PDA

View Full Version : Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!


lazdrani
18-04-04, 17:19
Pse :?:

Barbaroza
19-04-04, 09:16
Lazdrani,pershendetje per temen!
Ta them te drejten,me pat vajtur mendja te hap edhe une kesi teme,por ju qelluat me i shkathte.
Me vjen shume keq qe te ne ende behen kesi dallime.Ne jemi nje popull numerikisht jo edhe shume i madh dhe shpesh befasohem kur mendoj si e injorojme njeri-tjetrin me kesi lloj dallimesh.Keto ndasi nuk na avancojne perpara.
E sheh sa te prapambetur jemi ne shqiptaret ne bote,e kendej brenda,mes nesh,krekosemi se jemi"Une jam Une",e ne fakt jemi shume,shume larg qyteterimit.
Nuk them se une s'kam bere dallime me heret,por me pjekurine time,fillova te mendoj me larg.Verejta se kryesorja eshte te jesh njeri me kulture dhe edukate te formuar familjare,e nese i ke keto,atehere je edhe i qyteteruar.

Murgesha
19-04-04, 09:21
Eshte e vertet se behet dallim i madh mes qytetareve dhe katundareve.
Qytetaret mendojne se katundaret jane njerez te pa gdhendur, jane te pa emancipuar.
Katundaret mendojne se qytetaret jane njerez te shpelare per nga morali.
Keto bindje dhe dallime kane egzistuar qysh moti.
Se pse eshte keshtu kjo une nuk mund ta dij.
Por nga ana tjeter katundaret jane njerez te dhene pas puneve te fashatit, jane njerez me te ngrohte, me mikprites.
Qytetaret jane njerez te dhen pas punes shteterore, jane me te ftohte, dhe jo shum mikprites.
Keto nuk jane fjalet e mia por jane fjalet e thena nga te tjeret.
Ka disa katundar te qyteteruar qe jo vetem se nuk i dojne katundaret por edhe i urrejne. Kjo verehet ne martesat e femijeve te tyre. Jane kategorikisht kunder qe femija i tyre te martohet ne katund, apo te marre katundare. Kjo spjegohet se kushtet per jetese mendohet se ne fshat jane me te veshtira.
Per ket gjendje mendoj se fajin kryesor e kane kushtet ekonomike te dobeta per jetese ne fshat. Ne disa fshate se ne Kosove ka fshate qe ja kalojne me pasuri dhe i kane lakmi jetes se tyre edhe vet qytetaret.
Une per vete nuk bej dallim sa i perket kesaj qeshtje, te gjithe jemi njerez te falur nga zoti.

Cool_Boy
19-04-04, 10:54
Pershdnetje lazdrani

Nje tem shume te bukur e keni hapur urime per temen...Mbasi qe ju keni pyetur per kete une do tja shtoja vetem edhe pak kesaj teme nese me lejoni lazdrani ok!!!!Pse behet dallimi muhaxher dhe sheherrli besoj se keni ndegju edhe per kete???

Une kam ndegjuar per kete keshtu:Muahaxher jane ata te cilet kan ardhur prej trevav tjera pershkak qe okuptari Serb i ka perzan kurse do te tjer thojn se nese jeton ne qytet jeni sheherrli kurse nese jetoni ne fshat jeni muhaxher...Nuk e di sa ehste e sakt por keshtu kam ndegju dhe kur kam pyet keshtu me kan thene..Keni ndonj mendim tjetr ju lutem shkrueni...

Me respekt Cool_Boy

Barbaroza
19-04-04, 12:53
Cool_boy,te them te drejten une s'paskam degjuar per kesi lloj dallimesh per te keq muhaxhir-sheherli!Muhaxhir dhe Jerli po,por keshtu siq thate ju s'paskam degjuar.Sidoqofte une e kuptova pyetjen tende dhe mund te te pergjigjem.Une jam e ardhur nga trevat se serbi i shpernguli me dhune nga Jugu i Serbise dhe qe atehere jemi vendosur ne qytet dhe beso se njihemi ne mesin e tri familjeve me te para ne qytet dhe fakt se eshte ashtu.Kjo eshte e ēuditshme apo jo???

Cool_Boy
19-04-04, 13:30
Barbaroza falm per mire kuptim me pelqej pergjigja juaj se sa do pak po i pershtat mendimit tim dhe qka une vete kam ndegju...Nga cili qytet jeni ???Ju uroj pune dhe jete te mbare kudo qe te jeni...

tung Cool_Boy

lazdrani
19-04-04, 20:00
Eshte e vertet se behet dallim i madh mes qytetareve dhe katundareve.
Qytetaret mendojne se katundaret jane njerez te pa gdhendur, jane te pa emancipuar.
Katundaret mendojne se qytetaret jane njerez te shpelare per nga morali.
Keto bindje dhe dallime kane egzistuar qysh moti.
Se pse eshte keshtu kjo une nuk mund ta dij.
Por nga ana tjeter katundaret jane njerez te dhene pas puneve te fashatit, jane njerez me te ngrohte, me mikprites.
Qytetaret jane njerez te dhen pas punes shteterore, jane me te ftohte, dhe jo shum mikprites.
Keto nuk jane fjalet e mia por jane fjalet e thena nga te tjeret.
Ka disa katundar te qyteteruar qe jo vetem se nuk i dojne katundaret por edhe i urrejne. Kjo verehet ne martesat e femijeve te tyre. Jane kategorikisht kunder qe femija i tyre te martohet ne katund, apo te marre katundare. Kjo spjegohet se kushtet per jetese mendohet se ne fshat jane me te veshtira.
Per ket gjendje mendoj se fajin kryesor e kane kushtet ekonomike te dobeta per jetese ne fshat. Ne disa fshate se ne Kosove ka fshate qe ja kalojne me pasuri dhe i kane lakmi jetes se tyre edhe vet qytetaret.
Une per vete nuk bej dallim sa i perket kesaj qeshtje, te gjithe jemi njerez te falur nga zoti.Plotesisht te drejte,pajtohem me mendimin tende :wink:

turisti
26-08-04, 11:25
Une nuk baj dallimet .Dallimet jane ne kokat e tona. :P :wink:

Tomori
26-08-04, 12:00
-Po dallimi egziston dhe jam i mendimit qe edhe ashtu duhet te jete se ndryshe nuk ka kuptim...kontrastet duhet me qene ne gjdo aspekt e pse jo ndernjet fshatarit dhe qytetarit...

turisti
27-08-04, 23:15
A M I N .

Kullerka
08-09-04, 16:22
tung tung Lazdrani>>>>
E vertet eshte se shum dallim kane qytetaret dhe katundaret e pra kjo eshte dallimi qe e bejne njerzit e pakulturushem dmth.analfaetet kur thojne """kjo katunarka shihe deri sot ka mjel lop e tash po vjen ne internet""" shum kam ndegju e pra aj person qe thot kete ai e tregon vet kulturen qe ka mosrespektin per mua njejt ngjyra,feja,edhe katun e qytet vetem qe njerzit te jene te moralshem dhe me shum edukate!!!!!! :?: :?: :?: :?:

turisti
09-09-04, 10:37
O nuk ka dallim. Qytetaret jane ne katund,a katundaret ne qytet. :wink:

sexybrikenda
10-09-04, 16:49
Lazdran kjo eshte kane gjithmone.Dallime mes pasanikeve dhe te varferve...I urreje keto dallime :wink:

Murgesha
07-07-05, 00:57
E pse de??

schütze
07-07-05, 01:04
sod per sod jan dallime te pa vler

Murgesha
07-07-05, 01:31
sod per sod jan dallime te pa vler

More mos na thuaj ti neve, po shko thuaju katundarėve dhe sheherlive. :lol: :lol: :lol:

schütze
07-07-05, 01:43
sod per sod jan dallime te pa vler

More mos na thuaj ti neve, po shko thuaju katundarėve dhe sheherlive. :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: po nuk e dita kush veti :P :P :P :P

rilinda
08-07-05, 18:28
krejt katunar valla jemi e dallimet katunar-qytetar jane veq dallime te pabaza edhe sa me ja dhan vetes ma nalt themi se kinse jemi QYTETAR.

E prejardhjen nga e kemi????

Kete pyetje shpesh e harrojm e kur t'i fyejm "katunart" ne at grup i fusim edhe paraardhesit tane. :?

Urata
09-09-05, 06:59
Pse :?:

Nga pazhvillimsia si njerez.

GURI SYLAJ
09-09-05, 09:26
Kur ke pare e ke let
ville ne katund e shtepi n'qytet.
ne katund arrshafi e flija,
ne qytet mishi e rakia.
Ne katund uje te kronit te qarrit
ne qytet tranguj t'pazarit.
Si n'katund e si n'qytet,
kur ka pare ka lezet.

Me nderime Guri Sylaj

Domira
09-09-05, 10:23
Kur ke pare e ke let
ville ne katund e shtepi n'qytet.
ne katund arrshafi e flija,
ne qytet mishi e rakia.
Ne katund uje te kronit te qarrit
ne qytet tranguj t'pazarit.
Si n'katund e si n'qytet,
kur ka pare ka lezet.

Me nderime Guri Sylaj
NO COMMENT!

turisti
09-09-05, 10:40
Kjo eshte ndarja me e palogjikshme,idioteske dhe me e pakuptimt te cilen e kam ndegjuar qysh ne femijeri dhe te cilen kurre nuk e kam pranuar.

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Sy_kaltra
09-09-05, 17:43
Nuk e kuptoj Pse ka disa qe e bejn kete dallim mes Fshatarve dhe qytetarve :roll:
Per mendimin tim Veq Karakteri i njeriut te dobet e ben kete dallim.
I adhuroj te gjitha fshatrat Po ashtu te Gjith fshataret :wink:
Ne te ardhemn mendoj,,Te punoj edhe nje koh dhe kur te kthehem ne Kosov te Mbaroj nje shtepi ne Fshat ,,,Sepse tek disa persone vlen veq perulja mendje madhesia jam qytetar edhe pe prek qiellin..( Gabim e kan ata qe mendojn ashtu ) Jam e lindur e ritur ne qytet ,,Mirpo si Familje Gjdo her kemi adhuruar Fshatin dhe Fshataret ,,,Dhe ska jet pa Fshatar si per Luft si per konak si per bajrak per tanat jan te paret :wink: :wink:

mjellma
09-09-05, 18:07
Nuk di pse njerzit bej dallime si qytetar sikur fshatar gjdo kush e ka at vleren e tij njerzore mos i vlersoni njezit nga dukja dhe nga vendi ku jetojn per qmojeni si njeri me vler te lart

dr1ta
10-09-05, 00:07
Si esht e mundeshme te jetojm pa fshataret e ato pa qytetaret?

Krejt populli nuk mundet me punu neper zyre , as qytetaret neper fusha , skemi jete pa njeri tjetrin . :P

Luana
10-09-05, 00:10
Une per veti jam katunare :D

MemphiSx
10-09-05, 00:14
Une per veti jam katunare :D

Edhe ate krenare bilem ;)

Kush ban ksi dallime une nuk e llogariti qe o njeri :)

Luana
10-09-05, 00:15
Une per veti jam katunare :D

Edhe ate krenare bilem ;)

Kush ban ksi dallime une nuk e llogariti qe o njeri :)e din memphisx :wink:

Zana_ch
10-09-05, 00:19
he he...... une jam qytetare.....ama dallime nuk bej

laliloli
10-09-05, 00:21
UNe jam qytetare qe jetoj ne fshat .Te gjithe jemi qytetare por dikush jeton ne fshat e dikush ne qytet .A thua a ka edhe aso njerez qe bene keso dallime a?????????????????????????????

MemphiSx
10-09-05, 00:25
he he...... une jam qytetare.....ama dallime nuk bej

Ku po t'shkrun ty qe je Qytetare :P :P :D :)

dr1ta
10-09-05, 00:28
UNe jam qytetare qe jetoj ne fshat .Te gjithe jemi qytetare por dikush jeton ne fshat e dikush ne qytet .A thua a ka edhe aso njerez qe bene keso dallime a?????????????????????????????


Ka plot idiota :evil: :wink: :)

Zana_ch
10-09-05, 00:29
he he...... une jam qytetare.....ama dallime nuk bej

Ku po t'shkrun ty qe je Qytetare :P :P :D :)


ne ballin tim shkrun a po don me dite


mvaret se si e merrni kete fjal.......ne kuptimin e fjales se gjere qytetare thirret i terė populli ,a nese i ndajme atehere dihet se si quhen fshataret dhe se si quhen qytetaret dhe pik.

laliloli
10-09-05, 00:31
UNe jam qytetare qe jetoj ne fshat .Te gjithe jemi qytetare por dikush jeton ne fshat e dikush ne qytet .A thua a ka edhe aso njerez qe bene keso dallime a?????????????????????????????


Ka plot idiota :evil: :wink: :)

eshte per tu quditur vertet me keta njerez qe do ti quaja te semure nese ekzistojne

MemphiSx
10-09-05, 00:32
ne ballin tim shkrun a po don me dite


mvaret se si e merrni kete fjal.......ne kuptimin e fjales se gjere qytetare thirret i terė populli ,a nese i ndajme atehere dihet se si quhen fshataret dhe se si quhen qytetaret dhe pik.


Ani de kadale mos t'hyp tensioni qy :P Se si qytetari si fshatari,pik s'pari jan njerz,e mandej vjen ajo kategoria tjeter qe fshatart i qun njerz t'dores dyt apo tret,keshtu qe mos t'djeg ty kurgjo qe t'thash ku po t'shkrun,se une veq pak humor bona :)
T'pershendes vendase t'pata a m'doket ;)

Zana_ch
10-09-05, 00:38
ne ballin tim shkrun a po don me dite


mvaret se si e merrni kete fjal.......ne kuptimin e fjales se gjere qytetare thirret i terė populli ,a nese i ndajme atehere dihet se si quhen fshataret dhe se si quhen qytetaret dhe pik.


Ani de kadale mos t'hyp tensioni qy :P Se si qytetari si fshatari,pik s'pari jan njerz,e mandej vjen ajo kategoria tjeter qe fshatart i qun njerz t'dores dyt apo tret,keshtu qe mos t'djeg ty kurgjo qe t'thash ku po t'shkrun,se une veq pak humor bona :)
T'pershendes vendase t'pata a m'doket ;)

po m'doket edhe mue se te kam vendas

ama ata njez qe i quajn fshataret njerz te dores se dyte apo te tret ata per mua jan si kafshet ...sepse ata vete nuk jane njerz ne radh te pare
qdo njeri ne kete tok e meriton ta kete rrespektin e duhur keshtu mendoi une dhe te gjithe jemi te barabarte

ju pershendes

MemphiSx
10-09-05, 00:41
po m'doket edhe mue se te kam vendas

ama ata njez qe i quajn fshataret njerz te dores se dyte apo te tret ata per mua jan si kafshet ...sepse ata vete nuk jane njerz ne radh te pare
qdo njeri ne kete tok e meriton ta kete rrespektin e duhur keshtu mendoi une dhe te gjithe jemi te barabarte

ju pershendesEhhhh qashtu bre vendase ;) Edhe une njejt sikur ti mendova edhe e postova ;) Po ti se kuptova qe une bona pak humor ose hajgare qysh thojm na Katunart e Gjakoves :D :D :D

Krokodilli
10-09-05, 04:45
he he...... une jam qytetare.....ama dallime nuk bej

Ku po t'shkrun ty qe je Qytetare :P :P :D :)


ne ballin tim shkrun a po don me dite


mvaret se si e merrni kete fjal.......ne kuptimin e fjales se gjere qytetare thirret i terė populli ,a nese i ndajme atehere dihet se si quhen fshataret dhe se si quhen qytetaret dhe pik.


edhe pse jam nga Prishtina,,
dallimi mes fshatarve dhe qytetarve eshte se,, fshataret jan shum ma te shendosh, jetojn me gjat,, kurse qytetaret mushkerit i kan pluhur dhe fitojn semundje shum me shpejt

Sy_kaltra
10-09-05, 10:09
Kush ban ksi dallime une nuk e llogariti qe o njeri :)

Pajtohem me ty Plotesisht :wink:

Vetima
10-09-05, 22:43
sepse kta tyqetit mendoj se jane kishe veq ata ma tmirti e se din se veq ma kantunar se na tkatunit jane :evil:

MemphiSx
10-09-05, 23:01
sepse kta tyqetit mendoj se jane kishe veq ata ma tmirti e se din se veq ma kantunar se na tkatunit jane :evil:


Pse oj Vetima kallxove qe jemi katunar :)

Vetima
10-09-05, 23:03
sepse kta tyqetit mendoj se jane kishe veq ata ma tmirti e se din se veq ma kantunar se na tkatunit jane :evil:


Pse oj Vetima kallxove qe jemi katunar :)


sepse sun u perbiva pa i kritiku kta tyqtetit pak e per ate edhe erdhi deri te kallzimi :lol: :lol:

schütze
11-09-05, 00:15
dallimi asht se Qytetart jan ma te mir se Katunart,e Katunart jan ma te mir se Qytetart :lol: :lol:

Gentiani
11-09-05, 22:51
kam menduar se tė gjithė janė katundarė more kėtu :lol: :lol: :lol: :wink: i lindur nė qytet e rritur nė katund, por mė shumė mbahem me katund.

Ndėrsa sa i pėrket dallimeve, mendoj se ka katundarė qė ėshtė mė qytetarė se vehtė qytetarėt e metropoleve milionėshe, edhe qytetarė qė janė fshatarė e kaluar fshatarėve tė katundit :lol: :lol: :lol:

ose janė nga ata qė nuk e dijnė se ē`janė qyteti e katundi. E pėr ata duhet sqaruar termet pėrmes enciklopedisė :lol: :wink:

Lady Godiva
03-11-05, 14:54
Eshte e vertete qe ende behen dallime mes katundareve dhe qytetareve. Une mendoj se kjo vjen nga fakti qe me te vertete fshatrat tona kane qene me te prapambetura, me te shtypura cdo here andaj edhe njerezit kane ngelur disi me mbrapa kane qene me te vrazhde se jeta e veshtire e ka bere. Gjersa ne qytet jeta ka qene me e lehte, njerezit kane pasur nje kulture me te ngritur se kane pasur raste me shume per t'u shkolluar, kane qene me te bute sepse jeta e tyre nuk ka qene e veshtire dhe e vrazhde...Kurse per nga qeshtja e moralit diteve te sotme une mendoj se neper qytete ka me shume moral mes vajzave se ende ka ngelur ajo edukata dhe kultura e vjeter qytetare ku femra duhet te jete zonje, gjersa keto vashat nga fshati ne ditet e sotme jane me te zhveshura dhe me te pamoralshme se kurre. Ndoshta kjo vjen nga komplexi qe e kane se jane fshatare dhe duan me cdo kusht te behen " moderne" duke u cullakave. Nuk e di nga vjen kjo. Une definitivisht mendoj qe ka ende shume dallime tek ne mes fshatit e qytetit edhe pse kjo mund te tinglloj si racisem, por ashtu esht. Me vjen keq poqese kam ofenduar dikend por ky esht forum dhe kemi te drejte ti shprehim mendimet tona shlire.

Barbaroza
03-11-05, 15:15
Lady Godiva,jo qe duhet prekur dikush nga ky shkrim juaji,por e verteta qendron mu te ky shkrim.Fatkeqesisht,kjo eshte e verteta,por sigrisht se nuk duhet marre ne pergjithesi!

Kalt
03-11-05, 19:19
Ka nje ndryshim aq te madh sa do te duhen shekuj me e ngushtu.
Vecanerisht nder shqiptaret.
Katundari shqiptar jo ne Prishtine por edhe ne New-York me e cu, e ka mendjen te delet e te livadhi.
Jo shkolla por asgje nuk e nderron, sepse prej tradites eshte zor me dal.
Edhe qytetari me injorant nuk barazohet me katundarin me te shkolluar! 8)

rexhaj
03-11-05, 19:48
Ka nje ndryshim aq te madh sa do te duhen shekuj me e ngushtu.
Vecanerisht nder shqiptaret.
Katundari shqiptar jo ne Prishtine por edhe ne New-York me e cu, e ka mendjen te delet e te livadhi.
Jo shkolla por asgje nuk e nderron, sepse prej tradites eshte zor me dal.
Edhe qytetari me injorant nuk barazohet me katundarin me te shkolluar! 8)

Na rrofsh ore(i) Kalt na rrofsh (sa malet) me siguri katundar qenke.hahahahaha

zana e maleve
03-11-05, 20:15
une fare nuk i kuptoj njerezit qe bejne dallime mes qytetareve dhe katunareve.kjo fare nuk pin uje me asgje per mendimin tim.une jam katunare dhe mburrem me kete dhe jam shume koke larte per kete fakt.kam lexuar para shume kohe dikund qe qytetaret kane qene ata te cilet kane ik prej katundit sepse kane bere bela atje dhe nuk kane pase vend ne katund ,gje qe rrjedh qe te gjithe jemi katunare dhe secili edhe nese jetojme ne qytet ne prapseprap e kemi preardhje prej dikund.

Kalt
03-11-05, 20:23
une fare nuk i kuptoj njerezit qe bejne dallime mes qytetareve dhe katunareve.kjo fare nuk pin uje me asgje per mendimin tim.une jam katunare dhe mburrem me kete dhe jam shume koke larte per kete fakt.kam lexuar para shume kohe dikund qe qytetaret kane qene ata te cilet kane ik prej katundit sepse kane bere bela atje dhe nuk kane pase vend ne katund ,gje qe rrjedh qe te gjithe jemi katunare dhe secili edhe nese jetojme ne qytet ne prapseprap e kemi preardhje prej dikund.

Dallimet nuk i bejne njerezit, por ata ekzistojne dhe jane te prekshme.
Pastaj nuk eshte turp qe te pranosh ate qe je.
Njehere ne BBC po flitej per racat e drejtuesja e emsionit i tha nje zezaku "Cfare je ti? Ai u pergjigj "njeri". Po i tha ajo, njeri je, por nuk eshte turp te pranosh qe je i zi.
Pra nuk eshte racizem te pranosh se ti je ai qe je.
Njejte eshte dhe me ndryshimet e nje personi te lindur e rritur ne fshat dhe te nje tjeteri te lindur e te rritur ne qytet.
Ne fshat ose dhe ne qytete te vogla, mbizoteron jeta fisnore, ku cdokush ka frike jo vetem familjen por dhe komshinjte apo dhe me te largetit e fshatit. Pra aty mungon individualizmi!
Njeriu bie pre e paragjykimeve, thashethemeve, ngacmimeve me lehte se ne qytet.
Qyteti sido kudo ka hapesire dhe te lejon individualizem!

Guri i madh
03-11-05, 20:47
jam i lindur ne fshat jetoj koh te gjat ne qytet fshatarve u kam lakmi ??????
por per mue jan te gjith te barabart

Kalt
03-11-05, 20:54
jam i lindur ne fshat jetoj koh te gjat ne qytet fshatarve u kam lakmi ??????
por per mue jan te gjith te barabart

Sinqerisht Guri i madh per cfare ua ke lakmi fshatareve?
A e di si ka thene nje shqiptar i shquar (rreth viteve '40 qe per fat te keq nuk po ja kujtoj dot emerin) se shqiptaret do ti kene punet ne terezi kur te jene zhvilluar fshatrat.
Une nuk kam urrejtje per fshataret kurre, por duhet pranuar se vete kushtet e jetes i kane lene ata shume prapa.
Nje shtet demokratik duhet te krijoje kushtet per qyteterimin e fshatareve, nese do te kesh prosperitet, sepse ne te kundert nuk ka perparim.
Beje me vete nje analize te kushteve te jeteses, zakoneve etj dhe krahasoji.
Vec mos i shih gjerat me nje sy idilist e t'ja nisish duke qa kur lexon Naimin me "Bageti dhe Bujqesi"!

Guri i madh
03-11-05, 22:11
per gjdo njeri aty ku lind esht parajsa por fshatari kur te don e ka qytetin
qytetari ma veshtir e ka ti adaptohet fshatit.
por qka do te ndodh kur te gjith ti versulemi qytetit e ti braktisim fshatrat

laliloli
03-11-05, 22:25
Ka nje ndryshim aq te madh sa do te duhen shekuj me e ngushtu.
Vecanerisht nder shqiptaret.
Katundari shqiptar jo ne Prishtine por edhe ne New-York me e cu, e ka mendjen te delet e te livadhi.
Jo shkolla por asgje nuk e nderron, sepse prej tradites eshte zor me dal.
Edhe qytetari me injorant nuk barazohet me katundarin me te shkolluar! 8)

Une jam qytetar qe jetoj ne fshat dhe keto dallime qe behen ne mes fashatareve dhe qytetareve jane aq te pakuptimta sa qe vetem njerezit me analfabete dhe te mbrapambetur i bejne.
Nuk pajtohem fare se dallimi ne mes te jetes ne fshat dhe ne qytetet e Kosoves eshte shume i madhe.Une mendoj se ky dallim eshte shume i vogel,duke pranuar se qyteterimi dhe civilizimi me pare ka arritur ne qytete,duke filluar nga ato te medha ,te vogla .......
Pa keqkuptime, sot ne cilen do lagje te qytetit te Kosoves te hyshe po edhe ne Prishtine ,mund te kuptosh se nuk dallon shume nga ndonje lagje e fshatit ,duke verejtur rruge me pluhur,ujerat e zeza neper rruge etj.


Me rrespekt Lali

doGzona
03-11-05, 23:09
Pamvarsishte se ku jeton njeriu dhe ne cilen zone , nuk eshte ashtu se qytetari posedon nje kulture me te madhe se fshatari vetem pse vjen nga fshati ose perse i pelqen jetesa ne fshate.
Njeriu mundet edhe te jetoj ne qytet por te jete nen nivelin kulturore njerezore, ose te jetoj ne fshat por te jete nen nivelin kulturor njerezore.
Kultura dhe edukata nuk formohet ne qytet por ne rrethin familjare dhe ate edukativ.
Fshati nuk mundet pa qytet dhe as qyteti pa fshat , ndersa kushtet e mundesit ekonomike jane vetem personale dhe nuk kan te bejne asgje me shume e me pak me njera tjetren kam fjalen ne ate se nje fshatar mundet te udhetoj cdo dite me makine ne vendin e punes ne qytet ose te jete ne qytet sa here te doj , pra njera dhe tjetra kan vlerat e medha jetesore por jo qe qytetari eshte me i edukuar se fshatari ose ne menyren e kundert.

Arb
03-11-05, 23:11
Ani qysh e lame kete pune?

Murgesha
03-11-05, 23:15
Ka qytetar tė fshatit qė i urrejnė qytetarėt e qytetit dhe anasjelltas. :lol: :lol: :lol:

laliloli
03-11-05, 23:16
Ani qysh e lame kete pune?

QYsh te thuash ti o Arb po e leme :lol: :lol:

Arb
03-11-05, 23:20
Ani qysh e lame kete pune?

QYsh te thuash ti o Arb po e leme :lol: :lol:

Mos ma le gjithe barre, se se kam takatin me e mbajt bre...

Arb
03-11-05, 23:21
Ka qytetar tė fshatit qė i urrejnė qytetarėt e qytetit dhe anasjelltas. :lol: :lol: :lol:

Mire ja ki mshel gryken ktij dreq thesi...

Heeu po fjalet shpate i ki edhe ti...

Gur i cmueshem i Dardanise je ti!

laliloli
03-11-05, 23:23
Ka qytetar tė fshatit qė i urrejnė qytetarėt e qytetit dhe anasjelltas. :lol: :lol: :lol:

Per fat te keq ka <ndersa keta njerez veshtire eshte per ti kuptuar

Gentiani
03-11-05, 23:24
A filluan sheherlitė e hamamit me dallime a ? :lol: :lol: :lol: :lol:

Arb
03-11-05, 23:26
A filluan sheherlitė e hamamit me dallime a ? :lol: :lol: :lol: :lol:

Po bre ju ngushtofshin trotuaret ktyne...

Gentiani
03-11-05, 23:31
A filluan sheherlitė e hamamit me dallime a ? :lol: :lol: :lol: :lol:

Po bre ju ngushtofshin trotuaret ktyne...

Amin, amin Arb :lol: :lol: :lol: :wink:

doGzona
03-11-05, 23:41
Ka qytetar tė fshatit qė i urrejnė qytetarėt e qytetit dhe anasjelltas. :lol: :lol: :lol:

Po, keto vleresime behen tek disa qe jane te bindur se ndertesa dhe nje banjo me shume eshte edukata e njeriut.

Gentiani
03-11-05, 23:54
Ka qytetar tė fshatit qė i urrejnė qytetarėt e qytetit dhe anasjelltas. :lol: :lol: :lol:

Po, keto vleresime behen tek disa qe jane te bindur se ndertesa dhe nje banjo me shume eshte edukata e njeriut.


O nuk e dijnė qė ja ndalim edhe ujin pėr pije e pėr banjo nuk i mbetet tjetėr, pos tė lahet me ndėrtesėn :lol: :lol: :lol:

Kalt
04-11-05, 09:08
Ka nje ndryshim aq te madh sa do te duhen shekuj me e ngushtu.
Vecanerisht nder shqiptaret.
Katundari shqiptar jo ne Prishtine por edhe ne New-York me e cu, e ka mendjen te delet e te livadhi.
Jo shkolla por asgje nuk e nderron, sepse prej tradites eshte zor me dal.
Edhe qytetari me injorant nuk barazohet me katundarin me te shkolluar! 8)

Une jam qytetar qe jetoj ne fshat dhe keto dallime qe behen ne mes fashatareve dhe qytetareve jane aq te pakuptimta sa qe vetem njerezit me analfabete dhe te mbrapambetur i bejne.
Nuk pajtohem fare se dallimi ne mes te jetes ne fshat dhe ne qytetet e Kosoves eshte shume i madhe.Une mendoj se ky dallim eshte shume i vogel,duke pranuar se qyteterimi dhe civilizimi me pare ka arritur ne qytete,duke filluar nga ato te medha ,te vogla .......
Pa keqkuptime, sot ne cilen do lagje te qytetit te Kosoves te hyshe po edhe ne Prishtine ,mund te kuptosh se nuk dallon shume nga ndonje lagje e fshatit ,duke verejtur rruge me pluhur,ujerat e zeza neper rruge etj.


Me rrespekt Lali

Ti ne mendjen tende e ke mire!
Qyteterimi ne fshatrat tona ka nis, kjo eshte e vertete, por do te duhet shume shume kohe.
Ndoshta behen kanalizime, ujesjellesa, rruge e ku di une, ^po ato jane vetem ana materiale e problemit.
Ndryshimi fillon ne mentalitet!
Kjo jo per faj te fshatarit, por per kushtet e caktuara historike qe ka kaluar e kalon kombi yne dhe nga vete jeta e veshtire qe ben fshati.
Jeta ne fshat nuk i le kohe femijes te formoje nje bote shpirterore te pasur e ta reflektoje kete ne jeten e mepasme.
Dhe kjo bote e ngushte ose meskinitet, i mbetet femijes dhe kur behet i zoti i vetvetes.
Dhe njehere mos e kuptoni keq kur shkruaj keshtu, por secili mund ta beje nje analize te kthjellet!

Murgesha
04-11-05, 11:09
Pėrshėndetje Kalt!

Po ju a i bėni kėto dallime?

Pa hyrė nė detaje se si duhet tė jetė, apo pse ėshtė ashtu.

Murgesha!

Domira
04-11-05, 12:15
Une nuk bej dallim ne mes katundareve dhe qytetareve.
Por, une bej shume dallim ne mes te njerezve te mire dhe njerezve te kqi dhe kete e shpreh zeshem.

Kalt
04-11-05, 13:22
Pėrshėndetje Kalt!

Po ju a i bėni kėto dallime?

Pa hyrė nė detaje se si duhet tė jetė, apo pse ėshtė ashtu.

Murgesha!

Dallimi ndodh vetvetiu dhe per kete nuk eshte nevoja qe te shprehem.

Barbaroza
04-11-05, 14:55
A filluan sheherlitė e hamamit me dallime a ? :lol: :lol: :lol: :lol:

Po bre ju ngushtofshin trotuaret ktyne...

Jo bre jo,veq po diskutojne njerezia.... :lol:

laliloli
04-11-05, 17:58
[quote]Ti ne mendjen tende e ke mire!
Qyteterimi ne fshatrat tona ka nis, kjo eshte e vertete, por do te duhet shume shume kohe.

Qyteterimi dhe civilizimi per fat te keq ka munguar dhe vazhdon te mungoje ende edhe ne fshatrat edhe qytetet tona dhe ky civilizim po shkon paralelisht si ne fshatra edhe qytete(ne qytete ndoshta per disa vite perpara po jo edhe shume).

Ndryshimi fillon ne mentalitet!
Kjo jo per faj te fshatarit, por per kushtet e caktuara historike qe ka kaluar e kalon kombi yne dhe nga vete jeta e veshtire qe ben fshati.

Kombi yne si ne fshat si ne qytet ka kaluar neper periudha te veshtira historike dhe jeta e veshtire ka qene edhe per fshatarin edhe per qytetarin duke perjashtuar rastet .Por marre ne menyre gjenerale jeta ka qene e veshtire per te dyja palet.


Jeta ne fshat nuk i le kohe femijes te formoje nje bote shpirterore te pasur e ta reflektoje kete ne jeten e mepasme.
Dhe kjo bote e ngushte ose meskinitet, i mbetet femijes dhe kur behet i zoti i vetvetes.

Femijet tane, per fat te keq, si ne fshat si ne qytete i jane ekspozuar rruges ,per shkak te mungeses se vendeve te pershtatshme per argetim (lojerat,parqet etj).Me keqardhje e them se ne pozite me te veshtire jane femijet e qytetit,te cilet duke mos pasur vende perkatese per te kaluar kohen ,mund te bien preh e individeve keqberes.

Rrespekt Lali

franko
04-11-05, 18:46
tungi se pari dua te ju pershendes gjithve , dhe sa i perket dallimit mes katundarve e qytetarve jon veq ata qe nuk din qesht kultura dhe rrespekti familjar i mungon msohi te rrespektoni se kto gjana veq te shqiptaret ndodhin kaloni mir ju pershendes gjithve :roll: :wink: :cry: :x :twisted: :evil: :lol: 8)

Kalt
04-11-05, 19:06
tungi se pari dua te ju pershendes gjithve , dhe sa i perket dallimit mes katundarve e qytetarve jon veq ata qe nuk din qesht kultura dhe rrespekti familjar i mungon msohi te rrespektoni se kto gjana veq te shqiptaret ndodhin kaloni mir ju pershendes gjithve :roll: :wink: :cry: :x :twisted: :evil: :lol: 8)

A e ke pa Uken e Qumilit (Sevdai Radogoshit)?
A ja ka mshu kot ai Qumili vec per hajgare a asht me te vertete ashty?
Provoje te kunderten!

Barbaroza
04-11-05, 20:16
Kam filluar te mendoj se me rendesi eshte te qenit Njeri sepse disa po mi gerdisin edhe qytetaret edhe katundaret! :evil:

Gentiani
04-11-05, 23:28
A filluan sheherlitė e hamamit me dallime a ? :lol: :lol: :lol: :lol:

Po bre ju ngushtofshin trotuaret ktyne...

Jo bre jo,veq po diskutojne njerezia.... :lol:

Mirė e kanė njerėzia qė diskutojnė e edhe shumė mė mirė qė ekzistojnė qytet e fshat, ēfarė kishin diskutuar njerėzimi pa ekzistimin e tyre ? :lol: :lol:

Gentiani
04-11-05, 23:33
tungi se pari dua te ju pershendes gjithve , dhe sa i perket dallimit mes katundarve e qytetarve jon veq ata qe nuk din qesht kultura dhe rrespekti familjar i mungon msohi te rrespektoni se kto gjana veq te shqiptaret ndodhin kaloni mir ju pershendes gjithve :roll: :wink: :cry: :x :twisted: :evil: :lol: 8)

A e ke pa Uken e Qumilit (Sevdai Radogoshit)?
A ja ka mshu kot ai Qumili vec per hajgare a asht me te vertete ashty?
Provoje te kunderten!

Po pra, shembulli i Ukės sė Qumilit ėshtė stereotip i yti prej "qytetari". Aspak mos e provo tė kundėrtėn, vazhdoje ashtu siē ja ke filluar se ti edhe ashtu e kishte tė vėshtirė tė dallosh qytetin dhe fshatin, ndėrsa tjerat qė ke shkruar me ato pėrkufizimet tua, nuk kalojnė nivelin e mendimit ala Uka tu Qumilit. :wink:

Kalt
04-11-05, 23:51
Falemnderit per "konsideraten" Gentian!
Mos u merr shume me fjalet e mia, por merru me temen.
Mendimi im eshte ai qe eshte dhe nese nuk kam nje nivel me te larte se Qumili, ky eshte faji i Ukes!

Gentiani
05-11-05, 00:02
Falemnderit per "konsideraten" Gentian!
Mos u merr shume me fjalet e mia, por merru me temen.
Mendimi im eshte ai qe eshte dhe nese nuk kam nje nivel me te larte se Qumili, ky eshte faji i Ukes!


Ha,hahaaaaaaaaa Kalt,

ishte pikėrisht mosmarrja e yte me temėn tė filloja "konsideratėn" kėshtu, me shpresė se kthehesh tė mirresh me temėn e jo me Ukėn e Qumilit.

Unė lexova disa shkrime tua dhe jam i bindur, se e din edhe vehtė qė nuk ėshtė ashtu siē keni shprehur pikėpamjet tua, edhe pse mė shumė i vėrejta si ngacmime. Por ja qė gjėrat janė kėshtu, Qytet e Fshat, do tė mė interesonte tė lexoja pėr dallimet qė thua e unė ndoshta ta argumentoj tė kundėrtėn, por jo me shembuj krahasues ala Uka e Leci :wink:

Kalt
05-11-05, 12:21
Gentian une ne fakt i mora fjalet e tua me te vertete si ngacmim e me ato qe shkruajta desha te nxis te tjeret, sepse e kam vu re ne shume shkrime se sa fillon tema, kthehet ajo ne chit-chat dhe se asnjehere nuk i shkohet idese fillestare deri ne fund.
Nejse ky eshte mendimi im.

Tash seriozisht me duhet te shkruaj se pse ka dallim ndermjet fshatit dhe qytetit!

Shqiptaret paten nje qyteterim, por te shtrenguar nga pushtimet e gjata, u deshten te marrin malet per te mbijetuar.
Nga kjo mbyllje e detyruar ne male, u krijua dhe tradita e jeteses primitive.
Primitivitet qe zgjati shume e ne nje hapesire shume te madhe, perjashtuar disa zona ku qyteterimi i ruajti rrenjet e veta e kjo vecanerisht ne Shkoder e deri diku dhe ne Durres.
Qyteterimi deri ne mesjete mbeti kryesisht ne Shkoder dhe ne nje zone perreth saj. Ndersa zonat tjera vazhdonin te benin ate jeten tipike primitive e baritore.
Pushtimi osman, ndonese ishte nje rrebesh, prapseprap krijoi disa kushte qe shqiptaret te kthehen serish ne qytete.
Pas kesaj nisen te krijohen qytete te reja si: Peja, Tirana, Gjakova, Elbasani, Tetova, Korca, Shkupi etj.
Duhet theksuar se ne keto zona ekzistonte nje berthame e kultures qytetare, por ajo mori nje hov shume te madh.
U fut zejtaria, tregetia, transporti, maredheniet me jashte, urbanizimi, bashkejetesa ne fe e kombesi te ndryshme, u hapen objekte kulti etj.
Vec kesaj nisi krijimi i nje "aristokracie" tipike orientale, me titujt e beut e te agait etj.
Ndersa ne zonat e tjera as qe behej fjale per dukuri te tilla!
Ne kete periudhe nisi dhe diferencimi ndermjet jeteses fshatare dhe asaj qytetare. Diferencim i cili ndihet fort sot e kesaj dite.
Megjithe ndryshimet e medha social-ekonomike te pas Luftes se II Boterore, deri ne ditet e sotme, vazhdon ende te ndihet ky ndryshim, qe per nga lloji eshte ndoshta tipik shqiptar.
Eshte tipik shqiptar se merret per reference vete niveli kulturor e qytetar brenda shqiptar, se nese merret si reference Evropa, atehere lehtesisht thuhet se shqiptaret jane ende nje shoqeri me mentalitet fshataro-feudal, pa marre parasysh nese jetohet ne qytet apo ne fshat.
Cdokush prej nesh mund te dalloje menjehere, ndryshimin e qyteterimit evropian nga ai shqiptar, sikur te jetosh qofte dhe disa dite ne fshatin me te vogel evropian, lere me sikur te jetosh ne nje qytet metropol.
E di qe pas ketij shkrimi do te kete kundershti e mospajtime, por marre ne pergjithesi ne jemi ende te gjithe fshatare evroipiane!

doGzona
05-11-05, 21:02
Kalt, nuk pajtohem med isa shkrime dhe thenje te juaja.
Ne kohen kur shqiptari mirrej me art e me boten e qytetrimit , akoma Evropjanet ishin ne nivelin e ulet te kesaj bote.
Si shembull mund ta marrim aktorin tone shqiptar Aleksande Moisiu qe gjindet i vorrosur ne Llozane te Zvicrres.
Pas ketij , mundemi ta marrim edhe veshjen shqiptare qe e lexojme tek Bajroni , nje nder veshjet me te cmuar te asaj kohe, dhe serenadat me te pasura muzikore te Korces qe akoma nuk ishin te njohura per Evropen , pra eshte e padrejte te thuhet se shqiptaret jane fshataret e Evropes , por mund te thuash se shqiptaret jane populli me i shkelur dhe se mungesa e lirise ka ndikuar ne mos zhvillimin ekonomik te shqiptareve , sepse ishim pjese e shfrytezimeve te huaja.
Cdo kund kuk a dalur dhe emigruar shqiptari , ai ka treguar nje kulture te pasur dhe ka lene pershtypje si ne art , arkitektur , letersi , humanizem etj etj.
Pra , mos te dalim nga tema , por dallimet mes fshsatareve dhe qytetareve jane vetem per ate qe mendon se nje banjo e bene me te kulturuar dhe me te ditur sic e kam cekur dhe nje here me par , ose nje tepison me shume, perkundrazi i mencuri , i kulturuari , nuk e merre as mesimin as kulturen neper token e asfaltuar , por e merre se pari nga familja , shkolla dhe nga motivi per jeten.
Fshatari nuk ka perse te ndjej veten me te pa kulture sesa qytetari ,sepse ne kulturen e fshatarit ka edhe me shume se sa vetem fjala kulture .

Krokodilli
06-11-05, 03:26
Kalt, nuk pajtohem med isa shkrime dhe thenje te juaja.
Ne kohen kur shqiptari mirrej me art e me boten e qytetrimit , akoma Evropjanet ishin ne nivelin e ulet te kesaj bote.
Si shembull mund ta marrim aktorin tone shqiptar Aleksande Moisiu qe gjindet i vorrosur ne Llozane te Zvicrres.
Pas ketij , mundemi ta marrim edhe veshjen shqiptare qe e lexojme tek Bajroni , nje nder veshjet me te cmuar te asaj kohe, dhe serenadat me te pasura muzikore te Korces qe akoma nuk ishin te njohura per Evropen , pra eshte e padrejte te thuhet se shqiptaret jane fshataret e Evropes , por mund te thuash se shqiptaret jane populli me i shkelur dhe se mungesa e lirise ka ndikuar ne mos zhvillimin ekonomik te shqiptareve , sepse ishim pjese e shfrytezimeve te huaja.
Cdo kund kuk a dalur dhe emigruar shqiptari , ai ka treguar nje kulture te pasur dhe ka lene pershtypje si ne art , arkitektur , letersi , humanizem etj etj.
Pra , mos te dalim nga tema , por dallimet mes fshsatareve dhe qytetareve jane vetem per ate qe mendon se nje banjo e bene me te kulturuar dhe me te ditur sic e kam cekur dhe nje here me par , ose nje tepison me shume, perkundrazi i mencuri , i kulturuari , nuk e merre as mesimin as kulturen neper token e asfaltuar , por e merre se pari nga familja , shkolla dhe nga motivi per jeten.
Fshatari nuk ka perse te ndjej veten me te pa kulture sesa qytetari ,sepse ne kulturen e fshatarit ka edhe me shume se sa vetem fjala kulture .

ME DUHET TE SHTOJ EDHE UNE DIQKA LIDHUR ME KETE TEM

PSE BEJM DALLIME MES QYTETARVE DHE FSHATARVE?

bejm dallime sepse ka dallime

sa i perket shkrimit te DoGzones
haha shum mu duk interesant,,,, ne shqiptaret e dim historin ton , por kjo se qka thua ti e nderuara DoGzona nuk eshte e njohur nga popujt Evropian dhe eshte e papranueshme nga bota.........

edhe pse me deshir e pranoj se eshte e vertet, enderroj qe te dal ne shesh njedit, dhe te njihet historia e popullit shqiptar ashtu siq njihet historia greke neper bot....

por jemi shum mbrapa me histori, keshtu qe per boten e jashtme jemi ende shum te panjohur (kete e them me keqardhje :cry: )

p.s e nderuara doGzona rrespektoj shkrimet e juaja por e them me keqardhje shkaku se te gjitha keto te mira te popullit ton nuk i njeh askush..

doGzona
06-11-05, 03:42
Me qudit shkrimi i juaj i nderuari Krokodilli , duke e ditur se bota dhe Evropa e njef fare historin tonė te vjeter ILire , por nuk po shkojm ne temen e historis.
Aleksander Moisiu eshte nje nder figurat e njoftura ne boten e artit Evropjan, dhe per kete te dergoj edhe nje shkrim per aktorin e njohur qe bota e njef ndersa ju per fat te keq se paskeni ditur.

Aleksander Moisiu


Nie yll i shndritshem ne qiellin e tetrit shqiptar ne fillim te shek. 20 ishte aktori shqiptar Aleksander Moisiu.Moisiu lindi ne Durres,nga nje baba shqiptar nga Kavaja dhe nje nene arbereshe.
Mbas nje femijerie ne Durres,Trieste dhe Graz,Aleksandri 20 vjecar u vendos perfundimisht me nenen e tij dhe dy motrat ne Viene.Ishtje atje,me inkurajimin dhe mbeshtetjen e aktorit austriak Josef Kainz (1858-1910),qe karriera e Moisiut si nje aktoret e medhenj europian te skenes ne vitet e para te shek. 20 filloi.
Vitet ne vazhdim e gjeten ate ne Prage dhe pastaj ne Berlin,ku ai u be aktori i favorizuar i Max Reinhardit (1873-1943).Ai beri nje turne shfaqjesh me trupen teatrale te Reinhardit dhe 100 trupa nderkombetare te tjera ne vende te ndryshme te Europes dhe te Amerikes Jugore dhe Veriore.
Akoma i pakrahasueshem mbetet roli i Fedias ne "Kufoma e gjalle" e Leon Tolstoit,interpretuar 1400 here prej tij dhe i shikuar nga me shume se gjysem milioni spektatore ne bote.Moisiu ndoqi Ansamblin Reinhard ne Rusi ne 1911 dhe u duartrokit shume ne Shen Peterburg nga kritiku dhe dramaturgu Anatoliy Lunacharsky (1875-1933) per interpretimin e tij te Edipit.
Duke u bere nje aktor universal,repertori i tij i interpretimeve te gjithe boten e dramaturgjise europiane qe nga tragjedianet e lashte te Greqise e deri ne shkrimtaret modern te shek. 20.Ai ishte i pari ne Europe qe interpretoi karaktere nga Strindberg,Tolstoi,Cehov,Pirandelo,Hofmanstal etj.
Midis roleve te tjere per te cilet Aleksander Moisiu mbahet mend ne vecaneri jane Hamleti,Fausti,"Trupi i gjalle" i Tolstoit dhe Dubedati ne "Dilema e Doktorit" te George Bernard Shaw.
Ky aktor i kompletuar,nderkombetar dhe novator u dallua per nje stil interpretimi origjinal te paimitueshem,per nje ze unik te bukur,temperament dinamik,force te te bredshme dhe te jashtme shprehese dhe interesimin e tij ne zhvillimet sociale te njerezimit ne bote.
Megjithese ne thelb ishte aktor skene,Aleksander Moisiu u shfaq ne 10 filma nga viti 1910 deri ne vitin 1935,nga te cilet 7 filma pa ze dhe 3 me ze.
Megjithese i njohur boterisht,ai asnjehere nuk harroi vendin e tij.Ne vitin 1934,me kerkese te tij autoritetet shqiptare te asaj kohe i dhane atij pashaporten shqiptare.
Aleksander Moisiu vdiq ne 22 Mars te 1935 dhe u varros ne varrezat Morcote duke veshtruar liqenin Lugano ne Zvicer.
Per nder te tij Shkolla e Larte e Drames ne Tirane dhe Teatri Profesional ne Durres kane marre emrin "Aleksander Moisiu".
Pervjetori i 60-te i vdekjes se tij u perkujtua ne Shqiperi ne vitin 1995,me Vitin Artistik dedikuar Aleksander Moisiut,sponsorizuar nga Fondacioni Aleksander Moisiu i ndodhur ne Durres.

Personalitete te kultures boterore mbi artin e Moisiut

"Une gjeta te Moisiu aktorin e verteta* qe kerkoja"
nga Max Reinhard-Reformator i skenes gjermane

"Moisiu ishtte aktori me i fuqishem i skenes se Reinhardit"
nga Emil Faktor,kritik i teatrit gjerman

"Shprehja e shpirtit te Moisiut kur ai e vente ne sherbim te botes poetike ngjante me lojen e harkut ne violinen e Stradivarit,kur mjeshtri interpretonte Bethovenin"
nga Gerhard Humptmann,dramaturg gjerman i shquar

"Hamleti eshte shkruajtur per Moisiun dhe Moisiu eshte lindur per te interpretuar Hamletin dhe vetem Hamletin,vetem ai"
nga Max Brod,shkrimtar dhe mik i ngushte i Franc Kafkes

"Zeri,mimika dhe gjestet e Moisiut shfaqin dicka unike,dicka e cila nuk ishte pare me pare asnjehere ne skenen boterore te artit"
nga Franc Kafka,shkrimtar gjenial

"Pershendes Aleksander Moisiun te cilit i jam mirenjohes pergjithmone si nje nga interpretuesit me madheshtore te shume karaktereve te mi"
nga Luigi Pirandelo,shkrimtar dhe fitues i cmimit Nobel

"Njeri i Vendeve te Jugut,gjithmone njeri i Vendeve te Jugut.Me qellim qe te mos ngrinte,ai merrte me vete diellin e vendit te tij kudo qe shkonte.
Kudo qe do te jeni me te ju do te mesoni dicka te re nga thelbi i realitetit te botes"
nga Stephen Zweing,shkrimtar austriak i mirenjohur

"Nepermjet interpretimit te rolit te Hamletit,Moisiu fitoi dashurine e spektatorit francez"
nga Andre Antuan,reformist i teatrit francez

"Njerezit dhe artistet e medhenj si Moisiu i perkasin botes se tere"
nga K. Stanislavsky,reformist i skenes boterore

"Te gjithe kombet jane te te njejtit mendim per sa i perket rendesise se emrit te Aleksander Moisiut"
nga Asta Nilsen,artist danez me fame boterore

Krokodilli
06-11-05, 05:13
Dogzona flm per postimet lidhur me Aleksander Moisiun, edhe pse shum nga keto i kam ditur........

mu ky shkrimi me beri pak te habitem...

Ne kohen kur shqiptari mirrej me art e me boten e qytetrimit , akoma Evropjanet ishin ne nivelin e ulet te kesaj bote

qenka desht qe emri i shqiptarve te perpendet neper qdo liber , qdo kund , ne vend te grekeve te vjeter

p.s te pershendes dhe te flm per postime te tilla

Vetima
06-11-05, 14:55
Ne te shumten e herave ky dallime bahet edhe nga mendjemadhesia e njerzve te "qytetruar".

doGzona
06-11-05, 16:42
Krokodilli , se dij se sa keni njohuri per Karl Gegen dhe rolin e tij ne Evrope , edhe pse po dalim pak nga tema.
A thua se ky do te na sjellte dicka per te treguar mencurin tone shqiptare.

Domira
06-11-05, 18:29
DoGzona dhe Kroki


Ne kete teme nuk behet fjale per personalitete shqiptare prandaj ju lutem keni kujdes dhe per temen ne fjale diskutoni ne menyre te pergjithshme.


Ju falemnderit per mirkuptim.

Gentiani
06-11-05, 21:13
hajde Krokodill hajde rapsod i dallimeve, por nuk na sqarove ato dallimet, pėr tė cilat bėhet dallime ? :wink: :lol:

diskutimin e Kalt e pėrkrah parimisht, pasi ėshtė duke shkuar nė drejtim tė sqarimit tė dallimeve.

A nuk ėshtė baza ekonomike, ajo qė ndikon nė dallimet jo vetėm qytet - fshat, por siē kemi rastin nė dallimet mes shteteve tė zhvilluara dhe pazhvilluara... Nė vendet e zhvilluara kėto dallime qėndrojnė vetėm nė atė se qyteti ėshtė qytet dhe fshati fshat si nocion e jo edhe pėr mentalitete mes kėtyre dyjave.

Barbaroza
06-11-05, 21:38
hajde Krokodill hajde rapsod i dallimeve, por nuk na sqarove ato dallimet, pėr tė cilat bėhet dallime ? :wink: :lol:

diskutimin e Kalt e pėrkrah parimisht, pasi ėshtė duke shkuar nė drejtim tė sqarimit tė dallimeve.

A nuk ėshtė baza ekonomike, ajo qė ndikon nė dallimet jo vetėm qytet - fshat, por siē kemi rastin nė dallimet mes shteteve tė zhvilluara dhe pazhvilluara... Nė vendet e zhvilluara kėto dallime qėndrojnė vetėm nė atė se qyteti ėshtė qytet dhe fshati fshat si nocion e jo edhe pėr mentalitete mes kėtyre dyjave.

Shihe se si nipja ma paska blere mendimin.Jo s'po shkruaj me se po me dhimben gishtat. :lol: :wink:

Guri i madh
06-11-05, 22:07
dallimet ne mes qytetarve edhe fshatarve kishte edhe ne evropen perendimore si domos ne bajern esht bukur e theksuar bawa katundar

por tek ne ne kosov esht pak ma e theksuar

turisti
06-11-05, 22:14
Kam bindje se qytetaret nuk munden mu gjejt lehte ne katund si fshataret ne sheher. :wink:

Fortuna
07-11-05, 03:33
Kalt, nuk pajtohem med isa shkrime dhe thenje te juaja.
Ne kohen kur shqiptari mirrej me art e me boten e qytetrimit , akoma Evropjanet ishin ne nivelin e ulet te kesaj bote.
Si shembull mund ta marrim aktorin tone shqiptar Aleksande Moisiu qe gjindet i vorrosur ne Llozane te Zvicrres.
.

Ke te drejte qe ke permendur Aleksander Moisiun ne ket teme edhe pse spo e kuptoj se pse pasi qe kjo tem qenka per dallime mes qytetareve dhe fshatareve?
Edhe une mburrem me aktorin tone te shquar shqiptar, por nuk pajtohem me ty, kur thua Evropianet ishin nen nivelin e ulet te kesaj bote, se kur veproi ky aktor Evropa nuk ishte e panjohur me lojen teatrale, dhe nuk ishte Aleksander Moisiu ai qe zbuloi teatrin dhe lojen teatrale po ishte kultura evropiane qe ia mundesoi te arrije ne nivelin me te larte te aktrimit. Te kishte vepruar ky aktor kaq i madh ne ate kohe ne Shqiperi, dhe te percillej poashtu ne te gjitha lojerat e tija teatrale po nga aktore shqiptare do te ishte mrekulli qe spaguhet as me ar.
Por fatkeqesisht pikerist se ne Shqiperi ne ate kohe mungonte civilizimi dhe kultura ky njeri u be i famshem ne Evrope e jo ne vendlindje.

Edhe pse po e shof nje perpjekje nga ana jote qe te paraqitesh e kulturuar dhe e qyteteruar ke mangesi ne krijimin e shprehjeve. Te akuzojsh Evropen djepin e kultures dhe qyteterimit se ne ate kohe paska qene ne nivelin me te ulet te kesaj bote eshte qesharake dhe mendim shum i fryre per te mos then pompoz.

doGzona
07-11-05, 04:55
Fortuna;

Paskemi lexuar gabim historin qe nga koha e Ilireve dhe kendej , paskemi harruar shume cka .Nuk eshte ose nuk ishte qellimi i im qe ta perulim kulturen e Evropes por as kulturen tone kombetare aspak dhe asesi ori Fortuna.
Pse na kan shkelur roberuesit dhe sunduesit nuk jemi te fundit ne Evrope , por ja qe tash u bere numer dy qe mendon keshtu.
Kodiket e Shqiperis athua cka te tegojn ty apo nuk te pelqejn aspak.
Paskemi harruar se kur e kemi Univerzitetin Franqeskan ne Shkoder , paskemi harruar edhe punimet e para te bronzit dhe hekurit nga ILiret e shume gjera te tjera.
Mos valle kultura Evropjan e na qenka vetem me qajin Anglez apo si?
Te mos dal nga tema.

Katundar dhe qytetar cili ishte dallimi?
Po , bash ketu esht dallimi se mesa duket ne syrin e juaj ne vlersohemi si katundaret e Evropes apo?

Kalt
07-11-05, 10:17
Sa % e shqiptareve jetojne ne qytete?
Sa % e shqiptareve merren me pune bujqesore dhe blegtorale?
Sa % e shqiptareve qe jetojne ne fshatra pranojne te kene per fqinj nje person tjeter shqiptar te panjohur (lere me per te huaj)?
Sa % e shqiptareve i zgjidhin problemet apo mosmarreveshjet e ndryshme, ne baze te ligjit?
Sa % e shqiptareve e trajtojne femren ne menyre te barabarte?
Sa % e shqiptareve e respektojne mendimin e lire te individit ne familje apo me gjere?
Sa % e shqiptareve votojne per nje person ne baze te aftesive perosnale e jo mbi bazen e lidhjeve te gjakut apo farefisit?
E sa e sa pyetje te tjera, pergjigjet e te cilave te japin idene jo vetem pse ndahet shoqeria ne klasa, por dhe pse perdoret termi fshatar e qytetar!
Desheroj te komunikoj me persona qe i shohin problemet ne thellesi e ne vazhdimesi e jo nga ato qe i shohin problemet me cektesi.
Sa me shpejt qe te qyteterohen shqiptaret, aq me shpejt do te behen ata nje komb konkurues e jo nje popull "tallava"!

Lona
07-11-05, 11:05
Po shpreh mendimin tim se me pelqeu tema dhe njeherit pershendetje per autorin e temes.
Ska rendesi se a jemi katundare apo qytetare por me e rendesishme eshte qe te jemi njeri ne kuptimin e plote te fjales, por edhe sikur te mos kishte dallime ateher te gjithe dot kishin nje thenie qytetar ose katundar, por lirshem mund te them se nuk mund te bejm dallimet qe i perkasin vetive te nje njeriut psh i bukur apo i shemtuar, punetor ose jo punetor, i sjellshem apo jo i sjellshem, etjera e tjera.....
Dallimet gjithmon mund ti bejn veq njerezit primitiv kudo qe jane ...

Mbeteni te pershendetur

lona,

Krokodilli
07-11-05, 14:41
dallimi mes qytetareve dhe fshatarve,,,

Prishtina nje shembull shum i mire,,,,
pastertia e Prishtines Para luftes dhe Pas Luftes
kur ka ndodh ne historin e Prishtines, me dal prej katit te 6 mi hedh mbeturinat ne koke te kalimtarve,,,,

o hashiiiiiiiiiiiiiim a po vjen ne qajjjjjjjjjjjjjjjjjj, prej soliterit nr 1 e thrret at tjetrin ne soliterin nr 4, 2 km distanc :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:
o sa mire me qen shqptar ,
me kalimin e kohes te gjitha rregullohen

Arb
07-11-05, 17:52
A e mur vesh kush kete dallim a jo?

Murgesha
07-11-05, 18:07
dallimi mes qytetareve dhe fshatarve,,,

Prishtina nje shembull shum i mire,,,,
pastertia e Prishtines Para luftes dhe Pas Luftes
kur ka ndodh ne historin e Prishtines, me dal prej katit te 6 mi hedh mbeturinat ne koke te kalimtarve,,,,

o hashiiiiiiiiiiiiiim a po vjen ne qajjjjjjjjjjjjjjjjjj, prej soliterit nr 1 e thrret at tjetrin ne soliterin nr 4, 2 km distanc :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:
o sa mire me qen shqptar ,
me kalimin e kohes te gjitha rregullohen

Kroki nė njė vend dikund keni shkruar se nė Melburn tė Australisė jetojnė mbi 40.000 shqiptarė.
Na thuaj tė lutem sa kanė arriturr ata shqiptarė qė jetojnė atje ta ndytin dhe ta bajnė tė papastėr atė qytet?
Po tė pyes me shpresė se gjithė ata shqiptar qė jetojnė atje nuk janė tė gjithė Prishtinas qė ja dijnė rendin qytetėrimit dhe civilizimit.

Naki
07-11-05, 21:02
Dallimet dhe Krahasimet janė tė Natyrėshme nė Ēdo Segment tė Jetės,Do tė ishte Monotone tė Jetohet nė Homogjinitet.
Edhe Njerėzimi,Mėnyra e Jetės Ka pasur evolucion Duke i shfrytėzuar Mundėsit Gjeografike,Materiale,Mendore po edhe Trashegimin Stėrgjyshėrore.
Nuk do tė ishte e mirė Ndarja dhe Dallimet tė mbizotronin nė pikpamjen sociologjike nė kėndėveshtrimin Negativ sepse kjo ndikonė nė ftohjen e raporteve ndėrnjerzore.

Mjerishtė Kjo ndarje dhe dallim Egzistonė edhe nė shoqėrin tonė dikundė mė e shprehur e dikundė mė e zbehtė.
Mendojė qė kushtet Ekonomike,Shkollimi,Infrastruktura e varfur,Mungesa e Qendrave kulturore Artistike Pėr Rinin dhe shumė segmente tjera Dallonė pjesen Rurale prej asaj Urbanistike.
Mungesa e kushteve elementare shkaktonė Zbehjen dhe paraqitjen dinjitoze tė pasurive Shpirtėrore dhe Pedagogjike.
Dalja nga Izolimi Gjeografikė,Kulturorė Sjellė Praktika Perceptuese se si njeriu mundė tė Jetoi mė ndryshe duke vrejtur Rrethin ,duke ju pėrshtatur ambientit .
Njeriu nuk ka lindur i ditur,ai diturin e fitonė duke Shfrytėzuar shqisat e tė pamurit,tė folurit,tė ndėgjarit ,tė prekjes dhe tė Nuhatjes.


Me nderime Naki

uliksi31
07-11-05, 21:06
A e mur vesh kush kete dallim a jo?

O na katundaret, pa mej pru pleqt ton ska zgjedhje. :lol: :lol:

Naki
07-11-05, 22:59
Dallimet dhe Krahasimet janė tė Natyrėshme nė Ēdo Segment tė Jetės,Do tė ishte Monotone tė Jetohet nė Homogjinitet.
Edhe Njerėzimi,Mėnyra e Jetės Ka pasur evolucion Duke i shfrytėzuar Mundėsit Gjeografike,Materiale,Mendore po edhe Trashegimin Stėrgjyshėrore.
Nuk do tė ishte e mirė Ndarja dhe Dallimet tė mbizotronin nė pikpamjen sociologjike nė kėndėveshtrimin Negativ sepse kjo ndikonė nė ftohjen e raporteve ndėrnjerzore.

Mjerishtė Kjo ndarje dhe dallim Egzistonė edhe nė shoqėrin tonė dikundė mė e shprehur e dikundė mė e zbehtė.
Mendojė qė kushtet Ekonomike,Shkollimi,Infrastruktura e varfur,Mungesa e Qendrave kulturore Artistike Pėr Rinin dhe shumė segmente tjera Dallonė pjesen Rurale prej asaj Urbanistike.
Mungesa e kushteve elementare shkaktonė Zbehjen dhe paraqitjen dinjitoze tė pasurive Shpirtėrore dhe Pedagogjike.
Dalja nga Izolimi Gjeografikė,Kulturorė Sjellė Praktika Perceptuese se si njeriu mundė tė Jetoi mė ndryshe duke vrejtur Rrethin ,duke ju pėrshtatur ambientit .
Njeriu nuk ka lindur i ditur,ai diturin e fitonė duke Shfrytėzuar shqisat e tė pamurit,tė folurit,tė ndėgjarit ,tė prekjes dhe tė Nuhatjes.


Me nderime Naki

Krokodilli
08-11-05, 07:13
dallimi mes qytetareve dhe fshatarve,,,

Prishtina nje shembull shum i mire,,,,
pastertia e Prishtines Para luftes dhe Pas Luftes
kur ka ndodh ne historin e Prishtines, me dal prej katit te 6 mi hedh mbeturinat ne koke te kalimtarve,,,,

o hashiiiiiiiiiiiiiim a po vjen ne qajjjjjjjjjjjjjjjjjj, prej soliterit nr 1 e thrret at tjetrin ne soliterin nr 4, 2 km distanc :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:
o sa mire me qen shqptar ,
me kalimin e kohes te gjitha rregullohen

Kroki nė njė vend dikund keni shkruar se nė Melburn tė Australisė jetojnė mbi 40.000 shqiptarė.
Na thuaj tė lutem sa kanė arriturr ata shqiptarė qė jetojnė atje ta ndytin dhe ta bajnė tė papastėr atė qytet?
Po tė pyes me shpresė se gjithė ata shqiptar qė jetojnė atje nuk janė tė gjithė Prishtinas qė ja dijnė rendin qytetėrimit dhe civilizimit.

e nderuara Murgesh,,, pyetje e thjesht nga ana juaj..... do te pergjegjem edhe une thjesht

me hedh mbeturinat ne qytet te Melburnit gjoba me e vogel eshte $100
(shqiptari i perbin mbeturinat ma para se me marr gjoben $100 pa marr parasysh a eshte qytetar a fshatar)
Shqiptaret qe jetojn ne Australi 80% jan ne Australi qysh prej Luftes se dyt boterore.... siq e kam then me kohe gjerat rregullohen,, me kohe kuptohet dhe mesohet qyteterimi dhe civilizimi qdo kund...
:wink:
pershendetje

Lady Godiva
08-11-05, 09:59
Murgesha, shqiptaret qe jetojne ne Melbourn edhe dje me pas ardhe prej katundeve te Kosoves, nuk i hjedhin atje mbeturinat se atje ka ligje e hec e guxo katunari me gjujt berllogin nga kati i VI. Me pas guxu e kishte gjuajt, por jasht neper ato vende ka ligje dhe ju frigohen atyre ligjeve, fundja shqiptari e kupton veq kur e ka drurin te koka.

Kurse ketu ne Kosove, ne vend se me e mabajt vendin paster, qaj katunari qe dje ka ardh "pi Zvicres" apo "Gjurmunise" e qe atje psh ka jetuar me vite, kur te vjen ne Kosove serish e hjedh berllogun ne rruge apo serish i rikthehen ato sjelljet dhe kultura sellakhane.
Keshtu qe s'ka lidhje fakti se sa vjet nje shqiptar ka jetu jasht, lidhje ka fakti prej nga esht dhe cfare edukate ka marre nga rrethi ku ka lindur dhe esht rritur, kupton.

Lona
08-11-05, 10:35
Sa po quditem me disa shkrime kur po thoni se shqipetari<katundari> ne nje vend te huaj respekton ligjin, kurse kur kthehet ne vendin e tij qlirohet nga ajo ngarkese dhe po vjen ne qytet dhe po na i hedh ato berlloke me duket nje vleresim pak sa i quditshem ....... une jetoje ne qytet por kurr sisha pajtu me kete, se nejriu i kulturuar kudo te jet eshte ai qe eshte , dhe nese ne nuk e mbajme shtepine e paster ne qe jetojme aty smundet me ardhe kojshia me ma be te papaster.....gjithmon ne hecje me kohen gjithe se bashku :arrow:


lona,

Kalt
08-11-05, 10:54
Po fol bre Lon cuca se na lodhen keta katunart!
Ende nuk e ken kuptu ose nuk dojn me e kuptu se edukata shkon brez pas brezi!
Qytetari ( per ata qe e keqkuptojne po them dhe sjellja qytetare ) e tregon veten e vet kudo qe jeton!
Po nuk eshte turp me qene katundar, po ma turp eshte me mbet gjithmone i tille!

Pa keqkuptime miq e mikesha!

Barbaroza
08-11-05, 12:15
[quote="Murgesha"][quote=Krokodilli]
me hedh mbeturinat ne qytet te Melburnit gjoba me e vogel eshte $100
(shqiptari i perbin mbeturinat ma para se me marr gjoben $100 pa marr parasysh a eshte qytetar a fshatar)
[b]O Kroki,sa me ke bere te qesh me kete thenje! :lol: :lol:

Murgesha
08-11-05, 12:27
e nderuara Murgesh,,, pyetje e thjesht nga ana juaj..... do te pergjegjem edhe une thjesht

me hedh mbeturinat ne qytet te Melburnit gjoba me e vogel eshte $100
(shqiptari i perbin mbeturinat ma para se me marr gjoben $100 pa marr parasysh a eshte qytetar a fshatar)
Shqiptaret qe jetojn ne Australi 80% jan ne Australi qysh prej Luftes se dyt boterore.... siq e kam then me kohe gjerat rregullohen,, me kohe kuptohet dhe mesohet qyteterimi dhe civilizimi qdo kund...
:wink:
pershendetje

Pikerisht i nderuar Kroki.

Po tė kishin qenė Prishtinasit tė pastėr e tė qytetėruar, ose tė egzistonin ligje tė veqanta pėr mbajtjen e pastėrtisė nė qytet, as katundarėt e ardhur pas lufte nuk kishin mundur ta ndotin atė qytet si po thua ti.
Po si ėshtė vendi bahet dhe kuvendi.

turisti
08-11-05, 14:05
dallimi mes qytetareve dhe fshatarve,,,

Prishtina nje shembull shum i mire,,,,
pastertia e Prishtines Para luftes dhe Pas Luftes
kur ka ndodh ne historin e Prishtines, me dal prej katit te 6 mi hedh mbeturinat ne koke te kalimtarve,,,,

o hashiiiiiiiiiiiiiim a po vjen ne qajjjjjjjjjjjjjjjjjj, prej soliterit nr 1 e thrret at tjetrin ne soliterin nr 4, 2 km distanc :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:
o sa mire me qen shqptar ,
me kalimin e kohes te gjitha rregullohen

:P Kroki i nderuar, :P

Ky shkrim i yti lartepostuar e levizi imagjinaten time dhe per moment e paramendova situaten se si te gjithe qytetaret jane transferue ne fshat e fshataret kan mbetut te vetmuar neper qytet, hahahahahaahahahahahaahahahahahaahahahahahaahahaha h.

Te pershendes shume. :P :wink:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P :wink:

Barbaroza
08-11-05, 15:16
Nje shoqe imja,pas nje pervoje te keqe me nje katundar,me pat thene:"katundaret as s'kane fytyre,as marre.Po t'i ulesh kembekryq edhe para Bill Klintonit,atyre s'u trembet syri". :lol: :lol: :lol:
M'u kujtua tash kjo thenje por ju kisha lutur qe mos t'ma merrni per ters sepse veq e paraqita mendimin e saj.
Ndersa,une mendoj se vertete fshataret kane nje natyre me te eger se qytetaret,jane sypatrembur dhe te gatshem para cdo sfide.Kush eshte fajtori ketu,nuk e di!!

laliloli
08-11-05, 20:36
Hėė kush thot qe nuk behen dallime ndaj qytetareve dhe katundarenve??Ja ketu behet ai dallim edhe shume nenqmues bile ,ku disa e kane zemren plot urrejtje e shofenizem .
A nuk eshte nenqmuese fjala :katundaret ne Njujork ti qosh mendet tek dhite e lopet i kane,a nuk eshte nenqmuese ajo qe dikush thot katundaret po na i perlyne qytetet,ndersa nga urrejtja dikush ende perdor shprehjen e shkive Sellakhane duke treguar nostalgji per shkiet vrastare dhe dhunues.Te tillet qe bejne keso dallime me pare pranojne nje shka kojshi se sa nje katundar ose qytetar.
Pyes ,kur kane qene qytetet, fshatrat malet ,lumenjte ,fushat ,rruget....tona te pasterta ?????
Per fat te keq asnjeher dhe ende nuk jane ,ato jane perlyer dhe po perlyhen e ndoten nga katundar e qytetar ,i madh e i vogel ,te shkolluar e pashkolluar.
Thuaja qe te gjitha punet i kemi ne terezi vetem edhe ky nenqmim dhe ndarje mes vete na ka mbetur mangu??
Sa po me bie ndermend tema e Honestyt "Karakteri qe flet vet"

Respekt Lali

Gentiani
08-11-05, 22:06
Nje shoqe imja,pas nje pervoje te keqe me nje katundar,me pat thene:"katundaret as s'kane fytyre,as marre.Po t'i ulesh kembekryq edhe para Bill Klintonit,atyre s'u trembet syri". :lol: :lol: :lol:
M'u kujtua tash kjo thenje por ju kisha lutur qe mos t'ma merrni per ters sepse veq e paraqita mendimin e saj.
Ndersa,une mendoj se vertete fshataret kane nje natyre me te eger se qytetaret,jane sypatrembur dhe te gatshem para cdo sfide.Kush eshte fajtori ketu,nuk e di!!


jo, moj jo, sigurisht duhet tė ketė qenė qytetarė ai katundari shoqes sate.

Kush ėshtė fajtori po pyet a? vetėkuptohet ata qė i thonė vehtes qytetarė :lol: :lol: :lol: :wink:

Gentiani
08-11-05, 22:16
Po fol bre Lon cuca se na lodhen keta katunart!
Ende nuk e ken kuptu ose nuk dojn me e kuptu se edukata shkon brez pas brezi!
Qytetari ( per ata qe e keqkuptojne po them dhe sjellja qytetare ) e tregon veten e vet kudo qe jeton!
Po nuk eshte turp me qene katundar, po ma turp eshte me mbet gjithmone i tille!

Pa keqkuptime miq e mikesha!

Kalt, paske filluar ta pėrziesh temėn, por nė mungesė kohe po ndalem shkurtėr. Qyteti nuk prodhon automatikisht sjellje qytetare, sikur qė as edukata nuk ėshtė punė patateje tė mbillet dhe ta kesh tė njejtin produkt.

Me njė fjalė dhe trup kėsaj here tendencės si ēėshtja e edukatės dhe sjelljeve tė qytetare siē po i paraqitni bashkė me Krokodillin, ėshtė produkt i paragjykimeve nė kokat tuaja. Bile thėnė tė drejtėn mentaliteti i qytetit dhe fshatit nė komplet shoqėrinė dhe territorin shqiptarė nuk ndryshon as pėr njė nuancė tė vetme me tė cilėn do tė mundej tė thuhej e tė thirret nė dallime.

Arsyetimet se kush ku e hudh bėrllogun e kush ku shkon nė tualet? janė nga mendimet mė tė varfėra, qė as Aborgjinet primitivė tė Australisė nuk do ja lejonin vehtes qoftė edhe si lapsus nė tekst ta shprehnin.

uliksi31
08-11-05, 22:22
Sna ka ngel tjeter vec me bere nje sondash; Murgesha ose Domira qetu. Katundar dhe qytetar me pa se kush po peshon me rend. :lol: :lol: :lol:

laliloli
08-11-05, 22:27
Kalt, paske filluar ta pėrziesh temėn, por nė mungesė kohe po ndalem shkurtėr. Qyteti nuk prodhon automatikisht sjellje qytetare, sikur qė as edukata nuk ėshtė punė patateje tė mbillet dhe ta kesh tė njejtin produkt.

Me njė fjalė dhe trup kėsaj here tendencės si ēėshtja e edukatės dhe sjelljeve tė qytetare siē po i paraqitni bashkė me Krokodillin, ėshtė produkt i paragjykimeve nė kokat tuaja. Bile thėnė tė drejtėn mentaliteti i qytetit dhe fshatit nė komplet shoqėrinė dhe territorin shqiptarė nuk ndryshon as pėr njė nuancė tė vetme me tė cilėn do tė mundej tė thuhej e tė thirret nė dallime.

Arsyetimet se kush ku e hudh bėrllogun e kush ku shkon nė tualet? janė nga mendimet mė tė varfėra, qė as Aborgjinet primitivė tė Australisė nuk do ja lejonin vehtes qoftė edhe si lapsus nė tekst ta shprehnin.

Gentiani te pershendes per kete shkrim

Sinqerisht Lali

doGzona
09-11-05, 00:12
Katundaret nuk munden pa qytetar , as qyetaret pa katundar , njejt , sikur dora qe nuk mundet pa gishterinje.

Flaka_1
09-11-05, 00:53
Vete nga natyra dhe nga ambienti ku ata jetojne!

Lady Godiva
09-11-05, 09:41
Ti bre laliloli une te thash mos u ofendo dhe s'ka gje nese je katundar, je cka je, nuk mundsh te dalesh nga lekura. Qeshtja ishte ne pergjithesi se katundaret me te vertete ( shumica) jane NDRYSHE. Ka edhe katundar qe ja kalojne nje qytetari me sjellej, edukate e shkolle, por jane te paket....Ke edhe qyteteare poashtu qe jane te pagdhendur....Nuk po diskutojme ne individet por po flasim ketu per shumes, ne pergjithesi e ne pergjithesi katunari, katunar esht dhe e dijme boll mire qysh esht nje katunar i joni. Mos ia jep komenteve kahje tjera por merri ashtu si jane.

Lady Godiva
09-11-05, 09:48
Harrova te ceki se kur them shumes mendoj qe shumica e popullsise se Kosoves esht katundare sepse kemi vetem 5 qytete e 500 katunde. Natyrisht nje numer kaq i madh i katunareve ja ka dhene edhe kulutren e pergjithshme te Kosoves. Ne Prishtine ka ma shume katunar se qytetar, sidomos mbas luftes me siguri 90%. E prej atij 10% te qyteteareve Prishtinas, s'besoj qe del dikush me e hjedh berllogun nga kati i VI .

Krokodilli
09-11-05, 10:08
e nderuara Murgesh,,, pyetje e thjesht nga ana juaj..... do te pergjegjem edhe une thjesht

me hedh mbeturinat ne qytet te Melburnit gjoba me e vogel eshte $100
(shqiptari i perbin mbeturinat ma para se me marr gjoben $100 pa marr parasysh a eshte qytetar a fshatar)
Shqiptaret qe jetojn ne Australi 80% jan ne Australi qysh prej Luftes se dyt boterore.... siq e kam then me kohe gjerat rregullohen,, me kohe kuptohet dhe mesohet qyteterimi dhe civilizimi qdo kund...
:wink:
pershendetje

Pikerisht i nderuar Kroki.

Po tė kishin qenė Prishtinasit tė pastėr e tė qytetėruar, ose tė egzistonin ligje tė veqanta pėr mbajtjen e pastėrtisė nė qytet, as katundarėt e ardhur pas lufte nuk kishin mundur ta ndotin atė qytet si po thua ti.
Po si ėshtė vendi bahet dhe kuvendi.

mi ja jep katunarit gjoben $100 ne Prishtine,, qohet katunari e shkon i vran te gjth ata ne Komun te Prishtines,,,
rrogen e ka 50 Euro ne Muaj,
e mu qu me ja jep qdo sekond nga nje gjob 100 euro,,,(se qdo sekond hedh mbeturina)
shkon katunari edhe presidentin e vran......

tjeter kang knohet ne Kosove e tjeter ne Australi,,,,,

Krokodilli
09-11-05, 10:18
:P Kroki i nderuar, :P

Ky shkrim i yti lartepostuar e levizi imagjinaten time dhe per moment e paramendova situaten se si te gjithe qytetaret jane transferue ne fshat e fshataret kan mbetut te vetmuar neper qytet, hahahahahaahahahahahaahahahahahaahahahahahaahahaha hahahaahah.

Te pershendes shume. :P :wink:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P :wink:

hehe Pershendetje i nderuari Turisti,,,, edhe mu ashtu mu duk gjat kohes kur e shkrova kete shkrim,,,,, po ne fund te fundit te gjith Kosovaret jemi fshatar :wink:

Lona
09-11-05, 12:26
Dallimi eshte se qytetari eshte katundari me i madhe i qytetit. :roll:

Besoj ta kuptoni pse!

Barbaroza
09-11-05, 13:15
Sna ka ngel tjeter vec me bere nje sondash; Murgesha ose Domira qetu. Katundar dhe qytetar me pa se kush po peshon me rend. :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:
Qytetaret peshojne me lehte,kuptohet! :lol: :wink:

doGzona
09-11-05, 13:29
Harrova te ceki se kur them shumes mendoj qe shumica e popullsise se Kosoves esht katundare sepse kemi vetem 5 qytete e 500 katunde. Natyrisht nje numer kaq i madh i katunareve ja ka dhene edhe kulutren e pergjithshme te Kosoves. Ne Prishtine ka ma shume katunar se qytetar, sidomos mbas luftes me siguri 90%. E prej atij 10% te qyteteareve Prishtinas, s'besoj qe del dikush me e hjedh berllogun nga kati i VI .
Kemi me shume se 5 qytete ne Kosove , por hedhjen e berllogut ndoshta edhe nuk mundemi ta marrim si te vertete, sigurisht ishte vetem shprehje e Krokit .
Nese kan kaluar nga fshati ne qytet , besoj se keta kujdesen me shume se vete qytetaret , e ne kete rast mundem te theme cdo here se faji eshte jetim.
E tera mvaret , si kam thene me heret nga vete edukata personale e njeriut.

Kalt
09-11-05, 13:49
Dallimi eshte se qytetari eshte katundari me i madhe i qytetit. :roll:

Besoj ta kuptoni pse!

Krejtesisht e pakuptueshme!
Nese eshte ashtu atehere i bie qe katundari te jete qytetari me i madh i fshatit!
Nuk ka logjike as e para e as e dyta!
Krahasoje Tetoven me Gajren bie fjala! A ndryshojne? Shume bile edhe pse jane aq afer!

Kalt
09-11-05, 13:58
Po fol bre Lon cuca se na lodhen keta katunart!
Ende nuk e ken kuptu ose nuk dojn me e kuptu se edukata shkon brez pas brezi!
Qytetari ( per ata qe e keqkuptojne po them dhe sjellja qytetare ) e tregon veten e vet kudo qe jeton!
Po nuk eshte turp me qene katundar, po ma turp eshte me mbet gjithmone i tille!

Pa keqkuptime miq e mikesha!

Kalt, paske filluar ta pėrziesh temėn, por nė mungesė kohe po ndalem shkurtėr. Qyteti nuk prodhon automatikisht sjellje qytetare, sikur qė as edukata nuk ėshtė punė patateje tė mbillet dhe ta kesh tė njejtin produkt.

Me njė fjalė dhe trup kėsaj here tendencės si ēėshtja e edukatės dhe sjelljeve tė qytetare siē po i paraqitni bashkė me Krokodillin, ėshtė produkt i paragjykimeve nė kokat tuaja. Bile thėnė tė drejtėn mentaliteti i qytetit dhe fshatit nė komplet shoqėrinė dhe territorin shqiptarė nuk ndryshon as pėr njė nuancė tė vetme me tė cilėn do tė mundej tė thuhej e tė thirret nė dallime.

Arsyetimet se kush ku e hudh bėrllogun e kush ku shkon nė tualet? janė nga mendimet mė tė varfėra, qė as Aborgjinet primitivė tė Australisė nuk do ja lejonin vehtes qoftė edhe si lapsus nė tekst ta shprehnin.

Pse e kam perzi temen?
Une i qendroj gjithmone asaj se edukata qytetare eshte e rrenjosur thelle te ai qe mbart dhe se per te nuk eshte me rendesi se ku jeton, ne Prishtine apo Melburn!
Edukata qytetare eshte ne rradhe te pare tradite e percjell brez pas brezi e si e tille ajo vec persoset.
Ndersa ai qe nuk e ka kete tradite e ka shume te veshtire qe ta perqafoje menjehere, sepse i duhet shume mund e kohe qe ta beje pjese te vetes e me pas ta ktheje ne tradite familjare.
Ndersa mentaliteti i fshatit dhe i qytetit ende eshte shume i thelle nder shqiptare dhe se nuk duhet te jete e turpshme qe te nxirren ne pah anet e keqia.
Me keq eshte ta fshehesh te keqen se sa ta luftosh te keqen!
Kur them keshtu, une nuk mendoj dhe as urrej ate qe eshte katundar, por ajo qe eshte e vertete, duhet thene!
Perkundrazi e kam thene dhe me pare, se detyra me e madhe e shqiptareve eshte te zhvillojne fshatin.

Barbaroza
09-11-05, 14:03
Nuk dua te me keqkuptoje askush se po anoj nga katundaret apo qytetaret,por kjo qe ka shkruar Kalt,eshte plotesisht e vertete!

doGzona
09-11-05, 14:10
Cilesia e njeriut te urte konsistonne tri gjera;e para , ta besh vete ate qe u keshillon te tjereve ; e dyta, asnjehere te mos veprosh kunder drejtesise; e treta;te pranosh me durim dobesin e njerezve qe te rrethojne.
Tolstoi

E ketu e kam fjalen , a thua sillen te gjithe qytetaret mire dhe me kulture vetem se banojn dhe jetojn ne qytet.

Murgesha
09-11-05, 15:48
mi ja jep katunarit gjoben $100 ne Prishtine,, qohet katunari e shkon i vran te gjth ata ne Komun te Prishtines,,,
rrogen e ka 50 Euro ne Muaj,
e mu qu me ja jep qdo sekond nga nje gjob 100 euro,,,(se qdo sekond hedh mbeturina)
shkon katunari edhe presidentin e vran......

tjeter kang knohet ne Kosove e tjeter ne Australi,,,,,

Kadal bre Kroki se edhe nė dej tė katundarit rrjedh gjak e jo ujė.
Hajde trego njė rast tė vetėm qė katundari ka vrarė pėr shkak tė njė gjobe.
Pėrndryshe shkrimin tėnd e marr si shkrim tė pamenduar mirė, por vetėm sa pėr tė thėnė diēka.
Pėr qė nuk i don katundarėt kjo mė vetėm ėshtė parė tek ti, por edhe t`i nėnqmojsh kaq hapur mendoj se nuk ėshtė trimėri ashtu si ti po mundohesh tė shfaqesh.
Qytetarėt asnjė ditė tė vetme nuk mund tė jetojnė pa katundarėt.
Dhe diēka nuk po shkon nė shkrimet tuaja.
Tek sondazhet krenohesh me pastėrtinė e Prishtinės, kėtu po thua se na mbyti bėrllogu, seē mė mundon njė mendim se ti po flet me tė ndėgjuarė e jo me tė parė.

B-U-L-I
09-11-05, 16:59
Pershendetje ..

Sipas Meje Dallimet Mes Qytetarve dhe Katunarve bejne nje e pjese e njerzve te pa emancipuar ... se sa per mu ska lidhje a ke qytetar a fshatar kryesorja me qene njeri ...

kalofshit bukur mbeteni te pershendetur

Dimri
09-11-05, 17:10
Po fol bre Lon cuca se na lodhen keta katunart!
Ende nuk e ken kuptu ose nuk dojn me e kuptu se edukata shkon brez pas brezi!
Qytetari ( per ata qe e keqkuptojne po them dhe sjellja qytetare ) e tregon veten e vet kudo qe jeton!
Po nuk eshte turp me qene katundar, po ma turp eshte me mbet gjithmone i tille!

Pa keqkuptime miq e mikesha!
Une jam krenar qe nga popullsia ne kosov ka me shum katundar se qytetar sa u perket qytetarve te gjith i urrejn katundaret qytetaret jan te gjith gjak pirsa ndoshta ket shokun ,,kalt,,, ndertesat e kan be te edukum e rrugt e qytetit.

Lady Godiva
09-11-05, 17:20
Dimri, shume e ke gabim aty ku thua qe qytetaret i urrejne katundaret. Nuk besoj qe esht e vertete qe i urrejne, mos i zmadho gjerat. Prkundrazi katundaret nuk i duan qytetaret dhe une mendojne kjo vjen nga kompleksi i inferioritetit qe ata e ndiejne pa nevoje kundrejt me qytetaret...Ndoshta egziston nje si te them tension mes tyre, por urrejtje nuk besoj aspak. Boll kemi te dyjat palet bashk, kon me e urrejt Serb, e Greke e nderkombtaret qe po lujn hajgare me ne varesisht a je fshatar apo qytetar...Keshtu qe e panevojshme esht tash t'a urrejme edhe njeri tjetrin. Pamvaresisht katunar apo qytetar, musliman apo i krishtere mos te harrojme qe me e rendesishme esht qe jemi Shqipetare, kjo esht me rendesi.

Sy_kaltra
09-11-05, 17:27
Kam respekt per te dy palet edhe spo e zgjas me teper... i adhuroj dhe i dua Njerezit e kulturum te respektueshem pa dallim qyteti apo fshati sepse dallimi a ke fshatar a qytetar tek un ska randesi aspak hiē,,veq t'jet njeri :wink:

Murgesha
09-11-05, 17:31
Kam respekt per te dy palet edhe spo e zgjas me teper... i adhuroj dhe i dua Njerezit e kulturum te respektueshem pa dallim qyteti apo fshati sepse dallimi a ke fshatar a qytetar tek un ska randesi aspak hiē,,veq t'jet njeri :wink:

O ta hongsha atė sy qė e mshele nė fund se boll me vend ke folė.

Qytetarėt jan "sklepca" qė ju kan zilinė katundarėve. :lol: :lol: :lol:

Lady Godiva
09-11-05, 17:33
Me fal Murgesha, por cka po mendon kur po thua qe QYTETARI ja ka zili KATUNARIT??? :roll: :roll:

Mos e tepro pak si shume.

Sy_kaltra
09-11-05, 17:33
Po qa me zgjat oj loqko ai qe nuk i don katundart mos te shenon ,,as ai qe nuk i don qytetart mos te shenon paē hesapi..

ai qe i don dy palet sikur un Bujrum ne bised :)

ta ha zemren oj Murgesha :wink:

Murgesha
09-11-05, 17:35
Me fal Murgesha, por cka po mendon kur po thua qe QYTETARI ja ka zili KATUNARIT??? :roll: :roll:

Mos e tepro pak si shume.

Pse jo a??

Tek katundari ēdo gjė lidhet me natyrėn dhe ėshtė mė e shėndoshė, qytetari merr atė qė i nxjerret nė treg ajo qė ju servohet prej katundarėve. :wink:

Lady Godiva
09-11-05, 17:37
Hajde-Hajde :roll:

Murgesha
09-11-05, 17:47
Hajde-Hajde :roll:

Lady Godiva seriozisht tani, unė pėr vete nuk i urrej katundarėt e as qytetarėt.
Vet kam lindur nė fshat, por atje kam jetuar vetėm 11 muajt e parė tė jetės time.
Nuk di si ta quaj veten qytetare apo katundare, por kjo s`ka kurrfarė rėndėsie pėr mua, dhe as qė i kam kushtuar ndonjėherė rėndėsi prejardhjes sė shoqėrisė time.
Pėr mua ka mjaftuar tė ndjehem mirė nė shoqėri me ta, dhe sot e kėsaj dite kam tė njėjtėn mėnyrė sjelljeje nė shoqėri.

E konsideroj pėr turp tė flasim pėr dallime katundar-qytetar nė shoqėrinė tonė shqiptare.
Se as s`mund tė egzistojnė qytetarėt pa katundat, e as katundarėt pa qytetar.
Pse nė Kosovė mungojnė kushtet dhe fshatrat tona kanė mbetur tė pa zhvilluara, kjo edhe mund tė diskutohet, por jo diskutimet tė shkojnė nė dallime tė hapura dhe nėnqmim tė katundarėve apo qytetarėve.

laliloli
09-11-05, 18:49
Kam respekt per te dy palet edhe spo e zgjas me teper... i adhuroj dhe i dua Njerezit e kulturum te respektueshem pa dallim qyteti apo fshati sepse dallimi a ke fshatar a qytetar tek un ska randesi aspak hiē,,veq t'jet njeri :wink:

Mjalte te qet edhe ty ajo goj ,ne momentet me kritike din te ia vesh kapakun si eshte me se miri.

Mos na lasht zoti pa ty Sy kaltrushe.Se disa te shtyjne me pi nje shishe raki kur tia degjosh fjalet urrejtese per dike vetem se jeton ne nje mjedis tjeter.

Une jetoj ne fshat dhe kam rrespektin per njerezit e ndershem dhe kulturuar qe prezentojne vlerat e mira te kombit tone,pa marre parasysh qka eshte e nga eshte.

Sinqerisht Lali

Kalt
09-11-05, 19:11
Po fol bre Lon cuca se na lodhen keta katunart!
Ende nuk e ken kuptu ose nuk dojn me e kuptu se edukata shkon brez pas brezi!
Qytetari ( per ata qe e keqkuptojne po them dhe sjellja qytetare ) e tregon veten e vet kudo qe jeton!
Po nuk eshte turp me qene katundar, po ma turp eshte me mbet gjithmone i tille!

Pa keqkuptime miq e mikesha!
Une jam krenar qe nga popullsia ne kosov ka me shum katundar se qytetar sa u perket qytetarve te gjith i urrejn katundaret qytetaret jan te gjith gjak pirsa ndoshta ket shokun ,,kalt,,, ndertesat e kan be te edukum e rrugt e qytetit.

Jo mor cfare fol keshtu! Une jam i mesum me te dy jetet se baben e kam qytetar e nanen katundare.
Kam kalu dhe neper bjeshke femijerine e kam kujtimet me te bukura, ashtu sic jam lodh tu u ngjit e zbrit neper male, kam shku edhe me bageti, kam mbledh bime medicinale, jam la neper ujna perrenjsh, jam ngjit neper peme etj.
Une nuk kam hiq urrejtje, por dallimi ekziston e ngase e kam perjetu vete di edhe ta tregoj.

Krokodilli
10-11-05, 05:53
mi ja jep katunarit gjoben $100 ne Prishtine,, qohet katunari e shkon i vran te gjth ata ne Komun te Prishtines,,,
rrogen e ka 50 Euro ne Muaj,
e mu qu me ja jep qdo sekond nga nje gjob 100 euro,,,(se qdo sekond hedh mbeturina)
shkon katunari edhe presidentin e vran......

tjeter kang knohet ne Kosove e tjeter ne Australi,,,,,

Kadal bre Kroki se edhe nė dej tė katundarit rrjedh gjak e jo ujė.
Hajde trego njė rast tė vetėm qė katundari ka vrarė pėr shkak tė njė gjobe.
Pėrndryshe shkrimin tėnd e marr si shkrim tė pamenduar mirė, por vetėm sa pėr tė thėnė diēka.
Pėr qė nuk i don katundarėt kjo mė vetėm ėshtė parė tek ti, por edhe t`i nėnqmojsh kaq hapur mendoj se nuk ėshtė trimėri ashtu si ti po mundohesh tė shfaqesh.
Qytetarėt asnjė ditė tė vetme nuk mund tė jetojnė pa katundarėt.
Dhe diēka nuk po shkon nė shkrimet tuaja.
Tek sondazhet krenohesh me pastėrtinė e Prishtinės, kėtu po thua se na mbyti bėrllogu, seē mė mundon njė mendim se ti po flet me tė ndėgjuarė e jo me tė parė.

Murgesha ballafaqohu me realitetin,,,, ashtu eshte siq thash deri tash,,,

sa per nenqmim,, nuk nenqmoj katundar,, se te gjith shqiptart rrjedhim nga katuni,,, kur thom katundar, nuk perfshi te gjith ata qe jetojn ne katund,,

ka katundar qe ka kultur ma te madhe se qytetari....

flas per katundar qe u mesu ton diten me llabud ne dor me nejt e mi ru lopt, normal kur te del ne qytet e shkreton krejt

hajt katunarja e xhaxhit :lol: ,, se 90% te kusherinjeve nga ana e nenes i kam katundar,, e di si sillen dhe si jetojn

pershendetje

p.s SHKOLLIMI :arrow: KULTURA JAN NR 1.. SI PER KATUNDARIN SI PER QYTETARIN.. (MI RU LOPET TON DITEN , TU BEHET KOKA LOPE, BARI, FUSHA, MALE) :wink:

Lona
10-11-05, 09:36
Dallimi eshte se qytetari eshte katundari me i madhe i qytetit. :roll:

Besoj ta kuptoni pse!

Krejtesisht e pakuptueshme!
Nese eshte ashtu atehere i bie qe katundari te jete qytetari me i madh i fshatit!
Nuk ka logjike as e para e as e dyta!
Krahasoje Tetoven me Gajren bie fjala! A ndryshojne? Shume bile edhe pse jane aq afer!

Ok z.Kalti, po te krahasojme Tetoven me Gajren ka shume dallim, po e kam fjalen se nuk dua te fyejm katundaret por te jemi gjithe te njejet pa diskriminim, se edhe ai qe sot eshte nje qytetar nje dite me heret ka ardhe nga ndonje fshate dhe eshte vendosur ne qytet dhe tani ai eshte qytetar!!!!, thjesht mendimi im eshte se zdua te bej dallime mes qytetarve dhe katundarve por gjithe jemi njerez dhe secili ka deshire te jeton nje jete sa me te bukur pa mare parasysh se ku jeton ne Gajre apo ne Tetove,,,,,

Sy_kaltra
10-11-05, 09:59
Kam respekt per te dy palet edhe spo e zgjas me teper... i adhuroj dhe i dua Njerezit e kulturum te respektueshem pa dallim qyteti apo fshati sepse dallimi a ke fshatar a qytetar tek un ska randesi aspak hiē,,veq t'jet njeri :wink:

Mjalte te qet edhe ty ajo goj ,ne momentet me kritike din te ia vesh kapakun si eshte me se miri.

Mos na lasht zoti pa ty Sy kaltrushe.Se disa te shtyjne me pi nje shishe raki kur tia degjosh fjalet urrejtese per dike vetem se jeton ne nje mjedis tjeter.

Une jetoj ne fshat dhe kam rrespektin per njerezit e ndershem dhe kulturuar qe prezentojne vlerat e mira te kombit tone,pa marre parasysh qka eshte e nga eshte.

Sinqerisht Laliaman aman o lali mi rite pleshtat :oops: :wink: :wink:

laliloli Flm... per t'gjitha komplimentet i nderuar ,,
Po mete vertet me duket e pa logjikshme te bej dallime tek nje qytetar apo fshatar,,sepse njerez jan te dy palet ,,,me ne regull ndoshta dot kishte qen sikur te benim dallime mes injorances te pa kultururve karakter dobet ,,me ata qe jan njerez din te kuptohen ,,sesea qytet e fshat te bejm dallime..vertet nuk me duket e arsyeshme sikur te bej nje dallim te till mes njeriut me njeri :roll: :roll:

Kalt
10-11-05, 10:19
Cuditem se pse eshte kaq e veshtire te pranohet se ka ndryshim ne mes te qytetarit dhe te fshatarit.
Ka ndryshim, sepse jeta nuk eshte e tille.
Ndryshimi eshte i prekshem dhe i dukshem per ate qe do ta shohe dhe ta pranoje.
Problemi eshte se si te ngushtohet ky ndryshim dhe jo se a e eshte apo nuk eshte?
Ketu nuk eshte puna t'ja bejme qejfin njerit apo tjetrit, por te flitet sic eshte realiteti.
Ne fshatra ka njerez shume te kulturuar, kete e pranojne te gjithe, po ashtu ne qytete ka njerez shume te pakulturuar dhe kjo eshte e pranueshme.
Por njeriu kur diskuton nuk duhet te kapet nga keto gjera, por te trajtoje thelbin e problemit.
A ekziston pra dallimi ne mes te qytetit dhe fshatit?
Per mua po.

Murgesha
10-11-05, 10:19
Murgesha ballafaqohu me realitetin,,,, ashtu eshte siq thash deri tash,,,

sa per nenqmim,, nuk nenqmoj katundar,, se te gjith shqiptart rrjedhim nga katuni,,, kur thom katundar, nuk perfshi te gjith ata qe jetojn ne katund,,

ka katundar qe ka kultur ma te madhe se qytetari....

flas per katundar qe u mesu ton diten me llabud ne dor me nejt e mi ru lopt, normal kur te del ne qytet e shkreton krejt

hajt katunarja e xhaxhit :lol: ,, se 90% te kusherinjeve nga ana e nenes i kam katundar,, e di si sillen dhe si jetojn

pershendetje

p.s SHKOLLIMI :arrow: KULTURA JAN NR 1.. SI PER KATUNDARIN SI PER QYTETARIN.. (MI RU LOPET TON DITEN , TU BEHET KOKA LOPE, BARI, FUSHA, MALE) :wink:


Eu Kroki po qashtu bre djalė trego, se i ke kushėrinjtė e nėnės katundar dhe ju paske ngjarė atyre.
Se me tė vėrtetė, mu nė kėtė temė po e shpreh kulturėn tėnde prej katundari, ku as shkolla e as jeta nė Australi s`paskan mundur me ta ē`rrėnjosė.
Ps. Flm qė mė cilėsove si katundare se edhe ashtu jam e tillė pasi qė kam lindur nė katund. :lol: :lol:

Barbaroza
10-11-05, 10:19
Sykaltroshja ia paska vu kapakun kesaj teme po duket! :)

Kalt
10-11-05, 10:20
Ne shkrimin e mesiperm fjalia "se jeta nuk eshte e tille" duhej te ishte " se jeta eshte e tille".

Murgesha
10-11-05, 10:25
Cuditem se pse eshte kaq e veshtire te pranohet se ka ndryshim ne mes te qytetarit dhe te fshatarit.
Ka ndryshim, sepse jeta nuk eshte e tille.
Ndryshimi eshte i prekshem dhe i dukshem per ate qe do ta shohe dhe ta pranoje.
Problemi eshte se si te ngushtohet ky ndryshim dhe jo se a e eshte apo nuk eshte?
Ketu nuk eshte puna t'ja bejme qejfin njerit apo tjetrit, por te flitet sic eshte realiteti.
Ne fshatra ka njerez shume te kulturuar, kete e pranojne te gjithe, po ashtu ne qytete ka njerez shume te pakulturuar dhe kjo eshte e pranueshme.
Por njeriu kur diskuton nuk duhet te kapet nga keto gjera, por te trajtoje thelbin e problemit.
A ekziston pra dallimi ne mes te qytetit dhe fshatit?
Per mua po.

Kalt i nderuar vetėm ai qė ska qenė kurrė nė qytet apo nė fshat thotė se nuk ka dallime mes jetės sė qytetit dhe fshatit.
Por kėtu ėshtė fjala pėr njerėzit e jo pėr kushtet e jetės nė kėto dy vende, ku fatkeqėsisht po shihet se jo vetėm pėr kushtet jetėsore por edhe nė ato njerėzore paska tė tillė qė bėjnė dallime.
Pse ėshtė kėshtu kam njė shkrim dikund ka fillimi i kėsaj teme dhe nuk do tė doja ta pėrsėris.
Janė paragjykimet ato qė i bėjnė kėto dallime.

Sy_kaltra
10-11-05, 10:29
Sykaltroshja ia paska vu kapakun kesaj teme po duket! :)WooW Barbaroza e nderuar Un kam percjell shum mir kete tem ka koh,,Por mos Dysho aspak se nuk i ke ven kapak edhe ti shum koh me para meje e Nderuar....

Sinēerisht kam Respekt per juve :wink:

Krokodilli
10-11-05, 10:37
:


Eu Kroki po qashtu bre djalė trego, se i ke kushėrinjtė e nėnės katundar dhe ju paske ngjarė atyre.
Se me tė vėrtetė, mu nė kėtė temė po e shpreh kulturėn tėnde prej katundari, ku as shkolla e as jeta nė Australi s`paskan mundur me ta ē`rrėnjosė.
Ps. Flm qė mė cilėsove si katundare se edhe ashtu jam e tillė pasi qė kam lindur nė katund. :lol: :lol:

hahahaha Murgesha me ne fund re ne gracken time,, ma ne fund tregove realitetin se qenke e Marefcit hahahaha

Eu Kroki po qashtu bre djalė trego, se i ke kushėrinjtė e nėnės katundar dhe ju paske ngjarė atyre

per ata qe i kam kusherinjet nga fshati e di qfar gjungllasha jan,,, kan dal ne Prishtine me llabud ne dor,, e kan ba Prishtinen qytet Indian (kalkuta)

Se me tė vėrtetė, mu nė kėtė temė po e shpreh kulturėn tėnde prej katundari, ku as shkolla e as jeta nė Australi s`paskan mundur me ta ē`rrėnjosė.

haha po ky shkrim qka do te tho Murgesha,, se nuk perputhet me asnje shkrim timin,,,,, Ne Prishtine u Linda ne Melbourne u rrita :lol: ,,

(me e rendesishmja :arrow: mbeturinat i hedhi ne kontejner te mbeturinave, dhe nuk e therras kojshiun nga kati i 20 ne katin e 60 me bertit mi thirr ne qaj) :lol: :lol: :lol: :lol: Murgesha qika e Marefcit, bre qka thojke se Marefci fshat me bukuri natyrore,, u mesu qika me shtag ne dor tu i njek lopet hahahaha

pa keqkuptime, pak hajgare,, pershendetje Murgesha

Murgesha
10-11-05, 10:50
:


Eu Kroki po qashtu bre djalė trego, se i ke kushėrinjtė e nėnės katundar dhe ju paske ngjarė atyre.
Se me tė vėrtetė, mu nė kėtė temė po e shpreh kulturėn tėnde prej katundari, ku as shkolla e as jeta nė Australi s`paskan mundur me ta ē`rrėnjosė.
Ps. Flm qė mė cilėsove si katundare se edhe ashtu jam e tillė pasi qė kam lindur nė katund. :lol: :lol:

hahahaha Murgesha me ne fund re ne gracken time,, ma ne fund tregove realitetin se qenke e Marefcit hahahaha

Eu Kroki po qashtu bre djalė trego, se i ke kushėrinjtė e nėnės katundar dhe ju paske ngjarė atyre

per ata qe i kam kusherinjet nga fshati e di qfar gjungllasha jan,,, kan dal ne Prishtine me llabud ne dor,, e kan ba Prishtinen qytet Indian (kalkuta)

Se me tė vėrtetė, mu nė kėtė temė po e shpreh kulturėn tėnde prej katundari, ku as shkolla e as jeta nė Australi s`paskan mundur me ta ē`rrėnjosė.

haha po ky shkrim qka do te tho Murgesha,, se nuk perputhet me asnje shkrim timin,,,,, Ne Prishtine u Linda ne Melbourne u rrita :lol: ,,

(me e rendesishmja :arrow: mbeturinat i hedhi ne kontejner te mbeturinave, dhe nuk e therras kojshiun nga kati i 20 ne katin e 60 me bertit mi thirr ne qaj) :lol: :lol: :lol: :lol: Murgesha qika e Marefcit, bre qka thojke se Marefci fshat me bukuri natyrore,, u mesu qika me shtag ne dor tu i njek lopet hahahaha

pa keqkuptime, pak hajgare,, pershendetje Murgesha

Ha, hahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaa!
Unė e Marevcit. :roll: :roll:
Ta paska kap rradakja gabimisht.
Dhe mirė qė mė nė fund e pranove se tė afėrmit e nėnės tėnde e paskan prishė qytetin e Prishtinės. :lol: :lol:
Atėherė s`po quditem pse ti i urren katundarėt, se ndjen se edhe ti ke gjakun e kushėrinjve tė nėnės tėnde nė dejt tuaj.

Unė s`kam rėnė nė grackėn tėnde, po ti ra nė grackėn time se je qytetar e nuk i din hilet e katundarėve qė tė fusin nė kallėp kur se pret fare.
Pėrndryshe jam nga njė fshat i Anamoravės, njė ndėr fshatrat mė tė fortė dhe mė tė pasur nė Komunėn e Dardanės, qė nga gjiri i vet ka nxjerrur shumė njerėz tė shkolluar dhe tė kulturuar.
Njėmend po kushėrinjtė e babės nga i pate?

Barbaroza
10-11-05, 11:27
Mos e tehollo aq shume oj Murgesha se mos po dalim kusherinje te gjithe,pastaj as s'mund te martohemi ne forum! :lol:

Sy_kaltra
10-11-05, 11:29
Ohh Katundare qytetare Pam martu njani nuk ka qare :lol: :lol:

Qytetare a e katundit Kam me qen e para jo e fundit :)

Murgesha
10-11-05, 11:34
Mos e tehollo aq shume oj Murgesha se mos po dalim kusherinje te gjithe,pastaj as s'mund te martohemi ne forum! :lol:

O se kam pėr dert, se unė edhe ashtu e martuar jam.
E tybe edhe me dalė kushėrinj se kam ndėrmend me u ēmartu. :lol: :lol: :lol:

GURI SYLAJ
10-11-05, 11:37
Une e mbaj mende vet, qe deri dje ishte katund e sot eshte qytet.

Krokodilli
10-11-05, 15:55
Ha, hahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaa!
Unė e Marevcit. :roll: :roll:
Ta paska kap rradakja gabimisht.
Dhe mirė qė mė nė fund e pranove se tė afėrmit e nėnės tėnde e paskan prishė qytetin e Prishtinės. :lol: :lol:
Atėherė s`po quditem pse ti i urren katundarėt, se ndjen se edhe ti ke gjakun e kushėrinjve tė nėnės tėnde nė dejt tuaj.

Unė s`kam rėnė nė grackėn tėnde, po ti ra nė grackėn time se je qytetar e nuk i din hilet e katundarėve qė tė fusin nė kallėp kur se pret fare.
Pėrndryshe jam nga njė fshat i Anamoravės, njė ndėr fshatrat mė tė fortė dhe mė tė pasur nė Komunėn e Dardanės, qė nga gjiri i vet ka nxjerrur shumė njerėz tė shkolluar dhe tė kulturuar.
Njėmend po kushėrinjtė e babės nga i pate?

haha le Murgesha mos e qo me gjat,, te kam then se krejt Kosovart jem fshatar - Katundar, vetem se dallojm,, fshatar me stupca e llabuda qe shkatrrojn nje qytet dhe fshatar me shkolle-apo sadopak me kulture...

Njėmend po kushėrinjtė e babės nga i pate?

kusherinjet nuk ka rendesi nga i kam,,, baba , gjyshi dhe babgjyshi kan lind ne Prishtine,, e per katragjysha diku nga Drenica Legjendare diku,,,,,,


po ashtu nena,, nena ka lind ne Perth (western Australia) ka jetu nje kohe ne Prishtine (deri sa e ka taku babin dhe ja ka marr ment),, keshtu qe kusherit ska rendesi nga i kam,,, vet jam PRISHTINALI se aty kam lind... :wink:


njė ndėr fshatrat mė tė fortė dhe mė tė pasur nė Komunėn e Dardanės, qė nga gjiri i vet ka nxjerrur shumė njerėz tė shkolluar dhe tė kulturuar.

shum fshatra te Kosoves kan nxjerr shum njerez te shkolluar dhe te kulturuar,, por ne mesin e atyre fshatrave ka edhe fshatar qe jeten e kan kalu ne bjeshke me lop dhe dele,,, mu keta jan ata qe shenderruan Prishtinen ne qytet Indian (kalkuta) :wink:

jam i sigurt se ti Murgesha rrjedh nga familja e fshatarit me kultur dhe te shkolluar
pershendetje e pa keqkuptime (keto thirren diskutime) :wink:

Vetima
10-11-05, 16:00
valla bre krokodilli me shprehjet tuaj hiq spo dokesh me kane nje i qytetruar (po tham i qytetruar e jo i qytetit se ka te katundit qe jane shume me te qytetruar se nje njeri qyteti) por mire megjithate je ka e perfaqeson prishtinen si i "qytetruar" bukur mire. :lol: :lol:

Krokodilli
10-11-05, 16:08
valla bre krokodilli me shprehjet tuaj hiq spo dokesh me kane nje i qytetruar (po tham i qytetruar e jo i qytetit se ka te katundit qe jane shume me te qytetruar se nje njeri qyteti) por mire megjithate je ka e perfaqeson prishtinen si i "qytetruar" bukur mire. :lol: :lol:

vetima po ti sna tregove cilin fshat perfaqeson :lol: :lol:

murgesha u tregu burreresh,, tha nga eshte,,, po ti??

Murgesha
10-11-05, 16:13
shum fshatra te Kosoves kan nxjerr shum njerez te shkolluar dhe te kulturuar,, por ne mesin e atyre fshatrave ka edhe fshatar qe jeten e kan kalu ne bjeshke me lop dhe dele,,, mu keta jan ata qe shenderruan Prishtinen ne qytet Indian (kalkuta) :wink:

jam i sigurt se ti Murgesha rrjedh nga familja e fshatarit me kultur dhe te shkolluar
pershendetje e pa keqkuptime (keto thirren diskutime) :wink:

Dhe mos harro nganjėherė tė flasėsh edhe pėr qytetarėt rrugaq tė Prishtinės qė se dijnė fare se ēka ėshtė kultura, dhe qytetėrimi edhe pse qė nga katragjyshėrit janė qytetarė.

Me tė mira, pėr "qytetari" i Melbournit i lindur nė Prishtinėn, Kalkuta e kushėrinjve tė nėnės tėnde.

Vetima
10-11-05, 16:17
valla bre krokodilli me shprehjet tuaj hiq spo dokesh me kane nje i qytetruar (po tham i qytetruar e jo i qytetit se ka te katundit qe jane shume me te qytetruar se nje njeri qyteti) por mire megjithate je ka e perfaqeson prishtinen si i "qytetruar" bukur mire. :lol: :lol:

vetima po ti sna tregove cilin fshat perfaqeson :lol: :lol:

murgesha u tregu burreresh,, tha nga eshte,,, po ti??


krokodilli nuk po tregohem si Murgesha burrerresh ,se ne baz te shkrimeve te saj qe po lexoj ajo vertet asht nje burreresh .
Ndersa une sa per ta shujt kurreshtjen nuk perfaqesoj askund ,se jam shume e vogel per me perfaqesu qytete apo fshatera ,e aq me pak bujarin dhe burrerin e fshatrave tane siq kena ne kosove.
Por desha me te tregu se une vije nga Shala e Bajgores ,andej dika nga ndonjeri fshat ,por linda ne mitrovic e u rrita shume pak aty, fatkeqesiht dhurat mora nga koha te rritem e te jem ne gyrbet e mos te shijoj te mirat e vendeve tona.

Krokodilli
10-11-05, 16:19
Ndersa une sa per ta shujt kurreshtjen nuk perfaqesoj askund ,se jam shume e vogel per me perfaqesu qytete apo fshatera

i the te gjitha,,, per ate qe je e vogel,, do te rritesh dhe ti kuptosh gjerat me mire,,,, te pershendes kudo qe je :wink:

Tomori
10-11-05, 16:21
Dallimi mes Qytetarit e Fshatarit,,eshte evidente kjo nuk mundet te mohohet..!!
Nuk nderhi ma thelle po e pa kuptimte eshte te barazohet ne kuptim te gjere Qytetari me Fshararin..?!!
-Qyteti ka tjeter perparsi ndaj Fshatit..?!!
Por edhe Fshati i ka do perparsi specifike para Qytetit...?!!!

Lady Godiva
10-11-05, 16:27
Cka i keni hyp Krokodilit ne qafe?!!! une s'po shoh asgje gabim qe po thot ai, bile bile po mundohet mjaft ne menyre shoqerore t'i jap komentet e tija apo mendimet e tija, pa kurrfare urrejtje. Po siq thone "Kush e ka mizen nder kapuq...i djeg". . . Edhe ne jeten e perditshme une s'besoj qe shqiptaret katunar e qytetar urrehen siq e shprehni ju shumica ketu...kam thene edhe me pare ndoshta ka pak paragjykime mirepo deri te urrejtja nuk esht...sa pe moral qe lexova diku me lart se " katundaret mendojne qe ne qytet nuk ka moral" une mendoj te kunderten.

Sy_kaltra
10-11-05, 16:29
ev ev qi keni hup kalit bethprap :roll: :roll:

Krokodilli
10-11-05, 16:30
Cka i keni hyp Krokodilit ne qafe?!!! une s'po shoh asgje gabim qe po thot ai, bile bile po mundohet mjaft ne menyre shoqerore t'i jap komentet e tija apo mendimet e tija, pa kurrfare urrejtje. Po siq thone "Kush e ka mizen nder kapuq...i djeg". . . Edhe ne jeten e perditshme une s'besoj qe shqiptaret katunar e qytetar urrehen siq e shprehni ju shumica ketu...kam thene edhe me pare ndoshta ka pak paragjykime mirepo deri te urrejtja nuk esht...sa pe moral qe lexova diku me lart se " katundaret mendojne qe ne qytet nuk ka moral" une mendoj te kunderten.

Lady flm per perkrahje,, dhe se paku ti kuptove qellimin tim


Kush e ka mizen nder kapuq...i djeg".
kam desht edhe une ta them kete thenje,, po nuk me binte ne mend kjo thenje popullore :lol:

pershendetje Lady

Dimri
10-11-05, 16:32
Krokodilli po e tepron pak se sesht ashtu siq thot aj ndoshta e kunderta esht

Murgesha
10-11-05, 16:34
Cka i keni hyp Krokodilit ne qafe?!!! une s'po shoh asgje gabim qe po thot ai, bile bile po mundohet mjaft ne menyre shoqerore t'i jap komentet e tija apo mendimet e tija, pa kurrfare urrejtje. Po siq thone "Kush e ka mizen nder kapuq...i djeg". . . Edhe ne jeten e perditshme une s'besoj qe shqiptaret katunar e qytetar urrehen siq e shprehni ju shumica ketu...kam thene edhe me pare ndoshta ka pak paragjykime mirepo deri te urrejtja nuk esht...sa pe moral qe lexova diku me lart se " katundaret mendojne qe ne qytet nuk ka moral" une mendoj te kunderten.

Jo moj Lady se askush sėshtė ka i hypė nė qafė Krokodilit (A guxojna se?).
Nėse ti pajtohesh me thėniet e tija se katundarėt po prishkan rendin e qytetarėve nė qytete atėherė s`mė mbetet tjetėr vetėm me tė pėrshėndet dhe me tė dėshiruar mendime pak mė reale.

Krokodilli
10-11-05, 16:36
Krokodilli po e tepron pak se sesht ashtu siq thot aj ndoshta e kunderta esht


:lol: :lol: vall a ka ndonje qytetar ne Kete forum?,, se si duket

shum paska ketu qe e kan mizen nen kapuq,, apo mbas veshit,,,,, :lol: :lol:
sju kom ofendu ne anje menyre o trima qytetar e katundar,,,,, mos u beni nervoz kaq shpejt :lol: ,, ska rendesi a fshatar a qytetar, e them edhe njehere, kultura familjare, dhe shkollimi luajn rol te rendesishem ne kete tem... :wink:

Sy_kaltra
10-11-05, 16:44
Krroki me lejo te them nje mendim shoqeror :?

Me Familje jam Beglerg me gjysh e katragjysh Ne Pej ,,

Mua po me befosoni me keto mendime ejuaja ..
Sa po them te terhjekem mos te shenoj ne kete tem,,Prap se prap spo durohem dot kur po shoh postime Ndoshta pak sa ofenduese ,,Mos me keqkupto nuk po te drejtohem vetem ty ....
Dhe ne fund Po konkludoj se kja tem ka fillu te behet tem ofenduese,,Sepse nese kam dallime ne mes qytetarit e Fshatarit atehere po ofendoheni dhe po Gaboni shum...Me mir kishte me qen te bejm dallime mes injoranteve te pa kulturumve te pa edukateve,,se sa mes fshatit e katundit gje qe po me duket apsurde sepse ne fund te fundit Shqipetrar jemi krejt...Kur kam ndegju nje keng Kush e nisi Luften me i pari Vllau jon Adem Jashari Kuptoje nga ka qen ,,mendo pak..Nuk ka qen as nje qytetar qe e ka shu Familjen per te qen te gjith te bashkuar e per t'mos dalluar fshataret me qytetaret...

Prap po te them krroki i nderuar Nuk tu drejtova veq ty por te gjith atyre qe bejn Dallime...Mos mu hidhero sepse nese nuk e ke kuptuar ende kja asht e verteta ...

Ju Faleminderit .

Krokodilli
10-11-05, 16:45
Nėse ti pajtohesh me thėniet e tija se katundarėt po prishkan rendin e qytetarėve nė qytete

hahahaha hajt spo flas me se po ofendoj dike ,,,, e nuk me pelqen nje gje e till,,,,,,,, vetem ky shkrim eshte Pasqyre e Prishtines,, qytet qe kishte 300.000 banore dhe ka 600.000- dihet kush ka prish rendin, bukurin, pastertin dhe qetesin e qytetit :wink:

Krokodilli
10-11-05, 16:49
Krroki me lejo te them nje mendim shoqeror :?

Me Familje jam Beglerg me gjysh e katragjysh Ne Pej ,,

Mua po me befosoni me keto mendime ejuaja ..
Sa po them te terhjekem mos te shenoj ne kete tem,,Prap se prap spo durohem dot kur po shoh postime Ndoshta pak sa ofenduese ,,Mos me keqkupto nuk po te drejtohem vetem ty ....
Dhe ne fund Po konkludoj se kja tem ka fillu te behet tem ofenduese,,Sepse nese kam dallime ne mes qytetarit e Fshatarit atehere po ofendoheni dhe po Gaboni shum...Me mir kishte me qen te bejm dallime mes injoranteve te pa kulturumve te pa edukateve,,se sa mes fshatit e katundit gje qe po me duket apsurde sepse ne fund te fundit Shqipetrar jemi krejt...Kur kam ndegju nje keng Kush e nisi Luften me i pari Vllau jon Adem Jashari Kuptoje nga ka qen ,,mendo pak..Nuk ka qen as nje qytetar qe e ka shu Familjen per te qen te gjith te bashkuar e per t'mos dalluar fshataret me qytetaret...
Prap po te them krroki i nderuar Nuk tu drejtova veq ty por te gjith atyre qe bejn Dallime...Mos mu hidhero sepse nese nuk e ke kuptuar ende kja asht e verteta ...
Ju Faleminderit .

e nderuara Sy_Kaltra,, ketu asnje shkrim nuk e shoh ofendues,, per ate thirret diskutime,,,, nese ofendoj ndoken,, kerkoj falje,,, ky eshte mendim i imi ...

sa per ate se thu ofenduese fjala fshatar apo qytetar,,, nuk eshte ofenduese aspak,, pse te ofendohet dikush nese eshte nga fshati,,,, qfar ka te keqe fshati?,,,,, ketu flitet per ata qe kan dal nga fshati pa shkollim, pa kultur,, nuk i din rregullat e qytetit,,, mos harro se me dal prej fshati ne qytet esht nje ndrrim i madh ,, dhe qyteti ka rregulla qe jan ndryshe nga fshati

ne fshat dil ne mal dhe bertit sa te dush askush nuk te nin,,,,
ne qytet nuk mund ta besh nje gje te till -- ketu qendron realiteti....
pershendetje

Sy_kaltra
10-11-05, 16:58
:shock: :shock: Sa i perket shkollimit krroki Defenitivisht Gabim je :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Spo mund te besoj o kroki a keni jetuar ne kosov ju apo keni lind e rit ne mergim????

Personalisht un kur kam qen en Fakultetin e Prishtines 90 % Kan qen Fshatar 10% qytetar ...HuuuuuuuuuuuuH Shum gabim e ke sa i perket shkollimit...Nese shikojm Politikanet me te fortet jan me perardhje nga Fshati o kroki si Hashimi si Ramushi etj etj ..Po ashtu Shum Avokat ke me prejardhje nga Fshati Po ashtyu Gjqtar Po asht Drejtor Po ashtu Autor te Librave tregimeve te ndryshme e shum e shum qe spo me kujtohen per mom Dmth shkollimi i ka Ngrit ....Ketu e ke shum gabim...Po me mir te bej dallime mes te keqes e te mires ,,se sa ndaj Njerezve .. :wink:

Krokodilli
10-11-05, 17:10
:shock: :shock: Sa i perket shkollimit krroki Defenitivisht Gabim je :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Spo mund te besoj o kroki a keni jetuar ne kosov ju apo keni lind e rit ne mergim????

Personalisht un kur kam qen en Fakultetin e Prishtines 90 % Kan qen Fshatar 10% qytetar ...HuuuuuuuuuuuuH Shum gabim e ke sa i perket shkollimit...Nese shikojm Politikanet me te fortet jan me perardhje nga Fshati o kroki si Hashimi si Ramushi etj etj ..Po ashtu Shum Avokat ke me prejardhje nga Fshati Po ashtyu Gjqtar Po asht Drejtor Po ashtu Autor te Librave tregimeve te ndryshme e shum e shum qe spo me kujtohen per mom Dmth shkollimi i ka Ngrit ....Ketu e ke shum gabim...Po me mir te bej dallime mes te keqes e te mires ,,se sa ndaj Njerezve .. :wink:

eshte e vertet se shumica e fshatarve shkojn ne fakultet dhe mundohen me kry shkolla sa me te larta,,,,,, po kot,, kjo eshte gjenerata e re qe jan tu mundu me kry shkolla,,,,,, a ne Prishtine kan dal familje te pa shkolluara per te jetuar,,,,,

Thaqi e Ramushi, jan te shkolluar,, shum e vertet,, po familjet e tyre jan ata qe skan njedit shkolle,,,,, do te thot vie ne perfundim si kam then une,,,,, rinia e fshatrave perdit po shkollohen me teper,, dhe gjithqka do te rregullohet me kalimin e kohes

femijet nuk mund ti mesojn prinderit si te jetohet ne qytet,,, femijet e shkolluar do ti mesojn femijet e tyre rregulla dhe kultur te duhur pasi ta fitojn shkollimin,, gje qe do te kaloj nje kohe....
tung te pershendes,,, vazhdojm me diskutime heren tjeter-naten e mire

Murgesha
10-11-05, 17:11
Nė njė temė tjetėr Kroki i nderuar ka shkruar kėshtu:
sa per Prishtinali,, une jam Prishtinali,, ne Prishtine u LInda ne Australi u rrita,,, prejardhjen e kam nga drenica,, Babgjyshi ishte nga Skenderaj Drenice,, Baba u lind Ne Prishtine,,,,,

Kėtu tani po shkruan se gjyshi e Babgjyshi (kėtė Babgjyshi po e kuptoj si baba tė gjyshit) i paskan lindė nė Prishtinė.

kusherinjet nuk ka rendesi nga i kam,,, baba , gjyshi dhe babgjyshi kan lind ne Prishtine,, e per katragjysha diku nga Drenica Legjendare diku,,,,,,


S`mė mbetet tjetėr pos tė them ruana zot prej katundarėve tė qytetėruar, se s`ėshtė ēudi qė nė ndonjė temė tjetėr kur tė harrojė ēka ka shkruar kėtu del e thotė se nėna e tij ka shku nė Prishtinė pėr ta lindur. :lol: :lol: :lol:

Edhe unė pėr shaka i paraqita kėto shprehjet e Krokit kėtu. :wink:

turisti
10-11-05, 17:15
Nė njė temė tjetėr Kroki i nderuar ka shkruar kėshtu:
sa per Prishtinali,, une jam Prishtinali,, ne Prishtine u LInda ne Australi u rrita,,, prejardhjen e kam nga drenica,, Babgjyshi ishte nga Skenderaj Drenice,, Baba u lind Ne Prishtine,,,,,

Kėtu tani po shkruan se gjyshi e Babgjyshi (kėtė Babgjyshi po e kuptoj si baba tė gjyshit) i paskan lindė nė Prishtinė.

kusherinjet nuk ka rendesi nga i kam,,, baba , gjyshi dhe babgjyshi kan lind ne Prishtine,, e per katragjysha diku nga Drenica Legjendare diku,,,,,,


S`mė mbetet tjetėr pos tė them ruana zot prej katundarėve tė qytetėruar, se s`ėshtė ēudi qė nė ndonjė temė tjetėr kur tė harrojė ēka ka shkruar kėtu del e thotė se nėna e tij ka shku nė Prishtinė pėr ta lindur. :lol: :lol: :lol:

Edhe unė pėr shaka i paraqita kėto shprehjet e Krokit kėtu. :wink:

:wink: :wink:

Sy_kaltra
10-11-05, 17:19
Krroki edhe un te pershendes ty i Nderuar dhe shum i respektuar nga ana ime ,,Por qe aspak nuk pajtohem me mendimin tend dhe asesi Asesi..

Por Kot nuk e kam then atje Posht se Prishtinalit jeni shum rracista :wink:

Kam repskt ndaj t'gjitheve Po ashtu pa dyshim edhe per juve Krroki Nderuar...

Lady Godiva
10-11-05, 17:19
:shock: :shock: Sa i perket shkollimit krroki Defenitivisht Gabim je :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Spo mund te besoj o kroki a keni jetuar ne kosov ju apo keni lind e rit ne mergim????

Personalisht un kur kam qen en Fakultetin e Prishtines 90 % Kan qen Fshatar 10% qytetar ...HuuuuuuuuuuuuH Shum gabim e ke sa i perket shkollimit...Nese shikojm Politikanet me te fortet jan me perardhje nga Fshati o kroki si Hashimi si Ramushi etj etj ..Po ashtu Shum Avokat ke me prejardhje nga Fshati Po ashtyu Gjqtar Po asht Drejtor Po ashtu Autor te Librave tregimeve te ndryshme e shum e shum qe spo me kujtohen per mom Dmth shkollimi i ka Ngrit ....Ketu e ke shum gabim...Po me mir te bej dallime mes te keqes e te mires ,,se sa ndaj Njerezve .. :wink:


Natyrisht qe jane Sy_Kaltra shumica nga fshati sepse vetem 5 qytete i ka Kosova e 1000 fshatra, kupton.

Murgesha
10-11-05, 17:21
Natyrisht qe jane Sy_Kaltra shumica nga fshati sepse vetem 5 qytete i ka Kosova e 1000 fshatra, kupton.

Kur na u ba Kosova vetėm me 5 qytete moj?? :roll: :roll: :roll:

turisti
10-11-05, 17:23
Krroki edhe un te pershendes ty i Nderuar dhe shum i respektuar nga ana ime ,,Por qe aspak nuk pajtohem me mendimin tend dhe asesi Asesi..

Por Kot nuk e kam then atje Posht se Prishtinalit jeni shum rracista :wink:

Kam repskt ndaj t'gjitheve Po ashtu pa dyshim edhe per juve Krroki Nderuar...

Hajde de,a u paraqiten dhe "rracistat"?? :roll: :roll:

Lady Godiva
10-11-05, 17:23
Paj nja 5 de jane Murgesha pse? numerohen ne gishta, kurse vetem ja Prizrenin po e marr si shmebull i ka 80 katunde ne rrethine. Hajt tash luje deren. Sa ka qytetar e sa katunar, llogarit vet.

Lady Godiva
10-11-05, 17:26
Thashe de une kush e ka mizen ner kapuq...i djeg. Ju katunart kendej thuni jemi krenar e andej prekeni shpejt e ofendoheni me ju quajt dikush katunar. Une s'kam asgje kunder po ti kesh lexuar me vemendje shkrimet e mija, mirepo po flasim realitetin. E ju te gjithe me prejardhje fshatare shume po kerceni e po prekeni leht pa nevoje.

Sy_kaltra
10-11-05, 17:27
Natyrisht qe jane Sy_Kaltra shumica nga fshati sepse vetem 5 qytete i ka Kosova e 1000 fshatra, kupton.Moj Lady pom doket ty tu paska shky Harta :)

Un shum i ashuroj njerzit e Moralshem me Karakter te lart te Edukuar dhe Intelegjent Ketu e kam Dallimin mes Intelegjences Edukates Etj Etj..se ndaj Katundarve apo qytetarve I dua Dy palet dhe mbi te gjitha mburem qe jam S H Q I P E T A R E e jo pse jam qytetare apo katundare :wink: :wink: :wink:

Sy_kaltra
10-11-05, 17:28
Hajde de,a u paraqiten dhe "rracistat"?? :roll: :roll: Ec e Mohoje turisti kur 90 % te Pristinalive jan llapjan e Urrejn apo bajn dallime mes Fshatarve dhe Qytetarve :?:

uliksi31
10-11-05, 17:32
Cka ish kon mire bre katundart, me jav kput qytetarve: vet, pulat, qumshtin, "kompirat", qept, djathin, "kajmakun" a i ngjeha krejt bre. E me pa sa po u zgjatin konzervat. Ahahahahahahaha

Lady Godiva
10-11-05, 17:32
Natyrisht qe jane Sy_Kaltra shumica nga fshati sepse vetem 5 qytete i ka Kosova e 1000 fshatra, kupton.Moj Lady pom doket ty tu paska shky Harta :)

Un shum i ashuroj njerzit e Moralshem me Karakter te lart te Edukuar dhe Intelegjent Ketu e kam Dallimin mes Intelegjences Edukates Etj Etj..se ndaj Katundarve apo qytetarve I dua Dy palet dhe mbi te gjitha mburem qe jam S H Q I P E T A R E e jo pse jam qytetare apo katundare :wink: :wink: :wink:

Jo moj nuk mu ka shky harta mua, por si po doket ti s'po e njifshe mire demografine e Kosoves, po nejse, mesohesh naj dite.

Ketu pastaj qe po del prej temes tu fol per njerezit e moralshem, karakter cka di une....nuk ka te bejne ato gjera me temen dhe jane te ditura ato , kurrgjo te re as interesant s'po thush a...

Lady Godiva
10-11-05, 17:34
Cka ish kon mire bre katundart, me jav kput qytetarve: vet, pulat, qumshtin, "kompirat", qept, djathin, "kajmakun" a i ngjeha krejt bre. E me pa sa po u zgjatin konzervat. Ahahahahahahaha

Edhe katunart bac vete jane tu hanger prej konzervave, pse cka po kujton ti qeto frajerat e sodit e ato frajericat e cullakavta kane me punu token a...valla jo.

doGzona
10-11-05, 17:42
Thashe de une kush e ka mizen ner kapuq...i djeg. Ju katunart kendej thuni jemi krenar e andej prekeni shpejt e ofendoheni me ju quajt dikush katunar. Une s'kam asgje kunder po ti kesh lexuar me vemendje shkrimet e mija, mirepo po flasim realitetin. E ju te gjithe me prejardhje fshatare shume po kerceni e po prekeni leht pa nevoje.

Bash po me qudit me keto 5 qytete , e sa katunde i kan perrrethe spo i numeroj , po me keto 5 qytete mbesim sikur te ishim prej ndonje shkretetire dhe skemi asgje me shume.
Une per vete nuk jam katundare (skam jetuar ne fshat) veq disa qe vijn nga qyteti e mburren qe jane te perkryer me te vertet me duken sikur te ishin me large se nga fshati.

uliksi31
10-11-05, 17:46
Cka ish kon mire bre katundart, me jav kput qytetarve: vet, pulat, qumshtin, "kompirat", qept, djathin, "kajmakun" a i ngjeha krejt bre. E me pa sa po u zgjatin konzervat. Ahahahahahahaha

Edhe katunart bac vete jane tu hanger prej konzervave, pse cka po kujton ti qeto frajerat e sodit e ato frajericat e cullakavta kane me punu token a...valla jo.

Haj, Zot na ruaj. Po ku ke pa ti grat e katundit me u cullakav. Jo valla por qysh ja bojke naletja; dimijat me dymdhet fije. :lol: Qysh thojke bre Murgeshe se kame harrua.Ahahahahahaha

doGzona
10-11-05, 17:47
Paj nja 5 de jane Murgesha pse? numerohen ne gishta, kurse vetem ja Prizrenin po e marr si shmebull i ka 80 katunde ne rrethine. Hajt tash luje deren. Sa ka qytetar e sa katunar, llogarit vet.

Me fal qe po nderhyj veq per nga numri po i numerojm apo per nga dallimi , se Prizreni nuk i ka 80 fshatra as si ka pasur deri me sot .
Se dij se cilat qenkan ato fshatra me kete numer te madhe , nese i bijm gjysme per gjysme ka mundesi , po jo kaq shume.

vjeshta
10-11-05, 17:49
Pa,pa qka jam ka lexoj seri :shock:
Dallimi mes katundareve dhe qytetareve.
Sikur me than larika ma e mire se balusha,e te dyjat jasn lope.
Me falni qe shkova te lopt ,por qka lexova ,aty me shkoi mendja me se pari.

Murgesha
10-11-05, 17:52
Thashe de une kush e ka mizen ner kapuq...i djeg. Ju katunart kendej thuni jemi krenar e andej prekeni shpejt e ofendoheni me ju quajt dikush katunar. Une s'kam asgje kunder po ti kesh lexuar me vemendje shkrimet e mija, mirepo po flasim realitetin. E ju te gjithe me prejardhje fshatare shume po kerceni e po prekeni leht pa nevoje.

Mos je edhe ti qytetare me rrėnjė si Krokodili??

Sy_kaltra
10-11-05, 17:54
Jo moj nuk mu ka shky harta mua, por si po doket ti s'po e njifshe mire demografine e Kosoves, po nejse, mesohesh naj dite.

Ketu pastaj qe po del prej temes tu fol per njerezit e moralshem, karakter cka di une....nuk ka te bejne ato gjera me temen dhe jane te ditura ato , kurrgjo te re as interesant s'po thush a...

E Nderuar me keq aredhje me duhet te them shprengulu nga tema se nuk je ne Binar aspak...Kurse demografin mbasi e kan kap ne dor edhe qifti jot u kallt aja demografi :roll:

Apsolutisht nuk po dal nga tema ..Veq se mu ne ket tem kan te bejn kto dukuri te moralit dhe mirsjelljes qe ti nuk i Posedon E nderuar :D

Murgesha
10-11-05, 17:56
Paj nja 5 de jane Murgesha pse? numerohen ne gishta, kurse vetem ja Prizrenin po e marr si shmebull i ka 80 katunde ne rrethine. Hajt tash luje deren. Sa ka qytetar e sa katunar, llogarit vet.

Edhe ti po mė dokesh si Kroki qė qytetet tjera pos Prishtinės nė Kosovė i konsideron katunde.
Nuk janė vetėm 5 qytete, kemi mė shumė, dhe pajtohem se shumica e Kosovarėve janė katundar e qytetar vendali kemi shumė pak.
Nuk ka pse tė bahet dallimi se shumicės prej nesh ende s`na u ka terė lloqi i opingave katundare. :lol: :lol:

Sy_kaltra
10-11-05, 17:57
Dikush Dikush i Hyp kalit Bethprap valla e mej zhdryp nuk din :? sa pom vjen keq ..

Murgesha
10-11-05, 17:58
Haj, Zot na ruaj. Po ku ke pa ti grat e katundit me u cullakav. Jo valla por qysh ja bojke naletja; dimijat me dymdhet fije. :lol: Qysh thojke bre Murgeshe se kame harrua.Ahahahahahaha

Po fol bre i nderuar.
se kjo temė u ba kujt qysh po i konvenon po flet.

Dimijat a??

Marre me i bajtė nė ditė tė sodit, se i keshin pastaj qytetarėt ato tė gjora qė kanė guxim me i vesh. :lol: :lol: :lol:

Gentiani
10-11-05, 18:04
Pa,pa qka jam ka lexoj seri :shock:
Dallimi mes katundareve dhe qytetareve.
Sikur me than larika ma e mire se balusha,e te dyjat jasn lope.
Me falni qe shkova te lopt ,por qka lexova ,aty me shkoi mendja me se pari.

O ha,haahaaaaa vjeshta,

tani pikėrisht qė ėshtė stinė e vjeshtės ja paske dhėnė si prej pushke :lol: :lol: :lol:

Vetėm mos harro se larika ime ėshtė shumė mė e mirė se balusha e Lady Godiva, Krrokodillit me Labud nė dorė edhe atij katundaro-sheherli-qytetarit Kalt :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

vjeshta
10-11-05, 18:06
O ha,haahaaaaa vjeshta,

tani pikėrisht qė ėshtė stinė e vjeshtės ja paske dhėnė si prej pushke :lol: :lol: :lol:

Vetėm mos harro se larika ime ėshtė shumė mė e mirė se balusha e Lady Godiva, Krrokodillit me Labud nė dorė edhe atij katundaro-sheherli-qytetarit Kalt :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

hahahahaha e jotja ka ma shume tamel a ,me fal se deshta me than qumesht.

Me siguri se po jeton ne katun :lol:

Gentiani
10-11-05, 18:24
Pa,pa qka jam ka lexoj seri :shock:
Dallimi mes katundareve dhe qytetareve.
Sikur me than larika ma e mire se balusha,e te dyjat jasn lope.
Me falni qe shkova te lopt ,por qka lexova ,aty me shkoi mendja me se pari.

O ha,haahaaaaa vjeshta,

tani pikėrisht qė ėshtė stinė e vjeshtės ja paske dhėnė si prej pushke :lol: :lol: :lol:

Vetėm mos harro se larika ime ėshtė shumė mė e mirė se balusha e Lady Godiva, Krrokodillit me Labud nė dorė edhe atij katundaro-sheherli-qytetarit Kalt :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

hahahahaha e jotja ka ma shume tamel a ,me fal se deshta me than qumesht.

Me siguri se po jeton ne katun :lol:

po pra, edhe atė jo vetėm mė shumė, por edhe tė cilėsisė sė lartė :lol: :lol: :lol: :wink:

Lady Godiva, Krokodilli dhe Kalt, mos tė filloj tė shkruaj si ju pėrndryshe mundem t`ua postoj 1000.0001 dallime ala qytetare e menjėherė i bėni gati valixhet tė shpėrnguleni nė fshatin e parė tė afėrm qė keni :lol: :lol: :lol: :wink:

Lidhur me ēėshtjen e dallimeve! Pikė sė pari ajo ėshtė ēėshtje e pikėpamjeve qė ka njeriu nė kokė, e nė rastin tuaj shihet qė ju ka ndalur ora sė paku pėr njė ēerek shekulli. Me atė qė lexova nga shkrimet tuaja, kuptova qė ju nuk jeni as nė trendin e fshatit tė sotėm, shumė...shumė mbrapa paskeni ngelur. Mundeni tė jeni qytetarė i ndonjė qyteti, sepse ata nė sportelet ku ju kanė regjistruar si banorė tė atyre qyteteve janė aty tė bėjnė evidentimin e banorėve :wink: :lol: , por qytetėrimi ėshtė njė nocion tjetėr, ani pse po tentoni ta lidhni tė qenit qytetarė me kėtė tė dytėn, e sigurisht nuk jeni tė informuar qė kjo ėshtė rrugė me dy kahje tė ndryshme :wink:

Barbaroza
10-11-05, 18:30
Jo tybe s'po me vjen turp ta quaj veten katundare.A e shihni cfare nipqe te menqur e kam Gentianin! :D :lol: :D

Gentiani
10-11-05, 18:39
Jo tybe s'po me vjen turp ta quaj veten katundare.A e shihni cfare nipqe te menqur e kam Gentianin! :D :lol: :D


Ha,hahaaaaaaaa teze, o unė e pata me ata "qytetarėt" e qytetit, nuk mendova pėr qytetarėt :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
10-11-05, 18:41
Jo tybe s'po me vjen turp ta quaj veten katundare.A e shihni cfare nipqe te menqur e kam Gentianin! :D :lol: :D


Ha,hahaaaaaaaa teze, o unė e pata me ata "qytetarėt" e qytetit, nuk mendova pėr qytetarėt :lol: :lol: :lol:

O nipqe,ēka i ke fjelt! :lol: :lol: :lol:

Domira
10-11-05, 21:49
Thashe de une kush e ka mizen ner kapuq...i djeg. Ju katunart kendej thuni jemi krenar e andej prekeni shpejt e ofendoheni me ju quajt dikush katunar. Une s'kam asgje kunder po ti kesh lexuar me vemendje shkrimet e mija, mirepo po flasim realitetin. E ju te gjithe me prejardhje fshatare shume po kerceni e po prekeni leht pa nevoje.

Me prejardhje fshatare jemi te gjithe me shiku prejardhjet holl e holl.
Prandaj nuk eshte mire me reflektu disponim negativ i cili mundet me ndiku qe njerezit te nedjehen keq pa marre parasysh se sa kujton njeri se eshte qytetar :wink:
Qytetari i vertete qe ka qene den baba den qytetar nuk mendon ne menyre perbuzese per fshataret. Nuk besoj se ndonje fshatar apo katunar me tradite dhe edukate te mire familjare preket neqoftese i thuhet fshatar apo katundar, njisoj si qytetaret qe nuk ndjehen keq nese perbuzen nga kushdo
Sjelljet e kqija, pajtohem se jane irituese dhe thjeshte na pengojne mirepo keto nuk mund ti evitojme me shprehje perbuzese, perkundrazi keshtu arrijme efekte te kunderta. Sjelljet e kqija dhe ne shume raste jocivilizuese mund te evitohen me angazhim te mekanizmave te shtetit me projekte edukativo arsimore ne cdo hapsire te vendit, si dhe me perkushtimin e secilit prej nesh per ti udhezu bashkombasit tane ne udhe te drejte.
Perndryshe mendoj se shume nga ata qe ndjehen qytetare te veretete, ne te vertete jane shume te kufizuar ne mendjen e tyre, te izoluar pikerisht nga frika e mosdijes dhe mungeses se dashurise ndaj bashkombasve te vet.

Kete shkrim e bera jo me deshire sepse ne te fakt eshte e pakuptimte te flitet per keso gjerash.
Shkrimin e Krokit e kam kuptuar jo tendencioz por krejt humoristik gje te cilen nuk e kane bere disa te tjere qe jane munduar ndoshta ti hyne ne qejf Krokit :wink: :lol: :lol: :lol:

turisti
10-11-05, 22:13
Simbas diskutimit ketu,nese vjen "katundari" ne (psh) Prishtine - eshte "katastrofe ekologjike" ( sa po kuptoj une),derisa nese vjen "katundari" ne naj metropol boterore eshte ndodhi e madhe.

Hmmm,cfare kontrasti i qytetareve te qyteteve dhe te metropolave boterore. A nuk jane -qytetaret te njejte a=te qytetit a???

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Arb
10-11-05, 23:06
a hala po bahen dallime a?

Krokodilli
11-11-05, 05:38
Krroki edhe un te pershendes ty i Nderuar dhe shum i respektuar nga ana ime ,,Por qe aspak nuk pajtohem me mendimin tend dhe asesi Asesi..

Por Kot nuk e kam then atje Posht se Prishtinalit jeni shum rracista :wink:

Kam repskt ndaj t'gjitheve Po ashtu pa dyshim edhe per juve Krroki Nderuar...

Hajde de,a u paraqiten dhe "rracistat"?? :roll: :roll:


hahahahahhahaha turisti

jo jo ska rracista,,, sy_kaltra me therret mu rracist,, e ka prej dashnis,,,, :)

Krokodilli
11-11-05, 05:45
Thashe de une kush e ka mizen ner kapuq...i djeg. Ju katunart kendej thuni jemi krenar e andej prekeni shpejt e ofendoheni me ju quajt dikush katunar. Une s'kam asgje kunder po ti kesh lexuar me vemendje shkrimet e mija, mirepo po flasim realitetin. E ju te gjithe me prejardhje fshatare shume po kerceni e po prekeni leht pa nevoje.

Mos je edhe ti qytetare me rrėnjė si Krokodili??

hajde Murgesha e Marefcit he ardhsh si Vera,

qka po tu dokna une ty,,, gjysh e babgjysh Prishtinali e po thu si Krokodilli,,,,,,,, :lol: :lol: :lol: :lol:
lumja nana qe tka ty,,,, qik e vyeshme deri ne fund,,,, he lumi aj katun qe te ka hahahaha

o popull shqiptar,,,, te gjith Kosovart jem njesoj,, si fshatar si qytetar, si katundar si sheherli hahahaha

me kqyr pak si me gjersisht, Krejt Kosova ESHTE FSHAT

Krokodilli
11-11-05, 05:50
Jo tybe s'po me vjen turp ta quaj veten katundare.A e shihni cfare nipqe te menqur e kam Gentianin! :D :lol: :D

Barbaroza jo turp,, po ti duhet te mburresh me veten,, nje vajz kaq e menqur,, me kultur kaq te lart,, nuk gjindet as ne fshat e as ne qytet,,,,

lum kosova qe te ka,,,,, me rrespekt per ju e nderuar

GURI SYLAJ
11-11-05, 08:05
U mundova te percjelle shkrimet ne kete teme dhe erdha deri tek nje perfundim qe mund te jete edhe i gabuar.
Sot kur n'a duhen me pak se dy ore qe te mberrijme nga Münichu ne Prishtine, sot kur , pa marre parasyshe se ne cilin kende te botes jemi, mund te bisedojme sikur te ishim ne te njejten dhome, sot kur jeta n'a ofron mundesi te pakufizuara te njohjes, sot kur bota s'eshte gje tjeter perveqse nje fshat i vogel, kuptohet me te mirat dhe te ligat e saj, gjendet ende dikun ne pluhurin e kohes mendimi i ndryshkur per t'u mburr se eshte lindur ne qytet dhe me kete te sherbehet per te nenqmu apo injoru diken qe ndoshta se bashku ne te njeten dite , ne te njejtin maternitet kan ardhur ne kete bote.
Ketu thjeshte vije ne shprehje nje shprehi e trasheguar apo nje mburrje e tkurrur nene peshen e nje te kaluare te zymte.
E ter kjo do te permblidhej ne:

Ndershmeria dhe sinqeriteti jan te mira si nga fshati si nga qyteti.........

Me nderime Guri Sylaj

Domira
11-11-05, 08:10
me kqyr pak si me gjersisht, Krejt Kosova ESHTE FSHAT

Kroki 100% jam me ty :lol: :lol: :lol: (shaka)

Krokodilli
11-11-05, 08:23
me kqyr pak si me gjersisht, Krejt Kosova ESHTE FSHAT

Kroki 100% jam me ty :lol: :lol: :lol: (shaka)

pershendetje Domira,,

e thash kete,, dhe mu ne kete forum, me ka ra rasti ku mu ka desht te ndryshoj disa realitete, te pershtatem ne qdo menyr keti rrethi te dardanis, mos te nenqmoj fshatar apo qytetar, , ka dikun qe kam then se jam Prishtinali, dikun se jam Fshatar, dikun se nena fshatare e babi qytetar, diku babi fshatar e nena qytetare,, ,,,, (ne fund te fundit une e di se nga jam ne realitet)
se ska dallime mes qytetarve dhe fshatarve...por
ka dallime mes atyre te shkolluarve dhe te edukuarve
dhe tek ata te pashkolluarit

keshtu qe kjo thenje qe Krejt Kosova thjesht eshte Fshat, eshte e vertet dhe eshte realitet qe na ben me te fort si popull ....

Diana007
11-11-05, 08:56
:shock: Ende po beni dallime aa :roll: , valla me kyr holl e holl ka me shum katunar te qytetrum se qyetetaret :wink: vetem se ju ka bet emri qytetar , e sidomos ne kohet e sotit nuk dallon asnje katunar prej qytetarit , se te gjith po shkollohen e po din qesht jeta :P :wink: kan vdek kohet e katunarve :roll:

Lady Godiva
11-11-05, 08:56
hahahah ok, cka te thoni ju, mirepo e shihni se sa shume ju djeg miza ner kapuq...por mos e mohoni qe inati po ju vjen shume me e pranu realitetin. Pastaj te gjithe e dime si esht realiteti keshtu qe kot e diskutojme. Kam thene edhe e them ka shuuuume dallim mes katunarit e qytetarit, e dini ju shume mire edhe vete, po nejse se po ofendoheni pastaj.

Sy_kaltra
11-11-05, 09:58
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės qytetar e katundar,,, edukata i bėn tė dallohen . :)

Lady Godiva
11-11-05, 10:20
Sy_Kaltra, a qaq shume po te vjen inati qe je Katunare a? pse bre vajz? cka ka lidhje, nuk arrihet asgje ne jete tu e mohu realitetin. Fundja kam thene qe jemi tu fol per shumicen e cdo rregull ka edhe perjashtime e askush s'po thote qe te gjithe katunart jane te keqij.Merr vesh.

Arb
11-11-05, 10:21
Sy_Kaltra, a qaq shume po te vjen inati qe je Katunare a? pse bre vajz? cka ka lidhje, nuk arrihet asgje ne jete tu e mohu realitetin. Fundja kam thene qe jemi tu fol per shumicen e cdo rregull ka edhe perjashtime e askush s'po thote qe te gjithe katunart jane te keqij.Merr vesh.

Po ti cajco... e shehrit je a?

Diana007
11-11-05, 10:25
Sy_Kaltra, a qaq shume po te vjen inati qe je Katunare a? pse bre vajz? cka ka lidhje, nuk arrihet asgje ne jete tu e mohu realitetin. Fundja kam thene qe jemi tu fol per shumicen e cdo rregull ka edhe perjashtime e askush s'po thote qe te gjithe katunart jane te keqij.Merr vesh.

Si duhet te jet tjetr katunari , pos si ju qe jeni :P

Krokodilli
11-11-05, 10:26
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės qytetar e katundar,,, edukata i bėn tė dallohen . :)

pajtohem plotesisht --No Comment

Sy_kaltra
11-11-05, 10:28
Sy_Kaltra, a qaq shume po te vjen inati qe je Katunare a? pse bre vajz? cka ka lidhje, nuk arrihet asgje ne jete tu e mohu realitetin. Fundja kam thene qe jemi tu fol per shumicen e cdo rregull ka edhe perjashtime e askush s'po thote qe te gjithe katunart jane te keqij.Merr vesh.Ti mori qik shum me vjen keq qe i ke hup kalit Mbrapsht shum pom dhimbesh ..

Sa i perket qa un jam, jam katundare apo e malit ,,edhe pse nuk jam e katundit as far as fis nuk kam ne katund pos ne Tyrki ,,,Opet po ta la tonden qe un jam katundare ...Sepse : Me mir te jem nje katundare e ta mbylli gojen e mos te baj dallime,,Se sa te jem nje Qytetare sikur ju qe nuk din ta ngaj Hapin prej Sheqeri ...Dhe konkludon se prizereni ka 80 fshatra ose ne ter kosoven jan 5 qytete ..( Gje qe ke probleme serioze me veten tuaj ) Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate.

Hajt met mira qiko edhe Mundesisht mos e sheno Nickun tim me,,Sepse un nese po shkruj ne ket tem dhe ti po citon thenjet e shkrimet e mia Faktikisht ,,Ti qenke aja qe ke mizen nder kapuq :) :)

Sy_kaltra
11-11-05, 10:29
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės qytetar e katundar,,, edukata i bėn tė dallohen . :)

pajtohem plotesisht --No Commentcrroki a jemi a sjemi o rracisti motrushit ahhahahah qafff :wink:

Krokodilli
11-11-05, 10:31
Njerėzit janė tė njejtė para natyrės qytetar e katundar,,, edukata i bėn tė dallohen . :)

pajtohem plotesisht --No Commentcrroki a jemi a sjemi o rracisti motrushit ahhahahah qafff :wink:

8) qafff motrush,, ani me rracistin,, e di qe prej dashnie me therret ti rracist :wink:

Sy_kaltra
11-11-05, 10:33
8) qafff motrush,, ani me rracistin,, e di qe prej dashnie me therret ti rracist :wink:nga ati therat qe keni ne shpind ahhahah te kam par tek dera rilindes kur trokite per te hyr brenda edhe prej aty u dashurova ne facen tande hahahaha qafff :wink:

Diana007
11-11-05, 10:33
Sy_Kaltra, a qaq shume po te vjen inati qe je Katunare a? pse bre vajz? cka ka lidhje, nuk arrihet asgje ne jete tu e mohu realitetin. Fundja kam thene qe jemi tu fol per shumicen e cdo rregull ka edhe perjashtime e askush s'po thote qe te gjithe katunart jane te keqij.Merr vesh.Ti mori qik shum me vjen keq qe i ke hup kalit Mbrapsht shum pom dhimbesh ..

Sa i perket qa un jam, jam katundare apo e malit ,,edhe pse nuk jam e katundit as far as fis nuk kam ne katund pos ne Tyrki ,,,Opet po ta la tonden qe un jam katundare ...Sepse : Me mir te jem nje katundare e ta mbylli gojen e mos te baj dallime,,Se sa te jem nje Qytetare sikur ju qe nuk din ta ngaj Hapin prej Sheqeri ...Dhe konkludon se prizereni ka 80 fshatra ose ne ter kosoven jan 5 qytete ..( Gje qe ke probleme serioze me veten tuaj ) Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate.

Hajt met mira qiko edhe Mundesisht mos e sheno Nickun tim me,,Sepse un nese po shkruj ne ket tem dhe ti po citon thenjet e shkrimet e mia Faktikisht ,,Ti qenke aja qe ke mizen nder kapuq :) :)

Rrushe je valla :wink:

Sy_kaltra
11-11-05, 10:36
Rrushe je valla :wink:Rrushi e shef rrushin e piqet :wink: :wink:

Diana007
11-11-05, 10:37
Rrushe je valla :wink:Rrushi e shef rrushin e piqet :wink: :wink:

:wink:

Arb
11-11-05, 10:38
Rrushe je valla :wink:Rrushi e shef rrushin e piqet :wink: :wink:

:wink:

Kalavesha te mire kokan bre... :wink:

Sy_kaltra
11-11-05, 10:44
Kalavesha te mire kokan bre... :wink:Ard a ka gajle per ty te jet qytetare a katundare ,,a veq te jet e menqur :)

Arb
11-11-05, 10:45
Kalavesha te mire kokan bre... :wink:Ard a ka gajle per ty te jet qytetare a katundare ,,a veq te jet e menqur :)

hic s'ka gajle... shqip let t'flet vec... edhe mizen ta dallon prej buallit...

Sy_kaltra
11-11-05, 10:48
hic s'ka gajle... shqip let t'flet vec... edhe mizen ta dallon prej buallit...ahhahahah qacee ...nje caf ne dy faqet :wink: :wink:

Sy_kaltra
11-11-05, 10:53
Sy_Kaltra, a qaq shume po te vjen inati qe je Katunare a? pse bre vajz? cka ka lidhje, nuk arrihet asgje ne jete tu e mohu realitetin. Fundja kam thene qe jemi tu fol per shumicen e cdo rregull ka edhe perjashtime e askush s'po thote qe te gjithe katunart jane te keqij.Merr vesh.Ti mori qik shum me vjen keq qe i ke hup kalit Mbrapsht shum pom dhimbesh ..

Sa i perket qa un jam, jam katundare apo e malit ,,edhe pse nuk jam e katundit as far as fis nuk kam ne katund pos ne Tyrki ,,,Opet po ta la tonden qe un jam katundare ...Sepse : Me mir te jem nje katundare e ta mbylli gojen e mos te baj dallime,,Se sa te jem nje Qytetare sikur ju qe nuk din ta ngaj Hapin prej Sheqeri ...Dhe konkludon se prizereni ka 80 fshatra ose ne ter kosoven jan 5 qytete ..( Gje qe ke probleme serioze me veten tuaj ) Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate.

Hajt met mira qiko edhe Mundesisht mos e sheno Nickun tim me,,Sepse un nese po shkruj ne ket tem dhe ti po citon thenjet e shkrimet e mia Faktikisht ,,Ti qenke aja qe ke mizen nder kapuq :) :)

Rrushe je valla :wink:mendoj se e meritoi ,,pa deshir per tu shprehur ne kete menyr :)

Lady Godiva
11-11-05, 11:01
Sy_Kaltra, ti ke te drejte te shprehesh qysh ki qef vajzushe, une nuk idhnohem sikur ti. Qenke e komplexume nje, dhe e dyta nuk po i kupton gjerat ne thelb ashtu si duhet por qysh po t'a merr mendja ty. Cka me bo tash, gjithkush sa e ka kapacitetin e trurit, ti aq sa e paske, aq po t'a rrok.Edhe ne baze te fjalorit qe po e perdor, pastaj drejtshkrimin e shqipes, po shihet qart sa t'a rrok ty. Po nejse, une prap t'a respektoj mendimin.

Lady Godiva
11-11-05, 11:02
Ah , pastaj thuhet me e nda " Shapin prej sheqerit" e jo hapin, ok. ciao.

Sy_kaltra
11-11-05, 11:04
No-Comment Nuk ja Vlen Te Humbi Koh Me dike qe Nuk ja Vlen :wink:

ciaoo

Lady Godiva
11-11-05, 11:10
No-Comment Nuk ja Vlen Te Humbi Koh Me dike qe Nuk ja Vlen :wink:

ciaoo

Natyrisht. Gjeje nivelin tend. Kur nuk je ne gjendje me pranu dhe me e respektu mendimin e dikujt, vazhdo pra me metoden ma t' perhapur ne kete forum, me lajka e me servilitet ndaj atyre qe t'a bojn qejfin. Ti nuk je ne gjendje me diskutu pa paragjykime dhe pa u ofendu.

Sy_kaltra
11-11-05, 11:24
Oj qik Ti perderi sa ban dallime mes katundarit e qytatarit ti Nuk Ke As nje pik nderi as njerize per Kombin tand ,,,e Del ma me kritiku dikond gje qe pom duket apsurde ,,se vertet nuk ja vlen te bisedohet me nje njeri siq je ti,,,Sepse Qifti i yt perfiton ne bised duke e shfrytezuar temen qe asht ne fjal ,,Po te pakten mer mesim,,se nuk esht aja se presim mbeshtetjen e dikujt apo urrejm kundershtimin e dikujt apsolutisht jo...Por njeri me intelegjenc te zhvilluar ashtu siq je ti mendon keshtu..dhe aq ma teper ben dallim..
Dhe ndalem e mendoj..Mes kujt po ban Dallim mes Shqipetarve,,gje qe nuk ja vlen te mendohem shum lidhur me ty ,,,Tani per tani jeni e vetmja e nderuar qe beni dallime dhe po e shpurdhni flaken me dushk!!!KUJDES..se e Humbur je edhe Amerikane nese je e del ma qytetare ,,qe Po ja mban vetes ti ..se Qytetarja qe asht qytetare aja sht e shkolluar dhe Nuk ben Dallimin siq ben ti,,beso konkludimi im i fundi asht se ska Vler te disedohem me njeri si ti ...

Mundesisht mos ba citime me ..ketu dua te perfundon biseda ..

Lady Godiva
11-11-05, 11:33
Ok 2 gjera kam per te ti thene Ty goce: SY_ KALTRA

1. E para nuk e kupton ti gjuhen shqipe sa duhet rezultat i se ciles esht fakti qe nuk di ti lexosh shkrimet e mija andaj dhe nuk i kupton FARE.

2. Edyta: shko mbaro ndonje kurs te gjuhes shqipe, mesohu te lexosh e ndoshta pastaj do t'i kuptosh me mire e me drejte shkrimet e mija.ok

Cheers goce

Domira
11-11-05, 13:16
Lady Godiva dhe Sy_kaltra ju lutem qe ti permbaheni temes.
Mos dilni nga tema dhe mos e perdorni per fyerje ndaj njena tjetres.


Domira

Barbaroza
11-11-05, 18:46
Jo tybe s'po me vjen turp ta quaj veten katundare.A e shihni cfare nipqe te menqur e kam Gentianin! :D :lol: :D

Barbaroza jo turp,, po ti duhet te mburresh me veten,, nje vajz kaq e menqur,, me kultur kaq te lart,, nuk gjindet as ne fshat e as ne qytet,,,,

lum kosova qe te ka,,,,, me rrespekt per ju e nderuar

Kroki,sapo e pashe kete postim tendin.Te falenderoj shume per fjalet qe ke adresuar ndaj meje!
Perndryshe,nuk jam nga fshati,por kam linde dhe jetoj ne qytet dhe kete teme me shume e marr si shaka dhe argetim se ashtu me duket eshte edhe qellimi i autorit te kesaj teme! :)
Te pershendes!

GURI SYLAJ
11-11-05, 22:39
Ne keto diskutime dicka nuk vrejta . YRRNEKUN.
Adin dikush qe i njeh mire keto dallime te me pershkruaj nje yrrnek katundari dhe nje yrrnek qytetari qe une te kem mundesi me e krahasu veten dhe me e dijte se ciles kategori i takoj.
Apo ndoshta e tere kjo eshte siq thot populli "Me bajte uje me shoshe"

M e nderime e rrespekt per te gjithe nga Guri Sylaj

Honesty^uk.
11-11-05, 22:45
Ketu ka disa Psiko-analfabet, qe vendlindjen e personit e marrin si zhvillim dhe vleresim, nivelin e zhvillimit nuk e percakton katundi as qyteti por kapaciteti i zhvillimit mendor
dhe per fat te keq nje dallim, shprehje mllefi, kam pasur nje m/p ne lidhje me ket fenomen, dhe qe do te ua paraqes te gjitheve per ta lexuar.

Kalt
11-11-05, 23:26
Ka fshatar dhe qytetar.
Ndryshimi mes tyre eshte ne mentalitet.
Mentaliteti fshatar eshte ai qe beri qe te triumfoje ne ish-Bashkimin Sovjetik, Revolucioni i Tetorit dhe ne vende e tjera te Evropes Lindore te vendosen regjimet komuniste.

Mentaliteti nuk lind, por krijohet ne vete rrethanat ne te cilat personi e kalon femijerine, kohe gjate seciles formohet personaliteti.
Mentaliteti fshatar e koncepton boten brenda per brenda familjes se tij dhe fshatit te tij dhe te tjeret jane te huaj per te. Bashkefshataret jane "vellezerit" e tij, ndersa bashkefshataret "motrat" e tij. Te "huajt" jane gjithnje persona te padeshiruar ose te pabesueshem. Nje fshatar kur shkon diku, gjeja e pare qe ben eshte te kerkoje se mos eshte ndonje bashkefshatar i tij aty. Fshatari nuk e pranon lehtesisht ligjin, por desheron t'ju nenshtrohet rregullave fisnore e lidhjeve te gjakut.
Fshataret kane prirje te jashtezakonshme per korrupsion.
Pra kemi te bejme me nje mentalitet tejet te mbyllur.

Ndersa mentaliteti i jetes qytetare ose urbane eshte krejtesisht i kundert.
Qytetari eshte me i hapur, pranon bashkejetesen mee te tjeret, nuk i shikon bashkeqytetaret si "motra dhe vellezer", por si fqinje.
Qytetari nuk paragjykon, por eshte i hapur.
Ai e pranon sundimin e ligjit dhe eshte me pak i prirur per te zbatuar rregullat e vjetra fisnore dhe lidhjet e gjakut.

GURI SYLAJ
11-11-05, 23:53
Ju falemnderit shume qe me dhat nje pergjegj te shpejt, si per flake pushke.
E shpejt po, dhe po e marr me mend edhe arsyen por sa qendron kjo eshte ceshtje tjeter.
E udhes do te ishte , qe veq nese doni me thene dicka serioze ne kete teme , te mesoet, se paku , alfabetin e psikologjise sociale, mandej nuk do te ishte keq qe te interesoheni pak edhe per sociologjine e vendbanimeve dhe pa dyshim do te vini ne perfundim se kjo qe keni thene , eshte me pak se hiq.

Une do te ndalem te e para ,te Revolucioni Rus.
Gjerat e mdhaja nuk mujn me i ba njerezit e vegjel.
Luftat dhe revolucionet i udheheqin njerezit e ditur kurse i bejne pjesa me e varfer e shoqerise ajo pjese qe e din se nuk ka cka humbe me shume por shpreson per nje te neserme me te mire.
Rusia Cariste , per te ruajt integritetin dhe per mos u shpartallu ne copeza , ndoshta e vetmja menyre e shpetimit ishte nje revolucion permes te cilit , masat, forca me erevoltuar, te mashtrohej dhe te mbahej zap.
Kurse tek korrupsioni keni te drejt se sikur mos te ishte fshati bota nuk do ta njihte kete dukuri sepse ajo linde , rritet dhe vdes ne fshat.
Cfar zbulimi epokal.

Por nuk po e shoh te udhes qe te zgjatem se vertete eshte per te ardhur keq kur behen dallime te tilla sot.

Kalt
12-11-05, 12:13
Dallimet mes mentalitetit fshatar dhe qytetar nuk jane vetem nder shqiptar, por ne te gjithe globin.
Ke forume nderkombetare ku diskutohet ky dallim.
Por per fat te keq, dikush nuk do ta kuptoje se ka dallim dhe dallim thelbesor.
Sikur te mos ekzistonte dallimi, nuk do te kishte nevoje te shkruhej e te flitej ne te gjithe boten per kete.
Sa per Revolucionin e Tetorit duhet ta dish se ajo ka qene nje fatkeqesi boterore. Ajo nuk i solli asnje te mire Rusise dhe mbare botes, por ishte dhe mbetet nje shembull negativ i regresit social.
Pasojat i provuam dhe ne shqiptaret, kur nga ndikimi i tij ndodhen levizjet komuniste ne Evropen Lindore.
Levizje komuniste qe ne themel kishin urrejtjen ndaj intelektualit dhe klases borgjeze, per nje bote "me te drejte".
Me ardhjen ne fuqi te komunisteve, ju kushtua vemendja me e madhe shpronesimit te klases borgjeze, menjanimin e saj si klase, krijimin e nje shtrese te "re" punetoro-fshatare, per te cuar perpara revolucionin.
Intelektualet e krijuar nga klasa borgjeze u menjanuan, u pushkatuan dhe u quajten me neveri "klase e permbysur".
Si rrjedhoje linden intelektualet e djemve te cobaneve, bujqve, teneqexhive, samarxhive,kundraxhive etj.
Lindja e kesaj "elite" intelektuale nuk u be ne menyre te natyrshme, por me mjete dhe menyra artificiale. Pasojat jane ato qe i provojme ne te gjithe ballkanasit.
Sepse edhe aty ku kishte pak tradite, ajo u shtyp.
Shikoni Sllovenine dhe Kroacine, ne te cilat shtete ekzistonte nje tradite e qytetarise se sa shepjt e gjeten rrugen drejt pavaresimit e zhvillimit. Ndersa ne teprica, popujt fshatare ose popujt me mentalitet fshatar, ende nuk po gjejme rrugen e zhvillimit. Pse?
Mire e keni nganjehere kur thoni se te gjithe ne jemi fshatare ose qytetare te krijuar nga fshati. Kjo eshte e vertete.
Sepse nder ne nuk mundi te krijohet elita, nuk mundi te krijohet bazamenti i nje kulture te vertete qytetare perendimore, por zuri vend e u krijua nje kulture anadollake.
Sa prej nesh trashegojne me breza, paraardhes intelektuale? Ma merr mendja asnje. Maksimumi brezi i fundit ose i parafundit. Dhe keta intelektuale te krijuar nga komunizmi proletar.
Fatkeqesisht, shqiptaret dhe ballkanasit ne pergjithesi, me pushtimin otoman, nuk paten shansin te perjetojne Rilindjen Evropiane.
Rilindja Evropiane vendosi themelet e kultures dhe qytetarise, te shkences dhe teknologjise, qe per fat te keq ne nuk arritem ti shijojme e bile as ti njohim, sepse askund nder ne nuk kishte nje shkolle e lere me nje universitet.
Marre ne pergjithesi qyteterimi evropian nder shqiptar ekziston deri diku ne Shkoder, Korce, Prizren e ndoshta dhe ne ndonje qytet tjeter.
Ne keto qytete lindi dhe u krijua tradita qytetare, ne te gjitha fushat.
Ishte Mbreti Zog, qe pikerisht nga keto qytete krijoi dhe eliten e pare shqiptare, ne muzike, shkence, gjuhesi, arkeologji, shkencat ushtarake, pikture, skulpture etj.
Ishte ajo elite qytetare e ketyre qyteteve qe hapi shkollat e para, librat e pare, veprat e para artistike etj.
Kjo ishte ajo elite qe u shtyp mizorisht nga komunizmi andej e kendej kufirit. Kjo ishte ajo elite qe deri para shume viteve ishte e panjohur dhe e perbuzur, por qe sot kur i lexojme dhe i njohim, ndjejme krenari kombetare.
Ndersa ajo "elita" e krijuar ne vitet e "vellazerim-bashkimit" nuk arriti te jete kurre nje elite e vertete.
Duhet te jemi te bindur se nga asgjeja, nuk lind asgje.

Gentiani
12-11-05, 20:20
Dallimet mes mentalitetit fshatar dhe qytetar nuk jane vetem nder shqiptar, por ne te gjithe globin.
Ke forume nderkombetare ku diskutohet ky dallim.
Por per fat te keq, dikush nuk do ta kuptoje se ka dallim dhe dallim thelbesor.
Sikur te mos ekzistonte dallimi, nuk do te kishte nevoje te shkruhej e te flitej ne te gjithe boten per kete.
Sa per Revolucionin e Tetorit duhet ta dish se ajo ka qene nje fatkeqesi boterore. Ajo nuk i solli asnje te mire Rusise dhe mbare botes, por ishte dhe mbetet nje shembull negativ i regresit social.
Pasojat i provuam dhe ne shqiptaret, kur nga ndikimi i tij ndodhen levizjet komuniste ne Evropen Lindore.
Levizje komuniste qe ne themel kishin urrejtjen ndaj intelektualit dhe klases borgjeze, per nje bote "me te drejte".
Me ardhjen ne fuqi te komunisteve, ju kushtua vemendja me e madhe shpronesimit te klases borgjeze, menjanimin e saj si klase, krijimin e nje shtrese te "re" punetoro-fshatare, per te cuar perpara revolucionin.
Intelektualet e krijuar nga klasa borgjeze u menjanuan, u pushkatuan dhe u quajten me neveri "klase e permbysur".
Si rrjedhoje linden intelektualet e djemve te cobaneve, bujqve, teneqexhive, samarxhive,kundraxhive etj.
Lindja e kesaj "elite" intelektuale nuk u be ne menyre te natyrshme, por me mjete dhe menyra artificiale. Pasojat jane ato qe i provojme ne te gjithe ballkanasit.
Sepse edhe aty ku kishte pak tradite, ajo u shtyp.
Shikoni Sllovenine dhe Kroacine, ne te cilat shtete ekzistonte nje tradite e qytetarise se sa shepjt e gjeten rrugen drejt pavaresimit e zhvillimit. Ndersa ne teprica, popujt fshatare ose popujt me mentalitet fshatar, ende nuk po gjejme rrugen e zhvillimit. Pse?
Mire e keni nganjehere kur thoni se te gjithe ne jemi fshatare ose qytetare te krijuar nga fshati. Kjo eshte e vertete.
Sepse nder ne nuk mundi te krijohet elita, nuk mundi te krijohet bazamenti i nje kulture te vertete qytetare perendimore, por zuri vend e u krijua nje kulture anadollake.
Sa prej nesh trashegojne me breza, paraardhes intelektuale? Ma merr mendja asnje. Maksimumi brezi i fundit ose i parafundit. Dhe keta intelektuale te krijuar nga komunizmi proletar.
Fatkeqesisht, shqiptaret dhe ballkanasit ne pergjithesi, me pushtimin otoman, nuk paten shansin te perjetojne Rilindjen Evropiane.
Rilindja Evropiane vendosi themelet e kultures dhe qytetarise, te shkences dhe teknologjise, qe per fat te keq ne nuk arritem ti shijojme e bile as ti njohim, sepse askund nder ne nuk kishte nje shkolle e lere me nje universitet.
Marre ne pergjithesi qyteterimi evropian nder shqiptar ekziston deri diku ne Shkoder, Korce, Prizren e ndoshta dhe ne ndonje qytet tjeter.
Ne keto qytete lindi dhe u krijua tradita qytetare, ne te gjitha fushat.
Ishte Mbreti Zog, qe pikerisht nga keto qytete krijoi dhe eliten e pare shqiptare, ne muzike, shkence, gjuhesi, arkeologji, shkencat ushtarake, pikture, skulpture etj.
Ishte ajo elite qytetare e ketyre qyteteve qe hapi shkollat e para, librat e pare, veprat e para artistike etj.
Kjo ishte ajo elite qe u shtyp mizorisht nga komunizmi andej e kendej kufirit. Kjo ishte ajo elite qe deri para shume viteve ishte e panjohur dhe e perbuzur, por qe sot kur i lexojme dhe i njohim, ndjejme krenari kombetare.
Ndersa ajo "elita" e krijuar ne vitet e "vellazerim-bashkimit" nuk arriti te jete kurre nje elite e vertete.
Duhet te jemi te bindur se nga asgjeja, nuk lind asgje.

hajde, hajde Kalt,

Sa mė shumė qė kam lexuar opinionet tuaja nė kėtė temė e kam vėrejtur qė po aq mė shumė nuk ke qenė dhe nuk je bindės me argumentet tua.

Na ishte njėherė e dikur tema : Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

e pastaj me zhvillimin e ngjarjeve sikur nė pėrrallė doli se fshatarėt, jo vetėm qė hedhin bėrllogun nga ndėrtesat, por dikur e shpikėn edhe korrupsionin. Edhe kėte ia kishim falė se fshatarė janė "tė painformuar" dhe tė tretur diku nė zona tė largėta, e qyteti qenka aq largėt pėr ta, mu sikur hėna dhe toka :wink:

"Fakt" senzacional ishte edhe ajo qė kishe sjellur pėr argument edhe revolucionin! Tejet interesante eh ! pastaj.... ah, pastaj ai fshatari Mbreti Zog ta krijoj elitėn qytetare.... pėr tė mos e zgjatur mė shumė dhe po i bie shkurt, po ēfarė infrastrukture urbane ka Prishtina, e mos tė flas pėr qytetet tjera qė paska dallime? .... pikėrisht qytetari i vėrtetė nuk paragjykon, por qytetarėt si ti e bėjnė tė kundėrtėn dhe vazhdojnė me paragjykime, mu sikur tė ishin fshatrat shqiptare diku nė shek XV ose XVI.

Nuk ke faj, sepse ke mbetur mbrenda mentalitet provincial urban dhe nuk ke njohuri qė pikėrisht janė fshatarėt, jo vetėm qė nuk i pėrshtaten jetės urbane nė Kosovė, e cila edhe ashtu nuk dallon shumė nga fshati, por kanė shpėrthyer me jetėn e tyre edhe nė metropolet botėrore dhe ndeshen e ballafaqohen me shumė kultura, qoftė nė profesion, shkollim etj, etj...

Shumė keqė ėshtė ta quash vehten qytetarė dhe tė jetosh me mentalitetin e fshatit nga shek XVIII :wink:

Kalt
12-11-05, 20:55
Cilin nivel qyteterimi merr si reference, kur thua se fshatrat shqiptare pak dallojne nga Prishtina?
Nese merr si reference Prishtinen, athere po te them se Prishtina nuk eshte vecse nje fshat i madh.
Une e kam thene dhe ne tema te tjera se jo cdo vend qe ka shumekateshe mund te quhet qytet, por qytet eshte aty ku ka nje tradite qytetare. Te dhashe referenca Shkodren, Korcen, Prizrenin.
Nga bukuria e jashtme ata jane ndoshta me keq se Prishtina, por nga niveli qytetar jane shume para Prishtines.
Nuk e di nese i njeh traditat e atyre qyteteve?

Ndersa sa per ate qe ka plot shqiptare qe po lulezojne neper bote, kjo eshte e pranueshme, sepse individi ka vlera pavaresisht se ku jeton, mirepo ne nuk po flasim ketu per individ.

Psikologu
13-11-05, 13:17
Po referat qenka ba ketu bre, po ju qe ju jepni pak nenqminkatubdarve , tregoni ore si si qenka te behet njeriu qytetar, cilat parime duhet ti ketė?

Kodra
13-11-05, 13:44
**********
**********
**********

Pėrshėndetje tė gjithve,Katundarėve e Qytetarėve :lol:

Unė jam katundarė,por tash jetoj nė qytet,dėshira ime do tė ishte qė prapė tė kthehem nė katund,por nė Gjermani nuk ka edhe shumė katunde,sė paku kėtu ku jetoj unė,janė mė se 70 km prej epiqendre nė tė gjitha drejtimet vetėm qytete,pra prej njėrit qytet hynė nė tjetrin.

A ka mė mirė se tė jetosh nė katund,ku nuk je i varur nga askush,e ke mollėn,e ke dardhėn,e ke shalqirin,e ke pjepnin,e ke kumbullėn,e ke kastravecin,e ke qumėshtin nga ajo qė e ruan vetė e e din qė nga dora jote ja merr qumėshtin,e shumė tjera tė gjitha tė freskėta , e jo nga makinat e ndryshme , e ke qetėsinė ,e jo si nė qytet ku makinat bėjnė zhurmė tė neveritshme,e ke ajrin e pastėr,e ke gjumin e rehatshėm sepse ke vend me bollėk,nė ēdo kohė dėgjon cicėrrimat e zogjve e jo motorėt e makinave ,tė dalėsh nga shtėpia del nė kopshtin tėnd sė pari,nė qytet del drejt e nė rrugė,ndoshta edhe nuk premton koha ti shkruaj tė gjitha tė mirat qė ka katundi por shpresoj se do ta kupton secili.

Dallimi nė mes katundarėve dhe qytetarėve bėhet nga ata njėrz tė cilėt kajtjen e kanė nė gjak dhe nga kajtja e madhe bėhet Xhelozi e neveritshme pėr njerėz tė sinqert.


Jemi nė shekullin e 21 dhe mendja jonė ka pėrparuar shumė,pėr atė ftoj tė gjithė qė anojnė nga sinqeriteti dhe realiteti ti lėnė kėto dallime.


Me Respekt pėr katundarė e Qytetarė ju pėrshėndes tė Gjithve


Kodra

Psikologu
13-11-05, 13:47
Paj nja 5 de jane Murgesha pse? numerohen ne gishta, kurse vetem ja Prizrenin po e marr si shmebull i ka 80 katunde ne rrethine. Hajt tash luje deren. Sa ka qytetar e sa katunar, llogarit vet.

Me fal qe po nderhyj veq per nga numri po i numerojm apo per nga dallimi , se Prizreni nuk i ka 80 fshatra as si ka pasur deri me sot .
Se dij se cilat qenkan ato fshatra me kete numer te madhe , nese i bijm gjysme per gjysme ka mundesi , po jo kaq shume.

Po se i ka numeruar ajo , ose ti , dikush duhet te ketė te drejt tash ne ketė rast, po kush se.

Gentiani
13-11-05, 15:54
Cilin nivel qyteterimi merr si reference, kur thua se fshatrat shqiptare pak dallojne nga Prishtina?
Nese merr si reference Prishtinen, athere po te them se Prishtina nuk eshte vecse nje fshat i madh.
Une e kam thene dhe ne tema te tjera se jo cdo vend qe ka shumekateshe mund te quhet qytet, por qytet eshte aty ku ka nje tradite qytetare. Te dhashe referenca Shkodren, Korcen, Prizrenin.
Nga bukuria e jashtme ata jane ndoshta me keq se Prishtina, por nga niveli qytetar jane shume para Prishtines.
Nuk e di nese i njeh traditat e atyre qyteteve?

Ndersa sa per ate qe ka plot shqiptare qe po lulezojne neper bote, kjo eshte e pranueshme, sepse individi ka vlera pavaresisht se ku jeton, mirepo ne nuk po flasim ketu per individ.


E ēka hamamin po diskutojmė gjithė kohėn kėtu ? :lol: :lol: :lol: :wink:

Po pikėrisht kur ėshtė fjala pėr traditat e kam cekur nė njė postim mė herėt se nė gjithė territorin shqiptarė, nuk mundesh tė vėresh dallime mes mentalitetit tė qytetarit e fshatarit. Ishte ajo tjetra, se duke tentuar tė bėnit dallime, shkonit aq poshtė edhe atė nėn linjėn e brezit duke paraqitur fshatarin primitiv para qytetyrit tė civilizuar.

Ėshtė diēka tjetėr, qė njė fshat nuk mundet tė posedojė njė spital, njė administratė zyrtare, univerzitet, shkolla pėr tė rritur, komplekse tregtare, kafiteri e disko, por kjo nuk ėshtė vakum shumė i madh, sė fundit i ka qyteti dhe ka kaluar koha e rrethimit tė qyteteve me mure mesjetare.