PDA

View Full Version : Sa ore i kushtojme leximit ne dit?????


mirsad
21-03-04, 22:29
F orumist e t e nderuar vendosa te bjeje kete pyetje sepse lexoje edhe une ne kete forum por edhe shkruaje...kame arritur s e shumica ja nuk lexojne fare ose nuk jane real gjate postimeve t etyre...
1_ata qe nuk jan student sa lexojn(ore apo faqe liberi) ne dite??
2_ata qe jan student sa lexojne libra jashte librave te detirueshem( pra qe jane jasht eges se tije)
3_cilet libra preferoni te lexonime shum??( prsh histori..filozofi..religjone...)forumiste besoje se do keni durime t epergjigjeni ketyre pyetjeve
qe tani ju faleminderit per pergjigjejet e dhena....bye

caki
22-03-04, 08:33
F orumist e t e nderuar vendosa te bjeje kete pyetje sepse lexoje edhe une ne kete forum por edhe shkruaje...kame arritur s e shumica ja nuk lexojne fare ose nuk jane real gjate postimeve t etyre...
1_ata qe nuk jan student sa lexojn(ore apo faqe liberi) ne dite??
2_ata qe jan student sa lexojne libra jashte librave te detirueshem( pra qe jane jasht eges se tije)
3_cilet libra preferoni te lexonime shum??( prsh histori..filozofi..religjone...)

Te pershendes mirsad!! Une ne kete vit nuk jam me studime sepse i kam nderpre, por leximin nuk e nderprej. Une zakonisht lexoj diku 3 ore ne dite, por nese eshte libri qe me pelqen arrij edhe deri ne 6 ore. Me se shumti i preferoj librat e Filozofis, Antropologjise, Pedagogjise, Psikologjise, Psikoanalizi, dhe Logjikes dhe Metafizikes, jasht ketyre lexoj shume romanca sentimentale se pelqejn shume e sidomos ato te filmave.
Ju pershendes te gjitheve...forumiste besoje se do keni durime t epergjigjeni ketyre pyetjeve
qe tani ju faleminderit per pergjigjejet e dhena....bye

hana
22-03-04, 10:51
pershendetje Mirsad pervec librave shkollore qe jan te detyrueshem lexioj edhe libra te tjer por varet sa jam e lire tash se perfundova nje liber per dy dite me pelqeu shum .

Murgesha
22-03-04, 14:42
Cdo lexoj nga dy tri ore. Por nese libri me terhjek shume ateher nuk e leshoj prej dore gjer sa ta lexoj :lol:

Barbaroza
23-03-04, 14:47
Pershendetje Mirsad!
Une te them te drejten lexoj mjaft shume,por zakonisht me terheqin librat nga historia por lexoj edhe romane te ndyshme.

mirsad
23-03-04, 15:28
je faleminderit te gjithe ve per pergjigjejet juve forumiste te nderuar....
pershendese edhe cakin qe ka riperterite postimin tim...bye

mirsad
23-03-04, 15:46
HE Sİ THONİ TE FLAS PAK PER VETEN....MOS THONİ S E PO BEJE EGOİZEM..
MUA ME PELQENE TE LEXOJE ME SHUME N ELİDHJE ME RELİGJİONET...HİSTORİ...FİLOZOFİNE E STUDJOJE SHUME..DUKE MOS HARRUAR SE DY VİTET E FUNDİT KAME LEXUARE SHUME PER GLOBALİZMİN.....ÇDO DİTE TE PAKTEN 2 ORE STUDJOJ(pra poshte dy oreve nuk ele as nje dite te theme te drejten)...PA PERFSHİRE MESİMET SHKOLLORE.... MJAFTONE KQE BESOJE..QOFSHİ MİR

qika_pr
01-06-04, 14:37
Peshendetje
Duke larguar librat obligative qe i kam me se shumti lexoj parapsikologjine ose lexoj edhe romane te ndryshme
ne kohen e fundit me shum po lexoj libra per femijet edhe per psikologjine e tyre,edhe kam fillu para disa diteve te lexoj per foklklorin shqipetar sepse shume pak me ka rastisur me lexu per ate.
autoret me te mir per mua jane agata cristi,oskar wild,prej shqipetareve naimi frasheri edhe jeronim de rada,keta te dy jane tw pavdekshem per mua
:lol: :lol: :lol:

Vera
01-06-04, 15:57
Pershendetje

Une perveq librave te shkolles qe i lexoj, me kenaqsi lexoj edhe romane te ndryshme por ato filozofike me pelqejn me shum, nuke di pse por romane normali keshtu do perralla nuk mund ti lexoj me si me par. Ne dit lexoj se paku 4 or dhe ne mbremja me pelqen shum te lexoj keshtuqe kam koh te mjaftueshme per lexim.

,,,,,,,,Vera

anna
02-06-04, 08:53
zakonisht me pelqen te lexoj naten rri derisa te me zere gjumi po me pelqeu libri nuk i ndahem nate e dite .... :P :P

Naki
02-06-04, 10:32
nga 2 deri tri ore lexoje rregullishte,literatur te ndryshme dhe shtypin ditor

Cool_Boy
02-06-04, 14:27
Pershndetje

Une lexoj dy ore ne dit gjera qe kan te bejn jasht mesimit kurse kur te kam me mesu mesimin tim deri 6 ore ne dite......


Cool_Boy,kalofshi bukur

turisti
12-08-04, 23:31
Tung Mirsad. Ka shume kohe qe nuk kam lexuar qka me pelqen per shpyrtin tim- romanat e Sidni Shelldonit dhe Danijelles Still... :wink:

nitushe
09-09-04, 09:55
kur kam me mesu lexoj trefish mas shume se sa herave tjera, ani kur po jon do provime mos vet per neve qka po ju lakmoj ata qe spo kane me mesu :?

ARVANITI
15-07-05, 11:15
Mua me pelqen te lexoj shume libra historike dhe artistike.
Leximi me vjen me faza, me dallge, varet...


Ka raste kur rri nje jave pa lexuar asnji faqe liber, ka raste kur me pelqen ndo1 liber, apo kur me terheq jashte mase, rri 10-12 ore rrjesht duke lexuar. Qe nga mengjesi deri nga ora tre e nates.

Keto ishin per librat, ndersa gazetat i lexoj rregullisht cdo dite, me shume deshire, si ato politike ashtu edhe ato sportive.


Ndersa librat e arsimit, padyshim qe i lexoj rregullisht.

Vetima
23-08-05, 00:04
I kushtoje kohe mjafte, por fatekeqesishte leximit ne gjuhe te huaj ( gjuhes ne vendin te cilin jetoje) ndersa leximit ne gjuhen e embel shqipe shume pak. :( Arsyeja: munges kohe.


Vetima!

Gjumashja
06-09-05, 10:05
lexoj literatur, kur kam kohe edhe romane

kaola
06-09-05, 10:07
shyqyr zotit qe ka biblioteka se isha duke ra ne bandazh tuj ble libra e romane
:lol:

modestja
26-09-05, 13:28
Lexoj ngapak por cdo dite,me heret lexonja thuajse cdo dite gazeten ditore mirepo tash disi keto partite po mi perziejne kabllat,andaj paksa jam tehjekur prej gazetave..
Lexoj libra qe permbajne njohuri shkencore,filozofi,fe,lexoj edhe romane...
Thjesht ralle here ndodh qe te mos lexoj asgje e tme kaloj dita ashtu e thate..

AlbaSoft
02-11-12, 23:56
Po skem kultur leximi si shqiptar eh tash tak e tuke ka qe lexojn por pak jan shum shum pak sidomos ne ket kohe...