PDA

View Full Version : Qa Vargje Nga Shpirti qe rrodhen...!


Preshevari
27-02-04, 16:25
As nje her nuk te kam fyr po e ndjej qe esht e kot
Une dikur te kam pelqy dhe per ty kam derdhun lot
Ne takim vije plot endrra ne gjdo puthje fliste zemra
Gjdo veshtrim me drithteronte se kuptoja se qpo ndodhte
Ishe bota ishe djelli ishe shpirti ishe qelli ishe buza ishe syri
Ngat te gjith ishe ma i miri
Ika une ike ti met jetiem ime dashuri
Ty as veten nuk e njofta aq sa deshta mbretrova
Puthja une i byllja syt vije ti e sillje drit
Se ti qben pa mua sa te deshta prap te dua
Ne takim vije plot endrra ne gjdo puthje fliste zemra
Qdo veshtrim me dritheteronte se kuptoja se qpo ndodhte
Befas humben qe te gjitha ndoshta vet fajtor isha ???

Te shikoj ne bregun tjeter dashuri inat i vjeter
Ika une ike ti met jetime ime dashuri
Ty as veten nuk e njoha aq sa deshta mbreterova mbreterova
[/b]

Hypertrichosja
28-02-04, 00:49
Pėrshendetje PRESHEVAR nje poezi e kedshme ishte kjo qe shkruat!!
une po e ndjeh qe kjo poezi eshte shkruar me shummmee dashuri dhe sinqeritet,nuk ka nevoj te jet nje poezi prefekte,ajo duhet te jet e paster e siqeret e shkembyer nga thellsia e shpirtit dhe e tillė ėshtė kjo poezi e juaj!!
vazhdo keshtu.....!!suksese :wink:

Lona
29-02-04, 17:38
Me tvertet shume,shume me ka pelqyer kjo poezi shume e bukur eshte
vec keshtu vazhdo ...suksese.

Dikur do te dua dikend
por kur askend..
si dikur dikend!!!!!!

Pershendetje kalofsh bukur..

Preshevari
02-03-04, 00:07
Cdo kush njet ka vuajtje edhe dhimbje ne zemer...po ashtu edhe une bej pjes ne ata njerz qa kan ndjenja ne zemer edhe jam krenar se kam vuajt per dike...Ka fund per cdo sen ka mundesi ta shprehesh ate diku..ja me erdh rasti une qe nepermes pozish ta shpreh kete vrull kete ndjenje qe kam ne zemer
Dashuro ate qe te don zemra Lola e mos e zhgenje veten kurr .....te peshendes edhe te mira ne jet bukuroshe///

Preshevari
02-03-04, 00:13
Flm shum e nderuar per kete leter qe ke dergu dhe me vjen mir qe ke percjell dhe ke lexu at tingull timin qe sadopak mundova ta qes nga thellesija zemres....nuk di sa ja i perkryer ne keto sene po sadopak mundohem te kuptoj vetveten edhe hallet e te rinjeve shqiptar qe mduket nuk ka te ri ne kete tok qe nuk vuan nga diqka...te pershendes qe gjete kohe edhe me shkeruajte ket pershendetje shendet edhe shum te mira ne jet

Lona
03-03-04, 10:55
Faleminderit per pershendetjet e juve,po eshte e vertet ajo qe thua se ke gjete menyren sado pak te qetesojsh shpirtin nepermes te poezive,se edhe une shkruaj kur kam kohe dhe cdoher kur kam fillu te shkruaj jam nise ne ate qe une e ndjej ne shpirt dmth ,vuajtje dhembje ,gezime,kam pershkruajt momentin e ndjenjave te mia.
Por juve ju deshiroj dite me te lumtura ne te ardhmen te uroj shendet fate lumturi.....gjithe jeten tende.

TUNG...

Preshevari
04-03-04, 04:07
Po behesh "enigma ime"
un nuk e di se ku je Ti...
un nuk e di se me cilin je Ti...
ne kete nat qe cdo gje ndahet
per gjys perveq dhimses...
(qe mbetet vetem ne nji shpirt)
un nuk e di se ku je Ti...
dhe as nje here
nuk do e mar vesh
se a gjete strehim,shtepi
per vizionet e jetes tende...

Lot pas shum kohe....
Ti mbylli syt dhe pa dashur
kujtoju ne mua
te te filloj zemra te te
reh ma shpejt se zakonisht...
por diku shum mbrenda teje
jam sa do pak une por
nuk e di pse nuk e pranon
dhe pse po me mundon...


ne shumicen e rasteve
kur me kujton te lutem
permba lotet e arta
mos i ler te bien posht...

ose ndoshta dhe e kunderta...
te pakten kete e shoh....
e anen tjeter vetem e ndjej ....ehhh... te ishin lotet flori
do te ti kisha falur te gjitha Ty
dhe nuk do isha ndal se lotuari
edhe pse ato per Ty rjedhin
dhe nuk shterin.....

Shpirti
......eshte i vogel
......hapesiren e ka te madhe
......eshte i lehte
......por peshon shum
......eshte i pa dukshem
......por me ngjyra shum dhe shendrit

mos lejo shpirtin te ta shioj "krymbi"ehhh... te jete vuajtja "bore"
dhe te shkrihet deri ne mengjes
me se fundi do mundem edhe un,
kur syt ti mbyll te mos lodhem....


Po vdes rrugve
a e ke iden se ku jam tash !!!?.....
a do te thote dicka per Ty....nese degjon :
se po vi ne qytetin tend !!!?.....
prej ku per her te par the
se sa me cmon....prej ku the...
dhe te te tregoj se sa te duaa....
per her te fundit te ta shpreh se
"Te Dua"ehhh... te jete vuajtja "breg"
dhe era ta gjveesh ......
une nuk do mundem edhe atehere
si qe nuk mundem dhe tash te te haroj .....puthme dhe ri afer meje...
ti mbylli syt e une ta ndjej
perqafimin tend te ngrohet
puthme dhe ri afer meje
dhe zemra le te reh si heren e par
puthme me lutje se lulet e botes
te shperthen aromen e tyre
dhe ri kete nat me mu perqafome
si foshnje se vetem ti mund
ta shpetosh kete dashurii dhe
te me ruash kur do flejn engjujt...


ehhh... po te te kisha prane....
po te te kisha prane...
.....ah , te te kishaaa !.....
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Lot pas shum kohe....
Ti mbylli syt dhe pa dashur
kujtoju ne mua
te te filloj zemra te te
reh ma shpejt se zakonisht...
por diku shum mbrenda teje
jam sa do pak une por
nuk e di pse nuk e pranon
dhe pse po me mundon...


ne shumicen e rasteve
kur me kujton te lutem
permba lotet e arta
mos i ler te bien posht...

ose ndoshta dhe e kunderta...
te pakten kete e shoh....
e anen tjeter vetem e ndjej ....ehhh... te ishin lotet flori
do te ti kisha falur te gjitha Ty
dhe nuk do isha ndal se lotuari
edhe pse ato per Ty rjedhin
dhe nuk shterin.....-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

E nesermja mban shpirtin qe ka sot
Hyr ne mes te dashurise.....
ne thellesine e saj
dhe mos u helmo
veshtro gjithcka qe
ka mbrenda saj
dhe terhiq shum gjera te mira
per veten dhe ndjeju e lire,
ndjeu e pa mposhtur prej saj
dhe uroi dashurise
shum te mira
dhe sa me pak te helmoj
shpirtra te bardh
dhe te paster si loti...
beje kete per te pa prekurit
nga dashuria..[/i][/u][/quote][/code][/list][/list][/b]

Preshevari
04-03-04, 04:25
Jan shum pak rreshta po shum d.m.th te mir per ate qe e kuptonqindra her vdes mbrenda shpirtit
po aq her rilind serisht ,
do ish mire te me besonit
te me kuptonit ,
mire do ish ...

fillova te shperndaj
strofa ne njerez
te zgjedhur ....
edhe pse ende
vetes nuk i kam
dhuruar....


po mundohem te mbyll
driten qe shoh
dhe te ta fal Ty
cdo pjes te drites
qe mua me takon
ta kesh Ti....dhe
"kujtome si te verber"

Laura
10-03-04, 18:39
Te uroj per vargjet jane me te vertete te shkelqyeshme! KJO PER SHKAK SE PROVOKOJNE RRENQETHJE KUR I LEXON DIKUSH?CILI DO QE TE JETE KY DIKUSHI E TE MOS FLASIM ME PER PERSONIN TE CILIT IA KE DEDIKUAR!
vetem vazhdo keshtu!

laura

Preshevari
12-03-04, 19:59
Flm shum Laura per keto fjal qe mi ke shkruajtun te pershendes shum shum edhe flm per leximin tend edhe vlersimin qe e ke ber..Te deshiroj te mira ne jet edhe shum lumturi e nderuar Shendet...

Preshevari
01-04-04, 19:47
LETER PREJ VARRI

A degjon e dashura ime
me digjet zemra mua nga malli
o dashuri e jetes sime
te shkruaj leter prej varri

KETU ku jam vetem ne ferr
ketu ku zhurma s,pushon
ketu ku s,shoh gje ne terr
ku edhe fati me mundon

NE varr ku buzeqeshja humbi
ne varr ku lotet nuk rrenshqasin
me digjet zemra me dhemb plumbi
askush me askend nuk flasin

FERR i zi asgje veq vdekkjes
ferr i zi ku me lotet mbledhen
ku humbi fare shija e jetes
ku eshtrat e bardha hidhen

NE ferr ku trupi vyshket
ku ndihen gjeme e renkime
ku vetem dashurija s,dryshket
nga ketu lajmrohet e dashura ime

SA e bukur shifet parajsa
shiqimin malli mua ma shton
ferr i zi o ferr vetevrasje
shume larg meje te largon...........

Pershendetje E dacul pUc qynin ;)DASHURIA IME


fati im dhe gezimi im.
edhe pse nuk jemi bashk
ne syt e mit rezaton shkelqimi
edhe pse nuk je pran meje
dije se me dhemb largesia yte
e atehere ti me je ne mendimet e mija
Sonte mendoj ne ty
edhe vetem per ty mar frym
ket poezi e dashur
vetem per ty e shkruaj,e te te kujtoje ne mua
Kur ndonjehere naten te jesh e vetme
qe dikush eshte cdohere me ty
qe cdo nat te enderon
e dashur dije
qe ndonjehere vuajtja ta roberon zemren
e kur te mendosh se eshte vone pergjithcka
dije se ekzistoj une
vetem me thir kur te duhet dashuri,
un do te jem aty
TE DUA Cum Laul....

Laura
02-04-04, 15:55
ja ni puezi veq pel tyVdekja e ndjenjes

Nuk te ndjej e jam pa faj
Nuk te shoh e jam martire
Nuk te flas ,jam pa goje
Nuk te vras se dua hakmarrjen

Gjurmet oh gjurmet
i le dhe u fundose
por sot jam e lumtur
qe qiriu mu dha ne dore serish

per te vazhduar ne nje horizont tjeter...

Naki
06-04-04, 18:36
I nderuar Preshevari poezit e postuara nga ju jane te shkelqyera dhe kane nje rime te harmonishme nje stile te monologut ne lirik artisrike.
vazhdoni te Begatoni faqen e poezise jeni i mrekullueshem-tung Naki

Preshevari
06-04-04, 19:44
flm Naki i nderuar..Ju pershendes perzemersisht dhe flm shum per komlimentet qe me kini jap..flm per vlersimin te deshiroj cdo te mir edhe shum suksese ne pun edhe ne jet shendet edhe te mira...

Lonna
27-04-04, 16:14
I nderuar ke disa poezi shum te mira tek te cilat edhe une e gjej veten ne ato vargje..Te deshiroj shendet edhe te mira shum mir vetem te para edhe te mira tung tung

Preshevari
04-06-04, 09:22
Pershendetje e nderua te faleminderoj edhe ty qe gjete pak kohe edhe lexove shenimet e mia flm shum komplimentet ju deshiroj cdo te mir edhe shendet..kalo mir

MaLoK_Presheva
07-07-05, 16:47
:idea: