PDA

View Full Version : Heshtje...


Laura
02-03-04, 11:06
Spektri i ri afrohet ne mua..
Nuk e ndal dot sepse nuk kam force..
Dhimbja e diteve te reja pjell mllef ne mua...
Nuk e ndal dot sepse i rezistoj fort...
Nuk te di ,nuk te njoh, as gjurmet sti verrej!
Por,nje gje te them: jeta dhe vdekja pjellin
lindje dhe vdekje ne nje piedestal arkaik...

Laura
02-03-04, 11:10
Morre gjak ne heshtje...
Morre vatra ne vite..shekuj
Kur do ti marresh te gjitha
E te prehesh ne pafundesi...
Je bresher kur do,je femij kur te pelqen..
Por dije perendim qe te deshtem fort dhe ende te duan
Une, imobile ne statutin tim...te dua ...ndoshta me shume..
Por nuk ti dua dredhite historike...

Laura
02-03-04, 11:14
Nuk e di pse cdo dite lind e perse perendon...
Nuk e di pse cdo femije qe lind ,vajton...
Nuk e di pse cdo nene aq shume dashuron...
Me fal Perendi ndoshta te lendova...por madheshtia juaj
me ngacmon ...ne ekzistencen time...te brishte e nganjehere
adoleshente...faj...vuajtje e mallkim...pa mos e ditur perse...
skizofreni vitesh e cila mbaron ne terr...

Laura
02-03-04, 11:21
Dikur te degjoja shume ty...Betoven
Atehere kur edhe simfonia jote behej ze i trashe...
Dikur une dhe ti degjonim te njejtin pa belbezuar aspak...
Ti me shikoje e une nuk guxoja...ti me prekje ...jo une...
Por nje dite me the mos shko...atehere kur vendimi u be i prere...
Nuk qendroja me ne rremuje..prandaj me fal disidencen time..e cila
shprehte diqka reale...

Laura
02-03-04, 11:27
Nuk e di si merr fund diqka e pashijuar...
Vete dhe sponatinisht pa te thene asnje fjale...
Eh! Une vezhgoja fundin e saj te ngalshem pa e perceptuar ne te vertete...
Thonin qe ky fund ishte i bukur,sepse mbaronte ne heshtje dhe pa ze...
Thonin qe kjo zemer rrinte pa zvaverr sepse i vinte fundin vete...
Oh! Sdi Sdi si ta quaj,por jam ne burg ,shpresoj i paperjetshem...
Izolim ne horizont e heshtje ne brendi...pse o Perendi nuk qesh me me mua?
Cte bera une njeri i pafajshem madje femije i paperlyer...
Ste akuzoj,falma nje perqind doren tende te bardhe...te lus me gjith shpirt...
Mos me le te vuaj ashtu sikur eterit e mi...s'ia dal dot vetem!
Perendi me degjo te lutem per here te fundit...
Vetem me buzeqesh njehere e do ta kuptoj qe me nuk derdh mllef mbi mua...

Laura
02-03-04, 11:42
Jam e futur ne brendi paranoiake
Nuk mund te leviz me,me ka mbeshtjellur fort
As Kadare As Floberti nuk me nxjerrin me...
E une besoja vetem ne keta te dy...sepse
besoja sinqeritetin e tyre ...
Kerkoj qe te me ngrisin ne vepren e tyre
edhepse jam protagoniste paranoiake...
sepse bindja ,per disa,eshte paranoia...keq

Laura
02-03-04, 12:12
THASH SA INJORANTE QE JAM
SDI AS SA BEN NJE DHE NJE
E SE KUPTOJA METAFOREN...
EDHEPSE E KISHTE BRITMEN E LARTE
ZBULO ! ZBULO CDOGJE PA NDALUR SHIKIMIN!
DHE KURRE MOS I BESO INJORANCES,KURRE MOS
E PRANO STROFULLEN E SAJ QOFTE EDHE E MBULUAR ME AR...

Laura
02-03-04, 12:16
Presence

Je ne te vois plus comme avant
Peut-etre parceque tu ne me vois plus commen avant non plus
Alors,je ne sais pas pourquoi cette concidence et cette différence de vision...
Entre nous il n'y avait pas de secret...du moins c'est toi qui le disait...
Mais aujourd'hui tout est devenu ainsi,sans que je comprenne pourquoi!
Enleve-moi cette carapasse infame! Qui me maintient loin de toi!
Dis moi que tu m'aime pour que je puisse t'aimer!
Mais,c'est difficile ...après tout cela...
Je ne crois plus en toi,je ne crois plus en amour...
Tu est ma déception...

Naki
04-03-04, 20:00
Keni rrespektin tim Laura, vargjet poetike per mendimin time te shkruara nga ju kane ne vete vete nje tregim intelektual,qe eshte nje fryme e re ne kete dritare te poezive .
te pershendes ku do qe te jesh-Naki

Laura
05-03-04, 14:47
Naki flm per vleresimet! Kam te njejten pershtypje per shkrimet tua dhe deshiroj te vazhdosh te shkruash. Me pelqen metafora e poezive tua dhe menyra e qasjejs tende. Bile publikoi se jane me te vertete fantastike!
Me respekt per ty ,kudo qe te jesh _Laura