PDA

View Full Version : perse keto trzira


Kujtim thaqi
18-03-04, 10:38
perse ne gjithmon te pervuajtur nga qdokush pse te persojm ne kur kan mundesi te tjeret nuk duhet te ngutemi shum dhe ju them gjith rinis qe te shikojm me larg

illyria
20-03-04, 00:41
Sepse shqiptari nuk ka kohė me mendu mė shumė...ai ende mendon qė njė minut i ka vetėm tri sekonda!

alipasha
20-04-04, 21:50
Iliria,

Me ne fund edhe ti thure nje mendim te mire!

turisti
28-07-04, 20:28
Ju pershendes shume.Kjo teme po me pelqen jashtzakonisht,por nuk di a do te lajmerohen diskutuesit mjaft?Zotri Kujtim,une mendoj keshtu:Nese nji udhetar hyn ne autobusin me plot vende te lira,ai do te habitet se ku mu ul dhe fillon m'i zgjidh vendet,derisa kur ka pak vende,njeri kqyr vetem se ku mu ul. Ashtu eshte edhe me njerzit-nuk e lodhin trurin derisa nuk behet vone.Statistika e popujve te Ballkanit po tregon se:Zviceranit per zgjidhjen e nji problemit jetesor i nevojiten 15',derisa Ballkanasit problemin e njejte ndonjihere nuk munden me e zgjidh tere jeten.
Ju pershendes. :wink:

Urata
19-10-04, 03:50
Sepse shtypja ka edhe pasefektin e saj! Ishim te shtypur nga shume drejtime, dhe durimi ka rrjedhur , keshtuqe kemi mbete ne nje menyre te ngushte ne mendje!

GURI SYLAJ
23-03-05, 20:25
Kjo teme eshte shume e qelluar por sipas mendimit tim kerkon me teper seriozitet ne trajtimin e saj.
Kesaj radhe une do te inkuadrohem pakesa ne menyre te terthort.
Kure Perendia e fali njeriun ifali dy sy ,te djatht dhe te majt ,i fali dy vesh , dy duar, dy kembe por i fali vetem nje goje nje koke...
Shume e drejte eshte qe gjerat te shihen e te ndigjohen edhe ne te majte edhe ne te djatht, te ecet ne te dy kembet te punohet me te dy duart por per gjerat thelbesore qe kan te bejne me kombin, me shtetin duhet te mendohet me nje koke dhe gjerat te thuhen me nje goje.
As kebet ,as duar as veshet e as syte nuk guxojn te hidherohen me njeri tjetrin sepse punet e kryera rruga e bere dhe informatat e derguara deri ne qender i kan te perbashketadhe te drejten per tegjku e ka koka kurse per t'Ithene goja per kete aresye kemi vetem nje goje ,nje koke ...

Shqiptareve ,deri sot, ju mungon nje goje dhe nje koke...

Arb
01-04-05, 03:23
Edhe pse nuk po e kuptoj as titullin e temes, e as cka vertete ka dashur te thote ai qe ka hapur temen ne postimin e tij, cfare po verehet qarte eshte negativizmi i teperuar qe shprehet ndaj te vete-qenurit Shqiptar dhe mentalitetit Ballkanik.

Mendoj se eshte e doemosdoshme qe ne vend qe te merremi me gjykimin e mentalitetit tone, te behemi me pozitiv dhe te shohim gjerat ne kahje me pozitive.

Ne anen tjeter, asnje nga ne nuk te drejte te pergjithesoj, me fjalite si, "Shqiptaret...." apo, "Ne, Shqiptaret jemi...

Askush nuk ka te drejte morale te paragjykoj nje komb te tere, as ne qe jemi vete pjese e atij kombi.

Nese vertete i duani Shqiptaret "me ndryshe," ndryshimi qe kerkoni fillon pikerisht tek ju - tek vetevetja.

GURI SYLAJ
01-04-05, 10:35
Nje thenje e nje mendimtari te njohur perafersisht thot, nese nuk mundesh me e ndryshu bote dhe deshiron qe ajo te duket ndryshe atehere ndrysho veteveten.
Por sipas mendimit tim ketu nuk eshte fjala per t'i bere shqiptaret kongolez por thjeshte shtrohet nje problem shum aktual .
A kan bere shqiptaret mjaft per veteveten dhe nese jo pse?
A mund te bejne shqiptaret me shume per veteveten dhe nese po atehere pse nuk e bejne?
Une pajtohem se kjo eshte edhe si pasoj e pushtimeve te gjata por nje e mire ne kete te keqe te madhe eshte se keto pushtime e ndrronin njera tjetren dhe shqiptaret arriten te ruajn identitetin e tyre kombetar. Por ky identitet iruajtur me shekuj nene pushtime te te huajve eshte sot ne krize. Kur trevat shqiptare jan ne nje pozite shume me te favoreshme dhe kete po e ilustroi vetem me nje fakt: rinija shqiptare ne trojet etnike , nuk po flas me perqindje por me siguri nje pjese shume e madhe ne rastin e pare te mundeshem do te largohej per dikund ne perendim kurse nje studim serioz do te tregonte gjithesesi se ketu ne Europen Perendimore e edhe ne Amerike gjenerata e dyte eshqiptareve e te mos flas per gjeneraten e trete nuk flet shqipe e sa per interesimin e saj per atedhe te mos flasim, cka nuk ndodh me te tjeret .
SHEMBUJ TE TILLE KA SA TE DUASH:
Dhe tani shtrohet pyetja a eshte kjo krize dhe a duhet qe ne te ndryshojm veteveten dhe te pajtohemi ose edhe me keq te behemi pjese e ketyre proceseve negative.
Thjeshte JO.
Me nderime Guri Sylaj

Psikologu
06-04-05, 02:47
Pershendetje.

A duhet njeriu te ndryshoj vetveten?!!

Njeriu nuk ndryshon kurrė nga ai qe ka lindur , ka trashegimi te tjeterkuj , por njeriu permirsohet kohė pas kohe e ky permiresim shpesh te dikush thirret ndryshim.
Nuk eshtė njeriu sistem i kesaj bote qe te ndryshohet , shumė njerez edhe permiresimin e shofin si tragjedi te madhe duke hudhur poshtė vlerat e emancipimit , te kultures , shkollimit etj.
Atehere a thua qe keta njerez jetojn jeten e vetė apo jeten e huazuar nen komandim dhe deshirė te tjeterkuj , mvarsisht nga feja , politika ose jeta ne pergjithesi.

Njeriu duhet te jetė i rritur dhe i ditur qe te ketė guximin dhe te shpreh atė qka mendon , por mendimi fitohet me shkollen dhe edukimin arsimor , e pas kesaj ka te drejtė te flasė njeriu , jo qe keta te tjeret nuk kan te drejt , te gjithė kan te drejtė por te flasin simbas vendit , postit dhe asaj qka kerkohet nga ai, por te flasesh do te thotė te ketė fjala peshen e vetė e mos te levizet leht.


Dija dhe pertacia nuk shkojn bashkė sepse ato bijn ne ndesh me njera tjetren , te dijsh e te pritosh eshtė sikur te ecesh me sy mbyllur , por te dijsh e te mos e shprehesh eshtė sikur te rrish ne njė kemb.
Njerezit te shumten e rasteve shkelin edhe te tjeret per shkak te imponimit te tij mbi tjetrin , vrasin per hirė te fjales sė lirė , kercenojn etj.
Dikush thotė se nuk frigohet nga asgjė ,qka eshtė e vertet , sepse vetem ai qe nuk din ai frigohet per jeten e tij , te ardhmen dhe qdo gjė.
Atehere si te ndryshoj pra njeriu edhe pse nuk ndryshon si te permirsohet, qka te behet ne ketė aspekt.

Shkolla e dituria janė arma ma e mirė qe njeriu e banė ne brez kudo qe te shkon.
Andaj dua te them se : Askush nuk ndryshon por permiresohet, e kush pret ndryshimin e njeriut ai sdo ta shef kurrė atė ketė , por kush kontribon ta ndryshoj njeriu ne shkollim dhe arsim ai ka permiresuar veten she tjetrin afer tij .
Atehere tu japim liri te gjithve ,tu japim forcė , inspirim si femrave dhe meshkujve qe te permiresohen vetė nese kan nevojė e ne bazė te tyre e permiresojm edhe shoqerin tonė, duke e ndertuar ne baza te lirisė, demokracis dhe vlerave njerzore.

Nderime

GURI SYLAJ
06-04-05, 08:18
E lexova me vemendje shkrimin e fundit por thene te drejten mendja ime e nje puntori nuk me dha mundesin te depertoj dhe te mberrij deri tek dallimi ne mes te permirsimit dhe ndryshimit. Ajo qe me pengonte ishte fakti se gjerat e edhe njeriu , ne kete bote ju nenshtrohen proqeseve te nduarnduershme ku nese shkojn kah permirsimi une po pranoj qe mos t'i quaj ndryshime por nese kjo merr kahjen e kundert d.m.th. kah perkeqesimi atehere si duhet t'a quaj ndryshim apo perkeqesim.
Kjo ndodh edhe me shkollimin. Jo rralle , shume te keqija qe ndodhen ne kete bote ishin rezultat i njerezve te shkolluar-me qellim nuk po them njerezve te ditur.
Neqoftese njeriu humb te pamurit dhe pas nje kohe , me ane te operacionit e kethen prap, cka kemi ketu ndryshime apo perkeqesime e edhe permiresime. une mendoj se edhe e para e edhe e dyta.
Shkollimi eshte nje mesuarje e nje zanatidh eshte nje fakt i pa mohueshem se dreqi me shkolle e ka sherrin njemije here me te madh se ai pa shkoole por ketu ka vend edhe per te kunderten.

GURI SYLAJ