PDA

View Full Version : prap po tè shkruaj


mickoja
05-02-04, 01:16
Dikund nè pyll janè dy zogje
qè kendojnè njeri pèr ty e tjetri
pèr mu dèshirojn tè bashkohemi
pèreseri e ta vazhdojm jeten nè rini.

Tè jetojmè tè lumtur ashtu si kemè
dèshir me plot respekt e dashuri.

Do tè kemi simpati e tè punojmè
pèr pasuri,ta krijojmè njè familje
me vullnet e lumturi.

Mos tè arratisèm nga ky fat por
tè argetojmè nè gjdo çast.

Sot èshtè koha jonè nuk guxojmè
tè mbesim vonè tè vendosim pèr
fatin tonè.

Do tè luftojmè e ta provojmè
dèshirat ti gjallnojmè e prej
gèzimit tè fluturojmè..

mickoja
13-02-04, 08:08
Kur isha me ty ndehesha e lumtur
nuk mundem ta besoj se tè kam humbur.

Lamtumir mè the pa menduar shumè
shkove dhe ike po mè duket sikur tè isha nè gjumè.

Ti u trete nga jeta ime mbete si hijè nè zemren time
mè shkatrrove nè nerva dhe gèzim a kisha pasè vlerè
dikur pèr ty.

Do tè mbetèsh gjith Yll i imi nè shpirtin tim
mos bèn lumè dhe mos dèshiro se pa mua nuk mundesh
leht tè jetosh...
L-ulet e pranverès po lulzojnè a e di qè tè dashuroj.
O-rèbardh do tè jesh me mua je pèllumb i veqant qe po vaunè.
V-eshto dhe beso dhe te lutem nè mua kurr mos u zemro.
E-ja si vala detit e mè pèrqafo dhe shumè mè dashuro.

mickoja
13-02-04, 12:17
V-argje pèr ty do tè shkruaj,kur te them se tè dua.
E-rè mali nga un po vjen e di qè tè pèlqej
T-i mè thua se mè do po si mundem te besoj
M-è jam ngopur nga vajtimi e malli pèr ty
I- them vetès me tè pranu dhe dashuru
A-koma do tè ishin pritjet e mia kurse ne dy jemi qift i preferuar

E di djalè qè mè ke propozue
por ende jam e re me u dashurue.
E di djalè qè sillèsh rreth meje
por pèr dashni jam e rejè.
Ndegjo mor o djalè i ri,ende
se kam kohèn me ra nè dashuri.
Fjalèt e tua janè tè kota
ikè o djalè se po na sheh bota!

mickoja
24-02-04, 15:10
Pèr ty kèndoj

do tè kèndoj kèngen
mè tè bukur pèr ty
do ti thur vargjet
me te mira qè di

do ta kèndoj
kèngèn e lumturisè
kèngèn mè tè bukur tè dashurisè

pèr ty kèndova
pèr ty kèndoj
emrin tènd tè bukur
pèrherè e kujtoj

Eja

fjalèn qè ta dhash
ende po e mbaj
nuk tè harroj pèr jetè
rri pres e qaj
eja djal i bukur tè pres nuk vdes


Pèr ty

Pèr ty zemra mè digjet flakè
pèr ty shpirti mè rènkon
pèr ty besèn e mbaj
ti mè bèn tè qesh
ti mè bèn tèn qaj

ti rri atje larg
unè s`tè shoh me sy
por zemra ime tè mban
siç ishim pranè e pranè
tè pandarè ne tè dy.....


Tè kam kèrkuar

ditè e ftohtè e me trazira
tè kèrkova ndèr njeqind dèshira
ty tè zgjedha ty tè dua
nè tokè e nè qiell tè kam kèrkuar
ndèr pallate e ndèr dèshira
por ti prap ishe mè i miri


Mos u largo zemèr
shumè tè dashuroj
pa ty i dashur
nuk mund te jetoj
mos me le tè fyer
me zemèr tè thyer

mickoja
01-03-04, 20:23
O Pèllumb qè fluturon
hapma zemrèn dhe gèzom
shuèma zjarrin e tymuar
dhe tregom se a je pèr mua,
dhe sa shumè mè adhuron
dhe tè lutem mos me tradhto

Kisha dèshir me ty me nje çast
tè arratisem,me njè bregè
ku agon dielli dhe kisha pasè
dèshirè ti pèshpèrisè disa fjalè
nè vesh,me njè tingull tè
èmbel e tè lehtè
Papritmas u batèrdis dashurija jonè
pendohem shumè sepse ty nuk tè kèmbej
me askènd nè kèt botè,
se jam e varur nga ti kamè dèshir te jem me ty
e kishim kalu jetèn si bylbyli nè fole!

Cool_Boy
03-03-04, 14:15
Perhsdntej mickoja

Per ty po shkruaja,per ty po vuaj.
Tan naten per ju mendoj e tere diten per ju vajtoj.
Te dua me zemer,dhe per ju me merr malli,ju lutem
mos me leheni me te vajtoj por eja te un dhe me me thueni se me don.

E di qe jeni e embel dhe e bukur si qershija
dhe per kete nuk po me shkon rinija..Po te pres ne dollap nje selam te me dergojsh por aja nuk po vjen une nuk po mundem te ze vend.Mos heziot me thau se me do, se zemra ime vetem ty te do..

E di se me do por pse nuk po flet, mos mendo se rinija zgjat 100vjet.


pershdnetje- kete poezi ja kam kushtuar Mickojes

BlertaB i lash mesimet per kete poezi, por nese kjo nuk ju pelqen mos u beni marak se jam ka e shkruj edhe nje tjetr dhe besoj se shpejti do ta publikoj dhe kujan do tja kushtoj..

mickoja
19-04-04, 11:29
Jam ulur dhe po tè shkruaj
pèr me tè treguar se pèr ty po vuaj
ishe e gjitha pèr mua por
ti mè le nè vetmi,
kotè mundohem tè kthej prap
se ti s`mè shikon as pak
tè lutem ty Dashuri
mos ma helmo jetèn nè rini.
Ishe ulur me njè kopsht
dhe kèndojshe njè kèng dashnije
ma pèrmende emrin tim
oh sa zè tè èmbel qè kishe
mè hutove se tè pèrcjella
dhe mè the,eja e Dashur se
pèr ty po mè digjet zemraI dua your eyes,se jam very nice
njè here,look at me
me mandej,dont forget
me zemra ime tik tak,for you
se baby i love youBuzèt mè dridhen,loti pikon,
Zemra qanè nè heshtje
por ti nuk e ndegjon,
goja mè èsht ngri dhe
nuk mund te flasè,sepse
atyre qe ju besova
Zemren ma kanè plasè

mickoja
19-08-04, 14:57
Pas vdekjes sime gèzohu
per mua aspak mos mendo
jeto me atè qe paske dashtè
te varri im mos u afro


Kur te vie dita e fundit pèr mua
Dua tè vdes nè duart tua
Kur me shiqon te vdekur
Mos qajè bère zemren hekur
Kur te me leshosh ne varrè
Kujto takimin tonè tè parè
Kur tè mè mbulosh me dhe
Mendo se sa u deshtem ne
Kur te me lesh e vetmuar
Ne varr te ftohet e nè erresir
Oh te lutem m`harro mua
Se me tjetren e ke ma mirè

Tomori
19-08-04, 18:39
mickoja prap me shkruan eh qka don me then dashurija
-micko te falemderohem per poezit qe mi ke kushtuar mua
te done tomori

mickoja
19-08-04, 18:49
Tomori tè pershendes

Me fal po keto vargje jan kushtuar per dikènd tjeter hehehehe.....

Tomori
19-08-04, 19:02
-Mir de zemer s"ka problem edhe un te pershendes te uroje qe ati qe ja ke kushtuar vargjet te jete mirenjohes ndaj teje tung

Naki
19-08-04, 21:23
Tomori ju lutem nese doni te diskutoni apo te shprehni komplimente rrethe poezise se mickojes atehere mund te postoni ne temen e veqant komplimente per autoret e poezive,pa keqkuptime te ruajme vargjet e bukura te postuara nga mickoja.
me nderime Naki

REXHAIL_KUMANOVA
21-08-04, 22:50
prano pershendetje nga REXHAILI nga KUMANOVA vec deshta te them moj shoqe se shum e mire ishte ajo poezi qe kishe shkru,edhe kam deshir me te njoht kush je ti ku jeton edhe si e ke emrin a mundemi mu kan shok?kalofsh mire bukur ............

mickoja
29-10-04, 00:02
Malli per ty zemren
ma kalli,eja tek unè
njè puthje ta fali,
puthja ime e
èmbel si qershija,
kur me puthe te paren
herè me tregove qka
asht dahshurija..


Nuk po mundem zemren
ta pajtoj,e nga jeta smundem
tè largoj,dhe pse mè bèn te
vuaj prap nè zemer do tè
ruaj,dhe pse mke bèr tè qajè
prap nè zemer do tè mbaj..

Engjellushja
10-12-04, 11:46
Per Tyyyyyyyyyy :wink:

Mos mendo se të kam haru..
Me gjith Zemër të kam dashuru..
S'të haroj jo kur, në jet..
Pasi të dua me gjth vullnet..Ka shum ditë, qe sjmi pa..
Gjumi më del në mes të natës..
Më ke prekur pa pushim..
Më ke puthur pa mbarim..
Të ëndroj ty përsei, SHPIRIT IM..

lyra2
13-10-08, 19:10
..sa per ta rifilluar temen :P:P;P

Vjollca
28-10-08, 13:29
Se bashku kaluam dite dhe nete
ishim bashk kur bente vap e kur binte bore
ishim bashk me vite te tera !!!!

Tash ne zemrat tone eshte ni dic tjeter
ne shpirtin ton po leshon rrenje ndjenja e ndarjes
mu tash kur duhemi me se shumti
si ta perballojm eja me thuaj TI ....

Penelope
17-11-08, 21:31
Munde Jeten

"ta ruash veten bije, dhe shpirtin
nga kjo bote"-thoshte gjyshja e ndjere
mos u mundo te shohesh, te dish ate qe seshte per ty
Kujdes dhe nga njerzit
ata mund te fshehin shume ne brendi
te mos i lejosh te neperkembin.

Ji syqele dhe nga vete jeta, bije
ngase tinzare eshte.
Mos e lejo kurre te te mund
Munde ti ate-kurre mos u dorezo

Dhe nese ne ndonje moment vetmie
nje krah ku ta mbeshtesesh koken te mos kesh
mbeshtetu tek vetvetja -e forte te jesh.

Buzeqesh, gezohu,
jo vetem ne stine pranvere,vere..
Jeto ashtu qe dhe Dimer i Jetes sate
ngrohtesi te kete"

thoshte gjyshja-gjoks i se ciles aq shume permbante