PDA

View Full Version : Si dallohen tė suksesshmit nga dėshtuesit...


Anonymous
28-02-04, 14:17
Janė tre karakteristika themelore qė i ndajnė tė suksesshmit nga tė dėshtuarit, thekson psikologu Geri Emeri.

Pėrgjegjėsia
1. Tė suksesshmit e pranojnė pėrgjegjėsinė pėr veprat e veta, pėrderisa humbasit gjithmon i fajėsojnė tė tjerėt pėr problemet qė paraqiten nė fazat e ndryshme tė jetės sė tyre. Nė anėn tjeėtr ata gjithnjė kėrkojnė arsyetime.
Gjith ne, kohė pas kohe e zgjedhim tė ashtuquajturėn "vijė e rezistencės mė tė ulėt", mėnyrėn mė tė lehtė pėr t'u ballafaquar me probleme P.Sh. i keni thėnė shefit tuaj se nė kohė tė caktuar keni me e kryer njė punė dhe kėtė nuk e keni bėrė. Do tė filloni me arsyetime tė tipit "i ka fajet koha qė jam vonuar", apo "kolegu nuk e ka kryer pjesėn e vet tė punės dhe po e pres". Kėto janė arsyetime tipike tė humbėsit. Pėrderisa nuk jeni nė gjendje tė lėkundni edhe tokėn edhe qiellin pėr njė punė, mos premtoni. Edhe nėse ndodh qė premtimi i dhėnė tė mos pėrmbushet, pranoni gabimin dhe pėrgjegjėsinė pėr atė qė nuk ėshtė kryer. Tė suksesshmit atė e thonė nė mėnyrėn:"Ishte gabimi im, dhe do tė bėj ēmos qė ta korrigjoj." -porosit dr Emeri.

Gabimet
2. Tė suksesshmit mėsojnė nga gabimet e veta nė vend se ti pranojnė si indikacione tė jokompetencės sė tyre, gjė tė cilėn e bėjnė dėshtimtarėt. Tė suksesshmit i pėrdorin gabimet si mjet edukues. Ata thonė:" nuk kam pėr tė lejuar qė qeni t'mė kafshoj sėrish." Humbėsit reagojnė nė kėtė mėnyrė:" Si duket jam aq i paaftė saqė asgjė nuk mė shkon pėr dore. Sėrish e bėra tė njėjtin gabim. Jam rast i humbur..."
Pėedorni gabimet tuaja si hapa drejt suksesit dhe mėsoni ta thuani kėtė: "Kėtė herė vetėm mėsova se si nuk duhet ta bėjė atė detyrė. Herėn tjetėr do tė di shumė mė tepėr se si tė ballafaqohem mė tė."

Vullneti
3. Tė suksesshmit kanė vullnet pėr tė gjetur mėnyra tė reja, mė tė mira pėr veprimin e tyre. Humbasit me kokėfortėsi i pėrmbahen mėnyrave tė vjetra, mėnyrave tė stėrprovuara pėr shkak tė shprehisė.
Bėhuni kreativ. Hulumtoni metoda tė reja qė tė krijoni diēka mė tė mirė, pėr ta bėrė jetėn tuaj mė kualiatative, mė tė lehtė si pėr vete asht edhe pėr familjen dhe tė tjerėt. Ushtroni kėto tre mėnyra tė arritjes sė suksesit dhe padyshim nuk ka pėr tė munguar ai. Vėshtroni dhe mėsoni nga ata qė kanė fituar diēka gjatė jetės, apo gjat trajnimeve tė ndryshme.

prishtinasja
11-01-05, 12:22
Admin sa e pash kete teme menjeher me pelqej dhe thash me vete hajt edhe une ta shprehi mendimin time por kur fillova ta lexoj nuk kishte mbet asgje per te thene sepse te gjitha i kishe thene ti shume mire dhe shume qarte.