PDA

View Full Version : Njė fjalė e urtė...


Faqet : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Albanam
02-03-04, 11:07
Tė nderuar bashkėbisedues!

Fjalėt e urta janė njė lloj i ushqimit shpirtėror.
Ato janė freskuese tė mendjes.
Janė qetėsuese tė zemrės.
Janė bukuri e syrit.
Janė ėmbėlsi e veshit.
Janė...

Me dėshirėn qė tė ndajė me ju disa fjalė tė urta qė kam rastisur, e tė cilat mė kanė lėnė pėrshtypje tė veēantė, e hapa kėtė temė. Shpresoj tė gjeni kėnaqėsinė. Gjithashtu, ju ftoj edhe pėr inkuadrimin tuaj.

Me respekt,
Albanam

Barbaroza
02-03-04, 11:15
I nderuari Albanam,paske hapur nje teme te mrekullueshme.Une kam nje fjale qe me le pershtypje dhe qe e permendi shpesh e kjo eshte ajo qe kam shenuar te firma ime me poshte:

Ne greminen qe i ben shokut tend,ai mund te ngre themelet e shtesise se re!

Albanam
02-03-04, 11:16
Jeta ėshtė njė libėr, kapakėt e tė cilit janė jeta dhe vdekja. Fjalėt e tij janė ditėt. Nė atė libėr shkruhen punėt e mira, pėr tė cilat njeriu shpėrblehet, ose punėt e kėqija, pėr tė cilat ai ndėshkohet. O njeri, mundohu qė nė kėtė libėr tė shkruhen ato gjėra qė janė nė tė mirėn tėnde. Dije se ēdo fletė qė mbyllet tė afron drejt fundit. Shfrytėzoje kohėn, pėr aq sa do tė jesh kėtu, pėr punė tė dobishme, pėr tė ardhmen tėnde.

Albanam
02-03-04, 11:22
Pėrshėndetje pėr ty Barbaroza!

Tė falėnderit pėr fjalėt miradie dhe inkuadrimin tėnd nė kėtė temė.
Fjalia qė pėrsėritet nė postimet tuaja ka njė domethėnie tė veēantė.
Ju dėshiroj ēaste tė kėndshme nė mesin e shoqėrisė sė sinqertė.

Me respekt,
Albanam

Albanam
02-03-04, 11:30
Mund ta harrosh personin me tė cilin ke qeshur, por kurrė atė me tė cilin ke qarė.

enesi_21
02-03-04, 13:07
Pershendetje per te gjithe permiresuesit ne kete forum .

Desha ta shkruaj nje thenje qe e lexova ne nje liber te mire e cila thote :

" O njeri jeto sa tė duash por dije se do tė vdesėsh, duaje kend tė duash por dije se do tė ndahesh nga ai dhe puno qfare tė duash por dije se do te llogaritesh per ate ae ke punuar "

Murgesha
02-03-04, 13:44
Albanam po inkuadrohem edhe une ne kete teme te qelluar. Motoja e jetes time eshte.

"Duaj qe te te dojne, mos urrej se do te jesh i urryer"

Gentiana
02-03-04, 14:09
Pershendetje Albanam,dhe kjo tem me pelqen shum.

Moto-ja ime esht: Carpe diem(shfrytezoje diten)

Kurse nje fjal e urt me pelqeu kur e kam lexuar dikund,dhe ajo esht:

Nese e edukon Burrin e edukon vetem ate,nese e edukon Gruajen e edukon krejt Familjen!!

anna
02-03-04, 16:21
mua me pelqejn shume thenie por sot do ta cekja nje shte ne anglisht
LOVE IS LIKE PLAYING THE PIANO
FIRST YOU MUST LEARN TO PLAY
BY THE RULES THEN YOU MUST
FORGET THE RULES AND PLAY
FROM YOUR HEART

e sa per moto une e pelqej nje tjeter eshte TAKE IT EASY dmth MERRE LEHTE tung nga anna :wink:

Albanam
02-03-04, 16:34
Po, jeta pėrbėhet nga pengesat dhe pėrpjekjet pėr t'i kapėrcyer ato.
Nėse do tė hiqnim mėnjanė vėshtirėsitė qė na dalin pėrpara, do tė shihnim se jeta nuk do tė kishte kuptim. Arritja e ēdo suksesi ėshtė e lidhur ngushtė me punėn dhe pėrpjekjet tona. Kohės dhe jetės, vlerat e vėrteta ia japin pengesat dhe pėrpjekjet.

Lona
03-03-04, 09:06
Pershendetje per temen e qelluar.Motoja ime eshte..

"Shpirti yt eshte ati yt,andaj behu i meshirshem ndaj tij".

Murgesha
03-03-04, 09:34
"Me mire vetem, se me shoke te keqinj"

Kaltrina
03-03-04, 11:00
I nderuari Albanam kjo eshte tema qe me ka pelqyer me se shumti deri tash.Urime

Albanam
03-03-04, 15:46
Tė nderuar bashkėbisedues!

Ju falėnderoj pėr inkuadrimin tuaj nė kėtė temė. Zoti ju shpėrbleftė.

Kurse fjala e urtė e kėsaj rradhe le tė jetė:

"Gjithkush ka kohėn e vet pėr tė jetuar, jeta ėshtė pėr tė gjithė e shkurtėr dhe e papėrsėritshme. Tė ngesh lart emrin tėnd me vepra tė mira, vetėm kjo ėshtė arritje e virtytit".


Me pėrshėndetje vėllazėrore,
Albanam

hana
03-03-04, 18:44
[Dashuro per te jetuar dhe urre per te mbijetuar.

Albanam
04-03-04, 10:33
"Vepra e njė personi ka mė tepėr ndikim nė mesin e njėmijė njerėzve, se sa fjalėt e njėmijė njerėzve drejtuar njė personi".

Ebu Shejma
04-03-04, 11:05
Tung AlbMuslim


"Martesa eshte institucion i vetem ku grat marrin rolet udheheqese"

peace
Ebu Shejma

uliksi31
05-03-04, 01:07
**Gruaja e mire e bene burrin te mire.**


** Nafakmadhi vdes vet,nafakziut i vdes gruaja.**


** Sa gjethe ka druja,aq pune ka gruaja.**

nezi
05-03-04, 09:45
pershendetje !


"Pas nje burri te suksesshem,qendron nje grua e meqme"

Albanam
05-03-04, 23:31
"Ēdo ditė e re qė vjen, thotė: "O njeri! Unė jam njė ditė e re, e do tė dėshmoj pėr punėt dhe veprat tua. Kur tė largohem prej teje, nuk do tė kthehem mė kurrė. Prandaj, pėrgatit atė qė do, dhe dije se atė do ta gjesh. Lėr pa bėrė ēfarė tė duash, por dije se tek ajo qė ke lėnė pa bėrė nuk do tė mund tė kthehesh dot mė".

Albanam
05-03-04, 23:36
"Njih vetveten! Kėrko diturinė, sado larg qė tė jetė. Mos nguro tė mėsosh, nė ēdo moshė qė tė jeshė, dhe mos e kalo jetėn nė padituri. Dije se dituria ėshtė mė e madhe dhe mė e ēmuar se ēdo gjė. Ėshtė i madh ai njeri qė di tė ēmojė diturinė".

Albanam
05-03-04, 23:43
"Te njeriu i menēur gjuha ėshtė pas zemrės. Kur ai don tė thotė diēka, mė parė mendon; e nėse fjala e tij mund tė jetė e dobishme, atėherė e thotė. Nė tė kundėrtėn, njeriu i menēur hesht. Tek i padituri ndodh e kundėrta, zemra ėshtė pas gjuhės; ai flet kur t'i teket, duke mos menduar aspak pėr pasojat e fjalės sė tij".

Albanam
07-03-04, 00:13
"Tė gabosh dhe tė mos korrigjohesh, do tė thotė tė gabosh me tė vėrtetė"."Pėrmirėso sjelljen tėnde, pėrpara se tė kėrkosh nga tė tjerėt qė tė pėrmirėsojnė tė tyren"."Pėr njerėzit pa mend mėsues nuk ėshtė fjala, por tė pėsuarit".

Albanam
07-03-04, 00:18
"Ata qė nuk i kushtojnė kujdes tė mėsuarit, duke mospėrfillur mundėsitė qė zotėrojnė pėr tė fituar dijeni, erudicion dhe jetė tė vėrtetė, edhe nė qofshin gjallė duhet quajtur si tė vdekur. Qėllimi i krijimit tė njeriut ėshtė njohja e procesit tė vėzhgimit e mėsimit, dhe i pėrēimit tė pėrvojės tek tė tjerėt".

Albanam
07-03-04, 00:23
"Morali ėshtė njė pėrmbledhje parimesh fisnike qė udhėheqin sjelljen e njeriut dhe qė e kanė burimin nė botėn e tij shpirtėrore. Pėr kėtė shkak, atyre qė nuk pėrfillin botėn shpirtėrore u mungojnė kėto vlera, e si rrjedhim, nuk mund tė sillen nė pėrputhje me kėto parime".

Albanam
08-03-04, 12:14
"Pėrparimi i njė kombi varet nga morali dhe ndėrgjegja, edukimi dhe shkollimi i rinisė sė tij. Kėshtu, pėrderisa kombet qė janė kujdesur pėr rininė e tyre i kanė tė hapura dyert e pėrparimit, kombet qė kanė neglizhuar pėrkujdesjen pėr rininė ėshtė e pamundur tė bėjnė qoftė edhe njė hap pėrpara".

Albanam
08-03-04, 12:31
"Kujdesi pėr fėmijėt duhet tė fillojė pėrpara se mendjet e tyre tė pushtohen nga gjėra tė panevojshme pėr jetėn. Zemrat e zbrazta nga e vėrteta janė njė arė e pėrshtatshme ku shumė shpej mund tė mbijnė e tė rriten mendime dhe sjellje tė kėqija. Prandaj, kush i del i pari zot kėsaj are dhe hedh farėn nė tė, do tė korrė ēfarė ka mbjellė".

Albanam
09-03-04, 10:17
"Koha ėshtė vazhdimi i sė ardhmes nga e djeshmja. Pėr ta ditur mirė tė ardhmen, duhet tė analizojmė tė kaluarėn. Vetėm njė popull i cili e di se ēfarė ka bėrė nė tė kaluarėn, mund tė pėrcaktojė ēfarė do tė bėjė nė tė ardhmen. Gabimet e sė kaluarės na zgjojnė, kurse sukseset na japin shpresė dhe vullnet. E njėjta gjė ndodh edhe me jetėn tonė".

Laura
09-03-04, 14:22
Njeriu rrihet me fjale e kafsha me force...
Asgje nuk e zevendeson forcen e fjaleve ...nese kjo force eshte e aresyeshme...

Disa proverba te lashta...aq sa edhe njerezia...

Albanam
09-03-04, 16:54
"Besimi i thellė ėshtė hapi i parė drejt mbretėrisė sė shpirtit. Besimi e nxit njeriun qė me burrėri dhe guxim tė shkojė pėrpara. Besimi ėshtė i pashterrshėm, ėshtė fuqi qė nuk ka kufi. Nė besim gjejmė Zotin e dashur, Krijuesin dhe ndihmuesin e madh tė njeriut..."

Albanam
09-03-04, 16:56
"Nėse rruga nga kaloni nuk pėrbėhet nga pengesa e vėshtirėsi, dijeni se ajo nuk ju shpie askund".

sexybrikenda
10-03-04, 15:52
DITA E MIRE SHIHET MENGJES

sexybrikenda
10-03-04, 15:52
SE NGOVE NANEN E NGON NJERKEN

Albanam
10-03-04, 17:05
"Tė kėshilluarit ėshtė kushti i parė pėr tė arritur pėrfundime tė mira nė njė punė. Tė marrėsh parasysh mendimet e miqve dhe dashamirėve t'u, do tė thotė tė shpėtosh nga rreziqet qė mund tė tė dalin pėrpara".

Albanam
10-03-04, 17:07
"Tri gjėra e bėjnė kėtė jetė tė mjerueshme: hakmarrja, xhelozia dhe karakteri i dobėt".

Laura
10-03-04, 17:31
Albanam te pershendes shume per keto proverba te bukura e sidomos per


"NESE RRUGA KU KALONI NUK PERBEHET NGA PENGESA E VESHTIRESI DIJENI QE AJO NUK JU SHPIE ASKUND"

Me pelqeu aq shume saqe kisha deshire ta them edhe njehere.

pershendetje.
laura

Albanam
10-03-04, 23:03
Tė falėnderit Laura!

Tė pėrshėndes edhe unė ty.

Me respekt,
Albanam

Laura
11-03-04, 09:51
Ska gje Albanam! Vazhdo se jane proverba te urta shume.

Te pershendes.

laura

Albanam
11-03-04, 10:05
"Virtytet humbasin me interesin, ashtu sikurse lumenjtė humbasin nė det".

"Karakteri nuk ndėrtohet me gurė e llaē; nuk ndėrtohet me duart e tė tjerėve, por me tė tuat".

"Mendjet mediokre dėnojnė zakonisht gjithēka qė tejkalon kapacitetin e tyre".

Albanam
11-03-04, 15:12
Pėrshėndetje nga zemra AlbMuslim-Ku!

All-llahu tė shpėrbleftė pėr kontributin tėnd tė madh nė kėtė temė.

Shpresoj se edhe tė tjerėt gjejnė kėnaqėsi kur lexojnė kėto fjalė tė urta...

Me respekt vėllazėror,
Albanam

uliksi31
11-03-04, 18:53
Pershendetje Alb-Muslim,

Po ti djal i mire a e ki ne men me u martu a jo?Nese vazhdo qeshtu me jav ngjeh femrave te kqiat,do mbetesh sikur une beqar pergjithmon.Po ndryshoje pak e shiqo per aforizma pozitive se... :shock: hahahahaha

uliksi31
11-03-04, 20:40
I nderuar Alb-Muslim,
Pra te deshiroj bashkim te shpejt (inshallahi teala)si dhe sukses ne jeten bashkshortore.

uliksi31
11-03-04, 21:00
Ja pra mos te dalim nga tema:

*Meso sa je i ri,se kur te plakesh ske dobi.*

*Mos e meso syrin keq se te meson per dreq.*

*Njeriu vlen sa din.*

* Prindi te rrit shkolla te ndrit.*

* Cdo mesim e ke fitim.*

* Cdo pesim eshte mesim.*

* Dituria s'falet por fitohet.*

* Ai qe din i duket se nuk din.*
edhe
* Bostanxhis mos i shit kastraveca.*

vushtrria
11-03-04, 21:24
Me te vertet njeriu sa te jeton ndegjon fjal te mira,"durimi eshte qelsi i kohes"

Albanam
12-03-04, 18:16
"Asnjė vepėr e madhe nė jetė nuk arrihet lehtė. Fitorja qė vjen pas njė pune tė lodhshme, ėshtė njėqind herė mė e ėmbėl nga ajo vepėr qė arrihet me njė punė tė pamundimshme".

Albanam
12-03-04, 18:18
"Mos u tėrhiqni, mos e humbni kurrė shpresėn. Nėse besoni, atėherė padyshim do tė triumfoni".

Albanam
15-03-04, 11:13
"Mos thuaj: 'Sot punova kaq orė. Mjafton!' Mos e mat rezultatin e punės me kohėn qė ke kaluar nė vendin e punės. Shiko pėrfundimin dhe ēfarė ke mėsuar nga puna qė ke bėrė".

Albanam
15-03-04, 11:15
"Optimizmi ėshtė shenja qė dallon tė diturit nga injorantėt".

Murgesha
15-03-04, 11:52
Mbroje miqesinė,
Eshte mė e ēmueshme
se nje diamand
se ai mund te mos thyhet
por shkėmbehet me para,
Oh, jo! Miqėsia e vertete
tė shkėmbyer s'ka!

LIBERO_78
15-03-04, 11:55
:wink: TE GABOSH NJEHERE ESHTE GJE NJEREZORE........KURSE TA PERSERITESH PRAP GABIMIN E BERE ATEHERE KENI BERE VEPER DJALLEZORE :wink:

uliksi31
15-03-04, 16:40
* Shqiptari ka sunduar gjysmen e botes,por vehten ska mundur ta sundoj kurr.*

* Shqiptari i shkret se pa kurr shqiperin e vertet.*

Gentiana
15-03-04, 17:43
Ai qe din me se shumti flet me se paku.

Jeto sikur te vdesesh neser,dhe meso sikur te jetosh gjithmon.

Kur nuk ke koke ke kemb.

Kush te don te shan.

mirsad
15-03-04, 20:17
menimi im eshte i drejte,por ka mundesi te jete i gabuar.mendimi yt eshte i gabuare por ka mundesi te jete i drejte.
thenie e imam shafiut RH

Barbaroza
16-03-04, 10:10
AlbMuslim-Ku,bravo,shume fjale te bukura paske shenuar,sidomos keto per dashurine.

mirsad
16-03-04, 10:20
kam pare shume njerez me rroba te bukura;por nuk kishin personalitet.
kame pare shume(njerez me) personalitete me rroba te grisura.
...MEQE UNE NUK Dİ PER DASHURİNE M ELEJONİ TE THEME NJE SHPREHJE.
Te flasesh per dashurine duhet qe ta keshe jetuare ate siq duhet....
qofshi mire t egjithe ju forumista

Albanam
16-03-04, 15:21
"Dituria nuk dhurohet, atė duhet ta zbulojmė vetė, pas njė rruge qė askush tjetėr nuk mund ta bėjė pėr ne".

Albanam
16-03-04, 15:23
"Ju botėn e vėshtroni, kurse veten tuaj nuk e shikoni. Sa kohė do tė qėndroni brenda kėsaj verbėrie?"

Albanam
16-03-04, 15:27
"Bota ndalet dhe i hap rrugė njeriut qė e di mirė se ku dėshiron tė shkojė".

Murgesha
16-03-04, 15:49
"Ate qe nuk ja deshiron vetes, mos ja deshiro askujt"

Naki
16-03-04, 19:53
pershendetje per autorin e temes :!:

"Dita e mire shihet ne mengjes"

"Qka te mbjell ke me korr"

Kur s"ki mendje ne koke ke ne kembe"

"qka ka shpija tregone femija"

Me nderime Naki :!:

Murgesha
22-03-04, 21:53
'Per te qene i lumtur nuk duhet vetem te dish, por edhe te duash'

Murgesha
22-03-04, 21:54
"Kur e sheh jeten ashtu sic e ka bere zoti, s`te ngelet vecse ta falenderosh qe ka bere vdekjen."

--- Dumas

Albanam
26-03-04, 10:21
"E vėrteta e sigurtė tė udhėheq drejt virtytit, kurse virtyti tė shpie drejt Parajsės".

Albanam
26-03-04, 10:24
"Njeriu ėshtė i lirė nė atė qė ka dituri, kurse nuk ėshtė i lirė nė atė qė nuk ka dituri".

Albanam
26-03-04, 10:27
"Kemi dėgjuar ta quajnė luftėn vrasje. Nuk ėshtė ashtu. Ajo ėshtė vetėvrasje".

Albanam
29-03-04, 16:00
"Varfėria nuk nėnkuptohet vetėm kur nuk ke para; edhe mungesa e diturisė, mendimit dhe talentit janė, secila mė vete, varfėri.
Shikuar nga ky kėndvėshtrim, edhe ata qė janė tė pasur, por tė paditur e mediokėr, mund tė konsiderohen tė varfėr".

Albanam
29-03-04, 16:04
"Pengesat mė tė mėdha nė rrugėn e sė vėrtetės, drejt pėrsosmėrisė shpirtėrore, janė zemėrimi dhe pasionet e verbėra, tė cilat mund tė ndizen flakė dhe ta ulin dinjitetin e njeriut. Kjo e keqe shkatėrron zemrat e shpirtėrat tanė. Trimat dhe tė menēurit me guxim i pėrballojnė tė gjitha kėto pengesa".

Albanam
31-03-04, 16:09
"Nėse shpirtin e rinisė e lini tė pavarur, ashtu sikur arėn e papunuar, atėherė aty mbijnė hithra dhe gjemba".


"Kushtojini rėndėsi tė veēantė edukimit tė rinisė. Njė pakujdesi sado e vogėl nė kėtė drejtim do tė na kushtonte mjaft shtrenjtė".

Albanam
31-03-04, 16:11
"Bukuria e njeriut qėndron nė karakterin e tij, kurse ajo e kafshės nė formėn e saj trupore".

Albanam
31-03-04, 16:18
"Kur ju jeni i pėrgjumur, mos kujtoni se edhe bota fle".

"Asgjė nuk ka mė tepėr vlerė se jeta dhe minutat qė e mbushin atė".

"Ai i cili nuk ia di vlerat kohės, nuk pėrfiton asgjė prej saj".

Albanam
03-04-04, 22:52
"Injoranca ėshtė shoku mė i keq, ndėrsa dituria ėshtė bashkėudhėtari mė besnik".

Albanam
03-04-04, 22:56
"Shkenca e mėson njeriun se si tė fluturojė nė ajėr si zogjtė dhe tė notojė nė ujė si peshqit, por njeriu pa besim nuk di si tė jetojė nė tokė".

Albanam
05-04-04, 15:32
"Njeriu zakonisht i gjykon tė tjerėt sipas pasqyrės sė shpirtit tė tij, dhe ndodh qė pėr shkak tė njollave dhe papastėrtive tė kėsaj pasqyre ata t'i duken si vetja e tij. Nė kėtė rast gjykimi i tij pėr ta ėshtė i gabuar dhe i padrejtė. Njė shpirt i tillė mėkatar i konsideron tė tjerėt sikur janė nė humbje, nė njė kohė kur nė tė vėrtetė ai ėshtė i humburi".

florian
05-04-04, 19:32
kush flen nuk kap peshq.

sagit_tarius
05-04-04, 19:39
Ruaju sa me shum prej atij(asaj) qe thot se te don
Ruaju nga ai qe nuk flet se prej ati qe flet nuk ki pse te tutesh

Albanam
08-04-04, 15:28
"Pėr ēdo njeri, vlera dhe ndikimi i diturisė sė fituar varet nga pėrmbajtja dhe pasuria e saj. Nėse ajo pėrdoret vetėm si njė element thashethemesh, po aq do tė jetė edhe vlera qė do tė ketė pėrdoruesi; nėse ajo do tė pėrdoret si njė "prizėm" pėr njohjen e sendeve dhe fenomeneve, vlera e saj do tė shkojė deri nė ndriēimin e skutave tė errėta tė hapėsirės dhe do tė arrijė nė prehėrin e tė vėrtetave, pėrtej natyrės..."

lazdrani
18-04-04, 17:44
KUR GRUJA FLETE QESHU DHE MOS E NDEGJO :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lazdrani
18-04-04, 17:45
mos ja shiko gjuhen po shiqoja punen :wink:

lazdrani
18-04-04, 17:50
KU RAFSHA MOS U VRAFSHA :wink:
BURRI PER SHTATE GRA ,GRUJA PER NJE KATUN :wink: :P

Albanam
24-04-04, 17:00
"E ardhmja e njė kombi ėshtė e lidhur ngushtė me edukimin qė merr rinia".


"Njė komb tė edukuar mirė ėshtė e thjeshtė ta drejtosh, por vėshtirė ta pushtosh".


"Tė studiosh pa u menduar ėshtė e padobishme. Tė mendosh pa studiuar ėshtė e rrezikshme".

fisniku
24-04-04, 19:32
"I DITURI DIN QKA THOT, KURESE I MARRI THOT QKA DIN"[/b]

kreshniku85
25-04-04, 14:59
Varianti i fjales "Punen e sotme mos e le per neser"
disa thone:
"Punen e Sotme mos e le per nesre, por shtyje edhe ndonje dite nese mundesh " :lol: :lol: :D

alipasha
25-04-04, 15:37
" Nuk vret reja pėr sė kthjellėti " -

kuptimi : gjthe cka e ka nje shkak e nuk ndodh kot !

alipasha
25-04-04, 15:50
Miku njihet qė ėshtė mik
Nė tė keq e nė rrezik

N.Frashėri

Varijanti Perendimor, 'perparimtar ' :

" Mikut dhe peshkut pas tri ditėve fillon t'u vijė era "

fisniku
25-04-04, 17:39
MOS MA JEP QDO DITE NGA NJE PESHK,PO MESOM SE SI NXINEN PESHQIT.

SHOKU I MIRE ESHTE SI SHKREPSA,SA MA TERR QE ESHTE BON DRITE MA SHUME.

Albanam
28-04-04, 15:14
"Biseduesi duhet tė ketė kujdes ēka flet, nė ēfarė vendi flet dhe nė ēfarė mėnyre flet".


"Njeriu qė flet shumė, sado mirė qė tė flasė, nė fund do ta thotė ndonjė marri ".

Murgesha
11-05-04, 23:37
Femra ka frike, ajo eshte frikacake perballe luftes dhe hekurit. Por kur krevati i saj eshte i kercenuar, nuk ka shpirt me gjaksore se ajo. .....

Murgesha
11-05-04, 23:38
Femrave u duhet vetem nje shenje e vogel, nje paralajmerim, nje mbyllje syri dhe pastaj ato punojne vete: vuajne, shpresojne, enderrojne dhe vajtojne.

fisniku
12-05-04, 22:17
Politika eshte sikur kanalizimi.Paramendojeni nje pallat te bukur dhe luksoz te cilit nuk i funksionon kanalizimi. :!:

qika_pr
21-05-04, 17:23
1. Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)
2. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)
3.Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)
4. C' ke bere do te ta bejne. (populli)
5. Dardha bie nen dardhe. (populli)
6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)
7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)
8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)
9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)
10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.ƃĀ”(populli)
11. Edhe bari i njomeƃĀ” digjet neper te thate. (populli)
12. Fashati qe duket, s do kallauz.ƃĀ”(populli)
13. Floke gjate mendje shkurter.ƃĀ” (populli)
14. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)
16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)
17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)
18. Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)
19.Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)ƃĀ”
20. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)
21. I talluri, te tall. (populli)
22. Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)
23. Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)
24. Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)
25. Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)
26. Koka ben koka peson. (populli)
27. Kush te do te shan. (populli)
28. Kush mungon, bluan. (populli)
29. Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)
30. Mat shtate here, e pri njehre. (populli)
31. Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)
32. Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)
33. Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)
34. Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)
35. Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)
36. Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)
37. Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)
38. Mollen e mire, e ha derri. (populli)
39. Mos u mundo teƃĀ” nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)
40. Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)
41. Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)
42. Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)
43. Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)
44. Nuk ngopet ariu me miza. (populli)
45. Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)
46. Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)
47. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)
48. Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)
49. Nje gur s mban mur. (populli)
50. Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)
51. Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)
52. Peshku i madh e ha te voglin. (populli)
53. Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)
54. Pi rakine, mos pi mente. (populli)
55. Pune shume, e fjale pak. (populli)
56. Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)
57. Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)
58. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.ƃĀ”(populli)
59. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)
60. Rri shtrember e fol drejt. (populli)
61. S' behen petullat me uje. (populli)
62. S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)
63. Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)
64. S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)
65. S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)
66. Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)
67. Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)
68. Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)
Kto fjal i ka then poppuli jone

Murgesha
24-05-04, 22:30
Dr. LeoneAnėtarėsuar: 14 Apr 2004
Mesazhe: 86
Vendodhja: Diku nėpėr botė.
Postuar: Mon May 24, 2004 9:43 pm Titulli i mesazhit: FJALĖ TĖ URTA

--------------------------------------------------------------------------------

FJALĖ TĖ URTA

I ligu i ngjan thesit te qymyrit:jashte i zi,mbrenda edhe me i zi.-(Kolmeni)


Shoku i vertete te preke ne plage, ne menyre qe ajo te sherohet me kohe.Ka shoke qe plaget t'mbulojn perderisa ato te behen ne trup,pastaj ai luan me ty,sepse kudo qe te prek,ti do te ndjesh dhimbje.-I.DermakuFjalet e urta jane zbukurim i te folurit - Persiane
Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet - (Sami Frasheri)

Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera-(Sami Frasheri)

Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar-(Herakliti)

Pasurine mund ta vjedhin, por diturine jo - (Hafiz Ali Korca)

Ai qe ta ruan te fshehten te do me shpirt - (Hafiz Ali Korca)

E vetmja rruge qe te con te dituria eshte puna - (B.Shoe)

Gjysma e punes eshte mbaruar kur ajo fillohet me deshire - (Naim Frasheri)


Nje pune e bukur eshte me e dobishme, se nje mije fjale te bukura - (Sami Frasheri)

Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta nga koha perbehet - (Sami Frasheri)


Mos u prish me vellane per pune te shokut, sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet (Sami Frasheri)

Vetem puna i pengon njerezit qe te mos mendojne per gjera te keqija.

Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh - (Spenser)


Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar- (Naim Frasheri)

Me mire eshte te luftosh dhe ta humbesh betejen , sesa te mos luftosh asnjehere - (Hegel)

Politika s'eshte asgje tjeter, pos mjeshteri e rrenes ne castin e duhur - (Volter)


Veprat flasin me shume se fjalet - (Angleze)


Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga meshira - (Monteskie)


Pa nderime s'ka dashuri - (Kant)

Nuk ka krijese pa dashuri, as dashuri te sincerte pa xhelozi - (Mom)


Muzika eshte ushqim i shpirtit - (Shekspiri)

Vdekja eshte e bukur, kur jeta eshte e shemtuar - (Bah)

Ai qe nuk di dhe nuk di pse nuk di ; eshte i marre; largohu prej tij
Ai qe nuk di dhe e di se nuk di, eshte femije, mesoje; nese ti di, e nuk e meson ke bere gabim.
Ai qe di dhe nuk e di qe di, eshte i fjetur; mos e le te fleje por zgjoje “ nese nuk e zgjon ke bere mekat.
Ai qe di dhe e di se di eshte i mencur; andaj shko pas tij, nese shkon pas tij do te kesh udhen e ndricuar. (Mendime filozofike)

Durimi esht i hidhur, mirepo sjelle fruta te embla (Ruso)

--------------------------------------------------------------------------------
Me durim zbutet edhe princi, fjala e urte then edhe gurin.

--------------------------------------------------------------------------------
Me te mira jane goditjet e mikut se sa puthjet e armikut.

--------------------------------------------------------------------------------
Le te lavderojne te tjeret e jo goja jote, i huaji e jo buzet e tua.

--------------------------------------------------------------------------------
Qeni kur lehe na paralajmeron qe mos t'i afrohemi. Ai qe nuk lehe zakonisht pergaditet qe te na kafshoje (Zeki Bejtullahu)

--------------------------------------------------------------------------------
Mos ofendo askend ne jete
Se gjuha esht nje thike e mprehte
E plaga e saj nuk eshte e lehte.
Aske mos e poshtero, dhe per aske mos fol keq (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Thuaje ate qe vlene ose hesht (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Mos u tall teper, dhe thuaje vetem te verteten -(Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Ruaju flajeve te ndyta, dhe veprave te keqija . (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Pranoje keshillen prej cdo njeriu, dhe mos e refuzo - (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Deshiro per njerezit, cdeshiron per veten -(Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Miqte e vertete tregohen ne fatkeqesi- (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Te vdesim kur vdekja eshte mjek yni.

--------------------------------------------------------------------------------
Tri gjera jane me te bukurat ne jete: pranvera, dashuria, dhe muzika.

--------------------------------------------------------------------------------
Duaj atdhen si shqiponja folene - (Jug-Shqiperi)

--------------------------------------------------------------------------------
Duaje vatanin, ne dash me krise dushmanin - (Korishe- Kosove)

--------------------------------------------------------------------------------
Kush ka vdeke per atdhe, nuk ka vdeke, por ka le - ( Shkoder)

--------------------------------------------------------------------------------
Toske e gege- peme nga nje dege - (Gjirokaster)

--------------------------------------------------------------------------------
Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj -(Podrime)

--------------------------------------------------------------------------------
Cfare bukurie eshte te takosh njeriun qe nuk lavderohet e meriton te jete i lavderuar.

--------------------------------------------------------------------------------
Me kryesoret jane kater gjera qe e bejne njeriun njeri: dituria, durimi, kanaati (te mjaftuarit me ate qe ke), dhe drejtesia.

--------------------------------------------------------------------------------
Fati ndihmon vetem guximtaret - (Virgjili)

--------------------------------------------------------------------------------
Me shume skuqu para vetes sesa para te tjereve - (Pitagora)

--------------------------------------------------------------------------------
Ke besim ne vetvete, qe te besojne te tjeret - (F. La Roshufko)

--------------------------------------------------------------------------------
Me i zoti i njerezve eshte ai qe eshte i zoti ta permbaje vetveten -(Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Gjeja me me rendesi per njeriun eshte vullneti i forte - (Gete)

--------------------------------------------------------------------------------
Ha kur ke uri, martohu ne te ri - (Popullore)

--------------------------------------------------------------------------------
Dita me e humbur nga te gjitha eshte ajo ne te cilen s'kemi qeshur - (S.Shamfor)

--------------------------------------------------------------------------------
Fytyra e qeshur eshte kripa e bukurise - (Thenie orientale)

--------------------------------------------------------------------------------
Inati te plake, e qeshura te rinon - (Thenie angleze)

--------------------------------------------------------------------------------
E qeshura eshte ilaqi me i mire i natyres.

--------------------------------------------------------------------------------
Kush nuk qesh - ne jete ka parakaluar plotesisht i fjetur - (Verner)

--------------------------------------------------------------------------------
Keshillimi eshte busulla e zgjidhjes se puneve te veshtira - (Sami FRASHERI)

--------------------------------------------------------------------------------
Kur te flasesh, mendohu mire kur te hash pertypu mire - (Thenie latine)

--------------------------------------------------------------------------------
E verteta, ashtu si dielli, mund te mjegullohet, por vetem per nje fare kohe - (P.Buast)

--------------------------------------------------------------------------------
Ne erresire duhet drite, ne fatkeqesi mend.

--------------------------------------------------------------------------------
Kah dituria shkohet permes tri rrugeve: permes te menduarit, edukimit, dhe pervojes ( Latine)

--------------------------------------------------------------------------------
Themel i nje shteti eshte edukimi i te rinjeve - (Diogjen)

--------------------------------------------------------------------------------
Te perseriturit eshte nena e te mesuarit - (Cajkovski)

--------------------------------------------------------------------------------
Mohimi i gabimit eshte gabim i dyfishuar - (Monteskie)

--------------------------------------------------------------------------------
Tu flitet te tjereve per te bere mire eshte nje e mire me e madhe sesa te beni vete mire. - (King Fu Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Perpiqu te imitosh vetem punet e mira te njerezve te medhenj -(Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Mbare bota eshte nje skene, dhe te gjithe njerezit jane aktore - (Shekspiri)

--------------------------------------------------------------------------------
Kush hakmerret per nje poshtersi, ai e bene tjetren - ( Didero)

--------------------------------------------------------------------------------
Me mire te mbetet i akuzuari pa u denuar se sa te denohen te pafajshmit - (Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Rruga e jetes eshte DREJTESIA, mos u ndaj nga rruga per te hyre ne rrugica.

--------------------------------------------------------------------------------
Sa me shume qe jepni, me shume do te keni - (Lao Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Ai qe i perkushtohet mesimit cdo dite e me teper behet me i madh - (Lao Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Njerezit e zgjedhin punen, ndersa puna i vlereson njerezit - (Naim FRASHERI)
--------------------------------------------------------------------------------
Arti i luftes eshte art i zhdukjes se njerezve, ndersa politika eshte art i mashtrimit te tyre - (Gandi)

--------------------------------------------------------------------------------
Talenti krijohet ne vetmi, karakteri ne shoqeri - (Gete)

--------------------------------------------------------------------------------
Jeta eshte vizatim ne te cilen s'mund ta perdorim gomen per fshirje.

--------------------------------------------------------------------------------
Prirja per gezim e shprese eshte lumturi e vertete, prirja per deshperim e frike eshte fatkeqesi e vertete - (Gete)

--------------------------------------------------------------------------------
Ai qe nuk nderron mendje kurr, ndoshta s'ka fare - (Moravia)

--------------------------------------------------------------------------------
Gruaja eshte nena e kombit - (Greket e vjeter)

--------------------------------------------------------------------------------
Guximi eshte fillimi i fitores - (Plutarku)

--------------------------------------------------------------------------------
Miresjellja eshte celesi i arte qe i hap te gjitha dyert - (Thenie latine)

--------------------------------------------------------------------------------
Njeriu eshte i lire vetem atehere kur i sherben se vertetes - (Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Fol vetem per ato gjera qe i njeh, per te tjerat hesht - (S.Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Mosmirenjohja me e madhe e njeriut eshte harresa e borxhit.

--------------------------------------------------------------------------------
Te njohesh te tjeret eshte mencuri. Te njohesh veten eshte urtesia me e madhe. Ti imponohesh vullnetit te te tjereve eshte force. Ti imponohesh vetes eshte forca me e madhe - (Lao Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Fati i ndihmon mendjet e pergaditura - (L.Paster)

--------------------------------------------------------------------------------
Kush hakmerret per nje poshtersi, ai e ben tjetren - (Didero)

--------------------------------------------------------------------------------
Edhe e verteta e demshme vlen me shume sesa genjeshtra e dobishme - (Tomas Man)

--------------------------------------------------------------------------------
Pa kundershtime s'ka perparim; ky eshte ligj te cilin qyteterimi e ka trasheguar deri me sot - (Diogjen)

--------------------------------------------------------------------------------
Per Volterin politika s'eshte asgje tjeter pos mjeshtri e rrenes ne castin e duhur.

--------------------------------------------------------------------------------
Kufizimi nacional eshte armiku me i madh i kultures - (Llukac)

--------------------------------------------------------------------------------
Po mos te kishte njerez te keqinj, s'do te kishte juriste te mire - (Dikens)

--------------------------------------------------------------------------------
Biseduesi duhet te kete kujdes cka flet, ne cfare vendi flet, dhe ne cfare menyre flet. - (Ciceron)

--------------------------------------------------------------------------------
Ne lufte - Vendosmeri
Ne disfate - inate
Ne fitore - shpirtmadhesi
Ne paqe - vulnet te mire (Cercil)

--------------------------------------------------------------------------------
Per armikun mos fol keq, por vetem mendo keq - (Latine)

--------------------------------------------------------------------------------
Po te mos kishte jeta vuajtje, s'do t'ia dinim vleren gezimit.

--------------------------------------------------------------------------------
Pakenaqesia eshte shtytje per te perparuar - (Tagore)

--------------------------------------------------------------------------------
Liria eshte si te hollat : disave u ndihmon, te tjeret i prish - (Novalis)

--------------------------------------------------------------------------------
Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri

--------------------------------------------------------------------------------
Njeriu eshte aq i ri, sa te reja ka mendimet.


--------------------------------------------------------------------------------
Jeta eshte nje maraton se kush do te vrapoj ma gjate,por jo te mberri ne cak i pari-I.Dermaku
--------------------------------------------------------------------------------------------------------<
Kundershtari edhe me perqafim mund te pengohet ne aksion.---(Kekemon)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Te behesh njeri eshte me bukur se sa te behesh mbret.-(Antun Gustav Matosh)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- Nuk eshte pa marre ai qytet qe eshte me burra.-(Gete)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje.-(Fonda)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kush sheh qiellin ne uje,ai sheh edhe peshqit ne dege.-(Lao-Ce)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gjuha e mentarit eshte ne zemer,zemra e budallait eshte ne gjuhe.-(Shelgunovi)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as njerezimit.-(Bjelinski)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ai qe ka vetedije gjithmone,punon me qellim te caktuar.-(Aristoteli)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon.-(Naim Frasheri)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Liria eshte si paraja:disa i ndihmon,te tjeret i prish.-(Novalis)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burrat e shtetit jane si kirurget:gabimet e tyre jane vdekjeprurese.-(Moriak)

Dr. leone
_________________
Bie guri mbi vorbė, e mjera vorbė, bie vorba mbi gurė, po e mjera vorbė.
Dr. Leone.

Honesty^uk.
28-05-04, 00:10
Humbe pasurine ,hic asgje;
humbe shendetin ke humbur dicka
humbe shpresen , ke humbur gjithcka.

Dr. Leone
01-06-04, 14:34
FJALĖ TĖ URTA

I ligu i ngjan thesit te qymyrit:jashte i zi,mbrenda edhe me i zi.-(Kolmeni)


Shoku i vertete te preke ne plage, ne menyre qe ajo te sherohet me kohe.Ka shoke qe plaget t'mbulojn perderisa ato te behen ne trup,pastaj ai luan me ty,sepse kudo qe te prek,ti do te ndjesh dhimbje.-I.DermakuFjalet e urta jane zbukurim i te folurit - Persiane
Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet - (Sami Frasheri)

Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera-(Sami Frasheri)

Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar-(Herakliti)

Pasurine mund ta vjedhin, por diturine jo - (Hafiz Ali Korca)

Ai qe ta ruan te fshehten te do me shpirt - (Hafiz Ali Korca)

E vetmja rruge qe te con te dituria eshte puna - (B.Shoe)

Gjysma e punes eshte mbaruar kur ajo fillohet me deshire - (Naim Frasheri)


Nje pune e bukur eshte me e dobishme, se nje mije fjale te bukura - (Sami Frasheri)

Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta nga koha perbehet - (Sami Frasheri)


Mos u prish me vellane per pune te shokut, sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet (Sami Frasheri)

Vetem puna i pengon njerezit qe te mos mendojne per gjera te keqija.

Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh - (Spenser)


Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar- (Naim Frasheri)

Me mire eshte te luftosh dhe ta humbesh betejen , sesa te mos luftosh asnjehere - (Hegel)

Politika s'eshte asgje tjeter, pos mjeshteri e rrenes ne castin e duhur - (Volter)


Veprat flasin me shume se fjalet - (Angleze)


Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga meshira - (Monteskie)


Pa nderime s'ka dashuri - (Kant)

Nuk ka krijese pa dashuri, as dashuri te sincerte pa xhelozi - (Mom)


Muzika eshte ushqim i shpirtit - (Shekspiri)

Vdekja eshte e bukur, kur jeta eshte e shemtuar - (Bah)

Ai qe nuk di dhe nuk di pse nuk di ; eshte i marre; largohu prej tij
Ai qe nuk di dhe e di se nuk di, eshte femije, mesoje; nese ti di, e nuk e meson ke bere gabim.
Ai qe di dhe nuk e di qe di, eshte i fjetur; mos e le te fleje por zgjoje “ nese nuk e zgjon ke bere mekat.
Ai qe di dhe e di se di eshte i mencur; andaj shko pas tij, nese shkon pas tij do te kesh udhen e ndricuar. (Mendime filozofike)

Durimi esht i hidhur, mirepo sjelle fruta te embla (Ruso)

--------------------------------------------------------------------------------
Me durim zbutet edhe princi, fjala e urte then edhe gurin.

--------------------------------------------------------------------------------
Me te mira jane goditjet e mikut se sa puthjet e armikut.

--------------------------------------------------------------------------------
Le te lavderojne te tjeret e jo goja jote, i huaji e jo buzet e tua.

--------------------------------------------------------------------------------
Qeni kur lehe na paralajmeron qe mos t'i afrohemi. Ai qe nuk lehe zakonisht pergaditet qe te na kafshoje (Zeki Bejtullahu)

--------------------------------------------------------------------------------
Mos ofendo askend ne jete
Se gjuha esht nje thike e mprehte
E plaga e saj nuk eshte e lehte.
Aske mos e poshtero, dhe per aske mos fol keq (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Thuaje ate qe vlene ose hesht (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Mos u tall teper, dhe thuaje vetem te verteten -(Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Ruaju flajeve te ndyta, dhe veprave te keqija . (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Pranoje keshillen prej cdo njeriu, dhe mos e refuzo - (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Deshiro per njerezit, cdeshiron per veten -(Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Miqte e vertete tregohen ne fatkeqesi- (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Te vdesim kur vdekja eshte mjek yni.

--------------------------------------------------------------------------------
Tri gjera jane me te bukurat ne jete: pranvera, dashuria, dhe muzika.

--------------------------------------------------------------------------------
Duaj atdhen si shqiponja folene - (Jug-Shqiperi)

--------------------------------------------------------------------------------
Duaje vatanin, ne dash me krise dushmanin - (Korishe- Kosove)

--------------------------------------------------------------------------------
Kush ka vdeke per atdhe, nuk ka vdeke, por ka le - ( Shkoder)

--------------------------------------------------------------------------------
Toske e gege- peme nga nje dege - (Gjirokaster)

--------------------------------------------------------------------------------
Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj -(Podrime)

--------------------------------------------------------------------------------
Cfare bukurie eshte te takosh njeriun qe nuk lavderohet e meriton te jete i lavderuar.

--------------------------------------------------------------------------------
Me kryesoret jane kater gjera qe e bejne njeriun njeri: dituria, durimi, kanaati (te mjaftuarit me ate qe ke), dhe drejtesia.

--------------------------------------------------------------------------------
Fati ndihmon vetem guximtaret - (Virgjili)

--------------------------------------------------------------------------------
Me shume skuqu para vetes sesa para te tjereve - (Pitagora)

--------------------------------------------------------------------------------
Ke besim ne vetvete, qe te besojne te tjeret - (F. La Roshufko)

--------------------------------------------------------------------------------
Me i zoti i njerezve eshte ai qe eshte i zoti ta permbaje vetveten -(Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Gjeja me me rendesi per njeriun eshte vullneti i forte - (Gete)

--------------------------------------------------------------------------------
Ha kur ke uri, martohu ne te ri - (Popullore)

--------------------------------------------------------------------------------
Dita me e humbur nga te gjitha eshte ajo ne te cilen s'kemi qeshur - (S.Shamfor)

--------------------------------------------------------------------------------
Fytyra e qeshur eshte kripa e bukurise - (Thenie orientale)

--------------------------------------------------------------------------------
Inati te plake, e qeshura te rinon - (Thenie angleze)

--------------------------------------------------------------------------------
E qeshura eshte ilaqi me i mire i natyres.

--------------------------------------------------------------------------------
Kush nuk qesh - ne jete ka parakaluar plotesisht i fjetur - (Verner)

--------------------------------------------------------------------------------
Keshillimi eshte busulla e zgjidhjes se puneve te veshtira - (Sami FRASHERI)

--------------------------------------------------------------------------------
Kur te flasesh, mendohu mire kur te hash pertypu mire - (Thenie latine)

--------------------------------------------------------------------------------
E verteta, ashtu si dielli, mund te mjegullohet, por vetem per nje fare kohe - (P.Buast)

--------------------------------------------------------------------------------
Ne erresire duhet drite, ne fatkeqesi mend.

--------------------------------------------------------------------------------
Kah dituria shkohet permes tri rrugeve: permes te menduarit, edukimit, dhe pervojes ( Latine)

--------------------------------------------------------------------------------
Themel i nje shteti eshte edukimi i te rinjeve - (Diogjen)

--------------------------------------------------------------------------------
Te perseriturit eshte nena e te mesuarit - (Cajkovski)

--------------------------------------------------------------------------------
Mohimi i gabimit eshte gabim i dyfishuar - (Monteskie)

--------------------------------------------------------------------------------
Tu flitet te tjereve per te bere mire eshte nje e mire me e madhe sesa te beni vete mire. - (King Fu Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Perpiqu te imitosh vetem punet e mira te njerezve te medhenj -(Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Mbare bota eshte nje skene, dhe te gjithe njerezit jane aktore - (Shekspiri)

--------------------------------------------------------------------------------
Kush hakmerret per nje poshtersi, ai e bene tjetren - ( Didero)

--------------------------------------------------------------------------------
Me mire te mbetet i akuzuari pa u denuar se sa te denohen te pafajshmit - (Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Rruga e jetes eshte DREJTESIA, mos u ndaj nga rruga per te hyre ne rrugica.

--------------------------------------------------------------------------------
Sa me shume qe jepni, me shume do te keni - (Lao Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Ai qe i perkushtohet mesimit cdo dite e me teper behet me i madh - (Lao Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Njerezit e zgjedhin punen, ndersa puna i vlereson njerezit - (Naim FRASHERI)
--------------------------------------------------------------------------------
Arti i luftes eshte art i zhdukjes se njerezve, ndersa politika eshte art i mashtrimit te tyre - (Gandi)

--------------------------------------------------------------------------------
Talenti krijohet ne vetmi, karakteri ne shoqeri - (Gete)

--------------------------------------------------------------------------------
Jeta eshte vizatim ne te cilen s'mund ta perdorim gomen per fshirje.

--------------------------------------------------------------------------------
Prirja per gezim e shprese eshte lumturi e vertete, prirja per deshperim e frike eshte fatkeqesi e vertete - (Gete)

--------------------------------------------------------------------------------
Ai qe nuk nderron mendje kurr, ndoshta s'ka fare - (Moravia)

--------------------------------------------------------------------------------
Gruaja eshte nena e kombit - (Greket e vjeter)

--------------------------------------------------------------------------------
Guximi eshte fillimi i fitores - (Plutarku)

--------------------------------------------------------------------------------
Miresjellja eshte celesi i arte qe i hap te gjitha dyert - (Thenie latine)

--------------------------------------------------------------------------------
Njeriu eshte i lire vetem atehere kur i sherben se vertetes - (Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Fol vetem per ato gjera qe i njeh, per te tjerat hesht - (S.Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Mosmirenjohja me e madhe e njeriut eshte harresa e borxhit.

--------------------------------------------------------------------------------
Te njohesh te tjeret eshte mencuri. Te njohesh veten eshte urtesia me e madhe. Ti imponohesh vullnetit te te tjereve eshte force. Ti imponohesh vetes eshte forca me e madhe - (Lao Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Fati i ndihmon mendjet e pergaditura - (L.Paster)

--------------------------------------------------------------------------------
Kush hakmerret per nje poshtersi, ai e ben tjetren - (Didero)

--------------------------------------------------------------------------------
Edhe e verteta e demshme vlen me shume sesa genjeshtra e dobishme - (Tomas Man)

--------------------------------------------------------------------------------
Pa kundershtime s'ka perparim; ky eshte ligj te cilin qyteterimi e ka trasheguar deri me sot - (Diogjen)

--------------------------------------------------------------------------------
Per Volterin politika s'eshte asgje tjeter pos mjeshtri e rrenes ne castin e duhur.

--------------------------------------------------------------------------------
Kufizimi nacional eshte armiku me i madh i kultures - (Llukac)

--------------------------------------------------------------------------------
Po mos te kishte njerez te keqinj, s'do te kishte juriste te mire - (Dikens)

--------------------------------------------------------------------------------
Biseduesi duhet te kete kujdes cka flet, ne cfare vendi flet, dhe ne cfare menyre flet. - (Ciceron)

--------------------------------------------------------------------------------
Ne lufte - Vendosmeri
Ne disfate - inate
Ne fitore - shpirtmadhesi
Ne paqe - vulnet te mire (Cercil)

--------------------------------------------------------------------------------
Per armikun mos fol keq, por vetem mendo keq - (Latine)

--------------------------------------------------------------------------------
Po te mos kishte jeta vuajtje, s'do t'ia dinim vleren gezimit.

--------------------------------------------------------------------------------
Pakenaqesia eshte shtytje per te perparuar - (Tagore)

--------------------------------------------------------------------------------
Liria eshte si te hollat : disave u ndihmon, te tjeret i prish - (Novalis)

--------------------------------------------------------------------------------
Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri

--------------------------------------------------------------------------------
Njeriu eshte aq i ri, sa te reja ka mendimet.


--------------------------------------------------------------------------------
Jeta eshte nje maraton se kush do te vrapoj ma gjate,por jo te mberri ne cak i pari-I.Dermaku
--------------------------------------------------------------------------------------------------------<
Kundershtari edhe me perqafim mund te pengohet ne aksion.---(Kekemon)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Te behesh njeri eshte me bukur se sa te behesh mbret.-(Antun Gustav Matosh)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- Nuk eshte pa marre ai qytet qe eshte me burra.-(Gete)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje.-(Fonda)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kush sheh qiellin ne uje,ai sheh edhe peshqit ne dege.-(Lao-Ce)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gjuha e mentarit eshte ne zemer,zemra e budallait eshte ne gjuhe.-(Shelgunovi)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as njerezimit.-(Bjelinski)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ai qe ka vetedije gjithmone,punon me qellim te caktuar.-(Aristoteli)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon.-(Naim Frasheri)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Liria eshte si paraja:disa i ndihmon,te tjeret i prish.-(Novalis)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burrat e shtetit jane si kirurget:gabimet e tyre jane vdekjeprurese.-(Moriak)

Dr. leone

Vera
01-06-04, 17:39
lavdia eshte rezultat i pershtatjes se shpirtit me budallallekun e popullit kombetar.

Lufta provon Trimin, zemrimi te diturin, dhe fatkeqsia shokun.

thinjat jane privilegji i te zgjuarit.

Albanam
02-06-04, 15:14
“Nė vendet qė rrihen nga stuhitė, bimėt i fusin rrėnjėt mė thellė nė tokė, dhe pėr kėtė arsye ato bėhen mė tė fuqishme dhe mė rezistuese”.

“Kush mėson tė notojė nė njė pellg, do tė dijė tė notojė edhe nė oqean”.

“Mjaft mė duke sharė errėsirėn. Provo tė ndezėsh njė qiri”.

Vera
02-06-04, 17:45
Askush nuk din asgje, por dikush din dicka.---Vera

Ai qe mbeshtetet pemes se madhe gjen hije gjithmon.---Populli

Kush rron vetem me shpres vdes i deshperuar.---Populli

Buka s'ka turp.---Populli

Ai qe ta ben rrafsh, ka qef me t'dal koder.---Populli

Ate pune qe nuk e ben dot vet, mos kerko ti gjesh ndonje te mete.---Populli

Ai qe cdo dit ka nje deshir tjeter, nuk arrin asnjeher ta plotsoj deshiren e tij.---Populli

Bbudallen mos e vet se t'kallxon vet.---Populli

Nuk ka rrezik me te madh se te behet dikushi, ai qe nuk ishte askushi.---Populli

Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja.---Populli

Ai qe nuk don Baban dhe Nenen, ai nuk don askend.---Populli

Loqki
06-06-04, 09:20
Pėrshėndetje pėr tė gjithė nga pak

Edhe unė po mundohem me than diēka (po ju jeni ata qė e VLERSONI)

Fjalėt e MEQME jan tė SHKURTĖRA

1.Tė jesh i MIRĖ pėr vetvetėn,d.m.th tė jesh i KEQĖ pėr tė TJERĖT?

2.Gabimi ėshtė pėr ata qė NUK gabojn?

3.Mos e nėnqmo vetėn,se tė gjithė jemi tė BARABART?

4.Jetoje jetėn ashtu si do ti,por mos i LĖNDO tė tjerėt?

5.KRITIKAT janė miqėt e jetės,LAVDATAT jan armiqėt e sajė?

6.tjetėr nuk po thom njė her tė NGOJ edhe unė pak

suzi
06-06-04, 20:26
Ke respekt ndaj femrave. Perkujtohu se femra eshte nėna e njerėzimit...

Miqesin vėrtetoje ne dite tė vėshtira , qe te kesh miq ne ditė tė vėshtira...

Shikoi njeėzit qe jane me poshtė se ti e jo ata qe janė mė lart se ti, do te jeshė i qetė...
:roll: :!: :roll:

Albanam
09-06-04, 10:40
“Edhe pse ti mund ta pėlqesh shumė tortėn, kur tė shkosh pėr peshkim grepit duhet t’i fusėsh patjetėr krimba dhe jo tortė”.

“I humbur ėshtė ai qė mėson nga gabimet e veta, kurse i fituar ėshtė ai qė mėson nga gabimet e tė tjerėve”.

“Zgjimi 20 mėngjese nė orėn 11, do tė thote tė marrėsh njė zakon tė keq”.

suzi
10-06-04, 23:51
Optimizmi ėshtė shenja qė dallon tė diturin nga i padituri... 8)

Njeriu mė i mirė ėshtė ai qė jeton gjatė dhe bėnė vepra tė mira... :idea:

Kush bėnė mirė , ai e ka per vete , e kush bene keq , ai vepron kunder vetes....:shock: :roll:

Monda
11-06-04, 07:38
KUR GRUJA FLETE QESHU DHE MOS E NDEGJO :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :o

Engjellushja
12-06-04, 08:48
1. Nuk mund t jesh i drejt nese nuk je i njerzishem.

2. Kur Prinderitt jan mir t Edukuar atehere femijt mund t lindin tedukuar.

3. As Armiku me i madh nuk mund t sjell m shum dem, se edukata e cila gjithnje merret si Foshnje.

4. Mirsjellja e njeriut t edukuar nuk kushtun asgje, e m t c blihet cdo gje.

5. Liria nuk zgjdhet n mes t keqes apo t mires, ajo e shkaterron t keqen.

6. Nje e keqe behet m e keqe, po t mbrohet.

Albanam
16-06-04, 09:09
“Tė mos i kėrkojmė All-llahut tė na lehtėsojė barrėn, por t’i kėrkojmė tė na forcojė shpinėn”.

“Shumė prej njerėzve dy mirėsi nuk i kanė hetuar: Shėndetin dhe kohėn e lirė”.

"Historia njerėzore njeh aktorėt qė dhanė rolin e tyre nė skenarin e saj, e jo spektatorėt, po ēka se ata duartrokitėn aq shumė".

Albanam
19-06-04, 13:13
“Jetoje ditėn tėnde si tė jetė dita e fundit e jetės tėnde”.

“Gjeniu s’ėshtė tjetėr, veēse njė njeri qė kėmbėngul pa rreshtur”.

“Mos ju dorėzo tė papriturės. 90 % e saj ėshtė e dėmshme”.

VARDARI
20-06-04, 22:00
Shkencėtari ateist i brumosur me dituri ėshtė mė i paditur se i padituri qė i beson Krijuesitė vet

Zeshkane_04
21-06-04, 17:39
:idea: Shum Burra jan, por jo gjithkush bese mban !! :wink:

Loloku
22-06-04, 13:41
Gratė e sotit - taksirat i nesrit!

Murgesha
22-06-04, 13:48
"Behu i dashur qe te te dojne, rrespekto veten te rrespektojne te tjeret."

Loloku
22-06-04, 13:58
Kush mbjell dashurinė - korrė lumturinė!

Albanam
23-06-04, 16:28
"Nėse kur flet nuk flet me urtėsi, atėherė fjala e folur ėshtė diēka e kotė. Nėse heshtja jote nuk ėshtė meditim, atėherė ajo ėshtė shastisje. Dhe kush nuk nxjerr mėsim me shikimin e tij, atėherė shikimi i tij ėshtė diēka boshe".

Albanam
23-06-04, 16:32
"Tė kuptuarit ėshtė anija e dijes, dija ėshtė argument i i punės, puna ėshtė drejtuesi i tė mirave, epshi ėshtė shkak i kundėrshtimeve, pasuria ėshtė sėmundje e mendjemėdhenjve, dynjaja ėshtė treg i ahiretit. Dhe mjerė pėr atė qė forcohet me begatitė e Zotit pėr ta kundėrshtuar Atė!".

Albanam
29-06-04, 16:06
"Bėhu gjithmonė shpresėdhėnės! Ashtu si ka nevojė makina pėr benzinė, ashtu ka nevojė edhe njeriu pėr shpresė!"

"Besimi ėshtė sikur elektriciteti. Atė nuk mund ta shohėsh, por mund t'i shohėsh dritėn".

"Njeriu ėshtė njė qenie komplekse: ai bėn shkretėtirat tė lulėzojnė dhe liqenet tė thahen!"

Albanam
03-07-04, 14:54
"Nuk ka rėndėsi ku dhe si keni jetuar. E rėndėsishme ėshtė ēfarė keni bėrė aty ku keni qenė".

"Karakteri i ngjanė njė peme dhe reputacioni ėshtė hija e tij. Hija ėshtė ajo ēfarė mendojmė se jemi, ndėrsa pema ėshtė realiteti".

"Askush nuk ėshtė nderuar ndonjėherė pėr atė qė ka marrė. Nderimi ka qenė shpėrblimi pėr atė qė ai ka dhėnė".

GEZIM AVDIJA
12-07-04, 00:27
nje fjale e urte qe thote populli SA TE KA BUDALLE HAN I MEQMI[/b]

ShEjToNkA
12-07-04, 16:27
Cdo pėsim ėshtė mėsim

Rena qet tym e vėrteta flak

Pas njė burri tė sukseshėm,qendron njė gua e menqur

Dita e mirė shifet n'mengjes

Ujku kimen e ndron por zanatin se haron

Burrat mendojn se vetem pėr ta ėshtė kriju bota!

P.S. ncuk mos mendoni ashtu se edhe pėr neve ėshtė kriju bota qyy haahhah

________________________

Ma e Mirė Ėshtė Njė e Vėrtet e Hidhurė Se Sa Njė Gėnjeshtėr e Ėmbėl

Albanam
18-07-04, 23:58
Sa mirė do tė ishte
tė mos kisha lindur,
por meqė kam lindur
sa mirė do tė ishte
tė mos vdisja,
por meqė do tė vdes
sa mirė do tė ishte
tė mos ringjallesha,
por meqė do tė ringjallem
sa mirė do tė ishte
tė mos jepja llogari,
por meqė do tė jap llogari
sa mirė do tė ishte
tė mos dėnohesha,
e nėse dėnohem
tė mos dėnohem
pėrgjithmonė!

Barbaroza
27-07-04, 18:11
-Dashuria nuk vdes kurre nga nje vdekje natyrore.Ajo vdes nga mosvleresimi dhe braktisja!

-Te shkrijme cdo gje per nje qellim,kjo eshte e vetmja lumturi e vertete!

-Te dashurosh,do te thote te japesh veten per lumturine e tjetrit!

-Nje dashuri,ne qoftese eshte dashuri,falimentimi eshte i pamundur!

-Disa njerez besojne se kur bukuria venitet,e njejta gje ndodh edhe me dashurine.Ne te vertete,ajo qe qendron eshte e kunderta:-bukuria pakesohet vetem kur dashuria venitet dhe iken!

turisti
28-07-04, 01:50
Jeta eshte lufte,parja municion. :wink:

Albanam
31-07-04, 11:28
"Gjėja mė e shtrenjtė ėshtė ajo qė e ke fituar duke derdhur djersė".

"Budallallėku dhe mendjemadhėsia rriten nė tė njėjtėn pemė".

"Askush nuk ėshtė nderuar ndonjėherė pėr atė qė ka marrė. Nderimi ka qenė shpėrblimi pėr atė qė ai ka dhėnė".

"Megjithėse bota ėshtė plot vuajtje, ajo ėshtė poashtu plot me shembuj pėr kapėrcimin e tyre".

Albanam
31-07-04, 11:37
]"Krenaria i tregon njeriut ē'ėshtė nderi, ndėrsa ndėrgjegjia i tregon se cila ėshtė drejtėsia".[/color]

"Gjyko mbi inteligjencėn e njė njeriu nė mbėshtetje tė ēėshtjeve pėr tė cilat ai tė pyet".

"Gjėja mė e rėndėsishme qė njė burrė mund tė bėjė pėr fėmijėt e tij, ėshtė qė ta dojė e respektojė nėnėn e tyre".

turisti
01-08-04, 21:32
Pershendetje ALBANAM.
INFARKTI QFAREDO QE TE ESHTE,NGA ZEMRA ESHTE. :cry:

turisti
01-08-04, 21:49
-TE ISHIN MASHKUJT DASHNORET E MDHENJ SIQ PO LIVDOHEN,FEMRAT NUK KISHIN PASUR KOHE AS FLOKET ME I KRE.

- KRIZA MORALE NJEREZORE SJELL EDHE KRIZA TJERA.

- ROMANSA E DASHURISE PA SINQERITET,E HUMB FORCEN E VET, VLEREN DHE DOMETHENJEN.

- ZEROJA PAS NUMRIT E FITON VLEREN.

- PIRJA E DUHANIT UA SHKURTON CIGAREN. :cry:

Albanam
05-08-04, 15:12
Pėrshėndetje edhe pėr ty TURISTI.

Tė falėnderoj pėr inkuadrimin te kjo temė dhe kontributin qė po jep.


Me respekt,
Albanam

Albanam
05-08-04, 15:17
"Nata ėshtė mjaft e gjatė, mos e shkurto me gjumin tėnd!
Dita ėshtė e shenjtė, mos e turbullo me mėkatet tua!"

Albanam
05-08-04, 15:26
"Nėse do tė jesh i lumtur, hiqe nga zemra dhembjen, frikėn, xhelozinė, koprracinė, dembelizmin dhe sherrin".

"Dje ėndėrr, nesėr ėndėrr. Gjithēka qė dėshiron, ėshtė tek e sotmja".

"Idealet janė sikur yjet. Ashtu si lundruesve nė det, ato shėrbejnė pėr tė pėrcaktuar rrugėn qė duhet ndjekur".

turisti
05-08-04, 21:27
Albanam,faleminderit-gjithashtu je i pershendetur. :P

aferdita
07-08-04, 12:46
1.Mė shumė tė tretin mendimet, se sa punėt dhe mėsimet.
2.Djersa kur pikon, tokėn zbukuron.
3.Shtėpinė e mbajnė trarėt, burrin e mbajnė fjalėt.
4.Ai qe di me se shumti flet me se paku.
5.Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka.

aferdita
07-08-04, 23:15
Mė shumė tė tretin mendimet, se sa punėt dhe mėsimet!!

Albanam
08-08-04, 12:59
"O njeri, ata qė tė respektojnė, kėtė e bėjnė pėr shkak se ėshtė shpirti nė trupin tėnd. E kur tė del shpirti nga trupi, ata do tė braktisin. E nėse rastėsisht nė atė gjendje vihesh para tyre, do tė iknin prej teje sikur nga luani".

Albanam
08-08-04, 13:03
"Vėrtetė ėshtė e ēuditshme ēėshtja me personin qė i frikėsohet dėnimit dhe nuk i braktis mėkatėt, sikur qė ėshtė e ēuditshme edhe ēėshtja e atij qė shpreson shpėrblimin dhe nuk punon pėr tė".

Albanam
08-08-04, 13:08
"Shpesh kthejuni zemrės, sepse zemrat ndryshken shpejt. Bėhuni tė ashpėr ndaj vetvetes, sepse njeriu ka prirje pėr tė keqen. E nėse nuk i frenoni epshet e trupit, kjo do t'ju ēojė nė shkatėrrimin mė tė madh".

turisti
11-08-04, 17:39
Mos e kuptoni jeten seriozisht,edhe ashtu askush nuk ka shpetuari gjalle pre saj.

aferdita
15-08-04, 09:29
Dashuria e tepert del hidherim.

aferdita
15-08-04, 09:29
E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.

aferdita
15-08-04, 09:33
Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.

Loloku
16-08-04, 08:49
Mė mirė tė bėsh diēka, qoftė edhe gabim, sesa tė mos bėsh asgjė nga frika se do tė gabosh!

Albanam
16-08-04, 15:38
"Vetėm ata qė vuajnė nga paraliza e shpirtit dhe vullnetit janė plotėsisht tė verbėr ndaj gabimeve dhe tė metave tė tyre dhe pėrqėndrohen nė gjetjen e tė metave tė tė tjerėve. Shpirtėrat e tillė tė varfėr nuk do tė jenė nė gjendje ta pranojnė tė vėrtetėn dhe ta ripėrtėrijnė vetveten".

Albanam
16-08-04, 15:40
"Ju botėn e shikoni, ndėrsa veten tuaj jo! Pėr sa kohė do tė qėndroni brenda kėsaj verbėrie?"

Albanam
16-08-04, 15:44
"Buzėqeshja ėshtė ēlodhje nga mėrzitja, rreze e shpresės dhe mė i miri ngushėllim pėr tė pikėlluarin, megjithatė ajo nuk blihet, nuk merret borxh dhe as me forcė".

Gentiana
16-08-04, 17:36
Kur mungon Luani,edhe Majmuni behet mbret.
************************************************** *************
Mos ju bej te tjerve at qe sta kanda per vete.
************************************************** *************
Shpirtin jepe e shko, flamurin mos e dorezo.
************************************************** *************
E verteta eshte si buka e peshkut qe zhytet po nuk mbytet.
************************************************** *************
Koha eshte here nene dhe here njerke
************************************************** *************
Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur gjithcka.
************************************************** *************

turisti
18-08-04, 22:51
Me rendesi eshte te vdesesh i ri- sa me vone. :wink:

Albanam
22-08-04, 12:08
Njeriu ėshtė si njė udhėtar, rruga e tė cilit shkon nga fėmijėria nė rini, nga rinia nė pleqėri, nga pleqėria nė varr, nga varri nė Ringjallje dhe nga Ringjallja nė pėrjetėsi...
A ke menduar ndonjėherė se ē'tė pret pas kapėrcimit tė kodrės sė fundit?

Albanam
22-08-04, 12:15
Dialogu kėrkon qė njeriu t'i kushtojė vėmendje dhe ta dėgjojė tjetrin, nė mėnyrė qė zemra dhe mendja tė mund tė "hapen". Dashamirėsia lind besimin. Besimi i ndėrsjelltė ėshtė kusht i rėndėsishėm pėr shprehjen e mendimeve dhe ndjenjave tė thella. Njerėzit zemėrhapur nuk i frikėsohen komunikimit apo ndikimit nga tė tjerėt.

Albanam
22-08-04, 12:20
Dashuria, virtyti, dhembshuria, ndershmėria dhe harmonia janė pėrpjekje universale tė ndriēimit shpirtėror dhe tė lumturisė, qė nuk do ta humbin kurrė vlerėn. Ato janė kushtet e njė jete tė bekuar me domethėnie, qė pėrmbajnė trashėgiminė mė tė mirė qė ne do tė dėshironim tua lėmė pasardhėsve.

aferdita
22-08-04, 20:46
[/b]Kur je veti i dytė, tė ngoh dhe fryma e shokut.

Njeriu ka nevojė mė tepėr pėr dashuri, se pėr lavdi.

Ruaju nga miku, se nga armiku ruhem vetė.

Tė mė mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetė.

ShEjToNkA
25-08-04, 22:56
Duke mos iu besuarė njerzve i shėndronė nė gėnjeshtarė.

Kur mos lejo qė mėndimet e tjerėve pėr Ty , tė bėhėn mendimet tuaja pėr vetėn tėnde.

Kėmbėngulja dhe qėndrimi e bėnė tė pamundėshmen tė mundėshme.

Kurr mos provo thellėsinė e njė liqeni me tė dy kėmbėt.

turisti
27-08-04, 22:43
Mos e nguc luanin deri sa eshte fjetur. :wink:

aferdita
28-08-04, 14:48
Kur fjala del nga zemra, godet nė zemėr.

********************************

Shakaja ėshtė gjysma e tė vėrtetės.

HappyGirl
29-08-04, 03:27
Jame e re ne ket forum, nuk pata mundesin ti lexoj te gjita shkrimet ketu. Ato qe i lexova ishin te mrekullueshme. Nuk e di a ka qen dikund kjo fjale e urte qe do ta them tash mirpo edhe nese ka qen besoj qe mund te lexohet prap.


" me e dit femiu sa e don prindi, qmendet"

Albanam
29-08-04, 14:08
E nderuara HappyGirl!

Mirė se erdhe nė Forumin Dardania nė pėrgjithėsi, kurse te tema e Fjalėve tė Urta nė veēanti.
Fjala e urtė qė postuat mė duket se nuk ka qenė e paraqitur deri tani te kjo temė.
Tė falėnderoj pėr inkuadrimin dhe shpresoj tė na shkruash sėrish.

Me respekt,
Albanam

HappyGirl
29-08-04, 15:26
"Burri eshte qadra e gruas"

Tomori
29-08-04, 15:53
I love you more than yesterday-less than Kaltrina

suzi
31-08-04, 22:14
Nuk jan njerezit dashamire te luftes por lideret e tyre...

Asnjeher nuk ka pasur lufte te mire ose paqe te keqe....

E verteta eshte e perkryer ajo nuk ka dy fytyra.......

Gjysma e asaj qe shkruja ndoshta eshte e pakuptimet per ju , por une e shkruja qe gjysma tjeter te mund te arrij tek ju......


:!: :!: :!:

suzi
31-08-04, 22:24
:roll: Vazhdon..........

turisti
31-08-04, 23:01
Heshtja. :wink:

aferdita
01-09-04, 08:11
Dashuria per rinine, si qumesht per femine.

Dashuria e tepert del hidherim.

Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.

Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi.

S'ka njeri pa nje te keqe.

Ai qė ėshtė i pasur, jep nga teprica, ai qė nuk ėshtė i pasur jep nga zemra.

Ai qė thotė "unė jam unė", ai hup gjithkun.

Bukuria e gruas duket nė mėngjes.

Burrat besojnė se bota ėshtė e krijuar vetėm pėr ta.

E drejta ka rrugėn e gjatė, por vjen.

fisniku
03-09-04, 10:16
Eshte shume me lehte per kalorsin me udhetu dy dite sesa me u kthy mbrapa dy ore.

Albanam
04-09-04, 00:23
"Pėrvetėsoni dituri, sepse ajo e bėn njeriun tė dallojė tė drejtėn nga e shtrembėra, ndriēon rrugėn pėr nė Parajsė, ėshtė miku ynė nė shkretėtirė, shoqėrues kur jemi nė vetmi e shok kur na mungojnė miqtė, na ndihmon tė pėrballojmė mjerimet e dėshpėrimet, ėshtė stoli midis miqve dhe mbrojtje kundėr armiqve".

Albanam
04-09-04, 00:28
"Sa mė intelektuale, shpirtėrore dhe e disiplinuar tė jetė ndėrgjegjia, aq mė tepėr janė tė qėndrueshme dhe nė harmoni mendimet dhe veprimet e njeriut".

Albanam
04-09-04, 00:30
"I lumtur ėshtė ai njeri i cili fiton mendjemprehtėsinė qė nė rini, por tri herė mė i lumtur ėshtė ai qė ruan zellin e rinisė nė moshė tė kaluar".

aferdita
04-09-04, 20:47
Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

Tomori
04-09-04, 20:53
Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.


hehehe Aferdit me thenjen e pare dakordohem plotesisht por me te dyten ...???????

aferdita
04-09-04, 20:55
Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.


hehehe Aferdit me thenjen e pare dakordohem plotesisht por me te dyten ...???????

po duhet me ndryshu diqysh, por nuk po di si, e nese din ti,ndihmom pra edhe e ndryshojm :wink: :lol:

Loloku
04-09-04, 23:13
I duruari - i fituari

Agroni22
06-09-04, 22:32
mendja e madhe e zeza e kres .

turisti
07-09-04, 09:24
Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.Pershendetje Aferdita.Edhe une pajtohem me pjesen e dyte.Pse jo me t'paren?-ja pse:Ai/ajo qe martohet heret ( ka raste me 16-17 vjet),ka vetem nji perparsi teorike- do te jet me shume ( kohezgjatje ) me femijet e vet ( edhe qe, ky opcion nuk eshte i mire pa e arrijt organizmi pjekurijen e vet ),tjerat jane gabim.Pse gabim?Po ēka ndodhe nese dikush martohet me 17 vet-pas 17 vite kur i ban 34?Vjen deri te monotonia,femijet rriten,ai lodhet prej problemeve me te cilet eshte ballafaquar heret dhe lyp ndonji argetim-lumi i argetimit te bjen ne GABIM. :wink:
P.S. Ky eshte mendimi im simbas disa rasteve qe i njoh,e nuk dmth qe mendimi im eshte i mire.

aferdita
08-09-04, 20:11
Ai qė shpejt dashurohet, shpejt dėshprohet

turisti
09-09-04, 11:43
" Diskutoj vetem me vetveten,sepse dua te kem pune vetem me njerzit e menqur ". :wink:

aferdita
09-09-04, 19:14
" Diskutoj vetem me vetveten,sepse dua te kem pune vetem me njerzit e menqur ". :wink:

valla edhe un mendoj ashtu, me mire vet se me qfardo njeri te pakuptueshem

turisti
10-09-04, 00:31
:P :wink:

aferdita
10-09-04, 08:58
Gjeja me e rendesishme qe mund te beje nje burre per femijet e tij, eshte te doje nenen e tyre.

Njeriu meson kur eshte i ri dhe kupton kur plaket.

"Jo" dhe "Po" jane fjale qe thuhen shpejt, por ato duan qe te mendohesh shume para se t'i shqiptosh.

Idete e medha nuk lindin nga truri, por lindin nga zemra.

Sekreti i lumturise nuk eshte te beni ate qu je pelqeni, por te pelqeni ate qe duhet te beni.

Albanam
10-09-04, 10:28
"Zhurma nuk provon asgjė. Shpesh njė pulė qė ka bėrė vetėm njė vezė, kakarit sikur ta ketė bėrė njė asteroid".

Albanam
10-09-04, 10:29
"Sikur ena qė njihet nga tringėllimi nė ėshtė e plasur apo jo, edhe njeriu njihet nga gjuha nė ėshtė i mėsuar apo jo".

Albanam
10-09-04, 10:31
"Kush flet gjatė e nuk tėrheq vėmendjen e dėgjuesve, lodhet kot".

turisti
10-09-04, 19:51
" Dashuria eshte vetem 1 lloj aktivitetit te trurit ".
( neurologet Britanez)

Loloku
11-09-04, 08:39
" Diskutoj vetem me vetveten,sepse dua te kem pune vetem me njerzit e menqur ". :wink:

Kur e takoi Seneka Lucilin tu fole vetmevete, i tha: Ruaju se koke tu bisedu me nje shoke te keq!

turisti
11-09-04, 22:48
" Diskutoj vetem me vetveten,sepse dua te kem pune vetem me njerzit e menqur ". :wink:

Kur e takoi Seneka Lucilin tu fole vetmevete, i tha: Ruaju se koke tu bisedu me nje shoke te keq!

Po Loloku,ashtu eshte,sepse edhe fjalia larteshenuar eshte ne THONJESA.
Te pershendes. :wink:
P,S. - " Spitali,vendi ku takohen shoket e pacijentit te semure per te biseduar mes veti.". :wink:

Loloku
11-09-04, 22:56
"Do te jesh gjeni, sikur te mos mendoje ashtu per vetveten"

turisti
12-09-04, 00:13
" Vdekja eshte konsekuenca e jetes ".

Albanam
15-09-04, 10:19
"Njė bashkėbisedim me njė njeri tė zgjuar ėshtė mė mirė se njė studim librash pėr dhjetra vjet pa pushim".

Albanam
15-09-04, 10:21
"Kur shpirti ynė ėshtė plot ndjenja, fjalėt tona janė plot interes".

"Nuk di tė flasė, ai qė nuk di tė pushojė sė foluri".

Albanam
15-09-04, 10:23
"Po tė flisni pak, mund ta korrigjoni veten".

turisti
17-09-04, 14:29
:P ROMANTIKA KURRE NUK VONOHET. :P

turisti
17-09-04, 14:31
:P TE QESHURIT ESHTE MUZIKA E SHPIRTIT. :P

turisti
17-09-04, 14:33
:( STACIONI POLICOR ESHTE AKADEMI MUZIKORE,KU TE GJITHE - KENDOJNE-. :cry:

turisti
17-09-04, 14:34
:oops: VRASJE ME KREDIT. :?

turisti
17-09-04, 14:36
:P TE PASURIT RRETH DILERIT,TE VARFUNIT- RRETH KONTEJNERIT. :cry:

turisti
17-09-04, 14:39
:P UNE NUK MAJ FJALIM - UNE JAM MENDIMTAR. :P

turisti
21-09-04, 11:46
:( FAKTI I VDEKJES NUK ESHTE NE VDEKJE FIZIKE. NJERIU ESHTE I VDEKUR KUR ASKUSH NUK E PERMEND. :cry:

Albanam
23-09-04, 16:26
"Pėrmirėso sjelljen tėnde, para se tė kėrkosh nga tė tjerėt qė ta pėrmirėsojnė tė tyren".

Albanam
23-09-04, 16:28
"Mėkati mė i keq ndaj tė tjerėve nuk ėshtė t'i urresh ata, por tė jesh indiferent ndaj tyre".

Albanam
23-09-04, 16:29
"Kėshilla mė e mirė ėshtė tė jeshė shembulli mė i mirė".

Barbaroza
24-09-04, 13:35
Kurre mos e vlereso veten para se te te kete vleresuar dikush tjeter para teje!

turisti
26-09-04, 13:04
Largoju prej realitetit me ēdo kushte. :cry:

turisti
26-09-04, 13:06
Puthum dy here- une jam SHIZOFRENIK. :P :P :P :P :P :wink:

turisti
26-09-04, 13:09
:P HARAKIWI- VRASJE ME PEME :P (HAHAHAHA) :wink:

bredhi
26-09-04, 13:19
Mbushe jeten me dashuri qe te kesh ardhmeri dhe lumturi

enesi_21
26-09-04, 13:40
" Kujtone Vdekjen se ajo ua prishe kenaqesite "

uliksi31
26-09-04, 16:17
Eshte mire kur flet njeriu,por kur flet shume ai gjithmon ne fund e flet ndonje marrzi :wink:

uliksi31
26-09-04, 16:19
Duhet te orientohesh per te qen i madh.Per te qen i vogel mjafton te jesh ai qe je :wink:

turisti
27-09-04, 09:01
:P NE ĒDO RAST RESPEKTOJENI GRUAJEN SEPSE EDHE NENA E JUAJ ESHTE NJE GRUA. :P :P :P :P :P :P :P

turisti
28-09-04, 01:35
:P :P :P GRUAJA ESHTE MBRETERESHA E BOTES DHE RROBERESHA E DESHIRAVE. :cry: :cry: :cry: :cry:

turisti
28-09-04, 01:37
:P :P :P HESHTJA ESHTE E RENDE VETEM PER ATO QE NUK MENDOJNE. :cry: :cry: :cry: :cry:

turisti
28-09-04, 01:40
:P NJERIU I MENQUR I VEREJNE TE GJITHAT,BUDALLA KA, PER TE GJITHAT ,GJITHMONE VEREJTE. :cry: :cry: :cry:

turisti
28-09-04, 01:42
:P :P AI QE I KUFIZON DESHIRAT E VETA ESHTE GJITHMONE I PASUN. :P :P :P :P :P

turisti
28-09-04, 01:44
:P PJESA ME E MADHE QE DIJME ESHTE PJESA ME E VOGEL QE NUK E DIJME. :P :P :P :P :P

turisti
28-09-04, 01:52
:P :P HAPI SYTE KUR T'MARTOHESH ,E PASTAJ MUNDESH M'I MBYLLE. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :wink:

turisti
28-09-04, 01:57
:wink: MOS I DESHIRO VDEKJEN KUNDERSHTARIT ,POR VEHTES JETE ME TE GJATE. :P :P :P :P :P

turisti
28-09-04, 01:59
:P EDHE GRUAJA ME E MIRE ,ESHTE VETEM- GRUE. :P :P :P :P

turisti
28-09-04, 02:09
:P :P NE DASHURI,11 ESHTE NUMER QIFT. :P :P :P :P :P

turisti
28-09-04, 02:10
:P :P VETEM BUDALLET PO SHPRESOJNE. :cry: :cry: :cry:

turisti
28-09-04, 02:13
:P ĒDO LINDJE ESHTE FILLIMI I VDEKJES. :cry: :cry: :cry:

turisti
28-09-04, 02:15
:P TI JE I MENQUR.TY NUK KA VLERE TE PERSERITET. :( :( :(

turisti
28-09-04, 02:17
VETEM BUDALLET DHE NJEREZ TE VDEKUR KURRE NUK E NDERROJNE MENDIMIN E TYRE. :cry:

turisti
28-09-04, 02:20
:P :P VETEM NE DARDANI, NUK KA THATESI TE SHKRIMEVE. :P :P :P :P :P :P

turisti
28-09-04, 02:25
PULA ME E SHPEJTE ESHTE AJO E CILA MUNDET ME VRAPUE NEPER - ETIOPI - DHE NJEKOHESISHT TE JET E GJALLE. :lol:

turisti
28-09-04, 02:27
:( STRESI ESHTE BERE PERCJELLESI I PERDITSHEM I NJERIUT DHE HIJA E TIJ. :cry:

turisti
28-09-04, 02:29
:P :P :P DASHURIA ESHTE ARGETIM I VETEM PER BADIHAVGJITE. :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

turisti
28-09-04, 02:39
:( NUK KA VEND KU NJERI MUNDET M'U MSHEF NGA STRESI. :wink:

turisti
28-09-04, 02:40
:( PSE DASHURIA E LIRE AQ SHUME KUSHTON ? :cry:

turisti
28-09-04, 02:42
:P :P JETO SI TE MUNDESH - KUR NUK MUNDESH SI TE DUASH. :wink:

turisti
28-09-04, 02:44
:P :P :P DASHURIA ESHTE VETEM - KLITHME - E MOSPAJTIMIT KUNDER ZBRAZETINES T'JETES. :wink:

turisti
28-09-04, 02:46
:? NJERIU I CILI NUK I NDERRON QENDRIMET E VETA,NUK ESHTE QENJE NJEREZORE - POR PERMENDORE. :wink: :wink: :wink:

turisti
28-09-04, 02:48
:( LEXIMI I DOBESON SYTE,MIRE SHOHIN VETEM - ANALFABETAT. :wink:

turisti
28-09-04, 02:49
:P :P GRUAJA E DASHURUAR NUK PLAKET. :P :P

turisti
28-09-04, 02:51
:? GJITHMONE GJINDET DIKUSH SI KERMYLLE ME MARUE SHTEPIJEN PREJ ZEMRES JUAJ. :wink:

turisti
28-09-04, 02:53
:wink: E TERA FSHEHTESI PER TA ZGJATUR JETEN ,ESHTE PERMBAME NE ATE QYSH MOS TA SHKURTOJME. :wink: :wink: :wink:

turisti
28-09-04, 02:55
:P HISTORIA PERSERITET- NJERZIT PO RINGJALLEN. :wink:

turisti
28-09-04, 02:56
:wink: MJAFT PER SONTE,A ? JU PERSHENDES. :wink:

DannyAus
28-09-04, 08:24
edhe une do ti them disa fjale te urta popullore
''atje ku fle uji,, eshte me i thell''
''ujin dhe vajin mos e perzini''
''si i ati ashtu edhe i biri''
''me mire pak se sa teper''

Albanam
28-09-04, 15:48
Pėrshėndetje Turisti!

Phaaaa!
E paske postuar njė kallaballėk fjalė tė urta! :wink:

Tė pėrshėndes edhe unė ty dhe tė pėrgėzoj pėr mundin e dhėnė.
Je i mirėseardhur te kjo temė.

Me respekt,
Albanam

Albanam
28-09-04, 15:49
"Nuk kanė faj sytė nėse mendja nuk shikon".

turisti
28-09-04, 15:51
Pėrshėndetje Turisti!

Phaaaa!
E paske postuar njė kallaballėk fjalė tė urta! :wink:

Tė pėrshėndes edhe unė ty dhe tė pėrgėzoj pėr mundin e dhėnė.
Je i mirėseardhur te kjo temė.

Me respekt,
Albanam

Falmnderit Albanam.Une isha pak melankolik dhe ashtu....mbasi isha ksajde,hahahaha. :wink:
Te pershendes. :P

Albanam
28-09-04, 15:52
"Ashtu siē ndikojnė toka, ajri dhe uji nė zhvillimin e njė fare, ashtu edhe mendimi dhe qėllimi ndikojnė nė zhvillimin e karakterit dhe kulturės sė njeriut".

turisti
28-09-04, 15:53
:P :P LUMI AI QE KA MBETUR FEMIJE NE ZEMER. :P :P

Albanam
28-09-04, 15:55
"Tė dehurit nuk ėshtė gjė tjetėr, veēse tė marrosesh vullnetarisht".

Albanam
28-09-04, 16:03
"Tė kesh turp dhe tė njohėsh fajin, kėto janė shprehje tė emocioneve fisnike thelbėsore pėr ecjen pėrpara tė njė shoqėrie tė qytetėruar. Ato shėrbejnė pėr tė zhvilluar disa prej cilėsive mė tė spikatura tė potencialit njerėzor, tė tilla si bujaria, gatishmėria pėr tė shėrbyer, vetėsakrifica, mungesa e egoizmit dhe ndjenja e detyrės".

turisti
28-09-04, 16:32
:cry: TE GJITHE NE,JEMI NJEREZIT E VDEKUR NE PUSHIM. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Albanam
02-10-04, 15:58
"Mos e mėso gjuhėn tėnde tė thotė fjalė tė ulėta dhe tė padenja, e as mos u pėrfshi nė biseda ku fliten fjalė tė tilla".

Albanam
02-10-04, 16:00
"Dije se jeta pas vdekjes ėshtė mė e mirė se kjo. Pėrgatitu pėr pleqėri qė kur je i ri".

Albanam
02-10-04, 16:02
"Duaje fėminė pėr veten tėnde, por rrite atė pėr gjithė shoqėrinė".

Albanam
02-10-04, 16:05
"Besimi i thellė ėshtė hapi i parė drejt mbretėrisė sė shpirtit. Besimi e nxit njeriun qė krenarė dhe me guxim tė shkojė pėrpara".

aferdita
21-10-04, 20:52
Ai qė premton shumė, bėn pak.

Besnik bėhu, e besė mos zin.

turisti
22-10-04, 09:36
:wink: Shiqo ne pasqyre,dhe do te verejsh se nuk je me i keqi ne bote. :wink:

Krokodilli
22-10-04, 09:37
ARMIKU ESHTE ME I RREZIKSHEM KUR ESHTE AFER HUMBJES

Buli_00
02-11-04, 17:10
"Mos u bė mė katolik se papa"

Arlinda
05-11-04, 08:16
mos shikohet kisha as xhamia se feja jone eshte shqiptaria

Barbaroza
05-11-04, 12:31
Njerezit jane ne gjume-kur te vdesin-zgjohen-Muhamed a.s!

Albanam
24-11-04, 15:10
"Nėse ndonjė mik i juaji ka ndonjė shqetėsim, mos e mėrzisni duke e pyetur se a mund tė bėni diē pėr tė. Mendoni diēka tė dobishme dhe bėjeni!"

Albanam
24-11-04, 15:11
"Njeriu ėshtė i lirė nė atė qė ka dituri dhe nuk ėshtė i lirė nė atė qė nuk ka dituri".