

Chorus

When I took a chance
Thought you'd understand
Baby, credit cards aren't romance
So you're tryin' to buy what's already yours
What I need from you is not available in stores
Seen a side of you that I really feel
Doing way too much, never keep it real
If it doesn't change, gotta hit the road
Now I'm leaving, where's my keys?
I've got to go

All that matter's is
That you treat me right
Give me all the things I need
That money can't buy, yeah

Chorus

A thing, a thing, a thing
Yeah, yeah, yeah
You think the money that you make
Can substitute the time you take
Take the keys here to my heart
Then you can win my heart and get what's in my heart
I think you need to take some time
To show me that your love is true
There's more than dollar signs in you
Then you can win my heart and get what's in my heart

Chorus

anna
26-03-04, 14:58
"Play"I could wait all night and day

To go to a party, sit down and wait

Give my request to the DJ

Cause my song he's gotta play

And when I hear that beat

I get my body up out my seat

I grab a guy and move my feet

He's playing my song


Play, come on play that song

Play it all night long

Just turn it up and turn me on

Play, come on DJ play that song

You know that it turns me on

DJ just play that song

Just turn it up and turn me on


DJ just play that song

Cause I wanna be dancing all night long

Won't you play my (play my) play my (play my)

Play my favorite song


I don't care if everybody's gone

Turn it up, cause it turns me on

Keep dancing all night long

It feels so right that it can't be wrong

I get chills up and down my spine

Whenever I hear that song of mine

When it stops better press rewind

(Play that shit again)

Let me hear it one more time


1 - Play, come on play that song

Play it all night long

Just turn it up and turn me on

Play, come on DJ play that song

You know that it turns me on

DJ just play that song

Cause I wanna be dancing all night long


Repeat 1


I just wanna dance

Is that a crime?

Alright then, ooh, uh

Oh, ay, yes that's the hotness right there


Repeat 1 in background


Now Mr. DJ

I've asked you three times

Play my motherfuckin' song

He, he, he

Turn it up, turn it up

Turn it up, turn it up

Turn the track up


Repeat 1 till end

anna
26-03-04, 15:00
"I'm Gonna Be Alright"


IT'S FUNNY 'CAUSE FOR A WHILE
I WALKED AROUND WITH A SMILE
BUT DEEP INSIDE I COULD HEAR VOICES TELLING ME THIS AIN'T RIGHT
DON'T YOU KNOW IT'S NOT FOR YOU
I ALWAYS KNEW WHAT I HAD TO DO
BUT IT'S HARD TO GET AWAY
BECAUSE I LOVE YOU
I JUST TRIED TO STAY

I USED TO SAY I COULDN'T DO IT
BUT I DID IT
AFTER TELLING EVERYBODY THAT I WASN'T WITH IT
THOUGH IT BRINGS TEARS TO MY EYES
I CAN FEEL IT
AND I KNOW INSIDE I'M GONNA BE ALRIGHT
I SAID I COULDN'T DO IT
BUT I DID IT
AFTER TELLING EVREYBODY THAT I WASN'T WITH IT
THOUGH IT BRINGS TEARS TO MY EYES
I CAN FEEL IT
AND THAT VOICE INSIDE SAYS IM GONNA BE ALRIGHT

FRIENDS OF MINE SAY TO ME
THEY SAY YOU GOT CONTROL OVER ME
YOU'RE NOT ALONE
I PLAYED A PART
I SAW THE WAY YOU WERE FROM THE START
COULD I EXPECT SO MUCH FROM YOU
YOU HAD A GIRL WHEN I FIRST MET YOU
DID THE BEST THAT YOU COULD DO
NOW I REALIZE THAT I CAN'T CHANGE YOU

I USED TO SAY I COULDN'T DO IT
BUT I DID IT
AFTER TELLING EVERYBODY THAT I WASN'T WITH IT
THOUGH IT BRINGS TEARS TO MY EYES
I CAN FEEL IT
AND I KNOW INSIDE I'M GONNA BE ALRIGHT
I SAID I COULDN'T DO IT
BUT I DID IT
AFTER TELLING EVREYBODY THAT I WASN'T WITH IT
THOUGH IT BRINGS TEARS TO MY EYES
I CAN FEEL IT
AND THAT VOICE INSIDE SAYS IM GONNA BE ALRIGHT

SAID I WOULDN'T WALK AWAY
SOMEDAYS I WANT TO STAY
BUT LEAVING YOU IS WHAT I NEED TO DO TO BE OKAY
NEVER THOUGHT IT WOULD BE TRUE
ME LIVIN' WITHOUT YOU
BUT NOW IT'S TIME FOR ME TO MAKE A MOVE

I USED TO SAY I COULDN'T DO IT
BUT I DID IT
AFTER TELLING EVERYBODY THAT I WASN'T WITH IT
THOUGH IT BRINGS TEARS TO MY EYES
I CAN FEEL IT
AND I KNOW INSIDE I'M GONNA BE ALRIGHT
I SAID I COULDN'T DO IT
BUT I DID IT
AFTER TELLING EVREYBODY THAT I WASN'T WITH IT
THOUGH IT BRINGS TEARS TO MY EYES
I CAN FEEL IT
AND THAT VOICE INSIDE SAYS IM GONNA BE ALRIGHT

hana
02-04-04, 19:48
Me do apo sme do --- Anita Take


Ti loz e qesh me mua
Si njė fėmijė
Ti ndez nė zemrėn time
Njė zjarr tė ri
Njė zjarr tė thellė
Qė shpirtin ma shqetėson
Ē'ke vashė qė mė ngacmon

Vjen e ikėn plot lajka ke
Moj e bukura ēapkėne je
Me shikime e fjalė mos mė mundo
Thuaj mė do apo s'mė do ?

Me sytė qė shkėlqejnė
Ti mė shikon
O sa shikime tė ėmbla
Ti mė dėrgon
Njė natė tė mos mė shohėsh


Dhe mė kėrkon
Sikur mė dashuron

Ditė e natė pranė meje qėndron
Tė tė puth ti kurrė s'mė lejon
Me shikime e fjalė mos mė mundo
Thuaj mė do apo s'mė do ?

Thuaj mė do apo s'mė do ?
Thuaj mė do apo s'mė do ?
Thuaj mė do apo s'mė do ?
Tė dua, po mos trego !

hana
02-04-04, 19:53
2Pac- Me and My Girlfriend

[girl]
Sheeit, ju motherfuckin right
I'm the ***** that's keepin it live and keepin it hot
when you punk *** niggaz don't
Nigga Westside, WHAT! Bring it on

[Tupac]
Look for me
Lost in the whirlwind, ninety-six, Bonnie and Clyde
Me and my girlfriend, do one-eighty-five when we ride
Trapped in this world of sin, born as a ghetto child
Raised in this whirlwind (c'mon)
Our childhood years recall the tears heart laced with venom
Smokin sherm, drinkin malt liquor, father forgive her
Me and my girlfriend, hustlin, fell in love with the struggle
Hands on the steering wheel, blush, while she bail out bustin
**** em all, watch em fall screamin, automatic gunfire
exorcisin all demons
Mafias on the side, my congregation high, ready to die
We bail out to take the jail back, niggaz united
Our first date, couldn't wait to see you naked
Touch you in every secret place, I can hardly wait
to bust freely, got you red hot, you so happy to see me
Make the frontpage primetime live on TV
Nigga my girlfriend, baby forty-five but she still live
One shot make a nigga's heartbeat stop

[girl]
What!! I'm bustin on you punk *** niggaz *automatic gunfire*
Run nigga run! *gunfire* I'm on yo' *** nigga! *gunfire continues*
Run nigga, duck and hide! Nigga I'm bustin all you bitches!
Run nigga, yeah! Westside! Uh uh uh! Die nigga die!

[Tupac]
My girlfriend, blacker than the darkest night
When niggaz act ***** -made she got the heart to fight
Nigga my girlfriend, though we seperated at times
I knew deep inside, baby girl would always be mine
Picked you up when you was nine, started out my life of crime
wit you, bought you some shells when you turned twenty-two
It's true, nothin compares to the satisfaction
that I feel when we out mashin, me and my girlfriend

Chorus: Tupac

All I need in this life of sin, is me and my girlfriend
Down to ride to the bloody end, just me and my girlfriend
(repeat 2X)

[Tupac]
I was too immature
to understand your ways, inexperienced back in the days
Caused so many arguments and strays
Now I realize how to treat ya, the secret to keep ya
Bein faithful now cause now cheatin's lethal
We closer than the hands of time, deeper than the drop of mankind
I trust you dearly, I shoot blind
In time I clock figures, droppin niggaz as we rise
We all soldiers in God's eyes -- now it's time for war
Never leave me baby, I'm paranoid, sleepin witcha
loaded by my bedside crazy
Jealous when you hang wit the fellas, I wait patiently alone
anticipated for the moment you come home
I'm waitin by the phone this is true love, I can feel it
I've had a lot of women in my bed, but you the realeast
So if you ever need me call, I'll be there through it all
You're the reason I can stand tall, me and my girlfriend

Chorus

[Tupac]
I love finger fuckin you, all of a sudden I'm hearin thunder
When you bust a nut, niggaz be duckin or takin numbers
Love to watch you at a block party, beggin for drama
While unleashin on the old timers, that's on my mama
I would trade my life for yours, behind closed doors
the only girl that I adore, everything I'm askin for
Talkin to me beggin me to just, take you around
Seventeen like Brandy you just Wanna Be Down
Talkin loud when I tell you be quiet you move the crowd
Bustin rounds, activatin a riot, that's why I love you so
No control, down to roll, unleash
After a hit you break apart, then back to one piece
Much love to my one and only girlfriend, the world is ours
Just hold me down, baby witness the power
Never leave a nigga alone, I love you black or chrome
Turn this house into a happy home, me and my girlfriend

Chorus 3X

Lost in the whirlwind, ninety-six, Bonnie and Clyde
Me and my girlfriend, do one-eighty-five when we ride
Trapped in this world of sin, born as a ghetto child
Raised in the whirlwind -- look for me
(repeat 3X)

Lost in the whirlwind, ninety-six, Bonnie and Clyde
Me and my girlfriend
(repeat 2X)

ME AND MY GIRLFRIEND!

hana
02-04-04, 19:55
Ferdinant bjanku / Lulja e Majit

Nje dit t'bukur majit ty t'hetova
msheh ner gema t'shpeshta ne nji lule
Dhe me vujtje t'zemres te kundrova
deri sa nji dit ne dor ti mu perule

Por tash je per mu e s'ke ma vlere
se flet tuja ma per mu s'kan ere
Ti s'je lulja e bukur e dits majit
por je lulja e zemres time t'vajit
Ti s'je lulja e bukur e dits majit
por je lulja e zemres time t'vajit

Ishe ti ma e mira ne te t'jera
vjollc e bukur mbushun plot me ngjyra
se flet t'uja t'bukra i merr era
Pse kaq shpejt pranver te ka ardh ftyra

Por tash je per mu s'ke ma vlere
se flet tuja ma per mu s'kan ere
Ti s'je lulja e bukur e dits majit
por je lulja e zemres time t'vajit
Ti s'je lulja e bukur e dits majit
Ti je lulja e zemres time t'vajit..

lazdrani
01-06-04, 14:05
tonight


All i knew will halt tonight
But the pain itself
No retreat ,no hide away
But the getaway
Whose's that hand you
hold tonight
Whose ear you whisper long for
Wonder who'll tomorrow crave your kiss
And who will die from it

Even if I cry your name at night,
burned your spells
I am not in love with you
And even if days dawn and die in vain, I'll make
it with aut you
If you're so easy with out me

Memories reveal no end-dwell inside my saul
Wails you cry my fade in vain-ar I'm just gone insame
A darkest of the love itself -it's what you weren will be
A life apart is all that's left for me-astray in solitude....


Vullnet Sefaja-Marigona

Vera
06-06-04, 07:56
Kyli Minoge

La la la
La la la la
La la la
La la la la

I just can't get you out of my head
Boy your loving is all I think about
I just can't get you out of my head
Boy it's more than I dare to think about

La la la
La la la la

I just can't get you out of my head
Boy your loving is all I think about
I just can't get you out of my head
Boy it's more than I dare to think about

Every night
Every day
Just to be there in your arms

Won't you stay
Won't you lay
Stay forever and ever and ever and ever

La la la
La la la la
La la la
La la la la

I just can't get you out of my head
Boy your loving is all I think about
I just can't get you out of my head
Boy it's more than I dare to think about

There's a dark secret in me
Don't leave me locked in your heart

Set me free
Feel the need in me
See me free
Stay forever and ever and ever and ever

La la la
La la al la
La la la
La la la la

I just can't get you out of my head
I just can't get you out of my head
I just can't get you out of my head
I just can't get you out of my head

Gentiana
13-07-04, 11:34
REM, Losing My Religion!


Oh life is bigger,it's bigger than you.
And you are not me, the lengths that I will go to.
The distance in your eyes.
Oh no,I've said too much,I've said enough.
That's me in the corner,That's me in the spot light,
Losing my religion.Trying to keep up with you.
And I don't know if I can do it.
Oh no,I've said too much.I haven't said enough.
I thought that I heard you laughing.
I thought that I heard you sing.
I think I thought I saw you try.
Every whisper,
Every waking hour, I'm choosing my confessions.
Trying to keep eye on you.
Like a hurt lost and blinded fool, fool.
Oh no, I've said too much. I said enough.
Consider this, consider this hint of the century.
Consider this, the slip, that brought me to my knees pale.
What if all these fantasies come flailing around
Now I've said too much.
I thought that I heard you laughing.
I thought that I heard you sing.
I think I thought I saw you try.

That was just a dream.
That was just a dream. That's me in the corner.
That's me in the spot light, losing my religion.
Trying to keep up with you. And I don't know if I can do it.
Oh no, I've said too much.
I haven't said enough.
I thought that I heard you laughing.
I thought that I heard you sing.
I think I thought I saw you try.
But that was just a dream, try, cry, why try.
That was just a dream, just a dream, just a dream, dream.

aferdita
18-07-04, 11:48
USHER-U Remind MeYo, ain't seeing you in a minute
But I got somethin' to tell you
Listen
See the thing about you
That caught my eye
Is the same thing
That makes me
Change my mind
Kinda hard to explain
But girl, I'll try
You need to sit down
This may take a while
See this girl, she sorta looks
Just like you
She even smiles just
The way you do
So innocent, she seemed
But I was fooled
I'm reminded when
I look at you, but

You remind me of a girl
That I once knew
See her face whenever
I, I look at you
You won't believe all of
The things she put me through
This is why I just
Can't with you

Thought that she was
The one for me
Till I found out
She was on her creep
Oh, she was
Sexing everyone, but me
This is why
We could never be

You remind of a girl
That I once knew
See her face whenever
I, I look at you
You won't believe all of
The things she put me through
This is why I just
Can't get with you

I know it's so unfair to you
But I'd be lingering
The rest to you
Wish I knew, wish I knew
How to seperate the two
You remind me, whoa

You remind me of a girl
That I once knew
See her face whenever
I, I look at you
You won't believe all of
The things she put me through
This is why I just
Can't get with you

You remind of a girl
That I once knew
See her face whenever
I, I look at you
You won't believe all of
The things she put me through
This is why I just
Can't get with you

aferdita
18-07-04, 11:57
Aaliyah- Try Again


Timbaland's Intro:
It's been a long time, we shouldn't have left you left you,
without a dope beat to step to step to, step to, step to

Verse 1:
What would you do, to get to me?
What would say, to have your way?
Would you give up or try again,
If I hesitate to let you in?
Now would you be yourself, or play role?
Tell all the boys, or keep it low?
If I say no, would you turn away,
Or play me off or would you stay (oooohhh)...

Chorus:
If at first you don't succeed (first you don't succeed),
then dust yourself off and try again
You can dust if off and try again, try again
'Cause if at first you don't succeed (at first you
don't succeed) You can dust it off and try again, dust yourself off
and try again, try again

Verse 2:
I'm into you, you`re into me, but I can't let it go, so easily
Not 'till I see, where this could be,
could be eternally, or just week
You know our chemistry, is off the chain
It's perfect now, but will it change?
This ain't a yes, this ain't a no
Just do your thang, and we'll see how it goes
(oooohhh)...

Chorus:
If at first you don't succeed (first you don't succeed),
then dust yourself off and try again You can dust if off and try again, try again
'Cause if at first you don't succeed (at first you don't succeed)
You can dust it off and try again, dust yourself off and try
again, try again

Bridge:
See you don't wanna throw it all away,
I might be shy on the first day, but what about the next day
(huh, huh, huh, huh)
See you don't wanna throw it all away,
I might be buggin' on the first day but what about the next day
(huh, huh, huh, huh)

Chorus:
If at first you don't succeed (first you don't succeed),
then dust yourself off and try again You can dust if off and try again,
try again 'Cause if at first you don't succeed (at first you don't succeed)
You can dust it off and try again, dust yourself off and try again, try again

Timbaland's Outro:
It's been a long time, we shouldn't have left you left you,
without a dope beat to step to step to, step to, step to

aferdita
20-07-04, 12:13
Eamon -Fuck it

(woh, oh, no no no)

Verse 1:
See I don't know why
I liked you so much
I gave you all of my trust
I told you I loved you
Now that's all down the drain
You put me through a pain
I wanna let you know how I feel

Chorus 2x:
Fuck what I said it don't mean shit now

Fuck the presents might as well throw 'em out

Fuck all those kisses they didn't mean jack

Fuck you you hoe, I dont want you back


Verse 2
You though you could
Keep this shit from me yeah
You burnt bitch I heard this story
You played me
You even gave him head
Now your asking for me back
Your just abother act
Look elsewhere cause your done with me

Chorus 2x:
Fuck what I said it don't mean shit now

Fuck the presents might as well throw 'em out

Fuck all those kisses they didn't mean jack

Fuck you you hoe, I dont want you back

ohh ohh uh huh yeah (4x)

Verse 3:
You questioned, did I care?
You can ask anyone
I even said you were my great one
Now it's over
But I do mean what I said
It hurts me oh bad
I can't swear that cause I love the hoe


Chorus 1x:
Fuck what I said it don't mean shit now

Fuck the presents might as well throw 'em out

Fuck all those kisses they didn't mean jack

Fuck you you hoe, I dont want you back

oh oh uh huh yeah (11x)

*Fades out*

(woh, oh, no no no)

aferdita
05-08-04, 21:43
»ritmi i rrugės - ushtar i rrugės...

Njė fotografi e vjetėr ishte shkas i kėtij tregimi
qė nė kėtė natė tė qetė i hapi rrugėn njė kujtimi
tė njė kohe kur ēdo gje kishte tjetėr kuptim
ku nė udhėkryq tė madh qėndronte fati im.
Qė nė fėmirijė, nė asfalltin e ketij qyteti
nė koflikt me fėmijė tjerė, friga treti
me 10 vjet i mėsuar pėr tė goditur pa meshir
duke bėrė hajni tė vogla qė mė bėnin tė ndjehėsha mirė.
Shoqėria e keqe qė mė rrėthonte dhe jeta nėn okupim
ndjenja e lire e adnrenalinės sė rritur mė futėn nė krim
imitimi i filmave amerikan me gangster
edhe njė fėmijė i lazdruar i prirur pėr sherr.
Oborret e huaja pėr molla dhe dardha ishin caku i par,
pastaj kiosqet se ende kosiderohesm si fillestar
derisa u krijua pėrvoja qė na lejonte mė shumė
me urdhėrat e shefave qė gjithmonė na gjenin punė.
Shtėpi tė huaja, dyqane, vetura tė ndryshme ēdo natė
dhe punė tė tjera qė i punuam pėr njė kohė tė gjatė
6 vite rroktar i huaj derisa krijova gardėn time
Boss, ushtar i rrugės, kjo ishte ėndrra ime...

Rruga... lirin ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtar i rrugės s'ėshtė si mendova...

Tani fitimi ishte i madh sepse ishim veē 4 shok
ky qytet ishte i yni, ecnim nė qiell e jo nė tokė
Teenager tė shfrenuar pa dashuri nė zemėr
me vetura tė shtrejnta, para dhe ēdo natė njė tjetėr femėr
Kjo ishte jeta ime, ndėrsa shkolla njė kamuflim
i qeshur pėrgjithmon por pa qetėsi nė shpirtin tim
sepse armiqt nuk flenin, nė shėnjestėr tė tyre ishim
problem permanent konkurencėn e kishim
Luftėn pėr teritore, pėr zanatin tonė tė vjetėr
edhe pse tani kishim filluar edhe ndonjė pun tjetėr
biznismen tė vėrtet, me vetėm 18 vjet
por s'mund tė jesh i qetė atėherė kur dhuna flet
Revole nė ēantė, nė vend tė librit kur shkoja nė shkollė
paranoik, se jeta mė qėndrone nė njė fije tė holle
nė anėn tjetėr, familja kishte hetuar nė mua dyshime
nga misioni ne mision, pa vision pėr jetėn time
I arestuar pėr herė tė parė nė Polici
isha kokė fort, fanatik, duke mbrojtur shokėt e mi
pėrgjegjėsin mbi mua pėr krimin qė nuk e bėra
duke i duruar rrahjet pa pushim 2 ditė tė tėra!

Rruga... lirin ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtar i rrugės s'ėshtė si mendova...

Ushtari i rrugės, por tani ēdo gjė ndryshe duket
kėnaqėsija qė ndjeja kishte filuar tė zhdukej
mė i pjekur isha, me shumė dilema nė kokėn time
derisa erdhi koha pėr ndryshime nė jetėn time
Isha i lodhur kėrkoja njė perspektiv tjetėr
njė rugdalje nė dritė larg prej zanatit tė vjetėr,
i zhgėnjyer dhe i penduar per historinė tonė
kuptova qė kisha gabuar edhe pse ndoshta ishte vonė
Shokėt e mi vazhduan edhe pse i luta te ndalojnė
2 prej tyre rinin tani nė burgje e kalojnė
njėri nė Francė ndėrsa tjetri nė Itali
tė 3-tin qe 8 muaj e ka mbuluar dheu i Zi
I vrarė n'aksion nga forcat speciale Italiane
edhe njė herė njė zemėr e djegur rrah nė gjoksin e njė Nane
tani skam pergjigje pse atė lojė e kishim filluar
ndoshta fajet i kishte shoqėria e degjeneruar
I penduar jam pėr ēdo gjė tė keqe qė kam shkaktuar
po tė kisha edhe njė shansė ēdo gjė do tė kisha permisuar
sepse tani nė zemrėn time nxen nje diell nuk ka me borė
jam ushtar i rrugės por me mikrofon nė dorė


Rruga... lirin ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtar i rrugės s'ėshtė si mendov...

aferdita
09-08-04, 19:26
Daniel Bedingfield -If you are Not the one


If you’re not the one then why does my soul feel glad today?
If you’re not the one then why does my hand fit yours this way?
If you are not mine then why does your heart return my call
If you are not mine would I have the strength to stand at all

I never know what the future brings
But I know you are here with me now
We’ll make it through
And I hope you are the one I share my life with

I don’t want to run away but I can’t take it, I don’t understand
If I’m not made for you then why does my heart tell me that I am?
Is there any way that I can stay in your arms?

If I don’t need you then why am I crying on my bed?
If I don’t need you then why does your name resound in my head?
If you’re not for me then why does this distance maim my life?
If you’re not for me then why do I dream of you as my wife?

I don’t know why you’re so far away
But I know that this much is true
We’ll make it through
And I hope you are the one I share my life with
And I wish that you could be the one I die with
And I pray in you’re the one I build my home with
I hope I love you all my life

I don’t want to run away but I can’t take it, I don’t understand
If I’m not made for you then why does my heart tell me that I am
Is there any way that I can stay in your arms?

‘Cause I miss you, body and soul so strong that it takes my breath away
And I breathe you into my heart and pray for the strength to stand today
‘Cause I love you, whether it’s wrong or right
And though I can’t be with you tonight
And know my heart is by your side

I don’t want to run away but I can’t take it, I don’t understand
If I’m not made for you then why does my heart tell me that I am
Is there any way that I......

ShEjToNkA
12-08-04, 08:57
Nėse sonte ndihesh vetun dhe ke frik tė shohish ėndra
Shuaj dritėn ndize zemrėn ,do mė gjejėsh mua nė mbrenda

Nėse sonte ndihesh vetun dhe ke frikė tė shohish ėndra
Shuaj dritėn ndize zemrėn do mė gjejėsh mua nė mbrenda

Dhe lindi kėnga e dashuris ,qė kurr pėr ty s'do ketė mė mirė
Kjo kėngė pėr jetė do mbetėt kujtim

Dhe lindi kėnnga e dashuris ,qė kurr pėr ty s'do ketė mė mirė
Koj kėngė pėr jetė do mbetėt kujtim

Me ty asgjė nuk do ndėrroj ,dhe po tė mė falin botėn mua
C'do vajėz tjetėr qė e takoj mė bėnė mė tepėr tė tė vuaj

Me ty asgjė nuk do ndėrroj ,dhe po tė mė falin botėn mua
C'do vajėz tjetėr qė e takojė mė bėnė mė tepėr tė tė vuaj

Dhe lindi kėnga e dashuris qė kurr pėr ty s'do ketė mirė
Kjo kėngė pėr jetė do mbetėt kujtim

Dhe lindi kėnga e dashuris qė kurr pėr ty s'do ketė mė mirė
Kjo kėngė pėr jetė do mbetėt kujtim

ShEjToNkA
16-08-04, 15:37
Ti mė shikonė nga largėsit kur ne ndėrrojm
Pret ndonjė shenjė ,qė mė afėr tė vishė
Por tashė pėr tashė tė kamė vėnė nė lojė
S'jamė e lehėt kėtė duhesh ta dishė


Ti si hije mė ndjek ku do qė jamė
Nuk mė pėngon qė ke kaq shumė guxim
Por zemra ime nuk thehėt si xhamė
Duhėt tė keshė edhe pak durim

Nėse mė donė mė tė vėrtet ,pritjen do ta keshė mė tė lehėt
tani pritė edhe pak kohė vetėm dua mė mirė tė njofė
Unė e di qė je i mirė por me mua ėshtė mė vėshtir

Kur mė sė paku presė tė shofė Ty
Nga do qė shkojė pėr paratė gjejė
Shtirem se pėr mua nuk je aty
Nė tjetėr anė kokėn e kėthejė

Ndoshta mendon se kam zemėr me gurė
Por jam krejt tjeter ,ti do ta kupėtosh
Nuk do ta kaloshė kaq lehėt kėtė mundė
Duhėt edhe pak tė duroshė

Nėse mė donė mė tė vėrtet pritjen do ta keshė mė tė lehėt
Tani prit edhe pak kohė vetme dua ma mirė tė njofė
Unė e di se je i mirė por me mua ėshtė mė vėshtirė

Tani pitė edhe pak kohė vetėm dua mė mirė tė njofė
Unė e di qė je i mirė por me mua ėshtė mė vėshtirė

Cool_Boy
16-08-04, 23:39
doni tekse kengesh shkoni ne kete faqe dhe do ti gjeni disa kenge fantastike..............

www.buqja.com

tung

turisti
20-08-04, 21:19
...kur e pyeta per ditelindje- ende e re jam- me tha,
15 si kishte mbushur,dashuri ketu nuk ka... :wink:

Gjumashja
16-10-04, 10:57
3Doors Down''KrYpToNiTe''

I took a walk around the world
To ease my troubled mind
I left my body laying somewhere
In the sands of time
I watched the world float
To the dark side of the moon
I feel there is nothing I can do, yeah
I watched the world float
To the dark side of the moon
After all I knew it had to be
Something to do with you
I really don't mind what happens now and then
As long as you'll be my friend at the end
If I go crazy then will you still
Call me Superman
If I'm alive and well, will you be
There holding my hand
I'll keep you by my side
With my superhuman might
Kryptonite
You called me strong, you called me weak,
But still your secrets I will keep
You took for granted all the times
I never let you down
You stumbled in and bumped your head,
If not for me then you would be dead
I picked you up and put you back
On solid ground
If I go crazy then will you still
Call me Superman
If I'm alive and well,
Will you be there holding my hand
I'll keep you by my side
With my superhuman might
Kryptonite
Yeah!!
If I go crazy then will you still
Call me Superman
If I'm alive and well, will you be there
Holding my hand
I'll keep you by my side
With my superhuman might
Kryptonite

Woa Woa Woa!

Gjumashja
16-10-04, 11:00
''Loser''3Doors Down


Breathe in right away,
Nothing seems to fill this place
I need this every time,
Take your lies get off my case
Someday I will find a love
That flows through me like this
This will fall away,
this will fall away
You're getting closer to pushing me
Off of life's little edge
Cause I'm a loser
And sooner or later
You know I'll be dead
You're getting closer,
You're holding the rope,
I'm taking the fall
Cause I'm a loser, I'm a loser, yeah
This is getting old,
I can't break these chains that I hold
My body's growing cold,
There's nothin left of this mind
Or my soul
Addiction needs a pacifier,
The buzz of this poison is taking me higher
This will fall away,
This will fall away
You're getting closer, to pushing me
Off of life's little edge
Cause I'm a loser and sooner or later
You know I'll be dead
You're getting closer,
You're holding the rope and
I'm taking the fall
Cause I'm a loser
You're getting closer, to pushing me
Off of life's little edge
Cause I'm a loser and sooner or later
You know I'll be dead
You're getting closer,
You're holding the rope
And I'm taking the fall
Cause I'm a loser

LABI
16-10-04, 11:03
REAMONN - Supergirl

Supergirl

You can tell by the way, she walks that she's my girl
You can tell by the way, she talks that she rules the world.
You can see in her eyes that no one is her chain.
She's my girl, my supergirl.
And then she'd say, it's Ok, I got lost on the way
but I'm a supergirl, and supergirls don't cry.
And then she'd say, it's alright, I got home late tast night,
but I'm a supergirl, and supergirls just fly.
And then she'd say that nothing can go wrong.
When you're in love, what can go wrong?
And then she'd laugh the nightime into day
pushing her fear further long.
And then she'd say, it's Ok, I got lost on the way
but I'm a supergirl, and supergirls don't cry.
And then she'd say, it's alright, I got home, late last night
but I'm a supergirl, and supergirls just fly.
And then she'd shout down the line tell me she's got no more time
'cause she's a supergirl, and supergirls don't hide.
And then she'd scream in my face, tell me that leave, leave this place
'cause she's a supergirl, and supergirls just fly
Yes, she's a supergirl, a supergirl,
she's sewing seeds, she's burning trees
She's sewing seeds, she's burning trees,
yes, she's a supergirl, a supergirl, a supergirl, my supergirl...

LABI
16-10-04, 11:10
STING -Fields Of Gold

You'll remember me when the west wind moves
Upon the fields of barley
You'll forget the sun in his jealous sky
As we walk in the fields of gold

So she took her love
For to gaze awhile
Upon the fields of barley
In his arms she fell as her hair came down
Among the fields of gold

Will you stay with me, will you be my love
Among the fields of barley
We'll forget the sun in his jealous sky
As we lie in the fields of gold

See the west wind move like a lover so
Upon the fields of barley
Feel her body rise when you kiss her mouth
Among the fields of gold
I never made promises lightly
And there have been some that I've broken
But I swear in the days still left
We'll walk in the fields of gold
We'll walk in the fields of gold

Many years have passed since those summer days
Among the fields of barley
See the children run as the sun goes down
Among the fields of gold
You'll remember me when the west wind moves
Upon the fields of barley
You can tell the sun in his jealous sky
When we walked in the fields of gold
When we walked in the fields of gold
When we walked in the fields of gold

Gjumashja
16-10-04, 11:12
Leave (Get out) Jojo


I've been waiting all day for ya babe
So won't ya come and sit and talk to me
And tell me how we're gonna be together always
Hope you know when it's late at night
I Hold on to my pillow tight
And think of how you promised me forever
(I never thought that anyone)
Could make me feel this way
(Now that you're here boy all I want)
Is just a chance to say

Get Out, (leave) right now,
It's the end of you and me
It's too late (now) and I can't wait for you to be gone
'Cause I know about her (who) and I wonder (why) how I bought all the lies
You said that you would treat me right but you was just a waste of time (waste of time)

Tell me why you're looking so confused
When I'm the one who didn't know the truth
How could you ever be so cold
To go behind my back and call my friend
Boy you must have gone and bumped your head
Because you left her number on your phone
(So now after all is said and done)
Maybe I'm the one to blame but
(To think that you could be the one)
Well it didn't work out that way

Get Out, (leave) right now,
It's the end of you and me
It's too late (now) and I can't wait for you to be gone (you to be gone)
'Cause I know about her (who) and I wonder (why) how I bought all the lies (all the lies)
You said that you would treat me right but you was just a waste of time (waste of time)

I wanted you right here with me but I have no choice you've gotta leave
Because my heart is breakin'
With every word I'm sayin'
I gave up everything I had
On something that just wouldn't last
But I refuse to cry
No tears will fall from these
Eyeee-eeee-eeees
Ooooh, ooooh ,ooooh
Get out

Get Out, (leave) right now,
It's the end of you and me (you and me)
It's too late (now) and I can't wait for you to be gone (you to be gone)
'Cause I know about her (who) and I wonder (why) how I bought all the lies (how I bought all the lies)
You said that you would treat me right but you was just a waste of time (waste of time)

Get Out, (leave) right now,
It's the end of you and me (hey yeah)
It's too late (now) and I can't wait for you to be gone (you to be gone)
'Cause I know about her (who) and I wonder (why) how I bought all the lies
You said that you would treat me right (treat me right) but you was just a waste of time (ohhhh)

Get Out, (leave)
(you and me)
It's too late (too late) (now)
(you)
about her (who)-(why)
You said that you would treat me right but you was just a waste of time (waste of time)
Ohhhhh... Oh...

Gjumashja
16-10-04, 11:13
Dragostea din tei O-Zone


ma-ia-hii
ma-ia-huu
ma-ia-hoo
ma-ia-haa
alo, salut, sunt eu, un haiduc,
si te rog, iubirea mea, primeste fericirea,
alo, alo, sunt eu picasso,
ti-am dat beep, si sunt voinic,
dar sa stii nu-ti cer nimic.

vrei sa pleci dar nu ma, nu ma iei,
nu ma, nu ma iei, nu ma, nu ma, nu ma iei
chipul tau si dragostea din tei,
mi-amintesc de ochii tai

vrei sa pleci dar nu ma, nu ma iei,
nu ma, nu ma iei, nu ma, nu ma, nu ma iei
chipul tau si dragostea din tei,
mi-amintesc de ochii tai
te sun, sa-ti spun, ce simt acum,
alo, iubirea mea, sunt eu, fericirea.
alo, alo, sunt iarasi eu, picasso,
ti-am dat beep, si sunt voinic,
dar sa stii nu.ti cer nimic

vrei sa pleci dar nu ma, nu ma iei,
nu ma, nu ma iei, nu ma, nu ma, nu ma iei
chipul tau si dragostea din tei,
mi-amintesc de ochii tai

vrei sa pleci dar nu ma, nu ma iei,
nu ma, nu ma iei, nu ma, nu ma, nu ma iei
chipul tau si dragostea din tei,
mi-amintesc de ochii tai

x4
ma-ia-hii
ma-ia-huu
ma-ia-hoo
ma-ia-haa

vrei sa pleci dar nu ma, nu ma iei,
nu ma, nu ma iei, nu ma, nu ma, nu ma iei
chipul tau si dragostea din tei,
mi-amintesc de ochii tai

vrei sa pleci dar nu ma, nu ma iei,
nu ma, nu ma iei, nu ma, nu ma, nu ma iei
chipul tau si dragostea din tei,
mi-amintesc de ochii tai

Gjumashja
16-10-04, 11:15
Sick and tired Anastacia

My love is so alive (6x)
A little late for all the things you didn't say
I'm not sad for you
But I'm sad for all the time I had to wait
Cause I learned the truth
Your heart is in a place I no longer wanna be
I knew there'd come a day that said you free cause.

Chorus:
I'm sick and tired
I've always been sick and tired
Your love isn't fair
You live in a world where you didn't listen
And you didn't care
So I'm floating, I'm floating on air

I'm on air

No warning goes, thought you said so
No broken hearts
My dreams are fairytales and fantasies -oh
We're torn apart -ohh
I lost my piece of mind somewhere along the way
I knew there'd come a time you here me say.

Chorus

My love is so alive (5x)

My love

Your love isn't fair ( I said)
You live in a world where you didn't listen
And you didn't care
So I'm floating, I'm floating on air oh -
I'm- I 'm on air
Your love isn't fair (uhhh)
you live in a world where you didn't listen
And you didn't care
So I'm floating, (I'm floating) I'm floating on air (I'm floating)
I'm floating on air

Gjumashja
16-10-04, 11:16
My place Nelly


I used to pride myself on being the other man
But now it's flipped and I don't want u with no other man
Why can't u understand anything I'm offering
I gave you the world but you just wanted arguing
From the time I picked you up, until the time I dropped u off again
Even flipped out on me at the mall again
"it's all his fault again" that's what u telling all ya friends
I aint pointing fingers ma, I just wanna call again
See how ya day going I know they stressin on ya
I know them times get hard that's why I'm checkin on ya
It's yours truly ma, I got a little message for ya
Anything he can do, girl I can do it better for ya, cause

[Bridge]
When we laugh or we cry it's together
Through the rain and the stormiest weather
We gon still be as one it's forever, it's forever

[Chorus]
Won't you come on and go with me
Come on ova to my place
Won't you sit ya self down and take a seat
And let me ease ya mind girl
We gon do it our way

I heard your friend told a friend that told a friend of mine
That you was thinking that we should do it one more time
If this aint the truth then hopefully it's not a lie
Cause I aint got no issue's with hitting at another time
We never had a problem gettin it done
Disagreed upon a lot ma but the sex wasn't one
Now check it I know u get excited (still) when I come round and bite it (girl)
Quit frowin up and quit actin like you don't like

I like it, I like it, I really, really like it, I want it, adore it, so come let me enjoy it

[Bridge]
When we laugh or we cry it's together
Through the rain and the stormiest weather
We gon still be as one it's forever, it's forever

[Chorus]
Won't you come on and go with me
Come on ova to my place
Won't you sit ya self down and take a seat
And let me ease ya mind girl
We gon do it our way

Shawty where u been
Feels like a long time, long, long time since I seen ya
Yes it has girl, when I know I said some f*cked up things to u before
But girl u know I didn't mean it
(I didn't mean one single word)
(I never meant one single word)
If I could take back every word I would and more fo sho
If I thought that you believe it
Cause you make my life so convenient for me

[Bridge]
When we laugh or we cry it's together
Through the rain and the stormiest weather
We gon still be as one it's forever, it's forever

[Chorus]
Won't you come on and go with me
Come on ova to my place
Won't you sit ya self down and take a seat
And let me ease ya mind girl
We gon do it our way

LABI
16-10-04, 11:17
Depeche Mode - It's no good

It's no good

I'll be fine
I'll be waiting patiently
Till you see the signs
And come running to my open arms
When will you realize
Do we have to wait till our worlds collide
Open up your eyes
You've got to back the tide

Don't say you want me
Don't say you need me
Don't say you love me
It's understood
Don't say you're happy
Out there without me
I know you can't be
Cos it's no good

Gonna take my time
I have all the time in the world
To make you mine
It is written in the stars above

Don't say you want me
Don't say you need me
Don't say you love me
It's understood
Don't say you're happy
Out there without me
I know you can't be
Cos it's no good

Gjumashja
16-10-04, 11:24
Backstreet Boys - As Long As You Love Me


Although loneliness has always been a friend of mine
I'm leaving my life in your hands
People say I'm crazy and that I am blind
Risking it all in a glance
How you got me blind is still a mystery
I can't get you out of my head
Don't care what is written in you history
As long as you're here with me

I don't care who you are
Where you're from
What you did as long as you love me
Who you are
Where you're from
Don't care what you did
As long as you love me

Every little thing that you have said and done
Feels like it's deep within me
Doesn't really matter if you're on the run
It seems like we're meant to be

I don't care who you are
Where you're from
What you did as long as you love me
Who you are
Where you're from
Don't care what you did
As long as you love me

I've tried to hide it so that no one knows
But I guess it shows
When you look in to my eyes
What you did and where you're comin' from
I don't care, as long as you love me, baby.

I don't care who you are
Where you're from
What you did as long as you love me
Who you are
Where you're from
Don't care what you did
As long as you love me

LABI
16-10-04, 11:28
Deep Purple

Soldier Of Fortune

I have often told you stories
About the way
I lived the life of a drifter
Waiting for the day
When I'd take your hand
And sing you songs
Then maybe you would say
Come lay with me love me
And I would surely stay

But I feel I'm growing older
And the songs that I have sung
Echo in the distance
Like the sound
Of a windmill goin' 'round
I guess I'll always be
A soldier of fortune

Many times I've been a traveller
I looked for something new
In days of old
When nights were cold
I wandered without you
But those days I thougt my eyes
Had seen you standing near
Though blindness is confusing
It shows that you're not here

Now I feel I'm growing older
And the songs that I have sung
Echo in the distance
Like the sound
Of a windmill goin' 'round
I guess I'll always be
A soldier of fortune
Yes, I can hear the sound
Of a windmill goin' 'round
I guess I'll always be
A soldier of fortune

Gjumashja
16-10-04, 11:30
When The Indians Cry :: Vanilla Ninja


Babe tell me where
Will you sleep tonight
For there's such a pain in my heart
And I've got a flame
That's dying inside
And I feel that we'll soon have to part

Chorus:
When the indians cry
And the eagles die
Cos the winds of change blow again
Then I'll know that you
Turned the world into blue
And my tears will fall like the rain


Love can be so cruel
When the light of hope is gone
I know cos I felt it before
In the desert of fear
I can hear this old song
Of a love that won't live anymore

Chorus:
When the indians cry
And the eagles die
Cos the winds of change blow again
Then I'll know that you
Turned the world into blue
And my tears will fall like the rain

Chorus:
When the indians cry
And the eagles die
Cos the winds of change blow again
Then I'll know that you
Turned the world into blue
And my tears will fall like the rain

Then I'll know that you
Turned the world into blue
Then I'll know that you
Turned the world into blue
And my tears will fall like the rain

LABI
16-10-04, 11:44
White Stripes - Seven nation army
I'm gonna fight 'em all
A nation army couldn't hold me back
They're gonna rip it off
Taking their time right behind my back

And I'm talking to myself at night
Because I can't forget
Back and forth through my mind
Behind a cigarette
And the message coming from my eyes
Says leave it alone

Don't want to hear about it
Every single one's got a story to tell
Everyone knows about it
From the Queen of England to the hounds of hell

And if I catch it coming back my way
I'm gonna serve it to you
And that aint what you want to hear
But thats what I'll do
And the feeling coming from my bones
Says find a home

I'm going to Wichita
Far from this opera for evermore
I'm gonna work the straw
Make the sweat drip out of every pore
And I'm bleeding, and I'm bleeding, and I'm bleeding
Right before the lord
All the words are gonna bleed from me
And I will sing no more
And the stains coming from my blood
Tell me go back home
[/b]

LABI
16-10-04, 11:47
The Police
Every breath you take

Every breath you take
Every move you make
Every bond you break
Every step you take
I’ll be watching you

Every single day
Every word you say
Every game you play
Every night you stay
I’ll be watching you

Oh, can’t you see
You belong to me
How my poor heart aches
With every step you take

Every move you make
Every vow you break
Every smile you fake
Every claim you stake
I’ll be watching you

Since you’ve gone I been lost without a trace
I dream at night I can only see your face
I look around but it’s you I can’t replace
I feel so cold and I long for your embrace
I keep crying baby, baby, please...

Oh, can’t you see
You belong to me
How my poor heart aches
With every breath you take

Every move you make
Every vow you break
Every smile you fake
Every claim you stake
I’ll be watching you

Every move you make
Every step you take
I’ll be watching you

I’ll be watching you
I’ll be watching you
I’ll be watching you
I’ll be watching you...

Gjumashja
16-10-04, 11:52
Numb LINKIN PARK

I'm tired of being what you want me to be
Feeling so faithless, lost under the surface
I don't know what you're expecting of me
Put under the pressure, of walking in your shoes
Caught in the undertone, just caught in the undertone
Every step that I take is another mistake to you
Caught in the undertone, just caught in the undertone

I've become so numb
I can't feel you there
I've become so tired, so much more aware
I'm becoming this, all I want to do
Is be more like me and be less like you

Can't you see that you're smothering me?
Holding too tightly, afraid to lose control
Cause everything that you thought I would be
Has fallen apart, right in front of you
Caught in the undertone, just caught in the undertone
Every step that I take is another mistake to you
Caught in the undertone, just caught in the undertone
And every second I waste is more than I can take

I've become so numb
I can't feel you there
I've become so tired, so much more aware
I'm becoming this, all I want to do
Is be more like me and be less like you

And I know
I may end up failing too
But I know
You were just like me
With someone disappointed in you

I've become so numb
I can't feel you there
I've become so tired, so much more aware
I'm becoming this, all I want to do
Is be more like me and be less like you

I've
Become so numb
I can't feel you there
I'm tired of being what you want me to be
I've become so numb
I can't feel you there
I'm tired of being what you want me to be

LABI
16-10-04, 11:54
The Police - Roxanne

Roxanne, you don’t have to put on the red light
Those days are over
You don’t have to sell your body to the night
Roxanne, you don’t have to wear that dress tonight
Walk the streets for money
You don’t care if it’s wrong or if it’s right

Roxanne, you don’t have to put on the red light
Roxanne, you don’t have to put on the red light
Put on the red light, put on the red light
Put on the red light, put on the red light
Put on the red light, oh

I loved you since I knew ya
I wouldn’t talk down to ya
I have to tell you just how I feel
I won’t share you with another boy
I know my mind is made up
So put away your make up
Told you once I won’t tell you again it’s a bad way

Roxanne, you don’t have to put on the red light
Roxanne, you don’t have to put on the red light
You don’t have to put on the red light
Put on the red light, put on the red light..

LABI
16-10-04, 12:03
Lenny Kravitz
I Belon to You
You are the flame in my heart
You light my way in the dark
You are the ultimate star

You lift me from up above
Your unconditional love
Takes me to paradise

I belong to you
And you
You belong to me too

You make my life complete
You make me feel so sweet

You make me feel so divine
Your soul and mind are entwined
Before you I was blind

But since I've opened my eyes
And with you there's no disguise
So I could open up my mind

I always loved you from the start
But I could not figure out
That I had to do it everyday

So I put away the fight
Now I'm gonna live my life
Giving you the most in every way

I belong to you
And you
You belong to me too

You make my life complete
You make me feel so sweet

Oh I belong to you
I belong to you
And you, you
You belong to me too

You make my life complete
You make me feel so sweet

Oh I belong to you
I belong to you
And you, you
You belong to me too

You make my life complete
You make my life complete
You make me feel so sweet

Oh I belong to you
I belong to you
And you, and you
You belong to me too

You make my life complete
You make my life complete
You make me feel so sweet

Gjumashja
16-10-04, 12:54
Anastacia feat. Sonny of P.O.D.
I Do

Who are they anyway
With their sticks and stones
Don't they know that we know?
There's a chill within their bones
They blame and they mame
Make us feel so cold inside
But they cannot take us there cause we will fight

I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy

[Chorus:]
Who wants a love without anger and rage?
I do
Who wants a world where a kid can be safe?
I do
Who wants to pray for the end of the pain
For the calm at the end of the day
Where there's not always more of the same
I do

Wanna breathe
Wanna move
Wanna move and not ever feel afraid
Wanna live in a place
Where the truth still finds a way
To rise and advise
And when everything is lies you break
Cause there's nowhere you can run and still feel safe

I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy

[Chorus]

I won't be a part of something so obscene
I think I'm falling
But I won't be falling

Gjumashja
16-10-04, 12:56
Runaway LINKIN PARK

Graffiti decorations
Under a sky of dust
A constant wave of tension
On top of broken trust
The lessons that you taught me
I learn were never true
Now I find myself in question
(They point the finger at me again)
Guilty by association
(You point the finger at me again)

I wanna run away
Never say goodbye
I wanna know the truth
Instead of wondering why
I wanna know the answers
No more lies
I wanna shut the door
And open up my mind

Paper bags and angry voices
Under a sky of dust
Another wave of tension
Has more than filled me up
All my talk of taking action
These words were never true
Now I find myself in question
(They point the finger at me again)
Guilty by association
(You point the finger at me again)

I wanna run away
Never say goodbye
I wanna know the truth
Instead of wondering why
I wanna know the answers
No more lies
I wanna shut the door
And open up my mind

I'm gonna run away and never say goodbye
(gonna run away gonna run away gonna run away gonna run away)
I'm gonna run away and never wonder why
(gonna run away gonna run away gonna run away gonna run away)
I'm gonna run away and open my mind
(gonna run away/mind gonna run away gonna run away/mind mind gonna run away mind gonna run away/mind gonna run away gonna run away gonna run away/mind)

I wanna run away
Never say goodbye
I wanna know the truth
Instead of wondering why
I wanna know the answers
No more lies
I wanna shut the door
And open up my mind

I wanna run away
and open up my mind
I wanna run away
and open up my mind
I wanna run away
and open up my mind
I wanna run away
and open up my mind

LABI
18-10-04, 15:50
I Don't Wanna Know :: Mario Winans
(feat. P. Diddy)
Genre: R'n'B
[P. Diddy - talking]

Hold up, let me answer my phone
Some bitch callin me about some bullshit probably
I'ma call you right back
I'm doin this mixtape right here
Now back to what I was sayin

[Verse 1 - Mario Winans]
Somebody said they saw you
The person you were kissing wasn't me
And I would never ask you
I just kept it to myself

[Chorus - Mario Winans]
I don't wanna know
If your playin me, keep it on the low
Cause my heart can't take it anymore
And if your creepin, please don't let it show
Oh baby, I don't wanna know

[Verse 2 - Mario Winans]
Oh baby
I think about it when I hold you
When lookin in your eyes, I can't believe
I don't mean to know the truth
Baby keep it to yourself

[Chorus - Mario Winans]
I don't wanna know
If your playin me, keep it on the low
Cause my heart can't take it anymore
And if your creepin, please don't let it show
Oh baby, I don't wanna know

[Break - Mario Winans]
Baby taught you better then me (taught you better then me)
Then why you fall asleep (why you fall asleep)
Shove 'em off and stay, what you used to do to me (do to me baby)
If your better off that way (better off that way)
Baby what I like to say (all that I can say)
Go on and do your thing and don't come back to me
(Stay away from me baby)

[Verse 3 - P. Diddy]
I don't wanna know where your whereabouts or how you movin
I know when you in the house or when you cruisin
It's been proven, my love you abusin
I can't understand, how a man got you choosin (yeah)
Undecided, I came and provided ma
My undivided, you came and denied it (why?)
Don't even try it, I know when you lyin (I know when you lyin)
Don't even do that, I know why you cryin (stop cryin)
I'm not applyin no pressure, just wanna let you know
That I don't wanna let you go (I don't wanna let you go)
And I don't wanna let you leave
Can't say I didn't let you breathe
Gave you extra cheese (c'mon), put you in the SUV
You wanted ice so I made you freeze
Made you hot like the Western Beach (that's right)
Now it's time you invest in me
Cause if not then it's best you leave
Holla, yeah

[Chorus - Mario Winans]
I don't wanna know
If your playin me, keep it on the low
Cause my heart can't take it anymore
And if your creepin, please don't let it show
Oh baby, I don't wanna know

If your playin me, keep it on the low
Cause my heart can't take it anymore
And if your creepin, please don't let it show
Oh baby, I don't wanna know

If your playin me, keep it on the low
Cause my heart can't take it anymore
And if your creepin, please don't let it show
Oh baby, I don't wanna know

Gjumashja
19-10-04, 15:06
J-kwon -Tipsy


Teen drinking is very bad.
Yo I got a fake id though.
yeeah, yeeah, yeeah, yo, 2 step with

me, 2 step with me.

[1st verse]
1, here comes the 2 to the 3 to the

4,
everybody drunk out on the dance

floor,
babygirl ass jiggle like she want

more,
like she a groupie and I aint even on

tour,
maybe cause she heard that I rhyme

hardcore,
or maybe cause she heard that I ride

out the stores,
bottom of the 9th in the series gotta

score,
if not i gotta move on to the next

floor,
here comes the 3 to the 2 to the 1,
homeboy trippin' he don't know I

got a gun,
when it come to pop man we do this

for fun,
you aint got one nigga you betta run,
now i'm in the back gettin ? from my

hunz,
while she goin down i'm breakin

down what i done,
she smokin my stuff sayin she aint

havin fun,
chick give it back now you don't get

none.

[chorus]
Now everybody in the club gettin

tipsy, everybody in the club gettin

tipsy,
Now everybody in the club gettin

tipsy,
everybody in the club gettin tipsy,
Now everybody in the club gettin

tipsy,
everybody in the club gettin tipsy,
Now everybody in the club gettin

tipsy,
everybody in the club gettin tipsy.

[verse 2]
2, here comes the 3 to the 4 to the

5,
now i'm lookin at shorty right in the

eyes,
couple seconds passed now i'm

lookin at her thighs,
while she tellin me how much she

hate her guy,
said she got a kid but she got her

tubes tied,
if you 21 girl that's alright,
i wonder if a shake comin with them

fries,
if so baby can i get em super sized,
here comes the 4 to the 3 to the 2,
she started feelin on my johnson

right out the blue,
girl you super thick so i'm thinkin

that's koo,
?? i need 2,
her eyes got big when she glanced at

my jewels,
expression on her face like she aint

got a clue,
and she told me she don't run with a

crew,
you know how i do but i guess why i

gotta do.

[chorus]

[verse 3]
3, here comes the 4 to the 5 to the

6,
i could spend ? i aint gotta say i'm

rich,
this single man aint tryna get hitched,
nigga waste it on me man son of a

bitch,
brushed it all off now i'm back to

gettin lit,
grisa orange juice man this some

good ish,
homeboy trippin cause i'm starin at

his chick,
now he on the sideline starin at my

clique,
here comes the 5 to the 4 to the 3,
hands in the air if you cats drunk as

me,
club on the set kwon cut out them

trees,
dude i don't care i'm a p.i.m.p.

[chorus]

everybody in the club gettin tipsy,
everybody in the club gettin tipsy,
everybody in the club gettin tipsy,
everybody in the club gettin tipsy.

Barbaroza
20-10-04, 15:30
Aleksander Gjoka-"Dy dashuri"Teksti i kėngės:

E dua dashurinė ta kem nė krah
E dua bashkė me tė njė gotė tė pi
E dua tė shkojmė vetėm nė kinema
E dua tė ketė shumė fantazi

E dua dashurinė pėr njė moment
S'e dua dashurinė pa xhelozinė
E dua dashurinė tė ketė para
E dua tė ketė shumė shoqėri

(refreni)
E dua njė tė kap
e dua pėr dashurinė
e dua sytė ti shoh
se dua ta kem pranė pėr gjithnjė
-------------- (2 herė)

E dua dashurinė pėr njė moment
S'e dua dashurinė pa xhelozinė
E dua dashurinė tė ketė para
E dua tė ketė shumė shoqėri

E dua dashurinė ta kem nė krah
E dua bashkė me tė njė gotė tė pi
E dua tė shkojmė vetėm nė kinema
E dua tė ketė shumė fantazi.

Gentiani
20-10-04, 17:37
Po e postoj njė tekst kėngės fituese tallava :wink: nga Eurovisioni 2004 :lol: :lol:

Wild Dances

Just maybe I’m crazy,
The world spins round and round and round
shi-di-ri-di-duy, shi-di-ri-di-da-na
shi-di-ri-di-duy, shi-di-ri-di-da-na

I want you to want me as I dance
Round and round and round
shi-di-ri-di-duy, shi-di-ri-di-da-na
shi-di-ri-di-duy, shi-di-ri-di-da-na

Forever and ever go, go, go wild dancers!!

Day-na-day-na Wanna be loved
Day-na Gonna take my wild chances
Day-na-day-na Freedom above
Day-na-da-na-da I’m wild ‘n’ dancing

Hey!

Desire
Inside you
My head spins round and round and round
shi-di-ri-di-duy, shi-di-ri-di-da-na
shi-di-ri-di-duy, shi-di-ri-di-da-na

I want you
To want me
So I dance round and round and round
Hey, shi-di-duy, shi-di-ri-di-da-na
Hey, shi-di-duy, shi-di-ri-di-da-na

Forever and ever
Go, go, go wild dancers!!

Day-na-day-na Wanna be loved
Day-na Gonna take my wild chances
Day-na-day-na Freedom above
Day-na-da-na-da I’m wild ‘n’ dancing

He-e-e-ey!

Dance forever, come and be mine,
Dance together, till the end of time
Dance together go, go, go wild dancers!!

Day-na-day-na Wanna be loved
Day-na Gonna take my wild chances
Day-na-day-na Freedom above
Day-na-da-na-da I’m wild ‘n’ dancing

LABI
04-11-04, 16:46
Roxette -IT MUST HAVE BEEN LOVE

Lay a whisper on my pillow, leave the winter on the ground. I wake up lonely, there’s air of silence in the bedroom and all around. touch me now, I close my eyes and dream away.

It must have been love but it’s over now. it must have been good but I lost it somehow. it must have been love but it’s over now. from the moment we touched ’til the time had run out.

Make-believing we’re together, that I’m sheltered by your heart. but in and outside I’ve turned to water like a teardrop in your palm. and it’s a hard winter’s day, I dream away.

It must have been love but it’s over now, it was all that I wanted, now I’m living without. it must have been love but it’s over now, it’s where the water flows, it’s where the wind blows...

Gjumashja
04-11-04, 20:12
""Living to Love you''SARAH CONNORAll we had was just one summer,
two lovers ? in the park,
but like they say,
the world keeps turning.
As the leaves where falling,
we should fall apart.
Now I“m waiting for the winter,
to build my castle out of us,
deep inside this massive building,
theres a crystal lake of all the tears I“ve cried.

Baby for all my life,
don“t you know that it“s true,
I“m living to love you.
So baby don“t think twice,
if you feel what I feel,
trust your heart and do what I do,
cause I“m living to love you.
I“m living to love you.

When your gone,
it“s not forever,
cause your remaining in my heart,
so tell my why I feel defacing
everytime I think of you,
when were apart.

Baby for all my life,
don“t you know that it“s true,
I“m living to love you.
So baby don“t think twice,
if you feel what I feel,
trust your heart and do what I do,
I“m living to love you.

I had mid, that from time to time,
I“m feeling insecue,
and think I“m gonna lose my mind.
Don“t let it show, no
I don“t think you ever understand
that a love should never have a happy end,
so I try my best to let you know,
to let you know

Baby for all my life,
don“t you know that it“s true,
I“m living to love you.
So baby don“t think twice,
if you feel what I feel,
trust your heart and do what I do,
I“m living to love you.

:wink: :wink: :wink:

Gjumashja
04-11-04, 20:19
Blue > Curtain Falls>

We come from humble beginnings and
Who could have guessed it when
You sit and doubt it and
Things aint all that bright
But we made it though the night
It“s like a game of truth or dare
If you can make it here
You“ll make it anywhere
That“s what we“ve been told
But the stories getting old

Together we faced the cold outside
No one can say we didn“t try
And I will never give you up or let you go
Together we faced our final fears
Remember the moments that we shared
That“s why I'll never give you up or let you go


We“ll be ready when the curtain might fall
Feel my heart beating when the crowd calls
I gotta read between the lines
Cuz I'm living out the script of my life
Cuz we all got a part we must play
And I've done it but I've done it my way
I gotta read between the lines
Oohh (oohh)
In the script of my life

We started out many years ago
No one will ever know
How far we“ve really come
Since we walked away
And no more words to say

And we made a lot of sacrifice
Undid a lot of ties
Fought a lot of fights
To get where we are now
Just don“t ask me how

Together we faced the cold outside
No one can say we didn“t try
And I will never give you up or let you go
Together we faced our final fears
Remember the moments that we shared
That“s why I'll never give you up or let you go


We“ll be ready when the curtain might fall
Feel my heart beating when the crowd calls
I gotta read between the lines
Cuz I'm living out the script of my life
Cuz we all got a part we must play
And I've done it but I've done it my way
I gotta read between the lines
Oohh
In the script of my life

We“ll be ready when the curtain might fall
Feel my heart beating when the crowd calls
I gotta read between the lines
Cuz I'm living out the script of my life
Cuz we all got a part we must play
And I've done it but I've done it my way
I gotta read between the lines
In the script of my life


We“ll be ready when the curtain might fall
Feel my heart beating when the crowd calls
I gotta read between the lines
Cuz I'm living out the script of my life
Cuz we all got a part we must play
And I've done it but I've done it my way
I gotta read between the lines
Oohh(oohh)
In the script of my life

:lol: :lol: :lol:

Intuita
04-11-04, 21:32
Kėngė shumė e bukur :)

When I am down, and oh my soul so weary
When troubles come, and my heart burdened be
Then I am still and wait here in the silence
Until you come and sit awhile with me.

You raise me up so I can stand on mountains.
You raise me up to walk on stormy seas.
I am strong when I am on your shoulders.
You raise me up to more than I can be.

You raise me up so I can stand on mountains.
You raise me up to walk on stormy seas.
I am strong when I am on your shoulders.
You raise me up to more than I can be.

(enter choir in background)

You raise me up so I can stand on mountains.
You raise me up to walk on stormy seas.
I am strong when I am on your shoulders.
You raise me up to more than I can be.

You raise me up so I can stand on mountains!
You raise me up to walk on stormy seas!
I am strong when I am on your shoulders.
You raise me up to more than I can be.

You raise me up to more than I can be.

blusky
05-11-04, 00:10
BLUE
Breath Easy

Cruel to the eye
I see the way he makes you smile
Cruel to the eye
Watching him hold what used to be mine

Why did I lie?
What did I walk away to find
Oooohhh...why...oooh -- why...

CHORUS
I.... can't breathe easy
Can't sleep at night
Till you're by my side
No I.... can't breathe easy
I can't dream yet another dream
Without you lying next to me
There's no air....

Curse me inside
For every word that caused you to cry
Curse me inside

I won't forget, no i won't baby i
don't know why (don't know why)
I left the one i was looking to find

Ooh -- why...ooooh, why -- why...

CHORUS
I.... can't breathe easy
Can't sleep at night
Till you're by my side
No I.... can't breathe easy (breathe easy)
I can't dream yet another dream
Without you lying next to me
There's no air....

no I.... can't breathe easy (can't breathe easy)
I can't dream yet another dream
Without you lying next to me
There's no air....


Out of my mind
Nothing makes sense anymore
I want you back in my life

That's all I'm breathing for

Ooooooohhhhh -- tell me why

Oh won't you tell me why

I can't dream yet another dream
Without you lying next to me
There's no air

I... can't breathe easy
Can't sleep at night

Till you're by my side

now i can't breathe easy

I can't dream yet another dream
Without you lying next to me
There's no air

There's no air.

Gjumashja
05-11-04, 20:43
''Heaven''BRYAN ADAMS


Oh - thinkin' about all our younger years
There was only you and me
We were young and wild and free

Now nothin' can take you away from me
We bin down that road before
But that's over now
You keep me comin' back for more

Baby you're all that I want
When you're lyin' here in my arms
I'm findin' it hard to believe
We're in heaven
And love is all that I need
And I found it there in your heart
It isn't too hard to see
We're in heaven

Oh - once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feelin' down

Ya - nothin' could change what you mean to me
Oh there's lots that I could say
But just hold me now
Cause our love will light the way

N' baby you're all that I want
When you're lyin' here in my arms
I'm findin' it hard to believe
We're in heaven
And love is all that I need
And I found it there in your heart
It isn't too hard to see
We're in heaven

I've bin waitin' for so long
For something to arrive
For love to come along

Now our dreams are comin' true
Through the good times and the bad
Ya - I'll be standin' there by you

blusky
06-11-04, 00:49
TOM JONES

"Green Green Grass Of Home"

The old home town looks the same as I step down from the train,
and there to meet me is my Mama and Papa.
Down the road I look and there runs Mary hair of gold and lips like cherries.
It's good to touch the green, green grass of home.
Yes, they'll all come to meet me, arms reaching, smiling sweetly.
It's good to touch the green, green grass of home.
The old house is still standing tho' the paint is cracked and dry,
and there's that old oak tree I used to play on.

Down the lane I walk with my sweet Mary, hair of gold and lips like cherries.
It's good to touch the green, green grass of home.
Yes, they'll all come to meet me, arms reaching, smiling sweetly.
It's good to touch the green, green grass of home.

[spoken:]

Then I awake and look around me, at four grey wall surround me
and I realize that I was only dreaming.
For there's a guard and there's a sad old padre -
arm in arm we'll walk at daybreak.
Again I touch the green, green grass of home.
Yes, they'll all come to see me in the shade of that old oak tree
as they lay me neath the green, green grass of home.

Gjumashja
06-11-04, 10:39
''One more try''TIMMY T


It's been a long time since you left me
I didn't mean to make you cry
I didn't mean to disappiont you
I didn't mean to tell you lies
And after all that we have been through
Won't you let me tell you why

One more try
I didn't know how much I loved you
One more try
Le t me put my arms around you
Living all these lonely nights without you
Oh baby can we give it one more try

It's been a long time since I've kissed you
It always used to feel so good
If you knew how much I missed you
You'd forgive me if you could
Now that we have found each other
Can't we give it one more try


And after all that we have been through
Won't you let me tell you why
And now that we have found each other
Can't we give it one more try

(speaking)
Oh girl
You know I love you
I just want you to know
Our love I'll always treasure
So please - just don't let me go

lazdrani
10-11-04, 12:19
Pranvera ne Prishtine

A te kujtohet nate e pare
shi kur binte ne Prishtine
Une e Ti si dy kengetare
pershperitim per dashurin
Ej une te doja ti me doje
lugut te gjelberet te germise
yjet mbi qiell na mbanin rroje
e lisat gjelberonin per lakmi
S' harrohet ne ngrohetesi e pare
Kur pranvera ishte ne Prishtine
Une e ti si dy kengetare
Thurrim vargje per ardhmerin
Naj naj ....naj najjjjjjjjj...

MemphiSx
10-11-04, 12:49
Fjala e fundit eshte Lamtumira
pres te me thuash,te fundit deshira
tani qdo mbremje,ti s'do te ngroh
ti do te mbetesh e vetme


Eshte e fundit Lamtumira
jo ti s'mund te jesh e imja
tis'dite JO,te dashurosh
nuk do te jesh me puthja ime
nuk do te kesh me ledhatime
nga jeta ime te lutem shko


Mos me veshtro,mos me kerko
mbylli pra syte,dhe ti me harro
mos me veshtro,e heshtur mos me kerko
te falur te lutem shko,te lutem me harro

S'mesove te duash,prandaj do te vuash
se zemren s'e kishe ti vetem per mua
tani qdo mbremje,ti s'do te ngroh
ti do te mbetesh vetemEshte e fundit Lamtumira
jo ti s'mund te jesh e imja
tis'dite JO,te dashurosh
nuk do te jesh me puthja ime
nuk do te kesh me ledhatime
nga jeta ime te lutem shko


Mos me veshtro,mos me kerko
mbylli pra syte,dhe ti me harro
mos me veshtro,e heshtur mos me kerko
te falur te lutem shko,te lutem me harro

Kaltrina
10-11-04, 12:55
Fjala e fundit eshte Lamtumira
pres te me thuash,te fundit deshira
tani qdo mbremje,ti s'do te ngroh
ti do te mbetesh e vetme


Eshte e fundit Lamtumira
jo ti s'mund te jesh e imja
tis'dite JO,te dashurosh
nuk do te jesh me puthja ime
nuk do te kesh me ledhatime
nga jeta ime te lutem shko


Mos me veshtro,mos me kerko
mbylli pra syte,dhe ti me harro
mos me veshtro,e heshtur mos me kerko
te falur te lutem shko,te lutem me harro

S'mesove te duash,prandaj do te vuash
se zemren s'e kishe ti vetem per mua
tani qdo mbremje,ti s'do te ngroh
ti do te mbetesh vetemEshte e fundit Lamtumira
jo ti s'mund te jesh e imja
tis'dite JO,te dashurosh
nuk do te jesh me puthja ime
nuk do te kesh me ledhatime
nga jeta ime te lutem shko


Mos me veshtro,mos me kerko
mbylli pra syte,dhe ti me harro
mos me veshtro,e heshtur mos me kerko
te falur te lutem shko,te lutem me harro

me fal kush e kendon kete kange :roll:

MemphiSx
10-11-04, 13:02
M'falni se sja qita emrin e kengetarit

Altin Shira e kendon ;)

Kaltrina
10-11-04, 14:57
M'falni se sja qita emrin e kengetarit

Altin Shira e kendon ;)

Hej Memphisx une niva se kete kange e kendon TNT-ja :roll:

persehndetje

MemphiSx
14-11-04, 17:25
M'falni se sja qita emrin e kengetarit

Altin Shira e kendon ;)

Hej Memphisx une niva se kete kange e kendon TNT-ja :roll:

persehndetje


Jo gabim ke ni ;)

MemphiSx
14-11-04, 17:58
Pikoj loti ne mesnate
Se ti ike per t'mos u kthyer
Pamjen tende te vertet
E tregon veq pasqyra e thyer


Nuk te thash largohu
As kthehu,As harrom
Se per qdo fjale ne jeten tone
Ishte vone


Akrepat bashkohen
S'na takojn askund
Me mire nje fund me dhimbje
Se nje dhimbje pa fund


Faleminderit qe me le
Sot mos qaj se ike dje
Neser kur nata
Ne udhekryq te ze
Mos u kthe,Mos u kthe
Arsye skeee


Nata,henen prap e ndez
Ti je n'terrin e ksaj bote
N'rrugen tende te pa kthim
Ty te ndjek veq hija jote

Akrepat bashkohen
S'na takojn askund
Me mire nje fund me dhimbje
Se nje dhimbje pa fund


Faleminderit qe me le
Sot mos qaj se ike dje
Neser kur nata
Ne udhekryq te ze
Mos u kthe,Mos u kthe
Arsye skeee

LABI
19-11-04, 19:37
SHOLA AMA - You Should Really Know

Last week when you were cruisin
Your best friend moved to me, one day
I didn't want to tell you
So I just kept it to myself

[Chorus]
You should really know
I ain't playin you
Babe you gotta know
Cause your love is all im living for
And if you look into my eyes and you will know
Oh baby you should really know

I'm mad you think I hurt you
Cause your love means everything to me
And I aint keepin secrets - no no
I'm just keepin to myself

[Repeat Chorus]

[Bridge]
Do you think I want you to leave
When you mean so much to me
But if you don't want to stay
Then just let go of me
It would be better off that way
If you won't trust in me
An millions people say
You're the only one I see

[Naila Boss]
Boy you know that I got ya
Anything that you do boy you know I support ya - huh
How could you think I would do this to you
I thought wifey would mean more to you
I aint trying to say I weren't there that day
I'm just trying to say it didn't happen that way
Naila Boss the name is true, the game is true
You know I belong to you, come on
But if your trying give oramators
Then this right here is the point that I make yeh
Do you think I'd be your wife
Allezay, hot grade, i'm gonna be alright
Trust, cause the love we shared was so wrong
Shame, cause I felt it was so strong
It's okay, make your moves
Cause I know you'll be back in a year or two

Gjumashja
26-11-04, 13:15
5 Jahre :: L'Āme Immortelle
Auf lautlosen Schwingen zieht die Leere durch mein Land
Durch Träume der Sehnsucht die ich niemals fand
Träume eines Menschen den ich einmal kannte
Es war jemand den man bei meinem Namen nannte

Du hast ihn getötet hast ihn erstickt mit deinen Taten
Ihn verstossen ausgenutzt und sein Gefühl verraten
Er liebte doch so stark wie ein Mensch nur lieben kann
5 Jahre lang hab ich dich geliebt
5 Jahre lang gegen alles was es gibt
5 Jahre lang meiner Liebe Untertan
Zur Hölle fahren

Ein Fluch der ohne Namen ist lastet nun auf ihm
Auf seinem kranken Herz das ach so sicher schien
Ein Fluch der jahrelang in seiner Brust sanft wuchs
Fest verankert auf der allerletzten Seite dieses Buchs

Du hast ihn getötet hast ihn erstickt mit deinen Taten
Ihn verstossen ausgenutzt und sein Gefühl verraten
Er liebte doch so stark wie ein Mensch nur lieben kann
5 Jahre lang hab ich dich geliebt
5 Jahre lang gegen alles was es gibt
5 Jahre lang meiner Liebe Untertan
Zur Hölle fahren

Der Namen den der Tote trägt er gleicht meinem Namen
Die Seele hier in seiner Brust sie kennt kein Erbarmen
Ich sehe nun auf ihn herab und sehe er gleicht mir
Durch seinen Tod werde ich leben ich und nicht mehr wir

Barbaroza
26-11-04, 17:09
"Lulet e Majit"Teksti i kėngės:

Nje ditė tė bukur maji unė ty tė takova
Tek po rrije futur nėn njė lule
Lulet e majit pėr ty i ėndėrrova
Lumturinė nė shpirt veē ti ma fute.
(2 herė)

Por tani je vyshkur mė s'ke erė
Lulet e tua pėr mua s'kanė mėe vlerė

Nuk je ti lulja e bukur e ditės sė Majit
Por je lulja e kėngėes sime tė vajit
(2 herė)

Mė kujtohen ditėt kur rinia
Sa herė rrėmbehet ajo nga dashuria
Ishe e vogėl atėherė vajza ime
S'mendoje tjetėr veēse pėr ėndėrrime

S'mė harrohen ditėt kur rinia
Sa herė rrėmbehet ajo nga dashuria
Ishe e vogeė atėhere vajza ime
S'mendoje tjetėr veēse per ėndėrrime

Por tani je vyshkur me s'ke erė
Lulet e tua per mua s'kanė me vlerė

Do tė kujtoj pėrherė moj lulja ime
Ndonėse je kaq larg kėsaj zemrės sime
(2 herė)


P.S.Kenga qe e dua me se shumeti. :wink:

Gjumashja
27-11-04, 11:34
''Nobody's Home'' AVril Lavigne


I couldn't tell you why she felt that way,
She felt it everyday.
And I couldn't help her,
I just watched her make the same mistakes again.

What's wrong, what's wrong now?
Too many, too many problems.
Don't know where she belongs, where she belongs.
She wants to go home, but nobody's home.
I's where she lies, broken inside.
With no place to go, no place to go to dry her eyes.
Broken inside.

Open your eyes and look outside, find a reasons why.
You've been rejected, and now you can't find what you left behind.
Be strong, be strong now.
Too many, too many problems.
Don't know where she belongs, where she belongs.
She wants to go home, but nobody's home.
It's where she lies, broken inside.
With no place to go, no place to go to dry her eyes.
Broken inside.

Her feelings she hides.
Her dreams she can't find.
She's losing her mind.
She's fallen behind.
She can't find her place.
She's losing her faith.
She's fallen from grace.
She's all over the place.
Yeah,oh

She wants to go home, but nobody's home.
It's where she lies, broken inside.
With no place to go, no place to go to dry her eyes.
Broken inside.

She's lost inside, lost inside...oh oh yeah
She's lost inside, lost inside...oh oh yeah

Gjumashja
27-11-04, 11:37
"Forgotten" Aril Lavigne


Ah ah ah ah
Ah ah ah ah
I'm giving up on everything
Because you messed me up
Don't know how much you
Screwed it up
You never listened
That's just too bad
Because I'm moving on
I won't forget
You were the one that was wrong
I know I need to step up and be strong
Don't patronize me
Yeah yeah yeah yeah yeah

[Chorus]

Have you forgotten
Everything that I wanted
Do you forget it now
You never got It
Do you get it now
Yea yea yea yea yea
Ah ah ah ah
Ah ah ah ah
Gotta get away
There's no point in thinking about yesterday
It's too late now
It won't ever be the same
We're so different now
Yea yea yea yea yea

[Chorus]
I know I wanna run away
I know I wanna run away
Run away
If only I could run away
If only I could run away
Run away
I told you waht i wanted I
I told you waht i wanted
What I wanted
But I was forgotten
I won't be forgotten
Never Again

[Chorus (2x)]

Forgotten
Yeah yeah yeah
Forgotten
Yeah yeah yeah
Forgotten
Yeah yeah yeah
Forgotten
Yeah yeah yeah

Barbaroza
29-11-04, 20:08
Serenate korcare

Nė moshėn e dashurisė
Kur isha 20 vjeē

Me dhimbje mora rrugėn
Vasho pėr nė kurbet
(2 herė)

Tė lashė ty moj Tanė
Tė lashė moj nė vetmi

Tanėn dhe Korēėn time
Vallė do t'i shoh njė ditė
(2 herė)

(Refren)
Mendoja, mendoja
Mes dhimbjesh kujtoja
Shkėlqimin e syēkave te saj
Se shkoi dashuria
Se shkoi lumturia
Po vyshket, venitet ajo vashė
---------- (2 herė)

I vetėm nė kėt' botė
Larg o nė Selanik

Tanėn dhe Korēėn time
Vallė do t'i shoh njė ditė
(2 herė)

Nėna larg mė shkruan
Se Tana ėshtė martuar

Tani s'mbetet gjė tjetėr
Zemrės t'i vė njė gur (2X)

Naki
06-12-04, 18:28
lazdrani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 20 Nov 2003
Mesazhe: 4544
Vendodhja: germany
Postuar: Mon Dec 06, 2004 12:20 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

U ndame ne Erresire
Ate nate kur binte shi
Me puthe nje here
Me the lamtumire
Da lote me pikojne
Oh shpirti im
Pse me le te vetem
Sa je e pamshire
Ato fjale i kujtoi
Zemra me vajton
Te Dua Vashe te Dua
Pa ty smunde te jetoi

aferdita
06-12-04, 19:55
Sikur hije,ti u zhduke
u nise ku do te shkosh
me ca plaqka ne nje dore
ike nga kjo toke

Per ty jeta eshte neper rruge
Per ty Vendlindje nuk ka
Per ty kenga eshte pikellim
Per ty o Gurbetqare

Por si zogjet qe shtegtojn
per ēdo dite udhton
sa mbi dete,sa mbi male
por ngrohtesi sun gjan

Eshte nje zjarre qe te ngrohe ne voter
eshte nje vend,si ai nuk ka
se ne at vend je ne nje sofer
eshte KOSOVA nene........

Remzije Osmani
me te vertet kenge e bukur dhe e qelluar
dhe me kete kenge i pershendes te gjithe Gurbetqaret

Naki
06-12-04, 20:03
Falemenderit Aferdita,me te vertet eshte nje kenge e Bukur shume emocionale per ne Gyrbetqaret.

Diana007
07-12-04, 12:49
Ne kete nat te qet
mua gjumi s'me merr
endrrat per ty jan
gjithnje e me tmerr

te ishe ti pran meje
nje keng do ta kendoj
nje keng me kitar
qe zemren tende
do ta kishte qetesuar

tri her te enderrova
vetem per nje nat
fjalen s'ta harrova
s'te dua me the
s'te dua me the
s'te dua me the

E kujtoj ate dit
ate dite vjeshte me shi
nga rruget e kalas
zbrisnim ne te dy
dhe hecnim te perqafuar
dhe shiu binte litar
dhe ne funda ma the
te tmerrshmen fjal

tri her te enderrova
vetem per nje nat
fjalen s'ta harrova
s'te dua me the
s'te dua me the
s'te dua me the

tri her te enderrova
vetem per nje nat
fjalen s'ta harrova
s'te dua me the
s'te dua me the
s'te dua me the


Kjo keng e kendon Remzie Osmani :wink:

KriSTaL
08-12-04, 08:07
Plaku
C'me ka gjetur mua te zine
Me kete kam ren' ne halle
Me ka sterrosur shtepine
Refugjate me ka dale

Plaka
Pse s'e mbyll o i marrosur
U nxifsh e te dalte boja
O matuf i plevitosur
Kurbetin e kam nga zonja

..........................
.........(se ca s'i di)

Plaku
C'bera u me ik'ka mendja
Pse i bera oret ere
Zonja do te kete thene
Rri e pret per ti kolere

Ref.
Mos u mundo mos u mundo
Do gjezdis e boteno ...

Plaka
Rri rehat o teveqele
Mos i hap me vetes pune
O thinjoshi kacurrele
Kush te njeh me mire se une

Plaku
Eja eja tenja gjalle
Se koka mu pervelua

Plaka
Nga te erdhi ky behare,
Apo nga malli per mua

Naki
08-12-04, 17:19
vushtrriaAnėtarėsuar: 09 Mar 2004
Mesazhe: 1933
Vendodhja: mbreteri
Postuar: Fri Oct 01, 2004 9:48 pm Titulli i mesazhit: titulli i mesazhit

--------------------------------------------------------------------------------

ahahahhah gentiani qfar teze tash ja mbyll temen
_________________
KUR ZOGJET VDESIN DUKE KENDUAR


Mbrapsht nė krye


Gentiani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 27 Jun 2004
Mesazhe: 945
Vendodhja: Lugina e dashurisė!
Postuar: Fri Oct 01, 2004 9:50 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Barbaroza shkruajti:
Nipqe,mos iu hidhero tezes,por nje teme me permbajtje te njejte ekziston!
Po mire,kisha dashur,besoj se edhe tjeret,te shikojme cfare textesh te bukura kengesh po na ofron!


jo moj Teze, se nuk ėshtė e mundur tė ekzistojė temė e dytė por nėse ekziston njė temė e tillė, atėherė le tė bartet tek tema tjetėr ekzistuese, se e vazhdoj edhe atje pa problem

Mbrapsht nė krye


Barbaroza
Moderator/e


Anėtarėsuar: 09 Jan 2004
Mesazhe: 6202
Vendodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postuar: Fri Oct 01, 2004 9:50 pm Titulli i mesazhit: Re: titulli i mesazhit

--------------------------------------------------------------------------------

vushtrria shkruajti:
ahahahhah gentiani qfar teze tash ja mbyll temen

Jo aspak,vetem le te shkruaje nipqeja kesi texte te bukura
_________________


Mbrapsht nė krye


Barbaroza
Moderator/e


Anėtarėsuar: 09 Jan 2004
Mesazhe: 6202
Vendodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postuar: Fri Oct 01, 2004 9:51 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Gentiani shkruajti:
Barbaroza shkruajti:
Nipqe,mos iu hidhero tezes,por nje teme me permbajtje te njejte ekziston!
Po mire,kisha dashur,besoj se edhe tjeret,te shikojme cfare textesh te bukura kengesh po na ofron!


jo moj Teze, se nuk ėshtė e mundur tė ekzistojė temė e dytė por nėse ekziston njė temė e tillė, atėherė le tė bartet tek tema tjetėr ekzistuese, se e vazhdoj edhe atje pa problem


O Jooooo nipqe,vazhdo ketu
_________________


Mbrapsht nė krye


Gentiani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 27 Jun 2004
Mesazhe: 945
Vendodhja: Lugina e dashurisė!
Postuar: Fri Oct 01, 2004 9:56 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

falemnderit Teze e vazhdoj unė tė sjell tekste tė zgjedhura kėtu...

ani vushtrria menjėherė priti mos po e mbyllin temėn menzi qė e shkrova kėtė tekst kėtu

Mbrapsht nė krye


Gentiani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 27 Jun 2004
Mesazhe: 945
Vendodhja: Lugina e dashurisė!
Postuar: Fri Oct 01, 2004 10:06 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Nė bangat e shkollės moj mike

Nė bangat e shkollės moj mike
Dy emra i gdhendėm dikur
Por ti nuk e di si mė ike
Dhe zemrės si gurat mbi gurė 2X

U ndamė nė errėsirė, jeta ndarje ka
Veē zemra lamtumirė, zemrės nuk i tha 2X

U ndamė nga shkolla me mallė,
Por ne nuk u ndamė pėrjetė
Askush nuk e zu vėndin tėnd
Tė tillė dashuri s`mund tė ketė 2X

U ndamė nė errėsirė, jeta ndarje ka
Veē zemra lamtumirė, zemrės nuk i tha 2X

Dashuria e pare nuk harrohet,
Dėgjoje kėtė fjalė qė tronditė
Veē mali me malin s`bashkohet
Por njerėzit takohen njė ditė

U ndamė nė errėsirė, jeta ndarje ka
Veē zemra lamtumirė, zemrės nuk i tha 2X

Mbrapsht nė krye


Barbaroza
Moderator/e


Anėtarėsuar: 09 Jan 2004
Mesazhe: 6202
Vendodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postuar: Sun Oct 03, 2004 5:28 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Gentiani,kete kenge sa here e kendonim bashke me shoket dhe shoqet e klases
_________________


Mbrapsht nė krye


MurgeshaAnėtarėsuar: 24 Oct 2003
Mesazhe: 6416
Vendodhja: Diku nėpėr botė.
Postuar: Sun Oct 03, 2004 6:33 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Dy dele, treqind pare
Qou Gentian shkep cigare.

Dy dele treqinda pare
Qou Barbarozė shkepnaj kafe.

Mbrapsht nė krye


Barbaroza
Moderator/e


Anėtarėsuar: 09 Jan 2004
Mesazhe: 6202
Vendodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postuar: Sun Oct 03, 2004 7:17 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

O Murgesha,ok ok se me fute ne valle,po kercej tash.Urdheroni te kafeja e forumit
_________________


Mbrapsht nė krye


vushtrriaAnėtarėsuar: 09 Mar 2004
Mesazhe: 1933
Vendodhja: mbreteri
Postuar: Mon Oct 04, 2004 9:10 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Gentiani shkruajti:
falemnderit Teze e vazhdoj unė tė sjell tekste tė zgjedhura kėtu...

ani vushtrria menjėherė priti mos po e mbyllin temėn menzi qė e shkrova kėtė tekst kėtuky eshte korrupsion
_________________
KUR ZOGJET VDESIN DUKE KENDUAR


Mbrapsht nė krye


Gentiana
Moderator/e


Anėtarėsuar: 09 Oct 2003
Mesazhe: 5697
Vendodhja: Ku t'me pelqen!!
Postuar: Tue Oct 05, 2004 5:18 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mundem pa ty!

Me trego e dashur me trego,
pse po vuan ti per dashuri?
Dua t'jemi bashk ne perseri
nuk e duroj un me ket vetmi!
Te te them ate qe un mendoj
fjalt e embla se te dashuroj
U largove smund tjetoj pa ty
jo jo smundem te t'harroj ty

Me shikim do te ndjek
me perqafi ledhatoj
me nje puthje, do te ushqej
Me lot do te kujtoj
vetem ty te dua
zemren do ta fal per jet
E vetmja dashuri je ti!

2x
Nuk mundem pa ty,
nuk mundem pa ty
nuk mundem pa ty t'jetoj me
Nuk mundem pa ty
nuk mundem pa ty ne jet

_________________


Mbrapsht nė krye


Gentiani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 27 Jun 2004
Mesazhe: 945
Vendodhja: Lugina e dashurisė!
Postuar: Tue Oct 05, 2004 6:55 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Ju pėrshėndes tė gjithėve pėr angazhimin tuaj nė temė, por ju kisha lutur herave tjera ta sillni nga njė tekst kėnge me vehte, po patėt mundėsi

vushtria, nuk ėshtė ky korrupsion, por dhėnje e lejės - pėr tė sjellur nė vazhdim tekste kėngėsh

Mbrapsht nė krye


Gentiani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 27 Jun 2004
Mesazhe: 945
Vendodhja: Lugina e dashurisė!
Postuar: Tue Oct 05, 2004 6:58 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Nė vazhdim po sjell njė tekst tjetėr, lexim tė kėndshėm!


Hajde

hajdeeeeeeeee, hajdeeeeeeeeeeeee
ti mos prit ti
njė zemėr prap do ta gėnjejmė
hajdeeeeeeee, hajdeeeeeee
ti mos prit ti
njė zemėr prap do ta gėnjejmė

kaloj rrugėt e gjata
shikoj pemėt e larta
kėtė hystori pata
harroj kohėt e arta

se dij pse ka shku pata
udhėtim nė rrugėt e gjata
qėndroj nuk mund tė vrapoja
historinė time kujtoja

njė trung rrugėn ma priste
njė tjetėr ėndėrrėn ma vriste
njė djall nė vesh mė fliste
nuk po kaloj
jo, jooooooooooo

hajdeeeeeeeee, hajdeeeeeeeeeeeee
hajdeeeeeeeee, hajdeeeeeeeeeeeee

ti mos prit ti
njė zemėr prap do ta gėnjejmė

hajdeeeeeeeee, hajdeeeeeeeeeeeee
hajdeeeeeeeee, hajdeeeeeeeeeeeee
njė zemėr prap do ta gėnjejmė

se dij pse ka shku pata
udhėtim nė rrugėt e gjata
qėndroj nuk mund tė vrapoja
historinė time kujtoja

njė trung rrugėn ma priste
njė tjetėr ėndėrrėn ma vriste
njė djall nė vesh mė fliste
nuk po kaloj
jo, jooooooooooo

kaloj rrugėt e gjata
shikoj pemėt e larta
kėtė hystori pata
harroj kohėt e arta

njė trung rrugėn ma priste
njė tjetėr ėndėrrėn ma vriste
njė djall nė vesh mė fliste
nuk po kaloj
jo, jooooooooooo

hajdeeeeee, hajdeeeeee hajde, haaaaaaaaaaajdeee
hajdeeeeee, hajdeeeee, hajdee haaaaaaaaaajdeeee 3x 4x ose 5 x, nuk munda ti njeh sa herė

njė zemėr prap do ta gėnjejmė

Mbrapsht nė krye


qika_prAnėtarėsuar: 16 May 2004
Mesazhe: 377
Vendodhja: Prishtina
Postuar: Fri Oct 08, 2004 4:15 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

DIKUR LUAJA ME NDJENJĖN E SAJ---- Redon Makashi
Mbizotėronte njė qetėsi
nė kėtė natė gjithēka pushonte
kisha shumė nevojė pėr tė
nė ato ēaste mė mungonte .

Nė kėtė rrugė pa njeri
ku asgjė nuk ekzistonte
mu kujtua ajo vajzė
zėri i saj kur mė thoshte

“ Tė dua shumė
mos mė lėr vetėm
kam shumė frikė tė rri pa ty
ėshtė botė e egėr „ !

Dhe pastaj mė pėrqafonte
e pas vehtes mė pushtonte
e ndjeja dorėn e saj
gjithė trupin ma pėrshkronte
e njė botė tjetėr na priste mė pas .

I kam ndėr mend
lotėt e saj
dashuronte si e ēmendur
si e marrė .

Nuk mundem ta imagjinoj
se ty t‘kam humbur vėrtet
Dikur unė luaja me ndjenjėn e saj
e sot e vuaj vetė .

Mė duke se asnjėherė
s‘do dashuroj mė kaq fort
e janė kujtimet qė mė shkatėrrojnė
gjithmonė .
_________________
Nese nuk deshironi kete jete nuk jeni te detyruar ta jetoni

Mbrapsht nė krye


qika_prAnėtarėsuar: 16 May 2004
Mesazhe: 377
Vendodhja: Prishtina
Postuar: Fri Oct 08, 2004 4:19 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

:: Pronė_________Asgje sikur dielli

Ēka nėse dihet qė sipas tyre s'mund t'ofroj
Gjitha mrekullitė qė deri tani i kisha nė dorė

Ēka nėse dihet
qė sipas neve kjo ndodhė nė ankth
Dhe si do tė kryhet
do tė bindesh kur tė shikosh nga larg

A do tė grindesh nė vehte
Tė shtiresh si e marrė
Apo do tė pshtyshė nė mua
Sa herė tė ipet rast

Kahdo qė kthehem bindshėm mė i mjerė
Duket se vetėm ti, nuk je kėtė herė
_________________
Nese nuk deshironi kete jete nuk jeni te detyruar ta jetoni

Naki
08-12-04, 17:29
ShEjToNkA
Moderator/e


Anėtarėsuar: 11 Jul 2004
Mesazhe: 4545
Vendodhja: Nė Zemėr tė...??!!!
Postuar: Fri Oct 08, 2004 10:41 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Kėnga: Kthehu


Mė ke thirė me Hotmaile
Tė kam ardhė nė Messenger
Ku komunikoishim deri nė mėngjes
Je larguar pėr njė shkronjė
Qė vonova me tė shkru
Mė le dhimbje dole Offline


A diskutuam pėr t'u ndarė
A komunikove pėr mos me marrė

Kthehu serish Online
Tė fali njė mijė shkronja pėr njė natė
Se po mė mungoin mesazhet e tua
kthehu serish Online se dot pa ty
S'po mundem nė messenger tė rri

A diskutuam per t'u ndarė
A komunikove pėr mos me marrė


Mė ke thirė me Hotmaile
Tė kam ardhė nė Mesengjer
Ku komunikoishim deri nė mėngjes
Je larguar pė njė shkronjė,
Qė vonova me tė shkru, ndajė
Mė le dhimbje dole Offline

A diskutuam pėr t'u ndarė
A komunikuam pėr mos me marrė

Kthehu serish Online
Tė falė njė mijė shkronja pėr njė natė
Se po mė mungoin mesazhet e tua
Kthehu serish Online se dot pa ty
S'po mundem nė messenger tė rri

A diskutuam pėr t'u ndarė
A komunikuam pėr tė mos me marrė

kthehuuuuuuuuuuuuuuuu sėrish Onlineeeeeeee

_________________


Shifna more sa mirė dukemi si me qenė motra?!!

Mbrapsht nė krye


Gentiani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 27 Jun 2004
Mesazhe: 945
Vendodhja: Lugina e dashurisė!
Postuar: Wed Oct 13, 2004 6:12 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

qika_pr dhe Shejtonka ju falemnderit pėr angazhimin tuaj kėtu!

nė vazhdim edhe njė tekst tjetėr, nga Alma Bektashi


Tė gėnjenė ai

ku janė ėndėrrat qė pėrkundėm
ku i quam ku na humbėn
gjithė ato qė ėndėrruam
ne tė dy
nė mė do a mė mallėkon
mė kujton apo loton
jetėn thuam pa ty vehtėm si e kalon
kėtė buzėn e bekuar

nė tė thotė se ėshtė betuar
se nuk do t`ia puthte kurrė njė tjetėr vajzė
nėse duket se nuk vuan
siē e bėnė ai po luan
thotė se zemra e tij jo
nuk mė deshi kurrė
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai

ki kujdes se tė mashtron, nuk e kupton
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
ki kujdes se tė mashtron
nuk e beson
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
hmmmmmmmm
se mė deshti fortė
dhe prap mė dashuron

tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
se mė deshti fortė
dhe prap mė dashuron
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai

hmmmmmm hmmmmmm

thuam nėse flet pėr mua
thuam nėse ėshtė pendua
thuam nė mė quan edhe tė pabesė
me portretin e sajuar
thuam nėse ka ndryshuar
thuam nėse mund tė ketė
njė tjetėr shpresė

tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
ki kujdes se tė mashtron, nuk e kupton
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
ki kujdes se tė mashtron
nuk e beson
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė aiiiiii
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė aiiiiiii
se mė deshti fortė
dhe prap mė dashuron

Rrenacaku i dreqit !

Mbrapsht nė krye


Gentiani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 27 Jun 2004
Mesazhe: 945
Vendodhja: Lugina e dashurisė!
Postuar: Mon Oct 18, 2004 5:01 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Ja ku jam!

Tė kėrkoj,
tė kėrkoj e nuk tė gjej,
nė ēdo vend ku kėmba shkel,
ti askund, askund nuk je.
Tė kėrkoj,
si i ēmendur tė kėrkoj,
nėpėr botėn qė s'mbaron,
sa dhe fryma mė ndalon.

Pse ?
pse mė torturon?
K’tė natė.
Pse ?
thonė unė jam njeri,
pa fat.

Ti,
dhe njėher po tė kthehesh ti,
ja ku jam.
Dhe njėher tė mė duash prap
ja ku jam.
Dhe njėher ti tė jesh e imja,
ja ku jam
Parajsėn tė ta fal.

Dhe njėher tė tė mbajė nė duar,
ja ku jam.
Dhe njėher tė mė bėsh tė vuaj,
ja ku jam.
Dhe njėher tė mė vrasėsh mua,
ja ku jam.
Dhe vdekja le t’mė marr.

Mė mungon,
zėrin tėnd nuk e dėgjoj.
Njė mesazh nė telefon,
shpirti im sa mė mungon.
Mė mungon,
prekja jote mė mungon,
trupi yt kur drithėron
dhe njė puthje qė s’mbaron

Pres,
pres tė mė vish,
k’tė natė
Pres,
ēdo njeri e ka,
njė fat.

Ti,
dhe njėher po tė kthehesh ti,
ja ku jam.
Dhe njėher tė mė duash prap
ja ku jam.
Dhe njėher ti tė jesh e imja,
ja ku jam,
parajsėn tė ta fal.
Dhe njėher tė tė mbajė nė duar,
ja ku jam.
Dhe njėher tė mė bėsh tė vuaj,
ja ku jam.
Dhe njėher tė mė vrasėsh mua,
ja ku jam.
Dhe vdekja le t’mė marr.

Mbrapsht nė krye


UrataAnėtarėsuar: 26 Jun 2004
Mesazhe: 445

Postuar: Mon Oct 18, 2004 5:47 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Gentiani shkruajti:
qika_pr dhe Shejtonka ju falemnderit pėr angazhimin tuaj kėtu!

nė vazhdim edhe njė tekst tjetėr, nga Alma Bektashi


Tė gėnjenė ai

ku janė ėndėrrat qė pėrkundėm
ku i quam ku na humbėn
gjithė ato qė ėndėrruam
ne tė dy
nė mė do a mė mallėkon
mė kujton apo loton
jetėn thuam pa ty vehtėm si e kalon
kėtė buzėn e bekuar

nė tė thotė se ėshtė betuar
se nuk do t`ia puthte kurrė njė tjetėr vajzė
nėse duket se nuk vuan
siē e bėnė ai po luan
thotė se zemra e tij jo
nuk mė deshi kurrė
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai

ki kujdes se tė mashtron, nuk e kupton
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
ki kujdes se tė mashtron
nuk e beson
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
hmmmmmmmm
se mė deshti fortė
dhe prap mė dashuron

tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
se mė deshti fortė
dhe prap mė dashuron
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai

hmmmmmm hmmmmmm

thuam nėse flet pėr mua
thuam nėse ėshtė pendua
thuam nė mė quan edhe tė pabesė
me portretin e sajuar
thuam nėse ka ndryshuar
thuam nėse mund tė ketė
njė tjetėr shpresė

tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
ki kujdes se tė mashtron, nuk e kupton
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė ai
ki kujdes se tė mashtron
nuk e beson
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė aiiiiii
tė gėnjenė ai, tė gėnjenė aiiiiiii
se mė deshti fortė
dhe prap mė dashuron

Rrenacaku i dreqit !


E degjoj shpesh kete kenge Alma bene nje interpretim knaqor! Ah bre Gentian edhe ti ku po i gjitheanshem ishe! S'po len sen pa dite!

Mbrapsht nė krye


Gentiani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 27 Jun 2004
Mesazhe: 945
Vendodhja: Lugina e dashurisė!
Postuar: Mon Oct 18, 2004 5:52 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Ha,hahahaaaa Urata ! E kam favorite tė kėngės vendasen time Alma

Mbrapsht nė krye


vushtrriaAnėtarėsuar: 09 Mar 2004
Mesazhe: 1933
Vendodhja: mbreteri
Postuar: Mon Oct 18, 2004 7:13 pm Titulli i mesazhit: t

--------------------------------------------------------------------------------

gentiani a mendoni se ka korrupsion ne ket forum ahahahaha
_________________
KUR ZOGJET VDESIN DUKE KENDUAR


Mbrapsht nė krye


Gentiani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 27 Jun 2004
Mesazhe: 945
Vendodhja: Lugina e dashurisė!
Postuar: Mon Oct 18, 2004 7:27 pm Titulli i mesazhit: Re: t

--------------------------------------------------------------------------------

Jo, kėtu nuk ka Korrupsion vushtrria, sepse zero tolerancė korrupsionit i moti i kemi thėnė

Mbrapsht nė krye


vushtrriaAnėtarėsuar: 09 Mar 2004
Mesazhe: 1933
Vendodhja: mbreteri
Postuar: Mon Oct 18, 2004 7:28 pm Titulli i mesazhit: t

--------------------------------------------------------------------------------

mendova per tezen tende, qe nuk po ua fshin temen e dyfishte qe e keni hapur ahahaahahahhaha
_________________
KUR ZOGJET VDESIN DUKE KENDUAR


Mbrapsht nė krye


Gentiani
Moderator/e


Anėtarėsuar: 27 Jun 2004
Mesazhe: 945
Vendodhja: Lugina e dashurisė!
Postuar: Mon Oct 18, 2004 7:35 pm Titulli i mesazhit: Re: t

--------------------------------------------------------------------------------

vushtrria shkruajti:
mendova per tezen tende, qe nuk po ua fshin temen e dyfishte qe e keni hapur ahahaahahahhaha


Tė lutem shumė vushtrria a? shko lexoje njėherė edhe atė temėn tjetėr dhe e shehė, se ata kanė tekste kėngėsh, por anglisht e shqip - tekste Tallava ndėrsa kėtu janė tekste kėngėsh shqip, pos ai teksti tallava i Shejtonkės

Sė fundit kėsaj teme, vetėm i shtojmė tekste kėngėsh shqipe dhe e licensuam temėn.

Aman moj Tezja Barbaroza i vendosė kėsaj temės sime edhe atė shqipe nė vazhdim, se ky vushtrria do tė na padisė nė gjyq pėr korrupsion

Mbrapsht nė krye


aferdita
Moderator/e


Anėtarėsuar: 31 Oct 2003
Mesazhe: 2428
Vendodhja: atje ku ndjehem me se mirti...
Postuar: Thu Oct 21, 2004 8:38 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Sinan Vllasaliu - Fotogafija

Po udhtojė si mėrgimtari
ta gjejė njė strehė ta bi tek ti
zemra e mbushur brenda me dashuri

Nata qė vjen po mė trembė mua
kėmbet nuk dijė ku po mė ēojnė
adresėn tani s'di ku ta kėrkoj


Ref.
Tani fotografija mė ka mbet nė dore
ndizė pėr mua dritėn qė tė shoh
s'dua prapa qė tė kthehem jo

Jam udhėtari i rrugės qė mė sjellė tek ti
Kjo vetmi mė mundon ne shpirt
mbushur brenda plot me dashuri


Nėse mė duhet t'a dhezė zjarrin
tė ngrohė pak duart nė kėtė natė
tė pres mėngjesin e tė nisem prap

Nata qė vjen po mė trembė mua
kėmbet nuk dijė ku po mė ēojnė
adresėn tani s'di ku ta kėrkoj


Ref.
Tani fotografija.................

_________________
Nė vend qė tė shesėsh dituri dhe zotėsi, pėrpiqu t’i fitosh ato.

Mbrapsht nė krye


dr1taAnėtarėsuar: 31 Aug 2004
Mesazhe: 790

Postuar: Thu Nov 18, 2004 11:36 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

4 Strings - Into the night

Shining light
another day turns into night
eternal fire
waited all my life

you take me away
million miles away from here
take me away
find a place for you and me

you're taking me higher
high as I can be
you take me away
forever you and me
take me away

you take me away

the tears I cry
kept the ?morgue? inside
i needed time
to make up my mind

you take me away
million miles away from here
take me away
find a place for you and me

you're taking me higher
high as I can be
you take me away
forever you and me
take me away
_________________


Mbrapsht nė krye


KriSTaLAnėtarėsuar: 30 Nov 2004
Mesazhe: 244
Vendodhja: Akoma Ne Planetin Toke !!
Postuar: Wed Dec 08, 2004 7:50 am Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Nese sonte ndihesh vetem
dhe ke frike te shohesh endrra
shuaj driten ndize zemren
do te me gjesh mua brenda

(Refreni)
Dhe lindi kenga dashurine
qe kurre per ty s'do kete mbarim
kjo kenge perjete
ngelet kujtim

Me ty asgje nuk do te ndroj
le te me falin boten mua
cdo vajze tjeter qe e takoj
ben me teper te te dua.
_________________
Sa Mė Shumė, Qe Rrij Me Njerez , Aq Mė Shumė Me Pelqejn " KAFSHĖT"TE NDERUAR ANETARE TE FORUMIT DHE MODERATOR DY TEMAT ME TE NJEJTEN PERMBAJTJE JANE TE FUZIONUAR NE NJE TEME QE ISHTE ME HERET E HAPUR NGA ZNJ:MURGESH:
ME NDERIME NAKI

Gjumashja
10-12-04, 14:56
Intro: Linkin Park & Jay-Z"Enocre-Numb


Yeah, Thank you thank you thank you, you're far to kind!
Whoo! Aha, uh, whoo, yeah! ready? whoo!
Whoo, Whoo

[Chorus - Jay-Z]
Now can I get an encore, do you want more
Cookin raw with the Brooklyn boy
So for one last time I need y'all to roar
uh uh uh uh

[Chester from Linkin Park]
Now what the hell are you waitin forrrr!!!

[Jay-Z]
After me, there shall be no more
So for one last time, make some noise

get 'em jay

[Verse One]
Who you know fresher than Hov'? Riddle me that
The rest of y'all know where I'm lyrically at
Can't none of y'all mirror me back
Yeah hearin me rap is like hearin G. Rap in his prime
I'm, young H.O., rap's Grateful Dead
Back to take over the globe, now break bread
I'm in, Boeing jets, Global Express
Out the country but the blueberry still connect
On the low but the yacht got a triple deck
But when you Young, what the -- you expect? Yep, yep
Grand openin, grand closin
God your man Hov' cracked the can open again
Who you gon' find doper than him with no pen
Just draw off inspiration
Soon you gon' see you can't replace him
with cheap imitations for THESE GENERATIONS!

[Chorus - Jay-Z]
Now can I get an encore, do you want more
Cookin raw with the Brooklyn boy
So for one last time I need y'all to roar


[Chester from Linkin Park]
Now what the hell are you waitin forrrr!!!

[Jay-Z]
After me, there shall be no more
So for one last time, make some noise

[Chester from Linkin Park]
What the hell are you waitin forrrr!!!

[Verse Two]
{*sighs*} Look what you made me do, look what I made for you
Knew if I paid my dues, how will they pay you
When you first come in the game, they try to play you
Then you drop a couple of hits, look how they wave to you
From Marcy to Madison Square
To the only thing that matters in just a matter of years (yea)
As fate would have it, Jay's status appears
to be at an all-time high, perfect time to say goodbye
When I come back like Jordan, wearin the 4-5
It ain't to play games witchu
It's to aim at you, probably maim you
If I owe you I'm blowin you to smithereens
Cocksucker take one for your team
And I need you to remember one thing (one thing)
I came, I saw, I conquered
From record sales, to sold out concerts
So muh-- if you want this encore
I need you to scream, 'til your lungs get sore

[Verse 3]
Tired of being what you want me to be
Feeling so faithless, lost under the surface
Don't know what you're expecting of me
Put under the pressure, of walking in your shoes
Caught in the undertoe, just caught in the undertoe
Every step that I take is another mistake to you
Caught in the undertoe, just caught in the undertoe
And every second I waste is more than I can taaaakkee!!

[Chorus 2]
I've become so numb
I can't feel you there
Become so tired, so much more aware
I'm becoming this, all I want to do
Is be more like me and be less like you
I've, become so nuuuuummmbbb!
(Can I get a encore? Do you want more, more, more, more)
I've, become so nuuuummmmbb!
(So for one last time I need y'all to roar!
One last time I need y'all to roar!)

blusky
13-12-04, 21:03
Boyz II Men

WATER RUNS DRY

We don't even talk anymore
And we don't even know what we argue about
Don't even say I love you no more
'Cause sayin' how I feel is no longer allowed
Some people will work things out
And some just don't know how II change

CHORUS:
Let's don't wait till the water runs dry
We might watch our whole lives pass us by
Let's don't wait till the water runs dry
We'll make the biggest mistake of our lives
Don't do it baby

Now they can see the tears in our eyes
But we deny the pain that lies deep in our hearts
Well maybe that's a pain we can't hide
'Cause everybody knows that we're both torn apart
Why do we hurt each other
Why do we push love away

REPEAT CHORUS.

blusky
13-12-04, 21:07
Blaze Of Glory
J. Bon Jovi

I wake up in the morning
And I raise my weary head
I've got an old coat for a pillow
And the earth was last night's bed
I don't know where I'm going
Only God knows where I've been
I'm a devil on the run
A six gun lover
A candle in the wind

When you're brought into this world
They say you're born in sin
Well at least they gave me something
I didn't have to steal or have to win
Well they tell me that I'm wanted
Yeah, I'm a wanted man
I'm a colt in your stable
I'm what Cain was to Abel
Mister catch me if you can

I'm going out in a blaze of glory
Take me now but know the truth
I'm going out in a blaze of glory
Lord I never drew first
But I drew first blood
I'm no one's son
Call me young gun

You ask about my conscience
And I offer you my soul
You ask if I'll grow to be a wise man
Well I ask if I'll grow old
You ask me if I've known love
And what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come
And I've seen it shot down
I've seen it die in vain

Shot down in a blaze of glory
Take me now but know the truth
'Cause I'm going down in a blaze of glory
Lord I never drew first
But I drew first blood
I'm the devil's son
Call me young gun

Solo

Each night I go to bed
I pray the Lord my soul to keep
No I ain't looking for forgiveness
But before I'm six foot deep
Lord, I got to ask a favor
And hope you'll understand
'Cause I've lived life to the fullest
Let this boy die like a man
Staring down a bullet
Let me make my final stand

Shot down in a blaze of glory
Take me now but know the truth
I'm going out in a blaze of glory
Lord I never drew first
But I drew first blood
And I'm no one's son
Call me young gun
I'm a young gun

Diana007
15-12-04, 12:10
Unė ai, ti, ajo - kenduar Nga Pirro Cako


Ja, ra mbrėmja. Ti s'je mė.
Ku ke shkuar? Unė s'e di.
Ne u prishėm pėr hiēgjė,
edhe gjatė do mbajmė mėri.

Do harrohen telefonat,
nėpėr pellgje sytė do na thahen.
Si prelud do bjerė nga qielli,
njė dėborė... kristal i bardhė.

Ref.
Dhe kėshtu, gjersa njė ditė,
tė na thotė jeta ne: Harro!
Do tė mbesim anonimė,
do tė jemi ne pėremra,
Unė "Ai" dhe ti "Ajo".

Mbi ne ra ndarja si njė dėborė,
mbuloi gjithēka: puthjet dhe fjalėt.
Dhe vitet shkuan dalngadalė,
ujrat u ndotėt, lumejtė u thanė.

Por, qaramanė, jo, s'do tė bėhemi,
se na u thye ėndrra ty dhe mua.
Ndonjė ditė nėpėr botė,
sytė tanė kur tė takohen,
s'do tė ketė urrejtje brenda.

Diana007
15-12-04, 12:12
Lugina e dashurisė - kėnduar nga Ilir Shaqiri

Del njė hėnė nė cep t'Gėrmisė
E mbyt rrezen nė mes t'luginės
E nriqon njė rrugė tė dashurisė
qė nis befas nė muzg tė Prishtinės

Rėndim natėn pėrqafuar
Rrezja e hėnės edhe unė
Brenda meje ngroh e shkrinė
Brenda teje gaz pa fund .

Nėpėr lisa gjen dy shkronja
Gjen dy emra zemėrshkruar
Ditėt ikin e stinėt ndėrrohen
Por kujtimi pėr ta kėtu rri zgjuar
Rėndim natėn pėrqafuar
Rrezja e hėnės edhe unė
Brenda meje ngroh e shkrin
Brenda teje gaz pa fund.

Vesa e mėngjesit ta lag cepallėn
Flokun e zi ta qėndis
Ėndrrat digjen e zemrat kallen
Nė luginėn e dashurisė.

Barbaroza
16-12-04, 18:26
Kėnga:
"Mi dhe flakė mallit tim"Teksti i kėngės:

E kujtoj me mall
ndjenjėn nė agim
a do t'kem ty vallė
lule n'pėrqafim

Si zanė mali je
trupin si selvi
synin zjarr e ke
buzėn si qershi

Haj... mi dhe flakė o mallit tim
trėndafile m'lu me vesė
nė kėtė natė o pa agim
puthjen tande po e pres

N'prehnin tim nuk ke pik'llim
do tė shkrihem n'dashuni
eja t'pres me padurim
tė jetojmė sa jemi t'ri .

Barbaroza
16-12-04, 18:28
Kėnga:
"Ditari"
Francesk Radi


Teksti i kėngės:

Pse po bie nje kitarė
Mos e di enigmėn time
E shqetėsuar heshtja jote
S'e kupton baba ndjenjėn time

Ne rininė e jetės tėnde
Kishe mike njė kitarė
Ndersa mik i zemrės sime
…ky ditar

E ēuditshme bija ime
Shpejt u rrite, ke ndryshuar
Deri vonė mban dritėn ndezur
Edhe telefoni rri bllokuar

Ti po pret nga une njė fjalė
Tė pėrgjigjem: "Jo s'e di"
Jeta nuk tė lė pėrherė femijė

(refren)
Se vjen njė ditė dhe mosha dashurinė kėrkon
Ajo ditė nuk sjell pėr ne jo ndarje, jo jo
Vjen kjo dashuri, mė tepėr na afron
Jeta ecėn shpejt, dot nuk e ndalon
-------------

Zemra mban enigmėn time
Nė ditar qėndron e shkruar
Deri vonė mban dritėn ndezur
Edhe telefoni rri bllokuar

Ti po pret nga une njė fjalė
Tė pėrgjigjem: "Jo s'e di" .

Gjumashja
16-12-04, 19:03
''All for love''Michael Bolton

The night becomes the dawn
To prove that loves goes on
It's written in the stars and in my heart of hearts
With you is where I still belong

Through every page we turn
Each lesson that we've learned
Will finally set us free or bring us to our knees
But love is right and never wrong

We know we can say we gave it all
We gave it all for love
Each step of the way we gave our soul
We gave it all for love... all for love

In silent prayers I pray
What words could never say
To reach into your heart no matter where you are
To promise we will find a way

To walk the road we've known
The road that leads us home
A milion dreams I've dreamed in every one I've seen
The face of you and you alone

We know we can say we gave it all
We gave it all for love
Each step of the way we gave our soul
We gave it all for love... we gave it all for love

A lifetime goes by so fast
For the secrets that remain
Soon the future becomes the past
When I hold you again... I'm gonna hold you forever

In silent prayers I pray
What words could never say
To reach you through the dark
To reach deep into your heart
To promise we will find a way

As night becomes the dawn
To prove that loves goes on
It's written in the stars and in our beating hearts
With you is where I still belong

Through every page we turn
Each lesson that we've learned
Will finally set us free or bring us to our knees
But love is right and never wrong

MemphiSx
18-12-04, 00:14
Ne Dasmen Time
Ti Zemra Ime
Eja e Mos U lodhe
Thane se Na ndane
Bashke Nuk na Lane
Sikurse Ende Me Done

Eja Ne Dasem Eja
Une Po T'Pres Tek Dera
Dhe nese Pyet Per Ty Dikush
Do ti Them qe je Krushk

BiNI O Ju Tupana
Hallin Kush Ma Dine
Ate qe Deshta shume
Sot e kam Karshi

Bini o Ju Tupana
Bini o Veq per Mua
Ate qe Deshta Shume
Sot Skam Drejte Ta DUa


Rovena Stefa :arrow: :arrow: Dasma

lazdrani
18-12-04, 15:30
Dashuria e vonuar


Ishte vone te bija ne dashuri
Aty ishte grua femijet e mi
Por ku kalove pran kopshtit tim
Shpirtin se qe me dridhi nje shqetesim
Por ti sdije gje dhe nuk me shiqoje fare
Se te trazoni shikimet djaloshare
Aq te bente per qirin e hutuar
Midis librashe e kopshtin te lulezuar
Ku ishe fshehur e s'te kam pare
Ti lulezove kaq papritur
Paj thjeshe me vinte per te Qajte
Bukuria jote me ka habiture
Midis pemesh rrija prisja ne ethe
Qe te shija se paku neper gjethe
Per nje qast te ndihesha i Ri
Dhe te qmallesha me ate bukuri
Kur erdhen krushqit nga nje qytet
Tjeter dhe zbrasen nje pushke ne stilin e vjeter
Nje gjethe e verdhe te kembet
me ra,Kopshti dhe Shpirti me ba

lazdrani
18-12-04, 15:31
Dashuria e vonuar


Ishte vone te bija ne dashuri
Aty ishte grua femijet e mi
Por ku kalove pran kopshtit tim
Shpirtin se qe me dridhi nje shqetesim
Por ti sdije gje dhe nuk me shiqoje fare
Se te trazoni shikimet djaloshare
Aq te bente per qirin e hutuar
Midis librashe e kopshtin te lulezuar
Ku ishe fshehur e s'te kam pare
Ti lulezove kaq papritur
Paj thjeshe me vinte per te Qajte
Bukuria jote me ka habiture
Midis pemesh rrija prisja ne ethe
Qe te shija se paku neper gjethe
Per nje qast te ndihesha i Ri
Dhe te qmallesha me ate bukuri
Kur erdhen krushqit nga nje qytet
Tjeter dhe zbrasen nje pushke ne stilin e vjeter
Nje gjethe e verdhe te kembet
me ra,Kopshti dhe Shpirti me bene sara

Sabri Fejzullahu

DEA
19-12-04, 00:42
Vaje

Qe diten qe vdiqe
Qe kure ste kam pare
Lotet qe kam derdhur sme jane dhe thare
Shume vjet u bene sot u mbushen dhjet
Qe kur me ke lene dhe ste shoh ne jete
Ne c`kopshte me lule ,ke qendruar vall
S`te vjen keq per mua, s`te vjen malle per djal
O engjell i bukur ,mos me le ne bote
Kthehu te te shohme ,te na mbeten lot

S`rrojme dote pa ty ,ti si rrone pa ne
Motmot qe rrojtem bashke ,ti sme urreve
atje tek lijanet, qiparis e ve re
ktheu te te shohme ,mos me le te pa.....
mos me le te gjore me zemer te ngrir
kthehu te gezohesh kur te shohsh te bire
e ke lene foshnje, tani u be burre
sarrite ta rritje ,ste ka pare kurre

blusky
19-12-04, 07:48
Louis Armstrong
What a Wonderful World

I see trees of green........ red roses too
I watch 'em bloom..... for me and for you
And I think to myself.... what a wonderful world.

I see skies of blue..... clouds of white
Bright blessed days....warm sacred nights
And I think to myself .....what a wonderful world.

The colors of a rainbow.....so pretty ..in the sky
Are there on the faces.....of people ..going by
I see friends shaking hands.....sayin'.. how do you do
They're really sayin'......I love you.

I hear babies cry...... I watch them grow
They'll learn much more.....than I'll never know
And I think to myself .....what a wonderful world


The colors of a rainbow.....so pretty ..in the sky
Are there on the faces.....of people ..going by
I see friends shaking hands.....sayin'.. how do you do
They're really sayin'...*SPOKEN*(I ....LOVE....YOU).

I hear babies cry...... I watch them grow
*SPOKEN*(You know their gonna learn
a whole lot more than I'll never know)
And I think to myself .....what a wonderful world
Yes I think to myself .......what a wonderful world.

Naki
20-12-04, 10:01
eritaAnėtarėsuar: 27 Oct 2004
Mesazhe: 144
Vendodhja: ch
Postuar: Sun Dec 19, 2004 6:15 pm Titulli i mesazhit: poezi apo vargjet nga erita

--------------------------------------------------------------------------------

KUSH I LAN VITET E MIA

Kure nje dite te kthehesh prap tek une,pasi ike hubur te gjitha n'bote e perbuzur dhe pak krenari kokulur e syt te pikojn lot,kush mi lan vitet e mia tash kush ma kthen buzeqeshjen qe kam humb kush mi kthen netet e gjata mu shum vite kaluan e tash eshte fund MIK TE NGUSHTE TASH KAM VEMTIN NDERSA NATEN UNE E KAM VLLA E DASHNOR E KAM PIKLLIMIN MOS U KTHE SE DUA ME TE PA e di mire kure si shkove kure u ndam ti e din sa lot kam derdh per ty sot po kthehesh dhe po kerkon ndjes harrove kure me shkele n'bes....
MIK TE NGUSHTE TASH KAM VETMIN E DASHNOR E KAM PIKLLIMIN MOS U KTHE SE DUA ME TE PA........
>>>>SABRI FEJZULLAHU<<<< >>>KUSH MI LAN VITET E MIA<<<< ap

blusky
20-12-04, 21:49
R.Kelly

"I Don't Mean It"Baby, oh baby
I know we had an argument and all
Ooh babe
And I must have said some pretty foul shit but
Mmm, mmm
I just want you to know that I ain't mean none of that
Baby, baby
None of it

Now I was supposed to be a man about it
Shoulda never left your side
No way, no how
Put too many years in this relationship
And it's not that serious for us to split
Now I admit sometimes I make mistakes
But still I appreciate the love we make
Stop at the door and put your bags back down
Now baby please can we work this out

Now I might say you can walk
(But I don't mean it)
And I might name call
(I don't mean it)
I may pull some silly stunts
(Uhm mmm)
But that's just a front, I don't mean it
(Now wait a minute hear me out)
Now I may holler at you
(I don't mean it)
And I may tell you we're through
(But I don't mean it, no, no)
May give you looks that can kill
(Can kill)
But it's not for real
(Not for real)
I don't mean it
(I don't mean it hey)

Now I was supposed to be more understanding
Instead of tryin to be so damn demandin
Baby I'm willing to drop my ego
And do the things I should have done and more
See I know that I can be a better man
Girl all you gotta do is take my hand
Promise me this time
I'm goin all the way
And show you all the reasons why you stayed

Now I might say you can walk
(But I don't mean it, no, no)
And I might name call
(Girl I don't mean it)
I may pull some silly stunts
(Ooh yeah)
But that's just a front, I don't mean it
(Listen baby)
Now I may holler at you
(But I don't mean it)
And I may tell you we're through
(Girl you should know, I don't mean it)
May give you looks that can kill
(Um mmm)
But it's not for real
I don't mean it
(Come here girl)

See I never meant
To break you down
And make you cry, make you cry
Oh please baby please
Turn back around
Don't you say goodbye, say goodbye
Sometimes I know that
I can take it
Just a little bit too far
But yo my heart is good
Heart is good
So baby you don't have to worry
You're gonna see a change
Girl you know I love ya
Even though I may say

Now I might say you can walk
(I don't mean it)
And I might name call
(But I don't mean it)
I may pull some silly stunts
(Hey)
But that's just a front
(Hey, hey)
I don't mean it
(I don't mean it, I don't mean it)
Now I may holler at you
(When I'm hollerin' at you)
And I may tell you we're through
(I never mean it when I say we're through)
May give you looks that can kill
(Kill)
But it's not for real
(Real)
I don't mean it
(I don't mean it)

Now I might say you can walk
(I don't mean it)
And I might name call
(But I don't mean it)
I may pull some silly stunts
(Hey)
But that's just a front
(Hey, hey)
I don't mean it
(I don't mean it, I don't mean it)
Now I may holler at you
(When I'm hollerin' at you)
And I may tell you we're through
(I never mean it when I say we're through)
May give you looks that can kill
(Kill)
But it's not for real
(Real)
I don't mean it
(I don't mean it)

Now I might say you can walk
(I may say that you can walk but I don't)
And I might name call
(Girl I promise I don't mean it)
I may pull some silly stunts
(Silly stunts)
But that's just a front
(Just a front)
I don't mean it
(Thinkin' I'm cool but I'm a fool)
Now I may holler at you
(When I'm hollerin' at you)
And I may tell you we're through
(I never mean it when I say we're through)
May give you looks that can kill
(Kill)
But it's not for real
(Real)
I don't mean it
(I don't mean it)

Now I might say you can walk
(Girl I don't mean it, I don't mean it)
And I might name call
(I don't mean it, I don't mean it)
I may pull some silly stunts
(I don't mean it)
But that's just a front
(I don't mean it)
I don't mean it
(Hey, hey, hey, hey)
Now I may holler at you
And I may tell you we're through
May give you looks that can kill
But it's not for real
I don't mean it

Gjumashja
21-12-04, 12:37
"'I wanna Love you Forever''Jessica Simpson


You set my soul at ease
Chased darkness out of view
Left your desperate spell on me
Say you feel it too
I know you do
I've got so much more to give
This can't die, I yearn to live
Pour yourself all over me
And I'll cherish every drop here on my knees

I wanna love you forever
And this is all I'm asking of you
10,000 lifetimes together
Is that so much for you to do
Cause from the moment that I saw your face
And felt the fire in your sweet embrace
I swear I knew
I'm gonna to love you forever

My mind fails to understand
What my heart tells me to do
And I give up all I have just to be with you
And that would do
I've always been taught to win
And I never thought I'd fall
Be at the mercy of a man,
I've never been
Now I only want to be right where you are

I wanna love you forever
And this is all I'm asking of you
10,000 lifetimes together
Is that so much for you to do
Cause from the moment that I saw your face
And felt the fire in your sweet embrace
I swear I knew
I'm gonna to love you forever

In my life I've learned that heaven never waits
Lets take this night before its gone
Like yesterday
Cause when I'm with you there's no where else
That I would ever wanna be, no
I'm breathing for the next second I can fell you
Loving me....I'm gonna love

I wanna love you forever
And this is all I'm asking of you
10,000 lifetimes together
Is that so much for you to do
Cause from the moment that I saw your face
And felt the fire in your sweet embrace
I swear I knew
I'm gonna to love you forever

Gjumashja
21-12-04, 12:45
P!NK''U make me Sick''

They make me sick
I know I feel you, that's why we gotta stick together
Yep Yep Yep {laughs} I know it...

::Chorus::
You make me sick
I want you and I'm hatin it
Got me lit like a candlestick
Get too hot when you touch the tip, I'm feelin it, I gotta getta grip
And it's drivin me crazy baby don't you quit
Can't get enough of it
You got me goin again
Baby, you got me goin again
You make me sick

He was doing 8-0 on the freeway
In the 6 double O, bumpin Isley
He was gettin kinda close, kinda touch-ay
Cuz he had a little too much Hennessey
He told me that he wanna go home, with me up on the hill to my condo
Told me he would keep it all on the low-low
But I told him, "boo, I don't really know though"
He got closer to me...it started gettin deep
He had me in a zone when he started to show me things
I never saw before
Baby was smooth but I knew it was game
Hell-of-a cool but you men are the same
The way he licked his lips and touched my hips
I knew that he was slick

{Repeat Chorus}

In the 6 now, so hot
Gotta pull all the windows down
Eyes lead and I'm thinkin bout the sheets now
Wonderin should I really take it there now
He told me he would make it worth it
Again, how many times have I heard this
Kinda funny, but I wasn't even nervous
Well his slick-ass lines were kinda workin
I felt my knees get weak...his body was callin me
Just couldn't take the heat
Anyway it was 2 or 3, I had to get off the streets
Baby was cool but I knew it was game
Said, he was too schooled to be screamin my name
Even though we made the best of it
I still told him this...

:P :P :P

Barbaroza
29-12-04, 15:57
Fjalet e vjehrres

Heeejjjjj ,na ka ardhe nje kohe o
Nje zakon i keq
Kto rejat e sotit
S’dojne me nejte me pleq
Nusja po i thote burrit
Pleqte s’du me ti pa
Hala pa u ba java
Po dojka me u da :roll: :roll: :roll:

Ngoni o ju motra
Ngoni o ju gra
Se kur t’baheni vjehrra
N’men ka me ju ra
Se fjala e nuses
Boll koka e rane
Po kur po m’idhnon djali
Se toka me m’zane :evil: :evil: :evil:

Heeeeeeejjjjjj
Sikur djal hastreti
O nana te ka rrite
Si e more nusen
Tu kane shterre o syte
Krejt t’ka ba per veti
E kurgja s’je tuj pa
Cka po te thote lulja
Oo amin je tuj ba :lol: :lol: :lol:

Tana salltanatet thuja sot o i ka
Kurre me goje se nijta
Jolla lum tuj ba
Faji s’eshte te ti
Qe kshtu je lazdru
Burri qe eshte burre
E mbush mend nje gru :wink: :wink: :wink:

Edhe vjehrra duhet me pas marifet
Oo robit te huj o mos me i dhane gazep
Se ka marr tash nuse
Mos t’sillet si mret
Evladin e huj oo e ka amanet. :idea: :idea: :idea:

uliksi31
29-12-04, 17:28
Per ata,mire kan pas then:

Kqyrja nenen merrja bine (vajzen) P.sh. si Halla e madhe

Kqyrja baben jepja bine. P.sh si Albanam :lol: :lol:

Naki
29-12-04, 18:48
Fjalet e vjehrres

Heeejjjjj ,na ka ardhe nje kohe o
Nje zakon i keq
Kto rejat e sotit
S’dojne me nejte me pleq
Nusja po i thote burrit
Pleqte s’du me ti pa
Hala pa u ba java
Po dojka me u da :roll: :roll: :roll:

Ngoni o ju motra
Ngoni o ju gra
Se kur t’baheni vjehrra
N’men ka me ju ra
Se fjala e nuses
Boll koka e rane
Po kur po m’idhnon djali
Se toka me m’zane :evil: :evil: :evil:

Heeeeeeejjjjjj
Sikur djal hastreti
O nana te ka rrite
Si e more nusen
Tu kane shterre o syte
Krejt t’ka ba per veti
E kurgja s’je tuj pa
Cka po te thote lulja
Oo amin je tuj ba :lol: :lol: :lol:

Tana salltanatet thuja sot o i ka
Kurre me goje se nijta
Jolla lum tuj ba
Faji s’eshte te ti
Qe kshtu je lazdru
Burri qe eshte burre
E mbush mend nje gru :wink: :wink: :wink:

Edhe vjehrra duhet me pas marifet
Oo robit te huj o mos me i dhane gazep
Se ka marr tash nuse
Mos t’sillet si mret
Evladin e huj oo e ka amanet. :idea: :idea: :idea:

Para se te martohej Lazdrani ja dhurova kete kasete te adem ramadanit me po kete kenge.
I keshte pelqyer :roll: :roll: :roll:

Pershendetje Barbaroza per kete tekst te bukur.

Barbaroza
30-12-04, 10:01
Naki,po e marr me mend sa i ka pelqyer Lazdranit, hahahahahaahahhaaaa.
Pershendetje edhe per ty!

blusky
31-12-04, 00:08
STING

Desert Rose

I dream of rain
I dream of gardens in the desert sand
I wake in pain
I dream of love as time runs through my hand

I dream of fire
Those dreams are tied to a horse that will never tire
And in the flames
Her shadows play in the shape of a man's desire

This desert rose
Each of her veils, a secret promise
This desert flower
No sweet perfume ever tortured me more than this

And as she turns
This way she moves in the logic of all my dreams
This fire burns
I realise that nothing's as it seems

I dream of rain
I dream of gardens in the desert sand
I wake in pain
I dream of love as time runs through my hand

I dream of rain
I lift my gaze to empty skies above
I close my eyes, this rare perfume
Is the sweet intoxication of her love

I dream of rain
I dream of gardens in the desert sand
I wake in pain
I dream of love as time runs through my hand

Sweet desert rose
Each of her veils, a secret promise
This desert flower
No sweet perfume ever tortured me more than this

Sweet desert rose
This memory of Eden haunts us all
This desert flower, this rare perfume
Is the sweet intoxication of the fall

blusky
31-12-04, 00:10
Fjalet e vjehrres

Heeejjjjj ,na ka ardhe nje kohe o
Nje zakon i keq
Kto rejat e sotit
S’dojne me nejte me pleq
Nusja po i thote burrit
Pleqte s’du me ti pa
Hala pa u ba java
Po dojka me u da :roll: :roll: :roll:

Ngoni o ju motra
Ngoni o ju gra
Se kur t’baheni vjehrra
N’men ka me ju ra
Se fjala e nuses
Boll koka e rane
Po kur po m’idhnon djali
Se toka me m’zane :evil: :evil: :evil:

Heeeeeeejjjjjj
Sikur djal hastreti
O nana te ka rrite
Si e more nusen
Tu kane shterre o syte
Krejt t’ka ba per veti
E kurgja s’je tuj pa
Cka po te thote lulja
Oo amin je tuj ba :lol: :lol: :lol:

Tana salltanatet thuja sot o i ka
Kurre me goje se nijta
Jolla lum tuj ba
Faji s’eshte te ti
Qe kshtu je lazdru
Burri qe eshte burre
E mbush mend nje gru :wink: :wink: :wink:

Edhe vjehrra duhet me pas marifet
Oo robit te huj o mos me i dhane gazep
Se ka marr tash nuse
Mos t’sillet si mret
Evladin e huj oo e ka amanet. :idea: :idea: :idea:

Para se te martohej Lazdrani ja dhurova kete kasete te adem ramadanit me po kete kenge.
I keshte pelqyer :roll: :roll: :roll:

Pershendetje Barbaroza per kete tekst te bukur.

:D :D :) :) :wink:

Gjumashja
01-01-05, 11:47
''Shadow''ASHLEE SIMPSON


I was six years old
When my parents went away
I was stuck inside a broken life
I couldn't wish away
She was beautiful
She had everything and more
And my escape was hiding out and running for the door

Somebody listen please
It used to be so hard being me
Living in the shadow
Of someone else's dream
Trying to find a hand to hold but every touch felt cold to me
Living in a nightmare
A never-ending sleep
But now that I am wide awake
My chains are finally free
Don't feel sorry for me

All the days collided
One less perfect than the next
I was stuck inside someone else's life and always second best
Oh, I love you now 'cause now I realize
That it's safe outside to come alive in my identity

So if you're listening
There's so much more to me you haven't seen
Living in the shadow
Of someone else's dream
Trying to find a hand to hold but every touch felt cold to me
Living in a nightmare
A never-ending sleep
But now that I am wide awake
Then I can finally see
Don't feel sorry for me-

Mother, sister, father, sister, mother
Everything's cool now
Mother, sister, father, sister, mother
Everything's cool now
Oh, my life is good
I've got more than anyone should
Oh, my life is good
And the past is in the past

I was living in the shadow
Of someone else's dream
Trying to find a hand to hold but every touch felt cold to me
I'm living in a new day
I'm living it for me
And now that I am wide awake
Then I can finally see
Don't feel sorry for me
Don't feel sorry, don't feel sorry for me
Don't feel sorry, don't feel sorry for me

Living in, living in, living in the shadow
Living in, living in, living in a new day

blina
03-01-05, 00:45
I am so tired of being here
suppessed by all my childish fears
and if you have to leave
i with that you would just leave
cause your present still lingershere
and it want leave me alone

These wounds want seen to heal
this pain is just too real
there is just too much that time connoterase

ref..
When you cried Id wipe away all of yours a tears
when youd scream Id figh away all of yours tears
I help your hand throgh all of these years
but you still have
all of me

You used to coptirate me
by your resanating light
now I am bound by the life you left behing
your face it haunts
my ance pleasent dreams
your voice it chased away
all the sainty in me

Ive tired so hard to tell myself that your gone
but though youre still with me
Ive been alone all alog
.....

blina
10-01-05, 17:02
Ej a e din dikush tekstin e kenges se >Sarah Coonor<>Im living to love you>?
le te shkrune dikush ketu, please....

sihana
15-01-05, 13:30
All we have was just one summer
two lovers strolen in the park
but like they say the world keeps turning
as the leaves will fallen we should fall apart
now I'm waiting for the winter

nanananana..

to build my castle out of us and deep inside
this massive building there's a cristal lake of all the tears I cry..!!

[chorus]
baby for all my life don“t you know that it's true
I'm living to love you
so baby don“t think twice if you feel what i feel
trust your heart and do what i do
cause I'm living to love you

I'm living to love you...

when you gone its not forever
cause your remaining in my heart
so tell me why I feel this aching
everytime I think of you when we're apart

[chorus]
baby for all my life don“t you know that it's true
I'm living to love you
so baby don“t think twice if you feel what i feel
trust your heart and do what i do
cause I'm living to love you

I admit that from time to time
i'm feeling insecured and think i'm gonna lose my mind
don't let it show, no,no no no no no
i don't think i'll ever understand that our love should never have a happy end
so, i really gonna try my best to let you know...

[chorus]
baby for all my life don“t you know that it's true
I'm living to love you
so baby don“t think twice if you feel what i feel
trust your heart and do what i do
cause I'm living to love you

when the final day comes
i know the angles they will see my smile
and if they wanna know the reason i will tell them why

baby for all my life..uhhuu yes
i'm living to love youblina kte e kerkove apo??
po kush e din teksitin e kenges se bleona qeretit eshte ajo kenga kshtu fillon: ik tani o budalla un e pash ajo te pa un e pash beri me sy un e di e kish me ty .....
ja kshtu diqka ...?

blina
16-01-05, 00:10
Shume te faleminderit Sihana kjo eshte ,edhe po ta dija kete kengen tende edhe neqoftese do te ishte disa faqe do te shkruaja por as qe kam ide se si eshte , por shpresoj qe dikush do ta plotesoj kete deshire.
FLM ................ blina

Gjumashja
21-01-05, 15:25
''Quit Playing Games With My Heart'' Backstreet BoysBaby...
Even in my heart I see
You're not being true to me
Deep within my soul I feel
Nothing's like it used to be
Sometimes I wish I could
Turn back time
Impossible as it may seem
But I wish I could so bad baby

Chorus
Quit playing games with my heart
Before you tear us apart
I should have known from the start
You know you've gotta stop
Quit playing games with my heart

I live my life the way
To keep you coming back to me
Everything I do is for you
So what is it that you can't see
Sometimes I wish I could
Turn back time
Impossible as it may seem
But I wish I could so bad, baby
You better quit playi ng games with my heart

Chorus

Quit playing games with my heart

Baby, baby the love that we had was so strong
Don't leave me hangin' here forever
Oh baby, baby this is not a lie
Let's stop this tonight

Baby, ooh
Quit playin' games
Na na na na na na na
Na na na na na baby
Na na na na na na na
Sometimes I wish I could turn back time
Impossible as it may seem
But I wish I could so bad, baby

Quit playin' games with my heart
Na na na na na na na
Na na na na na baby
Na na na na na na na
Quit playin' games with my heart
Na na na na na na na (with my heart)
Na na na na na baby
With my heart, with my heart

Gjumashja
16-03-05, 11:31
Caught Up Usher

I'm the kind of brotha
Who been doin' it my way
Gettin' my bread for years
In my career
And every lover
In and out my life
I hear love and left the tears
Without a care
Until I met this girl who turned the tables around
She caught me by surprise
I never thought I'd be the one breaking down
I cant figure it out why I'm so

Caught up
Got me feelin' it
Caught up
I don't kno
Caught Up Usher w what it is
But it seems shes got me twisted
I'm so
Caught up
Got me feelin' it
Caught up
I'm losin' control
This girls got a hold on me
Let me go baby

Now listen
My momma told me
Be careful who you do cuz karma comes back around
Same ol' song
But I was so sure
That it wouldnt happen to me
Cuz I know how to put it down
But I was so wrong
This girl was mean
She really turned me out
Her body was so tight
I'm lookin' for her in the daytime with a flashlight
My homies say this girl is crampin' my style
And I can't figure it out but

I'm so
Caught up
Got me feelin' it
Caught up
I don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm so
Caught up
Got me feelin' it
Caught up
I'm losin' control
This girls got a hold
I'm so
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm so
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I'm losin' control
This girls got a hold on me

And I think I like it baby
Oh nooo, oh no
Ooh, yeaah, oh my

This girl was mean
She really turned me out
Yeah, yeah, yeah, suga
My homies say this girl is crampin' my style
I'm so
Caught up
Caught up
Don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm so
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I'm losin' control
This girls got a hold
I'm so
Caught up
Im so
Caught up
I don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm
Caught up
Really feelin' it
She really turned me out
Her body was so tight
I'm lookin' for her in the daytime with a flashlight
My homies say this girl is crampin' my style
And I can't figure it out but

I'm so
Caught up
Got me feelin' it
Caught up
I don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm so
Caught up
Got me feelin' it
Caught up
I'm losin' control
This girls got a hold
I'm so
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm so
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I'm losin' control
This girls got a hold on me

And I think I like it baby
Oh nooo, oh no
Ooh, yeaah, oh my

This girl was mean
She really turned me out
Yeah, yeah, yeah, suga
My homies say this girl is crampin' my style
I'm so
Caught up
Caught up
Don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm so
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I'm losin' control
This girls got a hold
I'm so
Caught up
Im so
Caught up
I don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I'm losin' control
This girls got a hold on me Caught Up Usher got a hold
I'm so
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm so
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I'm losin' control
This girls got a hold on me

And I think I like it baby
Oh nooo, oh no
Ooh, yeaah, oh my

This girl was mean
She really turned me out
Yeah, yeah, yeah, suga
My homies say this girl is crampin' my style
I'm so
Caught up
Caught up
Don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm so
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I'm losin' control
This girls got a hold
I'm so
Caught up
Im so
Caught up
I don't know what it is
But it seems shes got me twisted
I'm
Caught up
Really feelin' it
Caught up
I'm losin' control

Gjumashja
19-03-05, 17:06
JULI :arrow: Geile Zeit


Hast du geglaubt, hast du gehofft, dass alles besser wird ?
Hast du geweint,hast du gefleht, weil alles anders ist?
Wo is“ die Zeit, wo is“ das Meer ?
Sie fehlt, sie fehlt hier.
Du fragst mich, wo sie geblieben ist.

Die nächte kommen die tage gehen
es dreht und wendet sich.
Hast du die Scherben nicht gesehen, auf denen du weitergehst?
Wo ist das Licht, wo ist dein Stern ?
Er fehlt, er fehlt dir.
Du fragst mich, wo er geblieben ist.
Wird alles anders?(3mal)

Ja ich weiß, es war ne“ geile Zeit,
uns war kein Weg zu weit.
Du fehlst hier.
Ja ich weiß, es war ne“ geile Zeit,
hey, es tut mir Leid,
es ist vorbei(3mal)

Du willst hier weg, du willst hier raus, du willst die Zeit zurück.
Du atmest ein, du atmest aus,
doch nichts verändert sich.
Wo ist die Nacht, wo ist der Weg ?
Wie weit, wie weit noch?
Du fragst mich, wo wir gewesen sind.
Wird alles anders? (3mal)

Ja ich weiß, es war ne“ geile Zeit,
uns war kein Weg zu weit.
Du fehlst hier.
Ja ich weiß, es war ne“ geile Zeit,
hey, es tut mir Leid,
es ist vorbei.
Ja ich weiß, es war ne“ geile Zeit,
hey, es tut mir Leid,
es ist vorbei.

Die Lichter sind aus es ist schwer zu verstehen
Du siehst hilflos zu wie die Zeiger sich drehen
Du siehst einen Stern
ihn kann nichts mehr zerstöhren
Du weißt das es geil war
das es geil war
Du weißt das es geil war


Ja ich weiß, es war ne“ geile Zeit,
uns war kein Weg zu weit.
Du fehlst hier.
Ja ich weiß, es war ne“ geile Zeit,
hey, es tut mir Leid,
es ist vorbei.
Ja ich weiß, es war ne“ geile Zeit,
hey, es tut mir Leid,
es ist vorbei.
Es ist vorbei(4mal)

Gjumashja
19-03-05, 18:02
Like a virgin
(Madonna)I made it through the wilderness
Somehow I made it through
Didn't know how lost I was
Until I found you
I was beat, incomplete
I'd been bad, I was sad and blue
But you made me feel
Yeah, you made me feel
Shiny and new
Like a virgin
Touched for the very first time
Like a virgin
When your heart beats
Next to mine
Gonna give you all my love, boy
My fear is fading fast
Been saving it all for you
'Cause only love can last
You're so fine and you're mine
Make me strong, yeah you make me bold
Oh your love thawed out
Yeah, your love thawed out
What was scared and cold
Like a virgin
Touched for the very first time
Like a virgin
With your heartbeat
Next to mine
Oooh,
oooh,
Oooh
oooh
You're so fine and you're mine
I'll be yours 'till the end of time
'Cause you made me feel
Yeah, you made me feel
I've nothing to hide
Like a virgin
Touched for the very first time
Like a virgin
With your heart beat
Next to mine

NobodysFool
23-03-05, 18:51
She laughed in my face, told me good-bye
Said don’t think about it, you can go crazy
Any thing can happen, anything can end
Don’t try to fight it, don’t try to save me

She’s a woman in love
And he’s gonna break her heart to pieces
She don’t want to see
She’s a woman in love, but it’s not me

Well all right, do what you want
Don’t try to talk, don’t say nothin’
She used to be the kind of woman
You have and you hold, she could understand the problem
She let the little things go

She’s a woman in love
And he’s gonna break her heart to pieces
But she don’t wanna know
She’s a woman in love, she can’t let go

Time after time, night after night
She would look up at me and say she was lonely
I don’t understand what she needed
I gave her everything, she threw it all away on nothin’
She’s a woman in love

NobodysFool
27-03-05, 17:54
Please if you get a chance to listen to the songs i post, you'll find that the songs i post are not just some type of message to whomever, but are just great songs to listen to.

Cumbersome by 7mary3
Cumbersome = PAVOLITSHĖM

she calls me Goliath and I wear the David mask
I guess the stones are coming too fast for her now
you know I'd like to believe this nervousness will pass
all the stones that are thrown are building up a wall
I have become cumbersome to this world
I have become cumbersome to my girl
I'd like to believe we could reconcile the past
resurrect those bridges with an ancient glance
but my old stone face can't seem to break her down
she remembers bridges, burns them to the ground
I have become cumbersome to this world
I have become cumbersome to this girl
too heavy too light, too black or too white, too wrong or too right,
today or tonight
cumbersome
too rich too poor, she's wanting me less and I'm wanting her more
the bitter taste is cumbersome
there is a balance between two worlds
one with an arrow and a cross
regardless of the balance life has become
cumbersome

NobodysFool
28-03-05, 07:49
3 Doors Down
When I'm Gone

There's another world inside of me that you may never see
There's secrets in this life that I can't hide
Well somewhere in this darkness there's a light that I can't find
Well maybe it's too far away
Or maybe I'm just blind
Maybe I'm just blind

So hold me when I'm here
Right me when I'm wrong
Hold me when I'm scared
And love me when I'm gone
Everything I am
And everything in me
Wants to be the one you wanted me to be
I'll never let you down
Even if I could
I'd give up everything
If only for your good
So hold me when I'm here
Right me when I'm wrong
Hold me when I'm scared
You won't always be there
So love me when I'm gone
Love me when I'm gone

When your education x-ray cannot see under my skin
I won't tell you a damn thing that I could not tell my friends
Roaming through this darkness, I'm alive but I'm alone
And part of me is fighting this
But part of me is gone

So hold me when I'm here
Right me when I'm wrong
Hold me when I'm scared
And love me when I'm gone
Everything I am
And everything in me
Wants to be the one you wanted me to be
I'll never let you down
Even if I could
I'd give up everything
If only for your good
So hold me when I'm here
Right me when I'm wrong
Hold me when I'm scared
You won't always be there
So love me when I'm gone
Love me when I'm gone

Maybe I'm just blind

NobodysFool
29-03-05, 15:18
DROWNING POOL LYRICS

Step Up


1, 2, 3 - Go!

Broken,
Yeah, you've been living on the edge of a broken dream.
Nothing,
Yeah, that's the only thing you'll ever take away from me.

I'm never gonna stop,
I'm never gonna drop,
Ain't no different than it was before.

So take some good advice,
You better stop and think twice,
Before you take your first step,
Out that door.

If you wanna step up (step up),
You're gonna get knocked down (knocked down).
If you wanna step up (step up),
You're gonna get knocked down.

You had your chance to walk away.
Live to see another day.

If you wanna step up (step up),
You're gonna get knocked down (knocked down).
You're gonna get knocked down...

Aaaaah...

Suffering,
Yeah, that's the only thing here that's left for you.
Nothing,
Yeah, that's the only thing you're ever gonna -- do.

I'm never gonna stop,
I'm never gonna drop,
Ain't no different than it was before.

So take some good advice,
You better stop and think twice,
Before you take your first step,
Out that door.

So if you wanna step up (step up),
You're gonna get knocked down (knocked down).
If you wanna step up (step up),
You're gonna get knocked down.

You had your chance to walk away.
Live to see another day.

If you wanna step up (step up),
You're gonna get knocked down (knocked down).
You're gonna get knocked down...

You're gonna get knocked down...

And now you've crossed that line...
You must be out your mind.

Go.

If you wanna step up (step up),
You're gonna get knocked down (knocked down).
If you wanna step up (step up),
You're gonna get knocked down.

You had your chance to walk away.
Live to see another day.

If you wanna step up (step up),
You're gonna get knocked down (knocked down).
You're gonna get knocked down...

You're gonna get knocked down (step up).

You're gonna get knocked down...

You're gonna get knocked down (step up).

You're gonna get knocked... down!

Gjumashja
01-04-05, 09:13
3 DOORS DOWN

"Here Without You"

A hundred days have made me older
Since the last time that i saw your pretty face
A thousand lies have made me colder
And i don't think i can look at this the same
But all these miles that seperate
Disappear now when i'm dreaming of your face

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby
And i dream about you all the time
I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight it's only you and me

The miles just keep rollin'
As the people leave their way to say hello
I've heard this life was overrated
But i hope that it gets better as we go

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby
And i dream about you all the time
I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight girl its only you and me

Everything i know,and anywhere i go
It gets hard but it wont take away my love
And when the last one falls
When it's all said and done
It gets hard but it wont take away my love

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby
And i dream about you all the time
I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight girl its only you and me

dr1ta
05-04-05, 10:48
Evanescense


I'm so tired of being here Suppressed by all my childish fearsAnd if you have to leaveI wish that you would just leave'Cause your presence still lingers hereAnd it won't leave me aloneThese wounds won't seem to healThis pain is just too realThere's just too much that time cannot erase[Chorus:]
When you cried I'd wipe away all of your tearsWhen you'd scream I'd fight away all of your fearsI held your hand through all of these yearsBut you still haveAll of meYou used to captivate meBy your resonating lightNow I'm bound by the life you left behindYour face it hauntsMy once pleasant dreamsYour voice it chased awayAll the sanity in meThese wounds won't seem to healThis pain is just too realThere's just too much that time cannot erase[Chorus]I've tried so hard to tell myself that you're goneBut though you're still with meI've been alone all along

NobodysFool
06-04-05, 14:16
Simple Man by Lynyrd Skynyrd
also covered by Shinedown

Mama told me when I was young
Come sit beside me, my only son
And listen closely to what I say.
And if you do this
It will help you some sunny day.
Take your time... don’t live too fast,
Troubles will come and they will pass.
Go find a woman and you’ll find love,
And don’t forget son,
There is someone up above.

(chorus)
And be a simple kind of man.
Be something you love and understand.
Be a simple kind of man.
Won’t you do this for me son,
If you can?

Forget your lust for the rich man’s gold
All that you need is in your soul,
And you can do this if you try.
All that I want for you my son,
Is to be satisfied.

(chorus)

Boy, don’t you worry... you’ll find yourself.
Follow you heart and nothing else.
And you can do this if you try.
All I want for you my son,
Is to be satisfied.

(chorus)

NobodysFool
08-04-05, 18:23
U2
"One"

Is it getting better
Or do you feel the same
Will it make it easier on you now
You got someone to blame
You say...

One love
One life
When it's one need
In the night
One love
We get to share it
Leaves you baby if you
Don't care for it

Did I disappoint you
Or leave a bad taste in your mouth
You act like you never had love
And you want me to go without
Well it's...

Too late
Tonight
To drag the past out into the light
We're one, but we're not the same
We get to
Carry each other
Carry each other
One...

Have you come here for forgiveness
Have you come to raise the dead
Have you come here to play Jesus
To the lepers in your head

Did I ask too much
More than a lot
You gave me nothing
Now it's all I got
We're one
But we're not the same
Well we
Hurt each other
Then we do it again
You say
Love is a temple
Love a higher law
Love is a temple
Love the higher law
You ask me to enter
But then you make me crawl
And I can't be holding on
To what you got
When all you got is hurt

One love
One blood
One life
You got to do what you should
One life
With each other
Sisters
Brothers
One life
But we're not the same
We get to
Carry each other
Carry each other

One...life

One

Gjumashja
09-04-05, 11:04
Right Here Waiting
Richard Marx

Oceans apart day after day
& i slowly go insame
I hear your voice on the line
But it doesn't stop the pain

If i see you next to never
How can we say forever

Chorus:
Wherever you go
Whatever you do
I will be right here waiting for you
Whatever it takes
Or help my heat breaks
I will be right here waiting for you

I took for granted all the time
That i thought would last somehow
I hear the laughter
I taste the tears
But i can't get near you now

Oh can't you see it baby
You got me going crazy

(repeat chorus)

I wonder how we can survive
This romance
But in the end if i'm with you
I'll take the chance

Oh can't you see it baby
You got me going crazy

NobodysFool
10-04-05, 21:17
Artist: Marshall Tucker Band Lyrics
Song: Can't You See Lyrics

I'm gonna take a freight train, down at the station
I don't care where it goes
Gonna climb me a mountain, the highest mountain, Lord,
Gonna jump off, nobody gonna know
Can't you see, can't you see, what that woman, she been doin' to me
Can't you see, can't you see, what that woman been doin' to me
I'm gonna find me a hole in the wall, gona crawl inside and die
That lady, mean ol' woman Lord, done told me goodbye
Can't you see, can't you see, what that woman she been doin' to me
Can't you see, can't you see, what that woman been doin' to me
Gonna buy me a ticket now, as far as I can, ain't never comin' back
Take me Southbound, all the way to Georgia now, till the train run out of track
Can't you see, can't you see, what that woman, she been doin' to me
Can't you see, can't you see, what that woman been doin' to me

Bronx
11-04-05, 03:34
Kjo kenge esht kenduar ne english por esht perkthiar ne gjermanischt. Text shume me pelqen.


Zwischen trostlosen Häuserfassaden,
bin ich umgeben, von bekannten Gesichter!
blass und verbraucht, mit eingebranntem Lächeln.
Immer pünktlich am Start für den täglichen Trott.
Aber sie treten auf der Stelle - kommen nicht vom Fleck,
und Tränen der Enttäuschung darüber trüben ihren ausdruckslosen Blick.

Resigniert ziehe ich den Kopf ein und möchte meine Sorgen ertränken.
Keine Aussicht auf eine bessere Zukunft!

Traurig und komisch zugleich: Die Träume, in denen ich sterbe,
sind die besten, die ich jemals hatte.
Aber dir davon zu erzählen, fällt mir schwer.

Die Gewissheit, dass die Menschen, trotz aller Mühe,
doch nur im Kreis laufen, ist schwer zu ertragen.
Eine ziemlich verrückte Welt!

Sehnsüchtig erwarten die Kinder den Tag, an dem sie sich wohlfühlen können...
Zu früh gefreut! Daraus wird nie was!

Versetz dich in ihre Situation!
Setz dich hin und hör einfach zu!

Als ich in die Schule kam, war ich sehr aufgeregt!
Niemand da, der mich kannte!

Hallo, Lehrer, was steht auf dem Stundenplan?
Keine Antwort!
Du schaust durch mich hindurch, als wäre ich Luft!
Im Stillen denke ich: Irgendwie komisch und traurig zugleich!
Eine verrückte Welt!

Lern deine Lektion!
Und versuche Deinen Horizont zu erweitern

Gjumashja
11-04-05, 08:57
Let Me Go :arrow: 3DOORS DOWN

One more kiss could be the best thing
But one more lie could be the worst
And all these thoughts are never resting
And you're not something I deserve

In my head there's only you now
This world falls on me
In this world there's real and make believe
And this seems real to me

[Chorus]
You love me but you dont know who I am
I'm tore between this life I lead and where I stand
And you love me but you dont know who I am
So let me go
Let me go

I dream ahead to what I hope for
And I turn my back on loving you
How can this love be a good thing
not know what I'm goin through

In my head there's only you now
This world falls on me
In this world there's real and make believe
And this seems real to me

[Chorus]
You love me but you dont know who I am
I'm tore between this life I lead and where I stand
You love me but you dont know who I am
So let me go
Just Let me goo...
Let me go

And no matter how hard I try
I can't escape these things inside I know
I knowww..
When all the pieces fall apart
You will be the only one who knows
Who knows

[Chorus]
You love me but you dont know who I am
I'm tore between this life I lead and where I stand
And you love me but you dont know Who I am
So let me go
Just let me go

and you me but you dont
you love me but you dont
you love me but you dont know who I am
and you love me but you dont
you love me but you dont
you love me but you dont know me

DEA
11-04-05, 19:30
-Une jam ooooooo Sheherli,
rri me gra ooo e rri me fmi,
hiq s`merzitna o per burrni,
dal shetiti o neper qarshi,
shyqyr sjam une o katundar,
me u livdu o se jam i pare, o bajraktare :lol:
Unee jam o katundar,
besa bese o edhe krenar,
burre ne ode e puntore ne are,
srri me gra une e as me fmi,
rri kembekryq o ne ode me dai :lol:Unee jam o sheherli,
naten rri o e diten fli,
haj jemeqe o turli, turli,
veshe e mathe sikur zotni,
hiq s`mendoj o une per burrni,
katunari o keto pune i di :lol:Une jam o katunare,
katunare o burre konaku,
qe keshtu o mue ma mbane oxhaku,
une gruen kurre se ngoj,
qka te flas une o edhe i mbaj,
sheherli sjam o petullan,
shka i thote gruaja qyqyni e ngon, oooo qyqani e ngon eeeeeeeeee :lol:Sheherli jam dhe e kam marakun,
jo spritoj me e zgidhe lulakun,
pa ize te grues jo se shkeli pragun,
une gruen o fort e ngoj,
katunare une sjam o menemadhe o menemadhe o heeeeej :lol:
Katunare jam edhe vdes,
punet e liga o i kam ves,
shka e flas o edhe e boj,
punet e mija o vet i pleqnoj,
sheherlis o qka me i thane,
s`eshte per borgje qyqja e as per dorzone o heeej :lol:Me na fal ore vllazni,
u mahitem na te dy,
dashtem pak o me u shti me kesh,
se ne ket jete o ngushtohem shpesh,
me fol ndrejt o pa mahi,
sot si ne sheher o si ne katun e ki, o si ne katun e ki o heeeeeeeejjj :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Te medhenjet

Hashim Shala&Tahir Drenica

Arb
16-04-05, 15:20
Ti me je… :arrow: Sabri Fejzullahu

Ishte I bukur jo dite,
Kur u pame, e dashurum,
Te shendrisnin, ata sy,
Ata syte e tu te shkum,

Ti me ben te jem I ri,
Ti me ben te kem fuqi,
Ti ke emrin, lumturi,
E gjithe bota le ta dij.

Ti me je, si nje pranvere,
Ne cdo stine per mua cel,
Ti me je, margaritar,
A sa shume, me ben krenar.

Ti me je, bote e tere,
Me je yll, e me je hene,
Ti me je ar, e flori,
Me je drite e syve te mi.

Ishte I bukur ai cast,
Kur te pashe, e u beme ne bashke,
Qe ate dite, ne syte e mi,
Nuk ka lot, por dashuri.

Ti me ben te jem I ri,
Ti me ben te kem fuqi,
Ti ke emrin, lumturi,
E gjithe bota le ta dij.

Ti me je, si nje pranvere,
Ne cdo stine per mua cel,
Ti me je, margaritar,
A sa shume, me ben krenar.

Ref…

Arb
16-04-05, 15:24
"Jeho Rrafsh I Dukagjinit" - Zeqe Kuci

Kenge e Zjarr, O po degjohet, O hej!
Bjeshket tona O mbush me mall, ani O hej,
Oj lahuta e malsorit plak.

Neper kodra, po ushton, O hej!
Zeri yt, O me ndezi flake,
Neper shkrepa, po ushton, ani O hej!

Jehon Rrafsh i Dukagjinit,
Nga Lahuta, n'Bjeshke t'Rugoves,
Dhe perkdhel, Valen e Drinit,
Zeri yt, O Malli I Kosoves, o hej!

Zeri yt, O jehon si gurra, O hej!
Kenga jone eshte vaj per Burra, O hej!
Thuja kanges, O Malsor,
Le te shkrihen, malet me bore, ani O hej!
Kengen bashke, o gjithmone ta knojme,
T'paret tone, O mos ti harrojme, ani O hej!

Jehon Rrafsh i Dukagjinit,
Nga Lahuta, n'Bjeshke t'Rugoves,
Dhe perkdhel, Valen e Drinit,
Zeri yt, O Malli I Kosoves, o hej!

dr1ta
18-04-05, 13:20
Yeah...
Uh huh
So seductive

[Chorus: 50 Cent & Olivia]
[50 Cent]
I take you to the candy shop
I'll let you lick the lollypop
Go 'head girl, don't you stop
Keep going 'til you hit the spot (woah)
[Olivia]
I'll take you to the candy shop
Boy one taste of what I got
I'll have you spending all you got
Keep going 'til you hit the spot (woah)

[Verse 1: 50 Cent]
You can have it your way, how do you want it
You gon' back that thing up or should i push up on it
Temperature rising, okay lets go to the next level
Dance floor jam packed, hot as a teakettle
I'll break it down for you now, baby it's simple
If you be a nympho, I'll be a nympho
In the hotel or in the back of the rental
On the beach or in the park, it's whatever you into
Got the magic stick, I'm the love doctor
Have your friends teasin you 'bout how sprung I gotcha
Wanna show me how you work it baby, no problem
Get on top then get to bouncing round like a low rider
I'm a seasons vet when it come to this shit
After you broke up a sweat you can play with the stick
I'm tryin to explain baby the best way I can
I melt in your mouth girl, not in your hands (ha ha)

[Chorus]

[Bridge: 50 Cent & Olivia]
Girl what we do (what we do)
And where we do (and where we do)
The things we do (things we do)
Are just between me and you (oh yeah)

[Verse 2: 50 Cent]
Give it to me baby, nice and slow
Climb on top, ride like you in the rodeo
You ain't never heard a sound like this before
Cause I ain't never put it down like this
Soon as I come through the door she get to pullin on my zipper
It's like it's a race who can get undressed quicker
Isn't it ironic how erotic it is to watch em in thongs
Had me thinking 'bout that ass after I'm gone
I touch the right spot at the right time
Lights on or lights off, she like it from behind
So seductive, you should see the way she wind
Her hips in slow-mo on the floor when we grind
As Long as she ain't stoppin, homie I aint stoppin
Drippin wet with sweat man its on and popping
All my champagne campaign, bottle after bottle its on
And we gon' sip til every bubble in the bottle is gone

dr1ta
19-04-05, 12:23
west side family ---mesazhi

Per momentin nuk ndodhem ne shtepi
ju lutem lini mesazhin tuaj, pas sinjalit

Zgjohem ne mengjes me afshin tend
gjysma vehtes time me mungon
s'dua ta pranoj por e pranoj
nuk jam, nuk je, nuk egzistojm

Ndjej trupin te me ftohet ne kte nate
ku jan prekjet e tua te me ngrohin prap
tani nuk jam ne jemi ne...sa ftohte kte nate ...sa ftohte kte nate

Ne c'do hap qe heth, nuk e di a je ti
dua ty te t'harroj, por prap je ti
s'dua ta pranoj vehten, vehten time nuk e di dhe ku c'do gje e vogel ndodh ne c'do veprim je ti ndodhem nje moment midis teje dhe meje nuk e di a me doje, a me urreje se je ti ne k'to vargje ne k'to nota se je ti pa ty s'ka kuptim s'te harroj cdo moment kur marr fryme...je ti cdo moment qe jetoj...je vetem ti je gjithcka qfare kam, plotsim i shpirtit tim ja cfare dua s'dua te humbas je vetem ti cdo moment kur marr fryme...je ti cdo moment qe jetoj...je vetem ti je gjithecka cfare kam, plotsim i shpirtit tim ja cfare dua s'dua te humbas je vetem ti

ref:
Dua te shoh dy syte e trembur
dua te puth buzen e cmendur
dua te shoh dua te t'puth ty si atehere

Gjumashja
21-04-05, 07:35
INCOMPLETE
By: Backstreet Boys

Empty spaces fill me up with holes
Distant faces with no place left to go
Without you within me I can't find no rest
Where I'm going is anybody's guess
I've tried to go on like I never knew you
I'm awake but my world is half asleep
I pray for this heart to be unbroken
But without you all I'm going to be is incomplete

Voices tell me I should carry on
But I am swimming in an ocean all alone
Baby, my baby
It's written on your face
You still wonder if we made a big mistake

I've tried to go on like I never knew you
I'm awake but my world is half asleep
I pray for this heart to be unbroken
But without you all I'm going to be is incomplete

I don't mean to drag it on, but I can't seem to let you go
I don't wanna make you face this world alone
I wanna let you go (alone)

I've tried to go on like I never knew you
I'm awake but my world is half asleep
I pray for this heart to be unbroken
But without you all I'm going to be is incomplete

NobodysFool
24-04-05, 14:26
CARELESS WHISPER by George Micheal

I feel so unsure,
As I take your hand and lead you to the dance floor.
As the music dies...
Something in your eyes,
Calls to mind a silver screen,
And all those sad goodbyes.

Chorus
I’m never gonna dance again,
Guilty feet have got no rhythm.
Though it’s easy to pretend,
I know you’re not a fool.

I should have no better than to cheat a friend,
And waste the chance that I’d been given.
So I’m never gonna dance again,
The way I danced with you.
Chorus

Time can never mend,
The careless whispers of a good friend.
To the heart and mind,
If your answer’s kind...
There’s no comfort in the truth,
Pain is all you’ll find.

Repeat chorus

What am I without your love?

Tonite the music seems so loud,
I wish that we could lose the crowd.
Maybe it’s better this way,
We’d hurt each other with the things we want to say.

We could have been so good together,
We could have made this last forever...
And now it’s never gonna be
That way...

Repeat chorus

Now that you’re gone...
Now that you’re gone...
Now that you’re gone...
Was what I did so wrong?
So wrong that you had to leave me alone?

Gjumashja
26-04-05, 10:39
All I have to give
(Backstreet Boys)I don't know what he does to make you cry
But I'll be there to make you smile
I don't have a fancy car ,
To get to you I'd walk a thousand miles
I don't care if he buys you nice things
Does his gifts come from the heart
I don't know ,
But if you were my girl.....
I'd make it so that we'd never be apart
But my love is all I have to give
Without you I don't think I can live
I wish I could give the world to you >>>
but love is all I have to give >>>>>>>
When you talk, does it seem like he's not
Even listening to a word you say?
That's okay, babe, just tell me your problems
I'll try my best to kiss them all away >>>
Does he leave when you need him the most?
Does his friends get all your time? >>>>>
Baby please I'm on my knees
Praying for the day that you'll be mine
But my love is all I have to give >>
Without you I don't think I can live
I wish I could give the world to you >>>
but love is all I have to give >>>>>>
>>>>>>> To you hey girl ,
I don't want you to cry no more inside
All the money >>> in the world could never add up to all the love
I have inside , I love you ,
But my love is all I have to give
Without you I don't think I can live
I wish I could give the world to you >>>
but love is all I have to give >>>>>>>
But my love is all I have to give
Without you I don't think I can live
I wish I could give the world to you >>>
but love is all I have to give >>>>>>>
But my love is all I have to give
Without you I don't think I can live
I wish I could give the world to you >>>
but love is all I have to give >>>>>>

NobodysFool
27-04-05, 19:13
Smooth Operator by Sade

He’s laughing with another girl
And playing with another heart.
Placing high stakes, making hearts ache.
He’s loved in seven languages.
Diamond nights and ruby lights, high in the sky.
Heaven help him, when he falls.

Diamond life, lover boy.
We move in space with minimum waste and maximum joy.
City lights and business nights.
When you require streetcar desire for higher heights.

No place for beginners or sensitive hearts
When sentiment is left to chance.
No place to be ending but somewhere to start.

No need to ask.
He’s a smooth operator,
Smooth operator,
Smooth operator,
Smooth operator.

Coast to coast, la to chicago, western male.
Across the north and south, to key largo, love for sale.

Face to face, each classic case.
We shadow box and double cross,
Yet need the chase.

A license to love, insurance to hold.
Melts all your memories and change into gold.
His eyes are like angels but his heart is cold.

No need to ask.
He’s a smooth operator,
Smooth operator,
Smooth operator,
Smooth operator.

Coast to coast, L.A. to chicago, western male.
Across the north and south, to key largo, love for sale.

Smooth operator, ...

Gentiana
30-04-05, 00:44
Sef Duraj. Martohu Martohu

Deshta me ti prekur ato floket e tua
Por duart mdigjen flak
Deshta me te pa moj t'veshur sikur nuse
Por syt me pikojn lot

Martohu martohu
e mos shiko pas shpinde
Edhe pse me le te shkret
Martohu martohu
e mos shiko pas shpinde
at njeriun qe po vdes.

Deshta ta kendoj at kengen e fundit
por zeri nuk me shkon
deshta qe te vij e ta uroj martesen
por forca me mungon

Martohu martohu
e mos shiko pas shpinde
Edhe pse me le te shkret
Martohu martohu
e mos shiko pas shpinde
at njeriun qe po vdes.

Deshta ta kendoj at kengen e fundit
por zeri nuk me shkon
deshta qe te vij e ta uroj martesen
por forca me mungon

Kupid
30-04-05, 02:29
Tempted (Squeeze)

I bought a toothbrush, some toothpaste
A flannel for my face
Pyjamas, a hairbrush
New shoes and a case
I said to my reflection
Let's get out of this place

Past the church and the steeple
The laundry on the hill
Billboards and the buildings
Memories of it still
Keep calling and calling
But forget it all
I know I will

Tempted by the fruit of another
Tempted but the truth is discovered
What's been going on
Now that you have gone
There's no other
Tempted by the fruit of another
Tempted but the truth is discovered

I'm at the car park, the airport
The baggage carousel
The people keep on crowding
I'm wishing I was well
I said it's no occasion
It's no story I could tell

At my bedside empty pocket
A foot without a sock
Your body gets much closer
I fumble for the clock
Alarmed by the seduction
I wish that it would stop

Tempted by the fruit of another
Tempted but the truth is discovered
What's been going on
Now that you have gone
There's no other
Tempted by the fruit of another
Tempted but the truth is discovered

I bought a novel, some perfume
A fortune all for you
But it's not my conscience
That hates to be untrue
I asked of my reflection
Tell me what is there to do

Tempted by the fruit of another
Tempted but the truth is discovered
What's been going on
Now that you have gone
There's no other
Tempted by the fruit of another
Tempted but the truth is discovered

Gjumashja
30-04-05, 19:11
INCUBUS
Wish You Were Here


I dig my toes into the sand
The ocean looks like
A thousand diamonds strewn
Across a blue blanket
I lean against the wind
Pretend I am weightless
And in this moment
I am happy happy

I wish you were here
I wish you were here
I wish you were here
I wish you were here

I lay my head onto the sand
The sky resembles
A backlit canopy
With holes punched in it
I'm counting UFOs
I signal them with my lighter
And in this moment
I am happy happy

I wish you were here
I wish you were here
I wish you were here
I wish you were here

The world's a rollercoaster
And I am not strapped in
Maybe I should hold with care
My hands are busy in the air
Saying

I wish you were here
I wish you were here
I wish you were here
I wish you were here

Gjumashja
02-05-05, 09:11
Angie Stone :arrow: Wish I Didn't Miss YouSame old story is back again
She's not a lover, she's just a friend
I'm sick and tired for you to blame on me
Now you think it's funny
Now you wanna spend your money on girls
But you forgot when you were down
That I was around

Call my lover, hang up, call again
What in the world is happening
Listen in, but don't yell at me
Isn't it ironic all you wanna do is smoke chronic
Boy, you forgot when you were down
Who was around

[1] - I can't eat, I can't sleep anymore
Waiting for love to walk through the door
I wish I didn't miss you anymore

Memories don't live like people do
I'm sick for ever believing you
Wish you'd bring back the man I knew
Was good to me, oh Lord
Everytime you say you're coming
Boy, you disappoint me, honey
How well you forgot when you were down
And I was around

[Repeat 1]
[Repeat 1]

One of these days, it's gonna happen to you
Missing a love like I'm missing you, babe yeah yeah
One of these days, when your dreams come true
That's the one that's gonna do it to you
Oh oh oh, yeah, yeah, yeah yeah yeah yeah

MaLoKu
02-05-05, 09:24
PRINCE - PURPLE RAIN


I never meant 2 cause u any sorrow
I never meant 2 cause u any pain
I only wanted 2 one time see u laughing
I only wanted 2 see u laughing in the purple rain

Purple rain purple rain
Purple rain purple rain
Purple rain purple rain

I only wanted 2 see u bathing in the purple rain

I never wanted 2 be your weekend lover
I only wanted 2 be some kind of friend
Baby I could never steal u from another
It’s such a shame our friendship had 2 end

Purple rain purple rain
Purple rain purple rain
Purple rain purple rain

I only wanted 2 see u underneath the purple rain

Honey I know, I know, I know times are changing
It’s time we all reach out 4 something new
That means u 2
U say u want a leader
But u can’t seem 2 make up your mind
I think u better close it
And let me guide u 2 the purple rain

Purple rain purple rain
Purple rain purple rain

If you know what I’m singing about up here
C’mon raise your hand

Purple rain purple rain

I only want 2 see u, only want 2 see u
In the purple rain

Gjumashja
02-05-05, 09:29
U2
Sometimes You Can't Make It on Your Own


Tough, you think you've got the stuff
You're telling me and anyone
You're hard enough

You don't have to put up a fight
You don't have to always be right
Let me take some of the punches
For you tonight

Listen to me now
I need to let you know
You don't have to go it alone

And it's you when I look in the mirror
And it's you when I don't pick up the phone
Sometimes you can't make it on your own

We fight all the time
You and I...that's alright
We're the same soul
I don't need...I don't need to hear you say
That if we weren't so alike
You'd like me a whole lot more

Listen to me now
I need to let you know
You don't have to go it alone

And it's you when I look in the mirror
And it's you when I don't pick up the phone
Sometimes you can't make it on your own

I know that we don't talk
I'm sick of it all
Can - you - hear - me - when - I -
Sing, you're the reason I sing
You're the reason why the opera is in me...

Where are we now?
I've got to let you know
A house still doesn't make a home
Don't leave me here alone...

And it's you when I look in the mirror
And it's you that makes it hard to let go
Sometimes you can't make it on your own
Sometimes you can't make it
The best you can do is to fake it
Sometimes you can't make it on your own

Arb
02-05-05, 15:22
Nora :arrow: Elita 5

Mos me pyet t'lutem, shoku i im i shtrenjte,
C'me ka ndodhur mua, s'mund ta merr me mend,
Dje ne shitore, me tha Nora vete,
Mos mu vardis kot, por me lere te qete.

Ah, ty te marrte, djalli mori Nora,
Zemren time te zjarrte, e shkrive si bora,
Ah, ty te marrte, djalli mori Nora,
Zemren time te zjarrte, e shkrive si bora.

S'di cfare te bej, shoku im i shtrenjte,
Nora lozonjare, mi ka marrur mendte,
Me ne fund vendosa, kenge ti kendoj,
Duke pasur shprese, se do te me dashuroj.

Ah, ty te marrte, djalli mori Nora,
Zemren time te zjarrte, e shkrive si bora,
Ah, ty te marrte, djalli mori Nora,
Zemren time te zjarrte, e shkrive si bora.

Arb
02-05-05, 15:22
Te Pres :arrow: Elita 5

Ne vendtakimin tone, te pres si gjithmone,
Por ti me the, mos me prit atje,
Perseri te pres, i jap vetes shprese,
Pasi jam zotuar, kemi me u takuar.

E di se do t'vish, e di se s'mund te vish,
E di se gabon, pse ashtu vepron,
E di se do t'vish, e di se s'mund te vish,
E di se gabon, pse ashtu vepron.

Kaloj kohe e gjate, u be ora nante,
Tani eshte vone, s'erdhe si gjithmone,
Mendoj i vetmuar, ndoshta je penduar,
Me tutje po pres, i jap vetes shprese.

E di se do t'vish, e di se s'mund te vish,
E di se gabon, pse ashtu vepron,
E di se do t'vish, e di se s'mund te vish,
E di se gabon, pse ashtu vepron.

Ref...

Gjumashja
02-05-05, 15:27
HERE WITHOUT YOU
By: 3 Doors Down


A hundred days have made me older
Since the last time that I saw your pretty face
A thousand lies have made me colder
And I don't think I can look at this the same

All the miles that separate
Disappear now when I'm dreamin' of your face
I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind

I think about you baby and I dream about you all the time
I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight, there's only you and me.

The miles just keep rollin'
As the people leave their way to say hello
I've heard this life is overrated
But I hope that it gets better as we go.

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby and I dream about you all the time

I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight girl, there's only you and me.

Everything I know, and anywhere I go
It gets hard but it won't take away my love
And when the last one falls, when it's all said and done.
It gets hard but it won't take away my love

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby and I dream about you all the time

I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight girl, there's only you and me

bellezza
04-05-05, 20:44
MUSTAFA SANDAL

GENTLEMAN:
sandal and gentleman tell dem say love it ah di only way,
never ever you will go astray
why u send a lion ..boom..
make dem know
we go like this

MUSTAFA:
istersen daglar daglar
yerinden oynar oynar
sabirsiz kalbim bir tek
askina isyankar

GENTLEMAN:
sandal make dem know ..
love it ah di so so fly
go down, we have to survive
we tired ah dem war and strife
now we have to live upright
moving towards the light
time never evere so right.
be concern bout your spiritual earnings
the light of your life it is burning yeah yeah
everyday you got to look why you "re turning
get ready for a higher learning

MUSTAFA:
korkma yaklas , hislerinle
sanki bir adim attigini bilmez mi gonul?
gecer mi omur?
stersen daglar daglar
yerinden oynar oynar
sabirsiz kalbim bir tek
askina isyankar

(2x)

GENTLEMAN:
we haffi live some life now,
before we go out
got to be a license full ah never been told
love it ah di ultimate thing fi uphold
never ever you go astray
never ever you go cold
much to win and there is nothing to lose
even know you 're might still confuse yeah yeah
at the crossroads again you can lose
love it ah die only way you can even...


MUSTAFA:
korkma yaklas,hislerinle
sanki bir adim attigini bilmez mi gonul?
gecer(hackchen unter dem c) mi omur?
stersen daglar daglar
yerinden oynar oynar
sabiriz kalbim bir tek
askina isyankar

(2x)

BELLEZZA

Kupid
05-05-05, 14:40
evil ways by santana

You’ve got to change your evil ways... baby
Before I stop loving you.
You’ve go to change... baby
And every word that I say, it’s true.
You’ve got me running and hiding
All over town.
You’ve got me sneaking and peeping
And running you down
This can’t go on...
Lord knows you got to change... baby.

When I come home... baby
My house is dark and my pots are cold
You’re hanging around... baby
With jean and joan and a who knows who
I’m getting tired of waiting and fooling around
I’ll find somebody, who won’t make me feel like a clown
This can’t go on...
Lord knows you got to change

Arb
06-05-05, 16:17
Goce Pejane :arrow: Bedri ISLAMI

Goce e bukur, goce Pejane,
Me e bukura e kesaj ane,
Arome pranvere, ere blini,
Engjellushe nga Dukagjini.

Je e kendshme, je mahnitese,
Me shikime, aq flladitese,
Ti e me more, me rrembeve,
Zemren time, ti e theve,
O, O zemren ma theve.

Moj goce Pejane, moj goce magjike,
Shume te dhesha, prore me ike,
Sa shume halle, shqetesime te reja,
Perendeshe, goce nga Peja.

Moj goce Pejane, porsi pjeshka,
Aq krenare, sikur bjeshka,
Ty gjithe jeten te adhurova,
Qe te dua, iurre s'pushova,
O jo kurre nuk pushova.

Arb
06-05-05, 16:30
Mora fjale :arrow: Shkurte FEJZA

Mora fjale, mora fjale,
E mora vargun, mora qarkun,
Me i thur kange, me I thur kange bashkelegjendarit,
Ti kendoj, ti kendoj, Adem Jasharit, ti kendoj…

Tash sa vjet, tash sa vjet,
Se sheh Prekazin, dhe Recakun,
Tash sa vjet, tash sa vjet se sheh Drenicen,
Tash sa vjet dhe Mitrovicen, tash sa vjet…

Qou Adem, qou po te thone zogjte e malit,
Dhe bilbilat, qou Adem,
Po thojne lulet, trandafilat, qou Adem,
Po thojne kanget, thone dhe trimat, qou Adem,

Qou shpejt, qou shpejt, mos rri tek varri, thrret nanlokja,
Qou se mjaft ta flladiti ballin toka,
Qou se ty, te kerkon e tane Kosova,
Ty Adem…

Mora fjale, mora fjale,
E mora vargun, mora qarkun,
Me i thur kange, me I thur kange bashkelegjendarit,
Ti kendoj, ti kendoj, Adem Jasharit, ti kendoj…

E ti them, e ti them se gjaku I tij, eshte vete liria,
Qe ka ardh, ne Kosove e brigjeve t'Drinit,
Kjo liri, ja flladiti ballin trimit, ja flladit…

E ti them, e ti them se gjaku I tij, eshte vete liria,
Qe ka ardh, ne Kosove e brigjeve t'Drinit,
Kjo liri, ia flladiti ballin trimit, ja flladit…

Arb
06-05-05, 16:31
"Nė Dardani bie njė tupan" :arrow: Arif Vladi

C'jane kta gure, te bardhe e te zi,
Dikush krushqit na i ka ngri,
Na i ka ngri, e i ka bo gur,
O krushqit tone, O me flamur.

N'Dardani bjen nje tupan,
Krushqit vijne me kesule te bardhe
Cili eshte krushku i pare qe prien,
O, osht Flamuri Kuq e Zi.

Nje-mije vjet, O ecen kta krushqe,
Si e ka emrin kjo nuse,
Liri emrin asaj ja thone,
O, le e rrite ne gjakun tone.

Nusja jone, O kurre nuk vritet,
Cdo pike gjaku ajo rritet,
Ku e derdh, O Shqiptari gjakun,
O ngre liria, me Bajrakun!

Gjumashja
08-05-05, 10:44
Rob Thomas
,,Lonely No More''


Now it seems to me
That you know just what to say
But words are only words
Can you show me something else

Can you swear to me that you?ll always be this way?
Show me how you feel
More than ever baby

Well I don?t want to be lonely no more
I don?t want to have to pay for this
I don?t want another lover at my door
It?s just another heartache on my list

I don?t wanna be angry no more
You?re the one who could never stand for this
So when you tell me that you love me, know for sure
I don?t wanna be lonely anymore


Ooooh Oooooh Oooooh Ooooh
Now it?s hard for me
When my heart?s still on the mend
Open up to me
Like you do your girlfriends
And you sing to me
And it?s harmony
Girl what you do to me is everything
Let me say anything just to get you back again
Why can?t we just try?


I don?t want to be lonely no more
I don?t want to have to pay for this
I don?t want another lover at my door
It?s just another heartache on my list

I don?t wanna be angry no more
You?re the one who could never stand for this
So when you tell me that you love me, know for sure
I don?t wanna be lonely anymore


Ooooh Oooooh Oooooh Ooooh

What if I was good to you?

What if you were good to me?
What if I could hold you till I feel you move inside of me?
What if it was paradise?
What if we were symphonies?
What if I gave all my life to find some way to stand beside you?

I don?t want to be lonely no more
I don?t want to have to pay for this
I don?t want another lover at my door
It?s just another heartache on my list

I don?t wanna be angry no more
You?re the one who could never stand for this
So when you tell me that you love me, know for sure
I don?t wanna be lonely any more

Ooooh Oooooh Oooooh Ooooh

I don?t wanna be lonely any more
I don?t wanna be lonely no more
I don?t wanna be lonely no more
I don?t wanna be lonely any more

bellezza
12-05-05, 17:09
AURORA

SLEEPING SATELLITE


I blame you for the moonlit sky
and the dream that died
with the eagles`flight
I blame you for the moonlit nights
when i wonder why
are the seas still dry?
don`t blame this sleeping satellite


whoah ohh oh yeah yeah
don`t blame this sleeping satellite


Did we fly to the moon to soon
did we squandes the chance
in the rush of the rase
the reason we chase is lost in romance
and still we try
to justity the waste
for a taste of man`s greatest adventure


I blame you for the moonlit sky
and the dream that died
i blame you for the moonlit nights
when i wonder why
are the seas still dry?
don`t blame this sleeping satellite


Have we lost what it takes to advandce?
have we peaked too soon
if the world is so green
then why does it scream under a blue moon
we wonder why
if the earths sacrificed
for the price of it`s greatest treasure


I blame you for the moonlit sky
and the dream that died
blame you for the moonlit nights
when i wonder why
are the seas still dry?
don 't blame this sleeping satellite

whoah ohh-oh yeah yeah
whoah ohh-oh yeah yeah
don 't blame this sleeping satellite

and when we shoot for stars
what a giant step
have we got what it takes
to carry the weight of this concept
or pass it by like ashot in the dark
miss the mark with a sence of adventure

i blame you for the moonlit sky
and the dream that died
with the eagels ' flight
blame you for the moonlit nights
when i wonder why
are the seas still dry/
don 't blame this sleeping satellite
whoah ohh-oh yeah yeah
don 't blame this sleeping sat3ellite.

Gjumashja
12-05-05, 20:32
''boro boro''ARASH

Roozi Bod Asheghe to Boodam
Az daste to kheili razi boodam
amma to bad sheytoni kardi
nazdike man naya too

(Chorus) x2
Boro Boro Delam toro toro nemikhad
Dige Dige nemikham bebinamet
Boro Boro Delam Jaye Dige Dige Haast
Dige Dige Nemikham Bebinamet

Roozi Bod Asheghe to Boodam
Az daste to kheili razi boodam
amma to bad sheytoni kardi
?nazdike man naya too?

Gjumashja
13-05-05, 08:08
3 DOORS DOWN LYRICS

"When I'm Gone"

There's another world inside of me
That you may never see
There're secrets in this life
That I can't hide
Somewhere in this darkness
There's a light that I can't find
Maybe it's too far away...
Maybe I'm just blind...

Maybe I'm just blind...

[chorus]
So hold me when I'm here
Right me when I'm wrong
Hold me when I'm scared
And love me when I'm gone
Everything I am
And everything in me
Wants to be the one
You wanted me to be
I'll never let you down
Even if I could
I'd give up everything
If only for your good
So hold me when I'm here
Right me when I'm wrong
You can hold me when I'm scared
You won't always be there
So love me when I'm gone
[end chorus]

Love me when I'm gone...

When your education x-ray
Can not see under my skin
I won't tell you a damn thing
That I could not tell my friends
Roaming through this darkness
I'm alive but I'm alone
Part of me is fighting this
But part of me is gone

[chorus]

Maybe I'm just blind...

[chorus]

Love me when I'm gone...

Love me when I'm gone
When I'm Gone
When I'm Gone

Dali!Keq
13-05-05, 18:23
Ne keto qaste me ikin fjalet,
dhe ky terr po me mbyt
s`kam askend ti ja qaj hallet
veq do fjale me mbetin ne fyt..

oh kurr nuk dita se qesht Lumturija,
kurr ne Jet se kam shiju
per kto vite Dashurova mir por kush s`me deshti mu.

Se kupton as kush ket dhembje,
se nuk esht ne lekuren time-
se ky Shpirti po me shembet,
nuk Jetohet ne Kujtime.

Se kupton jo se kupton,
mira net te jesh i Zgjuar
kete veq un mund ta di dhe Zemra ime e rrobruar.

Se gjith qka esht kunder meje!
Sa jazgjujt i kam ne ket Bote?
Qdo here deshta Miresine,por fitova vetem Lot.

Ohhh kurr nuk dita qesht Lumturija..
kure ne Jet se kam shiju,
per kto vite Dashurova,Mir por kush s`me deshti mua.
Se kupton as kush ket Dhembje..se kupton

Kenga qe me ka pelqy me se shumti gjer me tani..
kenduar Sabri Fejzullahu ndegjo>> http://www.home.no/ftoni74/sabrija.mp3

doGzona
13-05-05, 18:39
Ne keto qaste me ikin fjalet,
dhe ky terr po me mbyt
s`kam askend ti ja qaj hallet
veq do fjale me mbetin ne fyt..

oh kurr nuk dita se qesht Lumturija,
kurr ne Jet se kam shiju
per kto vite Dashurova mir por kush s`me deshti mu.

Se kupton as kush ket dhembje,
se nuk esht ne lekuren time-
se ky Shpirti po me shembet,
nuk Jetohet ne Kujtime.

Se kupton jo se kupton,
mira net te jesh i Zgjuar
kete veq un mund ta di dhe Zemra ime e rrobruar.

Se gjith qka esht kunder meje!
Sa jazgjujt i kam ne ket Bote?
Qdo here deshta Miresine,por fitova vetem Lot.

Ohhh kurr nuk dita qesht Lumturija..
kure ne Jet se kam shiju,
per kto vite Dashurova,Mir por kush s`me deshti mua.
Se kupton as kush ket Dhembje..se kupton

Kenga qe me ka pelqy me se shumti gjer me tani..
kenduar Sabri Fejzullahu ndegjo>> http://www.home.no/ftoni74/sabrija.mp3
Me pelqene shume kjo kenge.

Dali!Keq
13-05-05, 18:42
Ne keto qaste me ikin fjalet,
dhe ky terr po me mbyt
s`kam askend ti ja qaj hallet
veq do fjale me mbetin ne fyt..

oh kurr nuk dita se qesht Lumturija,
kurr ne Jet se kam shiju
per kto vite Dashurova mir por kush s`me deshti mu.

Se kupton as kush ket dhembje,
se nuk esht ne lekuren time-
se ky Shpirti po me shembet,
nuk Jetohet ne Kujtime.

Se kupton jo se kupton,
mira net te jesh i Zgjuar
kete veq un mund ta di dhe Zemra ime e rrobruar.

Se gjith qka esht kunder meje!
Sa jazgjujt i kam ne ket Bote?
Qdo here deshta Miresine,por fitova vetem Lot.

Ohhh kurr nuk dita qesht Lumturija..
kure ne Jet se kam shiju,
per kto vite Dashurova,Mir por kush s`me deshti mua.
Se kupton as kush ket Dhembje..se kupton

Kenga qe me ka pelqy me se shumti gjer me tani..
kenduar Sabri Fejzullahu ndegjo>> http://www.home.no/ftoni74/sabrija.mp3
Me pelqene shume kjo kenge.

DoGzona mua vallah me prek shum ne zemer mu ka nxe PC-a tu e ndegju mbi 50 her jam i sigurt qe e ndegjova..
Ta Dispunoft Veshin hmmm

Arb
15-05-05, 01:35
"Thone" :arrow: S. Fejzullahu

Thone se vyshket, dashuria,
Thone se ajo, len vetem ca gjurme,
Por tek une, po shtohet dita dites,
Per cdo nate, mbetem pa gjume,

Te kerkoj une ne perralle,
Te kerkoj ne poezi,
Ku je humbur, ku je tretur,
Sa i mjere, pa ty kam mbetur.

Jo nuk mundem, dhe po dua,
Mbi kujtime te kaloj,
per cdo dite, fjalen ma thua,
Athu nje here te takoj.

Valle si qenka dashuria, te jep fryme,
Te jap fryme, pastaj te mbyt,
Pak e nxehte, e me shume akull,
Fjala te mbetet ne fyt.

Arb
15-05-05, 01:36
"Moj Drenushe" :arrow: S. Fejzullahu

Moj drenushe, nuk mundet askush,
Ti ndal fjalet e hallkut,
Fjalet I merr era,
Ti mos iu beso,

Moj drenushe, une po digjem prush,
Po te pres te parku,
Eja si perhera,
Fjalet mos degjo.

Nuk ka gezof qe e ngroh shpirtin tim te ftohte,
Nuk ka shi qe e lag buzen time te vdekur,
Dua te te shoh, tani dua te te shoh,
Nuk ka kohe, se u verbua syri i pafjetur.

Per inat, dil moj ne kete nate,
Leshoj floket, kembe zbathur eja,
Zbuloje pak, shtatin tend te gjate,
Le te digjet dynjaja, le te behet hataja.

Pse ta fshehim dashurine,
Nga njerezi smirzi,
Qe t'dashurojne nuk dijne.

Arb
15-05-05, 01:36
Me Je Larguar :arrow: S. Fejzullahu

Me je larguar, s'di gje per ty,
Me ke harruar, jetoj ne vetmi,
T'kam quar te fala, moj e pabese,
Te falat s'mi ktheve, e une po te pres.

Po tretem, dhe lutem vetem per ty…

Nese tjetri te braktis,
E askund s'ke ku me shku,
Fal te qofshin gabimet,
Edhe une qe aq shume te du.

Nese malli te kaplon,
Pa me thirrur mos me le,
Dije se ke nje njeri,
Qe te do ashtu si je.

Kur ne u ndame, u humbe rejt,
Kot te kerkova, s'munda me te gjete,
T'kam quar te fala, moj e pa-bese,
T'me falat s'mi ktheve, e une po pres.

Po tretem, dhe lutem vetem per ty…

Nese tjetri te braktis,
E askund s'ke ku me shku,
Fal te qofshin gabimet,
Edhe une qe aq shume te du.

Nese malli te kaplon,
Pa me thirrur mos me le,
Dije se ke nje njeri,
Qe te do ashtu si je.

Arb
15-05-05, 01:37
Ne Keto Caste :arrow: S. Fejzullahu

Ne keto caste, me ikin fjalet,
Dhe ky terr, po me mbyt,
S'kam aske te ia qaj hallet,
Dhe cdo fjale, me mbetet ne fyt.

Kurre nuk dita, c'eshte lumturia,
Kurre ne jete se kam shiju,
Tere keto vite, dashurova,
Mirpo kush, s'me deshti mu.

Se kupton, askush kete dhimbje,
Se nuk eshte, ne lekuren time,
Se si shpirti, po me shembet,
Nuk jetohet, ne kujtime.

Se kupton, jo se kuptoni,
Mijera nete, te jesh I zgjuar,
Kete vetem, une mund ta di,
Dhe zemra ime, e roberuar.

Se cdo gje, eshte kunder meje,
Faj askujt, nuk i kam ne bote,
Cdo here deshta miresine,
Por fitova vetem lote.

Kurre nuk dita, c'eshte lumturia,
Kurre ne jete se kam shiju,
Tere keto vite, dashurova,
Mirpo kush, s'me deshti mu.

Se kupton, askush kete dhimbje,
Se nuk eshte, ne lekuren time,
Se si shpirti, po me shembet,
Nuk jetohet, ne kujtime.

Dali!Keq
15-05-05, 03:07
Artist : THOMAS D
Song : LIEBESBRIEF
Denn da alle Liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Ich fiel Kopfüber unter Wasser, Etwas zog mich nach unten,
Ich wär wohl ertrunken, hätt ich dich nicht gefunden,
War am boden zestört, wie das den meisten geht,
Aber du hast mich wiederbelebt,
Jetzt bin ich hungrig nach Leben, fütter mich mit Erfahrung,
Jedes Wort von dir ist für mich Nahrung,
und auch ich nähr dich,
als wär ich für dich unentbehrlich.
Siehst du mich an, und ich kann, bin ich ehrlich,
dir gar nichts versprechen, denn das wäre Betrug,
doch du sagst mit nem Lächeln jetzt und hier ist genug,
du bist der Sand im Getriebe der Gedanken Maschiene
und ich nehm dich mit auf einen Nachtflug.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Leg deine Arme um mich, dass meine Narbe die ich,
hier auf meinem Herz trage nicht mehr schmerzt,
wenn du fragst warum musste ich mich für dich gewinnen,
dann sage ich Strassenköter wie ich sind manchmal gerne drinnen,
und wenn einer von uns wieder streunend verschwindet,
ist die Liebe wie Gebell an den Mond, dass uns verbindet.
Was er von mir weiss ist, ist du bist nicht mehr hier,
und wei zum beweiss riecht mein Schweiss noch nach dir,
Und du fühlst dich ferner, millionen meilen von mir,
und ich schreib auf Papier millionen Zeilen von dir.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Und ich trag mein Herz offen damit jeder es sieht,
Und kann nur hoffen du liest dieses Lied wie einen offenen Brief,
das all die andern versteh'n.
Wir können in des anderen Augen uns selbst seh'n.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

((langsam leiser werdend...))
Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Arb-i a nuk e ke pa me lart kengen e sabriut a?..hahah Ich hases Copy!!! apo ndoshta e kam shkru Japonisht e nuk Lexohet?!!!!!

Naki
15-05-05, 20:27
Artist : THOMAS D
Song : LIEBESBRIEF
Denn da alle Liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Ich fiel Kopfüber unter Wasser, Etwas zog mich nach unten,
Ich wär wohl ertrunken, hätt ich dich nicht gefunden,
War am boden zestört, wie das den meisten geht,
Aber du hast mich wiederbelebt,
Jetzt bin ich hungrig nach Leben, fütter mich mit Erfahrung,
Jedes Wort von dir ist für mich Nahrung,
und auch ich nähr dich,
als wär ich für dich unentbehrlich.
Siehst du mich an, und ich kann, bin ich ehrlich,
dir gar nichts versprechen, denn das wäre Betrug,
doch du sagst mit nem Lächeln jetzt und hier ist genug,
du bist der Sand im Getriebe der Gedanken Maschiene
und ich nehm dich mit auf einen Nachtflug.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Leg deine Arme um mich, dass meine Narbe die ich,
hier auf meinem Herz trage nicht mehr schmerzt,
wenn du fragst warum musste ich mich für dich gewinnen,
dann sage ich Strassenköter wie ich sind manchmal gerne drinnen,
und wenn einer von uns wieder streunend verschwindet,
ist die Liebe wie Gebell an den Mond, dass uns verbindet.
Was er von mir weiss ist, ist du bist nicht mehr hier,
und wei zum beweiss riecht mein Schweiss noch nach dir,
Und du fühlst dich ferner, millionen meilen von mir,
und ich schreib auf Papier millionen Zeilen von dir.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Und ich trag mein Herz offen damit jeder es sieht,
Und kann nur hoffen du liest dieses Lied wie einen offenen Brief,
das all die andern versteh'n.
Wir können in des anderen Augen uns selbst seh'n.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

((langsam leiser werdend...))
Denn da alle liebenden innerlich noch Kind,
Und da die die reinen Herzens handeln unsere grössten helden sind,
Rett' ich die Welt mit deiner Liebe in mir,
Denn ich bin für dich da, nein ich bin wegen dir hier,
Da dir die Fähigkeit zu lieben geblieben ist,
und die Kraft zu Vergeben ein Bestandteil deines Lebens ist,
wurde ich erweckt und was tief in mir schlief,
Führt nun Feder und schreibt dir diesen Liebesbrief.

Arb-i a nuk e ke pa me lart kengen e sabriut a?..hahah Ich hases Copy!!! apo ndoshta e kam shkru Japonisht e nuk Lexohet?!!!!!

Dali i keq,edhe une vrejta tani kete kenge te shkruar nga dy autor,por nuk ka asgje te keqe e kendojme ne refren dy here.
Pershendetje

Gjumashja
16-05-05, 09:19
''Kryptonite''
3 Doors Down

I took a walk around the world to ease my troubled mind
I left my body lying somewhere in the sands of time
I watched the world float to the dark side of the moon
I feel there's nothing I can do Yeah

I watched the world float to the dark side of the moon
After all I knew it had to be something to do with you
I really don't mind what happens now and then
As long as you'll be my friend at the end


If I go crazy then
will you still call me Superman ?
If I'm alive and well,
will you be there holding my hand ?
I'll keep you by my side
with my superhuman might Kryptonite

You called me strong, you called me weak
But still your secrets I will keep
You took for granted all the times I never let you down
You stumbled in and bumped your head if not for me then you'd be dead
I picked you up and put you back on solid ground


If I go crazy then
will you still call me Superman ?
If I'm alive and well,
will you be there holding my hand ?
I'll keep you by my side
with my superhuman might Kryptonite

bellezza
16-05-05, 13:16
ALBAN SKENDERAJ

me mire te isha une nje shkemb,
dhe dallget te rrihnin koken qe s'me dhemb,
mbase me mire do te ishte te isha une nje mal,
dielli me rreze te me griste kemishen e bardhe .

edhe me mire do te ishte te isha une nje peme,
me fruta dhe gjethe te blerta qe kurre te mos bjene,
me mire akoma do te ishte te isha une nje kenge,

qe tinguj e nota te thurrja per ty ne cdo vend

por uen e di,
e dashur kam nje detyrim,
gjithmone me ty,
ne lindje perendim

jo s'mund te jem ,
as shkemb,as mal, as peme
thjesht nje njeri,
per ty une do te jem


se ti je motiv i jetes sime ,
dhe per ty do te jetoje,
ti me mbane te fle pa mendime,
vetem ty, une enderroje.


sikur te isha une nje vend qielli ne toke,
zemren tende do ta vija uen te lunderoja ,
dhe nje yll te isha me dienj e drite ne sy,
driten time gjithe ,une do ta falja ty,
ty vetem ty,
ty vetem ty,
ty gjithmine ty,
ty vetem ty.


por une e di ,
tani cdo gje ka nje kuptim,
eshte thjesht nje ndjenje,
pa fund ,pa perendim,
tani po mund te jem ,
dhe shkemb dhe mal dhe peme ,
gjithcka per ty,
per ty une do te jem.

e ti je motiv i jetes sime ,
dhe per ty, vec per ty do te jetoje,
ti me mban te fle,
ti me mban te fle,
pa mendime,
pa mendime,
vetem ty,
vetem ty,
une enderroje .

BELLEZZA

Djali i keq
22-05-05, 20:50
A mundeni me ma gjet tekstin e 3 doors down let me go.Ju lutem .FLM

Kupid
22-05-05, 22:49
It’s been a while
Since I could...
Hold my head up high
It’s been a while
Since I first saw you
It’s been a while
Since I could stand
On my own two feet again
And it’s been a while
Since I could call you

And everything I can remember
As fucked up as it all may seem
Consequences that I’ve rendered
Have stretched myself beyond my means

It’s been a while
Since I could say
That I wasn’t addicted
It’s been a while
Since I could say
I loved myself as well and...
It’s been a while
Since I’ve gone and fucked things up
Just like I always do
It’s been a while
But all that shit seems to disappear when I’m with you

And everything I can remember
As fucked up as it all may seem
Consequences that I’ve rendered
Gone and fucked things up again... again

Why must I feel this way?
Just make this go away
Just one more peaceful day
But then I go an fuck things up again

It’s been a while
Since I could...
Look at myself straight
It’s been a while
Since I said I’m sorry
It’s been a while
Since I’ve seen the way
The candles light your face
It’s been a while
But I can still
Remember just the way you taste

Everything I can remember
As fucked up as it all may seem
To me... I know this pain
Can I blame this on my father?
He did the best he could for me

It’s been a while
Since I could...
Hold my head up high
It’s been a while
Since I said I’m sorry

the godfather
01-06-05, 23:41
titulli:Engjujt nuk jetojne ne toke
kenojn:grupi 403


erdhen disa engjej t'bukur dukeshin si ti
me merrni mua u thash ishte e kote
nje yll me shum ne qiell nje plage
me shum ne toke
te moren iken dhe shkuan ne ate bote
e di se te humba me dhemb nuk do te qaj
une do t'kendoj per ty

te kerkoj nuk te shoh
ref:Engjujt nuk jetojne ne toke

Mendoja se bricjapi dhe demi
do te jen cift idael si ne horoskop
por jeta nuk vazhdon gjithmon ne yje
do te vije koha kur te zbresish ne toke
pastaj si do t'ja, si do t'ja boj kur nuk je ti
nates i frigohem por nata me gezon
te shof ne qiell per mua ti ndricon o
engjulli im me thuaj kur prap do te takoj

dua te vdes por qielli nuk me merr
lutem per ty por ai nuk te kthen
qiellit i takon
ref:engjujt nuk jetojne ne toke

Tomori
02-06-05, 17:16
Ka hi serbi n“at“Prizren,
po i thot`Lumės:”Lirom ven!”
-“Nuk jam mbreti,po jam Luma,
t“mushi gjoksin plot me plumba!”
Kur vikati Islam Spahija:
”Bini djem,se shkoi Shipnija!”
Krajli i serbit ban:”Medet,
m“faroi Luma askerin krejt!
ma faroi askerin e ngrat
burrat me pushk“`e grat me spatė”.
Djemt“e Lumės hiq s“kan dert,
ka ni luftė bajn“vjet pėr vjet,
luft“ me krajl e luft“ me mbret...”

Gentiani
06-06-05, 17:26
Kėnga nė Eurovision 2005, nga Ledina Ēelo

Nesėr Shkoj!

Mos u trishto
Ti e kishe enderruar nje vello te bardhe
Nena ime me beko dhe mos qaj
Neser do te shkoj
E fundit nate

A e mban mend
Sa e kishe imagjinuar fustanin e bardhe
Edhe une kam fatin si c'do vajze
E di do me mungojne
Te embelat fjale

Ndoshta do qaj
Se malli ty do te marre, do te marre

Eh ri ti da, ri ti da...
Le te bie nje daulle
Eh ri ti da, ri ti da...
E gjithe bota le te tundet
Kenga te filloje
(Ti ti ti ti ta...)
Oh, po dasma mos mbaroje
(Ti ti ti ti ta...)
Ti ti ta...

Eh ri ti da, ri ti da...
Le te bie nje daulle
Eh ri ti da, ri ti da...
E gjithe bota le te tundet
Kenga te filloje
(Ti ti ti ti ta...)
Oh, po dasma mos mbaroje
(Ti ti ti ti ta...)
Ti ti ta ti...

Neser do shkoj
Do te dal une nga kjo porte me yllin e bardhe
Me percill ti nena ime dhe ma fal
Lotin e arte
Te embelat fjale

Ndoshta do qaj
Se malli ty do te marre, do te marre

Eh ri ti da, ri ti da...
Le te bie nje daulle
Eh ri ti da, ri ti da...
E gjithe bota le te tundet
Kenga te filloje
(Ti ti ti ti ta...)
Oh, po dasma mos mbaroje
(Ti ti ti ti ta...)
Ti ti ta...

Eh ri ti da, ri ti da...
Le te bie nje daulle
Eh ri ti da, ri ti da...
E gjithe bota le te tundet
Kenga te filloje
(Ti ti ti ti ta...)
Oh, po dasma mos mbaroje
(Ti ti ti ti ta...)
Ti ti ta ti...

Ha...
(Ri ti da, ri ti da...)

(Ri ti da, ri ti da...)
Hoh...
(Ri ti da, ri ti da...)
(Le te bie nje daulle)
Ri ti da, ri ti da...
(E gjithe bota le te tundet)
Kenga do te filloje
(Ti ti ti ti ta...)
Oh, po dasma mos mbaroje
(Ti ti ti ti ta...)
Ti ti ta ti...

Kupid
07-06-05, 17:35
FREE BIRD (LYNYRD SKYNYRD)

If I leave here tomorrow
Would you still remember me?
For I must be travelling on, now,
’cause there’s too many places I’ve got to see.
But, if I stayed here with you, girl,
Things just couldn’t be the same.
’cause I’m as free as a bird now,
And this bird you can not change.
Lord knows, I can’t change.

Bye, bye, it’s been a sweet love.
Though this feeling I can’t change.
But please don’t take it badly,
’cause lord knows I’m to blame.
But, if I stayed here with you girl,
Things just couldn’t be the same.
Cause I’m as free as a bird now,
And this bird you’ll never change.
And this bird you can not change.
Lord knows, I can’t change.
Lord help me, I can’t change.

Kupid
07-06-05, 17:46
BEST OF YOU (FOO FIGHTERS)

I’ve got another confession to make
I’m your fool
Everyone’s got their chains to break
Holdin’ you

Were you born to resist or be abused?
Is someone getting the best, the best, the best, the best of you?
Is someone getting the best, the best, the best, the best of you?

Are you gone and onto someone new?
I needed somewhere to hang my head
Without your noose
You gave me something that I didn’t have
But had no use
I was too weak to give in
Too strong to lose
My heart is under arrest again
But I break loose
My head is giving me life or death
But I can’t choose
I swear I’ll never give in
I refuse

Is someone getting the best, the best, the best, the best of you?
Is someone getting the best, the best, the best, the best of you?
Has someone taken your faith?
Its real, the pain you feel
You trust, you must
Confess
Is someone getting the best, the best, the best, the best of you?
Oh...

Oh...Oh...Oh...Oh...

Has someone taken your faith?
Its real, the pain you feel
The life, the love
You try to heal
The hope that starts
The broken hearts
You trust, you must
Confess

Is someone getting the best, the best, the best, the best of you?
Is someone getting the best, the best, the best, the best of you?

Kupid
09-06-05, 05:24
STAIND LYRICS

"Right Here"

I know I've been mistaken
But just give me a break and see the changes that I've made
I've got some imperfections
But how can you collect them all and throw them in my face

But you always find a way to keep me right here waiting
You always find the words to say to keep me right here waiting
And if you chose to walk away I'd still be right here waiting
Searching for the things to say to keep you right here waiting

I hope you're not intending
To be so condescending it's as much as i can take
and you're so independent
you just refuse to bend so I keep bending till I break

But you always find a way to keep me right here waiting
You always find the words to say to keep me right here waiting
And if you chose to walk away I'd still be right here waiting
Searching for the things to say to keep you right here waiting

I've made a commitment
I'm willing to bleed for you
I needed fulfillment
I found what I need in you

Why can't you just forgive me
I don't want to relive all the mistakes I've made along the way
But I always find a way to keep you right here waiting
I always find the words to say to keep you right here waiting

But you always find a way
To keep me right here waiting
You always find the words to say to keep me right here waiting
And if I chose to walk away would you be right here waiting
Searching for the things to say to keep me right here waiting

DEA
09-06-05, 07:27
Adem Ramadani
Knoma kangen or bylbyl

Oh bylbyl i dashurise
mos kendo veq per te tjere
q'ploje zemren or blybyl
kno per mu ni here (2)

Knoma kagnen or bylbyl
se po digjem si kandil
syte e mi ma s'mujn me pa
prej kur jemi nda (2)

Fluturo more bylbyl
l'qoje ket ndoren e saj
edhe thuj more bylbyl
se n'zemer e mbaj

Knoma kagnen or bylbyl
se po digjem si kandil
syte e mi ma s'mujn me pa
prej kur jemi nda (4)

DEA
09-06-05, 07:28
USHTARI I RRUGĖS
RITMI I RRUGĖS
Njė fotografi e vjetėr ishte shkas i kėtij tregimi
qė nė kėtė natė tė qetė i hapi rrugėn njė kujtimi
tė njė kohe kur ēdo gje kishte tjetėr kuptim
ku nė udhėkryq tė madh qėndronte fati im.
Qė nė fėmirijė, nė asfalltin e ketij qyteti
nė koflikt me fėmijė tjerė, friga treti
me 10 vjet i mėsuar pėr tė goditur pa meshir
duke bėrė hajni tė vogla qė mė bėnin tė ndjehėsha mirė.
Shoqėria e keqe qė mė rrėthonte dhe jeta nėn okupim
ndjenja e lire e adnrenalinės sė rritur mė futėn nė krim
imitimi i filmave amerikan me gangster
edhe njė fėmijė i lazdruar i prirur pėr sherr.
Oborret e huaja pėr molla dhe dardha ishin caku i par,
pastaj kiosqet se ende kosiderohesm si fillestar
derisa u krijua pėrvoja qė na lejonte mė shumė
me urdhėrat e shefave qė gjithmonė na gjenin punė.
Shtėpi tė huaja, dyqane, vetura tė ndryshme ēdo natė
dhe punė tė tjera qė i punuam pėr njė kohė tė gjatė
6 vite rroktar i huaj derisa krijova gardėn time
Boss, ushtar i rrugės, kjo ishte ėndrra ime...

Rruga... lirin ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtar i rrugės s'ėshtė si mendova...

Tani fitimi ishte i madh sepse ishim veē 4 shok
ky qytet ishte i yni, ecnim nė qiell e jo nė tokė
Teenager tė shfrenuar pa dashuri nė zemėr
me vetura tė shtrejnta, para dhe ēdo natė njė tjetėr femėr
Kjo ishte jeta ime, ndėrsa shkolla njė kamuflim
i qeshur pėrgjithmon por pa qetėsi nė shpirtin tim
sepse armiqt nuk flenin, nė shėnjestėr tė tyre ishim
problem permanent konkurencėn e kishim
Luftėn pėr teritore, pėr zanatin tonė tė vjetėr
edhe pse tani kishim filluar edhe ndonjė pun tjetėr
biznismen tė vėrtet, me vetėm 18 vjet
por s'mund tė jesh i qetė atėherė kur dhuna flet
Revole nė ēantė, nė vend tė librit kur shkoja nė shkollė
paranoik, se jeta mė qėndrone nė njė fije tė holle
nė anėn tjetėr, familja kishte hetuar nė mua dyshime
nga misioni ne mision, pa vision pėr jetėn time
I arestuar pėr herė tė parė nė Polici
isha kokė fort, fanatik, duke mbrojtur shokėt e mi
pėrgjegjėsin mbi mua pėr krimin qė nuk e bėra
duke i duruar rrahjet pa pushim 2 ditė tė tėra!

Rruga... lirin ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtar i rrugės s'ėshtė si mendova...

Ushtari i rrugės, por tani ēdo gjė ndryshe duket
kėnaqėsija qė ndjeja kishte filuar tė zhdukej
mė i pjekur isha, me shumė dilema nė kokėn time
derisa erdhi koha pėr ndryshime nė jetėn time
Isha i lodhur kėrkoja njė perspektiv tjetėr
njė rugdalje nė dritė larg prej zanatit tė vjetėr,
i zhgėnjyer dhe i penduar per historinė tonė
kuptova qė kisha gabuar edhe pse ndoshta ishte vonė
Shokėt e mi vazhduan edhe pse i luta te ndalojnė
2 prej tyre rinin tani nė burgje e kalojnė
njėri nė Francė ndėrsa tjetri nė Itali
tė 3-tin qe 8 muaj e ka mbuluar dheu i Zi
I vrarė n'aksion nga forcat speciale Italiane
edhe njė herė njė zemėr e djegur rrah nė gjoksin e njė Nane
tani skam pergjigje pse atė lojė e kishim filluar
ndoshta fajet i kishte shoqėria e degjeneruar
I penduar jam pėr ēdo gjė tė keqe qė kam shkaktuar
po tė kisha edhe njė shansė ēdo gjė do tė kisha permisuar
sepse tani nė zemrėn time nxen nje diell nuk ka me borė
jam ushtar i rrugės por me mikrofon nė dorė


Rruga... lirin ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtar i rrugės s'ėshtė si mendov...

DEA
09-06-05, 07:52
NJĖ DITĖ DO TĖ JETĖ ME MIRĖ
RITMI RRUGES
Nje dite do te jete me mire...
Pra e kuptuat te gjithe
Mbajeni ne mend edhe nje here...
Nje dite do te jete mire
Mos i humbni shpresat
Ngritni kokat lart dhe vazhdoni

E duke ecur neper rruget e qytetit tim
del turlifar papaki edhe t'shitet trim
e ka niher s'ki shka mi ba bash qati frajerit
se ta len thiken ne shpine e i thu falemnderit
por nejse se prej tyre pa pshtu diqysh nuk e len
edhe pse ka mundesi qe doren a kamen e then
po, pak manatan i isheh njerzit tuj ik
tuj ik e tuj bertit, ikni t'zit ikni t'zit
E qetash valla bertit se vertet je ne rrezik
se ti ec e guxo rri ec e guxo ik
se vjen ky hyqmti edhe ta hjek flamen
ta zbut shpinen grushta, t'ben per me ta ba gjamen
Dhe keshtu ne qytetin tone nuk guxon me njet deri vone
se mesnaten po e kalove, mos mendo se kallaj pshtove
se mundsh me shku pa prit sikur qeni ne rrush
dhe per ty nuk jep pergjegjesi kerkush
Se n'diten e sotit ne token e bukes
nuk ka siguri, nuk ka liri, e disa nuk kan boll buk pėr mu ngi
po ēka me ba s’ke cka ben se jeta eshte e tille
por dije se nje dite do te jete me mir

Nje dite do te jete me mire... do te jete me mire..
do te jete... jete... me mire...
Nje dite do te jete me mire... do te jete me mire..
do te jete... jete... me mire...

Ne vazhdojme te jetojme ne kete kohe te ndyte
krejt e dime se c’po ndodh por i mbyllim syte
para te vertetes se hidhur qe ne kete vend sundon
realitetin e vertete askush ta dije nuk don
e drama vazhdon jeton, shkatron c’do gje perpara
te varferve pa buke c’do dite u rendohet varra
sepse nuk kane shprese per nje jetese me te mire
si mund te jesh i lumtur nese nuk je i lire
me tregoni ju qe thoni se mire eshte krejt
cka mendoni a une a ju e keni me drejt
a po ju konvenon te flisni kso marri
prej njerezve te tille si ju,mund te shohesh vetem zi
me nuk mund ti besosh askujt, as shokut tend
se nuk e din nashta bash ai varrin ty ta ben
sa t'jete keshtu kaosi do mbreteroj ne kete hapesire
por sigursht se nje dite do te jete me mire

Nje dite do te jete me mire... do te jete me mire..
do te jete... jete... me mire...
Nje dite do te jete me mire... do te jete me mire..
do te jete... jete... me mire...

Me nuk vlen asgje nga ajo qe e dita per jeten
se sė paku nje genjeshter e mbeshtjell te verteten
ne geton tone ku krimi vetem po zhvillohet
ne vete duhet te bejme dicka qe kjo te ndalohet
se nese vetem rrime dhe te na shkele koha s’lejohet
dhe vetem do te humbim dhe jeten si jete s'do ta jetojme
pra ta luftojme te keqen sa nuk eshte shume vone
se prejm kesaj varet dhe vet ardhmeria jone
te pakten mendonja thuaj si do te ishte
po te ishte, krejt ndryshe dhe liri po te kishte
e ti, ti jetoje jeten tende ashtu si don ti
mos ju perzi kerkujt kerkush mos perzihet ty
por mos u distanco nga e verteta qe te rrethon
mos ik nga jeta edhe nese ti deshton
pra mos e humbni shpresen se ajo na mban ne jete
do te behet me mire, me te vertete
pra ti jeto, gezo dhe argetohu
me ritmit e rruges edhe ti bashkohu
fluturo i lire neper hapesire dhe besome
se nje dite do te jete me mire.

Nje dite do te jete me mire... do te jete me mire..
do te jete... jete... me mire...
Nje dite do te jete me mire... do te jete me mire..
do te jete... jete... me mire...

Diana007
11-06-05, 10:23
ShEjToNkAAnėtarėsuar: 11 Jul 2004
Mesazhe: 4545
Vendodhja: Nė Zemėr tė...??!!!
Postuar: Fri Oct 08, 2004 10:41 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Kėnga: Kthehu


Mė ke thirė me Hotmaile
Tė kam ardhė nė Messenger
Ku komunikoishim deri nė mėngjes
Je larguar pėr njė shkronjė
Qė vonova me tė shkru
Mė le dhimbje dole Offline


A diskutuam pėr t'u ndarė
A komunikove pėr mos me marrė

Kthehu serish Online
Tė fali njė mijė shkronja pėr njė natė
Se po mė mungoin mesazhet e tua
kthehu serish Online se dot pa ty
S'po mundem nė messenger tė rri

A diskutuam per t'u ndarė
A komunikove pėr mos me marrė


Mė ke thirė me Hotmaile
Tė kam ardhė nė Mesengjer
Ku komunikoishim deri nė mėngjes
Je larguar pė njė shkronjė,
Qė vonova me tė shkru, ndajė
Mė le dhimbje dole Offline

A diskutuam pėr t'u ndarė
A komunikuam pėr mos me marrė

Kthehu serish Online
Tė falė njė mijė shkronja pėr njė natė
Se po mė mungoin mesazhet e tua
Kthehu serish Online se dot pa ty
S'po mundem nė messenger tė rri

A diskutuam pėr t'u ndarė
A komunikuam pėr tė mos me marrė

kthehuuuuuuuuuuuuuuuu sėrish Onlineeeeeeee

Kupid
13-06-05, 16:31
Met a girl over the net
Saved our chats on a floppy diskette
It went well for a week or two
Then it all came unglued
One night she said "brb"
Waited up for an hour or three
Then I started to realize
She wasn't coming back online

She frickin' blocked me
Trust
She frickin' blocked me
La la la la
We talked all night
Then she put my screen name on her block list
Then she clicked ok

She told me she was taking a shower
And she'd be back in a half hour
But she pulled one over on me
WTF, OMFG
I was ticked, but not convinced
Had to be sure before my ego was minced
Good thing I'm such a whiz
Signed on with my other name and yup, there she is

She frickin' blocked me
Trust
She frickin' blocked me
La la la la
We talked all night
Then she put my screen name on her block list
Then she clicked ok

That's my story, as you see
Never trust a woman when she says "brb"
Now it's over, and I'm torn
But I signed her up for beastiality porn

She frickin' blocked me
Trust
She frickin' blocked me
La la la la
We talked all night
Then she put my screen name on her block list
Then she clicked ok

(La la la la la la la la la la)
Trust
(La la la la la la la la la la)
Trust
(La la la la la la la la la la)
Then she put my screen name on her block list
(La la la la la la la la la la)
She frickin' blocked me

Gentiana
16-06-05, 20:18
All 4 One. Cool Savas & Azad.

Kinderchor
Es ist Zeit, dass sich einiges ändert hier
denn ihr habt leider wenig bewegt
Lass uns kämpfen, dass hier einigs besser wird
ansonsten ist es für uns alle zuspät
Jetzt sind wir da und machen das Ding für euch
denn die Zukunft liegt in unserer Hand
Hebt die Faust hoch, wir stehn hinter euch
Alle für alle und all 4 ONE

Cool Savas
Statt jeder gegen jeden, jeder alleine
Wir sehn nicht mehr die Sonne scheinen
sondern die Scheine tun Dinge für die Worte nicht reichen
Ordnen uns ein, passen uns an
wollen was verändern, doch lassen es dann, lassen es ganz
Wir stehn uns selber im Weg und fühln uns manchmal wie aufm Steg
Ohne Vorne und Hinten, mitten im See, my man
Die Welt is am Ende, dreht sich im Kreis wie'n Lenker
Wir sind krank, lieben Cash mehr als Tiere und Menschen
Und das is schwierig zu ändern, auch wenn du gehst und willst
Das is wie wählen zwischen Krebs und Aids
Nein Danke, das ist als wären wir alleine im Dunkeln und hätten keine Lampe
Kein Licht, keine Führung, keine Orientierung, nichts
Wir sind gezwungen zu nehmen was man uns gibt
Zu glauben, dass was sie sagen auch wirklich so is
Wir sind gefickt, solange wir uns nicht entscheiden zu handeln
entschieden zu handeln, einer für alle, alle für ONE, komm!

Kinderchor
Es ist Zeit, dass sich einiges ändert hier
denn ihr habt leider wenig bewegt
Lass uns kämpfen, dass hier einigs besser wird
ansonsten ist es für uns alle zuspät
Jetzt sind wir da und machen das Ding für euch
denn die Zukunft liegt in unserer Hand
Hebt die Faust hoch, wir stehn hinter euch
Alle für alle und all 4 ONE

Azad
All 4 ONE, das is...alle für einen
Ich blicke umher und sehe keiner für keinen
Die Blicke sind leer in diesen eisigen Zeiten
Wir irren umher und wollen nur immer mehr
Ich seh ein blutendes Meer und die Natur schreien
sehe wir unsere Zukunft gefährdet
Und das Unheil, sehe wer regiert auf der Erde
Es is Dummheit, Junge es wird Zeit es zu ändern
sonst ist es leider zuende
Lass uns gemeinsam die Hände reichen
und zeigen wie es sein kann
Wir bringen die Welt wieder in Einklang
Glaub mir alles geht
Die Realität is die Zukunft der Leute von gestern
Und du darfst nie vergessen, Homie, das sind morgen wir
Hebt die Faust, rebelliert wie ein Demonstrant
Gib nie auf und maschier bis die Rettung naht
Wir sind komplett am Arsch wenn wir nichts machen
Es ist Zeit zu handeln, alle für einen, einer für alle, komm!

Kincerchor
Es ist Zeit, dass sich einiges ändert hier
denn ihr habt leider wenig bewegt
Lass uns kämpfen, dass hier einigs besser wird
ansonsten ist es für uns alle zuspät
Jetzt sind wir da und machen das Ding für euch
denn die Zukunft liegt in unserer Hand
Hebt die Faust hoch, wir stehn hinter euch
Alle für alle und all 4 ONE

Kool Savas
Gebt nicht auf und hebt die Faust hoch
Gemeinsam gehn wir den härtesten Weg rauf und
blicken nicht zurück, stehn zusammen da
frei und Hand in Hand, einer für alle, All4ONE

Azad
Lass dich nicht unterkriegen
sag was du zu sagen hast
Lass dir nicht den Mund verbieten
Wir marschieren für den Frieden
Dies ist unser Kampf gegen den Untergang
Gemeinsam, einer für alle und All4ONE

Kinderchor (2x)

Es ist Zeit, dass sich einiges ändert hier
denn ihr habt leider wenig bewegt
Lass uns kämpfen, dass hier einigs besser wird
ansonsten ist es für uns alle zuspät
Jetzt sind wir da und machen das Ding für euch
denn die Zukunft liegt in unserer Hand
Hebt die Faust hoch, wir stehn hinter euch
Alle für alle und all 4 ONE

Gjumashja
17-06-05, 08:51
,,La Tortura''SHAKIRA&ALEJANDRO SANZAlejandro Sanz:
Ay payita mķa
Guįrdate la poesķa
Guįrdate la alegrķa pa'ti

Shakira:
No pido que todos los dķas sean de sol
No pido que todos los viernes sean de fiesta
Tampoco te pido que vuelvas rogando perdón
Si lloras con los ojos secos
Y hablando de ella

Shakira:
Ay amor me duele tanto

Alejandro Sanz:
Me duele tanto

Shakira:
Que te fueras sin decir a donde
Ay amor, fue una tortura perderte

Alejandro Sanz:
Yo se que no he sido un santo
Pero lo puedo arreglar amor

Shakira:
No solo de pan vive el hombre
Y no de excusas vivo yo.

Alejandro Sanz:
Solo de errores se aprende
Y hoy se que tuyo es mi corazón

Shakira:
Mejor te guardas todo eso
A otro perro con ese hueso
Y nos decimos adiós

No puedo pedir que el invierno perdone a un rosal
No puedo pedir a los olmos que entreguen peras
No puedo pedirle lo eterno a un simple mortal
Y andar arrojando a los cerdos miles de perlas

Alejandro Sanz:
Ay amor me duele tanto
Me duele tanto
Que no creas mįs en mis promesas

Shakira:
Ay amor

Alejandro Sanz:
Es una tortura p

Shakira:
Perderte

Alejandro Sanz:
Yo se que no he sido un santo
Pero lo puedo arreglar amor

Shakira:
No solo de pan vive el hombre
Y no de excusas vivo yo.

Alejandro Sanz:
Solo de errores se aprende
Y hoy se que tuyo es mi corazón

Shakira:
Mejor te guardas todo eso
A otro perro con ese hueso
Y nos decimos adiós

Alejandro Sanz:
No te bajes, no te bajes
Oye negrita mira, no te rajes
De lunes a viernes tienes mi amor
Déjame el sįbado a mi que es mejor
Oye mi negra no me castigues mįs
Porque allį afuera sin ti no tengo paz
Yo solo soy un hombre muy arrepentido
Soy como el ave que vuelve a su nido

Yo se que no he sido un santo
Pero lo puedo arreglar amor

Shakira:
No solo de pan vive el hombre
Y no de excusas vivo yo.

Alejandro Sanz:
Solo de errores se aprende
Y hoy se que tuyo es mi corazón

Shakira:
Ay ay ay,
Ay ay ay,
Ay, todo lo que he hecho por ti
Fue una tortura perderte
Me duele tanto que sea asi
Sigue llorando perdón
Yo... yo no voy
A llorar por ti...
A llorar por ti

Kupid
19-06-05, 23:00
everclear "father of mine"

Father of mine
Tell me where have you been
You know I just closed my eyes
My whole world disappeared
Father of mine
Take me back to the day
When I was still your golden boy
Back before you went away

I remember blue skies
Walking the block
I loved it when you held me high
I loved to hear you talk
You would take me to the movie
You would take me to the beach
You would take me to a place inside
That is so hard to reach

Father of mine
Tell me where did you go
You had the world inside your hand
But you did not seem to know
Father of mine
Tell me what do you see
When you look back at your wasted life
And you don’t see me

I was ten years old
Doing all that I could
It wasn’t easy for me
To be a scared white boy
In a black neighborhood
Sometimes you would send me a birthday card
With a five dollar bill
I never understood you then
And I guess I never will

Daddy gave me a name
My dad he gave me a name
Then he walked away
Daddy gave me a name
Then he walked away
My daddy gave me a name

Daddy gave me a name
Daddy gave me a name
Then he walked away
Daddy gave me a name
Then he walked away
My daddy gave me a name

Father of mine
Tell me where have you been
I just closed my eyes
And the world disappeared
Father of mine
Tell me how do you sleep
With the children you abandoned
And the wife I saw you beat

I will never be safe
I will never be sane
I will always be weird inside
I will always be lame
Now I’m a grown man
With a child of my own
And I swear I’m not going to let her know
All the pain I have known

Then he walked away
Daddy gave me a name
Then he walked away
My dad gave me a name
Then he walked away
My daddy gave me a name
Then he walked away
My daddy gave me a name
Then he walked away
Then he walked away
Then he walked away

Kupid
20-06-05, 16:39
Every Rose Has Its Thorn
Poison

We both lie silently still
in the dead of the night
Although we both lie close together
We feel miles apart inside

Was it something I said or something I did
Did the words not come out right
Though I tried not to hurt you
Though I tried
But I guess that's why they say

Chorus:
Every rose has its thorn
Just like every night has its dawn
Just like every cowboy sings his sad, sad song
Every rose has its thorn

Yeah it does

I listen to our favorite song
playing on the radio
Hear the DJ say loves a game of easy come and
easy go
But I wonder does he know
Has he ever felt like this
And I know that you'd be here somehow
If I could have let you know somehow

Though it's been a while now
I can still feel so much pain
Like a knife that cuts you the wound heals
but the scar, that scar remains

I know I could have saved a love that night
If I'd known what to say
Instead of makin' love
We both made our separate ways

But now I hear you found somebody new
and that I never meant that much to you
To hear that tears me up inside
And to see you cuts me like a knife

Ermira
21-06-05, 15:17
Ti e kishe enderruar nje
Vello te bardhe,
Nena ime me beko
Dhe mos qaj,
Neser do te shkoj,
E fundit nate...

A e mban mend,
Sa e kishe imagjinuar
Fustanin e bardhe,
Edhe une kam fatin
Si c'do vajze,
E di do me mungojne,
Te embelat fjale...

Ndoshta do qaj,
Se malli
Ty do te marre,
Do te marre!

Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
Le te bie nje daulle,
Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
E gjithe bota le te tundet,
Kenga te filloje,
Oh po dasma mos mbaroje,
Ti-ti-ta.

Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
Le te bie nje daulle,
Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
E gjithe bota le te tundet,
Kenga te filloje,
Oh po dasma mos mbaroje,
Ti-ti-ta-ti.

Neser do shkoj,
Do te dal une nga kjo porte
Me yllin e bardhe,
Me percill ti nena ime
Dhe ma fal,
Lotin e arte,
Te embelat fjale...

Ndoshta do qaj,
Se malli
Ty do te marre,
Do te marre!

Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
Le te bie nje daulle,
Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
E gjithe bota le te tundet,
Kenga te filloje,
Oh po dasma mos mbaroje,
Ti-ti-ta.

Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
Le te bie nje daulle,
Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
E gjithe bota le te tundet,
Kenga te filloje,
Oh po dasma mos mbaroje,
Ri-ti-ta-ti.

Hou!

Ooooooooooooooh,
Ri-ti-da, eh ri-ti-da,
Kenga do te filloje,
Oh po dasma mos mbaroje,
Ti-ti-ta-tļ!
nes shum te gjith ................

Ermira
21-06-05, 15:17
Ti e kishe enderruar nje
Vello te bardhe,
Nena ime me beko
Dhe mos qaj,
Neser do te shkoj,
E fundit nate...

A e mban mend,
Sa e kishe imagjinuar
Fustanin e bardhe,
Edhe une kam fatin
Si c'do vajze,
E di do me mungojne,
Te embelat fjale...
Lejdina Qelo-

Ndoshta do qaj,
Se malli
Ty do te marre,
Do te marre!

Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
Le te bie nje daulle,
Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
E gjithe bota le te tundet,
Kenga te filloje,
Oh po dasma mos mbaroje,
Ti-ti-ta.

Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
Le te bie nje daulle,
Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
E gjithe bota le te tundet,
Kenga te filloje,
Oh po dasma mos mbaroje,
Ti-ti-ta-ti.

Neser do shkoj,
Do te dal une nga kjo porte
Me yllin e bardhe,
Me percill ti nena ime
Dhe ma fal,
Lotin e arte,
Te embelat fjale...

Ndoshta do qaj,
Se malli
Ty do te marre,
Do te marre!

Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
Le te bie nje daulle,
Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
E gjithe bota le te tundet,
Kenga te filloje,
Oh po dasma mos mbaroje,
Ti-ti-ta.

Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
Le te bie nje daulle,
Eh ri-ti-da, eh ri-ti-da,
E gjithe bota le te tundet,
Kenga te filloje,
Oh po dasma mos mbaroje,
Ri-ti-ta-ti.

Hou!

Ooooooooooooooh,
Ri-ti-da, eh ri-ti-da,
Kenga do te filloje,
Oh po dasma mos mbaroje,
Ti-ti-ta-tļ!
nes shum te gjith ................

Ermira
21-06-05, 15:18
Hana Band
ENDE E DUA
Nė skaj tė rrugės, pėrpjetė janė ndalė,
Tė dashuruar, njė vajzė dhe njė djalė
Nėn hije tė blinit, tė ulur nė bar,
Tė pėrqafuar, nė puthjen e parė
N’at kohė e n’at vend me ty mbeta
N’at jetė, para se jemi ndarė
Nė fjalėn e dhėnė u mbėshteta
Dashuria ime e parė
REFRENI
Zot, a jam e marrė, definitivisht e marrė
Pse koha pėr mua ėshtė ndalė
Zot, pse jam e marrė
Pse ende e dua atė djalė…

Ermira
21-06-05, 15:48
Adelina Ismajli
Mė duhesh,
qė ta zhdukėsh kėtė maskė
me tė cilėn po gėnjejė
tash sa vite me radhė.

Dua tė shikoj ne sy
kur tė vdes, e qet nga ti.

Ref:
Se ti je heroi im
hero ne kėtė tragjedi
vrasės i dy lumturive
lypės i njė dashurie.
Nė rolin e tradhėtisė
je hero i tragjedisė.

Thikėn e fundit ta pranoj
nga ti tash, kur krejt mbaroi
mjaft aktruam komedi
me tė cilėn qesh veq ti.
E vendosur me datėn: :

Ermira
21-06-05, 15:49
Adelina Ismajli
E helmueshme kur t'mė prekin mua
mendojn se me shpirt un i dua
e leht, si tė tjerat dojnė
nė fund nė humnerrė mbarojnė.

E mashtrueshme, pabesueshme
si mirazh jam, helm ne gjak kam.

Ref:
Jam mashtru se
vdekjeprus'e
dhe helmu'se
josheru'se
kontaminu'se
unė pėr meshkuj jam.

Shpirtin tim askush se pushtoi
zemrėn time askush se lėndoi
tė lėnduar duan me m'harru
por jam plagė qė s'mundet me u shėru.

Un tash jam njė simbol fatal
nė jetė jam kaotike, s'mund ta ndal
kaosin qė e linde, e shkove
borxhin do ta kthej, edhe pse harrove!

Ermira
21-06-05, 15:50
Adelina Ismajli
Femėr jam dhe un, mundem me buzėqesh
di edhe me gėnjy se tė kam besu
o sa mirė di, ty me tė aktru
e shumė mė mirė, edhe me duru.

Femėr jam dhe unė, di t'jem e rrėzikshme
di me fal gabim, e me tė gėzu
asnjėherė nuk mundem me harru
hakmerrėm, hakmerrėm se tė du!

Ref:
Kurr femra hakmerret
ti nuk e ndjen.
Edhe kur shkatėrrohesh
ti nuk e vėren.
Hakmerrėt femra
s'ke ku ik
e di qė djegi vetėn
veq ty me tė fik!

Ermira
21-06-05, 15:50
Adelina Ismajli
E hajt bre vlla, u prish kjo dynja
edhe reperkat, po k'nojn tallava!

Isha nė Banhoof oj nan
sahatin me shitun
e kam pa Kasandrėn nan
n'sliquka ka rr'shitun.

Vrapova si Benxhi nan
me ja japun ndihmėn
ma xigloj veshin nan
patikat mu dridhen.

Ref:
Kur i mbusha oj nanė
29 vjetė
e pash mori nan e pash
ma t'mirin lezete.
Duj duj duj
ah moj nane, ma t'mirin lezete.

E paftyra rrejke nan
thojke se mė dojke
mi ka lan kujtim oj nan
njė par hollahopke.
Do ta vras vetėn nan
pasha k'to musteqe
do ti pres damarėt nan
me nji cop teneqe.

Ref:
Kasandra, Kasandra
e pa marifete
kam me t'rre me qyk teshlice
se mė ke lanun vete
Kasandra bre shtrigo
mos rri ne vetmie
mos kofsha Sahit Biciklla
pa t'i bo 10 fėmijė !
Duj duj duj
ah moj nane, ma t'mirin lezete.


Kasandra o llokum, mos rri tuj mendu
o hajde mu martu, o hajde mu martu
se ka me ardhe Adelina
n'darsėm me na knu.

Ermira
21-06-05, 15:54
Ermal Fejzullahu E di se gjitha pyetjet s’kan pergjegjeje
E dashuria nuk mesohet n’libra
E une ende mendoj, ku kam gabuar

Po te kerkoj arsyeje i gjej njemij
Po t’i numroj gabimet ka dhe me shume
Me lehte e kam t’besoj se ish e shkruar

Edhe te tjeret vuajn, fati eshte n’duar t’zotit
Une nuk lakmoj se eshte mekat
Por heret eshte per mua, te behem rob i lotit
Une do t’gezohesha me pak

Asgje me shume nuk du
Veq ti t’me duash e une te dua
Asgje me shume nuk du
Veq ti t’me duash e une te dua

Ermira
21-06-05, 15:54
Rovena Stefa
Ne dasmen time, ti zemra ime
Eja e mos ngurro
Don qe t’na ndajne bashke nuk na lane
Trego se ende me do

Eja ne dasem eja, une te pres tek dera
Dhe nese pyet per ty dikush
Do te them se je krusht

Bini o ju tupana hallin o kush ma din
Ate qe e desha une sod e kam karrshi
Bini o ju tupana bini o veq per mua
Ate qe e desha une sod s’kam drejt ta dua

Gjumashja
21-06-05, 19:39
LA TORTURA :arrow: Shakira&Alehandro Sanz

Alejandro Sanz:
Ay payita mķa
Guįrdate la poesķa
Guįrdate la alegrķa pa'ti

Shakira:
No pido que todos los dķas sean de sol
No pido que todos los viernes sean de fiesta
Tampoco te pido que vuelvas rogando perdón
Si lloras con los ojos secos
Y hablando de ella

Shakira:
Ay amor me duele tanto

Alejandro Sanz:
Me duele tanto

Shakira:
Que te fueras sin decir a donde
Ay amor, fue una tortura perderte

Alejandro Sanz:
Yo se que no he sido un santo
Pero lo puedo arreglar amor

Shakira:
No solo de pan vive el hombre
Y no de excusas vivo yo.

Alejandro Sanz:
Solo de errores se aprende
Y hoy se que tuyo es mi corazón

Shakira:
Mejor te guardas todo eso
A otro perro con ese hueso
Y nos decimos adiós

No puedo pedir que el invierno perdone a un rosal
No puedo pedir a los olmos que entreguen peras
No puedo pedirle lo eterno a un simple mortal
Y andar arrojando a los cerdos miles de perlas

Alejandro Sanz:
Ay amor me duele tanto
Me duele tanto
Que no creas mįs en mis promesas

Shakira:
Ay amor

Alejandro Sanz:
Es una tortura p

Shakira:
Perderte

Alejandro Sanz:
Yo se que no he sido un santo
Pero lo puedo arreglar amor

Shakira:
No solo de pan vive el hombre
Y no de excusas vivo yo.

Alejandro Sanz:
Solo de errores se aprende
Y hoy se que tuyo es mi corazón

Shakira:
Mejor te guardas todo eso
A otro perro con ese hueso
Y nos decimos adiós

Alejandro Sanz:
No te bajes, no te bajes
Oye negrita mira, no te rajes
De lunes a viernes tienes mi amor
Déjame el sįbado a mi que es mejor
Oye mi negra no me castigues mįs
Porque allį afuera sin ti no tengo paz
Yo solo soy un hombre muy arrepentido
Soy como el ave que vuelve a su nido

Yo se que no he sido un santo
Pero lo puedo arreglar amor

Shakira:
No solo de pan vive el hombre
Y no de excusas vivo yo.

Alejandro Sanz:
Solo de errores se aprende
Y hoy se que tuyo es mi corazón

Shakira:
Ay ay ay,
Ay ay ay,
Ay, todo lo que he hecho por ti
Fue una tortura perderte
Me duele tanto que sea asi
Sigue llorando perdón
Yo... yo no voy
A llorar por ti...
A llorar por ti

MemphiSx
27-06-05, 17:49
Gentiana Ismajli-------------------Per ty jam e vdekur


Nė zemrat tona mė nuk ka vend dashuria
Me mua del e shikon shoqet e mia
E si gjithmonė pėr mua s'lodhesh fare
Ti me qellim kėt zemer sonte keq e vrave
A eshte kjo DASHURI??
Tregom dua ta di!!!

Herėt a vonė do ti kuptosh mėkatet e tua
Ti s'mė lejon qe jeten ta jetoj si dua
Pa mua del sa her qe ty te teket
Pse dikush me zemer te thyer mbetet
A eshte kjo DASHURI??
Tregom dua ta di!!

Mos mė thirr mė per ty jam e vdekur
Le te vrasin Lotet qe kam derdhur
Le te vrasin ditet qe mi more
Zemren time nuk e meritove

Kupid
28-06-05, 16:10
Turn The Page
Metallica(originally recorded by bob seger)

On a long and lonesome highway east of omaha
You can listen to the engines moaning out as one note song
You think about the woman or the girl you knew the night before

But your thoughts will soon be wandering the way they always do
When you’re riding sixteen hours and there’s nothing much to do
And you don’t feel much like riding, you just wish the trip was through

Here I am - on the road again
There I am - up on the stage
Here I go - playing star again
There I go - turn the page

So you walk into this restaurant strung out from the road
And you feel the eyes upon you, as you’re shaking off the cold
You pretend it doesn’t bother you, but you just want to explode

Yeah, most times you can’t hear ’em talk, other times you can
All the same old clichés, is it woman? is it man?
And you always seem outnumbered, you don’t dare make a stand
Make your stand

Here I am - on the road again
There I am - up on the stage
Here I go - playing star again
There I go - turn the page

Oo-ooh, out there in the spotlight, you’re a million miles away
Every ounce of energy you try to give away
As the sweat pours out your body like the music that you play, yeah

Later in the evening, you lie awake in bed
With the echoes of the amplifiers ringing in your head
You smoke the day’s last cigarette, remembering what she said
What she said

He-ey

Yeah
And here I am - on the road again
There I am - up on a stage
Here I go - playing star again
There I go - turn the page
There I go - turn that page
There I go, yeah, yeah
There I go, yeah, yeah
There I go, yeah
There I go, yeah
There I go, oo-oo-ooh
There I go
And I’m gone

Gjumashja
06-07-05, 09:59
''Califronia''PHANTOM PLANET


We've be on the run
Driving in the sun
Looking out for number one
California, here we come
Right back where we started from

Well, hustlers grab your guns
The shadow weighs a ton
Driving down the 101
California, here we come
Right back where we started from

California
Here we come

On the stereo
Listen as we go
Nothing's gonna stop me now
California, here we come
Right back where we started from

Peddle to the floor
Thinking of you more
Gotta get us to the shore
California, here we come
Right back where we started from

California
Here we come

California
California
Here we come
Ohhh

California
California
Here we come

California
California
Here we come

California
California
Here we come

California
California
Here we come

Gjumashja
06-07-05, 10:01
Mariah Carey
We Belong Together


I didn't mean it
When I said I didn't love you, so
I should have held on tight
I never shoulda let you go
I didn't know nothing
I was stupid, I was foolish
I was lying to myself
I could not fathom that I would ever
Be without your love
Never imagined I'd be
Sitting here beside myself
Cause I didn't know you
Cause I didn't know me
But I thought I knew everything
I never felt

The feeling that I'm feeling
Now that I don't hear your voice
Or have your touch and kiss your lips
Cause I don't have a choice
Oh, what I wouldn't give
To have you lying by my side
Right here, cause baby
(We belong together)

[chorus]
When you left I lost a part of me
It's still so hard to believe
Come back baby, please
Cause we belong together

Who else am I gon' lean on
When times get rough
Who's gonna talk to me on the phone
Till the sun comes up
Who's gonna take your place
There ain't nobody better
Oh, baby baby, we belong together

I can't sleep at night
When you are on my mind
Bobby Womack's on the radio
Saying to me
"If you think you're lonely now"
Wait a minute
This is too deep (too deep)
I gotta change the station
So I turn the dial
Trying to catch a break
And then I hear Babyface
I only think of you
And it's breaking my heart
I'm trying to keep it together
But I'm falling apart

I'm feeling all out of my element
I'm throwing things, crying
Trying to figure out
Where the hell I went wrong
The pain reflected in this song
It ain't even half of what
I'm feeling inside
I need you
Need you back in my life, baby

[chorus]
When you left I lost a part of me
It's still so hard to believe
Come back baby, please
Cause we belong together

Who else am I gon' lean on
When times get rough
Who's gonna talk to me on the phone
Till the sun comes up
Who's gonna take your place
There ain't nobody better
Oh, baby baby, we belong together, baby

[chorus]
When you left I lost a part of me
It's still so hard to believe
Come back baby, please
Cause we belong together

Who am I gonna lean on
When times get rough
Who's gonna talk to me
Till the sun comes up
Who's gonna take your place
There ain't nobody better
Oh baby, baby
We belong together

Gjumashja
06-07-05, 10:04
''Incomplete''
Backstreet Boys


Empty spaces fill me up with holes
Distant faces with no place left to go
Without you within me I can’t find no rest
Where I’m going is anybody’s guess

I’ve tried to go on like I never knew you
I’m awake but my world is half asleep
I pray for this heart to be unbroken
But without you all I’m going to be is incomplete

Voices tell me I should carry on
But I am swimming in an ocean all alone
Baby, my baby
It’s written on your face
You still wonder if we made a big mistake

I’ve tried to go on like I never knew you
I’m awake but my world is half asleep
I pray for this heart to be unbroken
But without you all I’m going to be is incomplete

I don’t mean to drag it on, but I can’t seem to let you go
I don’t wanna make you face this world alone
I wanna let you go (alone)

I’ve tried to go on like I never knew you
I’m awake but my world is half asleep
I pray for this heart to be unbroken
But without you all I’m going to be is incomplete

Incomplete

Gjumashja
06-07-05, 10:06
''Ass like that''
EMINEM


The way you shake it, I can't believe it
I ain't never seen an ass like that
The way you move it, you make my pee pee go
Doing, doing, doing

I don't believe it, it's almost too good to be true
I ain't never seen an ass like that
The way you move it, you make my pee pee go
Doing, doing, doing

The way she moves she's like a belly dancer
She's shaking that ass to that new nelly jam, I
Think someones at the door
But I don't think I'm gonna answer
Police saying "freeze"
Doing, doing, doing
What do you mean freeze?
Please, I'm a human being, I have needs
I'm not done, not till I'm finish peeing
I am not resisting arrest, I am agreeing Mr. Officer
I'm already on my knees
I can't get on the ground any further, it's impossible for me
And do not treat me like a murderer, I just like to pee, pee, pee
Yes, I make r&b, I sing song it go
Ring-a-chong, a-ching-chong-chong-chong-ching
Psych, I joke, I joke, I kidd, I kidd
If I offend I'm sorry, please, please forgive
For I am Triumph, the puppet dog, I am a mere puppet
I can get away with anything I sing, you will love it

[Chorus]

Jessica Simpson, looks oh so temptin'
Nick I ain't never seen an ass like that
Everytime I see that show on MTV my pee pee goes
Doing, doing, doing

Mary-Kate and Ashley used to be so wholesome
Now they're getting older, they're starting to grow bum bums
I go to the movies and sit down with my pop corn
Police saying "freeze"
Doing doing doing
What do you mean freeze?
Geez, I just got my seat
I have ticket, look, I put it away my zippers zipped
Please do not remove me from this movie theater please
I did not even get to see Mary-Kate shower scene
I didn't mean to be obscene or make a great big scene
And don't treat me like I'm pee wee herman, this movies PG
Mr. Officer, I demand to see my attorney
I will simply plead innocent, cop a plea and be free
Free, yes, free, right back on the streets
What you mean my lawyer's with Michael, he's too busy?
I am Triumph, Britney Spears has shoulders like a man
And I can say that and you'll laugh cuz that is a puppet on my hand

[Chorus]

Hilary Duff is not quite old enough so
I ain't never seen a butt like that
Maybe next year I'll say ass and she'll make my pee pee go
Doing, doing, doing

The way she moves she dances like a go-go
In that video she sings get out you bozo,
I need a new boyfriend, hi my name is JoJo
Police saying "freeze"
Doing, doing, doing
What do you mean freeze?
My computers would be seized and my keys to my ranch
I just baked cookies Mr. Officer, looky, take a whiff of these
Here, I make Jesus juice, take a sip of this
Nobody is safe from me, no not even me
I don't even know if I can say the word pee pee, pee
On the radio, but I think I did
Janet, is that a breast, I think I just saw a titty
Psych, I joke, I joke, I kidd, I kidd
I don't think my joke is working, I must flee quick
Get to the chopper, everybody get out
I am not Triumph, I am Arnold, get down

[Chorus]

So Gwen Stefani, will you pee pee on me please?
I ain't never seen an ass like that
Cuz the way you move it, you make my pee pee go
Doing, doing, doing

Gjumashja
06-07-05, 10:08
''Lonely no more''
Rob Thomas


Now it seems to me
That you know just what to say
But words are only words
Can you show me something else

Can you swear to me
That you’ll always be this way
Show me how you feel
More than ever, baby

[chorus]
Well, I don’t wanna be lonely no more
I don’t wanna have to pay for this
I don’t want another lover at my door
It’s just another heartache on my list

I don’t wanna be angry no more
You do know I could never stand for this
So when you tell me that you love me, know for sure
I don’t wanna be lonely anymore
Oh, oh, oh, oh
Oh, oh, oh, oh

Now it’s hard for me
When my heart’s still on the mend
Open up to me
Like you do your girlfriends

And you sing to me and it’s harmony
Girl, what you do to me is everything
Make me say anything just to get you back again
Why can’t we just try

[chorus]
I don’t wanna be lonely no more
I don’t wanna have to pay for this
I don’t want another lover at my door
It’s just another heartache on my list

I don’t wanna be angry no more
You do know I could never stand for this
So when you tell me that you love me, know for sure
I don’t wanna be lonely anymore
Oh, oh, oh, oh
Oh, oh, oh...

What if I was good to you
What if you were good to me
What if I could hold you till I feel you move inside of me
What if it was paradise
What if we were symphonies
What if I gave all my life
To find some way to stand beside you

[chorus]
I don’t wanna be lonely no more
I don’t wanna have to pay for this
I don’t want another lover at my door
It’s just another heartache on my list

I don’t wanna be angry no more
You do know I who could never stand for this
So when you tell me that you love me, know for sure
I don’t wanna be lonely anymore
Oh, oh, oh, oh
Oh, oh, oh, oh

I don’t wanna be lonely anymore
I don’t wanna be lonely no more
I don’t wanna be lonely no more
I don’t wanna be lonely anymore

Gjumashja
06-07-05, 10:09
''Bad Day''
Daniel Powter

Where is the moment we needed the most
You kick up the leaves and the magic is lost
They tell me your blue skies fade to grey
They tell me your passion's gone away
And I don't need no carryin' on

You stand in the line just to hit a new low
You're faking a smile with the coffee to go
You tell me your life's been way off line
You're falling to pieces everytime
And I don't need no carryin' on

Cause you had a bad day
You're taking one down
You sing a sad song just to turn it around
You say you don't know
You tell me don't lie
You work at a smile and you go for a ride
You had a bad day
The camera don't lie
You're coming back down and you really don't mind
You had a bad day
You had a bad day

Well you need a blue sky holiday
The point is they laugh at what you say
And I don't need no carryin' on

You had a bad day
You're taking one down
You sing a sad song just to turn it around
You say you don't know
You tell me don't lie
You work at a smile and you go for a ride
You had a bad day
The camera don't lie
You're coming back down and you really don't mind
You had a bad day

(Oh.. Holiday..)

Sometimes the system goes on the brink
And the whole thing turns out wrong
You might not make it back and you know
That you could be well oh that strong
And I'm not wrong

So where is the passion when you need it the most
Oh you and I
You kick up the leaves and the magic is lost

Cause you had a bad day
You're taking one down
You sing a sad song just to turn it around
You say you don't know
You tell me don't lie
You work at a smile and you go for a ride
You had a bad day
You've seen what you like
And how does it feel for one more time
You had a bad day
You had a bad day

Had a bad day
Had a bad day
Had a bad day
Had a bad day
Had a bad day

Gjumashja
06-07-05, 10:10
''La La''
Ashlee Simpson

You can dress me up diamonds
You can dress me up in dirt
You can throw me like a line-man
I like it better when it hurts

Oh, I have waited here for you
I have waited

You make me wanna la la
in the kitchen on the floor
I'll be a french maid
When I meet you at the door
I'm like an alley cat
Drink the milk up, I want more
You make me wanna
You make me wanna scream

You can meet me on an aero-plane
Or in the back of the bus
You can throw me like a boomerang
I'll come back and beat you up

Oh, I have waited here for you
Dont, keep me waiting

You make me wanna la la
in the kitchen on the floor
I'll be a french maid
When I meet you at the door
I'm like an alley cat
Drink the milk up, I want more
You make me wanna

You make me wanna la la
in the kitchen on the floor
I'll be a french maid
When I meet you at the door
I'm like an alley cat
Drink the milk up, I want more
You make me wanna
You make me wanna scream

I feel safe with you
I can be myself tonight
It's alright, with you
Cuz you hold, my secrets tight
You do, You do

You make me wanna la la, la la la, la la, la la la la la la la
la la
You make me wana la la, la la la la

You make me wanna la la
in the kitchen on the floor
I'll be a french maid
When I meet you at the door
I'm like an alley cat
Drink the milk up, I want more
You make me wanna
You make me wanna la la
in the kitchen on the floor
I'll be a french maid
When I meet you at the door
I'm like an alley cat
Drink the milk up, I want more
You make me wanna
You make me wanna scream

You make me wanna la la, la la la, la la, la la la la la la la
la la
You make me wana la la, la la la la
You make me wanna la la, la la la, la la, la la la la la la la
la la
You make me wana la la, la la la la
You make me wanna la la, la la la, la la, la la la la la la la
la la
You make me wana la la, la la la la

Gjumashja
06-07-05, 10:11
Playa's Only - R. Kelly

(Feat. The Game)

"I hope yall got yall playa's card cause yall aint getting in unless ya do
Its Kell's yall still got the world surrounded for the non-believers"

[Chorus:]
Playa's only where them chicks be checkin their bodies
Up in the club where they get real naughty
Take um from here to the private parties where there aint nothing but
Playa's only where the playa's be spinnin a lot of dough
Honies got ass bouncing on the floor
This is how we behind the playa's door

[R. Kelly]
(She on the floor) surrounded by them playa's and thugs
(She on the floor) the girls gone wild in the clubs
(In V.I.P.) Got drough with a bottle of bub
(She don't care) Shakin ass just throwin em up
I'd really like to get to know her the way she warms her
Bodie up now she heated got me heated up
I can find I really wanna beat it up
So her how I hit the bottle and spend it up
You don't gotta worry bout being alone
Cause tonight we'll be together in my home
Exit out the club bouncin our domes
Got that red coupe matchin the chrome
Put that body in motion motion
And watch it wave like ocean ocean
Now break it down and worm it worm it
Now bring it up and shake it shake it

[Chorus:]
Playa's only where them chicks be checkin their bodies
Up in the club where they get real naughty
Take um from here to the private parties where there aint nothing but
Playa's only where the playa's be spinnin a lot of dough
Honies got ass bouncing on the floor
This is how we behind the playa's door

[Game]
I'm still fresh like uh impala uh
Dre's young guns still ridin the base drums (Chi)
Four times platinum hate it or love it I'm still number one
Still in the hood one hand on my gun
And my trigger finger still make b**hes cum
I mean the one with the ring and the tounge
Compton uh Kelly found her in the slums
Shakin that rump both hands on the pumps
Send her home with me I'll have your girl yellin uhhh
Kell's my b*** drunk but until girlfriend still wanna have fun
Pass the blunt let her drink red rum
Bet she aint never seen a penthouse at the Trump
Me and R been around the world and we'll give it to you just how u like it girl

[R. Kelly]
Girl you on a mission step in club shuttin down competition
The way you walk it talk it switch it
And when the doors close handle yur business
Now make your booty go
(boom boom boom boom) Break it down now
(boom boom boom boom) Bring it up now
(boom boom boom boom) Push it back girl
(boom boom boom boom) Now shake shake it shake it shake it
Out the club in the coupe to the mansion
We gone get bent up to the morning
Layin back in the chair while you wind it
Lap dance on me girl bump and grind it
We gone do it till we drop it until the part stop we gone keep it hot

[Chorus:]
Playa's only where them chicks be checkin their bodies
Up in the club where they get real naughty
Take um from here to the private parties where there aint nothing but
Playa's only where the playa's be spinnin a lot of dough
Honies got ass bouncing on the floor
This is how we behind the playa's door

I like it when you flip that bump that roll that
shake that drop that rope that Make it go clap clap
I like it when you flip that bump that roll that/
shake that drop that rope that Make it go clap clap

[Chorus:]
Playa's only where them chicks be checkin their bodies
Up in the club where they get real naughty
Take um from here to the private parties where there aint nothing but
Playa's only where the playa's be spinnin a lot of dough
Honies got ass bouncing on the floor
This is how we behind the playa's door

Kupid
08-07-05, 06:45
Tommy Lee Just Trying To Be Me

I pull out of the driveway
and head out on the highway
and I can see them in my rearview mirror
hanging out the window
snappin a shot of me
so I pull into the fast lane
nobody's gettin past me
and I can hear the helicopters coming
driving down the street is such a pain in
the ass for me

Chorus:

And God I wanna know why
whoever said it was painless
should try and be famous
you know Im just living life
but nothing's for free
lets see what they say first
front page of the papers
some days I find that even I
dont wanna be me
Just tryin to be me
why dont they leave me the hell alone

So Im hanging out on Melrose
watchin all the girls go by
then a hottie spots me
sippin on tequilla
so happy to be alone
no need to call the paparazi
cause they already got me
everybody's got a cell phone camera
walking down the street is such a
pain in the ass for me

CHORUS

and Im just tryin to be me
and Im just tryin to be me

Chorus

Gjumashja
08-07-05, 18:34
ANASTACIA

"I Do"
(feat. Sonny of P.O.D.)

Who are they anyway
With their sticks and stones
Don't they know that we know?
There's a chill within their bones
They blame and they mame
Make us feel so cold inside
But they cannot take us there cause we will fight

I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy

[Chorus:]
Who wants a love without anger and rage?
I do
Who wants a world where a kid can be safe?
I do
Who wants to pray for the end of the pain
For the calm at the end of the day
Where there's not always more of the same
I do

Wanna breathe
Wanna move
Wanna move and not ever feel afraid
Wanna live in a place
Where the truth still finds a way
To rise and advise
And when everything is lies you break
Cause there's nowhere you can run and still feel safe

I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy
I think the world's gone crazy

[Chorus]

I won't be a part of something so obscene
I think I'm falling
But I won't be falling

Gentiani
09-07-05, 13:56
Shakira - La tortura


Ay payita mķa
Guįrdate la poesķa
Guįrdate la alegrķa pa'ti

No pido que todos los dķas sean de sol
No pido que todos los viernes sean de fiesta
Tampoco te pido que vuelvas rogando perdón
Si lloras con los ojos secos
Y hablando de ella

Ay amor me duele tanto
Me duele tanto

Que te fueras sin decir a donde
Ay amor,
fue una tortura
perderte

Refrćo: Yo se que no he sido un santo
Pero lo puedo arreglar amor
No solo de pan vive el hombre
Y no de excusas vivo yo.
Solo de errores se aprende
Y hoy se que tuyo es mi corazón
Mejor te guardas
todo eso
A otro perro
con ese hueso
Y nos decimos adiós

No puedo pedir que el invierno perdone a un rosal
No puedo pedir a los olmos que entreguen peras
No puedo pedirle lo eterno a un simple mortal
Y andar arrojando a los cerdos miles de perlas


Ay amor me duele tanto
Me duele tanto
Que no creas mįs en mis promesas
Ay amor

Es una tortura
Perderte!

Repete refrćo :
Yo se que no he sido un santo
(Y es que no estoy hecho de cartón)

No te bajes, no te bajes
Oye negrita mira, no te rajes
De lunes a viernes tienes mi amor
Déjame el sįbado a mi que es mejor
Oye mi negra no me castigues mįs
Porque allį afuera sin ti no tengo paz
Yo solo soy un hombre muy arrepentido
Soy como el ave que vuelve a su nido

Repete refrćo:
Yo se que no he sido un santo
(Y es que no estoy hecho de cartón)

Ay ay ay,
Ay ay ay,
Ay, todo lo que he hecho por ti
Fue una tortura perderte
Me duele tanto que sea asi
Sigue llorando perdón
Yo... yo no voy
A llorar por ti...
A llorar por ti!

Kupid
11-07-05, 10:29
Led Zeppelin Good Times Bad Times

In the days of my youth
I was told what it means to be a man
An' now I've reached that age
I've tried to do all those things the best I can
No matter how I try
I find my way to the same old jam

Good times, bad times
You know I've had my share
When my woman left home
For a brown eyed man
But I still don't seem to care

Sixteen I fell in love
With a girl as sweet as could be
It only took a couple of days
'Til she was rid of me
She swore that she would be all mine
An' love me till the end
But when I whispered in her ear
I lost another friend, ohhh

Good times, bad times
You know I've had my share
When my woman left home
For a brown eyed man
But I still don't seem to care
(repeat)

I know what it means to be alone
I sure do wish I was at home
I don't care what the neighbors say
I'm gonna love you each and every day
You can feel the beat within my heart
Realize, sweet babe, we ain't ever gonna part

Kupid
11-07-05, 20:07
AEROSMITH Dream On

Everytime that I look in the mirror
All these lines on my face gettin' clearer
The past is gone
It went by like dusk to dawn
Isn't that the way
Everybody's got their dues in life to pay

I know what nobody knows
Where it comes and where it goes
I know it's everybody's sin
You got to lose to know how to win

Half my life is in books' written pages
Live and learn from fools and from sages
You know it's true
All the things, come back to you

Sing with me, sing for the year
Sing for the laugh and sing for the tear
Sing with me, if it's just for today
Maybe tomorrow the good Lord will take you away

Dream On, Dream On, Dream On,
Dream until your dreams come true

Dream On, Dream On
Dream On, Dream On
Dream On, Dream On,
Dream On,oooooooooooooooooooohhhhh

Sing with me, sing for the year
Sing for the laugh and sing for the tear
Sing with me, if it's just for today
Maybe tomorrow the good Lord will take you away :(

Gentiana
11-07-05, 20:33
Evertyhing Burns

She sits in her corner
Singing herself to sleep
Wrapped in all of the promises
That no one seems to keep
She no longer cries to herself
No tears left to wash away
Just diaries of empty pages
Feelings gone astray
But she will sing


Chorus:

Everything burns
Everyone screams
Burning their lies
Burning my dreams
All of this faith
And all of this pain
Burning all down
Cause my anger reigns
Everything burns

Ohh

Walking through life unnoticed
Knowing that no one cares
To consume and then masquer.
No one sees her there
And still she sings

Chorus:

Everything burns
Everyone screams
Burning their lies
Burning my dreams
All of this faith
And all of this pain
Burning all down
Cause my anger reigns

Everything burns
Everything burns
Everything burns
Everything burns

Whatching it all fade away
Everyone screams
Everyone screams
Whatching it all fade away

Ohhhh
Everything burn
Everyone screams
Burning their lies
Burning my dreams
All of this faith
And all of this pain
Burning all down
Cause my anger reigns


Anastasia & Ben Moody

Kupid
14-07-05, 00:48
GREEN DAY

"Wake Me Up When September Ends"

Summer has come and passed
The innocent can never last
wake me up when september ends

like my father's come to pass
seven years has gone so fast
wake me up when september ends

here comes the rain again
falling from the stars
drenched in my pain again
becoming who we are

as my memory rests
but never forgets what I lost
wake me up when september ends

summer has come and passed
the innocent can never last
wake me up when september ends

ring out the bells again
like we did when spring began
wake me up when september ends

here comes the rain again
falling from the stars
drenched in my pain again
becoming who we are

as my memory rests
but never forgets what I lost
wake me up when september ends

Summer has come and passed
The innocent can never last
wake me up when september ends

like my father's come to pass
twenty years has gone so fast
wake me up when september ends
wake me up when september ends
wake me up when september ends

Kupid
14-07-05, 23:20
Tom Petty Listen To Her Heart

You think you’re gonna take her away
With your money and your cocaine
Keep thinkin’ that mind is gonna change
But I know everything is okay

She’s gonna listen to her heart
It’s gonna tell her what to do
She might need a lot of loving
But she don’t need you

You want me to think that I’m being used
You want her to think it’s over
You can’t see it doesn’t matter what you do
Buddy, you don’t even know her

She’s gonna listen to her heart
It’s gonna tell her what to do
She might need a lot of loving
But she don’t need you

e_martumja
17-07-05, 15:56
Adelina Ismajli
E hajt bre vlla, u prish kjo dynja
edhe reperkat, po k'nojn tallava!

Isha nė Banhoof oj nan
sahatin me shitun
e kam pa Kasandrėn nan
n'sliquka ka rr'shitun.

Vrapova si Benxhi nan
me ja japun ndihmėn
ma xigloj veshin nan
patikat mu dridhen.

Ref:
Kur i mbusha oj nanė
29 vjetė
e pash mori nan e pash
ma t'mirin lezete.
Duj duj duj
ah moj nane, ma t'mirin lezete.

E paftyra rrejke nan
thojke se mė dojke
mi ka lan kujtim oj nan
njė par hollahopke.
Do ta vras vetėn nan
pasha k'to musteqe
do ti pres damarėt nan
me nji cop teneqe.

Ref:
Kasandra, Kasandra
e pa marifete
kam me t'rre me qyk teshlice
se mė ke lanun vete
Kasandra bre shtrigo
mos rri ne vetmie
mos kofsha Sahit Biciklla
pa t'i bo 10 fėmijė !
Duj duj duj
ah moj nane, ma t'mirin lezete.


Kasandra o llokum, mos rri tuj mendu
o hajde mu martu, o hajde mu martu
se ka me ardhe Adelina
n'darsėm me na knu.

Kupid
18-07-05, 07:33
BUSH This Cloud

love and hate
get it wrong
she cut me right back down to size
sleep good day
let it fade
who was there to take your place
no one knows
never will
mostly me but mostly you
do you say
do you do
when it all comes down

'cuz I don't wanna come back down from this cloud
it's taken me all this time to find out what I need
yeah
I don't wanna come back down from this cloud
it's taken me all this
all this time

there is no blame
only shame
when you beg and just complain
the more I come
more I try
all the pleads of paranoid
so am I
so's the future
so are you
be a creature
do you say
do you do
when it all comes down

'cuz I don't wanna come back down from this cloud
it's taken me all this time to find out what I need
yeah, yeah, yeah
I don't wanna come back down from this cloud
it's taken me all this
all this time

why do you
why do you
why do you
why do you
why do you
why do you
why do you
why do you
why do you
I don't wanna come back down from this cloud
this cloud
this cloud
this cloud
this cloud
this cloud
this cloud
this cloud
this cloud

Arb
19-07-05, 00:38
Te gjeta - Dani

Per ty enderrat u shkaterrun,
Nuk u ndala kurre,
Une gjithkah te kam kerku,
E ti ishe me mu.

Tash moj kur te gjeta,
Ma nuk te leshoj,
Mua mu mbush jeta,
E vogel moj!

Mos me lendo moj,
Edhe mos me mbyt,
Vetem falmi, vetem falmi, te dy syte.

N'dac me verbo,
N'dac me helmo,
Vec nihere moj, vec nihere,
Mua me perqafo!

Oh sa jam gezu,
Vetem ty te du,
Per ty do te jetoj,
E vogel moj.

Mos me lendo moj,
Edhe mos me mbyt,
Vetem falmi, vetem falmi, te dy syte.

N'dac me verbo,
N'dac me helmo,
Vec nihere moj, vec nihere,
Mua me perqafo!

Arb
19-07-05, 00:43
Kisha pi nga dora jote - Dani

Qenke lule plote me vese,
Me kane lane mente e krese,
Mente e mia, fluturojne,
Se ti tjeret si duron.

Bukuri e kesaj bote,
Une kisha pi nga dora jote,
Kisha pi e s'isha ngi,
Krejt pas teje isha shkri.

Oh, sa i bukur ai fustan,
Zemren ma ke ba katran,
Kur me lun e kur me kcen,
Shpirtin po ma then.

Bukuri e kesaj bote,
Une kisha pi nga dora jote,
Kisha pi e s'isha ngi,
Krejt pas teje isha shkri.

Arb
19-07-05, 00:50
Na po knojna - Dani

Na kemi knu qysh kem dite mas miri,
Nuk jemi ndal as kur osht kon mas fshtiri,
Na kemi knu edhe ne pikellim,
E le mo sonte qe po knojme per gezim.

Pra mos kurseni, pare mos kurseni,
Se parja ne xhep, thojne nuk te sjell fat,
Me kengen tone, kceni vetem kceni,
Me kengen tone, ta kallim kete nate.

Na, na, na po knojna, vec per ju, me shume deshire,
Na, na, na do ta bajna, atmosferen me te mire,
Na, na, na, do po knojna, per me kcy e per me nejt,
Na, na, na do ta bajna atmosferen, me e kall krejt!

Arb
19-07-05, 00:57
Ne Peje - Dani

Ti se din peshen e mallit,
Mos me kerko te Ura e Zallit,
Mos me kerko, as te Gryka,
Ku kullosin Lara e Syka.

N'te marrte malli, vec loto,
N'ket qytet mos me kerko,
Kot me kerkon, rrugeve te vjetra,
Une jam djegur, porsi letra!

Mos me kerko, ne lagjen tone,
Per cdo gje, shpirt, tash eshte vone,
E harrove dashurine, mos me kerko as ne Jarine,
E harrove dashurine, mos me kerko as ne Jarine.

Do te djeg moj, porsi sac,
Nje kujtim, ne Karagac,
Kah ura e Ura e Gurit, kur kalon,
Kot e kot, moj me kerkon!

Arb
19-07-05, 01:09
Goce Pejane - Bedri Islami

Goce e bukur, Goce Pejane,
Me e bukura e kesaj ane,
Arome pranvere, e ere blini,
Engjellushe nga Dukagjini.

Je e kendshme, je mahnitese,
Me shikime aq flladitese,
Ti me more, me rrembeve,
Zemren time ti e theve!
O, zemren ma theve

Moj Goce Pejane, moj Goce magjike,
Shuem te dhesha, prore me ike,
Sa shume halle, shqetesime te reja,
Perendeshe, Goce nga Peja.

Porsi si pjeshka, aq krenare sikur bjeshka,
Ty gjithe jeten te adhurova,
Qe te dua, kurre s'pushova,
O jo, kurre nuk pushova!

Arb
19-07-05, 01:22
Nė Duart Tua Do Tė Vdes - Minatori

O nuk e di, a tė kam dashtė,
A ta kam thėnė kėtė ndonjė herė,
Emrin tėnd nė ata sy,
Jam shqiptar qė tė kėrkon ty,

Si rrugėtim I gjallė nė natė,
Ti me je tret nė shtėrgatė,
Edhe njė jetė, unė do tė pres,
Nė duart tua do tė vdes.

Nuk ka rėndėsi se ti vjen,
Nuk ka rėndėsi se ti shkon,
Se ti me je njė shikim qė fluturon.

Nuk ka rėndėsi se ti vjen,
Nuk ka rėndėsi se ti shkon,
Se ti me je njė shikim qė fluturon.

Si njė kujtim, si njė pikturė,
Sikur njė dhembje pa rrėmujė,
Qė me shikon, dhe nuk flet,
A mė ke dashtė ti ndonjė herė?

Si rrugėtim I gjallė nė natė,
Ti me je tret nė shtėrgatė,
Edhe njė jetė, unė do tė pres,
Nė duart tua do tė vdes.

Nuk ka rėndėsi se ti vjen,
Nuk ka rėndėsi se ti shkon,
Se ti me je njė shikim qė fluturon.

Nuk ka rėndėsi se ti vjen,
Nuk ka rėndėsi se ti shkon,
Se ti me je njė shikim qė fluturon.

Arb
19-07-05, 02:02
Djali i Dukagjinit - Shkurte Fejza

Nje ngrohtesi qe ta fal zemra,
Kurre mos e harro,
Ajo eshte me e ngrohte se Dielli,
Andaj me kujto.

Tek ti mendja m'rrin cdo dite,
O sa shume te du.
Me ty naten e baj dite,
Paske qene per mu,

O, qerpikun me rrema,
Te dua, te thote zemra,
Si arome e blinit,
Djale prej Dukagjinit.

Une jetoj me dashnine tande,
Sa merak te kam,
Kur me flet, e me shikjon,
Zemren peshe ma qon.

Tek ti mendja m'rrin cdo dite,
O sa shume te du.
Me ty naten e baj dite,
Paske qene per mu,

O, qerpikun me rrema,
Te dua, te thote zemra,
Si arome e blinit,
Djale prej Dukagjinit.

Arb
19-07-05, 02:14
N'tel Sharkie - Mahmut Ferati

O, du me t'vet, o tel sharkie,
A ka kush qe na bjen n'fije,
Gja ma zor nė botė nuk ka,
Neve n'fije me na ra.

Ēdo kush don me dal i pari,
Pėr gjithēka na kcen kanari,
Pėr kongė t'Xhaxhit, I qojmė huntė,
Oh, kurkun si kemi puntė.

Pėr njė grime na mbetet hatri,
Edhe nė gjumė s'na del inati,
Ma shumė huje kem se gjak,
Na dhem trupi, o pėr dajak.

Me fol shumė, thojm osht ēakall,
Mos me fol, thojm osht budallė,
Me fol pak thojmė, s'din ma shumė,
N'ju rafte mirė, topi se lun,
Mos me pas, bishtin ta ngjesin,
E me pasė ne vend ta presin.

Me ra shi, thojmė po na lag,
Mos me ra, thojmė po merr thatė,
Me pa dreqin, o tu na hanger,
Ishalla zot, thojmė jemi n'onderr,
Kur e shohim, o ku janė lektė,
Gati ēmendem, na lojnė mentė.

Njoni thotė, kisha bo namin,
E di kongen, po s'po m'shkon zoni,
Po i thoti tjetri, veq mos u ngut,
Ngrehe perin, ah, veq mos e kput,
Nė nje shpi, njėzet parti,
Ka zatete sharra n'baski.

Njoni flet e ta bon verė,
Tjetri s'flet po ni potere,
Dikush lyp ma shumė qetsi,
Dikush s'bjen pa qit allti,
N'tel t'sharkisė, hallet I qava,
O hyp se t'vrava, zhdryp se t'vrava.
N'tel t'sharkise, hallet I qava,
O hyp se t'vrava, zhdryp se t'vrava

Arb
19-07-05, 02:25
"Sali Ēeku" - Zeqė Kuēi

Nė ato brigje e lendina,
Me krah hapur, pushkė nė dorė,
Thojnė u ngjall Hasan Prishtina,
Sali Ēeku me dasmorė.

Malet e krushqit dhanė betimin,
Me flamur te kuē nė dorė,
Rrustem Bruqi lėshon kushtrimin,
Bini trima pėr Kosovė.

O, midis nesh u ngrit njė mur,
E na ndau pėr njėqind vjet,
Sali Ēeku me flamur,
E rrėnoj me shokt e vetė.

N'atė Koshare bijnė tupanat,
Oso Kuka del prej dheut,
Mbi barbart u rren vullkanat,
Ndizet gjaku i Skenderbeut.

Sali Ēeku thėrret Ademin,
Pėrmendoren e Ladisė,
A ma pave kun Rrustemin,
Te Altari i Lirisė?

O, midis nesh u ngrit njė mur,
E na ndau pėr njėqind vjet,
Sali Ēeku me flamur,
E rrėnoj me shokėt e vetė.

Arb
19-07-05, 05:34
"Nė Dardani bie njė tupan" - Arif Vladi

C'jane kta gure, te bardhe e te zi,
Dikush krushqit na i ka ngri,
Na i ka ngri, e i ka bo gur,
O krushqit tone, O me flamur.

N'Dardani bjen nje tupan,
Krushqit vijne me kesule te bardhe
Cili eshte krushku i pare qe prien,
O, osht Flamuri Kuq e Zi.

Nje-mije vjet, O ecen kta krushqe,
Si e ka emrin kjo nuse,
Liri emrin asaj ja thone,
O, le e rrite ne gjakun tone.

Nusja jone, O kurre nuk vritet,
Cdo pike gjaku ajo rritet,
Ku e derdh, O Shqiptari gjakun,
O ngre liria, me Bajrakun!

Kupid
21-07-05, 10:26
REM Losing My Religion

Life is bigger
It's bigger than you
And you are not me
The lengths that I will go to
The distance in your eyes
Oh no I've said too much
I set it up

That's me in the corner
That's me in the spotlight
Losing my religion
Trying to keep up with you
And I don't know if I can do it
Oh no I've said too much
I haven't said enough
I thought that I heard you laughing
I thought that I heard you sing
I think I thought I saw you try

Every whisper
Of every waking hour I'm
Choosing my confessions
Trying to keep an eye on you
Like a hurt lost and blinded fool
Oh no I've said too much
I set it up

Consider this
The hint of the century
Consider this
The slip that brought me
To my knees failed
What if all these fantasies
Come flailing around
Now I've said too much
I thought that I heard you laughing
I thought that I heard you sing
I think I thought I saw you try

But that was just a dream
That was just a dream