PDA

View Full Version : Njeriu!nje qenie egoiste


hana
17-03-04, 14:12
Sa me shum i njoh njerezit aq me shum i dua kafshet.Kjo thenie me pelqen jashzakonisht ,mendoj se njeriu eshte nje qenie egoiste ai asnjehere nuk di te vlersoj ate qe ka ,genjeshtra ,hipokrizia,ambicia e tepert te gjitha veti negative qe gjithmon e me shum po e shktrrojn njeriun.Ska gje me te hidhur se kur nje njeri i mire behet i keq. :!: :!:

turisti
27-07-04, 18:19
Tung Hanush."Sa me shume i njoh njerzit aq me shume i dua kafshet"-shkrimtari Ernest Hemingueji ka pasur plotsisht drejta (si ti per qeljen e kesaj teme teper interesante)sepse si duket ka pa sa mundet njeriu me qene QENIE EGOISTE...ose dikush prej njerzve ja ka thye zemren...Njeriu eshte si krijese me i persosur(ne bazefunksionimit te trurit eshte i maruar dhe kompjuteri),por bonen e ju dallashiten telat,ai behet tjeter(mvaret sasija e dallashitjes-ha,ha,ha,ha..),i eger,agresiv,i pa edukuar,i pa kuptueshem,i tranueshem,gjakepires-behet KAFSHE.Para shume vite,me nji polemik me nji shoq,une i thash se :NJERIU ESHTE KAFSHA ME E MADHE.Shume,shume kemi polemizue deri sa ai nuk u largua i hidheruar....dhe me foli perseri pas 2-3 muajve kur i ka analizuar gjerat me mire.Pse eshte njeriu KAFSHE?Njeriu lind dhe vdes si njeriu.Njeriun nga kafshet e ndan INTELEGJENCA,deri sa kafshet posedojne INSTIKTET.E kur njeriu qmendet,nuk i funkcionojne me ndjenjat(INTELIGJENCA)por mbreteron INSTIKTI ( a ke ni tu thone-orijentona ma instikt),ashtu njeriu dhe vepron duke u larguar nga njerzimi e t'i afrue kafshave,dmthnese njeriu tranohet -krejt kafshet hikin,eshte e vertete.Une mendoj se EGOIZMI eshte nji faze kalimtare,nji gjendje KARAKTERISTIKE (barku i ngit nuk ja din ati te untit) per pasaniket (te rralle jane doregjere)sepse te gjithe jane te njejte pershkak se: ASGJE NUK E SHTRENGON ZEMREN SI PASURIJA.Njeriun mundeni me pa si EGOIST jo vetem ne pasuni por dhe DASHURI.Mendimi im eshte se MASHKUJT JANE MA EGOISTA SE FEMRA.Boll,u lodha Hanush,te pershendes dhe me fal nese kum fillozofue shume,une vetem e shpreva shiqimin nga kendi im... :wink:

turisti
27-07-04, 18:24
P.S me fal Hanush por harova te them se nga shkrimi yt po me duket se dikush pre mashkujve e ka teprue kufinin me ty,dikush qe e ke paramendue ndryshe te ka demoralizue...te ka ANASHKALUE.Ndoshta edhe po gaboj,SORRY....te pershendes si te tjerve. :wink:

Gurbetqari
13-08-04, 17:19
Vprimet tona ose jen te "percaktume" kshtu qe na nuk jena pergjegjes per to!!!!!!!
Ose ndodhin si "resultat i rastit" kshtu qe na nuk jena pergjegjes per to :wink:

LABI
31-01-05, 22:58
Sa me shum i njoh njerezit aq me shum i dua kafshet.Kjo thenie me pelqen jashzakonisht ,mendoj se njeriu eshte nje qenie egoiste ai asnjehere nuk di te vlersoj ate qe ka ,genjeshtra ,hipokrizia,ambicia e tepert te gjitha veti negative qe gjithmon e me shum po e shktrrojn njeriun.Ska gje me te hidhur se kur nje njeri i mire behet i keq. :!: :!: :!: :!:

Njeriu eshte qenie e vetedishme shoqeroreeeeee :wink:

emine
15-08-12, 22:48
Sa me shum i njoh njerezit aq me shum i dua kafshet.Kjo thenie me pelqen jashzakonisht ,mendoj se njeriu eshte nje qenie egoiste ai asnjehere nuk di te vlersoj ate qe ka ,genjeshtra ,hipokrizia,ambicia e tepert te gjitha veti negative qe gjithmon e me shum po e shktrrojn njeriun.Ska gje me te hidhur se kur nje njeri i mire behet i keq. :!: :!:
rahmeet te paste shpirti se po ti luje brite sonte
Ngo qika mire prej dakikit qe ke ardhe ne ket bote rreflekset qe ti ka fale nytyra ti ka fal vec per ty,pra si te dalish kerkone te pijshe qumeshte te ushqehesh,,,,vete tema si ke hape tregone egoizem te teprune,pra kerkone vemendjen e tjereve me cdo kushte....

AlbaSoft
03-11-12, 00:10
Kush bre Egoist .. emine kallxom cka do me then egoist se spo e marr vesh hanen.

teDUAty
03-11-12, 00:23
Sa me shum i njoh njerezit aq me shum i dua kafshet.Kjo thenie me pelqen jashzakonisht ,mendoj se njeriu eshte nje qenie egoiste ai asnjehere nuk di te vlersoj ate qe ka ,genjeshtra ,hipokrizia,ambicia e tepert te gjitha veti negative qe gjithmon e me shum po e shktrrojn njeriun.Ska gje me te hidhur se kur nje njeri i mire behet i keq. :!: :!:

oj hana tybe spo di qka me te than,po sjon krejt qashty joooo,ka edhe asish qe nuk jan shume egoist,nuk genjejn,sjan hipokrit,ambicje kan krejt pak sa mu mundu me bo diqka mbrenda mundesive te tyre,edhe gjithmon mundohen mu bo sa ma te mire,se pari me vetveten e masnej edhe ne rraport me te tjeret.

AlbaSoft
03-11-12, 00:31
oj hana tybe spo di qka me te than,po sjon krejt qashty joooo,ka edhe asish qe nuk jan shume egoist,nuk genjejn,sjan hipokrit,ambicje kan krejt pak sa mu mundu me bo diqka mbrenda mundesive te tyre,edhe gjithmon mundohen mu bo sa ma te mire,se pari me vetveten e masnej edhe ne rraport me te tjeret.
Jo nuk ka qe s`jan Egoista , genjeshtar , xheloz ,nerviz,te gezueshem .. secili nga ne jem te pajisur me keto ndjenja shqisa etj etj por mvaret tash sasia e tyre sa esht tek ne...

teDUAty
03-11-12, 00:34
Jo nuk ka qe s`jan Egoista , genjeshtar , xheloz ,nerviz,te gezueshem .. secili nga ne jem te pajisur me keto ndjenja shqisa etj etj por mvaret tash sasia e tyre sa esht tek ne...

oo edhe une te rrejt te sosi hahah po so tema me kallxu veten ktu hahhaha

AlbaSoft
03-11-12, 00:40
oo edhe une te rrejt te sosi hahah po so tema me kallxu veten ktu hahhaha
Paj se sa rren un nuk e di por qe ke rrejt ndonjeher ne jet ketu jam i sigurt hahaahah por sa her ke rrejt ket as ti as un se dim .. edhe rrej kaj here... jam egoist kaj here...