PDA

View Full Version : Sa me qef do te jetoni ne kohen e Ilireve!!!!


lazdrani
18-04-04, 12:58
Po fanatsoi pake por me gjithe deshire do te jetoja ne kohen e ilireve qe Zot e kane pasure Diellin.....Iliret jane thelbi i jone .....Cka mendoni ju per Iliret :wink:

vushtrria
18-04-04, 14:27
hej lazdran te pershendes merre me mend e kishim pas nje shpat te mir nje shigjet te mir nje mbules perpara edhe mbrapa nje femen te mir sa mir me fjet ku te nxen nata me hanger qka te mundesh me nxan naj kaprol a naj leper edhe veq percille diellin vlla kah po perendon paj qeto telashe me siguri se nuk i kishem ahhahahhahaaha

me nderime vushtrria

illyria
18-04-04, 18:16
A thue kanė qenė mė tė kulturuar se ne, pasardhėsit e tyre?!
Unė kam lexue dikund qė para ēdo shtėpie kanė pasė kantat plastike tė mbeturinave dhe me rregul janė bartė nga higjienoteknika ēdo mbrėmje.Rrugėt i kanė pasė tė pastėrta dhe asnjė mbeturinė nuk shihej dot me sy.Ata nuk kanė ditė pėr parti politike kėshtu qė halle tė mėdha nuk kan pasė ndėrveti.
Problemi mė i madh i tyre ishte ajo gara e madhe shpėrblyese me emrin "Bėmirėsi i vitit" ku tė gjithė punonin me mish e me shpirt pėr tė mirėn e tė gjithėve gjat tėrė vitit,respektonin rrethin dhe shoqėrinė pa masė,respektonin kolegėt,fqinjėt,respektonin gratė dhe burrat e tyre,respektonin rendin dhe ligjet qė mbretėronin nė atė kohė ,respektonin edhe tė zgjedhurit legjitim tė popullit.
Pra ,ilirėt sakrifikonin ēdo gjė gjatė tėrė vitit vetėm e vetėm tė bėnin ndonjė tė mirė dikujtė.
Edhe pse pėr mė tė mirėt,shpėrblimi ishte mjaft joshės,ata nuk e qanin fort kokėn pėr shpėrblim sepse mė e rėndėsishmja pėr ta ishte bėmirėsia ndaj tė afėrmit,fqiut apo kolegut. E kur ėshtė fjala pėr shpėrblim,ai ishte njė udhėtim pėr nė Romė,nė pritjen e vitit tė ri me Qesarin dhe Kleopatrėn e nė shoqėrinė e odaliskave famoze romake dhe bakanaljeve erotike.Pra,shpėrbleheshin mė tė mirėt nga secili fis ilir.
Vlen tė pėrmendet qė gjatė shumė viteve tė kėsaj tradite,asnjėherė nuk kishte ndodhė qė ndonjė i shpėrblyer tė kėrkonte azil politik nė Romė sepse nga atdhedashuria dhe dėshira e madhe pėr bėmirėsi,ata u kthenin nė atdhe me karrocėn e parė.

Murgesha
18-04-04, 18:24
Illyria shume bukur e paske shkruar. Te lumte.
Mendoj se po te jetonim ateher normal qe do te ishim te gjithe te kenaqur me ate menyre te jeteses, por nuk mundem ta akceptoj p.sh. nje kthim kohor te personit tim e te jetoj ne ate kohe.
Normal qe te gjitha gjeneratat e kane pas jeten te perpikte e te rregulluar sipas modelit te kohes.

Barbaroza
19-04-04, 09:52
Une mendoj se Iliria ne ate kohe ka qene mbreteri e fuqishme dhe padyshim se edhe rregullat dhe ligjet qe kane mbizoteruar jane aplikuar me perpikmeri.Per keto gjera kisha dashur ta ktheja kohen prapa,por jo edhe per disa tjera :wink:

Honesty^uk.
19-04-04, 22:29
Une mendoj se Iliria ne ate kohe ka qene mbreteri e fuqishme dhe padyshim se edhe rregullat dhe ligjet qe kane mbizoteruar jane aplikuar me perpikmeri.Per keto gjera kisha dashur ta ktheja kohen prapa,por jo edhe per disa tjera :wink:

BArbaroza, a e din ti qiko, se nese e kthen ate kohe, do te marresh mallkimin e shumices se rinise sone te Europianizuar
8)

Barbaroza
20-04-04, 08:55
Honsty^uk.,aq me ben qe do te me mallkonte rinia jone,une rigorozisht i kisha zbatuar ato ligje po te kisha nje vend udheheqes,bile besoj se rinia me vone do te me falenderohej :wink:

sexybrikenda
20-04-04, 14:06
LAZDRAN DO TE JETOJA ME QEF NE KOHEN E ILIREVE VETEM PER NJE GJE QE ATA E DUANIN NJERIN-TJETRIN DHE BESUAN NE DIELLIN DHE GJARPERIN E JO SI SOT DISA PER FEJA NEJSE SPO HI ANEJ HIQ.

turisti
08-08-04, 00:09
JU PERSHENDES. Pyetja me vend,por neper histori,gjithmone populli ka qene viktima e eksperimenteve.Une i kisha transferu politikanet tone ne ate kohe per ta ushtruar praktiken e pastaj,mvaresisht nga gjendja e tyre kur te kthehen,kisha vendos vet. :P

Gentiani
08-08-04, 00:40
Ha, hahahaaaaaaa o mos tė ju mbetet fare merak qė tė ktheheni atje, se pėrsėri do tė na duhej tė kthehemi nga fillimi nė tė njėjtin vend ku gjindemi tani :lol: pse nuk po thuani, ku ti kishim ata, tė jetojnė nė kėtė kohėn tonė, e besa do tė na falėnderoheshin!

Kthehuni po deshėt, vetėm njė gjė mos harroni, atje nuk ka internet dhe forum diskutimesh dhe ju mbetet tė komunikoni prej kodrės nė kodėr!

Ah, sa do tė na kishin lakmi, po ta dinin se kėshtu sillet koha, tė ulur pranė PC-sė, pa e lodhur kokėn fare se a duhet tė luftojnė me Romakė e barbarėt tjerė pėrreth.

Njė desha ta cek pėr fund, se vėrtetė nė bazė tė asaj qė ka shkruar historia pėr Ilirėt tregon, se duhet tė kenė pasur shkallė tė lartė civilizimi, krahasuar me barbarėt romakė dhe gjallesat tjera njerėzore, qė fatkeqėsisht i kanė pasur fqinjė!

Para 2500 viteve, nė krye tė shtetit kanė pasur grua-mbretėreshėn Teuta, tregon qartas se nuk ka qenė shoqėri patriarkale... por fatkeqėsisht nė rrugėtimin historik, si duken kanė qenė nė vend tė gabuar dhe me fqinjė tė gabuar dhe iu deshtė qė edhe pasardhėsit e tyre me vonesė ta vazhdojnė rrugėn e tyre, tė ballafaquar me okupatorė tė ndryshėm dhe fate tė vėshtira nė historinė e tyre!

blusky
11-08-04, 15:05
Po more lazdran qysh nuk kishim pas qejf me jetu ne kohen e ilireve,vetem me nje kusht mu kone ti fare prijesi aty per diskutime se te kishe pas hije. :wink:

Nexhati
25-10-04, 22:30
Po more lazdran qysh nuk kishim pas qejf me jetu ne kohen e ilireve,vetem me nje kusht mu kone ti fare prijesi aty per diskutime se te kishe pas hije. :wink:
Ufa blusky eh ty si kshilltare te lazdranit :wink:

Tomori
26-10-04, 19:04
-Jo nuk vin parasish te jetoj ne at kohen e Ilirive,,,,,
-Un per veti kisha pranu te jetoj ne kohen e Amazonkavet,,,,hehehehe kjo esht tamam jete,,,,,

Gentiani
26-10-04, 19:16
-Jo nuk vin parasish te jetoj ne at kohen e Ilirive,,,,,
-Un per veti kisha pranu te jetoj ne kohen e Amazonkavet,,,,hehehehe kjo esht tamam jete,,,,,

Ta besoj! e besa shumė dyshojė qė tė kishin pranuar Ilirėt nė shoqėrinė e tyre :wink: :wink:

Tomori
26-10-04, 19:29
-Jo nuk vin parasish te jetoj ne at kohen e Ilirive,,,,,
-Un per veti kisha pranu te jetoj ne kohen e Amazonkavet,,,,hehehehe kjo esht tamam jete,,,,,

Ta besoj! e besa shumė dyshojė qė tė kishin pranuar Ilirėt nė shoqėrinė e tyre :wink: :wink:
-Pse bre shoqi mos me me pranu???
-Po un vet nuk kisha pranu ata rite pagane qe i kan manifestu!!!
-Ne ket kohe poligalizmi ka qen ne nje nivel shum te larte,,,,jan martu nermjet veti ne fis shum te afert,,,vlera vajzes ka qen zero esht barazu me kafshen,,,,e vallahi me pas sex si kafsh qe edhe kafsha se ben , ta zejm me motren,,,,oooooo Genti shoqi per mua ky ambient nuk me konvenon,,, me vjen te trishtoj,,, kjo esht e verteta nuk mirem me romantizem,,,, per ata kohra para 2000vjetve kjo ka qen normale per konceptin e tyre te mendimit dhe organizimit te jetes,,,,
-Genti ndigjo vllain eja me mua te Amazonkat, se me beso nese thkehesh te koha ilirve ke me u deshpru jasht mase te pershendes tungji :wink:

Gentiani
26-10-04, 19:35
Ēka je ka thua more ?!! :shock: :shock: :shock: edhe atje mbėrrine me i parė se si kanė jetuar :?: :?: :?: Luja Tomori luja, unė nuk kam parė se mundet njeriu tė ecė nėpėr kohė, pos teje :wink: :D :D

Tomori
26-10-04, 19:49
-Po de Genti, kjo esht e verteta ka njerez qe jan mar dhe miren me kte problematik!!!
-Per popujt e lasht si ka qen struktura e tyre Shtetrore, menyra e jeteses, prodhimtarija diplomacija etj,,,,
- Per kte nese keni interes ju kisha preferu qe ti lexoni veprat e ;
Profesorit te nderuar ALEKSANDAR STIPQEVIQ ne librin e tij ILIRET
- Se ky Profesor i nderuar ter jeten ja ka kushtuar hulumtimevet per ILIRET, se ky Profesor i nderuar vet esht Shqiptar, nga Arbanasi i Zadres,
-Genti nese mashtron ky burr, atehere nuk kam koment??? tungji :wink:

Gentiani
26-10-04, 19:56
po, po e kuptova dhe nuk pati nevojė 3 herė me mė treguar :wink: :lol:

Tomori
26-10-04, 20:03
po, po e kuptova dhe nuk pati nevojė 3 herė me mė treguar :wink: :lol:
-Genti, nuk esht qellimisht tre her e postume,,, ma thkente kompjutri e duke menduar se nuk esht postu kam postu edhe dy her ner kur me dual ketu,,,postimi juaj u postua!!!!
-Lus moderatoret mundesisht ti hekin keta postime, le te ngel njera se nuk ka kuptim e njejti tekst te jet tre a kater her, shum palidhje i bie,,,
-Genti, dil ne kafe bre burr e pim ka naj pije,,,,, :wink:

Gentiani
26-10-04, 20:11
po, po e kuptova dhe nuk pati nevojė 3 herė me mė treguar :wink: :lol:
-Genti, nuk esht qellimisht tre her e postume,,, ma thkente kompjutri e duke menduar se nuk esht postu kam postu edhe dy her ner kur me dual ketu,,,postimi juaj u postua!!!!
-Lus moderatoret mundesisht ti hekin keta postime, le te ngel njera se nuk ka kuptim e njejti tekst te jet tre a kater her, shum palidhje i bie,,,
-Genti, dil ne kafe bre burr e pim ka naj pije,,,,, :wink:

Ha, hahahaaaaaa ma mori mendja :wink:

Barbaroza
26-10-04, 20:54
Ani,si vendoset Genti e Tomori???

Tomori
26-10-04, 20:59
Ani,si vendoset Genti e Tomori???
Barbaroz, ri de mos ma prish punen se me Gentin hikim ne Australi,,,, por Genti ka mar obligim ta pyese krokodilin si qendron puna atje me grat!!! E me njofton nese na konvenon hikim bashk me Gentin
Pa shaka e kam :wink:

Barbaroza
26-10-04, 21:01
Ani,si vendoset Genti e Tomori???
Barbaroz, ri de mos ma prish punen se me Gentin hikim ne Australi,,,, por Genti ka mar obligim ta pyese krokodilin si qendron puna atje me grat!!! E me njofton nese na konvenon hikim bashk me Gentin
[b]Pa shaka e kam :wink:

Edhe une pa shaka po ta them.Tema ka marre kahje krejt tjeter!

Tomori
26-10-04, 21:17
Ani,si vendoset Genti e Tomori???
Barbaroz, ri de mos ma prish punen se me Gentin hikim ne Australi,,,, por Genti ka mar obligim ta pyese krokodilin si qendron puna atje me grat!!! E me njofton nese na konvenon hikim bashk me Gentin
[b]Pa shaka e kam :wink:

Edhe une pa shaka po ta them.Tema ka marre kahje krejt tjeter!

-Mir de mos besofsh, hyn nje her te lutem te Kafja Forumit, te rubrika
CILIN PERSON TE FORUMIT KISHIT DASHT ME NJOFTUE

-E po vertetohesh vet moj Barbaroz,,,e din ti se jam i sinqert
Un dhe Gentijani jemi ne koalicion, te msheft shum mir na shkon te dyve hahahaha
-

turisti
26-10-04, 22:01
Ani,si vendoset Genti e Tomori???
Barbaroz, ri de mos ma prish punen se me Gentin hikim ne Australi,,,, por Genti ka mar obligim ta pyese krokodilin si qendron puna atje me grat!!! E me njofton nese na konvenon hikim bashk me Gentin
[b]Pa shaka e kam :wink:

Edhe une pa shaka po ta them.Tema ka marre kahje krejt tjeter!

-Mir de mos besofsh, hyn nje her te lutem te Kafja Forumit, te rubrika
CILIN PERSON TE FORUMIT KISHIT DASHT ME NJOFTUE

-E po vertetohesh vet moj Barbaroz,,,e din ti se jam i sinqert
Un dhe Gentijani jemi ne koalicion, te msheft shum mir na shkon te dyve hahahaha
-


O TOMORE,ti nuk je per AUSTRALI,por per ORBITE,hahahahahahahahahahahahahahahahah. :wink:

adrioni
26-10-04, 22:09
Ani,si vendoset Genti e Tomori???
Barbaroz, ri de mos ma prish punen se me Gentin hikim ne Australi,,,, por Genti ka mar obligim ta pyese krokodilin si qendron puna atje me grat!!! E me njofton nese na konvenon hikim bashk me Gentin
Pa shaka e kam :wink:

Tomori nese don me ardh ne Australi une te deshiroj mireseardhje edhe na nderon sepse ne kete menyre rritet komuniteti yne ketu ne Australi dhe kisha me te thene Welcome to OZ land...por mos harro me e marr edhe Barbozen...ok....see ya mate..... :wink:

Tomori
26-10-04, 22:19
[quote="Tomori"][quote=Barbaroza][b]Ani,si vendoset Tomori nese don me ardh ne Australi une te deshiroj mireseardhje edhe na nderon sepse ne kete menyre rritet komuniteti yne ketu ne Australi dhe kisha me te thene Welcome to OZ land...por mos harro me e marr edhe Barbozen...ok....see ya mate..... :wink:

adrioni, ju falemderohem per mirpritjen tuaj,,,
-Sa per Barbarozen, nuk mundem me te then kurgje,,,
-Pse me mar Barbarozen!!!!
-Un kesmet vi me Gentijanin,,,,na kemi me Gentin beznezin ton te veqant
-Mos te lutem jo Barbaroza, por asnjeres mos ja ben garancin,,euuu mor adrion se ke iden se kta qikat tona sa axhuze qe jan, a me kupton na prish punen mua dhe Gentit,,,pra te lutem asnjenes mos i ban garanci nuk kan pun qikat tona atje, jan te saksionume nen Embargo jan ne hikim prej ktyne e ti thua me i mar me veti,,,te lutem ner perendi mos gabo me va ba vizat, se ateher per mua dhe Gentin dot jet nje Ferr i vertet,,,,te pershendes besoj qe dot jesh ne bes nje her burri folen kaq :wink:

Krokodilli
27-10-04, 08:46
Ani,si vendoset Genti e Tomori???
Barbaroz, ri de mos ma prish punen se me Gentin hikim ne Australi,,,, por Genti ka mar obligim ta pyese krokodilin si qendron puna atje me grat!!! E me njofton nese na konvenon hikim bashk me Gentin
[b]Pa shaka e kam :wink:

Edhe une pa shaka po ta them.Tema ka marre kahje krejt tjeter!

-Mir de mos besofsh, hyn nje her te lutem te Kafja Forumit, te rubrika
CILIN PERSON TE FORUMIT KISHIT DASHT ME NJOFTUE

-E po vertetohesh vet moj Barbaroz,,,e din ti se jam i sinqert
Un dhe Gentijani jemi ne koalicion, te msheft shum mir na shkon te dyve hahahaha
-


O TOMORE,ti nuk je per AUSTRALI,por per ORBITE,hahahahahahahahahahahahahahahahah. :wink:

hahahahahahaha Turisti ,, te pershendes haver se deka tu kesh,,,,,, lene more TOMORIN le te vjen ne Australi,,,, ju kom premtu qe i njoftoj me do femra Plaka ka 100 vjeqare,, SHE MALE,, Tomori eshte kurioz,, me deshir pret ti njoftoj..... :lol: :lol:

turisti
27-10-04, 08:50
JO- JA, "TOMORE" nuk mundet me ardhe sepse plakat hikin prej Australise dhe naj qesin pune ketu.Me mire eshte te ballafaqohemi me nje - Tomore - ,de sa me :arrow: 100,hahahahahahahahahahaha.


Pershendetje, TURISTI.

Krokodilli
27-10-04, 08:50
ME DESHIR DO TE KTHEHESHA NE KOHEN E ILIRVE VETEM PER 1 DIT,,,, TE MESOJ HISTORIN E VERTET ,, MENYREN SE SI KAN JETUAR ETJ ETJ,, ..

Ilirja qe e diskutoj kete tem ne faqen e par,, tha se kan qen punetor ,, kan rrespektu njeri tjetrin,,, por e tha nje gje shum qesharake,,,,, se si ne kohen e ilireve kan pas shporta te plastikes me hedh mbeturinat......

nuk tha te pakten shporta prej gurit por prej plastikes... ju pershendes :wink:

Gentiani
27-10-04, 18:38
Ani,si vendoset Genti e Tomori???
Barbaroz, ri de mos ma prish punen se me Gentin hikim ne Australi,,,, por Genti ka mar obligim ta pyese krokodilin si qendron puna atje me grat!!! E me njofton nese na konvenon hikim bashk me Gentin
[b]Pa shaka e kam :wink:

Edhe une pa shaka po ta them.Tema ka marre kahje krejt tjeter!

-Mir de mos besofsh, hyn nje her te lutem te Kafja Forumit, te rubrika
CILIN PERSON TE FORUMIT KISHIT DASHT ME NJOFTUE

-E po vertetohesh vet moj Barbaroz,,,e din ti se jam i sinqert
Un dhe Gentijani jemi ne koalicion, te msheft shum mir na shkon te dyve hahahaha
-

He, hehehe Tomori, nuk ka kurrfarė koalicioni se unė jam tejet transparent, nėse nuk beson shko pra te kafja e forumit dhe te Rubrika, Po tė ishit Moderatorė cilit...?

Vetėm ėshtė ēėshtja kur e sjellim nė rend dite dhe tė shkojmė direkt nė Votime :wink:

Tomori
27-10-04, 19:39
Po tė ishit Moderatorė cilit...?[/i]

Vetėm ėshtė ēėshtja kur e sjellim nė rend dite dhe tė shkojmė direkt nė Votime :wink:

- Genti, te lumt shum mir ja ke bere, kjo esht strategjija jon e msheft, mbas ksaj shkrimit dot zbulojm cilit antar jan per eliminimin e Tomorit, a nuk jan te vetedishem qe vet hin ne grack,,,hehehe
-Genti strategjija yn dot dal efikase,,,,armiqt ton dot ndeshkohen rend!!!
-Genti shoqi te pershendes, tna roje Forumi Dardanija, me gjith shoqerin tone,,, tungji o sternipi i Mbretit GENTI, te ILYRIS :wink:

yllka
19-01-05, 12:33
Lazdran me qef,ani une TEUTA e ti AGRONI :wink: nice ah :wink:

sarasara
25-01-05, 13:46
paj valla e kisha provu qit kohe pse jo po normal veq per nja 2 ore ma shum jo.

lazdrani
12-07-05, 16:02
A thue kanė qenė mė tė kulturuar se ne, pasardhėsit e tyre?!
Unė kam lexue dikund qė para ēdo shtėpie kanė pasė kantat plastike tė mbeturinave dhe me rregul janė bartė nga higjienoteknika ēdo mbrėmje.Rrugėt i kanė pasė tė pastėrta dhe asnjė mbeturinė nuk shihej dot me sy.Ata nuk kanė ditė pėr parti politike kėshtu qė halle tė mėdha nuk kan pasė ndėrveti.
Problemi mė i madh i tyre ishte ajo gara e madhe shpėrblyese me emrin "Bėmirėsi i vitit" ku tė gjithė punonin me mish e me shpirt pėr tė mirėn e tė gjithėve gjat tėrė vitit,respektonin rrethin dhe shoqėrinė pa masė,respektonin kolegėt,fqinjėt,respektonin gratė dhe burrat e tyre,respektonin rendin dhe ligjet qė mbretėronin nė atė kohė ,respektonin edhe tė zgjedhurit legjitim tė popullit.
Pra ,ilirėt sakrifikonin ēdo gjė gjatė tėrė vitit vetėm e vetėm tė bėnin ndonjė tė mirė dikujtė.
Edhe pse pėr mė tė mirėt,shpėrblimi ishte mjaft joshės,ata nuk e qanin fort kokėn pėr shpėrblim sepse mė e rėndėsishmja pėr ta ishte bėmirėsia ndaj tė afėrmit,fqiut apo kolegut. E kur ėshtė fjala pėr shpėrblim,ai ishte njė udhėtim pėr nė Romė,nė pritjen e vitit tė ri me Qesarin dhe Kleopatrėn e nė shoqėrinė e odaliskave famoze romake dhe bakanaljeve erotike.Pra,shpėrbleheshin mė tė mirėt nga secili fis ilir.
Vlen tė pėrmendet qė gjatė shumė viteve tė kėsaj tradite,asnjėherė nuk kishte ndodhė qė ndonjė i shpėrblyer tė kėrkonte azil politik nė Romė sepse nga atdhedashuria dhe dėshira e madhe pėr bėmirėsi,ata u kthenin nė atdhe me karrocėn e parė. :wink:

Kodra
12-07-05, 20:26
Po fanatsoi pake por me gjithe deshire do te jetoja ne kohen e ilireve qe Zot e kane pasure Diellin.....Iliret jane thelbi i jone .....Cka mendoni ju per Iliret :wink:********
********
********

lazdrani,tė pėrshėndes i nderuar,

unė pėr veten time e them me plotvetėdije dhe me dėshirė tė papėrshkruar ,qė edhe unė si ti do tė jetoja nė kohėn e ilirėve.


Me Nderime

Kodra

Tomori
18-10-05, 21:23
paj valla e kisha provu qit kohe pse jo po normal veq per nja 2 ore ma shum jo.
hahahahahaaaaa,,,,, qysh bre veq 2ore... :lol: :lol: :lol: :lol:

anna
19-10-05, 11:19
me shume deshire nja 1 vjet qeshtuu ma shume jo!! :wink: srrieht pa komoditete e ketij shekulli..... :wink:

Daja POLIC
23-10-05, 22:12
kisha pas deshir vetem per njeh qellim me i luftu greckt edhe romakt :lol: :lol: :lol: por me armatimin e kohes moderne :lol:

Domira
23-10-05, 23:16
kisha pas deshir vetem per njeh qellim me i luftu greckt edhe romakt :lol: :lol: :lol: por me armatimin e kohes moderne :lol:
E cka po qesh o polic?

Rizuana
26-10-08, 15:27
Vallah jo s'kisha desht, shume ne kohe t'mire po jetoj nuk e kisha ndrru ;)

Jana
26-10-08, 17:30
As une s'kisha dasht se me kto kushte kaq te mira edhe po ankona e del mo me pas kon en at koh sdi qysh kisha mujt me jetu....

jadore
26-10-08, 22:53
nje here dhe nje kohe e kam pasur nje deshire te tille , ndoshta nga koha 12 vjeqare deri gjate viteve te para te studimit , jo kushtet e tyre te jeteses por nga planimetrite e ndertimeve qe posedonin ..pastaj dhe kjo teke u zhduk , kur nisa te kuptoj qe epokat bashkohore sjellin me komoditet ne te jetuar..

Trina_1
14-12-08, 18:17
Po me shum qef , veq me pas si kan qen vajzat ne ate koh ,,, sepse me kan thon keshtu << o bobo te ishe kon ne kohen e ilirve nuk ta kishin lon kund vendin djemt >> :rolleyes:

Amina
14-12-08, 21:15
Veq deri sa kisha marr disa informata per nje punim per "Tetrarkin": gjat ketij punimi me qudit fakti se shume udheheqe ushtarak dhe cezar te asaj kohe (shekulli 3 dhe 4 ) kan pas prejardhjen nga Iliria.

krijuesiii
17-12-08, 18:57
...heu nostalgjikete e bacit sa te zgjuare qe jeni...

...Iliria ka qene bota me enigmatike e Evropes thone se kane qene detare te zgjuar ndertues anijeshe, kane pasure nje karakter dhe moral te ngriture kane qene si indivita dhe grupacione te forte ndersa ne bashkesi dhe apo si kombe kane qene shume te dobete, sepse i kane zhvilluar luftarte e tyre ne Princiapta te vogela dhe ne te shumten e rasteve jane thyere si thupra te ndara...

...Kane pasure pra unin e lartengriture(mendjemedhenje) siq kam mbeture deri ne dite e sodit si vese i mallkuar edhe i Shqipetareve te sodite qe thirren ne Ilire, vetem luftarart e tmerrshme i kane bashkuar deri diku, sepse kurr nuk kane diture te bashkojne energjite krijuese, vepruese dhe sfiduese edhe pse kane pasure si race nje intelekt shume te zhvilluar dhe nje stil jetes te ngrite e te rregulluare sidomos ne mod veshje e mbathje...

... Ballkani i sotshem ishte Iliria eshte vendlindja e jone dhe ate e kemi borgje ta lirojme nga hordhite sllave dhe greko -romake eshte detyrim i shenjte qe duhet te barte cdo shqipetare cdo Ilire i sodit...

...Zoti na fali Ilire na nderoje me kete emer prandaj punoni qe edhe ne ta nderojme me vepra...tungiii

emine
17-12-08, 19:43
ncuk ,se ska pas internet ateher,,,,,,,,,,

Oqeani
17-12-08, 20:41
Eh - me rahat- ta ara- te lopa, te delja- nje kerr dru per dimer...

Tash per 24 ore 23 po duhet me vrapue nga veriu ne jug, ne lindja ne perendim !