PDA

View Full Version : Nėnėve tė mia fisnike


Dr. Leone
14-04-04, 11:36
Ju jeni nėna tė tė gjithė dijetarėve gjeni,
po ashtu pa pritur fare gjė po shėrbeni.

Me mėshirėn tuaj, s'mund tė bėhesh rival,
tė gjithė shėrbimin e fėmijėve po e bėni falė.

Por po pėrballoheni me tė kundėrtėn e saj,
po ju ndėshkojnė djemtė tuaj hiē pa faj.

Ka merituar tė gėzohet por vajton dhe qan,
djali e hedh nė vetmi e bukėn thatė po e ha.

O nėna fisnike, ke hasur nė ato qė s'i ke pritur,
qė do tė pėrballohesh me to, fare nuk e ke ditur.

Djali fatkeq e nxorri nėnėn nė vendbanim azili,
o nėnė, ti nė fakt kėtė arshmėri e pritje me zili.

Nėna e pafat qė me shpirtin e saj i rriti djemtė,
nuk priste kėtė ditė qė atė ta lėnė vetė.

Kur e pyesin djalin, nėnėn duke e pasur nė dorė,
si e nxorre, mos harro kurrė se ke pėr ta korrė.

Nėna duke qarė me vaj, djali po kėrcen si hor,
njė ditė atė e pyesin, nėnėn pėrse e nxore me zor.

Prindėrit u pėrballuan me djemtė fare pa besė,
kurse nėna e mjerė vraponte me shpinėn plot ngarkesė.

A e pritshe ti kėtė kur e pėrkundje nė djep,
qė tani tė ndihesh rėndė edhe kur rri nė njė cep.

O nėna ime fisnike qė je heroinė e mėshirės,
shpresėn mos e humb se ėshtė njė Mėshirėbėrės.

Ju prindėrit jeni pėrpjekur pa pritur pagesė,
All-llahu ju paguan me xhennnet-ul firdeusė.

Dr. Leone

Dr. Leone
14-04-04, 12:34
Nė djersė

Nė djersė po mbyte nat' e ditė ,
me rrobat ējerrė dhe trupin sitė,
me kėngė nė gojė,
punon aty, nė fshat, nėr ara
dhe ditės shpejt i del pėrpara,
se ke nevojė.
...
Aty ku ti me djersė vadit,
njė jetė mė tė bukur prit
dhe kėngėn nis,
se buza jote sterė e zezė
dhe mua kėngėn po ma ndez dhe ma stolis.


Dr. Leone

Dr. Leone
14-04-04, 12:39
MOTRA IME FISNIKE

Motra ime, vajza e nėnės fisnike,
ruaje nderin, e bėhu besnike.

Mbroje moralin si vajzė fetare,
se femra pa to nuk vlen fare.

Ajo ėshtė caktuar pėr burrin e vet,
duhet tė mbrohet si letėr sekret.

Nė qoftė se do tė jetosh rehat e qetė,
asnjėherė natėn mos shko diku vetė.

Fatkeqėsisht tė tjerėt ua kanė empozuar,
ke marrė pa zgjedhur dhe i ke huazuar.

Veshu e mbathu si vajzė besimtare,
dhe nėpėr rrugė bėhu kėshilltare.

Gjendja shprehjet i argumenton,
se vetėm fjala kudo nuk ndikon.

Kujtoje mirė punėn qė po bėn,
duhet ta mendosh se ku ajo tė ēon.

Duhet tė adhurosh Krijuesin tėnd,
se nuk je e krijuar nga tjetėrkėnd.

O motra ime bėhu shembullore,
mos u pėrul si disa shėrbėtore.

Femrat All-llahu nuk i ka burgosur,
por me mbulesėn e tyre i ka pėrsosur.

Ai shumė mė mirė i di nevojat e saj,
vajza tė mos mbesė asnjėherė ndėr faj.

Mosmbulesa e femrave pėr kohėn e tashme,
ėshtė njė armė e mirė forcave tė jashtme.

Ata ta hoqėn formėn qė ke pasur,
ke marrė pa zgjedhur atė qė ke hasur.

Nėn maskėn e kulturės femrėn e abuzojnė,
me femrat tona ne fort po na lėndojnė.

Pėr stėrgjyshėrit tuaj lexo historinė,
ēfarė ka qenė namusi pėr shqiptarinė.

Duke patur shansin ta fitosh xhennetin,
mos tė tė bėjnė tradhtarėt dru pėr xhehennemin.

Mėshira e Allahut tė dhuroi ēdo gjė,
sepse ti pėrpara nuk ke qenė asgjė.

Motra fisnike ke shans sa je gjallė,
tė ikėn nga dora kur tė mblojnė me zallė.

O vajza besimtare dhe nėna fisnike,
mbroje fenė tėnde dhe bėhu besnike.


Dr. Leone

Dr. Leone
14-04-04, 12:42
KU JENI O SHQIPTARĖ

Ej Shqipni moj nanė e bardhė,
t'gjithė mundohen pėr me t'ndarė,
po t'ndalojnė me lulėzue,
filizat nė rrėnjė duke t'i shkatėrrue.

Ku janė shqiponjat sot,
ku janė shqiptarėt qė s'po gjinden dot,
ku i ke bijtė qė t'dalin zot,
ku i ke trimat qė janė harrue ka mot.

Ku janė vllaznit qė s'dojnė me u nda,
ku janė shokėt qė bajnė shaka,
ku janė ata qė thėrrasin vėlla,
ku janė vllaznit qė bajnė duā.

Mjaft me mė mėrina,
ēoniu ju more trima,
t'shpėtoni mėmėdhenė,
kaosi ka pushtue atdhenė.

Tė bashkohemi me njėri-tjetrin,
t'gjithė sė bashku t'shpėtojmė vendin,
le ta shuajmė atė zjarr,
qė Shqipnia t'mos kthehet n'varr.

Le tė mblidhemi t'kuvendojmė,
si dikur tė parėt tonė,
Shqipninė ta shpėtojmė,
sa nuk ėshtė tepėr vonė.


Le tė shuhem dhe tė tretem,
dhe as kockat tė mos mė mbeten,
veē e mjera nanė Shqipni,
pash atė Zot t'mos bahet hi.


Dr. Leone

Dr. Leone
14-04-04, 12:48
VĖLLEZĖR TĖ DASHUR

Vėllezėrit tė dashur qė kėrkoni tė jetoni qetė,
pėr punėn tuaj kuvendoni e mos thoni se e di vetė.

Mbajuni tė drejtės se aty ėshtė shpėtimi,
sepse tek tradhtia nuk ka kurrfarė fitimi.

Nė univers asgjė nuk ėshtė i ērregullt,
bile ende planetet qarkollojnė tė rregullt.

Bėni studimin e tė dy jetėve pėr tė mos u penduar,
duhet tė mos harroni se ku keni pėr tė shkuar.

Mos studimi pėr jetėn tjetėr na kushton shtrenjtė,
t`i bashkojmė dy dijet atje pėr tė fjetur qetė.

Tė pėrpiqemi tė mos jemi prej tė vonuarve,
dhe shumė dobi tė ėjmė nga provat e tė moshuarve.

Ruzulli tokėsor ėshtė njė urė shumė e vjetėr,
si do tė kalojmė nė to, na ėshtė lajmėruar me letėr.

Ka nevojė qė tė zgjohemi pak me herėt.
qė tė mos pendohemi si ato tė tjerėt.

Kėtu urdhėrat e Krijuesit pranoji si burrė,
qė tė fitosh mirėsitė qė nuk sosėn kurrė.

Dije se ke ardhur nė kėtė jetė pėr t'u provuar,
nuk do tė qėndrosh kėtu por ke pėr tė shkuar.

Ju qė kėrkoni rehatinė e mirė nė jetėn tuaj,
mund ta fitoni me ndihmėn e Krijuesit tuaj.

Kujdesuni vėllezėr kėsaj jete tė pėrkohshme,
se e ke pėrpara njė jetė tė gjatė e tė pėrhershme.

Nga zjarri i haramit ruaju e kujdesu fije pėr fije,
qė tė fitosh lumturinė bėn punėn qė tė ka hije.

O vėlla ty kurrė tė mos tė mashtrojnė armiqtė,
mos i beso fjalės se tyre edhe kur tė thojnė "shpirt".

Aeroplanin madhėshtor e ndėrtoi njėri,
por mushkonjėn e vogėl nuk mundi asnjėri.

Pėrse kokėlartėsohesh me begatitė e huaja,
kurse as veglat e trupit tėnd nuk janė tė tuaja.

Zoti tė ka pajisur me shumė lloje shqisash,
tė ka ndėrtuar si njeri prej disa triljon qelizash.

Dr. Leone

Dr. Leone
14-04-04, 12:53
Vėllazėrimi

Shumė ju thirra ju kėrkova,
zėrin tuaj s'jua dėgjova.

O ju vėllezėrit e mi,
se ku jeni nuk e di.

Mė mori malli mua pėr ju,
nga kjo ėndėrr dua me u zgju.

Mė kllaposi dhimbje e madhe,
zemra ime ėshtė dėrmuar fare.

Pėr njė vėllazėri po flitet shumė,
por unė i gjori s'po e gjej askund.

O ju vėllezėrit qė sakrifikoni,
njėri-tjetrin pse s'po e kėrkoni.

Jeni fshehur edhe zhytur,
nė kėtė botėn e mbytur.

Pa mė thoni ju tė dashur,
ē'ka qė qan kjo zemėr e plasur.

Ē'ka qė qan dhe gjėmon,
shpirti im fort mė rėnkon.

Ėndrra ime po mė shkatėrrohet,
Gjumi im po mė trazohet.

...le tė mblidhemi edhe njė herė,
le ta sjellim atė pranverė.

Pranverė me gonxhe plot,
lule tė harruara nga mot.
Dr. Leone

Dr. Leone
14-04-04, 12:55
Vėllezėr shqiptarė

Vėllezėr shqiptarė, mbrojeni nderin,
sepse shkoi dimri, tani pritni verėn.

Sikurse fėmijėrinė qė e pret rinia,
ashtu edhe skamjen pasuria.

Fraksionet e huaja keq na tradhtuan,
pa masė dhe pa hesapė na dėmtuan.

Ndėrsa na zhduken traditat e mira,
e humbėm thelbin po na pėson fira.

Ligjeve t'pahijshme ti i dole zot,
pa menduar fare se ajo ėshte kot.

Nga kokat e burrave e hoqėn plisin,
ajo ishte fillimi pėr tė na humbur fisin.

Nga kokat e grave u hoq shamia,
nuk shkoj vetėm ajo po edhe hija.

Burrat u shndėruan u bėnė si femrat,
e humbėm burrėrinė sė bashku me emrat.

Me forcat e huaja i kundėrshtuam fesė,
tek ne nuk mbeti as respekt as besė.

Mbrojini vėllezėr cilėsitė e larta,
dhe ligjet e fesė se ato janė tė arta.

O vėlla, traditat e tua kombtare,
janė pėrgatitur me brumet fetare.

Kombi me fenė janė si lėkura me mish,
nuk duhet quajtur, si nė trup kėmishė.

Nderi respekti dhe mikpritja,
janė famėt tona nga historia.

Shumė na do neve Perėndia,
ai na pėrmblodhi nga gjithėsia.

Duke na mbushur me pasuri,
na ka parashtruar ēdo mirėsi.

Ai na ka afruar ajrin tek hunda,
asnjė gjė mendjes kundra.

Tė gjitha qeniet njeriut shėrbėtorė,
bile edhe Diellin madhėshorė.

Nuk pranon asnjė menēuri,
qė tė shpėtojmė pa dhėnė llogari.

Pa hyrė nė varr, s'mund tė shpėtosh fare,
pa e dhėnė kėtė shpirt, nuk ke ti ēare.

Secili nė varrin e tij ka me hyrė vetė,
duhet tė pėrgatitemi pėr tė fjetur qetė.

Kurse nga kjo jetė ikin tė barabartė,
tė gjithė t'ėmbėlat me ato tė thartė.

Ndėrsa zullumqari shkon me tė shtypurin,
edhe i vobekti bashkė me tė ngopurin.

Ēdo mirėsi duke pritur falenderimin,
ne pa u pėrgatitur po presim mbarimin.

Shyqyr prej All-llahut u hapėn xhamia,
mos tė shkojmė vetė por edhe vėllazėria.

Tė bėhėmi gati se na pret lumturia,
por pėr mėkatarin edhe vėshtirėsia.

Dr. Leone

mirsad
18-04-04, 22:37
Dr. Leone vllai i lexova keto poezi ..shpresoje s edo i lexojn eshum veta...jane te mrekullueshme .me verte beni nje thirrje te vertete dhete paster..All-llahu ju shperblefte me xhennnet-ul firdeusė...selamunalejkum

Dr. Leone
20-04-04, 14:31
MERZIA

Merzia varferon vec pjese te trupit
Te cilat fshihen nen bust
Merzia, piedestali qe me larton
Kesaj rruge pa tradita, pa barrikada
Te pjek merzia, merzia, merzia
Sic piqet nje pikture anitike, plasaritet verniku
Pluhuri mbi pikture i josh qepallat te ulen
E tonet kuqerreme te burojne nga merzia
Prej piktures e sajojne dhomen e vetevrasjes,
ku perdet u ulen
eshte dhoma e mire e miqve, me veles
I je qepur nje karrigie te rende dhe nuk del kurre
Nga titulli i librit, brenda te cilit sigurisht qe ti
ekziston
Nen emra te rreme e kujtese te njellojte
Ne nje cep te bibliotekes do ta gjej te vjeter librin
Merzia, merzia
Merri gjymtyret e mija e hidhi ne ndonje loje
Ku vec mund te humbet
Vec te mos e prek me trupin
As te falem me to nuk dua
Ose i nderroj gjymtyret me floket e mij
Ah, floket e mij dy here te prere, aq te gjate
Mes tyre gjendesha mes nje kopshti trendafitesh ujitur
pa gjak
Ku stolat kendonin me ze te harruar
shatervani...
Aty midis flokesh i shpetoja njerezise
Tek me sy te mbyllur ecja e s'me shihnin
Kerkoj floket e mij qe qene te verdhe
Po krejt ma thithnin te keqeni dhe me linin mua
Vec merzira te mira
Po tani qe pa floke kam mbetur, pa njerez kam mbetur
Merzia
Eshte dicka e hidhur qe nuk ben dot pa te me
Si edhe pa e quajtur pikellim apo me fjale me te ndera
eshte dicka qe vertet te kthen ne bust
Barkun me qime e kofshet t'i fsheh e t'i ruan
Ne uje te mbyturish
Qe t'i kesh per pleqeri
Tani qe zhduka edhe floket e shenjte
nje figure e lojes me letra jam bere
Duke buzeqeshur me nje lule gazi ne dore
Me ca rroba te stolisura fort
Bust, bust spathi, si fant
Me dy koke e kater duart me thika e gjethe te gjumit
Tanime merzia si nje gjarper pellumb
Ne nje fole thurur prej flokesh te ngordhur
Ngroh si veze dy kokat e mija
Njera eshte per vrasje, tjetra per vetvrasje.

Dr. Leone

Dr. Leone
20-04-04, 14:36
Leter nga mergimi

M'pikuan lotet n'toke me rane
mos harro ate dite moj nane,
n'dite bajramit, n'dite gezimit,
mora rrugat e mergimit

Sot s'kam gezim as nuk kam gas,
se prej mallit s'mund te flas,
prandaj jam ule e po t'shkruej,
djali yt prej theut t'huaj.

Te tregoj nene pernjimend,
asgje s'asht si n'vendin tem,
qyshe kam ardhe ketu mallkoj vehten,
merzia po m'shkatrron jeten.

Ketu hana rri e fshehte,
ketu qielli eshte i errte,
as dielli nuk jep ndricim,
s'asht si dielli i vendit tim.

Ketu luleve s'u vjen ere,
ketu s'ka vjeshte, as s'ka pranvere
ka vec dimen e vape te shkrete
mos me mujte nji nate me fjete

Ktu s'ka qefe vec pune a gjume,
pamiresi me shume zullum,
ketu jane njerzezit si bagetia,
nga nje jave nuk shkojne te shpia

Tash nene shume nuk po te shkruaj,
t'fala u baj prej dheut t'huaj,
sa here te duesh me m'kujtue
puthe dheun qe m'ka rrite mue.

Dr. Leone

Dr. Leone
20-04-04, 14:45
O Shqipni E Mjera Shqipeni? Si Te Ra Ky Fat I Zi!


KU JETOJME AQ TE GEZUAR
XHEPAT BOSH, DEREN BLINDUAR?
NE SHQIPERI!!!

KU KA VLERE ME SHUME GOMARI,
SE SHKENCETARI APO SHKRIMETARI?
NE SHQIPERI!!!

KU KA "REND", "PAQE", "QETESI"
KU UJKU PER UJKUN ESHTE NJERI?
NE SHQIPERI!!!

KU S'PUNOJNE HIC KOMBINATET,
KU HAJDUTET PO NGRENJE PALLATET?
NE SHQIPERI!!!

KU T'A VRASIN DEPUTETIN,
KU S'E PYESIN PRESIDENTIN?
NE SHQIPERI!!!

KU QEVERIA PUNON ME BANDA,
KU NA MBAN GJALLE VEC KONDRABANDA?
NE SHQIPERI!!!

KU TE HEDHIN ME SHUME BALTE,
DHE FAJDET TI GRIJNE PARATE?
NE SHQIPERI!!!

KU KA BAKER, KROM E AR,
POR S'KA UJE PER TU LARE?
NE SHQIPERI!!!

KU I VESHIN NE KOKE CORAPET
DHE KALLASHI I LAN HESAPET?
NE SHQIPERI!!!

KU PELCET, KERCET DYFEKU,
KU PA DJERSE FITOHET LEKU
KU HEDH VALLE SERBI E GREKU?
NE SHQIPERI!!!

KU SPIUNI BEN TRANSPARENTIN,
KU VAMPIRET PERBEJN' PARLAMENTIN?
NE SHQIPERI!!!!

KU QEVERIA BEN NASTRADININ,
KU SIGURIMI T'VJEDH PERSEKUTIMIN?
NE SHQIPERI!!!

KU VISHET GHITHE POPULLI "ME TRIM" I BOTES
ME TESHAT T'VDEKUNISH TE GJITHE' EUROPES?
NE SHQIPERI!!!

NE C'VEND KEMI LERE,
KRENARE DHE TE D...?
NE SHQIPERI!!!

THEM SE KJO VJERSH E KRIJUAR NGA NJERZ QE PO I JETOJNE KETO "MIRESIRA E MREKULLIRA" I KA GODITUR SHUME BUKUR TE PAKETN PER MUA.


Nga Populli


ESHTE SI AJO BARXALETA: EDUKATORJA NE KOPESHT I PYET FEMIJET, KU KA LODERA ME TE BUKURA? NE SHQIPERI!!! KU KA COKOLLATA ME SHUMICE? NE SHQIPERI!!! KU KA ROBA E PALLATE ME TE BUKURA? NE SHQIPERI!!! FILLON NJE FEMIJE TE QAJ, CKE I THOTE EDUKATORJA, FEMIJAI PERGJIGJET: DUA TE IKI NE SHQIPERI.
E PO KJO ISHTE NJE NGA ANEGDOTAT E KOHES KUR ISHIM "TE LUMTUR NE" SHPRESOJE TA PELQENI SA UNE KETE VJERSHE, MEGJITHESE ESHTE PER TE QARE.:(

Dr. Leone

Dr. Leone
20-04-04, 14:59
Memedheu

Memedhe quhete toka
ku me ka renure koka,

ku me ka dashur mem' e ate,
ku me njeh dhe gur' i thate,

ku kam pasure shtepine,
ku kam njohur perendine,

stergjyshet ku kane qene
dhe varret qe kane vene,

ku jam rritur me therrime,
ku kam folur gjuhen time,

ku kam fis e ku kam fare,
ku kam qeshur ku kam qare,

ku rroj me gaz e me shprese,
ku kam deshire te vdese.

Dr. Leone

Dr. Leone
20-04-04, 15:04
MENDIME

Mendova per gjerat qe une mund te flas
Se ndryshe do flisja mė kot me tallaz

Mendova per detin,te fshehtat e tij
Dhe une qe jam zhytes shume gjera nuk di

Mendova per peshqit me njgjyra shume
Bukuria e tyre me deh dhe ne gjume

Mendova per liqenet,lumenjte e gjate
Per detin e thelle dhe malet e larte

Mendova per henen simbol bukurie
Ne syte e te rinjve eshte fjal dashurie

Mendova per yjet qe ndrisin shkendi
Mahnitem gjithmon me te tille bukuri

Mendova per te gjitha dukurit natyrore
Qe rrisin kureshtiet e mia rinore

Mendova per njeriun dhe veset e ti
Qe sjellja e jone ndikon ne shoqeri

Mendova per zenkat qe asgje nuk fitojme
Perse pra shpirtin me kot e mundojme?

Mendova per jeten dhe vuajtjet qe ka
Kuptimin e jetes kush valle e tha?

Mendova per jetimin qe vuan pa faj
Ty lutes te jam ne gjite ma mbaj

Mendova per gezimet qe jeta dhuron
Por s’jane veē nje ēast qe shpejt mbaron

Mendova per Nenen ashtu si dhe Babane
Qe vuajn per mua dhe per tim Vellane

Mendova per miken qe mbajme ne gji
Pa te se ēdo benim aspak nuk e di

Mendova per vjershen qe une po tregoj
Se erdhi koha qe ketu ta mbaroj

Mendova per ju o krijesa perendie
Shkoni ne paqe dhe me pune dashurie

Mendova per mendimet qe une kam
Se ndoshta por ju-o te bukura jan

Dr. Leone

Dr. Leone
20-04-04, 15:11
Shallvaret e gjysherve

hoqem shallvaret
qe gjysherit na i kishin lene
kur iken,
dhe pushket e tyre ne lume i hodhem,
se te tjera arme ne shpikem.

u zbritem gomareve,
qe dikur me ta
ngjitnim rruget e fshatit,
i lidhem ne hunjte e gardheve,
i leshuam pyjeve siper monopatit.

i nderruam qylafet,
me kapelet moderne
qe nje dite ngjeshem ne koke,
jane shkruar mbi to mijera emra,
Nike, Adidas, Paris, New York...

i harruam kenget,
qe dikur kenduam ne dasma e gezime,
dhe tani tundemi si
drunj te shtrember,
nen ritmet amerikano-latine...

harruam gjithcka.
takimet mes rrugeve
fjalet pershendetjet,
luften e gunave mbi tela,

dhe i zgjuam nga gjumi merite,
urrejtjet.
i hoqem shallvaret,
qe gjysherit na i varen para

syve kur iken,
dhe pushket e tyre me mureve s`varen,
se arme te tjera vdekjeprurese shpikem.
i hoqem shallvaret,
qe bota te na shohe sa poshte zbritem...

Dr. Leone

Dr. Leone
20-04-04, 15:15
Puthja e duarve te rrudhura..
(Gjyshes time)
Me ler te ti puth duart
qe jane rrudhur,
si kodrat e ketyre aneve,
ato duar,qe dikur
buke u dhane ushtarėve.

Dhe te ve koken,
ne preherin tend,
te me tregosh si dikur perralla,
nga ato qe s'gjenden ne asnje vend,
dhe te ma kete ziline gjithe mehalla.

gjumi te me munde,
ne ritmin e ninullave
qe ti kendon per mua,
te me lemosh ballin,
aty ku fati im u shkrua.

te me mbulosh pastaj,
kur te zbulohem naten,
kur te kollitem...
te shqetesohesh kur me humb,
se mos ujrave mbytem.

me ler te ta puth ballin,
ate te rrudhurin,
mbushur me brazda hallesh,
mua te paudhin,
te perkedhelurin tend
djegur mallesh.

kam malli per ty ketu ne shpirt,
qe ushtaon
si mijera zera tellallesh...

Dr. Leone

Dr. Leone
20-04-04, 15:17
Puthja e duarve te rrudhura..
(Gjyshes time)
Me ler te ti puth duart
qe jane rrudhur,
si kodrat e ketyre aneve,
ato duar,qe dikur
buke u dhane ushtarėve.

Dhe te ve koken,
ne preherin tend,
te me tregosh si dikur perralla,
nga ato qe s'gjenden ne asnje vend,
dhe te ma kete ziline gjithe mehalla.

gjumi te me munde,
ne ritmin e ninullave
qe ti kendon per mua,
te me lemosh ballin,
aty ku fati im u shkrua.

te me mbulosh pastaj,
kur te zbulohem naten,
kur te kollitem...
te shqetesohesh kur me humb,
se mos ujrave mbytem.

me ler te ta puth ballin,
ate te rrudhurin,
mbushur me brazda hallesh,
mua te paudhin,
te perkedhelurin tend
djegur mallesh.

kam malli per ty ketu ne shpirt,
qe ushtaon
si mijera zera tellallesh...

Dr. Leone

Dr. Leone
20-04-04, 15:25
PĖR NĖNĖN

Sikur syte e saj te mund t'i shihja teksa ngrihesha ne mengjes,
Sikur doren e saj ta prekja teksa ndieja mall,
Sikur shpirti im te mund te gjendej here pas here brenda saj
Do te isha e lumtur, zemra do te me behej mal.

Sikur nga pak te merrja nga shpirti i saj,
Sikur lodhjen e rrudhave mbi balle
t'ia shkepusja e ta merrja mbi vete,
Sikur cdo vuajtje te saj ta ndieja e ta ndaja brenda meje
Do te isha e lumtur, do me behej se e kisha shpetuar.

Moshen t'ia rinoja, syte t'ia gezoja me ciltersi
Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja fort shtrenguar mbi gji,
Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer,
Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin
Do te ndieja veten me mire,

Lot nuk do te kisha,
ata do te kisha lene per ata shpirtra pa fat
qe jeten ne mergim e shkojne
e qe nenen dot nuk e gezojne
e rrudhat e ballit dot nuk ia largojne.

Te kam ne zemer o zemer qe me jep fryme
per nje dite me shume
shprese e dashuri.

Dr. Leone

Naki
20-04-04, 18:14
Dy poezit e fundit Gjyshes Time,dhe Per Nenen Me kane Fascionuar .
Keni respektin tim i nderuar dr .Leone

florian
20-04-04, 20:24
pershendetje dhe urimet e mia me te sinqerta , poezit tuaja jan me te vertet te bukura.

Dr. Leone
22-04-04, 15:30
florian dhe naki ju falenderoj shum per pershendetjet qe mi keni bere deshiroj qe te jeni mir kudo qe te gjindeni.
me respekt
Dr. Leone

Dr. Leone
22-04-04, 15:54
Letra e Nenes"

1
Biri im, kjo ėshtė njė letėr,
nga nėna jote, njė plakė e gjorė.
Mbas kohės qė na largoi, si askėnd tjetėr,
mė nė fund lapsin mora nė dorė!

2.
Sa herė loti rrugėn ma preu,
mjegull e syve shikimin vodhi.
Diell i zjarrtė acarin theu,
zemėr e nėnės tutje s’tė hodhi!

3
O biri im, shoh qė je rritur,
je bėrė i madh, nė trup e mendje…
Veē mos harro, gjykim i ndritur,
t’keqen flak nga shpirti, pa fjalė, me endje!

4.
Si tė gjithė nėnat, ashtu dhe unė,
shikimin tres tutje, larg, tek e ardhmja…
Kurrė mos harro, tė dua shumė,
e drejta e nėnės ėshtė mė e madhja!

5.
Tė paktėn kėtė letėr, ti bir, lexoje,
aty, veē dhembjes, ka plot urime.
Mė pas, nė do, grise, coptoje,
siē ke coptuar dhe zemrėn time!

6.
Para 40 vitesh, kur njė doktoreshė,
pėr shtatzėninė mė lajmėroi,
mes shoqesh u ndjeva si luaneshė,
krah’ i gėzimit botėn pushtoi!

7.
Tė gjitha nėnat e dinė se e mira,
merr tjetėr vlerė kur pret njė fėmijė.
Bashkė me agimet mė tė bukura, mė tė dlira
dhe det i trazuar i shqetėsimeve do tė vijė!

8
Nė trup tė mbajta jo pak, nėntė muaj,
flija e ngrihesha me vėshtirėsi.
Si mund tė mendoja qė do t’bėhesha e huaj,
kur vuajtjet mė shtonin veē dashuri!?

9.
Asgjė s’ma zvogėlonte dashurinė pėr ty,
dita-ditės mezi prisja tė tė shihja.
E ku kish mė tė lumtur se ne tė dy,
pėr tė varrosur djallin rrėmihja, rrėmihja!…

10.
Gėzohesha tek ndjeja t’ėmblat lėvizje,
pėr peshėn tėnde, qė shtohej ēdo ditė.
Tė ndjeja tek rriteshe dhembje pas dhembjeje,
mes momentesh tė mbushura plot shpresa e frikė!

11.
Mė nė fund erdh’ ēasti kur ankthi larg humbi,
mes dhembjesh qė as lapsi, as gjuha s’mund t’i shprehė.
Mbas shumė mundimesh jeta vdekjen mundi,
dhuratėn qė ta jep Zoti askush s’mund ta bjerrė!…

12.
E qara jote u pėrzie me lotėt e mi,
tė shihja e s’ngopesha nga gėzimi, mrekullia…
Pėr vite tė tėra tė mbajta nė gji,
tė lava, tė shplava me duart e mia!

13
Prehrin e bėra shtrat pėr ty, o bir,
qumėshtin tim ushqimin mė tė preferuar.
Nė netėt e gjata t’i ndrisje si xhevahir,
unė vigjėloja e qetė, e lumturuar!…

14.
Lodhesha aq shumė, qė ti tė gėzoje,
mirėsitė e mėsimit prisja tė shijoja.
Prisja me padurim diē tė mė kėrkoje
e me gjithė shpirt, bir, tė ta dhuroja!

15.
Kaluan mjaft vite e unė me kėtė gjendje,
mėndeshė e gėzuar, durimtare e mirė.
Pėr ty s’ndjeja lodhje, mėdyshje e hamendje,
shėrbėtore e papėrtuar, pa sqimė, pa smirė!…

16.
Dhe nuk tė vonuan shenjat e burrėrisė,
kish ardhur koha pėr tė tė martuar.
Mė nė fund po ndaheshe nga krahėt e djalėrisė,
njė agim i ri tė ishte afruar!

17.
Martesa s’vonoi, ky ligj i bekuar,
por, oh, qė n’ditėn e dasmės zemra m’u thėrmua.
Lotė gėzimi me dhembje rridhnin ngatėrruar,
njė re e ēuditshme pranė m’u afrua!…

18
Dhe sot, sa keq qė s’je mė ai qė njoh,
mė braktise dhe e harrove, ti bir, hakun tim.
Kalojnė vite tė tėra e unė nuk tė shoh,
zėrin s’ta dėgjoj e kridhem nė trishtim!…

19.
O bir i dashur, s’tė kėrkoj shumė, veē pak,
kėtė sjellje nėnėmira kurrė nuk e priti.
Tashmė jam e lodhur, e dobėsuar, plakė,
si e mohove atė qė tė rriti!?

20.
Nėse njė e huaj diē do tė dhuronte,
do t’i ishit mirėnjohės, si ti dhe fėmija.
Vallė, si mundi djali kaq shpejt tė harronte,
mirėsitė e nėnės, nga zemėrligėsia!?

21.
Sa herė qė zemra ime pėr ty mirė dėgjon,
sa shumė qė gėzohet, aq shtang e hutuar.
اfarė gjynahu kam bėrė qė nuk mė viziton,
mos vallė hakun tėnd s’e kam plotėsuar?!…

22.
O biri im i shtrenjtė, dua tė tė shoh,
nė mes besimtarėsh e jo me qafirėt.
Mė jep shpėrblimin e mos mė moho,
mėshira e All-llahut ėshtė pėr tė mirėt!

23.
A s’ka ardhur koha qė zemra tė tė zbutet,
pėr njė plakė tė pėrvuajtur qė e coptoi malli?
Zemra e njeriut si aspak nuk tutet,
kur nėnėn e ka flakur porsi njė gur zalli!?…

24.
Jo bir, jo, s’do ankohem e lutem kundėr teje,
s’do e shfaq zemėrimin, do e bluaj nė vetvete.
Asgjė s’ka fuqi tė tė ndajė prej meje,
paēka se pikėllimi po mė tret ndėr vete!

25.
Dyert e qiellit do tė hapeshin shpejt,
s’do tė kish pengesė pėr lutjet e mia.
All-llahu do t’i pėrgjigjej kėsaj nėne tė shkretė,
mbi ty e familjen tėnde do zbriste fatkeqėsia!

26.
Oh, jo, nuk do ta bėj, se ti je im bir,
ke qenė dhe do tė mbetesh pranverė e jetės sime.
Ke ndritur e mė ndrit porsi xhevahir,
paēka se mė ke lėnė mes detit plot gulēime!

27.
Kthe rrugė, biri im, thinjat po tė dalin,
vitet kalojnė shpejt e do tė bėhesh plak.
Me lot tė mėrzisė ke pėr ta lutur dhe ti djalin,
e vėrteta ėshtė e vėrtetė dhe haku ėshtė hak!

28
Ki frikė tė madhin Zot ndaj nėnės qė tė pret,
besimi i vėrtetė di t’i mposhtė pengesat.
Pendohu tek Krijuesi, si rob i sinqertė,
e dije se tek All-llahu grumbullohen ankesat!

29.
Kushdo qė bėn mirė, qoftė sa njė thėrrmijė,
do ta shohė atė, pa mė tė voglin dyshim.
Por dhe dėnimi shpejt do ta arrijė,
atė qė bėn keq e s’ngutet nė pendim!…

Dr. Leone

Dr. Leone
22-04-04, 16:34
Nena ime


Rridhni o lot tė vajit dhe o plagė tė zemres..
Mos pyet cilat shpėrthime tė torturave qetsuan shpirtin tim
Tashmė humba tė dashuren e parė dhe ēdo tė nesėrme tė bukur
Dhe nga gota piva pikat e fundit tė barrės sė rėndė

* * *

Nėna ime!! Duart tuaja dridheshin e unė shkoja nė pakthim
Piskata: Ah.. Prit mos shko ti pa shkuar unė
Ende vazhdon brenda nesh dashuria pėr ty
Ja ku ne po i shtrijmė gabimet tona mbi varrė
Nuk ka mbet nga rruga jonė pėrveēse nderit tė arritjes

* * *

Nėna ime!! Kush ėshtė tani qė mė udhėzon mua nėse humbi rrugėn
Kush ėshtė qė mė flet mua pėr ullishtat e atdheun e vrarė
Kush ėshtė qė mė uron mua pėr tė mė ndihmuar Zoti!!
O nėna ime
Mė thuaj ngase unė jamė i vetmuari i shtėpisė qė pret
Ngase nuk ka gjė qė mė ngroh.. se dielli im ka pėrenduar

* * *

Nėna ime!! Mos qaj!! Dhe kush qan pėr jetėn e pėrdhosur?!
Kjo ėshtė kohė pėr ata qė ballin e kan mbėshtjellė me pambuk
Kjo ėshtė kohė pėr ata qė rrinė ulur afėr flamujve e kolltuqeve
Sa bėrtita: O frikacak, pėrse tėrhjekja dhe rrahja e tupanave?!
Mos pastroni turpin e humbjes por pastroni lėshimet nga truni

* * *

Nėna ime!! Po ndėgjoj nga mbrapa nė mungesė vringėllimėn e kuajve
Dhe po shoh pas tyre njė gjeneratė qė u pėrpoq tė bėnte tė pamunduren
I dhanė qiellit hieshinė e tij dhe tokės ngjyrat e stinėve
Mos u ēudit, ngase kaloi koha e vajtimeve pėr shekujt e shkuar!!


Dr. Leone

Dr. Leone
22-04-04, 16:42
letėr nėnės...

shkruajta shume fjale per njerez " te panjohur" qe me dhuruan fjale momente, iluzione, por nuk munda te shkruaj asgje me vlere per Ate qe nuk u lodh kurre se me dashuri, per Ate qe vetem me dha pa kerkuar asgje...
per fat te mire dikush tjeter shkruajti ato vargje qe une aq shume kerkova...

moj nenokja ime, a je gjalle?
edhe une rroj. te pershendes!
le te ndrite mbremja si perralle,
mbi kasollen tende qe veē hesht.

mora vesh qe je shqetesuar,
dhe per mua brenga po te ha
del ne rruge duke veshtruar,
me xhupin e hedhur permbi krah.

dhe ne mbremje shpesh te fanitet,
endrr'e keqe syte ty t'i mbush
sikur ja, dikush po me avitet,
dhe ne ije thiken po me ngul.

qetesohu, moj e shtrenjta nene,
fshije qe nga syte ate kllapi.
pijanec i tille nuk jam bere,
sa te vdes pa u kthyer ne shpi.

jam i bute ashtu si kam qene,
dhe mendoj, mendoj vetem per nje gje,
qe me mall'e madh qe me ka zene,
koken mbi prehrin tend ta ve.

do te vij te kopshti yne i blerte,
lule plot te jete zbukuruar,
vetem mos me zgjo me ashtu heret,
siē me zgjoje tete vjet shkuar.

mos mi zgjo ti endrrat qe u shuan,
ēfare nuk arrita, mos me ngacmo,
jeta shum'e eger qe me mua,
m'u desh humbje, lodhje ti provoj

mos m'u lut te falem si me pare,
s'mund te kthehem me ne ato vite.
ti per mua je mbeshtetje e pare,
ti per mua je gezim e drite.

e harro, nenoke, shqetesimin,
ti per mua me, mos u cfilit,
mos e tret ashtu ti larg shikimin,
me xhupin kraheve mos dil.


Dr. Leone

Dr. Leone
22-04-04, 16:48
Zoti.

Kush e Krijoi boten me gjithe kete bukuri?
Kush ja dha natyres, gjithe kete hijeshi?
Kush Krijoi njeriun, veshet edhe syte?
Kush? Vetem Nje Zot qe nuk ka te dyte.

Ngjyren trendafilit, valle e kush ja dha?
me arome kaq t'kendshme valle e kush e mba?
Kush veēoi njeriun, permbi ēdo gje tjeter?
Kush? Vetem Nje Zot qe nuk ka shok tjeter.

Natyrėn e vdekur, valle e kush e ngjalle?
Pranveren pas dimrit, kush e ben me ardhe?
Kush e ringjall njeriun, pasi eshte bere toke?
Kush? Vetem Nje Zot, qe s'ka tjeter shok.

Kush na e jep shiun qe token gjelberon?
Kush e krijoi henen qe motet i nderron?
Zogjte qe fluturojne qiellit, valle e kush i mba?
Kush? Vetem Nje Zot qe shok tjeter s'ka.

Njeriut qe mendon, me dyshim s'i mbete,
Zoti i ka dhene mendjen, le te gjykoje vete,
Parajsa dhe ferri na presin ne ate jete
Cfare te besh ketu, atje ke me gjete.

Dr. Leone

Dr. Leone
22-04-04, 16:54
SHPIRTI

Kur tė dalė shpirti, prej trupit tė mjerė

Ah unė po ndahem, do tė thotė njė herė

Tre herė do thėrrasė, i vdekuri i mjerė

Por ne se dėgjojmė, atė zė tė prerė

Lutet dhe thotė, pėr Zotin e vėrtetė

Ujin qė tė mė lani tė mos jetė i nxehtė

Se unė e kam trupin tash tė dėrrmuar

Nga meleku i vdekjes, sapo kam shpėtuar

Kam dhimbje nė trup, lehtė tė mė fėrkoni

Shumė ju lutem, tė mos mė dėrrmoni

Sikur ta dėgjonte, zėrin njerėzia

Shpirt nuk do tė mbetej, do vdiste gjithėsia

Trupin e atij shpirti sikur ta vėshtrojė

Njė melek i vjen, e do ta kuvendojė

Trupin tėnd tė vdekur, a e sheh i thotė

Vallė si jetove ti nė atė botė

Obligimet qė duheshin vallė a i praktikove

Apo me gjynahe, jetėn ti e cove

Ia falim namazin pasi e ngrejmė

Nė varr e mbulojmė, ikim dhe e lėmė vetėm

Ah njeriun e shkretė, me dhe e mbulojmė

Pa dyshim tė gjithė atje do tė shkojmė

Vėllezėr tė dashur, tė gjithė u po shkoni

Tė gjithė ju po ikni, por mua mos mė harroni

Ku ėshtė dashuria, qė mė parė kishit

Ku janė fjalėt e ėmbla qė ju flisnit

Babai im ku ėshtė, sa fort qė mė donte

Ku ėshtė dhe nėna qė pa mua s’duronte

Njė fėmijė tė mos ishte, nė derė do tė dilte

Njė natė tė mos ishte, gjumė gjithė natėn ajo s’kishte

Sa isha i gjallė, nė jetėn e shkuar

Me njerėz tė mirė, rrija i nderuar

Nė varrin e errėt, ah ē’u futa unė

Trupin e kam tė zhveshur, qefina kan unė

Asnjėri nga shokėt si di hallet e mia

Si qenka kjo vdekja, se di njerėzia

Nga tė gjithė tė ligat na shpėto Ti Vetė

Nė xhenetet e Tua na ndero pėrjetė.


Dr. Leone

Dr. Leone
23-04-04, 19:05
Kanceri


Ne qielli pishat
prape grisn enderrat
dhe shelgjet prape
zgjaten krahet nen shi
dhe floket e gjate i shkulen dhimbjet
perseri perseri..

Koridoret e erret me priten ne heshtje
pllakat i ndjejne hapat bute mbi shpine
mes qindra hapash mes mijera hapash
njohen te mite
Erdhe prape ? Te prisnim

Batanijet gri , kartelat , xhamat
rrugicat shtruar me asfalt
globet e bardhe e sallat e medha
shiringet, aget
Erdhe? Te pritem gjate.

Nje njolle e vogel
per ti keputur enderrat ne mes
per ta bere mamane te cmendet
dhe te ike prej meje e trembur

Nje njolle vogel
per te humbur cdo shprese..
per ti lene te gjitha te gjitha
E perse mister i shekullit
nga thellesia kohrash valle erdhe gjer tek ne

Nje njolle vogel metastaze
cfjale dhimbje cfjale e frikshme
sa pa kuptim te te kthej ne hic
sa pa kuptim ti lesh te gjitha
e perbindshme

Po une do te jetoj
pishat ne re
qielli,shelgjet te gjithe me thone
si do ikesh nga ne,
pse do ikesh nga ne
po une do te jetoj

Zeri i nenes,ajo qan
Alo: alo: sflet dot :Alo degjon
jam nena jote
Babai ne letrat e gjata plot mall..
po une do te jetoj

Jam i ri
po ceshte jeta
As per ti then po dashurise nuk mjafton
dhe ajo kerkon dhe ajo pret
si ta quash jete kete

E di kancer i zi
qendron i zi ne lotet e mi
doktor pse ma fsheh nuk kam frike
e di doktor e di
po une duroj
se dhimbjen e kam njohur qe ne femijeri
por une do te jetoj me shpirtin tim
afer Zotit me dashuri
ne jeten e cila nuk ka vuatje
ne jeten kur cdo dhimbje
eshte larguar tutje

O Zot forcoji zemrat prinderve te mi
ata me rriten ne femijeri
qan nena me lotet e saj
dhe babai i djek faqet me vaj

Mos u merzisni o prinder te mi
Une me ju do jem ne amshim
ne lendinat e jetes se bukur pa kthim
Atje ku Zoti do na jape dashuri

Lotojne syte e zemra preket
nena e gjore si hiri tretet
babi nis e vajton
per djalin qe me mall e kujton.

jam ketu prane jush mos me harroni
dhimbjen nga zemra gjithmone largoni
do vi nje dite dhe do takohemi
prane jush o prinder do qendroj,

dhe lotet derdhen si burim dhimbjesh
qajne zemrat dhe shpirtat
Por asnjeher shpresen se humben
se djalin e tyre nje dite do takojne
lot lot..............


Dr. Leone

Dr. Leone
23-04-04, 19:49
Tė dua nėnė tė dua shumė.


1.
Shpirti im ėshtė pėrmalluar
ثshtė tretur bėrė shkumė
Ka shumė kohė s’tė kam takuar
Tė dua nėnė tė dua shumė.

2.
Syri im ėshtė duke qarė
Po rrjedh lot tamam si shi,
ka shumė kohė qė s’tė kam parė
ka kohė nėnė qė s’rri me ty.

3.
Veshi im ėshtė shurdhuar
ėshtė bėrė porsi bori,
zėrin tend mė s’ka dėgjuar
shėrohet nėnė po t’dėgjoi ty.

4.
Goja ime rri e heshtur
ska dėshirė tė nxjerr mė fjalė
shpirti im ėshtė shumė i etur
e dogji malli pėr ty o nėnė.

5.
Zemra ime digjet flakė
nga malli u bė hi e shkrumb,
tė kujtoj unė ditė e natė
tė dua nėnė tė dua shumė.

6.
Dora ime mė nuk shkruan
rri e ngrirė porsi njė shkėmb,
zemra ime pėr ty vuan
shpirti nėnė pėr ty mė dhėmb.

7.
Kėmba ime s’do tė ecė
si njė lis qėndron nė vėnd,
s’di ē’tė bėjė kėmba e shkretė
do tė vij nė drejtimin tėnd.

8.
Ti je yll qė shumė ndriēon
mėshira e Zotit mbi tokė,
ti je ajo qė mė gėzon
pa ty s’ka kuptim kjo botė.

9.
Ti je hėna qė dritė bėn
me kėtė dritė gjej rrugėn unė
ti ēdo dhembje ma shėron
tė dua nėnė tė dua shumė.

10.
Me pėrgjėrim zemra ime
tė lutet ēdo ditė o Zot
mėshiro Ti nėnėn time
dhe tė gjitha nėnat nė botė.


Dr. Leone

Dr. Leone
25-04-04, 09:41
TEK NENA

Ja ku erdha, nėna ime. Erdha
Por dora mė dridhet e zilia nuk bie
tek porta
ndaj rri nė prag si kėrcu i harruar
i sjellė nga larg, nga lumi i mallit
qė uturon nėpėr dhera tė huaj
e tundon zemren e mėrgimtarit.
Erdha pėr tė ndarė dhėmbjen me ty
pėr tė bashkuar lotėt
qė rrodhėn larg njėri-tjetrit
kaq vjet.
Tani s'na ndajnė kufijt e shteteve
veē kjo portė druri, e vjetėr...
S'kam fuqi ta shtyj
s'kam fuqi ta hap
prandaj te lutem, hapma nėna ime
merrmė nė krahė se ngriva
nga era, shiu e acari i huaj
qė edhe kėtu me ndjek pas si hije!
Qaj unė
qan ti nėna ime
e lotėt mblidhen kruspull nė futen e zezė
nga tmerri se unė, mėkatari i shpirtit
neser do tė marr udhėt prap nga kjo portė.
Shkodėr 22 Mars 1992

Dr. Leone

Dr. Leone
25-04-04, 09:53
P O E Z I H U M O R I S T I K E

PLAKU I PALLATIT

Plaku i pallatit per karshi
Me nje plake, ka ra n'dashni
Dite e nate per te mendon
Pa e pare dot s'duron.
Kur del plaka ne dritare
Plaku i shkret luan fare
Do qe t'ia bej me sy
Por i mbyllen qe te dy.

Dr. Leone

Dr. Leone
25-04-04, 10:00
XHAXHI MINATORI!


Xhaxhi minatori,
gjoksin ke me lesh,
po edhe sikur te mos e kesh,
prap minator
do jesh.

CUPAT NE LENDINE.


Dalin ēupat ne lendine,
Lule ato mbledhin,
mbledhin ato mbledhin,
po ka dhe qe nuk mbledhin.

Moj Balen

Moj Balen moj shtaz shpiake,
** n’oborr han kallamoq,
a e ke pa Flutren Bajrake,
me nendetse neper llaē?


A e mban mend kur ishim n’France,
lakuriq me duar nder xhepa,
na ēoi era ne Breg te Ranes,
zaganjoret na xun me grepa?


Ka hyp pleshti n’kompanjel
e tan forcen i bjen kumones,
nget Frati me mantel:
- “Mos ma hiq buken e gojes”...


Mbi nje shkurre ulet lopa,

Mbi nje shkurre ulet lopa,
i dhemb brinja, i dhemb koka,
i dhemb koka, i dhemb brinja,
koke e lopes plot me thinja.

Une nje jete tulle,
ti nje jete llac
dashuria jone
pallat 15-kac.Dr. Leone

Dr. Leone
25-04-04, 10:12
Hap syte, te shoh ty,
Mbyll syte, te shoh ty,
Hap televizorin, te shoh ty,
Shkoj tek dritarja, te shoh ty,
Ho mi debile, ik qe anej.

Dr. Leone
29-04-04, 21:33
Per ty Atdhe..ashtu.. Forum
:P
Me fytyra te ndryshme anonimesh
me rrjeshta te shkurtra e gjata fjalimesh
mblidhen lloj lloj njerezish
ne nje vend te madh takimesh

Mblidhen bashke e fillojne te diskutojne
me tavolina rrumbullake prej kaucuku kuvendojne
ndodh qe rreth temes shume s'u behet vone
ndaj s'pertojne por nisin e chat-ojne

Dikush i merzitur nga jeta reale
nje tjeter i fiksuar nga ajo virtuale
te tjere per te kaluar kohen e lire
dhe te tjere qe qajne te shkretat halle

Qindra vizitore ketu na vijne
i pasuri dhe i varferi ketu bashke rrijne
nje ambjent kaq i bukur e perfekt
ku robte alkol e duhan nuk pijne

Sherre e zenka te bera po pa zarar
flirte e dashuricka plot po me karar
sa te dush shqipetare neper bote nga malli
shume shpejt jane kthyer ne atdhetar

Qofshin mysliman e qofshin te krishtere
kuvendojne per teologji gjithe shend e vere
Qofshin toske e qofshin edhe gege
diskutojne per gjuhen shqipe qe ka kaq vlere

Gjithe cunat nga Velipoja ne Vermosh
i kena pa genjeshter, te gjithe trimosh
dhe gocat simpatike e te embla saqe
te vje deshira qe per pune shpie ti ndihmosh

Ketu merr kuptim te plote demokracia
se zbatohet dite per dite sociologjia
ketu cdokush eshte popullor dhe vip
e asnje s'ka nevoje ta ruaje policia

Ja pra shifni sa shume veta ketu bisedojne
cdo dite e cdo jave me barcaleta gezojne
a tu befte dita njemije o forum
se ketu shyqyr po nisin shqipot te bashkejetojne

Dr. Leone

Dr. Leone
30-04-04, 21:17
Poezi nga Naimi
Mejtimi

Rri mejtohem shumė herė
Tek perėndon yll'i zjarrtė,
Edhe hapetė njė derė,
Soje rrjeth njė drit' e artė.
Retė, nga pak' e nga pakė,
Marrėn njė tjatėr fytyrė,
Bėnenė tė kuqe flakė,
E deti ndrin si pasqyrė.
Oh! sa tė bukura janė
Fushatė qė gjelbėrojnė,
Qiejtė qė s'kanė anė,
Luletė qė lulėzojnė,
Zoqthitė qė flasin belbėr
E fluturojnė ndė erė,
Pyll'i veshur mė tė gjelbėr,
Deti i qet' e i gjerė,
Lumi qė nxjerr oshėtimė,
Qė bubullin nėpėr male
Dhe ikėn me fishėllimė
Nėpėr fusha me ngadale,
Brigjet' e veshurė me bar,
Me lule, me gjeth, me fletė,
Rrahurė n'ergjėnt edhe n'ar,
Ahu me krye pėrpjetė!
Mė ēdo kėnt edhe mė ēdo vis
E mė ēdo ēuk' e ēdo brinjė
Shoh njė plep, njė vith a lis,
Njė qarr, njė bush, njė dėllinjė.
Hap sytė dhe pėrqark shikonj
Fushė, limė, brigje, male,
Edhe tė shkuarat kujtonj
Njė nga njė, dalengadale.
Pėr ata qė janė ndarė
Prej nesh, qė rrinim gjithė tok
Edhe mė s'i kemi parė,
Qė i patmė shpirt edhe shok,
Zėmėra mė pėrvėlohet
Edhe them vallė ē'u bėnė,
Kur shoh qė koha po ndrrohet
Dhe tė mugėtit ka rėnė,
Po rrjeth nėpėr hapėsirė
Edhe sa vete po shtohet,
Lint nata me errėsirė,
Dheu e qielli ndryshohet.
Kėshtu rrotullohet moti,
Yjt' e hėna sytė hapin
Dhe pas nomit q'u vu Zoti
S'rrinė, po gjithėnjė ēapin.
Lumi me njė psherėtimė
Ikėn edhe vete nė det,
Dėgjohet njė bubullimė,
Qė pėrhapetė pėrmbi dhet.
Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti, prapė te Zoti

Dr. Leone

Dr. Leone
30-04-04, 21:24
Nje bilete te lutem


normale kjo heshtje e tredhur ne harrim
tualet i se vese qe kerkonte dashnore,
nje bilete te lutem - vajtje pa kthim,
ne binar nje i huaj do ma beje me dore

nje bilete te lutem per trenin e pare,
per ate qe niset ne orare endrrash,
kur dielli i pergjumur hap syt e palare,
pas orgjise se mbremshme me nje tufe henash

nje bilete te lutem per ne Sdiseku,
aty ku deshirat kurverojne heshtur,
me kercinjt e bardhe zbuluar mbi gju,
mes zjarresh te akullt vdes epshi i rreshkur

e vendosa, do nisem, e kote te mundohesh,
t“a gdhish me mua deri neser ne agim
mbyll syte e lodhur e fli te clirohesh
prej heshtjes normale te tredhur ne harrim...

Dr. Leone

Dr. Leone
30-04-04, 22:12
MOJ MARKSISTE-LENINISTE...

Partia jone kreshnike
Gjithe boten e habite
Nise luften, dhe nuk prite
Neper maja te larta hipe.

C'lufte e madhe u zhvillua
Nuk mal mal e perrua
Pa ngritur bunkeret
Dhe lapidaret e tua.

Partia jone me kordhe
Enver Hoxha mban timone
Neper furtuna gjithmone
Shqiperine e beri zonje
Sikur ishte 200 milion..

IKU UJI...

Iku uji, iku uji
Moj e mjera popullsi
Hapni cezmat edhe prisni
Pas dhjete oresh, do te vije.

Kur uji te kete ardhur
Shume shpejt do te shkoje
Mbushni kovat dhe legenet
Qe tju gjenden, per nevoje.

Ate uje qe pini
Ju lutem ziejeni mire
Pasi nje gomar i ngordhur
Eshte hedhur ne Boville.

Rrofte shume, tregu i lire
Qe sjell uje te importuar
Ne ditet qe do te vijne
Do bejme dush, me uje te gazuar...

POLITIKEN KEMI NE GJAK...
Jemi popull
Me tradita
Rrojme pa uje
Edhe pa drita.

Jemi popull i vogel
Me drejtues te nalte
Nuk bindemi aq lehte
Politiken kemi ne gjak.

Jemi popull
Me emer te madh
E gjithe bota
Ne goje na mban.

Na mban ne goje
E na ka zili
Qe ne kemi
Njeqind parti.

Por te gjithe
Te thone c'te dojne
Ne politiken
S'do ta leshojme.

Shume parti
Jane me te vertete
Si kemi per ndonje hall
Por i kemi per qejf.

Qe te gjitha partite
Rrfshin sa malet
Qe na i qajne
Te gjitha hallet...[color=blue]Dr. Leone[/color

Dr. Leone
30-04-04, 22:22
FUSHATA ELEKTORALE.

Sot ne kete dite
Eshte hapu fushata
Jane sulur te gjitha partite
Ne fjalime te gjata.

Populli eshte ndare ne dysh
Nje pjese per Salen brohorasin
Pjesa tjeter e mbetur
Fatosin, duartrokasin.

Sa mitingje te medha
S'jane pare ndonjehere
Bertet populli i ngrate
Qe s'do te marre gje asnjehere.

Ne mitingun e PD-se
Berisha mban fjalimin
Votoni, deputetet e mi
Qe te luftojme krimin.

Ne mitingun e PS-se
Nano flet porsi gjithmone
Hidhet populli e kot bertet
Dhe asnje fjale nuk kupton.

Po erdha une ne pushtet
S'do te keni mungese te ujit
Eshte premtimi i Saliut
Por si mbushet mendja, askujt.

Une ju premtoj energjine
Thote fatosi, nga ana tjeter
Por qe te gjithe e dine
Se premtimi, eshte genjeshter.

Ne qofte se do te votoni
Per te djathen kete radhe
I thote Saliu popullit
Do te beni palle.

PD-ja ju mori milionat
Thote Fatosi me tej
Votoni per te majten
Po deshet tjua kthej.

Fatosi eshte hajdut
Mos i jepni vota
Thote Salu me ngut
Premtimet e tij jane te kota.

Sali ju sjell 97-n
Po esrdhi ne pushtet
Mos e votoni,thote Fatosi
Po deshet te jetoni te qete.

Pra sejcila parti
Beri premtimet e veta
Dhe gjithkush e di
Qe jane vetem genjeshtra...


A JU KUJTOHET...

A ju kujtohet, o njerez
Koha e varferise
A ju kujtohen tollonat
Dhe ligjet e urise.

A ju kujtohet e poka
E camcakizit idol
Dhe e vizes qe duhej
Te shkoje ne Konispol.

A ju kujtohet ritmi
I muzikes klandestine
Dhe shetitjet neper pazar
Per te gjetur panine.

A ju kujtohet se ne
Ishim feneri ndricues ne bote
Por driten e tij
Ne se shihnim dot.

A ju kujtohen kerpurdhat
E kultivuara prej betoni
Dhe ritmi i punes
Qe nxirrte aksioni.

Me sigur qe ju kujtohen
Qe te githa keto
Se ju jeni ai brez
Qe jetuar bashke me to...

BINGO.

Nga mengjesi, deri ne mbremje
Ne bingo ne qendrojme
Me seri i blejme biletat
Por vetem humbasim dhe s'fitojme.

Ah kjo bingo e mallkuar
Mikrob na eshte bere
Asnjehere skemi fituar
Por prape, nuk e leme.

Edhe naten ne gjume
Me ze te larte bertasim
Trembim femijet dhe grun
Bingo, kur therrasim.

Ketu nuk je ne Bingo
Por ne krevat
Thone grate e merzitura
Dhe te mbushura me inat.

Neper bingo e lojra fati
I lame te gjitha parate
Nje nga nje kane filluar
Te na ndajne dhe grate.


Dr. Leone

fisniku
30-04-04, 23:46
Dr.Leone disa prej poezive qe i lexova me kan pelqy shume,po i vecoj poezit per nenen.
zoti te shperbleft, sinqerisht Fisniku!

Dr. Leone
03-05-04, 13:48
Unė Sot

E djeshmja ime ishte pėr tė mė
mėsuar mua se e nesėrmja do tė
varet nga
ajo qė do tė bėj unė sot.

Sot kam vendosur tė pėrballem me
jetėn krejtėsisht i bindur se kjo ditė
nuk do tė kthehet mė kurrė .

E sotmja ėshtė mundėsia e fundit qė
mė jepet mua pėr tė jetuar
me dinjitet,
pasi askush nuk mė siguron mua
se do ta arrij agimin e sė nesėrmes.

Sot do t’i vė nė lėvizje tė gjitha
mundėsitė e mia - kohėn time ,
do t’i jap jetės sime formėn mė tė
bukur,
do ta shfrytėzoj ēdo minutė
me pėrkushtim dhe dashuri
pėr ta bėrė tė sotmen njė ditė
tė ndryshme dhe tė veēantė
tė jetės sime.

Sot do ta mposht pesimizmin dhe me
buzėqeshjen time do tė pushtoj botėn
duke shpresuar gjithmonė tė arrij
mė tė mirėn.
Sot do ta kthej ēdo punė tė rėndomtė
nė njė vepėr vėrtetė madhore.

Sot do ta kem kėmbėn nė tokė
pėr tė qenė mė pranė realitetit
dhe vėshtrimin nė yje pėr t’i
dhėnė formė sė ardhmes sime.

Sot do ta gjej kohėn pėr tė
qenė i lumtur dhe do t’i lė gjurmėt
e ekzistencės sime nė
zemrat e tė tjerėve.

Sot po tė ftoj ty tė fillojmė njė ditė
tė re ku do tė ėndėrrojmė dhe
besojmė se ēdo gjė ėshtė e mundur
dhe tė jetojmė atė me dinjitet.

Sot unė tė ftoj ty tė jetojmė pėr hir
tė Zotit.

Ditė tė mbarė dhe njė tė nesėrme
mė tė mirė.

Dr. Leone

Dr. Leone
06-05-04, 12:12
NĖ MUNDSHNė mund ta ruash arsyen kur

Bota humbet fillin,

E fajin ty ta hedh e vetes t’i besosh

Saherė tek ti dyshojnė e s’tė pėrfillin,

Por edhe dyshimet drejt t’i gjykaosh…

Nė mundsh tė rrish nė pritje nga pritja pa

U lodhur,

Pa kur t’urrejnė, urrejtje tė mos ushqesh;

Madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur,

Me thjeshtėsi me to pa rėnė ndesh;

Nė mund tė mendosh por jo gjer nė

Shkatėrrim,

Tė ėndėrrosh, por jo si rob ėndėrrimesh

Dhe t’i trajtosh njėlloj e padallim,

Ngadhėnjim dhe shpartallim, burim

Mashtrimesh…

Nė durofsh dot qė thėniet e tua tė drejta,

Nė kurthe pėr trutharėt, kupukėt t’i

Kthejnė,

T’i shikosh tė thyera gjėrat e tua mė tė shrejnta,

E prapė t’i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė.

Nė mundsh qė fitoret qė ke korrur t’i flijosh

Si nė njė kumar nė njė tė vetme lojė

Tė rrezikosh, tė humbasėsh e prapė t’ia

Fillosh,

Dhe humbjen kurrė tė mos e zesh me

Gojė.

Nė i detyrofsh dot muskul, nerv, puls e

Zemėr,

Tė tė shėrbejnė kur gjithēka duket e

Kotė,

E tė qėndrosh kur s’ke asgjė veē

Vullnetit,

Qė veē njė fjalė “Qėmdro” gjithnjė tė

Thotė…

Nė mund tė flasėsh me maskarrenjt por

nderin tėnd ta ruash,

a t’ecėsh pėrkrah mbretit

pa krenari qė tė verbon.

Nėse armiku apo miku s’tė bėjnė dot tė

Vuash,

Dhe gjithkėnd e ēmon por veē sa meriton.

Nė mund t’i mbushėsh ti minutat aq tė rėnda,

Me vepra qė peshojnė, dije

dhe mos kij asnjė dyshim,

se e jotja do tė jetė bota me ēka brenda

dhe njeri do tė jesh o biri im.

Dr. Leone

Dr. Leone
08-05-04, 21:46
NENA E VETMUAR

Ishte nje dit dimer me bore
Duke ecur isha ne kembe
Ne stacion takova nje plak
Nga syte i dilke flake

Me ra keq e ju afrova
Nje buzeqeshje i dhurova
Me shikoj me shiqim te thell
Besoni shpirtin ma ka prere

E pyeta ngadale se cka i mungon
Filloi syri ti loton
Ma shamine donte me e fshi
Dhe njeren dore e shtiu ne gji

Me ate dore nxori dy Fotografi
Te dy djemve te vrare per liri
Kurse djalit tjeter ja kishte shkret
I mallkuari gurbet

U afrova e perqafova
Me ra keq kur e kujtova
Perseri filloj me qa

E pyeta fėmij a ka
Kam nje vajz ne Australi
15 vjat se kam pa me sy
Tjetren ne Amerik e kam martuar
Dhe fytyren ja kam haruar

E cka me duhet mua jeta
Me ka shpuar zemren si shigjeta
Pese femija ne djep i rita
Dhe vdekjes ja shita

E tash me tha "ty djal i ri"
Shikom drejt ne sy
Nqoftse ke femije te Kujtosh
Prej pragut te deres mos i largosh.

Dr. Leone

Dr. Leone
08-05-04, 22:14
Memedheu

Memedhe quhet toka
ku per dhjame qeni te shkon koka
ku kam dashur meme e ate
ku fajdet te grine parate
ku kam fis e ku kam fare
ku ska drite po pishtare
ku te mbyt pluhuri,tallashi
ku kercet e pret kallashi
ku ka diamant dhe ar
ku sgjen uje per tu lare.

Memedhe eshte kjo cope toke
qe te ben me dhimbje koke
ku po shemben kombinate
dhe hajdutet ngrejne pallate
ku ben ligji kondrabanda
dhe nje pjese punojne ne banda
ku bejme cmos shesim dhe dhembet
vec te ikim nga syte kembet.

Memedhe quhet ky vend
qe ka deputete me mend
qe perleshen dhe bertasin
qe nuk dine as vete se c'flasin
ku ka ligje dhe rend
veē per forme jo me gjithemend
ku te grijne dhe te bejne sallate
jo me lart po ne gjykate
ku per kunje tjetri te zhvesh
e polici rri e qesh
ku te tredhin "duke qare"
si vellezer opozitare,
dhe kete tua dish per nder
se ka dhe tritol nen dere.

Ku rroj me gaz e me shprese
te gdhihem gjalle ne mengjes
ku ka buke veresie
dhe mijera lypsare si hije
ku nje vrases e nje gomar
vlejne me shume se nje shkrimtar
ku ngroh veze revolucioni
ku te grijne me ate gjys pensioni
ku c'kish bere "demokracia"
i fshin meritokracia
ku gjithcka "lind" nga asgjeja
ku te merr shpirtin TVSH-ja
ku zihen burrat si gjelat
kush e kush ti marre thelat.

Militaret, ish-sekretaret
per kolltuk na vijne te paret
memedhe eshte dhe milioni
benzi, vila, telefoni
whisky, vere e rakia
kur ty xhan te ka "Partia".

Dr. Leone

Dr. Leone
12-05-04, 09:42
NENA IME

Larg ne mall atje me mbete.
Shtrengoj shpirtin te mos qaj,
Shtrengoj zemren te mos tretem,
Shtrengoj grushtat te te mbaj!

Ti me do perhere te lumtur
Shpirti yt kurre nuk ankon.
Ikjen time sheh symbushur,
Aeroplanesh qe nxitojne.

Me sjell mbremjen dhe agimin
Lutjesh te ngrohta me rrethon,
Qe nga larg ma jep bekimin,
Ne dashuri udhen m'ndricon.

Dr. Leone

Dr. Leone
12-05-04, 10:34
...E shkrova emrin tend ne petale.
dhe permbi to hodha lote
e malli kaperceu male...
O nena ime, o e imja bote!
E renda me krahe te te marri
Lotova, une, njezetepese vjeēari!


Dr. Leone

Dr. Leone
12-05-04, 11:01
Djemve t'ri mos ju besoni-

O moj motra m'ju tregua
sot nji djal ka fol me mua
ish i bukur e frajer
mendt prej kreje po mi nxjerr (motra e mesit)

O moj moter mos prish pune
se ai flet me mu
edhe m'thot se shume me don
ai sme tradhton (motra e vogel)

O ju motra mos u nxini
djem te bukur sado kini
o ju motra mos u nxini mos gaboni
mos gaboni djemve t'ri mos u besoni (motra e madhe)

Mos u ban moter e vshtir
se ky djali asht i mir
si kunate te ka shique
krushqit don me i cu per mue (motra e mesit)

O moj moter po t'baj be
unaze me ka ble
shume genjeshtra na ka than
me dy luge don me ngran (motra e vogel)

Hajde motra si gjithmone
udhen drejt ne ta vazhdojme
hajde motra se keshtu na mesoi nana
djemt e ri , djemt e ri
I shitoft zana (te tria bashke)

Dr. Leone

Albanam
15-05-04, 22:09
Pershendetje per ty i nderuari Dr. Leone!

Nje poezi e mrekullueshme. Je bere vertet nje poet i rryer. Vetem vazhdo ashtu. Te deshiroj sukses.

Me respekt,
Albanam

Dr. Leone
16-05-04, 20:22
Albanam te falenderoj shum po tash po duhet me shkrujt edhe poezi nga doninjiher se besoj se ashtu si eshte ne poezi eshte edhe forumi apo jo .
mirupafshim Albanam
me respekt
Dr. Leone

mickoja
20-05-04, 00:34
Dr.Leone i lexova me shum včmendje keto vargje dhe un ashtu mendoj se ta shijojm qdo dit ditčn,se qdo min asht e vlershme pčr jetč :)

Dr. Leone
24-05-04, 20:14
MERZIA

Merzia varferon vec pjese te trupit
Te cilat fshihen nen bust
Merzia, piedestali qe me larton
Kesaj rruge pa tradita, pa barrikada
Te pjek merzia, merzia, merzia
Sic piqet nje pikture anitike, plasaritet verniku
Pluhuri mbi pikture i josh qepallat te ulen
E tonet kuqerreme te burojne nga merzia
Prej piktures e sajojne dhomen e vetevrasjes,
ku perdet u ulen
eshte dhoma e mire e miqve, me veles
I je qepur nje karrigie te rende dhe nuk del kurre
Nga titulli i librit, brenda te cilit sigurisht qe ti
ekziston
Nen emra te rreme e kujtese te njellojte
Ne nje cep te bibliotekes do ta gjej te vjeter librin
Merzia, merzia
Merri gjymtyret e mija e hidhi ne ndonje loje
Ku vec mund te humbet
Vec te mos e prek me trupin
As te falem me to nuk dua
Ose i nderroj gjymtyret me floket e mij
Ah, floket e mij dy here te prere, aq te gjate
Mes tyre gjendesha mes nje kopshti trendafitesh ujitur
pa gjak
Ku stolat kendonin me ze te harruar
shatervani...
Aty midis flokesh i shpetoja njerezise
Tek me sy te mbyllur ecja e s'me shihnin
Kerkoj floket e mij qe qene te verdhe
Po krejt ma thithnin te keqeni dhe me linin mua
Vec merzira te mira
Po tani qe pa floke kam mbetur, pa njerez kam mbetur
Merzia
Eshte dicka e hidhur qe nuk ben dot pa te me
Si edhe pa e quajtur pikellim apo me fjale me te ndera
eshte dicka qe vertet te kthen ne bust
Barkun me qime e kofshet t'i fsheh e t'i ruan
Ne uje te mbyturish
Qe t'i kesh per pleqeri
Tani qe zhduka edhe floket e shenjte
nje figure e lojes me letra jam bere
Duke buzeqeshur me nje lule gazi ne dore
Me ca rroba te stolisura fort
Bust, bust spathi, si fant
Me dy koke e kater duart me thika e gjethe te gjumit
Tanime merzia si nje gjarper pellumb
Ne nje fole thurur prej flokesh te ngordhur
Ngroh si veze dy kokat e mija
Njera eshte per vrasje, tjetra per vetvrasje.

Ervin Hatibi

Dr. Leone

Dr. Leone
24-05-04, 20:16
Zonja Mėmė

Jam lodhur duke pritur
Zonja Mėmė
T’i nisėsh shėrbėtorėt e Tu
(Dhe unė shėrbėtor Yti jam)
Tė m’i kėputin hekurat

Jam bėrė njė ashtlėkurėnajė
E ka rėndė
Dhe toka tė mė mbajė
Ku ta kėput kokėn
Mbėshtetur pėr muri

Ti Zonja Mėmė
Mos resht tė m’i ledhatosh shpresat
Po mbahem pėr njė fije floku
I bindur se ėshtė floku Yt i thinjur

Zonja Mėmė
Mendimet pėr Ty
M’i vrasin nė rrugė
Po malcimet e plagėve
Ti m’i ndien
Dhe ballin rrėzon nė shuplakė

Ti duhet ta dish
Zonja Mėmė
Kur mė hipėn zjarrmia
Ai kroi i cemtė
Qė rrjedh dikund aty pranė
Je Ti

Kur mė ngushtohen rrugėt
Dhe e kam pisk

E di se Ti
Zonja Mėmė
Do tė mė hapėsh njė shteg
Se me Ty ėshtė liria
Dhe dashuria ime pėr Ty

Dr. Leone

mickoja
24-05-04, 20:49
Dr.Leon suksese per keto vargje vetem vazhdoni

Dr. Leone
25-05-04, 21:09
Femijet tuaj nuk jane femijet tuaj


Femijet tuaj nuk jane femijet tuaj
Ata jane djemte dhe vajzat e jetes
Qe premton per ta,
Pse jane me ju, nuk ju takojne juve,
U jepni dashuri,por jo mendimet tuaja,
Ata kane te tyret,
Mund te kufizoni trupat,por jo shpirtrat e tyre,
Sepse ata burojne nga shtepite e se nesermes,
Atje ku ju nuk mund te arrini,madje as ne enderr.
Mundohuni te beheni si ata,
Por mos kerkoni qe ata te behen si ju,
jeta nuk shkon mbrapa, as nuk genjen.
Ju jeni harku prej te cilit femijet tuaj,
Si shigjeta te gjalla hidhen ne ardhmeri.
Ndersa Shigjetari sheh shenjen ne rrugen e perjetshme
Ai ju lemon me pushtetin e vet,
le te jete kjo kenaqesi per ju,
Se Ai do shigjeten qe fluturon,
Dhe harkun qe eshte i qendrueshem.

Dr. Leone

Dr. Leone
27-05-04, 11:56
ATĖ DITĖ

Atė ditė
Do tė flet syri
Pėr gjėrat qė ka parė
Pėr tė mirėn e tė keqen
Pėr shikimin e shpėrlarė

Atė ditė
Do tė flet veshi
Pėr dėgjimin nė kėtė botė
Pėr t'lejuarėn, pėr pėrgjimin
Madje pėr ēdo fjalė tė kotė

Atė ditė
Do tė flasin
Edhe kėmba e dora tok
Pėr ēdo hap qė ėshtė bėrė
Pėr ēdo goditje pa nevojė

Atė ditė
Do tė hesht gjuha
Ajo foli nė kėtė botė...
Kur tė shkapėrderdhen yjet
E tė qahet qielli
Kur tė pėrzihen detet
E tė humb shkėlqimin dielli.

Kur tė dridhet fuqishėm Toka
E tė shemben malet
Kur tė humb bukurinė agimi
E tė trazohen varret.

Kur nėna tė braktis fėminė
E jetimi tė kėrkon hakun
Kur tirani tė ulurinė
E dėshmori tė ndalė gjakun.

Atė ditė
Do tė flet zjarri
Atė ditė
Do tė sundon vapa
Atė ditė
Ah, atė ditė
Atė ditė
Nuk ka kthim prapa.

Dr. Leone

Dr. Leone
27-05-04, 12:07
PĖR DĖSHIRĖN

dua te e pi kohen
sikur pike uji ne funde te gotes
atehere kur vjen ndjenja dhe kalon veneve tere trupit
e sje ti me zhurmen
ne agun e heret te dites

sa deshire e madhe

i perpire ne kohe dhe xhysem i xhveshur
kur cdo gje shpejton per diku
une jam perplot kohe
kam kohe per te deshiruar dicka

sa mund i madh te gjen ne gjum

tani koha me eshte shoqeri ne loje
tani pime sebashku ne nje tavoline
dhe tregojme se c'kemi ne brendine tone
sa shume qe kam une per te thene

sot ne mengjes pas agimit
pastrova koken e pluhurosur
dhe thitha nje pike shprese
per ti falur deshires driten e besimit

Dr. Leone

Dr. Leone
27-05-04, 12:09
Dua te jetoj

dua te jetoj
ne kete qiell te kalter
ku zogjte fluturojne pa fund
dua te jetoj ne kete det te paster
ku peshqit ujor te me salutojne
dua te jetoj ne kete shkemb te larte
ku shqiponjat e medha
te me ngrene folen
dua te jetoj
me muziken e bukur
qe cdo qenie
te preferoj pa dashur
dua te jetoj larg cisternave xhelozie
afer endreve optimiste
dua te jetoj
prane tokesise time
ku balta e saj
ne me rrisi me girin e saj

Dr. Leone

Dr. Leone
31-05-04, 11:59
Dhimbje ne Zemer

Avione qe ulen
Te tjere qe ngrihen
Valigje qe zbrazen
Endrra qe fiken
Sy te permalluar
Nje lot I pathare
Buze qe dridhen
E sna thone dot nje fjale
Nje zemer e lodhur
Nga zhgenjimi tkurrur
Nje enderr e tretur
Ne shkretire ne pluhur
Nje yll qe me ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Me lodhi ky fat
Me hedh e me pret
Dhimbja sot qan
Me lodhi kjo jete!!!!!!!!!

Dr. Leone

Dr. Leone
22-06-04, 12:08
O moj Shqypni

O moj Shqypni, e mjera Shqypni,
Kush tė ka qitė me krye n'hi?
Ti ke pas qenė njė zojė e randė,
Burrat e dheut tė thirrshin nanė.

Ke pasė shumė t'mira e begati,
Me varza t'bukura e me djelm t'ri,
Gja e vend shumė, ara e bashtina,
Me armė tė bardha, me pushkė ltina,
Me burra trima, me gra tė dlira;
Ti ndėr gjith shoqet ke qenė ma e mira!

Kur kriste pushka si me shkrep moti,
Zogu i shqyptarit gjithmonė i zoti
Ke qenė pėr luftė e n'luftė ka dekun
E dhunė mbrapa kurr s'i mbetun.
Kur ka lidhe besen burri i Shqypnisė,
I ka shti dridhen gjithė Rumelisė;
Ndėr lufta t'rrebta gjithėkund ka ra,
Me faqe t'bardhė gjithmonė asht nda!

Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?
Po sikur lisi i rrxuem pėrdhe,
Shkon bota sipri, me kambė, tė shklet
E nji fjalė t'ambėl askush s'ta flet.
Si mal me borė, si fushė me lule
Ke pas qenė veshun, sot je me crule,
E s'tė ka mbetun as em'n as besė;
Vet e ke prishun pėr faqe t'zezė!

Shqyptar', me vllazen jeni tuj u vra,
Ndėr nji qind ēeta jeni shpėrnda;
Ca thonė kam fe ca thonė kam din;
Njeni: jam turk, tjetri: latin
Do thonė: Jam grek, shkje - disa tjerė,
Por jemi vllazen t'gjith more t'mjerė!
Priftnit e hoxhėt ju kanė hutue,
Pėr me ju damun me ju vorfnue!

Vjen njeri i huej e ju rri n'votėr,
Me ju turpnue me grue e motėr,
E pėr sa pare qi do t'fitoni,
Besėn e t'parėve t'gjith e harroni,
Baheni robt e njerit t'huej,
Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej!

Qani ju shpata e ju dyfeqe,
Shqiptari u zu si zog ndėr leqe!
Qani ju trima bashkė me ne,
Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!
E s'i ka mbetun as bukė as mish,
As zjarm nė votėr, as dritė, as pishė;
As gjak nė faqe, as nder ndėr shokė,
Por asht rrėzue e bamun trokė!

Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,
M'ata sy t'bukur q'dini me qa,
Eni t'vajtojmė Shqypninė e mjerė,
Qi mbet' e shkretė pa em'n, pa nder;
Ka mbet e vejė si grue pa burrė,
Ka mbet si nanė, qi s'pat djalė kurrė!

Kujt i ban zemra m'e e lan' me dekė
Ket fare trimneshė, qi sot asht mekė?
Ketė nanė tė dashtun a do ta lamė,
Qi njeri i huej ta shklasė me kam?

Nuk, nuk! Kėtė marre askush s'e do
Kėtė faqe t'zezė gjithkush e dro!
Para se t'hupet kėshtu Shqypnia,
Me pushkė n'dorė le t'desė trimnia!

اoniu, shqyptarė, prej gjumit ēoniu,
Tė gjithė si vllazėn n'nji besė shtėrngoniu,
E mos shikoni kisha e xhamia:
Feja e shqyptarit asht Shqyptaria!

Qysh prej Tivarit deri n'Prevezė,
Gjithkund l'shon dielli vapė dhe rreze,
Asht tok' e jona, prind na e kanė lanė
Kush mos na e preki, se desim t'tanė
Tė desim si burrat qė vdiqnė motit
Edhe mos marrohna pėrpara Zotit.

Vaso Pasha, 1878

Dr. Leone

Dr. Leone
29-09-04, 15:05
ME KRIJOI ZOTI

Me krijoi zoti
vec ate ta adhuroj
e ne adhurim askend mos i shoqeroj
me urdheroi zoti
qe ty te keshilloj
per denimin e madh te paralajmeroj
per zjarrin e forte te xhehenemit
per shperblimin e madh te pergezoj
per miresite pakufi te xhenetit
pra te ftoj qe edhe ti, ti kthehesh islamit
nese do qe te shpetosh
qe nga ligesite e shejtanit te largohesh
dhe nga miresite qe na ka fale Allahu
ne kete bote dhe ne ahiret te perfitosh
deshmoje Allahun ne njehshmeri
fale namazin ne frikesim dhe shpresim
jepe zekatin pa kurrnaci
agjeroje ramazanin
vec Allahut tja fitosh kenaqesin
kryeje haxhin nese ke mundesi
tregohu me te vjetrit i respektueshem
tregohu me te vegjlit i meshirueshem

Dr.Leone

ShEjToNkA
29-09-04, 16:01
ME KRIJOI ZOTI

Me krijoi zoti
vec ate ta adhuroj
e ne adhurim askend mos i shoqeroj
me urdheroi zoti
qe ty te keshilloj
per denimin e madh te paralajmeroj
per zjarrin e forte te xhehenemit
per shperblimin e madh te pergezoj
per miresite pakufi te xhenetit
pra te ftoj qe edhe ti, ti kthehesh islamit
nese do qe te shpetosh
qe nga ligesite e shejtanit te largohesh
dhe nga miresite qe na ka fale Allahu
ne kete bote dhe ne ahiret te perfitosh
deshmoje Allahun ne njehshmeri
fale namazin ne frikesim dhe shpresim
jepe zekatin pa kurrnaci
agjeroje ramazanin
vec Allahut tja fitosh kenaqesin
kryeje haxhin nese ke mundesi
tregohu me te vjetrit i respektueshem
tregohu me te vegjlit i meshirueshem

Dr.Leone

Respekt pėr ju Zotri, kjo poezi me pėlqeu shumė tė lumtė pėr thurjen e kėtyre vargjeve.

Albanam
29-09-04, 16:15
Mirė se na u ktheve me poezitė tua Dr. Leone!

Tė dėshiroj ēdo tė mirė nė jetė...

Me respekt,
Albanam

Dr. Leone
30-09-04, 10:37
Ju falenderoj per pershendetjen ty Albanam dhe ShEjToNkA me te vertet nji koh te gjat nuk kam shkruar jo vetem ke poezit por ne asnje rubrik ketu ne forum pai kam qen i zanun me diplomimin ne fakultet e tash pasiqe diplomova dhe jam pakez don te thot shum pak i lir e ate pak do e shfritzoj qe te flas me vellezerit dhe motrat ketu ne forumin DARDANIA ju pershende te gjithve.

Me respekt
Dr.Leone

andy
19-10-04, 15:50
MONOLOG PA DIALOG

(Bisedė me nėnėn)

Shpeshėherė nėna mė thotė
Gruja nė shtėpin e burrit
heq tė zitė e ullirit
pse nuk e di se dua tė di e di
m’i qan hallet e veta nėna
ofshama e thellė ia pėrshkron trupin e dobėt
gjaku i gufon me ritėm tė ngadalėsuar
njė ndjenjė mjegulle
ia rrethon fytyrėn
e pastron loton pa tingull
kėrkon ndihmė s’premton koha t’I ndihmoj
por tėrhiqem zvarr nga kjo bisedė me nėnėn
e monologut me shpirt pa frymėmarrje
njė monolog krejt i pavlefshėm
njė monolog pa dialog
si dallgėt e detit pa ujė

Dr. Leone
19-10-04, 16:54
andy
Te pershendes me te vertet punim shum i bukur te uroj pun te mbar dhe shkrime edhe me te mira ne te ardhmen.

Me respekt per ty
Dr.Leone

Dr. Leone
19-10-04, 17:17
Letra qe su sos kurre.

Jam e ulur ketu ne shkalle
dhe po te shkruaj kete leter te bardhe
Kur pra do te kthehesh valle?
Bir me ka marre malli per ty
ta dish, te dua me shume se k'ta dy sy
Bir vetem ty te kam
bir per ty zemra me qan

Me mire te binte termeti
sesa te egzistonte kurbeti
Ke ikur larg refugjat
dhe gjumi sme merr dit e nat
Bir mos te ka ndodhur gje?
se letra nga ti nuk kam marre me.
kam shume kohe qe po te pres
nga ky mall nje dite do vdes.
Shikoj tutje ne horizontin e larget
dhe mendja tek ti me rrin e vaket.
nga koka mend po pellcas
nga buzet me iku dhe ai pak gas.
tashme te pres te vish
atje me sdo te rrish
nuk kam nevoje per pasuri
se thesari im je ti
Ndaj eja o i vogelthi im
se ty te kam falur dashurine.
Ti je gezimi me i madh qe kam
nena as me jeten e saj nuk te ndan.

Ti linda bir te perkunda ne djep
te rrita,u bere i gjate si plep.
Mbaj mend netet kur rija pa gjume
dhe jashte bente shterngate, furtune.
Me keto dy duar djepin ta perkunda
per dy vjet me rradhe me gjirin tim te menda

Babane dot se njohe e di
s'more nga ai ndopak dashuri
Ta dish bir, ai fort te deshi
por nje nate te lige vdekja e gjeti
e di bir e di, u rrite pa baba
por nena vetem asnje hap ste la.
Mundohesha te te gjeja ty buken e gojes
ne dimer te coja gjer tek pragu i shkolles
Kur kthehesha me prisnin mijera pune
por nuk kisha lodhje se te doja shume.
Dhe tani te dua per mua je kerthi
he pra bir i nenes kur do te vish ti?

Qe kur ti ke ikur motra eshte bere grua
nena te eshte plakur nga floku ne thua
Motra ste ka pare eshte pergjeruar
ka dy vjet me varrin,eshte e martuar
syte sme jane shterur, zeri me eshte mbaruar
kane qe ate dite qe ike larg merguar.
Ne te dyja bashke muhabet bejme ndonjehere
shikoj shpesh nga rruga, te pres ty ne dere
njera porsi korbe, tjetra kukuvajke
njera rrin ne dere, tjetra ne varrziun nate
Se mbaj mend o bir sa vjet kam pa te pare
lotet s'me jane shterur syte me digjen zjarr.
as vete se di se si kane duruar
kaq vjet pa te pare si nuk jane verbuar!!

Eja pra o bir se une po te pres
te prek flokun tend e pastaj te vdes.
Eja te te shoh, ty bir sa je rritur
se kur u largove dukeshe i mitur
Une i lutem Zotit te mos na kete denuar
nena te prese ne dere e djali te rrije merguar.
Ti bir nga letra ime mos u fut ne trishtim
se po ste pashe ne kete bote te shoh ne amshim.
Bota e te gjalleve qenka e mallkuar
mbart ne shpine te saj shume te deshperuar

Eh o biri nenes nuk di cte te them
kam shume plage ne zemer e shpirti me dhemb
Me lot rrit dy femije e i nxjer ne jete
vajza transferohet,djali shkon n'kurbet.
Me motren kam folur, leter i kam derguar
me eshte caktuar dita atje per ta takuar.
Eh ta dish o bir si endet shpirti im
nje here ne k'te bote nje here ne amshim.

Nuk di o bir jo, cte te them vertete
e mbushur me sprova paska qene kjo jete.
jam ketu ne shkalle ndjehem e vetmuar
koka sec me zien malli me ka copetuar
Eh o bir i nenes rri ketu te pres
nje here te te shoh e pastaj te vdes
Po i lutem Zotit te leshoje murlan
per nje cast te veten djalin t'me sjelle prane.

O ju shume rruge qe kemben sdi ku hedh
nena rri e pret e djali boten bredh.
nena rri e pret, e djale aty nuk ka
eshte bere e skalitur, veteveten po ha.

O ju dallendyshe qe veni e vini
djalit tim te vetem adresen a ja dini?
Pyet e pyet nena, por me kot
as murlan as zogj nuk ja sjellin dot

Stilolapsi i nenes sec mbeti pa boje
dy fjalet e fundit i mbeten ne goje
mbeti leter e shkruar,ngeli pa adrese
e vuri nen koke qe kollaj te vdese
nena e shkrete nga dhimbja vdiq aty ne shkalle
djali mbet ne mergim as vdekur as gjalle.

Dr.Leone

Urata
19-10-04, 17:53
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Dr. Leone
21-10-04, 13:05
Dhimbje ne Zemer

Avione qe ulen
Te tjere qe ngrihen
Valigje qe zbrazen
Endrra qe fiken
Sy te permalluar
Nje lot I pathare
Buze qe dridhen
E sna thone dot nje fjale
Nje zemer e lodhur
Nga zhgenjimi tkurrur
Nje enderr e tretur
Ne shkretire ne pluhur
Nje yll qe me ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Me lodhi ky fat
Me hedh e me pret
Dhimbja sot qan
Me lodhi kjo jete!!!!!!!!!

Dr. Leone

Dr. Leone
21-10-04, 13:06
Dua te jetoj

dua te jetoj
ne kete qiell te kalter
ku zogjte fluturojne pa fund
dua te jetoj ne kete det te paster
ku peshqit ujor te me salutojne
dua te jetoj ne kete shkemb te larte
ku shqiponjat e medha
te me ngrene folen
dua te jetoj
me muziken e bukur
qe cdo qenie
te preferoj pa dashur
dua te jetoj larg cisternave xhelozie
afer endreve optimiste
dua te jetoj
prane tokesise time
ku balta e saj
ne me rrisi me girin e saj

Dr. Leone

Dr. Leone
21-10-04, 13:08
PĖR DĖSHIRĖN

dua te e pi kohen
sikur pike uji ne funde te gotes
atehere kur vjen ndjenja dhe kalon veneve tere trupit
e sje ti me zhurmen
ne agun e heret te dites

sa deshire e madhe

i perpire ne kohe dhe xhysem i xhveshur
kur cdo gje shpejton per diku
une jam perplot kohe
kam kohe per te deshiruar dicka

sa mund i madh te gjen ne gjum

tani koha me eshte shoqeri ne loje
tani pime sebashku ne nje tavoline
dhe tregojme se c'kemi ne brendine tone
sa shume qe kam une per te thene

sot ne mengjes pas agimit
pastrova koken e pluhurosur
dhe thitha nje pike shprese
per ti falur deshires driten e besimit

Dr. Leone

Dr. Leone
21-10-04, 13:08
ATĖ DITĖ

Atė ditė
Do tė flet syri
Pėr gjėrat qė ka parė
Pėr tė mirėn e tė keqen
Pėr shikimin e shpėrlarė

Atė ditė
Do tė flet veshi
Pėr dėgjimin nė kėtė botė
Pėr t'lejuarėn, pėr pėrgjimin
Madje pėr ēdo fjalė tė kotė

Atė ditė
Do tė flasin
Edhe kėmba e dora tok
Pėr ēdo hap qė ėshtė bėrė
Pėr ēdo goditje pa nevojė

Atė ditė
Do tė hesht gjuha
Ajo foli nė kėtė botė...
Kur tė shkapėrderdhen yjet
E tė qahet qielli
Kur tė pėrzihen detet
E tė humb shkėlqimin dielli.

Kur tė dridhet fuqishėm Toka
E tė shemben malet
Kur tė humb bukurinė agimi
E tė trazohen varret.

Kur nėna tė braktis fėminė
E jetimi tė kėrkon hakun
Kur tirani tė ulurinė
E dėshmori tė ndalė gjakun.

Atė ditė
Do tė flet zjarri
Atė ditė
Do tė sundon vapa
Atė ditė
Ah, atė ditė
Atė ditė
Nuk ka kthim prapa.

Dr. Leone

Dr. Leone
21-10-04, 13:09
Femijet tuaj nuk jane femijet tuaj


Femijet tuaj nuk jane femijet tuaj
Ata jane djemte dhe vajzat e jetes
Qe premton per ta,
Pse jane me ju, nuk ju takojne juve,
U jepni dashuri,por jo mendimet tuaja,
Ata kane te tyret,
Mund te kufizoni trupat,por jo shpirtrat e tyre,
Sepse ata burojne nga shtepite e se nesermes,
Atje ku ju nuk mund te arrini,madje as ne enderr.
Mundohuni te beheni si ata,
Por mos kerkoni qe ata te behen si ju,
jeta nuk shkon mbrapa, as nuk genjen.
Ju jeni harku prej te cilit femijet tuaj,
Si shigjeta te gjalla hidhen ne ardhmeri.
Ndersa Shigjetari sheh shenjen ne rrugen e perjetshme
Ai ju lemon me pushtetin e vet,
le te jete kjo kenaqesi per ju,
Se Ai do shigjeten qe fluturon,
Dhe harkun qe eshte i qendrueshem.

Dr. Leone

Dr. Leone
21-10-04, 13:14
Nese ka ndokush poezi humoristike le ti dergon ketu qe te behet kjo faqe interesant pasiqe edhe keta e kan nji far bukurije..
me respekt per ju
Dr.Leone

Dr. Leone
21-10-04, 13:16
Per ty Atdhe..ashtu.. Forum

Me fytyra te ndryshme anonimesh
me rrjeshta te shkurtra e gjata fjalimesh
mblidhen lloj lloj njerezish
ne nje vend te madh takimesh

Mblidhen bashke e fillojne te diskutojne
me tavolina rrumbullake prej kaucuku kuvendojne
ndodh qe rreth temes shume s'u behet vone
ndaj s'pertojne por nisin e chat-ojne

Dikush i merzitur nga jeta reale
nje tjeter i fiksuar nga ajo virtuale
te tjere per te kaluar kohen e lire
dhe te tjere qe qajne te shkretat halle

Qindra vizitore ketu na vijne
i pasuri dhe i varferi ketu bashke rrijne
nje ambjent kaq i bukur e perfekt
ku robte alkol e duhan nuk pijne

Sherre e zenka te bera po pa zarar
flirte e dashuricka plot po me karar
sa te dush shqipetare neper bote nga malli
shume shpejt jane kthyer ne atdhetar

Qofshin mysliman e qofshin te krishtere
kuvendojne per teologji gjithe shend e vere
Qofshin toske e qofshin edhe gege
diskutojne per gjuhen shqipe qe ka kaq vlere

Gjithe cunat nga Velipoja ne Vermosh
i kena pa genjeshter, te gjithe trimosh
dhe gocat simpatike e te embla saqe
te vje deshira qe per pune shpie ti ndihmosh

Ketu merr kuptim te plote demokracia
se zbatohet dite per dite sociologjia
ketu cdokush eshte popullor dhe vip
e asnje s'ka nevoje ta ruaje policia

Ja pra shifni sa shume veta ketu bisedojne
cdo dite e cdo jave me barcaleta gezojne
a tu befte dita njemije o forum
se ketu shyqyr po nisin shqipot te bashkejetojne

Dr. Leone

Gazibaba
04-11-04, 05:37
Pasiqe eshte edhe shkrimi im i par ne ket forum lexova shum shkrime ketu por ja qe keta poezit e Dr.Leones me kan fascionuar dhe nuk munda te rij pa u regjistruar qe ta falenderoj per keta reshta kaq bukur te thurura.
Dr.Leone te uroj cdo te mire ne jete dhe lus Zotin te te ndihmoj aty ku je dhe deshiroj ta vazhdosh ket rruge qe te na thuresh edhe me shum poezija.
Pranoni pershendetjete e mija.

Me respekt
Gazibaba

Dr. Leone
30-12-04, 11:25
Paradoks ne ditet tona


Paradoksi i kėtyre kohėrave

qėndron nė atė se sot ne kemi

rrugėkalime tė gjera, por pikėpamje tė ngushta.

Shumė shpenzojmė e pak kemi

Shumė blejmė e pak kėnaqemi

Kemi shtėpi tė mėdha por familje tė vogla

Shumė lehtėsira, por pėrherė e mė pak kohė

Grada me kate, por fort pak ndjenja

Mė shumė njohuri e mė pak gjykim

Mė shumė ekspertė, por mė shumė probleme

Mė shumė mjeksi, por mė pak shėndet

Pijmė shumė, tymosim shumė dhe prishim pa mend

Zemrat fort pak na qeshin,

Ecim me shpejtėsi rrufe, fort shpejt zemėrohemi

Qėndrojmė vonė e ngrihemi tejet tė lodhur,

fort pak lexojmė e fort shumė na tėrheq televizori,

Falemi rrallė…

Pronat kanė sjellė prona, por vlerat kanė rėnė pėrtokė

Flasim pa mbarim, rrallė duam, shumė urrejmė,

Sigurojmė jetesėm por nuk jetojmė

Jetės i kemi shtuar vite por jo viteve jetė.

Rrugėn pėr nė hėnė e kemi bėrė shtėpinė tonė

Por rrugėn pėr tek fqinji mezi e gjejmė

Kemi pushtuar hapėsirėn e jashtme

Por nuk gjejmė dot atė tė brendshmen.

Kemi mė shumė por jo mė mirė

Kemi pastruar ajrin e ndotur shpirtin

Kemi shpėrbėrė atomin por jo paragjykimet.

Sa shumė shkruajmė e sa pak mėsojmė

Sa shumė plane e sa pak besnikė.

Sa shumė vrapojmė sa pak presim.

Sa shumė informacion, sa pak dije

Sa shumė fjalė sa pak komunikim

Kohė e fastfudeve dhe mezitretjeve

E mbipeshės dhe mendjelehtėsisė

E fitimeve kolosale dhe marrėdhėnieve mikroskopike

Kohė e paqes botėrore dhe dhunės familiare

Mė shumė kohė e lirė, por mė pak ēlodhje

Mė shumė ushqim, por mė pak shėndet

Tė ardhura me bollėk e divorce nė masė

Shtėpi tė rrethuara dhe familje tė shkatėrruara.

Udhėtime rrufe e ambalazhe tė asgjesuara

Trupa mbi peshė dhe moral i flakur…“Po edhe nėse pėrpiqeni t’i numėroni dhuntitė e Allahut, nuk do tė mund tė arrini t’i pėrcaktoni. Me siguri Allahu shumė fal dhe shuė mėshiron.” (Nahl:18)

Me respekt
Dr.Leone

Dr. Leone
30-12-04, 11:34
ĒANTA E UDHĖTIMIT


Oj ēantė

A nuk u lodhe nga udhėtimi

A s’tė ka ardhur koha pėr t’u kthyer

Tė kam mbajtur mbi supet e mia njė kohė tė gjatė

Dhe kurrizi mė ėshtė kėrrusur

... U lodha ...

Udhėtim akoma udhėtim...

Drejt njė bote tė panjohur

U bėre jastėku im

Ajo me tė cilėn ndaja jetėn time

Shoqėruesja e udhėtimit tim tė gjatė.

... Ah moj ēantė ...

Ti qė mbajte dhembjet dhe rėnkimin tim

Ruajte tė fshehtat e mia...

E ēmendur je ti!

Je e dashuruar pas udhėtimit!?

Ti nuk ke as vend as vatan

Kurse unė

Kam humbur vatanin dhe ėndrrat e mia ...

Nuk kam strehė qė mė mbulon

As vatan qė mė strehon.

Sillem vėrdallė rrugėve

Dhe jam kėtu

Duke ecur e ecur

I humbur mes rrugicash

Kaloj male e lumenj

Kėmbėt nuk mė mbajnė mė...

Nuk di a kam vend nė kėtė libėr

Asgjė nuk mė kujtohet

Pėrveē lotėt e nėnės nė ēastin e ndarjes

Ti oj ēanta ime

Tė lutem, mė thuaj

Kush e shkroi qė ne tė dy tė jemi shokė rruge

Tė pėrgjėrohem me atė qė tė bėri ty

Shoqėruesėn time tė pėrjetshme.

Tė lutem...

A nuk ka ardhur koha qė tė tė lė nė njė cep

Qė t’i tregoj rrėfimin shoqes time tė jetės

Nė takimin qė kam ėndrruar prej kohėsh

E di qė je xheloze pėr kėtė

Ngase ti kėrkon tė qėndroj me ty

Tė shetisim ēdo vend tė kėsaj bote

Sikur SINDIBADI

Tė bėhem rob i yti.

Mos u frikėso moj ēantė

Se akoma mė merr e mė dėrgon aty ku dėshriron ti

Por, do tė mė humbasėsh njė ditė...

E do tė merr malli pėr mua

Ti do tė plakesh

Do tė jesh e arrnuar

Por mos u mėrzit

Nuk ka mėrzi mė te madhe

Se tė humbasėsh vatanin

Dhe tė mos mund tė kthehesh atje

Lerma mua mėrzinė...

Ajo ėshtė shoqja ime e jetės

Ėshtė bashkėudhėtarja ime

Herė e mundi e herė mė mundė

Kam frik tė vdesė dhe tė lė vetėm

Kush do tė mbajė pas meje?

Kush do tė kujdeset pėr ty, oj ēanta ime?

Tek ti shikoj atdheun tim

Shokėt, familjen

Fėmijėrinė time, ditarin tim

Rėnkimet e thellėsisė sė shpirtit

Nga pesha e kohės sė pluhurosur

E mbushur me helmin e verdhė qė rritet e rritet

Tallet me ne, na rethon

E pasta na hedhė nėpėr rrugė

Tė errėta e qorrsokaqe.

Oj ēantė ...

A nuk ka ardhur koha tė kuptosh

Se ai qė humb vatanin ėshtė

I pa vend nė kėtė botė tė ēmendur.

Pa vend, pa identitet

Ėshtė thjesht njė numėr nė pasaportė.Dr.Leone

florian
21-01-05, 16:50
DT.LEONE JU UROJ QE FRYMEZIMI JUAJ KUR MOS TE MBAROJ PASI JE ME TE VERTET NJE POET QE ME POEZIT E TUA NA KUJTON PJESE TE JETEVE TONA , URIME E SUKSESE PER KETE VIT .

Murgesha
29-01-05, 20:07
Dhimbje.

Shumė vite kanė kaluar
Shumė vite qė mė mungon
Prehėrin tėnd me vite e dėshirova
Fjalėn nėnė qė kurrė nuk e shqiptova

Pa emrin tėnd buza mė ėshtė tharė,
Pa qeshjen tėnde kam mbetė e vrarė
Tė thėrisja nė dėshpėrim, tė dėshiroja nė gėzim
Thirrjet e mia nuk arrinin dot nė amshim

Ti ishe engjull kur ike prej kėsaj bote
Dhimbjen nuk e kuptoja se ēdo tė thotė
Ty t`u hapėn dyert e amshimit
E mua mu hap dera e rėndė e jetimit

Unė tani vetė nėnė jam, si ti dikur
“ Ku tė kam nėna ime” spraj sė kėrkuari
Tė dėshiroj mė shumė se kurrė
Ta hjek nga zemra mallin pėrvėluar

Kush nėnėn ka humbur,
Parajsėn tokėsore se ka shijuar
Pėrgėdheljet, ledhatimet, kujtimet
Pė gjithė jetėn tė mohuara.

ShEjToNkA
31-01-05, 17:31
Dhimbje.

Shumė vite kanė kaluar
Shumė vite qė mė mungon
Prehėrin tėnd me vite e dėshirova
Fjalėn nėnė qė kurrė nuk e shqiptova

Pa emrin tėnd buza mė ėshtė tharė,
Pa qeshjen tėnde kam mbetė e vrarė
Tė thėrisja nė dėshpėrim, tė dėshiroja nė gėzim
Thirrjet e mia nuk arrinin dot nė amshim

Ti ishe engjull kur ike prej kėsaj bote
Dhimbjen nuk e kuptoja se ēdo tė thotė
Ty t`u hapėn dyert e amshimit
E mua mu hap dera e rėndė e jetimit

Unė tani vetė nėnė jam, si ti dikur
“ Ku tė kam nėna ime” spraj sė kėrkuari
Tė dėshiroj mė shumė se kurrė
Ta hjek nga zemra mallin pėrvėluar

Kush nėnėn ka humbur,
Parajsėn tokėsore se ka shijuar
Pėrgėdheljet, ledhatimet, kujtimet
Pė gjithė jetėn tė mohuara.


:( :( :( :( :( :( :arrow:

uliksi31
31-01-05, 18:04
Dhimbje.

Shumė vite kanė kaluar
Shumė vite qė mė mungon
Prehėrin tėnd me vite e dėshirova
Fjalėn nėnė qė kurrė nuk e shqiptova

Pa emrin tėnd buza mė ėshtė tharė,
Pa qeshjen tėnde kam mbetė e vrarė
Tė thėrisja nė dėshpėrim, tė dėshiroja nė gėzim
Thirrjet e mia nuk arrinin dot nė amshim

Ti ishe engjull kur ike prej kėsaj bote
Dhimbjen nuk e kuptoja se ēdo tė thotė
Ty t`u hapėn dyert e amshimit
E mua mu hap dera e rėndė e jetimit

Unė tani vetė nėnė jam, si ti dikur
“ Ku tė kam nėna ime” spraj sė kėrkuari
Tė dėshiroj mė shumė se kurrė
Ta hjek nga zemra mallin pėrvėluar

Kush nėnėn ka humbur,
Parajsėn tokėsore se ka shijuar
Pėrgėdheljet, ledhatimet, kujtimet
Pė gjithė jetėn tė mohuara.

:cry: :cry: :cry: Pernjemend na ke prek thedh ne zemer edhe ne tjerve qe nuk kemi nena :cry: :cry:

Barbaroza
31-01-05, 18:17
Nėnė kam,por edhe une u preka thellesisht nga kjo poezi! :(

alipasha
31-01-05, 22:31
Dhimbje.

Shumė vite kanė kaluar
Shumė vite qė mė mungon
Prehėrin tėnd me vite e dėshirova
Fjalėn nėnė qė kurrė nuk e shqiptova

Pa emrin tėnd buza mė ėshtė tharė,
Pa qeshjen tėnde kam mbetė e vrarė
Tė thėrisja nė dėshpėrim, tė dėshiroja nė gėzim
Thirrjet e mia nuk arrinin dot nė amshim

Ti ishe engjull kur ike prej kėsaj bote
Dhimbjen nuk e kuptoja se ēdo tė thotė
Ty t`u hapėn dyert e amshimit
E mua mu hap dera e rėndė e jetimit

Unė tani vetė nėnė jam, si ti dikur
“ Ku tė kam nėna ime” spraj sė kėrkuari
Tė dėshiroj mė shumė se kurrė
Ta hjek nga zemra mallin pėrvėluar

Kush nėnėn ka humbur,
Parajsėn tokėsore se ka shijuar
Pėrgėdheljet, ledhatimet, kujtimet
Pė gjithė jetėn tė mohuara.


Nje poezi katarsise te pastrimit shpirteror...frymezim emocional,teresi e ndenjave te ngrituara te mallengjimit jetimor.

All-llahu te shperblefte per keto vargje te bukura .

Dr. Leone
01-02-05, 09:43
Pik se pari ju pershendes dhe deshiroj te jeni mire ne vecanti murgesha.
Allahu te shperbleft moj motra ime me te vertet ke ber nji gje shum te bukur shum prekse edhe personi qe ka nen merzitet shum kur e lexon siduket murgesha nai ka lexuar ndjenjat qe te gjithve dhe din se ku na ngacmon dhe gjithmon thur nji gje te bukur por cfar te bejm ti themi bravo per shkathtesine qe e posedon.
Te lumte murgesha...

Me respekt
Dr. Leone

Dr. Leone
01-02-05, 09:45
Nėna ime.


Njė ēerek shekulli kanė kaluar,
Njė ēerek shekulli qė mė mungon.
Prehėrin tėnd tė ngrohtė e ndjej pas ngado,
Fjalėn ''Nėnė'' buza nuk ma shqipton...

Pėr fjalėn Nėnė buza mė ėshtė tharė,
Tė thėras dhe unė Nėnė, sa shumė mall kam.
Tė kem dhe unė nėnė, ta puth, ta pėrqafoj,
Dhimbjet e jetės, puthja e saj t'mi largoj.

Pėr fjalėn Nėnė buza mė ėshtė tharė,
S'ka dashuri nė botė, qė buzėn tė ma lagė.

Ti ishe nėnė, prind kur u shuajte.
Unė fėmijė kur ndjeva atė dhimbje.
Tani jam prind si ti atėhere,
Malli mė ngacmon: ''Ku je nėna ime''

Edhe pse jam burrė me grua,
Baba i fėmijėve tani unė jam.
Edhe pse kam dy djem si yje,
Fjalėn ''Nėnė'' askush s'ma zėvendėson.

Kush humb nėnėn humb pasuritė.
Dashuria pėr nėnėn kalon gjithė kufijtė.
Pėrkėdhelitė, ledhatimet, mbeten veē kujtime,
Dora e ngrohtė e nėnės mposht ēdo dhimbje.


Pandeli Simsia.
New York, USA

Kėtė poezi e kam shkruar pėr nėnėn time, e cila nė muajin Janar 2005, mbush 25 vjet qė ka vdekur.

Murgesha
09-05-05, 18:05
Dhimbje.

Shumė vite kanė kaluar
Shumė vite qė mė mungon
Prehėrin tėnd me vite e dėshirova
Fjalėn nėnė qė kurrė nuk e shqiptova

Pa emrin tėnd buza mė ėshtė tharė,
Pa qeshjen tėnde kam mbetė e vrarė
Tė thėrisja nė dėshpėrim, tė dėshiroja nė gėzim
Thirrjet e mia nuk arrinin dot nė amshim

Ti ishe engjull kur ike prej kėsaj bote
Dhimbjen nuk e kuptoja se ēdo tė thotė
Ty t`u hapėn dyert e amshimit
E mua mu hap dera e rėndė e jetimit

Unė tani vetė nėnė jam, si ti dikur
“ Ku tė kam nėna ime” spraj sė kėrkuari
Tė dėshiroj mė shumė se kurrė
Ta hjek nga zemra mallin pėrvėluar

Kush nėnėn ka humbur,
Parajsėn tokėsore se ka shijuar
Pėrgėdheljet, ledhatimet, kujtimet
Pė gjithė jetėn tė mohuara.

Ju qė me nėna jeni,
Ejani kėtu dhe lexoni,
Nėna ėshtė e shenjtė
E duhet ta rrespektoni,
Por me ata qė i kanė humbur,
Ruajuni e kurr mos i lėndoni,
Lėndimi i tyre, ju ndjek si mallkim,
Dhe mos u quditni me kėt shkrim timin,
Se paska bisha tė egra qė lendojnė jetimin.

Honesty^uk.
09-05-05, 18:10
Dhimbje.

Shumė vite kanė kaluar
Shumė vite qė mė mungon
Prehėrin tėnd me vite e dėshirova
Fjalėn nėnė qė kurrė nuk e shqiptova

Pa emrin tėnd buza mė ėshtė tharė,
Pa qeshjen tėnde kam mbetė e vrarė
Tė thėrisja nė dėshpėrim, tė dėshiroja nė gėzim
Thirrjet e mia nuk arrinin dot nė amshim

Ti ishe engjull kur ike prej kėsaj bote
Dhimbjen nuk e kuptoja se ēdo tė thotė
Ty t`u hapėn dyert e amshimit
E mua mu hap dera e rėndė e jetimit

Unė tani vetė nėnė jam, si ti dikur
“ Ku tė kam nėna ime” spraj sė kėrkuari
Tė dėshiroj mė shumė se kurrė
Ta hjek nga zemra mallin pėrvėluar

Kush nėnėn ka humbur,
Parajsėn tokėsore se ka shijuar
Pėrgėdheljet, ledhatimet, kujtimet
Pė gjithė jetėn tė mohuara.

Ju qė me nėna jeni,
Ejani kėtu dhe lexoni,
Nėna ėshtė e shenjtė
E duhet ta rrespektoni,
Por me ata qė i kanė humbur,
Ruajuni e kurr mos i lėndoni,
Lėndimi i tyre, ju ndjek si mallkim,
Dhe mos u quditni me kėt shkrim timin,
Se paska bisha tė egra qė lendojnė jetimin.


:( :(

ShEjToNkA
09-05-05, 21:53
Dhimbje.

Shumė vite kanė kaluar
Shumė vite qė mė mungon
Prehėrin tėnd me vite e dėshirova
Fjalėn nėnė qė kurrė nuk e shqiptova

Pa emrin tėnd buza mė ėshtė tharė,
Pa qeshjen tėnde kam mbetė e vrarė
Tė thėrisja nė dėshpėrim, tė dėshiroja nė gėzim
Thirrjet e mia nuk arrinin dot nė amshim

Ti ishe engjull kur ike prej kėsaj bote
Dhimbjen nuk e kuptoja se ēdo tė thotė
Ty t`u hapėn dyert e amshimit
E mua mu hap dera e rėndė e jetimit

Unė tani vetė nėnė jam, si ti dikur
“ Ku tė kam nėna ime” spraj sė kėrkuari
Tė dėshiroj mė shumė se kurrė
Ta hjek nga zemra mallin pėrvėluar

Kush nėnėn ka humbur,
Parajsėn tokėsore se ka shijuar
Pėrgėdheljet, ledhatimet, kujtimet
Pė gjithė jetėn tė mohuara.

Ju qė me nėna jeni,
Ejani kėtu dhe lexoni,
Nėna ėshtė e shenjtė
E duhet ta rrespektoni,
Por me ata qė i kanė humbur,
Ruajuni e kurr mos i lėndoni,
Lėndimi i tyre, ju ndjek si mallkim,
Dhe mos u quditni me kėt shkrim timin,
Se paska bisha tė egra qė lendojnė jetimin

blledi
14-08-05, 03:07
ju pershendes te gjitheve ne vecani dr.leone per keto poezi mjaft te shkelqyera all-llahu te shperbleft vella i dashur e inshalla vazhdon rrugen te cilen e paske zgjedhur,poezit e tua ,kom deshir me te takue edhe me te shprblye me qka duesh bema nje mesazh privat vella jetoij ne shba kam deshir te kominokoij me ty sikur me vella timin ,all-llahu te shperbleft me xhennet e me te gjitha te mirat dr .leone

Urata
19-08-05, 16:07
Dhimbje.

Shumė vite kanė kaluar
Shumė vite qė mė mungon
Prehėrin tėnd me vite e dėshirova
Fjalėn nėnė qė kurrė nuk e shqiptova

Pa emrin tėnd buza mė ėshtė tharė,
Pa qeshjen tėnde kam mbetė e vrarė
Tė thėrisja nė dėshpėrim, tė dėshiroja nė gėzim
Thirrjet e mia nuk arrinin dot nė amshim

Ti ishe engjull kur ike prej kėsaj bote
Dhimbjen nuk e kuptoja se ēdo tė thotė
Ty t`u hapėn dyert e amshimit
E mua mu hap dera e rėndė e jetimit

Unė tani vetė nėnė jam, si ti dikur
“ Ku tė kam nėna ime” spraj sė kėrkuari
Tė dėshiroj mė shumė se kurrė
Ta hjek nga zemra mallin pėrvėluar

Kush nėnėn ka humbur,
Parajsėn tokėsore se ka shijuar
Pėrgėdheljet, ledhatimet, kujtimet
Pė gjithė jetėn tė mohuara.

Nje verė pa ty,
83 lule nuk lulezuan...
Dhimbje, deshire e malle!!!
Vendtakimi yne endrrat,
vetem aty shoh gjelbrim, lule dhe diell,
krah engjulli me perkdhel,
KURAJON me vesh,
e forte duhet te jesh Nėnė je dhe vetė!

Perqafimi ne "vendtakim"...
udhezimin perfaqeson...
dhimbje, deshire dhe malle...
butesi e nje Nėne...
Mos ngec ne kujtime...
vazhdo,trajtezou ne Nene te mire bija ime!

Murgesha
07-09-05, 22:21
Nje verė pa ty,
83 lule nuk lulezuan...
Dhimbje, deshire e malle!!!
Vendtakimi yne endrrat,
vetem aty shoh gjelbrim, lule dhe diell,
krah engjulli me perkdhel,
KURAJON me vesh,
e forte duhet te jesh Nėnė je dhe vetė!

Perqafimi ne "vendtakim"...
udhezimin perfaqeson...
dhimbje, deshire dhe malle...
butesi e nje Nėne...
Mos ngec ne kujtime...
vazhdo,trajtezou ne Nene te mire bija ime!

I fillova sonte disa vargje pėr Ty.
Nė secilin vargė, kam pėr tė tė thėnė,
Kur tė bjerė muzgu e agimin shef me sy,
Pėrkulu mbi tokė, ndėgjo oshėtimėn,
Ajo vjen tek ti, ashtu siē ishte,
Tė vė dorėn mbi ballė,
Dorė e ėmbėl me gjurma lashtėsie,
Tė flet e tė thotė ndėr sy,
Jam e lumtur moj bi,
Qė kam lėnė pas vete,
Njė bijė si ti.
Lotė prej syve do tė tė dalin,
Lėri le tė rrjedhin lumė
Ashtu do e largojsh mallin,
Do shikojshė agimin e mėngjezit,
Do tė largojshė mėrzinė
Gur i rėndė nė zemrėn pėrvėluar,
Do tė shembet pėr tokė,
Jetėn duhet vazhduar,
Edhe pa ata qė kemi dashuruar.

Dr. Leone
20-03-06, 11:26
O ZOT!O Zot! Sjelli vėllazėrive qė tė pėrhapin dashamirėsinė,
Qė tė mos coptohen mes vehtes duke pėrhapur armiqėsinė.

O Zot! Sjellu shqiptarėve qė tė gjejnė virtytet e humbura,
Qė tė mos vazhdojnė jetėn duke i vepruar krijimit kundra.

O Zot! Sjelli vėllezėrit tė mos e shpenzojnė moshėn kot,
Sepse shumė ėshtė gabim tė mendojnė vetėm pėr sot.

O Zot! Sjelli qė tanėt tė fitojnė lumturinė e tė dy jetėve,
Edhe nė kėtė jetė tė shpėtojnė nga ndėshkimi i tė tjerėve.

O Zot! Sjelli vėllezėrve qė tė shpėtojnė nga ateizmi,
Tė mos harrojnė se vetėm islami ėshtė shkak shpėtimi.
O Zot! Mėsoju tanėve shkakun e ardhjes nė kėtė botė,
Duke u kujdesur tė mendojnė se njeriu ēka do tė thotė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve ta ndiejnė nevojėn e bashkimit,
Duke vėnė re se ajo ėshtė shkaku mė i madh i shpėtimit.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė t’i pėrulen urdhėrave tė fesė,
Qė tė fitojnė ndaj tė gjithė botės respekt dhe besė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve qė tė zotėrojnė besim tė fortė,
Pėr ta zotėruar atė nuk duhet ta kalojnė kohėn kot.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė tė gjejnė Krijuesin e vet,
Qė tė mos u pėrulen krijesave dhe tė jenė tė qetė.

O Zot! Shpėtoji vėllezėrit nga ndėshkimi i armiqve,
Tė ndjekin rrugėn Tėnde qė i ēojnė pas shpėtimeve.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė tė mos harrojnė vdekjen,
Ajo ėshtė njė shkak i bukur pėr tė vlerėsuar pėrpjekjen.

O Zot! Zgjoji vėllezėrit shqiptarė qė tė gjejnė rrugėn,
Qė tė mos harrojnė se kush atyreve ua sjellė bukėn.

O Zot! Kujtoju tanėve qė tė dinė se do tė japin llogari,
Tė mos kalojnė jetėn nė vende boshe si nė angari.

O Zot! Zgjoji vėllezėrit tanė qė tė bėhen besimtarė,
Pėrndryshe nuk vlen jeta, vetėm se ėshtė njė barrė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve tanė qė tė bėhen tė sjellshėm,
Duke u zgjuar, tė pėlqejnė sendin mė tė vlefshėm.
O All-llah! Sjelli vėllezėrve qė tė fitojnė hirėn Tėnde,
Duke u mbėshtetur tek Ti, tė mos adhurojnė tjera sende.

O All-llah! Sjellna tė bashkohemi me besim nė Zot,
Pėr ndryshe nuk vlen jeta, pėrpjekjet shkojnė kot.


Dr. Leone

Dr. Leone
20-03-06, 11:30
SHPRESA


Shpresa ėshtė njė forcė qė tė jep zell,
Pashpresia ėshtė ajo qė tė bėn dembel.

Tė pashpresit i ndalet jeta nė vend,
Jo, pa tė s’mund tė bėsh asgjė send.

Shpresa ėshtė cilėsia qė tė shpėton,
Me to shumė kėnaqėsi pėrjeton.

Nė sajen e tij arrin nė vendet e larta,
Se me to mund tė hapėsh portat e arta.

Shpresa ty tė nxitė qė tė pėrparosh,
I thyen pengesat qė tė mos mbarosh.
O mik i dashur! Mos e humb shpresėn,
Bindu tek Zoti e mos e humb besėn.

Ajo ėshtė shkak qė tė bėsh sukses,
Pėr kėtė jetė dhe pėr ditėn kur vdes.

Shpresa ndriēon jetėn tamam si dielli,
Atė mund ta humb vetėm dembeli.

Ngjitu shpresės fort e atė mos e humb,
Se dembeli gjithnjė jeton nėn turp.

Pra shpresa ėshtė burimi i ēdo mirėsie,
Me tė mund t’i dalėsh ballė ēdo vėshtirėsie.

Dr. Leone
26-03-06, 17:10
MEDITIMNjeriun e ka lartėsuar mendja dhe logjika,
Qė t’i gjykojė veprimet me vetėdijen qė ka.

Kur pėrdor mendjen meriton lumturinė,
Lartėsohesh dhe fiton respekt dhe nderim.

Me atė mund tė ndajė tė keqen nga e mira,
Ta parapėlqejė tė bukurėn nga e vėshtira.

Gjithnjė vazhdo jetėn me pėrkushtim e shpresė,
Qė tė arrish qėllimin para se trupi tė vdesė.

Vlerėn e pakėt mendja e dallon nga e shumta,
E pėrjetshmja kushton ndaj atyre tė shkurtra.
Mendja pėr njeriun ėshtė shkak lartėsimi,
Mban cilėsitė e larta tė njė shėrbimi.

O vėlla mos adhuro gjėrat e pėrkohshme,
Pėrpiqu e merito kėnaqėsinė e perjetshme.

Ta pėrfundosh jetėn me fytyrė tė bardhė,
Tė ēlirohesh nga vendi thurur me gardh.

Nė kėtė jetė mos u bė vegla e sherrit,
Qė tė mos vuash kurrė torturėn e ferrit.

Pėrpiqu dhe pėrjeto kulmin e besimit,
Nė jetėn tjetėr bėn festimin e kujtimit.

Dije rezultatin qė tė sjellė meditimi,
Pėr njeriun kjo ėshtė njė shkak shpėtimi.Dr.Leone

Dr. Leone
26-03-06, 17:11
MREKULLIA ĖSHTĖ NJERIUNjeriu mrekulli e madhe e gjithėsisė,
Arti mė i bukur, fruta e pėrsosmėrisė.

Si njė gjė mė e vyer Zoti atė e krijoi,
Mė tė bukurin shtat atij ia ndėrtoi.

Ēdo pjesė e trupit ka nga njė detyrė,
Miliarda njerėz nuk ngjajnė nė fytyrė.

Zoti e pėrsosi atė me lloj-lloj shqisash,
Dhe e pėrbėu atė prej disa trilion qelizash.

Pėr tė shėtitur shpejt nėpėr fushė e mal,
Atij i ndėrtoi njė trup shumė normal.
Me syrin dhe gjuhėn shijet i teston,
Nganjėherė mban zi, nganjėherė feston.

Kėrkesat tuaja sekrete Ai po t’i dėgjon,
Edhe nevojat qė ke prapė Ai t’i pėrballon.

Kurrė mos harro se Ai po tė furnizon,
Pėr tė dhėnė llogari Ai tė rigjallėron.

Pse s’mendon si u rrite, e me ēfarė kushtesh,
Gjirin e nėnės pėr ty ēezme pėr qumėsht.

Sytė t’i vendosi nė gropa dhe u krijoi kapak,
Pėr tė zbukuruar edhe vetullat si njė hark.

Veshka nė trup e ndan ujin dhe gjakun,
Duke u pėrpjekur ia jep detyrės hakun.

Ta ndėrtoi njė trup me shumė lloj qelizash,
Veshkat i vlerėson ai qė sillet dializash.

Zemra ditė e natė punon fare pa pushuar,
Prapė njeriu jeton nė Zotin duke dyshuar.

S’m’i jep sytė me ta dhėnė gjithė Shkodrėn,
Nuk ma falė mendjen me ta dhėnė edhe botėn.

Ku e gjete kėtė trup kush e hedhi nė rrugė,
Apo qe shumė i zoti dhe tė ra nė lugė.
Tė mos adhurosh Zotin tėnd a ka mundėsi,
A nuk ėshtė njė turp dhe kjo njė ligėsi.

Zbato urdhėrat e Zotit e mos u poshtėro,
Se jeta jote filmohet si nėpėr video.


Dr. Leone

florian
27-03-06, 11:30
Shkrimet dhe krijimet tuaja jan nje kenaqesi e madhe per te lexuar ,ne cdo strof kuptohet shum mir shpirti juaj poetik .ju uroj te vazhdoni te na nderoni akoma me shkrimet tuaja .
Gjithshtu ju uroj fat e suksese ne jet kudo qe jeni

Dr. Leone
29-03-06, 16:30
ĒANTA E UDHĖTIMIT

Oj ēantė

A nuk u lodhe nga udhėtimi

A s’tė ka ardhur koha pėr t’u kthyer

Tė kam mbajtur mbi supet e mia njė kohė tė gjatė

Dhe kurrizi mė ėshtė kėrrusur

... U lodha ...

Udhėtim akoma udhėtim...

Drejt njė bote tė panjohur

U bėre jastėku im

Ajo me tė cilėn ndaja jetėn time

Shoqėruesja e udhėtimit tim tė gjatė.

... Ah moj ēantė ...

Ti qė mbajte dhembjet dhe rėnkimin tim

Ruajte tė fshehtat e mia...

E ēmendur je ti!

Je e dashuruar pas udhėtimit!?

Ti nuk ke as vend as vatan

Kurse unė

Kam humbur vatanin dhe ėndrrat e mia ...

Nuk kam strehė qė mė mbulon

As vatan qė mė strehon.

Sillem vėrdallė rrugėve

Dhe jam kėtu

Duke ecur e ecur

I humbur mes rrugicash

Kaloj male e lumenj

Kėmbėt nuk mė mbajnė mė...

Nuk di a kam vend nė kėtė libėr

Asgjė nuk mė kujtohet

Pėrveē lotėt e nėnės nė ēastin e ndarjes

Ti oj ēanta ime

Tė lutem, mė thuaj

Kush e shkroi qė ne tė dy tė jemi shokė rruge

Tė pėrgjėrohem me atė qė tė bėri ty

Shoqėruesėn time tė pėrjetshme.

Tė lutem...

A nuk ka ardhur koha qė tė tė lė nė njė cep

Qė t’i tregoj rrėfimin shoqes time tė jetės

Nė takimin qė kam ėndrruar prej kohėsh

E di qė je xheloze pėr kėtė

Ngase ti kėrkon tė qėndroj me ty

Tė shetisim ēdo vend tė kėsaj bote

Sikur SINDIBADI

Tė bėhem rob i yti.

Mos u frikėso moj ēantė

Se akoma mė merr e mė dėrgon aty ku dėshriron ti

Por, do tė mė humbasėsh njė ditė...

E do tė merr malli pėr mua

Ti do tė plakesh

Do tė jesh e arrnuar

Por mos u mėrzit

Nuk ka mėrzi mė te madhe

Se tė humbasėsh vatanin

Dhe tė mos mund tė kthehesh atje

Lerma mua mėrzinė...

Ajo ėshtė shoqja ime e jetės

Ėshtė bashkėudhėtarja ime

Herė e mundi e herė mė mundė

Kam frik tė vdesė dhe tė lė vetėm

Kush do tė mbajė pas meje?

Kush do tė kujdeset pėr ty, oj ēanta ime?

Tek ti shikoj atdheun tim

Shokėt, familjen

Fėmijėrinė time, ditarin tim

Rėnkimet e thellėsisė sė shpirtit

Nga pesha e kohės sė pluhurosur

E mbushur me helmin e verdhė qė rritet e rritet

Tallet me ne, na rethon

E pasta na hedhė nėpėr rrugė

Tė errėta e qorrsokaqe.

Oj ēantė ...

A nuk ka ardhur koha tė kuptosh

Se ai qė humb vatanin ėshtė

I pa vend nė kėtė botė tė ēmendur.

Pa vend, pa identitet

Ėshtė thjesht njė numėr nė pasaportė.


Dr.Leone

Dr. Leone
29-03-06, 16:32
KOHĖ...


Koha mori jetėn time
Ditėt i ndjeu njė nga njė
Koha mbeti me shumė ėndėrrime
Fjalė tė pathėna kurrė mė.
Koha lojėra bėn me mua
Nuk di nė duhet t’i besoj
Koha-shpresė nė fjalėt e tua
Ndopak jetė vallė a jetoj?
Kohė, mbete kėshtu e vetme
Pse ti fundin s’ma rrėfen?
Kohė mes udhėsh shumė u trete
S’di pse zemrėn ma rrėmben!
Unė e lodhur mbi kujtime
Lot kristali mė nuk derdh
Ėndrra shprese, ledhatime
Kohė e humbur pse nuk vjen?
U mundova qiellin e sotit
Ta arrij unė gjithė gėzim
Por kėto hapat e ēdo moti
Ndalin veten nė ēdo shtegtim.
E shėtita botėn mbarė
Pėrkėdhela tė bukurin sy
Njė bekim i dhashė nė ballė
Kur “tė dua” tė thashė ty.
Zemra hovin ndjeu nėn vete
Shpirtin, mendjen e trazoi
Qenia mori gjallėri jete
Ditė tė bardha zbukuroi.

Albana SEJDINI, Tiranė

Dr. Leone
26-05-06, 09:48
Pyete Zemren


pyete zemren pse lote pikoi
pyete shpirtin pse endrrat shkaterroi
pyete qenien pse shuplaka mori
pyete trupin cfare rrugeve gjurmoi

rendesi peshe mbi cdo jete
kjo eshte shume e vertete
mos harroni veten e te dashurit
e kujtoni mbesni me te kenaqurit

zemren gezoje sa here mundesh
shpirtin shpetoje sa mundesi te kesh
ama hire e pahire mos shiko te lutem
pse asgje s'do mund te gjesh

njeriu di peshen e gjithkujt
dhe ne hak s'mund t'i hyje askujt
hallet,probleme edhe shqetesime
jane larguese, por mbesin gabime


kjo jete ngjyra ka
edhe ngjyra kerkon
por shpirtin merre pra
e mos kujto se renkon:))))

Dr. Leone

Dr. Leone
26-05-06, 09:58
Zemrat po qajne!
e ne pyesim veten perse?
mos valle vajtojn per Kuran
e nuk ka kush qe i ushqe.


he mi vajz mi vajze e mire
qe nuk vjen vec me pahire
une e di qe ke shum pune
por mos harro se jam dhe une

Dr. Leone
27-06-06, 10:34
Per nenen zemra krijon dhe kendon pafund. Kenget per nenen jane te
pavdekshme, ashtu sic eshte dhe dashuria e saj per femijen.
"Kush i rrit cilimijte? Dashuri e nenes dhe perkedhelite"
E kete dashuri dhe perkedheli e ndjejme te gjithe, por neve qe na mungojne
nenat tona prej shume vitesh, duket se e ndjejme pak me teper...
Rrofshin te gjithe nenat kudo qe jane dhe ne,femijet e tyre pacin perhere
bekimin dhe urimin e tyre.

Nena

Une isha femije n'klasen e pare
U ula ngadale n'abetare.
E c'ngjyra m'u hapen ne flete si lendine.
Ja e para fjale erdhi "Nena"
Nena ime thash, aty brenda.
E imja gjer sa ish kaq e bukur
Nenezo.

Ngjyrat perreth saj hidhnin valle.
Ishte ne shtepi e n'abetare,
Ish' ne shpirtin tim kaq e madhe
Nenezo.

Nene, zeri yt, kenga jote,
Kush s'na ndoqi pas neper shqote.
Rrituni o djema ju do bota
Dhe te bukur edhe luftetar.

Vajzat tona kush i ka valle?
Shqiperise i rrine yll ne balle.
Nenat tona gaz i paprere
kenge e tyre s'ndalet asnjehere.

U rritem ngadale si lastare
me puthjen e nenes ne balle.
Ne rrudhat e tyre ne pame shtigjet tona.

Ecem ne ne jete dhe u zbardhem,
Per ato femije neve mbetem
Vetem fjala Nene nuk njeh bote asnjehere.

Nenat e Shqiperise kudo jeni,
C'kishit me te shtrenjte na dhuruat,
Ju shperblim nga ne kurre s'kerkuat,
Nenezo.

Nene zeri yt kenga jote...

Dr. Leone
27-06-06, 10:34
Ne duart e nenes

Ne duart e tua u rrita o nene,
Ne netet pa gjume pikoi drite e Henes.
Dhe veten qortova te zene ne gabime,
Zemren kur ta theva, o e shtrenjta ime.

Vij nga rruge e gjate
Ti me pret e para.
Te puth ato duar,
Mbushur plot me mall.

Ne cdo rrudhen tende,
Ne cdo floke te bardhe.
Une shoh femijerine,
Hapin tim te pare.

Dhe nga une femija
Kerkove ne Jete.
Te rritem i mbare
Per kete tike te shtrenjte.

Dr. Leone
27-06-06, 10:35
Preheri yt o nene

Duart e mija dikur,
O e mira nene.
Porsi luleshqere
N'preher t'i kam vene.

Ne syte e tu u rrita
Nga puthja jote ne balle.
Koken tek ti mbeshteta
I mbushur plot me mall.

Thell ne zemren time rritet
Cdo dite kjo dashuri.
Se me rrite ti o nene per Shqiperi.

Ja rruga po me pret,
Me puthje me percjell.
Me preherin tend me ngjan
Gjithe ky dhe.

Dr. Leone
27-06-06, 10:35
Nenes

E lehte eshte jeta kur di qe kam nene,
N'cdo cast t'veshtire e ndjej prane.
Ne derte e halle ajo me ka qene,
Rreze qe drite shperndan.

Nene, emer me i dashur per mua,
Njeriu me i shtrenjte je, te dua,
Sa jete e tere, per ty une thur melodi.

Kur zemra rreh ne gezime e deshprime,
Mendimi tek ti me shkon.
Prane teje ndjehem me i afert, me trim,
Me i lumtur se bote e gjere.

Nje nene vetem nje nene ka ne bote,
Embel tingellon zeri i saj.
Kur "Bir" femijes ajo do t'i thote,
Qesh dhe ndricon zemra e saj.


Pierre-Pandeli Simsia
New York

Dr. Leone
27-06-06, 10:38
Fan Noli

Jepni pėr nėnėn


C'thote ajo e ve e gjore,
Mbretereshe pa kurore,
Faqe-cjerre, lesh-leshuar,
Shpirt e zemer perveluar,
Gjysme e vdekur: " O shqiptare,
Nenes mos ja beni varre".

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Qan e lutet nene e mjere,
Kerkon vatren edhe ndere,
Do lirin' e saj dhe mbrene,
Sic e pat me Skenderbene,
Bijt' e beses therret prane,
Kur i thirri dhe si vane?

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Cilet jane ata tirane,
Qe te prene e qe te vrane?
Qe te therne bij e bija,
Dhe tu nxi tu mbyll shtepia?
Derdhni plumba o shqiptare,
Gjakun nenes per te marre.

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.
Cilet bij te tradhetuan?
Dhe te ndoqne dhe te shuan?
Dhe te lane o shkab' e ngrate,
Pa fole, pa zogj, pa shpate?
Keta qena o shoke i mbytni,
Mbushni gjyle qe t'i shtypni.

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.
Sa kerkon e sa te duhen?
Burrat nga detyra s'druhen,
Trimi i mire do t'te jape,
Sot me vrap e neser prape.
Hidhni, Hidhni tok dollare,
Te mos mbetemi te share.

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Do te ndihim pa kursyer,
Per ty, nena jone e vyer,
Qe me drit' e nder te thuresh,
Dhe me bijt' e tu te mburresh.
Cila nene lyp parane?
Cilet bij me shpirt s'i dhane?

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Arme dhe fisheke mblidhni,
QESEN edhe SHPIRTIN hidhni,
Per lirine per mbretin* tone,
Sot,pa neser eshte vone,
Jepni, nenen te shpetoni,
Komb' e vatra te ndertoni.

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Dr. Leone
27-06-06, 10:44
NJe poezi shume e dhembshur, qe nje jetim i'a ka dedikuar Nenes se tij, e cila e braktisi qe kur jetimi i mjere ishte ende nje foshnje e njome dhe e pafajshme!...

NENES...

Nene, sa vend ke tek une nene
Por sa shume ke te Krijuesi im
Perse me braktise o nene ?
Perse me le ne harrim?

Sa do te doja o nene
Qy ty te lagte loti im
Kete ma thote malli nene
Ma kish thene dhe Zoti im.

Ma kishte thene Zoti im
Vendin tend o nene tek une
Ma kish bere rrepte obligim
Te te doja shume, shume…

Me ty do te isha shume i lumtur
E ti poshte ne stoli me le me te padrejte
Ndoshta per ty nuk isha i shkathet e i bukur
Por do te te doja perjete, perjete …

Nuk jam i vetem o nene
Flas e qaj ne namazin tim
Te kerkoj, lutem per ty
Megjithese me le ne harrim.

Mundohu te kuptosh nene se jam djali yt
Per ate qe linde valle s’te ka marre malli
ndoshta mi ke harruar fytyren edhe syte
Pasi dikur me flake porsi nje gur zalli.

Nene sme vure ti as emrin
Djepin kurre nuk ma tunde
Nene sta ndegjova kurre zerin
Si munde te ikesh si munde?

Nga syte e zjarrte rrjedhin lot
Ne zemren e brengte vlon shume mall
Acarin dielli spo e thyen dot
Ajsbergu i akullt behet me i madh

Nene te paktem me thuaj ku je
Te te shoh fytyren mekatare dua
Nuk jam i sigurt nese e imja nene je
Pasi po te ishe imja, do ishe sot me mua

Sa here u ndjeva i vetem o nene
Sa dhembje kam ndjere sa dhembje…
Sa me ka munguar dora jote nene
Qe lehte e lehte koken te me perkedhelte.

Sikur ta dish o nene sa ftohte kam ndjere une
Kur debora binte dhe era nuk pushonte
Ndersa une i mjeri i lagur e bere qulle
Nuk kisha nje nene qe rrobat te mi n'drronte.

Sa shume te kerkova dhe askund s’te pashe
Sa here u semura sa here per ty qava
Sa here ne enderr emrin “nene” thashe
Sa here me lotin tim jastekun e lava.

Sa here zemra ime ka pikuar gjak
Sa here goja ime vertiti renkime
E ti kurre o nene su bere merak
Se femia yt mbytej ne gulcime.

Sa here loti i vetmise rrugen time preu
Sa endrra vdiqen sa pasione vane
Sa here mungese e nenes zemen time theu
Sa brenga e trishtime thelle ne shpirt me rane.

Hyr moj nene ne shkolle se ke aty nje djale
Qe mjaft bukur shkruan dhe di te lexoje
Shume nota te mira gjate vitit ka marre
Por nuk ka i shkreti se kujt te ja tregoje.

Ku je pra o nene dua te te shoh
Ma kuptuan hallin tere keto trotuare
Nuk kerkoj me shume vetem te te njoh
Te shoh zemren tende te ashper, mekatare.

Te kerkoj gjithkah por askund ste gjej
U bene shume kohe qe te flas me poezi
Mendoj se me do veteveten genjej
Kthehem te kerkoj deri ne pafundesi

Te kerkoj ty nene derisa te rroj
Derisa gjunjet ne kembe te me mbajne
Dua drejt ne sy nene te t’shikoj
Nese syte e tu me te mijet ngjajne.

Ku je pra o nene se spo te gjej dot
Te lutem me trego ku je fshehur ti?
Dua te shikoj a ke ne sy lot,
Ashtu sic kane lot te dy syte e mi?

Dua te shikoj o nene zemren tende
Ne eshte akoma e ashper, e semure
Dua te shikoj a ka ne te dhembje,
Apo zemra jote ska njohur dhembje kurre?

Sikur doren tende ta ndjeja mbi balle
Dhe si moshataret dhe une te gezoja
Po te ishim bashke si nena me djale
Me as mbreterine nuk do ta lakmoja.

Kete nuk e them se jam i pasur
Por nga mallengjimi o nene po e them
Me mire preferoj te jem me ty, i varfer
Se mungesa e jote cdo ambicje shemb.

Cdo te diel i vetm neper rruge dal
Shikimin e hedh tutje me plot shprese e endje
Vizitoj nje stol te drunjte aty ne park
Lehatoj derrasat mos ndjej eren tende.

Te dielen qe shkoi stoli u semur
U vrer e nga dhimbjet rreth e rreth u nxi
Me dobet se ate dite se kisha pare kurre
Rene pertoke i kalbur nga lotet e mi.

Rrija tek ky stol pasi s’kisha tjeter
Ai u be streha ime e pare
Me kujtonte stoli nje histori te vjeter
Kur dikush me gjeti poshte tij duke qare.

U mundova ta ngrej por ne kembe nuk ndenji
Me pas nga keqardhja vershova duke qare
Zemra mu thermua ,shpirti fort me dhembi
Pasi stolin kisha te vetmin deshmitar.

Porosite e Zotit ti nene si zbatove
Te vetem me le te vuaj si i mjere
Detyrat si nene ndaj meje i harrove
Mendove se isha teresisht i pavlere.

Gabove nene e dashur, shume u gabove
Me flake poshte stolit ,tek mbytesha nga te qaret
Por dicka te madhe dot nuk e kujtove
Se ndihma e Zotit eshte per durimtaret.

Prandaj edhe une shume durova
Perballova sproven theva cdo trishtim
Te kerkova nene, kudo te kerkova
E tashme nga Zoti pres t’artin shperblim

Kerkova, kerkova ne brigje te kaltra
Ne dite te vrejtura , ne nete burg pa hene
Per vite te tera lart nje parulle mbajta
Dua edhe une nje nene, dua edhe une nje nene .

Kerkova, kerkova ne male te larte
Ne fusha te gjera ne kodra te shkreta
Me kembe te zbathura me syte te lagte
Por askund o nene, askund nuk te gjeta!...T'ju them te verteten, kete poezi nuk e kam shkruar vete.

Dr. Leone
28-06-06, 12:43
PoeziaPoezia s’ėshtė gjė tjetėr veē shprehjes nė shpirtrat poetikė tė bukurisė dhe simetrisė tė ndodhura fshehur nė shpirtin e gjithėsisė, tė buzėqeshjes dhe vetisė zemėrgazmuese nė ēehren e qenies. Mes kėtyre shpirtrave tė lartė ka tė tillė qė zemra iu ėshtė bėrė shishe, kurse frymėmarrja e Shpirtit tė Shenjtė, boja e tyre.
***
Poezia ėshtė zhurma qė dėgjohet nė rrugėn e ngacmimit tė botėve pėrtej ose rėnkimet e pėrpjekjes pėr kėtė qėllim. Zėrat dhe tingujt nė poezi, sipas situatės shpirtėrore dhe thellėsisė sė brendshme, disa herė dalin tė kthjelltė e gurgullues, disa herė, tė hollė, tepėr tė hollė. Nisur nga kjo, ēdo zė dhe fjalė qė i pėrket poezisė, mund tė rroket e plotė vetėm me anė tė situatės shpirtėrore tė ēastit kur u shqiptua.
***
Poezia lind dhe formėsohet sipas mėnyrave tė besimit, kulturės dhe mendimit qė ndikojnė mbi vėshtrimin dhe ndijimin e poetit. Ndėrkaq, burimi i vetėm qė, duke i dhėnė thellėsi poezisė, e ngre atė nė nivel pėrtej njohjes, ėshtė frymėzimi. Nė zemrėn qė merr flatra me anė tė frymėzimit, molekula bėhet diell, kurse pika e ujit, det!
***
Sado i madh tė jetė nė poezi roli i mendjes dhe mendimit, zemra njerėzore ka njė aspekt tė thellė tė posaēėm nė vetvete. Siē thotė edhe Fuzuliu, “Fjala ime ėshtė, pėr armatėn e poetėve, flamur qė prin!” Idetė e bleruara nė zemėr, tė bėrė me krahė nga imagjinata, shkojnė e nisin tė shtyjnė dyert e pafundėsisė...
***
Poezia ėshtė njė rreze qė ndriēon tė tashmen, njė projektor qė hedh dritė drejt sė ardhmes dhe njė melodi ashku dhe emocionesh me burim nga pėrtej... Nė klimėn e poezisė sė vėrtetė, sytė fitojnė ndriēim, largėsitė afrohen dhe shpirtrat arrijnė njė ngazėllim dhe dėshirė qė s’ka tė shuar...
***
Ashtu si pėrgjėrimet, edhe poezitė bėjnė fjalė pėr ulje-ngritjet nė botėn e brendshme tė njeriut, pėr gėzimet dhe hidhėrimet e tij si dhe shndėrrohen nė frymėmarrje qiellore me aq sa individi tė pėrqėndrohet nė tė vėrtetėn e lartė. Ē’ėshtė e drejta, ēdo lutje ėshtė njė poezi, ēdo poezi, njė lutje, mjafton qė poezia tė dijė tė hapė flatrat drejt pafundėsisė...
***
Poezia qė, e bleruar nė mendimin mbi tė pafundmen, zė vend, me anė tė flatrave tė zemrės dhe fuqinė e shpirtit, nė qiejt e mendimit tė kulluar, nuk i jep fort konsideratė mendimit pozitiv siē ndodh me shkencat. Ajo merret me konkreten vetėm si njė mjet. I gjithė synimi i poezisė ėshtė ta gjejė abstrakten e t’i shkojė pas pėr ta zėnė...
***
Nėse ēdo gjė e ndjerė dhe e menduar nė poezi, mund tė pėrfytyrohet, nėse pėrfytyrimet mund tė kalojnė nėpėr gjykim pa firo dhe, pastaj, nėse kėto elementė tė fshehtė tė shfaqur si nga njė frymė nė botėn e brendshme tė poetit, munden ta ruajnė praninė dhe gjallėrinė e vet gjer nė ēastin kur tė kthehen nė fjalė dhe fjali, ajo poezi ėshtė kandidate pėr tė mbetur gjithnjė e gjallė dhe e freskėt. Nė tė kundėrt, gjėrat qė i nxjerrim nė shesh duke u thėnė “poezi”, s’kanė ndryshim prej njė unaze bakri me gur krizoliti ose njė gjerdani margaritarėsh imitues...
***
Poezia, pėr shkak se zgjodhi pėr synim tė kėrkojė atė “Qenien e Panjohur”, ėshtė lėmshinj enigme nė mendim, gjysmerrėsirė e rrugėve nga kalohet dhe njė zė shumėpėrmasor e vėshtirėsisht i kuptueshėm i njė atmosfere tė mbyllur nė shumė aspekte tė saj. Eshtė pėr kėto arsye qė nė ēdo fjalė e fjali tė poezisė sė vėrtetė ndihen soditjet dhe ndijimet e njė udhėtari jashtėzakonisht tė ndjeshėm i cili, nė njė sható enigmatike, habitet e tėrhiqet prej ēdo zėri dhe pamjeje...
***
Poezia ėshtė njė rrahje zemre, njė emocion shpirti dhe njė lot syri; nė tė vėrtetė, edhe lotėt e syve do tė thonė poezi e kulluar qė ka ngritur krye kundėr fjalėve...
***
Poezi do tė thotė ca lule poetėsh tė pavyshkshme dhe aroma qė u shpėrndajnė ato mjedisit. Kur ta kenė dheun tė pastėr, ujin tė kulluar dhe rrėnjėn tė zhvilluar, njeriu s’di tė ngopur atėherė me ngjyrėn dhe aromėn e kėtyre luleve...
***
Nuk ėshtė i paktė numri i poetėve qė flasin shumė pa e ditur ē’thonė, por edhe i atyre qė e dinė mirė se ē’thonė, por flasin pak. Nė ndryshim prej lumit tė fjalėve tė tė parėve, vėshtrimi dhe mendimi poetik i tė dytėve mund t’u thonė shumė gjėra njerėzve pa pasur nevojė pėr shumė fjalė...
***
Eshtė gabim ta kuptosh poezinė vetėm nė formėn e fjalės metrike. Ka sa e sa fjalė prozaike, kuptimi figurativ dhe mėnyra e tė shprehurit e tė cilave zgjon mahnitje dhe habi ndėr zemra, tė cilat janė secila nga njė monument poetik mė vete!
***
Edhe poezia, ashtu si ēdo degė e artit, nisur nga pėrfundimi, ėshtė e zbehtė dhe shterpė nėse nuk merr e jep me tė pafundmen. Shpirti njerėzor i shtėnė pas bukurive tė pafundme, zemra njerėzore e pasionuar pas pafundėsisė, ndėrgjegjja njerėzore qė s’ngopet me tjetėr gjė veēse me tė pėrjetshmen dhe pėrjetėsinė, i pėshpėrisin pa prį artistit tė merret me botėrat pėrtej. Artisti qė nuk i ndien kėto rėnkime e dėshira qė ngrihen lart prej shpirtit, zemrės dhe ndėrgjegjes, merret njė jetė tė tėrė vetėm me imitimin e fytyrės sė jashtme tė gjėrave dhe qoftė edhe njė herė tė vetmez nuk arrin dot tė shohė se ē’ka pėrtej kėsaj perdeje prej tenteneje...
***
Kur, nė poezi, forma tė mos flijohet pėr pėrmbajtjen dhe pėrmbajtja pėr formėn, nė tė kundėrt, kur tė dyja anėt tė trajtohen nė marrėdhėnie tė tilla si ato mes trupit e shpirtit, ajo poezi arrin njė akord dhe harmoni qė ēdo ndėrgjegje, duke e parė si krejt tė natyrshme, e do. Dhe nuk mund tė mendohet qė, pėr kėtė lloj poezie, imagjinata tė propozojė ndonjė ēfarėdo motiv tjetėr, tė ri.
***
Poezia ka njė fytyrė tė jashtme ku sundojnė mė shumė fjalėt, fjalitė dhe veēori tė tilla si metrika, forma e vargėzimit, etj. Sa pėr fytyrėn e brendshme, atje, shpirti, pėr pohimin e ideve qė tharmoi nė botėn e tij tė brendshme, kėrkon, atje ku duhet, fjalitė mė tė zbukuruara e mė tė hijshme si ēehreja e luleve dhe krahėt e fluturave, atje ku duhet, fjalėt qė, si shpuza, ndezin zjarr atje ku bien dhe, atje ku duhet, fjalėt qė do tė shkaktojnė rėnkime si tė fyellit; i kėrkon, i gjen dhe i vė nėpėr vende ashtu qė kėsaj mund t’i themi muzikalizim i poezisė.
***
Nisur nga fakti qė simbolet dhe figurat janė njė prej burimeve kryesore tė poezisė, nė tė ndihet njė gjerėsi dhe konceptualitet tej asaj ē’ka ėshtė nė tė vėrtetė. Megjithatė, ky konceptualitet, nė tė gjitha pėrmasat e tij, ndodhet brenda intimitetit tė shenjtė tė poezisė dhe i rrethuar prej mureve tė tij. Edhe kur poezia, duke pėrftuar dimensione nė krahėt e asociacioneve, pėrhapet e zgjerohet drejt klimave kuptimore shumėngjyrėshe, prapė ėshtė po vetė ajo!
***
Esencialisht, ėshtė njė ton urdhėr qė i vjen poezisė nga bashkimi dhe njėsimi i idesė me ndjenjėn. Ndėrkaq, janė edhe dy elementė tė rėndėsishėm si qėllimi dhe vėshtrimi tė cilėt, ashtu si hipofiza, i urdhėrojnė idenė dhe ndjenjėn duke u qėndruar nė praparojė si dhe tė cilėt e bėjnė tė ndihet praninė e vet nė ēdo moment; kėta dy elementė u reflektohen si nga njė ngjyrė tė gjitha vargjeve e strofave, e kapin pėr dore mendimin atje ku i rrėshqet kėmba dhe, si njė llambė magjike para ndjenjės, pėrhapin nėpėr rrugė dritė pa prį...
***
Me urrejtjet dhe armiqėsitė, me emocionet dhe dhimbjet, me shpresat dhe zhgėnjimet, poezia ėshtė frymėmarrja e shoqėrisė ku filizoi e u rrit. Edhe poeti ėshtė, atje ku duhet, trakea dhe mushkėria e kėsaj shoqėrie, atje ku duhet, gjuha, buza e saj. Prandaj, ndėrsa ēdo poezi pohon ca gjėra kur trajtohet nė kuadrin e veēorive tė shoqėrisė ku bleroi dhe u rrit, tė shoqėrisė qė pėrbėn material pėr tė, ėshtė mjaft e vėshtirė tė kuptosh diēka prej saj pa mbajtur parasysh shoqėrinė qė i shėrben si dado asaj.

Dr. Leone
29-07-07, 00:28
Hafiz Ali Korēa

Vajtimet e Atdheut

(Kushtuar bombardimit tė Drenicės nga Serbėt nė Qershor 1924)


Mė s'tu nda zjarri, mė s't'u nda flaka
Mė s't'u nda vrasja, ndjekja,shuplaka,
Mė s't'u nda therja, mbytja grabitja,
Mė s't'u nda shtypja, vojtja, drobitja.

Gra, burra, foshnja pėr ditė vriten,
Nga vendi vet zhveshur po qiten;
Digjen katundet e pėrvėlohen,
Ah, shpirti mė kėputet, prej kujt s'ndalohėn.
U germadhove, u copėtove,
Krejt u trondite krejt u shkretove.

Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!

Qytetėrimi ku asht vallė?
Pėrse Europa nuk i sheh hallė?
Si s'po dėgjohet topi i shkretė?
Si s'shihet flaka qi del mbi retė?
Si nuk dėgjohet rėnkimi i shpirtit?
Pse s'kėshillohet kombi gjakpirės?
Nė botė, thua, s'ngeli bamirės.
Qysh u shurdhua bota e terė?
S'shohin barbari gjer sot ē'ka berė

Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!

Me top u shuan vėllezėrit tanė,
Malet dhe fushat ndėr gjak i lanė.
I vranė, i shuan, i handakosėn.
Nė vend tė tyre tjetėr vėndosėn.
Sa pasuri qė patėn ua perlanė.
S'di me ē'tė drejtė dreqvet ia dhanė!
Mė digjet shpirti, kam shum frikė,
Se do t'i sosje kjo politikė,
Fill shqiptari nuk do te lenė?
Fatzijtė e gjorė ku do te vejnė?

Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!

Nė ketė shekull kjo politikė
Mrekulli, quhet e them pa frikė,
Kjo politikė racėmbaruese
Pėr ditė grin pleq, trima, nuse
Kjo politkė lugate shtrigė
Dhelpėr dinake, kuēedėr e ligė
Faroj vėllezėr me qindra mijė
I madh i Vogėl duhet ta dijė
Fol, o moj botė e qytetėrimit
Pėrse po shkulet kjo racė e trimit.

Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!


Kosovė e bukur, oj shpresa jonė
Bujare, trime, ke qenė si i thonė
Sot tė zu halli, nė zgjedhė ngele,
Kurban po bėhesh pėr ditė si dele.
Kurban po bėhesh ditė bajrami,
Nė Ballkan therret veē shqiptari.
Kėshtu pse s'duket Xhebraili?
Tė tė shpėtonte nga thojntė e mprehtė
Tė tė shpėtonte nga zjarri i nxehtė
Ty moj Kosovė, e madhe shpresė
Se ndaj ty ruhet edhe sot besa,
M'i madhi krahu i Shqiperise!
M'e madhja ēerdhe e Trimėrisė!

Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!

Pjesa mė e madhe e Shqipėrisė
Iu dha Serbit e Greqisė
Vetėm i ardhi keq Perėndisė
Pėr atė gjakun e foshnjėrisė,
Dua t'i lutem pak qeverisė
Tė marrė masat e ligjėsisė:
T'i lutet Frances dhe Anglisė
T'i pritet hovi pake Serbisė
Dhe pėr Ēamėrit, fqinjė te Greqisė.

Qani Kosoven dhe Ēamerinė
Pėr gjėmėzezet zgjatėni zinė!

Nip i Pellazgut, o komb i vjetėr!
Nga ti m'i i vjetėr nuk ndodhet tjetėr,
Dyzet ke patur milione frymė
Te pakoi koha, te ēkriu si brymė.
Le Arijanen, Durrės u mbėshtete,
Nga fati i shkrete si nje grusht mbete.
Edhe kėtuze shprehje nuk gjete.
Mento ku ishe, ku je , ku vete,
Tashti pa krahe ke mbetur fare
Pėr njė te vjetėr komb, turp e marre

Qani Kosoven dhe Ēamerinė
Se i kėmbejnė si bagėtinė!

Ka vdekur fare civilizimi;
Sot veē njė lustėr ka Perėndim.
Iku mėshira erdhi rrėnimi!
Po del mbi qiejt nga do rėnkimi,
Nė fund te tokės hyfte gėzimi!
Kur po shfaroset njė komb ma trimi,
Kurse ka vdekur krejt njerėzimi,
Kurse nuk paska babė a vėlla jetimi,
Fare mos qoftė shtypi dhe shkrimi!

Qani Kosoven dhe Ēamerinė
Pėr gjėmėzezet zgjatėni zinė!

Mos i ndaj lotet, qaj Vardar plaku!
Nat'e ditė ecėn tė lahet gjaku
Gjaku i shenjtė qė derdh barbari,
Me te ushqehet sot ēdo fill bari,
O shale i shkretė, qysh duron valle?
Pse nuk po shkrihesh, qysh je i gjallė?
Shembuni male, mbetėt te shkretė!
Shembuni bashkė me gjithė tepetė!
Kur komb bujari pėr ditė po shuhet,
Ty, moj Kosovė, jeta ē'tė duhet?
Kur dhe Evropa s'po ta sheh hallin
Pėr ditė ju therin, ju marrin mallin
Pėr ditė ju derdhet gjaku
Shpresa ka mbetur vetem te Hakku.

Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!

Tiranė , Gusht 1924

Hafiz Ali Korēa

Pjesė nga Rubaijjati (Katrorėt) e Umer Khajamit
- Pėrkthyer nga : Hafiz Ali Korēa

*


Sir-rezet e ezelit un` e ti s`I di
Kėto shkronja gjėzash s` I njoh un`as ti
Prapa perdes folmė, ē`folmė qė tė dy.
Kur tė ngrihet perdja ngelim nė habi!Ata qė pėrfshtullėn vertutat pa anė
Nė mbledhje vertutash qiri shokėsh janė
Nga kjo nat` e errėt s` duallėn nė rrugė
Nga njė preēart folėn dhe nė gjumė ranė.Me pahir mė pruri sefte nė trup mua
Veē habitjes tjatėr nga jeta s`mu shtua
Ikmė me pėrdhunė s`dimė ē`ish qėllimi
Ardhmė ndejmė ikmė ē`ish s`u kupėtua.Kot mė kot ca njerėz kapmė madhėshtinė
Disa pėr sy-zezat pėr qoshqet u ngrinė
Kur tė ngrihen perdet do tė kupėtohet
Se sa larg prej lagjes tėnde do tė rinė.Ca po vrasin mėndjen pėr fe pėr doktrinė
Disa tė habitur sakt`dyshim gjė s`dinė
Njiherėsh tellalli del nga ushja thotė
S`ėsht`o tė pa ditēim ēthot aju dhe tinė.Blerore, zallishtja mjaft kemi shėtitur
Pėr dėfrim ndėr qarqet krejt jemi vėrtitur
Njeri nga kjo udhė s`dėgjuam tė vijė
Tė kėthehet prapė aty ku-shtė ngritur.Kush e gatoi kupėn dhe e pat pėrzjerė?
Qysh kudzon I piri ta pasjė nė terė
Sa krerė sa pulpa sa duar tė njoma
Ē`dashuri I ēpiku ē`mėri I ka thyerė?Zemra ē`ėshė gjallja po ta kupėtonte
tė pshehtat e Zotit kur vdes I zbulonte
nesėr qė s`ndjen fare ē`do tė marrē vesh vallė
kurse je ndėr vete s`kupėton gjė sonte.Nga ardhja, nga ikja jonė ē`dobi vallė
Prej majit tė shpresės ē`ish indi sa gjallė?
Ndėnė rreth tė rrotės sa shpirtra tė pastėr
Digjen bahen pluhur tymi ku ka dalė?Kur filloj tė sillet ku tasi I artė
Kur do gėrmadhohet ky themel I lartė
Me peshėn e mendjes s`kupėtohet kurrė
As qė nuk peshohet me peshėn e qartėFaqe trėndafilen as kush s`e ka pjekur
Me koēkorė koha zemrėn pa I a djegur
Gjer u ēa kėrhėni shihe njė qind degė
Bukuroshes dora flokėt s`I a ka prekur.Ata qė pėrpiqen vrasin mendjen janė
Qoftė lark si ca qė mė kot mjelin kanė
Petkė mos-kuptimi tė vishnin mė mirė
Se sot mėndjet vleftė sa njė fill gjth s`kanė.Shkoj reja dhe bimėn rish e lau me lot
Pa verė renk-gjyli nuk jetohet dot
Pėr ne vėnt-dėfrimi kjo bim`ėsht sot
Pėr ta vėnt-dėfrimi bima jonė mot?Stamnėn-ēini mbrėmė, mbi gurt e kam thyer
Isha dehur bėra gjė tė papėlqyer
Samna si ty isha, mė tha por dhe tinė
Si mua do bėhesh a mėndje-gėnjyer!Krejt shokėt pėr kokė nė dorė s`na ngelnė
Nė kėmbėt e vekjes njė nga njė u shkelnė
Nė mbledhėt tė jetės njė lloj verė pinė
Dy tre vollt mė parė u dehn`e s`u ndanė.Para meje teje, kisht dit` e natė
Pėr pun`ėshtė sjellė rrot e qjellit gjatė
Hap sytė ngadalė tė shkelē pėrmi tokėt
Bebe-syri vajzash ėshtė pluhur`I thatė.Nė ē`do fushė q`ėshtė njė lulishtė bėrė
Ato me gjak mbreti jan`ushqyer tėrė
Ē`do gjeth manushaqesh qė mbleron nga toka
Nishan-faqesh janė prej gocash me sėrė!…Ē`do bimė qė buzė lumit ka bleruar
Ka mbirė nga buz`e njė vetij`ėngjėlluar
Mos shkel mbi ē`do bimė me ēnder se ka mbirė
Nga pluhuri I njė faqe lales tė uruar.Brenda nė trekt dije njė poēar kam parė
Ndėr shqelmė njė copė balt`e kishte marė
Balta po I thoshte me gjuhėn e vetė
Si ti kam qėn`unė mos mė merr pra zvarė.Poēarėt kur dorėn gjith nė balt`e mbajnė
Mėndjen e mentimin duhet mos ia ndajnė
Shqelmin edhe grushti, gjer kur do t`I a venė
Baltė-trupash eshtė, ē`pandehin ku janė?


Hafiz Ali Korēa

" Shih pra nuk mbetėn fare ndėrtesa
Ndėr kėmbė' u muar e shenjta besa,
Xhami e kish s'lan' i rrėnuan,
E kėsi punėsh djajt i shėnuan,
Priftėrinjt e hoxhėt si kec i grinė,
Inteligjentėt nė dhet i shtrinė. "

Dr. Leone
29-07-07, 00:30
H. ADEMI (A,S)- Ali Korēa

Zoti Ademin nga dheu,
pa mėmė pa at'e kreu,
Zoti vet e ka gatuar,
Atin e nderēim ndėr duar.
I dha frymė dhe e ngjalli,
shumė tė mira i fali,
i fali tė madhe dritė,
i dha tėrė dituritė.
Engjėjt krejt nga qielli rrodhėn
anės Ademit u mblodhėn.
Kur e panė fort tė ditur,
kanė mbetur tė habitur,
fort i ditshmi u rrėfye,
me tė s'qitej dot nė krye,
merrej vesh dhe prej fytyrės,
q'ish m'i madh'i kreatyrės.
Tėrė nė sexhde i ranė,
veē dreqi u hoq mė nj'anė
i u shti hallka e mallkimit
ati shejtani-rraxhimit.
Dha urdhėr engjėjt e zunė,
Ademin nė kopėsht e vunė
edhe tė shoqen Havanė
Ademit ia vunė pranė.
Shumic'e ehli-sunnetit
shėnojnė pun'e Xhenetit,
ish njė kopėsht a njė drurishtė
veshur me pemė lulishtė,
le tė jetė si tė jetė,
kush ish e di Zoti vetė.
I u dha Zoti urdhėratė:
"hani pini dit'e natė,
kur e ku qysh tė doni,
hani me gaz mbretėroni.
Vetėm nga ky dru mos hani,
kėtė fjalė tė ma mbani".
اcfarė lloj peme ka qėnė,
Kurani s'na e ka thėnė.
Djalli nga nakari dolli,
me njė butėsi i u foli;
"mė vjen keq se nuk e dini,
kėshtu nga herė nuk jini,
do tė vdisni do tė shkoni,
kėtė gjė do ta kėrkoni.
Nė doni gjithnjė tė rroni,
me gėzim tė mbretėroni,
nga ky dru po hėngrėt kokrra
s'ju ka pėr tė blojtur mokra,
domethėnė s'vdisni kurrė,
do tė rroni grua, burrė".
I gėnjeu me be me fjalė,
se qe thėnė pėr tė dalė,
prej kopshtit i kanė qitur,
shumė larg i kanė zbritur.
Parajs Ademi i gjorė,
s'pati vehten nė dorė,
nga ashku i Perėndisė,
ra nė det tė bukurisė,
er'e ashkut e kish dehur,
zemrėn e tij e kish nxehur,
aq sa vehten nuk dinte,
kush ishte e ku po rrinte.
Kurse Havvaja e shkretė
i a dha me dorėn e vetė
atė pemėn e ndaluar,
kur ishte i turbėlluar.
Pemėn mirė pa e pėrēapur,
qė tė dy i kanė kapur,
shumė vjet mbetėn tė ndarė,
nat'e ditė duk'e qarė.
Shumė vojtnė, shumė hoqnė,
nė Mekke mezi u poqnė.
Si i u fali Zoti fajin,
e prenė kujėn e vajin.
Tha Zoti ngrehne Kabenė
qė tė falen sa tė jenė.
Atit Adem dhjetė fletė,
i zbriti Zot'i vėrtetė.
Shumė sende i tregonin,
nga tė ligat e mėrgonin,
qenė shkruar dituritė,
pėr t'i dhėnė njeriut dritė.
Atyre bij edhe bija,
i u dha shumė Perėndija.

Dr. Leone
29-07-07, 00:47
O NENE

Dashuria ime per ty eshte aq e madhe
Saqe faqe te terea te kasha mbushur duke shkruar
TE DUA NENE
Do ishte shume pak
Malli per ty eshte I pashuar
Zerin te degjoj ne telefon
Fytyren te shoh ne fotografi
Dhe lotet e mallit me djegin shpiritn
Jam ende nje femije I vogel
Dhe te keroj pa mase NENE
Ah sa te dua ne keto momente
Je kaq larg dhe mallin mundohem te largoj
Shoh nje fotgrafi
Dhe lotet rreshkasin si nje shi I nxehte mbi nje toke te bute
Ah NENE te dua kaq shume
Je kaq larg dhe une te ndjej kaq prane
NENE nuk dua te te lendoj me keto fjale
Por nuk jane fjale qe vine thjesht nga mendja
Jane fjale qe vine nga zemra
Nga thellesia e zemres time te thyer dhe nga shpirti im I brishte
TE DUA NENE TE DUA DERI NE PAFUUNDESI
TE DUA PA MASE NENE TE DUA

Dr. Leone

Dr. Leone
23-09-07, 02:32
Ajo qe dua me zjarrin e shpirtit

Nena eshte nje cope meshire
qe Zoti yne hodhi mbi toke
nene eshte nje burim vlere
pa kete vlere nuk ecet dot.

Nena eshte nje heroine
madje pak eshte heroina
eshte ajo qe ndrit shtepine
pa te si burg duket shtepia.

Nena... ajo qe na lindi
qe na rriti dhe edukoi
dora qe ju besua djepi..
qe me shpirtin na mekoi.

Nena eshte, nje simbol durimi
drite sakrifice, nuk ka as gjume
me dore jashte fle ne nete dimri
kjo dore e shenjte djepin perkund.

Nena eshte dore e dashurise...
qe djepin na tundi ne netet e dimirit
nena eshte mjalte i embelsise
Eshte ajo qe dua me zjarrin e shpirtit.

Dr. Leone
23-09-07, 02:39
Pak histori

(Ps. po i bie pak shkurt ketij problemi, pasi nuk kam as kohe e as nerva ta marr shtruar,dhe ne fakt irritohem ta bej kete.)

1.
Ka qene nje kohe ishim te varfer
Mbushur me rrecka qe c'te te them
Por kishim zemren kristal te paster
Si bore e malit qe se shkel kembe.

2.
Ka qene nje kohe s'kishim nje rrobe
Nje pale corape shkonin tre vjet
Te varfer ishim, veshur cope-cope
Ishim te pasur ne zemer e shpirt.

3.
Ka qene nje kohe nderohej prindi
Kushtetute ish fjale e babait
Nderohej nena, tere farefisi
Zakon i bukur, norme e Shqiptarit.

4.
Vinte babai lodhur nga puna
Te gjithe gezuar ne dere e prisnim
Perpara nesh qendronte nena
Dhe ne pas saj si lulet rrinim.

5.
Te tere ne pritje kur na shikonte
Perplot hare zemra i mbushej
Dhe lodhja e dites qe e mundonte
Si me magji per nje cast zhdukej.

6.
Kohet moderne ne dere trokiten
Ja shqyen deren vella shqiptarit
Ja hoqen mendjen, e coroditen
Ja thyen zemren nenes babait.

7.
Tashme babai kur vjen nga puna
Ta prese tek dera nuk del askush
E lene nje ore ti bjere ziles
Me pas dhe deres ti bjere me grusht.

8.
Askush s'ka kohe te dale ta prese
Askujt si vete mendja tek dera
Thone:do trokase do lodhet vete
Neve na iken telenovela.

9.
Kur futen prinderit ne shtepi brenda
Askush si pyet me a u lodhen
Su thote me djali as tungjatjeta
Por: he mor rober e sollet koken?

10.
Tashme askush ne kembe nuk ngrihet
Njerezit e zotem jane te zene
Perballe pasqyres daloshi krihet
Perpjete ngre floket porsi antene.

11.
Nderkohe dhe vajza lyhet a s'lyhet
Ne kembe te ngrihet tashme perton
Me kembe perpjete mbi divan shtrihet
Per cdo dite prinderit fotografon.

12.
Ka qene nje kohe , ah, cte te them
Si moter ishte, kusherire e pare
Nderkohe ky ligj tashme nuk vlen
Kusherira kemi euro, dollare...

13.
Dikur e donim tamam si moter
Njelloj jane moter kusherire e pare
Por sot i shitem fis edhe vater
Per disa euro, disa dollare.

14.
Kohe te veshtira kemi jetuar
Mbaji ne mendje keto shqiptar
Me pare njeri ji,dhe i nderuar
Lakmo per nder ,jo per dollare.

15.
Dollaret, eurot, vijne edhe ikin
Pasuro zemren me pare shqiptar
Munde vetveten, pastroje shpirtin
Te ndricosh drite, si nje pishtar.

Prishtinasja_
23-09-07, 10:45
Ajo qe dua me zjarrin e shpirtit

Nena eshte nje cope meshire
qe Zoti yne hodhi mbi toke
nene eshte nje burim vlere
pa kete vlere nuk ecet dot.

Nena eshte nje heroine
madje pak eshte heroina
eshte ajo qe ndrit shtepine
pa te si burg duket shtepia.

Nena... ajo qe na lindi
qe na rriti dhe edukoi
dora qe ju besua djepi..
qe me shpirtin na mekoi.

Nena eshte, nje simbol durimi
drite sakrifice, nuk ka as gjume
me dore jashte fle ne nete dimri
kjo dore e shenjte djepin perkund.

Nena eshte dore e dashurise...
qe djepin na tundi ne netet e dimirit
nena eshte mjalte i embelsise
Eshte ajo qe dua me zjarrin e shpirtit.

Pershendetje Dr.Leone,

Shume prekese shkrimi me lart ! :frown:

Sepse dashurin e nenes smund ta gjejm ne cdo njeri . Roli i nenes eshte i pazavendesueshem dhe shume shume i rendesishem ! :smile:

Urata
20-05-08, 18:01
http://fr.youtube.com/watch?v=ruzPvA6cYtc&feature=relatedMė fal Nėnė mė fal Ti...

Murgesha
21-05-08, 21:20
Dy poezi dritheruese per nenen nga poeti disident Dalan Luzaj‏


Nje Nene

Sa lot kish derdhur ne vetmi,
sa "ah"! tek zoti pat derguar,
kete vec shpirti i saj e di
dhe zoti lart n'e paste degjuar.

Gjithcka qe prekte behej lot
dhe loti ndriste syte e tretur;
ah, mrekullite qe kish kjo bote,
kaq mizorisht ia pati fshehur.

Gjithe zine e mbledhur neper jete
a thua vdekja do t'ia trese?
E luti vdekjen "eja shpejt"-
dhe vdekja s'mund te mos e merrte.

Drita

Drite quhej nena ime,
E mjera drite nuk pa kurre,
helmin qe la pas,
s'e ka as gjarperi nen gure.

Lodhje. Plage. Trishtim.
Te njohu emrin qe le pas,
te njohu brenga e shpirtit tim.
me ligje vdekja qan mbi ty;
tani je larg, moj e shkrete,
mbi ballin tend,
hedh hijen nje selvi.
Nene e braktisur... Pese femije...
Dheu s'te tret,
nga dheu me ben drite.


Ps. Nga shfletimi i Netit...