PDA

View Full Version : Kuriozitete!!!!


Murgesha
05-04-04, 14:43
Fiton nė llotari 23 milionė dollarė, lajmrohet pas njė viti!! :shock:
Njė Kanadez ka pritur gati njė vit pėr tė marrė ēmimin e tij nė llotari prej 23 milionė dollarė Amerikanė, dhe ai as qė kishte dashur tė ngutej, dhe ėshtė shpallur si njeriu mė i durueshėm nė Kanada. Rejemond Sobieski ka fituar jackpot-in mė tė madh nė historinė e Kanadasė nė prill tė vitit 2003, dhe ka ardhur pėr ti tėrhequr paratė vetėm 12 ditė para se ti kalojė afati tiketės. Kjo ėshtė hera e parė qė njė fitues tė presė paratė kaq gjat, tha njė pėrfaqėsues nga llotaria. "Ne kemi menduar se fituesi e ka humbur tiketėn" shtoi ai. Sobijeski gjatė tėrė vitit kishte punuar qetė si serviser i kopmjuterave, dhe pėr paratė e tij nuk i kishte treguar as familjes.

Murgesha
05-04-04, 14:45
Nėse vendosni njė kokėrr rrush me njė gotė plot shampanjė, ajo do tė fundoset, pastaj do tė kthehet nė sipėrfaqe, pėrsėri do tė fundoset, dhe kėshtu pa ndėrprerė.

Amerikanėt nė ditė harxhojnė rreth 42 tonė asipirinė dhe nė vit harxhojnė rreth 5 miliardė dollarė pėr kozmetikė, nevoja toaleti, salone kozmetike dhe frizere.

Kompania "Bayer" ka reklamuar nė vitin 1898 njė ilaē kundėr kollitjes e cila ka pėrmbajtur heroin.

Ujin e gazuar e ka zbuluar nė vitin 1767 Joseph Priestly.

Ēamēakizin e parė e ka patentuar William Finley Semple nė vitin 1896.

Kleopatra ishte e martuar me vėllaun e saj tė madh, deri sa ai u mbyt nė lumin Nil. Pastaj ajo u martua me vėllaun tjetėr 11 vjet mė i ri.

Murgesha
05-04-04, 14:47
Njė shkollė nė Meksiko Siti po ofron orė mėsimi pėr tė mėsuar vajzat se si tė bėhen gra tė pėrkryera. Shkolla "Tota Topete" ėshtė duke ofruar orė shtesė pas mėsimit tė rėndomtė pėr vajzat 13 deri 18 vjeēare. Mėsimet pėrfshijnė gatim, qepje, hekurosje, kujdes ndaj fėmijėve dhe ēėshtje speciale feministe siē janė vendosja e luleve nė banjo dhe vendosja e inicialeve nė peshqir. Njė profesor nga kjo shkollė tha se aftėsitė e fituara nė kėtė shkollė ėshtė rrezik qė tė humben nga kujtesa e tyre si shumė gra meksikane tė cilat mė shumė kujdesen pėr karierėn e tyre sesa jetės nė shtėpitė e tyre. Tash ēdo grua dėshiron qė tė punojė por kjo nuk ėshtė e mundur nė qoftė se jeni bashkėshorte apo nėnė. Kjo nėnkupton se duke mos u kujdesur pėr bashkėshortin tuaj mund tė vijė deri te divorci.

Murgesha
05-04-04, 14:49
Fletpagesa telefonike arrin nė adresė tė varrit


Njė Amerikan ka marrė fletpagesėn telefonike pas pesė viteve pasi kishte vdekur, dhe iu ėshtė dėrguar nė adresė tė saktė - tek varri ku ėshtė varrosur. Kjo fletpagesė ėshtė dėrguar nė udhėheqjen e varrezave Hillside nė Oberm nė shtetin Amerikan Massachusetts, ku edhe ai ishte varrosur. Ai kishte vdekur nė moshėn 61 vjeēare. Udhėheqėsi i varrezave Wayne Bloomquist tha se ėshtė habitur kur ka marrė fletpagesėn prej 12 cent duke pėrfshirė edhe 10 cent pėr njė thirje e cila ishte bėrė pesė vite pas vdekjes sė tij.
"Myshteritė tanė zakonisht nuk marrin postė. Po pyes, nė pėrmendoren mbi varr ndoshta do tė duhet tė vendosim kuti postare" tha Bloomquist. Llogaria e Towlesit tani me kamatė pėr shkak tė vonesės tani ėshtė 3.95 dollarė.

Murgesha
05-04-04, 14:51
Vdes duke luajtur lojė nė internet kafe

Njė lojtarė duke luajtur lojėn e popullarizuar nė Kinė Saga ka vdekur pasi ka luajtur 20 orė pa ndėrprerė.
31 vjeēari nga Kina perendimore ka filluar tė luajė kėtė lojė nė njė internet kafe lokale nė Chengdu para tri javėve. Punėtori i internet kafesė ka thėnė se ai vinte ēdo ditė dhe luante mesatarisht 10 orė, por tė dielen ai u gjet i vdekur nė mėngjes pasi qė kishte luajtur lojėn Saga pėr 20 orė pandėrprerė.

http://www.presheva.com/panorama/saga1.jpg

Murgesha
05-04-04, 14:55
Vajza qe nuk ndjen dhimbje

http://www.presheva.com/panorama/vajzapadhimnje.jpg


Gabby Gingras, 3 vjeēare ka lindur e pandjeshme ndaj dhembjes. Pa marrė parasyshė se sa shumė rrėzohet nė tokė ajo nuk ndjen dhimbje dhe nuk qanė. Babai i saj se njė ditė ajo njė ditė u rrėzua nga shkallėt dhe u ngrit menjėherė sikurse nuk ka ndodhur asgjė. Gabby ėshtė lindur me njė ērregullim gjenetik i cili quhet "Hereditary Sensory dhe Autonomic Neuropathy Type-5", por mjekėt thonė se ky ėshtė rasti i parė nė botė. Vėllau i saj Steve dhe motra Trish thonė se Gabby ishte njė fėmijė i mrekullueshėm deri sa ajo nuk filloi tė kafshonte.
Nė trupin e njeriut ekzistojnė fije nervore tė cilat duhet t'i regjistrojnė dhembjet dhe t'i dėrgojnė ato nė tru, por kėto fije nuk punojnė te Gabby.
Mjeku i Gabby-it, doktor Steve Gingras tha se dhimbja ėshtė pėr tė na mbrojtur neve edhe pse njerėzit mendojnė se dhimbja ėshtė negative. Pasi qė Gabby nuk ndjen dhembje i ka humbur dhėmbėt e saj pasi qė ajo nuk ndjente kurrėfarė dhembje duke i shkaktuar tė tjerėve dhimbje. Dhėmbėt nuk iu janė thyer duke kafshur lodra apo anėtarėt e familjes por janė nxjerrur nga dentisti pasi qė ajo ka kafshuar gjuhėn e saj dhe ka shkaktuar lėndim nė gojėn e saj.
Ajo poashtu e ka lėnduar edhe syrin e saj tė djathtė me tė cilin nuk sheh mė. Ajo para njė viti ka thyer fėlēinė por askush nuk e kishte ditur pėr mė shumė se njė muaj, ajo po ashtu ka pasur edhe njė djegie tė shkallės sė dytė por nuk kishte ndjerė dhembje.
Prindėrit e vajzės qė nuk ndjen dhembje kanė thėnė se, edhe pse vajza e tyre nuk ndjen dhembje ata shpresojnė se ajo do tė ndjejė lumturi nė tė ardhmėn.

Murgesha
05-04-04, 14:56
Dy vllezėr me nga 4 veshkė

Dy vllezėr nga Kucetine e Bosnjės kanė zbuluar se janė njerėz tė pazakonshėm, njėri nga vėllezėrit pas njė kontrollimi mjekėsorė pasi kishte pasur njė aksident automobilistik ka zbuluar se kishte katėr veshkė. Josip Galic tha se ishte i befasuar kur kuptoi se kishte katėr veshkė, por kjo e shpjegonte se pse ai mund tė pinte mė shumė alkool se gjithė shokėt e tij dhe kurrė tė mos dehej. Vėllai i tij Ante po ashtu pas njė vizite te mjeku kishte zbuluar se edhe ai kishte 4 veshkė. Pas njė kontrolli mė tė detajizuar nga mjekėt u konstatua se veshkėt "extra" ishin tė madhėsisė normale dhe janė nė gjendje tė rregulltė. Ata kanė thėnė pėr njė gazetė Boshnjake se edhe pse kanė "mė shumė" veshkė nuk kanė ndėr mend t'i shessin organet e tyre, por do tė ishin tė gatshėm t'i jepnin anėtarėve tė familjes apo shokėve nė ndonjė rast emergjent.

Murgesha
05-04-04, 15:01
Jetoni 100 vjet

Kėto ditė nė Skoci do tė testohet tableta pėr tė cilėn shkenctarėt pohojnė se mund tė zgjasin jetėn. Nėse testimi ėshtė i suksesshėm, duke faleminderuar kėsaj tablete do tė mund tė jetojmė 120 vjet. Skocezi Steve Parkinson, kryetarė i gjigantit farmaceutik Amerikan "CereMedixa", thotė se studimet rreth kėsaj tablete "magjike" po bėhen nė Skoci.
Kėta shkenctarė tė cilėt kanė zbuluar kėtė tabletė spjeguan se si vepron. Nė kėtė tabletė gjendet edhe proteina ependymin, tė cilėn e prodhon truri i njeriut, e cila stimulon trupin pėr tė prodhuar antioksidantė tė vet pėr luftė kundėr sėmundjeve, njohton Daily Records.
Kėto antioksidantė i pėrmbajnė pemėt dhe perimet, dhe kėta shkenctarė njohtojnė se njė tabletė ka vlerė sikur tė kishit ngrėnė 10 kilogram pemė dhe perime nė ditė.
"Secili qė pėrdor kėtė tabletė do tė ndjehet shumė mė mirė dhe do tė ketė mė shumė energji. Nė vend se t'i japim pacientave kemikalje, ne atyre do ti japim barėra natyrale" tha Parkinson.
Testimi i kėtyre tabletave po bėhet nė Edinburg, dhe testuesit e parė do tė jenė tė sėmurit me probleme nė mushkėri.
Bill MacNee, njė profesor nė universitet, ėshtė i sigurt se kjo tabletė do tė ketė ndikim tė madh edhe nė shėrimin e sėmundjes sė Alzaimerit.

Murgesha
05-04-04, 15:03
E mbyti fqiun pėr shkak tė muzikėsJoshua Von Holder, 29 vjeēar ėshtė gjetur nė banesėn e tij nė Holywood nga policia. Bėhet e ditur se ai ishte vrarė nga fqinja pas njė grindje rreth muzikės qė e dėgjonte ai me zė tė lartė. Stephanie Falcon, 34 vjeēare ėshtė arrestuar pasi qė dėshmitarėt e lajmėruan atė pėr vrasjen e fqiut. Mjekėt bėrėn tė ditur se viktima kishte vdekur nė vendin e ngjarjes nė ora 4:30 tė mėngjesit nė njė banesė nė Hollywood.

Murgesha
05-04-04, 15:06
Pas vendosjes sė bastit gėlltit 120 monedha

http://www.presheva.com/panorama/coins1.gif

Njė shtetas Rumun ka gėlltitur 120 monedha pasi qė kishte vendosur njė bast me shokun e tij Franēez se cilil do tė gėlltiste
mė shumė monedha. Gigi Florin, 27 vjeēar ishte nga Rumania, vendosi qė tė gėlltiste 120 monedha me verė tė kuqe pasi qė
kishte vėnė bast me shokun e tij Francez.
Zotėri Florin tha se duke e nxehur verėn stomaku i tij do tė lilrohej dhe do reklasoohej kurse monedhat do tė dilnin pa
problem. Por zotėri Florin dėshtoi dhe punonjėsit e barit e thirrėn ambulancėn.
Kur mjeku ia bėri inēizimiin rentgen e zbuloi se nė stomkaun e zotėri Florin ishte njė grumbull i monedhave dhe ai tha s eka
provuar t'i numėrojė por nuk mundi sepse ishin shumė. Ai shpėtoi pas njė operacioni nė sromakun e tij.
Kurse franēezi i cili ishte 65 vjeēar kishte gėlltitur 350 monedha dhe kishte vdekur nė njė spital nė Francė pasi iu kishte
nėnshtruar njė operacioni tė stomakut. Ai kishte gėlltitur monedha edhe kur ishte fėmijė.

Murgesha
05-04-04, 15:09
Shkon pėr tė blerė me banknotė 1 milion dollarėshe

http://www.presheva.com/panorama/1mildollar.jpg

Amerikanja e cila me bankonotėn falso nė vlerė prej 1 milion dollarėve ka tentuar tė blejė nė njė supermarket lokal, ėshtė akuzuar dhe ėshtė arrestuar pėr falsifikim. Alice Pike, 35 vjeēare ka dashur qė tė paguaj njė faturė prej njė dollari me njė banknotė prej 1 milion dollarėve dhe ka kėrkuar kusurin. Shitėsja e Wal-Mart e ka kuptuar se ky ishte njė mashtrim dhe e ka lajmėruar policinė. Departamenti i Thesarit tė shtetit qė nga viti 1969 ka larguar nga pėrdorimi banknotat me vlerė prej 500, 1000 dhe 10.000 dolarėve, banknota mė e madhe amerikane valide ėshtė 100 dollarėshe. Shefi i policisė qė ka arrestuar zonjėn Pike, tha se nė tėrė jetėn e tij nuk kam parė njeri i cili do tė shkonte tė blente me njė banknotė prej 1 milion dollarėve nė njė supermarket lokal. Gjatė arrestimit tė zonjės Pike policia te ajo ka gjetur edhe tri banknota tė njejta. Ajo ka thėnė se banknotat i ka marrė nga burri i saj. Policija tash pėr tash ėshtė duke kontrolluar gjendjėn mentale tė zonjės Pike.
Kėto banknota mund tė blehen nėpėr shitoret e suvenirėve nėpėr SHBA.

doGzona
07-09-05, 04:02
Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.

Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.

Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.

Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.


Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.

Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".


Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.


Sa orė pune per 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.

Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.

Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.


Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.

Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.


Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.


Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.

Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.


Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.


69 Fėmijė tė njė nėne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 bineqė, 7 treneqė, dhe 4 katėrneqė. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.

James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditė para kohės sė paraparė. Nė lindjen e tij mė 20 Maj 1987 nė Ottawa, Ontario (Kanadė) peshonte 624 gr.


Nėna mė e vjetėr
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 1994 nė moshėn 63 vjeēare lindi njė djalė.


Operacioni mė i gjatėNjė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.

Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatė ndeshjeve nė klubin e tij dhe ekipit kombėtar ndėrmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.

Substanca mė e ėmbėl
Thaumatin, njė protein, i cili fitohet nga mbėshtjellėsi i farės sė njė bime tė quajtur Thaumatoccocus danielli ėshtė 61.500 herė mė e ėmbėl se sheqeri i zakonshėm. Kjo bimė rritet nė disa vende tė Afrikės perendimore.

Tranzistori mė i vogėl
Firma Lucent Technologies nė Murray Hill, New Jersey (USA), urdhėroi mė 15 Nėntor 1999 zhvillimin e njė tranzistori me njė gjatėsi prej vetėm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesė e trashėsisė sė flokut tė njeriut. Kjo pjesė quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi qė tė gjitha pjesėt e saj janė tė rradhitura nė njė pllakėz silikoni dhe rryma rrjedh nė drejtim vertical.

Mjekra mė e gjatė
Me rastin e vdekjes sė Hans Langseth nė vitin 1927 nė Kensett (USA) mjekra e tij kishte njė gjatėsi rekorde prej 5,33 m.

Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar mė 1972 nė Stokholm debitoi nė vitin 1970 nėn emrin Festfolk nė njė Restaurant nė Göteborger. Pas dy vitesh, pra mė 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anėtarve tė grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.

Helikopteri mė i vogėl nė botė ishte njėulėsi Seremet WS-8 i cili u prodhua mė 1976 nė Danimarkė. Ai kishte njė motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesė 53 kg. Rotori i tij kishte njė diametėr prej 4,5 m.

Shkencėtarėt e "Oak Ridge National Laboratory" nė Oak Ridge, Tennessee (USA) nė Prill 1996 me ndihmėn e njė superpėrēuesi arritėn rrymėn mė tė fortė tė tė gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma pėr nevoja shtėpiake ka njė forcė me nėn 1000 Amper/cm².


Protesta mė e madhe kundėr luftės u mbajt mė 15.11.1969 nė Washington D.C. (USA) ku morėn pjesė rreth 600.000 pjesmarrės tė cilėt protestuan kundėr vazhdimit tė luftės sė amerikanėve nė Vietnam.


Arusha e bardhė mund tė notoj pandėrprerė deri 100 km.

Rekordin botėror nė qėndrim nė njė kėmbė e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qėndruar 76 orė e 40 minuta.


Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikė) tėrhoqi me dhėmbė 8 vagonė treni mbi hekurudhe, me njė peshė gjithsejt 223.880 kg nė largėsi prej 3,2 m.

Mė 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua nė emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshėn 50 kg (tjegulla ndėrtimi tė lidhura bashkė dhe tė kapur nė veshin e tij).

Kenguri mė i madh (Macropus rufus) nė Australinė qendrore, -jugore dhe atė -lindore, plotėsisht i drejtuar ėshtė 1,80 m i lartė, dhe gjatėsia e pėrgjithshme (megjithė bisht) ėshtė 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.

Kilauea nė Hawaii (USA) ėshtė vullkani mė aktiv nė botė. Qė nga viti 1983 ėshtė pandėrprerė aktiv dhe vjell 5 m³ llavė nė sekondė.

Amerikanja Janice Deveree nė vitin 1884 kishte mjekėr me gjatėsi 36 cm.

Personi mė i vjetėr i tė gjitha kohėrave, me datėlindje tė vėrtetuar, ishte franēezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind mė 21.02.1875 dhe vdiq mė 04.08.1997 nė Arles tė Francės nė moshėn 122 vjeēare.

Binjakėt mė tė rėndė nė botė ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) tė cilėt u lindėn mė 7.Dhjetor 1946. Deri nė moshėn 6 vjeēare kishin shtat normal. Nė Nėntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndėrsa vėllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq nė Korrik 1979.

Zbuluesi i parė i phonograph-it (gramophonit tė mėvonshėm) ishte amerikani Thomas Alva Edison nė vitin 1877, i cili kishte planifikuar tė zbuloj njė inqizues diktimi pėr punė nė zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formė cilindri, deri nė vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakė-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua nė njė medium artistik.

Gjurmimi mė i madh i arit ndodhi nė SH B A, ku mė 24.01.1848 njė pronar i njė puntorie tė drurit dhe shoku i tij, nė Sacramento (sot California) zbuluan ar. Njė vit mė vonė e vėrshuan mbi 80 000 gjurmues tė arit tė ashtuquajturin forty-niners nė kėtė regjion. Nė vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.

Marilyn Monroe, gjegjėsisht Norma Jean Mortenson, legjendė e filimit, muzikės dhe bukurisė, e lindur mė 01.06.1926, nė fėmijėrinė e saj ndėrroi 12 familje pėrkujdesėse.

Kinezėt si Antibiotik natyror mė tė mirė e pėrdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtėse deri nė dymbėdhjetė herė)

Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas pėrfundimit tė luftės (i cili u gjet nė pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjė pėr pėrfundimin e luftės.

Kafepirėsit mendojnė mė shpejtė dhe veprojnė mė logjikisht se ata qė nuk e pėrdorin kafe-nė.


Nikotin-i ėshtė njė helm i fortė nervor (emrimi i saktė: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?

doGzona
07-09-05, 20:40
Kobra , me njė gramė helm tė saj mund tė mbysė mė shumė se 50 njerėz.


Gjerald Ford dy here u ka shpetuar atentateve tė organizuara dhe qė tė dy herat nga gratė.


Llojet e ndryshme tė kafsheve , kan lloje tė ndryshme tė grupeve tė gjakut;
Qentė 4 lloje , macet 11 lloje te grupeve te gjakut dhe lopet afer 80 lloje tė grupeve tė gjakut.

Meri , mbreteresha e Skocisė (1542-1587) vajza e mbretit Xhejms V u bė mbreteresh kur ajo ishte vetem njė javshe.


Kompania gjermane " Olympus" ka zbuluar syze pėr tė gjithė ata qė frigohen nga stomatologu, nė tė cilet munden tė transmetohen filmat.Pacienti ka degjuese nė vesh ,dhe keshtu mund tė koncentrohet tersisht ne shikimin e filmit.
Nga kompania Olympus thuhet se ; " Vetem farat mungojnė " qė te duket vetja si nė kino.

Shkrimtarja mė e lexuar nė botė ėshtė Agata Kristi, e cila 74 romanet e saj pėr krime i shiti hiq mė pak se ne 2 miljard kopje, kurse ato u perkthyen nė 44 gjuhė tė ndryshme tė botes.Mesatarisht tė ardhurat e saj nė vit janė 3,7 milion dollarė amerikan.


Gazeta aktuale ditore qė shitet mė sė shumti ėshte gazeta japoneze "Yomiuri Shimbun" , e cila botohet ne Tokio qė nga viti 1874.Nė janar tė vitit 2002 ajo arriti tirazhin nė 14.323.781 copė nė ditė.


Delfini i ka shtatė here me tė ndjeshme shqisat e tė ndėgjuarit , se sa njeriu, dhe ėshtė njė nga kafshet mė tė menqura.

doGzona
09-09-05, 13:16
Mbiemri mė ie shpeshtė!

Mbiemri mė i shpeshtė nė bote nė rangun internacional ėshtė mbiemri Chang.
Rreth 75 milione njerez nė Kinė kane kėtė mbiemerė.
Vendin e dytė pėr mbiemrin mė tė perdorshem e ka mbiemri Smith nė Angliku rreth 800 000 veta e kanė kėtė mbiemer.
Vendin e trete e ka Mbiemri Müller, ku 10 % e popullsise quhet me kėtė mbiemer.

Kasinoja mė e madhe!

Casinoja me e madhe e botes, gjendet ne MGM - HOTEL ne metropolin e Las Vegasit:
Ne nje siperfaqe afersisht 16 000 kuadrat meter ku gjenden pothuajse 3500 automate te lojrave tė ndryshme dhe 165 tavoline loje.

Poezia mė e gjatė!

Poezia me e gjatė ne botė u perfundua mbas 30 vitesh pune nga Shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ecuador.
Mrekullia e tij "Perusia" ne te cilen ai shqyrton fundin e botes perbehej nga 7 Volume,me 5000 faqe gjithsej,dhe nga 230 000 rreshta.
Pas tij vjen Komediani Dante Aligheri me Komedine Hyjnore me afersisht 30 000 reshta.

Bibloteka mė e madhe nė botė!

Biblioteka me e madhe nė botė gjendet nė Kryeqytetin amerikan, Washington.
Kjo biblioteke u ndertua me 24 Prill 1800.
Ne tė gjenden 107 milione shkrime te tė gjitha arteve.

Burri mė i shkurter nė botė !

Burri mė i shkurter nė botė eshte Gul Mohammed nga India.Pas matjeve tė bera me 19 Korrik 1990 nė Spitalin Rahm Manohar te Neu Delphit u arrit se ai ėshtė vetem 57 cm dhe mban deri me sot rekordin botror.

Gruja mė e shkurter nė botė!

Gruaja me e vogel nė botė,deri me sot e mban Pauline Musters e lindur ne 26 Nentor 1876 ne Hollande.
Mbas lindjes sė saj ajo ishte vetem 30 cm.
Ne moshen 9 vjecare ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetm 1,5 kg dhe nė moshen 19 vjecare ajo arriti vetem ne 61 cm e gjate.
Po nė kėtė vitė ajo vdes nė njė spital tė New Yorkut.
(rekordi i femres me te shkurter,vazhon te mbahet prej saj)

Konsumimi i bukės!

Sipas libirt tė rekordeve dhe nė bazė tė dhenave eshte konstatuar se shteti qe konsumon mė sė shumti bukė ne botė ėshtė Turqia.
Llogaritjet tregojne se mesatarja e cdo personi nė perdorimin e bukes arrin ne 199,6 kg.
Turqit hanė pėr njė vitė aq buke sa trefishi i peshes se trupit te tyre.

Floket mė tė gjata nė botė!

Rekordin pėr floket mė tė gjata nė botė e mban Hoo Sateow nga Thailanda.
Pas matjeve oficiele, qe u bene ne 21 Nentor tė vitit 1997 u rezultua se ato ishin (floket) 5,15 metra tė gjata.
Kjo mbanė rekordin botėror akoma deri me sot .

Duart e mė tė mėdha!

Duart mė tė medha nė botė i ka Hussain Bisad i lindur ne Somali ,por me banim ne Angli.
Duart e tij janė 26,9 cm.

E-meil i parė nė botė!

Ai qe arriti pėr herė tė parė ta bėjė dergimin e E-mailit eshte Ray Tomilnson nga Usa nė vitin 1971.
Nė eksperimentin e tij atij ju nevojiten dy kompjutera pėr tė shkruar mesazhet.
E-mail i parė nė botė ishte ky;
"QWERTZUIOP" - gjė qė nuk shkrou asgjė tjeter, pėrveqse njė radhitje germash qė e kanė nė pergjithėsi tė gjitha testaturat e kompjuterave.

doGzona
12-09-05, 22:42
Zhdukja e Dinosauruve?!

Studenti i Paleontologjise Jacqueline M. Kozisek nga University of New Orleans ka paraqitur disa ide te cilat mund te rrezikojne teorine mbi zhdukjen e dinosaureve. Sipas kesaj teorie perplasja e nje asteroidi ne Toke ka shkaktuar ftohjen e Tokes, gje qe ka mbytur krijesat gjakftohte si dinosauret. Por sipas Kozisek, si do te ishte e mundur per bletet, te cilat kane ekzistuar qė nga epoka e Kretaike para 65 milione vitesh, te perjetonin ato kushte te veshtira per jete. Temperatura e nevojshme per proceset normale metabolike te bleta sot eshte 31-34°C ndersa teorikisht temperaturat e dimrit berthamor te krijuara si rezultat i perplasjes se asteroidit do te ishin 7-12°C. Kozisek e ka bazuar studimin ne shume fakte si fosilet e ruajtura te bletave Kretaike ne qelibar te cilat kane shume pak ndryshime me bletet e sotme.

doGzona
14-09-05, 22:32
Gjilpera pa dhimbje?!

Prodhuesi kryesor japonez pėr materiale mjeksore "Terumo" ka prodhuar gjilpėrėn mė tė vogėl pėr injeksion nė botė, njė gjilpėrė e cila nuk shkakton asnjė dhimbje. Kjo kompani me seli nė Tokio ka prodhuar gjilpėrėn prototip me diametėr 0.2 mm, e cila mund tė prodhohet edhe seriale. Kjo gjilpėrė ėshtė punuar me njė teknikė speciale e cila mundėson njė rrjedhje tė shpejtė dhe tė lehtė tė lėngut deri nė maje. Ende nuk ėshtė pėrcaktuar data e shitjes nė treg tė kėsaj gjilpėre, por me siguri nuk do tė duhet mė shumė se gjashtė vite, Kjo gjilpėrė sė pari do tė pėrdoret nga diabetikėt pėr tė injektuar insulinėn pa dhimbje. Kėta shkenctarė japonez njohtuan edhe pėr njė gjilpėrė mė tė vogėl se kjo, por ende ėshtė konstruktuar vetėm prototipi i saj. Ky model funksionon nė pricipin e "kafshimit tė mushkonjės", kurse nė gjilpėrė ndodhet edhe njė pompė elekrtrike minijaturė e cila zvogėlon dhimbjen gjatė shpimit.

doGzona
16-09-05, 20:38
Diana, mund tė jetė vrarė nga shėrbimet sekrete


Dyshime tė reja mbi vrasjen tragjike tė princeshės Diana. Kėtė herė dyshimet janė fokusuar mbi ish tė dashurin e saj tė parė qė vdiq nė njė aksident me motor nė vitin 1987. Bėhet fjalė pėr njė lidhje jashtėmartesore qė Diana ka pasur me truprojėn e saj personale Barry Mannakee, i martuar baba i dy fėmijėve. Ky fakt ėshtė zbuluar nė disa letra qė ajo kishte shkruar, nė tė cilat tregonte pėr njohjen qė kishte pasur me truprojėn e vet si dhe njohjen e tyre e cila ishte ngjizur gjatė njė kursi recitimi, cili ishte regjistruar, edhe momenti kur Diana ishte duke u puthur me truprojėn e saj. Kjo provė ėshtė marrė nė shqyrtim nga shefi i shėrbimeve sekrete Sir John Stevens, i cili urdhėroi hapjen e dosjes sė hetimit tė kėsaj ēėshtjeje, e cila mund tė ketė qenė shkak edhe pėr eliminim e saj. Sipas medias britanike lidhjet e shumta dashurore tė princeshės, kanė qenė njė shkak mė shumė qė familja mbretėrore ti kėrkonte shėrbimeve secrete zhdukjen e saj pa shumė bujė, ndėrkohė qė martesa ishte nė krizė prek kohėsh. Flirti me Mannakee, ka lindur nė vitin 85, menjėherė pas lindjes sė djalit tė dytė Harry, por me sa duket gojėt e liga qė qarkullonin nė pallatin mbretėro, kanė sjellė shkarkimin e menjėhershėm tė trupropjės, i cili vdiq nė njė aksident 9 muaj mė pas. Princesha e ka marrė vesh lajmin nga bashkėshorti, ndėrkohė qė ishte duke ndjekur festivalin e Kanės. Diana pati njė reagim dramatik, kur morri vesh lajmin duke flakur nga qafa bizhutė e saj dhe me pas ėshtė larguar drejt Anglisė. Sipas medias britanike Diana ka qenė gjithnjė e fiksuar pas kėsaj ngjarjeje, madje ka tentuar tė kontaktojė me shpirtin e ish-tė dashurit tė saj nė njė medium spiritual.

doGzona
16-09-05, 21:21
Kafja mbron nga diabetesi


Studimet e bėra nė Finlandė, shtetin nė tė cilin pihet shumė kafe, sjell tė dhėna tė cilat tregojnė se pija mė e pėrhapur nė botė mund tė mbrojė nga diabetesi, tipi i cili paraqitet tek personat e rritur.
Gratė tė cilat pijnė 2-3 filxhana nė ditė nė ditė janė 2-3 herė mė pak, pėr 29% tė predispozuara tė sėmunden nga diabetesi, kurse kjo sasi tek meshkujt ėshtė 27 %.
Kėta shkenctarė ende nuk kanė zbuluar se nė ēfarė mėnyre kafja mbron nga diabetesi, duke treguar se me rritjen e sasisė sė kafes rritet edhe efekti i saj mbrojtės.
Nė kėtė studim janė pėrfshirė 14.000 njerėz, dhe rezulatet e institutit Nacional pėr hulumtime pėr shėndetin publik janė tė njejta me ato tė studimeve tjera.

doGzona
21-09-05, 22:08
Video lojerat bejne femijet e trashe dhe agresiv


Skenctaret Suedez kane vertetuar nje gje ēka mund edhe te paramendohet: lojrat ne kompjuter mund te kene efekt shume te keq ne rritjen e femijes.
Ne kohen e fundit ne mediume shume shpesh po shkruhet rreth efekteve anesore te lojerave agresive. Nje gje te tille ndodh shpesh edhe me lojėn "Vice City" ku janė shenuar incidente te shumta, qe ka ndikuar loja agresive me arme.
Analizen te cilen e kishin bere shkenctaret (nder te cilen kishte edhe psikiater femijesh) do te shfaqet nė dokumentarin e quajtur "Deadly Game".
Citatet ndėr tė cilat permenden eshte edhe ajo e kandidatin demokrat per kryetare te SHBA-se, Joseph Liberman, i cili lojen "Grand Theft Auto" e ka pershkaur si te tmerrshme.
"Luajtja e video lojerave eshte brengosese sepse lojtaret ushtrojne skenarin tė cilin mund ta shprehin ne jeten e perditshme" tha Michael Rich, nje anetare i Akademise Pediatrike ne Amerike.
Me kete nuk pajtohet nje lojtar 16 vjecar Suedez Gustav Niel-Berggren. "Te gjuash dikend ne loje eshte si te japesh gol ne ndonje ndeshje futbolli" tha ai.
Tregu i video lojerave nė Amerike ka vlere prej 10 miliarde dollare.

Dilaver
29-09-05, 07:24
Njė kalimtari i bie nė kokė njė valixhe plot me para

Fjodor Zotaj

Fang-nan njė 57 vjeēar nga Taiwani , i cili po bėntė njė shėtitje poshtė njė ure nė Taipei. Nė momentin kur gjendej poshtė urės i bie nė kokė njė valixhe plot me para , me 600 mijė dollar brėnda.
Durim pėr goditjen e marrė , ka thėnė me veten e tij Fang-nan kur ka parė paratė qė ndodheshin nė valixhe.
Porn ė tė vėrtetė nuyk arriti ti shijojė kėto para sepse lekėt ishin tė destinuar pėr tė paguar shantazhin pėr lirimin e djalit tė njė njeriu tė pasur tė Taiwan tė marrė peng.
Akordi mes familjarėve dhe rrėmbyesve parashikonte hedhjen e valixhes me 600 mijė dollarėt brėnda pikėrisht nga ura ku poshtė saj gjendej i gjori Fang-nan. Nė harkun e disa minutave Fang-nan i cili kishte dhimbje nė kokė u gjend i rrethuar nga kriminelėt tė cilėt e kėrcėnonin tė lėshonte valixhen. Nė tė njėjtėn kohė nė vendgjarje mbėrrin edhe policia ku fillon edhe njė shkėmbim armėsh mes policisė dhe kriminelėve.
29-09-2005
KATEGORIA: Kuriozitete

doGzona
01-10-05, 13:34
Per sa kohe mundet truri te qendroje pa oksigjen?


Njė fėmijė ėshtė gjetur nė njė liqen tė ngrirė. Teorikisht fėmija ishte i mbytur prej 40 minutash. Mjekėt mendojnė se ata ende mund t’a kthejnė nė jetė me pak ose aspak dėmtime tė trurit. Para disa kohėsh mendohej se qelizat e trurit fillonin tė vdisnin 4 minuta pas mosfurnizimit me oksigjen. Sot, pas disa rasteve tė tė paspjegueshme tė mbijetesės, mjekėt nuk janė aq tė sigurtė se truri mund tė vdesė aq shpejt; ‘ai vetėm provon’ka thėnė njė kirurg.

Refleksi i zhytjes nė ujė ndihmon shumė pėr tė shpėtuar nga mbytja. Kur koka futet nė ujė tė ftohtė, i ftohti stimulon reagimin e reflekseve dhe pėr kėtė arsye metabolizmi ngadalėsohet, kėshtu qė truri dhe organet e tjera jetėsore kanė mė pak nevojė pėr oksigjen se zakonisht. (Ulja e temperaturės sė trupit ėshtė njė formė qė pėrdoret nė neurokirurgji, pikėrisht sepse me uljen e temperaturės metabolizmi i trupit ngadalėsohet). Gjithashtu, gjaku rishpėrndahet nga kėmbėt e krahėt nė tru dhe organe tė tjera qė kanė mė shumė nevojė pėr oksigjen. Sikurse reflekset zhduken kur koka ėshtė jashtė ujit, tentimi pėr tė kthyer tė mbyturin nė jetė duhet tė fillojė nė tė njėjtin moment qė nxirret nga uji.

Faktin qė tempėratura e ulėt redukton nevojshmėrinė e tė gjithė organeve pėr oksigjen ėshtė provuar edhe nga kirurgjia e trapianteve. Nė fakt, ortopedikėt e specializuar nė zėvendėsimin e pjesėve tė arteries rekomandojnė qė pjesėt zėvendėsuese duhet tė vijnė tė konservuara – pas njė pastrimi rrėnjėsor – nė njė thes plastik tė mbushur me akull dhe i mbyllur hermetikisht. Kėshtu pjesėt e zėvendėsuara tė arteries funksionojnė pas 6-12 orė pas operacionit.

doGzona
03-10-05, 00:16
Mona Lisa

Lisa Gherardini Giocondo (Mona Lisa) lindi ne 1479 dhe mendohet te kete qene rreth 24 vjec ne kohen kur Leonardo pikturoi portretin e saj.

.Ne 1495 ( 16 vjec) Lisa u martua me Francesco Di Bartolomeo Di Zanobi del Giocondo, i cili kish pas qene i martuar dy here (grate kishin vdekur) dhe ishte 19 vjec me i madh se Lisa. Duke qene i pasur, egziston besimi se ai ka paguar da Vincin per ti bere portretin e gruas se tij (ky portret nuk u be ndonjehere pjese e koleksionit te tij (Francescos)).

.Da Vinci ka perdorur efektin e "sfumatos" per te pikturuar portretin e Mona Lises, kjo per te shmangur vijat dhe per te krijuar nje efekt atmosferik.

.Ne 1530 piktura i kaloi mbretit te Frances, Francis I , i cili pagoi gati $105,000. Ne ate kohe piktura mund te admirohej vetem nga klasa e larte qe kishte hyrje ne pallatin mbreteror.

.Ne 1625 fama e piktures kishte marre dhene, ne ate kohe Duka e Buckingham po mundohej ta blinte kete pikture per Angline.

.Ne 1650 piktura u leviz ne "Louvre" , shtepi mbreterore ne ate kohe (sot muze).

.Gjate viteve 1700 piktura u mbrojt ne banimet private te mbretit. Ne 1800 u vendos ne dhomen e gjumit te Napoleonit, ne Tuileres, deri ne 1804, kohe ne te cilen u zhvendos ne Galerine e Madhe te Muzeut Louvre.

.Ne kohen kur piktura u be publike, jo vetem shume piktore e admiruan dhe filluam te punonin mbi kopjet e saj por dhe masat i dhane nje vleresim shume te larte. Nga mesi i viteve 1800 kjo pikture ishte kthyer ne nje legjende.

.Ne 1911 Mona Lisen e vodhen nga muzeu. Ne kete kohe ajo u publikua ne gazeta, piktura madje dhe kartona per femije.
.Pablo Picasso ishte nje nga njerzit qe u moren ne pyetje ne kete kohe. Ai kishte blere me pare disa skulptura gurri nga nje burre i quajtur Pieret (skulptura te cilat ishin vjedhur nga po i njejti muze), rrjedhimisht Picasso mendonte se Mona Lisa ishte vjedhur nga i njejti njeri.

.Ne 1939 kur ne France filloi Lufta e Dyte Boterore, muzeu Louvre evakuoi punimet me te shtrenjta dhe te rendesishme (ketu dhe Mona Lisa), ne nje vend larg Parisit.
.Per te treguar se keto punime ishin akoma ne gjendje te mire, njerzit qe u moren me mirembajtjen e tyre perdornin kodin "la Joconde a le sourire" (Zhakonda eshte duke qeshur).

.Ne 1963 Mona Lisa u paraqit ne nje Galeri Nacionale ne SHBA ku gati 1 ½ milion njerez qendruan ne rradhe per ta pare. Po ne kete vit Salvador Dali shkroi nje artikull per Art News (Lajme Arti) ku diskutonte teorite e tij mbi efektet provokuese te kesaj pikture. Ku artikull u publikua perseri ne 1992 (faqja 166).

.Mona Lisa u paraqit ne Japoni ne pranvere te vitit 1974, ne muzeun Nacional te Tokios. Piktura terhoqi gati 1.5 milion vizitore, duke arritur nje rekord per vezhgues pikturash ne Japoni (rekordi nuk eshte thyer akoma). Xhami me tre shtresa i cili mbron Mona Lisen ishte dhurate e Japonezeve pas kesaj "vizite te piktures" ne Japoni.

.Ne 1982/1983 artisti japonez Tadahiko Ogawa krijoi nje kopje te Mona Lises te perbere nga 63 feta buke, te thekur. Origjinali i kopjes* ekspozohet ne Mexico City ndersa ne Orlando, Fl (SHBA) eshte nje tjeter kopje e krikuar nga Ogawa por duke perdorur "material/ushqim" tjeter.
Ky ishte krijimi i tij i pare. Ne koleksionin e tij bejne pjese dhe "Gostia e Fundit" e da Vincit si dhe "Lindja e Venusit" nga Botticelli.


.Kopja me permasa me te vogla te kesaj pikture eshte krijuar nga Yves Gerard ( 9x13 milimetra) nga Luxemburgu, dhe ndodhet sot ne Muzeum e Miniaturave ne Drome, Fronce.

.Eric Harshbarger krijoi nje mozaik te titulluar "Mona Lego" (pasi perdori LEGO te zeza, blu, jeshile, te kuqe, te bardha dhe te verdha). Per kete projekt ju deshen rreth 2000 LEGO. Permasat e mozaikut jane 6 kembe e gjere dhe 8 kembe e larte.
.Artisti bashkekohor Karen Eland krijoi Mona Lisen duke perdorur kafe (qe pijme) si ngjyre dhe e titulloi krijimin "Mona Latte" .

.Monalisa eshte perdorur si karakter ne kartona per femije si Breshkat Ninja ( Ninja Turtles) ; u perdor si sfond per lojrat e reja te Star Trek si dhe njerzit krijuan nje lule te quajtur Mona Lisa e cila zgjatet gati 2 kembe nga toka dhe perbehet nga tone te ndryshme te rozes.

.Ne 1990, artistja franceze Orlan ka filluar serine e gjashte operacioneve plastike ne menyre qe te duket si nje "krijim kompjuterik", i cili u formua nga bashkimi i fotove te Mona Lizes, Psyche (e Gerome) si dhe "Lindja e Venusit"(Botticelli). Deri tani aktorez i kane dhene ballin e Mona Lizes, hunden e Psyche dhe mjekren e Venusit.

.Ne 2000 ne Japoni u hap ekspozita " Les 100 Sourires de Monna Lisa" ( 100 te qeshurat e Mona Lises), ku moren pjese punime te artisteve te cilin kishin kopjuar apo kishin rrikrijuar "Mona Lisen" pergjate 5 shekujve te shkuar.

.Egziston gjithashtu nje teori e cila trajton idene se Xhakonda mund te jete nje vete-portret i da Vincit.

doGzona
03-10-05, 00:23
Avioni i se ardhmes, ferkimi me ajrin thuajse zero


I riu 28-vjeēar turk Hasan H. Jeni ka arritur tė pėrgatisė projektin e njė avioni qė mund tė qėndrojė nė hapėsirė pa u furnizuar me lėndė djegėse. Gazeta turke “Zaman” bėn tė ditur njė lajm interesant, sipas tė cilit, njė i ri turk, i dashuruar qysh nė fėmijėri me aviacionin, ka arritur tė tėrheqė vėmendjen e forcave tė armatosura turke pėrmes pėrgatitjes sė projektit tė njė avioni qė ėshtė nė gjendje tė fluturojė pa pėrdorur lėndė djegėse.
28-vjeēari Hasan Hysejn Jeni ka mundur tė shpikė njė teknologji tė re qė i krijon mundėsinė motorit tė avionit tė pėrdorė si lėndė djegėse gazrat ekzistuese nė atmosferė. Pėrveē kėsaj, konstrukti i avionit parashikohet tė jetė i tillė qė tė sigurojė uljen e fėrkimit me ajrin thuajse nė zero.
I pakapshėm pėr radarėt
Njė tjetėr karakteristikė e modelit tė avionit tė pėrgatitur nga 28-vjeēari i apasionuar ėshtė edhe pakapshmėria e tij nga radarėt. Duke qenė se avioni ėshtė nė gjendje tė fluturojė pa nxjerrė zjarr nga motori, ai nuk mund tė ndiqet as nga radarėt, as nga raketat goditėse qė tėrhiqen nga nxehtėsia e trupit tė avionėve tė zakonshėm. Zbritja e fėrkimit nė zero dhe ēlirimi i avionit nga ngarkesa e lėndės djegėse, e cila nė avionėt e zakonshėm arrin deri nė 6,5 tonė, e bėn kėtė avion mė tė manovrueshėm. Sipas llogaritjeve, aftėsia manovruese e kėtij avioni ėshtė afro 40% mė e lartė se ajo e avionėve tė deritanishėm, ndėrsa shpejtėsia e tij llogaritet tė jetė 20% mė e lartė.
Nė rast tė realizimit tė kėtij avioni, ėshtė normale qė edhe avionė si F117, B2, TR1 apo U2 tė mbeten primitivė. Avioni nė fjalė pėrbėhet nga 70% aluminium, 15% ēelik, 5% titan, si dhe disa pjesė tė tjera qė nuk bėhen tė ditura.
Projekti
Pas njoftimeve qė u dėrgoi forcave ajrore turke, Hasan H. Jeni u ftua nė Komandėn e Logjistikės Ajrore nė Ankara dhe sqaroi projektin tij nė prani tė njė ekipi tė kryesuar nga gjenerallejtėnant Erdoan Karakush dhe nga inxhinieri ushtarak Ouz Sejran. Ekipi i pėrbėrė nga ushtarakė tė lartė u njoh me projektin nė njė “brifing” qė zgjati shtatė orė. Mė pas komisioni deklaroi se projekti ėshtė i logjikshėm dhe i realizueshėm, por pėr shkak tė vėshtirėsive ekonomike qė Turqia po pėrjeton kohėt e fundit, vėnia e tij nė jetė mund tė nisė pas njė periudhe prej 15-20 vjetėsh.

spirl_girls
03-10-05, 14:10
Aspirina iu bėn dėm maceve.

Apirina ėshtė e dėmshme pėr macet sepse organizmi i tyre nuk prodhon njė tip enėzime tė quajtur glukoronosiltransferarė, e cila ėshtė e nevojshme pėr pėrpunimin e aspirinės nė metabolizėm. Glukoronosiltranferaza ndihmon nė pėrpuninimin e njė molekule tė sheqerit, acidit glukoronik, i cili shpėrbėhet nė ujė.

Njė tabletė aspirinė, nė 20 % tė rasteve, ka njė dozė sigurie pėr macet e vogla, por mund t’u japė atyre sėmundjen e hepatitit, irritime gastrite, dhe vėshtrirėsi nė frymėmarrje. Aspirina kryesisht pėrdoret tek macet pėr tė ruajtur stabilitetin e funksionit tė organizmit, dhe pėrdoret nė doza tė vogla 10 mgr pėr kilogram tė peshės sė tyre, ēdo 48 orė. Sipas Prof. tė Departamentit tė Kafshėve nė Universitetin e Cornellit, Allan Bell, pėr macet, nga organizmi i tyre ėshtė mė i pranueshėm paracetamolit dhe ibuprofeniti.

doGzona
08-10-05, 00:08
Cheetah e Tarzanit - Shimpanza me e vjeter.

Filmat pėr mbretin e xhunglės Tarzanin, nuk do tė kishin pasur efektin e duhur po tė mos ishte e pranishme me rolin e saj edhe shimpanza e tij besnike Cheetah, e cila nė aventurat e ndryshme i ka argėtuar filmdashėsit.
Aktorėt kryesor qė e luanin Tarzanin janė ndėrruar shpesh, mirėpo shimpanza e mirėstėrvitur gjithnjė ka qenė ylli i filmit.
Pas njė mori filmash tė viteve tė 40-ta, Cheetah ėshtė dėrguar nė pushimin e merituar nė familjen e Dann Westfallit nė Palm Strings.
Me moshėn e saj 71-vjeēare, Cheetah ka hyrė nė librin e rekordeve tė Guinessit si shimpanza mė e vjetėr nė botė.
Mu sikurse edhe aktorėt tė tjerė tė pensionuar Cheetah e pėlqen pikturimin, muzikėn dhe i pėlqen tė shikoj filmat nė tė cilėt ka luajtur.

Dilaver
09-10-05, 10:55
Njė piton ha njė krokodil prej 2 metrash dhe shpėrthen

Fjodor Zotaj

Kur ha shumė nganjėherė duket se do tė shpėrthesh , njė metaforė qė ėshtė kthyer nė realitet , por pėr fat nė botėn e kafshėve.
Njė piton ka ngrėnė njė krokodil dhe ka shpėrthyer plotėsisht duke u hapur mė dysh.
Kjo ngjarje ka ndodhur nė Florida nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė parkun nacional ku njė gjarpėr prej 4 metrash ėshtė munduar qė tė hajė njė krokodil prej 2 metrash.
Shumė i madh gjahu pėr trupin e gjarpėrit i cili u fry dhe mė pas shpėrtheu si tė ishte njė tullumbac. Ne fund tė fundit ēmund tė pretendonte gjarpri qė tentoi tė hante njė ushqim qė ishte sa gjysma e peshės sė tij.
Shikoni fotot me poshtė :

http://www.shekulli.com.al/01.jpg

http://www.shekulli.com.al/02.jpg

http://www.shekulli.com.al/03.jpg

Shekulli

doGzona
09-10-05, 23:17
Shpetoj nga vdekja

Nje i ri 15-vjecar nga Hong Kongu shpetoi per mrekulli pas hedhjes nga kati i njezete ne perpjekje per t'i shpetuar qortimeve te vellait me te madh pasi i kishte humbur nje videogame, beri te ditur sot shtypi lokal.

"Eshte nje mrekulli", komentoi nje zjarrfikes. Djaloshi u dergua ne spital, i shokuar, por i pademtuar, pasi kishte rene ne strehen e nje diyani qe ndodhej poshte kulles se tij, saktesoi e perditshmja "Sing Tao".

I riu ishte hedhur nga dritarja e apartamentit nga kati i njezete, ne perpjekje per t'i shpetuar zemerimit te vellait me te madh, qe e kishte qortuar per humbjen nje videogame.

Dilaver
11-10-05, 14:13
Pėrhapet vesi i kokainės , nė Angli e pijnė edhe ketrat


Fjodor Zotaj

Nė kurthin e kokainės bien edhe ketrat. Nė Angli shumė nga kėto kafshė simpatike kanė filluar tė drogohen.
Motivi? Konsumojnė kokainėn qė gjejnė nėpėr parqe , dhe jo sepse ndonjė shpėrndarės droge ua jep atyre, por sepse konsumatorėt e pėrhershėm tė kokainės e fshehin atė nėpėr pemė qė mos t’ua gjejnė policėt qė i kontrollojnė herė pas here.
Droga tėrheq kafshėt e vogla qė e konsumojnė me masa tė mėdha. Nganjėherė ndodh qė shumė nga vizitatorėt qė vizitojnė parqet angleze pėrballen me ketrat e droguar me sytė e kuq tė cilėt kėrkojnė nėpėr lule ose pemė pėr tė gjetur drogė.

Dilaver
11-10-05, 23:13
Njė femij nėntė vjecar notoi nga ujdhesa Alkatraz gjer ne San Francisko


Njė femij nėntė vjecar notoi nga ujdhesa Alkatraz gjer ne San Francisko, gjė te cilėn asnjė i burgosur i ketij burgu famėkeq tė sigurisė sė lartė nuk e ka bėre asnjėherė.

Xhoni Vilson u bė personi mė i ri i cili notoi 2,2 km qė ndajnė ish burgun (tani i shėndrruar nė muze) nga bregu pėr njė orė e tetė minuta, edhe ate nė detin e ngrirė perplot me peshkaqej, pershkruan KCBS.

Ky femij kishte ushtruar tre muaj rresht nė menyr qe tė arrij qellimin, i cili ia mundėsoi te mbledh 30 000 $ dollar tė cilat i dedikoi pėr ndihmė viktimave te uraganit Katrina.

Kete distanc ujore e kishte kaluar me not disa jav mė parė para Xhonit njė vajz dhjet vjecare.

Burgu Alkatraz, ishte nė funksion prej vitit 1934 – 1963 pėr tė cilin besohej se ėshtė i pamposhtur (ishte vend nga i cili ishte e pamundur ikja), mirėpo nė vitin 1962 tre te burgosur iken pa gjurmė, por nuk ka te dhena se a kan arrijtur tė dalin gjallė ne breg.

doGzona
18-10-05, 01:30
Vene gishtin pėr te paguar

Berlin: Klientėt e Edekas, njė zinxhiri dyqanesh ushqimore nė Gjermani, sė shpejti nuk do tė kenė nevojė tė kenė me vete kartmonedha, karta krediti ose ēeqe kur shkojnė pėr tė bėrė pazar. Nė vėnd tė pagesės me mėnyrat e zakonshme klientėt thjesht kalojnė gishtin e tyre tregues para njė rrezeje tė vogėl lazer e cila merr gjurmėt e tyre tė gishtave dhe e lidh kėtė informacion me tė dhėnat nė sistemin e kompanisė.
Pėrpara se tė pėrdorin sistemin klientėt duhet tė rregjistrohen me kompaninė duke i dhėnė informacion mbi llogarinė bankare nga duan qė tė dalin paratė si dhe mbi identitetin e tyre. Pas kėsaj sistemi i ruan tė dhėnat nė kujtesėn e tij dhe klientėt sė bashku me kompaninė kursejnė kohėn e kėrkuar pėr nxjerrjen e parave dhe shkėmbimin e monedhave.

doGzona
18-10-05, 22:45
Bie ne rrjetė peshkaqeni 350 kilesh

Peshkatarėt kapin njė peshkaqen, 350 kile tė rėndė dhe rreth 5 metėr tė gjatė. Ngjarja ka ndodhur dje nė orėn e para tė mėngjesit, kur ekuipazhi i peshkarexhės "Nektar" ka nxjerrė me anė tė rrjetave njė peshkaqen tė madh, i cili i ka habitur nė momentin e daljes nė sipėrfaqe tė ujit. Siē kanė treguar vetė peshkatarėt, ata kanė qenė duke tėrhequr rrjetat afėr ishullit tė Sazanit, kur mbi sipėrfaqen e ujin kanė vėnė re peshkun e stėrmadh.

Gjithashtu, ata kanė treguar se peshkaqenin e kanė matur dhe ishte afro 5 metėr, ndėrsa pesha e tij ishte 350 kilogramė. Sapo kanė ankoruar peshkatoren nė kalatė, peshkatarėt e kanė ēarė peshkaqenin, nė barkun e tė cilit janė gjetur katėr peshkaqenė tė vegjėl. Peshkaqeni i kapur dje ėshtė gjė e rrallė pėr peshkatarėt e Vlorės. Nė qytetin bregdetar ėshtė rasti i dytė qė shėnon kapjen e njė peshku tė pėrmasave kaq tė mėdha. Hera e parė ka qenė nė muajin Maj tė vitit tė kaluar, kur peshkatarėt bėnė tė mundur kapjen e njė delfini nė ujėrat e Himarės dhe tė Qeparoit. [Gazeta Shqiptare]

doGzona
26-10-05, 02:18
Antena me e larte

Ndertesa e Torontos eshte 533 metra e larte...
Perfundimi i saj eshte bere me 1976,dhe deri pak kohe me pare mbahej, nder ndertesat me te larta ne bote..(tani kane dale dhe disa pretendime ruse per nje ndertese me nje antene me te larte se ajo e Torontos..)
Ajo, eshte llogaritur me nje siguri, per nje ere me shpejtesi 400 km ne ore...

doGzona
03-11-05, 02:33
Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.
Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė
Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe
pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.
Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.
Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
Peshkaqenėt nuk sėmuren.
Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

Barbaroza
08-11-05, 17:06
Rastis ne jete qe te kemi shoke dhe shoqe nga shume vende te botes dhe duam t'ua urojme ditelindjen!
Ketu mund te mesoni si mund te themi "Gezuar ditelindjen"ne 161 gjuhe te botes!

Albanian/Shqip:Urime ditelindjen!
Afrikaans Veels geluk met jou verjaarsdag!
Alsatian Gueter geburtsdaa!
Amharic Melkam lidet!
Arabic Eid milaad saeed! or Kul sana wa inta/i tayeb/a! (masculine/feminine)
Armenian Taredartzet shnorhavor! or Tsenund shnorhavor!
Assyrian Eida D'moladukh Hawee Brikha!
Austrian-Viennese Ois guade winsch i dia zum Gbuadsdog!
Aymara (Bolivia) Suma Urupnaya Cchuru Uromankja!
Azerbaijani Ad gununuz mubarek! -- for people older than you
Ad gunun mubarek! -- for people younger than you
Basque Zorionak!
Belauan-Micronesian Ungil el cherellem!
Bengali (Bangladesh/India) Shuvo Jonmodin!
Bicol (Philippines) Maogmang Pagkamundag!
Bislama (Vanuatu) Hapi betde! or Yumi selebretem de blong bon blong yu!
Brazil Parabéns a vocź!
Parabéns a vocź,
nesta data querida muitas felicidades e muitos anos de vida.
Breton Deiz-ha-bloaz laouen deoc'h!
Bulgarian Chestit Rojden Den!
Cambodian Som owie nek mein aryouk yrinyu!
Catalan Per molts anys! or Bon aniversari! or Moltes Felicitats!
Chamorro Biba Kumplianos!
Chinese-Cantonese Sun Yat Fai Lok!
Chinese Fuzhou San Ni Kuai Lo!
Chiness-Hakka Sang Ngit Fai Lok!
Chinese-Mandarin qu ni sheng er kuai le
Chinese-Shanghaiese San ruit kua lok!
Chinese-Tiociu Se Jit khuai lak!
Chronia Polla NA ZHSHS
Croatian Sretan Rodendan!
Czech Vsechno nejlepsi k Tvym narozeninam!!
Danish Tillykke med fodselsdagen!
Dutch-Antwerps Ne gelukkege verjoardach!
Dutch-Bilzers Ne geleukkege verjoardoag!
Dutch-Drents Fellisiteert!
Dutch-Flemish Gelukkige verjaardag! or Prettige verjaardag!
Dutch-Frisian Fan herte lokwinske!
Dutch-Limburgs Proficiat! or Perfisia!
Dutch-Spouwers Ne geleukkege verjeurdoag!
Dutch-Twents Gefeliciteard met oen'n verjoardag!
Dutch Hartelijk gefeliciteerd! or Van harte gefeliciteerd met je verjaardag!
English Happy Birthday!
Esperanto Felichan Naskightagon!
Estonian Palju onne sunnipaevaks!
Euskera Zorionak zure urtebetetze egunean!
Faroes ( Faroe island ) Tillukku vid fodingardegnum!
Farsi Tavalodet Mobarak!
Finnish Hyvaa syntymapaivaa!
French (Canada) Bonne Fete!
French Joyeux Anniversaire!
Frisian Lokkiche jierdei!
Gaelic (Irish) Lį breithe mhaith agat!
Gaelic (Scottish) Co` latha breith sona dhuibh!
Galician (Spain) Ledicia no teu cumpreanos!
Georgian Gilotcav dabadebis dges!
German-Badisch Allis Guedi zu dim Fescht!
German-Bavarian Ois Guade zu Deim Geburdstog!
German-Berlinisch Allet Jute ooch zum Jeburtstach! or Ick wuensch da allet Jute zum Jeburtstach!
German-Bernese Es Muentschi zum Geburri!
German-Camelottisch Ewllews Gewtew zewm Gewbewrtstewg. Mew!
German-Frankonian Allmecht! Iich wuensch Dir aan guuadn Gebuardsdooch!
German-Lichtenstein Haerzliche Glueckwuensche zum Geburtstag!
German-Moselfraenkisch Haezzlische Glickwunsch zem Gebordsdach!
German-Plattdeutsch Ick wuensch Di allns Gode ton Geburtsdach!
German-Rhoihessisch Ich gratelier Dir aach zum Geburtstag!
German-Ruhr Allet Gute zum Gebuatstach!
German-Saarlaendisch Alles Gudde for dei Gebordsdaach!
German-Saechsisch Herzlischen Gliggwunsch zum Geburdsdaach!
German-Schwaebisch Aelles Guade zom Gebordzdag!
German-Wienerisch Ois Guade zum Geburdsdog!
German Alles Gute zum Geburtstag!
Greek Eytyxismena Genethlia! or Chronia Pola!
Greenlandic Inuuinni pilluarit!
Gronings (Netherlands) Fielsteerd mit joen verjoardag!
Gujarati (India) Janma Divas Mubarak!
Gujrati (Pakistan) Saal Mubarak!
Guarani (Paraguay Indian)] Vy-Apave Nde Arambotyre!
Hawaiian Hau`oli la hanau!
Hebrew Yom Huledet Same'ach!
Hiligaynon (Philippines) Masadya gid nga adlaw sa imo pagkatawo!
Hindi (India) Janam Din ki badhai! or Janam Din ki shubkamnaayein!
Hungarian Boldog szuletesnapot! or Isten eltessen!
Icelandic Til hamingju med afmaelisdaginn!
Indonesian Selamat Ulang Tahun!
Irish-gaelic La-breithe mhaith agat! or Co` latha breith sona dhut! Or Breithla Shona Dhuit!
Italian Buon Compleanno!
Italian (Piedmont) Bun Cumpleani!
Italian (Romagna) At faz tent avguri ad bon cumplean!
Japanese Otanjou-bi Omedetou Gozaimasu!
Javaans-Indonesia Slamet Ulang Taunmoe!
Jerriais Bouon Anniversaithe!
Kannada (India) Huttida Habba Subashayagalu!
Kapangpangan (Philippines) Mayap a Kebaitan
Kashmiri (India) Voharvod Mubarak Chuy!
Kazakh (Kazakstan) Tughan kuninmen!
Klingon Quchjaj qoSlIj!
Korean Saeng il chuk ha ham ni da!
Kurdish Rojbun a te piroz be!
Kyrgyz Tulgan kunum menen!
Latin Fortuna dies natalis!
Latvian Daudz laimes dzimsanas diena!
Lithuanian Sveikinu su gimtadieniu! or Geriausi linkejimaigimtadieni o progal
Luganda Nkwagaliza amazalibwa go amalungi!
Luxembourgeois Vill Gleck fir daei Geburtsdaag!
Macedonian Sreken roden den!
Malayalam (India) Pirannal Aasamsakal! or Janmadinasamsakal!
Malaysian Selamat Hari Jadi!
Maltese Nifrahlek ghal gheluq sninek!
Maori Kia huritau ki a koe!
Marathi (India) Wadhdiwasachya Shubhechha!
Mauritian Kreol mo swet u en bonlaniverser!
Mbula (Umboi Island, Papua New Guinea) Leleng ambai pa mbeng ku taipet i!
Mongolian Torson odriin mend hurgee!
Navajo bil hoozho bi'dizhchi-neeji' 'aneilkaah!
Niederdeutsch (North Germany) Ick gratuleer di scheun!
Nepali Janma dhin ko Subha kamana!
Norwegian Gratulerer med dagen!
Oriya (India) Janmadina Abhinandan!
Papiamento (lower Dutch Antilles) Masha Pabien I hopi ańa mas!
Pashto (Afganistan) Padayish rawaz day unbaraksha!
Persian Tavalodet Mobarak!
Pinoy (Philippines) Maligayang kaarawan sa iyo!
Polish Wszystkiego Najlepszego! or Wszystkiego najlepszego zokazji urodzin!
wszystkiego najlepszego z okazji urodzin
Portuguese (Brazil) Parabens pelo seu aniversario! or Parabenspara voce! or Parabens e muitas felicidades!
Portuguese Feliz Aniversario! or Parabens!
Punjabi (India) Janam din diyan wadhayian!
Rajasthani (India) Janam ghaanth ri badhai, khoob jeeyo!
Romanian La Multi Ani!
Rosarino Basico (Argentina) Feneligiz Cunumplegeanagonos!
Russian S dniom razhdjenia! or Pazdravliayu s dniom razhdjenia!
Sami/Lappish Lihkos Riegadanbeaivvis!
Samoan Manuia lou aso fanau!
Sanskrit (India) Ravihi janmadinam aacharati!
Sardinian (Italy) Achent'annos! Achent'annos!
Schwyzerduetsch (Swiss German) Vill Glück zum Geburri!
Serbian Srecan Rodjendan!
Slovak Vsetko najlepsie k narodeninam!
Slovene Vse najboljse za rojstni dan!
Sotho Masego motsatsing la psalo!
Spanish Feliz Cumpleańos!
Sri Lankan Suba Upan dinayak vewa!
Sundanese Wilujeng Tepang Taun!
Surinamese Mi fresteri ju!
Swahili Hongera! or Heri ya Siku kuu!
Swedish Grattis på födelsedagen
Syriac Tahnyotho or brigo!
Tagalog (Philippines) Maligayang Bati Sa Iyong Kaarawan!
Taiwanese San leaz quiet lo!
Tamil (India) Piranda naal vaazhthukkal!
Telugu (India) Janmadina subha kankshalu!
Telugu Puttina Roju Shubakanksalu!
Thai Suk San Wan Keut!
Tibetan Droonkher Tashi Delek!
Tulu(Karnataka - India) Putudina dina saukhya!
Turkish Dogum gunun kutlu olsun!
Ukrainian Mnohiya lita! or Z dnem narodjennia!
Urdu (India) Janam Din Mubarak
Urdu (Pakistan) Saalgirah Mubarak!
Vietnamese Chuc Mung Sinh Nhat!
Visayan (Philippines) Malipayong adlaw nga natawhan!
Welsh Penblwydd Hapus i Chi!
Xhosa (South Afican) Imini emandi kuwe!
Yiddish A Freilekhn Gebortstog!
Yoruba (Nigeria) Eku Ojobi!
Zulu (South Afican) Ilanga elimndandi kuwe!

Murgesha
12-12-05, 00:13
Edhe Lopa burgoset! (mozomakeq ēkas po nin njeriu)

Provokoi njė aksident rrugor dhe arrestohet nga policia.Deri kėtu ska ndonjė gjė tė keqe.Por nė burg nuk pėrfundoi njė person por njė lopė e cila ishte shkaktare e njė aksidenti rrugor nė Kolumbi.
Lopa po ecte rugės nė Giron kur u pėrplas me njė grua me motor.Gruaja pėr fatin e saj nuk pėsoi gjė , por policia ndėrhyri dhe vendosi se lopa pėrbėnte njė rrezik pėr qarkullimin rrugor duke e arrestuar.Tani mbahet e mbyllur nė burg.
Lajmi shkaktoi ēudi dhe kuriozitet por policėt ishin shumė tė vendosur. “ Nėse aksidentin do ta shkaktonte ndonjė person do tė arrestohej , dhe nuk kuptojmė pse nuk duhet bėrė e njėjta gjė me njė kafshė”- ėshtė shprehur policia lokale.

Prishtinasja_
17-12-05, 21:01
KENIA, 85-VJECARI MARTOHET 130 HERE


Njė burrė 85 vjeƧar martohet 130 herė. Ngjarja e pazakonte ka ndodhur ne Kenia ku Ancentus Akuku ka deklaruar, se i ėshtė dashur shumė mund, nganjėherė dhe diktaturė pėr te patur familje te lumtur. Akuku i njohur me nofken Rreziku, i pėrket etnise Luo, ne te cilėn lejohet poligamia. Pėr bashkesine e tij ai ėshtė njė hero i vėrtetė

netgear
22-12-05, 00:58
Nė Virginia,USA kan le 5 fmit (Catherine, Carol, Charles, Claudia edhe Cecilia) tė Ralph dhe Carolyn Cummins nėrmjet 1952-1966, secili prej ktyne ka le emo me 20 Shkurt

netgear
22-12-05, 01:17
Abraham Lincoln e ka n zgjedh ne Kongres ne vitin 1846
J.F. Kennedy e ka n zgjedh ne Kongres ne vitin 1846

Abraham Lincoln e kan zgjedh per President ne vitin 1860
J.F. Kennedy e kan zgjedh per Presindent ne Vitin 1960

Te dy emrat e ktyne Lincoln edhe Kennedy i kan ka 7 shkronja
Te dy i kan myt te premten

Lincoln e ka pas ni sekretar qe e ka pas emrin Kennedy
Kennedy e ka pas ni sekretar qe e ka pas emrin Lincoln

Masi ekan myt Lincoln Presidenti tjeter eka pas emrin Johnson
edhe masi e kan myt kennedy Presidenti tjeter eka pas emrin Johnson

Andrew Johnson qka ka ardh mas Lincoln ka le ne vitin 1808
Lyndon Johnson qka ka ardh mas Kennedy ka le ne vitin 1908

Aj qka e ka myt Lincoln ka le ne vitin 1839, John Wilkes Booth
e aj qka e ka myt Kennedy ka le ne vitin 1939, Lee Harvey Oswald

te dy i kan pas ka 15 shkronja ne emrat e vet

Barbaroza
24-12-05, 14:34
E PABESUESHME

Vajza me gjčmba nč trup !
Nuk mund tč besohet por sot jepet lajmi qč njč vajzč 26 vjeēare( Narine Aivasyan ) nč Rusi čshtč shndčrruar nč njčfarč peme. Sipas gazetčs Ruse " Pravda" vajza čshtč "kolonizuar" nga pemčt .Nč lčkurčn e saj dalin gjemba sikur tč ishte njč pemč e shkretčtirčs Cactus!
Doktorčt i heqin asaj ēdo ditč prej trupit nga 70-100 gjčmba nč ditč!

Barbaroza
30-12-05, 15:35
Afgani Saale Nao Mubbarak
Afrikaans Gelukkige nuwe jaar
Albanian Gezuar Vitin e Ri
Armenian Snorhavor Nor Tari
Arabic Antum salimoun
Assyrian Sheta Brikhta
Azeri Yeni Iliniz Mubarek!
Bengali Shuvo Nabo Barsho
Bulgarian ×åńņčņą Ķīāą Ćīäčķą(pronounced "Chestita Nova Godina")
Cambodian Soursdey Chhnam Tmei
Catalan FELIĒ ANY NOU
Chinese Xin Nian Kuai Le :lol:
Corsican Language Pace e Salute
Croatian Sretna Nova godina!
Cymraeg (Welsh) Blwyddyn Newydd Dda
Czechoslovakia Scastny Novy Rok
Denish Godt Nytår
Dhivehi Ufaaveri Aa Aharakah Edhen
Dutch GELUKKIG NIEUWJAAR!
Eskimo Kiortame pivdluaritlo
Esperanto Felican Novan Jaron
Estonians Head uut aastat!
Finnish Onnellista Uutta Vuotta
French Bonne Annee
Gaelic Bliadhna mhath ur
Galician Bo Nadal e Feliz Aninovo
German Prosit Neujahr
Greek Kenourios Chronos
Gujarati Nutan Varshbhinandan
Hawaiian Hauoli Makahiki Hou
Hebrew L'Shannah Tovah
Hindi Naye Varsha Ki Shubhkamanyen
Hong kong (Cantonese) Sun Leen Fai Lok
Hungarian Boldog Ooy Ayvet
Indonesian Selamat Tahun Baru
Iranian Saleh now mobarak
Iraqi Sanah Jadidah
Irish Bliain nua fe mhaise dhuit
Italian Felice anno nuovo
Japan Akimashite Omedetto Gozaimasu
Kabyle Asegwas Amegaz
Kannada Hosa Varushadha Shubhashayagalu
Kisii SOMWAKA OMOYIA OMUYA
Khmer Sua Sdei tfnam tmei
Korea Saehae Bock Mani ba deu sei yo!
Kurdish NEWROZ PIROZBE
Lithuanian Laimingu Naujuju Metu
Laotian Sabai dee pee mai
Macedonian Srekjna Nova Godina
Malay Selamat Tahun Baru
Marathi Nveen Varshachy Shubhechcha
Malayalam Puthuvatsara Aashamsakal
Maltese Is-Sena t- Tajba
Nepal Nawa Barsha ko Shuvakamana
Norwegian Godt Nyttår
Papua New Guinea Nupela yia i go long yu
Pampango (Philippines) Masaganang Bayung Banua
persian Saleh now ra tabrik migouyam
Philippines Manigong Bagong Taon
Polish Szczesliwego Nowego Roku
Portuguese Feliz Ano Novo
Punjabi Nave sal di mubarak
Romanian AN NOU FERICIT
Russian S Novim Godom
Samoa Manuia le Tausaga Fou
Serbo-Croatian Sretna nova godina
Sindhi Nayou Saal Mubbarak Hoje
Singhalese Subha Aluth Awrudhak Vewa
siraiki Nawan Saal Shala Mubarak Theevay
Slovak A stastlivy Novy Rok
slovenian srečno novo leto
Somali Iyo Sanad Cusub Oo Fiican!
Spanish Feliz Ano ~Nuevo
Swahili Heri Za Mwaka Mpyaŗ
Swedish GOTT NYTT ÅR! /Gott nytt år!
Sudanese Warsa Enggal
Tamil Eniya Puthandu Nalvazhthukkal
Telegu Noothana samvatsara shubhakankshalu
Thai Sawadee Pee Mai
Turkish Yeni Yiliniz Kutlu Olsun
Ukrainian Shchastlyvoho Novoho Roku
Urdu Naya Saal Mubbarak Ho
Uzbek Yangi Yil Bilan
Vietnamese Chuc Mung Tan Nien
Welsh Blwyddyn Newydd Dda!

Pearl jam
17-01-06, 08:47
Peshqit harrojnė ēfarė ka ndodhur para 1 minuti.

Murgesha
07-02-06, 13:21
Duke pastruar dhomėn gjen poshtė krevatit dashnoren e burrit.


Mund tė ndodhė qė duke bėrė pastrimin e shtėpisė mund tė gjesh nėpėr cepa gjera tė ndryshme qė nuk I gjeje dot. Por duke pastruar me fshesė me korrent tė gjesh poshtė krevatit dashnoren e burrit ėshtė njė gjė e pazakontė. I ndodhi njė gruaje 40 vjeēare nga Italia.

Duke ardhur nė shtėpi mė herėt se zakonisht gjen burrin e saj tė ulur nė guzhinė dhe deri kėtu asgjė e dyshimtė. Gruaja fillon tė bėjė punėt e shtėpisė si zakonisht dhe papritur zbulon poshtė krevatit tė dhomės sė gjumit dashnoren e burrit tė saj, njė vajzė rreth 30 vjeē. Ishtė zėnia qė filloi mes burrit dhe gruas qė detyroi komshinjtė tė merrnin nė telefon policinė.Agjentėt qė mbėrritėn nė vend nuk gjetėn ndonjė shkelje qė ata tė merrnin ndonjė masė, ikėn duke i lėnė tė tre personat ta zgjidhnin vetė ēėshtjen.

Murgesha
07-02-06, 13:22
Vjedh njė shtėpi nė mėnyrė interesante!!

Nė Brazil njė vjedhje e jashtėzakonshme. Futet nė njė vilė, imobilizon rojen duke e lidhur nė kantinė dhe pastaj merr nė telefon njė kompani trasporti pėr tė marrė nga vila tė gjitha gjėrat. Kjo vjedhje e pazakontė ndodhi nė Guaruja , njė lokalitet nė afėrsi tė Sao Paolo, Brazil.

Njė hajdut u fut nė vilė mė preteksin pėr tė bėrė rregullimė nė banjėn e vilės, dhe ka lidhur rojen e saj. Pastaj i telefonoi njė kompanie qė merret me trasportin e sendeve shtėpiake dhe kėrkoi qė tė gjitha orenditė e shtėpisė, mobilje, elektroshtėpiaket pra ēdo gjė tė trasportohej me shpejtėsi nė njė magazinė jashtė qytetit.

Murgesha
07-02-06, 13:23
Dėnohet me 1 vit burg sepse pėrdhunoi njė kalė!

Njė dėnim i rėndė pėr njė 54 vjeēar nga Seatrtle nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, i cili u deklarua fajtor pėr krimin e bėrė nė lidhje mė njė raport seksual me njė kal.

I akuzuari pranoi se hyri nė stallėn e komshiut tė tij bashkė me njė shokun e tij pėr tė bėrė seks me njė kal dhe po filmonte ēiftėzimin e shokut tė tij tė aventurės, gjithashtu filmoi edhe momentin kur kali e qėlloi shokun e tij me shkelm duke e vrarė atė. Burri u dėnua me njė vit burg dhe njė gjobė prej 3000 euro.

Murgesha
07-02-06, 13:24
Nė Kinė: Njeriu qė nuk duket nė fotografi!

Njė buzėqeshje dhe pastaj fotografia. Njė gjest qė miliona persona bėjnė ēdo ditė qė pastaj tė shohin imazhin e stampuar. Njė kėnaqėsi e neguar pėr njė kinez. Ye Xiangting, ky ėshtė emri i tij, nuk duket nė fotografitė qė bėn. Me pak fjalė ėshtė i padukshėm.

Ky rast i ēuditshėm, i nxjerrė nė gazetėn e pėrditshme kinezė Dahe Daily, doli kur njeriu u shkoi nė zyrat e komunės sė tij, nė provincėn e Henan, pėr tė rinovuar kartėn e identitetit. Policia i bėri fotografi por kur i zhvilluan vunė re se burri nuk dukej nė asnjė nga ato. Tė habitur, agjentėt e policisė fotografuan edhe njėherė burrin bashkė mė disa persona tė tjerė. Rizultati ? Tė gjithė personat e fotografuar dukeshin nė fotografi pėrveē zotit Ye Xiangting. Tani autoritet kineze po mundohen tė kuptojnė ēfarė fshihet mbrapa misterit tė njeriut tė padukshėm.

Murgesha
07-02-06, 13:27
Qorre pėr 25 vjet, njė infarkt i kthen shikimin!!

“Jo gjithmonė e keqja vjen vetėm pėr tė keq”. Pėr tė konfirmuar kėtė shprehje tė vjetėr ėshtė historia e Joyce Urch, njė 74 vjeēare, tė cilės iu kthye shikimi mbas njė infarkti nė zemėr.

Mjekėt britanikė tė spitalit Walgrave nė Koventri, ku gruaja u shtrua pas infarktit nuk arritėn dot tė shpjegonin nga pikėpamja mjekėsore se si kėsaj gruaje tė moshuar iu kthye shikimi mbas 25 vjetėsh. Mjekėt tė habitur nga ky fakt tani flasin vetėm pėr njė mrekulli. Shumė e habitur edhe gruaja e cila tregoi emocionin qė pati kur arriti tė shikonte fytyrėn e saj dhe ato tė tė dashurve tė saj ( 5 fėmijė qė nuk i kishte parė tė rritur, dhe shumė nipėr dhe mbesa ).” Herėn a parė qė shikon fytyrėn e vet nė pasqyrė pyet veten: jam realisht unė?” .Dhe kur pėr herė tė parė , nė krevatin e spitalit gruaja hapi sytė, fjalėt e para tė saj pėr burrin ishin: “ I dashur , sa qėnke plakur”.

Murgesha
07-02-06, 13:31
Dėrgonte shumė SMS dhe e shtrojnė nė psikiatri!!

Njė 19 vjeēar skocez ėshtė shtruar nė njė spital psikiatrik , identifikuar si njė rast i veēantė varėsie nga e-mail dhe sms. Djali i ri ne njė vit harxhoi 16.000 euro duke derguar mesazhe me celular . Djali , ku shtypi i ka vėnė emrin ‘Steven’ kishte lėnė vėndin e punės mbasi shefi i tij zbuloi qė kishte dėrguar nė njė muaj 8000 e-mail.

Djali deklaroi qė pjesa mė e madhe e e-mail ishin mes tij dhe tė dashurės sė tij. Steven dergonte mesatarisht 1000 sms nė javė.’Kur shikon celularin dhe shikon se ke marrė njė mesazh mendon se kush mund tė jetė . Ėshtė si njė loj ping-pongu, dėrgon njė dhe menjėherė tė vjen njė tjetėr’, ka thėnė i riu nė BBC.Psikologėt ku djali po kurohet , thonė se kanė 25 vjet qė merren me ēėshtje qė kanė tė bėjnė me raste varėsie nga diēka por kur nuk janė ndeshur me njė rast tė tillė.

Murgesha
09-02-06, 13:29
Brazil, 38-vjeēarja lindi fėmijėn 16,7 kilogramė


Autori i Lajmit: si.de.
SAO PAULO- Nuk kanė tė sosur lajmet e ēuditshme qė ndodhin nėpėr botė. Njė grua braziliane rreth tė 38-tave ka lindur njė fėmijė me peshė gjigante, 16.7 kilogramė. Mjekėt e konsiderojnė si rast unikal dhe qė duhet tė hyjė nė librin e rekordeve Gines. Gruaja qė lindi fėmijėn ditėn e martė, ka edhe tre fėmijė tė tjerė qė i ka lindur nė peshėn qė varion nga 7 kilogramė deri nė 11 kilogramė.


Ēudia

Njė grua nnė pjesėn verilindore tė Brazilit ka lindur njė fėmijė ēfarė doktorėt e konsiderojnė si “bebe gjigante”, njė djalė qė peshon 16,7 kilogramė. Braziliania Franciska Ramos de Santos, rreth tė 38-tave, ka lindur njė djalė tė shendetshėm qė i ka vėnė emrin Ademilton ditėn e martė nė njė spital nė Salvador, rreth 900 milje nė verilindje tė Sao Paolos. Sipas mjekėve, bebja ėshtė fėmija mė i madh i lindur ndonjėherė nė spitalin Albert Sabin nė 12 vitet e fundit. “Sigurisht qė fėmija ka lindur me anė tė ndėrhyrjes cezariane pėr shkak tė madhėsisė sė tij”, tha pas lindjes drejtoresha e spitalit Rita Leal. “Si mamaja, ashtu dhe fėmija janė shėndoshė e mirė dhe shumė shpejt priten tė dalin nga spitali. Ademilton mund tė konsiderohet si bebe gjigante sepse ka lindur nė pėrmasat e njė fėmijė qe ėshtė 6 muajsh,” u shpreh pediatrja Sena Azul pėr gazetėn “Correio da Bahia”. “Ramos e dinte qė fėmija do tė ishte i madh nė peshė, por ėshtė habitur jashtė mase kur ka mėsuar se ka lindur njė fėmijė kaq tė madh. Ramos, bashkėshorti i saj, dhe i gjithė stafi i spitalit kanė mbetur me gojė hapur nga ky fėmijė gjigant. Braziliania 38-vjeēare ka edhe tre fėmijė tė tjerė, qė kanė lindur nė pėrmasat qė variojnė nga 7 kilogramė deri nė 11 kilogramė. Pesha mesatare pėr foshnjat qė lindin nė Brazil ėshtė 7,7 kilogramė pėr meshkujt dhe 6.6 kilogramė pėr bebet femra. Ramos, e cila ndihet e lumtur me lindjen e djalit tė saj qė i ka vėnė emrin Ademilton, ėshtė shprehur pėr gazetat braziliane se ndihet shumė e ēuditur qė ka lindur njė djalė kaq tė madh nė peshė. “E dija qė do tė lindja njė bebe me peshė tė madhe, por nuk e mendoja kurrė pėr njė bebe tė tillė. Ademilton gėzon shėndet tė mirė dhe mezi presim ta ēojmė nė shtėpi sepse fėmijėt e tjerė presin me padurim ta shikojnė”, u shpreh Ramos. Ngjarja qė ka ēuditur Salvadorin ka qenė dhe lajmi kryesor nė mediat braziliane.

Murgesha
09-02-06, 13:30
Rumunja qė mendohej si e vdekur kthehet pėr tė votuar


Njė familje rumune e cila besonte se e kishte varrosur vajzėn e tyre para dy viteve janė shokuar pasi e kanė parė atė tė vijė tė votojė nė shtėpi. Familja nga Pildesti tha se vajza e tyre 22 vjeēare nuk ėshtė kthyer qė nga Korriku i vitit 2003. Pas disa ditėve tė hetimeve policia lokale gjeti njė trup tė vdekur nė lumin e qytetit dhe e identifikuan si vajza e humbur. Edhe babai, vėllai si dhe disa tė afėrm kanė konfirmuar se ajo ishte e vdekur dhe ata duhej tė kujdeseshin pėr funeralin e saj. Njė nga tė afėrmit e vajzės tha: “Vajza qė e gjetėm ishte plotėsisht e ngjajshme, kishte tė njejtėn gjatėsi, i kishte flokėt ngjyrė kafe, poashtu edhe flokėt i kishte tė prera nė mėnyrė tė njejtė dhe i kishte rrobet e njejta. Ne menduam se e vorrosėm kushėrirėn tonė”. Por pas dy vitesh vajza erdhi nė shtėpi me taksi. Ajo i tha familjes se shkoi tė vizitonte njė shok nė njė qytet tė afėrt dhe gjeti njė punė atje. Ajo tha se vendosi qė tė kthehej nė shtėpi pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet pėr ndryshimin e kushtetutės sė Rumanisė. Pasi qė ajo ėshtė zyrtarisht e vdekur, 24 vjeēarja duhet tė presė vendimin e gjygjit i cili do tė konfirmojė nėse ajo ėshtė e gjallė deri sa policia po mundohet tė gjejė identitetin e vėrtetė tė personit tė varrosur.

Dilaver
12-03-06, 01:33
Libri mė i vogėl nė botė!
Libri mė i vogėl nė botė ėshtė eksemplari ”Ati Ynė” qė do tė shitet javėn e ardhshme nė Londėr.
Libri ka dimensione 5x5 milimetra, njė Bibel miniaturale dhe njė miniversion nga testamenti i ri, i shkruar nė gjuhėt: angleze, holandeze, francese, gjermane, spanjolle dhe suedeze.

http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00377/BRITAIN_AUCTION_MIN_377105h.jpghttp://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00377/APTOPIX_BRITAIN_AUC_377122d.jpg

Dilaver
13-04-06, 17:05
Charls – Franēois Ribart ishte njė arqitekt franēez i cili nė vitin 1758 planifikoi tė ndėrtonte njė ndertesė nė form elefanti gjigant nė qendėr tė Parisit. Sot egziston vetėm pak nga puna e tij.


http://img.nesteklikk.no/2006-13/large/90196.jpg

Ribart vizatoi njė ndertesė trekatėshe nė form elefanti qė duhej tė ndertohej nė fundin e rrugės Champs-Élysées. Nė trupin e elefantet do tė kishte shum dhoma, p. sh. nė pjesen e mbrapme tė elefanitit ishte njė sall e madhe ngrėnje, nė mes njė sallė e fetsave e muzikantet do tė plasoheshin nė veshėt e elefantit. Dhomat do tė lidheshin me njė palė shkallė spirale nė qendėr tė elefantit.
Qeveria franēeze refuzoi planin e Ribartit dhe kjo ide ngeli vetėm njė viztim nė letėr.

Njė statujė e mbretit Ludvig XV do tė plasohej nė maje tė ndėrtesės.

Dilaver
18-04-06, 09:33
Pija mė e shtrenjtė nė botė 3000 $

Klientja e parė qė provoi ketė pije ishte Carmen Elektra

http://n24.no/multimedia/archive/00389/_carmenelectrasapph_389665d.jpg


Mė gjersisht (http://www.foxwoods.com/OurWonders/Nightlife/MezzUltraLounge/MezzUltraLounge.aspx)

Gentiani
06-06-06, 17:55
Kėrcim nė vend tė gabuar!


kanguru i pret rrugėn njė pythoni tė uritur... kronika nė vazhdim!

http://www.20min.ch/diashow/7623/Kenga1.jpg


http://www.20min.ch/diashow/7623/Kenga2.jpg


http://www.20min.ch/diashow/7623/Kenga3.jpg


http://www.20min.ch/diashow/7623/Kenga4.jpg

Gentiani
06-06-06, 17:56
http://www.20min.ch/diashow/7623/Kenga5.jpg


http://www.20min.ch/diashow/7623/Kenga6.jpg


http://www.20min.ch/diashow/7623/Kenga7.jpg


http://www.20min.ch/diashow/7623/Kenga8.jpg

Dilaver
07-06-06, 23:34
Druri mė i vetmuar nė botėhttp://www.the153club.org/tree8.jpg

Nė shkretirėn e Saharės gjindej njėherė njė dru i vetmuar. Druri quhej L’Arbre du Tenere, Druri nga Tenere, dhe nuk kishte asnjė dru tjetėr rreth tij nė njė distanc prej 400 km.
Origjinėn e kishte nga njė pyll i lartė, por nė vitin 1900 pėrhapja e shkretirės bėri qė tė pastrojė rajonin nga drunjėt, me pėrjashtim tė ketij druri tė vetmuar i cili e mori emrin Druri nga Teneret dhe i cili u bė i njohur si shėnj karavaneve rrugore pėrmes rajonit tė Tenerit nė Verilindje tė Nigerisė.

Duri ishte aq i njohur sa qė ishte i vetmi dru qė ishte i shenuar nė hatė nė skalėn 1:400 000.
http://www.the153club.org/tree.jpg


Nė vitin 1938-39 u bė hapja e njė bunari nė afėrsi tė drurit, dhe aty u konstatua se rrėnjėt e drurit furnizoheshin me uj nga njė burim nė thellėsi prej 40 metrash.
Nė vitin 1973 njė vozitės me kamion pėrplaset nė drurin e vetmuar dhe kėshtu i vie fundi edhe ketij druri tė vetmuar.


Ajo qka mbeti nga ky dru i vjeter e i vetmuar u transferua nė muzeun nacional tė kryqytetit Nigerian, e nė vend tė drurit mė vonė u vendos njė skulptur metalike, nė mes tė shkretirės.

http://www.paesieimmagini.it/Niger/Imm_Niger/Niger14.jpghttp://img.nesteklikk.no/2006-23/medium/98937.jpg


Mė gjersisht (http://www.the153club.org/tenere.html)

Dea IS
08-06-06, 17:47
Pa duar e pa patente ka ecur me shpejtesi 120 km ne ore

Ne Zelanden e Re nje agjent policie ndaloi nje makine e cila ecte me shpejtesi 120 km ne ore duke e kaluar limitin e shpejtesise prej 100 km ne ore. Agjenti i policise kur iu afrua makines pa se personi qe e ngiste makinen nuk kishte duar. Personi ne fjale nje i papune 32 vjecar i ka shpjeguar agjentit te policise se kishte lindur pa duar, nuk kishte patente dhe qe kishte vite qe e ngiste makinen ne kete gjendje.

Dea IS
08-06-06, 17:52
Mushkeria jone e shpalosur do ta mbulonte nje fushe tenisi d.m.th. 100m2

Eshtrat e njeriut jane kater here me te qendrueshme se celiku

Nje nga 2000 femije lind me nje dhemb

Dea IS
08-06-06, 17:57
Shkencetaret zbuluan se flokekuqet kane vetem 90 000 floke, zeshkanet 100 000, ndersa biondinat 150 000 fije floku. Por vetem 20 % e biondinave e mbajne kete shifer floku.

Femijet me sy te zi reagojne 15 here me shpejte se femijet me sy te kalter, ata jane me te mire ne sportet ku kerkohet reakcion i shpejte p.sh. futbolli. Ndersa femijet sykalter jane me te mire ne sportet ku nuk varet reakcioni i shpejte p.sh. Golfi

Dea IS
08-06-06, 19:04
Ne gusht te vitit 1992 ne spitalin e qytetit ne Ontario, Kanada eshte lajmeruar gruaja 42 vjecare "me dhimbje te lehta ne bark" . Nga barku i saj jane larguar 2 533 sende prej tyre 947 gjilpera te cilat ajo i kishte gelltitur me vite.

Nga barku i vajzes 20 vjecare nga Devoni Jugor, Angli u nxor "topi" nga qimet e flokeve te saj te cilat i kishte gelltitur, i rende 2.5 kg. Operimi u realizua ne mars 1985.

Artisti
17-06-06, 08:44
Ne vitin 2006 ne Kosove po ju qitshin pak si shume krype qyfteve
hahahaha


.

Dilaver
10-07-06, 22:32
Kryebashkiaku 18 vjec
Njeriu i parė i qytezės Hilsdejl, nė shtetin e bashkuar Micigen, sigurisht ėshtė kryebashkiaku mė i ri nė SHBA, ka mbushur jo mė shumė se 18 vjet.
Ai krahas punės sė kryetarit ka edhe njė obligim – tė kryej shkollėn e mesme.
Banorėt e Hilsdejlit pohojnė se aspak nuk i pengon fakti se kan njė kryetar kaq tė ri.
Vet e kan zgjedhur.
Hilsdejli ėshtė njė qytezė qė numėron 9000 banor. Shumica janė tė papunė e pikėrisht kjo e ka motivuar Majkell Seshons-in qė tė kandidohet pėr kryetar. Me 700 dollar tė fituar verėn e kaluar zhvilloi fushatėn parazgjedhore ku shkoi prej dere nė derė, dhe kėshtu fitoi garėn zgjedhore. Nė nėntor tė vitit tė kaluar zgjedhet kryetar.
Ish kryetari Dag Ingles thot sė nuk ėshtė i deshpėruar pėr humbjen nga kundėrkandidati i papėrvojė. ”Majkli ka fituar mbėshtetjėn e bashqytetarve. Ka dhe mbeshtetjen time. Besoj sė do tė ketė sukses dhe se do tė punoj mirė”, thot Ingles.
Kryetari i ri thot se nuk ėshtė kandiduar pėr para, sepse edhe ashtu as qė do tė fitoj, pasi qė tė ardhurat vjetore i ka 3000 dollar. ”Nuk kam hy nė kėtė garė pėr t’u pasuruar, por pėr atė se mendoj qė kam ide pėr tė hapur vende tė reja pune. E di cka do tė thot papunėsia, pasi qė babai im ėshtė i papun. Pėr mua ėshtė aktivitet jashtshkollor” thot Majkl.

musl|m
16-07-06, 19:24
Cdo moment, ēdo sekonde perderi sa ju po e lexoni kete tekst, ne ēdo sekonde qe kalon:

NE CDO SEKONDE:

8.000.000 Qeliza vdesin ne trupin tuaj!

8.000.000 Qeliza te reja krijohen ne vendin e qelizave te vdekura!

Cdo qelize formon afersisht 200 Proteina!

Me shume se 2.5 Miljon rruza te kuqe prodhohen ne trupin tuaj!

Zemra e juaj pompon 83ccm gjak!

Gjaku ne aorten tuaj shperngulet per 33cm larg!

5000 qeliza nervore prodhohen ne nje embrion ne uterusin e nenes!

10.000 sinjale jipen nga nje fijez e vetme nervore!

4 Foshnje lindin!

2 Persona vdesin!

Drita qe vjen nga Hena godet syt Tane!

Toka udheton 300.000 Km ne gjithesi!

16 Miljon tonelata uje avullohen dhe ngjiten ne qiell!

16 Miljon tonelata shi bien ne Toke!

616 Miljon tonelata te hidrogjenit transformohen ne 612 tonelata te heliumit!

100 Rrufe godasin Boten!

neki76
27-07-06, 11:11
69 Fėmijė tė njė nėne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 bineqė, 7 treneqė, dhe 4 katėrneqė. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.


Nėna mė e vjetėr
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 1994 nė moshėn 63 vjeēare lindi njė djalė.


Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10
min.


Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.

Artisti
03-08-06, 20:36
Ndiqni drejtperdrejt punen e astronauteve ne gjithesi


Nasa-TV Überträgt den Außeneinsatz live (http://playlist.yahoo.com/makeplaylist.dll?id=1369080&segment=149773).

laliloli
26-08-06, 19:05
Duke bere shaka nderrojne foshnjat

Ne fshatin Kazakli ne jug te Moldavise jetojne familjet Kior dhe Kel,femijet e te cileve jane nderruar ne spitalin e lindjes ,ndersa sekretin per kete e ka zbuluar nje gjyshe ,por kjo ka ndodhur vetem pas 40 viteve .Kjo e moshuar e ka pranuar kete gjynah ne prag te vdekjes,ndersa rrefimi i saj ka hapur labirint te ri rreth se ardhmes se familjeve ,femijet e te cileve jane nderruar.Ne kete fshat te larget,i cili nuk ka rruge te ndertuara dhe ne te cilin jetojne pjestaret e fisit eshte ngritur kjo qeshtje e nderrimit te femijeve .Ēifti i martuar Nikolaj dhe Maria Kior eshte me i pasuri ne fshat.Kane shtepi me dyer alumini,me dritare ngjyre ari dhe me antene satelitore ne kulm.Brenda ne shtepi mobilet jane me modernet,ndersa shtepia eshte e rrethuar me rrethoje te shtrenjte .I ter ky luks eshte i pazakonte per vendin ku jetojne .Mirepo e ter kjo pasuri eshte krijuar nga djali i nderruar tani 40 vjeqari Gosan i cili ka mbetur i shtangur me zbulimin ku njejt eshte befasuar edhe familja tjeter .Se si do te zgjidhet kjo qeshtje dhe nese ata me ne fund do te kthehen ne familjet e verteta pritet te vendoset ne ditet e ardhshme, pasi eshte caktuar nje takim e ketyre dy familjeve .

Dilaver
29-09-06, 12:40
Thonjėt mė tė gjatė nė botė!

Lee Redmonds ka thonjėt e gishtėrinjve tė gjatė 7,5 metra.
Thonjėt e gishtėrinjve tė 65 vjecarės Lee Redmond nga Utaha i kan siguruar asaj njė vend nė librin e rekordeve tė Guinesit. Gjatėsia e thonjėve arrin nė 7,51 meter, njofton agjencia e lajmeve Reuters.
Ajo ka filluar tė rris thonjėt para 27 vitesh. Pėr gjdo ditė kalon njė process pėr tė mabjtur thonjėt nė gjėndje tė klasės sė pare. Trajton ata me vaj tė ullirit dhe forcues tė thonjėve pėr ditė. Kur ata ndotėn, i pastron me pastė tė dhėmbėve.
"Thonjėt do t’i shkurtojė nė nėntor "pohon Lee.

http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00457/PEOPLE_GUINNESS__08_457603v.jpg

Zana_ch
05-11-06, 20:22
Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.

Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.

Njeriut i rriten floket dhe thonjt edhe kur te vdes!

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

Zana_ch
11-11-06, 21:23
Njė fėmijė lind nė autobuz, pėr tė njė abonim pėr gjithė jetėnNjė grua e re franceze, lindi fėmijėn e saj kur gjendej nė njė autobuz linje nė Paris.
Vajza, emri i sė cilės nuk u bė i ditur, e dinte se dita e lindjes nuk ishte larg por nuk mund
ta mendonte kurrė se mund tė lindte nė njė mjet publik. Problemet i filluan kur autobuzi i linjės
ishte afėr sheshit tė republikės.
Shoferi i autobuzit kur e shikon se ēfarė po ndodhte bėri qė ēdo pasagjer tė zbriste nga autobuzi dhe me shpejtėsi u drejtua pėr nė spitalin mė tė afėrt.
Ecja me shpejtėsi nuk vleu pėr asgjė, sepse pas 5 minutash vajza lindi fėmijėn e saj.
Me tė arritur nė spital mjekėt nuk bėnė gjė tjetėr vetėm tė kontrollonin gjėndjen shėndetsore tė vajzės dhe fėmijės sė saj. Shoqėria qė kontrollon trasportin urban tė Parisit vendosi t’i dhurojė tė sapolindurit njė abonim pėr gjithė jetėn.

ARI_03
24-12-06, 01:36
Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne
Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
Vetem mushkonjat femra piskojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise. 96% e sallatorit, eshte uje.
Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

Dilaver
13-02-07, 22:48
Kanjoni i madh (Arizonė)


Keni ėndėrruar tė shetisni mbi Kanjonin e Madh, thellė nė Greminė? Nė fund tė marsit ėndrra juaj do tė realizohet pėr 25$ dollar amerikan.

http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00513/Travel_Trip_12_New__513547s.jpgMe 28 mars ura vėshtruese nė Kanjonin e Madh, Skyvalk, ku vizitorėt vetėm pėr 25$ dollar amerikan kanė mundėsinė tė shetisin 1.200 metra mbi fundin e Kanjonit.
Konstrukcioni do tė jetė njė urė me mure xhami, dysheme xhami dhe kulm tė hapur, dotė len pėrshtypje se njeriu bredh nė ajrin e hapur tė kanjonit. Kostoja e ndėrtimit tė Skywalk kalon shumėn e 40 milion $ dhe ėshtė e konstruktuar nė formė tė patkoit tė kalit.

Nė javėt e ardhshme do tė vendoset ura me anė tė ngritėsve gjigant, e kur tė hapet ura nė fund tė marsit do tė ketė njė qendėr vizituese dhe njė restorant. Ėshtė planifikuar ndėrtimi i njė Hoteli dhe fushės sė golfit.
http://www.grandcanyonskywalk.com/home.html (http://www.grandcanyonskywalk.com/home.html)

prishtinasi
11-04-07, 19:20
U ZGJUA PAS 10 VJETĖSHTė shtangur nė vend mbetėn mjekėt e 43 – vjeēarit ish punonjės zjarrfikės, i cili ndodhej nė gjendje koma pėr shkak tė njė dėmtimi tė trurit, kur dėgjuan se ai po fliste dhe kėrkonte gruan e tij: “Ndjehem shumė mirė” deklaroi ai, kur ishte duke biseduar me tė katėr djemtė e tij. Kur mjekėt e Donald Herbereit dėgjuan 43- vjeēarin duke folur dhe duke biseduar me gruan e tij, nuk u besonin veshėve tė tyre!

Ish zjarrfikėsi prej Bufallos tė New Yorkut, jetonte dhjetė vitet e fundit nė heshtje dhe errėsirė pėr shkak tė njė dėmtimi serioz nė kokė, nga njė plagosje nė punė e sipėr. Pjesėmarrja e tij nė shuarjen e njė zjarri nė dhjetorin e vitit 1995 ishte fatale pėr tė, se pėr shkak tė plagosjes mbeti pėr disa minuta pa oksigjen. Menjėherė pas goditjes, Herberti ra nė gjendje koma pėr dy muaj, ndėrsa vitet e fundit po kurohej i verbėr nė njė spital, gati pa folur dhe nė mungesė tė kujtesės.

Gjatė kurimit tė tij kishte kontakt shumė tė pakėt me ambientin e tij. “Dua tė bisedoj me gruan tha, duke habitur personelin e spitalit. Rasti i shėrimit tė tij pas dhjetė vjetėsh ėshtė shumė i rrallė. Infermieret nxituan tė plotėsojnė kėrkesėn e tij dhe komunikimi telefonik qė pati me gruan e tij ishte i pari, ndėrkohė bisedoi edhe me tė katėr djemtė e tij dhe pjesėtarėt e tjerė tė familjes.

Janė tė rralla rastet e pėrmirėsimit dhe shėrimit tė dėmtimeve tė kokės pas kalimit tė kaq shumė viteve. Ndėrmjet tyre pėrmendet njė burrė, nė Arkansas qė u shėrua pas 19 vjetėsh pas plagosjes sė tij nė njė aksident automobilistik, si dhe rasti i njė polici nga Tenesi qė u rikthye nė jetė pas 8 vjetėsh, por vetėm pėr disa orė.

lyra2
30-04-07, 20:58
Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.
* ---Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
*---Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.
*---Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė
---Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor,
por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.
---Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit
pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

valiii
30-04-07, 23:53
Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

valiii
30-04-07, 23:58
Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.

valiii
30-04-07, 23:59
Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

rilinda
01-05-07, 20:31
Pilotja mė re nė Botė

Shtatembėdhjetėvjeqarja Nicola Richardson nga qzteti Esek i Anglisė ėshtė femra mė e re nė Botė e cila fitoi licencėn pėr pilote, me tė cilėn mund tė fluturojė anembanė Evropės me aeroplanė tė vegjėl. Ajo filloi leksionet e para nė pilotim qysh nė moshėn 14-tė vjeqare, dhe tani ėshtė duke punuar pėr t’a fituar licencėn pėr tė pilotuar edhe aeroplanė komercial civil, nė linja tė rregullta ajrore. I ati i saj posedon njė aeroplanė tė vogėl tė tipit “Piper Cherokee”, me tė cilin Richardson ka fluturuar shumė herė.

valiii
01-05-07, 23:44
Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard.

rilinda
01-05-07, 23:48
Qėndroi ulur...
Antonio Gomeshi nga Portugalia, duke qenė pa punė , iu kujtua tė konkurojė nė rekortet e Ginisit me njė mėnyrė origjinale tė veprimit-duke qėndruar ulur. Ai kėtė rekord e arriti pa lėvizur nga vendi plot pesėmbėdhjetė orė e dy minuta. Kėshtu, Antonio vazhdon tė fitojė edhe tė ardhura. Kudo qė shkon, si njeri i rekordeve tė Ginisit, ai rri ulur sa mė gjatė tė jetė e mundur dhe, nė bazė tė kėsaj, merr edhe shpėrblime.

rilinda
04-05-07, 10:18
http://img208.imageshack.us/img208/8760/paulinemusterspx8.png (http://imageshack.us)

Dilaver
29-06-07, 14:27
http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00572/GERMANY___Sebra-hes_572040s.jpg

Kjo kafshė speciale duket si njė mashtrim, por kjo ėshtė e vėrtetė. Kjo kafshė qė gjason nė Kal dhe Zebėr pikėrisht ėshtė njė kryqėzim i tyre. Kali + Zebra = Kabra (Nėna Pelė - babai Zebra mashkull)
Kjo kafshė njėvjecare ėshtė rezultat i romanses pushimore kur nėna e saj/tij u transferua nga parkusafari i Gjermanisė nė njė fermė nė Itali pėr tė pushuar.

lyra2
29-06-07, 15:32
Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit
pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

lyra2
29-06-07, 15:33
Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.
* ---Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

LABI
29-06-07, 21:50
Njeriut per t'numruar deri ne 1- miljard i nevojiten 12 vite !!!

yllbardh
30-06-07, 02:10
Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit
pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.


Mjalta ėshtė shumė mjet i mirė dezinfektimi tė varrės, gjithėashtu pėr shkak tė efektit izolues edhe ndķhmon nė shėrim tė varrės.:eek:

jadore
23-10-07, 13:44
1. Pele e ka urryer gjithmonė nofkėn e tij, pėr tė cilėn ai thotė se ngjan si “belbėzim fėmije nė portugalisht”.

2. Analistėt e teknologjisė thonė ka 200 milionė faqe personale interneti tė cilat nuk ripėrsėriten.

3. Zogjtė urbanė kanė zhvilluar njė “stil rep” tė shkurtėr e tė shpejtė tė kėnduari, ndryshe nga tė ngjashmit e tyre ruralė.

4. Bristoli ėshtė qyteti mė pak antisocial nė Angli, sipas Zyrės Kombėtare tė Kontrollit Financiar.

5. Nė ēdo pėrpjekje tė suksesshme pėr tė ngjitur malin Everest, ndodh njė aksident.

6. I ndjeri Alan “Fluff” Freeman, i famshėm si DJ, ka ushtruar njė kėngėtare operash.

7. Kostumi i luanit nė filmin “Magjistari i Ozit” ėshtė bėrė prej luanėsh tė vėrtetė.

8. Nė dosjet britanike ekzistojnė 6.5 milionė gjurmė gishtash.

9. Baballarėt janė pėrcaktuesit e gjatėsisė sė fėmijėve, mamatė tė peshės.

10. “Panspermia” ėshtė ideja se jeta nė tokė ka lindur nė njė planet tjetėr.

11. Parazitėt e kokės quhen “morra”.

12. Papa vesh kėpucė tė kuqe “Prada”.

13. Superkompjuteri mė i shpejtė nė Britani mund tė bėjė 15.4 trilionė llogaritje pėr sekondė.

14. Personat qė blejnė nėpėrmjet internetit presin mesatarisht katėr sekonda pėr njė faqe interneti qė tė hapet pėrpara se tė heqin dorė.

15. Donald Rumsfeld ka qenė sekretari mė i ri dhe mė i vjetėr i mbrojtjes nė historinė e SHBA-sė.

16. Shpenzimet pėr festėn e Hallouinit janė rritur dhjetė herė nė Britani nė pesė vitet e fundit, nga 12 milionė stėrlina nė 120 milionė.

17. Coco Chanel themeloi prirjen pėr nxirjen nga dielli nė vitin 1923 kur u dogj aksidentalisht nė njė udhėtim nė det.

18. Rreth 25 pėr qind e tastierave tė spitaleve janė tė infektuara.

19. Popullata britanike ėshtė rritur me njė shkallė prej 500 vetėsh nė ditė vitin kaluar kur imigrimi ia kaloi emigracionit.

20. Punonjėset e seksit nė periudhėn romake kishin tarifėn e barabartė me ēmimin e tetė gotave verė tė kuqe.

21. Gjuha angleze ka mbetur e vetmja lėndė akademike tradicionale nė dhjetė universitetet mė popullore.

22. Numri i njerėzve qė kryejnė vetėvrasje nė Britani ka rėnė nė nivelin mė tė ulėt qė ka qenė ndonjėherė.

23. Mė shumė se njė nė tetė njerėz nė SHBA shfaqin shenja tė varėsisė nga interneti.

24. Njė e treta e tė gjithė peshkut merluc nė botė konsumohet nė Britani.

25. Nė Kingston pranė lumit Tamiz, burrat jetojnė mesatarisht deri nė moshėn 78-vjeēare. Nė Kingston lart nė kodėr jetojnė deri nė moshėn 73-vjeēare.

26. Ēdo person dėrgon mesatarisht 55 kartolina nė vit.

27. Vetėm njė lopė prodhon aq gaz metan tė dėmshėm nė ditė sa pėr tė mbushur njė shishe 400 litėrshe.

28. Mė shumė se 90 pėr qind e aksidenteve ajrore kanė tė mbijetuar.

29. Ushqimi qė Tony Blari preferon tė gatuajė janė spageti bolonjeze.

30. Truri ėshtė i butė dhe si xhelatinė ėshtė diēka ndėrmjet marmalatės dhe makaronave.

31. Mona Liza ka qėndruar nė muret e dhomės sė gjumit tė Napoleonit.

32. Emri i plotė i Barbie-t ėshtė Barbie Millicent Roberts.

33. Tė hash njė pako patatina nė ditė ėshtė njėsoj si tė konsumosh pesė litra vaj gatimi nė njė vit.

34. Farat e bimėve qė janė ruajtur pėr mė shumė se 200 vite mund ēelin jetė tė re.

35. Nė numėratorin e parė telefonik tė Britanisė nuk kishte asnjė numėr, vetėm emra dhe adresa.

36. Treni “Intercity” 125 ėshtė dizenjuar nga i njėjti person i cili krijoi dhe mikserin “Kenwood Chef”.

37. Trotuaret testohen duke pėrdorur 80 metra katrorė trotuar artificial nė njė qendėr kėrkimi tė quajtur “Pamela”.

38. Njė plep i zakonshėm ka dy herė mė shumė gjene se njė njeri.

39. Superkompjuteri mė i shpejtė i botės e mat shpejtėsinė me “petaflops”, ēka pėrfaqėson 1 mijė trilion llogaritje pėr detaj.

40. Emri mjekėsor pėr pjesėn e trurit tė lidhur me zymtėsinė e adoleshentėve quhet “superior temporal sulcus”.

41. Disa stampa tė postės “Royal Mail”, tė cilat mbajnė imazhin e Mbretėreshės shtypen nė Holandė.

42. Helen Mirren ka lindur si Ilyena Lydia Mironov, vajzė e njė violinisti rus tė Orkestrės Filarmonike tė Londrės.

43. Ka vetėm njė prodhues djathi ēedar nė Ēedar, edhe pse ky ėshtė djathi mė i preferuar nė botėn anglisht-folėse.

44. Prezervativėt me masė standarde janė shumė tė mėdhenj pėr meshkujt indianė.

45. Lopėt mund tė kenė theks rajonal, bėri tė ditur njė profesor fonetike pasi studio bagėtitė nė Somerset.

46. Gjuha e pistė nė mėnyrė tė pavullnetshme, ėshtė njė simptomė qė prek rreth njė nė dhjetė njerėz me sindromėn “Tourette” dhe quhet “coprolalia”.

47. Studiuesit nė Universitetin e Siena-s shprehen se, qėndrimi para televizorit mund tė shėrbejė si ilaē natyral kundėr dhimbjes tek fėmijėt.

48. Hartat e ndarjes sė tokės bėhen sipas masės standarde tė dhjetė hunjve, njė hu ėshtė sa gjatėsia e plugut deri tek hunda e kaut.

49. Kur filmohen skena verore nė dimėr, aktorėt thithin kuba akulli pėrpara se kamera tė fillojė tė regjistrojė sepse kjo ftoh gojėn nė mėnyrė qė fryma tė mos lėshojė avuj.

50. Nė Britani ndodhen 60 bulevarde me emrin “Acacia”.

51. Makinat qė derdhin rėrė nė rrugėt e ngrira nė dimėr dalin dhe nė verė, pėr tė shpėrndarė pluhur tė gurtė.

52. Dyzet e tetė pėr qind e popullsisė ka qenė nė poste drejtuese.

53. Red Buttons, emri i vėrtetė Aaron Chwatt, e ka marrė mbiemrin nga nofka e portierėve tė hoteleve, njė punė qė e ka bėrė kur ka qenė adoleshent.

54. Simboli CND pėrfshin gėrmat e para tė Nuclear (bėrthamor) dhe Disarmament (ēarmatim).

55. Ndėrkohė qė 53 pėr qind e familjeve kanė njė garazh, 24 pėr qind e tyre e pėrdorin atė pėr tė parkuar makinėn.

56. Paratė qė merren nga interesat e kredive tani shkojnė nė 42 pėr qind tė rrogės.

57. Fjala “kohė” ėshtė emri mė i zakonshėm nė gjuhėn angleze, sipas fjalorit mė tė fundit tė Oxoford-it.

58. Sipas njė studimi, dyzet e njė pėr qind e femrave angleze i kanė goditur partnerėt e tyre.

59. Qentė me buzė tė shtrembėta mund tė pėrfundojnė me dy hundė.

60. Klitori rrjedh nga fjala greke “kleitoris” qė do tė thotė “kodėr e vogėl”.

61. Njė mace shtėpiake mund tė detyrojė njė ari tė zi tė ngjitet nė pemė.

62. Tridhjetė e katėr pėr qind e Britanisė sė Madhe ka njė mbiemėr qė klasifikohet si mė me “klas” se mbiemri i familjes mbretėrore “Windsor”.

63. Kopshti “Downing ST” ėshtė njė park mbretėror.

64. “Hexakosioihexekontahexaphobiacs” ėshtė termi pėr personat qė i tremben numrit 666.

65. Sa mė shumė ndarje tė ketė njė top futbolli aq mė e lehtė ėshtė ta kontrollosh atė nė ajėr.

66. Njė nė katėr duhanpirės pėrdor cigare tė dredhura.

67. Muzika mund tė ndihmojė pėr reduktimin e dhimbjes kronike mė shumė se 20 pėr qind dhe mund tė lehtėsojė depresionin deri nė 25 pėr qind.

68. Veza ishte e para.

69. Pėr herė tė parė virusi HIV ėshtė shfaqur tek njerėzit nė vitin 1930.

70. Sir Paul Mēartney ėshtė i dyti muzikant mė i pasur nė Britani, i pari ėshtė Clive Calder.

71. Botuesit kanė shpikur termin “Brownsploitation” pėr valėn e librave qė kanė lulėzuar pas shpėrthimit tė “Kodi i Da Vinēit” nga Dan Brown.

72. Adoleshentėt adoleshentė sillen mė mirė se moshatarėt e tyre tė para 20 viteve duke shfaqur sjellje mė pak problematike pėr sa i pėrket seksit, pijes dhe drogės.

73. Arritja personal i presidencės sė George Bush ėshtė kapja e njė peshku 3.4 kilogramė.

74. Britania po paguan akoma borxhe qė u grabitėn nga luftėrat e Napoleonit, sepse ėshtė mė lirė kėshtu sesa tė blihen marrėveshjet nė tė cilat ato janė bazuar.

75. Pesė miliardė mollė konsumohen ēdo vit nė Britani.

76. Politika qeveritare e Butanit bazohet nė Lumturinė Kombėtare Bruto; ndaj shumica e reklamave ndalohen nė rrugė, ashtu si duhani dhe ēantat plastike.

77. Entuziastėt e detektorėve metalikė janė emėrtuar si “detektoristė” dhe nė Britani janė 30 mijė tė tillė.

78. Partia laburiste ka shpenzuar 299.63 stėrlina nė kostumet e Star Trek gjatė fushatės sė kaluar ndėrkohė qė konservatorėt shpenzuar 1269 pėr tė importuar kostume me kapuēe.

79. Vlera mė e favorshme pėr klientėt pėr sa i pėrket ēmimit dhe pėrdorimit ėshtė njė ēajnik elektrik.

80. Qumėshti i deveve i cili ėshtė shumė i pėrhapur nė vendet arabike kishte 10 herė hekur se sa qumėshti i lopėve.

81. Islanda kishte pėrqendrimin mė tė madh tė valėve transmetuese nė tė gjithė botėn.

83. Reshjet e shiut nė ēati dhe kanale mund tė rriten me njė sasi prej 120,000 litra nė vit.

84. Mendimi pėr muskujt mund t’ju bėjė mė tė fortė.

85. Limiti i moshės pėr martesė nė Francė ishte 15 pėr vajzat dhe 18 pėr djemtė.

86. 6 milionė njerėz pėrdorin titrat kur shohin televizor, pavarėsisht se nuk kanė dėmtim tė veshėve.

87. Barbarėt, tė cilėt janė njohur gjithmonė si njerėz negativ ose “tė zinj” janė tė prirur pėr t’u bėrė doktorė, avokatė dhe arkitektė.

88. Nelson Mandela kur ishte i vogėl vidhte derra.

89. Ka mė shumė se 4,4 harabela nė ēdo kopsht britanik. Nė 1979 kishte 10 pėr kopshte.

90. Himalajet mbulojnė njė tė dhjetėn e sipėrfaqes sė tokės.

91. Lordit Levy iu kėrkua nga Tony Blair tė rriste sasinė e parave pėr partinė laburiste.

92. Nė njė zėnkė mes njė ariu polar dhe njė luani, fitoi ariu polar.

93. Nėse nuk preken, 70% e nishaneve largohen vetė.

94. 2 milionė makina dhe kamionė nė Brazil i drejtojnė shoferė tė cilėt kanė konsumuar alkool.

95. Qentė e Shėrbimit sekretet tė SHBA u vendosėn nė njė hotel me 5 yje gjatė njė vizite presidenciale.

96. Pastrimi i tualetit kushton 1,5 p.

97. Rrugėt tufa-tufa kishin njė pseudonim ishte “Fluffytail”.

98. Njė “botė e humbur” ndodhet nė xhunglėn indoneziane nė tė cilėn rriten dyzina kafshėsh dhe bimėsh.

99. Termi “moskryerje” nėnkupton tė bėsh njė akt ligjor ilegalisht.

100. Nė 1960 CIA ndiqte filmin “mision i pamundur” qė tė fitonte ide rreth spiunimit.

Virti
23-10-07, 14:02
11. Parazitėt e kokės quhen “morra”.
:biggrin:

rilinda
18-11-07, 11:50
*Me 512 metra lartėsi, rrokaqielli mė i ri i quajtur "Burjf Dubai" qė ėshtė nė ndėrtim, pritet tė thyejė rekordin e lartėsisė sė mbajtur deri tani nga simotra e saj nė Tajavan "Taipei 101".

*Njė shkollė e mesme e pavarur nė Angli ka vendosur t'i bėjė ditėt e shkollės, ditėt mė tė bukura pėr nxėnėsit, duke shtuar mėsime pėr lumturinė nė programin shkollor.

*Disa shėnime tregojnė pėr njė pulė qė ėshtė kthyer nė gjel. Pas tetė muajsh tė kaluar duke bėrė vezė, asaj, papritmas i mbiu njė lafshė e kuqe dhe filloi tė kėndonte nė agim.

*Provat mė tė hershme pėr dentistin mė tė vjetėr nė botė, i cili shponte dhėmbėt pėr tė hequr prishjen datojnė qė 9 000 vjet mė parė.

Linka_pz
18-11-07, 12:50
Si pershendesin popuj te ndryshem.
Derisa tek ne kur takohesh mjaftohesh me nje” tungjatjeta “ose shkurt “tung “dhe” tungjat” ,
ne Gjermani ,per shenbull duhet patjeter te pershendesesh ne perputhje me kohen kur takon te njohurin ,
Shokun apo mikun tend.Ne mengjes ,deri ne oren 12.°° duhet te pershendesesh
me nje “miremengjes”;pas kesaj ore ,deri ne oren 17°° “miredita” dhe pas kesaj ore,”mirembrema”.
Ne shumicen e vendeve evropiane dhe ne Amerike gjate takimit,pyesin:”Si i ke punet?”
Pergjigja eshte “Mire “ ose” Ecin”….Ne Malajzi ;gjate takimit,te pyesin:<Nga vete keshtu?>
Pergjigja eshte <Po dal>.Hebrenjte gjate takimeve urojne “Paqe mbi ju!”Ndersa perset:”Qofsh i gezuar”
Groenlandasit mjaftohen me nje konstatim “Kohe e mire he”…Europianet dhe Amerikanet gjate takimeve,Pershendoshen me dore duke shtrire dhe shternguar pellemben e dores se djathte .Ky zakon ka mbetur qe ne kohet e lashta per ti treguar njeri-tetrit :”Ja nuk kam arme dhe skam ndermend te te bej asgje te keqe”
Ne France ne kushte te zakonshme ,gjate takimit puthin nj-tj ne faqe madje gjate ndarjes vazhdojne te dergojne deri ne pese puthje ne ajer,me pellemben e dores. Latinoamerikanet gjate takimit perqafohen .Eskimezet ferkojne hundet me njeri-tetri ,ndersa japonezet xhentile perkulen ne nje nga tri menyrat e tyre.Edhe kinezet perkulen duke mbajtur duart pas pulpave.
Ne Indi i nxjerrin pellembet para gjoksit.Arabet kryqezojne duart para gjoksit.Samohanet Kureshtare nuhasin njeri-tetri.Tibetjanet enigmatike heqin kapelen me doren e djathte,ndersa te majten e vejne tek veshi,due thithur vazhdimisht gjuhen.Shume fise afrikane e kane zakon te peshtyjne njeri tjetri gjate takimit ne shenje nderimi dhe respekti…

Murgesha
31-12-07, 01:36
Prifti vret veten: Rikthehem pas 2 ditėsh


Njė prift hindu, nė Indinė Qendrore, vrau veten me premtimin se do tė rikthehej nė jetė pas dy ditėve, njoftoi policia. Manoxh Bagel, i pėrshkruar si njeri tepėr i dhėnė pas fesė, u helmua nė prani tė njė turme tė vogėl njerėzish nė njė tempull nė Raigar, nė shtetin Ēatisgar. Ai u dėrgua nė spital, por vdiq menjėherė pas mbėrritjes atje. Policia regjistroi vdekjen si vetėvrasje, por nuk mundi ta marrė trupin e 25-vjeēarit, pasi ithtarėt e tij kishin kėmbėngulur nė kthimin e trupit tė viktimės nė tempull pėr tė parė se ēfarė do tė ndodhė pas dy ditėsh.


Kėrkon divorcin pėr ... njė program nė TV


Njė saudit kėrkoi divorcin pas kapi tė shoqen duke ndjekur nė televizion njė program qė drejtohej nga njė burrė. Burri mbėshtet doktrinėn shumė strikte tė Islamit, qė ndalon gruan tė qėndrojė vetėm me njė burrė qė nuk ėshtė anėtar i afėrt i familjes.
Nuk i duronte erėn, ndahet nga i shoqi


Njė egjiptiane, qė nuk e duronte dot mė "erėn kundėrbuese" tė tė shoqit, arsimtar, 39 vjeē, arriti tė merrte divorcin pasi bindi njė gjykatė pėr kalvarin e saj tė pėrditshėm. Megjithė kėmbėnguljen e bashkėshortes, burri refuzonte me kėmbėngulje tė lahej, duke bojkotuar sapunin dhe furēėn e dhėmbėve.Prishin muret e tualetit pėr ta nxjerrė


Njė grua, e cila peshonte 318 kilogram, u arrit tė nxirrej nga tualeti nga zjarrfikėsit, pasi kėta tė fundit hoqėn njė mur tė jashtėm si edhe njė dritare, njoftoi njė zyrtar i zjarrfikėsve. Gruaja, e identifikuar si Patty Brown, telefonoi shėrbimet e emergjencės nė Trenton, Nju Xhersi, pasi u rrėzua nė tualet dhe nuk ishte nė gjendje tė ngrihej. Shėrbimi mjekėsor nuk arriti ta lėvizte, kėshtu qė thirri nė ndihmė zjarrfikėsit, tė cilėt dėrguan 25 persona pėr t‘i ardhur nė ndihmė gruas.


Zhduket plaka, policia e gjen poshtė shtratit


Policia daneze nuk la vend pa e kėrkuar dy javė rresht njė tetėdhjetėvjeēare, e cila gjatė gjithė kėsaj kohe "pushonte" e vdekur poshtė shtratit tė saj. "Shkuam disa herė nė shtėpinė e saj dhe mendonim se kishim bėrė kontroll tė imtėsishėm. Krenaria jonė profesionale mori njė goditje", pranoi Niels Moeller i policisė sė Gentofte-s, nė veri tė Kopenhagės, pėr kanalin televiziv TV2Lorry. Policia nuk i kurseu mjetet e kėrkimit, duke pėrdorur helikopterė, duke u bėrė thirrje zhytėsve, duke organizuar kėrkime me qen, njofton media daneze. Gruaja 82-vjēare, e cila ishte zhdukur mė 22 mars, kishte vrarė veten.


Njė mysliman: Poligamia nuk ėshtė shaka


Njė saudit humbi njė copė tė hundės pasi ra pre e njė sulmi fizik nga dy bashkėshortet e tij, tė cilat i kėrcėnoi me shaka se do tė martohej me njė grua tė tretė. Judaie Ibn Salem kishte menduar se "shakaja e tij pa kripė" do tė ndikonte pėr tė zgjidhur njė mosmarrėveshje lidhur me ndarjen e shtėpisė midis dy bashkėshorteve. "U betova se do tė martohesha sėrish... pasi ato po tregoheshin tė pasjellshme, por u gjenda pėrballė njė sulmi mė tė furishėm", u shpreh Ibn Salem pėr gazetėn "Shams", pasi i bėri shtatė qepje hundės nė spital. "Nuk ma mori mendja se ato do tė reagonin ashtu. Por, tani e vetmja mėnyrė pėr tė rifituar dinjitetin tim ėshtė qė tė martohem me tė vėrtetė me njė grua tė tretė. Tashmė nuk humb asgjė nėse veproj nė kėtė mėnyrė", tha ai. Ligji islamik lejon burrat tė martohen deri me katėr gra dhe poligamia nuk ėshtė diēka e pazakontė nė mbretėrinė konservatore tė Arabisė Saudite, vendlindja e Islamit.


Rrahu njė prej 107 grave tė tij, dėnohet


Njė indonezian 74 vjeē i njohur pėr martesėn e tij me 107 gra, u dėnua me burg pasi qėlloi njėrėn prej tyre, pėr tė cilėn dyshonte se nuk i qėndronte besnike, bėri tė ditur shtypi nė Xhakarta. Viktima deklaroi se ishte goditur nga bashkėshorti poligam, Abdurahman, qė kishte reaguar nė prani edhe tė tre grave tė tjera, saktėsoi e pėrditshmja "Koran Tempo". Ngjarja ndodhi nė ishullin Java, me shumicė myslimane. Poligamia ėshtė njė praktikė e pėrhapur nė Indonezi, vendi mė i madh mysliman nė botė, edhe pse statistikat mungojnė.


Gjendet i vdekur nė shtrat pas 7 vitesh

Trupi i dekompozuar i njė gjermani u gjet nė shtatin e tij pas afro shtatė vjetėsh, njoftoi policia nė qytetin perėndimor Essen. Policia bėri tė ditur nėpėrmjet njė deklarate se burri ishte 59-vjeēar dhe i papunėsuar nė kohėn e vdekjes. Ai mund tė ketė vdekur nga shkaqe natyrore mė 30 nėntor tė vitit 2000, data kur ai mori njė letėr nga zyra e ndihmės sociale e gjetur nė apartamentin e tij, deklaroi policia. Pranė shtratit tė tė vdekurit policia gjeti cigare dhe monedha tė markės gjermane, qė doli jashtė qarkullimit pas futjes sė euros nė vitin 2002. Apartamenti i burrit ishte nė njė ndėrtesė me zyra dhe apartamente, pjesa mė e madhe e tė cilave janė bosh. "Askush nuk ia ndjeu mungesėn. Nuk ėshtė paraqitur asnjėherė ndonjė lajmėrim pėr njė person tė humbur", deklaroi policia.

xnjeri
20-03-08, 10:44
Nje dukuri qw se shpejti do ta jetom...njw loj e quditshme "njerzore" e cila eshte prodhuar ne KANADA.. nga gjenet njerzore dhe shtazarake edhe bwr nje krijesw e cila han, pin , qan ka ndjenja etj.... nje lloj i tij jeton nje vit, nje lloj tjeter 3 vite e pastaj vdes.... sjitet neper dyqanet e lojrave ( Toys R us )

Per me shum shikoni linkun

For more details, check out the bellow link
http://www.genpets.WBR>com/features_specs.php (http://www.genpets.WBR>com/features_specs.php)Your pet, your way — Genpets™ Series 01 are mass produced Bio-engineered pets implemented today. Each pet comes pre-packaged as a fully self-contained unit. Genpets™ learn and adapt. They are fully living pets, but better, modified to be as reliable, dependable and efficient as any other 'technology' we use in our busy lives.
Your pet, your way — Genpets™ Series 01 are mass produced Bio-engineered pets implemented today. Each pet comes pre-packaged as a fully self-contained unit. Genpets™ learn and adapt. They are fully living pets, but better, modified to be as reliable, dependable and efficient as any other 'technology' we use in our busy lives.

Linka_pz
21-03-08, 14:09
Ariu dėnohet pėr hajni


Njė ari i cili vazhdimisht vidhte mjaltė nga kosheret e njė bletari, nė Manastir tė Maqedonisė, ėshtė dėnuar pėr vjedhje dhe dėm tė shkaktuar. Megjithatė, ariu nuk ėshtė parė nė Gjykatėn e Manastirit, pasi qė dėnimi, nė fakt dėmshpėrblimi, i ėshtė dorėzuar palės sė dėmtuar nė dorė.
Rasti ėshtė paraqitur nga njė bletar i irrituar, i cili, pas njė beteje tė gjatė me ariun, iu kthye ligjit, pėr t’i penguar sulmet ndaj koshereve tė tij.

Zoran Kiseloski ka thėnė se ka tentuar tė mbante larg ariun duke i lėshuar atij muzikė "turbo-folk" dhe madje kishte blerė njė gjenerator pėr ta mbajtur vendin tė ndriēuar gjatė tėrė kohės.

"Kam tentuar tė hutoj ariun me drita dhe muzikė sepse kisha dėgjuar se arinjtė kanė frikė prej tyre", ka thėnė Kiseloski pėr gazetėn maqedonase Dnevnik. Prandaj bleva njė gjenerator, ndriēova vendin dhe lėshoja kėngė tė ndryshme". Por kur gjeneratori u ndalte dhe muzika pushonte, ariu kthehej prapė: "Ai sulmojė kosheret e mia sėrish", ka thėnė Kiseloski.

Gjykata e ka nxjerrė ariun fajtor, dhe, pasi qė nuk kishte pronar dhe i takonte njė lloji tė mbrojtur - ka urdhėruar qė shteti tė paguajė 140.000 denarė, apo 2.300 euro pėr dėmin e shkaktuar.

telegrafi.com

Linka_pz
24-03-08, 10:26
http://www.zemershqiptare.com/mkportal/modules/reviews/images/a_1347.jpg (http://www.zemershqiptare.com/mkportal/modules/reviews/images/a_1347.jpg) Titulli MACET PARANDIEJNĖ TĖRMETET Pėrshkrimi Afro 70 lloje qeniesh tė gjalla janė nė gjendje "tė bėjnė punėn" e sizmografėve

Shkencėtarėt kanė vėnė re se afro 70 lloje qeniesh tė gjalla janė nė gjendje "tė bėjnė punėn" e sizmografėve dhe njė ndėr vendet e para midis tyre e zėnė macet e zakonshme shtėpiake.Historia njeh shumė raste kur nė vigjilje tė tėrmeteve dhe tė shpėrthimit tė tyre dhe janė kthyer vetėm pas katastrofave. Po kėshtu, ėshtė vėnė re se para tėrmeteve macet janė tė shqetėsuara, u ngrihet leshi pėrpjetė, mbledhin veshėt.

Ato, pa asnjė shkak, tronditen, mjaullijnė, dridhen, fshihen, largohen nga shtėpia, ndofta sepse ato ndjejnė edhe dridhjet mė tė dobėta tė tokės, tė cilat mezi i shėnojnė edhe aparatet mė tė ndjeshėm.
http://www.telegrafi.com/data/image/maceja1.jpg
Ka edhe njė mendim tjetėr: Para tėrmeteve dhe shpėrthimit tė vullkaneve shtohet elektriciteti statik, tė cilin ato e ndjejnė tė parat. Edhe organizmi i njeriut i ndjen kėto “ngarkesa elektrike”: Shpeshohet pulsi, sistemi nervor irritohet, mirėpo kurrkujt nuk i shkon ndėrmend se kėto janė paralajmėrim fatkeqėsish.

Veē kėsaj, macet, mė fort se njerėzit, reagojnė edhe ndaj ndryshimeve nė fushėn magnetike tė Tokės, ndaj ultratingujve, qė shpesh paraprijnė tėrmetet dhe shpėrthimet e vullkaneve. Mbase tė gjitha kėto sė bashku i bėjnė macet parashikuese tė pėrpikta tė fatkeqėsive natyrore.

arton bala
28-03-08, 10:52
Ka edhe nje kuriozitet per macet. Ato nese ndahen nga njera tjetra per p.sh. dy ose tri jave, ato nuk e njohin me njera tjetren. Edhe nese eshte ne pyetje nena (mace) me te bijen. Me ka ndodhe vet mi pa dy maca qysh coptohen njera me tjetren pasi qe s“njiheshin mź. Masandej e mora vesh ku ishte arsyeja.. Cudi, a po?

Linka_pz
01-04-08, 12:25
Shitet fėmija nė internet
Policia ka hapur njė hetim nė Oregon, pėr njė lajmėrim qė ishte shfaqur nė internet i cili ofron pėr shitje njė fėmijė pėr njė mijė dollarė. ‘Jemi tė gatshėm ta shesim kėtė fėmijė, pasi kemi mbaruar gjysmėn e amfitaminave. E shesim pėr njė mijė dollarė’’: Lajmėrimi i pazakontė ėshtė shfaqur nė sitin e ofertave Craiglist, nė zonėn Salem (Oregon), i shoqėruar nga njė foto e fėmijės, me fytyren plot me ushqim dhe qė mbahet nė krah tė njė tė rrituri. ReutersLutja e qenit budist
Nje qen I vogel Chihuahua duket se ka marre zakonet e te zotit. Ai eshte fotografuar duke u lutur ashtu siē lutej edhe miku I tij me I mire. Te perulesh perpara tempullit te Zotit eshte falenderim, tha prifti budist Joel Yoshikuni. Me siguri edhe qeni I vogel 2 vjēar po falenderon per menyren e trajtimit dhe ushqimin e dhene. Sipas AFP, qeni I quajtur Konan, kryen rregullisht ritin budist duke vendosur dy putrat e tij ne pozicionin e lutjes. “Me siguri me ka pare mua ēdo dite duke u lutur, ndaj ka filluar edhe ai te beje te njejten gje, tha I zoti i qenit.
Reuters

Je i stresuar? Atėherė shko prehu nė njė varr tė hapur!
Njė famullitar gjerman nė qytetin perėndimor tė Dyseldorfit ka hedhur idenė e re, sipas sė cilės njerėzit e stresuar nga jeta e pėrditshme mund tė shtrihen nė njė varr tė hapur pėr t’u ē’stresuar. Nėnkuptoj njė ushtrim meditativ, deklaroi famullitari Torshten Nolting pėr idenė e tij. Dua qė njerėzit tė mendojnė se ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme pėr ta kur gjenden nė varrin e hapur dhe mė pas tė grumbullojnė energjitė pėr tė pėrballuar situatat, theksoi ai. Sidoqoftė, gazetat lokale njoftuan se njė person, i cili kishte provuar njė pėrvojė tė tillė, vazhdonte ende tė dridhej, tė paktėn edhe pėr 20 minuta, pasi kishte ndenjur shtrirė nė varrin e hapur vetėm pėr shtatė tė tilla.

Linka_pz
08-04-08, 17:56
Bosnje, goditet pėr tė 5-en here nga meteoritet!Njė boshnjak, shtėpia e tė cilit ėshtė godituir pesė herė radhazi nga meteoritėt, beson se ėshtė kthyer nė shėnjestėr tė alienove. Ekspertėt nė Universitetin e Beogradit kanė konfirmuar se tė gjithė gurė qė Radivoje Lajic ka dorėzuar kanė qenė meteoritė. Tani ata po hetojnė pėr fushėn magnetike tė shtėpisė sė the qė mėnyrė qė tė zbulojnė se ēfarė e bėn pronėn e tij kaq tėrheqėse pėr trupat qiellorė. Por zoti Lajic, i cili ka pėrforcuar ēatinė me njė shtresė hekuri nė fshatin Gornja Lamovite, ka njė shpjegim alternativ. Ai thotė: “Me siguri jam shėnjestra e jashtėtokėsorėve. Nuk e di ēfarė kam bėrė pėr t’i nervozuar, por nuk ka shpjegim tjetėr. Mundėsia e goditjes nga meteoritėt ėshtė kaq e vogėl, por tė goditesh pesė herė radhazi duhet tė jetė e qėllimshme.


TiranaObserver

Linka_pz
21-04-08, 18:26
Ligjet me te cuditshme te Botes


Kėta janė ligje tė cilat janė miratuar pėrpara shumė kohėsh dhe janė ende tė vlefshme sepse parlamentet kanė harruar t`i shfuqizojnė. Madje disa prej tyre nuk janė harruar aspak...


Nė Ilinois (SHBA) ndalohet pėrdorimi i anglishtes. Gjuha zyrtare dhe e vetmja e lejuar ėshtė...amerikanishtja.

Nė Masaēusets, cilido qė merr pjesė nė njė varrim nuk mund tė hajė mė tepėr se 3 senduiēė.

Nė Altuna tė Pensilvanisė, u ndalohet bejbi-siterve tė hanė nga frigoriferi i punėdhėnėsit tė tyre.

Nė Gjeorgji, ligji ndalon pėrhapjen e thashethemeve. (mire qe sjetojm ne Gjeorgji ne shqiptaret )

Nė Uallden, nė shtetin e Nju Jorkut, ėshtė e ndaluar t`i japėsh dikujt ujė pa certifikatė kontrolli.

Nė Suedi ligji u ndalon prindėrve tė ofendojnė fėmijėt.

Nė fisin indian Malagasai, djemtė e kanė tė ndaluar tė jenė mė tė gjatė se babai i tyre. Shkelėsit dėnohen me para ose me njė lopė.

Nė Peru u ndalohet prindėrve tu venė fėmijėve tė tyre emra qesharakė. Kjo erdhi pasi u vunė re raste tė tilla kur fėmijėve u ishin vėnė emra si "H2O, synetli, konflikt, kokėprerė, greenspeace,etj.

Nė Texarkana tė Arkansasit, ēdo person qė hap njė derė ėshtė i detyruar me ligj qė ta mbyllė atė.
Nė rezervėn e indianėve Paiutė, nė Kaliforni, njė vjehėrr nuk ka tė drejtė tė qėndrojė mė tepėr se 30 ditė nė vit tek fėmijėt e saj.

Nė Idaho (SHBA) u ndalohet burrave tu bėjnė dhuratė grave kuti me ēokollatė mė tė lehta se 25 kilogramė.

Nė Karolinėn e Veriut, ndalohet kėndimi i keq. (kush eshte i stonuar ben gati denimin me vdekje )

Nė Pitsburg tė Pensilvanisė ėshtė e ndaluar me ligj tė flesh nė njė frigorifer.

Nė Nebraska ndalohet teshtitja nė publik.

Nė Boston ndalohet tė luash violinė nė rrugė.

Nė Oklahoma ndalohet pėrgjimi nė dyert e tė tjerėve.

Nė Tombston, Arizona, nuk lejohet askush mbi moshėn 18-vjeēare tė qeshė nėse nuk i ka tė gjithė dhėmbėt nė gojė.

Nė Thri Forks, Idaho, u ndalohet burrave tu bėjnė frymėmarrje artificiale derrave, qenve dhe maceve.

Nė njė nga fiset e Amazonisė ndalohet varrosja e njerėzve qė vdesin. Pėr kėtė arsye tė moshuarit qė vdesin prihen dhe hahen nga antarėt e familjes. Sidoqoftė nga ky rregull shpėtojnė gratė tė cilat kanė tė drejtė tė varrosen, meqenėse indianėt e Amazonisė besojnė ...se mishi i tyre ėshtė helmues.

Nė qyteti e Ēikos, Kaliforni, ndalohet shpėrthimi i njė bombe bėrthamore brenda qytetit. Shkelja dėnohet me 500 dollarė

Jasper- Alabama eshte e ndaluar qe burri te rrahi gruan me nje shkop me te madh se diametri i gishtit te madh.
Eshte e ndaluar me ligj te luash Domino te Djelave.

Alaska - Eshte e ndaluar me ligj qe dreret te bejne sex ne rruget e qytetit, dhe eshte e ndaluar tu japesh alcohol drereve.

Tucson- Arizona eshte e ndaluar qe femrat te veshin pantallona.

Globe-Arizona eshte e ndaluar qe te luash letra ne rruge me nje Native American.

Fayetteville-Arizona burri mund te rrahi gruan ligjerisht, por vetem nje here ne muaj.

Arkansas- Flirtimi midis nje burri dhe nje gruaje ne rruget e Little Rock ka pasoja me 30 dite burg.

Linka_pz
23-04-08, 12:13
Spanjolli me 13 diploma fakultetesh edhe tri doktorate


Jose Luis Iborte Bake nga qyteti spanjoll Zaragoza, praktikisht tėrė jetėn e tij, nga mosha 19 deri 82-vjeēare, e ka kaluar duke studiuar. Pėr kėtė kohė ka arritur 13 diploma universitare, pėrfshirė edhe tri doktorate.
Nė moshėn 19-vjeēare Iborte ka diplomuar nė filozofi, ndėrsa diplomėn e fundit, nga fusha e shkencave njerėzore, e ka marrė para njė muaji, nė moshėn 82-vjeēare. Iborte ka arritur tė marrė diploma nga e drejta korporative, gjeografia, historia, historia e artit, mjekėsia (me specializim nė kirurgji), gjuha angleze, gjuha gjermane, gjuha spanjolle, gjuha hebraishte dhe filologjia klasike.

"Vetėm katėr orė flejė gjatė ditės”, sqaron “gjeniu”, i cili deri mė tani ka punuar si avokat, zyrtar bankar dhe profesor.

Nė moshėn 73-vjeēare ka vendosur tė studioj mjekėsinė pasi qė doktori i kishte ndaluar tė komentonte diagnozat nėse nuk kishte diplomuar nė mjekėsi.

"Dua qė mbishkrimi nė varrin tim tė jetė: ‘Ka jetuar me libėr nė dorė”, thotė Iborte, qėllimi i radhės i tė cilit ėshtė tė mėsojė gjuhėn arabe.

http://www.forumivirtual.com/attachments/kuriozitete/17498d1208614675t-spanjolli_me_13_diploma_fakultetesh_edhe_tri_dokto rate-foto_gjeniu.jpg (http://www.forumivirtual.com/attachments/kuriozitete/17498d1208614675-spanjolli_me_13_diploma_fakultetesh_edhe_tri_dokto rate-foto_gjeniu.jpg)

Linka_pz
27-04-08, 11:38
Hungaria planifikon "tatimin nė kravatė"


Ministrja hungareze e kulturės ka zbuluar planet pėr njė lloj tatimi nė kravatė.
"Kravatat dhe fjongot janė tė krijuara nga disenjatorėt, tė cilėt janė artistė, prandaj disa nga pėrfitimet e tyre duhet tė mbėshtesin artin dhe kulturėn nė Hungari", ka thėnė politikania Marta Schneider.

"Dizajni i mirė mbi tė gjitha ėshtė shenjė e kulturės, prandaj ėshtė e drejtė qė Ministria e Kulturės tė pėrfitojė nga kjo”, ka shtuar ajo.

"Njerėzit sot janė mė tė etur tė blejnė njė kravatė Cavalli sesa qė ata ishin para njė shekulli pėr tė blerė njė libėr tė Dikensit", ka pėrfunduar ajo.

Schneider dėshiron qė tė instalojė njė tatim prej 0.8% nė tė gjitha shitjet.


Telegrafi

PipeX
27-04-08, 18:23
Duhet me perfitu dyqysh shteti, keshtu qe ka gjet nje menyr per te perfituar.

Linka_pz
09-05-08, 19:34
Violinisti mban koncert privat per shoferin qe ia ktheu violinen

Nje violinist i cili kishte harruar violinen e tij 285- vjecare ne nje taksi ne SHBA, ka mbajtur koncert per ta falenderuar shoferin, i cili i ka kthyer atij instrumentin. Philippe Quint ka performuar privatisht per 30 minuta ne nje taksi ne aeroportin nderkombetar.
Ai e kishte harruar violinen e tij,ne nje taksi deria po kthehej nga aeroporti. Shoferi Mohamed Khalil ka kontaktuar te nesermen me te dhe ia ka kthyer violinen. Khail dhe familja e tij jane te ftuar ne koncertin e ardhshem te Quint ne New York.

PipeX
10-05-08, 10:48
Me pas qen ndonje shqiptar ja kish vjedh menjehere hahahha..

Linka_pz
13-05-08, 13:45
Celulari me i shtrenjte ne bote:

Svizeriani, peshku i arte eshte celulari me i shtrejnte ne bote. Eshte $1.3 miljone perberesit teknike, 1,800 diamonde, 18 karatesh me are te bardhe.

http://www.forumivirtual.com/attachments/kuriozitete/17888d1210571985t-kuriozitete_nga_bota-expensive_cellphone.jpg (http://www.forumivirtual.com/attachments/kuriozitete/17888d1210571985-kuriozitete_nga_bota-expensive_cellphone.jpg)


Vrasesi me i madh i gjitha koherave:

Behram, nje Indjan, lider i nje kulti eshte vrasesi me i madh ne seri qe historia e njerezimit ka njohur ndonjehere. Ai eshte denuar per vrasjen e 931 njerezve nga viti 1790 deri ne vitin 1830. Sipas deshmive ai i vriste viktimat duke perdorur rroba.


Vendet qe kane fituar me shume Miss Universin:

Venezuela 5
India 5
Britania 4
Suedia 3
Xhamaika 3
Hollanda 3
SHBA 2
Afrika e Jugut 2
Islanda 2
Finlanda 2
Argjentina 2.


(http://www.forumivirtual.com/attachments/kuriozitete/17888d1210571985-kuriozitete_nga_bota-expensive_cellphone.jpg)

Linka_pz
20-05-08, 19:26
http://images.mt.net.mk/images/davidblain.jpg
David Blaine ka vendosur rekordin botėror, duke mbajtur frymėn pėr 17 minuta e katėr sekonda, nė shfaqjen "Oprah Winfrey Show".

Blane, njė herė ka ndenjur 1 jave brenda njė arkivoli, por mė parė ka thithur oksigjen tė pastėr pėr tė larguar dyoksidin e karbonit nga gjaku.

Vendosja e kėtij rekordi ishte "ėndrra e jetės", tha ai, gjė tė cilėn e arriti duke ndenjur vegjetativ.

"Ndihem shumė mire", thotė ai, ndėrsa doli nga uji pasi kishte thyer rekordin e mėparshėm prej 32 sekondash.

"Tė them tė vėrtetėn fillova tė dyshoj nė do t'ia dilja, pasi kurrė s'e kisha bėrė ndėrsa zemra mė rrihte kaq shumė", shton ai.

Dardan Kastrati
15-10-08, 13:59
Femra qe nuk beri SEX kurre?!

Britanikja 105 vjeēare, Klara, zbulon fshehtėsinė e jetėgjatėsisė sė saj. Ajo thotė – PA SEKS! Klara sigurisht ėshtė virgjėresha mė e vjetėr nė botė. Ajo asnjėherė nuk ka pasur seks, ndėrsa arsyeja ėshtė, siē thotė ajo – ‘’nuk kam pasur kohė’’! Klara ka filluar tė punoj pėr ekzistencė qė si 12 vjeēe, ndėrsa mė vonė puna dhe interesi pėr gjėrat tjera e kanė lėnė atė pa dėshirė pėr gjininė e kundėr. Ajo kujton fundosjen e Titanikut dhe Luftėn e Parė Botėrore. Sekretarja e dikurshme e cila para pak kohe festoj 105 vjetorin e lindjes, thotė se nuk ndjenė keqardhje pse s’ka pasur seks, sepse nė realitet as qė e di se si ėshtė. ‘’Miqtė mė pyetnin se mos jam lesbike. Por pėrgjigjja ishte – jo! Unė isha e zėnė me punė dhe asnjėherė nuk kam qenė e interesuar apo tė kisha nevojė pėr seks. Nuk kam pasur as tė dashur’’, shprehet virgjėresha Klara.

Loqki...1sT
17-10-08, 14:51
Shėrbimi dentar mė i mirė nė botė
Kailesh Solanki, i cili ėshtė dentist nė Traffort, ka marrė masa ekstreme pėr tė qetėsuar nervat e pacientėve. Ai kombinon terapinė e aromaterapisė, manikyrit, kufjeve me muzikė dhe pamjet vizuale tė filmave artistikė. Tė gjitha kėto ndodhin kur pacienti ėshtė ulur nė ndenjėse dhe dentisti punon. Praktika e tij, “Kissdental”, ka fituar titullin “Praktika mė e mirė e vitit”. Pėr pacientėt qė kanė me dhjetėra orė punė nė klinikėn “Flixton”, Kailesh ka ndėrtuar njė vidiotekė me filma. Ata qė kanė vetėm takime tė shkurtra mund tė shohin pjesė filmime nga serialet “Friends” dhe “Only Fools and Horses”. Prandaj nė vend tė dhimbjes, problemi mė i madh pėr pacientėt do tė jetė ai si t’i shpėtojnė tė qeshurave. Trajtimi novator i Kalilesh u ka pėlqyer pacientėve, tė cilėt qėndrojnė edhe mė shumė nė kafen e klinikės. Kailesh, 27-vjeēar, ka filluar tė praktikojė shėrbimet manikyrit dhe pedikurit tek pacientėt dy vite mė parė. Ai thotė: “Disa pacientė janė shumė tė trembur. Shtatėdhjetė pėrlind e atyre qė shfaqen nė derė shtangin nga frika. Ndoshta kanė patur eksperienca tė kėqija nė tė kaluarėn dhen nuk kanė kurajėn tė ulen nė ndenjėsen e dentistit”. Kailesh pėrdor kufje qė shuajnė 80 pėr qind tė zhurmės sė turjelės, ndėrsa filmat pacientėt i shikojnė pėrmes njė palė syzeve speciale, tė cilat pacientit i duket sikur ndodhet para ekranit. “Ndjehem mirė kur pacientėt kthehen pėrsėri gjashtė muaj mė vonė duke buzėqeshur”, thotė ai.

Loqki...1sT
17-10-08, 14:54
Ushtari britanik martohet nė distancė
Njė ushtar qė shėrben me Ushtrinė Britanike nė Basra, ėshtė “martuar” me tė dashurėn e tij, edhe pse ēifti ndodhet me mijėra kilometra larg njėri-tjetrit. Ceremonia e ēuditshme u organizua nė njė tendė nė shkretėtirėn irakene. E dashura e tij, 21-vjeēarja Josephine Aggrey, mori pjesė nėn njė ceremoni tradicionale nė Ghana. Vikari bėri fjalimin normal dhe vėllai i LBdr Lomotey-t qėndronte pranė saj dhe vendosi unazėn nė gisht. Nė tė njėjtėn kohė nė Basra, shokėt e regjimentit, me njė grumbull tullash tė cilave u kishin veshur njė palė rroba plazhi nė vend tė Josephine-s, organizuan ceremoninė e tyre.

Murgesha
29-08-10, 21:58
Informacionet qė vijojnė janė tė vėrteta.http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs133.snc1/5696_244040400353_135633570353_8179624_7870034_n.j pg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=8179624&op=1&view=all&subj=116659826299&aid=-1&auser=0&oid=116659826299&id=135633570353)Abraham Lincoln u zgjodh nė Kongres nė 1846-ėn.

John F. Kennedy u zgjodh nė Kongres nė 1946-ėn.


Abraham Lincoln u zgjodh president nė 1860-ėn.

John F. Kennedy u zgjodh president nė 1960-ėn.


Mbiemrat Lincoln dhe Kennedy pėrbėhen tė dy nga 7 gėrma dhe qė tė dy konsiderohen si mbrojtėsit mė tė mėdhenj tė tė drejtave tė njeriut.

Gratė e tė dy presidentėve humbėn fėmijė kur banonin nė shtėpinė e bardhė.

Tė dy presidentėt u vranė me goditje nė kokė.


Tė dy presidentėt pushuan sė jetuari ditėn e mėrkurė.

Sekretaria e Lincoln quhej Kennedy si dhe sekretaria e Kennedit quhej Lincoln.


Tė dy u vranė nga njerėz qė vinin nga jugu.

Emrat e pasardhėsve tė tyre pėrbėheshin nga 7 gėrma, pasi qė tė dy quheshin Johnson.
Andrew Johnson qė pasoi Lincoln-in, lindi mė 1808-ėn kurse Lyndon Johnson qė pasoi Kennedy-in lindi mė 1908-ėn.


http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs153.snc1/5696_244041195353_135633570353_8179637_6120177_n.j pg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=8179637&op=1&view=all&subj=116659826299&aid=-1&auser=0&oid=116659826299&id=135633570353)John Wilkes Booth, qė vrau Lincoln-in, lindi nė 1839-ėn

Lee Harvey Oswald, qė vrau Kenned-in, lindi nė 1939-ėn

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs133.snc1/5696_244040715353_135633570353_8179626_3209458_n.j pg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=8179626&op=1&view=all&subj=116659826299&aid=-1&auser=0&oid=116659826299&id=135633570353)
Lincoln vdiq nė njė kinema qė quhej Kennedy.

Kennedy vdiq nė njė makinė qė quhej Lincoln.


John Wilkes Booth iku nga kinemaja dhe u arrestua nė njė ndėrtesė.

Lee Harvey Oswald iku nga njė ndėrtesė dhe u arrestua nė njė kinema.


Tė dy vrasėsit u vranė pėrpara se tė kryhej proēesi gjyqėsor.Tani ajo qė ėshtė mė e habitshmja...

Pikėrisht njė javė pėrpara se tė vritej, Lincoln ishte me pushime nė Monroe Maryland.

Pikėrisht njė javė para se tė vritej, Kennedy ishte me "pushime" me Marilyn Monroe.

Janė vallė vetėm koeēidenca, apo forca okulte provokuan tė dyja ngjarjet ?http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs133.snc1/5696_244043640353_135633570353_8179757_5783743_n.j pg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=8179757&op=1&view=all&subj=116659826299&aid=-1&auser=0&oid=116659826299&id=135633570353)

elvio
29-08-10, 22:20
sa e habitshme postimi i mesipermLexo me poshte dhe shiko cfare llogaritjesh kane bere, interesant!!!!!!!!!!
Vėrtetė aktualisht ėshtė shum tronditėse!!

(Sidomos pjesa e fundit, por lexoje sė pari tė tėren)


>1. New York City ka gjithsej 11 germa


>2. Afghanistan ka gjthsejė 11 germa.


>3. Ramsin Yuseb (Terroristi i cili ka kėrcėnuar se do t'i shkatrrojė kullat binjake nė vitin 1993) poashtu ka gjithsejė 11 germa.


>4. George W Bush poashtu ka 11 germa.
Kjo mund tė jetė njė koinēidencė e thjeshtė, por i ben gjėrat mė interesante kėtu:

>1) New York ėshtė Shteti i 11-tė.


>2) Aeroplani i parė i cili ėshtė pėrplasur pėr kullat binjake ka qenė fluturimi numėr 11.


>3) Fluturimi numėr 11 ka bartur 92 persona (9+2=11).


>4) Fluturimi numėr 77 i cili po ashtu ėshtė pėrplasur pėr kullat binjake ka bartur 65 udhėtarė (6+5=11)


>5) Tragjedia ka ndodhur me 11 Shtatorė, apo ashtu siqė tani ėshtė e
njohur 9/11 (9+1+1=11)


> 6) Kjo datė ėshtė e ngjajshme me numrin e emergjences
sė servisit telefonik 911 (9+1+1=11)


>Njė koinēidencė e plotė apo jo??:


>1) Numri total i viktimave nė avionėt e rrėmbyer ka qenė 254 (2+5+4 =11).


>2) 11 Shtator-i ėshtė dita e 254 me radhė nė vitin kalendarik.
Prap kemi (2+5+4=11).


>3) Bombardimi i Madridit ka ndodhur me 3/11/2004 (3+1+1+2+0+0+4=11).


>4)Tragjedia e Madridit ka ndodhur 911 dite (9+1+1=11) ditė pas incidentit tė
kullave binjake.


>Tani kjo ėshtė ajo qė gjėrat i bėnė tė mbinatyrėshmė (tė frikėshme):


> Simboli mė i njohur pėr SHBA-tė, pas yjeve & shiritave, ėshtė
Shqiponja.


> Vargjet mė poshtė janė tė marrura nga Kurani, libri i shenjte
Islamik:


> 'Pasi qė ėshtė e shkruar se njė bir Arabie do ta zgjoi
Shqiponjėn


> Frikėsuese. Tėrbimi i Shqiponjės do tė bie mbi tokat e ALLAHUT
pėrderisa disa popuj tė shėndruar nė dėshprim akoma mė tė kėnaqur: pėr
tėrbimin e Shqiponjės Frikėsuese pastruan tokat e ALLAHUT dhe aty ka
pasur PAQE. Ky citat ėshtė numėr 9.11 nga KURANI.

Murgesha
15-01-11, 21:55
Lind foshnja me dy dhėmbė
http://zhurnal.mk/data/news/femijamedydhembe.jpg
Londėr* 14 janar - Njė bebe e sapolindur befasoi prindėrit dhe jo vetėm ata* pasi lindi me dy dhėmbė.

Kjo ka habitur prindėrit dhe mjekėt* pasi siē dihet procesi i daljes sė dhėmbėve te foshnjat nis diku nga mosha gjashtė muaj e mbi.

Oliver James* foshnja e ardhur nė jetė vetėm disa ditė mė parė* ka dy dhėmbė nė nofullėn e poshtme.

Prindėrit e tij* Joanne Jones* 31 vjeēe* dhe Lee* 32 vjeē* thanė se vizitėn e parė tė foshnjės sė tyre nuk e bėnė te pediatri* por te dentisti.
110 vjeēari gjen gruan e 6-tė nėpėmjet shpalljes nė gazetė
http://zhurnal.mk/data/news/hands_old_young.jpg

Edhe pse eshte 110 vjeēar dhe ka qene i martuar pese here dhe ka 20 nipa e 40 sternipa* Ahmad Mohamad Isa nga Malajzija* ka vendosur te kerkoje nje shoqeruese jetesore te re.
Meqenese me nuk eshte ne ditet me te mire te tij per te dale* Ahmad ka vendosur qe gruan e re ta gjeje nepermjet nje shpallje ne gazetat lokale.

''S'ka rendesi kush eshte ajo* perderisa me gatuan. Ndihem i vetmuar dhe kam frike te fle vetem. Sikur te kisha grua*ajo do te kujdesej per mua''* ka thene Ahmad ne shpallje. Per shkak te moshes se shtyer* Ahmad ka problem me shikim dhe degjim. Kater nga pese grate e tij kane vdekur* ndersa nga njera eshte ndare.

Shpalljes se Ahmad i eshte pergjigjur 82 vjeēarja Sanah Ahmad* e cila ka mbetur e ve para 30 vitesh dhe ka nente femije.
Ajo ka treguar se i ka pelqyer Ahmad* meqenese e kujton ne bashkeshortin e ndjere.Pas 70 vitesh sė bashku* ndėrrojnė jetė pėr njė ditė
http://zhurnal.mk/data/news/martesa.jpg
Njė ngjarje e ndodhur ne Angli* gjason me nje histori e vėrtetė prej Romeo e Zhuliete.

Doren dhe Bert Swan* te martuar prej 70 vitesh* ndėrruan jetė pothuajse njėkohėsisht nė Angli njė ditė mė parė.
Bert* 93 vjeēar mbylli syte pergjithmone nė njė spital nė Suindon* pas njė infeksioni tė brendshėm* vetėm 11 orė pasi gruaja e tij Doreen* 91-vjeēare kishte nderruaj jete papritams. Pasi ishte i hospitalizuar* Bert nuk e kuptoi lajmin per vdekjen e bashkeshortes.

Ata ishin martuar nė tė 20-tat e tyre* dhe ashtu siē qendruan pėr 70 vjet prane njeri-tjetri* ashtu edhe do tė varrosen.

Hajra
16-01-11, 11:09
A thu murgesh a do te filloin te lindin femij qe flasin dhe hecin posa te lindin* sepse njeriu po behet gjdoher e me perfekt evolucioni éshte ne pytje.

Guri i madh
16-01-11, 13:04
A thu murgesh a do te filloin te lindin femij qe flasin dhe hecin posa te lindin* sepse njeriu po behet gjdoher e me perfekt evolucioni éshte ne pytje.po bile me qant drejt e ne klasen e par me que :biggrin:

Murgesha
16-01-11, 13:13
A thu murgesh a do te filloin te lindin femij qe flasin dhe hecin posa te lindin* sepse njeriu po behet gjdoher e me perfekt evolucioni éshte ne pytje.

Nuk mund te pergjigjem as pozitivisht e as negativisht.

Kam ndegju andej ka shqiptarhonja qe femijet e sotem po lindin me fakultet te kryer* ky bebushi qe ka lind me dhembe eshte shum mbrapa tanve ha*hahahaahahahaha.

P.S e solla vetem si kuriozitet* kam ndegju qe disa personalitete si p.sh Bonaparta* Hitleri e shum te tjer kan lindur me dhembe* sa eshte e vertet nuk e di!

Hajra
16-01-11, 13:21
po bile me qant drejt e ne klasen e par me que :biggrin:


me qant Gucci hahahah inkluzivisht librat e lapsi me gum hahahha...

P.S. Murgesha nuk pakem ndegju qe Hitleri ka linde me dhemb ishalla nuk na del edhe ky naj gjys hitleri hahahah..

Kaloni mire

Murgesha
23-01-11, 19:44
Sė shpejti shpėrthimi i yllit qė do tė ndriēojė Tokėn dy javė rresht


Toka sė shpejti do tė mund tė fitojė diellin e dytė* por pėr tė paktėn njė ose dy javė. Njėri nga yjet mė tė shndritshme tė qiellit tonė do tė shndėrrohet nė supernova* ndėrsa shpėrthimi mund tė ndodhė kėtė vit* shkruan gazeta londineze “Daily mail”.

Astro-fizikanėt thonė se gjiganti i kuq Betelgez nė plejadėn Orion* ylli i nėntė pėr nga madhėsia nė qiellin tonė* qė ndodhet 640 vjet drite larg nesh* po e humb masėn* e cila ėshtė shenjė e kolapsit tė gravitacionit.

Bred Karter* fizikan pranė Universitetit tė Kuinslendit Jugor* ka shpjeguar se ylli ėshtė duke shpenzuar karburantet e domosdoshme tė bėrthamės.

“Ky karburant e bėn Betelgezin tė ndritshėm dhe e mban atė. Kur tė mbetet pa karburant* ylli do tė shkatėrrohet dhe kjo do tė ndodhė shumė shpejt”* ka thėnė Karter.

Shpėrthimi* i cili do tė pasojė* do tė jetė dhjetėra miliona herė mė i ndritshėm se sa Dielli* qė do tė thotė se do tė ketė 24 orė dritė nė Tokė dhe pėr dy javė do tė duket sikur kemi dy diej.

“Do tė shpėrthej dhe do tė ndriēojė gjithēka. Do tė shohim njė dritė tė pabesueshme pėr njė periudhė tė shkurtėr* dy javė* dhe pas disa muajve drita do tė fillojė tė zbehet dhe nė fund do tė jetė vėshtirė qė tė shihet ndonjė gjė”* shpjegon Karter.

Shpėrthimi mund tė ndodhė* vetėm ėshtė ēėshtje kohe. Kjo mund tė ndodhė para pėrfundimit tė vitit tė ardhshėm.

Hajra
24-01-11, 19:23
71 vjeēari nga Rahoveci bėhet me djalė pas 14 vajzave


Artan Haraqia | 24-01-2011 14:26 CET
Ndodh edhe kjo. Rexhep Kastrati nga fshati Zatriq i komunės sė Rahovecit* ėshtė gėzuar me lindjen e njė djali dhe atė pas katėrmbėdhjetė vajzave.
Por* e pabesueshmja nuk pėrfundon kėtu. Rexhepi* ka as mė pak e as mė shumė por rrumbullak shtatėdhjetė e njė vjet.
Ngjarja qė mahniti tė gjithė ata qė morėn vesh* ndodhi nė Spitalin Rajonal “Isa Grezda” nė Gjakovė* nė njė pėrkujdesje tė mrekullueshme tė mjekėve. Por* edhe pse nuk pranojnė tė flasin mė shumė se si ėshtė zhvilluar ngjarja* mjekėt thonė se vetė ardhja e djalit pas katėrmbėdhjetė vajzave* ėshtė mrekulli qė nuk do shumė koment.
E mė i kėnaquri me kėtė mrekulli* ėshtė vetė babai i fėmijėt* plaku Rexhep. Teksa kishte ardhur nė spital pėr ta marrė me vete familjen e tij* ai dukej se po fluturonte nga gėzimi. Me buzėqeshje nė fytyrė e me shumė dashuri* plaku po ua kthente urimet tė gjithė atyre qė i dilnin pėrpara dhe i uronin lindjen e djalit.
“Se ėshtė djalė e kam marrė vesh nė muajin e tretė tė shtatzėnisė. Nė fillim nuk e besova dhe i thashė njėrės prej vajzave tė mia qė ishte me mua qė tė mos ia thoshte askujt kėtė gjė.
Doja tė bindesha se a ishte e vėrtetė apo jo”* e shpjegonte plaku momentin kur kishte marrė vesh se nė jetėn e tij po i hynte djali i shumėpritur.
Rexhepi* 71-vjeēar* kėtė gėzim e pėrjetoi me gruan e tij tė dytė* njė mesogrua qė e mori nė njė fshat tė Shqipėrisė sė veriut.
Gruaja e parė ia dhuroi atij njėmbėdhjetė vajza. Njėsoj e filloi edhe gruaja e dytė* e cila solli nė jetė edhe tri vajza tjera. E kur tė gjitha shpresat pėr njė trashėgimtar pothuajse kishin humbur* ndodhi ajo qė pėr plakun ishte mrekulli.
Edhe pse asnjėherė nuk ėshtė hidhėruar me faktin se ka pasur vetėm vajza* 71-vjeēari thotė se ėshtė gėzuar pėr djalin pėr dy arsye. “Jam gėzuar se familja ime do tė rritet tash e tutje. Po ashtu jam gėzuar se vajzat e mija* tashmė do ta kenė derėn e hapur nė shtėpinė e tyre.
Gjithmonė kam pasur frikė se pas vdekjes sime ato nuk do tė kenė shtėpi tė tyre* e kjo frikė tani nuk ekziston mė”* thoshte ai me gėzim.
Nga katėrmbėdhjetė vajzat e Rexhepit* dhjetė prej tyre janė tė martuara dhe me fėmijė. Shumė prej tyre* e kishin shoqėruar tė atin nė spital dhe sė bashku po pėrgatiteshin pėr tė festuar lindjen e vėllait.
E padyshim qė lindja e kėtij djali* pėrveē babait* gėzim solli edhe te nėna. Por* mė shumė se pėr vete* nusja e re ishte gėzuar pėr bashkėshortin e saj. “ Jam shumė e lumtur qė arrita t’ja dhuroj njė djalė burrit tim.
Shpresoj se do tė ketė jetė tė gjatė dhe tė jetojė i lumtur me motrat e veta dhe tėrė familjen e tij”* thoshte ajo.
Gėzimi dhe festa e kėsaj familjeje tė varfėr rahovecase do tė vazhdojė edhe nė shtėpinė e tyre. Djali i shumėpritur* mbase do tė jetė arsye qė pėrveē familjes* pėr disa ditė mė radhė tė festojė i tėrė fshati Zatriq.

valiii
24-01-11, 19:51
Hahahaaa... Hajro ky i posalinduri i paska 10 motra te martume* tash parameno daja (ky i sapolinduri) me i ri se nipat (femijet e motres) lol.
U rrite me prind ky djale :))

Hajra
24-01-11, 22:51
Hahahaaa... Hajro ky i posalinduri i paska 10 motra te martume* tash parameno daja (ky i sapolinduri) me i ri se nipat (femijet e motres) lol.
U rrite me prind ky djale :))

Edhe une po i bashkangjitem urimit tende* se me te vertet kuriozitet ne qdo aspekt hahaah....

lovely
25-01-11, 09:19
Hajrush* vete a ka nej nip? ... :D

Hajra
25-01-11, 09:50
Hajrush* vete a ka nej nip? ... :D

ani kishe nuk po e din qe mixh e kom hahahahah...a po vjen me festu se shum jena gezu.

lovely
25-01-11, 09:51
ani kishe nuk po e din qe mixh e kom hahahahah...a po vjen me festu se shum jena gezu.


veq me Minushin se vet tutna* a jeni t qart qashtu familjarisht a veq plaki? hahahahahahahahaa

Hajra
25-01-11, 09:53
veq me Minushin se vet tutna* a jeni t qart qashtu familjarisht a veq plaki? hahahahahahahahaa

o hoxhes gjith telashe i del me kabilen ton hahahahahaah...

lovely
25-01-11, 09:54
o hoxhes gjith telashe i del me kabilen ton hahahahahaah...prit se ta gjeta zgjedhjen* merrne hoxhonice hahahahahahahaahahahahahaa

Hajra
25-01-11, 09:55
jo me kan hoxhonic qohmi krejt hahahahah...

lovely
25-01-11, 09:58
jo me kan hoxhonic qohmi krejt hahahahah...


e valla qka po disni palidhje pra? hahahahahahahahahahahaa

Hajra
25-01-11, 10:02
e valla qka po disni palidhje pra? hahahahahahahahahahahaa

valla veq qe po na mashtrojn qe nat tjetren ane ma shume ka edhe ma te mira jon se kurr se kishim dek hahahahahahah....

lovely
25-01-11, 10:04
valla veq qe po na mashtrojn qe nat tjetren ane ma shume ka edhe ma te mira jon se kurr se kishim dek hahahahahahah....po kush t ka thane qe je tu shku n xhennet? hahahahahahahaha

Hajra
25-01-11, 13:07
po kush t ka thane qe je tu shku n xhennet? hahahahahahahaha


bileten per qatje e kom ishalla nuk eshte fallc haahahah....

Janna
27-01-11, 13:34
Norvegji* burgu me pese yje...

Qeli individuale* palestra* njė park pėrreth dhe njė vilė pėr tė kaluar fundjavat me familjen. Megjithatė* jo tė gjithė tė burgosurit janė tė lumtur.

Tre djem luajnė me letra nė njė sallon plot dritė* tė arreduar sipas stilit “Ikea”. Nė fund tė dhomės bie nė sy njė televizor plazma* ndėrsa nė kėndin e kuzhinės dy djem tentojnė tė pėrgatisin nga njė sanduiē. Pak mė tutje* njė korridor me njė sėrė portash tė mbyllura. Njė shtėpi studentėsh superluksoze? Nėse nuk do tė ishte pėr “kafazin” brenda tė cilit ndodhen dy persona me uniformė qė shohin ēdo lėvizje pėrmes njė muri xhami* mund tė mendohej. Ndodhemi nė burgun e Haldenit* njė orė me makinė nga juglindja e Oslos* i konsideruar si njė ndėr mė modernit nė botė. I inauguruar nė muajin prill me prezencėn e mbretit Harald* ai nuk u prit mirė nga gazetarėt dhe kritikėt. “Ėshtė absurde tė mendosh se njė burg ka njė standard mė tė lartė se disa apartamente ku unė kam banuar”* - ka komentuar njė gazetar i revistės amerikane “Fast Company”. Ndėrsa nė njė bloger shkruhej: “Nėse duhet tė bėsh krime ndonjėherė nė jetė* bėjini nė Norvegji”. Tė interesuarit direkt* tė burgosurit* nuk duken edhe aq entuziastė. “Burgu mbetet gjithmonė burg* - thotė Stiani 38- vjeēar* qė ėshtė duke studiuar edhe ekonomik nė distancė. - Gjėrat thelbėsore nuk janė televizori dhe dushi nė qeli. Shumė do tė donin tė ktheheshin nė burgun ku ndodheshin mė parė* se aty ka mė shumė liri”. Burgu i Haldenit* qė ka kushtuar 171 milionė euro* ėshtė i dyti nė vend pėr sa i pėrket kapacitetit* me 252 tė burgosur* secili me qeli individuale prej 12 metra katrorė secila* por mė i madhi i Skandinavisė pėr sa i pėrket sipėrfaqes: 30 hektarė. Muri i madh rrethues fshihet nga njė copė e madhe pylli* qė arkitektėt vendosėn ta pėrfshijnė nė kompleks. Kėshtu* teksa sheh nga dritarja tė duket vetja sikur jeton nė ndonjė vilė tė gjelbėruar nė mes tė pyllit. Pėr tė shkuar nė shkollė* punė dhe qendrėn rikrijuese* tė burgosurit duhet tė dalin nga qelia dhe tė ecin mes pemėve. Mes strukturave pėr kohėn e lirė spikat njė palestėr me mur pėr t’u ngjitur* njė sallė provash dhe njė studio regjistrimi. Biblioteka ka rreth 4 mijė tituj librash* pėrveē revistave dhe DVD-ve. Komfortet e Haldenit janė modeluar mbi atė qė sistemi i burgut norvegjez e quan “parimi i normalitetit”: burgimi duhet t’i afrohet sa mė shumė tė jetė e mundur jetės pėrtej murit* deri kur hyrja e tij sėrish nė shoqėri tė bėhet nė mėnyrė sa mė natyrale dhe rreziku i pėrsėritjes tė reduktohet nė maksimum. “Kush ėshtė dėnuar ka tė njėjtat tė drejta si tė gjithė qytetarėt e tjerė* - shpjegon Synnove Sorland* koordinatore e aktiviteteve artistike dhe kulturore brenda burgut. - Humbja e lirisė duhet tė jetė i vetmi element ndėshkues. Nuk ėshtė shkruar nė asnjė vend qė dritaret duhet tė jenė tė vogla dhe me hekura ndėrsa ushqimi i keq* apo qė njė njeri duhet tė pėrballet me abuzimet. Janė principe tė kodifikuara nė tė gjitha bindjet ndėrkombėtare* qė shpesh pėr fat tė keq nuk aplikohen”. Duke u nisur nga statistikat* metoda duket se funksionon pėr mrekulli. Njė studim i fundit tregon se vetėm 20 pėr qind e atyre qė kanė kryer njė dėnim kthehen nė burg dy vjet pasi kanė dalė* kundrejt 60 pėr qind qė ėshtė kjo shifėr nė Angli. Nė njė tavolinė nė mensėn elegante tė personelit ulet njė grup me vajza tė veshura me uniformė* ku asnjėra nuk duket se i kalon tė 30-at. Ashtu si kolegėt e tyre meshkuj* lėvizin tė paarmatosura* vetėm me njė sistem tė vogėl alarmi qė mund tė aktivizohet nė rast nevoje. Ellen Sofie Solbraekke* bashkėpunėtore e ngushtė e drejtorit* Are Hoidal* ėshtė e bindur se pak feminilitet ėshtė i nevojshėm pėr tė ulur tensioni. “Ka shumė gjėra qė ne mund t’u themi tė burgosurve me qetėsi* si pėr shembull: ndoshta tani duhet tė bėsh njė dush* ose shiko* bluza jote qenka bėrė me njolla* le ta vendosim nė lavatriēe. Njė burrė nuk mund tė bėjė komente tė tilla”. Brenda lokaleve ku gjendet shkolla ėshtė e vėshtirė tė dallosh tė burgosurit nga mėsuesit. Nė ofiēinė dhe nė zdrukthėtari* tė burgosurit menaxhojnė me kujdes makineri industriale tė tipave tė ndryshme. Disa pikturojnė* tė tjerė ndjekin kurse pėr kuzhinier* tė veshur me pėrparėse dhe kapuē tė bardhė. T’i shohėsh kėshtu* ėshtė e vėshtirė tė dallosh tek ata tipare kriminale. Por* shpesh pamja e parė tė gėnjen. “Nuk duhet harruar se ky ėshtė njė burg i sigurisė sė lartė. Mes tyre ka shumė vrasės* pėrdhunues* shpėrndarės droge. Ne bėjmė gjithēka pėr t’i nxjerrė njerėz mė tė mirė se sa kanė qenė mė parė”* - thotė drejtori. Por* tė burgosurit duket se kanė prioritete krejtėsisht tė ndryshme. “Thonė shumė qė ky burg ėshtė shumė human* por kanė adoptuar rregullat mė tė kėqija tė burgjeve qė ekzistojnė”* - thotė 40- vjeēari Ching* i lindur nė Tajvan dhe i rritur nė Norvegji. Ching ka akoma 16 vjet pėr tė bėrė: “Kalojmė shumė kohė nė izolim* dhe nuk na lėnė t’i pėrdorim strukturat nė dispozicion ashtu si do tė donim. Pėr shembull* nėse nuk marrim pjesė nė aktivitetet sportive tė pasdites* tė mbyllin me ēelės nė qelitė individuale* nė vend qė tė lėnė nė sallon tė bisedosh. E njėjta gjė vlen edhe pėr orėn e ajrosjes. Pastaj rojet janė tė pranishme nė ēdo moment tė ditės dhe nuk na lėnė kurrė vetėm. Po mendoj seriozisht tė bėj njė kėrkesė pėr t’u kthyer nė burgun ku isha mė parė”. Pėrkundrazi* drejtori ėshtė i kėnaqur: “Ndihem mirė kur tė burgosurit thonė se jemi kudo. Kjo ėshtė pjesė e njė strategjie rehabilituese nė nivel kombėtar dhe shėrben pėr tė evituar qė njė kriminel mund tė rekrutojė tė burgosur tė tjerė pėr tė pėrgatitur ndonjė goditje tė re sapo del”. Njė nga kritikat kryesore lidhet me rrezikun qė burgjet me njė standard kaq tė lartė mund tė tėrheqin njė numėr akoma mė tė madh kriminelėsh nga Europa Lindore* qė nė rastin mė tė keq kanė ku mund tė qėndrojnė falas nė njė burg luksoz* por Hoidal nuk ėshtė dakord: “Unė flas me shumė kriminelė tė huaj. Nga ana tjetėr* ata as qė e dinė se ku mund ta kryejnė dėnimin”. Kush vjen nga larg ka disavantazhin qė nuk pret thuajse kurrė vizita dhe qė nuk mund tė pėrdorė dot vilėn e vogėl me sallon dhe dy dhoma gjumi* ku mund tė kėrkosh tė kalosh ndonjė fundjavė me gruan dhe fėmijėt. “Tė gjithė* edhe njerėzit mė tė mirė* nė momente tė caktuara mund tė bėjnė edhe krime. Nėse mundėsitė qė kam kėtu do i kisha pasur qė jashtė* nuk do tė kisha pėrfunduar burrė nė burg”* - thotė nigeriani Paul. Ėshtė e vėshtirė tė parashikohet nėse ky burg dhe fama e tij ndėrkombėtare do tė ndihmojė pėr tė nxjerrė nė jetė njerėz krejtėsisht tė rehabilituar. Njė gjė ėshtė e sigurt* i vetmi i burgosur qė i dha fund jetės kėtu ishte njė i huaj qė kishte pėrpara njė dėnim tė gjatė pėr tė kryer.

Diana007
29-01-11, 23:15
Njė grua nga India* pasi i kishte ngordhur lopa* vendosi tė kujdesej pėr viēin e saj. Viēi i ri ushqehet me qumėshtin e saj dhe gruaja ka ndėrmend ta ushqejė kėshtu derisa tė mos bėhet lopė e madhe dhe e bukur. Chouthi Bai i jep gji viēit tė vjetėr 47 ditė katėr herė nė ditė. “Pasi i ngordhi nėna* e mbaja nė dorė dhe i jepja gji. E kam ushqyer me qumėshtin tim. Unė nuk shoh ndonjė dallim ndėrmjet viēit dhe fėmijės”* thotė Bai* e cila jeton nė njė fshat tė varfėr tė shtetit tė Rajasthanit nė Indi.
Bai nuk sheh asgjė tė pazakontė qė ushqen viēin me gjirin e saj. Lopa pėr hidnusėt megjithatė ėshtė kafshė e shenjtė. Ushqimin e viēit e kompenson me ujė dhe ‘chapatta’ dhe pogaēe me miell gruri. Viēi e ndjek kudo qė shkon dhe ėshtė me tė gjatė tėrė ditės.
“Zotat do tė mbeten tė kėnaqur nėse unė i jap gji si duhet”* thotė Bai.
http://img593.imageshack.us/img593/1323/ehhhhhh.png:eek:


Edhe kete video me shiku ne googel !

9ElFnb48wGQ

Guri i madh
12-04-11, 20:59
Norvegji* burgu me pese yje...

Qeli individuale* palestra* njė park pėrreth dhe njė vilė pėr tė kaluar fundjavat me familjen. Megjithatė* jo tė gjithė tė burgosurit janė tė lumtur.

Tre djem luajnė me letra nė njė sallon plot dritė* tė arreduar sipas stilit “Ikea”. Nė fund tė dhomės bie nė sy njė televizor plazma* ndėrsa nė kėndin e kuzhinės dy djem tentojnė tė pėrgatisin nga njė sanduiē. Pak mė tutje* njė korridor me njė sėrė portash tė mbyllura. Njė shtėpi studentėsh superluksoze? Nėse nuk do tė ishte pėr “kafazin” brenda tė cilit ndodhen dy persona me uniformė qė shohin ēdo lėvizje pėrmes njė muri xhami* mund tė mendohej. Ndodhemi nė burgun e Haldenit* njė orė me makinė nga juglindja e Oslos* i konsideruar si njė ndėr mė modernit nė botė. I inauguruar nė muajin prill me prezencėn e mbretit Harald* ai nuk u prit mirė nga gazetarėt dhe kritikėt. “Ėshtė absurde tė mendosh se njė burg ka njė standard mė tė lartė se disa apartamente ku unė kam banuar”* - ka komentuar njė gazetar i revistės amerikane “Fast Company”. Ndėrsa nė njė bloger shkruhej: “Nėse duhet tė bėsh krime ndonjėherė nė jetė* bėjini nė Norvegji”. Tė interesuarit direkt* tė burgosurit* nuk duken edhe aq entuziastė. “Burgu mbetet gjithmonė burg* - thotė Stiani 38- vjeēar* qė ėshtė duke studiuar edhe ekonomik nė distancė. - Gjėrat thelbėsore nuk janė televizori dhe dushi nė qeli. Shumė do tė donin tė ktheheshin nė burgun ku ndodheshin mė parė* se aty ka mė shumė liri”. Burgu i Haldenit* qė ka kushtuar 171 milionė euro* ėshtė i dyti nė vend pėr sa i pėrket kapacitetit* me 252 tė burgosur* secili me qeli individuale prej 12 metra katrorė secila* por mė i madhi i Skandinavisė pėr sa i pėrket sipėrfaqes: 30 hektarė. Muri i madh rrethues fshihet nga njė copė e madhe pylli* qė arkitektėt vendosėn ta pėrfshijnė nė kompleks. Kėshtu* teksa sheh nga dritarja tė duket vetja sikur jeton nė ndonjė vilė tė gjelbėruar nė mes tė pyllit. Pėr tė shkuar nė shkollė* punė dhe qendrėn rikrijuese* tė burgosurit duhet tė dalin nga qelia dhe tė ecin mes pemėve. Mes strukturave pėr kohėn e lirė spikat njė palestėr me mur pėr t’u ngjitur* njė sallė provash dhe njė studio regjistrimi. Biblioteka ka rreth 4 mijė tituj librash* pėrveē revistave dhe DVD-ve. Komfortet e Haldenit janė modeluar mbi atė qė sistemi i burgut norvegjez e quan “parimi i normalitetit”: burgimi duhet t’i afrohet sa mė shumė tė jetė e mundur jetės pėrtej murit* deri kur hyrja e tij sėrish nė shoqėri tė bėhet nė mėnyrė sa mė natyrale dhe rreziku i pėrsėritjes tė reduktohet nė maksimum. “Kush ėshtė dėnuar ka tė njėjtat tė drejta si tė gjithė qytetarėt e tjerė* - shpjegon Synnove Sorland* koordinatore e aktiviteteve artistike dhe kulturore brenda burgut. - Humbja e lirisė duhet tė jetė i vetmi element ndėshkues. Nuk ėshtė shkruar nė asnjė vend qė dritaret duhet tė jenė tė vogla dhe me hekura ndėrsa ushqimi i keq* apo qė njė njeri duhet tė pėrballet me abuzimet. Janė principe tė kodifikuara nė tė gjitha bindjet ndėrkombėtare* qė shpesh pėr fat tė keq nuk aplikohen”. Duke u nisur nga statistikat* metoda duket se funksionon pėr mrekulli. Njė studim i fundit tregon se vetėm 20 pėr qind e atyre qė kanė kryer njė dėnim kthehen nė burg dy vjet pasi kanė dalė* kundrejt 60 pėr qind qė ėshtė kjo shifėr nė Angli. Nė njė tavolinė nė mensėn elegante tė personelit ulet njė grup me vajza tė veshura me uniformė* ku asnjėra nuk duket se i kalon tė 30-at. Ashtu si kolegėt e tyre meshkuj* lėvizin tė paarmatosura* vetėm me njė sistem tė vogėl alarmi qė mund tė aktivizohet nė rast nevoje. Ellen Sofie Solbraekke* bashkėpunėtore e ngushtė e drejtorit* Are Hoidal* ėshtė e bindur se pak feminilitet ėshtė i nevojshėm pėr tė ulur tensioni. “Ka shumė gjėra qė ne mund t’u themi tė burgosurve me qetėsi* si pėr shembull: ndoshta tani duhet tė bėsh njė dush* ose shiko* bluza jote qenka bėrė me njolla* le ta vendosim nė lavatriēe. Njė burrė nuk mund tė bėjė komente tė tilla”. Brenda lokaleve ku gjendet shkolla ėshtė e vėshtirė tė dallosh tė burgosurit nga mėsuesit. Nė ofiēinė dhe nė zdrukthėtari* tė burgosurit menaxhojnė me kujdes makineri industriale tė tipave tė ndryshme. Disa pikturojnė* tė tjerė ndjekin kurse pėr kuzhinier* tė veshur me pėrparėse dhe kapuē tė bardhė. T’i shohėsh kėshtu* ėshtė e vėshtirė tė dallosh tek ata tipare kriminale. Por* shpesh pamja e parė tė gėnjen. “Nuk duhet harruar se ky ėshtė njė burg i sigurisė sė lartė. Mes tyre ka shumė vrasės* pėrdhunues* shpėrndarės droge. Ne bėjmė gjithēka pėr t’i nxjerrė njerėz mė tė mirė se sa kanė qenė mė parė”* - thotė drejtori. Por* tė burgosurit duket se kanė prioritete krejtėsisht tė ndryshme. “Thonė shumė qė ky burg ėshtė shumė human* por kanė adoptuar rregullat mė tė kėqija tė burgjeve qė ekzistojnė”* - thotė 40- vjeēari Ching* i lindur nė Tajvan dhe i rritur nė Norvegji. Ching ka akoma 16 vjet pėr tė bėrė: “Kalojmė shumė kohė nė izolim* dhe nuk na lėnė t’i pėrdorim strukturat nė dispozicion ashtu si do tė donim. Pėr shembull* nėse nuk marrim pjesė nė aktivitetet sportive tė pasdites* tė mbyllin me ēelės nė qelitė individuale* nė vend qė tė lėnė nė sallon tė bisedosh. E njėjta gjė vlen edhe pėr orėn e ajrosjes. Pastaj rojet janė tė pranishme nė ēdo moment tė ditės dhe nuk na lėnė kurrė vetėm. Po mendoj seriozisht tė bėj njė kėrkesė pėr t’u kthyer nė burgun ku isha mė parė”. Pėrkundrazi* drejtori ėshtė i kėnaqur: “Ndihem mirė kur tė burgosurit thonė se jemi kudo. Kjo ėshtė pjesė e njė strategjie rehabilituese nė nivel kombėtar dhe shėrben pėr tė evituar qė njė kriminel mund tė rekrutojė tė burgosur tė tjerė pėr tė pėrgatitur ndonjė goditje tė re sapo del”. Njė nga kritikat kryesore lidhet me rrezikun qė burgjet me njė standard kaq tė lartė mund tė tėrheqin njė numėr akoma mė tė madh kriminelėsh nga Europa Lindore* qė nė rastin mė tė keq kanė ku mund tė qėndrojnė falas nė njė burg luksoz* por Hoidal nuk ėshtė dakord: “Unė flas me shumė kriminelė tė huaj. Nga ana tjetėr* ata as qė e dinė se ku mund ta kryejnė dėnimin”. Kush vjen nga larg ka disavantazhin qė nuk pret thuajse kurrė vizita dhe qė nuk mund tė pėrdorė dot vilėn e vogėl me sallon dhe dy dhoma gjumi* ku mund tė kėrkosh tė kalosh ndonjė fundjavė me gruan dhe fėmijėt. “Tė gjithė* edhe njerėzit mė tė mirė* nė momente tė caktuara mund tė bėjnė edhe krime. Nėse mundėsitė qė kam kėtu do i kisha pasur qė jashtė* nuk do tė kisha pėrfunduar burrė nė burg”* - thotė nigeriani Paul. Ėshtė e vėshtirė tė parashikohet nėse ky burg dhe fama e tij ndėrkombėtare do tė ndihmojė pėr tė nxjerrė nė jetė njerėz krejtėsisht tė rehabilituar. Njė gjė ėshtė e sigurt* i vetmi i burgosur qė i dha fund jetės kėtu ishte njė i huaj qė kishte pėrpara njė dėnim tė gjatė pėr tė kryer.ktu qenka mir me shkue veq per pushime as me hargjue

Diana007
05-05-11, 20:00
http://www.albeu.com/dokumenta/foto/cifti_i_vjeter.jpegP

Po, do tė martohem me ty, por kur tė mbushėsh 100 vjeē”. Ishte ky premtimi qė 30 vjet mė parė Rose Pollard i bėri tė fejuarit tė saj Forrest Lunsway. Atėherė ajo ishte 60 vjeēe, ndėrsa ai 70. Kur Forrest Lunsway mbushi 100 vjeē Rose ėshtė detyruar qė tė mbajė premtimin e saj pėr t’u martuar.
Me dasmėn e tyre, ata janė bėrė ēifti mė i vjetėr nė botė qė shkon nė altar. Rose e Forrest ishin njohur nga miq tė pėrbashkėt, pasi Rose kėrkonte njė njeri me tė cilin tė kėrcente.
Tashmė ata janė mė shumė se partnerė vallėzimi, janė burrė e grua.

qVg7pc3B5_A

Diana007
09-05-11, 18:57
Vajza e vogėl qe shpėtoi tė vėllan nga kanceri http://www.magjistari.com/templates/comaxium/images/pdf_button.png (http://www.magjistari.com/index.php?view=article&catid=69%3Akuriozitete&id=928%3Avajza-e-vogel-qe-shpetoi-te-vellan-nga-kanceri&format=pdf&option=com_content&Itemid=232&lang=en) http://www.magjistari.com/templates/comaxium/images/printButton.png (http://www.magjistari.com/index.php?view=article&catid=69%3Akuriozitete&id=928%3Avajza-e-vogel-qe-shpetoi-te-vellan-nga-kanceri&tmpl=component&print=1&layout=default&page=&option=com_content&Itemid=232&lang=en) http://www.magjistari.com/templates/comaxium/images/emailButton.png (http://www.magjistari.com/index.php?option=com_mailto&tmpl=component&link=aHR0cDovL3d3dy5tYWdqaXN0YXJpLmNvbS9pbmRleC5wa HA%2Fb3B0aW9uPWNvbV9jb250ZW50JnZpZXc9YXJ0aWNsZSZpZ D05MjglM0F2YWp6YS1lLXZvZ2VsLXFlLXNocGV0b2ktdGUtdmV sbGFuLW5nYS1rYW5jZXJpJmNhdGlkPTY5JTNBa3VyaW96aXRld GUmSXRlbWlkPTIzMiZsYW5nPWVu&lang=en)

http://www.magjistari.com/images/stories/ibolt_gg234889_4064842_resized.jpg

I vėllai ishte me tumor nė tru , pra ishte destinuar pėr tė vdekur .Prindėrit e tyre ishin shumė tė varfėr , por kishin bėrė tė pamundurėn pėr birin e tyre , duke i shpenzuar tė gjitha kursimet modeste tė tyre .
Njė natė babai i thotė nėnės me lot nė sy : Nuk ia dalim dot mė e dashur , besoj se mori fund dhe vetėm njė mrekulli mund ta shėrojė.
Vajza e vogėl po luante nė njė cep tė dhomės dhe i dėgjoi gjithēka .
Mori kutinė e kursimeve tė saj dhe pa bėrė zhurmė u drejtua te farmacia mė e afėrt .
Priti me qetėsi dhe kur i erdhi radha , u ngrit nė majė tė gishtave dhe hodhi sipėr banakut monedhat e saj .Farmacisti i ēuditur e pyet :
- Pėr ēfarė , ēfarė dėshiron vogėlushe ?
- Kam ardhur pėr vėllanė tim , ai ėshtė shumė i sėmurė dhe unė kam ardhur tė ble mrekullinė .

- Cfarė po thua? - mėrmėriti farmacisti .
- Quhet Andrea , po i rritet diēka brenda nė kokė dhe ėshtė i sėmurė .Babi i tha mamit se mori fund dhe se vetėm njė mbrekulli mund ta shėrojė .Unė e dua shumė vėllane dhe erdha tė blej mbrekullinė.
Farmacisti me njė buzėqeshje tė trishtuar i tha : Zemėr e vogėl ne kėtu nuk shesim mrekulli .

Por nėse nuk mjaftojnė , unė do tė gjej tė tjera - tha vajza .
Nė farmaci ndodhej edhe njė burrė i veshur elegant dhe qė po dėgjonte me kureshtje .
Farmacisti mblodhi supet ndėrsa vajza duke qarė mblodhi monedhat .
Nė atė moment afrohet burri elegant : Pėrse qan vogėlushe ?
Xhaxhi farmacisti nuk do qė tė mė shesi mrekullinė , vėllai im ėshtė sėmurė , babi nuk ka lekė pėr operacionin dhe i tha mamit se vetėm mbrekullia mund ta shėrojė .Unė i kam monedhat me vete pėr ta blerė .

Sa ke ?
1 dollar dhe 11 cent..por e dini mund tė gjej pėrsėri ..shtoi vajza .
Burri qeshi .Nuk ėshtė e nevojshme , kėto para janė tė mjaftueshme pėr tė blerė mrekullinė pėr vėllanė .
Kapi vajzėn pėr dore dhe i tha tė niseshin pėr nė shtėpinė e saj qė tė takonte prindėrit dhe tė shkonin tė gjithė pėr tė blerė mrekullinė .
Ky njeri ishte profesori Carlton Armstrong njė nga neurokirurgėt mė tė mirė nė botė .
Ai operoi djalin e vogėl dhe pėr pak javė djali iu kthye jetės normale .
Ky operacion ėshtė me tė vėrtetė njė mrekulli , mė thoni sa kushtoi ju lutem - pyeti nėna .

Vajza qeshi dhe nuk foli .Ajo e dinte sa kishte kushtuar 1 dollar e 11 cent ...plus dashuria dhe besnikėria e njė fėmije

Hajra
17-05-11, 09:06
http://www.tiranachat.net/shqip/2011/05/lajme/kuriozitete/prinderit-me-ngjyre-lindin-femije-te-bardhe/

Hajra
20-05-11, 22:14
Detektivi me i shkurter ne bote

20 May 2011 - Kuriozitete (http://www.tiranachat.net/shqip/category/lajme/kuriozitete/) - 337 shikime
http://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/05/det.jpgRyan Berger (34 vjeēar) nga SHBA-tė ėshtė i gjatė vetėm 96 centimetra, por gjendja e tij shėndetėsore nuk e ndalon qė tė ruajė rendin nė qytetin Santa Ana nė Kaliforni.
Burri vuan nga njė deformim i rrallė gjenetik dhe pėr kėtė arsye ka mbetur shumė i shkurtė ndėrsa lėvizė me ndihmėn e karriges pėr invalidė. Pėrkundėr vėshtirėsive, Ryan vendosi tė ndjekė hapat e tė atit dhe tė bėhet detektiv.
Edhe pse ai vetė s’mund t’i kapė kriminelėt, punėt tjera tė detektivit i bėn pa problem. Ryan pas arrestimit merr nė pyetje tė dyshuarit dhe dėshmon nė gjykatė, shkruan ABC.
Shefi i tij Troy Gudry tha se Ryan “mund t’i kryejė tė gjitha punėt qė i kryejnė edhe detektivėt tjerė, tė cilėt nuk kanė probleme shėndetėsore”.

Burimi: Telegrafi (http://www.telegrafi.com/)

emine
20-05-11, 22:37
71 vjeēari nga Rahoveci bėhet me djalė pas 14 vajzave


Artan Haraqia | 24-01-2011 14:26 CET
Ndodh edhe kjo. Rexhep Kastrati nga fshati Zatriq i komunės sė Rahovecit* ėshtė gėzuar me lindjen e njė djali dhe atė pas katėrmbėdhjetė vajzave.
Por* e pabesueshmja nuk pėrfundon kėtu. Rexhepi* ka as mė pak e as mė shumė por rrumbullak shtatėdhjetė e njė vjet.
Ngjarja qė mahniti tė gjithė ata qė morėn vesh* ndodhi nė Spitalin Rajonal “Isa Grezda” nė Gjakovė* nė njė pėrkujdesje tė mrekullueshme tė mjekėve. Por* edhe pse nuk pranojnė tė flasin mė shumė se si ėshtė zhvilluar ngjarja* mjekėt thonė se vetė ardhja e djalit pas katėrmbėdhjetė vajzave* ėshtė mrekulli qė nuk do shumė koment.
E mė i kėnaquri me kėtė mrekulli* ėshtė vetė babai i fėmijėt* plaku Rexhep. Teksa kishte ardhur nė spital pėr ta marrė me vete familjen e tij* ai dukej se po fluturonte nga gėzimi. Me buzėqeshje nė fytyrė e me shumė dashuri* plaku po ua kthente urimet tė gjithė atyre qė i dilnin pėrpara dhe i uronin lindjen e djalit.
“Se ėshtė djalė e kam marrė vesh nė muajin e tretė tė shtatzėnisė. Nė fillim nuk e besova dhe i thashė njėrės prej vajzave tė mia qė ishte me mua qė tė mos ia thoshte askujt kėtė gjė.
Doja tė bindesha se a ishte e vėrtetė apo jo”* e shpjegonte plaku momentin kur kishte marrė vesh se nė jetėn e tij po i hynte djali i shumėpritur.
Rexhepi* 71-vjeēar* kėtė gėzim e pėrjetoi me gruan e tij tė dytė* njė mesogrua qė e mori nė njė fshat tė Shqipėrisė sė veriut.
Gruaja e parė ia dhuroi atij njėmbėdhjetė vajza. Njėsoj e filloi edhe gruaja e dytė* e cila solli nė jetė edhe tri vajza tjera. E kur tė gjitha shpresat pėr njė trashėgimtar pothuajse kishin humbur* ndodhi ajo qė pėr plakun ishte mrekulli.
Edhe pse asnjėherė nuk ėshtė hidhėruar me faktin se ka pasur vetėm vajza* 71-vjeēari thotė se ėshtė gėzuar pėr djalin pėr dy arsye. “Jam gėzuar se familja ime do tė rritet tash e tutje. Po ashtu jam gėzuar se vajzat e mija* tashmė do ta kenė derėn e hapur nė shtėpinė e tyre.
Gjithmonė kam pasur frikė se pas vdekjes sime ato nuk do tė kenė shtėpi tė tyre* e kjo frikė tani nuk ekziston mė”* thoshte ai me gėzim.
Nga katėrmbėdhjetė vajzat e Rexhepit* dhjetė prej tyre janė tė martuara dhe me fėmijė. Shumė prej tyre* e kishin shoqėruar tė atin nė spital dhe sė bashku po pėrgatiteshin pėr tė festuar lindjen e vėllait.
E padyshim qė lindja e kėtij djali* pėrveē babait* gėzim solli edhe te nėna. Por* mė shumė se pėr vete* nusja e re ishte gėzuar pėr bashkėshortin e saj. “ Jam shumė e lumtur qė arrita t’ja dhuroj njė djalė burrit tim.
Shpresoj se do tė ketė jetė tė gjatė dhe tė jetojė i lumtur me motrat e veta dhe tėrė familjen e tij”* thoshte ajo.
Gėzimi dhe festa e kėsaj familjeje tė varfėr rahovecase do tė vazhdojė edhe nė shtėpinė e tyre. Djali i shumėpritur* mbase do tė jetė arsye qė pėrveē familjes* pėr disa ditė mė radhė tė festojė i tėrė fshati Zatriq.
qa kan me festu krejt fshati a o djali i plakit a katunit,ev dyje dyje mrrinen aspirinat e kalter edhe tu kosova,,,

Hajra
21-05-11, 07:55
qa kan me festu krejt fshati a o djali i plakit a katunit,ev dyje dyje mrrinen aspirinat e kalter edhe tu kosova,,,

...valla se di cfar aspirinash a cka vec me te paren djal, hahaha...

rastesishT
21-06-11, 07:39
Londėr, 20 qershor Kompania mėmė e Airbus, EADS ka prezantuar sot njė projekt tė saj futuristik i cili premton njė fluturim dy orėsh nga Londra drejt Tokios.

Avioni i etiketuar si ZEHST (Zero Emission Hypersonic Transportation) nuk do tė shkaktojė ndotje si dhe premton tė jetė mė pak i zhurmshėm se avionėt e sotėm modern.

Sipas kompanisė, ky projekt i pėrket perspektivės, pasi do tė duhen edhe 40 vjet qė tė marrė jetė.

Bėhet fjalė pėr njė supersonik pasagjerėsh, i cili do tė pėrdore tre grupe motorėsh pėr tė arritur shpejtėsin 3.125 mph, katėr herė mė shumė se shpejtėsia e zėrit, dhe do tė njihet si Mach 4.

Projekti u prezantua sot pėrpara hapjes zyrtare tė “Paris Air Show

Naki
30-06-11, 15:12
Hapet ura mė e gjatė nė botė

http://koha.net/repository/images/30-ura_3006111259_1.jpg
Artikujt tjerėPublikuar: 30.06.2011 - 12:56

Pekin,
30 qershor – Ura mė e gjatė nė botė ėshtė hapur zyrtarisht sot pėr trafik nė
bregdetin kinez nė qytetin Qingdao.


Ura
Qingdao, me 42.4 kilometra, ėshtė pėr 4 kilometra mė e gjatė se rekordi i
mėparshėm, ura nė liqenin Pontchartrain nė shtetin federal amerikan Luiziana.


Punimet
kanė zgjatė 4 vjet, ndėrsa ndėrtimi i saj ka kushtuar mbi 60 miliardė euro. Ura
ka gjashtė korsi, ndėrsa mbahet nga mbi 5 200 shtylla, transmetojnė agjencitė.


Pritet
qė pėrmes urės tė kalojnė ēdo ditė mbi 30 mijė vetura.

Marre nga koha ditore.

Diana007
01-08-11, 19:15
Njė 29 vjeēar, qė ėshtė bėrė gjyshi mė i ri nė Britani, nuk u la tė hynte nė spital pėr tė parė vajzėn e tij, qė kishte sjellė nė jetė mbesėn Grejsi.
I papuni Shem Dejvis, u lumturua pa masė kur vajza e tij 14 vjeēare lindi.
Ai dhe e dashura e tij, Kelli Xhon, 30 vjeē, u bėnė prindėr nė moshėn 15 vjeēare. I dashuri i vajzės sė tyre, Xhordan, ėshtė 15 vjeē.
http://magjistari.com/wp-content/uploads/2011/08/shemi-1.jpg
http://magjistari.com/wp-content/uploads/2011/08/babe-e-bije.jpg

Hajra
05-08-11, 10:59
gdg6WU_aqWE&feature=player_embedded

Hajra
15-10-11, 13:49
Lulet percjellin mesazh

14 October 2011
http://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/10/flower2.jpg

Prej shekujsh lulet kanė qenė gjithmonė mesazh dashurie. Ngjyra, era, forma… Tė gjitha kanė njė “domethėnie sentimentale”. Nė kėtė test lulesh mund tė njohėsh veten tėnde dhe njė pjesė tjetėr tėnden.
Margarita: nevojė pėr tė dashuruar
Ai: Nė qoftė se tė pėlqen t’i dhurosh Margarita vajzės qė do, je me tė vėrtetė i ndjeshėm. Nėpėr ėndrrat tuaja me tė dashurėn tėnde, shėtit, nėpėr kopshte tė pafundme, i dehur nga era e barit dhe e luleve. Nė raportin me njė person kėrkon mbi gjithēka ngrohtėsinė dhe mirėkuptimin.
Ajo: Kur merr njė tufė margaritash, tė hapet zemra dhe mendon qė ai qė ta dėrgon ėshtė njė njeri me shpirt xhentil dhe romantik, siē je tij. Je njė vajzė qė jeton akoma me tė vjetrėn dhe beson akoma qė virgjėria ėshtė dhurata mė e mrekullueshme qė mund t’i bėsh burrit qė do dhe qė do ta duash pėr gjithė jetėn.
Trėndafili: simboli i pasionit
Ai: Kur do t’i bėsh homazhe njė gruaje i dhuroni asaj gjithmonė trėndafila: Nė qoftė se ėshtė kėshtu, atėherė janė dy: ose je dembel dhe zgjedh lulen mė tė njohur ose pėrndryshe je njė tip plot pasione dhe kėrkon tė komunikosh edhe me anė tė njė dhurate tė vogėl “zjarrin” tėnd.
Ajo: Tė kuqtė, rozė, tė verdha, apo tė bardha. Mjafton qė janė trėndafila. Nė qoftė se kjo ėshtė e vetmja gjuhė qė percepton, do tė thotė qė s’je njė tip i ndjeshėm. .
Karafili: dhuratė pak komprometuese
Ai: Ajo tė ka ftuar njė darkė intime nė shtėpinė e saj dhe t’i paraqitesh me njė tufė karafilash. Nė fakt, kjo lule elegante, tregon shumė pak pėr hamendjet e atij qė e dhuron. Karafili ėshtė njė lule komprometuese. Adhuron sendet me vlerė historike.
Ajo: Nė qoftė se preferon si dhuratė njė tufė karafilash, atėherė je njė tip pak i qėndrueshėm dhe nuk tė pėlqen tė shfaqėsh ndjenjat e tua. Tė pėlqejnė njerėzit e qetė qė nuk tė japin pėrshtypjen se tė duan. Nė njė farė mėnyre je njė vajzė pak e ftohtė.

Burimi: Telegrafi (http://www.telegrafi.com/)

Hajra
16-10-11, 10:10
Te plakesh 50 vjet per pak dite

15 October 2011http://1.1.1.1/bmi/www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/10/50-vj.jpg

Mjekėt kanė mbetur tė shushatur kur mėsuan mbi njė sėmundje tė re tė ēuditshme, e cila ka plakur me shpejtėsi njė 23-vjeēare brenda pak ditėsh, duke e ēuar menjėherė fizikisht nė moshėn 73-vjeēare. Nguyen Thi Phuong, nga Vietnami, ka mbetur me fytyrė tė ėnjtur dhe lėkurė tė acaruar. Megjithatė, Nguyen Thanh Tuyen tha se dashuria pėr gruan e tij dikur tė bukur, tani 26-vjeēe, nuk ishte venitur. Mjekėt nuk mund ta kthejnė pas plakjen e saj. Nguyen beson se sėmundja u shkaktua nga njė alergji prej ushqimit tė detit. Ajo tha se nė vitin 2008 kishte kaluar njė alergji shumė tė keqe. Ata nuk kishin shkuar nė spital se ishin shumė tė varfėr dhe ajo ishte mjekuar me njė ilaē popullor. Kruajtjet i ikėn, por lakura e saj u fishk me shpejtėsi.

Burimi: Gazeta Panorama (http://www.panorama.com.al/)

Hajra
30-10-11, 08:08
Njerezit qe skuqen jane partnere me te mire

29 October 2011
http://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/10/girl-shy.jpg

Fytyra e skuqur ėshtė shenjė e sigurt se do tė jeni tė dashur tė mirė, tregon njė hulumtim i ri.
Edhe pse ata qė skuqen nė vete nuk ndjehen mirė, ekspertėt sugjerojnė se ata njerėz janė zemėrgjerė, tė besueshėm dhe falėnderues. Tė tjerėt i konsiderojnė si simpatikė dhe u besojnė mė shumė, sepse turpi vlerėsohet si shenjė e vlerave morale.
Skuqja ėshtė mė e shprehur te personat me lėkurė mė tė ēelėt, ndėrsa zakonisht pėrfshin fytyrėn, qafėn, veshėt dhe gjoksin. Edhe pse zakonisht u pėrshkruhet femrave, as pjesėtarėt e gjinisė sė fortė nuk janė tė kursyer nga skuqja.
“Turpi i moderuar konsiderohet si virtyt. Njerėzit tė cilėt skuqen janė mė tė dėshiruar nė shoqėrinė e tyre, sepse vlerėsohen si tė besueshėm”, kanė deklaruar autorėt e studimit nga Kalifornia.
Veē kėsaj, studimi tregon, se kėta njerėz janė edhe partnerė mė tė mirė dhe janė mė romantikė.

Hajra
03-11-11, 19:55
Gjarperi me dy koka

3 November 2011

http://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/11/snake4.jpg

Nė Florida tė Shteteve tė Bashkuar jeton njė gjarpėr…me dy kokė. Bėhet fjalė pėr reptilin tė njohur me emrin latin “Lampropeltis triangulun hondurensis”, qė si habitat kryesor, nga vetė emri ka Hondurasin.
Biologėt thonė se lindja me dy kokė e gjarpėrit vjen si pasojė e njė crregullimi gjenetik, qė sjell edhe ndryshim nė ngjyrėn e trupit tė gjarpėrit. Lloji i rrallė me dy kokė ndryshon vetėm nė ngjyrė nga reptilėt e tjerė tė klasės sė tij. Ai ėshtė portokalli me vija tė bardha, ndėrsa gjarpėrinjtė normalė tė kėsaj klase janė me ngjyrė kafe me vija tė bardha e tė zeza.
“Lampropeltis triangulun hondurensis” nuk ėshtė helmues.
Rastet e gjarpėrinjve me dy kokė nuk janė edhe shumė tė rralla, por sipas biologėve, mbijetesa e tyre (sidomos nė natyrė) ėshtė praktikisht e vėshtirė pėr shkak tė dy kokave secila me nga njė tru qė komandojnė njė trup tė vetėm.

Burimi: Top Channel (http://www.top-channel.tv/)

Dallandyshja_718
04-11-11, 00:15
Tenxherja mė e shtrenjtė nė botė.


http://informacione.eu/wp-content/uploads/2011/06/tenxherja-me-e-shtrejte-ne-bote-150x150.jpg
Dyqani kinez Xhuo Xhan nė Changchin, qyteti kryesor i provincės kineze Jilin, ka vendosur ta shesė tenxheren mė tė shtrenjtė nė botė. Me njė ēmim prej 380.000 funtesh kėtė tenxhere mund ta blejnė vetėm mė tė pasurit pėr gruan ose dashnoren e tyre (ose pėr tė dyja).
Tenxherja vjen sė bashku me njė palė dorėza prej arit tė pastėr dhe njė dorėz tjetėr nė kapak, me peshė tė pėrgjithshme prej 738 gramė, ndėrsa detajet tjera janė po ashtu tė zbukuruara me 13 diamante.Zėdhėnėsi i Fissler China, kompania simotėr e sė cilės nė Gjermani prodhon kėtė produkt luksoz, tha: “Secili blerės i tenxheres do tė pėrjetojė shėrbimet tona mė tė mira. Ai/ajo jo vetėm se do tė ftohet nė majėn e restorantit Michelin nė Evropė me dhjetė shokė/shoqe, por po ashtu kompania do t’ia dėrgojė tenxheren pronarit nė adresė me njė Rolls’Royce”.http://informacione.eu/2011/06/23/tenxherja-me-e-shtrenjte-ne-bote/

publialb
15-11-11, 02:59
http://publialb.com/wp-content/uploads/2011/11/qenizgjuar.jpg
Ky, mund tė thuhet se ėshtė njė nga qentė mė tė zgjuar nė botė. Jasper ka mėsuar tė mbulohet vetė kur fle gjumė. Njė gjė tė tillė ai e bėn nė mėnyrė tė pėrsosur dhe pa ndihmėn e askujt pėrveē dhėmbėve tė tij.
Video e hedhur nė internet qė dėshmon aftėsitė e qeni ėshtė kthyer nė njė video shumė tė klikuar.
Ai e kap mbulesėn fillimisht me dhėmbė dhe mė pas futet tek strofka e tij e ngrohtė dhe mė pas e bėn gjumin i qetė.

publialb
15-11-11, 03:01
http://publialb.com/wp-content/uploads/2011/11/tren-shpejte.jpg
Azia vazhdon tė na ēudisė me evoluimin elektronik qė po kryen. Kėsaj rradhe ėshtė superfuqia ekonomike, Kina, e cila po planifikon tė prodhojė njė tren qė ndryshe nga tė zakonshmit do tė lėvizė mbi rrugė dhe pa bllokuar trafikun e rėnduar tė kryeqytetit Pekin, raporton gazeta kombėtare indiane, “Hindu”.
Njė linjė me autobuzė “fluturues”, qė kalon rreth 2 metra mbi rrugė, do tė eksperimentohet brėnda fundit tė vitit nė Pekin. Autobuzi, ideuar nga inxhinierėt kinezė dhe i ndėrtuar nga “Shenzehn Hashi Corporation”, mė saktė mund tė quhet njė autobuz me “kėmbė tė gjata”.
Shinat nė tė cilat do tė levizė ky tren do tė vendosen nė anė tė rrugėve. Pėr kėtė shkak do tė ndėrtohet njė tunel i lartė 2.2 metra mbi tė cilin do tė udhėtojė autobuzi i cili do tė punojė me energji diellore.
Nė pjesėn e poshtme tė tij ku do tė kalojė rruga do tė mund tė vazhdojnė tė qarkullojnė automjetet jo mė tė lartė se 1,8 m.

publialb
15-11-11, 03:05
http://publialb.com/wp-content/uploads/2011/11/vajze-krevat.jpg
Joana Delacruz Huerta, njė femėr amerikane 29-vjeēare ka shitur vajzėn e saj 7 javėshe tek njė tjetėr femėr, Marilu Munoz. Gjithēka ėshtė kryer nė kėmbim tė 2 mijė dollarėve tė cilat do tė paguhen me kėste.
Qė tė dyja janė akuzuar nga autoritetet e shtetit tė Teksasit pėr shitjen e marrjen nė pronėsi tė tė porsalindurės, qė konsiderohet njė krim nga i cili mund tė rrezikojnė deri nė dhjetė vite heqje lirie.
Policia lokale nė Teksas, deklaroi se ka zbuluar se shitja ėshtė kryer nė njė llogari anonime dhėnė online dhe dėrgesa ėshtė kryer ditėn e enjte nė mėngjes, raporton agjencia e lajmeve NOA. Rreshteri Lynn Beard ka pohuar se disa pagesa ishin kryer lidhur me kėtė shitje tė paligjshme.
Pėr momentin autoritetet ende nuk e dinė se kush ėshtė babai biologjik i fėmijės apo dhe se si dy femrat hynė nė kontakt me njėra-tjetrėn.
Aktualisht fėmija ndodhet nė njė jetimore, deri sa tė vendoset nga seanca gjyqėsore pėr tė dhėnė kujdestarinė pėrfundimtare tė saj.
“E kemi dėrguar nė njė strukturė ku personeli po kujdeset pėr tė dhe gjithēka ajo ka nevojė”, – ka pohuar Marleigh Meisner, zėdhėnėsja e agjencisė pėr mbrojtjen e tė miturve, “Child protective servise”.

jadore
15-11-11, 09:48
http://publialb.com/wp-content/uploads/2011/11/vajze-krevat.jpg
Joana Delacruz Huerta, njė femėr amerikane 29-vjeēare ka shitur vajzėn e saj 7 javėshe tek njė tjetėr femėr, Marilu Munoz. Gjithēka ėshtė kryer nė kėmbim tė 2 mijė dollarėve tė cilat do tė paguhen me kėste.
Qė tė dyja janė akuzuar nga autoritetet e shtetit tė Teksasit pėr shitjen e marrjen nė pronėsi tė tė porsalindurės, qė konsiderohet njė krim nga i cili mund tė rrezikojnė deri nė dhjetė vite heqje lirie.
Policia lokale nė Teksas, deklaroi se ka zbuluar se shitja ėshtė kryer nė njė llogari anonime dhėnė online dhe dėrgesa ėshtė kryer ditėn e enjte nė mėngjes, raporton agjencia e lajmeve NOA. Rreshteri Lynn Beard ka pohuar se disa pagesa ishin kryer lidhur me kėtė shitje tė paligjshme.
Pėr momentin autoritetet ende nuk e dinė se kush ėshtė babai biologjik i fėmijės apo dhe se si dy femrat hynė nė kontakt me njėra-tjetrėn.
Aktualisht fėmija ndodhet nė njė jetimore, deri sa tė vendoset nga seanca gjyqėsore pėr tė dhėnė kujdestarinė pėrfundimtare tė saj.
“E kemi dėrguar nė njė strukturė ku personeli po kujdeset pėr tė dhe gjithēka ajo ka nevojė”, – ka pohuar Marleigh Meisner, zėdhėnėsja e agjencisė pėr mbrojtjen e tė miturve, “Child protective servise”.a koken kone ra ne pazar-a.!

p.s.
gjithmone e kam thene ,kjo qmenduri njerzore dhe papergjegjesi e cdo idioteje te kete mundesine te krijoje krijese jete ka me e pru ne deregje faktine qe nje dite femijet e krijuar do te shiten neper trafika si kukullat apo cigaret e ekspozuara ..

Hajra
20-11-11, 17:14
Termetet, sa rrezikohet Shqiperia

20 November 2011

http://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/11/tirane5.jpg

Tėrmetet e fuqishme nė Shqipėri janė tė rralla, por kjo nuk do tė thotė qė shpesh ato nuk mund tė vėnė nė rrezik jetėn e qytetarėve. Shqipėria ėshtė njė territor aktiv, por ajo ēfarė i vėnė mė shumė nė rrezik banorėt janė ndėrtesat nė tė cilat jetojnė. Banesa tė cilat nuk janė ndėrtuara sipas njė kriteri tė caktuar, mbi bazėn e rrezikshmėrisė sė ndonjė lėkundjeje tektonike. Shpesh nė kryeqytet, si vendi mė mbipopulluar nga ndėrtesat, shumė prej kėtyre tė fundit janė bėrė tė pabanueshme. Shkak pėr kėtė nuk janė tėrmetet, por mungesa e sigurisė tė cilėt ato nuk ofrojnė.
Shqipėria dhe tėrmetet
Tėrmetet klasifikohen nė bazė tė magnitudės sė tyre ose energjisė qė ato ēlirojnė. Nė njė intervistė me gazetėn “Tirana Observer”, sizmologu Edmond Dushi u shpreh: “Pėr Shqipėrinė klasifikohen nga magnituda 2 e shkallės ritėr, deri nė magnitudėn 5 tė shkallės mesatare. Mikro-tėrmetet pėrbėjnė pjesėn dėrrmuese tė sizmiotetit tė Shqipėrisė, ndėrsa tėrmetet e moderuara ose tė mesme deri nė 5 ballė apo edhe ato tė fortėt mbi 6 ose 7 janė tepėr tė rrallė pėr vendin tonė.” Sipas regjistrimeve tė bėra deri mė tani nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisė, Ujit dhe Mjedisit, tėrmeti me magnitudė mė tė lartė ėshtė shėnuar nė shekullin 20 dhe 21, saktėsisht ėshtė tėrmeti i prillit tė 1979, i cili ka pasur magnitudėn 6.7. Kjo magnitudė ėshtė maksimale deri mė tani, duke u bazuar nė statistikat qė ka ky institut. Sizmologjia studion ato qė regjistron ose statistikat qė ajo mban ndėr vite. Mbi kėto ajo bazohet pėr studime dhe parashikime afatgjata qė konsiston nė pėrcaktimin e zonave ku ndodhin tėrmetet dhe magnitudėn maksimale pėr secilėn zonė. “Bazuar nė kėtė lloj klasifikimi ne kemi bėrė ndarjen e Shqipėrisė nė disa zona gjatėsore sipas meridianit dhe disa zona tėrthore nga Perėndimi nė Lindje. Njė ndėr zonat kryesore gjatėsore ėshtė nga kufiri i Detit Adriatik me Detin Dalmat, pra zona Shkodėr-Lezhė e deri nė Durrės. Kjo quhet ndryshe Zona Adriatike. Zonat e tjera janė, Zona Jonike gjatėsore, Zona Jonike tėrthor qė nis nga Vlora drejt Tepelenės. Zona tėrthore Lushnjė –Elbasan-Dibėr, Shkodėr-Pejė dhe zona gjatėsore nga Dibra nė Korēė. Kėto janė zonat qė janė klasifikuar zona termike, deri mė tani nga tėrmetet qė janė regjistruar. Duhet theksuar se koha jonė e regjistrimeve ėshtė e shkurtėr, qė nga viti 1968. Kjo ka ndikuar nė statistika, sa mė shumė tė kesh histori sizmike aq mė mirė i pėrcakton parametrat e tjerė”, shpjegon sizmologu Dushi. Sizmologjia shqiptare ėshtė e re, por shumė premtuese pėr tė ardhmen, sipas sizmologut, ajo ėshtė nga mė modernet, si nė rajon edhe nė botė, pasi ėshtė e pajisur me tė gjitha mjetet e avancuara. Sizmioteti i Shqipėrisė karakterizohet nga mini-tėrmetet, por mund tė themi qė njė herė nė vit mund tė regjistrojmė njė tėrmet me magnitudė 4.5. Mund tė pėrmendim qė nė 2009 kishim njė termet me magnitudė 5.4 nė qytetin e Dibrės, qė shkaktoji shumė dėme, mbi tė gjitha materiale.
Shpeshtia e tėrmeteve
Mini-tėrmetet ndodhin gjatė gjithė kohės nė tė gjithė territorin e Shqipėrisė, kjo pasi vendi ynė ėshtė njė territor aktiv. Statistikat kanė treguar se tėrmetet me magnitudė 4.5 janė tė shpeshta maksimumi dy herė nė vit, minimum njėherė, ndėrsa tėrmetet mesatare 5 deri nė 5.5 ndodhin njėherė nga 2 deri nė 5 vjet, nė varėsi tė kushteve tektonike ose shpėrthimeve eksplozive qė ndodhin. Tėrmetet e forta, ato mbi 5.5 janė tepėr tė rrallė, kėrkojnė dekada, mbi 10 vjet. Kjo pėr njė arsye fare tė thjeshtė, sa mė i madh tė jetė tėrmeti aq me shumė energji akumulohet, dhe aq mė shumė kohė do qė tė ndodhė.
Njė tėrmet i mundshėm
Sipas sizmologut Dushi, nuk mund tė thuhet se kur mund tė bie njė tėrmet me magnitudė tė madhe, nuk mund tė dihet se ku saktėsisht. Parashikimet janė afatgjata, qė konsiston nė pėrcaktimin e zonave dhe potencialin qė mund tė arrijė tėrmeti. “Nuk pėrcaktojmė se kur, kjo ėshtė njė sfidė pėr sizmologjinė, njė qėllim nė vetvete pėr kėtė shkencė, pėr vetė faktin se tėrmeti ėshtė njė dukuri komplekse.” u shpreh ai. Tėrmeti shkaktohet nga fenomene gjeologjike, tektonike, por nė thelb ai ka njė sėrė faktorėsh tė tjerė qė ndikojnė. Si rrjedhim kėrkohen studime shumėplanėshe, gjeofizike, gjeologjike, kimike, etj.

Burimi: Tirana Observer (http://www.tiranaobserver.al/)

Hajra
22-11-11, 08:24
Vjen ne jete pas 18 vjetesh

21 November 2011


Njė grua izraelite ka lindur fėmijėn e ngjizur 18 vite mė parė. Orit Koter-Cohen i kishte kėrkuar laboratorit ngrirjen e embrioneve pas njė trajtimit tė fekondimit artificial, i cili i rezultoi i pasuksesshėm.
18 vjet mė pas, nė moshėn 41-vjeēare, gruaja ka vendosur tė pėrdorė sėrish materialin e epruvetės sė ngrirė dhe ka sjellė nė jetė njė vajzė.
Profesor Elasar Schalev i Universitetit tė Hiafas, i cili e ka ndjekur rastin e gruas, ka shpjeguar se kjo nuk ėshtė e pamundur. “Embrionet mund tė ruhen fare mirė nė temperaturėn e njė frigoriferi laboratori dhe njė studim amerikan ka konfirmuar se qelizat e fekonduara kohė mė parė nuk kanė asnjė lloj mangėsie nė krahasim me qelizat e reja”, thotė Schalev.
Orit Koter-Cohen, nėnė e dy djemve adoleshentė, ka sjellė nė jetė vogėlushen Schirel, e cila ėshtė cilėsuar njė mrekulli e shkencės.
E veēanta e tė voglės Schirel qėndron nė faktin se ajo ėshtė 18 vjet mė e madhe se vėllezėrit, pavarėsisht se ka lindur shumė mė vonė.
Fekondimi i bėrė nė vitin 1993 nė laborator, por mė tej procesi nuk kishte shkuar mirė dhe embrioni ishte lėnė nė pritje. Mė vonė, gruaja kishte arritur tė lindte dy fėmijė po me tė njėjtėn procedurė.

Burimi: Gazeta Shekulli (http://www.shekulli.com.al/)

Hajra
22-11-11, 08:25
Vajza 7-vjecare loton gure

21 November 2011

http://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/11/eye-t.jpgNjė ngjarje shumė e ēuditshme pėr fenė dhe shkencėn bashkė ka ndodhur nė njė fshat tė Indisė. Mjekėt okulistė kanė mbetur tė shokuar kur kanė vizituar vogėlushen Kura Nitya, 7 vjeēe, e cila prej 15 ditėsh ėshtė duke qarė gurė.
Ndėrkohė qė okulistėt mė tė mirė nė botė qė janė tėrhequr nga ky fenomen pranojnė se ende nuk mund tė japin asnjė shpjegim shkencor.
7- vjeēarja jeton nė njė fshat afėr Hyderabad dhe deri tani ka “qarė” rreth 12 deri nė 25 gurė nė ditė. Mjekėt edhe pse janė konsultuar me prindėrit nuk kanė mundur tė zbulojnė shkakun.
“Nė fillim ne menduam se ishte njė fuqi hyjnore, dhe ne iu lutėm Perėndisė pėr ta ndaluar kėtė fenomen”, tha Gopal Reddy, gjyshi i vajzės.
Syri i djathtė i vogėlushes fryhet pak minuta para se gurėt tė dalin, por sipas okulistit Dr. Kalyan Chakaravarthy gjendja fizike Nitya ėshtė e pėrsosur.

Burimi: Gazeta Shekulli (http://www.shekulli.com.al/)

Hajra
13-12-11, 21:08
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u40u)Saimir%20Strati%20131211.jpg


Shqiptari hyn nė Librin e Ginist


E marte 13 Dhjetor 2011 11:12
Njė mozaik i krijuar me njė milion fasule tė kafesė nga artisti shqiptar Saimir Strati, ka hyrė nė Librin Ginis tė Rekordeve Botėrore, si mozaiku mė i madh nė botė me kafe.
Strati ka pėrdorur 140 kg fasule kafeje pėr tė portretizuar njė balerin brazilian, njė baterist japonez, njė kėngėtar amerikan, njė fizarmonicist evropian dhe njė baterist afrikan./rel/

jadore
14-03-12, 14:37
14 Marsi - Dita e Veres

Dita e Veres eshte nje feste me origjine shume te lashte. Traditen e kesaj feste e kane ruajtur me se miri ne vecanti qytetaret e Elbasanit e festohet ne 14 Mars.

Festimi kryhet nė nderim tė natyrės sė bukur shqiptare dhe bimėsisė qė merr jetė nė kėtė datė. Tanimė kjo festė ėshtė bėrė edhe ditė kombėtare pushimi. Shenja dalluese e kėtij festimi ėshtė gatimi i ballokumeve.

Ndėrsa nė Lezhė Ditėn e Verės ndizeshin zjarre purifikues e pėr t’i dhėnė forcė diellit nė oborr e nė kopshte. Nga gratė bėheshin rite magjike e kundėr qenieve tė tjera dėmtuese, grabitėse.

Ndonėse kjo ditė vazhdon tė ruhet dhe festohet madhėrishėm nė qytetin e lashte te (VALMIT) Elbasanit, ajo ėshtė festė e tė gjithė shqiptarėve. Mė 13 mars njerėzit marrin njė tufė tė vogėl bari tė njomė bashkė me rrėnjėt dhe dheun, qė ta kenė nė mėngjesin e datės 14 Mars nė shtėpi. Ky zakon i lashtė ruhet dhe festohet jo vetėm nė Elbasan po edhe nė Dibėr, Strugė e Prespė.

Dita e Verės ishte dita e fillimit tė vitit sipas kalendarit shumė tė lashtė tė shqiptarėve, pra njė ditė qė kremtohej shumė shekuj para se tė lindte krishterimi. Ajo kremtohej me 1 Mars tė kalendarit Julian, ditėn e parė tė vitit tė ri (sipas kalendarit Gregorian, “14 Mars”) Ajo ishte njė festė mbarėshqiptare, qė kremtohej si nė Veri edhe nė Jug, por me nuanca tė ndryshme, sipas krahinave.

Si dėshmi po sjellin kėtu dy pėrshkrime tė kuptimit dhe kremtimit tė “Ditės sė Verės” njėra pėr krahinat jugore, tjetra pėr malėsitė veriore. Janė pėrshkrime tė botuara nė kohėn kur nė Shqipėri nuk kishte parti politike, madje nė kohėn kur as institucionet klerikale nuk futnin hundėt nė kremtime tė ashtuquajtura pagane. Pėrshkrimin e parė e kemi nga i madhi Faik Konica, i cili gati 100 vjet mė parė, nė kohėn e sundimit osman, shkruante me atė stilin e vet elegant.

Ē’fare simbolozon Dita e Veres?

Ėshtė dita nė tė cilėn stėrgjyshit tanė, kur skish lindur edhe krishterimi, kremtonin bashkė me romakėt dhe me grekėt e vjetėr, perėnditė e lulevet, tė shlegjevet. Kur shkrin dimri, kur qaset vera buzėqeshur, e hollė dhe e gjatė si nė pikturė tė Boticelit, zemra e njeriut shkarkohet nga njė barrė, shijon njė qetėsi, njė lumtėri tė ėmbėl. Nė kėtė gėzim, stėrgjyshėrit tanė ndienin njė detyrė t’u falėn perėndivet qė sjellin kėto mirėsira. Dhe ashtu leu festa hiroshe qė e quajnė Dita e Verės. Nė pakė ditė nė Shqipėri, besnikėt e fundmė tė paganizmit, besnikėt pa dashur dhe pa ditur, do tė rrethojnė me verore degėt e thanave, tė dėllinjavet, tė dafinavet, tė gjitha shelgjevet tė nderuara. Do tė kėputin degė tė gjelbra dhe do t’i vėnė pėrmbi kryet e shtėpivet. Tė mos i lėmė tė humbasin kėto festa tė vjetra tė racės sonė. Nuk i bėjnė dėm njeriut. Sjellin njė gėzim tė kulluar nė shtėpi. Njė vend ku jeta e tė vegjėlvet ėshtė aq e trishtuar, djelmuria dhe vajzat kanė njė rasė tė rrallė pėr tė dėfryer. Pėr tė mėdhenjtė, Dita e Verės ka njė shije poetike tė hollė e tė rrallė.

Pėrshkrimin e dytė, i cili flet pėr kremtimin e “Ditės sė Verės” nga malėsorėt katolikė tė veriut, e kemi nga At Berdardin Palaj. Ai shkruante dy dekada pas Faik Konicės :

“Shtėpi mė shtėpi nė ditėt e veravet, pjesėtarėt e familjes bashkoheshin rreth zjarrit pėr me lidhė shtrigat, mgjillcat, llungjat, rrollcat e tė gjitha shtazėt dėmtuese : gjarprin mos ti nxajė, lepurin mos t’u hajė loknat e bathėn, e shpendin emėn pėr emėn e krimbat e tokės mos t’u mbajnė dam ndėr ara. Tri ditė pėrpara veravet duhet me mshefė shoshat, sitat, furkat e me ēartė krojet, nė mėnyrė qė mos me i pamė kėto sende asnjė rob i shtėpisė, pse pėr ndryshej nul lidhet gja. Kėto ditėt e veravet bijnė gjithmonė ndėr ditėt e para tė Marsit. Mbas darkė, tė gjithė pjesėtarėt e shtėpisė bashkohen rreth zjarmit. I zoti i shtėpisė merr njė pe tė zi leshi, e lidhė pėr vergue njė nyje e thotė kėto fjalė. Lidhe Zot nata e mojt e dita e verave ! Unė pak e Zoti shum ! Po lidhim shtringat. Kėshtu pėrsėrit kėtė veprim pėr secilin shpirt damtues, sėmundje, krimba e kodra qė don me lidhė”.

Po nė Verilindje si festohet “Dita e Verės” ? Hapat e para tė fėmirisė i kam kaluar nė vendilindjen time Dibėr, ku e kam pėrjetuar drejtpėrsėdrejti dhe kam qenė dėshmitarė se si Dibranėt e festojnė “Ditėn e Verės”. Prandaj po pėrshkruaj pikėrisht trevėn e Dibrės, duke e simbolizuar me pozicion gjeografik Veri-Lindje, pasi edhe zonat pėrreth nė shumė element e festojnė dhe kanė shumė ngjashmėri me dibranėt.

Festimet e kėsaj ditė nė Dibėr fillojnė dy javė pėrpara, ku djemtė e rinj gjatė ditės shkojnė nė mal dhe presin dėllinja, tė cilat i sjellin nė fshat, pėr tė formuar njė ose mė shumė mullarė. Kėta mullarė me dėllinja vendosen kryesisht nė pika mė tė larta tė fshatit, nė mėnyrė qė zjarri tė jetė sa mė i lartė duke u bėrė konkurrencė tė dukshme fshatrave tė tjerė pėr rreth.

Kur, Dielli ulet dal nga dal nga horizonti duke u zėvendėsuar nga hėna, tė rinjtė afrohen rreth mullarėve tė dėllinjave, dhe presin momentin qė ti vėnė zjarrin. Sapo zjarri ndizet, djemtė gjuajnė me bahe (ėshtė mjet i trashėguar brez pas brezi dhe qė bėhet nė mėnyrė artizanale, e cila hedh prej njė distance relativisht tė largėt gurė qė kanė pėrmasa mesatare) pėr tė larguar dhe vrarė tė keqen, nė mėnyrė qė pranvera tė jetė mė reshje tė bollshme, pėr siguruar tė korra tė mira me shumė “bereqet”, nga tė cilat do tė krijohen rezerva tė bollshme pėr tė kaluar periudhėn e gjatė tė dimrit. Kurse, vajzat kėndojnė rapsodi tė trashėguara dhe tė transmetuara brez pas brezi qė i kushtohen “Ditės sė Verės”. Ky ritual vazhdon deri me datė “14 Mars”.Me “14 Mars” nė mėngjes vendoset njė garė e pashpallur kush zgjohet mė shpejt nė mėngjes (sipas traditės ai qė zgjohet mė vonė do ti shkoj i gjithė viti nė tė shumtė nė kohės nė gjumė), familjet qė zgjohen mė vonė zakonisht kanė edhe njė ndėshkim simbolik, ju mbyllet nga jashtė dera e shtėpisė.

Pasi zgjohen, tė rinjtė dalin pėr te mbledhur lule si kukreka, lulethane, shelgje etj, tė cilat i vėnė mbi portėn hyrėse si dhe brenda shtėpisė. Kurse vajzat ziejnė vezėt, dhe i ngjyrosin me mozaikun e ngjyrave. Vezėt rroken mes tė rinjve me fitimas (qė do tė thotė se ai qė ka vezėn me tė fortė ja fiton dhe ja merr ati qė i thyhet).

Kėto ngjarje ndodhin zakonisht nė njė livadh ose nė qendėr tė fshatit, ku pėrvec kėtyre riteve bėhen edhe mjaft lorja tė tjera si : “Kala Dibrane”, mundje mes djemve tė rinj e etj. Gjatė paradites nėnat pėrgatisin drekėn e bollshme, ku njė vend tė veēante zė flija (gatim tradicional kryesisht i zonės sė Dibrės).

Pas drekės, njerėzit dalin pėr vizita tek tė afėrmit.

Kėshtu mbyllet festimi i Ditės Verės, si njė festė qė sjell vetėm gėzim, harmoni dhe lumturi nė familjet tona.

Vitet e fundit “Dita e Verės” ėshtė bėrė me tė vėrtet njė festė mbarėkombėtare, ku festohet masivisht nga tė gjithė shqiptarėt pa dallim moshe, besimi fetar dhe krahinor. Kjo tregon se shqiptarėt edhe nė festa janė tė bashkuar, si njė trung i vetėm duke treguar se janė njė komb i vetėm dhe qė kanė vetėm njė identitet, atė shqiptar, i cili rrjedh nga qytetėrimi antik Ilir, ndėr mė tė vjetėrit jo vetėm nė Ballkan por edhe nė Evropė. Dita e Verės e vėrteton kėtė lidhje, sepse vetė “Dita e Verės” ėshtė shumė e lashtė pėr nga koha e kremtimit dhe mėnyra. Ėshtė festė pagane qė rrjedh nga lashtėsia dhe qė ėshtė ruajtur me shumė fanatizėm deri nė ditėt tona.

Natyrisht qė nga fillimet e kremtimit tė saj deri sot, kohėt kanė ndryshuar dhe pėr rrjedhojė edhe mėnyra e festimit, por forma e saj bazė ėshtė po e njėjta, ka qenė dhe mbetet njė festė pagane, me origjinė dhe traditė shqiptare dhe qė i dedikohet stinės sė pranverės, me tė cilėn rigjallėrohet gjithēka pas njė gjumi tė lodhur dhe tė gjatė dimėror.

Ballokumja, tradite per Diten e VeresĖshtė ėmbėlsire karakteristike vetėm nė Elbasan. Ka qene dhe ėshtė sinonim i Ditės sė Verės. Ka njė formule te veēante gatimi, e njohur vetėm ne kėtė qytet. Ne vija te pėrgjithshme, njė ballokume pėrgatitet si vijon : Ne njė ene te posaēme prej bakri futen sipas radhės gjalpė i freskėt, sheqer, veze, maje miell misri dhe pak finje zjarri. Te gjitha asortimentet pėrzgjidhen ne kushte natyrale. Gjalpi duhet te jete prodhuar ne fshat dhe te kėtė njė ngjyre te veēante. Gjalpi i freskėt tretet dhe vendoset ne enėn e ballokumes. Mbi gjalpė hidhet pak e nga pak sheqer dhe te dyja rrihen gjate nga njė luge druri. Me pas hidhen vezėt njė e nga njė ndėrkohe qe rrahja me luge vazhdon. Pastaj e ka radhėn hedhja e majės se miellit te misrit. Maja e miellit hidhet me ngadalė dhe pėrzihet vazhdimisht me lugėn e drunjte. Ne masėn e formuar hidhet pak finje zjarri. Rrahja duhet te behet me dore. Brumi i formuar nga kjo pėrzierje merret me luge druri dhe vendoset ne topa ne tepsi dhe futet ne furrėn me dru zjarri. Piqet dhe shėrbehet ne formėn e kulaēeve.


p.s.
huazuar

Elina
16-03-12, 00:54
Pse unaza mbahet nė gishtin e katėrt?

Njė legjendė kineze ka arritur tė shpjegojė nė njė mėnyrė shumė bindėse:Gishti i madh pėrfaqėson prindėrit. Gishti tregues pėrfaqėson vėllezėrit, motrat dhe miqtė. Gishti i mesėm pėrfaqėson veten tuaj. Gishti unazė (gishti i katėrt) pėrfaqėson bashkėshortin/en tuaj. Gishti i vogėl pėrfaqėson fėmijėt tuaj.
Tani bashkoni duart pėllėmbė me ...pėllėmbė , bashko gishtat e mesit nė mėnyrė tė tillė qė tė jenė tė drejtuar ndaj vetes suaj, siē tregohet dhe nė foto dhe bashkoni normalisht dhe gishtat e tjerė.
Tani pėrpiquni qė gishtat e mėdhenj (prindėrit) ti largoni nga njėri-tjetri nė mėnyrė paralele, do tė vini re se kėta gishta ndahen ,sepse prindėrit tuaj nuk janė tė destinuar tė rrojnė me ju deri nė vdekjen tuaj, bashkoni sėrish gishtat.
E njėjta mėnyrė dhe me gishtat tregues ( vėllezėrit, motrat dhe miqtė) dhe do tė vini re qė dhe kėta do tė ndahen, sepse secili nga ata shkojnė nė kėrkim tė fatit tė tyre, bashkoni sėrish gishtat.
Tani pėrpiquni qė tė ndani gishtat e vegjėl (fėmijėt) dhe do tė vini re qė dhe kėta do tė ndahen, sepse fėmijėt rriten dhe kur janė nė gjendje tia dalin tė vetėm atėhere dhe ata largohen, bashkoni sėrish gishtat.
Se fundmi prova pėr tė ndarė gishtat e unazės (gishti i katėrt) do tė pėrpiqėni pėr ti ndarė por do tė habiteni kur tė vini re se nuk jeni dot nė gjendje pėr ti ndarė. Kjo ėshtė pėr shkak tė fatit qė njė ēift ėshtė i destinuar qė tė jenė sė bashku deri nė ditėn e fundit tė jetės sė tyre, dhe kjo ėshtė arsyeja pse unaza mbahet nė gishtin e katėrt.


Ps:shkrim i huazuar,,e kthej prap :tongue:

Hajra
18-03-12, 10:51
50 fakte te rralla nga jeta e Albert Ajnshtajnit
17 March 2012 -

Albert Ajnshtajn ėshtė shkencėtari mė i famshėm qė ka jetuar ndonjėherė. Njė prej arritjeve qė ktheu faqen e historisė sė shkencės ishte ekuacioni E=mc2. Ai fitoi ēmimin “Nobel” nė vitin 1921 pėr punėn nė lidhje me efektin fotoelektrik. Ai zhvilloi Teorinė e Relativitetit, tė cilėn e kishte pėrfunduar me kohė, por u deshėn 25 vite qė tė tjerėt ta kuptonin. Kontributi i tij ndryshoi radikalisht pikėpamjen e botės. Para Ajnshtajnit, disa gjėra besoheshin si tė vėrteta. Mes tyre ishin dhe ligjet e gravitetit dhe trupave nė rėnie, tė pėrmendur mė parė nga Isak Njutoni. Gjithashtu nė atė kohė besohej se “koha” nė vetvete ishte njė konstante fizike: Tė gjithė dhe gjithēka pėrjetonte kalimin e kohės ashtu si kushdo dhe gjithēka tjetėr. Teoria e tij e Relativitetit special parashikonte se kjo s’ishte e vėrtetė dhe mė vonė u vėrtetua nga eksperimentet me orėn bėrthamore.
Emri Ajnshtajn sot ėshtė sinonim me fjalėn gjeni. Albert Ajnshtajn ėshtė njė prej mendjeve mė tė mėdha tė shekullit tė 20-tė. Disa prej ideve tė tij pėr shkencėn, natyrėn dhe besimi mund t’ju habisin. Jo mė kot ėshtė zgjedhur “Personi i Shekullit” nga revista “Time”. Por, a e dinit se Ajnshtajni ka lindur me njė kokė kaq tė madhe sa mamaja e tij mendonte se mos kishte lindur i deformuar? Apo se kishte njė fėmijė sekret qė para se tė martohej? Kėto dhe shumė tė tjera nė specialen e sotme tė “Tirana Observer”.
1. Ajnshtajni ishte njė bebe e shėndoshė me njė kokė tė madhe
Kur nėna e Albertit, Pauline, e lindi, koka e tij ishte kaq e madhe dhe e shtrembėruar, sa ajo kujtonte se mos ishte i deformuar. Ngaqė fundin e kokės e kishte shumė tė madhe, familja mendoi mos ishte monstėr. Megjithatė, ndėrsa javėt kalonin ata e kuptuan se ishte njė fėmijė gati normal me tė tjerėt. Thuhet se gjyshja e tij ka klithur “ėshtė i shėndoshė, ėshtė i shėndoshė”, kur e ka pritur tė lindte. Ndryshe nga pėrshtypja e parė, Alberti u rrit normalisht, vetėm se ishte pak i ngadaltė.
2. Ajnshtajni kishte vėshtirėsi nė tė folur
Kur ishte fėmijė, Ajnshtajni fliste rrallė. Kur e bėnte, fliste shumė ngadalė. E mendonte tė gjithė fjalinė nė kokė dhe e pėshpėriste para se ta thoshte. Kėtė e bėri rregullisht deri nė moshėn 9-vjeēare. Prindėrit trembeshin mos ishte i vonuar, por sigurisht mė vonė doli se frika e tyre ishte pa baza. Kjo ėshtė quajtur sindroma e Ajnshtajnit.
3. Kur Ajnshtajni foli pėr herė tė parė
Njė historian ka krijuar njė barsoletė. Prindėrit e tij ishin tė shqetėsuar se nuk fliste fare. Kur njė mbrėmje foli dhe tha “Supa ėshtė e nxehtė”, prindėrit e pyetėn pse nuk kishte folur mė parė. Ai i pėrgjigjet: Sepse gjithēka ishte nė rregull.
4. Ajnshtajni ėshtė frymėzuar nga njė busull
Kur Ajnshtajni ishte pesė vjeē dhe i sėmurė nė shtrat, babai i tregoi diēka qė i ndezi interesin nė shkencė: Njė busull. Ndėrsa qėndronte i shtirė, babai i nxori njė busull tė thjeshtė xhepi. Ajo qė i interesonte Ajnshtajnit tė ri ishte se sa herė qė kutia ndėrronte pozicion, gjilpėra kthehej nė tė njėjtin drejtim. Ai mendoi se duhet tė kishte ndonjė forcė nė atė qė konsiderohej si hapėsirė boshe qė e bėnte gjilpėrėn tė lėvizte. Ky incident i zakonshėm nė shumė “fėmijėria tė famshme”, ėshtė pėrmendur shpesh nė shumė rrėfime tė jetės sė tij.
5. Ajnshtajni ngeli nė provimin e hyrjes pėr nė kolegj
Nė vitin 1895, nė moshėn 17-vjeēare, Albert Ajnshtajn aplikoi pėr tė hyrė nė Shkollėn Politeknike Federale Zvicerane (Eidgenössische Technische Hochschule). Ai kaloi provimin e matematikės dhe tė shkencės tek provimi i hyrjes, por ngeli tek tė tjerat. Ndėr lėndėt ku nuk shkonte mirė ishte historia, gjuhėt e huaja, gjeografia dhe tė tjera. Ajnshtajni duhet tė regjistrohej nė njė shkollė tregtare para se ta ribėnte provimin dhe mė nė fund u pranua tek i njėjti universitet njė vit mė vonė.
6. Ajnshtajni kishte njė fėmijė tė paligjshėm
Nė vitin 1980, letrat private tė Ajnshtajnit kanė zbuluar diēka tė re pėr gjeniun. Kishte njė vajzė tė paligjshme me ish-studenten Mileva Mariē, tė cilėn mė vonė u martua. Nė vitin 1902, njė vit para martesės, Mileva lindi nė familjen e prindėrve nė Berne, njė vajzė me emrin Lieserl, tė cilėn Ajnshtajni kurrė nuk e pa dhe pėr tė cilėn nuk dihet gjė. Ajo ėshtė pagėzuar dhe jetoi me familjen e Milevės. Mė vonė ajo thotė se vdiq nga ethet nė shtator, 1903. Nė korrespondencėn e ēiftit shkruhet se ėshtė dhėnė pėr birėsim pasi ka lindur. Nė letrėn e 19 shtatorit, 1903, Lieserl Einstein-Maric pėrmendet pėr herė tė fundit.
7. Ajnshtajni propozon njė “kontratė” tė ēuditshme
Pasi ai dhe Mileva u martuan, patėn dy djem, Hans Albert dhe Eduard. Suksesi akademik dhe udhėtimet nėpėr botė kishin ēmimin e tyre. Ai u distancua nga gruaja e tij dhe pėr disa kohė ēifti u pėrpoq tė merrej me problemet. Ajnshtajni propozoi njė “kontratė” tė ēuditshme pėr tė jetuar me Milevėn. Kushtet ishin qė rrobat tė ishin tė pastra dhe tė hekurosura, qė t’i ēonte tre vakte tė ngrohta nė dhomė, qė dhoma dhe studioja tė ishin tė pastra, pėrveē tavolinės sė punės, qė ajo tė pushonte sė foluri kur ai t’ia kėrkonte. Ajo pranoi dhe ai i premtoi se do ta konsideronte tė huaj ēdo grua tjetėr. Pas divorcit, marrėdhėnia e Ajnshtajnit me djalin e madh u lėkund. Hansi fajėsonte tė atin pėr ndarjen nga Mileva dhe pasi Ajnshtajni fitoi ēmimin “Nobel” dhe paratė. Ai i dha asaj vetėm interesat dhe jo shumėn e madhe tė ēmimit. Grindjet mes tyre u shtuan kur Ajnshtajni kundėrshtoi martesėn e djalit me Frieda Knecht, sepse ajo ishte “mė e madhe dhe e shėmtuar”. Kur ata u martuan, Ajnshtajni i kėrkoi djalit tė mos bėnin fėmijė, pasi kjo do ta bėnte divorcin edhe mė tė vėshtirė. Edhe mamaja e Ajnshtajnit e kishte kundėrshtuar martesėn me Milevėn. Kur i biri emigroi nė Amerikė, ata mbetėn tė ndarė.
8. Ajnshtajni, i preferuari i grave
Kur Ajnshtajni u divorcua me Milevėn nė vitin 1919 (tradhtia cilėsohet si njė nga shkaqet), ai u martua me kushėrirėn, Elsa Lowenthal. Nė tė vėrtetė ai donte tė martohej edhe me vajzėn e Elsės nga njė martesė e mėparshme, Ilse, 18 vjet mė e re se ai, por ajo e kundėrshtoi. Ndryshe nga Mileva, shqetėsimi kryesor i Elsės ishte tė kujdesej pėr burrin e saj tė famshėm. Ajo i dinte dhe i toleronte tradhtitė dhe lidhjet dashurore tė tij, tė cilat zbulohen mė vonė tek letrat e tij. Fillimisht e tradhtoi me sekretaren, Betty Neumann. Korrespondenca e tij tregon se ishte i lidhur me gjashtė gra, mes tyre dhe njė spiune ruse.
9. Pacifisti qė shpiku bombėn atomike
Nė vitin 1939, i alarmuar nga shumimi i Gjermanisė naziste, Leo Szilard e bindi Ajnshtajnin t’i shkruante njė letėr presidentit amerikan, Franklin Roosevelt, ku e paralajmėronte se Gjermania naziste po ndėrtonte njė bombė atomike dhe i sugjeronte Shteteve tė Bashkuara tė zhvillonin bombėn e tyre. Letra e Ajnshtajnit dhe Szilardit konsiderohet si njė nga arsyet qė Roosevelti filloi “Projektin Manhattan” pėr tė zhvilluar bombėn, edhe pse mė vonė u zbulua se bombardimi i Pearl Harbor nė vitin 1941 e bindi mė shumė qeverinė se sa letra e tyre. Edhe pse ishte fizikant i shkėlqyer, ushtria e konsideronte si rrezik sigurie dhe nuk e ftuan nė projekt.
10. Ajnshtajni nė Shqipėri
E kush mund ta mendonte se fizikanti i madh ka shkelur tokėn shqiptare? Dhe jo vetėm kaq. Ai u pajis me pasaportė shqiptare nga mbreti Zog, si njė mbrojtje qė ai i dha hebreut mė tė famshėm tė shekullit tė 20-tė. Edhe pse pėr shumė pak kohė, Ajshtajni nė vitin 1931 ka qėndruar nė portin e Durrėsit, nė pritje tė anijes.
11. Truri shėtiti nė kavanoz pėr 43 vjet
Pas vdekjes nė vitin 1955, truri i Ajnshtajnit u hoq pa lejen e familjes nga Thomas Harvey qė kreu autopsinė. Ai e mori trurin nė shtėpi dhe mė vonė u pushua nga puna pėr shkak se refuzoi ta dorėzonte organin. Shumė vite mė vonė, kur Harvey mori leje nga Hansi ta studionte trurin, i dėrgoi copėza disa shkencėtarėve nė tė gjithė botėn. Njėra prej tyre ishte Marian Diamond nga Universiteti Berkeley, e cila zbuloi se ai kishte mė shumė qeliza nė atė pjesė tė trurit qė ishte pėrgjegjėse pėr sintetizimin e informacionit. Neuronet e trurit tė tij, qė ishte mė i madh se normalja, komunikonin mė mirė me njėri-tjetrin, pėr shkak se mungonte njė “rrudhė” e quajtur prerja silviane. Studime tė tjera sugjerojnė se truri i Ajnshtajnit ishte i dendur dhe se lobi inferior, qė ka tė bėjė me aftėsitė pėr matematikė, ishte mė i madh se truri normal.
12. Saga e trurit tė Ajnshtajnit
Nė fillim tė viteve 1990, shkrimtari Michael Paterniti udhėtoi pėr nė Kaliforni bashkė me doktorin Harvey pėr tė takuar stėrmbesėn e Ajnshtajnit. Ata udhėtuan nga New Jersey me makinė tė madhe familjare, ndėrkohė qė truri i Ajnshtajnit tundej brenda njė kavanozi nė bagazh. Paterniti disa vite mė vonė shkroi pėr eksperiencėn e tij nė librin “Nė makinė me zotin Albert: Njė udhėtim nėpėr Amerikė me trurin e Ajnshtajnit”. Nė vitin 1998, 85-vjeēari Harvey ia dha trurin doktor Elliot Krauss, patologu i stafit nė universitetin “Priceton”, pozicioni qė Harvey kishte mė parė. Ai thotė: “Pasi e ruajta trurin pėr dekada sikur tė ishte njė relike e shenjtė, dhe pėr shumė ashtu ishte, e lashė mė nė fund tė lirė. Ia dhashė departamentit tė patologjisė nė qendrėn mjekėsore tė “Princeton”, aty ku Ajnshtajni kaloi 2 dekadat e fundit. U lodha nga pėrgjegjėsia qė kisha. Tani jam mė i qetė”.
13. S’donte ta lodhte mendjen mė shumė nga sa nevojitej dhe pėlqente tė rrinte zbathur
Pėrveē sportit tė preferuar, lundrimit (sporti qė kėrkon mė pak energji), Ajnshtajni i shmangej ēdo aktiviteti ēlodhjeje qė kėrkonte shkathtėsi mendjeje. Siē tha ai pėr “New York Times”, “Sapo pėrfundoj projektet qė kam nė dorė, nuk dua tė merrem me asgjė tjetėr qė kėrkon punė mendjeje”. “Kur isha i ri, zbulova se gishti i madh i kėmbės gjithmonė bėnte njė vrimė nė ēorape”, tha ai dikur. “Prandaj nuk vesha mė ēorape”, vazhdon ai.
14. Nuk e ndiqte asnjėherė modėn dhe s’ka mėsuar kurrė tė shkruajė anglisht
Ajnshtajni ishte njė kokėfortė fanatik. Ai refuzoi tė vishej ashtu siē e kėshillonin, kushdo tė ishte ai apo ajo. Njerėzit ose e njihnin mirė, ose nuk e njihnin fare, arsyetonte ai, kėshtu qė nuk kishte rėndėsi nė e shihni me tė njėjtin kostum njė vit tė tėrė. Edhe pse jetoi pėr shumė vite nė Shtetet e Bashkuara dhe i fliste mirė tė dyja gjuhėt, Ajnshtajni thotė se kurrė nuk ka mundur tė shkruajė nė anglisht, pėr shkak tė “shqiptimit tė pabesė”. Kurrė nuk e humbi theksin dallues gjerman “I vill a little t’ink” (I will a little think”)
15. Tymoste si oxhak
Njė anėtar pėr jetė i “Klubit tė duhanxhinjve me llullė”, nė Montreale, Ajnshtajni citohet tė ketė thėnė: “Duhani me llullė kontribuon nė gjykimin mė tė qetė dhe objektiv tė ēėshtjeve njerėzore”. Njė herė ra nė ujė gjatė njė ekspedite me barkė, por arriti heroikisht tė mos lėshojė nga dora llullėn e tij.
16. E kishte zėt letėrsinė fantastiko-shkencore
Nė mėnyrė qė mos ta ngatėrronte me shkencėn e pastėr dhe t’u jepte njerėzve iluzione false nė lidhje me arsyetimin shkencor, ai rekomandoi abstinencė tė plotė nga ēfarėdolloj letėrsie fantastiko-shkencore. Ai gjithashtu sugjeroi se njerėzit qė kanė parė disqe fluturuese duhet t’i mbajnė ato pėr veten e tyre. Ajnshtajni qetėsohej nė kuzhinėn e tij me violinėn besnike, duke u munduar me kokėfortėsi tė improvizonte diēka qė tė ngjasonte si vijė melodike. Kur nuk ia arrinte, ai rikthehej tek Mozarti.
17. Alkooli nuk ishte droga e preferuar
Nė njė konferencė pėr shtyp me mbėrritjen e tij nė Nju Jork nė vitin 1930, ai tha duke bėrė shaka pėr ndalimin me ligj tė alkoolit: “Unė s’pi, prandaj pėr mua njėsoj ėshtė”. Nė tė vėrtetė, Ajnshtajni ka qenė kritik i hapur ndaj “ligjeve qė nuk mund tė imponohen”.
18. E barazonte monogaminė me monotoninė
“Tė gjitha martesat janė tė rrezikshme”, njė herė i tha intervistuesit. “Martesa ėshtė pėrpjekja e pasuksesshme pėr ta bėrė diēka tė zgjasė nga njė incident”. Njihej botėrisht se ishte burrė jobesnik, qė prirej tė binte nė dashuri me dikė tjetėr pasi sapo kishte shkėmbyer premtimet.
19. Nuk mbante mend ditėlindjet
Me besimin se datėlindjet ishin pėr fėmijėt, qėndrimi i tij pėrmblidhet nė njė letėr qė i shkroi tė dashurės Mileva Maric: “E dashur zemra ime e vogėl …, sė pari urimet e mia tė pėrzemėrta pėr ditėlindjen tėnde dje, tė cilėn e harrova pėrsėri”.
20. Nuk kishte shtetėsi pėr 5 vite
Ai nuk ishte shtetas i asnjė vendi pėr gati 5 vite! Qė nga viti 1896 (kur refuzoi shtetėsinė gjermane nė moshėn 15-vjeēare) deri nė vitin 1901 (kur u bė zviceran).
21. Nuk donte tė bėnte provimet e gjimnazit
Nė kundėrshtim me besimin popullor, ai nuk ngeli fare nė shkollėn e mesme. Ia doli shumė mirė deri nė moshėn 15-vjeēare. Nuk donte tė vazhdonte atė vit qė i kishte mbetur dhe provoi tė bėnte provimin e hyrjes pėr nė kolegj, nė tė cilin ngeli, dhe gjithsesi u detyrua ta pėrfundonte gjimnazin.
22. Pse nxori gjuhėn nė foton e famshme
Ishte ditėlindja e Ajnshtajnit dhe i mbytur nga njė mori fotografėsh. I lodhur prej tyre, ai nxori gjuhėn me shpresėn se do t’ia prishte foton. (Sikur tė ishte aktor nė ditėt e sotme do t’ia kishte tėrhequr aparatin nga duart). Sigurisht qė plani i tij doli huq. Meqė shkencėtari kishte njė reputacion si njeri i ēuditshėm, fotoja u konsiderua si njė shembull tjetėr i sharmit tė tij gjaknxehtė dhe u bė njė prej fotove tė tij mė tė bukura.
23. Sa ishte kapaciteti i inteligjencės
Kapaciteti i inteligjencės sė Ajnshtajnit ishte 160. Njerėzit e konsideronin tė zgjuar. Bill Clinton e ka mė tė lartė kėtė shifėr. E vėrteta ėshtė se kuicet nė internet pėr tė vlerėsuar inteligjentėt u shpikėn mė vonė, kėshtu qė Ajnshtajni kurrė s’e bėri. Ėshtė mirė tė themi se ishte shumė mė i zgjuar se ju dhe unė bashkė.
24. A besonte Ajnshtajni nė Perėndi
Ajnshtajni ishte hebre; hebre nga populli i Perėndisė. Ai kundėrshtoi natyrėn e rastėsishme tė mekanikės kuantike dhe tha “Perėndia nuk luan me zare”. Ndėr frazat mė tė njohura tė tij janė: “Para Zotit jemi tė barabartė nė zgjuarsi dhe tė barabartė nė budadallėk”, “Perėndia gjithmonė zgjedh mėnyrėn mė tė thjeshtė”, “Dua tė di gjithė mendimet e Perėndisė; tė gjitha tė tjerat janė detaje”.

Hajra
18-03-12, 10:52
25. Pse nuk ishte prezent nė ēmimin “Nobel”?
Nuk ishte i pranishėm nė dhjetor tė vitit 1922 pėr tė marrė ēmimin “Nobel” nė fizikė, sepse ishte nė njė udhėtim nė Japoni. Gjatė kėsaj kohe bėri shumė vizita ndėrkombėtare. Kishte vizituar Parisin para dhjetorit dhe njė vit mė vonė vizitoi Palestinėn. Pas zbulimit tė fundit shkencor, nė lidhje me valėt dhe materien, nė vitin 1924 ai bėri vizita tė tjera, por kėtė herė nė Amerikėn e Jugut.
26. Prejardhja e pėrulur
Ajnshtajni ka lindur nė Ulm, Gjermani, mė 14 mars tė vitit 1879, nė adresėn “135 Bahnhofstrasse”, e cila mė vonė u bombardua nga forcat aleate nė vitin 1944. Prindėrit e tij ishin hebrenj tė shtresės sė mesme. Ata quheshin Hermann dhe Pauline.
27. Gjeometria dhe filozofia
Lėndėt e preferuara nė shkollė ishin gjeometria dhe filozofia. Ai e pėlqente kaq shumė gjeometrinė sa filloi ta studionte nė moshėn 12-vjeēare. Edhe filozofia ishte e rėndėsishme pėr tė, pasi ishte studimi i universit dhe kuptimit tė jetės. Kjo e inkurajoi tė kėrkonte pėrgjigje. Ai studionte filozofi ēdo tė enjte me njė student mjekėsie me emrin Max Talemy, i cili bashkohej me familje e tij pėr darkė.
28. Puna e parė qė bėri
Albertit kurrė nuk i ėshtė dashur tė punojė derisa familja e tij u zhvendos nė Milano, Itali. Atje gjeti punėn e parė nė njė zyrė patentash zvicerane nė Bern dhe qėndroi pėr shtatė vite, duke e pėrdorur kohėn e lirė pėr tė studiuar fizikė dhe pėr tė shkruar artikuj pėr universitetet lokale.
29. Aspekte tė jetės qė pėlqente
Natyra dhe muzika zinin vendin e parė. Ajnshtajni pėlqente tė shėtiste nė natyrė. Shėtitjet e tij ishin koha kur mendohej dhe harronte gjithė botėn. Dashurinė pėr muzikėn e mori nga e ėma. Ai kurrė nuk hoqi dorė nga violina. Kur u bė shumė plak pėr tė luajtur me tė, ai ulej dhe dėgjonte muzikėn e tij tė regjistruar.
30. Paratė nuk e ndihmojnė njerėzimin
Ai shkruan nė vitin 1934: “Jam plotėsisht i bindur se asnjė pasuri nė botė nuk e ndihmon njerėzimin tė pėrparojė, madje dhe nė duart e punėtorit mė tė devotshėm pėr kėtė punė” dhe “Paratė joshin vetėm egoizmin dhe ftojnė abuzimin”.
31. Mėnyra e arsyeshme pėr t’u arsimuar
Nė njė letėr tė cilėn ia shkruante njė vajze tė re nė vitin 1934, Ajnshtajni shkruan: “Ka aq shumė mėnyra arsimimi nė botė, veēanėrisht nė shkollat amerikane. Mėnyra e vetme e arsyeshme pėr tė mėsuar ėshtė tė bėhesh shembull, nėse ia dilni, njė shembull paralajmėrues”.
32. Shėnimet e Teorisė sė Relativitetit shiten 6 milionė dollarė
Nė vitin 1944, letra e tij ku kishte shkruar Teorinė e Relativitetit, herėt nė vitin 1905, u nxor nė ankand. Ajo mblodhi 6 milionė dollarė dhe sot manuskripti ndodhet nė Librarinė e Kongresit. Nė ditėt e sotme me siguri do ishte shitur pėr mė shumė, por nė atė kohė kjo ishte njė shifėr rekord.
33. Njeriu mė miqėsor i kohės
Ai lindi nė Ulm tė Gjermanisė edhe pse familja u zhvendos nė disa shtete tė ndryshme pėr tė jetuar, ai pėlqente mė shumė qytetin e lindjes. Gjatė shėtitjeve tė tij nė qytet pėrshėndeste dhe u jepte dorėn kujtdo qė shihte.
34. Ajnshtajni President
Nė vitin 1952, Ajnshtajnit iu ofrua presidenca e Izraelit, pėr shkak tė besimeve tė tij, por e refuzoi. Rregulli i universit ishte provė pėr tė qė Perėndia ekzistonte. Ai gjithashtu ishte njė pacifist dhe botoi librin “Pse luftė?”.
35. Kur e mori ēmimin “Nobel”
Nė vitin 1921 Albert Ajnshtajn u shpėrblye me ēmimin “Nobel” pėr punėn e tij tė foto-elektricitetit. Shumė prej teorive tė tij pėrfshijnė bombėn atomike, trajtimin me rrezatim pėr tė kuruar kancerin, zhvillimin e lazerit dhe eksplorimin nė hapėsirė.
36. Jetėgjatėsia
Albert ndėrroi jetė nė moshėn 76-vjeēare. Ai u largua mė 18 prill tė vitit 1955. 22 vitet e fundit tė jetės i kaloi nė Institutin e Studimeve tė Avancuara nė Princeton, New Jersey. Nė atė qytezė tė vogėl tė kolegjit, Alberti ishte njė fytyrė e njohur. Ēdo ditė, zotėria i sjellshėm me flokėt gri dilte nga zyra pėr nė shtėpi dhe gjithmonė ndalej t’u fliste kalimtarėve.
37. Pamja karakteristike
Ai njihej pėr mjekrėn e bardhė si dėborė dhe flokėt e ēmendura. Por si ishin flokėt natyralė? Ato ishin tė zeza, ashtu siē dalin nė fotografitė e moshės mė tė re. Duke qenė se nė ato kohė tė gjitha fotot ishin bardhė e zi, shumė kureshtarė e kanė vėnė nė dyshim kėtė fakt, por ishin tė zeza, tipike pėr hebrenjtė.
38. Pas Gjermanisė nė “Oksford”
Nė vitin 1921 mori ēmimin “Nobel”, por me rritjen e nazizmit ai shkoi nė Angli. Atje mėsoi nė universitetet “Oxford” dhe “Cambridge”, para se tė zhvendosej pėr nė SHBA. Me mbėrritjen nė SHBA Ajnshtajni lėvizi pėr nė Kaliforni, vendi i plazheve dhe dimrave me diell. Atje u bė profesor nė Institutin e Teknologjisė nė Pasadena, Kaliforni. Gjithashtu dha mėsim edhe nė universitetin “Princeton”.
39. Kėrkoi tė largojė bombėn atomike
Ajnshtajnit nuk ia priste mendja se ē’do tė ndodhte nė tė ardhmen me bombat bėrthamore. Nė numrin e nėntorit tė vitit 1945, ia adresoi kėtė ēėshtje revistės “Atlantic Monthly”; kėrkesėn e pėrsėriti nė nėntor tė vitit 1947. Nė lidhje me bombėn atomike sugjeroi qė t’i dorėzohej njė qeverie botėrore tė themeluar nga Rusia, SHBA-ja dhe Britania. Nė kohėn kur e shkroi, armėt bėrthamore nuk ishin kaq tė fuqishme sa edhe sot.
40. Ajnshtajni refuzon paratė dhe ēfarė urrente
Universiteti “Princeton” i caktoi njė shumė pėr rrogė. Atij i kėrkuan ta vendoste vetė kėtė shumė. Universiteti kishte vendosur pėr 10 mijė dollarė nė muaj, por Ajnshtajni kėrkoi vetėm 3 mijė dollarė. Ai gjithashtu refuzoi pensionin prej 7500 dollarėsh nė vit, duke e cilėsuar si “shumė bujar”. Pensioni u reduktua nė 6 mijė dollarė. Me to bleu njė shtėpi modeste, ecte pėr nė punė dhe kurrė nuk pati ndonjė makinė. Ēfarė urrente? Tė vetmet gjėra qė nuk donte dot ishin berberi dhe ēorapet. Ajnshtajni kurrė nuk e vizitonte berberin se nuk kishte nevojė pėr model tė ri flokėsh, i vjetri i pėlqente mė shumė.
41. Sa fėmijė pati dhe ku ndėrroi jetė
Gjithsej Ajnshtajni pati tre fėmijė. Njė vajzė, Lieserl, dhe dy djem, Eduard dhe Albert. Alberti i ri mė vonė u bė profesor inxhinierie nė universitetin “Berkley”. Djali i tij Eduart ishte skizofrenik. Gruaja e dytė kishte dy fėmijė, Ilse dhe Margot. Ajnshtajni vdiq nė vitin 1955 nė spitalin e “Princeton”. Truri iu hoq pėr studim dhe iu ruajt nė Wichita, Kansas. Atje u vendos nė laboratorin e doktor Thomas Harvey, ish-shefi patolog i universitetit “Princeton”.
42. Filozofi qė e influencoi dhe lėnda qė s’kuptonte
Nė moshėn 13-vjeēare Ajnshtajni studioi idetė e filozofit tė shekullit tė 18-tė, Immanuel Kant. Ai pati njė influencė tė rėndėsishme tek Ajnshtajni i ri me idetė e kohės, hapėsirėn dhe universin harmonik. Kant gjithashtu kishte edhe njė sens tė lig humori dhe nuk honepse asgjė pompoze. Tė dyja kėto karakteristika u pėrcollėn tek Ajnshtajni. Lėnda qė nuk duronte nė shkollėn fillore ishte greqishtja. Pėr kėtė arsye ra nė depresionin fėminor. Gjatė kėsaj kohe Alberti i ri i kishte mėsuar vetes latinisht, matematikė tė avancuar dhe kishte zbuluar dashurinė pėr gjeometrinė. Mė vonė nė jetė ai njoftoi zbulimin e Euklidit, si njė kėnaqėsi e madhe nė jetė. Ai i referohet njė libri pėr gjeometrinė euklidiane si “i shenjtė”.
43. Teorinė e Relativitetit e zbuloi nė gjumė
Nė vitin 1905, gjėegjėza e fundit sė Teorisė sė Relativitetit u zgjidh nė gjumė. Ajnshtajni citohet tė ketė thėnė pėr zbulimin e tij: “Nė mendjen time shpėrtheu njė stuhi dhe me tė erdhėn edhe pėrgjigjet”. Njė mik mė vonė thotė: “Ai ka hyrė nė mendimet e Perėndisė dhe kėto mendime zbulojnė planin e tij pėr universin”.
44. Ē’do tė thotė E=mc2 dhe ēfarė tregon ekuacioni
Ajnshtajni e pėrmblodhi teorinė speciale tė relativitetit nė njė revistė disa vite mė vonė me ekuacionin legjendar E=mc2. Ky ekuacion pėrkthehet, Energjia=masa e shumėzuar me shpejtėsinė e dritės nė katror. Masa pėrmban sasi tė mėdha energjie. Ēfarė tregon ekuacioni? Marie Curie zbuloi se njė ons (28,35 gramė) radiumi nxirrte 4 mijė kalori/nė orė nė mėnyrė tė papėrcaktuar. E=mc2 ėshtė baza e zbulimit se si dielli dhe yjet kanė rrezatuar dritė dhe nxehtėsi gjatė mijėvjeēarėve, dhe pėr tmerrin e Ajnshtajnit, ky ekuacion sjell edhe prodhimin e bombės atomike.
45. Ēmimet e tjera “Nobel”
17 vite pas botimit tė Relativitetit, nė vitin 1922 Ajnshtajni fitoi ēmimin “Nobel” pėr Shėrbimin ndaj Fizikės Teorike. Kishte disa arsye pse ēmimin “Nobel” nuk iu dha aq shpesh. Relativiteti nė atė kohė ishte mjaft kontroversal dhe teorik. Nuk mund tė provohej. Fakti qė gjykatėsit nuk mund ta kuptonin ishte problem mė vete.
46. I ndjekur nga “FBI”-ja
Edgar Hoover dyshonte se Ajnshtajni ishte komunist. Ai shpenzoi mijėra orė pėr ta bindur “FBI”-nė ta dėnonte Ajnshtajnin, por pa sukses. Edhe pse Hoover dyshonte se ai ishte komunist, ai kurrė s’do tė miratonte pėrgjimin e telefonave apo tė postės. Pas shumė orėve kėrkimi, Hoover e braktisi ēėshtjen kundėr tij dhe sekretares sė Ajnshtajnit, Helen Dukas. Ata kishin mbledhur aq shumė dosje sa preknin tavanin, por asnjėra nuk provonte gjė. Mė vonė, miqtė thonė se Ajnshtajni qeshte me kėtė histori.
47. Pse teoria s’u pranua menjėherė
Njė prej arsyeve qė u deshėn 30 vite qė pjesa mė e madhe e shkencėtarėve tė mbėshteste Teorinė e Relativitetin ėshtė se largonte ekzistencėn mitike tė eterit. Eteri konsiderohej si njė substancė infinite nė formė xhelatine, si mjeti pėr pėrhapjen e valėve elektromagnetike. Ekzistenca e eterit ishte provuar disa herė, por nuk ishte e vėrtetė. Ajo u provua pėr tė mbėshtetur Teorinė e Maxwell, se drita konsiston nė valė elektromagnetike. Valėt kėrkonin njė mjet pėr tė udhėtuar dhe ky mjet besohej tė ketė qenė elastik, i fortė dhe quhej eter. Relativiteti shkundi kėtė besim, por besimi nė ekzistencėn e eterit ishte kaq i fortė nė mendjen mė tė mėdha, sa ata refuzuan tė besonin se nuk ekzistonte dhe i vunė Ajnshtajnit nofkėn “mashtrues”.
48. S’i fali kurrė nazistėt
Ajnshtajni nuk i fali kurrė nazistėt pėr shfarosjen e hebrenjve. Nė vitin 1944 ai shkruan: “Gjermanėt si njė popull nė pėrgjithėsi janė pėrgjegjės pėr vrasjen masive dhe duhet tė dėnohen si popull nėse ka drejtėsi nė botė dhe nėse ka mbetur sado pak nga ndėrgjegjja kolektive nė botė”.
49. Pas vdekjes
Pėrveē trurit tė tij nuk ka mbetur asgjė e prekshme, pasi hiri u hodh nė njė lumė nė SHBA.
50. “Njeriu i Shekullit”, nga “Time”
Revista amerikane “Time”, nė vitin 1999 e emėroi si “Personi i Shekullit”. Nė kulturėn e gjerė emri Ajnshtajn ėshtė bėrė sinonimi i gjeniut.

Burimi: Tirana Observer

Murgesha
03-06-12, 20:06
Restoranti mė i veēantė nė botė!


Kemi parė tė ndėrtohen restorante nga mė tė ēuditshmit dhe mė tė kushtueshmit, por ndonjė herė luksi mund tė jetė dhe pak i komplikuar. Njerėzit shpenzojnė shuma tė mėdha lekėsh pėr tė darkuar nė vende romantike. Por njė restorant i tillė, nė lartėsitė e qiellit do tė habiste kėdo. Nga katėr qershori deri nė korrik, nė Bruksel do tė zhvillohet faza e re e restorantit tė quajtur “Dinner in the Sky”(Darkė nė qiell). Ky restorant ėshtė ndėrtuar nė 30 metra lartėsi dhe pamjet qė ai ofron tė lėnė pa mend. Ky nė fakt ėshtė njė restorant i pėrkohshėm, i cili ka njė pamje tė ēuditshme dhe qėndron nė ajėr me ndihmėn e njė vinēi.

Nė sajė tė lartėsisė sė tij nga toka, mund tė shihen gjėrat mė tė bukura dhe tė rralla tė vendit. Por restoranti ka dhe njė kuzhinė tė jashtėzakonshme, duke pasur nė staf kuzhinierėt mė tė zgjedhur dhe me famė tė qytetit. Restoranti mund tė mbaj 22 klientė dhe ofron pamje tė mrekullueshme nga lartėsitė e qiellit.

Guri i madh
08-07-12, 21:45
Restoranti mė i veēantė nė botė!


Kemi parė tė ndėrtohen restorante nga mė tė ēuditshmit dhe mė tė kushtueshmit, por ndonjė herė luksi mund tė jetė dhe pak i komplikuar. Njerėzit shpenzojnė shuma tė mėdha lekėsh pėr tė darkuar nė vende romantike. Por njė restorant i tillė, nė lartėsitė e qiellit do tė habiste kėdo. Nga katėr qershori deri nė korrik, nė Bruksel do tė zhvillohet faza e re e restorantit tė quajtur “Dinner in the Sky”(Darkė nė qiell). Ky restorant ėshtė ndėrtuar nė 30 metra lartėsi dhe pamjet qė ai ofron tė lėnė pa mend. Ky nė fakt ėshtė njė restorant i pėrkohshėm, i cili ka njė pamje tė ēuditshme dhe qėndron nė ajėr me ndihmėn e njė vinēi.

Nė sajė tė lartėsisė sė tij nga toka, mund tė shihen gjėrat mė tė bukura dhe tė rralla tė vendit. Por restoranti ka dhe njė kuzhinė tė jashtėzakonshme, duke pasur nė staf kuzhinierėt mė tė zgjedhur dhe me famė tė qytetit. Restoranti mund tė mbaj 22 klientė dhe ofron pamje tė mrekullueshme nga lartėsitė e qiellit.

olimpia centrum Müncshen

edhe ktu esht restorani mbi nji lartsi bukur te madhe bile edhe sillet nga ktu shifet i ter qyteti Münchenit i ndertuar dikun kah vitet e 70


http://www.olympiapark.de/uploads/tx_mediacenter/turm_02.jpg
http://www.olympiapark.de/uploads/tx_mediacenter/turm_01.jpg
http://www.olympiapark.de/uploads/tx_mediacenter/turm_02.jpg
http://www.olympiapark.de/uploads/tx_mediacenter/turm_01.jpg
http://www.olympiapark.de/uploads/tx_mediacenter/turm_03.jpg

http://www.olympiapark.de/uploads/tx_mediacenter/turm_03.jpg

natyra
10-08-12, 05:01
Dhelpra, udhėtare nė metronė e Londrės

Njė dhelpėr guximtare befasoi londinezėt dhe turistėt qė patėn mundėsinė tė ishin bashkėudhėtarė nė metro, gjatė sė hėnės.

”Pasagjeri” i rrallė u pa i ulur nė njė vagon nė njė linjė pak tė frekuentuar nė orėt e vona tė mbrėmjes, ndėrsa disa “udhėtarė” tė tjerė i bėnė fotografi, tė postuara mė pas nė rrjete sociale.

Njė prej personave qė pati fatin e rrallė tė fotografonte dhelprėn nė metro, i quajtur Stephen Ebert, deklaroi nė shtypin britanik.

“Dyert e trenit tim u hapėn dhe ndieva se diēka mė kaloi midis kėmbėve. Pėr befasinė time mė tė madh, pashė qė mė kishte kaluar njė dhelpėr…”.

http://www.kuriozitete.net/wp-content/uploads/2012/08/Dhelpra-300x225.jpg


“Betoveni” pesėvjeēar

Prindėrit e njė kinezi pesėvjeēar kanė postuar nė YouTube xhirimin e djalit tė tyre tek luan nė piano.

Pianisti i vogėl ėshtė aq i talentuar, sa qė luan me pėrsosmėri njė kompozim qė ėshtė i komplikuar edhe pėr tė rriturit.

http://www.kuriozitete.net/wp-content/uploads/2012/08/Grade-300x225.jpg

jadore
21-09-12, 22:34
papergjegjesi , veq hajt po e leme keshe kuriozitet !


http://www.telegrafi.com/fun/e-le-femijen-te-luaj-me-gorillen-video-6332.html

natyra
26-09-12, 02:38
...gjitheqka qenka e mundur,dhe atehere kur humb shpresa per t'jetuar njeriu!..sipas Telegrafi mbi Artikullin posa te sjellur para jush...Se si e shpetoi peshkaqeni Policin?!
http://www.telegrafi.com/fo/fun/f.0917164635747_m.jpg

Njė polic ka treguar njė histori tė pabesueshme, mbi mėnyrėn se si njė peshkaqen e shpėtoi pasi kishte humbur rrugėn dhe endej i pashpresė nė Oqeanin Paqėsor rreth 15 javė.
Kunati i Toakai Teitoi, me profesion peshkatar, ishte ai qė i kishte propozuar udhėtimin pas nisjes nga Ishujt Marshall, por tė pastėrvitur pėr rrugė tė gjata dhe me njė barkė tė vogėl me rrema, tė dy burrat humbėn nė mes tė Oqeanit pas njė stuhie.

Pa mundėsi pėr tė lajmėruar pėr shkak tė mungesės sė njė radioje, kunati ndėrroi jetė si pasojė e mungesės sė ujit. Teitoi, nė kufirin e dehidratimit, arriti tė mbijetonte disa ditė mė shumė pasi njė stuhi tropikale e lejoi qė tė grumbullonte pėr tė pirė njė sasi uji tė shiut.

Megjithatė, pas 15 javėsh nė mes tė Paqėsorit, 41-vjeēari i kishte humbur tėrėsisht shpresat.

”Mendoja se ishte thjesht ēėshtje orėsh pėrpara se tė vdisja. Nė njė moment, mė kėputi gjumi dhe u zgjova vetėm nga njė goditje e barkės. Pashė rreth vetes si nė kllapi, si njė njeri i sfilitur i cili sapo ėshtė zgjuar dhe mund tė dalloja njė peshkaqen dy-tri metra tė gjatė. Megjithatė, ai nuk po mė sulmonte, vetėm po godiste barkėn me hundė. Nė atė moment, nė horizont pashė njė peshkarexhė, tė cilėn e sinjalizova me dorė. Ajo ishte shpėtimi im”, ka deklaruar Teitoi pėr Daily Mail.

“Kam dėgjuar shumė histori tė frikshme me peshkaqenė, por unė do t’i jem mirėnjohės pėr tė gjithė jetėn. Nėse ai nuk do tė mė kishte zgjuar, atėherė peshkatarėt nuk do tė mė kishin gjetur dhe do tė kisha vdekur shumė shpejt”, transmeton Top-Channel fjalėt e policit, i cili premton se nuk do tė shkelė mė kurrė nė njė mjet lundrues nė jetėn e tij. /Telegrafi/
.......

Jadore e vodha nga ti ket web:tongue:

Pershendes,
P.s.duke shfletua postimet e mia,pash se te kisha mbet borgj per ni pergjigje lidhur me temen e ni kendtares(me pseodonimin)Antike!(besoi do te kujtohet tema)por qe ni dite do te shkruaj aty..andaj,kerkoi ndjes e nderuar:)

Natyra.

Domira
01-10-12, 21:14
Zbulohet njė fenomen i pazakontė nė bėrthamėn e Tokės

23:46 / 20.12.2011

Nėn presion tė madh dhe nėn ndikimin e temperaturave jashtėzakonisht tė larta, njėri nga materialet kryesorė nė korėn e Tokės, tregoi ndryshime tė papara deri tani.
Oksidi i hekurit ishte nėn ndikimin e kushteve tė ngjashme me ato qė ndodhin nė brendinė e Tokės ku takohen dy shtresat mė tė thella tė saj. Nėn 1650 shkallė celsius dhe shtypjen 690,000 herė mė tė madh se shtypja atmosferike nė nivelin e detit, erdhi deri te ndryshimi nė vetinė e pėrēueshmėrisė sė elektricitetit.

Por, ajo qė ėshtė mbresėlėnėse, e qė ėshtė theksuar nė revistėn Physical Review Letter nga ana e ekipit i cili kishte kryer eksperimentin, ėshtė se pėrkundėr ndryshimit tė kėtillė tė vetisė sė metalit, nuk ka ardhur deri te ndryshimi i strukturės sė tė njėjtit. Kjo ėshtė e pazakontė, duke pasur parasysh se ndryshimet e kėtilla te materialet gati gjithmonė pėrcjellėn me ndryshimet e strukturės sė kėtyre materialeve.

Zbulimi i kėtillė mund tė jetė i rėndėsishėm pėr kuptimin mė rrėnjėsor tė ndikimit tė bėrthamės sė Tokės mbi fushėn magnetike e cila rrethon planetin tonė.

Ekipi i shkencėtarėve nga Carnegie Institution for Science nė Uashington pėrsėriti eksperimentin me tė njėjtin material por kėsaj here e kanė nėnshtruar ndaj temperaturės prej 2,200 shkallė celsius the shtypjen 1.4 milion herė mė tė madhe nga ajo atmosferike nė nivelin e detit, dhe kanė ardhur deri te zbulimet e jashtėzakonshme. Nė tė vėrtetė, ky metal, varėsisht nga temperatura dhe shtypja, mund tė jetė edhe izolatorė dhe pėrēues i elektricitetit dhe atė pa ndryshim tė formės.

Pėrndryshe, ky oksid i hekurit, sė bashku me magnezin pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė shtresės sė brendshme tė Tokės qė pėrthekon bėrthamėn e saj, dhe pikėrisht pėr shkak tė kėsaj duke falėnderuar kėtė zbulim mund tė vij deri te zbulimet e reja pėr fushėn magnetike tė Tokės. /Telegrafi

Zero Cool
07-10-12, 22:42
Bill Gate ("babai" i Microsoftit)


1. Bill Gates fiton 250 dollarė ēdo sekondė, pra 20 milion dollarė nė ditė dhe 7.8 miliardė dollarė nė vit!

2. Nėse do t’i bien 1000 dollarė nė tokė, nuk do ta marrė mundimin tė pėrkulet e t’i marrė, pasi do t’i ketė fituar brenda 4 sekondave.

3. Borxhi kombėtar i SHBA-sė ėshtė rreth 5.62 triliardė dollarė. Nėse do ta shlyente Bill Gates, do t’i merrte mė pak se 10 vjet!

4. Me pasurinė qė ka, Gates mund t’i dhurojė ēdo banori tė planetit 15 dollarė dhe t’i teprojnė pėr vete 5 milion dollarė.

5. Michael Jordan ėshtė sportisti i paguar mė shtrenjtė nė SHBA. Nėse nuk do kryente asnjė shpenzim, as pėr ushqim dhe do tė mblidhte pagėn e tij vjetore, pra 30 milion dollarė, do t’i duheshin 277 vjet qė tė bėhej aq i pasur sa ėshtė Bill Gates sot.

6. Nėse Gates do tė ishte shtet, atėherė do i renditej i 37-ti nė listė si shteti mė i pasur nė rruzullin tokėsor.

7. Nėse gjithė pasurinė e tij Bill do ta kthente nė monedha 1 dollarėshe, atėherė mund tė ndėrtonte njė rrugė nga Toka pėr nė Hėnė plot 14 herė (si edhe kthimin. Por pėr t’u ndėrtuar do tė duhej qė pėr 1.400 vjet tė punohej pa ndėrprerje dhe tė pėrdoreshin 713 aeroplanė Boeing 747 pėr transportin e monedhave.

8. Nėse supozojmė se Bill Gates do tė jetojė edhe 35 vjet tė tjerė, atėherė i bie qė tė shpenzojė 6.78 milion dollarė nė ditė, qė t’i mbarohet pasuria qė ka.

9. Nėse pėrdoruesit e Microsoft Windows do tė merrnin 1 dollar sa herė qė kompjuteri i tyre bllokohej, atėherė Bill Gates do tė kishte falimentuar brenda 3 viteve!!!

jadore
07-10-12, 22:53
Bill Gate ("babai" i Microsoftit)


1. Bill Gates fiton 250 dollarė ēdo sekondė, pra 20 milion dollarė nė ditė dhe 7.8 miliardė dollarė nė vit!

2. Nėse do t’i bien 1000 dollarė nė tokė, nuk do ta marrė mundimin tė pėrkulet e t’i marrė, pasi do t’i ketė fituar brenda 4 sekondave.

3. Borxhi kombėtar i SHBA-sė ėshtė rreth 5.62 triliardė dollarė. Nėse do ta shlyente Bill Gates, do t’i merrte mė pak se 10 vjet!

4. Me pasurinė qė ka, Gates mund t’i dhurojė ēdo banori tė planetit 15 dollarė dhe t’i teprojnė pėr vete 5 milion dollarė.

5. Michael Jordan ėshtė sportisti i paguar mė shtrenjtė nė SHBA. Nėse nuk do kryente asnjė shpenzim, as pėr ushqim dhe do tė mblidhte pagėn e tij vjetore, pra 30 milion dollarė, do t’i duheshin 277 vjet qė tė bėhej aq i pasur sa ėshtė Bill Gates sot.

6. Nėse Gates do tė ishte shtet, atėherė do i renditej i 37-ti nė listė si shteti mė i pasur nė rruzullin tokėsor.

7. Nėse gjithė pasurinė e tij Bill do ta kthente nė monedha 1 dollarėshe, atėherė mund tė ndėrtonte njė rrugė nga Toka pėr nė Hėnė plot 14 herė (si edhe kthimin. Por pėr t’u ndėrtuar do tė duhej qė pėr 1.400 vjet tė punohej pa ndėrprerje dhe tė pėrdoreshin 713 aeroplanė Boeing 747 pėr transportin e monedhave.

8. Nėse supozojmė se Bill Gates do tė jetojė edhe 35 vjet tė tjerė, atėherė i bie qė tė shpenzojė 6.78 milion dollarė nė ditė, qė t’i mbarohet pasuria qė ka.

9. Nėse pėrdoruesit e Microsoft Windows do tė merrnin 1 dollar sa herė qė kompjuteri i tyre bllokohej, atėherė Bill Gates do tė kishte falimentuar brenda 3 viteve!!!

qikjo thirret pasuri dhe emer me kuptimin e plot te fjalse i pasur , ani boll me kemb ne toke duket njeri , per lakmi , as nuk ekspozon famen as influencen ,perkunder shqiptareve qe cdo te dytin ilake te tyre ta mbajne te" pasur" ..

Bona-us
15-10-12, 15:56
Skifterėt jetojnė 70 vjet, por qė tė arrijė gjer kėtu, i duhet tė marrė njė vendim tė vėshtirė nė jetė. E dini ēfarė bėn?

Kur arrin moshėn 40 vjeēare, thonjtė e tij e humbasin elasticitetin dhe fuqinė, duke e pasur tė pamundur ta rrokin prenė, e cila ėshtė burimi kryesor i ushqimit.Nė kėtė moshė, edhe sqepi i tij i mprehtė dhe i fuqishėm, fillon e lakohet duke mos e kryer funksionin e tij. Dyzet vitet mbi supe, i bėjnė dhe krahėt e tij tė rėndė pėr shkak tė peshės sė puplave, tė cilat i ngjiten pėr trupi, duke ia vėshtirėsuar fluturimin. Kėto kushte, e detyrojnė skifterin tė ndėrmarrė njė vendim tejet tė vėshtirė. Alternativa tjetėr ėshtė vdekja e ngadaltė tė cilėn ai e refuzon. Ai vendos ti hyjė njė pėrvoje ndryshimi tėrėsor, e cila do i zgjasė 150 ditė.

Po ēfarė bėn skifteri? Le ta shohim sė bashku.
Ai fluturon nė majėn mė tė lartė, atje ku dhe ndėrton foletė. Pastaj, sė pari fillon e godet sqepin nė shkėmbinj, me sa forcė qė ka, derisa ti thyhet.
Sė dyti, pasi ta ketė thyer sqepin, pret derisa ti rritet.
Sė treti, me sqepin e ri, fillon e shkul kthetrat e kėmbėve.
Sė katėrti, pasi ti jenė rritur kthetrat, fillon e shkul tė gjitha puplat e vjetra.
Pesė muaj pas kėsaj torture, skifteri i kthehet sėrish fluturimit nė qiell, si tė kishte lindur pėr sė dyti.
Ky ndryshim i dhimbshėm, e mundėson tė jetojė dhe pėr 30 vite tė tjera.

Ndonjėherė, na lipset qė tė bėjmė ndryshime rrėnjėsore nė jetėn tonė, edhe pse janė tė vėshtirė.

Zero Cool
18-10-12, 10:19
Njeriu mund tė mbijetoj pa bukė deri nė 70 ditė


18.10.2012

Organizmi i njeriut mund tė mbijetojė pa oksigjen pesė deri dhjetė minuta, ndėrsa pa ujė tri deri nė tetė ditė.

Por e pazakonshme ėshtė se si njeriu mund tė mbijetojė pa ushqim madje 70 ditė, siē ėshtė dokumentar njėherė. Si ėshtė e mundur kjo?

Pėrgjigjja qėndron nė vargun e sistemeve tė zhvilluara mbrojtėse psikologjike dhe metabolike, detyra kryesore e tė cilave ėshtė tė na mbajnė neve nė jetė kur gjendemi nė situatėn e mungesės afatgjate tė ushqimit.

Kur njeriu ėshtė i uritur, nuk do tė thotė qė ėshtė i pafuqishėm. Ja si lufton trupi ynė qė tė mbetemi gjallė.

Trupi ynė nuk ėshtė si automobili i cili fiket automatikisht kur mbetet pa benzinė. Kur organizmi detekton reduktimin drastik tė konsumimit tė ushqimit ai aktivizon disa procese tė caktuara metabolike tė cilat janė pėrgjegjėse pėr zhvendosjen e rezervave energjetike. Shkurt, me ato procese organizmi na blen kohėn e ēmuar.

Shumė shpejt pas ngrėnies metabolizmi ynė dekompozon glikogjenin nė glukozė e cila ruhet nė mėlēi dhe muskuj. Pas pėrafėrsisht gjashtorėsh organizmi fillon tė shpenzojė rezervat e glukozės, pėr ē’arsye shumė njerėz bėhen nervozė.

ps: personalisht mendoj qe nese per ariun vlene qe mund te jetoj pa ushqim mvaresisht nga shtresat e dhjamit te krijuara gjate kohes se pranvere-vere-vjeshtes, kjo ne nje sasi duhet te reflektohet edhe te organizmi i njeriut.

natyra
21-10-12, 05:39
Dush meteor Majat nga "Halley"s te shfaqura mund te shihen si dritė ne kėtė fundjavė nen qiellin e natės

http://l3.yimg.com/bt/api/res/1.2/ME6DkDZPFAFik8yjYKlagA--/YXBwaWQ9eW5ld3M7cT04NTt3PTYzMA--/http://media.zenfs.com/en_us/News/Reuters/2012-08-13T121629Z_113455887_GM2E88D1K5S01_RTRMADP_3_ISRAE L.JPG

Majat Orionid meteor dush ne kėtė javė,do te shihen nė qoftė se ju keni qiellin te qarte gjatė natės kėtė fundjavė,do tė jetė i sigurt pėr tė marrė jashtė nė mėnyrė qė ju mund tė shikoni shfaqje.
Dushe Meteor ndodhin kur rruga e orbitės sė Tokės merr atė nėpėr rrugėn e njė tjetėr objekti, zakonisht njė kometė, qė ka lėnė njė gjurmė mbeturinat pas saj. Pėr dush meteor Orionid, se objekti ishte Kometa Halley famshėm, dhe meteorė janė tė shkaktuara nga grimcat e imta tė pluhurit lėna
prapa nga kometė djegur deri pasi ndeshi nė atmosferėn tonė nė njė shpejtėsi prej mbi 237.000 km / h.
Pėr tė parė Orionids, ėshtė mė mirė qė tė shikoni pėr 'pikė ndriēues "e tyre, e cila ėshtė pjesė e qiellit qė ata duket e kanė origjinėn nga.kjo Orionid. Nė kėtė rast, nė orėt e pas mesnatės mė 21 tetor, gjeni Orion plejadė (nė juglindje tė shikojmė mė tej nė lindje, nėse ju jeni nė Kanada perėndimore), dhe pėr tė gjetur Belt Orionit. Pastaj, shikoni lart dhe nė tė majtė nga atje, pas krahun e djathtė Orionit - e cila duket se do tė mbahet deri mbi kokėn e tij - ndaj kėmbėt e Binjakėt plejadė. Meteorė do tė shfaqet nje rrezatim i jashtme nga njė pikė mes kėtyre dy yje.
[Related: New/ meteorit i ri-te gjuetisė nen rregullat pėr nė SHBA, Kanada, mban gjėra tė thjeshta]
Zyrtarisht, dush meteor ka ndodh mes 4 tetor dhe do te ndodh me 2 nėntor, dhe meteorė nga kjo dush mund tė shihet nė ēdo natė nė mes tė kėtyre datave, por koha mė e mirė shikimin do tė jetė kėtė fundjavė, kur Orionids arrijnė kulmin e tyre.Vendi mė i mirė pėr tė parė nga jashtė ėshtė diku nė vend, pasi dritat e qytetit krijojnė ndotje mjaft dritė krejtėsisht tė errėt pikėpamje nen qiellin e natės.Koha mė e mirė pėr tė parė duhet tė jetė ndėrmjet mesnatės dhe agimit tė dielėn nė mėngjes, sepse hėna - tė cilat mund tė hedhin dritė tė mjaftueshme pėr tė bėrė shikimin e vėshtirė - vendos vetėm para 11 natėn e shtunė pm, per te shikuar dikush mund tė shoh rreth 25 meteor ne ore.

Dardanesha
24-10-12, 12:38
Mbi 150 kuriozitete te ēuditshmenga bota I !


Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
Vetem mushkonjat femra piskojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.
Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prehen e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
Ne trupin e njeriut muskuli me i forte eshte gjuha.
Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)
Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik
Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.
Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.
Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,
Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.
Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.
Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj palme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.
Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.
Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.
Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.
Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.
Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.
Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.
Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.
Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.
Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².
Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.
Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².
Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).
Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.
Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.
Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.
Flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.
Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.
Novobėrda ėshtė quajtur Mali I Argjentit e mė vonė Kodra e Re e cila ra nėn sundimin osman mė 1455.
Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.
Romani I parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.
Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.
Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.
Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin 1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.
Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.
Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.
Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².
Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.
M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me I pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.
Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.
Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.
Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė). Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur nė ditarin e tij.

Dardanesha
24-10-12, 12:39
Mbi 150 kuriozitete te ēuditshmenga bota II !

Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.
Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.
Mali mė I lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.
Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.
Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha, ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr sherimin e sėmundjes sė zemrės.
Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.
Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.
Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.
Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.
Nė qoftė se bėrtisni gjithmonė pėr 8 vjet, 7 muaj dhe 6 ditė, do tė krijoni aq energji sa mund te ngrohni njė filxhan kafe.
Pėrveē njeriut vetėm derri mund te digjet nga dielli.
Zemra e karkalecit tė detit gjendet ne kokėn e tij.
Zemra e qenit rreh 40 herė mė shumė se sa e njeriut.
Muskuli mė i fortė i trupit tė njeriut ėshtė Gjuha.
Rrotullimi i hėnės rreth tokės zgjat 27 ditė.
Golin e parė nė kampionatin e parė botėror tė futbollit e ka shėnuar Meksika.
Hartuesi i ligjeve tė para nė botė ishte Hamurapi.
Filmi i parė shqiptar ishte “Fėmijėt e saj”
Fjala TURIZĖM ka ardhur nga vizita e parė e njė grupi nė histori qė u bė ne zonėn franceze TOURS.
Qė tė arrinte tė ecte me ecjen krenare dhe sexi, Merilin Monroe kishte sharruar njė copė nga taka e njėrės kėpucė.
Nė qoftėse do tė humbasė trysnia e kabinės sė njė aeroplani, pasagjeri mund tė mos i humbasė ndjenjat e tij vetėm pėr 18 sekonda.
Foshnjat ėndėrrojnė pėrpara se tė lindin.
Lopėt prodhojnė mė shumė qumėsht kur dėgjojnė muzikė.
Tirana ndodhet nė tė njėjtin paralel me Napolin, Madridin dhe Stambollin dhe nė tė njėjtin meridian me Budapestin dhe Krakovin.
Tirana u themelua mė 1614 nga Sulejman Pasha, me origjinė nga fshati Mullet. Fillimisht ai ndėrtoi njė xhami, njė furrė dhe njė hamam. Dy shekuj mė vonė drejtimin e qytetit e mori familja Toptani nga Kruja.
Gjuha e balenės blu ėshtė mė e rėndė se sa njė elefant mesatar.
Nė qoftė se do tė hapnim nervat e njė njeriu mesatar, atėherė ato do tė kishin sė bashku njė gjatėsi prej 40 milje.
Gratė, hapin dhe mbyllin sytė e tyre dyfish ne krahasim me burrat.
25 % e grave nė Amerikėn jugore, e njohin dashurinė me pėrdhunim.
Njė banor mesatar Baglandez, duhet tė mbledhė rreth 70 rroga mujore qė tė blejė njė kompjuter.
Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.
Peshkaqenėt nuk sėmuren.
Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.
Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.
Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,
Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.
1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.
Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.
Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.
Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė
Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.
Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.
Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm
Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.
Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000
Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.
Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.
Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.
Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.
Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.
DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
-Fluturat shijojne me ane te kembeve.
-Delfinet flene me nje sy hapur.
-Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
-Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
-Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
-Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
-Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
-Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
-Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
-Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
-Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote * kryeqytet.
-Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
-Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
-Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
* Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
-Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
-Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
-Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne * Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
-Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
-Vetem mushkonjat femra pickojne.
-Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.
-Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
-Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
-Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
-Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
-Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
-Eshte e pamundur te teshtish pa i mbyllur syte.
Zinxhirėt u krijuan nė vitin 1913. Atėherė i pėrdor i pėrdornin vetėm tek ēizmet, tek portofolet dhe tek rrobat e aviatorėve. Pėrdorimi i tyre nė llojet e tjera tė rrobave filloi nė 1930.
Suksesi ishte shumė i madh. Nė ditėt tona prodhohen gati 400.000 kilometra zinxhir ēdo vit.
Ndoshta keni pėrshtypjen se brumėrat u zbuluan pėr herė tė parė nė Itali. Por e keni gabim! Hetuesi i madh Marko Polo, i pa tė prodhoheshin nė Kinė dhe mori me vete recetėn e gatimit tė tyre nė vitin 1295!
• Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.
• Shpejtėsia mė e madhe e arritur mga njė makinė elektrike ėshtė 395.821 km/h nga Patrick Rummerfield (SHBA).
• Mė shumė njerėz mėsojnė anglisht nė kinė sesa e flasin atė nė shtetet e bashkuara tė amerikės rreth 300 milion.
• Rezultati perfekt I testit shkencor SAT ėshtė 1600.Bill Gates nė SAT e tij I mori 1590 .Paul Allen, partneri I tij I Microsoft-it shėnoi maksimumin e mundshėm 1600.Bill Cosby shėnoi mė pak se 500 pikė.
• Vetėm nė Texas krimineli nėse e paraqet viktimėn brenda 24 orėve me shkrim apo me gojė dhe I tregon shkaqet e krimit mund tė shpallet I pafajshėm dhe tė lihet I lirė.
• Numėri 2 dhe 3 nė gjuhėn shqipe kanė aq shkronja sa edhe e kanė vlerėn.
A e dini se cfare distance pershkron zakonisht nje foshnje duke ecur kemba-dores deri ne moshen 2 vjec ? – 160 km
A e dini nese i gjithe ajri qe nxjerr gjate frymemarrjes do te grumullohej ne tallumbace deri ne moshen 22 vjec do te beheshin …? – 3.5 milion
A e dini sa te gjata do te ishin floket e nje njeriu n.q.s ai nuk do ti priste (dhe nese nuk do ti binin) per 50 vjet ? – 6 metra
A e dini se sa eshte temperatura me e ulet e regjistruar ndonjehere mbi siperfaqen e tokes ? – 89.2° C, ne Antarktide
A e dini sa veze mund te leshoje nje blete mbretereshe Brenda nje dite ? 1200 veze
A e dini se sa here ne minute I rreh krahet bleta ? 11 400 here
A e dini se sa km duhet te fluturoje nje blete per te mbledhur nectar per nje kg mjalte ? 176 000 km.

Zero Cool
30-10-12, 13:21
Nė botė mungojnė plot 117 milionė femra


Nė botė mungojnė 117 milionė vajza. Ky ėshtė vlerėsimi i fundit i bėrė nga njė raport i Kombeve tė Bashkuara i prezantuar pak javė mė parė nė Bangkok, nė konferencėn pėr popullsinė aziatike. Mungojnė, sepse nuk kanė lindur kurrė, u hoqėn sapo u zbulua seksi i tyre: femėr. Por ky nuk ėshtė njė fenomen i ri. Pėr kėtė, ekonomisti Amartya Sen, kishte kėrkuar vėmendjen e shoqėrisė mė shumė se 20 vjet mė parė. Fituesi i ēmimit "Nobel" kishte folur pėr 100 milionė gra nė njė nga artikujt e tij mė tė famshėm, ku i referohej Azisė, Kinės, Indisė, Koresė sė Jugut. Por tė dhėnat e fundit demografike tregojnė se aborti i vajzave nuk ėshtė njė fenomen i pėrhapur vetėm nė vendet e juglindjes aziatike.

Pas rėnies sė Bashkimit Sovjetik, ky konsiderohet njė fenomen i zakonshėm edhe nė Kaukaz, nė Shqipėri, Armeni, Mal tė Zi. Me flukset migratore, ky fenomen i rėndė ka mbėrritur deri nė zemėr tė Perėndimit: Britania e Madhe, SHBA dhe Kanada apo Itali. "Ėshtė e vėrtetė se shifrat janė ende tė vogla pėr tė shkaktuar njė problem demografik nė Perėndim, siē ndodh nė vendet aziatike, por pėrfaqėsojnė njė problem tė vėrtetė social dhe politik", tregojnė ekspertėt.

Studiuesit e problemeve demografike janė tė ndėrgjegjshėm pėr njė motiv tė thjeshtė: nė natyrė raporti mes sekseve nė lindje ėshtė konstant. Por nė disa vende tė botė lindin mė shumė meshkuj, deri nė kufijtė qė e spostojnė raportin nė vlera tė pamundura pėr biologjinė: 100, 115, 120 apo 130 meshkuj pėr 100 femra. Kjo mungesė balance ėshtė fryt e zgjedhjes sė seksit, e pėrhapur edhe pse e ndaluar, nė dy vendet mė tė mėdha aziatike. Ky fenomen vėrehet mbi tė gjitha aty ku ka njė preferencė tė madhe pėr meshkujt (njė proverb hindu thotė se tė rrisėsh njė vajzė ėshtė njėlloj si t'u marrėsh erė luleve tė komshiut) bashkangjitur pėrhapjes sė teknologjive mjekėsore si ekografia dhe reduktimi i fertilitetit. Jo mė kot ėshtė quajtur si gjenocidi i gjinive.


Jetimoret kineze pranojnė vetėm vajza


Deri pak kohė mė parė nė Itali, pėr shembull ishte vetėm fillimi, ndjesi tė punėtorėve qė punonin nėpėr konsultore: pėr shembull, njė e re pakistaneze, u prezantua nė spitalin San Karlo tė Milanos. "Kėmbėngulte nė mėnyrė tė pazakontė pėr tė zbuluar seksin e fėmijės", tregon njė nga mjeket qė e vuri re kėtė fenomen e qė vendosi tė ndėrhyjė pėr ta parandaluar. "Kur ekografia nxori se priste njė vajzė, nuk u bė mė e gjallė. Njė vit mė vonė erdhi sėrish. Prapė shtatzėnė. Priste njė djalė dhe pėr shtatzėninė e parė tha se kishte ecur keq". Edhe pse problemi nuk ėshtė shfaqur hapur, prej kohėsh dihet qė ekziston. "Nė tė kaluarėn gratė e etnive tė ndryshme si ato indiane apo arabe kėrkonin hapur ta ndėrprisnin shtatzėninė nėse fetusi ishte femėr", tregojnė mjekėt, por kur e kuptuan qė ndėrprerja e shtatzėnisė pėr kėtė arsye nuk lejohej nisėn tė kėrkonin tė tjera mėnyra alternative pėr t'i shpėtuar kėsaj "fatkeqėsie".

Sot dyshohet se ka nga ato gra qė vendosin tė shkojnė nė klinika private ku bėhet analiza pėr tė zbuluar seksin e fėmijės qė nė javėn e dhjetė tė shtatzėnisė, nė kohė pėr tė abortuar brenda tremujorit tė parė, pėr tė eliminuar tė gjitha rreziqet pėr shėndetin mė vonė. Ekografia mund ta zbulojė seksin e fėmijės mė vonė, dhe ka shumė mundėsi qė gratė qė pėrdorin kėtė ekzaminim qė ofrohet nga strukturat publike tė bėjnė aborte klandestine. Pėr mė tepėr mund tė pėrdorin edhe ilaēe, si pėr shembull Cytotec, pilula kundėr ulcerės nė stomak. Mjekėt thonė se e pėrdorur nė doza tė mėdha mund tė provokojė abort. Po ashtu ndodh, qė nėse nuk gjejnė rrugėzgjidhje gratė kthehen pėr tė lindur nė vendet e tyre tė origjinės. Jo rastėsisht jetimoret kineze pranojnė vetėm vajza: jo jetime, por tė braktisura qė nga lindja. Edhe nė disa vende tė Europės si Italia shifrat pėr raportin mes sekseve flasin qartė: 106 meshkuj pėr 100 ferma.

Por gjėrat ndryshojnė nėse analizohen shifrat e lindjeve nga tė huajt sidomos nga emigrantėt me origjinė aziatike, por edhe shqiptare: nė kėtė rast raporti mes dy sekseve ėshtė i llahtarshėm. "Pėr fėmijėn e parė nuk ka shumė pretendime, por nėse djali nė familje nuk vjen as nė shtatzėninė e dytė, atėherė aborti i foshnjave tė seksit femėr ėshtė i garantuar", tregojnė mjekėt. Por pas disa vitesh heshtjeje, nė botė debati ėshtė rindezur sėrish. Nė Kanada ku ekzistojnė kufizime ligjore pėr abortin (edhe pse zgjedhja e seksit pėr fekondimin artificial ėshtė e ndaluar) dhe pas njė studimi gjigant qė tregoi diferencėn e madhe mes meshkujve dhe femrave sidomos nga gratė koreano- jugore, indiane dhe filipinase, autoritetet shėndetėsore vendase propozuan qė deri nė muajin gjashtė tė shtatzėnisė tė mos bėhej i ditur seksi i fėmijės.

Edhe nė Britaninė e Madhe po diskutohet tė merret e njėjta masė. Gazetarėt e "Daily telegraph" filmuan me kamera tė fshehtė mjekė tė disa klinikave private qė nė kėmbim tė pagesės kryenin aborte vetėm se prindėrit nuk donin tė sillnin nė jetė njė vajzė. "Masakra" ndaj vajzave ėshtė produkt i tri forcave sipas demografėve: preferencės pėr fėmijėt meshkuj, dėshira e njė familjeje jo tė madhe nė numėr dhe futja e teknologjive tė reja, si ekografia, qė tė lejon tė dish seksin e fėmijės para se tė lindė. Nė tė kaluarėn, kur ishte normale tė kishe shumė fėmijė, familjet mendonin se herėt apo vonė do tė lindte edhe njė djalė. Por sot, tė gjitha ēiftet duan jo mė shumė se dy fėmijė, ndaj ato qė duhet tė sakrifikojnė janė vajzat. Pėr kėtė arsye, raporti ėshtė mė i ēekuilibruar nė zonat mė moderne tė Indisė dhe Kinės. Situata pėrkeqėsohet sidomos pas shtatzėnisė sė parė, kur nė fillim mund tė pranohet njė vajzė, por nėse edhe fėmija i dytė ėshtė femėr, bėjnė gjithēka pėr tė pasur njė djalė. Vajzat janė viktima tė njė kombinimi pervers mes paragjykimeve antike dhe familjeve moderne gjithmonė e mė tė vogla nė numėr. Sipas Nick Eberstadt, njė demograf amerikan, shkaku i vėrtetė i kėtij fenomeni ėshtė njė "kombinim fatal mes preferencės tradicionale pėr fėmijėt meshkuj, rėnies sė lindshmėrisė dhe pėrhapjes sė teknologjive tė reja pėr tė parė seksin e fėmijės". Nė tė gjitha shoqėritė lindin mesatarisht 103- 106 meshkuj pėr ēdo 100 femra.

Ky raport ka mbetur i tillė pėr shekuj me radhė, ndaj shpesh duhet tė themi se ėshtė edhe njė proces natyror. Meshkujt kanė mė shumė mundėsi tė vdesin gjatė fėmijėrisė, ndaj lindin mė shumė djem. Nė momentin qė nė moshėn e pubertetit, numri i tyre tė jetė i barabartė me atė tė vajzave. Por nė 25 vitet e fundit, ky raport ka ndryshuar. Nė njė sondazh tė bėrė nga qeveria indiane, 60 pėr qind e grave me dy fėmijė deklaroi se do tė donte qė fėmija i tretė tė ishte djalė, njė pėrqindje thuajse dyfish mė e madhe nė krahasim me fėmijėn e parė. Pėrqindja shkonte nė 74 pėr indianet qė kishin tre fėmijė. Deri nė vitet '80, banorėt e vendeve tė varfra nuk mund tė bėnin asgjė pėr tė "siguruar" njė djalė. Thjesht natyra ndiqte rrjedhėn e saj. Por nė vitet pasardhėse, hyrja e teknologjive tė reja, si ekografia, ndryshoi gjėrat. Mjekėt indianė nisėn tė bėnin reklama me sloganin: "Paguaj 5 mijė rupi sot, por kurse 50 mijė nesėr". Kursimi lidhet me lindjen e vajzave. Miliona ēifte qė nuk donin vajza, por qė nuk kishin kurajė t'i vrisnin zgjidhnin abortin. Tani njė ekografi mund ta kryejnė edhe mė tė varfrit, pasi kushton jo mė shumė se 12 dollarė.


Meshkuj beqarė

Pas 20 vjetėsh nė Kinė dhe Indi dhjetėra burra nuk do tė arrijnė tė gjejnė dot gra nėse ky fenomen vazhdon. Nė kėto dy vende mė shumė se njė e katrat e meshkujve qė duan tė martohen mund tė ngelen beqarė. Kėshtu meshkujt beqarė pėr mungesė tė grave do tė pėrbėnin njė pėrqindje tė madhe, rreth 20 pėr qind nė Kinė nė 2060 dhe 15 nė Indi. E gjithė kjo do tė jetė si pasojė e ēekuilibrit mes sekseve qė nė lindje. Sipas demografėve, pasojat nė popullsinė botėrore tė gjithė kėsaj do tė ndihen pas 50 vjetėsh. Pasojat sociale tė kėtij fenomeni janė tė paparashikueshme, sepse asgjė e tillė nuk ėshtė parė nė tė kaluarėn. Meshkujt beqarė do tė jenė tė fundit nė shkallėn sociale. Nė ēdo vend, tė rinjtė e pamartuar krijojnė probleme, sidomos kur rriten.

Ndaj vihet re pėrqindja e lartė e kriminalitetit mes tyre. Kinezėt dhe indianėt mund tė martohen vetėm pas tė 50-ave duke iu kushtuar studimeve dhe pasurisė. Ėshtė njė alarm i tmerrshėm pėr poliandrinė: shumė burra pėr njė grua. Madje njė shqetėsim edhe pėr bashkimet gay mes meshkujve. Tė gjitha zgjidhjet qė mund tė shndėrrojnė shoqėrinė provinciale aziatike nė gjendje tė mos fshijė dot impaktin e kėtij ēekuilibrimi mes seksesh.

Zero Cool
31-10-12, 12:29
Ēfarė zbuluan amerikanėt, qė mblodhėn urgjentisht udhėheqėsit perėndimorė nė Afganistan?!

Ushtarėt Amerikanė nė kėrkim tė teknologjisė “Vimana” nė Afganistan!
Ēfarė ishte ajo e cila nxitojė tė gjithė udhėheqėsit mė tė fuqishėm tė botės perėndimorė pėr tė shkuar nė Afganistan, citon alb-observefr.com dhe raporti vazhdon: ishte pėr tė parė urgjentisht zbulimin e bėrė nga inxhinierėt dhe shkencėtarėt e ushtrisė amerikane, zbulim i cili pėrshkruhet si “Vimana” dhe qė ka shkaktuar tashmė “zhdukjen” e tė paktėn 8 ushtarėve amerikanė, tė cilėt tentuan ta shkėpusnin nga shpella ku dhe gjendet e fshehur, sipas llogaritjeve kėto 5000 vitet e fusnit.

Vimana
Ėshtė e rėndėsishme tė theksojmė se teknologjia “Vimana”, nė thelb i dedikohet “avionit” mitik fluturues, i njohur si legjenda e objektit misterioz, makinės fluturuese qė pėrshkruhet nė dorėshkrimet e lashta sanskritishte dhe eksitonte para pėrmbysjes sė fundit tė Tokės sonė dhe thuhet se kjo makineri misterioze fluturimi ishte pajisur me armė tė ēuditshme deri dhe me bomba bėrthamore… ashtu siē dhe i njohim sot!

Raportimi i dorėshkrimeve tė vjetra tė Indisė, qė i referohen objekteve fluturuese, vjen nga burimet e vjetra tė lashtėsisė sė qytetėrimi nė vend, prej tė cilave, citon alb-observer.com, pjesa mė madhe janė tė njohura prej eposit tė Indisė dhe ekzistojnė disa qindra tė tillė. Shumica prej tyre ende she sot nuk janė pėrkthyer nė anglisht, duke vijuar tė qėndruar nė gjuhėn sanskritishte.

Parashikohet gjithashtu dhe pretendimi se para disa vitesh, Kinezėt zbuluan disa dorėshkrime sanskritishte nė Lasa tė Tibetit dhe i dėrguan ato nė Universitetin e Chandrigarh pėr t’i pėrkthyer. Dr. Ruth Reyna i universitetit, tha se dorėshkrimet pėrmbajnė udhėzime pėr ndėrtimin e anijeve kozmike pėr udhėtime ndėryjore…!

Metoda e shtytjes dhe “anti-graviteti”, u bazua nė njė sistem analog tė atij tė “laghima” tė fuqisė sė panjohur tė njeriut, njė fuqi centrifugale, shumė mė e fuqishme pėr eliminimin e ēdo force graviteti.

Sipas Hindu Yogi, “laghima” ėshtė fuqia e cila u lejon personave tė qėndrojnė nė ajėr, apo thėnė thjeshtė tė fluturojnė. Dr. Reyna pohoi pėr makineritė dhe pajisjet e objektit fluturues, tė cilat quhen “Astras” sipas dorėshkrimit dhe se tė lashtėt e Indisė, me kėto dorėshkrime dhe projekte mund tė dėrgonin disa ekipe njerėzish nė ēdo planetė, gjithmonė sipas dorėshkrimit, qė besohet se ka moshė disa mijėra vjeēare.
Mandej, Dr. Reyna, pohoi: “Dorėshkrimi zbulon gjithashtu sekretin e “antika” (kapakun e padukshmėrisė) dhe tė “Garima”, si dhe si tė bėhen aq tė rėnda sa njė mal me plumb”.http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/c0.0.372.372/p403x403/523069_373741626039213_2046396149_n.jpg

Zero Cool
11-11-12, 17:18
http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon4.gifMozomokeq pėr neve http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon4.gif


Tė dhėna tė pabesueshme tė ērregullimeve mendore pėr shkak tė internetit


http://www.pcworld.al/wp-content/themes/pcworld/includes/timthumb.php?src=http://www.pcworld.al/wp-content/uploads/2012/11/internet-addiction.jpg&w=400&h=304&zc=1Varėsia ndaj internetit nga viti i ardhshėm do tė gjendet nė listėn ndėrkombėtare tė ērregullimeve mendore. Nė mėnyrė tė veēantė varėsit nga interneti kanė edhe simptome tė ērregullimit tė shumėfishtė tė personalitetit!

Pa kompjuterė, celularė dhe internet shumica nuk mund ta paramendojnė jetėn, kurse shumė nga ta janė bėrė tė varur pėr kompjuterin dhe rrjetet sociale si Facebook. Nė vendet si Kina, Korea e Jugut dhe Tajvani tashmė ekziston diagnoza e ērregullimit pėr shkak tė varėsisė sė internetit, pėrderisa disa informacione tregojnė se 30% tė adoleshentėve nė kėto vende janė tė varur nga interneti. Kurse varėsia e internetit prej vitit tė ardhshėm do tė gjendet nė listėn ndėrkombėtare tė ērregullimeve mendore.

Pėrdoruesit thonė se rrjetet sociale kanė njė efekt tė madh nė jetėn e tyre

Nė mesin e simptomave tė varėsisė sė internetit bėjnė pjesė preokupimi me internetin dhe lojėrat online, humbja e interesit pėr gjėra tjera, pamundėsia e kontrollimit tė kohės e cila harxhohet online, ndjenja e tėrheqjes kur interneti nuk ėshtė i disponueshėm etj.

Nė intografikun e publikuar ditė mė parė ėshtė shpjeguar se pėr ēfarė njerėzit bėhen tė varur pėr internetin dhe rrjetet sociale. Pėrdoruesit e internetit thonė se ēdo lajmėrim qė marrim pėrmes Facebook-ut ndikon nė rritjen e niveit tė dopaminės, qė ėshtė njė neurtransmiter nė tru i cili ėshtė i lidhur mė ndjenjat e motivimit dhe dobishmėrisė, kurse niveli i dopaminės rritet edhe gjatė marrėdhėnieve seksuale dhe konsumimit tė drogės.

“Bėhet fjalė pėr njė efekt tė fuqishėm i cili ėshtė vėshtirė pėr tu rezistuar”, i komentoi kėto tė dhėna Judith Donath nga Harvardi. Se sa ėshtė e rrezikshme varėsia e internetit dhe Facebook-ut mė sė miri e tregon fakti se qė nga viti 2000 e deri mė sot “koha kolektive e vėmendjes” nė SHBA ėshtė zvogėluar nga 12 nė 8 sekonda, pra pėr shkak tė varėsisė sė internetit ėshtė zvogėluar vėmendja dhe fokusi i njerėzve pėr 40%.

Nė tė njėjtėn periudhė koha tė cilėn adoleshentėt e kalojnė para ekraneve ėshtė rritur me 104% - nga 3,43 nė 7 orė nė ditė, kurse sot njerėzit mesatarisht kalojnė 8,5 orė para ekraneve tė ndryshėm (celularėve, tabletėve, televizorėve, kompjuterėve), kurse njė sasi e kohės e cila harxhohet nė ditė nė leximin e gazetave dhe media tjera tė shkruara ėshtė vetėm njėzet minuta.

Ndėr trajtimet e rekomanduara pėr shėrimin e varėsisė ndaj internetit ėshtė terapia e njohjes

Nė Tweetsmarter nė mėnyrė specifike theksohet se si viteve tė fundit njerėzit janė bėrė “zombi tė internetit” dhe se personat tė cilat janė tė varur pėr internetin kanė 10-20% mė pak vend nė zonėn e trurit qė ėshtė pėrgjegjės pėr emocionet, tė folurit, kujtesėn dhe kontrollet motorike. Ėshtė interesant fakti se pėrdoruesit e Facebook-ut me njė numėr mė tė madh tė shokėve nė kėtė rrjet social (mesatarisht 229) kanė mė tė zhvilluar zonėn nė tru pėr emocione dhe sjellje sociale.

Dr. Aboujaoude nga Stanford i cili me vite studion varėsinė e internetit, paralajmėron edhe njė fakt mjaft shqetėsues. Rezultatet e testimit tė cilat i ka kryer me varėsit e internetit janė tė njėjta me rezultatet e njerėzve tė cilėt vuajnė nga ērregullimi i personaliteteve tė shumėfishta!

Kurimi i kėsaj varėsie ėshtė mjaft i vėshtirė sepse interneti ėshtė bėrė pėrditshmėri e njerėzve dhe njė numėr i madh i tyre nuk mund ta paramendojnė jetėn e tyre private apo tė biznesit pa internet. Njė ndėr trajtimet e rekomanduara pėr shėrimin e varėsisė ėshtė terapia e njohjes – sjelljes. Qėllimi i kėsaj terapie ėshtė “marrja e kontrollit tė pėrdorimit tė kompjuterit”, rritja e motivimit, aktivitetet shoqėrore, funksione seksuale dhe rritja e aktiviteteve offline.

Zero Cool
19-11-12, 12:57
Laptopi shkakton depresion


Pėrdorimi i laptopit natėn mund t’ju shkaktojė depresion sipas njė studimi tė fundit.

Kėrkuesit shkencorė kanė zbuluar se ekspozimi ndaj ndriēimit tė monitorit nė njė dhomė tė errėt rrit nivelin e hormoneve tė stresit nė trup duke rritur njėkohėsisht rrezikun e depresionit dhe duke ulur aftėsinė e tė mėsuarit tek adoleshentėt.

Udhėheqėsi i studimit, Samer Hattar, nga Universiteti Johns Hopkins nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, thekson: “Kemi gjetur se ekspozimi i rregullt ndaj dritės kur njerėzit punojnė nė dhomėn e tyre rrit rrezikun e depresionit.”

“Ka disa qeliza tė syrit qė ngacmohen nga drita e monitorit tė kompjuterit dhe ndikojnė nė tru”, shton Hattar.

Studimi ėshtė publikuar nė revistėn shkencore ‘Nature’.

Zero Cool
26-11-12, 19:01
Energjia juaj negative mund tė konvertohet nė mbushje tė baterisė celulare!


Nėse jeni nervoz si tip, njė kėrkim i ri nga Georga Tech njė ditė mund tė ua shfrytėzoj energjinė tuaj negative pėr tė pasur njė celular plot bateri.


Shkencėtarėt tė cilėt nė kėrkimet e kaluara kanė pėrdorur energjinė piezo-elektrike nga ecja, kanė krijuar energji statike nga lėvizja mes plastikės dhe metalit, ngjashėm me procesin e elektrizimit tė balonit kur preket me flokė.

Pjesa mbushėse ishte rritur me njė sasi tė pėlqyeshme duke ndjekur rrugėn e sipėrfaqes nė nivelin "nanoscale", duke lejuar “efektin triboelektrik” tė shumėfishohet dhe konvertohet deri nė 15 pėr qind nga energjia mekanike nė elektricitet.

Rreth 50 materiale tė ngjashme janė bashkuar nga kompania pėr tė krijuar materialin e nevojshėm - pjesėn prej 2 inē e cila mund tė vendosej si shirit nė krah dhe tė pėrdorej pėr mbushje tė baterisė sė telefonit.

Deri tani, teknologjia funksionon shumė mirė nė laborator por mbetet tė shihet nėse vibracionet e jetės reale mund tė gjenerojnė energji tė mjaftueshme pėr t’a bėrė kėtė pajisje praktike.

Derisa prisni tė shihni se si do tė vazhdoj gjenerimi i kėsaj teknologjike, jini tė relaksuar tė pini edhe njė kafe.

Zero Cool
30-11-12, 15:03
10 shpikesit e vrare nga vete shpikjet e tyre


Puna e shpikesit nuk eshte fare e lehte, pervec faktit te pasigurise nese do te zbulohet dicka apo jo, ndonjehere duhet shume fat.
Ndersa disa here vihet ne rrezik jeta vete, rrezik thuajse i pashmangshem kur punohet me fenomene qe nuk jane kuptuar plotesisht.
Ne video kujtohen 10 shpikes te pafate qe kane paguar me jeten e tyre per njohurite e tyre.


ucwHC5ouBXY

Zero Cool
20-12-12, 16:09
Uji


Thonė qė njė mollė nė ditė e mban mjekun larg, por ēka mund tė bėjnė pėr ju tetė gota ujė? Uji ka disa kontribute tė veēanta pėr trupin. Gati ēdo qelizė kėrkon ujė pėr tė funksionuar si duhet, sikurse edhe gati ēdo proces metabolik.
Pėrafėrsisht 55 deri 75 pėr qind e trupit njerėzor pėrbėhet nga uji dhe meqenėse humbim rreth tetė orė nė ditė pėrmes frymėmarrjes, djersitjes dhe urinės, e rėndėsishme ėshtė qė tė kompensohet kjo humbje. Trupi juaj djersitet nė pėrpjekje pėr t’u ftohur. Zėvendėsimi i lėngjeve tė humbura ka rėndėsi vitale. E nevojshme ėshtė tė pini ujė vazhdimisht.
Mos u mbėshtetni nė mekanizmin e etjes, sepse atėherė tashmė jeni tė dehidruar. Shmangni pijet qė pėrmbajnė kafeinė ose alkool, sepse nė mėnyrė tė shtuar dehidrojnė trupin tuaj.
Ju sjellim pesė gjėra tė cilat nuk i keni ditur pėr ujin, e tė cilat do t’ju nxisin tė pini tetė gota nė ditė.

1. Pėrmirėson funksionet mendore Nėse nuk ju kujtohet se ēfarė shkruan nė hyrje tė kėtij artikulli, truri juaj ndoshta ėshtė i etur. Pasi qė rreth 80 pėr qind e indit trunor pėrbėhet nga uji, e rėndėsishme ėshtė qė truri juaj tė jetė i hidratuar. Testimet klinike kanė treguar qė dehidrimi redukton kujtesėn afatshkurtėr dhe koncentrimin. Nė tru uji u ndihmon proteinave, enzimave dhe materieve ushqyese pėr tė arritur nė destinacionin e tyre.
Kur trupi ėshtė i dehidruar, lėngjet lėvizin mė ngadalė. Uji po ashtu pastron trurin nga radikalet e lira tė cilat dėmtojnė qelizat.2. Mund tė parandalojė sėmundjet kritike Artriti, madje edhe sėmundjet e zemrės janė sėmundje serioze tė cilat ndikojnė nė miliona njerėz, por mund tė shmangni tė bėheni pjesė e kėtyre statistikave nėse pini mjaft ujė.
Lėngu i kyēeve mundėson rrėshqitjen nė skajet kėrcore tė eshtrave nė zgavrėn e kyēeve. Kur ka mjaft ujė, ka mė pak fėrkim rreth kyēeve dhe me kėtė mė pak probabilitet pėr artrit. Po kėshtu, kur ka mjaft ujė nė sistemin tonė, trupi pastrohet nga toksinat. Reduktohet sasia e kohės tė cilėn ato toksina e kalojnė nė kontakt me zorrėn tonė tė trashė dhe fshikėzėn, me ēka mund tė reduktojmė shanset pėr zhvillim tė kancerit.
Uji e pastron trupin nga sasia e tepėrt e kripės. Disa studime kanė lidhur nivelin e lartė tė kripės, tensionin e lartė tė gjakut dhe shumė ērregullime tė zemrės.

3. Mund tė ndihmojė tė humbni peshė Jeni tė uritur? Provoni tė mbushni stomakun tuaj me njė gotė ujė. Ai nuk pėrmban kalori ose yndyra, ndėrsa njė gotė uji mund tė shpejtojė metabolizmin tuaj. Pasi qė pothuajse ēdo proces qė zhvillohet nė trup kėrkon ujė, ėshtė e thjeshtė tė kuptohet se si gjithēka ngadalėsohet kur trupi ėshtė i uritur.
Hulumtimet kanė treguar sesi pas pirjes sė dy gotave me ujė, duhen 10 deri 40minuta qė metabolizmi tė fillojė tė punojė.
Njė studim vlerėson qė rritja e konsumit pėr gjashtė gota nė ditė, rezulton me humbjen mesatare prej 5,3 kilogramė yndyra gjatė vitit.

4. Shpėrlan zgavrėn e gojės. Thonė qė buzėqeshja vlen njė milion dollarė dhe nuk kushton asgjė. Mbajtja e buzėqeshjes me dhėmbė tė bardhė si margaritarė mund tė realizohet thjesht dhe lirė.
Kariesi i dhėmbėve vjen nga grumbullim i acideve tė cilat ndikojnė nė smaltin e dhėmbėve, por pėshtyma neutralizon acidet. Ajo pėrmban edhe minerale tė veēanta tė cilat ndihmojnė shėndetin e dhėmbėve. Derisa trupi ėshtė i hidratuar do tė keni mjaft pėshtymė pėrmbajtjen e dhėmbėve tė shėndetshėm.

5. Pirja e tepėrt e ujit nuk ėshtė e shėndetshme E rėndėsishme ėshtė tė merrni dozėn tuaj ditore, por nuk ka nevojė ta teproni. Personat humbin rreth dy deri tri gota ujė pėrmes frymėmarrjes dhe djersitjes. Mos harroni as urinimin.
Mbidozimi ndodh kur pini mė shumė ujė se sa keni nevojė. Kur ndodh kjo, nivelet e natriumit nė trup bėhen tė pabalancuara, ēka mund tė ēojė deri te problemet tretėse, sulmet, madje edhe koma.

Zero Cool
04-01-13, 22:34
Lakuriqi i natės, kafsha mė e rrezikshme nė botėKafsha mė e rrezikshme nė botė nuk ėshtė peshkaqeni apo krokodili. Sipas studiuesve, nė vendin e parė pėr rrezikshmėrinė ėshtė lakuriqi i natės. Gjitari fluturues ėshtė cilėsuar nga specialistėt si njė nga mė tė rrezikshmit pėr shkak tė kontaktit qė ka me kafshėt e tjera.

Sipas mjekėve, lakuriqi i natės ėshtė nė gjendje tė transmetojė tek tė gjitha kafshėt e tjera me tė cilat ka kontakt viruset qė merr. Nga studimet e bėra ėshtė arritur nė pėrfundimin se lakuriqi i natės mund tė transmetojė virusin e tėrbimit dhe virusin e etheve hemorragjike, gjatė kafshimit qė u bėnė kafshėve tė tjera, si lopėt apo delet. Mė pas nga kėto kafshė virusi transmetohet tek njerėzit.

Zero Cool
08-01-13, 00:02
Hoteli mė i vjetėr nė botė ėshtė 1300 vjeēar


Hoshi Ryokan nė Japoni, i pėrmbush kushtet pėr hotelin mė tė vjetėr nė botė.

Ai ėshtė krijuar qė prej 1300 vjetėsh, nėpėr tė cilin kanė kaluar 46 gjenerata tė pronėsisė familjare.

Hoteli ka restorant, dhoma pėr mysafirė, kopsht, teatėr, korridor, sallė pėr festivale dhe disa njėsi tė tjera, funksionet e tė cilėve janė tė njohura vetėm pėr japonezėt.

Shumė nga dhomat kanė ruajtur modelin tradicional japonez, ndėrsa tė tjerat janė rinovuar nė ambiente mė moderne.

Hoteli ka mare cmimin Guines per Hotelin me te vjeter ne bote.


http://www.knninfo.com/repository/images/Hoteli_me_i_vjeter_ne_bote_eshte_1300_vjecar.jpg


http://www.knninfo.com/repository/images/07_01_13_15372_1.jpg


http://www.knninfo.com/repository/images/07_01_13_110892_2.jpg

Zero Cool
11-02-13, 18:03
Kjo vogėlushe 3 vjeē ėshtė mė e zgjuar se Ajnshtajni


http://www.knninfo.com/repository/images/largea_vogelushja1360436187.jpeg


Elis Amos, 3 vjeē, nga Guildford nė Angli, ėshtė njė gjeni.

Gjatė njė testi pėr koeficientin e inteligjencės, ajo mori 162 pikė- dhe kėshtu i bie qė ajo ėshtė mė e zgjuar se Albert Ajnshtajn.

Elis kėshtu llogaritet ndėr kokat mė tė zgjuara nė histori. Madje edhe Stefėn Hoking dhe Albert Ajnshtajn e kanė IQ-nė 160 pikė.

Falė kėsaj zgjuarsie, kjo vajzė tani ėshtė pjesė e MENSA, rrjetit ndėrkombėtar tė njerėzve mė tė zgjuar.
Prindėrit e saj, qė kanė ardhur nga Rusia nė Angli, thonė se ishin tė shqetėsuar sepse ajo fillimisht nuk fliste.

Kėshtu ndodhi deri kur u bė dy vjet e gjysėm. Mė pas kur shpėrtheu, nuk mbahej.
Vajza di tė lexojė dhe tė kryejė veprime matematikore.

Zero Cool
22-02-13, 18:03
Meshkujt me memorie mė tė dobėt se tė femrave


22.02.2013

Studimet e fundit sugjerojnė se femrat krahasuar mė meshkujt kanė memorie mė tė mprehtė. Autoret e studimit kanė vėnė re se 19 % e burrave u preken nga humbja e lehtė e kujtesės, ndėrsa tek femrat kjo shifėr ishte rreth 14 %.

Normalisht qė kujtesa ka shumė rėndėsi pėr njė person, por humbja e lehtė e saj nuk ndikon nė jetėn personale tė njė personi, sepse mund tė jenė gjėra qė plotėsohen me ritmin e ditės dhe tė jetės.

Akoma nuk ėshtė e qartė pėrse meshkujt priren tė preken mė shumė nga ky fenomen, por mendohet tė ketė lidhje me sėmundjet e zemrės.

Nė studime tė bėra ėshtė vėnė re se ato meshkuj tė cilėt kishin mė shumė probleme me memorien ishin persona qė njėkohėsisht kishin probleme dhe me zemrėn.

Presioni i gjakut, diabeti, pirja e duhanit, konsiderohen si faktor rreziku pėr sėmundjet nė zemėr, tė cilat i ndeshim mė shpesh tek meshkujt.

Zero Cool
01-03-13, 17:57
Pas cigares, vjen dhe marihuana elektronike


http://www.knninfo.com/repository/images/cigarja.jpg
Pas bumit qė bėri cigarja elektronike tani e ka radhėn marihuana. Nė Kaliforni, njė fabrikė po e teston marihuanėn elektronike qė prej vitit tė kaluar. Tė ardhurat pėr vitin 2013 pritet tė arrijnė nė rreth 100 milionė dollarė.

Kostoja pėr ēdo pėrdorues tė marihuanės do tė jetė 70 dollarė nė tregun amerikan, ndėrkohė qė dėrgesat kanė nisur dhe pėr nė vende jashtė kontinentit tė Amerikės.

Por, si transmeton BW, dėrgesat lejohen vetėm nė vendet ku tymosja ėshtė legale, si Holanda, pėr shembull.

Pėrdorimi i marihuanės pėr qėllime kreative ka marrė gjithmonė njė konsensus nga SHBA-ja. Kurse nė Itali, vetėm javėt e kaluara u hap njė klub kanabisi pėr qėllime terapeutike.

Ashtu si cigarja elektronike, qė synon lėnien e duhanpirjes, kėtė efekt pritet tė ketė dhe marihuana elektronike.

Zero Cool
08-03-13, 16:43
Fisi indian, ku sundojnė gratė


Nju Delhi,

Viset e largėta verilindore tė Indisė janė “shtėpi” e njė fisi tė lashtė, vlerėsimi jashtėzakonisht i lartė i tė cilit pėr gratė e bėn atė skajshmėrisht tė pazakontė pėr shtetin qė dominohet me tė madhe nga burrat. Mirėpo, ndėrsa bota e shėnon ditėn ndėrkombėtare tė gruas, rajoni ėshtė shndėrruar nė skenėn e njė beteje tė pazakontė, nė tė cilin burrat tentojnė t’i japin fund traditės tė sundimit femėror.

Fisi Khasi nė shtetin piktoresk Meghalaya, i vendos femrat nė qendėr tė shoqėrisė, qė nga djepi e deri nė varr.

“Shkoni nė cilindo spital dhe qėndroni jashtė derės sė maternitetit, dhe vetėm dėgjoni”, thotė Keith Pariat, njė aktivist i tė drejtave tė burrave. “Nėse familjes i lind njė djalė, do tė dėgjoni mendime si: ‘Oh, nė rregull, bėn edhe djalė’. Por nėse ėshtė vajzė, atėherė aty shpėrthejnė gėzimi dhe duartrokitjet”.

Pariat ėshtė shef i Syngkhong Rympei Thymmai (SRT), njė organizatė qė lufton pėr ērrėnjosjen e traditės sė pushtetit tė femrave.

Sipas traditės Khasi, vajza mė e vogėl e trashėgon tė gjithė pasurinė familjare, burrave u kėrkohet qė tė vendosen nė shtėpitė e bashkėshorteve pas martesės, ndėrsa fėmijėt i marrin mbiemrat e nėnave tė tyre. Dhe, nė njė vendim qė ndihmon nė shpjegimin e bazės sė gėzimit pėr foshnja tė gjinisė femėrore, tė gjithė prindėrit me pasuri familjare por pa vajza duhet tė adoptojnė njė vajzė pėrpara se tė vdesin, pasi qė trashėgiminė nuk mund tua lėnė tė bijve tė tyre.

Sistemi i sundimit nga femrat ėshtė ndėrtuar pėr mijėra vjet nė kėtė zonė, por tani aktivistė si Pariat janė tė pėrkushtuar qė ta zmbrapsin.

“Kur njė burrė detyrohet qė tė jetojė nė shtėpinė e prindėrve tė gruas, ai detyrohet tė jetė mė i qetė”, thotė Pariat. “Jeni vetėm njė dem mbarėshtimi. Askush nuk interesohet t’i dėgjojė qėndrimet tuaja pėr asgjė, nuk keni ndonjė tė drejtė fjale”.

Biznesmeni 60-vjeēar beson se sistemi i sundimit nga gratė ka qenė “krejtėsisht i dėmshėm” pėr burrat Khasi. “Sistemi nuk u lė asnjė pėrgjegjėsi burrave, kėshtu qė ata nxiten ta marrin jetėn me lehtėsi dhe i drejtohen drogės dhe alkoolit dhe kėshtu u shkurtohet jeta”, thotė ai. Kjo i bėn ata jotėrheqės pėr femrat khasi, tė cilat e ruajnė tė drejtėn e tyre pėr t’u martuar me pjesėtarė tė komuniteteve tė tjera.

Teibor Langkhongjee, njė anėtar 41-vjeēar i SRT-sė, thotė se zgjidhja ėshtė e lehtė tė kuptohet.

“Burrat khasi nuk kanė siguri, nuk posedojnė toka, nuk udhėheqin biznese familjare dhe, nė tė njėjtėn kohė, ata nuk janė tė mirė pėr pothuajse asgjė”, thotė ai.

Kjo duhuri e vė nė pah pėrleshjen ndėrmjet rregullave tė klanit dhe ligjeve familjare tė Indisė. Nė tė kaluarėn, konflikte tė tilla janė pėrqendruar nė zgjerimin e tė drejtave tė grave nė trashėgimi, mirėpo tė drejtat e meshkujve kurrė nuk kanė qenė subjekt debati.

Nė Shillong, shumica e femrave i hedhin poshtė sugjerimet se shoqėria e tyre ėshtė e anshme. Edhe pse gratė khasi kanė kompetenca tė marrin vetė vendime pėr martesė, para dhe ēėshtje tė tjera, pjesėmarrja e tyre nė politikė mbetet e ulėt, duke zėnė vend katėr nga 60 pozitat legjislative tė shtetit.

“Shkaku pse pasuria i lihet tė bijės mė tė vogėl ėshtė sepse ajo e ka pėrgjegjėsinė pėr t’u kujdesur pėr prindėrit deri nė vdekjen e tyre”, thotė Patricia Mukhim, redaktore e “The Shillong Times”. “Prindėrit ndihen se mund gjithnjė tė llogarisin nė vajzat e tyre”.

Nė shtetin, ku nėnat shpesh pėrballen me presion tė jashtėzakonshėm pėr tė sjellė nė jetė djalė, Meghalaya ka ndikuar nė ndryshimin e proporcionit tė gjinisė.

Proporcioni gjinor i shtetit aktualisht ėshtė 1.035 femra pėr ēdo 1.050 meshkuj, qė ėshtė shkallė mė e lartė se norma globale prej 1.000 femrave pėr ēdo 1.050 meshkuj.

India ndryshe njihet pėr dominimin mashkullor dhe aty sulmet seksuale jashtė tė shpeshta dhe nė disa raste vetė viktimat akuzohen pėr sulme.

Pėrdhunimi masiv i studentes indiane nė njė autobus nė New Delhi kishte nxitur demonstrata mbarėpopullore.

Pesundra Reslinkhoy, mėsuese 25-vjeēare nė Shillong, thotė se lakmon gjithnjė e mė shumė sistemin e sundimit tė grave, qė pas rastit tė pėrdhunimit nė Neq Delhi.

“Mendoj se ėshtė traditė e mirė qė i gjithė pushteti t’u lihet femrave, pėr shkak se kėshtu do tė shpėtonim nga shumė gjėra tė kėqija”, thotė ajo.

natyra
28-03-13, 01:43
Mendova te te hap nje Tem ndryshe nga temat/Kurioze,duke len hapesire opioneve te antarve ne pergjithesi/lidhur me Titujt ne vazhdim...Falemnderit


10 arsye pėrse burrat nuk i durojenė dot gratė e tyre (http://mizioner.com/10-arsye-perse-burrat-nuk-i-durojne-dot-grate-e-tyre)

natyra
28-03-13, 02:02
P/s.kerkoi,ndjes ne pjesen e mbetur larte,ne gjuhen Angleze,padashje!
mcs,eshte e kompletuar dhe ne gjuhen shqipe .Flm,

__________________________________________________ ____

167 (http://mizioner.com/5-gjera-shume-te-dobishme-qe-ndoshta-kurre-nuk-keni-degjuar-per-to#)


5 Gjėra shumė tė dobishme qė ndoshta kurrė nuk keni dėgjuar pėr to! (http://mizioner.com/5-gjera-shume-te-dobishme-qe-ndoshta-kurre-nuk-keni-degjuar-per-to)

Zero Cool
30-06-13, 12:58
* Qimja e femrės ėshtė pėr nga diametri sa gjysma e qimes sė mashkullit .

** Njerėzit inteligjent kanė mė shumė zink dhe bakėr nė pėrbėrjen e qimes sė flokut tė tyre .

*** Truri ėshtė mė aktiv gjatė natės nga sa ėshtė gjatė ditės

**** Hunda juaj mund tė mbajė mend 50.000 aroma tė ndryshme .

***** Mė shumė se 90% e sėmundjeve janė tė shkaktuara nga stresi .

****** Njerėzit janė tė vetmet kafshė qė mund tė prodhojnė lot emocional .

natyra
02-10-13, 20:54
http://www.botasot.info/reklama/gruaja-1161px.jpg

natyra
02-10-13, 21:01
Ja pse mjeket kane uniforme te gjelber

http://mizioner.org/wp-content/uploads/infermieret-1-300x213.jpg

http://mizioner.org/wp-content/uploads/Capture8.jpg

natyra
02-10-13, 21:13
7 startegji pėr t’u bėrė njė lider
MANUELA IMERAJ
http://www.albmirror.com/images/stories/lider.jpg

Pėr tė pėrmirėsuar jetėn e atyre qė duna tė bėhen lider po ju tregojmė 7 strategji tė rėndėsishme qė t’ju hapin rrugėn drej tė qėnit njė lider

Kumuniko me veten pėr tė gjitha herėt qė ndodhesh nė pozita qė nuk mud t’ja dalesh mundohuni tė jeni mė pak tė ashpėr nė gjykim ndaj vetes.

Pėrballu me sikletin nė situatat e pashmangshme qė tė ndodhin nė jetė mėsoni qė tė menaxhoni ankthin dhe gjeni njė mėnyrė pėr tė fituar mbi pasigurinė

Mos u kushtėzo – mos u udhėhiq nga striotipė dhe aq mė tepėr tė jesh supersticoz. Pėrballo ēdo situatė pa pėrcaktur njė fund qė nė fillim.

Mėso vėzhgosh. Nė pėrgjithėsi jemi tė zotėt tė kėshillojmė tė tjerėt por pak tė zotėt tė zgjidhim situatat tona. Nėqoftėse kėshilloni veten sic kėshilloni tė tjerėt atėherė do tė jeni nė rrugė tė drejtė.

Mos I zmadho problemet. Mundohuni tė mos jeni pesimistė, nuk do tė keni sigurinė qė do arrini majėn por mund tė keni njė gjendje mė tė mirė shpirtėrore.

Kujto sukseset e vjetra. Mundohuni tė kujtoni tė gjitha herėt qė keni bėrė diēka tė mirė nė tė kaluarėn kėshtu do tė keni mė shumė besim nė vetvete.

Mos u mundo tė fshihesh. Nėqoftėse nuk doi qė tė ngeleni nė njė qoshe pa u vėė re mundohuni ta shprehni gjithmonė mendimin tuaj sidomos kur jeni nė grup./albmirror.com/

Zero Cool
08-10-13, 16:27
Liqeni qė i kthen kafshėt nė statujahttp://knninfo.com/repository/images/lIQENI.jpgNė Tanzani ekziston njė liqen i cili ėshtė cilėsuar si ferri i tokės. Liqeni Natron cilėsohet si liqeni me vdekshmėrinė mė tė lartė nė botė.

Shumė zogj nė pamje tė parė pėrplasen me sipėrfaqen e liqenit, konfuz ndoshta nga refleksi i tij, duke mbetur shpesh tė vrarė pėr shkak tė pėrmbajtjes sė ujit

Ky liqen pėrmban shumė kalcium dhe karbonat natriumi, qė i transformon gradualisht kafshėt nė statuja kripe, transmeton shekulli.

Fotografi Nick Brandt ka kryer njė shėrbim tė veēantė fotografik, lidhur me viktimat e liqenit, duke treguar trupa lafshash njėlloj sikur vdekja tu kishte ardhur befas, duke realizuar njė libėr tejet interesant.

Guri i madh
08-10-13, 16:34
telefoni i se ardhmes


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9-nezImUP0w#t=0

Ylli-1
23-12-14, 08:20
http://www.telegrafi.com/fo/fun/kuriozitete-t-euml-pabesueshme-por-krejt-euml-sisht-t-euml-v-euml-rteta_hd.jpg

Lexojini kuriozitetet e postuara mė poshtė. Janė interesante...

- Nė Skoci lindin mė shumė flokėkuq se sa nė krejt pjesėn tjetėr tė botės
– Krokodili nuk e nxjerr dot jashtė gjuhėn e vet
– Ėshtė e pamundur tė fundosesh nė Detin e Vdekur pa ndihmėn e pajisjeve
– Qentė mund tė stėrviten qė ta nuhasin kancerin e mushkėrive kohė pėrpara shfaqjes sė simptomave
– Mbi 350 milionė njerėz vuajnė nga Ērregullimi i Varėsisė ndaj Facebook-ut
– Thuajse nė ēdo specie gjitarėsh, femrat jetojnė mė gjatė se meshkujt
– Gjirafa mund ta pastrojė veshin e vet me gjuhė
– Njė bllok ari i pastėr me madhėsinė e njė shkrepėseje mund tė shtrohet mbi njė sipėrfaqe sa njė fushė tenisi
– Nėse njė peshk tė kuq e mbani nė errėsirė, ai do bėhet i bardhė
– Jetėgjatėsia e njė peshku tė kuq tė zakonshėm ėshtė mbi 20 vjet
– Kur ju hipin mornicat, qimet qė ngrihen “mbėrthejnė” ajrin dhe ju mbajnė ngrohtė duke mos e lejuar nxehtėsinė e trupit tė dalė jashtė
– Sheiku Hamad bin Hamdan Al Nahyan, miliarder dhe pjesė e Familjes Mbretėrore tė Abu Dabit, e ka skalitur emrin e vet nė ishullin privat Al Futaisi nė Emiratet e Bashkuara Arabe
– Duhen deri nė dy orė pėr tė zier njė vezė struci
– Kacabunjtė mund tė jetojnė deri 9 ditė pasi u ėshtė prerė koka
– Mesatarisht zemra rreh 100000 herė nė ditė duke pompuar rreth 7500 litra gjak pėrmes dhomėzave tė saj. Njė 70-vjeēari mesatarisht i rreh zemra 2.5 miliardė herė
– Qumėshti i hipopotamit ėshtė ngjyrė rozė
– Truri njerėzor ka kapacitet tė ruajė gjithēka qė njeriu pėrjeton
– Nė dhjetė minuta, njė uragan lėshon mė shumė energji sesa tė gjitha armėt bėrthamore sė bashku
– Rafflesia arnoldii (nė foto) ėshtė lulja mė e madhe nė botė dhe mund tė rritet sa njė ombrellė
– Njė tryezė pune nė zyrė ka 400 herė mė shumė baktere se njė tualet
– Pema e ullirit mund tė jetojė deri nė 1500 vjet
– Ju mund tė kujtoni vetėm katėr gjėra nė tė njėjtėn kohė
– Iluzionet optike shfaqen kur ajo ēka shohin sytė bie nė kundėrshti me atė ēka pret truri
– Duelet me armė janė tė ligjshme nė Paraguai, nėse tė dy personat janė regjistruar si dhurues gjaku
– Persia e ndryshoi emrin nė Iran nė vitin 1935
– Sean Connery refuzoi rolin e Gandalfit te “Zoti i Unazave” sepse nuk e kuptonte skenarin
– Nuk mund ta gudulisėsh veten, pasi reagimi ėshtė pėrgjigje ndaj njė paniku
– Nė Singapor ėshtė e jashtėligjshme tė shesėsh apo mbash ēamēakėz
– Nga tė gjitha shqisat, nuhatja ėshtė e lidhur mė ngushtė me kujtesėn
– Njė indian me emrin Snake Manu mund tė fusė gjarpėrinj tė vegjėl – pėrfshirė kobra helmuese – nė gojė e t’i nxjerrė nga hunda
– Shumica e buzėkuqit qė femrat pėrdorin, pėrfundon nė stomakun e tyre
– Femrat e kanė nuhatjen mė tė mirė se meshkujt
– Chanel Tapper, studente nga Kalifornia, ka gjuhėn mė tė gjatė, 9.75 cm
– Rrahjet e zemrės mund tė rriten deri nė 30% gjatė njė gogėsime
– Shumė nga ata qė e lexojnė fjalėn “gogėsimė”, do tė gogėsijnė
– Simboli i tė Mirės dhe tė Keqes (Yin-yang) ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nė Romė. Jo nė Kinė!
– Nė Zelandėn e Re jetojnė pak mė tepėr se 4 milionė njerėz e mbi 70 milionė dele. /Tirana Observer/

UniCorN
03-03-15, 19:02
Kuriozitet o per mu qe boll rralle hi ketu e kurre se harroj passwordin. Kesi hovi me treten e gjeta qysh e pata ba .

jona1995
19-07-17, 16:13
Shikoni cfare ben kinezi; si gjithmone e ka vendosur teknologjine ne sherbim te njeriut. Ka krijuar anije patrulle robotike per te shpetuar njerezit nga mbytja.