PDA

View Full Version : Shendet


Preshevari
19-03-04, 21:43
Dashurin kur e fillova
une mendova se gabova
por tash e di te verteten
se pa ty nuk e dua jeten.


Pa ty hana nuk ka drit,
pa ty dielli nuk rrezit,
pa ty jeta ime nuk ka kuptim
se veq ty te dua shpirti im!


Ta fali si kujtim 100% shpirtin tim.
Nese shpirti ste mjafton,
ta fali syrin qe per ty loton.
Me lot ne faqe me lot ne sy ,
me zemer te helmuar, mendoj vetem per ty.


Dashuria Jonė ėshtė si era
e fuqishem dhe e rritur.

Dashuria Jonė ėshtė si lumi
Qė rrjedh pa ndalur.

Dashuria Jonė ėshtė si dielli
Qė shkėlqen ndritshėm,

Dashuria Jonė ėshtė e rrallė
Dashuria Jonė ėshtė e vėrtet

Dashuria Jonė ėshtė
Qė do ta kemi
Ne Dy pėr Jete!
--------------------------------
Per ty kendoj
Per ty lotoj
Per ty kete jete
Po e jetoj

E jetoj se zemra
ty te kerkon
e jetoj se shpirti
veq ty te beson

Beson kur dashuria
eshte e vertete
beson kur lumturia
do te jet per jete!


Dy zemra te bashkuara
shuajne vuajtjen e dashurise
por zemrat tona vuajne qe jetojne ne largesi
A do te bashkohen nje here e gjithmone
A do te plagosen e mos te jetojne
lus perendine qe mos te jetoj pa ty
pa te madhen dashuri...Au naqe laur qe se me ke qit mundi me u mendu shum ;) kalo mir shendet

Laura
20-03-04, 16:29
Kuku lotet! kuku ble pse e shkruve kaq te dhimbshme!
sidoqe te jete te dua spilti im!

laula

Preshevari
01-04-04, 19:58
MALLI PER TY

Sa shum mall , sa deshprim , sa vuajtje sa shum dashuri ndjej per ty sonte ne ket nate e dashura ime. Sonte endrrat dhe kujtimet per ty i kam te grumbulluar rreth shpirtit tim.
Me beso ma lodhe shpirtin me heshtjen tende, ma lodhe shpirtin me mos besimin tend .Shpirti im eshte kthyer ne nje amfitater i nje lufte, ndjenja hyjnore e nderthurrur si vet ngjyra e jetes. Ndihem i vetem ne ket bote, ku ne erresiren e harruar lumturia ime eshte fshehur dhe une jam kthyer ne nje skllav te nje fati manegrevist. Mes endrrave e kujtimeve qe jeta mi ka afruar, e ndjej veten te deshpruar per pak qetesi, pak ngrohtesi e dashuri.
Sonte shoh nje dor qe s"me bindet, shoh dy sy qe te kerkojne ty e dashura ime dhe njdjej ne zemer qe ndoshta s"me perket mua, ndjej dashuri qe me perpin krejt trupin, dhe pastaj shpirtin, mendimin, gjakun, nervat dhe gjdo qeliz te qenijes sime .
Ti ndoshta se imagjinon gjdo te thot te duash dikan ne heshtje. Ne kete largesi te mallkuar te mendosh dhe ti kalosh ditet pergjysem. Te jetosh cdo qast kur nje pjes eqenijes tende jeton larg dhe aq me keq kur e din qe ste perket aspak.
Eh ! sa e sa ore dhe dit me ikin me ikin duke te menduar ty, neteve perpliten dhe njdjej shterngim ne zemer. Fytyra jote trazon gjdo gje ne shpirtin tim me ngacmon fantazine.
Nga do qe hedh syt me duket se te shoh, nga do qe hedh doren parafytyroj se te prek me te dhe them : po te te kisha pran ................................
Ah ! sikur ..............................
Qti bej tani shpirtit qe te don pran, qti bej zemres qe mbrenda saj qendron vetem ty, qtu bej syve qe ndjejn mall dhe duan te te shohin, qti bej vetes sime qe eshte dashuruar marrezisht mas teje.
Jam une qe therras me ze te shurdhur dhe vuaj mbrenda vetes ket dashuri.
Te adhuroj, te dua me shpirt. I dashuruar si sot do te mbetem pas teje pergjithmone. Edhe nese sdo te mundem te te shoh kudo qe ty te ndodhesh do te lutem per lumturine dhe qetesine tende. Dhe nese kam len diqka tek ty, nje ndjejn te vogel dashurie te lutem mbroje , mos e fshij nga kujtesa jote. Une do te dua deri ne perjetesi vetem ty dhe ket fjal do ta mbyll mbrenda ne shpirt dhe kurr sdo ta tradhetoj veten.
Pershendetje "ZEMRA IME " ju lutem qe ne shpirtin tend te ket pak vend edhe per mua.
Mpuq Laura e dashur.....Ne Lule te ballit nje Mpuq